PLAATSELIJK NIEUWS Land- en Tuinbouw. .1 1934 MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 7 JULI 1934 Voor zwijnen VERKOOPINGEN Kerknieuws. Idenken svrouw nare: ml" loodsklok lis •offen waar kruis. Vader naai ding envoud, nigd fde e Kruis natie ingshuis. veken i het doodsbed estaan dood rond urde '1. >en over tart oost nog rt. trstinne Cind ider HAKATE. ibiloum en ver arde van zeer rij bekend te met den ze n-ijken arbeid Vereeniging, in het belang zoo vele Jddruftigen rkzaam is. >pr. herinnerde h nog levendig hoeveel icht en ener- nu reeds er dan 25 jaar eden de oer grondslagen deza sticli- door man als Donner nk gevonden, en hebben zich eeren kennen, inden ineenge- -e leiding zijn ing vereenigd ar, die sedert jn verloopen, veel geleden, lijk leven is wd. Maar er bestuur, door end personeel, n gevallen in lijk lijden, us: Moge God d, dat Hij Uw n zijn als een dat Hij U be- rlijken arbeid iënten ook in ten. ring deelde de heelt behaagd tot Comman- Nederlandsche jin in Zeeland, ekenis van de Zeeland, en ,nd, die er in chen het Pro- eniging. 'oord namens id-Holland mr. an Bergen op de inspeo- Krankzinni- iten, dr. J. H. kef van Breda Graai Van ns de Vereeni ng van Krank- van Baren; Ver. en Stich- in Nederland, Psalm 150:1 oudekerke, in 3ERG f en vernemen, overleden is i. van de Ger. voorzitter van grondslag. geworden. Op g-jarig ambls ■ten toen eert ling een ein- ven gemaakt. M1DDELHARNIS. Hel dameskoor „Sur- sum Corda", directeur de hoer L. Weeda, heeft Woensdag op het gehouden zangcon cours te Rotterdam den Oden prijs behaald in de eerste afdeeling. Deze week zijn aan de kaai aange bracht en per scheepsgelegenheid on per stoomboot verzonden gezamenlijk 2000 lus ten aardappelen voor de consumptie. Door de Geref. Gemeente is beroepen tot predikant de Weicerw. Heer II. Ligten- berg. Door eenige personen van de Geref. Ge meente is een Jongelingsvereen. opgericht met aanvankelijk 9 personen onder voor zitterschap van den heer J. Verhage Az. Zondag deed onze vroegere dorpsgenoot Ds. L. Vroegindewefj zijn intrede in de Ned Herv. Kerk te Waddinxyeen, na cles voor- tniddags bevestigd te zijn door zijn broer Ds. W. Vx'oegindeweij uit Zegveld, naar aanleiding van 2 Tim. 2 15; des middags deed zijn eerwaarde Ds. L. Vroegindeweij zijn intrede naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 9. Tot slot werd hem door de gemeente toegezongen Ps. 134 3. Het kerkgebouw was overvol. De heer H. van Aalst had deze week het ongeluk met zijn hand in een scherp voorwerp te stooten, waardoor hij zich ern stig verwondde; des avonds begon de hand op te zetten en hij was genoodzaakt zich onder geneeskundige behandeling te stellen De dokter constateerde bloedvergiftiging. STAD AAN HET HARINGVLIET. Op Za terdag 7 Juli 1934, des nam. 2 uur, zal ten lmize van den gemeente-geneesheer gele genheid zijn tot kosteiooze in- en heriuen- ting. Tor 14 Juli a.s. ligt ter gemeente-secre tarie ter inzage de naamlijst van kiezers in het kleinbedrijf voor de kamer van koop handel en fabrieken te Dordrecht. Door den wagenmaker M. J. van den Boogert alhier is een boerenwagen gemaakt op luchtbanden, iets wat tot lieden nieuw was. De wagen is er op gemaakt, dat een 60 H.L. aardappelen in eens kan worden vervoerd. DEN BOMMEL. Gedurende do afgeloopen weck zijn uit deze gemeente vervoerd 770 ILL. aardappelen. Naar wij vernemen zijn dit de laatste oude aardappelen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 61 werkloozen ingeschreven. De gemiddelde regenval over de afgeloo- pen maand bedraagt 38,4 m.m.", vorig jaar over Juni 88,4 mm. Gedurende de afgoloopen maand heb ben zich 9 personen in deze gemeente ge vestigd, terwijl 14 personen zijn vertrokken naar elders. B. en W. hebben aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier, verguning verleend tot liet houwen van ccn houten rijwielbergplaats bij de Pastorie dier Kerk, terwijl zij aan B. C. .Jongeling vergunning hebben verleend tot het bouwen van een bergplaats van waalsten aan zijn woning. Aan W. Mijs landbouwer, alhier is ver gunning verlfeend tot het bouwen van een aardappeibewaarplaats. De burgemeester dezer gemeente Iiecft vanaf de stoep van het gemeentehuis de navolgende plechtige afkondiging gedaan. Naar aanleiding van een verzoek van Zijne Excel!, den Minister van Binnenland- sciie Zaken en in opdracht van Zijne Excell. den Minister- van Stiyat, den heer Commis saris der Koningin in do provincie Zuid- Holland vervul ik thans den treurigen plicht u medecieeiing te doen van liet over lijden van Z. K. II. Hendrik Wladimir Al- hrecht F.urst, Hertog van Mecklenburg, Vort svan Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graai van Schwerin enz. enz., Prins der Ne derlanden, op Dinsdag 3 Juli 1934, des na middags ten half twee