Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Sommelsdiik WOENSDAG 4 JULI 1934 49E JAARGANG N°. 4073 DE NIEUWE KALIPRIJZEN NOG LAGER DAN VERLEDEN JAAR Hebben Syndicaat en Spanje elkaai! niet gevonden Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG, ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. x STREEKNET De verhoudingen op ons Eiland zijn de laatste jaren veel beter geworden. Vroeger was het zoo', dat eigenlijk elk dorp een re- publiekje op zich zelf was, men loofde af gezonderd van de andere plaatsen. Alleen de personen, welke over paard en wagen beschikten, bezochten voor zaken en fami liebezoek iets drukker de andere plaatsen. Maar do gewone doorsnee burger kwam zelden uit zijn woonplaats. Men groeide op in zijn geboorteplaats, loofde er en was er gelukkig, in do stellige gedachte, dat het nergens ter wereld zoo goed was als bij ons. Eerst door de opkomst van het rijwiel, werd de communicatie beter, de tram droeg ook het hare bij, om ons uit het plaatselijk isolement te verlossen. Want door haar werd het onderling verkeer in zeer sterke mate bevordert. Men kwam toen meer in aanraking met elkander, leerde elkander waardeeren en zag dat de inwoners op andere plaatsen min stens even goed waren als wij zelf. De onderlinge verstandhouding werd beter. Vooral toen de auto zich inburgerde werd het onderlinge verkeer in sterke mate be vorderd. Voeg daarbij de goede wegen, wel ke wij nu bezitten. Dat zijn wel de voor naamste motieven bij elkander, welke er toe bijgedragen hebben dat de plaatselijke iso latie schier geheel opgeheven is. Wij leven nu feitelijk op ons Eiland wel hi verschilleiudo dorpen, maar toch zoo, dat wij het allen aanvoelen, dat wij te samen in onderling verband één groot geheel vor men, hetwelk een groot aantal gemeenschap pelijke belangen bezit. Daardoor word het mogelijk, dat wij groo te werken tot stand konden brengen, denk slechts aan de gasvoorziening voor Oost- Flakkee, electriciteit voor West-Flakkee en de Waterleiding. Terwijl door de samenwer king der Diaconion der Ned. Herv. Kerk het ziekenhuis Bethesda te Dirksland verrees in onderling verband met de Van Weel-Stich ting. Wij zijn op don weg der cultureel© ont wikkeling een heel eind vooruit gegaan, maar nog zijn wij er niet. Dankbaar kunnen wij op de vruchten van jarenlangen adbeid neerzien, maar wij moe ten daadbij niet stil blijven staan. Zeer eervol is liet, dat al deze werken tot stand kwamen door onderlinge samenwer king, zonder één cent steun of subsidie van Rijk of Provincie. Daardoor toonden de lei dende mannen op ons Eiland durf en on dernemingsgeest te (bezitten. Maar naast het reeds verkregeno richten wij ons nu op het snelverkeer. Op het vlieg veld voor Flakkee. Doch doorwerking van gemeenschapszin gaf ook oen heel ander beeld aan den han del. Per autotractie worden nu de producten op iedere gewenschte plaats geleverd, de afstanden zijn verdwenen. Voor een goed functioneeren van ons ge boete bedrijfsleven is hot echter noodig, dat wij de beschikking hebben over de vlugste methode om de verschillende deelen met elkander in contact te brengen, Wij kunnen mui niet meer, zooals dat vroeger gebeurde, alles op ons gemak af doen, verschillende zaken eischcn spoedige afdoening. De telefoon is daarvoor onmis baar, op ons Eiland is haar vvenkingsfeer nog veel te plaatselijk. Zou het nu zoo moeilijk zijn het streek- net, dat nu