PLAATSELIJK NIEUWS Marktberichten* Predikbeurten MAAS- EN SCHEL DEBODE ZATERDAG 30 JUNI 1934 VERKOOPINGEN SOMMELSDIJK. De Landbouw-Onderlin- ge hield Donderdag jj. in Hotel Spee een ledenvergadering voor haar ledien in Over- flakkee onder leiding van den heer G. C. van Schouwen te Oude Tonge ter behan deling van het onderwerp: „Waarom aan sluiting bij de Landbouw-Ónderlinge en niet bij het Platteland?" De inleider, de heer Dorresteijn vau Centraal Beheer, wees er allereerst op, dat de organen van het bedrijfsleven thans een belangrijke plaats bij de uitvoering der so ciale verzekering innemen. Toen de sociale verzekering in ons land haar intrede deed, waren de vooruitzichten voor de onderlinge organisaties gunstig. Langzamerhand is hierin echter verandering gekomen cn is men ook in regeeringskringen gaan inzien, dat aan de organen van de belanghebben den zelf een plaats bij de uitvoering der verzekering moet worden ingeruimd. De Landbouw-Onderlinge cn de Tuinbouw- Onderlinge hebben er door haar goede or ganisatie en afdoende verzekering in be langrijke mate toe medegewerkt, dat de be- drijfsvereeniging erkenning hebben verkre gen. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij de beteekenis van de plaatselijke commissies der Landbouw-Onderlinge, welke steeds een belangrijk aandeel in de uitvoering der verzekering hebben gehad en zette daarna uiteen, op welke wijze de kosten der ver zekering door de aangeslotenen worden op gebracht. De kosten der ongevallen gedu rende de eerste 6 weken houdt elke provin cie voor eigen rekening, terwijl de overige kosten door alle provinciale afdeelingen ge zamenlijk worden gedragen. Deze regeling geeft een billijke verdeeling van het onge vallen-risico. Het is noodig hierop nog eens met nadruk te wijzen, omdat den laat- sten tijd ook in deze omgeving door de bedrijfsvcrceniging het Platteland getracht wordt de leden van de Landbouw-Onder- lilige over te halen tot het Platteland toe te treden, waarbij het als een voordeel wordt aangemerkt, dat de afdeelingen van liet Platteland de uitkceringen gedurende de eerste li weken zelf dragen. Het behoeft geen betoog, dat deze „eigen" kosten voor de verschillende afdeelingen in verband met het aantal en den aard der ongevallen aanmerkelijk uiteenloopen en dat dienten gevolge ook de afrekeningen in de verschil lende afdeelingen aanzienlijke verschillen vertoonen. Spr. is er niet gerust op, dat hieromtrent altijd volledige en juiste inlichtingen wor den verstrekt. Uit een reeks schriftelijke en betrouwbare mondelinge mededeelingen is vast te stellen, dat ten aanzien van het kostenvraagstuk dikwijls door en vanwege het Platteland vroeger Centrale Bond vergelijkingen worden gemaakt en argu menten worden gebruikt, die den toets der critiek niet kunnen doorstuan. Ook in de kringen van den Chr. BTB zelf wordt dit ge voeld, zooals nog onlangs bleek uit de ingezonden stukken van den heer van Haeringen in het Platteland. Daarbij is liet jammer, dat de Chr. B.T.B. in latere jaren liet toetreden van zijn leden tot het Platte land als p 1 i c h t en roeping is gaan propageeren, alsof het lidmaatschap van de Chr. B.T.B.welke oen idiëelen grond slag heeft, ook consequent moet leiden tot het steunen van bepaalde technische orga nisaties, dat de bedrijfsvereenigingen ten slotte zijn. Laat. men daaromtrent nog eens nalezen, hetgeen Mr. Dr. A. v. d. Deure in 1922 in het Platteland heeft geschreven. Het zal dan duidelijk zijn, dat de propaganda voor een eigen bedrijfsvefeeniging ook in de kringen van den Chr. B.T.B. altijd op verzet zal blijven stuiten. Ook uit financieele overwegingen is er geen aanleiding de Landbouw-Onderlinge te verlaten. Orer de laatste 0 jaren, waar over spr. een vergelijking kan maken, be droegen de kosten der ongevallenverzeke ring voor de leden van de afdeeling Mid- delharnis van het Platteland resp. f 12.95, 15.48, f 11.73, f 15.57», f 15.47 en f 17.22 per f 1000 loon of in totaal f 88.42 per f 1000 van het gemiddelde jaarloon. Waren deze leden bij de Landbouw-Onderlinge aangesloten geweest, dan zouden zij be taald hebben f 12.30, f 12.