Gemeenteraad van Sommelsdiik PLAATSELIJK NIEUWS Predikbeurten MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 21 JULI 1934 ZACHARIAS URSINUS 1534 - 18 JULI - 1934 Afscheid Dr. van Gelder BURGERLIJKE STAND MEISJE VERGETEN VERKOOPINGEN Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad van Sommelsdijk in spoedeiscliende verga dering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester L. J. den Hollander. Aanwezig zijn alle leden, behalve wethou der Dijkers, die op reis is, en de heer Kor- teweg, die bericht van verhindering gezon den heeft. De Voorzitter gaat voor in gebed, waarna hij mededeelt dat de Raad bijeen is geroepen ter bespreking van een punt, waarop de Raad volgens zijn laatst gehou den vergadering binnenkort terug zou komen Dit punt wordt aangehouden tot de geheime zitting. Op voorstel van B. en W. wordt de ge meente begrooting 1934 gewijzigd. De post steunverleening wordt met i 2000 verhoogd. Eveneens de post, opbrengst verkoop van blikvleesch met f 750. De heer ie Gom te: Komt de verhooging Nan het steunbedrag uit onvoorzien? De Voorzatter: Ja, die wordt natuur lijk minder. Vervolgens wordt de politie-verordening aangevuld met bepalingen, waarbij het voortaan strafbaar is, waneer de wenken van de politie om in oen bepaalde richting te rijden niet opgevolgd worden. Ten tweede wordt liet de politie moge lijk gemaakt personen uit een volksverza meling te verwijderen, die andere men- schen tot overlast zijn. Het in den wind slaan van dit politie-verzoek wordt ge straft met 6 dagen hechtenis, subs 25 gul den boete. De Voorzitter wijst er op, dat pra lende clubjes natuurlijk niet lastig geval len worden. Deze maatregel is alleen ge nomen om lastige personen te kunnen ver wijderen. Ingekomen is een verzoek van v. d. Baan en Tieleman tot het aanleggen van een rioleering voor den afvoer van goot- water enz Adressanten wijzen er op, dat het 's winters bij hun woning een ijsbaan en 's zomers een ondragelijke stank is. De Voorzitter deelt mede dat de ge meenteopzichter Mast adviseert dit ver zoek niet in te willigen maar de inwilli ging uit te stellen tot betere tijden. De kosten ervan bedragen f 90. Het zou vol gens den,voorzitter wel een groote verbe tering zijn. De heer Knape. Het is daar altijd een groote tobberij geweest. De heer ie Comte. Het zou heel wat minder kunnen kosten dan door Mast be rekend is. Ik heb gehoord dat v. d. Baan tie lielft zou willen betalen. De Secretaris. Dan rekent u mis schien minder lengte dan Mast. De heer le C o m t e. Hij wil de helft be talen, dat scheelt toch weer! De Voorzitter wijst er op, dat in het verleden de afhandeling van deze zaken op de door den heer le Comte aangegeven wijze, nog al eens strubbelingen heelt op geleverd. Wanneer er bijv. anderen komen, die ook op de rioleering aan willen sluiten dan komen deze menschen, die er aan mee betaald hebben en vragen hun geld terug. Men krijgt er altijd moeite mee. Wethouder M ij s. Wanneer er geen en kele verplichting aangegaan wordt tegen over deze menschen, is er geen bezwaar itegen. De lieer le Comte. Buizen van 15 of 20 CM. zijn voor deze. twee menschen reeds .Voldoende. De Voorzitter.. Er kunnen zich ook meer menschen aansluiten. Dat gebeurt nog al eens. De heer le Comte. Dat kan daar niet! De Secretaris. Mast heeft dan schijn baar de mogelijkheid verondersteld. De Voorzitter stelt voor de afhande ling van deze zaak aan B. en W. over te laten. B. en W. zullen ten eerste nagaan of er nog anderen aan zullen sluiten en ten tweede indien dit niet het gevai is een kleinere rioleering aanleggen. Aldus wordt besloten. De heer v a n E s zegt, dat er een wekker opgezet kan worden. De voorzitter wil over gaan tot geheime zitting. De heer van Es vraagt nog, of al over leg is gepleegd niet liet polderbestuur over de werkverschaffing. De V o o rz i 11 e r. Er is nog geen resul taat bereikt. We zullen het polderbestuur uit noodigen tot een onferentio. De heer v a n E s. Als de zaak maar klaar is oor den winter. B, en W. moeten er mee opschieten. De Voorzitter. Wij laten do zaak lieusch niet draaien. Maar liet is nu de tijd niet om liet werk te doen, thans kunnen alleen maar de voorbereidende werkzaam heden verricht worden. De lieer R o e t m a n. Het moei voor Octo ber klaar zijn. De heer le Comte vraagt hoe het staat met de kwestie van Beek. De Voorzitter. 