PLAATSELIJK NIEUWS MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 18 JULI 1934 Dr |r C. KOOY LZN t Marktberichten. Boeken en Geschriften. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SOEST SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente ingeschreven 75 landarbeiders, 5 transportarbeiders, 4 metselaars, 4 timmer lieden, 3 losse werklieden, 4 landbouwers knechts, 2 chauffeurs, 2 typografen, 1 pak huisknecht, 1 schilder en 1 kantoorbediende Hiervan waren 1.1. Zaterdag 66 personen werkloos. Begunstigd door het mooie zomerweer maakten de leerlingen der Bijzondere lagere school alhier, onder geleide van hun onder wijzers een uitstapje naar Ouddorp. De leerlingen der Openbare lagere school dezer gemeente hebben gisteren een reisje met liun onderwijzers gemaakt naar Antwerpen. MIDDELHARNIS. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente wordt overleg gepleegd met het Departement van Sociale Zaken en de landbouwers om den oogst door handenarbeid te doen snijden. Dinsdagavond ongeveer negen uur is op den Oudenlandschedijk alhier, door een tot nog toe onbekend manspersoon het arm bandhorloge van het 14-jarige dochtertje van den heer K. te Dirksland ontvreemd. Vrijdagmorgen is het gestorven paard van den heer C. Schuurman, hetwelk voor de consumptie is afgekeurd onder politie toezicht begraven. Woensdag zijn alhier in de haven drie kasten, geladen met kunstmest voor de kunstmesthandel Koornan N.V. te Dirksland elk metende ongeveer 300 ton gearriveerd. Ouden van dagen boven de 60 jaar, die aan een te houden autotocht op 25 of 26 Juli a.s. wenschen deel te nemen, moe ten zich voor 23 Juli a.s. aanmelden bij H. A. van der Meer, Burgemeester Bouman- plein G 4. Gevonden voorwerpen: Door den heer Van Mierloo, wonende op het Havenhoofd alhier, is een passerdoos gevonden. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam en 's-Gravenhage verzonden 3000 kisten aard appelen. Dezer dagen viel bij den heer H. van Beek een zonnescherm door de langdurige droogte naar beneden, daar de houten pen nen waardoor het bevestigd was, waren los geraakt. Het kwam terecht op een zoo goed als nieuwe kinderwagen, waarvan de kap geheel werd vernield. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Uitslag Postduiv-enwedvlucht door de P.V „De Reisduif" vanaf Roosendaal. E. de Lint 1, 4, 6, 14 en 25; P. Schuurman 2, 5, 1, 15, 21 en 23; M. Holleman 3; D. Bardux 8. 9, 11, 18 en 24; A. Vroegindewey 14, 13 en 26; J. van Eek 12 en 16; L. Vroegindewey 17; C. Smit 19 en 22 L. Overweyer. Om in het ziekenhuis te Dirksland een operatie te ondergaan is j.l. Donderdag ver voerd de jongeheer M. Langbroek en Zon dagavond de heer A. Verolme Hz. Bij den agent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven 61 land arbeiders, 3 timmerlieden, 7 letterzetters, 3 metselaars, 11 diepzeevisschers, 9 transport arbeiders, 1 kabelmonteur, 1 broodbakker, 4 boekbinders, 3 boekdrukkers, 1 borstel maker, 1 electricien, 2 machinezetters; totaal 107 personen. Donderdag 19 Juli zullen de leerlingen der laagste klassen van de openbare school onder geleide van hun onderwijzers een reisje maken naar 't strand te Ouddorp. Voor dit doel zijn autobussen gehuurd, ter wijl een groot aantal luxe auto's gratis ter bêSchikkyig zijn gesteld. Vertrek vanaf het schoolplein des namiddags 1 uur. DEN BOMMEL. Ds. J. G. R Langhout, over gekomen van Welsrijp, (hoopt a.s. Zondag middag 2 uur, intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, na des morgens be vestigd te zijn door Ds. Kleine van Oltgens- plaait OOLTGEN'SPLAAT In -deze gemeente zijn momenteel 140 werkloozen bij de anbe-ids- bemid'dieling ingeschreven, Onze dorpsgenoot H. Vetter slaagde te Dordrecht voor het examen Electro Techniek aan de M.T.S. Door B. len W. is vergunning verleend aan de Hervormde gemeente tot het -bouwen van een vergaderlokaal aan den Zuid- Afthterweg. Dinsdag (hopen d(e Jcind-eren der laagste klassen van de openbare school per autobus een reisje te maken naar Ouddorp. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping van een Hofstede met Landerijen door nota ris Mijs en Mr. Hopink ten verzoeke van L. A. Jacobs te Ginneken. Perceel 1; 4.09.90 H.A. bouwland f 435 per halve H.A., ingezet door C. Snijder Pz., Oude Tonge, f 3566 de massa. Perceel 2: 4.86.50 H.A. bouwland, ingezet door Lieven Braber Jacob Leendertszoon te Stad aan 't Haringvliet op f 560 per halve H.A., of f 5449 de massa. Perceel 3: 3.94.40 H.A. bouwland, ingezet doör Aren Born te Sommeldsijk op f 660 pér H.A., of f 5206 de massa. Perceel 4: 4.50.60 H.A. bouwland, ingezet door Joh. Martinus van Reijen, te Óoltgens- plaat, op f 660 per halve H.A., of f 5948 de massa. Perceel 5: 4.59.20 H.A. bouwland, ingezet door Leendert Vis te Middelharnis op f 650 per halve H.A„ of f 5970 de massa. Perceel 6; 6.57.80 IIA.. bouwland, ingezet door diezelfde op f 650 per halve H.A., of f 8551 de massa. In totaal f 34.690, waarbij komt overname van gebouwen behoorende bij perceel L i 3000. OOLTGENSPLAAT. De drie-maandelijk- sche collecte voor de „Macht van 't Kleine" heeft opgebracht f 32.50. De collecte-spreek beurt van den heer Smit voor lijders aan vallende ziekte f 28.95. Dorpsgenoot H. Kramer is geslaagd voor het examen R.H.S. te Middelharnis. De kinderen der hoogste klassen van de Bijz. School maakten een reisje per motor schip van Klootwijk naar Numansdorp en verder per touringcar naar het Westland en Hoek van Holland. De kinderen der hoog ste klassen van de Openbare school hopen Vrijdag een schoolreisje te maken per veer dienst van Kraak en verder per autobus naar Breda. Onze vroegere dorpsgenoot R. van Put ten slaagde voor de vijfde klasse aan het Marnix-gymnasium te Rotterdam, OUDE TONGE. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeids bemiddeling als werkloos aan: '51 land arbeiders, 1 landbouwknecht en 1 gas- en waterfitter, terwijl in datzelfde tijdvak 85 personen in de werkverschaffing werden te werk gesteld Ter kennis wordt gebracht dat oude rijwielmerken gaarne worden ingewacht door den heer A. van der Voorde alhier. Het zoontje van den heer J. W. de Boet had het ongeluk met zijn hoofd tegen een kachel aan te vallen waardoor een vrij groote wonde ontstond. Geneeskundige hulp van Dr. Eschauzier moest worden in geroepen. De postduivenvereeniging „Storm vogels" alhier organiseerde een wedvlucht vanuit Corbeil (Fr.) Afstand 370 K.M. De uitslag luidde: 1 J. Beijer; 2 B. Stander; 3 A. Hartog; 4 P. van Nieuwaal; 5 D Kamp; 6 A van Noord; 7 D. Kamp; 8 J. Nijsse. Hokkampioen: D. Kamp met 809 punten; Dofferkampioen: A. van Noord met 277 pun ten; Duifkampioen: J. Beijer met 292 pun ten. Voetbal van Zaterdag j.l. Xerxes I— H.B.S. I 4—1; Xerxes II—V.I.O.S. 8—1. Per publicatie is het navolgende ter algemeene kennis gebracht: Burgemeester en Wethouders van Oude Tonge, herinneren eigenaars of houders van honden aan hun verplichting tot aan gifte. Voor zooveel zij dit voor het belastingjaar 1934 nog niet hebben gedaan, worden zij alsnog in de gelegenheid gesteld dit te doen vóór Zaterdag 21 Juli a.s. ter Gemeente secretarie, des v.m. van 9 tot 12 uur. Art. 1 der Invorderingverordening luidt: Ieder houder van een of meer belasting plichtige honden, moet (daarvan jaarlijks voor 31 Januari aangifte doen ter Gemeente Secretarie De aangifte geschiedt van honden: a. na 31 Januari aangeschaft binnen acht dagen na het verkrijgen. b. binnen het belastingjaar geboren, bin nen twee maanden na de geboorte. Bij nalatigheid zal proces-verbaal worden opgemaakt. NIEUWE TONGE, Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden 40 werkloozen in geschreven. H-et kind van den (heer v. Z. bad het ongeluk een cent in te 6lilk!ken, zoodiat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen A.s. Donderdagavond half zeven hoopt voor de gemeente op te treden de beroepen herder en leeraar Ds. T. J. H. Keek van Staphorst De gehouden verkooping van zitplaat sen in d-e Ned Herv. Kerk alhier heeft op gebracht de som van 261.— Van den heer P. K. stierf een beste melkkoe. Het cadaver is onder politietoe zicht begraven. Uit deize gemeente zijn 2000 kisten aard appelen vervoerd. Jl. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk al hier een extra gift van 10 gecollecteerd. De postduiveïivereeniging „Gevl. Bode' alhier hield een wedvlucht van Corbeil. Af stand 365 K.M. Lossing 6 uur. Eerste duif 11133,04. Laatste duif 12,15,31. Prijzen als volgt: A v Schouwen: 1, 3; Joh Noteboom 2, 4; D de Witte: 5; B v Zielst: 6; A Tijl 7, 8, 10; JAvd Maas 9. NIEUWE TONGE. Uitslag van de gehou den verkooping van huizen van den heer I. J. Broek te Nieuwe Tonge: Koop I: Twee arbeiderswoningen met erf en grond te Nieuwe Tonge, nabij het Korte- wegje, groot 1 Are 27 centiaren. Verhuurd aan D. J. Breesnee en C. v d Maden, voor f 1.60 per week. Ingezet door Jb Duyn te Oude Tonge, op f 940 en f 930. In combina tie afgemijnd door I. Mosselman op f1910. Koop II: Een huis met erf aan de Voor straat, groot 58 centiaren. Verhuurd aan L Kareis voor f 2.25 per week. Ingezet door J Nieuwland, te Ouddorp, op f 1000. Afgemijnd door Jb Duyn te Oude Tonge op f f040. Koop III: Een arbeiderswoning met erf en grond aan den Zuidelijken Achterweg, groot 76 centiaren. Verhuurd aan C. Koert, voor f 2.50 per week. Ingezet door Jb Duyn te Oude Tonge, op f 1100. Afgemijnd door Jb Duyn te Oude Tonge op f 1102. Koop IV: Een huis met grond aar, den Molendijk groot 85 centiaren. Verhuurd aan D. de Witte voor f 3 per week. Ingezet door J. Nieuwland te Ouddorp, op f 1500. Aan- geloopen. Koop V: Een arbeiderswoning met erf en grond aan den Molendijk, groot 78 centiaren verhuurd aan C. Kievit, voor f 2 per week. Ingezet door II. Felsbourg, op f710. Aange- loopen. Koop VI: Een huis met hofland erf en grond aan den Oudelandschedijk, onder Oude Tonge, groot 39 R.V.M. Verhuurd aan M. de Bock voor f 1.75 per week. Ingezet door J. Holleman, op f 470. Aangeloopen. Betaaldag der koopsommen 18 Aug. 1934. DIRKSLAND, Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 53 landarbeiders, 5 metselaars en 3 timmerlieden. Totaal 61. Uitslag van de d<*n' de Notarissen Mr. A. en J. S. Mijs en L. v. d. Sluys alhier ge houden veiling van onroerende goederen be hoorende tot den boedel van wijlen den heer en mevr. C. J. Kruithofde Gast te Rotter dam: 3 woningen aan den Straatdijk te za men ingezet door den heer I. Mosselman te Nieuwe Tonge op f 810; 3 woningen aan den Gelderschen dijk te zamen ingezet door den heer A. Braber op f 1200; 2 woningen aan den Gelderschen dijk te zamen ingezet door 'den heer A. Braber alhier op f 595; verschil lende rechten van erfpachtsheffing tezamen tot een bedrag van f 29.90 per jaar, ten las te van perceelen aan den Gelderschen dijk te Dirksland tot een totaal bedrag ingezet door den heer D. de Roon alhier op f 430. De Burgemeester zal vanaf 16 Juli tot en met 15 Augustus a.s. met verlof afwezig zijn. HERRINGEN. Mej. R. v. d. Wende alhier, behaalde het diploma knippen naar maat aan de modevakschool E.N.S.A.I.D. te Oude Tonge, gegeven door de gediplomeerde cou peuse, mej. C. W. Boogaart van Marken- steijn. - Bij den landbouwer J. van Rossum zijn vorige week reeds erwten gepikt. Een en ander con gevolg van de groote droogte van dezen zuiner, waardoor verschillende gewas «en vroeger tot rijpheid komeiL Etn dochtertje van den landbouwer j. M. van Eek werd zoodanig door een aan 't hok liggende hond gebeten, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Het dier is later afgemaakt geworden. Bij de jl. Zaterdag gehouden schiet oefening van de B.V.L. werden de voflgende punten behaald: A. de Geus Czn 96, C. v. d. Wende 93, C. v. d. Veer 91, J. Looij 89, L. J. v. d. Velde 86, L. Doornhein 84, W. Markus 85, C. Tanis 79, D. Kievit 78, Job de Geus 77, L. Kievit 77, J. G. Noordijk 77, R. Witvliet 76, M. den Boer Jr 74, A. Nieuwlauder 61. Maximum aantal te bereiken 100. Het aan gekondigde bezoek van den commandant, kolonel Van den Heogenhuijzen, had door bijzondere omstandigheden niet plaats. Bin nen eenige weken zai dit bezoek alsnog plaats hebben. Zij, die ter voorkoming van diefstal van hun rijwielbelastingmerk, daarin hun naam en volledig adres willen laten ponsen, kunnen dit bij A. de Geus opgeven, die voor de uitvoering daarvan zorg zal dragen. De kleine meerdere uitgave, die hieraan ver bonden is, komt, na aft-rek der nioodza-kelij-k te maken kosten, geheel ten goede aan de zoo zwaar getroffen t.b.c.