PLAATSELIJK NIEUWS Co n SPRUTOL MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 11 JULI 1934 4 in Zomer sproeten VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD De Wederlandsche Bank zou 50 millioen lichter zijn geweest, als de toeleg gelukt was Boeken en Geschriften. VERKOOPINGEN MAAI vers SOMMELSDIJK. De in deze gemeente 'door enkele leden van de Ned. Hervormde Meisjesvereeniging „Lydia" alhier, gehou den inzameling van gelden in verhand met het 120-jarig hostaan van de Vereeniging loor Bijbelverspreiding, heeft opgehraclit de liict geringe som van f 100.50. Gedurende de maand Juni 1.1. werden alhier kinderen geboren, 4 ingezetenen stierven, 11 personen vertrokken, 5 huwe lijken werden voltrokken, terwijl zich al hier geen personen vestigden. Tegen een inwoner uit de gemeente Dirksland is alhier proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van het Motor en Rijwielreglement en de Motor- en Rij- wielbeschikking, terwijl tegen een ingeze tene uit deze gemeente proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van de We- gcnbelastingwet. Ter secretarie alhier zijn tot 14 Juli a.s, ter inzage gelegd de naamlijsten van kiezers voor afdeelingen Groot- en Klein bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken. De in deze gemeente gehouden collec te voor „Zonnestraal' heelt opgebracht de som van f 44.90. Door het Gemeentebestuur werd een iclpgram van rouwbeklag aan II. M. de Ko ningin verzonden. SOMMELSDIJK. Door schipper B. v. d. Gijze, ■wonende aan de Kaai alhier, is een postduif gevan gen gemerkt C. K. 3/640. Vorige week stonden bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente ingeschreven: 78 landarbeiders. 4 transportarbeiders, 4 landbouwers knechts, 3 metselaars. 3 timmerlieden, 3 losse werk- liden, 2 schilders, 1 pakhuisknecht, 1 chauffeur, 1 typograaf en 1 kantoorbediende. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 79 personen werkloos. Een zoontje van den landbouwersknecht A. B. had het ongeluk een zoodanigen splin.er onder een zijner nagels van zijn hand te krijgen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdagavond werden door het vrijwillige brandweercorps dezer gemeente oefeningen gehou den met de beide motorbrandspuiten. Er werd ge werkt met 6 stralen. MIDDELHARNIS. De leerlingen van de Olir. Ulo-school van Middelharnis hebben een schoolreisje naar Brabant gemaakt on der leiding van de heeren v. d. Veere en Fopma. Per fiets trokken de jongelui naar Oolt genspiaat, waar ze met do veerboot vanaf tie Sluiascihe haven overgezet werden naar DinteJoord. Vlak voor de haven van Dinteloord was men getuige van een ernstig ongeluk, dat diepen indruk op de kinderen maakte, lien bok, geladen met groote stoomketels, sloep om, een schipper kwam daarbij in het wa ter terecht en verdronk vlak voor de oogen van de kinderen. Men kan zich indenken wat een ontsteltenis dit tragische ongeval Verwekte. Als een sombere wolk ging deze gebeurtenis mef de jongelui mee. Per autobus ging men vanaf Dintelsas Brabant in. In OudcnbosCh werd de prach tige Roomse,he Kerk bezichtigd, welke opge trokken is in de stijl van de St. Pieter ts Rome.. Bij Tillnirg werd het Burger-dierenpark Oiezodlit, waar de jongens en meisjes bijzon iler genoten hebben. Men hoorde het brullen van v ici' „echte" leeuwen en vooral de apen kolonie bad de bijzondere belangstelling van de „apen". Eén meisje raakte zelfs in gevecht met een klein aapje, dat een strik uit haar haarvlecht te pakken had gekregen. Jlot gevecht tusschen „de aap en het meisje" eindigde met de nederlaag voorde aap, hij moest zijn buit weer afstaan. De jongens ver wonderden er zich bijzonder over, dat apee ook al naar meisjes kijken' Daarna heeft de jeugd heerlijk genoom van de Brabantsahe dennenbossohen, het was prachtig weer en men kan zich voorstel len, dat de terugtocht slechts noode werd aanvaard. Eenmaal weer op FJa'kikiee, wer den de fietsen weer genomen en peddelden allen weer naar huis. Het was een ,„knaT'-dag, die voor alle jon gens en meisjes onvergetelijk zaj zijn. Al leen het ontzettende ongeluk zal er een solia duw op blijven, werpen. MIDDELHARNIS. Zaterdag 14 Juli zal de gymnastiekvereniging „Sparta Hygieia" haar jaar- lijksche openluchtvergadering in 't stadion aan de Langeweg geven. Vriidag zullen de leerlingen der openbare la gere school een schoolreisje maken, onder geleide van hun onderwijzers, naar Den Haag en Scheve- ttlingen. Zaterdag zijn vanuit de Kaai per scheepsge legenheid verzonden naar 's-Gravenhage 1000 kis ten aardappelen. Dinsdagavond 8 uur zal er door den Kerke- raad der Chr. Geref. Kerk wettige kerkeraadsver- gadering gehouden worden. Belanghebbenden kun nen zich aldaar vervoegen. Onze dorpsgenoot de heer G. B. had Zondag, terwijl hij te Ouddorp in zee aan 't zwemmen was, het