Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. Gemengd Nieuws WOENSDAG 25 JULI 193^ 49E JAARGANG N<>. 4079 VEERVERB1NDING OOLTGENSPLAAT-DINTELSAS Voornaamste Nieuws* Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Eenigcn tijd geleden hebben wij enkele beschouwingen ten beste gegeven over het rapport-van Boeyen. Daarbij hebben wij ons weerhouden van een bespreking van de ge projecteerde veerverbinding Oollgcnsplaat Dintclsas, omdat de besprekingen dienaan gaande in vollen gang waren en afwachten ons raadzamer scheen. Dezer dagen is ech ter het vraagstuk in zulk een nieuw licht komen te staan, dat het absoluut gewenscht is de bewoners van ons eiland te wijzen op de groote belangen, die op het spel staan. Immers wat is het geval'! Vrijdag jl. vernamen wij van den bur gemeester van Ooltgensplaat, dat de toe stand hopeloos was. De kade van de Sluis- sche haven was aan het verzakken, tenge volge van liet meeren van de veerboot van de firma Kraak, die daar aanlegplaats heeft gekregen. De burgemeester zag zich ge noodzaakt te overwegen of het in het be lang van de gemeente Ooltgensplaat nood zakelijk was den aanleg van de veerboot te Weigeren. De schade, die door de firma Kraak hier Veroorzaakt is, wordt op 3000,geraamd. Direct hebben wij ons naar de Galatliee- schehaven begeven, waar wij eveneens een groote verzakking van de kade constateer den. irc^oltctoelwvallgo- - Wijzer waarop men gelegenheid gegeven heeft om dc haven uit te diepen moet hiervan de oorzaak zijn Hier zijn geen vakkundigen bezig geweest, dat was onze conclusie. Nu zullen onze lezers tegenwerpen: maai is hiertegen nu niets te doen? Er is toch een stichting opgericht, die deze schadepost van de gemeente Ooltgensplaat over zal moeten nemen! Zeer zeker, dit was ook onze eerste ge dachte, maarhet bleek ons, dat aan de totstandkoming dor stichting groote moeilijkheden in den weg worden gelegd. Dat de tegenstand van Elakkeesche zijde komen zou, kondon wij ons haast niet in denken en gelukkig bleek het onverstand zich dan ook niet op ons goede eiland ge vestigd te hebben. Integendeel bleek, dat de verschillende belanghebbenden op ons eiland zich nauw verbonden hebben. Do dijkkring en de gemeente Ooltgensplaat, hebben getoond groote opofferingen zich te willen getroosten in het belang van geheel ons eiland. De dijkkring heeft niets met een veerverbinding te maken, dit college heeft alleen voor dijken te zorgen, en dc gemeen te Ooltgensplaat heeft een gemeentekas om van te rillen en toch is zij bereid zich in nesten te begeven. Over Flakkee dus niets dan lof. Dan zullen zeker het Rijk en de Provincie het wijze hoofd schudden over de pogingen van den Flakkeeschen Dijkgraaf Mijs en den Plaatschen Burgemeester Donkersloot? Natuurlijk zijn er weer geen centen! Maar neen, geachte lezers, wonder boven wonder zien de heeren in Den Haag met ver langen den dag tegemoet, waarop zij naar Flakkee mogen komen om de nieuwe veer verbinding te openen. Ook voor Rijk en Provincie niets dan lof! Van de subsidie van Rijk (35%) en Provincie (35%), zijn we ver zekerd! U zult schrikken lezers, wanneer U nu eindelijk de „reden" zult liooren, waarom de uitvoering van de stichtingsplannen zoo tegengehouden worden. Er is in Noord- Brabant een heemraadschap dat „Mark en Dintel" genaamd wordt, een heel gewoon poldertje. Dit poldertje is zich zoo bewust van zijn groote macht, dat het zonder blik ken of blozen aan alle bovengenoemde groot-machten, als Rijk en Provincie het hoofd durft te bieden. Neen, u moet niet denken, dat de heeren van Mark en Dintel ronduit zeggen: jullie kunnen mijn deur .voorbij gaan, we doen niet mee. Weineen, 'het eigenaardige is juist, dat Mark en Din tel op vergaderingen zooals in Dinteloord gehouden zijn, waarbij tegenwoordig waren de Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, Kamerleden en vertegenwoordigers van het Rijk en de Provincie, de allervrien delijkste toezeggingen doet. Zoo spoedig mogelijk zullen ze de voorwaarden mede- deelen, die zij stellen aan de overdracht van een stukje grindweg aan de stichting en het afstaan van een plaatsje voor het Aanbrengen van een ponton, De vergadering, waarop in vriendelijke