reeds Middelhamis, Sommels- diik. Dirksland en Melissant omvat, uit te breiden over het geheeio Eiland? Wat een enorme besparing aan tijd zou ons dat brengen. Wc weten wol, er zijn mis schien weer bezwaren, maar daar wij ge toond hebben zelf iets tot stand te kunnen brengen, kunnen wij nu toch gezamenlijk wel zoo'n aandrang op de telefoondienst uit oefenen, dat zij ons ter wille is. Wij meenen te mogen verwachten, dat het Rijk ons daarin tooh wel helpen zul, reeds vroeger zijn er pogingen gedaan, doch die faalden, zou het juist nu de tijd niet zijn, om doze idee weer te propageeren en te trachten een streaknet voor ons Eiland te verkrijgen? Voor de vlugge afdoening van onze zaken hebben wij dringend behoefte aan een streeknet, de kosten zullen wel gedekt wor den door de meerdere aansluitingen, en juist daardoor wordit de telefoon voor de gebruiker steeds meer onmisbaar. Daarom doen wij een beroep op onze voor mannen om hun invloed aan te wenden, op dat wij straks kunnen beschikken over een streeknet, hetwelk ons gaheele Eiland om vat. Onze handel heeft daar dringende be- noèfté aan. DE TARWEKNOEIERIJEN NOORD-BRABANT OMVANGRIJKE FRAUDES DOOR AMBTENAREN AAN PARTICULIEREN Tc Halsteren had het eerste onderzoek plaats inzake de levering vac tarwe. Daar werd z.g.n. vrije tarwe vermalen en aac de bakkers tegen den vollen prijs afgeleverd. De hoofdcontroleur van de tarwecentrale, de heer Den Oudsten, te Halsteren, heeft een onder zoek ingesteld, waarbij zooveel aan het licht kwam, dat het onderzoek, dat vier weken duurde, zeer omvangrijk werd. Hierbij kwam vast te staan, dat de tarwecen trale op tal van wijzen is benadeeld. Ook is ge fraudeerd met het monstertrekken der geschoonde tarwe, waarbij groote partijen in een hoogere prijs klasse geclassificeerd zijn, waardoor deze partijen van 50 cent tot f 2 per 100 K.G. te duur aan de centrale zijn geleverd. Tarwe, die als A-kwaliteit of super A-kwaliteit aan de centrale geleverd werd, werd bij de boeren als B en C-kwaliteit gedeclareerd. Fraude werd gepleegd ook met zaaitarwe. Met medeweten van ambtenaren der gewestelijke tarwecentrale zijn vervoerbewijzen van geschoonde tarwe afgegeven. Hierdoor is de centrale opnieuw voor groote be dragen benadeeld. Het onderzoek loopt thans in de plaatsen Hal steren, Woensdrecht, Hoogerheidc, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Rucphen, Steenbergen en Zevenbergen. Over de totdusver bereikte resultaten wordt door de betrokken autoriteiten de grootste stil zwijgendheid in acht genomen. Alle inlichtingen hieromtrent worden geweigerd. Vrijdagmiddag kwam de raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van buijgeim eesten- L. J. den Hollander. Aanwezig zijn allo loden, behalve wet houder Mljs en de lieer Buth. Do VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade ring geleizen en onveranderd goedgekeurd worden. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen ie de nieuwe regeling van do salarissen van Ged. Staten voor burgemees ter, secretaris en ontvanger. B. en W. stellen voor deze regeling aan te nemen. I>e lieer VAN ES komt het vreemd voor, dat liet salaris van de burgemeester maai' 200 en dat van de secretaris niet 300 ge kort wordt. Spr. vindt het niet in don haak Spr. maakt vergelijking met andere klassen Vergeleken daarmee wordt do secretaris eveneens onbillijk gekort. De hoer LE COMTE merkt op. dat mon alleen