hzdet&utdevs PLAATSELIJK NIEUWS Kerk en School Predikbeurten MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 14 JULI 1934 Met vlammende VOOR 50 JAAR GROOTE FABRIEKSBRAND IN EDAM COMMUNISTISCHE RELLETJES TE ROTTERDAM poetst Uw tanden met 0e Nederlandsche Tandpasta ZWARE HEIDEBRAND MIDDELHAF\IS. Blijkens circulaire van 27 Juni j.l. hervt de Minister van Econo mische Zaken goedgevonden te bepalen dat, behoudens liet bepaalde sub. 2, 3, 4, D, 6 en 7 de jacht op de volgende wildsoor ten op de daarbij aangegegeven termijn zal zijn geopend. Patrijzen van 8 Sept. tot 1 Jan. 1935, Korhanen van 6 Oct. tot 1 Jan. 1935, Kor- hennen van 6 Oct, tot 11 Nov. 1934, Fazan tenhanen van 6 Oct. tot 27 Jan. 1935, Fa- zantenhennen van 6 Oct. tot 1 Jan. 1935, Houtsnippen van 6 October tot 27 Jan. 1935 Hazen van 6 Oct. tot 1 Jan. 1935, Water snippen van 23 oJuli tot 10 April 1935, Gan zen van 23 Juli tot 10 April 1935, Eenden, alle soorten behalve bergeenden en eider- eenden van 23 Juli tot 10 Febr. 1935, Meer koeten van 1 Sept. tot 10 Febr. 1935, Goud pluvieren van 1 Sept. tot 10 Febr. 1935. 2. dat, behoudens het bepaalde sub. 4, 6 en 7, het vangen van alle soorten eenden behalve bergeenden en eidereenden door middel van eendenkooien zal zijn toege staan in alle provinciën van 23 Juli 1934 tot 10 Febr. 1935. 3. dat, behoudens het bepaalde sul). 6 en 7 het vangen van de hieronder genoemde waterwildvogelsoorten door middel van net ten, waarvan het gebruik is geoorloofd, op ons eiland zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak achter de soorten aangegeven: Watersnippen van 23 Juli tot 10 April 1935, Ganzen van 23 Juli tot 10 April 1935, alle soorten Eenden behalve Bergeenden en Eidereenden van 23 Juli 1934 tot 10 Febr. 1935, Meerkoeten van 1 Sept. tot 10 Febr. 1935, Goudpluvieren van 1 Sept. tot 7 April 1935. 4. dat in het geheele rijk de jacht niet zal worden geopend op Zwanen, Berg eenden, Eidereenden, Duikers, Kemphanen, Wulpen, Scholeksters, Grutto's, Tureluurs en Waterhoentjes. MIDDELHARNIS. Dinsdag had de onderwijzer van de Chr. U.L.O.-school, de heer A. B., terwijl hij op de fiets aan kwam rijden, het ongeluk omver te vallen, met het gevolg, dat hij een arm brak. Terwijl de werkmam J. de L. Jz. bezig was met een breekijzer een muur af te hakken, had hij het ongeluk dat een stukje ijzer van dit werktuig afsprong en diep in zijn pols drong, waardoor hij genoodzaakt was zich onder geneeskundige behan deling te stellen. In het sportpark „Concordia" heeft dezer da gen een inbraak plaats gehad. Eenige deuren wer den opengebroken, terwijl uit een lade een bedrag van vijf gulden ontvreemd werd. De daders zijn onbekend. Uit een fietstasch van een fiets, staande aan de schooltrap, is door een jongen een beurs met inhoud gestolen. De dader is door de politie gevat. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vorige week Werden de eerste nieuwe aardappelen vervoerd door beurtschipper Goumare. De verzending ge schiedde door commissionnair Peekstok. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 28 Werkloozen ingeschreven. Mej. C. V. had het ongeluk over een dorpel te struikelen, waardoor ze kwam te vallen en zich zoo ernstig kwetste, dat ze direct naar het zieken huis te Dirksland moest worden vervoerd. De collecte langs alle huizen in deze ge meente ten bate van het Ned. Bijbelgenootschap gehouden, heeft opgebracht f 54.60. J. van B. had het ongeluk met een kano on derst boven te slaan. Met de schrik en een nat pak kon hij huiswaarts gaan. Donderdag j.l. maakten de kinderen der o. 1. school met hun personeel een reisje naar het strand te Ouddorp. 's Morgens half tien vertrokken ze on der groote belangstelling van de zijde der ouders per autobussen en keerden 's avonds half acht wel gemoed huiswaarts. Het was een heerlijke dag ge weest, zeiden de kinderen, zonder dat er een inci dent plaats had. Het personeel was ook hoogst hoogst tevreden. Volgende week Donderdag hoopt de Herv. Knapenvereeniging „Jong Holland" een reisje te Diaken naar 's-Gravenhage. NIEUWE TONGE. Uitslag van de gehouden schietoefeningen der B.V.L. alhier: A. K. Nieuw- kerk 46, W. van Alphen 43, L. Oudzegel 43, 44, W. Koppenaal 47, 44, P. v. Prooijen 46. 