—, f 16.80, f 13.40, f 13.10 en f 13.30 per f 1000 loon plus over de laatste 3 jaren een bedrag van f 1.50 per onderneming. Dit bedrag van f 1.50 per onderneming zou voor bedoelde leden een omslag hebben beteekend van gemiddeld ongeveer f 0.40 per f 1000 loon, zoodat in totaal bij d - Landbouw-Onderlinge betaald zou zijn f8-.10 per f 1000 van het gemid delde jaarloon. De aansluiting bij de Land bouw-Onderlinge zou dus een voordeel heb ben beteekend Hetzelfde kan gezegd wor den van de ziekteverzekering. Bij de Land bouw-Onderlinge II betaalden de leden over de jaren 19301932 resp. f 16. f 20.en f 18.50 per f 1000 loon of in to taal f 54.50 per f 1000 van het gemiddelde jaarloon, terwijl de kosten bij de kring Mid- delharnis van het Platteland over dezelfde periode waren f 15.80, f 22.28 en f 18.87 per f 1000 loon, dat is in totaal f 50.95 per f 1000 van het gemiddelde jaarloon. Tot welke gevolgen het stelsel om de afdeelin gen of kringen met. een gedeelte der eigen kosten te belasten kan leiden, wijzen de gegevens betreffende de ziekteverzekering van het Platteland over het jaar 1931 uit. De kosten voor de verschillende kringen varieerden van plm. f 14 tot ruim f 41. per f 1000 loon! Van de gelegenheid om wagen te stellen werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Hoewel de bedrijfsvereeniging het Platteland tot debat was uitgenoodigd, bleek zij geen gevolg aan deze uitnoodiging te hebben gegeven. Met een opwekkend woord om de orga nisatie getrouw te blijven en het gespro kene uit te dragen sloot de Voorzitter ten slotte de vergadering. De langs de huizen dezer gemeente ge houden collecte voor het Fonds Gewapen- den dienst heeft opgebracht de som van I 12.22. Door den brugwachter van de Wilhel- minabrug, den heer L. Soldaat, is met in gang van 1 October a.s., eervol ontslag ge vraagd als zoodanig. Soldaat heeft deze be trekking bijna 35 jaren vervuld, Door B. en W. dezer gemeente is aan den hotelhouder A. Kaptein vergunning .verleend tot het verbouwen van zijn hotel. De weegbrug dezer gemeente is voor de a.s. campagne wederom goedgekeurd. De Raad dezer gemeente is door den Burgemeester in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Vrijdag 29 Juni 1934, n.m 3.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Aan vraag van Bestuur School met den Bijbel ex art. 72 der Lager-onderwijswet 1920; 4. Verzoek van L. Soldaat om eervol ontslag als brugwachter; 5. Salarisverhooging in verband met (verhoogd) pensioenspremie- verhaal. Bij deel agent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven: 38 landarbeiders, 13 diepzeevisschers, 11 transportarbeiders, 4 metse laars, 2 timmerlieden, 1 opperman, 16 typografen, 1 kabelmonteur, 1 borstelmaker. Totaal 87 per sonen. Het Christelijk Dameskoor „Sursum Corda' alhier hoopt Woensdag 4 Juli deel te nemen aan het concours, hetwe.k gehouden zal worden in de Doelenzaal te Rotterdam, uitgaande van de ver- eeniging tot het houden van Chr. Zangwedstrij den (Ring Rotterdam Bond van Chr. Zangver- eenigmgen in Nederland). M1DDELHARNIS. Deze week zijn de eerste nieuwe aardappelen aangebracht en zijn er per s heepsgelegenheid 1000 kisten blauwputjes naar 's-Gravenhage verzonden: STAD AAN 'T HARINGVLIET. De echt genoote van M. v. D. had het ongeluk <;cn ketel met kokend water over haar beenen te krijgen, waardoor zij vele brandwonden opliep. De weegbrug is Donderdag j.l. door den controleur voor de a.s. bietencampagne goedgekeurd. V.V.S. verloor Zaterdag j.l. van Her cules uit Achthuizen met 3—1. Vandaag moet V.V.S. naar V.I.O.S. den Bommel. DEN BOMMEL. Onze dorpsgenoot A. H Rosmolen is benoemd tot ambtenaar aan bet departement van Economische Zaken, aldeeling hoofdcontroledienst voor Tarwe- wet en Varkenswet., Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 53 werkloozen ingeschreven. Elisabeth, dochter van Joh. Kievit, werd door een wielrijder zoodanig aangere den, dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De weegbrug in deze gemeente is voor de a.s. bietencampagne weder goedgekeurd Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 400 ILL. aard appelen. De burgemeester brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1935, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds Dij hun keuring hebben opgege ven of die iets anders zouden wenschen dan zij toon hebben medegedeeld, hun voorkeur kunnen opgeven aan den indeelingsdistricts commandant te 's-Gravenhage. De caféhouder M. van Sint Annaland heeft aan B. en W. verzocht om intrekking van het te zijnen name staande verlof inge volge de Drankwet en wel met ingang van 2 Juli a.s. Het aandeel in het batig slot van den gemeenscltappelijken keuringsdienst inge volge de. Vleeschkeuringswet bedraagt voor deze gemeente I 13,96. OUDE TONGE. Zondagmorgen a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van het Hei lig Avondmaal plaats hebben. Zaterdagavond j.l. werd door de muziekver. Vooruit alhier, met medewerking van de vereeni- gingen uit Nieuwe Tonge en Melissant op de Kaai een concert gegeven, bij welke gelegenheid vele ingezetenen en niet-ingezetenen op de been waren. Te ruim 10 uur werd het programma, dat zeer vlot werd afgewerkt, beëindigd, waarna nog een muzikale rondgang door het dorp volgde. Het ge heel stond onder leiding van den bekwamen direc teur den heer van Balen. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat gedurende dit leveringstijdvak goed koope margarine tegen inlevering van bon no. 27 verkrijgbaar is bij den winkelier P. Soeteman Kerkstraat alhier, terwijl goedkoop rundvleesch in blik, tegen inlevering van bon no. 29, verkrijgbaai zal worden gesteld bij den slager P. Buscop, wo nende in de Nieuwstraat alhier. Tusschen werkgevers en werknemers van Oude Tonge en Achthuizen heeft in de afgeloopen week een conferentie plaats gehad over het snijden van graan met de hand. Alvorens in deze kwestie een besluit te nemen werd besloten, daaromtrent een onderhoud aan te vragen met den Minister van Sociale Zaken. Onze plaatsgenoote mej. P. Oomens is met ingang van 3 October a.s. benoemd tot leerling verpleegster in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Alhier is gearriveerd het schip Elizabeth uit Middelburg, schipper A. J. Blom, geladen met een lading gaskolen, bestemd voor de Gascentrale Oost Flakkee, alhier. Korfbal. Woensdag 27 Juni j.l.: Excel sior II—Dirksland II 0—1. Zaterdag 30 Juni a.s.: Weest Kwiek I—Excelsior I. Reeds geruimen tijd werden er tusschen1 afge vaardigden uit Nieuwe Tonge, Middelharnis en deze gemeente -besprekingen gevoerd om te komen tot de oprichting van een gezamenlijke Landelijke Ruitervereeniging. Een en ander kon echter door onvoldoende deelname geen doorgang vinden. Desondanks echter hebben enkele personen de zer gemeente gemeend stappen te moeten doen voor de oprichting van een plaatselijke Ruiterver eeniging. En ditmaal zijn deze pogingen, hoewel met veel moeite, met succes bekroond geworden, want wie Dinsdagavonds en Vrijdagsavonds per fiets of anderzins naar de Heeren-polder trekt, kan de reeds uit een 11-tal leden bestaande vereeni- gi-ng in volle actie zien. Op genoemde avonden nl. wordt door meergenoemde vereeniging geoefend op een stuk grond, voor dat doel bereidwillig af gestaan door den heer G. C. van Schouwen. De leiding dezer sport berust voorloopig bij den heer J. van Sdhouwen, aan wien een en ander zeer zeker is toevertrouwd. Wij eindigen met deze vereeniging een lange levensduur toe te wenschen, terwijl wij er het pu bliek, dat begrijpelijkerwijs op genoemde avonden ruimschoots tegenwoordig is, op willen wijzen dat gegil naar de paarden het werk dier vereeniging zeer kan bemoeilijken, ja zelfs noodlottige gevol gen kan hebben. NIEUWE TONGE. Tweede algemeene le denvergadering van liet „Groene Kruis" te Nieuwe Tonge, op 22 Juni j.l. Aanwezig wa ren 72 leden. De Voorzitter, Dr. C. van Gelder, opent de vergadering en heet de aanwezigen harte lijk welkom en zegt dat deze vergadering door een droevig familiesterfgeval niet zoo'n opgewekt karakter kan hebben als amders en dat ook zij-.i a.s. vertrek een weemoedige tint er door -heeft, door de gedachte dat deze tijlpaal op den levensweg liem.zegt, dat liet grootste en belangrijkste deel van zijn leven is afgelegd en niemand kan zeggen hoe lang of kort 't laatste nog zal zijn. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd; evenzoo liet jaar verslag, waaruit duidelijk bleek, dat het Groene Kruiswerk in de verschillende afdee lingen (verplegingsartikelen, tuberculose bestrijding, consultatiebureau voor zuigelin gen, de S. B. Z.-onde-rdaïdeeling) regelma tig gedaan werd en goed verliep in 't ver- eenigingsjaar 1933 In aansluiting aan hetgeen omtrent de be strijding der tuberculose als volksziekte is meegedeeld, vermeldde de voorzitter dat de sterfte aan deze ziekte in het jaar 1933 weer gunstig afstak bij die van de vorige jaren. 't Aantal daaraan overleden bedroeg 4931 in l»et begin der eeuw toen de bevolking aanjïenlijk lagen was stierven er elk jaar plm. 15090 aan. De sterfte is van 20 per 1000 inwoners tlians gedaald tot minder dan 6 en dus tot minder dan een derde van vroeger. Ook de zuigelingensterfte was weer zeer gun siig. Slechts 1 overlijden viel hier te boeken nl. een schipperskind dat door telkens wis selende verblijfplaats in minder gunstige omstandigheden verkeerde en niet onder toe zicht stond. Daar ook de algemeene sterfte hier weer zeer laag was, nl. 9 per 1000 in woners, kunnen we wel zeggen, dat de volks gezondheid van de crisis tot heden nog niet te lijden heelt, ja zelfs nog steeds buitenge woon gunstig is, en dat men van jaar tot jaar armer, maar gelukkig ook steeds gezon der is geworden en aangezien de gezondheid de grootste schat is, hebben wij tot heden nog reden tot dankbaarheid. Daarna kwam aan de beurt rekening en verantwoording van den penningmeester over 1933, welke worden goedgekeurd. De daarop betrekking