Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden 1 IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. 1934 ZWAREN /1sterdam ZATERDAG 21 JULI 1934 werk uren. 49E JAARGANG N°- 4078 bescherming van de openbare orde de werkloosheid nieuwe burgemeester van klaaswaal BURGEMEESTER VAN APELDOORN naar contingenteering van de koleninvoer? BEGRAFENIS Dr |r C. KOOY U" Een vriend van oud en jong, gezien bij hoog en laag AMERIKAANSCHE BRIEVEN ontslag aan de huwende onderwijzeres de tribune toezicht op de gemeentebegrootingen koningin emma-zegel l ONTKOMEN uit Leen- vertrekt is •oot gevaar die zijn vee spoorlijn aasde, ging looriijn ver- larschuwde wachthuisje, Loofdstation de hertn pt over een was wegge- inval. <g werd da plek gare- tokken ge- DER OUT IE politie van Amsterdam tergen zieveo ie zes woon- t aan de over» zidh tijdiens Ier emistigsta kennen. .dien de 20 ea ■taat vast, dat gemaakt aani delicten. Onder lan, die eea laats heeft ia teschouwd ala tn de relletjes, in g van da in Kattenburg rresteerd, dat zijn geweest en op Oosten- at de Amstejs beschikking arte stormbal. lolitie zal als met de kara» IGHEID it Oeroemtsjl ven Hedin ea leid bevinden* te Kashgaï et Peking me, ijn onderzoe» :en. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bü vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. WETSONTWERP DOOR EERSTE KAMER AANGENOMEN De Eerste Kamer heeft Woensdag 't wets ontwerp: nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde afgedaan en met groote meerderheid aangenomen. Gelijk te verwachten was. Niet onduidelijk werd den minister zelfs te kennen gegeven, dat men bereid was ook verder strekkende maatregelen te aanvaarden, teneinde aan de stelselmatige ondermijning van het over heidsgezag paal en perk te stellen. Scherpe maatregelen daartegen zullen stellig in de Eerste Kamer op geen verzet stuiten. Vrij wel iedereen voelt, dat zij noodig zijn om verdere verwildering en demoralisatie van ons volk te voorkomen. Het snood bedriji van geraffineerde opruiers, die dag aan dag de onkundige massa opzetten tegen de wet tige overheid, kan ook kwalijk verdedigd worden. Dat doet zelfs de heer Mendels niet, die niettemin het zeer gematigde ontwerp van minister v. Scliaik onaannemelijk noemde. Z.i. zullen de thans voorkomende excessen vanzelf weer verdwijnen, vooral als'n vrijge vige sociale politiek gevoerd wordt Hier open baart zich de typische fout der revolutie, dia slechts oog heeft voor de verschijnselen en den giftigen wortel, waarmee men zelf ver want is, het jiefst ongemoeid laat. Het is een vergissing van den lieer Mendels, dat die verschijnselen, welke hij niet in be scherming neemt, zoo onbeteekenend zijn fen slechts als incidenteel kunnen worden beschouwd. Dat kan niet méér; achter de ze dingen schuilt systeem, werd hem zoo wel door den minister als door de overige sprekers voorgehouden. Dat is den soc.-dem. woordvoerder echter niet bij te brengen en verder poogt hij met groot casuistisch ta lent de ontworpen bepalingen, die slechts de bestaande verscherpen, belachelijk to maken en als gevaarlijk en onjuist voor te stellen. Hij ziet deze dingen juist van den verkeerden kant. De verscherping van de bepalingen van het Strafwetboek wordt af gekeurd, omdat z. i. de persoonlijke vrij heid al te zeer aangetast wordt door het machtsapparaat van den Staat. De zaak staat anders. Het is zoo, dat het wettige staatsgezag op allerlei wijzen wordt aange tast en de gemeenschap moet worden be schermd tegen dergelijk gevaarlijk optre den, dat op revolutionair gedoe bedacht is en daardoor gevaren voor land en volk op levert in een tijd vol van groote moeilijk heden, waar we juist doorheen moeten zien te komen in onderlinge samenwerking. Re volutionaire onrust en spanningen brengen de grootste gevaren en het is de taak der overheid ons volksleven daartegen te be schermen. Minister v. Schaik doet slechts een be scheiden poging om tegen de bestaande ex cessen, die van grooter omvang zijn dan som migen wel vermoeden, op te treden. Voor koming is daarbij in de eerste plaats zijn bedoeling, maar werkt de preventie niet voldoende, ja, dan moet ook kunnen wor den ingegrepen en gestraft. Stapvoets gaan we verder; zoo noodig echter zal scherper worden opgetreden. Of de minister verder zal gaan moet dus worden afgewacht. Vermoedelijk zal hij het niet kunnen laten bij wat nu tot stand kwam. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben ook in dit opzicht weer iets geleerd. Een lange rede van Mr. Mendels kan daarvoor het oog niet doen sluiten. We verheugen ons dan ook over den krachtigen steun, die den minister werd ge boden, al raakte Prof. Steger met zijn wijs geerige beschouwingen wel wat erg ver van huis. Zakelijk was hij met zijn zedelijk heidsbeschouwingen. ook niet meer op het terrein van het wetsontwerp, zoodat de voorzitter reeds met zijn hamer gereed zat, toen betrekkelijk onverwacht het einde kwam. De minister had tegenover zijn eenigen bestrijder zijn argumenten gereed en het viel niet moeilijk aan te toonen, dat de verkeerde blik niet aan de zijde van den verantwoordelijken bewindsman was, maai bij den senator, die wel met veel geest, maar niet met veel kracht voor een uit voerige bestrijding zorgde. Veel van zijn argumenten was niet ter zake dienende, zoodat het „onaannemelijk", dat als conclu sie was uitgesproken, niet als juist kon worden aanvaard vtnkelier, om •en pakje Van doende voof een groots engezulteen lant worden. GERINGE DALING Bij de organen der openbare ar beidsbemiddeling sJonden op 30 Juni jl. in totaal 312.576 werkzoeken den ingeschreven, w.o. 296.893 man nen. Hiervan waren werkloos 290.675 personen, w.o. 280.126 mannen. Op 9 Juni jl. bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 314.578. Hiervan wa ren werkloos 292.334 personen, w.o. 282.296 mannen. Het aantal inge schreven werkzoekenden is sedert 9 Juni gedaald met 2002, het aantal werkloozen met 1659. DE HEER J. G. DE ZEEUW VAN NUMANSDORP BENOEMD Naar wij vernemen is de heer J. G. d e Zeeuw, burgemeester van Numansdorp, thans tevens benoemd tot burgemeester van Klaaswaal. De heer De Zeeuw, die 36 jaar oud is, en van A. R. richting, is een zoon van wijlen den heer J G. de Zeeuw, die van 1905 tot 1923 burgemeester was van Ridderkerk. In deze gemeente vervulde hij de functie van eer ste commies ter secretarie en amb tenaar van den burgerl. stand. Hij was tevens als secretaris der crisis-commissie belast met de leiding der steunverleening, en voorts is hij secretaris-penningmeester van eenigo polderbesturen. Bij K. B. van 3 Jan. j.l. werd de heer De Zeeuw met ingang van 1 Febr. benoemd tot burgemeester van Numansdorp. Hij zal nu zijn ambt in twee gemeenten hebben te verdoelen. Jbr Dr C. G. C. QUARLES VAN UFFORD BENOEMD De Staatscourant van Dinsdagavond be vatte de benoeming ram Jihr Dr C. G. C. Quarles van Ufford, griffier der Sta ten van Utrecht, tot burgemeester van de gemeente Apeldoorn, met ingang van 1 September as. De heer Quarles van Ufford werd 3 Dec. 1891 te Bennekom geboren. Hij genoot te Arnhem en Utrecht gymnasiaal onderwijs en studeerde daarna aan de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1918 promoveerde op een disseratie over de plaats der arbeiders- kassen in de ziekteverzekering. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot commies-redacteur ter gemeente-secretairie van Zwolle. In 1921 werd hij hoofdcommies- afdeelingschef ter Provinciale Griffie van Overijsel en sedert 1923 is hij griffier der Staten van Utrecht. Jhr Quarles van Ufford, die tot de Chr.