-pati-enten. Ook oude rijwielmerken worden voor hetzelfde doel gaarne aan hetzelfde adres in ontvangst genomen. Niemand g-ooie dus zijn oude merk, hoe weinig van waarde het blijkt te zijn, weg, doch geve dit voor 't sohoone doel. Vorige week viel een zoontje van een hier in de haven liggende schipper, in het Spui. Toegeschoten meisjes smaakten het genoegen het ventje van een anders wissen dood te redden. j, Vorige week is door een groep .werk loozen een beigin gemaakt met het dempen van de be-rmslo-ot, voor het terrein waar binnenkort de bewaareohool zal verrijzen. De naamlijsten der kiezers voor de af- deelingen groot- en kleinbedrijf van de Ka mer van Koophandel vooir Dordrecht e^t om streken, liggen ter secretarie voor belang hebbenden ter inzage. Het werk voor de te bouwen bewaar school alhier is gegund aan den heer Th. Schipper Co. te Middelharnis, in massa voor 47923.96. Het metselwerk zal worden uitgevoerd door Jac. v. d. Velde, metselaar alhier. Getracht wordt het werk zooveel mogelijk door in deze gemeente gevestigde ambachtslieden te doen plaats vinden, t MELISSANT. Door Ds. Bouw is voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Oudvosmeer bedankt. Jl. Woensdag hield de Geiten-fokver- eeniging „Steeds Beter" haar jaarlijksche keu-ring op het plein voor h-et Gemeentehuis. Als keurmeester was aanwezig de WelEd. Heer S. de Jong, welke het wel is toe te vertrouwen; jammer echter dat h-et publiek niet begrijpt dat het een keuring voor de leden is welke belemmerd worden hun gei ten behoorlijk te laten zien (of kan het be stuur het terrein niet beter afzetten). De prijzen vielen ten deel voor 2-jarige aan N-ora, eigenaar M. Goedegebuur le prijs; 1-jarige: Madel I, eigenaar L. J. Keizer, le prijs en H. Koppenaal en H. v. Putten een diploma. Verder nog eenige eervolle ver meldingen voor de mooiste geiten. Er waren 26 geiten ter keuring aangevoerd. De vereen, mag zichveriiéhgen in ëeil groote vooruit gang. GOEDEREEDE. Door den heer M. Wit kamp gemeente geneesheer alhier is tegen 1 Sept. a.s. bij het gemeentebestunra1 ontslag aangevraagd wegens vertrek naar elders. Zaterdag jl. stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos ingeschre ven: 52 landarbeiders en één smidsknecht. De smidsknecht D. B. had het ongeluk bij (h-et uitdef-enen zijner werkzaamheden een stukje ijzer in het oog tg krijgen. Medische hulp was noodzakelijk om het te verwijde ren. Hij aal wel eenige dagen zijn werk zaamheden niet kunnen verrichten. L.l. Donderdagavond reed oen inwoner van Stad a.-h. Haringvliet met -de fiets in de volle haven. Hij kon wel zwemmende de kant bereiken, maar niet tegen den steilen basaltimuur klimmen, doch omstanders brachten hem een touw onder de armen en zoo werd hij op dien kant getrokken zoomede de fiets. Met kleine verwondingen en éep nat pak kon -hij huiswaarts koeren, Van den arbeider P. Breen lag Zater dag jl. een kostelijk varken dood in 't hok Het. cadaver werd onder politietoezicht be graven. De motorschippeir Joh. O. klemde tuis- schen de kammen van de lier een zijner vingers zoodanig, dat een lid moest worden geamputeerd. De garnalen v-issdhers vinigen die vorige week 60 kilo voor de pellerij tegen een prijs van 8 cent per kilo, dus is er geen brood mee te verdienen De zeevisschers ibesomden van 80 tot 200 per vaartuig. OUDDORP, Vorige week maakte mej, Boe-k st-ein met baar leerlingen van de naaicursus van hier en andere gemeenten van dit eiland een fietstocht naar Hoek van Holland en omliggende plaatsen en h-adden een pret- dag en veel genoten. Ook word een kijkje genomen in de Berk te Delft. De aflgeloapen week hebben de garna lenviisschers met de zeilscheepjes van 50 tot 60 Kg. garnalen per dag gevangen, de mo- torvisschers hebben van 100 tot 120 Kg. per 'ag gevangen. De vorige week werden van hier ver voerd 400 balen koepeen; 500 balen sjalotten; 40,000 kippeneieren. Bij de N-ed. Herv. Kerk alhier is be roepen Ds. P j