hebbende bescheiden wa ren weer ter hand gesteld en nagezien door de H.H. Jb. Niekerk en K. Breur, welke laat ste daarover rapporteerde dat alles in orde bevonden was. De Voorzitter dankte deze heeren voor het nazien der rekeningen, waardoor de leden een dubbele zekerheid hadden dat liet beheer van den te-genwoor- digen penningmeester niets te wenschen overliet. Daarna werd door dezen de begroo ting over 1934 voorgedragen en aan de goed keuring der vergadering onderworpen. Het bleek dat door bijzondere omstandigheder (hooge kosten van een nieuwe ligtent, laj gere rijkssubsidie) de dienst der tubercu losebestrijding een nadeelig slot opleverde. Hetbestuur werd gemachtigd maatregelen te nemen, die tot een sluitende begrooting zou den kunnen leiden. Het volgende punt was verkiezing in twee tusschentijdsche bestuursvacatures, nl. die van den voorzitter en van den heer K. Prince, die om gezondheidsredenen zijn ont slag had ingediend. De Voorzitter sprak woorden van dank voor het werk en de toewijding van den heer Prince ten opzichte van het Groene Kruis en stelde onder algemeene instemming voor den heer Prince schriftelijk den dank dei- vergadering over te bren-gen, tegelijk met de beste wenschen voor zijn algeheel herstel. Er werden uitgebracht 72 stemmen, waar van met 71 stemmen Dr. P. de Man werd gekozen in de plaats van den voorzitter en met 43 stemmen de heer Breesnee in de vacature van den heer Prince. Beiden na men liu-n benoeming aan en werden door den Voorzitter daarmee geluk gevvenscht Deze vertrouwde dat zij al hun krachten zou den inspannen om onze mooie vereeniging nog verder in groei en bloei toe te doen ne men. Beiden zegden dit gaarne toe en gaven onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen uiting. Aan het eind der vergadering zéide de Voorzitter nog een afscheidswoord te wil len spreken nu hij door zijn a.s. vertrek van hier het „Groene Krivns"-vvej'k ging neerleg gen, dat zoo vele jaren zijn liefde gehad heeft cn zoo'n grooto plaats in zijn werk zaamheden had ingenomen. Wat Nieuwe Tonge betreft zag hij zijn werk 't meest be loond in de totstandkoming van het Wijk-ge- bouw en van de wijkverpleging. Hij wil hier bij vermelden dat burgemeester Sterk hier aan z.i. de grootste stoot heeft ge-geven tot de bespreking die hierover van de zijde van het Groene Kruis-bestuur gevoerd werd met het Diaconiebestuur. Van welke groote be teekenis de wijkverpleging in onze gemeen te geworden is, is uit de dagelijksohe erva ring genoeg gebleken en spr. is onze Diaronei ook in persoonlijk opzicht ten zeerste dank baar -hiervoor, omdat zijn vverkzaahèid al.s plaatselijk geneesheer hierdoor tot vollere ontplooiing kon komen en tot grootere inner lijke voldoening leiden. Toch moet de Voor zitter zijn Groene Kruis-werk in tweeërlei opzicht als onafgewerkt beschouwen. In de eerste plaats had hij op zijn programma nog staan de invoering van huiszorg voor onze aldeeling als nieuwe onderafdaeling. Vooral gecombineerd met Groene Kruis wijkbaker- dienst zou dit z.i. voorzien in een groote be hoefte. De aanstelling van een huisverzorg- ster-vvijkbaker zo uvoor onzegeeentc gel delijk te bezwaarlijk zijn, gezien het feit, dat de Groene Kruis-leden haast niets te beta len hebben voor de wijkverpleging. Het zou een uitkomst zjjn voor zieke 'huismoeders en hun gezinnen cn voor de kraamvrouwen daar gewone bakershulp hier haast niet te krijgen is en zeker geen geschoolde, zooals de eisch van den tijd toch is. Een tweede onafgewerkt punt van 't Groene Kruis-plan is de uitvoering van geneeskuni dig schooltoezicht. Door de steeds achteruit gaande geldelijke toestand onzer gemeente moest worden afgezien van pogingen daar toe. Aan den anderen kant hebben de schrik wekkende besmettingen van schoolkinderen op meer dan één plaats hetzij door een tube-r culeuzen onderwijzer, hetzij door een zieken leerling de oogen geopend voor het gevaar dat de schooljeugd ook in dit opzicht be dreigt. En nu de oogen eenmaal hierop ge vestigd zijn kan men verzekerd zijn, dat het bij de bekende gevallen niet zal blijven. En de verpleging van al die besmette kinde ren is de gemeente b.v. al op f 8000 te staan gekomen. Men ziet dus wel dat zoowel niet- invoering als invoering belangrijke gelde lijke offers met zich brengen. Daarom lijkt me 't voortbestaan van een propaganda- comité gewensclit om de pu-blieke belang stelling -gaande te houden en dan de tijd af te wachten waarop invoering mogelijk zou blijken. Spr. hoopte en vertrouwde dat zijn opvolger en de verdere leden va-.i bet Groene Kruisbostuur alle krachten zoyden inspan nen niei alleen tot het behoud'van liet ve<-- kregene maar tot verdere groei daarvan. Het