G 9HI OER LI 1934 OUWERIJ TTERDAM 3ij van n N.V. RKSLAND MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 14 'JULI 1934 DR VAN GELDER NEEMT AFSCHEID Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken VERKOOPINGEN A «ft Ie fraaie aula) ontvangt als koopt. Deze eidingsteeken Kten in onzen werkloosheid* F. 11005 en 11916 t IIB!:"'SiillilliO kapitaal, onder in Nederland, EFFECTEN NIEUWE TONGE ZEGT ZIJN DOKTER VAARWEL Zooals viij eenige weken geleden hetotoen gemeld, is, met het oog op het vertrek van Br. van Gelder uit deze gemeente, een hul- digings-coanité opgericht, om namens de burgerij den scheidenden gemeente-arts de waardeering voor zijn liefdevol werk, 34 jaar lang onafgebroken verricht, op waardige wijze te doen blijken. lJit hulcligings-comité bestaat uit de hoe ren: A. Schippers, G. Verweij, C. Holleman, L. Lugtenburg, U. van Es, 1. Vreeswijk en ,W. Urooger, In de zaal van hot weeshuis, recht tegen over do dokterswoning, heeft men Woens dag op den laatsten dag van zijn verblijf in deze gemeente den scheidenden „vriend en helper der zieken" gehuldigd. Tot dat doel was behalve het genoemd huldigingscomité aanwezig de Burgemeester, Wethouders en Raadsleden, Besturen van liet Groene Kruis, van de S.B.Z., afgevaardig den van den Kerkeraad en meerdere genoo- digden. Xe drie uur geleidden de oudste leden van het comité de dokter en zijn gezin het fees telijk versierde zaaltje binnen. Als eerste spreker trad naar voreni Burgemeester Sterk, die in het kort releveerde, hoe voor ruim 30 jaren de de dokter, als jong medicus, pas van de studie, de zorg voor het lichamelijk welziin van een 1300-tal mensahen werd toe vertrouwd. Dit zal hij niet zonder schroo-m hebben aanvaard^ maar wat is het een suc ces geworden, nu we na 34 jaren een terug blik op dien arbeid werpen. Zeker, het was voor in de practijk niet altijd oven gemakkelijk. Allerlei gevallen hebben zich voorgedaan. Hoe moeilijk was het soms de diagnose vast te stellen, wat deed het u leed, wanneer zieken naar elders moesten worden vervoerd om genezing te vinden. Uw medeleven was zoo echt, de zie ken waren bij U niet liet materiaal, dat U een bestaan verschafte, maar ge waart ten allen tijde bereid U disponibel te stellen, om als het kon het lijden te verzachten en waar de nood riep, hulp te verschaffen. Niets was U te veel. Vaak was de nacht U een dag. Nauwelijks had U rust, oi men deed een beroep op Uw kennis en weten schap. In. de practijk waart ge dan ook een ge lukkige. De Nieuwe Tongenaars gaven zich vol vertrouwen aan U over. Zij wisten, dat Dr. Van Gelder een zeer kundig man was. Wist dokter Van Gelder geen raad, dan was het geval hopeloos. Werd u niet „de profes sor van Flakkee genoemd?". Als ingezetenen zijn wij u dankbaar voor hetgeen ge voor ons deedt. Gij waart de stiohter van de oprichting der afd. Groene Kruis, t.b.c.-bestrijding, zuigelingen-vereen., aanschaffing ziekenauto, waarin ge persoon lijk uw invloed liet gelden, waarvan ge de stuwkracht waart. We kunnen u voor dit al les niet genoeg danken. Met leede oogen zien wij u vertrekken. Niemand onzer zal u ver geten en wij weten dat gij Nieuwe Tonge niet zult vergeten. Dat ge nog vele jaren nioogt genieten van uw welverdiende rust en nog menig keer de gemeente moogt be zoeken. I I Ouderling Zweetrus sprak een woord namens de Kerkpraad der Ned. Herv. Gem. Spr. sloot ,zich wat betrof den invloed in de totstandkoming der ver schillende instellingen in de gemeente, aan bij den vorjgen spreker. Allereerst werd door hem meegedeeld, dat de consulent niet beweegbaar was tegen woordig te zijn, waarom hij als Pres. der kerkelijke gemeente een woord wenschte te spreken. Spr.'s aandacht bepaalde zich bij het ge denkboek, dat straks de dokter zal worden present gedaan. In de Heilige Schrift lezen we ook van een gedenkboek, het boek der gedachtenissen, waaruit Koning Ahasvéros, toen hij den slaap rijgt vatten kon, beval, dat men zou voorlezen. Spr. schetst in het kort de geschiedenis (Esther 6) en herinnert hoe het met de hoogmoedige eer van Haman uitkwam en hoeveel eer de eenvoudige Mor. dichaï werd aangedaan. Dokter van Gelder zal ook wel eens werk hebben verricht, waarbij hem geen eere is aangedaan. Dat is niet erg. Als er nog maar wat mag zijn, wat hiernamaals beloond mag worden. Dat is beter dan de eer van men- schen. In de