ure. Zacht en kalm is Zijne Koninklijke Hoog heid na een korte ongesteldheid plotseling op 58-jarigen leeftijd ontslapen. Het is met diep leer!wezen dat ik u deze mededeeliiJg doen voorzeker gaan onze ge dachten en ons medeleven thans uit naar onze geliefde vorstin die, bij de zware zor gen, die zij thans heeft voor land en volk in deze ernstige tijaen en nog treurende over het verlies van haar teerbeminde moedei', opnieuw getroffen wordt door het overlij den van baar geliefden gemaal. Wij herdenken hierbij ook Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana, die thans een vader verliest, waaraan zij met onver- breekbare handen gehecht was. Ons Koninklijk Huis en ons Nederland- scite Volk worden dit jaar diep getroffen door slagen hun toegebracht. Moge God de Almachtige, die de Koning der Koningen is, onze geliefde Vorstin en Hare Dochter troosten en sterken in dit voor hen zoo zwfear verlies. Ik ineen namens onze gemeente te mo gen spreken als ik zeg dat ook wij deelen in hun smart. Ik heb gezegd OOLTGENSPLAAT. Loop der bevolking. Ingekomen Maria Boutkan van Vierpol- ders, Geertrui Dingena van Putten van He kelingen, Teuntje Ossewver van Rotterdam, P. J. Smeets van Oude Tonge, Caroline van de Swaluw van Oude Tonge, Pieter Visser van Waardenburg, Johanna J. Minkenberg van den Bommel, Albert IJpma van Zun- dert, Cornelia C. Wieles van Axel. Ver trokken Maria Jansen naar Voorburg, Pie- ternella van Dam naar Den Bommel, J. J. Heintjes naar Den Bommel, H. C. G. Land heer naar Leiden, J. IJpelaar naar Hoek van Holland, Johan E. Boets naar Bergen op Zoom, P. A. van den Berge en gezin naar Sommelsdijk, Maria Langeweg naar Nieuwe Tonge, Gerardus Brants naar Rot terdam, Klara II. Somers naar Rotterdam, Hendrina van Dravik naar 's-Gravenhage, Maria van der Maden naar Oude Tonge, Kommertje Troost naar Den Bommel, Ka- tharina Kievit naar Oude Tonge, Maria Bastiana De Vos naar 's-Gravenhage, A. Osseweyer en gezin naar Oude Tonge. B. en W. maken bekend, dat de Kie zerslijsten van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken voor een ieder ter inzage liggen. Woensdag werd door den Burgemees ter als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin namens de Regeeritig mededeeling gedaan van het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden; eenige toepasselij ke woorden werden hierbij gesproken, welke door het publiek, hetwelk was samenge stroomd ,met alle aandacht en eerbied werd aangehoord. Onze vroegere dorpsgenoot J. W. Hen driks slaagde voor het examen II. B. S. te Bfielle. Het bestuur van het Waterschap de Dijkring Flakkee brengt ter kennis van be langhebbenden dat volgens art. 18 do keur op het dijkbeheer van hot bovengenoemd Waterschap op Woensdag 11 Juli e.k. scliotuv za! ivo,-den gehouden over de na leving van de bepalingen en de Keur. OUDE TONGE. De heer L. Kievit had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden in een spijker te trappen. Geneeskundige hulp van Dr. Eschausicr moest worden ingeroe pen. Ter algeineene kennis wordt gebracht dat gedurende dit leveringstijdvak goed- koope margarine op bon 110. 28 verkrijgbaar zal worden gesteld bij den winkelier C. van der Jagt, Voorstraat alhier, terwijl rund- vleesch in blik tegen inlevering van bon no. 30 bij den slager P. Buskop verkrijg baar is. Korfbal: Woensdag 4 Juli j.l. Thor II (Dirksland)—Excelsior II 1—1. Vertrokken: Sara C. Luijendijk naar Hazerswoude; Hendrik van den Doel naar Alkmaar; Adriana van der Stol naar Mid- delharnis; Goverdina J. Pollemans naar Rob terdam; Maria J. van Peperstraten naar Hiilegersberg; Lena van Driel naar Rotter dam; Maatje van den Ouden naar Rotter dam; Willempje Kamerling naar Alkmaar; Geertruida Kamerling naar Alkmaar; Wil- heimina A. Meijer naar Dongen; Suzanna de Berg naar Middelharnis; Lena van Noord naar den Bommel; Cornelia van Pe perstraten naar den Bommel. Ingekomen' Conielia A. van Schou wen uit Amsterdam; Aagje Keijzer, uit Ur- sen; Maria H. van der Maden uit Ooltgens- plaat; Gerbrand Keijzer uit Velsen; Hen- drika Klaver uit Velsen; Jan F. M. Viergever uit Tilburg' Comeüs J. van der Knaap uit Delft; Cathaliena Kievit uit Ooltgensplaat; Jannetje Mellaart uit Stad aan 't Haring vliet; Celostino M. P. Meijer uit Dongen: Lena C. van Markensteijn uit Rotterdam. LOOP DER BEVOLKING tijdens het le halfjaar van 1934 van de gemeente Oude Tonge M. V. Totaal. Bevolk, op 1 Jan. 1934 1614 1557 3171 Geboren 17 14 31 Elders geb., alh. woonachtig 1 1 2 Gevestigd 10 23 33 Overleden Vertrokken 1642 1595 3237 8 4 12 1634 1591 3225 25 43 68 Bevolking op 30 Juni '34 1009 1548 3157 NIEUWE TONGE. De j.l. week gehouden collecte \oor liet Ned. Bijbelgenootschap heeft opgebracht de som van f 32. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag 40 werkloozen inge schreven. De fairbank bij het Tramstation is voor de a.s. bietencampagne goedgekeurd. Diegene die hun zitplaatsen der Ncd. Herv. Kerk alhier nog niet hebben betaald, kunnen dit alsnog doen ten huize van den kcrkelijken ontvanger, den heer Jb. Prince. UITSLAG VERKOOPING Uitslag van gehouden verkooping van onroe rende goederen van den heer I. J. v. d. Broek, alhier. Koop I: Een huis met schuren, tuin. boomgaard, water en erf, genaamd Zor. ijk. Verhuurd aan M. de Bonte voor f 2.50 pc- week; groot 28 A, 94 c.A. Ingezet door H. Felsoourg op f 820. Aan- geloopen. Koop II: Een perceel bouwland ten westen van koop I, groot 1 gemet, 44 R.V.M. Ingezet door H. Feisbourg op f 640 per gemet, in totaal f 773. Afgemijnd door A. J. Kastelein op f 646 per ge met. Koop III: Drie perceelen bouwland achter koop I, groot 1 gemet 215 R.V.M. Ingezet door H. Feisbourg op f 660 per gemet of in totaal f 1133. Aangeloopen. Koop 2 en 3 gecombineerd aange- loopen. Koop IV: Twee perceelen bouwland ten oosten van koop I en III, groot 3 gemet 126 R.V.M. Inge zet door H. Feisbourg op f 840 per gemet of in totaal f 2872.80. Aangeloopen. Koop I tot m. koop IV gecombineerd afgemijnd dqor Hartog (Oude Tonge) op f 7000. Koop V: Een perceel tuin met uitpad in den polder Kiinkerland te Nieuwe Tonge, groot 41 R.V.M., in eigen gebruik. Ingezet door P. Tiele- man voor f 40. Afgemijnd door G. Kievit op f 140. Koop VI: Een huis met erf aan den Molendijk, verhuurd aan W. Hanenberg voor f 2.50 per week. Ingezet door I. Mosselman- op f 730. Afge mijnd door G. Feisbourg op f 940, Koop VII: Een huis met erf aan den Sloven- dijk, verhuurd aan D. van Helden voor f 1.50 per week, ingezet door Holleman Az. op f 460. Afgemijnd door H. Feisbourg op f 461. Koop VIII: Een buis met erf daarnaast, ver huurd aan Anth. van Noord voor f 1.25 per week; ingezet door Holleman Az. op f 350. Aangeloopen. Koop 7 en 8 gecombineerd aange loopen. Koop IX: Een huis met erf aan den Batten- oordschedijk, verhuurd aan M. Slinger voor f 1.80 per week. Ingezet door Fl. Osseweijer te Oude Tcnge op f 310. Afgemijnd door G. Breesnee op f 313. Koop X: Een huis met erf aan den Battenoord- schendijk, verhuurd aan Wed. J. Hobbel voor f 1.90 per week. Ingezet door F. Osseweijer te Oude Tonge op f 200. Afgemijnd door H. J. Vreeswijk op f 450. Koop XI: Twee huizen daarnaast met erf en tuin, verhuurd aan C. Bruggeman voor f 1.75 per week en aan M. Vreeswijk voor f 1.60 per week. Ingezet door Fl. Osseweijer te Oude Tonge op f 460. Afgemijnd door P. Vreeswijk op f 461. Koop 10 en 11 afgemijnd door P. Vreeswijk op f 985. Koop 5 tot en met 11 afgemijnd door F. Osseweijer te Oude Tonge op f 3260. Koop XII: Twee huizen met erf aan den Oude- Iandschendijk onder Oude Tonge: verhuurd aan Jac. de Boek voor f 1.25 per week en aan J. A. Buys voor f 1.25 per week. Ingezet door Jac. de Bock te Oude Tonge op f 630; afgmijnd door J. de Bock te Oude Tonge op f 650. Koop XIII: Een huis met erf aan den Oostdijk te Sommelsdijk. Verhuurd aan P. G. v. d. Gijn voor f 1.50 per week. Ingezet door Abr. Keijzer te Sommelsdijk op f 210. Aangeloopen. Koop XIV: Een huis met schuur en erf aan den Zuiddijk verhuurd aan Z. v. d. Doel voor f 5 per week. Ingezet door A. Noordijk op f 1960. Aange loopen. Koop XV: Een huis met erf aan den Duiven- waardschendfjk, verhuurd aan M. van Marken steijn voor f 2.25 per week. Ingezet door G. Ver- weij op f 700; afgemijnd door J. Holleman op f 720. Koop XVI Een huis mat erf daarnaast, ver huurd aan D. Vist voor f 2.35 per week, Inge zet door J. Holleman Az. op f 920. Aangeloopen. DIRKSLAND. De in deze gemeente gehou den collecte in verband met het 120-jarig bestaan van liet Ned. Bijbelgenootschap bracht ruim f160 op. ;J-1. Zaterdag stonden bij de Arbeids bemiddeling alhier als werkzoekenden na geschreven 66 landarbeiders, 5 metselaars en 5 timmerlieden. Totaal 76 tegen 67 in de vorige week. Tot lid van de Schattingscommissie voor de plaatselijke inkomstenbelasting in de vacature M. G. de Graaft, die als zooda nig ontslag heeft gevraagd, werd door den Commissaris der Koningin benoemd de heer Jb. Butli G.Jzn. Het rundvleesch in blik voor werkloo zen en armlastigen zal op bon no. 31 tot en met volgende week Donderdag verkrijg baar zijn bij slager C. Zoon aan de Zomer straat Tot penningmeester van don polder Nicuw-Kraayer ls benoemd de heer M. Rooij alhier. - De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt bij den boekhouder ter inzage. Bezwaren tegen deze lijst kun nen worden ingebracht op 9 Juli a.s. des n.m. 8 uur in do Consistoriekamer. HERRINGEN. Bij den landbouwer C. T. van der Veldo is doze week reeds een b gin gemaakt met liet rooien van Eigon- heimeraardappelen. J.l. Maandagavond werd alhier in bij zijn van B. en W. en vele particulieren de