43, 48, J. v. d. Doel 48, B. Holster 45, 44, H. de Korte 40, Th. Melissant 44, Jac. v. Alphen 44, H. J. Vrees wijk 46, P. Vreeswijk 34, 47, A. Knöps 44, 46, C. Sneep 47, 49, J. Simcns 38, 41, A. Tanis 38, 40, Jac. Wesdorp 43, L. v. d. Doel 46, L. Waling 33. Onze dorpsgenoot de heer C. van Gelder slaagde voor het examen 5-jarige cursus H.B.S, De vrouw van den heer P. N. had het on geluk van de trap te vallen, waarbij zij zich zoo danig verwondde dat geneeskundige hulp noodza kelijk was. tHet dochtertje van den heer H. ïs naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd tot het ondergaan van een operatie. A.s. Zondag hoopt des voormiddags en des avonds in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan de heer Wilschut van Rotterdam. De heer F. Osseweijer heeft twee woonhui zen, s'aande aan den Stovendijk, onderhands ver kocht aan H. Felsbourg alhier. DIRKSLAND. De Maandagavond alhier gehou den korffcalwedstrijd tusschen Thor I van hier te gen Goeree, eindigde met een nederlaag voor laatst genoemde met 6—2. De extra maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht alhier ruim f 45 op. Het rundvleesch in blik voor werkloozen en armlastigen zal tot en met volgende week Donder dag op bon no. 32 verkrijgbaar zijn bij slager Poort vliet aan den Straatdijk. De heer P. C. van Eek alhier is aangesteld als architect over de te bouwen bewaarschool te Herkingen. Naar aanleiding van een' verzoek van den Burgemeester aan de landbouwers om de oogst ge heel of gedeeltelijk met de hand te laten afsnijden, hielden beide landbouwvereenigingen alhier een gecombineerde vergadering, teneinde deze zaak te bespreken. De Voorzitter, de heer J. Buth, schetste in zijn Openingswoord het groote euvel der werkloosheid, én hij achtte het daarom een moreele plicht om al les te doen wat eenigszins kan bijdragen deze ramp te verkleinen. Hij moest echter tevens con- stateeren, dat vele landbouwers niet in staat zijn meer dan het hoogst noodige te laten doen. Hij meende als algemeene lijn een oplossing en tege moetkoming aan het verzoek voor te moeten stel len dat 1/3 der oogst door de boeren begroot moet worden op handkracht, d.w.z. dat de boeren deze begrooting, welke neerkomt op ongeveer f 15 per gemet, extra behooren uit te geven. Men kan het dan aan de landbouwers overlaten, of ze dit extra loon laten verdienen door snijden met de hand, of door betere verzorging van het graan, door de ma chine gesneden. Men bereikt hiermee dat beide par tijen bevredigd worden. Verschillende leden waren het met dit voorstel eens. De heer J. de Bonte verklaarde dat hij het in hoofdzaak eens was met de voorzitter, maar meende toch dat het gewenschte effect achterwege zou blijven, daar een goede maatstaf ontbreekt. Het zal geheel afhangen van de goede wil der boeren en controle is zeer moeilijk. Hij meende dat het beter was 1/3 der oogst met de hand te laten snijden. Hij toonde met cijfers aan hoeveel loon dan aan de werkloozen ten goede zou komen en wees erop dat de jonge arbeiders dan ook gelegen heid zouden krijgen het oogstsnijden te leeren, het geen van groote moreele beteekenis is. Het laat zich aanzien dat deze werkloosheid met dit jaar niet ten einde zal zijn. Van bestuurszijde werden enkele bezwaren tegen deze opvatting gesteld, doch de Bonte meende dat zijn inzicht het beste was. De heer Bestman had dezelfde meening. Zonder dat de vergadering een bepaalde uit spraak deed, bleek toch dat het meerendeel der le den aan de zienswijze van het bestuur de voorkeur gaf. De Bonte verwachtte dan, dat het bestuur een richtlijn zou aangeven waaraan de landbouwers zich dienden te houden. De Voorzitter antwoordde, dat hij voor zich zelf dit voorstel had gedaan, doch hij meende op goede gronden te kunnen vertrouwen op aller medewer king. De Voorz. gaf een vcorbeeld hoe hij zich de zaak dacht: heeft b.v. een landbouwer 21 gemet tarwe, dan zou hij daarvan 1/3, dus 7 gemeten, met de hand laten snijden. Een gemet eischt 5 werkdagen voor één man. Zoo'n landbouwer zou dus 7 x 5 35 dagen extra loon moeten uitkee- ren. Hiervoor heeft