- Hist. richting behoort, is sedert 1926 lid der aigemeene armcncommissie. De „Tel." zegt uit goede bron te ver nemen, dat bij de Nederlandsche re geering het voornemen bestaat maat regelen te nemen tot contingenteering van den invoer van buitenlandsche kolen in Nederland. Hiertoe zou men kunnen overgaan op 1 Januari 1935, daar 't tegenwoordige handelsverdrag met Duitschland, dat op 31 December a.s. afloopt, voor dien tijd contingen teering onmogelijk maakt. Het ligt in de bedoeling dat als norm zal worden genomen de invoer van buitenland sche kolen zooals die in 1933 was en dat geen meerdere hoeveelheden uit het buitenland zouden mogen worden ingevoerd. Van dit voornemen zijn de mijndirecties in kennis gesteld. Dit heeft hen er toe bewogen hun aanvankelijk voorstel tot loonsverlaging van 10 pet. in een verlaging van 3 pet. te wijzi gen. De vraag blijft, of de norm van 1933 voldoende zal blijken om de welvaart in de mijnindustrie te herstellen. Op de Ned. Herv. Begraafplaats te Voor schoten had Woensdag de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Dr. Ir. G. Kooy Lzn.. die op zoo'n tra gische wij'ie om het leven kwam. Reeds bij het sterfhuis was een enorme be langstelling en konden velen hun aandoening niet bedwingen, toen de lijkkist uit de woning werd gedragen. Naast de lijkwagen schaarde zich 't bestuur van de A.-R. kiesvereeniging en het bestuur van de School met den Bijbel (Wijngaarden laan), hierachter de rijtuigen met familie en vertegenwoordigers van hel Unilever Concern, de heeren A. Hartog, G. H. Hillebrand, A. J. van Noordwijk, A. F. van Woerkom, namens Calvé-Oliefabriek de heeren Ph. de Kanter, A. Bos, S. v. d. Lee, J. Gebhard, de vertegen woordigers van den Kerkeraad van de Geref. Kerk en ten slotte de Geref. Knapenvereeni- ging met den heer J. van Santbrink, als ver tegenwoordiger van de Oudercommissie. Onder klokgelui arriveerde de lijkstoet bij de begraafplaats. Daarna zwegen de klokken en werd de doode in stilte gebracht naar zijn laatste rustplaats. Er waren uitgebreide maatregelen getroffen om de talloos vele belangstellenden op een afstand van de groeve te houden. O.a. waren hier aanwezig Burgemeester E. Vemède, Wet houder J. A. Mens, de heer A. P. Schram de Jong, gemeente-ontvanger, Ds. H. P. Fort- gens; de doktoren M. v. d. Stoel en H. de Boer; vele vertegenwoordigers van de Calvó Olie- fabrieken uit verschillende afdeelingen, heer J. J. Roeloffe Vaek, Directeur van het Ned. Instituut voor Efficiency; de heer B. v. Dullemen, Oosterbeek; namens het bestuur van de Chr. Vereen, voor Handelsreizigers en agen ten waren aanwezig de heeren A. Graafland, voorzitter en J. van Willingen, secretaris, en van het bestuur van de Chr. Lagere Landbouw school te Alphen a. d. Rijn de heer G. van Dorp, voorzitter en A. P. Tolk, secretaris. De eiken kist met plaat ,.Rust zacht" daalde langzaam in stilte in de groeve en toen de tak van de familie, de krans van de Directie der Calvé-OIiefabrieken, en de krans van de familie Noordwijk op het zwarte kleed waren geplaatst, trad Ds. G. C. Houtzagers, Geref. predikant te Voorschoten, naar voren om als predikant, maar zeker ook als tolk van alle aanwezigen uiting te geven aan de gedachten die in ieders hart leefden. Spr. herinnerde aan de woorden van Dr. Kooy: „Gij alleen zult spreken aan mijn graf". Voorts wred toegestaan dat iemand namens het Uni lever Concern het woord voerde, maar overi gens zou aan deze groeve niet worden gespro ken. Wij moeten het gelooven, maar kunnen het niet gelooven, aldus ging spr. verder. Dr. Kooy was een man met vele gaven op allerlei terrein cn van een bijzondere eenvoud, voor zich zelf en tegenover anderen. Hoe hoog hij ook klom op de maatschappelijke ladder, hij was een vriend van jong en oud en van ieder een. Spr. heeft bij zijn vriend Kooy een humor ontmoet, zooals hij nooit ontmoet heeft en nimmer meer zal ontmoeten, geadelde, Chris telijke humor. God heeft gezegd: Tot hiertoe en niet verder, en daarom heeft hij 45 jaren hard gewerkt en wanneer wij vragen: waarom is er maar één antwoord: „God wil het"! Vriend Kooy wist, dat het Kruis van