profeet Maleachi lees ik nog van een gedenkboek. Daar sta^t (Mal. 4 14— 16): Gij zegt: Het is te\(irgeefsch God te die nen; wat nuttigheid is het dat wij zijne Wacht waarnemen? Dat wij in het zwart gaan voor het aangezicht des Heeren der Heirsoharen?De Heere merkt er toch Op en hoort, en er is een gedenkboek voor zijn aangezicht geschreven, voor degenen die den Heere vreezen, en voor degenen, die aan Zijnen Naam gedenken. Dat is een Boek, dat geldt voor de eeuwig heid. Spr. wenscht Dr. van Gelder de welver diende rust en hoopt dat er daden mogen geweest zijn, die ten goede in dat Boek zijn opgeteekend. Hier is de ruste niet, we heb ben hier geen blijvende stad, maar hij hoopt, dat hij van de eene rust mag overgaan in de andere. De God van leven en dood, de groote Me dicijnmeester en verzorger, die de zielekwa len geneest, zij Uw deel, Die zij met u en met uw gezin. Hij ga met u en zij u genadig om Christus' wil. Da heer Van Es, secretaris van de afdccling Groene Kruis, was de tolk namens bestuur en leden, om de dank over te brengen voor het vele nut tige werk dat de dokter voor het Groene Kruis had gedaan. Dr. van Gelder had goed gezien indertijd deze afdceling te stichten en Nieuwe Tonge heeft er tot nog toe ds vruchten van mogen plukken. Er is een tijd van komen van gaan, zei spr., en gij kunt hier niet voor ons blijven. Wees echter over tuigd, dat uw arbeid hier de jaren door in onze herinnering zal blijven voortleven. De heer de Wilde voerde het woord namens het bestuur en als voorzitter van de S.B.Z. Door uw vertrek naar elders, aldus spr., hebt gij uw mandaat als bestuurslid ter beschikking gesteld. Wij hebben dit noode aanvaard. U hebt uw lid maatschap nooit beschouwd als een seni- cure. U was een trouw lid onzer vereen, en voor zoover wij weten hebt ge onze vergade ringen altijd trouw bezocht, ge hadt het leeuwenaandeel in de discussies, in de be sluiten, in één woord, ge zocht het goede, het heil voor de vereeniging. Daarvoor har telijk dank. Verder wenscht spr. dat hij in zijn nieuwe woonplaats mag vinden wat hij er zich van voore,steld heeft, om na 35-jarige, drukke arbeid de welverdiende rust te genieten. Dr. van Gelder, liet ga. u in alle opzichten goed. De heer Schippers ]De heer Schippers, voorzitter van het De tamilie Van Gelder met het huldigings comité. huldigingscomité, zeide in zijn toespraak o.m.: 34 jaar geleden stond ge ongetwijfeld hier voor een moeilijk geval. Gij, die de plaats moest innemen van een man, die, betrekke lijk ongestudeerd een medicuspraktijk moest vervullen. Om met dat oude systeem te bre ken en de mensöhen aan het nieuwe te ge wennen, zal u zeker wel veel moeite gekost hebben. Doch, 't is u ten volle gelukt en ge kunt met voldoening terugzien op uw afgelegde-a weg als medicus. Vanaf deze plaats een warm woord van dank en stille hulde voor de eminente wijze, waarop ge uw moeilijke cn hoogst verantwoordelijke taak hebt ver vuld. Steeds stond ge paraat en nooit viel het U te zwaar. Uit de wilskracht en energie, welke ge aan den dag legde sprak de groots liefde welke ge koesterde voor uw vak. Ge denkt ook stellig dezen dag aan velen, die niet meer op dit aardsche vertoeven en zoo kunnen we verder gaan. Steeds duiken weer nieuwe herinneringen op uit het ver leden. Door uw eenvoud hebt ge een plaats in onze gemeente verkregen, die ge ten volle verdient. Door Uw amicaal optreden hebt ge u vele vrienden verworven, die u noode zien vertrekken. Ge deed nog meer voor de lijdende mensch heid. Gij was het die aanstoot gaf tot op richting van een afdeeling v. h. Groene Kruis, waardoor ge de onderlinge band ver sterkte en temeer daar uit deze vereeniging een nieuwe organisatie werd geboren, nl. de S.B.Z. Deze vereeniging, die staat in het teeken van onzen tijd en als spn rots in de bran ding. En de ziekenauto, niet te vergeten, vvaar geheel Goeree en Overflakkee u dankbaar voor moet zijn. Gij was het, die hier uw schouders onder zette en alle moeilijkheden uit den weg ruimend, ais triomfator uit het strijdperk kwam. Ja, tot het einde van uw loopbaan toe in deze gemeente zijt ge ac tief geweest. Wie zorgde, dat een waardig opvolger uw voetstappen zou drukken? Niemand minder dan u, gesteund door den gemeenteraad, zorgde dat N. T. in het bezit kwam van een dokter, die, voor zoover we tot heden kun nen constateeren, ook de volle sympathie der inwoners geniet. Scheidende dokter, voor al hetgene, wat ge voor ons zijt geweest, dank, in de 'hoop dat ge nog jarenlang een welverdiende rust mag gaan genieten, na uw onvermoeiden ar beid. Dr van Gelder in zijn apotheek. Ais stoffelijk bewijs van waardeering voor uw nuttig werk mag ik u thans als blijven de herinnering aantbieden dit gedenkboek en deze foto-album, welke beide zijn bijeen gebracht uit alle lagen en alle gezindten der N. T.