hij dan menschen in dienst, die hij zonder zelf nadeel te hebben kon missen, maar die gedeeltelijk productief werk kunnen ver richten in den vorm van betere verzorging van den oogst. Passen alle boeren dit middel van werkloos heidsbestrijding toe, dan zullen alle werklieden eenigen tijd kunnen werken. Een bindend besluit als zoodanig werd niet ge nomen, doch de Voorz. richtte een krachtig woord aan de vergadering om dit middel loyaal uit te voeren. Hierna werd de vergadering gesloten. DIRKSLAND. Wij brengen in herinne ring, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeiders, die in Dirksland \von?n en werken, moeten worden ingeleverd bij den Baad van Arbeid te Brielle vóór 15 Juli a.s. HERKINGEN* Ter gelegenheid van de plechtige uitvaart van wijlen Z.K.H. den Prins der Nederlanden waren de scholen gesloten. Ook een deputatie van den B.V.L- uit deze gemeente is bij de plechtige uitvaart tegenwoordig geweest. A.s- Zaterdag zal de afd. Herkingen van den B.V.L. op het plein der Bijz. Lagere School van half zes af schietoefening hou den. De schietoefening zal eevi gansch bij zonder karakter dragen, door het pcisoonlijit bezoek van den Commandant van 't Ver band „Monden der Maas", den Wcled- Gesti Heer, Overste van den Hoogenhuijzen. We hopen dat alle leden, ook die der plaatselijke commissie dit op zeer hoogen prijs zullen stellen, door zooveel mogelijk, vanaf 't begin tegenwoordig te zijn, opdat IIerlangen, ook wat betreft de Landstormbeweging, een zeer goed figuur make. Heden Vrijdag zullen de leerlingen der Bijz. Lagere School (Hoofd H. van Hekezen) een schoolreisje maken, naar 't schoone Ouddorpsche strand, onder leidine van hun onderwijzers. De Raad dezer gemeente kwam heden morgen te 10 uur (zomertijd) in openbare vergadering bijeen. Verslag dezer vergade ring in ons a s. Woensdagnummcr. De^jaatste dagen worden hier zeer ve '1 eigenheimers gerooid, wat in dezen tijd weder aan vele banden werk verschaft. Het beschot valt, ondanks de groote droogte, naar men ons mededeelde, niet tegen. Bij de j.l. Woensdag gehouden aanbe siteding van een Bewaarschool werden door de volgende personen in massa ingeschre ven: Job de Geus, Herkingen, voor f 4768,9G F H Schippers, Middelharnis f 4793.96; P A Duken, Dirksland f 5009.A Huizer, Her kingen f 5034G. van der Pol en A Nieuw land e.a. Dirksland f 5099.—; A. Mans, Mc- lissant f 5100.Jac. Both, Dirksland f 5198-—: G D Gebuijs, Herkingen f 5204, T van Heemst, Sommelsdijk f 5252.—; J G Noordijk, Herkingen f 5276; F Osseweijer, Oude Tonge f 5334.J Le Comte Sommels dijk f 5353.Van Ree, Ooltgensplaa*, f 5384.Guldemeester, Dirksland f 5400. Osseweijer, Sommelsdijk f 5525. Vorige week is onze plaatsgenoot C. J van Wezel naar 't ziekenhuis te Dirksland vervoerd, tot 't ondergaan van een operatie welke goed geslaagd is. Op heden maakt de patiënt het gelukkig goed. Momenteel ver toeven uit onze gemeente- een 2-tal patiënten in bovenoemd ziekenhuis. OUDDORP. De Rijksontvanger alhier deelt me de dat vanaf heden alleen des Maandags, Dins dags en Woensdags van elke week gelegenheid be staat voor het aanvragen van kostelooze rijwiel- merken. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij den landbouwer L. Breen een konijn 14 jongen ter wereld heeft gebracht. Het vreemdelingenbezoek begint al druk te komen; er zijn al vele pensiongasten geplaatst en dagelijks komen nog aanvragen binnen. Uitslag per publicatie gedaan door Ged. Sta ten dezer provincie, van de in Maart bekroonde stieren: de stier genaamd Henri, klasse 2J^—V/i jaar, eigenaar Fok- en Centr. Vereen. „Vooruitgang zij ons streven" alhier, premie f 30; de stier Koos. klasse \Vi—V/i jaar. dezelfde eigenaar, premie f 25; Beeninger 22, klasse 1 jaar, premie f 20, eigenaar D. Voogd. In deze gemeente is tegen een paar personen proces-verbaal opgemaakt wegens het zitten op een paard en zoo een paard te begeleiden. Men diene er op te letten dat dit verboden is. - De nood der visschers. Maandag is te Am sterdam een vergadering gehouden van den Bond van Nederl. Visschersvereen., met afgevaardigden uit Harlingen, Den Helder, Scheveningen, Texel, Urk en Wieringen. Ook gemeentelijke