1 Aug. komt hij in zijn nieuwe huis De heer van Es acht het ongewenscht dat er noch door het gemeentebestuur noch door den Minister controle uitgeoefend wordt op de steunverleening. De Voorzitter. Er wordt toch gestem peld. Als we een controleur aanstellen, kost dat geld. De heer van Es. Er moet een commissie, in het leven geroepen worden en als dat niet gebeurt zal ik er Ged. Staten mee in kennis stellen. De V o o rz i 11 e r zegt, dat hij niet ge looft, dat de instelling van een commissie de kosten van de werkloosheid verminderd zou hebben. Zoo moet het niet voorgesteld worden, aldus spr. De heer van Es. De menschen moeten eerlijk behandeld worden en dat gebeurd vaak niet. De Voorzitter. Het is niet zoo, dat een commissie tot resultaat gehad zou heli- ben, dat er enkele duizenden guldens min der uitgegeven zoudeij zijn. De lieer ie Comte heeft ook klachten gehad, dat Knape te krenterig zou zijn. Hij heeft de vorige week enkele gevallen onder zocht en hem is daarbij gebleken, dat Knape ze absoluut onrechtvaardig heeft be handeld. Dit weet spr. wel, dat de heer Knape tegenover de gemeente, de belangen wel goed behartigt. De heer v a n E s. Hoe komt het dan dar iemand, met een gezinsinkomsten van f 10 wel steun krijgt en een ander, die er géén heeft, geen ontvangt? De heer Knape wijst er op, dat het niet om de agent gaat maar daarom dat er geen fraude gepleegd wordt. En het is spr's. over tuiging dat dit hier niet het geval is. De heer le Comte. De menschen wor den heel correct behandeld. De heer van Es. In alle gevallen is het zoo niet! Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. SOMMELSDIJK. Woemsdag 25 Juli a.s., des evonds te 8 uur (n.t.), zal bij hotel Huijsmans aan den Langeweg keuring van geiden worden gehou den, uitgaande van. de geitenfokvereenigicig Som- melsdijk-Middelharnis. De oudste ingezetene dezer gemeente, mej. Wed. A. van den Nieuwendljik, mocht heden (Don derdag) haar 97stem verjaardag vieren. Ze mag eich nog in een tameliijfken welstand verblijden. Tegen een inwoner deizer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijfwielregdememit. Door den heer J. Knape Azn. werd bij pu blieke verkoopin/g ten overstaan van notaris P. A. van Buuren, voor relkening van dieze gemeente, afgemijnd een perceeltje bouwland met schuurtje, in eigendom 'toebehoor end e aan gebr. Edewaard alhier, gelegen in de Stoof hoek, voor d'e som van S 700. MIDDELHARNIS. Uitslag van de postdmven- wedlvilu'dht van de P. V. „d'e Reisduif" alhier vanaf Dier, afstand 75 K.M., op 14 Juli. De prijzen wer den behaald als volgi: 1, 2, 9, 13 J. van Eek; 3, 4, 5, 15 A. Vroegindewefij, 6, 18, 20, 23, 24 P. Schuur man, 7, 16, 19 E. de Lint, 8, 10 C. Smit, 11, 14, 17 M. Holleman 12, 22, 25 D. Kardux, 21 L. Vroeg- indeweij. Losgelaten 1 uur; aankomst eerste duif t2 uur 30 min. 28 sec. Alhier zijn Woensdag aangebracht en per (Stoomboot naar Rotterdam verzonden 4000 kisten aardappelen. Door J. D. is volgens mededeelinlg tegen twee (personen een Macht ingediend wegens het vissdhen In voor hem verboden water zonder vergunning. Door de ge meent eveld ach ter is bij den slager v .d. M. een varken in be/slag genomen, waarvan (geen aangifte was gedaan. Donderdag was het oip het schoolplein van de o. 1. scJhool een gezellige druikte. Daar toch had 't aantreden plaats van 180 schoolkinderen, die per autobussen en luxe-auto's vervoerd werden naar, 't strand te Ouddorp. Begunstigd door prachtig zo- merwee'r stapten de kinderen in, onder leidüng van het onderwijzend personeel. Des avonds keerden de kinderen voldaan en verheugd huiswaarts. Maandagavond om ruim 11 uur werden de bewoners van de 2e Weistraat, toen de meesten zich reeds ter ruste hadden begeven, opgeschrikt door een hevig rumoer. Velen hunner kwamen op he't geschreeuw in nachtgewaad te voorschijn. Hefc bleek dat twee vechtenden uit elkander gejaagd werden. OOLTGENSPLAAT. De kinderen der Open bare School No. 1 hebben weer hun jaarlij'ksch schoolreisje gemaakt. Even voor 5 uur (zonne tijd) waren ze reeds op heü schoolplein aanwezig. Dat er een het verslapen zou, behoefde mien niet Ite vreezen. Na eerst door den heer Meyer en zijn personeel in d erij geplaatst te zijn, stapten ze bwee aan twee in de bus van den heer Kruik en de verdere luxe auto's, weOlke voor dit doel gratis door verschillende ingezetenen beschikbaar waren gesteld. Onder luid gejuich vertrok men naar de Galaüheesiehe haven, nagestaard door de 'ouders, alsmede door een groote sdhare nieuws gierigen en mede belangstellenden. Hier lag de boot van Kraak gereed om ze te vervoeren naar Dinteloord. Thans begon de eigenlijke tocht. In drie groote bussen van de firma Van der Merbel ging het eerst naar de mooie keric van Ouden