Gemeenteraad vi Nieuwe Tonge MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 27 JUNI 934 Piaatselijk Nieuws* WETHOUDER PRINCE NEEMT ONTSLAG Vrijdagmiddag kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Sterk. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna hij mededeelt dat de heeren A. v. Alpen en Nelisse wegens ziekte verhinderd zijn. De heer Prince is zonder kennisgeving afwezig. De SECRETARIS leest de notulen van de vorige vergadering, welke door den Raad worden goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een dankbetuiging van den heer Hemmink voor zijn benoeming tot klok luider. Ingekomen is een verzoek van A. J. Tim mer om vergoeding van reisgeld voor zijn kinderen, die de Christelijke school te IIer- kingen bezoeken. Dc VOORZITTER deelt mede dat de adres sant er volgens de wet aanspraak op mag maken. B. en W. stellen dan ook voor, het ven-zoek in te willigen. De lieer TUL vraagt of liet niet mogelijk n as, wanneer de kinderen van T. de sahool in Oude Tonge bezochten. Dat was veel dichter bij. In de tweede pleats is epr. ter oore gekomen, dat de hoofdonderwijzer van Oude Tonge veel beter de verzuimen aan- teekent dan het hoofd van de school in Her kingen. liet is moer dan schandalig, aldus spr., zooveel als de kinderen de sclhool ver zuimen. Ze loopen vaak een lieele week op straat. DE VOORZITTER: Het verzuim van de kinderen kan ik niet beoordeelen. Wij beta len naar het aantal schooltijden, welke de kinderen hebben meegemaakt. Dat aantal vermenigvuldigd met 1 cent per K.M. is het bedrag, hetwelk vergoed wordt. Dc lieer TUL: Dan is ecu degelijk onder zoek noodzakelijk. De VOORZITTER: Er zijn 187 schooldagen gemaakt. De heeir TUL: Dan zijn ze dus een half jaar thuis. De VOORZITTER: Ik zal een onderzoek in laten stellen. Daarna wordt liet verzoek ingewilligd. Ingekomen is een schrijven van liet Brow. Bestuur, waarin gewezen wordt op liet groo ts nut voor de gemeente, wanneer zij aange sloten zou zijn bij den Ned. Bnandweerbond en de Prov. Brandweerbonden. De VOORZITTER wijst er op, dat inder daad aansluiting bij dezen bond groote voor deellen voor de gemeente oplevert. Indertijd heeft spr. daar inlichtingen over gevraagd en op uitvoerige wijze verkragen. Het komt de gemeente per jaar op 8 of 10. Aldus wordt besfioten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten bij het Nat. Crisis-Comité vow de werkloo- zen steun in natura aan te vragen. Het Nat. Crisis-Comité is bereid 7i.70 beschikbaar te stellen, mits dc gemeente eeraaeifde be drag beschikbaar stelt. Ingekomen is bericht van Dr. de Man, dat hij zijn benoeming tot gemeente-geneesheer voor de vaccinatie aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is liet rapport van de verkeers- commissie van Boeyen. Zal aan de raads leden ter inzage gezonden worden. De VOORZITTER deelt mede dat B. on W. voorstellen geen verordening in liet lei en te roepen aangaande de verbetering van het geitenras. B. en W. willen in dit opzicht geen dwang uitoefenlen. De heer TIJL wijst er op, ctat het wel de gelijk noodig is, want de geit is de koe van den werkman. De VOORZITTER wijst erop dat het niet op den weg ligt van het gemeentebestuur. Het is geen direct gemeentebelang maar een belang voor de veehouders. Er is een Ko ninklijk Besluit betreffende dezelfde kwestie voor de stieremfokkerij. Ook daarin wordt hetzelfde standpunt ingenomen. De burge meester van Sommeisdijk heeft er