autoriteiten uit bovengenoemde plaatsen waren hierbij tegen woordig. Door den voorzitter, de heer Joh. Steven- sen, uit Den Helder, werd een rede gehouden, waarin een uiteenzetting van he; bedrijf .werd ge geven en van den nood der visscherlj. Spr. wees er o.m. op, dat de afzet van visch in het binnenland is verwaarloosd. De bond moet trachten hierin ver betering te brengen. Propaganda voor vischverbruik is een zeer belangrijke factor, maar dan niet be perkt tot een vijftal tentoonstellingen en een stop zetten gedurende den zomer, Noodig is intensieve letters moest op alle gevels staan: Waai' Gedézalf gebruikt wordt, is 't met likdoorns gedaan. Gedézalf 45 cent per doos bij Apoth. Gedépleister en Drogisten Gedé Voetbadzout 45 ets., onovertroffen voor pijnlijke voeten. propaganda, heel Nederland door, volgens een vast omlijnd plan. Hierna volgde een levendige be spreking, waaraan ook werd deelgenomen door de wethouders. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES De zittingen ter bekoming van kostelooze rij- wielmërken zullen worden gehouden als volgt: Te Middelharnis op het ontvangkantoor den 23 en 24 Juli 1934 en den 2 en 7 Augustus van 7—9 uur. Te den Bommel in de Polderskamer den 27 Juli en 8 Augustus van 6—8 uur. Te Stad aan 't Haringvliet in de Openbare La gere School den 20 Juli en 2 Augustus van 7—9 uur. Te Achthuizen in het Patronaatsgebouw den 25 Juli en 6 Augustus van 68 uur. Te Ooltgensplaat in de Openbare School den 20 Juli en 3 Augustus van 6—8 uur. Te Oude Tonge in de Oude School den 19 Juli en 30 Juli van 6—8 uur. Te Nieuwe, Tcnge in het weeshuis den 26 Juli en 6 Augustus an 6—8 uur. Alles nieuwe tijd. Rijwielmerken uitsluitend af te halen op de vast gestelde zittingsuren. MODEVAKSCHOOL E.N.S.A.I.D. TE OUDE-TONGE Diploma in het Knippen naar maat be haalden de dames: Leent je van den Doel, Burgje de Been, Jaantjc Osseweijer en Maria Snijder allen te Nieuwe Tonge. Krijntje de Gast, Neeltje Knops, Maria Vollaart, Sara van den Ham, A. Bakker v. d. Wende en D. Kattestaart van Eek, allen te Nieuwe Tonge. G. Smits de Vos, A. Vroeg in de Weij, L. Huizer, M. van Druningen, Teuntje van Dijk, A. Vroeg in de Weij en A. Schuurman allen 1e Stad aan 't Haringvliet. Corrie Jongeling, Trijntje Fluit en Job. H. van Nieuwaal allen Den Bommel. Bina van de Wende, Herkingen. Genoemde dames genoten hun opleiding bij Mej. C. W. Boogaart van Markensteijn, Gediplomeerd Goupeusc. BURGERLIJKE STAND MIDDELHARNIS. Geboren: Willem Teuntje, dochter van Leendert van der Meijde en Lena Both; Arij, zoon van Hen drik van Gelder en Adriana Hartensveld; Cornelis, zoon van Jan van den Nieuwen- dijk en Lena Troost. Overleden: Jaeoba Booij, oud 1G jaren dochter van Izak Rooij en Maria Sala. Ondertrouwd: Jan vanNieuwaal, 29 jaar wonende te Dordrecht en Neeltje Krijgsman 20 jaar; Johannes Willem van Putten 29 jaar, wonende te Dirksland en Frederika Johanna Buddingh, 26 jaar; Pie- ter Visbeen Westhoeve, 55 jaar, wonende te Oude Tonge en Adriana van der Stad, 36 jaar; Jacob Johannis Taaie 25 jaar cn Martijntje van der Slik 24 jaar; Jacob de Korte, 21 jaar, wonende te Sommelsdijk en Maatje Maria Lodder, 23 jaar. Getrouwd; Johannis Koppen-aal, 25 j., wonende te Melissant en Pieternella Korte- weg, 22 jaar. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Terneuzen (als hulppred), H. M. J. van Duyne, cand. te Amsterdam. Te Ermelo (toez.), J. C. W. Kruishoop te Bode graven. Aangenomen: Naar Biezelinge en Everdijk (Z.), J. P. van Steenbergen, cand. te 's-Graven- hage. Bedankt: Voor Nieuwerkerk a. d. IJssel, H S. van Rijs te Vianen. —Voor Rijssen, J. Vermaas te Hoogeveen. Voor Garderen, A. F. P. Pop te Monster. Voor Workum, J. van Noort te Noordwijkerhout. Voor de Indische kerk, J. J, P. Valeton te Lemelen. Voor Uitwijk (toez.), W. J. Holzscherer, cand. te Arnhem. Voor Wit- marsum, Joh. P. v. Mullem, voorg. Vrijz. Herv. te A dam. Voor Rijnzaterwoude J. T. Doornen bal, cand. te Doorn. Voor Krimpen a. d. Lek, J. van Rootselaar tie Hagestein. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Souburg: J. Bavinck te Grams- bergen en C. B. Bavinck te Hoek (Z.). Beroepen: Te Monster: J. Andréc te Poortu- gaal. Te Appelscha, cand. B. Holwerda te Houwerzijl. Te Wanswerd, R. Schippers te Drachtster Compagnie. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Aalten, J. van Dijken, cand. te Apeldoorn en H. Ramaker, te Harlingen. Beroepen: Te Kornhorn, N. Brandsma te Bunschoten. Bedankt: Voor Barendrecht en voor Rotter dam-Zuid, N. de Jong te Rijnsburg. GEREiF. GEM. Tweetal: Te Tholen, M. Hofman te Krab- bendijke en cand. H. Ligtenberg te Rotterdam. Beroepen: Te Gouda, Giessendam, Moer- kapelle, Aagtekerke, Leiden, Icrseke, Benthuizen, Goes en 's-Gravenpolder, cand. H. Ligtenberg te Rotterdam. HERDENKING dr. H. PIERSON De herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden dr. H. Pierson geboren werd, vindt te Zetten in de jaarvergadering der Heldringgestichten plaats op 19 Juli a.s. in de Vluchtheuvelkerk. De herden kingsplechtigheid wordt per radio uitgezon den. Sprekers zijn: dr. J. Lammerts van Bueren, de heer J. Pierson, jhr. mr. D. J. de Geer en de heer G. Velthuyzen. OP ZONDAG 15 JULI NEI). HERV. KERK Midvlelliarnis: Vm. Ds v. tl. Wal; 's aiv. de heet- Vetter Nieuwe Tonge: V-m. en nam. de heer Wil schut, van Rotterdam Ouiddorp: Vm. Ds van As, van Soimmeisdlijfc; nam. Leesdienst GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Oud dorp; Vm. en nam. Ds Keresies, van Wildervarak CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 'a av. Ds Laman 15 JULI 1886. GROEN VAN PRINSTERER EN CALVIJN. Onder bovenstaand opschrift werd dezer dagen in 't District Leiden een strooibiljet verspreid, dat door ieder anti-revolutionair verdient gelezen te worden. Het bevat o. m. liet volgende: „Kiezers! Men spelt u op don mouw, dat een goed Calvinist „Liever Liberalist dan Rome!" moet roepen, cn dat Calvijn altoos tegen Rarno aan den kant van den Liberaal zou hebben gestaan." Dat is o n w a a r. Hoor maar, wat Calvijn zelf er van zegt: „Het zou wat fraais zijn, dat ik den Paus met zijn trawanten cn dienaren naar ver mogen tegen stond cn inmiddels hen ge worden liet, die nog veel gevaarlijker vijan den Gods zijn en Zijn Waarheid nog gevoe liger aanranden. Immers het Pauselijk Rome hoeft ten minste nog eenig godsdien stig aanzien; de Paus laat de leor der on sterflijkheid onaangetast; onderwijst de vrecze Gods; neemt nog absoluut verschil tusschen goed en kwaad aan; eert den Christus nog in Zijn Goddelijke en rnen- schelïjke natuur; en ontzegt niet alle gezag aan de Heilige Schrift. Zij daarentegen heffen elk principieel verschil tusschen de aardsche en hemel- sche dingen op, en ondermijnen het wezen zelf van den godsdienst." Ziet ge zelf niet, lezers, hoe Calvijn juist het tegendeel zegt, van wat men den kie zers wijsmaakte? ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG Gekweld door rheumatiek Thans van alle pijn verlost Een vrouw schrijft ons: Ik werd gemar teld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn schouders, zoodat ik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep ik s' nachts maar door de kamer zonder te kunnen slapen. Ik probeerde allerlei soorten smeersels, maar kreeg niet de minste verlichting. Toen pro beerde ik het met Kruschen Salts en daar mee begon onmiddellijk bet wonderlijke resultaat, waarvan ik tegenwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroeger werd ik bijna altijd benauwd door het eten. Het zal we! door een teveel aan maagzuur in mijn lichaam geweest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, wat ik nu regel matig eiken morgen neem. Het heeft me nieuwe levenskracht gegeven." Mevr. E. P. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtige werking. Urine-zuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt, en de aanleiding Uwer rheuma tiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen wórden weer normaal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Let op, dat op liet etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking do naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) GEMENGD NIEUWE In den nacht, van Dinsdag op Woens dag te ongeveer half twee werd brand ontdekt in het groote fabrieksgebouw van dc N.V. Vereenigde Touvvfabriek te Edam. Het vuur vond gretig voedsel in do in het gebouw opgeslagen stoffen en breid-de zich mot groote snelheid uit, zoodat de Edamsehe brandweer, toen deze ter plaatse arriveerde, liet geheele uitgestrekte gebouw, waarin o.a. de spinnerij gevestigd is, in volle vlam vond. Onmiddellijk werd krachtig inge grepen, doch weldra bleek, dat de Edamsehe motorspui-ten met de be schikbare stralen tegen de vuurzee wei nig kon-den uitrichten, zoodat de brand weer der omliggende gemeenten werd gealarmeerd en weldra de motorspuiten uit Ilpondam, Monnikendam, Volendam en Puirmerend arriveerden, -die 9poedig mot tal van stralen water gaven. De vuurzee bleek echter niet te stuiten en irnen zag dan ook in, dat het geheele hoofdgebouw een prooi der vlammen zou worden. Men zorgde derhalve in de eerste plaats, dat liet vuur geen gelegenheid kreeg, zich uit te breiden. Aanvankelijk liepen vooral de in de nabijheid gelegen pakhuizen met groote hennepvoorraden gevaar, doch dit gev aar wist men te voorkomen, door de pak huizen niet verscheidene stralen nat te hou den, evenals de dichtbij gelegen zakkenfa- briek. Eenige woonhuisjes tegenover de brandende fabriek moesten door de bewo ners ontruimd worden. Men is er gelukkig tijdig in geslaagd, eenige vaten benzine uit het brandende gebouw te verwijderen, waar door een ontploffingsramp kon worden voor komen. Het blijkt dat een kleine olietank- die tus schen de fabrieksgebouwen gelegen was, tijdens de brand is gesprongen. Vooral de brandende ole kon moeilijk wor den gebluscht. Do fabrieken zijn totaal ver woest. Alleen de groote opslagplaatsen van hennep en een groote olietank achter de op slagplaatsen gelegen, konden worden be houden. De schade is zeer aanzienlijk en bedraagt volgens schatting zeker ongeveer f 2 mil- lioen. Zij wordt door verzekering gedekt- Er is nog geen besluit genomen of de fa brieken te Edarn zullen worden herbouwd. GEREF. GEMEENTE Middelharnis; Vm. en 'e av. Leesdienet Ouddorp: Vm. en nam. Leeedienst DOOPSGEZINDE KERK Ouddio-rp: Geen dienst Na Amsterdam hebben communisti sche elementen ook te Rotterdam relle tjes veroorzaakt. In verschillende deelen der stad was 't Maandagavond zeer rumoerig. De ge heele avond heeft de politie het hard te verduren gehad. Een groot aantal stra ten werd opengebroken, lantaarns wer den vernield en zelfs uit de straat ge rukt. Ooi: zijn enkele gewonden, hoewel niet in levensgevaarlijken toestand, naar bet ziekenhuis gebracht. Eerst diep na middernacht is de rust weergekeerd en was de politie weer volkomen meester van den toestand. Na de vergadering van stakende haven arbeiders, die Maandagmiddag in 't Verkoop lokaal plaats vond, werden in de stad strooibiljetten verspreid, waarin de bevol king werd opgewekt 's avonds naar de Crooswijkbuurt te gaan Gevolg was, dat 't in deze omgeving (een zeer dicht bevolkte stadswijk, met vele straten en zijstraatjes) reeds om zeven uur in den avond abnor maal druk was. De politie heeft zich aan vankelijk heel lankmoedig betoond en het publick tot doorloopen gemaand. Doch al spoedig werd het moeilijk deze tactiek voi te houden, daar voor al de „hope des Vader lands' brutaal begon op te treden. Eerst bleef het nog bij schelden, doch al spoedig werd hef schreeuwen en jouwen en zelfs werd hier en daar met een steen geworpen. Dit oogenbük werd door de politie aan gegrepen om handelend op te treden. De sabel en de gummistok kwamen voor den dag. Er werden eenige charges uitgevoerd en binnc-n een minimum van tijd had men de monigto uiteengedreven. De Crooswijk- scheweg werd vanaf dc Pijperstraat tot aan den Cronswijksrhesingel afgezet en er mocht niemand anders passeeren, dan die er strikt noodzakelijk iets te maken had. Een gewonde Hoewel er uitsluitend in de lucht gescho ten mocht worden, kon toch niet voorkomen worden, dat een opgeschoten jongen door een kogel werd getroffen in het rechterdij been. Do jongen, de 16-jarige D. Dammers uit de De Hamelstraat (nog wel een geheel ander stadsdeel!) werd per auto van d-en ge neeskundigen dienst naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar hij ter verpleging werd opgenomen. Het regelmatige schieten