bosch. Het was den kinderen aan te zien, dat het geen ze daar zagen een diepen indruk op hen maakte. Daarna ging het naar het Maslibosch te Breda. Vervolgens naar het Burger's dierenpark te Tilburg. Vermoedelijk zal het velen in den lande wel niet bekend zijn, wat daar te zien is. Leeuwen, beren,apen enz. vindt men er evenals verschil lende soorten buitenilandsohe vogels. Alle wilde dieren, dodh bijna in vrijheid levende. Het zou te veel plaatsruimte innemen, dit 15 H.A. groote park, gelegen in de vrije natuur, breedvoerig te gaan beschrijven. Geen wonder dan ook, dat de kinderen er haast niet van weg te krijgen waren. Daarna ging de tocht verder naar de mooie Ven nen van Oisterwijk. De maagjes gingen toen na tuurlijk jeuken en dus oonoodig te vermelden, dat de kinderen zich de voorgezette broodjes goed lieten smaken. Daarna werd de terugtocht aan vaard weer over Tilburg naar het Liesbosdh te Breda. Bij aankomst aldaar wachtte hen een ver rassing. Hier stonden bij aankomst tafels aange zet, waarop borden met flensjes. Dat deze gretig aftrek vonden is te begrijpen, vooral als men daar zoo onverwacht voor staat. Ten slotte ging de tocht verder via Rozendaal naar Bergen-op-Zoom, waar ze hun hartjes nog eens konden ophalen in den speeltuin, tot het tijd werd verder te gaan naar Dinteloord, waar de boot weer gereed lag voor de Galatheesdhe haven te Ooltgensplaat. Nadat allen bij aankomst weer in de rij ge plaatst werden, ontving ieder nog uit handen van het onderwijzend personeel een groote plak cho colade waarna allen ordelijk plaats namen in de gereedstaande bus en luxe auto's. Begunstigd door prachtig weer, waren honder den per fiets naar de havens gekomien om de jonge reizigers fce verwelkomen. Toen met een flinke vaart terug naar het dorp naar het schoolplein, waar de miuziekvereeneging ze opwachtte, om nog even een kleine rondgang door het dorp te maken. Daarna trokken allen nog vergenoegd huppelende huiswaarts. Een woord van dank komit dan ook zeer zeker wel toe aan allen, die hun auto's hiervoor gratis beschikbaar stelden en vooral aan den heer Kraak, voor zijn gratis bootreisje, alsmede aan de muziek vereniging U.D.I., welke er bij zulke gelegenhe den de juiste stemming zoo weet in te brengen en er zoo'n mooi slot aan weet te geven. Zaterdag-avond van half zes tot half acht zullen de schietoefeningen van de BVL weder plaats vinden in de O.L. School. Volgens publicatie is het verboden in de Kom der Kaai te zwemmen. Uitslag verkooping van een hofstede door de notarissen Mijs en waarnemend no taris mr J W Hopink, alhier, ten verzoeke van L A Jacobs te Ginneken. De perceolen 1 tot 4 werden gecombineerd gemijnd door David Mijs Job.zn, van den Bommel, tegen 1 6.10 per halve H.A. of f31246 in massa Perceelen 5 en 6 gecombineerd gemijnd door mr J W Hopink. waarnemend notaris, al hier. tegen f760 per HA. of f 16978 in massa, De totale opbrengst van de geheele verkoo ping, benevens bijbetaling van f «3000 voor de gebouwen was f 41224. OUDE TONGE. Korfbal. Dindag j.l. S.S.S. I- Excelsior I 2—5,. Door den heer A. van der VUiet alhier is Dinsdag j.l. een nog jonge zeehond gevangen. Be grijpelijkerwijs trek een en ander nogal belangstel ling. /—Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat rundivleesdh in blik gedurende dit leve- ringstjijidivak tegen inlevering van bon no. 32 ver krijgbaar zal worde gesteld bij den slager J. H, Doesburg, Molendijk alhier, .terwijl goedkoope mar garine tegen inleverimq van bon no. 30 verkrijgbaar is bij, den winkeiiej: Gebraad alhier* NIEUWE TONGE. A.s. Maandag zal ten post kantore de uitbetaling van de ouderdomsrente plaa.ls hebben op de gewone uren. Woensdagavond 25 Juli njm. half zeven zal op het erf van den heer Jdh, Wittekoek de geiten keuring gehouden worden. A.s. Zaterdagavond zal op de wei van den heer Breesnee de muziiekvereen. „ApoUo" met me dewerking van andere vereenigingen, een concert geven in de tent. Tot voorzitter van den polder Klinkerland' is gekozen die heer E. van den Doel. De heer H. Fe'lsbourg heeft een woonhuis, staande aan den Molendijk, onderhands verkocht aan Jb. Duyn te Oude Tonge. DIRKSLAND. Uitslag van de door Notaris Van der Sluys alhier gehouden openbare vrijwillige ver kooping van een hofstede en diverse landerijen, gelegen te Dirksland en te Melissant op Donder dag 19 Juli 1934, in het gebouw Odeon, ten ver zoeke van mevr. de wed. G. L. Warnaer G.Lz. te Dirksland. A. Een hofstede en 11.71.18 H.A. (25 Gem. 151 R. V. Maat) bouwland, in den polder Dirksland aan en nabij den Noorddijk, in 7 perceelen. Perceel 1. Een hofs.