Jezus Christus het allerhoogste is en de hemelpoort hierdoor zou worden geopend. In diepen ernst heeft hij dikwijls over den dood gesproken en al kunnnen wij hem niet missen, zijn vrouw, zjjn kinderen, zijn vrienden niet, hij kan ons wél missen. Hij is nu eeuwig rijk, hij heeft de rijkdom in Christus Jezus en dit te zeggen is onze vreugde en troost. Wij hebben hem begraven op grootsche wijze en willen opzien van af dit graf naar den hemel. Ten slotte richtte Ds. Houtzagers zich tot de Geref. Knapenvereeniging en tot het gezin van den overledene, Namens Unilever Concern en Calvé Olie' fabrieken is hierna Dr. Kooy herdacht als medewerker, als vriend, als iemand die alle verwachtingen verre overtrof. Van hoog tot laag, alsof hij zelf geen zorgen kende, heeft hü allen verkwikt met zijn goedheid en humor en met dankbaarheid zullen de directies een blijvende herinnering houden aan zijn taak vervulling. Ten slotte heeft de vader namens het gezin en de familie dank gezegd aan allen (vrien den van zijn zoon), anders kon hij ze niet noe men, voor het ondervonden medeleven. „Wjj zien in uwe liefde de glans van Gods goed heid" en leere de Heere het ons, de weg te blijven gaan die wy moeten gaan. Hierna ging men huiswaarts, diep onder den indruk van deze ontroerende plechtigheid. MINISTER DECKEBS NAAR KOPENHAGEN Naar wij vernemen zal de minister van Defensie, vergezeld van z'n luitenant ter zee lete klasse J. E. A. Poet—Uitterweer, de tooht van drie watervliegtuigen der Ma rine van Den Helder naar Kopenhagen, op 23 Juli meemaken. Te Kopenhagen zal de minirter emharkeeren aan boord van het schip H.M. Hertog Hendrik, behoorende tot het oefenings-escader dat op het oogenblilt een reis in de Oostzee maakt. Aan boord van dit schip zal de minister met het es- cader op 28 Juli uit Kopenhagen naar Ne derland vertrekken. De aankomst te Den Helder is bepaald op 1 Augustus. Zooais ik reeds schreef hebben we het in de Santa Clara vallei heden druk met de Abrikozen. Een deel van dit product gaai naar de conserven-fabrieken en een ander deel wordt op de ranch gedroogd. Op t oogenblik zijn er duizenden bij duizenden handen druk in de weer om het rijpe fruit te verhandelen. De fabrieken betalen tot 75.per ton en het gedroogde fruit wordt opgekocht tusschen do 16 cn 18 dollar cent per pond. Dexe prijzen zijn bizonder goed. De loonen voor het personeel zijn ook beter dan twee of drie jaar geleden. Vaders, moe dors en kinderen zijn op de ranch om de abrikozen te helpen opensnijden, en de pit ten er uit le halen. Voor een bak van 40 pond wordt tien cent betaald, d. vv. z. twee en drie cent meer dan vorige jaren. Het is bizonder goed werk voor vrouwen en kinde ren. Ze staan aan lange tafels met een klein mesje in hun hand. Sommigen zijn daar zoo handig mee, dat men liet openen van het fruit moeilijk kan volgen, want de één hebben ze nog niet opengesneden en weg gelegd of de andere is al weer onder be werking. Ik geef hierbij een foto waaruit go onge veer zien kunt hoe dat werk gebeurt. Bij het kleine meisje op de voorgrond heb ik een X toeken gezet. Dit meisje behoeft geen lange dag te werken om 20 bakken te snij den. Het interieur dat ge hier ziet afge' beeld is ongeveer een vierde gedeelte van onze „snij-schuur". Er zijn hier tusschen de dertig en veertig mcnschen gedurende zes volle dagen in do week bezig om de fruit te bereiden. De vrouwen en meisjes dragen schoone katoenen japonnen en mut sen die driemaal in do week verwisseld moeten worden. Bij iedere tafel staat een emmer water met een handdoek, waarin telkens do handen moeten worden gewas schen. Vanuit de snij-schuur loopen rails waaruit het gereed gemaakte fruit per kar wordt vervoerd naar liet .jsulferliuis", waar het fruit blijft liggen totdat de tien pond sulfer is opgebrand, wdama iiet product vervoerd wordt naar de drooggronden. Een complex drooggronden. Zoo'n complex drooggronden