Gemeenteraad van Den Bommel Kerk en School BUITENLAND. MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 25 JULI 1934 Gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet R.V.Maat) oiwaard), in Seotie A ISPELEN. prijzen 5.20; Blauwe 3.00; 5.10; tot 5.40 Vrijdagmorgen kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester is i eb org. Aanwezig zijn alle leden. De VOORZITTER gaat voor in gebed1, waarna de notulen van de vorige vergade ring gelezen worden en onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde zijn do ingekomen stukken Ingekomen is bericht van het gemeente bestuur van Stellendam, dat de lieer Roon herkozen is als afgevaardigde in de stich ting drinkwaterleiding „Goeree en Over- flakkee". Ingekomen is proces-verbaal over de stand van kas en boeken van-den gemeente ontvanger. In kas wias 1251.84. Boekon en kas zijn in oirde bevonden. Ingekomen is liet verslag over de stand van bet bedrijf van de gasfabriek Oost- Flakkee in de maanden Januari, Februari, 1934. Er is een winst gemaakt van 656.34 Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van de verordening betreffende do haven- en kaaigeüiden. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot liet aan gaan van een gektoeniing, groot 4000, af te lossen in 8 jaren en aan te gaan bij A. v. d. Tol. Elk jaair zal 500 afgelost wolden. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot electrificatie van Battenoord. Bovengenoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Com missaris der Koningin in deze provincie, waarin medegedeeld wordt, dat naar aan leiding van de missive van den raad. geen beswaar bestaat tegen de gelijktijdige ver vulling van de betrekking van veldwachter genieentebode en havenmeester. B. en W. stollen naar aanleiding daarvan voor veldwachter Mulder tot genneentebode en liaivcnimeestcir te benoemen. Alidus wordt besloten. Naar aanleiding van een verzoek van den pensioenraad wordt op voorstel van B. en \V. de pensioengrondslag voor den lieer van Nierop van liet Burg. Armbestuur ge wijzigd, in dien zin, dat de datum van in gang wordt vastgesteld op 1 Juli 1922 en liet sadairis op 25 per jaar. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister vail Biiinenüiandsclie Zaken, waarin liet peiiBioenivenliiaal imperatief wtirdlt ge steld. Ook ile lagere ambtenaren-salarissen wouden voortaan over liet geheele land uni form gekort wal het peiisicenverhaal betreft. In verwijzing naar het rapport van de staatscomrriissie-Sohoiuitcii deelt de minister mede, diat de salarissen, welke per 1 Juli met 8I/2 gekort waren, thans een korting yan 19 moeten ondengaan. Gezien echter liet feit. dat in vele ge meenten de salarissen absoluut niet meer verlaagd kunnen worden, acht de Minister een compensatie van deze saiaris-verlaging door ealairisverhoogiug geweiusobt bij de lagere ambtenaren. B. en W. stellen daarom voor de salaris sen met li/a te verlioogen. De lieer WAGNER waagt tot welk bedrag de lage salarissen loopen. De VOORZITTER: I)at staat niet in bet schrijven van den Minister aangegeven. Dat kan d'e raad vaststellen, bijv. de salarissen boneden de duizend gulden- De lieer WAGNER wijst eroip, dat het doel er don niet mee bereikt wordt. i)è VOORZITTER: liet doel ie de unifor miteit van het pensioen verhaal. Als er lage salarissen zijn, dan kan de raad ze ver lioogen. De heer VAN SPRANG: Zijn er nicg sala rissen beneden de duizend guldien? De VOORZITTER: De weegmeester. Het voorstel van B. en W. wordt daarna m.a.s. aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat d'e ge- meenterekeniiig 1933 een nadeelig slot aan wijst van 842.97. Spr. st,elt voor de hoeren van Paasschen en Vroegindlwey te benoe men in cle commissie tot liet nazien van dn rekening. Aldus wordt besloten. De heer van Sprang wordt als reserve gekozen. Op voorstel van B. en W. wordt aan den brigadier der rijksveildwacht, die de vaca ture van geuieenteveikhvachter eemgeii tijd heeft vervuld, een gratificatie van 30 ver leend. Daarna gaat de raad over in geheime zit ting. Na opening van de openbare zitting deelt de voorzitter mede, dat de raad be sloten heeft den heer Goumare per 1 Aug. ongeschikt te verklaren als weger. De VOORZITTER deelt mede, tlhains of ficieel bericht te hebben ontvangen van den Minister van Sociale Zaken, dot het door B. en W. voorgestelde werkverschaiffiiigs- object niet voor rijkssteun in aanmerking kon komen. Het is volgens den Minister, werk