-ede bestaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis, tuin, enz. groot 1.40.30 H.A. (3 Gem 16 R. V. Maat) ingezet door C. Snijder Pz. te Oude Tonge op f 380 per gemet of in to taal op f 2534. Perceel 2. 1.41.28 H.A. (3 Gem. 23 R. V. Maat) bouwland (gescheurd oud weiland) aan den Noord dijk in den polder Dirksland, bezaaid met 2/3 uien en 3/5 koepeen, ingeze: door D. Bakker alhier op f 830 per gemet of in totaal op f 2554. Perceel 3. 1.81.20 H.A. (3 Gem. 284 R. V. Maat) bouwland met de daarop staande tarwe, ingezet door C. van Markesteyn alhier op f 930 oer gemet of in totaal op f 3670. Perceel 4. 1.55.70 H.A. (3 Gem. 117 R. V. Maat) bouwlaad, thans weiland, ingezet door C. Both Pz. alhier op f 790 per gemet of Ln totaal op f 2678. Perceel 5. 1.87.90 H.A. (4 Gem. 27 R. V. Maat) bouwland, met de daarop staande haver, ingezet door J. Buth G.Jz. alhier op f 790 per gemet of in totaal op f 3231. Perceel 6. 2.49.00 H.A. (5 Gem. 127 R. V. Maa bouwland, met de daarop staande tarwe, in gezet door J. Buth G.Jz. alhier op f 860 per gemet of in totaal op f 4664. Perceel 7. 1.15.80 H.A. (2 Gem. 157 R. V. Maat) bouwland, ingezet door Jn. de Bonte alhier Totale inzet van de hofstede me: 11.71.18 H.A. op f 730 per gemet of in totaal op f 1842. (25 G. 151 R.) bouwland op f 21173. B. 6.78.01 H.A. (14 Gem. 229 R. V. Maat) bouwland te Dirksland, in polder Dirksland aan en nabij den 2en Stoofweg en op den hoek van den Overkeetweg, met de daarop staande gewassen in 5 perceelen. Perceel 8. 1.30.36 H.A. (2 Gem. 252 R. V. Maat) bouwland aan den 2en Stoofweg met de daarop staande suikerbieten, ingezet door Joh. Brooshcoft te Dirksland cp f 900 per gemet of iii totaal op f 2556. Perceel 9. 1.03.20 H.A. (2 Gem. 74 R. V. Maat) bouwland, aan den 2en Stoofweg met de daarop staande aardappelen, ingezet door C. van Marke- s.eyn alhier op f 970 per gemet of in totaal op f 2179. Perceel 10. 1.45.80 H.A. (3 Gem. 52 R. V. Maat) bouwland, nabij den 2en Stoofweg, met de daarop staande suikerbieten, ingezet door C. Snij der te Oude Tonge op f 810 per gemet of in totaal op f 2570. Perceel 11. Ongeveer 1.55.68 H.A. (3 Getm. 117 R. V. Maat) bouwland, op den hoek van den 2en Stoofweg en den Overkeetweg, met de daarop slaande suikerbieten, ingezet döor W. Hagens al hier op f 940 per gemet of in totaal op f 3187. Perceel 12. Ongeveer 1.42.97 H.A. (3 Gem. 34 R. V. Maat) bouwland aan den Overkeetweg met de daarop staande tarwe, ingezet door D. Bakker te Dirksland op f 1010 per gemet of in totaal op f 314. Totale inzet van 6.78.01 H.A. (14 G. 229 R.) bouwland op f 13636. C. 13.15.80 H.A. (28 Gem. 195 R. V. Maat) bouwland te Melissant (vroeger Onwaard) in den polder Nieuw-Kraayer met de daarop staande ge wassen, in 6 perceelen: Perceel 13. Ongeveer 2.08.35 H.A. (4 Gem. 161 R. V. Maat) bouwland, thans weiland op den hoek van den Groenen Weg, ingezet door L. J. Schil- peroort te Middelbands op f 790 of in totaal op f 3584. Perceel 14. Ongeveer 1.40.55 H.A. (3 Gem. R. V. Maat) bouwland aan den Groenenweg, met de daarop staande tarwe, ingezet door L. J. Schilper- oort te Dirksland op f 850 per gemet of in totaal f 2601. Perceel 15. Ongeveer 2.29.60 H.A. (5 Gem. bouwland met de daarop staande tarwe, ingezet door L. J. Sdhilperoort te Middelharnis op f 850 per geimet of in totaal cp f 4250. Perceel 16. Ongeveer f.34.80 H.A. (5 Gem. 34 R. V. Maat) bouwland met de daarop staande haver, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op f 760 per gemet of in totaal op f 3886. Perceel 17. Ongeveer 2.50.70 H.A. (5 Gem. 137 R. V. Maat) bouwland, met de daarop s'aande ha ver, ingezet door L. J. Scbilperoort te Middelhar nis op f 770 per gemet of in totaal op f 4202. Perceel 18. Ongeveer 2.51.80 H.A. (5 Gem. 145 R. V. Maat) bouwland met de daarop staande sui kerbieten, ingezet door C. van Mankesteyn alhier op f 910 per gemet. Totale inzet van 13.15.80 H.A. (28 G. 195 K. V. Maat) bouwland f 23513. Uitslag van de door de Notarissen Mr. A. en J. S. Mijs en L. van der Sluys alhier gehouden publieke verkooping van onroerende goederen, be- hoorende tot den boedel van wijlen den heer en mevr. C. J, Kruithof—de Gast te Rotterdam: 3 woningen aan den Straatdijk te zamen ingezet door 1. Mosselman te Nieuwe Tonge op f 810, af gemijnd door P. Hameete alhier op f 880. 3 woningen aan den Geld. dijk te zamen ingezet do or A. Braber alhier, op f 1200, afgemijnd door J. Holleman voor G. Diepenhorst alhier op f 1340. 