-hevolking en belangstellenden van buiten, in de hoop dat beide een waardige plaats in uw nieuwe woning mogen inne men. Familie van Gelder, dat het u allen wel ga in uw nieuwe woonplaats met de wensoh, dat, als ge uw intrek in het eahoane Zeist hebt genomen, gte ons klein N.T. gelegen op Goen/ee en Overflaikkee aan de kille Noond- zee meg een wainm hart mag toedragen. Laat ik eindigen met deze wensoh: „Moge God u na een welbesteed leven, een schoo- nen levensavond sdheraken." Daarna «prak. ook die nieuwbenoemde ge meente-arts, Dr. de Man nog een enkel woord. In öe eerste plaat,- bradht hij een woord van dank, voor de woorden die de Voorzitter aain zijn persoon had gewijd. Mot blijdschap haalde Spr. aan, hoe hij vier maanden geleden door de burgerij van Nieuwe Tonge was ontvangen. Dat heeft Spr. getroffen en hij gevoelde behoefte om in deze vergadering daarvoor openlijk zijn dank uit te spreken. In deze vier maanden heeft hij al vele prettige momenten beleefd. De menschen hebben zich met vertrouwen aan hem gegeven. Voor dat groote vertrou wen, reikt hij de geheele bevolking, nie mand uitgezonderd, de hand. Spr. hoopt, dat het vertrouwen dat er is zoo blijven mag, mag worden versterkt en verstevigd. Ook namens zijn vrouw 'dankt Spr. daar voor. Beide zijn wij van zeer goeden wil. Dan richt Spr. een woord tot Mevrouw cn Dr. van Gelder en diens gezin. Spr. meent, dat hij tot oordeelen wel eenigszins bevoegd is, om over de wetenschappelijke kwalitei ten van Dr. van Gelder iets te zeggen. Spr. komt wel niet pas van de Universi teit, daar hij eerst nog een tijd van voor bereiding heeft meegemaakt, maar het is toch nog niet zoo lang geloden. Toch heeft hij Dr. van Gelder .niets nieuws kunnen vertellen. Spr. heeft verbaasd gestaan over diens belezenheid. Vergeet niet, dat toet wat zeggen wil, als men in een drukke practijk leeft, om dan nog tijd te vinden in de nieuwste dingen van de medische wereld bij te blijven. Het is voor hem een voorbeeld, om zich aan te spiegelen. Mogen nog vele jaren van rust u zijn weggelegd, wenscht Spr? den schei dende toe, en dat deze blijde zomerdag, de eerste moge zijn van een heole reeks, die nog komen zullen. Dr. van Gelder spreekt thans, een woord van dank tot de aanwezigen. Toen ik, aldus Spr., eenige maanden ge leden hoorde, dat men een lijst voor me door de gemeente circuleerde, vond ik dat een zeer onaangename gedachte. Misschien dacht ik, wordt er gegeven door menschen die absoluut niets missen kunnen. Is dat nu niet te veel eer, zoo dacht ik. Maar ik werd door het Comité gerustgesteld. Ik moest me er wel bij neerleggen. Ik vat deze samenkomst echter niet op als een huldi ging, maar als een laatste sympathieke bij eenkomst. Om na een werkzaamheid van 34 jaren te zeggen: ..Ik loop er uit", zonder meer zou niet aardig zijn, waarom ik niev bruusk heb willen weigeren. Er is ook zoo veel gebeurd in al die jaren, als je op de kerkhoven komt bijv. en je ziet al die op schriften, brengt dat zooveel in herinnering. Het schijnt er echter bij te hooren, om hij dergelijke gelegenheden iemands kwalitei ten hemelhoog te verheffen. Ik.ben een mensch vol gebreken en ik neem die dingen met een korreltje zout, al waardeer ik de goede bedoelingen. Spr. dankt in de eerste plaats de Burge meester voor zijn toespraak. In 1901 is Spr. gekomen, al had hij er niet veel zin in. Daar krijgen zij mij niet, dacht Spr. eerst, maar „wie weet zijn weg" staat er op de schuur van Holleman. De heeren Breesneo en Vrees wijk waren toen Wethouder. In 1905 werd ik gemeente-geneestoeer, ei^lk heb het met die heeren altijd goed kunnen deelen, al moest van heide zijden wel eens gegeven en geno men worden. Spr. dankt het College van B. en W. voor de prettige samenwerking. De Burgemeester aldu^ Spr. heeft m'n werk nu wel opgehemeld, maar u moet niet denken, dat het altijd meeviel. Had men soms al dagen