mot de klasse te maken beeft, waar in de gemeente geplaatst is. Daarbij krijgt de secretaris een toelage en dan wordt hij maar 100 gekort. De heer VAN ES: En de burgemeester krijgt toch meer! lie VOORZITTER: de burgemeester krijgt een korting van ongeveer 126.00. De secre taris 103.76, dius nog minder. De heer VAN ES: Ik spreek over de bur gemeesters in het algemeen. De heer DIJKERS: We zitten hier niet tn de Provinciale Staten van Zuid-Holland. We zijn onbevoegd een oordeel daarover uit te spreken. Do heer BLOK: Op 't oogcnbllk geldt deze regeling voor de tegenwoordige functiona rissen, maar voor niouwe functionarissen zal de regeling werken aooais de hoer Van Es het gezegd heeft. Wethouder DIJKERS: Het ambt van bur gemeester is hooger dan dat van secretaris. Ilij is de drager van het gezag en zijn werk moet hooger bezoldigd worden. De VOORZITTER: lk wil er niet meer van zoggen, dan dat de burgemeester 126.09 en de secretaris 103.76 gekort wordit. liet voorstel van B. en W. wordt met do stem van den heer van Es tegen aange nomen. Ingekomen is oen verzoek van hot Be stuur van de Scliopil mot den Bijbel tot het toestaan van de aankoop van 7 nieuwe stoelen voor do besbuiumvergadcring. De kosten zijn 65. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek om eervol ont slag van den heer Soldaat als bruggewach- ter aan do Wilhelminabrug, terwijl hij te vens om een financieele toeslag vraagt, ge zien hot feit dat hij in mrieilijke omstandig heden leeft en zijn salaris toch steeds aan den lagen kant is geweest. Op voonstel van B. en W. wordt aan adressant eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de getrouwe diensten voor de gemeente verricht. Gezien de finan cieele toestand kan tot hot verstrekken van een toelage niet worden overgegaan. Aan die orde is vervolgens hot voorstel van B. on W. tot salaris-vedhooging in ver band met liet verhoogd premie pensioen- verhaal. De VOORZITTER lioht hot voorstel toe en wijst erop, dat de minister van Binnen- landsche Zaken een uniforme regeling heeft ingesteld, waarbij alle salarissen met 10% meerder pcneioenverhaal worden getroffen. B. en W. willen d'e lagere salarissen daar in niet ten volle treffen en stollen in over eenstemming met den wil van den Minister voor de salarissen van de ambtenaren be noden de 500 te varhoogen mot 5 De lieer KNAPE zegt, clat het duidelijk is, Vorige week heeft te Utrecht het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn 2ö-jarig bestaanherdacht. De ministers Colijn, de Wilde en Slolemaker de Bruine en vele anderen hebben bij die gelegenheid het tvoord gevoerd. Bovenstaande foto werd genomen tijdens te jubileum-viering. Op de voorste rij het bestuur van het C.N.V., v.l.n.r. de lieerén J. HofmanJ. Schipper; L. VermeulenJ S Rup- perti i. Quispelj li, Kmlpkoti Et 3Lerm.ii H. Amelmbi A, Stapelkamp, en Et Eikerbout, dat de allerkleinste salarissen weer getrof fen worden door de schijnbare barmhartig heid van B. cn W. De Minister koot 10% van alle salarissen en wij passen er WH bij, zoo is de geduchte. Zoodoende worden zij tocli met 5% salarisverlaging naar huis ge stuurd. Dit is volgens spr. absoluut niet in de bedoeling van den Minister. Die wil uni formiteit ui de pensioensbijdragen, maar geen salarisverlaging. Do VOORZITTER «'ijst er op wat de be dueling vail den Minister is in dezen. B. en W. handelen er niet mee in strijd. De heer KNAPE kam