terecht op gewezen, dat de controle erg moeilijk is Het lidmaatschap van deze vereeniging is daarbij maar 75 cents. Dat is dus voor nie mand eien bezwaar om zich aan te sluiten. Het is voor hen van het hoogste belang. B. en W. stellen dan ook voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Ingekomen is proces-verbaal over den 6tand van kas en boeken van den gemeente ontvanger. In kas was 1513.45. Boeken en kas zijn in orde bevonden. Ingekomen is bericht van het gemeente bestuur van Stellendam, dat de heer P. Hoon herbenoemd is als afgevaardigde voor de stichting Drinkwaterleiding Goeree en Over flakkee. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten van liet raadsbesluit tot electrifioatie van Battenoord. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een voorstel van het ge meentebestuur van Dirkeland tot wijziging van de statuten van de stichting Drinkwater leiding Goeree en Overflaikkee". Het ge meentebestuur van Dirksla,nd stelt voor ook de ambtshalve zitting hebbende leden in hef Daigelijksclie Bestuur om de vijf jaren te doen aftreden. Met alg. stemmen wordt be sloten hierop adhaesie te betuigen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij naar aanleiding van de bezwaren, geuit door dien heer W. van Alphen in de vorige vergade ring tegien het, feit, dat wij een verzekering aangingen met buitenlandsche maatschap pijen, om inlichtingen heeft gevraagd bij de Ver. van Ned. Gemeenten. Deze vereeniging deelde mede, dat zij geen redelliijke voor waarden kon bedingen bij Ned. Maatschap pijen. De buitenlandsche waren voor de helft goerlkooper en deze maatschappijen zijn zeer solied, want de Hollamdsche maatschappijen gaan er heel vaak nog herverzekeringen mee aan. Ingekomen is van Ged. Staten de nieuwe sail'arieregeling voor de ambtenaren. De nor men voor het salaris worden vain 2400 2900 op 23002750 gebracht. Voor het sa laris van den secretaris van 23002800 cip 20502500 en voor den gemeente-ontvanger van 75010.50 op 7501000. De raad kan zich ermee aecoord verklaren Ingekomen is bericht van Ged. Staten, dat in de verordening voor dien gemeente-veld wachter enkele radicale wijzigingen moeten wonden aangebracht. Aldus wordt besloten. Eveneens warden enkele wijzigingen aan gebracht in de instructie voor den gemeente geneesheer. Ook de instructie voor den klok luider wordt goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede, dat bericht is ingekomlen, diat de rente welke het legaat tot onderhoud vam de lijkkoets apart op de begrooting vermeld moet worden, hetgeen tot dusver niet gedaan werd. B. en W. stel len voor de rente op een spaarbankboekje ie zetten. Aldus wordt besloten.. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening en de begrooting van de gemeente worden gekozen de heeren Tijl en W. A. vain Alphen. Tot leden tot het nazien van de rekening en de begroeting van het Burgerlijk Armbestuur warden gekozen de heeren Nslissen en A. van Alphen. Op voorstel va,n B. en W. wordt besloten de woning voor den gemeente-geneesheer te verhuren voor 400. Enkele af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Da® komt aan de orde do benoeming van een ambtenaar van dien Buig. Stand. Alvorens daartoe over te gaan wijdt de VOORZITTER enkele oogenbliklaon aan de herinnering van het vele werk, dat wethou der Prince, die zijn ontslag als wethouder beeft aangeboden, heeft, verricht. 