2 woningen aan den Geld. dijk, te zamen ingezet door A. Braber alhier, op f 595, afgemijnd door J**P. Nieuiwlaiïd voor P. v. d. Gevel alhier op f 650. Verschillende rechten van erfpachtril effing teza. men tot een bedrag van f 29.90 per jaar, ten laste van perceelen aan den Gelderscihen diljlk te Dirks land tot een totaal bedrag ingeizet door D. de Roon alhier op f 430 aanigeloopen. Op Woensdag 25 Juli a.s. zal in de openfoare bewaarschool gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van kostelooze rijiwielmerken. HERKINGEN. Tijdens het verlof van den burgemeester treedt, als loco-burgemeester op wethouder J. M, van Eek. Er worden hier pogingen in 't werk ge steld om te komen tot een arbeiders-kiesver- eeniging. Een bepaalde kerkelijke of poli tieke richting wordt niet voorgestaan. Reeds verscheidenen hebben zich voor het lidmaat schap aangemeld. De heer .T. M. alhier had het ongeluk een naald in zijn voet te trappen, met het ge volg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Met 'iet dempen van de Bermsloot aan den Kaaidijk is men deze week gereed ge komen. Het terrein ligt nu gereed, zoódat bin nenkort met den Jxmw van de Bewaarschool een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Per circulaire is den landbouwers dooi B. en W. verzocht gedurende den a.s. oogsi een gedeelte hiervan dooi' werklooze arbei ders te doen snijden en niet alles met.de machine te maaien. Een vorig jaar is een dergelijk verzoek ook gedaan. In verband met een kleine reparatie zal deze week Zaterdagavond de schietoefening van den B.V.L. niet worden gehouden. De leden ontvangen persoonlijk nog een nadere kennisgeving wanneer dc oefeningen zullen worden hervat. J.l. Woensdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen der Bijz. Lagere School (hoofd H. van Hekezen) een reisje naar het strand te Ouddorp. De reis geschied de vanaf Herkingen per speciale bus der E.F.A.O. Dat de kinderen dezen dag volop genoten hebben, bewees hun thuiskomst, toen de bus schalde van het vroolijke ge zang. Een dochtertje van A. Klem wilde deze week een pas op gang gebrachte auto, be stuurd door den vertegenwoordiger der fa. B. uit Middelharnis, achterna loopen, waar door ze het ongeluk had dat de kleertjes ach ter hot spartbord bleven hangen en de kleine over den weg werd gesleurd. Begrij pelijk hafl de chauffeur hierin geen erg. Ge lukkig dat de kleertjes tenslotte scheurden, anders ware het ongeluk wei erger geweest. Thans bleef liet beperkt tot vele ontvelingen en schrammen. Heelkundige hulp moes! worden ingeroepen. Auto-ongeval. Donderdagmorgen had de chauffeur Nieuwaal van den Bommel, onder deze gemeenie, het ongeluk met zijn auto in de langs den weg gelegen tuin van den heer C. Admiraal terecht te komen. Wonder boven wonder is dc auto niet omgeslagen, gezien het feit, dat genoem de tuin plim. 2 Meter beneden de weg gelegen is. De beide inzittenden bekwamen ook geen letsel, al leen wal schrik door de plotselinge verandering van houding waarin ze kwamen te venkeeren. Ver schillende per9cnen kwamen het ongewone geval in oogensdhouw nemen. Nadat men van zware planken een hulpbrug over de sloot had gelegd, kon de auto op eigen kracht uit de tuin op het wei land van den landbouwer van der Velde rijden. De auto was slechts llclht beschadigd. In den tuin was nogal schade aan aardappelen en uien, even als de heg die als afscheiding dient, was nogal ka- po. gereden, Een en ander zal door de verzeke ring worden vergoed. Het mag wei een wonder heeten dat niemand der inzittenden een ongeluk overkiwam. STELLENDAM. Bij de gehouden publieke verkooping van de te velde staande gewas sen voor den heer Quarles van Ufford te Haarlem, werden de volgende prijzen be steed: tarwe f 120 per Voornsche Gemet; haver zfc f 72, idem. Aan den kerkeraad der Geref. Gemeento alhier is door B. en W. vergunning verleend tot een inwendige verbouwing van de pasto rie dier Gemeente. OUDDORP. Onze vroegere dorpsgenoote Leni L. Sparling, thans wonende te West- Terschelling, is heden geslaagd voor het admissie-examen der U.L.O. school aldaar Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht liet aanschaffen van een rij- wiolbelastingmerk. Men zij er vroeg genoeg hij om er een te koopen. daar liet wel eens voorkomt, dat er op liet postkantoor geen plaatjes aanwezig zijn. 1 Aug. a.s. gaat de controle al in. A.s. Maandag en Dinsdag wordt op post kantoor de Ouderdomsrente uitbetaald en wel des voorm. van 8.30—11 uur. 