pijnen en krampen, komt men hijv. na acht dagen eerst naar den dokter. En dan 's nachts, natuurlijk. Of, in Battenoord krijgt er 's middags een kind kramp, ik zal 's avonds komen, en ik kom er, is er niets aan de hand. Het is over en men heeft nagelaten het mij te zeggen. Beis voor aiets. Spr. dankt ook de heer Zweerus, die na mens de Diaconie en Kerkeraad sprak. Men heeft zich hier (bijzonder verdienstelijk ge maakt door de wijkverpleging en stichting wijkgebouw. Oudtijds was het al, dat de Chr. Kerk zich het lot der lijdenden aan trok. Hier heeft de Kerk dat ook gedaan. De „Elizaheth"-stichting is een mooie in stelling en Spr. heeft al die jaren met genoe gen in het Bestuur saimen gewerkt. Aan den heer Van Es .wordt dank gebracht voor hetgeen hij gezegd heeft over het Groe ne Kruis. Dat is een voorname inrichting voor de gemeente. Dag in dag uit wordt er gebruik van gemaakt. Zuster Landheei wordt ook een woordje gewijd, en Spr. hoopt, dat zij nog vele jaren met lust cn ijver de wijk mag dienen. Een Zusterloos Groene Kruis een moederloos huis. Dan toet Bestuur der S.B.Z. Spr. schetst de .nuttigheid van dit instituut vooral in dezen geldcloozcn tijd. Met toegenegenheid heeft Spr. hiervoor altijd het goede gezocht omdat het het belang van den zieke goldt. Ten slotte wordt ook de heer Schippers dank gebracht. Het is de man, die er de ga ve voor heeft, dingen als deze te organisee- ren, de man die weet, de koe bij de horens te vatten. Spr. dankt hem voor zijn weidoor wrochte rede. Spr. dankt ook de heer Tiemens, Leeraar aan de Ambachtsschool te Middelharnis, die het altoum heeft helpen samentellen. Spr. heeft al eens meer gezegd, dat een kunste naar den medicus voorbij streeft. Met het materiaal dat hij gebruikt, kan hij bereiken, wat zijn visie hem ingeeft. Een geneesheer kan al zijn kundigheden op den zieke toe passen en moet verder afwachten. Spr. zal het Gedenkboek, wat hij zooeven heeft door gebladerd, als een kostelijk aandenken be waren. Hij zou willen zeggen, met Generaal Snijders (geboortig van Nieuwe Tonge) die ook een dergelijk aandenken kreeg: „het zal bewaard worden tot in geslachten". Een dankbaar woord heeft ook dokter Do Man in ontvangst te nemen. Spr. is over tuigd, dat een bekwaam geneesheer zijn plaats inneemt en hij is verheugd, dat de bevolking hem het vertrouwen schenkt. Hij Wan niet anders doen dan zijn collega aan bevelen. Vertrouwen is noodig, zegt Spr. Dat was bij Jezus ook het geval. Hij kon op een zekere plaats geen wonderen doen vanwege hun ongeloof. Het vertrouwen moet van weerszijden ko men. Ais vandaag een patiënt bij hem dok tert en dan weer bij iemand anders, schokt het vertrouwen. Tenslottescheiden doet lijden. We gaan heen en hopen dat het in Nieuwe Ton ge goed mag gaan. Nieuwe Tonge is wat de crisis betreft er oog niet zoejg aan lue als vele andere gemeenten. Zoowel kerkelijk als politiek is het niet zoo gespleten, ook op schoolgebied niet, al heelt ieder zijn eigen meening. Spr. hoopt dat het zoo mag blij ven. En dan, aan Godls zegen is aJJles gelogen. Waar liefde woont gebiedt de Heer zijn zogen. De algemeone en Christelijke liefde zijn liet niet de grondzuilen van het Chris tendom? 1 Cor. 13 13 zegt, dat de liefde van alles hiel hoogste is. Spr. maant aan diaariin t.c bestendigen. In toet kort vertelt spr. iets van hot on geregelde leven van oen medicus, waarai ook zijn ectotgenoote deelde, en hoe hij nu hoopt, diat er nog een tijdje mag aanbreken om tot rust te komen. We worden allen niet oud zegt spr. en in een drukke practijk heeft een arts geen tijd om tot 'bezinning te komen. Daarom hoopt spreker in een rustige sfeer op alles wait hij heeft door- en meegemaakt, zich nog eens te bezinnen. Tot slot wenscht spr. de geheele burgerij namens zijin gezin zoowel in liet particulier, huiselijk en maatschappelijk leven Gods zegen toe en zegt Nieuwe Tonge niet spoe dig te zullen vergeten. HET GROEN ZICHTEN VAN ERWTEN In de praktijk blijkt dat de kleur cn de wormstekigheid der erwten afkomstig van verschillende bedrijven of soms wel van verschillende perceelen van eenzelfde be drijf sterk uiteen kan loopen. In 1932 waren dc geoogste erwten over het algemeen zeer bleek van kleur en sterk beschadigd door wormstekigheid, terwijl de nogst 1933 daarentegen zaad opleverde, het welk, wat kleur en wormstekigheid betreft, aan