ongeluk zijn kunstgebit in heü wa ter te verliezen. Na langdurig visschen daar naar, moest hij tenslotte zonder gebit huiswaarts keeren. Van 1 14 Juli liggen ter gemeentesecretarie ter inzage de naamlijsren der kiezers voor de af delingen groot- en kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel te Dordrecht en omstreken. Voor het eindexamen aan de R.'H.B.S. alhier Èijn geslaagd: L. Donkersloot, Ooltgenspiaat: C. A. van Gelder, Nieuwe Tonge; J. Hof, Dirksland: W. A. Hoogstraten, Goedereede; P. J. Kerling, Mid- delharnis: A. Kievit, Sommelsdijk. Er werden 5 candidaten afgewezen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling hebben fcich als werkloos opgegeven 50 landarbeiders, 11 diepzeevisschers, 13 transportarbeiders, 7 letterzet ters, 2 metselaars, 7 timmerlieden, 2 oppermans, 1 Ikabelmociteur, 1 broodbakker, 4 boekbinders, 2 boek drukkers, 1 borstelmaker, 1 machinegieter, 1 ma- chinezetter. Totaal 103 personen. In verband met het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden heeft de Burgemeester dezer gemeente vain Zijne Exc. den Minister van Staat Commissaris der Koningin het volgende te legram ontvangen: „Onder mededeeling van het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen verzoek ik U namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken hiervan in Uw gemeente af kondiging te doen. Voorts noodig ik U namens Zijne Excellentie uit te bevorderen dat alle too- beel voor stellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst krachtens de bestaande wettelijke voorschriften of zoo noodig tengevolge van een verzoek daartoe aan de ondernemers dier verma kelijkheden van Overheidswege te richten en wel heden; morgen en op den begrafenisdag. 's-Gravenhage, 4 Juli 1934. Door het gemeentebestuur is het volgende tele gram verzonden: IHet. gemeentebestuur van Middelharnis veroor looft zich eerbiediglijk zijn oprechte deelneming le betuigen in het verlies dat Uw Koninklijk Huis trof. De Burgemeester, (w.g.) L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris. (w.g.) L. BLOOT. Op Woensdag 4 Juli j.l. des nam. ten 4 uur is door den Burgemeester vanaf de pui van het Raadhuis op plechtige wijze afkondiging gedaan van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik.' Woensdag zal in verband met de begra fenis van den Prins der Nederlanden heb secretarie gesloten zijn. Naar aanleiding van de mededeeling van den Minister van Sociale Zaken zal Woensdag vrij stelling van stempelen worden verleend. Overeenkomstig het verzoek van den Com missaris der Koningin in deze provincie zal Woens dag driemaal een uur de klokken worden geluid, luid. OUDE TONGE. Tengevolge van het feit dat eenige vonken uit een juist passeerende tram te recht kwamen in een klamp stroo. toebehoorende aan den heer W. Ouwens. brandde deze geheel af. Op den 'hoek Oostdijk—Heerendijk reden Vrijdag j.l. twee auto's, toebehoorende aan den heer Huizer te Stad aan 't Haringvliet en aan de N.V. Pullemans Autobedrijf, tegen elkaar, waar door aan beide wagens materieele schade ontstond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. - In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 55 landarbeiders, 1 chauffeur, 1 landbouwknecht en 1 gas- en waterfitter, terwijl in datzelfde tijdvak 75 personen in de werkverschaffing werden te werk gesteld. Ter algemeene kennis is gebracht dat in ver band met de begrafenis van Z. K. H. Prins der Nederlanden op Woensdag a.s. de secretarie bene vens de kantoren van den Burgerlijken Stand, van den ontvanger en van den agent der arbeidsbemid deling zullen zijn gesloten. Naar wij vernemen zullen de leerlingen der o. 1. school, hoofd de heer G. H. Sterk, op Vrijdag a.s. een reisje maken naar Den Haag en Scheve- ningen, om aldaar eenige bezienswaardigheden te bezichtigen. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat op 19 en 30 Juli a.s. des nam. van 6—9 uur (nieuwe tijd), door den assistent-dienstgeleider in de Oude School alhier zitting zal worden ge houden voor aanvrage van een kosteloos rijwiel- belastingmerk, Korfbal. Donderdag j.l. Excelsior I—A.D. O. I (Melissant) 1—2. V o e t b a 1. Zaterdag j.l. Xerxes I—H.D.S. 4 1 DIRKSLAND. De heer J. Hof alhier slaagde voor het einddiploma H.B.S. 5-jarige cursus. De kiezerslijsten van de Kamer van Koop handel en Fabrieken liggen ter secretarie ter inzage. Verleden week werden van hier de eerste koepeen verscheept. Naar wij vernemen werden een paar zeer vroege perceelen verhandeld voor f 400 per gemet. Wegens de werkzaamheden op het lefnd (het rooien van aardappelen) liep het aantal werkloo- zen verleden week en j.l. Maandag alhier belang rijk terug. NIEUWE TONGE. Ingekomen personen: M. G. Ruséop van Sommelsdijk, P. van Zou en ceiiitgcnooto van Spmmelsdij'k. J. C. Nieu'wland van Oiuldorp, E. Beohthum en