motorbrandspuit beproefd. Dat ze aan alle eischen voldeed, hebben vele toeschouwers bemerkt, die mot een nat pak huiswaarts gingen GOEDEREEDE. Loop der bevolking over de maand Juni: Ingekomen van Princenlia- ge C. A. de VogeJ. Vertrokken Andrios Nee- Ie en eciitgenoote naar IJsselmonde en Pie ter Struijk naar Voorschoten. De collecte langs de huizen ten bate van het Nederlandsch Bijbelgenootschap hoeft opgebracht f54.80. Donderdag is de laatste gedroog de cichorei van de drogerij „Goedereede", ongeveer 129 ton 1933 ingeladen mot bestemming Groningen. Met het maaien van gras met machine, kwam de vooi-ste vinger van den helper K. T. met een der messen in aanraking, die deerlijk werd verwond Doordat men in do onmiddellijke nabijheid van Stellendam was, werd de eerste hulp verleend door Dr. Mulder aldaar. Voor de zwarte bessen wordt 7 en voor de roode 8 cent per kilo besteed. Som migen nc'hteai het niet do moeite ze te plukken. OUDDORP. De Rijksontvanger maakt er op attent dat deze maand de helft der Grond- en Personeel belasting betaald moet zijn. De beurtschippersknecht D Meiter bad hei ongeluk zijn hand zoodanig tusschen de motor te klemmen dat geneeskundige hulp noodig was. Zondag zal in do Ned Ilerv. Kerk een collecte worden gehouden ten bate van het Ned Bijbelgenootschap. Dinsdag werden in een getij 3 zalmen gevangen, zoodoende een buitenkansje. De koopman Jb. Poortvliet kwam Don derdagmiddag do Dirkdoenweg afrijden mot zijn wagen kruidenierswaren. Kern, van Middelharnis, kwam met de auto uit de Bokweg, en botste er tegenop. Bij Poortvliet werd de as van de kar afge knapt. Kern kreeg zooveel schade dat hij niet icrder kon met zijn auto. Door den Regeeringscom missaris is be kend gemaakt dat een regeling is vastge steld dat zij die peulvruchten in voor raad hebben, in een totaal hoeveelheid van 500 KG of meer uiterlijk 21 Juli a.s. aan gesloten moeten zijn voor zoover betreft handelaren bij de Ncd. Graancentrale en de landbouwers bij de Prov. Landbouw Cri sis Organisatie. Donderdag stonden bij de arbeidersbe- middeiing 62 werkloozen ingeschreven. Tot agent van politie is alhier benoemd marecliausee te paard, J Muller to Finster- wolde. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingberichten van Woensdag 4 Juli 1934 Aardappelen: Eigenheimers 44.65 per 100 K.G.idem drieling 2.252.60. Aanvoer 47000 KG. Groenten: Bloemkool 1.505.50; Roode kool 7.50, Komkommers 2.605.40; Perziken 7.50— 10.50 per 100 stuks; Sla 0.551.10 per 10C krop; Kroten 1.—2.60 per 100 bos; Peen 1.504 per 100 bos; Postelein 6.408; Dop pers 8.—8.80; Peulen 11.50; Tuinboonen 1 1.50; Wagenaars 18.50—23; Eerstelingen 4 4.50; Vroege Bonte 4.404.50; Blauwputten 4.6.30; Drielingen 2.253,50; Kruisbessen 9.50—12.70 per 100 K.G; Franbozen 1550 19.50 per 100 pond; Roode bessen 59 Drui ven 24; Keysen 11.12.50 per 100 pond. Aardbeien: Met dop- Madam Matot 7.8010 per 100 pond; zonder d«p: Jecunda 18 60 per 100 KG., Moulin Rouge 16 per 100 KG. Aanvoer 1000 KG. Zwarte Bessen f 9.80 per 100 KG. Aanvoer 1600 KG. Veiiitigberichteii van Donderdag 5 Juli 1934 Aarappelenveiling: Eigenheimers 44,45; id. drieling 2,252.75 per 100 KG. Aanvoer 90000 K.G. Kipeiren 48—49 K.G. 1.50; idem 57—60 K.G. f 1.80—2, idem bruin 58 K.G. 1.90—2.05, Eend eleren 3.40 alles per 100 st. Aanvoer 10.500 eieren. Roode bessen f3 70—S p. 100 pond; Kruis bessen 19—11.20 per 100 K.g. Blauwpitten f5.40—5.S0 p. 100 Kg. Aardbeien met dop: Madam Matot f8.40 10.80 per 100 pond. Aardbeien zonder dop: Jecunda f 18. Aanvoer 900 K.G. Zwarte bessen Aanvoer 1.500 K.G. MIDDELHARNIS, 5 Juli (Centrale velling voor Goeree en Overflakkee.) Aardappelen- eigenheimers f 44.45, drielingen f 2.252 75 per 100 kg. Aanvoer 95.000 kg. TIEL, 4 Juli (Tielsche veiling voor fruit er. groenten). Ochtendveiling: Aardappelen 4 20 7.20, meikersel 1632 ct sav kool 46 ct princesseboonen 1837 ct snybooncn 1434 ct bardbeien 828 ct frambozen 2535 ct kroten per bos 10 ct, worden geen paarlen geworpen. Gedézalf wordt gebruikt in ste den en dorpen. Gedézalf 45 ct. per doos bij Gedéploist.er Apoth. en Drog. Gedé Voetbadzout 45 ets., onover troffen v. pijnlijke voeten. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK TE SOMMELSDIJK Donderdagavond omstreeks 7 uur vond onder Somnieisdijk een ernstig motoronge luk plaats. De 22-jarige F. T„ boekhouder te Sommelsdijk reed met een vaart van ongeveer 50 K.M. per uur op zijn motor- iiets cle Langeweg in de richting van Nieuwe Tonge ,toen vanuit de Zijweg nabij Langendam een auto, bestuurd door den lieer G. B. te voorschijn kwam. Do toestand daar ter plaatse is momenteel zeer gevaar lijk doordat het hoogstaande koren alle uit zicht op den rijweg ontneemt, znodat, hoe wel G. B langzaam en voorzichtig uit den zijweg reed, hij toch niet door P. T. opge merkt werd met liet noodlottig gevolg dat P. T. in volle vaart tegen de auto botste, llij werd in bewustelooze toestand opge nomen cn op advies van de spoedig ter plaatse aanwezigen doktoren, de heeren van Gelder en de Man in de nabije woning ge dragen. Zijn toestand was echter zoodanig, dat de inmiddels verschenen huisarts P. Knops overbrenging ontoelaatbaar achtte. Vermoedelijk beeft hij een zware hersen schudding bekomen. De motorfiets werd to taal vernield, terwijl ook de auto aanmer kelijke schade bekwam. Wij wijzen er onze lezers nogmaals op, dat men dóór het hoogstaande gewas vanaf de hoofdweg het verkeer op de zijwegen heel moeilijk kan zien aankomen, zoodat uiterste voorzichtigheid thans wel gebo den is. LUTINE. Heden kwamen de bergingsvaartuigen Texel en Volharding wederom hinnen met een groote hoeveelheid wrakhout en ijzer. Na lossing in de haven van Terschelling zijn zij direct weer naar buiten gestoomd. Op de Texel is een kleine centrifugaal geplaatst, waarmee liet schip tusschen de spanten zal worden schoongemaakt. De De duiker Sperling met zijn assistent leerling hebben daar reeds een aanvang mee gemaakt Sperling heeft ook nog eenig wrakhout opgegeven, maar wegens de hoo- gc deining moest liet werk gestaakt wor den. Beide schepen liggen nu op gunstig weer te wachten om liet werk te kunnen hervatten. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. G e h 11 w d: Simon van Nieuvvaal 35 j., te Ooltgensplaat cn Adriana van den Doel 24 j., alhier. OUDE TONGE: Geboren: Jan Johan- nis z. van Machiel Hendrik Steur en van Krina Janse. Teutnjc, d. van Jacob Boom en van Janna Cornelia Maghielse. Tlico- dorus z. van Jacobus Adrianus van Vugt en van Cornelia Margarot.ha Maria Aerts- sen. Pingeman z. van Jan Kievit en van Grieta Kievit Lodevika d. van Martinus Ilameotieman en van Johanna Maria Tuns. Anthonia Adriana d. van Leonardos Jochems en van Francina Catharina van Kampen OndcrtrouwdComelis Leendert van Prooijen, 31 j. en Tanneke Jannekc B reu re, 30 j.; Cornells Hendrik Heestermans, 20 j. en Petronella Cornelia Jacobs, 23 jaar.; Pie ter van der Vliet, 22 j. en Maatje Willem pje de Leeuw 24 j; Pieter Visbeen, 55 j. en Adriana van der Stad 30 jaar. Overleden: Maria Geelhoed oud 81 j., weduwe van Willem van Putten. NIEUWE TONGE: Bevallen: C. Luchten- burg—v. d.,. Ochtend d. S. J. Knops—-van Schouwen d. DIRKSLAND: Bevallen M de Geus—van Daai z. Chr. H. Marcus—van Es z. Overleden: Mai van 't Hof, '9 j. d. van M. van 't Hof en van J. Rameys. STELLENDAM. Geboren: Paulus z. v. K. Troost. Aria Petronella d. v. B. van Dam en G C. Klink, Baaltje d. v. Joh. van Oosteninugge en Joh Kalle. Jan Jacob z. van C. Meerman en Jac. v. Oosten brugge Huwelijken- Marinus Bijdcvaate 18 j. en Pieternella van de Ree 19 jaar. OUDDORP: Bevallen: K. Bouman—Kom- tebedde d. K. Tanis—Mcije. z. G. Grinwis Mastenbroek z. L. Padmos—de Vogel d. K. Breen—Tanis z. C. Bosland—van de Velde dochter. Ondertrouwd: Johannnis Wolfert, 32 jr., Dirksland, en Jacomijntje Tanis, 24 jr.; Johannes Boshoven, 30 jr., en Pietertje v. d. Linde, 19 jr.; Maarten de Jong, 30 jr., en Martijntje H. Witte, 24 jr.; Jan IGink, 33 jr., Stellendam, en Jannetje G. Grinwis. 25 jr.; Jan Kastelein, 29 jr., en Maar- tje Luime, 21 jr.; Pieter Benjamin Crczee, 56 jr., en Kaatje Mastenbroek, 54 jr. Getrouwd: Johannis Wolfert, 32 jr., Dirks land en Jacomijntje Tanis, 24 jr.; Johannes Bos hoven, 31 jr., en Pietertje v. d. Linde, 19 jr.; Maarten dè Jong, 30 jr., en Martijntje H. Witte, 24 jr.: Jan Klink, 33 jr., Stellendam, en Jannetje Grinwis, 25 jr. Overleden: Corn. Maria, 5 dagen, dochter van C. Vlietland en ven N. Vlietland; Lijntje Tanis, 38 jr., overleden te Dirksland, echtgenoote van W. Witte; Krijn Jacob Spee, 69 jr., echtge noot van J. Voogd. GERSTSTEUN 1934 Uit de in de Staatscourant van 3 Juli no. 126 bekend gemaakte beschikking om trent de steun voor hier te lande verbouwde gerst, oogst-1934, deelen we het volgende mede: Onder gerst verstaat men ook gerst afkom stig van een gemengd gewas en gerst ver mengd met andere granen. In deze mengsels wordt allen voor de daarin berekende hoeveel heid gerst steun verleend, tenzij ook het bij gemengde graan tot eenzelfde bedrag als gerst gesteund wordt. Als niet gedorschte gerst, gerst op stam daarbij begrepen, verkocht wordt, treedt de kooper in alle rechten en verplichtingen van den teler. Alleen telers, die door de Provinciale Land bouwcrisis-organisaties erkend zijn, komen voor steun in aanmerking. Men moet voldoen aan de volgende voorschriften: a. ten minste drie dagen vóór de donscliing geeft hij van zijn voornemen daartoe kennis aan de Organisatie, onder opgave van de wijze van dorschen; b. van de gedorschte gerst vult hij volle dig en naar waarheid in viervoud een dorsch briefje in volgens den inhoud van en over eenkomstig liet door de Centrale vastgesteld Op Vrijdag 6 Juli, 's avonds 6 uur (oude tijd), te Nieuwe Tonge, ter herberge van mej. de wed. I. de Witte, veiling; en Op Vrijdag 13 Juli 1934, 's avonds 6 uur (oude tijd) te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schipper, afslag van: a. Zes huizen met erf en grond, te Nieuwe Ton ge, op het dorp. kad. Sectie A ns. 629, 659. 