heb ik 11ier bij eveneens op de foto weergegeven. Gedu rende twee of drie dagen wordt het fruit in platte bakken i de zon te drogen gelegd en gesorteerd, waardoor drie kwaliteiten ontstaan, n.I. 1. fancy, 2. extra fancy en 3. slaps-, die omdat ze te rijp zijn hun vorm bij liet drogen verloren hebben. Veel van dit kostelijke fruit gaat naar Europa en ook wel naar Nederland De heer Kok, de voorzitter van onze conserven- fabriek, vertelde mij, dat geconserveerd fruit dat met suiker wordt ingemaakt bijna niet naar Nederland kan worden uitgevoerd omdat de belasting op suiker m dat land zoo enorm hoog is. Wij Amerikanen begrij pen niet, hoe het mogelijk is, dat een volks voeding zooals suiker tocli bij uitstek ge noemd kan worden, zoo zwaar beiac-t is. Bij ons kost de beste suiker slechts 5 dollar cent per pond. En heeft de winkelier een echte volkszaak dan adverteert bij ze voor 45 cent per 10 pond. Bij ons is suiker dan ook de goedkoopste volksvoeding Onze moe ders bakken hun eigen suikergoed, dat in elk gezin een groot afzetgebied heeft! Ik kom nog even terug op onze fruit- drogerij. U ziet duidelijk op de foto hoe dit gaat. De bakken zijn 3 bij 6 voet groot. Is liet fruit voldoende gedroogd, dan worden de hakken op lioopen van 25 dollar op elkaar gezet, waar ze dan nog een week blijven staan. Zijn ze vervolgens gesorteerd dan zijn ze gereed voor de verzending. Ach ter de bakken ziet U onze frambozenboo. men met de watertoren. Ileel in de verte aan de gezichtseinder ziet men de liooge bergen, die onze kuststreek van liet binnen, land afsluiten. Ten slotte geef ik nog een derde foto, waarop men mijn zoon ziet met de vracht wagen zooals deze iedere morgen geladen met de plukkers naar de boomgaarden gaat. Ze .vertrekken 0111 zeven uur en komen oni twaalf uur weer terug. Deze menschen zijn hoofdzakelijk Philippijnen. De mail op de voorgrond zonder hoed is hun voorman, die vlot Engelsch spreekt cn tevens als folie tusschen mij en deze menschen dienst doel, Het zijn over het algemeen beste vverkmen- schen, zeer gevoelig voor een goed woord. Helaas is er weinig of geen Godsbegrip hij deze menschen, althans niet naar de opvat ting van de Bijbel. Enkele zijn onder de in. vloed der Roomsche missie roomscli-katho- liek geworden, maar liet onderscheidt hen zeer weinig van hun schier heidenscha landgenooten. In dit opzicht is liet zoor moeilijk dezq menschen te benaderen. Op de ranch aan 't abrikozen opensnijden. Dc plulckers per vrachtauto naar de boomgaarden IN HET BELANG VAN HUWELIJK EN ONDERWIJS Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 97 der Lager Onderwijswet 1920. juichten vele Tweede Kamerleden de indie ning van dit wetsontwerp toe. Zij stemden er mede in, dat aan de huwende onderwij zeres uit haar betrekking eervol ontslag wordt verleend, waardoor zij in de gelegen heid wordt gesteld zich geheel aan haar ge zin te wijden. Verscheidene leden konden zich met de strekicing van dit wetsontwerp, waardoor de beroepsgelijkheid van man en vrouw principieel wordt aangetast, in het geheel niet vereenigen. Indien een onderwijzeres wenscht to huwen, bepale zij zelf, of zij al (lan niet in functie wenscht te blijven. Per soonlijke geschiktheid blijve, voor wat de benoeming van gehuwde onderwijzeressen betreft, het eenige criterium. Zij, uitten de vrees, dat de hoogst onge- wenschte toestand zal ontstaan, dat enkele ongehuwde onderwijzeressen uit vrees voor ontslag in concubinaat zuilen gaan leven. Vele andere leden konden de bovenaange- voerde bezwaren niet deelen. Het belaag van het onderwijs brengt rn-edo, dat de on derwijzeres zich geheel aan de haar toever trouwde kinderen kan geven. Bovendien is zij meer dan haar ongehuwde collega's we gens ziekte afwezig. Op dezen grond konden zij liet wetsont werp ook aanvaarden als subsidievoorwaar de voor het bijzonder lager onderwijs. Zij deelden voorts geheel de