Steenbeefc te O-udewater A.s. Donderdag zullen de verschillende zangvereenigingen een reisje maken naar Zeeland met een motorschuit. OUDDORP. In de Haven alhier, was om te lossen een schip met keislag voor de pol der en een schip met cotkes voor de cichorei fabrieken, wat weer voor eenige werkloozen een uitkomst was. Alhier komt onder de varkens de vlek ziekte voor, wat voor eenige bewoners een schade is, doordat reeds enkele dieren be zweken zijn. OUDDORP. Door de Geitenvereeniging al hier werd op het terrein van den heer K. Tanis Gr. een geitenkeuring gehouden. Keur meesters waren de heeren Roest, van Briel- le, en De Jong, uit Den Haag. Melkgeiten: in deze rubriek behaalden de navolgende personen een prijs: Eenjarige, aangevoerd 16 stuks, C. Tanis Tz., medaille; L. Atershoek le prijs, 2e prijs Joh. Kaste lein en 3e prijs K. v. d. Wende. Oude melkgeiten, 16 stuks: le prijs J. Mierop Cz„ 2e prijs Jac. Tanis Kz., 3e prijs C. Tanis Tz. Lammetjes, 20 stuks! le prijs Joh. Klep per, 2e prijs C. Tanis Tz., 3e prijs K. v. d. Wende. Geiten met afstamming: le prijs C. Tanis Gz., 2e prijs K. Tanis Gz., troostprijzen J. v. de Linder en de wed. T. Tanis. Diploma's werden uitgereikt aan wed. T. Tanis, L. Akershoek, K. Tanis Gz., C. Tanis Gz., Joh. Klepper, Joh. Hoek en L. Bosland. Verder werden nog prijzen uitgereikt, zooals melkkokers, theeketel, enz. DE „LUTINE" 'T WRAK GEDEELTELIJK SCHOON De bergingsbooten „Teecel" en „Volhar ding" zijn, vanwege h-et slechte weer, terug gekeerd naar de haven. Er was weer een aardige hoeveelheid kogels en wrakhout aan boord. Het wrak blijft boven verwach ting, vrijwel geheel vrij van zand, wat een groot voordeel voor de bergers beteekent, daar zij anders eenige da-gen moeten zui gen, voor d-e duikerwerkzaamheden hervat kunnen worden, want die duiker moet ten slotte het leeuwenaandeel in het werk ver- riohten. Duilker Sperling heeft tot nu toe ongeveer 8 meter van de huid, va.n het ach terschip ge-reikend, boven gebracht. Met een kleine centrifugaal, welke aan 't dek van de „Texel" is opgesteld, heeft hij het vlak schoon gezogen. De verborgen schat mwcht zich daar helaas niet bevinden. Er zal, naar duiker Sperling meedeelt, nog plm. 25 M. wrak moeten worden opgeruimd. Het voor schip is, zooals bekend, een halve eeuw ge leden door W. Sperling reeds afgezocht, echter zonder noemenswaardig resultaat. Er zijn toen wel zilveren munten geborgen, als mede de kanonnen en ander roest. Het Lloydsbureau heeft zijn instemming betuigd met liet bergings-plan. Zij verwach ten ten stelligste, dat de resteerende mil- lioenen aan de oppervlakte zullen worden gebracht en de onuitgesproken verwachting is, dat, wanneer alles meeloopt, dit nog in de loop van 't jaar zal gebeuren. BURGERLIJKE STANDEN MIDDELHARNIS. Geboren: Cornelis, z. v. Jan v. d. Nieuweodijk en Lena Troost. Ondertrouwd: Gerardus Johannes Kooien, 34 j., te Bussum, en Maria Adriana Kem, 28 j., alhier; Hendrik Bastiaan Nossent, 28 j., te Rotter dam, en Pietje Zaaijer, 26 j., alhier; Marinus Tim mer, 24 j., te Nieuwe Tonge, en Sietje Koster, 24 j., alhier; Jacob v. d. Tol, 29 j., en Adriaantje Vroegindeweij, 24 j. Getrouwd: Johannes Willem van Putten, 29 j., te Dirksiland, en Frederika Johanna Buddingh, 26 j., alhier; Jan van Nieuwaal. 29 j., te Dordrecht, en Neelieje Krijgsman, 20 j., alhier; Pieter Visbeen Westhoeve, 55 j., te Oude Tonge en Adriana v. d. Stadi, 36 j., te Middelharnis: Jacob Johannis Taaie, 25 en Martijntje v .d. Slik, 24 j.; Jacob de Korte, 21 j., te Sommelsdijk, en Maatje Maria Lodder, 23 j., alhier. Overleden: Klazina HiWefcje Zaaijer, 17 j., d. v. Iz. Zaaijer en N. M. E. Kink. DIRKSLAND. Geboren: Gerrit, z. v. Cornelis Joppe en Johanna Maria v. d1. Doel. Overleden: Tijs Besfcman, 58 j., weduwnaar van J4aatje Looij. SOMMELSDIJK* O nd e r trouwé - Cornells v. d. Boogert, 30 j., en Jannetje Joppe, 26 j., bei den alhier; Dirk de Korte, 29 j., te Middelharnis, en Jacomdna v. d. Nieuwendijk, 26 j., alhier. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Dirkje, d. v. A. de Vos en Lena Holting; Johanna Wilhelmina, d. v. R. J. Brants en Elizabeth van Dravdk. Ondertrouwd: Joh. van Wezel 26 j. en Lijntje van Putten, 22 j.; Jacob Hiudjer, 27 j., en Adriana Troost, 22 j. Een energiek ieve,n plotseling afgesneden IN ZIJN AUTO VERDRONKEN Zaterdagmiddag is onder de ge meente Stompwijk de 45-jarige Dr. Ir. C. K o o y, die met zijn auto vanuit Delft, waar hij werkzaam was, huis waarts keerde, door tot nu toe nog on opgehelderde oorzaak- plotseling in de Vliet gereden en verdronken. Eenige visschers, die het ongeval zagen gebeuren, snelden onmiddellijk te hulp. Zij scheurden den kap van den wagen stuk en slaagden er in den bestuurder uit den wagen te ha len. Hij werd naar het gemeentehuis te Stompwijk vervoerd, waar een ge neesheer slechts den dood kon con- stateeren. Het lijk is daarop naar zijn woning te Voorschoten vervoerd. Hoe dit ongeval geschied is, kan nog niet met zekerheid gezegd wor den, hierover tast men nog volkomen in het duister. Op het moment dat het ongeluk geschiedde, was er in het ge heel geen verkeer op den weg. Naar de oorzaak van dit merkwaardig on geluk wordt door de politie een nauw keurig onderzoek ingesteld. Traktaten. Uitgave Meineima, Delft. Het Woord des Heeren te prediken, is do eiech Gods. Op velerlei wijze kan het ge schieden. Door tractaatverspreiding om het afgedwaalde bekend te maken met het heil. d-at in Christus is. De uitgever Meineima heeft een wijize van uitgave, die verschilt van vroeger. Voorheen waren ze nog al „lang". Thans kort en pakkend. Wij bevelen deze uitgave van harte aan. Nu vele vreem delingen ook Flakkee bezoeken, worde niet vergeten den vreemdeling iets te geven Iets dat onder den zegen des Heeren hen tot heil kan dienen. R. C. D. Gedenkplaat der Afscheiding Uit gave Mazijk, Rotterdam. Boeken zijn verschenen over de Afschei ding. Mazijk heeft een wandversiering in keurige lijst in den handel gebracht, waar- woning-en in gedachtenis wordt geroepen door huisgenooten en bezoekers van onze het feit dei- Afscheiding 1934. De kerk te Ulrum in het midden, en daar om heen de portretten van de afgezette predikanten Ds Soholte, Ds Brummelkamp, Ds van Velzen, Ds Gezelle Meerburg en Ds van Raalte. Deze gedenkplaat is een sieraad voor de wand, en zal van bete-ekeni6 zijn voor onze kinderen, wanneer zij door de ouders onderwezen wor den in de historie van de Afscheiding. De plaat geeft hen aanleiding om te vragen: vader of moeder, vertel ons van de groote daden des Heeren. R. C. D, Huiscatechisatie Een woord tot Christenouders, door R. van Mazijk, Rotterdam dat Christenouders bepaalt bij de belofte des Doops-, en wat daaruit volgt in velband met de opvoeding der kinderen. De schrij- Een juweel van een boekje. Een boekje, ver zet op den voorgiioin-d, dof de opvoeding aan de ouders toekomt, en dat een ouder niet vrij uitgaat, ook al-zendt hij zijn kin deren naia.r Zondagsschool, Christelijke school en catechisatie. Eerst de ouders, en daarna de middelen door God gegeven om te doen en helpen dat waard is in ieder huisgezin gelezen en opvoeden, 't Is een zeer leerzaam boekje, doordacht te worden. Spurgeon heeft eens gezegd: wie de opvoeding aan anderen over laat, handölt „dierlijk", 't Is een hand woord, en toch naar waarheid gezegd. Laat dit buitengewoon 1 eenzaam boekje door Chris tenoudere gelezen worden, opdat zij daar door tot hun plicht en roeping warden ge bracht. R. e. d. De heer Kooy, wiens leven plotseling op zoo tragische wijze een einde nam, werd geboren 25 Febr. 1889 te 's-Gravendeel en verliet reeds op 11-jarigen leeftijd de lagere school om aan den arbeid te gaan. De jonge Kooy bezat echter een groote leergierigheid. Op 22-jarigen leeftijd bezocht hij gedurende één jaar de Chr. Kweekschool te Dordrecht en daarna zag men hem met toenemende belangstelling steeds hooger de wetenschap pelijke ladder o [glimmen. In 1911 behaalde hij de acte» gymnastiek, in 1912 de onder- wijsacte, in 1914 de hoofdacte, in 1916 de landbouwacte L. O., in 1917 de tuinbouw- acte L. O., in 1923 de acte M. O. staathuis houdkunde en statistiek. Van 1912—1914 was hij onderwijzer Zwijndrecht, van 1914 '-^1917 t'e Dordrecht.