1138, 1956, 2007 en 2031, verhuurd aan C. Koert, D. de Witte, C. Kievit Mzn., L. Kareis, D. J. Breesnee en C. van der Made; en b. Een arbeiderswoning met erf en grond (erf pacht tot 1 November 1966), te Oude Tonge, aan den Oudel. Dijk, nabij de Hofstede, bewoond door J. Polleman. kad. Sectie C no. 1701, groot 6 Aren (39 Roeden V. Maat), verhuurd aan M. de Boet. Breeder bij biljet omschreven. Alles in eiqendom toebehoorend aan den heer I. J. van den Broek te Nieuwe Tonge. Notaris VAN DER SLUYS. Openbare vrijwillige verkooping van een hof stede met 28.58.40 H.A. bouwland en weiland te Achthuizen gemeente Ooltgensplaat. Notarissen Me. A. Mijs en S. J. Mus te Rotter dam en de waarnemend Notaris Mr. J. W. Höpink te Ooltgensplaat zijn voornemens op Donderdagen 12 en 19 Juli 1934 telkens n.m. 3 uur (zomertijd) in café Moerings te Achthuizen bij Veiling en in café Buijs Jdaar bij afslag in het openbaar te ver- koopen: De hofstede gelegen aan den Bommelschen dijk nummer B 112 te Achthuizen met 17.41.40 H A kostbaar bouwland gelegen in den polder den Grootenblok benevens 11.17.00 H.A. uitstekend bouwland gelegen aan den Zandweg in de polder de Galathee. Het geheel zal worden geveild in 6 perceelen met combinaties PoldeHastea Grootenblok f 9. per H.A en Galathee f 12 per H.A. Aanvaarding 1 Januari 1935. betaling kooppen ningen 1 October 1934. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van genoemde Notarissen te Rotter dam Leuvehaven 107. Voorstraat OoltgenspJaaf en Straatweg 2 te Hiilegersberg. Od Woensdag 11 Juli bi; inzet On Woensdag 18 Juli 1934 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in het ho tel „de Hnrrronie" te Sommelsdijk. Een tuin met schuur aan de St. Nicolaas- of Hovendreef te Sommelsdijk. Toehehoorende aan de Gebr. Edewaard te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdagen 11 en 18 Juli 1934 telkens des avonds 7.30 uur (zomertijd) te Dirksland, resp. in de zaal „Odéoo". veiling en ter herberge van Vermeulen, afslag, van: a. 8 woningen, waarvan 3 aan den Straatdijk en 5 aan den Gelderschedijk te Dirksland, in per ceelen en comb. b. Verschillende rechten van erfpachtsheffing tezamen tot een bedrag van f 29.90 per jaar, ten Jaste van perceelen te Dirksland aan den Gelder- schen dijk. Alles behoorende tot den boedel van wijlen den heer en mevrouw C. J. Kruijthoff—de Gast te Rotterdam. Breeder bij biljet. Notarissen Mr. A. en J. S. MIJS, te Rot terdam en Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Aangiften voor de verkoopingen van veld vruchten te Ouddorp en Stellendam worden ingewacht tot en met Zaterdag 7 Juli ten kantore van Notaris van den Berg. Op Woensdag 18 Juli 1934, 's voorm. 10 uur (Zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 89 perceelen tarwe, haver, erwten en maanzaad, wassend op landen onder Stellen dam, in kavels: 6, 12, 25, 31, 37 en 45 van den Eendrachtspoldcr; 6 en 7 van den Halspolder en 21 van den Adriana polder; ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereeed. Notaris Van der SI u y Op Donderdagen 19 en 26 Juli 1934, beide dagen 's nam. 3 uur (Zomertijd), te Dirksland, in de zaal „Odeon", resp. \eiling en afslag van: a. Een Hofstede, bestaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis, tuin en boomgaard met diverse perceelen bouw- en weiland, te Dirksland. in pol der Dirksland, aan en nabij den Noorddijk, kad. Sectie A nos. 39, 40. 43. 44, 45. 49. 51. 59. 543 t.m. 546 en 632, tezamen groot 11.71.18 H.A. (25 Gem 151 R.V.Maat); b. 6.78.01 H.A. (14 Gem. 229 R.V.Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den 2en Stoofweg en den Ovenkeetweg, kad. Sectie A nos. 24. 26, 27, 28, 32. 33 en 621; c. 13.15.80 H.A. (28 Gem. 195 R.V.Maat) Bouw land, te Melissant (vroeger Onwaard), in den polder Nieuwe Kraayer, kad. Sectie C nos. 253 tot en met 259. Alles met de op die k nden staande gewassen. In diverse perceelen en combinatiën en dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Mevrouw de Wed. G. L. Warnaar GLz.—Bos&chieter, te Dirksland. Notaris Van der S1 u y s. O}) Woensdag 11 Juli 1934, 's avonds 7 uur (zomertijd), te Dirksland in de zaal „Odeon'' van 1.04.78 HA. (2 Gem. 91 R. V. M.) Schokkererwten, wassende te Dirskland m polder Dirksland op het perceel kad. Sectio A no. 59 ten verzoeke van Mevr de Wed G. L. Warnaer G.Lzn.