's nam. van 23 uur en 's avonds van 5.30—7 uur. Met het plukken van vlas in deze om geving is reeds een aanvang gemaakt. Deze week worden in de weervissche- rijen al acht zalmen gevangen. De oudste ingezetene dezer gemeente, C. Tanis C. E.zn, herdenkt Woensdag a.s zijn 91e verjaardag. Als zeldzaamheid kan gemeld, dat hier in de gemeente bij een voltrokken huwelijk een vrouwelijk getuige was. Misschien is dit op het Eiland nog niet voorgekomen. Ingevolge een bepaling volgens art. 38 Motor- en Rijwiehvet, is, tenzij de Min. van Waterstaat of de Commissaris der Koningin anders bepalen, degene, aan wien voor 1 Mei 192-4 een rijbewijs is uitgegeven, bij dc aanvrage van een rijbewijs vrijgesteld om een diploma van rijvaardigheid te overleg gen. OUD-BEIJERLAND. In de gemeenteraad is vastgesteld een verordening regelende de samenstelling, rangen, bezoldiging enz, van het politiepersoneel. Het aantal is vastgesteld on 4, terwijl de wedden zijn bepaald op f 1301), f 1700 f 200 voor den hoofdagent. De rijwiel toelage is bepaald op f 30 per jaar, terwijl voor vrije woning op de wedden 10 ge kort wordt. De vergoeding bedoeld in artikel 101 der L.O.Wet is voor de bijzondere scholen over het dienstjaar 1932 bepaald op: f 1745 voor de Keucheniusschool u.l.o.; f 2809 voor de Keu- cheniussehool l.o.; f 3585 voor de Bijlschool; f 667 voor de Chr. school aan den Zinkwegj f 549 voor de R.-K. school en f 544 voor de bijzondere neutrale school. Het gemiddeld be drag per leerling bedraagt voor l.o. f 10.17 en voor u.l.o. f 23.91. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders is besloten accoord te gaan met de gewijzigde steunregeling, waar door de steun voor de georganiseerden f 1 en voor de overigen f 0.50 per week minder wordt. Op een vraag van den heer Stougie (s.d.a.p.) antwoordt de Voorzitter, dat B. en W. tot den Minister reeds een verzoek hebben gericht om in een hoogere klasse geplaatst te worden. Op voorstel van gemeld lid is besloten om ook namens den Raad een dergelijk verzoek te richten tot den Minister. Overeenkomstig het voorstel van B. en «W is besloten de wedden van het gemeenteperso- neel met ingang van 1 Juli met IY2 te ver- hoogen, zulks in verband met het verhoogde pensioensverhaal. Op voorstel van B. en W. is besloten de bij de Spaarbank gesloten 4% leening, groot oorspronkelijk f 100.000 met ingang van 1 JuLi om te zetten in een leening met een rentevoet van 414 In verband met de ruimte aan kasgeld is besloten tot extra-aflossing van f 18.400, voorts tot aankoop van f 6600 Ned. Werk. Schuld, rentende 3 ter belegging van ge. meentelijk vermogen en van gestorte waar borgsommen. Besloten is de personeele belasting met 15 te verlagen, hetgeen mogelijk gemaakt is door het belangrijk batig saldo van den gewonen dienst 1933, hetwelk ruim f 48.000 bedraagt. Artikel 68 van de Kerkenordening der Geref. Kerken luidt: „De Dienaars zullen alomme des Zondags, ordinaarlijik in de na- luid-daagscihe predikatiën, de somma dei- Christelijke leer, in den Catechismus, die tegenwoordig in de Nederlanidscthe Kerken aangenomen is, vervat, kortelijk uitleggen, alzoo dat dezelve, zooveel mogelijk, jaarlijks mag geëindigd worden, volgens de afdeeling des Catechismus zeiven daarop gemaakt". Het moet dus wei een boek van zeer hoo- ge waardij zijn, dat in de openbare Gods dienstoefening, volgens algemeen voorschrift en dus niet overgelaten aan de voorkeur der kerken ol predikanten, de helft van den tijd \oor zich opgeëisoht ziet. En het moe ten wel mannen van hoog geestelijk gehalte zijn geweest, die zulk een boek kondien sa menstellen. Een van hen, Zacharias Ursinus. heeft thans onze bijzondere aandacht, omdat het morgen vier eeuwen geleden is, dat hij te Breslau liet levenslicht zag. De eigenlijke naam van doze leerling en volgeling van Meianohton was Andreas Beer, maar zijn vader predikant aan de hoofdkerk te Breslau, had don familienaam reeds overgezet in Ursinus. Nauwelijks 17 jaar oud, werd Zacharias reeds ingeschre ven als stiiiident aan de Uniersiteit te Witten berg, waar hij zes jaren bleef en een der trouwste leerlingen van -Melanehton was Te Breslau en Zürich Door de mildheid van een oom diaartoe in staat gesteld, bezocht hij nu nog de Hooge scholen van Heidelberg. Straatsburg, Basel, Geneve, Lyon en Parijs. In September 1558 te Wittenberg teruggekeerd, werd hij door zijn geboortestad Breslau beroepen als leeraat' aan liet Elisabeths-gymnasium Daar kwam hij echter al spoedig in conflict met de strenge Lutheranen, over dc opvatting van 't avondmaal. Hij ontwikkelde in eenige stellingen in liet jaar 1559 zijn gevoelen over dit punt. Hoewel Meianohton hem geraden