eohtgenoote van Sommelsdijk. Bij de Ned. Hery. Kerk al'l)ier\is beroe pen Ds. J. Th. Keek te Staphorst- Uitslag van de gehouden verknoping van liumen van den dteer I. J. Broek te Nieuwe Tonge. Koop 1. Twee arbeiderswoningen met erf en grond te Nieuwe Tonge nabij het Korte- weesje., groot 1 Are 27 centiaren. Verhuurd aan 1). J. Breesnee en C. v. d. Maden voor f 1 CiO per week. Ingezet door Jb Duijn te Oude Tonge op f 910 en f 930. Koop 2. Een huis met erf aan de Voor straat, groot 58 centiaren. Veithuurd aan L. Kareis voor f 2.25 per week. ingezet door J. Nieu'wland te Oudldorp op f 1000. Knop 3. Een arbeiderswoning met erf en grond aan tien Zuidelijken Achterweg. Groot 70 centiaren. Verhuurd aan C. Koert voor f 2.50 per week. Ingezet door Jib. Duijn te Oude Toni^e op f 1100. Knop 4. Een buis met grond aan den Mo lendijk groot 05 centiaren. Verhuurd aan D. de Wille voor f 3 per week. Ingezet door J. Nieuwland te Ouddorp op f 1500. Koop 5. Een arbeiderswoning met erf en grond aan den Molendijk, groot 18 centiaren. Verhuurd aan C. Kievit voor f 2 per week. Ingezet door H. Feisbo-urg op f 710. Koop 6. Een buis met hofland, erf en grond aan don Oudelandschendijk onder Oude Tonge, groot 39 R.V.M. Verhuurd aan M. de Boet voor f 1.75 por week. Ingezet, door J. Dolleman op f 470. Betaaldag dor koopsommen IS Augustus 1934. NIEUWE TONGE. Bij den agent der Ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 40 werkloozen ingeschreven. Donderdagnam., 6.30 uur, zullen in de Ned. Herv. Kerk alhier de vacante zitplaat sen der kerk worden verkocht. Do vrouw van den heer d. II. had het ongeluk van den zolder te vallen, waarbij zij zich zoodanig bezeerde, dat zij zich on der geneeskundige behandeling stellen inoest. J.l. Maandag is de heer C. M. naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd tot het ondergaan van een operatie. A.s. Woensdagmiddag, 2 uur, zal in 't Weeshuis door het Huldigingscomité liet Gedenkboek aan den Wcled. Zeergel. Heer Dr. C. van Gelder worden aangeboden. Hier bij zullen verschillende besturen waar Dr. van Gelder zitting in had, vertegenwoor digd zijn. Na afloop van deze pleéhigheid zal er om 4 uur voor de gemeente gelegen heid zijn om afscheid te nemen. HERRINGEN. Van den lieer W. do Geus viel vorige week oen der kinderen zoodanig van den zolder, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Door den landbouwer E. Struijk. is een verkoop-vergunning gevraagd voor melk producten, wat is toegestaan. Deze week hopen de leerlingen van de Bijz. Lagere School (hoofd IJ. van Hekeren) een schoolreisje te maken naar Ouddorp. Door bemiddeling van liet Gemeente bestuur zal ook alhier goedkoopo boter wor den beschikbaar gesteld, voor bchoeftigen, die dan te verkrijgen is hij mej. de Wed. Hoogland. Door ,T. Huizer, winkelier alhier, zal aan B. en W. vergunning worden aange vraagd voor den verbouw van zijn woon- cn winkclhuisi verdwijnen spoedig door een pot Bi) alle drogisten. Tijdens het verlof van den kantoor houder der P. en T. wordt deze vervangen door deit lieer K. van den Houten van Stel lendam. In deze gemeente heerscht voortdurend groote werkloosheid. Verlangend wordt uit gezien naar den oogst en do hoop uitge sproken, dat vele landbouwers liet koren, zij liet dan gedeeltelijk met de hand zullen laten snijden. Bij de j.l. Zaterdagavond gehouden schietoefeningen van den B.V.L. werden (le volgende punten behaald: J. Looij 96, I- Doornliein 95, I-. J. van der Velde 93, C. van der Veer 91, R. Witvliet 91, C. van der Wende 90, A. de Geus Cz„ 87, W. Markus 86, J. de Geus 85, C. Tanis 84, C. P. de Korte 84, D. Kievit 82, L. Kievit 71, A. Nieuwlander 55. Het bouwen van een bewaarschool» zal deze week Donderdag worden aanbesteed. Architect is de heer P. C. van Eelt te Dirlts land. A.s. Woensdag zal het Bestuur van 't Waterschap „De Dijkring Flakkee" de jaarlijkschc schouw drijven. Het dempen van een sloot waarvoor j.l. Maandag do inschrijvingsbiljetten wer den ingeleverd, zal worden uitgevoerd door werkloozen, steuntrekkenden en hoofden van gezinnen Door de Kerkvoogdij der Ned. ITerv. Kerk is een extra gilt ontvangen groot f 10 van een persoon die onbekend wenscht te blijven. Moge dit goede voorbeeld maar meer navolging vinden. MELISSANT. Vorige week is in de Ned. Herv. Kerk een bankbiljet van f 10 gecollecteerd ten bate der kerkvoogdij. Zatrdag had de landbouwer L. v. d. B. het ongeluk van een vrachtauto, geladen met hooi, te vallen. Zijn been en schouder zijn gekneusd. GOEDEREEDE. Begunstigd door prachtig zo merweer hebben de leerlingen uit de drie hoogste klassen van de o. 1. school een reisje gemaakt naar Rotterdam. Een bijzonder mooi tochtje is het gewor den, wat vooral zijn oorzaak vond in de manier waarop de reis geschiedde. Ze werd gemaakt met het motorschip van beurtschipper van Gelder aihier. Wat een genot voor dé kinderen, zoon tocht over het water: wat een afwisseling. Vooral de Maas en di Rotterdamsche havens stonden in het middenpunt der belangsteil ng, Eien bezoek aan het vliegveld Waalhaven vici niet minder in den smaak. De jongens waanden zich reeds Indië-vlie- gers, toen ze, al was het maar voor een oogenblik, in een groot Fokkervliegtuig mochten zi ten, dat zich niet eens van den grond verhief. De Diergaar de droeg niet minder bij tot de goede stemming. Daar is ook zooveel te zien. 