-In 1917'ging-'hij in -mi litairen dienst. Van 19181924 was hij leeraar aan de Rijkslandhouwwinterschool te Schagen, van 19221924 hoofd der Chr. Landbouwschool te Alphen aan den Rijn. Van 1924 tot heden was hij landbouwkun dige van Calvé's Oliefabrieken te Delft. Bij zijn zeer drukke werkzaamheden werd de studie ijverig voortgezet te Wage- ningen. In 1928 deed hij candidaatsexamen. In 1930 verwierf hij zijn ingenieurstitel en 13 Jan. van het vorig jaar volgde zijn pro motie tot doctor in de landbouwkunde, op een proefschrift, getiteld: „Over doelmatige veevoedering in Nederland". Wie denken mocht, dat de heer Kooy al zijn tijd besteed heeft aan zijn werk en aan zijn studie, heeft het echter mis. De kerlce- raad der Geref. Kerk te Voorschoten bezat in hem een werkzaam ouderling, de school met den Bijbel te Voorschoten, de a. r. kies- vereeniging, de afd. Voorschoten voor de Holl. Mij. voor Landbouw telden hem onder hun bestuursleden. Voorts was hij de ge waardeerde leider der Geref Ivnapenver- eeniging. Zoo heeft dan dit energieke en werkzame leven plotseling een einde genomen. Welk een slag, vooral voor zijn vrouw, die zoo in alles met haar man meeleefde en hem in zijn arbeid tot grooten steun is ge weest. De heer Kooy had zoo juist zitting geno men in den gemeenteraad van Voorschoten, waar hij opvolger was van wijlen wethou der Eggink. Naar we vernemen zal de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot plaats heb ben a.s. Woensdagmiddag half twee op de Ned. Herv. begraafplaats te Voorschoten. ELF GEWONDEN, VAN WIE TWEE ERNSTIG Zaterdagmiddag te zes uur heeft op de Soesterbergschestraat een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een uit Haarlem afkomstige anto week uit een file der wagens, die terugkeerden van den Vliegdag te Soesterberg, naar den linkerkant van den weg uit, juist op het oogenblik dat van de andere zijde ook een auto naderde. De eerste auto reed daarna weer naar rechts terug met het gevolg, dat hij werd aangere den door een daarachter rijdende auto uit Kortenhoef. Beide auto's sloegen om en werden totaal vernield. Alle elf inzittenden der beide auto's zijn gewond. Twee dames uit de voor ste auto zijn in bewusteloozen toe stand per zieken-auto naar Haarlem vervoerd. De vier andere inzittenden van dezen wagen en de vtjl personen die zich in den wagen uit Kortenhoef bevonden, konden, na door den ge neesheer van het sanatorium ^Zonne gloren" verbonden te zijn, zich in auto's naar hun respectieve woonplaat sen begeven. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingberichten Donderdag' 12 Juli 1934. A a r d a p p e le n: Eigenheimers f 44.20 per 100 kg. Eigenheimers (drieling) f 22.40, idem. Blauwe Eigenheimers f 44.40, idem. Eerstelingen f 4, idem. Aanvoer 148.950 kg. Eieren: Kipeieren 4748 kg. f 1.55; Idem 5759 kg. f 1.902.05; Idem bruin 58 kg. f 2—2.05; Eend-eieren f 2.45—2.85, alles per 100 stuks. Fruit: Zwarte bessen f 6.2011.20 per 100 kg. Kruisbessen f 4.106.80 per 100 kg. marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158, Amsterdam, telefoon 81431. Verkoopplaats Marnixstraa& chter per 200. Maandag 9 Juli kwam er beridht dat de crisis* heffing van f 1.40 op f 1.00 per 100 kilo was ge* worden. Dinsdag 10 Juli waren de prijzen te Am sterdam veel vaster; verder was de geheele week de prijs vast. Vrijdag 13 Ju-li was er weder 50 cent per 100 kilo van de crisisheffing af, Zaterdag 14 Juli was de prijs van alle aardappelen lager, de invloed van de lagere heffing miste oolk de uitwer king niet. Potersoort-en zijn geheel wij van heffing. Malta-aardappelen brachten op de veiling na at* trek heffing van f 4.75 f 1.50 per 100 kilo. Heden 16 Juli werden de volgende prijzen ge maakt: N.-jH. Muizen f 5.60—6.60. Dito kleine f 5—5.40. Blauwe Eigenheimers f 6—6.40. Dito kleine f 3.60—4. Zeeuwsche Eigenheimers f 6—6.40. Dito kleine f 4—4.40. Blauwe Eigenheimers f 6—6.60, Dito kleine f 5—5.20. Bonte Star f 6.40—7. Dito kleine f 5—5.40. Nieuwe Malta f 7.50—7 per 100 kilo. IVeiling van Vrijdag 13 Juli Bloemkool 1.50-11.70 per 100 stuks. Blauwputten f 7—7.50. Komkommers f 3.70—5.50. Perziken f 2.50—8.40. Sla f 2.10—2.50 per 100 krop. Andijvie f 2.20. Kroten f 1.50—1.80 per 100 bos. Peen f 3.20-7. Postelein f 8.50—10 per 100 kilo. Dubb. princessen f 16.50—19, Wagenaars f 10.50—15.50. Sndjboonen 23—27. Tuinboonen f 1.10. Zilveruien 6.50. Vroege Bonte f 6.80. idem Driel. f 4.40—5.20. Bluawputten f 7.