11 jaren heeft hij de gemeente als wethouder en 35 jaren als ambtenaar van den Buig. Stand gediend. Wij beseffen, aldus spr., hoe moei lijk het voor wethouder Prince is geweest om ontslag te moeten nomen ate ambtenaar van den Burg. Stand. In al die jaren leefde hij met hart en ziel voor de belangen va>n de de gemeente. Zijn adviezen en voorstellen werden altijd op hoogen prijs gesteld, omdat ze zoo weldoordacht waren. Spr. voelt zich gedrongen, en hij weet dat hij thans ook na mens de Raad spreekt, wanneer hij wet houder Prince een gelukkigen levensavond toowensoht en dat nog vele gelukkige jaren voor hem in de toekomst besloten liggen. Tot ambtenaar van don Burg. Stand wordt gekozen de heer A. Visbeen. Tot wethouder wordt benoemd de heer D. Breesnee. De heer Nalisse krijgt 1 stem, ter wijl ar 1 stern blanco is. Op voorstel van den voorzitter wordt de verhooging van liet verbaail van pensioen in gesloten zitting behandeld. Het kohier voor de hondenbelasting wordt vestges'teld op 139.50. Bij de rondvraag vraagt de heer W. VAN ALPHEN hoeveel procent thans bij de water leiding is aangesloten. De VOORZITTER: 93 procent is thans aan gesloten. De heer VAN' ALPHEN: Wordt voor die 7 procent tot vervolging overgegaan? De VOORZITTER: Op het oogenblik is deze kwestie nog niet besproken in de stich ting. Dc heer W. VAN' ALPIIEN: Dan moet men daar zoo spoedig mogelijk mee beginnen, anders betalen de andoren dubbel. Ik heb ook bezwaar tegen dat dubbeltje incasso. De VOORZITTER: Ook daarover kan ik mij nog niet uitlaten. De heer TIJL vraagt hoe het met de vuil nisbelt staat. Op het oogenblik liggen de papieren en liet vuil over de straat. De VOORZITTER: Een particulier wil die mestvaalt hebben, maar die moet wachten op de waterleiding. liet is beter dat een par ticulier die belt weghaalt dan de gemeente Op voorstal van den heer W. van Alphen wordt nog besloten een circulaire te richten tot de werkgevers, om zooveel mogelijk werk lieden aan het werk te zetten en de machi nes thuis te houden. Daarna volgt sluiting. SOMMELSDIJK. Tegen een tweetal personen is alhier proces-verbaai opgemaakt wegens het rij den over dat gedeelte van den Langeweg. dat voor het berijden met fietsen gesloten is verklaard. Het woon- en winkelhuis, staande aan den Dubbelen Ring, toebehoorende aan C. M. Tiele- man, alhier, is bij publieke verkooping ten over staan van notaris L. van der Sluys te Dirksland, ingezet door J. Tielcman op f 1450. Een zoontje van den winkelier G. W. V. had het ongeluk zoodanig te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Deze con stateerde hersenschudding. Deze week zal langs de huizen dezer ge meente door leden van de Meisjesvereeniging wor den gecirculeerd met lijsten, tot inzameling van gelden voor Bijbelverspreiding. Dit staat in ver band met het 120-jarig bestaan der Vereeniging van Bijbelverspreiding. Vorige week stonden bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente ingeschreven: 67 landarbeiders, 2 losse werklieden, 5 transportarbei ders. i pakhuisknecht. 2 schilders, 4 Jandbouwers- knechts. 1 timmerman, I opperman. 1 kantoorbe diende. 