't Viel dan ook niet mee om afscheid te nemen. Geheel voldaan werd de terugtocht aanvaard naar het oude Goeree. Vorige week slaagde de heer W. Hoogwater voor het examen 5-jarige cursus Rijks H.B.S. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der ar beidsbemiddeling ais werkloos ingeschreven 52 landarbeiders en 1 smidsknecht. Evenals het vorige jaar heeft J. Tanis Kz„ Kerkpad 246, .zich beschikbaar gesteld tot bet in ontvangst nemen van oude rijwieiplaatjes. Nieuwe zijn vanaf 23 Juli verkrijgbaar a f 2.50 aan het postkantoor. Naar men verneemt wordt voor de sjalotten 2 cent per kilo geboden, wat een zeer lage prijs is. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf verloor de Noordzeevisscher C. v. Huizen een geheel visch- tuig: een waardeverlies van pim. f 200. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 200 tot 300 kilo. die alle aan de pellerijen werden afgeleverd. De Noordzcevisschers besom- den van f 100 tot f 160. OUDDORP. Tegen een paar personen al hier is proces-verhaal opgemaakt wegens overtreding Crisiszuivehvet en Motonvet. Er dient op gelet te worden dat zij, die een spaarbankboekje in bezit hebben, het welk in do maand Juli is uitgegeven, dit zoo spoedig- mogelijk voor rontehijschrijving naar Amsterdam opzenden. De jacht op watersnippen alsmede ganzen en eenden zal op 23 Juli geopend worden. Ter gemeente-secretarie ligt voor be langhebbenden ter inzage de lijst van stem gerechtigden voor de Kamer van Koophan del te Dordrecht. Hot visschen op ansjovis zal in plaats van op 1 Juli, 13 Juli gesloten wor den. Op Maandag 23 Juli begint do verkoop van de nieuwe Rijwielbolastingplaatjes. Naar men verneemt is door den direc teur van het Staatsbeheer een beroep ge daan op eigenaars van iepenboomen om de thans duidelijk door de iepenziekte aange taste exemplaren onmiddellijk te vellen en te ontschorsen en de schors onschadelijk te maken. Als dit vóór 15 Juli is uitgevoerd, kan worden verwacht dat de besmettings kansen voor de rondomgroeiende boomen belangrijk zijn verminderd. De mossel- en oesterkweekers hebben bericht ontvangen dat zij 50 reductie op de pachtsom zullen krijgen. Zoodoende een meevallertje. De afgeloopen weck zijn van hier ver voerd 41000 kippeneieren en 500 halen sja lotten, Dezer dagen werd hier buitien de ge meente een ooievaar gezien, wat hier zeld zaam voorkomt. Door de geringe prijzen der zwarte bessen, die hier altijd veel zijn, blijven de meesten hangen, omdat het de moeite niet loont ze te laten plukken, wat wel jammer is daar er anders nogal eens een centje mee word verdiend. Do garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes van 40-60 K.G. garnalen per dag en schuit gevangen; de motorvisschers hadden van 100-120 K.G. In de wecrvisscherijon werden 5 zalmen ge vangen. OUDDORP. Vertrokken: Maatje Grin'wis inaar Melisisant, Jannetje C. Nieuwland naar Nieuwe Towge, Bastiaan v. d. Houten naar Zuid-land, Dirk v. d. Linde naar Den Helder. Gevestigd: Klaas Westdijik uit Texel, Cor nelia v. d. Velde uit Zuid-Beijeriand. De garnalenvisscher Joh. Sperling had het ongeluk op de visscherij een schade te maken aan zijn vischnetten. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Maandag 58 werkloozen ingeschrcveni Jan Breen had het ongeluk met de fiets te vallen. Hij liep een paar hoofdwonden op. Onze vroegere predikant Ds. J. Bus, thans te B&rgschenhoek, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet aangenomen. Door de Konijnen- en Pluim vee vereeniging „Nut en Sport" alhier werd Donderdagavond ten huize van den heer J. Vink een ledenvergadering gehouden. De Voorz., de heer J. Vink, opende deze ver gadering met een woord van welkom. Door den secretaris werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd, Volg: bespreking der vaststelling van d;ag en uur van de te houden nestenkeuring der jonge konijnen. Door den Voorz. werd de mededeeling gedaan van den heer Pleit uit Oostvoorne bericht te hebben ont vangen dat deze op 13 Juli a.s. gelegenheid heeft om de keuring te verrichten. Nadab het lid Koek hiertegen eenig bezwaar heeft ingebracht, omdat de tijd nog al kort was, werd besloten de keuring op 13 Juli a.s. te houden. Verder werd besloten (gezien de minder gun stige finandeele omstandigheden der vereeniging) dé keuring te doen