had tenslotte uit werking, vooral ook toen om 12 uur voor de „opstandige" straten een aantal zoeklich ten van het Ge-m. Electriciteitsbedrijf wer den geplaatst en er geen schijn van kans meer was dat één der bewoners ook maar een lichaamsdeel buitenshuis kon steken. In de Pleretstraat heeft het ruimoer nog het langst geduurd. Het was op de boek van deze straat, dat een aantal journalisten de strijd van de politie gadesloeg. Plotseling boorde men een kogel aansuisen. Geen se conde later w 1 één der journalisten tegen de rechterhand, die hij juist in dc broekzak hield, geraakt. Gelukkig was de snelheid van de kogel niet zoo sterk meer. Daardoor ketste hij op zij af en sloeg tegen de straat Een doode. Dinsdagmiddag om 3 uur is men in dp ee- isoleerde Crooswijikibuurt begonnen met het opruimen van ide laatste barricaden die daar na de morgenuren nog waren achtergeble ven. Om kwart voor drie werd de militaire politie nog aanzienlijk versterkt en alleen zij die noodzakelijk iets in de bunurt te ma ken had-den, werden onder geleide van agenten en soldaten van de militaire politie naar liun woningen gebracht. De baldadigheid en vernielzucht en de geest van verzet die -den vorigen avond nog zoo sterk tot uiting kwamen, waren totaal verdwenen. De politie was de situatie weer volkomen meester en wanordelijkheden iieb ben zich niet meer voorgedaan. Op de daken cn op de hoeken van de straten zaten de leden van de militaire po litie met de karabijn gewapend, terwijl pa trouilles de straten doorkruisten. Aan alle bewoners werd bevel gegeven de ramen te sluiten -en binnenshuis te blijven. Werd aan dit bevel niet dadelijk voldaan, dan knalden waarschuwend de zware schoten uit de ka rabijnen. Dat bracht er de schrik al spoedig zoo in, dat niemand zich meer op den open baren weg dorst te vertoonen. De wijk was spoedig geheel uitgestorven en verlaten en vertoonde liet droevige beeld dat vele bui- tenlandsche steden in de na-oorlogsjaren vertoonden. Omstreeks 4 uur werd de afzetting in de wijk zoo mogelijk nog strenger. Alleen' vrou wen en kinderen beneden de veertien jaar werden als zij konden aantoonen dat zij in de Crooswij kbumirt moesten zijn, doorgelaten De mannen en de jongens boven de 14 jaar werden onverbiddelijk teruggewezen. Eerst s avonds laat werden zij in de gelegenheid gesteld naar lijm woningen te gaan. Daartoe werden zij twee aan twee opgesteld en on der geleide weggebracht. Omstreeks kwart over zes is het eerste slachtoffer gevallen. Reeds herhaaldelijk was de 75-jarige wed. A. Wellink—Richard uit de Isaac Ilubertstraat gewaarschuwd, zich met op straat te vertoonen. Ondanks dat kwam zij toch telkens naar buiten en bleef dan heen en weer drentelen. Een der militairen op tien hoek van de v. Meekeren- straat loste toen een waarschuwend schot Ongelukkig genoeg ketste de kogel tegen de straatsteenen af en trof de vrouw in de buik. Zij zakte onmiddellijk ineen. Een lid ;van de militaire politie heeft haar de eer ste hulp verleend, waarna een Roode Krilis- soldaat, in do buurt woonachtig, haar iieeft geholpen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd zij naar het Ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd, waar zij kort daarna is overleden. MAAS"-NYMPHEN RELLETJES. Onze hooggeroemde „leiders" Dc aanbidders van „de daad" Dreven, na gestook, de massa Protesteerend op de straat. In de hoofdstad en ook elders Wederstreefde men 't gezag Schaarden honderden zich dapper Om de communistenvlag. Als de natie in de rouw is Treurend met haar Koningin Luiden anti-vaderlanders Daar de revolutie in. Als de overheid haar taak kent Strijdt voor 't welzijn van den staat Stuit zij op het rebelleerend Joelend „proletariaat". Straten worden opgebroken Barricaden aangelegd In de huizen, op de daken Is men klaar voor het gevecht. Noch sommatie, noch bedreiging Noopt hen tot gehoorzaamheid En 't gevolg: ons eigen landje Wordt 't tooneel van burgerstrijd. Domme, opgehitste menschen Wanneer zult ge het verstaan? Wanneer zullen Uwe oogen Voor de waarheid opengaan? Wanneer zult ge het begrijpen Dat ge steenen krijgt voor brood? Dat Uw leiders zijn verleiders Van het kantje in de sloot? Visschers in het troebel water Hoe lang wordt ge nog geduld? Die gekwetsten en die dooden Het is allemaal Uw schuld! Uw gestook en Uw beloften Uwe afbraakpolitiek Mobliseerden deze menschen 't Onnadenkende publiek! De „Tribune" is verboden! Nu de leiders allemaal Nog geweerd uit de colleges En uit 's lands vergaderzaal! (Nadruk verboden.) HAKATE. 