minzaamheid deze toezegging werd gedaan, is achter den rug, iedereen dacht: de zaak is nu voor elkander. Maar neen, de onbere kenbaarheid van dit waterschap zal het hinderlijke brengen, dat de zaak niet voor elkander is. Plotseling is het waterschap zich gaan be moeien met de interne zaken van de stich ting, als bijv. de aangelegenheid, wie de veerverbinding zal onderhouden? Op de vergadering in Dinteloord hulde de heeren van het waterschap zich in den mantel der koele onverschilligheid. Zij wilden geen zit ting nemen in de stichting, want zij hadden er absoluut geen belang bij. Ra, ra, wat is dat, geachte lezers! Wij zullen U hier niet de onverkwikke lijke onderhandelingen van de Flakkeesche heeren met dit waterschap onder de oogen brengen. Wij zullen de heeren in Dinteloord de spot van ons eiland besparen. Wij raden de heeren in Dinteloord alleen aan: geef de stichting dat grintweggetje en laat het over aan de leden van de stichting wie de veerverbinding ontvangt. Natuurlijk zal met Kraak het eerst onderhandeld worden, maar verbeeldt U zich niet de rechtvaardigheid alleen in pacht te hebben! Het is jammer, dat de uitvoering van dit plan zoo tegengehouden wordt door een be krompen waterschap. We leven toch niet meer in de Middeleeuwen? Van Flakkeesche zijde is al het mogelijke geprobeerd om met Mark en Dintel tot over eenstemming te komen. Hier weet men met een dergelijke halstarrigheid geen raad meer. Wij zouden aan Noord-Brwabant wil len vragen: Help ons, verlos ons van de be krompenheid, die de heeren van Mark en Dintel bezielen. Wij vechten voor het alge meen belang, dus ook voor het belang van Brabant! Er resten nog slechts enkele dagen, óf de provinciale waterstaat zal het meeren van de Kraakboot verbieden óf de gemeente Ooltgensplaat durft de verantwoording niet langer op zich te nemen. En dan Daarom komt terug op Uw tegenwerken de houding en breng de belangen van velen niet in gevaar om een grindweggetje en een ponton! WERKVOORZIENING De landbouwstreken worden wel zwaar getroffen door de vreeselijke plaag der werk loosheid. Jaar op jaar neemt het op onrust barende wijze toe, Vooral dit jaar schijnt er zeer weinig werk op het land te gebeuren. Als wij ten minste de cijfers der werkloozen in de ver schillende gemeenten nagaan, blijkt ons, dat er een groote stijging in de meeste plaatsen is waar te nemen. Het droge weer werkt daaraan ook mee, want het onkruid, dat anders welig tiert, moest het tegen de verzengende zon opge ven. Maar daarnaast hebben wij ook vooral do sterk doorgevoerde bezuiniging als de voor naamste factor aan te merken. Doch van dit alles is de werklooze land arbeider in de eerste plaats de dupe, hij is op de steun aangewezen. Veler hoop is nu gevestigd op de oogst, zij hopen dat die voor hen werk en brood brengen zal. Wij kunnen dat nog niet gelooven. De sterk doorgevoerde mechanisatie maakt vooral bij het oogstwerk het gebruik van handenarbeid overbodig. Dat is juist in de zen tijd het schrijnende, de geheele oogst met handenarbeid verrichten zou niet wel gaan, daar is ze te groot voor, ook verstaan vele jongeren dat werk niet meer. Maar zou het nu toch niet mogelijk zijn, dat er wat meer arbeiders te werk gesteld werden, werk is er volop. Het zou vooral voor het moreel onzer landarbeiders zoo goed werken, want niets werkt zoo verlam mend als dat altijd durende nietsdoen. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat een boer, die het maar even doen kan, mede- helpt om de werkloosheid te bestrijden, door een wat ruimer standpunt in te nemen. Wij zijn geen deskundigen, maar gelooven dat met een beetje goeden wil dit wel te jereiken zou zijn. Boer en arbeider zijn toch beiden schep selen Gods, als zoodanig moet men elkaar leeren .verstaan en waardeeren. Alleen als Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. men dat doet zal men met waardeering en medeleving tegenover elkander gaan staan. Dan zal men trachten te doen wat moge lijk is om elkander te helpen, wetende dat God ons te samen gebracht heeft, opdat wij in gehoorzaamheid Zijn wil zouden volbren gen, ook voor de dingen van deze wereld. Dan is er geen sprake van klassenstrijd, maar een eeren van den boer als den pa troon en anderzijds het respecteeren van den arbeider, want voor Gods aangezicht staan beiden gelijk. Wij hopen, dat dit sociale gevoel van saamhoorigheid nog sterk mag leven ondór onze bevolking en wij er straks de vrucht van mogen aanschouwen. De steun aan de Haringvisseherij EEN CREDIET VAN 750.000. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den Minister van Eco nomische Zaken, met ingang van 1 September a.s. wederom steun te ver- leenen aan de haringvisseherij. Deze steun zal hierin bestaan, dat de stichting voor de Nederlandscho Haringvisseherij te s-Gravenhage in staat gesteld wordt een deel van de na 1 September aangevoerde haring uit de markt te nemen, indien deze haring althans een door den Minister vast te stellen minimumprijs niet op brengt. Ter uitvoering van deze steunmaat regelen zal uit het Landbouw Crisis fonds aan genoemde stichting, welke wederom belast wordt met den opslag en verkoop van de haar in eigendom overgedragen haring, ten behoeve van de bij haar aangesloten reeders een crediet worden verleend van ten hoog ste f 750.000. Teneinde te voorkomen, dat door 'n groot en aanvoer de hoeveelheid uit de markt te nemen haring te zeer zou op- loopen, zullen door den Minister te vens maatregelen genomen worden om den aanvoer te beperken. Aardappelsteunregeling 1934 De Nederl. Akkerbouwcentrale, afd. Aard appelen, brengt ter kennis van belangheb benden: Met ingang van 1 Augustus zal op goed gekeurde pootaardappelen, welke op of na dien datum verladen worden met bestem ming naar het buitenland, een heffing wor den toegepast van f 0.25 per 100 K.G., al thans, indien in het land van bestemming geen maatregelen bestaan, welke een ver hooging van dit bedrag noodzakelijk maken (b.v. wordt de heffing op aardappelen be stemd voor België verhoogd met 5 frs. per 100 K.G.). Eveneens met ingang van 1 Augustus zullen de tot dusver geldende minimum prijzen voor consumptie-aardappelen komen te vervallen; die voor goedgekeurde poot- aardappelen waren reeds na 31 Mei j.l. niet meer van kracht. Het ligt in de bedoeling de aangifte voor donaturatie van aardappelen tot veevoeder open te stellen met ingang van 1 Septem ber e.k., terwijl op de aldus gedenatureer de partijen een toeslag zal worden gegeven (voor do bekende consumptie-maat) ten bedrage van 65 cents per 100 K.G. geduren de de maanden September t/m November 1934, van 75 cents gedurende de maanden December 1934 en Januari 1935, van 85 cents gedurende do maanden Februari en Maart 1935, van 95 cents gedurende de maanden April t/ra Juni 1935. In verband met het vervallen der mini mum-prijzen wordt tevens het verbod van het koopen „in de roes" opgeheven, met dien verstande echter, dat partijen, bestemd voor binnenlandsche consumptie, op het be drijf van den teler moet worden gesorteerd. Het ligt verder in de bedoeling een hef fing op consumptie-aardappelen toe te .pas sen van f 1 per 100 K.G.; het vereischte van het gebruik van geleidebiljetten op het ver voer blijft gehandhaafd, terwijl tevens alle export, zoowel van consumptie- als poot- aardappelen, onder monopolieregeling wordt gebracht. STAKING VAN LANDARBEIDERS De landarbeiders hadden den la1 jwers te Borger, Ruinen, Exloo en Odoorn ii enthe een ultimatum gesteld, waarop geen be end ant woord schijnt te zijn gekomen. Althans, driehon derd landarbeiders zijn heden in staking gegaan. HEFFING OP OLIËN BELAST MET 24 CENT PER K.G. Heffing op vetten wordt verlaagd De Minister van Economische Za ken heeft thans een heffing gelegd op alle oliën, en in verband daarmede wordt de heffing op vet met ingang van 6 Augustus a.s. verlaagd. Tot heden waren de oliën nog niet belast. Door het feit, dat de olieprij zen voortdurend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschui vingen van boter en vetgebruik naar het gebruik van oliën, waardoor de maatregelen ten behoeve van zuivel producten in gevaar kwamen. De Minister heeft dan ook het leg gen van een heffing op alle oliën on vermijdelijk geacht. Teneinde echter te voorkomen, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leg gen, heeft de Minister, de heffing op oliën op f 0.24 per Kg. bepalende, de heffing op vetten met ingang van 6 Augustus a.s. verlaagd van f 0.35 op f 0.24 per Kg., waardoor voorkomen wordt, dat in het algemeen de huis houdelijke uitgaven voor de bevol king onevenredig zouden worden ver zwaard. Deze regeling is inmiddels reeds in werking getreden. Oogst van een honderdtal tuinders teniet EEN ZWAAR GETROFFEN STREEK, Woensdagavond heeft in de om streken van Nieuwveen (Z.