plaats hebben op een door den landbouwer D. Voogd gratis beschikbaar gesteld terrein. Nadat nog eenige besprekingen hadden plaats ge had, als zijnde van meer huishoudelijk belang, werd de vergadering door den Voorz. met een woord van dank gesloten. SOMMELSDIJK. Geboren: Servaas, zoon van Arie Hoogzand en Lientjo den Engelsman. GOEDEREEDE. Geboren: Maatie Krijntje, d. v. Bastiaan van Lenten en Aagje Heerschap: Hendrik Jan, z. v. G. W. Otten «n Kaatje Rameijs. Getrouwd: Aart Cornells v. Sliedrecht, 21 j„ te Nieuwe Tonge, en Neeltje Rameijs, 23 j. Overleden: Adriaantje Temmink, 74 echt- genoote van Job v. d. Laan. GEMENGD NIEUWS NEDERLANDERS EN BELGEN WERKTEN SAMEN IN HET COMPLOT In verband met de valschemuntersaffaire, die ongeveer 14 dagen geleden aanleiding heeft ge geven tot de arrestatie van een twaalftal perso nen te Antwerpen en waarover wij reeds destijds uitvoerige mededeelingen hebben gedaan, kan thans nog nader worden bericht, dat de Commis saris van de Rechterlijke politie te Antwerpen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met ver schillende autoriteiten een aantal besprekingen heeft gevoerd, welke voor het onderzoek in deze omvangrijke zaak noodig zijn. Het bezoek van den Antwerpschen commissaris had in het bijzon der ten doel, het verband te leggen tusschen de uitgevers in Nederland van de valsche bankbiljet ten en de makers in Antwerpen. Genoemde politieautoriteit heeft in dit verband eenige nadere details verzameld, waarvoor hij in het bijzonder contact heeft gehad met de justitie te Eindhoven en te Roermond. Daarna heeft hij omtrent zijn bevindingenverslag uitgebracht aan de Nederlandsche Centrale inzake Falsification te Amsterdam. De oplichtingspoging ten koste van de Ned. Bank mislukt. Wij vernemen, dat volledig is vastgesteld kun nen worden, wie de tusschenpersonen in deze af faire zijn geweest. Deze lieden behooren tot de reeds gearresteerden, doch het bewijs was nog niet definitief te leveren. Verder vernemen wij nog, dat een arrestatie is verricht te Rotterdam. De arrestant is een bekende cocaïnesmokkelaar, van wien vaststaat, dat hij destijds opdracht had ontvangen, een aantal val sche bankbiljetten uit te geven. Door verschillende omstandigheden is hij hiertoe echter niet gekomen. De man is in het huis van bewaring opgesloten. De „Soir" meldt nog het volgende: „Een dag of veertien geleden hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van twaalf individuen, die te Antwerpen en in Nederland valsche honderd-gul dens biljetten in omloop hebben gebracht. De be trokkenen hadden het plan de Nederlandsche Bank voor een bedrag van 42 millioen franken op te lichten. Deze poging is evenwel mislukt doordat de Belgische politie en de Nederlandsche justitie tijdig werden gewaarschuwd. Wat er aan het licht werd gebracht Het onderzoek heeft de volgende bijzonderheden van het plan aan het licht gebracht. In den loop van het jaar 1933 moest de Nederlandsche Bank een groot aantal -bankbiljetten vernietigen. Een bediende kwam op het idee de biljetten, welke verbrand zouden moeten worden te vervangen en <^e andere te houden. Een der beschuldigden heeft erkend dat zes series van 5000 biljetten van f 100 op deze wijze verduisterd een waarde van drie millioen guldens zou vertegenwoordigen, d.i. 42 millioen Belgische franken. Men was het er zelfs over eens niet bij dat bedrag op te houden ,doch er een geregelde Exploitatie van te maken. Een zekere Van der Welt, een Nederlander, was het hoofd der „onderneming". Hij zocht een middel de noodige valsche biljetten te laten druk ken en stelde zich in verbinding met een Antwer penaar, zekeren B., die zich met deze zaak be lastte, evenals met het overbrengen der biljetten naar Nederland. Cliché's en proeven werden door een Antwerpsche drukkerij vervaardigd, naar het schijnt althans. De eerste proeven voldeden niet. De revolver onder den neus. Een tweede serie cliché's bracht meer succes, doch met den drukker kon men het niet eens worden. Tenslotte slaagde men erin een eerste serie van 5000 biljetten te doen drukken* Een proef werd naar Rotterdam gezonden, doch geweigerd, aangezien dit specimen niet genoeg gelijkenis vertoonde met de origineele biljetten. De beschuldigden, die allen bekend heb' ben, verklaren, dat deze eerste 5000 valsche biljetten zijn vernietigd. Niettemin zijn on' geveer 20 stuks in circulatie gebracht. Bij deze affaire ontving een tweede, B., die de leider was der bende te Antwerpen op een goeden dag bezoek van drie individuen, die hem een revolver onder den neus duwden. Zij verklaarden valsche mun ters te zijn en eischten aandeel in de affaire. Zij beweerden afgevaardigd te zijn door een Nederlandsch-Limburgsche Bank, welke een bevroren crediet in Duitschland probeerde te incaseeeren* Het „bevroren crcdiet". Deze instelling