mooie Groene Kruiswerk dat zoowel de zie-, ken-dienst als de algemeene gezondheid be vordert, is wel eenige inspanning en opoffe ring waard. Ten slotte dankte spr. de leden voor het in hem gestelde vertrouwen als hun Gr-oot-e Kruis-voorman en wenschte hun en de hunnen 't 'beste toe nu hij bin nenkort de -gemeente gaat verlaten. De heer J. A. Breesnee dankte de voorzit ter voor alles wat bij voor het Groene Kruis in de gemeente had gedaan. Daarna vroeg burg. Sterk het woord. Deze wees op de moeite en de weerstand die moest overwonnen worden door den Voorz. bij de oprichting van het Groene Kruis; op de groote ontwikkeling die de afdeeling ge kregen had onder zijn bestuur en stelde voor Dr. van Gelder te benoemen tot eerelid der afd., wat met algem. instemming plaal vond. Nadat de voorz. nog eenige woorden van dank gesproken had en opgewekt tot 't lid j worden van hen die dit nog niet waren, be hoorde ook de bijzondere algemeene leden vergadering weer tot het verleden. Aan den Edelachtbaren Heer R. Sterk, -Burgemeester, is tot 10 Juli a.s. verlof ver leend tot verblijf buiten deze gemeente. Als loco-burgemeester treedt op wethouder A. Visbeen. Van den heer v. E. verbrandde een klamp stroo. Gelukkig dat dit spoedig werd bemerkt, zoodat erger werd voorkomen. Deze week werd in de gemeente een collecte gehouden .voor het Ned. Bijbel genootschap. Donderdag j.l. hebben de schoolkinde ren een reisje gemaakt naar den Dierentuin te Rotterdam. Begunstigd door mooi weer vertrokken ze al vroeg uit deze gemeente per tram naar Rotterdam. Zooals te begrij pen is hebben de kinderen bizonder genoten want in de Dierentuin valt nogal wat te be zichtigen. Des avonds arriveerden ze weder per laatste geledenheid waarbij de Muziek ver. „Apollo" hen van de tram haalde. Er was op ieders gezicht te lezen dat de kin deren bizonder genoten hadden. Uitslag van de gehouden verkooping van onroerende goederen van den heer I. J. v. d. Broek alhier. Koop I. Een huis met schuren, tuin, boom gaard, water en erf, genaamd Zorgwijk, ver huurd aan M. de Bonte voor f 2.50 per week, groot 28 A. 94 cA. Ingezet door II. Felsbourg oji f 820. Koop II. Een perceel bouwland ten wes ten van koop I, groot 1 Gemet 44 R.V.M. In gezet door H. Felsbourg op f 640 per Gemet of in totaal f 773. Koop III. Drie perceelen bouwland achter koop I, groot 1 Gemet 215 R.V.M. Ingezet door H. Felsbourg op f 660 per Gemet of in totaal f 1133. Koop IV. Twee perceelen bouwland ten oosten van koop I en III, groot 3 Gemet 120 R.V.M. Ingezet door H. Felsbourg op f 840 per Gemet of in totaal f 2872.80. Koop V. Een perceel tuin met uitpad in den polder Klinkerland te Nieuwe Tonge, groot 41 R.V.M., in eigen gebruik. Ingezet door P. Tieleman voor f 40. Koop VI. Een huis met erf aan don Mo lendijk, verhuurd aan W. Hanenberg voor f 2.50 per week. Ingezet door I, Mosselman op f 730. Koop VII. Een huis met erf aan den Ha- vendijk, verhuurd aan D. van Helden voor f 1.50 per week. Ingezet door J. Holleman Az op f 460. Koop VIH. Een huis met erf daarnaast verhuurd aan Anth. van Noord voor f 1.25 per week. Ingezet door J- Holleman Az. op f 350. Koop IX. Een huis met erf aan den Bat tenoordschedijk, verhuurd aan M. Slinger voor f 1.80 per week. Ingezet door Fl. Osse weijer te Oude Tonge op f 310. Koop X. Een huis met erf aan den Bat- tenoordschen dijk, verhuurd aan Wed. J. Hobbel voor f 1.90 per week. Ingezet door Fl. Osseweijer te Oude Tonge op f 200. Koop XI. Twee huizen daarnaast, met erf en tuin, verhuurd aan C. Bruggeman voor I 1.75 per week en aan M. Vreeswijk voor f 1.60 per week. Ingezet door Fl. Osseweijer te Oude Tonge op f 460. Koop XII. Twee huizen met erf aan den Öudelandschen dijk onder Oude Tonge, ver huurd aan Jac. de Boel voor f 1.25 per week en aan J, A. Buys voor f 1.25 per week. In gezet door Jac. de Boel te Oude Tonge op f 630. Koop XIII. Een huis met erf aan den Oostdijk te Sommelsdijk, verhuurd aan P. •G v. d. Gijzen voor f 1.50 per week. Ingezet door Abr. Keyzer te Sommelsdijk op f 210 Koop XIV. Een huis met schuur en erf aan den Zuiddijk, verhuurd aan Z. v. d. Doel voor f 5 per week. Ingezet door A Noordijk op f 1960. Koop XV. Een huis met erf aan den Dui- venwaardschen dijk, verhuurd aan M. van Markenst-eijn voor f 2.25 per week. Ingezet door G. Vermeij op f 700. Koop XVI. Een huis met erf daarnaast, verhuurd aan D. Visser voor f 2.35 per week. Ingezet door J. Holleman Az. op f 920 DIRKSLAND. Door B. en W. is ingevolge artikel 16 der eVrordening op de Brandweer tér kennis gebraciht van allen, wien zui-ks aangaat, -dat. de Brandspuiten no 1 en 2 op Dinsdag 3 Juli a.s. des n.m 8 uur (Zomer tijd) zullen worden beproefd, waartoe ieder