1 chauffeur, 3 metselaars, 1 typograaf. Hiervan waren 3.1. Zaterdag 64 personen werkloos. L.I. Maandagmiddag werd in de zaal van ho tel .Harmonie" aan den Langeweg alhier een ver gadering gehouden van schoenmakers en schoen winkeliers op ons eiland. Op verzoek hield dc heer J. H. Dijkers van Sommeisdijk een rede, ten einde doel en streven van de Centrale Vereeniging Huiden, Leder en Schoenen (H.L.S.), die zich over geheel Neder land uitstrekt, uiteen te zetten. Duidelijk liet spr. uitkomen dat het gebiedende eisch was zich ook op Goeree en Overflakkee te organiseeren. Indien men iets wil bereiken: eenheid verkrijgen, dan moet dit langs organisatorischen weg. Er wordt geen steun van Regeering of wie ook gevraagd, maar er moet onderling contact bestaan, waardoor misstanden in het schoenmakers- en schoenwinke- liersbedrijf worden voorkomen. Op de met aandacht gevolgde rede worden ver schillende vragen gesteld, die door den spreker worden beantwoord. Het resultaat van deze bijeen komst was, dat een vereeniging werd opgericht, omvattende het geheele eiland Goeree en Over flakkee. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer Vreeswijk van Dirksland. (De heer Dijkers kon zich niet beschikbaar stellen). De algemeene vereeniging -werd onderverdeeld in de groep schoenmakers en de groep schoenwinkeliers. De groep schoenmakers verkoos tot bestuursleden de heeren A. A. Keyzer en Jb. Wielhouwer, beiden te Sommeisdijk, en de groep schoenwinkeliers de heeren Jansen ,te Middelharnis en Markus, te Goe dereede. Alle aanwezigen op deze druk-bezochte vergadering traden als lid der vereeniging toe. MIDDELHARNIS. De extra-collecte, j.l. Zon dag gehouden in de Chr. Geref. Kerk, ten bate van de emer. predikanten, -predikantsweduwen en wee zen, heeft opgebracht f 66.77. Zaterdagavond ontstond er in een woning aan de Sasdijk bij de familie G. huiselijke oneenig- heid. Het kwam zoover dat vader en zoon hand gemeen werden, en ten slotte de vader het bewust zijn verloor. Medische hulp moest worden ingeroe pen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. Tegen enkele personen uit andere gemeenten is door de politie proces-verbaal opgemaakt we gens het rijden per fiets over de Westdljk op daar toe verboden uren. Door den metselaar D. v. d. Waal zullen vier nieuwe woningen worden gebouwd. Door B. en W. is daartoe vergunning verleend. Bij de gehouden controle door de Rijksamb tenaar en de politie op auto's en rijwielen of deze voorzien waren van de vereischte rijbewijzen, is tegen enkele rijders proces-verbaal opgemaakt. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis, op Woensdag 27 Juni 1934 des na middags half drie uur. Te behandelen: 1. ingekomen stukken. 2. Wijziging statuten Drinkwaterleiding G. en O. 3. Benoeming leden bestuur Drinkwaterleiding G. en O. 4. Goedkeuring rekeningen gasbedrijf. 5. Voorstel Cs. v. d. Meijde tot invoering van de kermis. 6. Wijziging begrooting 1933 en 1934. 7. Benoeming commissie onderzoek gemeente rekening 1933. 8. Voorstel tot riolcering van de Nieuwstraat. 9. Goedkeuring begrooting E.M.G.O. boekjaar 1 Mei 1934-1 Mei 1935. Te Middelharnis had op 23 Juni een druk bezochte Districtsvergadering plaats van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Besproken werd de loon- actie te Goedereede en Overflakkee. Op een drietal plaatsen had het overleg met de werkgevers tot resultaat dat een C.A.O. werd afgesloten. Op een zestal plaatsen echter had het overleg geen resul taat opgeleverd, wat hoofdzakelijk het gevolg was van het feit dat een zeer belangrijk aantal werkge vers overleg weigeren. Alle afdeelingen spraken hierover hun teleurstelling uit en keurden de hou ding der werkgevers definitief af. Tevens werd de verwachting uitgesproken dat nu binnen heel korten tijd overeenkomstig de „Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag" betreffende het Landbouwcrisisfonds de voorschriften bedoeld bij art. 8 der Crisisorg. besluit zullen worden vast gesteld. Het H. B. werd opgedragen die maatrege len te treffen welke mede kunnen leiden tot overleg en afsluiten van loonovere-enkomsten tusschen werkgevers en werknemers. Vestiging: Elizabeth Boshoven van Stellen dam; Willem Breen van Bergschenhoek; Marie Miezelmoe van Brielle. Vertrokken: Joh. van IJzerlooij en gezin naar Rotterdam. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week 1800 H.L. aard appelen vervoerd. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 24 werkloozen ingeschreven. Terwijl A. de B. aan het uien wieden was, hebben een of meer onbekende personen de bin nenbanden van de wielen van zijn fiets gehaald. Later is de fiets in een stuk tarwe teruggevonden. Of hier baldadigheid of moedwil in het spel is, blijft een vraag. In ieder geval blijft het een zeer lage streek. Bij het grassnijden had H. M. het ongeluk een stuk van zijn vinger te snijden, zoodat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Zondag j.l. ontstond bij J. Trommel een be gin van brand in den schoorsteen. Hoewel de kachel niet brandde, zal de brand vermoedelijk ontstaan zijn door broei van het roet. Gelukkig kon de brand spoedig worden gebluscht. De langs de huizen gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht de som van ruim E 5. Dezer dagen zal in de geheele gemeente col lecte worden gehouden ten bate van het groote te kort van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. In de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag de maandelijksche collecte ten bate van de kerk wor den gehouden. OOLTGENSPLAAT. De heer W. Voogd is benoemd tot Kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Kerk. Uitslag verkooping gra'sgetvas Doldér het Rietveld. Pe;v. I; J. L. Beijer f 20, perc. II: A. van der Veer f 30, perc. Ill: W. J. Ruth f 50, perc. IV: J. van Guys f 60, perc. V: D. Korteweg f 00, perc. VI: W. J. Buth I 100. N'aetling W. J. Buth f 1. Werppolrier perc. I: I'. Bom f 90, perc. II: P. M. van de Capelle f 50, perc. Ill: P. Bom f 120, perc. IV: C. Bom f 120, perc. V: A. N'eels f 80. perc. VI: D. Korteweg t 80, perc. Vil: I.. Mcoyaart f SO; perc. VIII: W. van Kempen DAV.z f 80, perc. IX: W. J. Buth f 140, perc X: A. N'eels f 250, perc. XI: A. J. Korteweg i 140, perc. XII: .1. van Gnifi 100, perc. XIII: P. M. van de Capelle f 120 NaeUing perc. I: K. Bom 35, perc. II, III en IV: f 40, 83 en f 10 A. N'eels. OOLTGENSPLAAT. De collecte voor den gewapenden dienst, welke vorige week ge houden weid, heeft opgebracht de som van f 12.48 netto. Vanwege het Ned. Bijbelgenootschap zal deze week een collecte langs de huizen ge houden worden. De heeren Meyer- van Houten, Klein, Van Es en Jansen, hebben hun benoeming tot leden der commissie van Schoolverzuim aangenomen. Als secretaris is nog toege voegd de heer P. Bom. OUDE TONGE. Tijdens zijn woiikzaanïhe- den slak de slager Jac. de Vos- alhier, met een mes in zijn hand, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond. Geneeskundige hulp van dr Eschauzier was noodzakelijk. De opbrengst van de deze -week gehou den collecte voor den gewapenden die'usi bedroeg f 9.90. Op den Langeweg, alhier, kwam, de heer .1. de Ron, tengevolge van een val van zijn fiets zoodanig terecht, dat. hij het be wustzijn verloor. Door een aldaar juist pas- seerendo auto, werd hij huiswaarts vervoerd Geneeskundige hulp werd verleend door dr Parree, die tevens de bij die val opgeloopen verwondingen aan gezicht en handen ver hond. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 44 landarbeiders en 1 metse laar- terwijl er in genoemd tijdvak 69 per sonen in de werkverschaffing werden te werk gesteld. De opbrengst van de jl. Zondag in do Ned. Herv. Kerk alhier, gehouden collecte waarvan de opbrengst komt ten goede van lijders aan vallende ziekten, bedroeg f 35.10. Ter gelegenheid van het 120-jarig be staan van het Nederl. Bijbelgenootschap zal Vrijdag a.s. langs de huizen der ingezetenen een collecte worden gehouden, welke collec te wij warm aanbevelen. Donderdag 21 Juni jl.: Thor I (Dirks land)Excelsior I 2—1: Zaterdag 30 Juni a.s Woest Kwiek I (Middelharnis)—Excelsior 1 Korfbalwedstrijden, en Voetbalwedstrijden- Zaterdag 23 Juni j.l. Xerxes IIVios I (Den Bommel) 8—0: Zaterdag 30 Juni a.s. Xerxes IFlakkee III (Middelharnis).. NIEUWE TONGE. Onder leiding van de pres., zr. B. Landheer, maakte de Meisjes- vereen. „Draagt Elkanders Lasten" alhier haar jaarlijksche zomeruitstapje. Ditmaal echter werd de reis naar Noord-Holland ondernomen. Begunstigd door mooi zdknerweer, ver trok men des morgens per eerste gelegen heid uit N". Tonge, on begaf men zich direct naar Amsterdam. Daar gekomen bereikte men liet eigenlijke doel der tocht n.I. een rondvaart naar het eiland Marken, Volen- dam, Monnikendam en Broek in Waterland. Het eerste bezoek gold Marken, het wonder lijke eilandje met zijn houten woningen en Volendam beide bekend vanwege de ouderwetsche eigenaardige kleederdracht der bewoners. Natuurlijk werd dit met groote belangstelling gadegeslagen. Te Mon nikendam werden vele oude gebouwen en te Broek in Waterland een model boerderij bezichtigd, 's Avonds begaf men zich weder om naar Amsterdam, waar men toon nog het Begijnenhof met een bezoek vereerde en men iii de Burgerwachtt een nachtver blijf cp zocht. Des anderen daags werden nog verschillende openbare gebouwen be zichtigd, oa. ook het Koloniaal Instituut. Des avonds werd de terugreis weder onder nomen en arriveerde het gezelschap weder zonder ongelukken in onze gemeente, en was op ieders gezicht te lezen dat men bi zonder genoten had, en dat het reisje wel geslaagd mag heeten. —De heer K Prince heeft bedankt als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Tot wethouder is in de vacature van den heer K. Prince gekozen de heer D. Breesnee. NIEUWE TONGE. Tot voorzitter der Zuid- Hoil. Ver. „Het Groene Kruis", afd Nieuwe Ton ge, is in de vacature van Dr. C. van Gelder, die wegens vertrek naar elders als zoodanig bedankte, met algemeene stemmen benoemd Dr. P. de Man, en in de vacature van de heer K. Prince is als bestuurslid gekozen de heer D. Breesnee. De op j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden maandelijksche collecte heeft op gebracht de som van f 25. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag 40 werkloozen ingeschreven. De nieuwe aardappelea worden alhier voor f 0.45 de vijfkop verkocht. Wedvlucht Chateauroux. afstand 574 K.M. Lossing 6.40 uur. Eerste duif 6.24.08. Laatste duif 6.24.08. J. van Alphen 1, 10; Abr. Tijl 2. 7, 9; D. de Witte 3; Joh. Noteboom 4, 5. 6, 8; G. A. v. d. Werf 11. DIRKSLAND. Door de Korfbalclub „Tlio- I" werd een competitie-wedstrijd gespeeld in de 1ste afdeeling tegen A.D.O.I. met een uitslag van 1—4 en door Thor II in do 2e afdeeiing tegen A.D.O II met oen eindstand van 0—5. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werkloos ingeschreven: 60 land arbeiders, 5 metselaars en 2 timmerlieden. Totaal 67, tegen vorige week 65. Deze week zal alhier een collecte wor den gehouden voor liet Ned. Bijbelgenoot schap in verband met liet 120 jarig bestaan van liet Genootschap. Het distributïevleesch in blik zal deze week voor de werkloozen verkrijgbaar zijn op bon no 29 bij slager Grootenboer, aan den Straatdijk. In de Zomerstraat kreeg een tweetal jongens ruzie, welke zoo hoog liep, dat de een den ander zoodanig met een melkbus op het lioofd sloeg, dat deze zich onder be handeling van dr Weinmann moest stellen. HERKINGEN. Bij Kon. besluit van 6 Juni 1934 is goedgekeurd de door den Raad dezer gemeente in haar vergadering vastgestelde heffingsverordening op de hefiing van op centen op de Verogens en de Gcmeente- fondsbelasting. Een cn ander is aangeplakt ter openbare kennisgeving, ter plaatse waar zulks behoort. A.s. Vrijdag zal door enkele leden van de Ned. Herv. (Ger.) Meisjesvereen. „Dór- ras" alhier, een inzameling worden gehou den langs de huizen der ingezetenen, ten be hoeve van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap. 't Is te hopen, dat ieder, die iets kan en wil bijdragen oor liet werk van het Bij belgenootschap, dit a.s. Vrijdag doen blij ken. Het werk van het Bijbelgenootschap is interkerkelijk. Jongelieden, die ter verkorting van den duur, van vebblijf onder de wapenen, willen deelnemen aan de oefeningen van liet Voor oefeningsinstituut van den Vrijw. Landstorm kunnen zich in het tijdvak van 115 Aug. daartoe aanmelden. De oefeningen zullen in October a.s. aanvangen. Men zie verder aan plakbord. Bij de j.l. Zaterdagavond gehouden schietoefeningen van don Bijz. Vrijw. Land storm werden de volgende punten behaald: J. Looij 94, J.de Geus 91, L. J. v. d. Velde 90, C. v. d. Wende SS, L Doornhein 87, A dc Geus Cz. 86, W. Markus 85, C. v. d. Veer 85, C. Tanis 84, J. Lodder 82, L. Kievit 75, A. Nieuwlander 69, D. Kievit 68 punten. Max. aantal te bereiken punten 100. Door liet algemeen armbestuur is be sloten een kasgeldleening aan te gaan. Door het bestuur van don polder Oud- Iterkingen is aau B. en W. vergunning verleend tot het dempen van de Bermsloot gelogen langs een terrein nabij dc Ned. Herv. Schooi, teneinde aldaar de Bewaar school te bouwen. In de gehouden vergadering van In gelanden van de z.g.n. Oude polders is be sloten het tractement van den voorzitter en den secretaris resp. te verlagen met f 50 en met f 100. Tevens werd besloten ter verbetering van wegen enz. een geld- leeniiig aan te vragen groot f 30.000. Vorige week werden hij den landbou wer A. J. den Boer de eerste aardappelen van dezen oogst gerooid en verzonden naar Den Ilaag. Het moet de eerste zending zijn die dit jaar uit Flakkee werd verzonden. Het besrhot bedroeg plm. 70 a 75 H.L. per gemot, Soort van den aardappel Eerste lingen. MELISSANT. Door Ds. P. Bouw is een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Noor deloos en Oud-Vosmeer. A.s. Woensdag nam. 3.30 uur (o. t.) zal door Ds. Bouw huwelijksinzegening plaats hebben van J. Oorbeek en Joh. Overweel. Zaterdag trok het zoontje van L, W. een theepot met thee over zich heen, waardoor het knaapje zoodanige brandwonden opliep dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdag is de echtgenoote van D. G. naar