wilde, naar hun zeggen, het „be vroren crediet" door valsche biljetten vervangen, dan de Duitsche autoriteiten waarschuwen, dat zij het Nederlandsche deposito moesten vernietigen. Er moesten dus nieuwe biljetten worden gedrukt, daar er voldoende vraag was. Na vrij moeilijke onderhandelingen werd een serie van 500 biljetten uitgegeven. Op dat oogenblik, nog altijd vol gens het artikel in de „Soir" waarschuwde een Antwerpsche graveur, die gesolliciteerd had naar de vervaardiging der cliché's en de regelmatigheid der bestellingen in twijfel trok, de politie. De réchter van instructie Mechelynck werd met de instructie belast en begon het onderzoek, De Ned. Bank zou 50 millioen lichter zijn geweest. De bende probeerde op dat oogenblik de val sche biljetten de Nederlandsche grens over te smokkelen. Een hunner bemerkte bij aankomst te Venlo dat de Nederlandsche recherche achter de zaak was. Hij verborg het pakket met valsche biljetten en ging weer over de Belgische grens. De politie arresteerde intusschen verscheidene medeplichtigen en binnen twee dagen waren alle leden der bende - achter slot en grendel. Het is nog moeilijk vast te stellen welk aandeel de verschillende leden der bende in de zaak hebben gehad, zoomede de rol welke twee in Nederland gearresteerde individuen in dezen hebben gespeeld. Zij beweerden, dat deze biljetten bestemd waren geweest voor „reclame" en in sigarttendoosjes zouden worden verpakt. Deze affaire, aldus besluit „Soir" het artikel, kan een grooten terugslag hebben, vooral in Ne derland. want indien de „slag geslagen zou zijn" zou de Nederlandsche Bank een vijftigtal millioen lichter zijn geweest. GEHEIME MARGARINE-FABRIEK ONTDEKT Op hecterdaad betrapt Tn samenwerking met de gemeentepolitie van Dongen is door de Koninklijke Marechaus see uit Tilburg een inval gedaan in een tame lijk afgelegen boerderij van O. "V. te Dongen, aan de Laagstraat. Men had vernomen, dat in die boerderij op clandestiene wijze margarine gefabriceerd werd. Een flinke politiemacht be gaf zich naar de boerderij om een onderzoek in te stellen. De deur werd geforceerd en de politie ont dekte, dat het bedrijf in vollen gang was. Een groot aantal personen werd op heeterdaad be trapt. Eenige margarinebereiders van de oude Margarine-fabriek in Oosterhout hadden de leiding van het bedrijf op zich genomen. Pro ces-verbaal werd opgemaakt en alles is in be slag genomen. Het bleek bij onderzoek, dat het riet van de schuur zoowel van binnen als van buiten, voor geluid en licht absoluut ondoor dringbaar gemaakt was. MOEDER WORDEN. Dit boek verschenen bij de firma W. de Haan in Utrecht is uit liet DuitsCh vertaald en voor Nederland be werkt door mevrouw RiemensReurslag. Ovey bet geheim van het leven zijn heel weinig boeken verschenen, de vrouw is in de litteratuur in allerlei omstandigheden uitgebeeld, maar over het „moeder worden" bevat de litteratuur slechts heel weinig werken. Gelukkig zouden wij zeggen, een geheim is een geheim en zal het altijd blijven. In het voorbericht van dit boek wordt door Louise Diel gezegd: „alles, wiat wij van zwangerschap weten, is door mannen ge schreven, die hun kennis weer opdedien uit de mededeelingen der vrouw hoe komt het, dat ons alle litteratuur van vrouwen over dit vrouwelijk gebeuren ontbreekt?" Deze vraag is ons inziens niiet zoo heel moeilijk te beantwoorden. De wijze, waarop Louise Diel echter deze uiterst teere zaak aanraakt in haar boek, dwingt bewondering af. Het is „fijn" geschreven en het hoek laat zich prettig lezen. Ook over de vrouw in het sociale leven handelt de schrijfster. Haar beschouwingen zullen in het tegen woordige Duitschalnd geen enthousiaste vee dediging meer vinden, want daar is de oude „Mannerkultur", hot modewoord van den dag geworden. Veel is er in dit hoek, dat ons sympathiek stemt. Principieel is het hier en daar wel eens aanvechtbaar, maar wij hebben toch de volle vrijmoedigheid om de lezing van dit boek bij onze vrouwe lijke lezers aan te bevelen. Al deze boeken zij:n te verkrijgen bij Bockho-ven's boekhandel te Sommelsdijk. PSYCHOLOGIE EN EVANGELIE. De nieuwere psychologie staat, op 'het oogen blik in de volle belangstelling. Dat blijkt weer duidelijk uit het hoek, dat verschenen is bij de Uitgeversmaatschappij „Holland" te Amsterdam: „Psychologie en Evangelie". In dit boek wordt door verschillende theo logen getracht om, mer, gebruikmaking van do resulaten der nieuwere onderzoekingen op psychologisch gebied, enkele hoofdstuk ken van de christelijke dogmatiek en ethiek te bezien en na te gaan, of hierover eenig nieuw licht is opgegaan. Het hoek dient zich aan als „populair-wetensdhappelijk". Inderdaad kan een leek in do zielkunde deze stqf gemakkelijk volgen. De schrijvers hebben zich niet begeven in do voor den leek vaak zoo onbegrijpelijke