had, over deze zaak in het openbaar te zwijgen, bleet Ursinus spreken, e-n het gevolg was, dat hij in 1560 zijn ontslag nam en naar Zürich ver trok. Hier ontving hij onderwijs van man nen als Buïlinger, Lavator, Gualtherus e.d., zoodat zijn overtuiging steeds meer in Go ref. richting gefundeerd werd. Intusschen zag de keurvorst Frederik om naar hoogleeraren voor zijn Universiteit te Heidelberg. Martyr en Museules hadden uit oorzaak van hun gevorderden Leeftijd voor e-en benoeming bedankt. In 1561 werd Ursinus beroepen. Hij nam dat beroep aan, zoo beslissend voor heel zijn verderen le vensloop. Hij moest optreden als regent van liet Collegium Sapientiae, een inrichting, die de opleiding van aanstaande predikanten be doelde, en als hoogleeraar in de Dogmatiek, welke leerstoel tijdelijk door Olevianus was bezet geweest. Ijverig heeft Urinus te Heidelibeng gear beid. Zoowel in de praktijk als met de pen. Het laatste meest, in nachtelijke uren. Daarbij was hij niet krachtig van gestel, en drukte hem zijn overmatige arbeid zeer. Tooh hield hij vol met te werken, terwijl het voor hem dag was, tot hij, pas 49 jaren oud, 6 Maart 1583, te Neustad't, waarheen hij in 1578 vertrokken in volle verzekerdheid d-es gelools is gestorven. De Catechismus ontworpen Het schat,lwek, zooals de Catechismus vaak genoemd is, is geen resultaat van een bij Ursinus en Olevianus opgekomen verlangen of plan, doch een gevolg van een vorste lijke opdracht. Keurvorst Friedrich III van den Pfalz, tot de Gereformeerde leer geko men, vvensohte voor de kerk van den Keur- Pfalz een inrichting volgens de Gerefor meerde beginselen en het was daarom, dat hij in 1562 de twee geleerden opdroeg, een nieuwen Catechismus samen te stellen. De bewondering voor een leerboek, dat ondanks alle wisseling van tijd en tijdgeest de eeu wen tart en op énkele verouderde woorden na nog geheel en ten volle voor onzen tijd be rekend is, wordt ook gewekt door het feit, dat Ursinuis en Olevianus het in zeer kor ten tijd heibben samengesteld. Want reeds in 1563 verscheen een Latijnsche vertaling (van Logus en Pithopaeus). De oorspronke lijke titel was: „Christiioher Unterricht wie der in Kirchen und Sohulen- der Kur fürstlichen Pfalz getrieihen wird. Heidel- berg 1563." Wat den inhoud en ook wat den opzet (ellende verlossing -dankbaarheid) be treft, heeft Ursinus het grootste aandeel ge leverd. Olevianus heeft zich in 't bijzonder met den vorm bezig gehouden. De Hollandsche vertaling is al spoedig gevolgd; ook nog in 1563 verscheen zij in de bewerking van Petrus Datiheen. De huidige vorm is na den vierden druk ontstaan; dat was ook nog in 1563, hetgeen aantoont, van welk een uitnemend gehalte dit leerboek is: niet alleen naar den inhoud, ook naar den vorm 370 jaren oud en nog onverminderd in kracht en zegen! In Ursinus was aan zijn tijd, maar is ook aan den onzen gegeven een man van onge- meene kennis en zeldzaam helder theolo gisch inzicht. Wamt het door hem en Olevia nus samengestelde leerboek behoort tot op dezen dag tot de fundieerende en conservee- ren-de krachten van het leven der Gerefor meerde, en in de belijdenis met dezen op één lijn staande kerken. „MAAS"-NYMPHEN. Nieuwe Tonge heeft zijn dokter Dien men noode heen zag gaan Bij het afscheid klaar bewezen En heel vriend'Ujk doen verstaan Dat men zich in menschenharten 'n Eereplaats verwerven kan Als men is, zooals die dokter, 'n Kundig en eenvoudig man, Die met zijn patiënten meeleeft, Mede voelt en mede lijdt, Wien geen offer ooit te zwaar valt Die, met toegenegenheid, Nachten doorbrengt aan een ziekbed En zijn teerste zorgen schenkt Aan den worstelenden lijder Dien wellicht de dood reeds wenkt. Nieuwe Tonge heeft begrepen Wat het in dien mensch bezat Die, voor allerlei terreinen, Zulke rijke gaven had. Maar, niet enkel Nieuwe Tonge Ziet dien man ongaarne gaan: Heel Flalckee heeft, in gedachten, Bij zijn huldiging gestaan Om hem warmen dgnk te brengen Voor hetgeen hij heeft verricht In 't belang van a l'le zieken Wier ellend' hij heeft verlicht. Voor hetgeen door hem bereikt werd In 't Bestuur van 't Groene Kruis Voor zijn doelbewuste streven Naar een eigen ziekenhuis. Neem dan, hooggeachte dokter, Bij Uw scheiden van Flakkee, Voor een ongestoorde ruste Onze beste wenschen mee. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Abraham Verwers, 28 j„ te Middelharnis. en Maria v .d. Baar», 23 j„ alhier. Overleden: te Bergen op Zoom: Pieter Bom, 51 ongehuwd; te Zuidland: Aria Leecitje Poldervaart, 70 j„ echtgen. vain Anthonie Bnouwer., ZIJ RIEP UIT EEN RAAM Politie-agent heelt haar bevrijd Men meldt ons uit Utrecht: Dinsdag kwam een vijftienjarig meisje een boodschap doen op het kantoor van de B.A.N.S.