—7.50. Eigenheimers 4.-4.10. West Friesche peren 7.40—10. Kruisbessen f 2.40—7.50. Zwarte bessen f 9.50—10. Tomaten f 3—7.50 per 100 pond. Frambozen f 12.50—17.50. Roode bessen f 7—10.50. Druiven 16.50i28. Aardappelen Eigenheimers 44.20 per 100 kilo. idem Drieling f 2—2.25. Blauwe Eigenheimers f 4—4.15. idem Driel. f 2.35. Kriel f 1. Aanvoer 150.000 kilo. Veiling van Zaterdag 14 Juli Aardappelen Eigenheimers f 4—4.25 per 100 kilo. idem Drieling f 2—2.35. Blauwe Eigenheimers f 4.20—4.40 idem Drieling f 2.20. Kriel f 0.90-1.10. Aanvoer 175.000 kilo. Veiling van Maandag 16 Juli Bloemkool f 1.50—10.70 per 100 stuks Savoyekool f 8.50. Roodekool f 8—8.50. Komkommers f 4.105-30. Sla f 1—2.80 per 100 krop. Andijvie f 0.80—2. Kroten f 1 -803.50 per 100 bos. Peen f 7.10. Postelein f 10.50 per 100 kilo. Dubfcele princessen f 16—19.50. Wagenaars f 12.50—15.50. Sndjboonen f 16.50—26. Tuinboonen f 1. Blauwputten f 6.70—7.60. Eigenheimers f 4—4.20. Kriel f 0.85-1. Druiven f 19—19.50 per 100 pond Roode bessen f 8—13.50. Frambozen f 17.50. Vanaf heden wordt veiling gehouden voor; groenten, fruit enz. eiken dag behalve Zaterdag des namiddags 2 uur (n. t.). Aardappelen eiken dag behalve Maandag des voorm. 9.30 uur n.t.). Eieren Donderdagmiddag 2 uur (n.t.). De producten of monsters moeten één uur voof aanvang der veiling aangevoerd zijn. AMSTERDAM, 16 Juli Vee. Aanvoeren an prijzen: 414 vette koeien, le kw. 68—64 c., 2e kw. 5257 c, 3e kw 4250 c, per kg:, slacht» gewicht: 90 melk- en kalfkoeien f 170—210, p. stuk; 187 vette kalveren: le kw niet genot., 2e kw. 32—42 c. 3e kw 2030 c, per kg. levena gewicht: 118 nucht. kalveren f 48. 58 schapen en lammeren f 1510, per stuk; 604 varkens? vleescsvarkens (90110 kg.) 37—38 c, idom zwaardere 3637 c, vette varkens 35—36 c, p kg. slachtgewlcht; 27 paarden f 60—100. p stuk Aan het abattoir werden heden 3 wagons ge slachte runderen aangevoerd afkomstig uit Denemarken. Runderen: aanvoer tamelijk, handel zeer stug weinig beste runderen, prijzen voor de beste iets hooger. Melkkoeien: aanvoer gering, handel stil. Vette kalveren* aanvoerruim, handel slechts en lage prijzen. Geen beste kalveren. Nucht kalveren: weinig handel, prijzen ietfl hooger. Schapen: weinig aanvoer en stugge handel. Varkens: aanvoer niet groot, handel slecht, prijzen constant. ROTTERDAM, 16 Juli. Vee. Aanvoer 20*0 dieren, 444 vette runderen, 408 vette kalveren, 2 nucht. kalveren, 424 schapen of lammeren. 802 varkens. Prijzen: Koeien 5860. 2e srt 50—54 c, Se srt 42 c, ossen 50—54 c, 2e srt44—4 8c, 3e srt 4042 c, vette kalveren 6070 c, 2e srt 6055 3e srt 3540 c, varkens 3133 c., 2e srt 27—29 c, 3e srt 2325 c. .schapen 37—3330 c. lam meren 39—35—30 c. Schapen f 18—14—9. lam meren f 1210—8 per stuk Koeien en ossen: aanvoer minder, handel kalm en onveranderde prijzen. Vette kalveren: aanvoer als vor. week h&XH del flauw en lagere prijzen. Schapen en lammeren: aanvoer minder han« del stug en prijzen bleven stationnair. Varkens: aanvoer korter, handel willig, ieiu hooger in prjjs. Door de C. R. C. werden pl.m. 40 ette kal veren overgenomen. Enkele partijen schapen werden voor export verkocht Rotterdam, 16 Juli. Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenh 56 ct; 0verm idem 56 ct; Zeeuwsche eigenh 45% ct; blau we eigen'57 ct; We^tlandsche ronde 1—7 ct idem kleine 34 ct; blauwpitter. 57 ct* Mal tha's Springs 8—16 ct alles per icg. LAND van ALTENA, 16 Juli.. Men bept^eddè voor. Kalfkoeien le kwal f 150—235* melk koeien f 100200, kalfvaarzen f 90170 guiste vaarzen f 55-95 Graskalveren f 15-25. Nufh- tere fokkalveren f 45. bigre^n f Si? boter f 1.601.70 per kg. weibotes f 1—1.10 per kg. Eieren f 2—2.50. per 100 sfcaksi

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2