zich er wel moe ver «enigen, wanneer de salarissen van do la gere ajnbtcnairen met 10% worden ver hoogd. De heer BLOK wijst er op, dat de voor- stelling van zaken door den heer Knape ge geven, niet heelemaal juist genoemd kan «orden. B. cn \V. «illen do ambtenaren niet treffen, zij «illen alleen de verlaging van du salarissen, «elke voortvloeit uit de ve<r- hooging van hot pensioenvcrliaal compen- soarcn door de salarissen te venhoogen met 5%. Het komt dus door de rijksregeling Toch kan spr. zich verder wel vereenigen met hetgeen de heer Knape heeft gezegd. Wethouder DIJKERS komt aji tegen de uitdrukking van den heer Knape, als zou den B. en W. zich schuldig hebben gemaakt aan een schijnbare barmhartigheid. Spr. wil hebben, dat de heer Knape deze woor den intrekt. De heer KNAPE: Je bent nogal aantrek kelijk. Wethouders DIJKERS wijst erop, dat de lieer Knape er vlak naast was, waarop de heer Blok ook reeds gewezen had. De stand van de salarissen moest wel in duigen val len door de nieuwe rijksregeling aangaande het verhoogd pensioenverliaal. Wij hebben in Sommelsdijk altijd de la gere salarissen zoo lamg mogelijk vrij ge houden. Eerst hebben we de eenste 1000 vrij gelaten.. Toen we de bogrooting met meer sluitend konden krijgen, hebben we die eerste 500 vrijgelaten. De lieer Knape is van meenirag, dat wij royaal moeten zijn en de salarissen tot loOO met 10 venhoogen, maar zoo n be sluit kan onmogelijk in het belumg van d" gemeente genoemd worden. Gunnen doe ik hot allen, maar ieder mensch verdient mintlor dan vroeger en dan is het billijk, dat ambtenaren, die toch in een bevoorrechte jjositic venkeenen, ook iets daarvan gevoelen. De Minister wil de salarissen van alle ambtenaren met 10% verlagen. Do salariseen beneden 500 gaan B. cn W. nu mot 5% verhoogon. Dat is geen schijnbare barmhartigheid maar een edel motief. Daarbij vallen hieronder personen, die hun gemeentebetrekking als een neven betrekking beschouwen. De heer KNAPE dankt wethouder Dijkers voor zijn toelichting maar kan het toch niet met hem eens zijn. Iedereen moet bezuini gen, maar het maakt toch wel verschil oi men 60 of 70 per week of 20 -per week verdient. Volgens spr. is het voorstel van B. en W. volledig in strijd met de bedoeling van den Minister. En indien het door den raad aan genomen wordt zal hij zijn wienschen ken baar maken bij Ged. Staten. Do heer VAN ES gelooft ook niet, dat het voorstel van B. en W. in overeenstemming is met d»e circulaire van den Minister. De VOORZITTER stemt toe, dat in de circulaire staat, dat de salarisverlaging, welke het gevolg is van deze nieuwe rijks regeling, gecompenseerd mag worden door soilarisverhooging. De heer VAN ES: Maar dat geldt toch voor de volle 10 Wethouder DIJKERS verzet zich hiertegen. De vorige maal aldus spr. hebben we de post steunvecleening met 7200 moeten ver- hoogen en zal blijken, dat in den loop van dit jaar, deze post nog niet hoog genoeg zal zijn. Daarom moet er bezuinigd worden wil len we die post weer kunnen venhoogen. De heer KNAPE: Door deze verhooging boert de gemeente niet achteruit. De heer LE COMTE: Die 500, die het zal kosten aan pensioenverhaal is toch reeds in de begrooting verwerkt. Wethouder DIJKERS wijst er op, dat dit van geen beteekenis is voor deze salarisver- hoogdng. Er moet bezuinigd worden en dat moet men hier in den raad doen. Men kan er op straat wol hoele betoogen over hou