-Bosschicter te Dirks land. Notaris VAN DER SLUYS Op Dinsdag, 24 Juli 1934 des voormiddags 10 uur (Zomertijd). Paarden en verdere Levende Have, Landbouwwerktuigen en Gereedschappen, enzoovoort. Alles bij biljetten nader omschreven. Ten vereoeke van den heer J. Koert Czn. te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. trole in hoogstens 3 maal; 10.000 kg.20.000 kg. voor controle in hoogstens 4 maal; 20.000 kg. of meer 5 maal. Op bijzonder verzoek van den teler kan de controle in meerdere malen geschieden; in dat geval zijn de kosten van het grooter aan tal controles voor rekening van den teler. Indien een teler bijzondere wenschen heeft, waaraan de organisatie kan voldoen, komen de in vergelijking tot bovenstaande tabel meerdere kosten van controle te zijnen laste. HET LOON VAN DEN BOER Drie tot vijf gulden per week. Volgens de bcdriifsuitkornsten van hel Dot ]<- houdLureau van don (Roomseh Kath.) Noovd- Brabantsohon Christelijkon Boerenbond, i-s K-t mot do inkomsten van den kleinen zandboer nog allerdroevigst gesteld, al mag' dan een -o verbetering geconstateerd worden alamen uo clifers van 1V3met die van 1932 vergelijkt. Maar ondar.ks deze vooruitgang, die in zoover re mooi is, dat er nu tenminste geen verliezen geleden worden van rum 4(i gulden per H.A. i,q het loon dat de houders van kleine bedrijven nog zoo laag. dat nergens in ons land vu steuntrekker daar genoegen mee zou nemen en de geheelo roode en ook andere pcrH schande zou roepe over zulke ,-iteunuitlceei ing<n. De brutowinsten van deze kleine bedrijven, dus het bedrag, waarvan de boei met zijn "ge zin moet leven, bedraagt voor tie bdrijfjos van 1 tot 5 H.A. 1 235.56 dus maar f 4.50 per week, terwijl dit in de iets grootere bedrijven n.l. die van 5 t«»t 10 H.A. nog lager n.l 1 136.34 per iaar of c.a. f2.60 pei week. Men meent als men deze cijfers ziet, dat de boei dan toch maar van eigen bedrijf zooveel kan eten als hij wil. Dat is natuurliik waar. doch m« n dicru er wel rekening mede te .lou den, dei Wéit uit eigen bedr'jl' voor eigen ge bruik is genoten in de boven-staande cijfers is verwerkt De winst is dus niet f 4.50 tot f 2.60 pc-r wrok dorh met inbegrip van wat hij uil het bedrijf zelf gebruikte en dat tegen ko-stprljp berekend, bedroeg zijn netto bedrijfsinkomen zooveel. In bovenstaande cijfers i.s gerekend met pachtboeren en rente van het benoodigde bc rdijfskapita.il afgetrokken. Dit i..- de zuiver ste b»-iekening, omdat zoo blijkt wat het loon van den boer is voor zijn arbeid en zijn risico. model, met onderteekening door hem zelf en met mede-onderteekening door dengene, die de dorsching uitvoert, of, ingeval de betrok ken teler zelf de dorsching uitvoert, door den dienstdoenden controleur van de Organisatie; c. het onder b bedoeld dorschbriefje zendt hy binnen 24 uur na afloop van de dorsching toe aan de Organisatie. Het dorschbriefje van do laatste party van den oogst 1934 moet uiterlijk op 31 Mei 1935 aan de Organisatie zyn toegezonden; d. onmiddellijk na de dorsching wordt de gedorschte gerst door hem marktschoon op gezakt en niet dan egaal gezakt bewaard|, marktschoone gerst en vliezengerst (gerst waarin ten minste 50 ten honderd goed lever bare gerst aanwezig is) gescheiden. Verboden is het: a. gerst te vervoeren in ongedorschten toe stand zonder machtiging; b. gedorschte gerist binnen zeven dagen na toezending van het dorschbriefje aan de or ganisatie, te vervoeren of aan het vee op te voeren zonder machtiging; c. gerst te dorschen als nog andere onge- denatureerde, onvermengde of ongemalen gerst, die niet onder e bedoeld is, aanwezig is, tenzij deze onafgebroken door een contro leur van de organisattie wordt bewaakt; d. gemengd gerst te dorschen zonder dena tureering voor de voorraad gerst, welke met hetzelfde soort graan is vermengd of opge groeid e. gerst te dorschen zonder alle zaaigerst of gerst voor menischelijk gebruik te laten verzegelen door een controleur. Wat de controle betreft, de kosten daarvan zijn voor rekening van de Organisatie, door wie alle controle geschiedt, mits wordt aan geboden een totale oogst van minder dan 2.000 kg. voor controle in hoogstens 1 maai, 2.000 kg.—5.000 kg. voor controle in hoog stens 2 maal 5.000 kg.