liooge eischen voldeed. De oorzaak van deze verschillen is onge twijfeld voor een groot deel toe te schrijven aan het tijdstip van zichten van erwten. In 't algemeen wacht men tc lang met het zichten der erwten. Treft men, zooals in 1932, nadat liet reeds hoog tijd is dat de erwten gezicht moeten worden, eenige da gen regen, dan is men te laat, met als ge volg minder goede kleur der erwten. lil 1033 werd over 't algemeen zeer vroeg begonnen met zichten. De mooie kleur en geringe wormstekigheid van den oogst 1933 zijn ongetwijfeld voor een groot deel hier aan toe te schrijven. De worm, welke de wormstekigheid veroorzaakt, moet zijn vre- terij staken zoodra de erwt hard wordt. Hoe vroeger dus wordt gemaaid, ties te minder Wans op wormstekigheid. De Hoofdcontroieur der K. Z. H. G. A. v. d. WAAL, Klaaswaal, Juli 1934. HOOIBROEI. Dit jaar ernstige broei verwacht, Nog slechts een gedeelte van den hooi oogst is binnengehaald of de eerste gevalLn van ernstige hooibroei worden gemeld. Erger nog: eenige boerderijen zijn tenge volge va'.i hooibroei in vlammen opgegaan Het is een treurige waarheid, dat elk jaar kapitalen tengevolge van brand door hooi broei voor de gemeenschap verloren gaan deels komt de sciiade ten laste der Verze kering-Maatschappijen, deels (en dit laats' wordt door menigeen vergeten) ten laste der gemeentekassen, dio bij eiken brand groote sommen aan blusschingskosten mo ten betalen. Hoe hooger gemeentelijk budget des te zwaarder belastingaanslag. Daarom is liet behalve plicht, ook iedcis belang alles in liet werk te stellen om rampen ten gevolge van hooibroei te voorkomen. Hooi broeit au eenmaal. Voor het verkrij gen van een goede kwaliteit is dit zei s noodzakelijk. Ernstige hooibroei, waardoor de toestand gevaarlijk wordt, behoeft bij een kundigen cn voorzichtigen landbouwer niet voor te komen. Brand tengevolge van hooi broei wijst zeker op onvoldoende aandacht voor liet binnengehaalde gewas. Enkele practische wonken aa belanghebbenden. Stelt u minstens éénmaal per dag op do hoogte van den toestand van uw hooi in schuur cn berg. Komt dc geur of dc kleui- van het hooi u verdacht voor, waarschuwt dan onverwijld de brandweer in uw ge mcente. Ook is het, zeer gcwensclit ter stond uw verzekering-maatschappij, hotzij rechtstreeks, hetzij door middel van den agent telegrafisch of telefonisch kennis te geven. Op deze wijze tc werk gaande is u er ze ker van, dat zoo spoedig mogelijk iemand met een hooiboor of roede ter plaatse is om het hooi te peilen. Indien dc thermo- feter van de hooiboor meer dan 80 graden Celsius (175 gr. Fahrenheit) aanwijst, is het dc hoogste tijd den herg geheel of ge deeltelijk uit te halen, waarbij de aanwe zigheid van een brandspuit (met het oog op het plotseling vlamvatten van het uit gehaalde hooi) noodzakelijk is. Zorgt men er voor, dat liet hooi in de eerste plaats goed droog binnenkomt, dat niet in éénmaal doch geleidelijk schuur en berg vol getast worden, dat luchtkokers worden vrijgehouden en zout worde bijge voegd, dan zal gevaarlijke broei tot de uit zonderingen gehooren. Controleert men voorts geregeld en draalt men niet met het zoo noodig nemen van maatregelen, zooais bovenomschreven dan kan brand, met alle onaangename ge volgen daarvan, voorkomen worden. JBuilen verantwoordelijkheid van de Eedactlei Mijnheer de Redacteur, Ondengeteckendo verzoekt U beleefd plaatsing van liet volgende in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met verwondering nam ik kennis van het venslag van den Raad der Gemeente Som- melsdijk, gehouden op 29 Juni j.l., voorko mende in d'e Maas- en Scdioldetoode van 4 Juli 1934. Daairin todh komen enkele onwaar heden voor. 1-Iet lijkt mij noodig voor een goede volksvoorlichting, dat een verslag juist wordt weergegeven. Of dit nu in wer kelijkheid het geval is, booordieele de lezer na lezing van het volgende, zelf. In het verslag staat, dat de Minister van Binnenlandsohe Zaken alle salarissen met 10 pCt. meerder pensioenverhaal wiil tref fen. Ook Wethouder Dijkers zegt, dat de Minister de salarissen van alle ambtenaren met 10 pCt. wil verlagen. B. en W. willen nu de salarissen beneden d-j f 500 met 5 pCt verhoogen. Hij noemt dit niet, zooals de heer Kniaipe zich uitdrukte „schijnbare ba.rrai hartigheid" van B. en W., maar een edel motief. Wat is nu juist, de uitdrukking van