dat noodzakelijk gebeuren moet en waarover onderhandeld zal moeten worden met de ingelanden. De steunregeling is goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf, waarin gewezen wordt op het geringe verschil in steunbedrag bij ge organiseerde uitgetnokkenen en cngeoiga- niseerden. Het verschil is thans maar 50 ct terwijl de Bond een verschil van een gulden billijk acht. De Bond verzoekt dan ook de regeling zoo te maken, dat de georgani seerden in een vooruitgeschoven positie komen te staan. Ock vraagt de Bond om toeslag bij de uitlkeerinig van bet zieken fonds. Voorts is de Bond van m-eeni-ng, dat ook hij vertegenwoordigd moet zijn in de com missie van bijstand. De VOORZITTER merkt op, wat de toe slag op de uitkeering van het ziekenfonds betreft, dat het Rijk daarin niets bij-draagt. Alles komt voor rekening van de gemeente De heer WAGNER: De pre-mde vooir de Ziektewet wordt toch bepaald naar het u-it gekeerd loon. De VOORZITTER: En als ze dan geen wgrk hebben? 't Gaat hier over een zieken fonds en niet over dokters. De hear VAN SPRANG: Dat zal toch na der onderzocht moeten worden door B. en W. Er zijn ziekenfondsen die een dokter hebban. De VOORZITTER: Die hebben we hier niet. De heer VAN SPRANG: Toch geloof ik dat liet de bedoeling is. Ik -geloof dat een na/der onderzoek gewensolrt is. De VOORZITTER zal de secretaris een brief van den Minister op laten zoeken en brengt vervolgens in behandeling het in stellen van epn commissie van bijstand, het geen aangehouden is in eeil vori-ge vergade ring. Thans moet het officieefe besluit ge nomen worden. De commissie heeft geen stem in het ka-pittell, zij mag sllleichts adlvi eeeiren, B. en W. gevoelen er weinig voor om de commissie uit te breiden. De heer ,VAN SPRANG: Ik geloof, dat d; organisatie-menschen beter op do hoogte zijn clan ik. Dat zijn belanghebbenden. Zoo straks is gebleken, dat B. en W. zelf ook niet op d-e hoogte zijn. De heer WAGNER zegt, dat voor het standpunt van den lieer van Sprang wat te zeggen valt. Hoeveel personen kunnen er van die organisaties in? De VOORZITTER: Twee personen, van elke organisatie een. Il-et voorstel van den heer van Sprang om cok de orgunisaites in de commissie plaats te laten nemen, wordt met de stem men van do heeiren L. Braber Bzn., L. Bra- ber Jzn, en Arensman tegen, aangenomen. De VOORZITTER leest vervolgens een bi-i-ef voor over de zoo straks behandelde kwestie va-n liet ziekenfonds. Hieruit blijkt diat wanneer een werklooze arbeider niet meen- kan betalen, B. en W. de bijdrage ge deeltelijk over moeten nemen. Ook blijkt daaruit dat de lieer van Sprang gelijk heeft He kwestie doet zicli echter niet in deze gemeente voor, volgens den voorzitter. De heer VAN SPRANG is hiervan niet overtuigd; Er moet in dit opzicht overleg zijn tiusschen de gemeente, het vereenigin-gs bestuur en den dokter. Menschen die ni-et meer kunnen betalen, worden a-rmlaslig en mo-eten door een dokter behandeld worden Spr. geeft B. en W. in overweging deze zaak nog eens te onderzoeken. Spr. ziet de toe stand niet zoo erg rooskleurig in. De heer L. BRABER Jzn.: Het is hier net zoo goed noodig als in de stad. De heer VAN SPRANG: Het gevaar is dat men niet alleen armlastigen krijgt, maar ook mensohen, die zeggen, dat ze arm lastig zijn. Spr. gedooft niet dat dit dc be doeling van den Minister kan zijn. De VOORZITTER wijst er vervolgens op, dat B. en W. er bezwaar tegen hebben om liet steunbedrag van de georganiseerde uit- getrok-konen en nog niet recht hebbenden mot vijftig cents te verhocgen, zooals do Bond vraagt. We kunnen wel toeslagen gaan geven, al dus spr., maar waar is liet einde? De heer VROEGINDEWEY is er voor d-e georganiseerd-en een gulden m-eer te geven dan de ongeorganiseerden. Spr. vraagt den lieer van Sprang wat hij er van denkt. De VOORZITTER: Het is een zaak niet alleen van den lieer van Sprang, maar van don gehe-elcn raad. De heer VAN SPRANG: Als ik lid ben van een vereeniging en ik moet er twee kwartjes voor over hebben, dan mo-et ik dat niet de gemeente laten betalen. Wanineer er verschil moet zijn, laat daar de vereeni ging voor zorgen. Ik ben er voor het zoo te laten. Het voorstel van B. en W. word-t met de steun van den heer Vroegind-ewey togen, aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer VAN SPRANG op de s-loot langs den Molendijk bij de weduiwe Huize en langs den boom gaard van Braber. De gezondheidscommis sie lieeft de sloot bij v. d. Welle