—10.000 kg. voor eon- GEREF. EN CHR. GEREF. KERKEN De Deputaten, door de Synode van Middelburg benoemd voor het bevorderen van de eenheid onder de Gereformeerde blijdenis is het volgende publiek getuigenis gericht aan de eerstkomende Generale Synode der Chr. Geref. Kerk: Aan alle belijders der Gereformeerde religie in Nederland, niet behoorende tot de Gerefor meerde Kerken. Op last van de Generale Synode van de Ge reformeerde Kerken in Nederland, ten vorigen jare te Middelburg gehouden, wenden ondergc- teekenden zich bij dezen tot allen, die met haar de Gereformeerde belijdenis van harte liefhebben en nochtans kerkelijk van haar gescheiden leven, met het volgende. Door de genade Gods wordt in den boezem onzer kerken .neer en meer met smart gevoeld het zondige van de kerkelijke gedeeldhcid onder hen, die één zijn in waarachtig geloof in den Heere Jezus Christus en in de belijdenis van de waarheid Gods, geopenbaard in de Heilige Schrift: waarom zij niet kunnen nalaten een dringende roepstem tot verceniging te doen uit gaan. Het zondige van deze kerkelijke gedeeldhcid wordt door ons diep gevoeld, wijl het duidelijk een eisch Gods is, dat allen, die in geloof en be lijdenis één zijn, ook kerkelijk samenleven. Heeft niet de Heiland zelf gebeden: „opdat zij allen één zijn, gelijkerwijs Gij, Vader, in mij, en ik in U, dat ook zij in ons één zijn: opdat de wereld geloovc, dat Gij mij gezonden hebt.-' (Joh. 17 21)? En dit woord van den Heere Christus doet toch ook ten opzichte van ons kerkelijk leven een ernstige roepstem tot ons allen uitgaan. Natuurlijk verstaan wij die roepstem n i e in dezen zin, dat wij moeten trachten alle Chris tenen in écci kerkelijk instituut bijeen te bren gen, zonder dat aan den eisch van eenheid in belijdenis is voldaan. Er kan toch naar luid van Gods Woord geen rechte kerkelijke samenleving bestaan. tenzij ze gegrond is op samenleving in belijdenis; en wij begeeren dan ook geen ker kelijke eenheid dan in volle ondeiwerping aan de Heilige Schrift en op den grondslag van de Gereformeerde belijdenisschriften, die wij er kennen als zuivere vertolking van de waarheid Gods, ons in de Heilige Schrift geopenbaard. Is echter die samenstemming in belijdenis aanwezrig. dan moet naar onze innige overtuiging de door den Heere Christus van den Vader begeerde (en immers als werkelijkheid bestaande) eenheid Zijner discipelen óók in een kerkelijk samenleven openbaar worden. En wanneer wij daartegenover zien. hoe in ons vaderland de be lijder. der Gereformeerde religie in onderschei den kerkci ke formaties naast, ja tegenover elkan der staan, dan klemt zeker de vraag, of wij het voor God kunnen verantwoorden, zoo wij niet met al den drang der waarachtig-zoekende broe derliefde trachten aan zulk een gedeeldhcid een einde te maken en tot kerkelijke eenheid te ko men. Neen, wij ontkennen en ontveinzen ons de groote moeilijkheden niet, welke zich bij zooda- ^ooingen zullen voordoen. Maar de harte lijke overtuiging, dat het de wil des Heeren is, Die Zijn gemeente gekocht heeft met Zijn dier baar bloed, dringt ons om de begeerte naar kerkelijke eenheid met allen, „die even dierbaar geloof verkregen hebben", kenbaar te maken en hun toe te roepen: laat ons elkander zoeken en met allen ernst, onder biddend opzien tot den Heere, betrachten, wat tot kerkelijke eenheid zou kunnen leiden. Wij doen dit niet in farizeesche hoogheid of eigengerechtigheid, maar in het ootmoedig besef onzer zonde, dat ook wij met de kerkelijke ge- deeldheid dikwijls al te zeer vrede hebben, en met oprechte erkenning, dat ook aan ons kerke lijk leven veel gebrek en tekortkoming kleeft, al blijven wij overtuigd, dat de reformatorische bewegingen van 1834 en 1886, waaruit de Gere formeerde Kerken in haar tegenwoordigen be staansvorm zijn voortgekomen, door Gods Woord geboden waren. Temeer wordt het zondige en onverantwoorde lijke van de kerkelijke gedeeldhcid door ons ge voeld, daar wij thans leven in een zoo bangen tijd, waarin de geest uit den afgrond hoe langer hoe meer zijn macht openbaart en ook de kudde des Heeren belaagt; de zedelijke verwildering onder ons volk hand over hand toeneemt en het getal dergenen, die met alle kerk en godsdienst gebroken hebben, tot zulk een schrikbarende hoogte klimt. Welk een heerlijke kracht zou cr kunnen uit gaan van de belijders der Gereformeerde religie, indien zij zich als één, ongedeelde slagorde van den levenden God stelden tegenover de ontzet tende macht van het ongeloof. En hoezeer is nu die kracht gebroken door de kerkelijke gedeeldheid. Hoe maken wij ons daardoor menigmaal tot een aanfluiting voor de wereld en brengen groo- ten smaad over den Naam en de zaak des Hee ren. „Daarom komen wij tot U, Broeders en Zusters in onzen Heere Jezus Christus, met de dringende bede: Laat ons elkander zoeken; laat ons samen ernstig overwegen wat ons kerkelijk gescheiden houdt en alles doen, wat in ons vermogen is, om tot eenheid te komen, want alzoo is de wil des Heeren. Met de bede tot God, dat deze roepstem weer klank moge vinden in veler harten, verklaren on- dergeteekenden zich ten slotte gaarne bereid tot samenspreking met allen, die van hun begeerte naar kerkelijke eenheid blijk geven en verzoeken hen zich hiervoor te wenden tot den laatstondcr- getcekende". (Ds. W. H. den Houting te Leeu warden), t

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3