in de Memo rie van Toelichting weergegeven opvatting, diat het gezinsleven noodzakelijk er onder moet lijden, wanneer de vrouw do functie van onderwijzeres vervult. Naar hun mee ning mag het algemeen maatschappelijk belang van een gelukkig huwelijksleven mede als argument ten deze gelden. Verscheidene leden achtten het wetsont werp onbevredigend, omdat het de vóór 16 Juni 1934 gehuwde onderwijzeressen in de school werkzaam laat blijven. Zij drongen er met kracht bij de regeering op aan, ook deze onderwijzeressen, naar zij meenden tusschen de 800 en 1000 in 'getal te ont slaan, daar er dan van aanmerkelijke werk verruiming sprake kan zijn voor de talloozo huisvaders onder de onderwijzers, die zon der emplooi zijn en waarop de regeermg het oog heeft. Door een vrij langen opzeg- gingslermijn van bijvoorbeeld twee jaai voor te schrijven, of door het verleenen van een in twee jaren afloopend wachtgeld, zou met dn belangen van de gezinnen dezer onderwijzeressen op voldoende wijze reke ning zijn gehouden. Naar wij vernemen heeft mr. J. G. S t e n e- k e r als procureur van dien raad van arbeid het faillissement aangevraagd van de druk kerij Atalanta, waar, zooals men weet het communistische dagblad De Tribune gedrukt wordt Gerechtelijke vervolging van eenige functionarissen Naar wij vernemen heeft de justitie dezer dagen te Amsterdam het gebouw Ajmstel 85, waarin „De Tribune" gedrukt wordt en dat, na-ar men weet, heeft blootgestaan aan verschillende huiszoekingen, vrijgegeven. Daar de persen, die op last van de justitie onbruikbaar waren gemaakt, in deplorabe- len toestand verkeeren, sa] het blad voorloo pig slechts in verkleind formaat kunnen verschijnen. Wij vernemen voorts, dat het vaststaat, (lat de justitie tegen eenige functionarissen, die op de een of andere wijze hebben mede gewerkt a-an de tot.s4andikoming van het uit geven van „De Tribune", welke tot het justitieel ingrijpen aanleiding hebben gege ven, een gerechtelijke vervolging za-i in stellen. DE VOORZITTER DER O. S. P. GEARRESTEERD Vermoedelijk in verband met de ongere geldheden, welke te Amsterdam hebben plaats gehad, is door de centrale recherche gearresteerd de voorzitter der O. S. P„ de heer P. J. Schmidt. Hij zal voor den offi cier van justitie morden geleid. Verschillende colleges van Ged. Staten hebben een schrijven aan de gemeentebe ren gericht, met liet verzoek de outwerp- begrootingen voor liet volgende dienstjaar ter beoordeeling en controle aan de Ged. Staten te zenden. Thans is verschenen een Kon. besluit, waarbij van Rijkswege ten bate der t.b.c.- bestrijding een bijzondere postzegel wordt verkrijgbaar gesteld, in de frankeerwaarde van 6 cent. Het zegel draagt de beeltenis van wijlen IJ. M. de Koningin-Moeder. Da netto-opbrengst wordt ter beschikking ge- steld van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. MIDDELBURGS STADHUIS VERLICHT Te beginnen 18 Juli 1.1. heeft gedurende het reisseizoen vanwege Vreemdelingen verkeer weer iedereen Woensdagavond ge durende één uur een belichting van het fraaie stadhuis te Middelburg plaats voor hen, die dan op Walcheren vertoeven mede met liet oog op den Donderdag, den beken den Middelburgschen marktdag. DE NEDERLANDSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN De voornaamste moeilijkheid inzake da NederlandsHi-Engelsche handelsbesprekin gen. namelijk de vermeerderde export van Nederlandsche zuivel- en tuinbouwproduc ten, is nog niet opgelost. Echter hoopt men deze week meer resultaten te kunnen boe ken, dan tot nog toe het geval is geweest. HET VEERTIGJARIG BESTAAN DER S.D.A.P. Ter gelegenheid van het veertig-jarig be staan van de S. D. A. P. organiseert het partijbestuur een tentoonstelling in liet ge bouw „het Anker" te Amsterdam. Deze ten toonstelling zal geopend worden o-p Zaterdag 18 Augustus a.s., 's middags drie uur.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1