laten dem pen. Nu dacht spr., dat de rklleering daar uit zoo loopen in een zinkput, maar die is er nog niet. Nu komt alles van d-e riolee- ring in deze sloot en alles blijft daar liggen Het vuil verspreidt een ondragelijke lucht, zooda-t de dochter van Huize, die wegens ziekte veel buiten moet liggen, binnen moet blijven, zoo'n stank is het da-ar. De VOORZITTER: Il-et is de eerste keer' dat ik deze klacht hoor. He heer VAN SPRANG: Het is al eens eef der ter siprake gekomen. Enkele jaren terug Wethouder BRABER: De menschen wil den teen niet betalen. De heer VAN SPRANG gelooft dat dit nu wel het geval is. De VOORZITTER zegt toe de zaak te zul len onderzoeken. De heer VAN PAASCHEN: Daar moet het polderbestuur voor zorgen. De heer WAGNER wijst erop, dat er nooit water in de sloot komt. Het ligt volgens spr niet op den weg van den polder. Ilet is het eigen belang van deze mensohen, dat er verandering in de toestand aldaar komt. De VOORZITTER deelt mede, dat sollici taties voor d-e betrekking van weegmeester ingediend kunnen worden, in verband met het ontslag van den heer Goumare. Daarna volgt sluiting. De nieuwe steunregeling Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voozitterschap van Burgemeester Donkersloot. Aanwezig zijn alle leden. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade- mg gelezen en onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is bericht van den Rijks dienst der Arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering, dat over bet tweede kwartaal 1934 de bijdrage van de gemeente in den crisisdienst op f 240 en in den ge wonen dienst op f 349 is gesteld. Ingekomen is bericht van den ontvan ger der directe belastingen te Hellevoet- sluis, dat aan dividend- en tantièmebelas- ting uit deze gemeente een bedrag van f 5.04 is ontvangen. Ingekomen is een schrijven van don Mi nister van Sociale Zaken waarin medege deeld wordt, dat de gemeente Den Bommel wat betreft het ouderhoudsfonds van de woningen volgens de vvoningbouvwvet ge plaatst is in de vierde klasse) De bijdrage daarin is vastgesteld op f 26. Ingekomen is bericht van den Minister van Sociale Zaken, dat de Rijkssubsidie in de steuuverleening over 1933 is vastge steld op f 760.11 en in de werkverschaffing over 1933 op 1' 15.260.68. De gemeente heelt voor de laatste bijdrage reeds f 13.000 aan voorschottien ontvangen, zoodat zij thans nog recht heeft op plm. f 2.260.68. De VOORZITTER deelt mede, dat de Mi nister zich in het percentage vergist heelt. Wij hebben geen recht op 7G pet. rijks bijdrage maar 84 pet., zoodat wij ongeveer nog 2000 gulden meer moeten ontvangen. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van de verordening regelende de heffing van de opcenten op de gemcente- fondsbclasting. Ingekomen is bericht van den ontvanger der directe belastingen te Hcllevootsluis, dat de ontvangst van belastingen uit deze gemeente ongeveer 400 meer bedraagt dan) geraamd werd. Ingekomen is bericht van Ged. Stateni dat d-e goedkeuring van het Raadsbesluit tot verlaging van de huur van 16 arbeiders woningen in Tuindorp verdaagd is. Ingekomen is bericht van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling dat liet normaal-subsidie 1933 f 179.93 en liet subsidie voor di/n crisisdienst over dit jaar f 271 te weinig bedraagt. Ingekomen is bericht van het Gemeeme- bestuur van Middelharnis, dat de hcejcii Slis, Vogelaar en v. d. Meyden herkoJen zijn tot afgevaardigden in de stichting drinkwaterleiding Goeree en Overflakker. Ingêkomen is bericht van liet Gemeente bestuur van Stellendam, dat de lieer P/oon eveneens herkozen is als afgevaardigde naar bovengenoemde stichting. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Ingeikomen is een adres van de broeder schap van Ontvangers van Gemeenten in Nederland, waarin gevraagd wordt reke ning te houden met de wensclien van deze broederschap, uitgesproken op haai' laatst gehouden jaarvergadering ten aanzioii van de centralisatie van bet rekenplichtib be heer. De VOORZITTER deelt mede, dat «e ge meente geen aparte bedrijven heeft, zoodat deze kwestie voor Den Bommel niet ur gent is. Ingekomen is bericht van de heeren Meu- lendijk, Jongeling, Verheul, Braber, Mooy- aard en dr.- Oostdijk, dat zij hun >enoe- ming tot leden in de commissie tot 'vering van schoolverzuim aannemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is proces-verbaal over den stand van kas en boeken van den Gem.