weteraschappo lijke uitdrukkingswijze, welke bet lezen van zoo vele boeken moeilijk maakt. Er wordt in dit boek gehandeld over „Weder geboorte", „De dubbelzinnigheid van het leven", „Het geweten", „Verborgen afdwalin gen", „Angst", „Droomen" en „Schaamte gevoel". Wij bevelen dit boek ten zeerste bij onze lezers aan. Over vele vraagstukken in do zielkunde werpt het een geheel nieuw licht. Do schrijvers zijn A B. te Winkel, O. Noordmans, W. J. Aalders, II. Schokking, Jóh, v. d. Spek, G. B Westenburg en P. J. Molenaar BIJBELSCHE MONOGRAPHIëEN. Jere mia door Prof. Dr. Jos. Keulers. Isaias door Prof. J. Kroon. Ezechiël door Drs. A. v. d Born (uitgave J. J. Romein te Roermond) Een drietal boeken. Gelezen in de volgorde bovengenoemd. Toen wij de studie over de Profeet Jeremia hadden gelezen, konden we niet nalaten ook met ernst tc lezen do studie over Jesaja en Ezechiël. Jeremia hebben we verslonden. Elke bladzijde deed ons verlangen om te weten, wat op de volgende geschreven stond en zoo ging liet ook mot de andere twee. Het zijn prachtstudiën. Ze laten ons het drietal profeten zien in zeer moeilijke tijdsomstan digheden van Israels volk. Maar ook do onwankelbare trouw aan den Heere te mid den van de moeilijkheden. Moeielijkhedeii die voortkwamen uit hot verlaten van Isra els God, terwijl bet oor te luister werd ge legd naar valsche profeten, die Israël aan spoorden met de volken rondom in politie- 'ke relaties te treden. Alsof daarin heil was gelegen! 1-Iet zondige pad door Israël be wandeld, was de oorzaak dat. God zijn aan gezicht van Israël afwendde. Do Heere liet zijn volk telkens waarschuwen, en riep liet ■door zijn profeten tot bekeering. En als het oordeel Gods voltrokken is, blijft God zor gen, doordat Hij Israël wijst op de toekomst wanneer de Christus zal zijn gekomen. God verlaat zijn volk dus niet, al verlaat het volk Hem. Het optreden van de genoemde profeten te midden van Israël dat God heeft verlaten, wordt ons op buitengewoon schoone wijze beschreven en geteekend in do genoemde hoeken. Als de hoeken gelezen zij n, is on ze -kennis vermeerderd en ze hebben rijke vertroosting geschonken, omdat er uit geleerd wordt, dat wij God en Zijn Woord wel kunnen verlaten, doch dat de Heere de getrouwe profeten zijp zegen niet onthoudt, al is het dat schijnbaar alles tegenloopt De goddeloozen die 's Heeren woord ver werpen of als een valsche profeet zich ho ven dit woord verheffen, zal het oordeel niet ontgaan. We zijn vol van het gelezene. Dankbaar zijn wij dat gonoe-mde hoogleer-aren van het seminarie te Roermond en Maastricht deze pracht boeken het licht hebben doen zien, omdat zoo het woord Gods onder het volk wordt gebracht. Wij bevelen genoemde boeken aan onze lezers van harte aan, opdat zij er uit leeren dat wie zich hoven het woord plaatst, al is het onder de leuze: „het go- loovig subject staat hoven het object het woord" als eon valsche profeet moet wor den gekenmerkt. Dezen staan de komst van Gods rijk togen, en wederstreven de Jere- mia's, Jesaja's en Ezeohiëls, vertegenwoordi gers van God almachtig. R. C. D. OXFOFDGROEP EN CHRISTENDOM door De R. v. Deemster, 2c druk, (Uitgave Mei- nema, Delft). Bij de eerste druk hebben wij op genoemd boek gewezen Dat zoo spoedig een tweede druk is verschenen getuigt dat de belangstelling in genoemde beweging groot is. Wij bevelen liet boek bij vernieu wing aan. R. C. D. DE AFSCHEIDING IN HAAR WORDING EN BEGRIPSPERIODE door Dr. J. C. v. d. Does. (Uitgave Meinema, Delft), 2e druk. We leven in 1934. Een eeuw na het feit dat Ds. de Cock te Ulrurn werd afgezet als predikant uit oorzake van zijn trouw ge tuigen voor dc Geref. ivaarheid. Wie de his torie van die dagen wil leeren kennen, kan geen beter boek vinden, 't ls op eenvoudige wijze geschreven. Het boek „pakt", doet bet bloed warm warden. Onze vaders hebben lijden en smarten gekend. Maar het einde is geweest, dat God de overwinning gaf. 1934, hot eeuwfeest, heeft tot ons veel t.e zeggen. Ook te zeggen, getrouw te zijn, ziende dat God in den weg van „trouw" zijn zegen zal blijven schenken. In de historie is een sprake Gods te be luisteren. Laat ons de historie der Afschei ding niet gering achten, opdat wij er uit Jeeren gelijk onze vaders getrouw te zijn. Het boek bovengenoemd is een prachtboek om met clo Afscheiding op de hoogte te komen, en met de vervolgden mee te leven. R. C. D. Op Vrijdag 6 Juli, 's avonds 6 uur (oude tijd te Nieuwe Tonge, ter herberge van mej. de wed. I. de Witte, veiling; en Op Vrijdag 13 Juli 1934, 's avonds 6 uur (oude tijd) te Nieuwe Tan ge, ter herberge van P. M. Schipper, afslag van: a. Zes huizen met erf en grond, te Nieuwe Ton ge, op het dorp, kad. Sectie A ns. 629, 659, 1138, 1956, 2007 en 2031, verhuurd aan Q Koert, D. de Witte, C. Kievit Mzn., L. Kareis, J. Breesnee en C. van der