-cooperatie aan de Hartingstraat Door een of andere oorzaak bleet het meis e in een afdeeling zitten wachten, terwijl het personeel niet meer wist, dat zij aan wezig was Op een gegeven oogenblik ontdekte het kind, aan de stilte welke in het gebouw heerschte, dat de personeelleden haar waren vergeten, en zij was opgesloten. Goede raad was duur on het meisje pro beerde de aandacht te trekken van voorbij gangers door uit een raam te roepen. Dit gelukte haar niet spoedig. Eindelijk, om kwart over acht, slaagde zij erin om een oolitie-agent, die op surveillance was, en door de straat kwam, aan te roepen. De politie-agent was toegankelijk voor de (Nadruk verboden.) HAKATE. smeekbeden van het meisje en heeft een ladder gehaald, die tegen de gevel ge plaatst en door het opgeschoven raam kon het meisje toen zoo worden bevrijd. Ze had een paai' angstige uurtjes in het gebouw doorgebracht. ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN Te Amsterdam is een zoon van het com munistisch raadslid Seegers gearresteerd, verdacht van het opbreken van straten e.d.g. Te Laren (N.H.) is de communist Van Overstegen wegens het colporteeren van opruiende geschriften gearresteerd. Te Groningen is een communistisch raadslid uit Sappemeer opgepikt en te Heerlen is een 17-jarige communist wegens opruiing gegrepen. OF ZONDAG 22 JULI NED. HERV. KERK Herkingen: yy2 u. en 6 u. (o. t.) de heer Overweel Middeillhiamis: 10 u. Ds de -Patter; van Gouderak Nieuwe Tonge: 9V2 u. Leesdi-enet. 6 u. Ds van der Wal, van Dirksland Ooltgensplaat: 9x/2 u. Leesdienst. 6 u. Ds Kleyne Outl-donp: Vm. Ds van Aedh, van Sommels dijk; nam. Leeedienet. Oude Tonge: 9% u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk: Vim. Ds van Ascli Stellendam: Vm. en 's av. de heer Bouman GEREF. KERK Middielharnis: 10 u. en 6y2 u. Cand. Richel Ooltgensplaat: 9y2 u. en 6 u. Leesdienst Ou-ddiorp: Vm. en nam. Caud. Brinkman Stellendam: Vm. Leesdienst; nam. Cand. Brinkman, van Harmeien. CHR. GEREF. KERK Midd-eUharnis: 10 u. en 6y2 u. Ds Laiman GEREF. GEMEENTE Herkingen. 9y2 u., 2 u. en 6 u. (o. t.) Lees dienst Middelharnis: Vm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. de heer v. d. Berg, Theoi. student te Rotterdam OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. to. t.) Leesdienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddonp: Vm. Ds Foppetma Op Donderdagen 19 en 26 Juli 1934, beide dagen 's nam. 3 uur (Zomertijd), te Dirksland, in1 de zaal „Odeon", resp. veiling en afslag van: a. Een Hofstede, besaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis, tuiin en boomgaard met diverse perceelen boiuw- en weiland, te Dirksland, in pol der Dirksland, aan en nabij den Noorddijk, kad. Sectie A nos. 39, 40, 43, 44, 45, 49, 51, 59, 543 t.m. 546 en 632, tezamen groot 11.71.18 H.A. (25 Gem. 151 R.V.Maat); b. 6.78.01 H.A. (14 Gem. 229 R.V.Maat) Bouw land, te Dihksland1, in polder Dirksland, aan den 2en Stoofweg en den Ovenkeetweg, kad. Seo.de A nos. 24, 26, 27, 28, 32, 33 en 621; c. 13.15.80 H.A. (28 Gem. 195 R.V.Maat) Bouwland, te Melissant (vroeger Onwaard), in den polder Nieuwe Kraayer, kad. Seatie A 253 tot en met 259. Alles met de op die landen staande gewassen. In diverse perceelen en combinatiën en dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Mevrouw dë Wed. G. L. Warnaar G.Lzn.—-Bossdhie-er, te Dirksland. Notaris Van der Sluys. Op Dinsdag 24 Juii 1934 des voormiddags 10 uur (Zomertijd). Paarden en verdere Levende Have, Landbouwwerktuigen en Gereedschappen, enizoovoort. Alles bij biljetten nader omschreven. Ten verzoeke van den heer J. Koert Czn., te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 21 Juli, *s avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logemen. Akershoek, van tarwe, haver, gerst en rogge, ceider de gemeenten Oud dorp, Goedereede en Stellendam en een perceel meekrap onder Goedëreede. Notaris VAN DEN BERG Openbare verkooping van een nieuw gebouwd café met woon- en winkelhuis te Achthuizen, ka dastraal bekend in de gemeente Ooltgensplaat Sec tie B nr. 811, groot 3.06 Aren op Donderdag 2 en 9 Augustus a.s., telkens des nam. 3 uur, resp. in' de cafés Buijs en Moerings te Achthuizen, in' eigendom toébehoorende aan Joh. de Waal te/ Achthuizen. Breeder omschreven bij biljet. Waarnemend Notaris HöPINK te Ooltgensjgiaafl

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2