- ontvanger. In kas was f 1324.94. Boeken en kas zijn in orde bevonden. Ingekomen is het verslag over den stand van kas en boeken van liet Burgerlijk Armbestuur. Ook deze boeken zijn in de beste, orde bevonden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin zij verzoeken het reglement van het Burgerlijk Armbestuur aan te vul len met d-e bepaling, dat B. en W. verplicht zijn zonder nader aan te kondigen tijd stip de kas en boeken op te nemen. Ten tweede, dat de penningmeester persoonlijke of zakelijke zekerheid moet stollen en ver der dat het B. A. tegen diefstal of verduis tering verzekerd moet zijn. Deze bepalin gen moeten opgenomen worden in alle reg lementen van andere Burgerlijke instellin gen. De VOORZITTER wijst erop, dat de borg stelling reeds in het reglement is opgeno men. De andere be-palingen worden opge nomen. Do Raad kan er zich mee .ver- eeni-gen. Ingekomen is bericht van don Minister van Financiën (lat de aflossing van de annuïteit, voortvloeiende uit de woning net, dit jaur f 223 minder is dan vorige jaren. De VOORZITTER deelt mede, dat in Jan. de huur van -4 woningen met 30 centen verlaagd is. Dat kost al f 100. Er schiet dus voor buut-verlaging van do andere huizen weinig o\cr. Het schrijven van den Minister wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is het overlijdensbericht, zoo als do voorzitter liet uitdrukte, van de zangvereeniging. Het verschuldigde wegens zaulhuur zul worden betaald. Wordt voor kennisgeving aangenomen. t Ingekomen is een verzoek van ,1. Melis- ant om vermindering van hondenbelasting aangezien zijn hond doodgereden is. Op voorstel van B. en W. wordt aan adressant een italf jaar afschrijving verleend. Ingekomen zijn enkele verzoeken om ont heffing van schoolgeld. Aan B. Melissant wordt ontheffing ver leend omdat bij onbelast is. W. Bakelaar UcrdJ vuil de derde in d-e eerste klasse ge- plaatst, omdat zijn inkomstenbelasting ver minderd en zijn schoolgeld verhoogd is. De wed. W. Peeman wordt eveneens afgeschro ven, omdat zij niet aangeslagen is in de Inkomstenbelasting. A. Bakelaar wordt van de vijfde in de vierde klasse geplaatst. Op voorstel van B. en W. wordt do ge meenschappelijke regeling inzake de uit voering van de vleeschkeuringswet met de gemeente Oude Tonge en Ooltgensplaat goedgekeurd, nadat de heer Mast geïnfor meerd heeft of B. en W. deze zaak goed bestudeerd heeft. De Voorzitter wijst daar bij op bet feit, dat de regeling al jaren zoo in werking is. De VOORZITTER deelt mede, dat de Bond van Ned. Gem. Amtcnaren zijn ad vies beeft uitgebracht over bet voorstel van B. en W. om de vrije geneeskundige behandeling voor de ambtenaren in tc trekken. De Bond is van meening, dat een goede verzorging van cle ambtenaren het belang van de gemeente dient. De Bond maakt er bezwaar tegen, dat eerst zijn advies gevraagd wordt, nadat de Raad reeds in principe besloten heeft dezo maat regel te treffen. De VOORZITTER wijst er op, dat B. en W. eerst de meening van den Raad willen weten alvorens zij het advies vragen van een Bond. Het voorstel van B. en W. om de vrije geneeskundige behandeling in te trekken, wordt met algetneene stemmen aange nomen. Op voorstel van B. en W. worden tot le den in de commissie tot het nazien van de Gemeenterekening gekozen de heeren 1'. Troost, J. Buth en J. Hokke. Tot plaats vervangend lid wordt gekozen do heer J. Houthuyzen. De VOORZITTER deelt mede, dat liet Burgerlijk Armbestuur een voordeolig saldo heeft over 1933 van f 2256.28. Dit saldo is echter sterk geflatteerd en er is vergeleken met vorige jaar een achteruitgang te con- stateeran. Vorig jaar hadden we op het spaarbank boekje van de Boerenleenbank nog f 3100 staan, thans is dit f 1100 lager. De Gemeenterekening sluit met een na- deelig saldo van f 4247.01. De overige reke ning had een nadeelig saldo van f 4647.87, gelukkig dus f 4000 naar beneden. Daarbij hebben we voor de steun dit jaar f 2000 minder ontvangen, zoodat we eigenlijk f 6000 naar beneden zijn. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister van Binn-enlandsche Zaken, waarin gewezen wordt op het door de Tweede Kamer genomen besluit, dat pensioen- verhaal thans over liet geheele land impe ratief gesteld zal worden. In verband daar mede, moeten de pensioenregelingen van de ambtenaren in overeenstemming wor den gebracht met de rijksregeling. Het pensioenverhaal moet dus op 10 pet. komen De Minister verwijst echter naar liet rapport van de staatscommissie-Schouten en zegt, dat in plaatsen, waar de salarissen absoluut geen verlaging meer kunnen on dergaan, een salarisverhooging van V/2 gewensclit is. B. en W. komen d-an ook met dit voor stel. De raad besluit hiertoe. De VOORZITTER wijst erop, dat het sa laris van Mooyaard dan van f 112.50 op f 125 moet word-1 gebracht, want thans zal hij ook onder dc pensioenregeling vallen Aldus wordt besloten. De heer MAST: Geldt dit ook de hoogere ambtenaren? De VOORZITTER: Die staan hierbuiten, maar die worden getroffen door de nieuwe salarisregeling, zooals die in de vorige raadszitting aangenomen werd. Men zou zoo denken, dat de gemeente-veldwachter buiten schot blijft, maar dit is niet liet ge val. De commissaris stelt de normen van zijn salaris vast, maar wij hebben reeds een stillen wenk ontvangen, dat hij eerstdaags ook aan de beurt komt. Vervolgens wordt in bespreking gebracht de nieuwe steunregeling, zooals die op 1 Juli in werking had moeten treden. Do VOORZITTER deelt mede, dat deze steunregeling toen nog niet ontvangen was, zoodat B. en W. er eerst nu mee in don raad kunnen komen. De steun is tot dus-ver uitbetaald op de oude regeling, wij wensch- ten eerst do goedkeuring van den raad. We zullen, wanneer de steunregeling wordt aangenomen, deze van terugwerkende kracht laten zijn vanaf 1 Juli. Het tarief voor de uitgetrokken werkloozen is voor gehuwde en ongehuwde kostwinners f 7 per week (dit was ook zoo in de oude steun regeling) plus 50 cents per week kindertoe slag per gezin boven de twee personen (in de oude steunregeling was dit 40 cents per iveek). De tarieven zijn voor kostgangers f 5 per week (in de oude steunregeling- f 4.50 per week). De tarieven voor reglementair nog niet rechthebbende en dubbeluitgetrokken werk loozen zijn voor gehuwde en ongehuwde kostwinners f 6.50 per week (in de oude steunregeling was dit ook zoo) plus 50 ets. kindertoeslag per week per gezin voor ge zinnen boven de twee personen. Voor kostgangers van deze categwie is het tarief f 5 per week (in de oude steun regeling was dit f 4 per week). De ongeorganiseerden ontvangen 50 cents minder dan de dubbeluitgetrokkcnen. Te minister wijst erop, dat nu de loonen zoo angstig dalen, de groote gezinnen het meest getroffen worden. Bij de vaststelling van bet maximum percentage van de loon schaal is meer rekening gehouden met de grootte van het gezin. Het percentage rijst naar mate het loon daalt. Voorts is er reke ning mee gehouden, dat de maximum steun in overeenstemming is gebracht met het aantal werkuren, die in een bepaalden tijd van het jaar en in een bepaald vak voor komen. Sommige groepen werken langer dan 48 uren en andere weer korter dan 48 uren. Otn te voorkomen, dat het loon de steun zou naderen, heeft de ministei bepaald, dat als maatstaf zal worden genomen het loon, dat de werkloozen zouden kunnen verdie nen Dij een arbeidstijd, die op dat oogenhltK normaal wordt geaciit. Er mag op zijn hoogst aan uitgetrokken werkloozen met meer dan 13 gulden per week en aan dub bel uitgetrokken werkloozen niet nteer dut 12 pulden per week steun worden verleend De regeling duurt 24 weken voor gehuwde en ongehuwde kostwinners. B. en 44'. stellen voor deze stounregelin, tc aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Daarna volgt sluiting. rein van lippen zijn. Zelf zondaar zij-nde, moet de herder werkzaam zijn in den dienst van Christus De prediker is wachter op den hoogen post. Wee hem echter, die zich daarop gaat verhoovaardigen. Het ambt is hoog, niet de persoon Ook de gemeente moet niet vergeten dat haar prediker slechts een mensühenkind is. De wachter zal moeten wijzen op het heil in Christus en moeten waarschuwen tegen de zonde. De gemeente zal in getrouw kerkbezoek behoo ren te luisteren naar de woorden, die van Gods wege gebracht worden door een menschelijk gezant Daarna is de behandeling van den tekst beëin digd en wordt gezongen Ps. 147 vers 6. Dan heeft, na voorlezing van het formulier, de bevestiging van den nieuwen predikant plaats, waarna door de gemeente staande wordt gezongen Psalm 134 vers 3. Gedan-kt wordt eveneens volgens het formulier. De nazang is de Morgenzang 3 en 6, waarna Ds. Kleijne de zegen uitspreekt. Intrede Des middags 2 uur heeft de intrede van Ds. J. G. R. Langhout plaats. Het kerkgebouw is wederom geheel gevuld als den dienst aanvangt met het zingen van Psalm 25 7. Na voorlezing van de 12 Amkelen des Geloofs en Psalm 86 (onberijmd) wordt gezongen Psalm 22 12 en 14. Voorgegaan zijnde in het gebed zegt de voor ganger, Ds. Langhout. dat hem in deze dagen zoo dikwijls in gedachten zijn gekomen dc woorden van 2 Cor. 11: „Want ik heb Ulieden toebereid, om U als een reine maagd aan een man voor te stellen, nl. aan Ghristus Op de predicatie van Ds. Langhout en de ver dere toespraken komen wij nader terug. Bevestiging en intrede Ds. J. G. R. LANGHOUT Bevestiging J l. Zondagmorgen heeft in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats gehad van den nieuwen pre dikant, Ds. J. G. R. Langhout, terwijl des namid dags de nieuwe voorganger zijn intrede deed. De bevestiging geschiedde door den consulent Ds. D. J. Kleijne, van Ooltgensplaat. Het kerkgebouw was geheel bezet, toen de dienst werd aangevangen met het zingen van Ps. 27 de verzen 3 en 5. Na voorlezing van de Tien Geboden en Psalm 25 (onberijmd) gaat Ds. Kleijne voor in gebed. Daarin wijst spr. op het bijzondere van deze sa menkomst. Een leeraar is gereed zich aan zijn ge. mcente te verbinden en als mensch is spr. geroepen die band te leggen. Het past hier Gode te verzoe ken dat gemeente en herder zich aan elkander mo gen geven. Moge God hem, die gereed staat, bevestigd te worden, nabij zijn en hem kracht geven om datgene te vervullen, waartoe hij wordt geroepen. Tot de inleiding van zijn predikatie komende, zegt spr., in de afgelocpen week overdacht te heb ben hetgeen hij heden zou zeggen. Toen zijn bij hein naar voren gekomen eenige hoogtijdagen als de bevestiging van nieuwe lidmaten en de Avond maalsviering, welke spr. als consulent in deze ge meente heeft medegemaakt. Thans is er weer een hoogtijdag in het kerkelijk gebeuren, nu de ge meente na zoo'n langen tijd weer een eigen herder en leeraar krijgt. Spr. is daarvoor dankbaar; niet alleen voor Den Bommel, maar ook voor het geheele eiland. Naast deze 'blijde gedachten, heeft spr. ook an dere gevoelens. Zoo moet spr., die veel jonger is, een oudere en rijpere predikant bevestigen. Voorts is het ook niet de eerste maal dat Ds. Langhout de herders staf in Den Bommel zal opnemen. Dit laatste heeft zijn voor- en nadeelen. Spr. maakt uit de terug komst van zijn collega echter op, dat hij Den Bom mel destijds niet dan met aangename gevoelens heeft verlaten. Overigens heeft Ds. Langhout gedu rende zijn verblijf elders meer ervaring opgedaan. Tot tekst heeft spr. gekozen Ezechiël 33 7: „Gij nu, o menschenkind! Ik heb U tot een wachter ge steld over het buis Israëls, zoo zult gij het woord uit Mijnen mond hooren en hen van Mijnentwille waarschuwen". In het bijzonder zal spr. stilstaan b ij„Wachter" en verdeelt zijn rede daartoe in drie gedeelten, nl. Ie over wie de wachter is gesteld, 2e den inhoud van diens opdracht, en 3e met welk gezag die wachter tot ons komt. Voordat spr. daar toe overgaat, zingt de gemeente Psalm 84 de ver- zen 3 en 4. Tot een nadere uiteenzetting over het eerste deel van de tekst overgaande, zegt spr. dat in de oud heid een wachter geplaatst werd op een verheven post om een wiaakzaam oog te houden op de omge ving van de stad voor eventueele gevaren, welke haar konden bedreigen. De prediker volgens het Nieuwe Testament waakt nu over de hem toever trouwde zielen. De woorden van den tekst zijn dus van toepassing op den predikant, den uitdrager van het Evangelie. He tis een verantwoordelijke/post, want het gaat om de s-ad Menschenziel". De wereld telt een menschemziel niet. Doch zegt Christus ons niet dat de geheele wereld, met alles wat zij bevat, niet op weegt tegen één menschenziel? God eischt daarom een groote waakzaamheid van de wachters. Ze moeten op allerlei gebied een scherp oog hebben. De wachters worden gesteld over het huis Israëls, waaronder is te verstaan de zichtbare kerk, alzoo de gemeente in haar geheel. Het bedenken hiervan zal van grooten invloed behooren te zijn op de pre diking. Zoo komt spr. op het tweede deel van zijn tekst, nl. op de uiteenzetting van den inhoud van de op dracht van den wachter. Hij moet streng leeren luisteren naar hetgeen Gods Woord zegt en met het oog op dat Woord waarschuwen. Dit waar schuwen behoort in liefde, in bidden te geschieden. Vervolgens komt spr. tot het derde gedeelte van zijn tekst. nl. tot het gezag, waarmee de wachter tot ons komt. Het gezag wordt tegenwoordig door velen in de ban gedaan. Zegt God echter niet: „Gij zult hen van Mijnentwege waarschuwen?". De wachter treedt alzoo op met het gezag, dat God de zender is. Dit maakt het amibt van predikant een wonder am'bt. Ged maakt gebruik van den dienst van men schen. Het is ook een moeilijk ambt. Gods Woord moet gebracht worden door menschen, die zelf on PA VAN DER STEUR Men meldt ons thans uit Indië, dat het bericht in de Indische bladen, als zou de heer Van der Steur, de bekende leider van het Oranje-Nassau-gesticbt te Magelang, met zy'n echtgenoote voor een kort bezoek naar Holland vertrekken, uit de lucht gegrepen iis. Pa Van der Steur laat verklaren, dat hij in dezen zvvaren fcyd er niet aan denkt zijn post te verlaten voor een reis van genoegen by zyn volkje blyft. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Akersloot, Joh. P. van Mullem. Vryz.-Herv. pred. te Amsterdam. Te Workum, Dr. A. Steenbeek te Surhui zum. Te Scherpenzeel, A. Meyers te Utrecht. Beroepen: Te Bruinisse, A. KardoJus te Maasland. Aangenomen: Naar Bozum, J. T. Huisman te Noordwolde (Fr.). Bedankt: Voor Schiedam, Dr. R. B. Evenhuis te Zaandam-Oost. Voor Tjerk- gaast, D. Siemelink te Emmer-Compascuum, Bedankt: Voor Etersheim-Schardam, J. van der Meene, cand. en hulppred. te IJmuiden-Oost. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Borne en Delden, cand. M, Geertsema te Zuidwolde en cand. B. Holwerda te Houwerzyl. Aangenomen: Naar Kantens, cand. B Holwerda te Houwerzijl. Bedankt: Voor Appelscha en Nijega- Opeinde, cand. B. Holwerda te Houwerzijl CHR. GEREF. KERK Drietal: Te Kampen, W. Heerma te Aals meer, W. Ramaker te Harlingen en K. Groen te Rotterdam (W.). Bedankt: Voor Kornhorn, N. Brandsma te Bunschoten. Vreeselijke hitte in de Vereenigde Staten EEN MISOOGST VER4VACHT. Men meldt uit New-York: In St. Louis is een hitte geregis treerd van 45 graden: in vele andere streken een temperatuur van 40 gra den Celsius. In den staat Iowa en in liet Midden-4Vesten lieerscht gebrek aan water. Er bestaat voorioopig wei nig kans op afkoeling. Een onweer, dat boven New-York beeft gewoed, ging vergezeld van een springvloed. In Zuid Illionois werd een tempe ratuur genoteerd van 112 graden in de schaduw. Omtrent den verwoestenden invloed van de droogte kan worden gemeld, dat de schade in Nebraska geschat wordt op 156 millioen dollar. De ha- verhoogst van Missouri zal waar schijnlijk slechts 10 pet., de tarwe oogst slechts 15 pet. en de maisoogst in liet geheel niets opbrengen. Een derde deel van alle landbouwers is bezig water aan te voeren, dat op vele plaatsen over 15 K.M. moet worden aangedragen. In vele gebieden is het waterverbruik gerantsoeneerd. Uit de andere staten komen gelijkluidende berichten. Gemiddeld verwachten de meeste staten slechts een oogst van 10 pet. Volgens de laatste ramingen is thans reeds 90 pet. van den oogst door gebrek aan regen te niet gegaan. De minister voor landbouw heefteen conferentie te Kansas City bijeenge roepen, teneinde over den noodtoe stand te beraadslagen. Het totaal aantal personen, dat door de hitte om het leven is gekomen, was Zondagmiddag gestegen tot 250. De meeste doodelijke gevallen geschieden door zonnesteek. Nog steeds belooft het weer geen daling van tempera^ tuur. „MAAS"-NYMPHEN, Het Geitje Een vriend'lijke 'vriend van Bethesda Had prettig de zusters verrast Hij bracht haar een aardig jong geitje Het diertje werd trouw opgepast. Het huppeld' en sprong door het gras- Het deed er zoo jolig en blij veld Het blaatte zijn vroolijkste liedje En snoepte het gras van de wei. De zusters bewonderden 't diertje Zoo jong en zoo lenig en vlug Ze stoeiden en draafden met 't geitje En droegen het soms op den rug. Het beest werd verwend en vertroeteld Ze vonden het kwiek en zoo knap Het dronk er zoo leutig zijn melk op En smulde zoo fijn van de pap. Maar eens, op een zekeren morgen Was 't geitje zoo lust'loos en traag Het lustte geen melk, zelfs geen gras- Er haperde iets aan zijn maag. spriet Dat gaf een tumult bij de zusters Ze zaten in angst, in het zweet De hoofdzuster gaf toen onmidd'lijk Een nauwgezet geiten-diëet. Al gauw is het diertje genezen Is dartel en blij als altijd De keukenjuffrouw geeft het voortaan Een maaltijd, die past voor een geit. Maar mochten de zusters ook falen Op 't geitenverplegingsterrein: Ze hebben toch klaarlijk 'bewezen Vol teedere zorgen te zijn. De stakingsonlusten in Amerika Te Seattle moest de bereden politie, sterk driehonderd man, stakers uiteenjagen. De knuppels dansten op de ruggen der menig te. De burgemeester wilde zich aan het