tot het personeel der -brandspuit behoorend persoon, met uitzondering van de toorts- of lantaarndragers, wordt opgeroepen, om zich op bovengenoed tijdstip voor het brand-spnnit- huis te bevinden, voorzien van zijn onder- scheidingsteeken, terwijl ieder zoodanig per soon bij deze wordt herinnerd aan de straf bepalingen bij art. 35 der Verordening op de 'brandweer gesteld, wegens liet te laat ko men, afwezig blijven of zich gedurende de werkzaamheden verwijderen. HERKINGEN. Do oogst der aardbeien, valt dit jaar wegens de langdurige droogte erg tegen. De prijzen waren -betrekkelijk goed. Momenteel worden zc langs de huizen v.er kocht voor f0.20 per K.G. D. V. en bij goed weder hoopt de Ned. Herv. Knapen Vereen, op Ger. Grondslag i„Benj a-min" alhier met de afdeelingen van -Doitgcnsplaat en Oude Tonige, gezamenlijk fas. week met hun leiders een dagreis te Smaken naar Ouddorp. As. Zaterdagavond van half zes t<Jl 7 uur zal de afd. Herkingen van den LUT.L weder een schietoefening houden op -Bet plein der Chr School. Trouwe opkomst der leden is zeer gewensclit. MELISSANT. A.s. Dinsdag des avonds van 7 tot 9 uur zullen de schietoefeningen van de B. V. L. plaats hebben op het plein bij de O. L. School. - Door M. Verkerk is aan B. cn W. dezer gemeente vergunning gevraagd voor het verbouwen eenc.r autogarage, en door P. D. Sieling voor het bouwen van een aardappel en bloembollenbewaarplaats. OUDDORP. Aan J. Troost, opzic-hter bij 's Rijks kurustverlichting alhier, is de zilve ren medaille toegekend wegens langduriger eerlijken trouwen dienst bij de Marinekust wacht. - Koen Klepper had dezer dagen het on geluk kopje onder met de fiets in de sloot te rijden. Hij werd door voorbijgangers gered. Van Krijn Padmos aan de Kruisweg is een varken bezweken, lijdende aan longpest. Het is onder politietoezicht begraven. Daar liet dier niet verzekerd was, is dat voor deze werklooze een groote schade. P. Voogd KIz. heeft ondershands ver kocht een perceel bouwgrond, liggende in het Verre Westen, aan M. Sperling te Rot terdam. - A.s. Dinsdag zal voor de Gcref. Gemeen te voorgaan Ds. Bart van Borsele. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zuid-Holland:a. met ingang van 1 Juli tot Dijkgraaf van den polder het Eerste Nieuwland J. Breen Pz.; b. met ingang van 1 Juli 1934 tot Dijkgraaf van den polder de Springer J. Meijer Rz.; met ingang van 1 Juli tot Dijkgraaf van den polder het West- Nieuwland C. Breen Pz.; met ingang tan 1 Juii tot Heemraad van den Polder het Wesl- Nieuwland L. P. Akerslioek. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen moet, in tegenstelling met te voren, thans voor een bezoek aan don Vuurtoren alhier, 15 cent worden betaald. Deze rege ling is voor 't geheele land van toepassing. Bij P. Bosland ontstond een schoor steenbrand, welke bijtijds met zout werd geblusclit. Voor de maand Juii is bij den winke lier T. van Dam goedkoope margarine ver krijgbaar gesteld. Aan de met 1 Juni gepen's. gemeente veldwachter C. J. Loof is door Zijne Excel lentie de Minister van Justitie eervol ont slag verleend als onbezoldigd Rijksveld wachter. BURGERLIJKE STANDEN DEN BOMMEL. Geboren: Neeltje Adriacia, d. v. C. Kornet en J. Holleman; August, z. v. A. S. de Visser en Rosa Lorsé; Arnoldus Joannes Adrianius, z. v. A. M. Smeets en P. Jochems; Leen- dert Dingeman, z. v. A. Kievit en M. Roele; Pie- ternella, d. v. A. Kievit en M. Roele; Johanna Ma ria, d. v. C. J. J. Rommelse en E. Sala; Lena, d. v. J. de Bakker en C. Snijder; Jan Jacob, z. v. L. A Breeman er. S van Gelder; Jacob Leendert, z. v. Joh. de Banker en J. Osseweijer. Ondertrouwd: J. C. de Visser te Klundert, en L. C. van Zanten, alhier. O v e r le den: Maria Fokker. OUDDC RP. Geboren: Grietje, d. v. Kom mer Nuiij en Jannetje Hollaar; Krijn Dingenus, z. v. Govert Breen en Maatje v. d. Wende; Johannes, d. v. Pieterfcje Moerkerke; Cornelia Maria, d. v. Cornelis Vlietland en Neeltje Vlietland; Leentje. d. v. Leendert Westdijk en Jannetje Troost; Cor nelis, z. v. Krijn Flikweert en Leentje Luime. Gehuwd: Teunis Bouman, 34 j. en Cornelia Meijer, 27 j. Overleden: Hester Tanis, 58 j., echtgenoote van Klaas Westhoeve. HERKINGEN. Geboren: Matthijs, z. v. Jan Bestman en Adriaantje Visser. DIRKSLAND. Geboren: Paulus Jacob, z. v. Mattheus Spek en Helena van Zetten. Overleden: Sophia van de Klundert, 48 j., echtgenoote van Dirk Gootjes. OP ZONDAG 1 JULI NED. HERV. KERK Den Bommel: 9y2 u. en 6u. C-aiid. v. d. Bo- gert, van Sommelsdijk Herkingen: 9y2 u. en 6 u. (o. t.) de heer Overweel Melissant: Vm. Ds Bouw Middiel'hai-nie: Vm. de heer Vetter; nam. Ds Bou-w Ouddorp: Vm. Lesdienst; nam. Ds v. d. Wal van Dirksland. (Ma-andelijksolie collecte) Oud-e Tonge: OH u. en 6 u. Ds Verkerk (Vm. H. A.). Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Aeoh Stad aan 't Haringvliet: Vm. Ds Polhuijs; nam. Lesdienst GEREF. KERK Don Bommel: 3/> u. en 5y2 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Oud-dorp: Vm. en nam. Cand. Hagen, van Rotterdam Stad aan 't Haringvliet: Vm. en 's av. Ds de Graaft CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Leaedicnst GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9y> u., 2 u. en 6 u. (o. t.) Lees dienst Middelharnis: Vm. en 's av. Leesdienst Oud-dorp: Vm. en 's av. Ds de Blois, van Dirksland OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. (o. t.) Leesdienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp: Vm. Ds Foppema CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 26 Juni Bloemkool f 1.50-9 per 100 stuks. Komkommers f 5.80. Sla f 0.50—1.10 per 100 krop. Kroten f 1.50—2.20 per 100 bos. Peen f 4.70—5. Postelein f 69 per 100 kilo. Peulen f 7.50—10. Doppers f 3—10.70. Tuinboonen f 2.70—3.50. Eerstelingen f 6.80—7.40. Blauwputten f 7.80—9.70. Vroege Bonte f 7—8.70. Drielingen f 5.70—6.70. Roode bessen f 9.50 per 100 pond. Framboos f 16.50—19.50. Druiven f 32. Aardbeien Aardbeien met dop: Madam Matot f 7.80—10 per 100 pond. Madam Kooy f 7—7.40. Aardbeien zonder dop: Jecunda f 20.40 per 100 kilo, Moulin Rouge f 15.50. Aanvoer 2.750 kilo. k Veiling van Woensdag 27 Juni Bloemkool f 2.7040.30 per 100 stuks. Komkommers f 5.10—6.20. Sla f 0.501.70 per 100 krop. Peen f 2—6 per 100 bos. Kroten f 1.70—2. Postelein f 3.70—6 per 100 kilo. Peulen f 10-11.50. Doppers f 3.60—11.00. Tuinboonen f 3—4.70. Snijboonen f 33. Eerstelingen f 8.80. Blauwputten f 8—9. Drielingen f 3.70—6.10. Roode bessen f 5.50—12 per 100 pond Frambozen f 19.50. Aardbeien Aardbeien met dop: Madam Matot f 5—7,30 per 100 pond, Madam Kooy f 4.50—5.50. Moulin Rougge f 5.80. Aardbeien zonder dop: Jecunda f 16.30—17.30 per 100 Iklio. Moulin Rouge f 14.60. Aanvoer 2000 kilo. Veling van Donderdag 28 Juni Kipeieren 48—50 kilo f 135—1.60 per 100 stuks Idem 57-50 kilo f 1.75-12.05. Idem bruin $8 kilo f 1.90—2.20. Eendeieren f 2.25—3. Blauwputten f 8.20—9.40 per 100 kila Idem drielingen f 5.40—5.80. Aanvoer 9.250 eieren. Zwarte bessen f 9.20 per 100 kilo* Aanvoer 1330 iklio. Aardbeien Aardbeien met dop: Madam Matot f 5.10—6.40 per 100 pond. Madam Kooy f 3.80—4. Aardbeien zonder dop: jecunda f 16.20 per 100 kilo, Moulin Rouge f 13. Aanvoer 1.750 kilo. GEW* AARDAPPEL-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND District I In de week van 18 tot en met 23 Juni werden uit District I, Flakkee, de volgende hoeveelheden aardappelen verladen, bestemd voor: consumptie 970 Kg. Veevoeder 250.881 Kg. Totaal 251.851 Kg. ROTTERDAM, 26 Juni Vee. Aangevoerd 2727 dieren, t.w.: 304 paarden, 7 veulens, 400 m&g". rund., 606 vette rund., 375 vette kalveren, 683 nucht. kalv. 282 graskalveren. 147 schapen of lammeen, 13 varkens, 2 bi®en, 8 bokken of gei-en. Prijzen per kilo: Koeien 6062 c., 2e srt 52 56 c., 3e srt 4044 ets, ossen 5458 c, 2e srt 46 52 c., 3e srt 4044 c, stieren 4850 c., 2e srt 4446 c., 3e srt 384u e., vette kalveren 60 70 c., 2e srt 5055 c., 3e srt 3040 c.. gras kalveren 383330 e.. schapen 383430 c.* lammeren 403530 e, slaehtnucht. kalv. 22— 17 c., slachtpaarden 393530 c., Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien f 205165150, stieren f 250180140, gras kalveren f 352510, werkpaarden f 180130' 80, slachtpaarden f 13510070, hitten f 90 7060, fok nucht. kalveren f 18129, klacht, nucht. kalveren f 654, schapen f 19149, lammeren f 14108, kalf koeien f 210175— 120, pinken f 856550, vaarzen f 1109070. Koeien en os.sen: aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen iets stijver Een prima beest 2 ct boven noteering Vette kalveren: aanvoer al.s vorige week, han del willig, prijzen iets hooger. Voor een prima, beest neg 5 ct boven noteering betaald. Schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, kalmen handel en prijzen als vor. week Nuchtere fok- en «laeiitkaiveren aanvoer kor ter, handel vlug, prijzen, iets hooger Werk- en slachtpaar&cn als vorige vreek, do handel willig, prijzen ets «tjjver Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets ruimer* wilige handel «en prijzen iets hooger Vaaren cn pinken: aanvoer als vorige week Ualmen handel en onveranderde pitteen Gra-skalveren: aanvoer iets ruimer, kalmcn handel en onveranderde pi ijzen Zaterdag 23 Juni bij inzet, en Zaterdag 30 Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het logement „Akershoek" van: le. een huis met schuur, tuin en bouwland te Ouddorp in den Polder den Ouden Oostdijk, kad. Sectie C nrs. 781 en 821, samen groot 72 Are of 470R.V.M. Eigendom van Bastiaan van den, Houten Gzn. Te aanvaarden 1 September 1934. 