den, maar hier moeten de daden gebeuren. Do heer BLOK spijt het, dat de heer Knape niet met een omlijnd voorstel is ge komen. Do heer KNAPE zegt dat hij zijn voor stel aldus inkleedt, dat besloten wordt de salarissen op hetzelfde peil te houden, zoo dat de salarisverlaging, als gevolg van de rijksregeling, gecompenseerd wordt door een evengroote salarisvcrhooging voor alle gemeente-ambtenaren tot 1500.toe. Het voorstel wordt ondersteund door de hèeren Blok en Van Es. De lieer LE COMTE wijst erop, dat in (le zen tijd, de menschen die oen vaste betrek king hebben con veel gunstiger positie heb ben dan de menschen, die. zonder zijn. Spr. gunt dat die menschen graag, maar zoo lang er menschen zonder zitten vind ik het heelemaal niet erg, wanneer deze niensclvcn PRINS HENDRIK ZIEK Vorige week is Z. K. H. Prins Hendrik plotse ling ongesteld geworden. H. M. de Koningin, die haar vacantie in Zwitserland doorbracht, is daar om Vrijdag in den Haag teruggekeerd. Er was zoowel op het perron als op het Stationsplein zeer veel belangstelling: de menschen stonden veie rijen dik de aankomst van den trein af te wachten. In de Koninklijke wachtkamer be vond zich Dr. H a n n c ra a, geneesheer-directeur van het Roode Kruis-ziekenhuis en behandelend geneesheer van den Prins, Nadat de Koningin den trein verlaten had, te,gaf zij zich naar de wachtkamer, waar zij zich ruim een kwartier met Dr. Hannema onderhield, die H. op dc hoogte stelde van het verloop der ongesteld heid van den Prins. Toen H. M. de wachtkamer verliet, werd zij zeer hartelijk door het publiek begroet. Per auto ging H. M. naar het paleis Huis ten Bosch. Dr. Hannema keerde naar het paleis Noordeinde terug. Prinses Juliana, die in Engeland vertoeft, hoopt Woensdag terug te keeren. Op bovenstaande foto ziet men H.M. de Ko ningin bij het verlaten van het Paleis Noordeinde, waar Z.K.H. Prins Hendrik verpleegd wordt. LICHTE HARTVLIES-ONTSTEKING. Omtrent den toestand van Prins Ilendrili werd Maandagmiddag het volgende mede» gedeeld: Na een eenigszins onrustigen yóór-nachï heeft Z. IC II. zes uren onafgebroken en rustig geslapen. De gisteren versnelde tem» I>er»tuursverhooging is nog niet geheel ge» weken. Een zeer lichto hartvliesontsteking als gevolg van den aanval van hartzwakte, maakt absolute rust .voorloopig dringend noodzakelijk. Naar wij vernemen berusten de berichten', aanvankelijk in een deel van de pers yer» spreid over een bewusteloosheid waarmefj de ziekte van Z.K.H. zou zijn aangevan» gen, op een misverstand. Do aanval yajJ pijn en hartzwakte, waarmee do ziekte ba» gonncn is, hebben geen oogenblik yerlieg van het bewustzijn met zich gebAcht. ook eens ecu arior laten, vooral als de stounvei'leening er door in gedrang zou ko men. De heer KNAPE wil het brengen tot 1000. De heer BLOK wijst erop, dat men toch hot standpunt in mag nemen, dat hij voor baat elke billijke rogel.ing van dc salarissen omdat de workloozon het zoo slecht hebben mag afwijzen. Een inkomen van 20 is ook nog niet wat je noemt. Men moet geen afgunst, wekken tussdien de lagere en hoogere klassen. De heer LE COMTE zegt, dat van af gunst geen sprake is. Maar dc vorige verga dering zijn de opcenten verhoogd om een liedrag van 7200 aan steunvorleendng te kunnen krijgen en het ziet er naar uit dat deze post nog wel eens verhoogd zal moeten worden. De heer VAN ES wijst op hot lage salaris van den (brugigewachter. Wethouder