-H.) een korte, doch hevige hagelbui gewoed, welke in een kwartier tijds zulk een groote schade heeft aangericht in een honderdtal tuinderijen op het grond gebied van de gemeenten Nieuwveen, Leimuidcn, Uithoorn en Mijdrecht, dat feitelijk de geheele augurken- oogst is vernield. Welk een groote schade dit voor de betrokkenen betee- kent beseft men. indien men nagaat, dat de augurken-pluk eerst twee da gen geleden begonnen was, en nog een twaalftal dagen zou duren. Gedu rende deze campagne heerscht er in deze buurt practisch geen werkloos heid. thans zijn zoowel eigenaars als arbeiders opnieuw op den steun aan gewezen. Ook de boonenoogst heeft zoodanig geleden, dat er niet noe menswaard meer van overig is. Export van aardappelen De Nederl. Akkerbouwcentrale brengt het navolgende ter kennis van belanghebben den. In verband met een binnenkort in te voe ren export regeling door middel van een monopolie voor aardappelen, pootgoed zoo wel als consumptieaardappelen, wordt aan exporteurs en importeurs van aardappelen de gelegenheid gegeven, zich te doen erken nen als: a. contractant-exporteur van poet- aardappelen; b. exporteur van consumptie aardappelen; c. aardappel-importeur. Hiervoor bestemde formulieren zijn ver krijgbaar bij de Nederl Akkerbouwcentrale tijdelijk gevestigd Kazernestr. 3, Den Haag. Zij, die zoowel importeerden als expor teerden behooren van den import zoowel als van den export een formulier in te zenden. In dat geval dus één import- en één ex- portformulier, welke vóór 31 Juli 1934 moe ten worden ingezonden aan vorengenoemd adres. Te late inzending dezer opgaven kan voor de betrokkene het gevolg hebben, dat zijn erkenning vertraagd wordt met alle even tueel voor hem daaruit voortvloeiende schade. De Nederl. Akkerbouwcentrale behoudt zich bet recht voor de ingekomen opgaven op een door baar te bepalen wijze, even tueel door den Crisis-Accountantsdienst te doen cpntroleeren. GEEN KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Naar de „Tel." verneemt, is bij het ge meentebestuur van Amsterdam bericht in gekomen, dat H.M. ,in verband met het overlijden van Prins Hendrik, heeft afge zien van het reeds aangekondigde bezoek aan Amsterdam in September a.s. Zeer tot haar leedwezen zal Hare Majesteit dan ook niet gevolg kunnen geven aan de uitnoodi- ging om de Land -en Tuinbouwtentoonstel ling, A.M.A.T.O. te openen, Fabrieksbrand te Schiedam Door snel ingrijpen van de brandweer erger voorkomen Maandagavond tusschen kwart over u en kwart voor zeven heeft in de Kwasten- en Borstalfabriek van de finma J. Jakobs, gelegen aan den Westvest 2B te Schiedam, op den hoek van de Nieuwe Haven, een lievige brand gewoed, welke het gelijkvloer- scbe gedeelte dor fabriek nagenoeg geheel heeft verwoest. Door liet krach tig ingrijpen van de brandweer kon uitbreiding van liet vuur naar de bo- vordieping van het gebouw en de nan- grenzende Breeuwwerkfabriek van de firma Job. Smit, worden voorkomen. Door.een vt orbijganger werd ontdekt, dat uit de naden van deuren en ramen van de fabriek rook opsteeg. Hij waarschuwde de politie, die de deuren van liet gebouw in sloeg. Bij onderzoek bleek toen, dat zich niemand meer in de fabriek bevond en dat het vuur ia liet gelijkstrautschc gedeelte woedde in een voorraad kwasten en de op slagplaats van j>ek cn haren. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd, die spoedig met twee motonsjiuiten en dertig man personeel aanwezig was. Met een groot aantal stralen werd het vuur be streden. Na een half uur was men den brand, die geen enkel oogenbhk uitsloeg, reeds meester. De nablussohmg heeft nog geruimen tijd in beslag genomen- Zooals gezegd, is de benedenverdieping van hel pand, waar de ojislagplaats gevestigd was, vrijwel geneel uitgebrand. Het daarboven gelegen gedeelte, waarin zich de werkplaat sen en net kantoor bevinden, bleef ge- sjiaard, hyowel het veel waterschade heeft bekomen. Ook de Breeuwwerkfabriek, die voortdurend word nat.gohouden, kreeg vee' waterschade. De fii-ma Jakobs lijdt door dözon brand groote materieele schade. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. De arbeiders hadden de fabriek juist verlaten, toen de brand werd ontdekt. Het fabriekscomplex beslaat een oppervlakte van ongeveer 300 M2. Bij bet blussobings werk heeft de brandweer van rookmaskens gebruik gemaakt. Do brand braolrt veeJ mensahen op de been. Het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934 De aandacht wordt er op gevestigd, dat hot Crisis-Akkerbouwbesluit 1934 in hoofd zaak inhoudt een samenvoeging van de verschillende in velerlei koninklijke beslui ten neergelegde crisismaatregelen nopens den akkerbouw. Door dit nieuwe besluit komt in den hul digen toestand dan ook zoo goed als geen verandering. De voornaamste drie wijzigingen zijn: de omzetting van de Nederl. Graan Centrale in de Nederl. Akkerbouwcentrale, de rege ling ten aanzien van de peulvruchten (in voerregeling en regeling voor het binnen land). De in- en uitvoer van aardappelen blijft tot 1 Augustus a.s. in handen van de Ne- derlandsclie Groenten- en Fruitcentrale, welke ook tot aan dien datum de uitvoe ring houdt van de binnenlandsche regeling voor de vroege aardappelen. Met ingang van 1 Augustus a.s. vervalt het Crisis Aardappelbesluit 1934 I en wordt de geheele regeling voor de aardappelen overgenomen door de Nederlandsclie Ak kerbouwcentrale. Gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet. Gemeenteraad van Den Bommel. Bevestiging en intrede Ds. Langhout. Veerverbinding Ooltgensplaat-Dinteisas (Hoofd artikel) Dc kalipraefvelden. Chr. Vrouwenbond Middelharnls. Felle brand te Oudenhoorn. Een ..noodslachting" op een R. T. M.-boot. Brandend stoomschip te Hoek van Holland bin- nengeloopan. Fabrieksbrand te Schiedam. Sabotage op een oorlogsschip? Sabotage op een oorlogsschip? De Nautilus vaart uit en keert terug Zondagmorgen jl. rezen er vermoe dens, dat men aan boord van Hr Ms „Nautilus", vvelik schip in den loop van dien dag, volgens het vastgestelde rcisprogram, naar de Noordzee zou vertrekken, tor uitoefening van het toezicht op die visscherij, door veront reiniging van de smeerolie had ge tracht cle hoofdmachine onklaar te maken. Het schip is Zondagmorgen naar zee vertrokken, maar moest na korten tijd terugkeeren wegens het warm-loopen van de hcofdmachine. liet is in de haven van Niouvvediep ge sleept, woar men mot de herstelling is begonnen. Een uitgebreid onderzoek naar de gepoogde sabotage wordt in gesteld. Het optreden tegen „De Tribune" Op de door het Eerste Kamerlid, den heer De Savornin Lobman aan den minis ter van Justitie gestelde vragen betreffende de ongeregeldheden te Amsterdam, beeft de minister geantwoord, dat bij inderdaad kennis genomen heeft van het feit, dat in het nummer van 4 Juli j.l. van „De Tribu ne" tot driemaal toe de opmerking voor komt, dat de bourgeoisie geen oogeniblik met rust moet worden gelaten. Voorts is do minister van oordeel, dat de opruiende ar tikelen 111 genoemd blad inderdaad de woe lingen te Amsterdam bevorderden. Met be trekking tot de vraag of de minister bereid, was met toepassing van de bestaande wat- teJijke bepalingen, zoo deze hem daartoe de ncodige middelen verschaffen, het zijne te doen, om dergelijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te verhinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste herziening der wettelijke voorschriften te dien einde te bevorderen, verwijst minister Van Sohaik naar het op treden van de justitie, zooals dit dezer da gen heeft plaats gevonden. PERSEN VAN „DE TRIBUNE" NIET VRIJGEGEVEN Naar wij vernemen heeft de Vaeantieka- mer van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam a f w ij z e n d beschikt op het tot vrijgeven van de persen van het communis tisch dagblad „De Tribune" ingediende request. In het dorp Oudenhoorn op Voorne en Pulten, werden twee boerderijen een dubbele SufctZr aarda™elschuur door M verwoest. - De brLZÏer\e% mt de

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1