2e. Een huis met schuurtje, tuin en erf te Oud dorp a. d. Dorpsweg, Kad. Sectie E nrs. 445 en 446, samen groot 12,50 Are of 82 R.V.M. Eigen dom van Willem van der Wende Jza. Het perceel is gedeeltelijk verhuurd aan L. Moerkerk voor f 1.50 per week. Overigens is het perceel .op 1 September 1934 te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 23 Juni bij inzet en Zaterdag 30 Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akershoek van: I. een huis met schuur, tuin en bouwland te Ouddorp, in den pol der den Ouden Oostdijk* kadaster Sectie C no. 781 en 821, samen groot 72 aren of 470%; R.V.M., eigendom van Bastiaan van den Houten Gzn., te aanvaarden 1 September 1934; II. oen huis met schuurtje, tuin en erf te Ouddorp, aan den Dorpsweg, kadaster Sectie E nos. 445 en 446, samen groot 12.50 aren of 82 R.V.M., eigendom van Willem v. der Wende Janszoon. Het perceel is gedeel telijk verhuurd aan L. Moerkerk voor f 1.50 per week; overigens is het perceel op 1 September 1934 te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG? Veiling op Donderdag 28 Juni 1934, in het lo gement van L. Osseweijer te Nieuwe Tonge. Af slag op Donderdag 5 Juli 1934 in het logement van P. M. Schipper aldaar, telkens 's nam, 3 uur (nieuwe tijd) van: Huis met schuren en 3.17.43 H.A. bouwland met gewassen, genaamd „Zorgwijk" aan den Groene- weg in Duivenwaard en 10 huizen en erven, alles te Nieuwe Tonge, 2 huizen en erven in den pol der Zuiderland te Oude Tonge en een huis A 243 en erf aan den Oostdijk te Sommelsdijk. Alles toe- behoorende aan dhr. 1. J. van den Broek te Nieu we Tonge. Nader omschreven bij biljetten Afzonderlijk en in diverse combinaties. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 6 Juli, 's avonds 6 uur (oude tijd), te Nieuwe Tonge, ter herberge van mej. de wed. I. de Witte, veiling; en Op Vrijdag 13 Juli 1934, 's avonds 6 uur (oude tijd) te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schipper, afslag van: a. Zes huizen met erf en grond, te Nieuwe Ton ge, op het dorp, kad. Sectie A ns. 629, 659, 1138, 1956, 2007 en 2031, verhuurd aan C. Koert, D. de Witte, C. Kievit Mzn., L. KareLs, D. J. Breesnee en C. van der Made; en b. Een arbeiderswoning met erf en grond (erf pacht tot 1 November 1966), te Oude Tonge, aan den Oudel. Dijk, nabij de Hofstede, bewoond door J. Polleman, kad. Sectie C no. 1701, groot 6 Aren (39 Roeden V. Maat), verhuurd aan M. de Boet. Breeder bij biljet omschreven. Alles in eigendom toebehoorend aan den heer I. J. van den Broek te Nieuwe Tonge. Notaris VAN DER SLUYS. Openbare vrijwillige verkooping van een hof stede met 28.58.40 H.A. bouwland en weiland te Achthuizen gemeente Ooltgensplaat. Notarissen Me. A. Mijs en S. J. Mus te Rotter dam en de waarnemend Notaris Mr. J. W. Höpink te Ooltgensplaat zijn voornemens op Donderdagen 12 en 19 Juli 1934 telkens n.m. 3 uur (zomertijd) in café Moerings te Achthuizen bij Veiling én in café Buijs aldaar bij afslag in het openbaar te ver- koopen: De hofstede gelegen aan den Bommelschen dijk nummer B 112 te Achthuizen met 17.41.40 H.A. kostbaar bouwland gelegen in den polder den Grootenblok benevens 11.17.00 H.A. uitstekend bouwland gelegen aan den Zandweg in de polder de Galathee. Het geheel zal worden geveild in 6 perceelen met combinaties Polderlasten Grootenblok f 9.— per H.A. en Galathee f 12 per H.A. Aanvaarding 1 Januari 1935, betaling kooppen ningen 1 October 1934. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van genoemde Notarissen te Rotter dam Leuvehaven 107, Voorstraat Ooltgensplaat en Straatweg 2 te Hillegersberg. Op Woensdag 11 Juli bij inzet Op Woensdag 18 Juli 1934 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in bet ho tel „de Harmonie" te Sommelsdijk. Een tuin met schuur aan de St. Nicolaas- of Hovendreef te Sommelsdijk. Toebehoorende aan de Gebr. Edewaard te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdagen 11 en 18 Juli 1934 telkens des avonds 7.30 uur j (zomertijd) te Dirksland, resp. in de zaal „Odéon", veiling en ter herberge van J. Vermeulen, afslag, van: a. 8 woningen, waarvan 3 aan den Straatdijk en 5 aan den Gelderschedijk te Dirksland, in per ceelen en comb. b. Verschillende rechten van erfpachtsheffing tezamen tot een bedrag van f 29.90 per jaar, ten laste van perceelen te Dirksland aan den Gelder sehen dijk. Alles behoorende tot den boedel van wijlen den heer en mevrouw C. J. Kruijthoffr—de Gast te Rotterdam.'Breeder bij biljet. Notarissen Mr. A. en J. S. MIJS, te Rot terdam en Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2