DIJKERS: Dat moot U niet als voorbeeld gebruiken, want we hebben juist afgesproken, Jat het salaris voor den nieu wen functionaris verhoogd zal worden. Spr. wijst er nogmaals op, dat wanneer de raadsleden niet willen bezuinigen, dat dan de gemcentefinantiën hopeloos in de war loopen. Het voorstel van B. en W. wordt in stem ming gebracht, waarbij automatisch het voonstel van den heer Knape verworpen of aangenomen wordt. De heer BLOK vindt dat een verkeerde methode, om het voorstel van den heer Knape aan het voorstel van B. en W te ver binden in de stemming, want hij is niet te gen het voorstel van B. en W. en niet tegen het voorstel-Knape. Spr. stemt ten einde raad maar voor 'mt voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de beeren Knape en Van Es tegen aangenomen. Daarna gaat de raad over in geheime zitting. AARDAPPELHEFFING. Intrekking gevraagd Het bestuur van den Ned. Bond van Aard appelhandelaren heeft in verband met do steeds stijgende prijzen der nieuwe aard appelen, die zich reeds bewegen 40—50 pet. böven de door de Fruit- en Groentencentra- le gestelde minimumprijzen, en die boven dien nog verhoogd worden met een heffing van f 1.40 per 100 kg. liet volgende tele gram gezonden aan den minister van Eco nomische Zaken: „Prijspeil nieuwe aardappelen wettigt in geen geval heffing van f 1.40 per 100 kg., waardoor artikel voor vele consumenten on bereikbaar is. .Verzoek intrekking dezer heffing". Van zeer betrouwbare zijde vernemen; wij, dat thans de nieuwe kaliprijzen zijn bekend geworden. Deze zijn nog lager gesteld dan ze het .vorig jaar waren en bedragen thans: voor kaïniet f0.95 vorig jaar fl.00 kalizout 20 pCt, f 1.10 (v. j. rri f 1.20). kalizout 40 pCt. f'2.60 (v. j. f3.00). patentkali (in zakken) f 3.35 (v, j. et f4.00). Alles franco groot vaarwater. Hiermede zijn de kaliprijzen op een peil! gekomen als nimmer te voren. \Ve kunnen/ hieruit concludeeren dat de gevoerde on« derhandelingen eerst te Nice en later, als we het wel hebben in Parijs gevoerd ,tus» schen het vroeger de wereldmarkt alléén' beheerschend Duitsch-Fransch kalisyndi» caat en de Spaansche kaliproducenten, do Potasas Ibericas, op niets zijn uitgeloopen. De bewering van sommigen, die naar hef: ons voorkomt niet in hef boerenlang, par- tij koos voor bet Syndicaat, dat de Duitscli- Fransch-Poolsche producenten wel heet spoedig de Spaansche zouden opslokken, is tot lieden nog niet uitgekomen en zal, ho» pen we, nog wel even uitblijven ook, wat voor de boeren wel zoo goed is. De prijzen voor kali, die verleden jaar reeds met 40 en 50 pCt., naar gelang de soort, daalden zijn nu op nog lager peil aangekomen. Vooral de prijsverlaging voor Ivali-40, waarvan Spanje verleden jaar nog niet zooveel had af te geven, omdat de instal» laties daarvoor nog niet tot voldoende ca» paciteit gereed waren, valt nu op. Dit be» teekent, dat waar verleden jaar de prijsda» ling van Kalizout-20 reeds ruim 50 pCt. be» droeg en die voor Ka'Jzout-40 nog „maai" 44 pCt. beteekende, ook deze laatste soort nu ongeveer 50 pCt. bij voorheen in prijs is teruggeloopen. Bewijs voor ons, dat ook thans in Spanje de productie van kalizout-40 tot die hoogte is opgevoerd, dat aan de te verwachten vraag kan worden voldaan. Iets wat liet syndicaat zeer goed zal weten. De boeren kunnen weer profiteeren van nog lager kaii-prijzen.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1