hoofd stellen van de politie, maar hij had zich blijkbaar niet tactisch opgesteld en hij zag zich genoodzaakt ijlings de vlucht te nemen daar hij last kreeg van de traangas sen door zijn politie-agenten op de menigte losgelaten. Niet minder dan 200 stakingsposten wer den verjaagd, waarbij knuppel en traan- gasbom met goed gevolg werden gebezigd. Verscheidene lieden kregen het te kwaad door de gassen maar er schijnt geen ern- Nadruk verboden.) HAKATE. stig letsel te zijn toegebracht. De posters hadden liet verkeer aan den havenkant be lemmerd door balken e.d. op de rails te leg gen. Te San Francisco heeft meer dan zeventig procent van de havenarbeiders het werk hervat. De gouverneur van Californië heeft gelast dat de Nationale Garde op 1200 man na uit de verschillende stakingsgebieden zal wor den teruggetrokken. De algemeene staking te Oakland, een voorstad van San Francisco, is opgeheven. De liavenarbeiders staken echter nog en de voerlieden weigeren transporten in t haven gebied te verzorgen. Het einde van de ha venstaking te San Francisco is nog niet te zien. Te Seattle is het tot botsingen gekomen tusscheii ongeveer 300 politie-beambten en 2000 stakers. De stakers gooiden met stee- ncn naar de politie. Toen de politie, van gasbommen ging gebruik maken, werden de hommen door de stakers opgevangen en teruggegooid in het geheel zijn vier politie agenten en meer dan honderd stakers ge wond Te Minneapolis is het tot ernstige botsin gen gekomen tusschen stakende vrachtauto- chauffeurs en werkwilligen. Toen de politie tussclienbeidie kwam, werd zij door de sta kers bedreigd, waarop zij van de vuurwape nen gebruik maakte. Zeven stakers entwee politic-agenten werden gewond: sommigen hunner zijn er ernstig aan toe. 4Vaar de spanning in de stad steeds grooter wordt, heeft de gouverneur van den staat Minne sota ziel, genoodzaakt gezien, 2500 man vau de nationale garde te hulp te roepen. Men meldt uit San-Francisco: Met groote meerderheid van stemmen hebben de voerlieden besloten het werk te hervatten, zoodat thans alleen nog dooi sie havenarbeiders wordt gestaakt. Men meldt uit Minneapolis: Tengevolge van aanvallen van stakers op levensmidde len vervoerende vrachtwagens zijn bloedige gevechten ontstaan met politie en nationale garde, waarbij één persoon gedood is, 70 ge wond en 90 licht gekwetst werden. Er zijn nog eenige duizende nationale gardisten naar de stad gezonden. Overwogen wordt de staat van beleg af te kondigen. Felle brand bij Antwerpen Bij Antwerpen brak brand uit in de opslagplaats van de kaarsenfabriek der firma Roubaix Coudenhove te Borgerhout. Het vuur vond gretig voedsel in de hoeveelheid olie en vet ten, welke daar waren opgeslagen. Onverwachts deed zich een ontplof fing voor in de opslagplaats, met het gevolg, dat een der gevels instortte. Acht brandweerlieden werden onder het neervallend puin bedolven. Toen het opruimingswerk, dat met groote moeilijkheden gepaard ging, ver genoeg gevorderd was, bleek, dat twee brandweerlieden gedood waren, terwijl de zes anderen zwaar gewond zijn. Vier van deze gewonden verkee- ren in hopeloozen toestand. Na vier uren was de opslagplaats uitgebrand. De Amerikaansche bandiet John Dillinger doodgeschoten Met kogels geperforeerd Van officieele zijde worden thans oeves- tiad de berichten, dat de beruchte Ameri kaansche misdadiger John Dillinger ge dood is. Dillinger had in een kleine bioscoop in het Noorden van Chicago een misdadi- gersfilm bekeken, toen hij bij het verlaten van de bioscoop zich plotseling gesteld zag tegenover 15 agenten der federale politie, die onmiddellijk het vuur opende en hem letterlijk met hun kogels doorzeefden. Een in de nabijheid staande vrouw werd door een schot, dat Dillinger miste, zwaar ge wond. Het lijk van Dillinger schijnt dooi de hoeveelheid der op hem afgevuurde schoten, zeer verminkt te zijn. De politie weigert journalisten bij het lijk toe te laten. Toen de federale politie vernam, dat Dil linger de bioscoop was binnengegaan, zet te zij alle uitgangen af met politie-agenten. In de nabijheid van het theater, bevonden zich personen, die dat optreden verdacht vontden en de stedelijke politie vertelde, diat klaarblijkelijk een overval op de bios coop op touw werd gezet. Gelukkig werd dit misverstand spoedig opgehelderd. Maandenlang is naar John Dillinger ge zocht. Tal van moordm heeft hij op ziiu 1 geweten gehad.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3