Made; tn b. Een arbeiderswoning met erf en grond (erf pacht tot 1 November 1966), te Oude Tonge, aan den Oudel. Dijk, nabij de Hofstede, bewoond door J. Polleman, kad. Sectie C no. 1701, groot 6 Aren (39 Roeden V. Maat), verhuurd aan M. de Boet. Breeder bij biljet omschreven. Alles in eicrendom toebehoorend aan den heef I. J. van den Broek te Nieuwe Tonge. Notaris VAN DER SLUYS. Openbare vrijwillige verkooping van een hof stede met 28.58.40 H.A. bouwland en weiland te Achthuizen gemeente Ooltgenspiaat. Notarissen Me. A. Mijs en S. J. Mus te Rotter dam en de waarnemend Notaris Mr. J. W. Höpink te Ooltgenspiaat zijn voornemens op Donderdagen 12 en 19 Juli 1934 telkens n.m. 3 uur (zomertijd) in café Moerings te Achthuizen bij Veiling en in café Buijs aldaar bij afslag in het openbaar te ver- koopen: De hofstede gelegen aan den Bonjmelschen dijk nummer B 112 te Achthuizen met 17.41.40 H.A. kostbaar bouwland gelegen in den polder den Grootenblok benevens 11.17.00 H.A. uitstekend bouwland gelegen aan den Zandweg in de polder de Galathee. Het geheel zal worden geveild in 6 perceelen met combinaties Polderlasten Grootenblok f 9.— per H.A. en Galathee f 12 per H.A. Aanvaarding 1 Januari 1935, betaling kooppen ningen 1 October 1934. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van genoemde Notarissen te Rotter dam Leuvehaven 107, Voorstraat Ooltgenspiaat en Straatweg 2 te Hillegersberg. Op Woensdag 11 Juli bij inzet Op Woensdag 18 Juli 1934 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in het ho tel „de Harironie" te Sommelsdijk. Een tuin met schuur aan de St. Nicolaas- of Hovendreef te Sommelsdijk. Toebehoorende aan dè Gebr. Edewaard te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdagen 11 en 18 Juli 1934 telkens des avonds 7.30 uur(zomertijd) te Dirksland, resp. in de zaal „Odéon", veiling en ter herberge van J. Vermeulen, afslag, van: a. 8 woningen, waarvan 3 aan den Straatdijk en 5 aan den Gelderschedijk te Dirksland, in per ceelen en comb. b. Verschillende rechten van erfpachtsheffing tezamen tot een bedrag van f 29.90 per jaar, ten laste van perceelen te Dirksland aan den Gelder- schen dijk. Alles behoorende tot den boedel van wijlen den heer en mevrouw C. J. Kruijthoff—de Gast te Rotterdam. Breeder bij biljet. Notarissen Mr. A. en J. S. MIJS, te Rot terdam en Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Op Woensdag 18 Juli 1934, 's voorm. 10 uur (Zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 89 perceelen tarwe, haver, erwten en maanzaad, wassend op landen onder Stellen dam, in kavels: 6, 12, 25, 31, 37 en 45 van den Eendrachtspolder6 en 7 van den Halspolder en 21 van den Adriaoapolder; ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereeed. Notaris Van der Sluy Op Donderdagen 19 en 26 Juli 1934, beide dagen 's nam. 3 uur (Zomertijd), te Dirksland, in de zaal „Odeon", resp. veiling en afslag van: a. Een Hofstede, bestaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis, tuin en boomgaard met diverse perceelen bouw- en weiland, te Dirksland, in pol der Dirksland, aan en nabij den Noorddijk, kad. Sectie A nos. 39, 40, 43, 44, 45, 49, 51, 59, 543 t.m. 546 en 632, tezamen groot 11,71.18 H.A. (25 Gem. 151 R.V.Maat); b. 6.78.01 H.A. (14 Gem. 229 R.V.Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den 2en Stoofweg en den Ovenkeetwcg, kad. Sectie A nos. 24. 26, 27, 28, 32, 33 en 621; c. 13.15.80 H.A. (28 Gem. 195 R.V.Maat) Bouw land, te Mellssant (vroeger Onwaard Iin den polder Nieuwe Kraayer, kad. Sectie C nos. 253 tot en met 259. Alles met de op die knden staande gewassen. In diverse perceelen en combinatiën en dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Mevrouw de Wed. G. L. Wa-rnaar GLz..Bosschieter, te Dirksland. Notaris Van der Slr.ys. Op Woensdag 11 Juli 1934, 's avonds 7 uur (zomertijd), to Dirksland in de zaal „Odeon" van 1.04.78 I-I.A. (2 Gom. 91 R. V. M.) Schokkererwten, wassende te Dirslriand in polder Dirksland op het perceel kad. Sectie A no. 59 ten verzoeke van Mevr de Wed. G. I.. Warnaer G_Lzn.-Bosschietor te Dirks land. Notaris VAN DER SLUYS Op Dinsdag, 24 Jyli 1934 des voormiddags 10 uur (Zomertijd). Paarden en verdere Levende Have, Landbouwwerktuigen en Gereedschappen, enzoovoort. Alles bij' biljetten nader omschreven. Ten vcreoeke van den heer J. Koert Czn. te Middelharnis, Notaris VAN BUUREN. De groo bevolking zij clo v an straten oi tusschen een ware sterke an door in d ningen bc staat van Het wai tot dit ge de politie gelegitimi risico doo kruistoch straten et behoorde. vetoel o,pg welke sle ricaden vi Waren op en omge\ volslagen meeste si stuitten door een geweer v< elkeen, d naai- bint sluiting Van dc len op tli en on Al men aan kwar regel van tloorgj en de jï '.y.i 0% lui

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2