den heer Kna-pe of die van den heer Dij kers? Tot nu toe was liet veriiaal van pensioens bijdragen in deze gemeente als volgt: amb tenaren met een inkomen beneden f 500 waren vrij van pensioenverhaal. Van do ambtenaren met een inktimcn van f 500 tot f 1000 word 8% pCt. verhaald over de som boven f 500, terwijl van de ambtenaren met een inkomen van meer dan f 1000 vanaf de eerste gutlden pCt. werd verhaald. Nu komt de brief van den Minister, die uniformiteit wil aanbrengen over het ge heele land in liet verhaal van pensioensbij dragen. Met ingang van 1 Juli 1934 moet volgens de wet 10 pCt. worden verhaald. Maarwaar reeds een verhaal is van 8V2 pCt., betooeft slechts die 1% pCt. méér door d-cn ambtenaar te worden betaald. Bo vendien verzoekt de Minister te willen be vorderen, dat daar, waar de salarissen te laag zijn, deze verhoogd zullen worden met een zoodanig bedrag, dat de ambtenaren nipt worden getroffen. Stel daartegenover nu het voorstel van B. en W. (in de vergadering van B. en W. was wethouder Mijs niet tegenwoordig). Zij willen de salarissen tot f 500 een salarisver hooging geven van 5 pCt. (het „edele" mo tief) en de ambtenaren met een gezamen lijke pensi-censgrondslag van f 500. tot f 17ÜU een van 1% pCt. Oogensciiijnlijk lijkt dit barmhartig, maar bij nadere beschouwing is dit slechts „schijnbaar". Ik neem een en kel voorbeeld, dat met meerdere is aan te vullen. Een ambtenaar der gemeente met een sale'ris van f 725 per jaar betaalde vóór het aannemen van het voorstel van B. en W. aan pensioensbijdragen 8Yz pCt. van f '225 of f 19.13. Na de aanneming van het voorstel van B. en W. moet die ambtenaar betalen 10 pCt. van f 725 of f 72.50, docto ontvangt hij door d-e barmhartigheid van B. en W. terug iy2 pCt. van f 725 of f 10.88. Aan ponsioenepremie te betalen vanaf 1 Juli f 72.50 f 10.88 is f 61.62. Dus ont vangt hij een jaarwedde minder f 61.62 f 19.13 is f 42.49. Ik kan liet niet anders zien, dan dat door B. en W. met de eene, ónbarmhartige, hand wordt genomen f53.37 (f72.50 f 19.13) cn met de andere „barm hartige", hand wordt gegeven f 10.88 (V/z pCt. van f 725). Nog één voorbeeld, omdat liet de lezens anders niet voldoende duide lijk is. Een ambtenaar met een inkomen van f 350 betaalde vóór 1 Juli geen cent pensioensbijdrage. Na 1 Juli wordt met de èène hand 10 pCt. of f 35 genomen, maar met de andere „barmhartige" hand wordt die persoon weer 5 pCt. of f 17.50 toegestopt Maar wat is het gevolg van die harmharti heid? Dat de ambtenaar f 17.50 minder in komen heeft, cn dat op een inkomen van f 350! En wat zal nu een ambtenaar met een in komen van bijv. f 1695 moeten missen ten gevolge van het voorstel van B. en W.? O merk goed op, lozer! Iemand met f 725 gaat daardoor f 42.49 achteruit, en een ander me een inkomen van f 1695 behoeft geen een te missen, want hij krijgt bijbetaald wat hij meer aan pensioenverhaal moet gaan be talen. Is dat barmhartig? Mag zoodanig voorstel niet „sohijnbaar barmhartig" ge noemd worden? Zeker, er moet bezuinigd worden, maar, indien liet voorstel van den heer Knape, on dersteund door den lieer Blok en onderge toekende, aangenomen was geworden, dan zou het de gemeente geen cent gekost heb ben, en de lagere ambtenaren zouden niet zijn gekort. Indien men had willen bezui nigen, dan had men dit beter kunnen doen, door de post straatverlichting te verminde ren, waarvoor door Sommelsdijk jaarlijks f 4000 wordt uitgegeven. Of men had inder tijd gehoor moeten geven aan de door on dergeteekende ingediende motie tot het step zetten van de werkzaamheden der drink waterleiding, want juist door de waterlei ding zijn ondragelijke lasten voor altijd op verschillende personen gelegd, en dat in een crisistijd als de onzel Ook de kleine ambtenaren en de werkloozcn moeten die kosten dragen; eveneens de andere burgers. Dat de post steumverleening volgens do heer Dijkers met f 7200 is verhoogd zie verslag M. en Sch. is niet vvaar. De post werd verhoogd met f 3200. Kan de kleine ambtenaar dat helpen? Moet hij daarvoor worden gekort? Mogen die kleine kortingen worden gebruikt als sluitpost voor de be grooting en dat in een crisistijd als de ernze om do grootere inkomens wij-uit te laten gaan? Naar mijn meening is dit absoluut in strijd met de bedoeling van den Minister. Mijnheer de Redacteur, ik heb nogal wat plaatsruimte van U