50 a 60 Hectare verbrand op de Leusdensche Heide Woensdagmiddag omstreeks 3 uur ontstond een groote heidebrand op de Leusdensche heide, ten Westen van de schietbanen. In zeer korten tijd liet de brand zich ernstig aan zien en werd hectare na hectare een prooi der voortkruipende vlammen. De wind kwam uit het Noord- Oosten, zoodat weldra de bosschen, ten Noorden van de Fyramide van Austerlitz gelegen, gevaar liepen door het vernielende element te worden aangetast. Militairen uit Amersfoort en Zeist, alsmede politie uit Zeist en mare- chausee uit Leusden namen aan het blusschingswerk deel, terwijl de brandweer uit Zeist en vele burgers uit den omtrek medewerkten om deze heidebrand tot staan te bren gen. Met inspanning van alle krach ten gelukte het tenslotte den brand meester te worden, 50 60 Hectaren werden een prooi der vlammen. Om streeks i uur had men het vuur vrijwel gebluscht en was het zeker, dat de bosschen behouden waren. Het mag vanzelfsprekend genoemd worden, dat de groote droogte het uitbreiden van den brand bevor derde. De rookontwikkeling was bij zonder groot en daardoor gelokt kwamen vele kijklustigen naar de Leusdensche heide om het schouw spel gade te slaan. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. De grond behoorde aan het Rijk. SVEN HEDIN DOOR TOENGOEZEN OVERVALLEN. De motor-expeditie van den bekenden Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven He- din zou op 4 Juli j.l. ten Noorden van Oeroemtsji door Mohammedaansche opstan dige Toengoezen onder leiding van generaal Ma Tsjoeng Ying zijn overvallen, waarhij Sven Hedin, eenige Mongolen en een drie tal Chineesche deelnemers aan de expeditie gevangen zouden zijn genomen. Omtrent het lot der gevangenen is niets bekend. Een officieele bevestiging hiervan van de zijde der Chineesche autoriteiten kon niet verkregen worden, docli Itedins vertegen woordiger te Peking acht de juistheid er van zeer waarschijnlijk. De Britsclie consul- generaal te Kasligar heeft reeds stappen gedaan bij de provinciale Chineesche auto riteiten en geéischt dat een militaire hulp expeditie zou worden uitgezonden. In Chineesche kringen gelooft men niet, dat Sven Hedin eenig onheil zal geschieden, omdat hij bij het Chineesche volk in hoog aanzien staat en vooral in Chineesch Turke stan, waar de overval zou zijn geschied, zeer gezien is; TWEE O.S.P.-ERS INGESLOTEN Woensdag deed de politie van Overschie een inval bij A. Jong en eel, wonende aan de Willem de Zwijgerstraat te Overschie. Op ruiende pamfletten werden in beslag ge nomen. Jongcneel werd gearresteerd en in gesloten. Later op den avond hield de poli tie de penningmeester van de O.S.P., O. Olderman, een zeer bekende figuur uit de relletjes te Overschie in 1932, aan. Hij on derging toen een gevangenisstraf van drie maanden. Ook Olderman is ingesloten. DE GEPEOE OPGEHEVEN Het centrale uitvoerend comité van de Sovjetunie in Rusland heeft besloten tct in stelling ran een volkscommissariaat van binnenlandsche zaken, waarin de Ge-peoe wordt opgenomen. liet. nieuwe comnjissa- riaat is beiast met de verzekering van de „revolutionaire" orde, de veiligheid van den staat, de bescherming van den openbaren (socialistieohen) eigendom, de inschrijving van acten van den Burgerlijken Stand en de bewaking van de grenzen. De Gepeoe als reohtdoend orgaan zal wor den opgeheven. De volkscommissaris van binnenlandsche zaken en zijn plaatselijke organen zijn verplicht de dossiers van straf zaken na onderzoek over te dragen aan de betrokken rechterlijke organisaties. Zaken betreffende de veiligheid van den staat wor den overgedragen aan het opperste gerechts hof en misdrijven als hoogverraad e.d.g. aan het militaire college vain liet opperste fypVAoV. telViol,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3