gevraagd, maar tervvil Ie van de waarheid vraag ik U beleefd on verkorte overname. Nogmaals dankend, II. VAN ES, Raadslid Sommelsdijk, P.S. Wij geloovcn, dat de lezers niet tot de overtuiging gekomen zijn, dat ons verslag onjuist was, wel geloovcn wij, dat uit het bovenstaande blijkt, dat verschillende raads leden da portee van de zaak niet door heb ben. Red. meer kan worden bereikt? Vandaar een beroep op allen, die ons l>ij dit belangrijke werk het vorige jaar hebben geholpen, wederom medewerking te willen verleenen en te trachten anderen eveneens tot medehelpers te maken. Dan zijn wij ervan overtuigd, dat 1934 de kroon op het werk zal zetten. Oude Rijwielplaatjes bij vrachten, Schenkt velen nieuwe levenskrachten! Mogen wij weer op medewerking rekenen? Uw gewaardeerde Met hoogachting, HET BESTUUR- Voor Goeree en Overllakkee kunnen da oude plaatjes worden ingeleverd bij J. A. SCHIPPER, Hotel „Bellevue" Zandpad, Middelharnis. INZAMELING OUDE RIJWIELPLAATJES EN ANDERE METALEN. L. S. Nog enkele dagen scheiden ons van de lste Augustus. Weet U, wat dat zeggen wil? De nieuwe belastingplaatjcs zullen weer worden uitgereikt, de ouc.e hebben iiu.i diensten gedaan en zijn voor de rijwiel- bezitters waardeloos geworden- Weet U nog de groote campagne, die wij de vorige jaren voerden, teneinde te voor komen, dat ai deze exemplaren nutteloos zouden worden weggeworpen? Hcunnert ti zich de groote medewerking, die wij moch ten ontvangen van de Pers en verschil lende Omroepvereenigingen? En het r.esul taat van het werk...? Ruim 80U0 kg. oude metalen werden aan .de Breedeweg 5 gede poneerd, die aan het einde van het jaar konden worden afgeleverd- waardoor een belangrijk bedrag aan de kas van liet Alge meen Steunfonds werd gevoegd. Hierdoor konden weer een aantal menschen worden geholpen. Hoe verheugd waren wij over de groote sympathie die wij allervvege in het land mochten ontvangen. Vele honderden ge voelden zich dan ook geroepen, aan het mooie werk een steentje hij te dragen. Ja, hoe kan het anders- Zoolang er nog zoovelen tengevolge van geldgebrek niet kunnen worden uitgezonden, waarvoor red ding mogelijk was, zoolang wij leven in tijden van de depressie, overal werkloos heid heerscht en zoowel van Overheidswege als door particulieren niet op afdoende wijze wordt gesteund, zóólang zal het noo dig zijn alles te doen, om het leed te lenigen. Mochten wij dan ook in 1931, 5009 k.g. en in 1932 7000 k g- en in 1933 ruim 8000 k.g. oude metalen voor het goede doel ontvan gen, dit kan, dit moet voor 1934 méér wor den. Want alleen liet gewicht van de plaat jes bedraagt 12.000 leg., ongeacht nog al het andere metaal, zooals koper, lood, zink theelood, zilverpapier, capsules enz- dat ook een respectabel gewicht vormt. Is het U thans duidelijk, dat nog heel wat NIEUWE REGELING AAN DE H.B.S. -Het was vroeger aan de Flakkeesche H.B.S, alleen mogelijk een diploma te behalen door het eindexamen af te leggen aan het eind van de vijfde klas. Er bestonden in ons land ook wel d r i e ja r i g e H.B.-Scholen, maar aan het eind'- van het derde jaar kon de Flakkeesche geen drie jarig diploma uitreiken. Thans is door den Minister bepaald, dat dc w 1 kan! Welke voordeelen geeft dit? Men moet allereerst weten, dat het diploma drie» jarige H.B.S. geheel gelijk staat aan het U.L.O.- diploma B. De meeste leerlingen doen daar vijf jaar over. Het geheel gelijkwaardige H.B.S. kan door goede leerlingen zonder groote moeite in drie Jaren worden verkregen. Een belangrijke tijdsbe sparing dus. Bovendien wordt in vele gevallen aan het diploma driejarige H.B.S. de voorkeur gegevca boven het U.L.Ó.-diploma B. Daarenboven, indien na drie Jaar blijkt, dat het verkieselijk is. dat de leerling verder gaat voor het vijfjarige diploma, dan gaat dc studie onafgebro ken en zonder tijdverlies door, wat niet het geval is bij overgang van U.L.O. naar H.B.S. Overweeg daarom nog eens. of ge Uw kindereri naar de H.B.S. zult zenden. Maar overweeg niet te lang, want de tijd is kort! HET BESTUUR DER VEREEN. „DE FLAKKEESCHE H.B.S." Openbare vrijwillige verkooping van een hof stede met 28.58.40 H.A. bouwland en weiland te Achthuizen gemeente Ooltgensplaat. Notarissen Me. A. Mijs en S. J. Mus te Rotter dam en de waarnemend Notaris Mr. J. W. Höpink te Ooltgensplaat zijn voornemens op Donderdagen 12 en 19 Juli 1934 telkens n.m. 3 uur (zomertijd) in café Moerings te Achthuizen bij Veiling en ia café Buijs aldaar bij acslag in het openbaar te ver- koopen: De hofstede gelegen aan den Bommelschen dijk nummer B 112 te Achthuizen met 17.41.40 H.A. kostbaar bouwland gelegen in den polder den Grootenblok benevens 11.17.00 H.A. uitstekend bouwland gelegen aan den Zandweg In de polder de Galathee. Het geheel zal worden geveild in 6 perceelen met combinaties Polderlasten Grootenblok f 9s per H.A. en Galathee f 12 per H.A. Aanvaarding 1 Januari 1935, betaling kooppen ningen 1 October 1934. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van genoemde Notarissen te Rotter dam Leuvehaven 107, Voorstraat Ooltgensplaat en Straatweg 2 te Hillegersberg. Op Woensdag 11 Juli bi; inzet Op Woensdag 18 Juli 1934 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in het ho tel „de Harmonie" te Sommelsdijk. Een tuin met schuur aan de St. Nicolaas- of Hovendreef te Sommelsdijk. Toebehoorende aan de Gebr. Edewaard te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdagen 11 en 18 Juli 1934 telkens des avonds 7.30 uur (zomertijd) te Dirksland, resp. in de zaal „Odéon". veiling en ter herberge van J. Vermeulen, afslag, van: a. 8 woningen, waarvan 3 aan den Straatdijk en 5 aan den Gelderschedijk te Dirksland, in per ceelen en comb. b. Verschillende rechten van erfpachtsheffing tezamen tot een bedrag van f 29.90 per jaar, ten laste van perceelen te Dirksland aan den Gelder- schen dijk. Alles behoorende tot den boedel van wijlen den heer en mevrouw C. J. Kruijthoff—de Gast te Rotterdam. Breeder bij biljet. Notarissen Mr. A. en J. S. MIJS, te Rot terdam en Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Op Woensdag 18 Juli 1934, *s voorm. 10 üup (Zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 89 perceelen tarwe, haver, erwten en maanzaad, wassend op landen onder Stellen dam, in kavels: 6, 12, 25, 31, 37 en 45 van den Eendrachtspolder; 6 en 7 van den Halspolder en 21 van den Adrianapolder; ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereeed. Notaris Van der S1 u y Op Donderdagen 19 en 26 Juli 1934, beide dagen 's nam. 3 uur (Zomertijd), te Dirksland, in de zaal „Odeon", resp. veiling en afslag van: a. Een Hofstede, bestaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis, tuin en boomgaard met diverse perceelen bouw- en weiland, te Dirksland, in pol der Dirksland, aan en nabij den Noorddijk, kad. Sectie A nos. 39. 40, 43. 44. 45. 49. 51, 59. 543 t.m. 546 en 632, tezamen groot 11.71.18 H.A. (25 Gem. 151 R.V.Maat); b. 6.78.01 H.A. (14 Gem. 229 R.V.Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den 2en Stoofweg en den Ovenkeetweg, kad. Sectie A nos. 24. 26. 27. 28. 32. 33 en 621; 13.15.80 H.A. (28 Gem. 195 R.V.Maat) Bouw land, te Melissant (vroeger Onwaard), in den polder Nieuwe Kraayer, kad. Sectie C nos. 253 tot en met 259. Alles met de op die Lnden staande gewassen. In diverse perceelen en combinatiën en dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Mevrouw de Wed. G. L. Warnaar GLz.Bosschieter, te Dirksland, Notaris Van der Sli.ys. Op Dinsdag. 24 Juli 1934 des voormiddags 10 uur (Zomertijd). Paarden en verdere Levende Have, Landbouwwerktuigen en Gereedschappen, enzoovoort. Alles bij biljetten nader omschreven. Ten vereoeke van den heer J. Koert Czn. te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Verhuring bij inschrijving voor 3 jaren, ingaande blootschoof 1934, ten verzoeke van den heer D. H. de Boer van: a. 1.67.70 H.A. 3 G. 195 R.V.M. bouwland in het Oude NieuwJand aan den Groe nendijk, genaamd „Sluisblok". thans in pacht bij T. Koek. b. 1.07.80 H. A. 104 R.V.M. bouwland het Oudeland aan den Duineeweg, thans in pacht bij K. Padmos en c. 0.51.40 H.A. 1 G. 36 R.V.M. bouwland genaamd „het Hoogje" bij de Ceres, thans in pacht bij P. Tanis Czn. Inschrij vingsbiljetten, vermeldende de uit te loven huur prijs per jaar per 0.45.92 H.A. 1 Voornsch ge- met en opgaaf van 2 solide borgen in te leveren voor of op Zaterdag 21 Juli ten kan'ore van Notaris VAN DEN BERG Zaterdag 21 Juli, 's avonds 6 uur (zomertijd) te Uuddorp m het logement Akershoek, van tarwe, haver gerst en rogge, onder de gemeenten Oud dorp, Goedereede en Stellendam en een perceel meekrap onder Goedereede. Notaris VAN DEN BERG m

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5