het ziekenhuis te Dirksland vertrokken 'ter observatie. STELLENDAM. De afgeloopen weak was de uitkomst van dc ganiialenvissolierij, voor zoovcal betreft de garnailien voor de con sumptie, ongeveer gelijk aan de vorige week 5 dagen werd er gevisoht en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 50 K.G. gar nalen, welke werden afgeleverd voor 10 cl. per K.G. Tevens werden afgenomen 3000 K.G gezouten garnalen tegen een prijs van 12 ets. Voor de drogerijen werdien vaal garnalen af geleverd. Somimige vaartuigen vingen 3000 K.G. anderen nog geen 300 K.G. Deze warden verkocht tegen 10 cent per KG. De aanvoer van ansjovis werd do laatste weken steeds minder. De prijs bedroeg 10 ct per K.G. Van hier is deze visedherij dan ook gestaakt. Het door den Kerkeraiad van hier en die te Mölissant, gezamenlijk uitgebracht beroep op den heer II. de Valk, candidiaat tie Botterdam, is door dezen aangenomen. Uitslag gehauiden publieke verkooping vam landerijen ten verzoeke van de Erven van wijlen Jb. Meijer, te Ouddnrp. Koop 1. 3 Gemeten 270% Roeden V. M. bouwland in den polder Kraaijenisee, ver huurd tot blootschoof 1911, ingezet door den lieer C. van Markesteijn te Dirksland op ƒ2720 aangeloopcn. Koop 2. 3 Gein. 270% R. V. M. gelegen als koop 1, ingezet door C. vain Maiikesteijn te Dirksland op 2840 aangeloopcn. Combinatie kloopien 1 en 2 aangekropen. Koop 3. 3 Gem. 257 R. V. M. gelogen als koop 1, ingezet door W. Haagene te Dirks land op 2000, gemijnd door C. Both te Dirksland voor 2400. Combinatie koopen 1, 2 en 3 gemijnd door G. van Oostenbrugge te Ouddorp op 8500. Klcop 4. 2 Gein. 116 R. V. M. bouwland in kavel 3 van de Hallspolder verhuurd tot 11 November 1940 aan Z. Klink, ingezet door K. de Goede alhier op 1810 aangekropen. Koop 5. 3 Geni. 37 Roeden, gelegen als koop 4, ingezet door II. van Weezei te Oud dorp, op 2030 aangekropen. Combinatie van koopen 4 en 5, gemijnd door G. van Oostenbrugge te Ouiddorp voor ƒ4500. Koop 6. R. Gem. 211 Roeden V. M. bouw land in kavel 13 vam de Woutrinapolder, verhuurd tot 11 Nov. 1931 aan de Gebr. Hu- man alhier, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 2825 aangeloopcn. Koop 7. -4 Gem. 71 R. V. M., gelegen als koop 6, ingezet door C. Zeedijk alhier, op 2800 aangekropen. Koop 8. 4 Gem. 224 B. gelegen als koop 6, ingezet door II. van Weezei te Ouddorp op ƒ2675 aangeloopen. Combinatie koopen 6, 7 en S aangeiloopen Koop 9. 3 Gem. 226 Roeden V. M. bouwland in kavel 12 van de Woutrinapold/r, ver huurd tot 11 Nov. 1940 aan de Wed. J. Moy- ses alhier, ingezet door C. Snijder te Oude- Tonge op 2475 aangeloopen. Koop 10. 3 Gom. 227 Boeden, gelegen ate koop 9, ingezet door W. Blokland alhier op 2425 aangeloopen. Koop 11. 4 Gem. 270 Roeden, gelegen als koop 9, ingezet door A. Bom te Middelbar- nis, 'op 2525 aangeloopen. Combinatie van koopien 9, 10 en 11: ge mijnd door W. Blokland alhien- op 7520. Koop 12. 3 Gemeten 223 Roeden V. M. bouwland in de 11 kavel vam de Woutrina- polder, verhuurd tot 11 Nioiv. 1940 aan J. Vis been te Melissamt, ingezet door C. Snijder te Oude Tonga op 2278 aangeloopen. Koop 13. 3 Gem. 223% R. V. M. gelegen ais koop 12, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 2350. Combinatie koopen 12 en 13, gemijnd door C. Visser alhier, voor 4650. Koop 14. 5 Gemeten 1 Roede V. M. gelegen als koop 12, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 2700 aangeloopen. Koop 15. 2 Gem. 42 Roe. V. M. bouwland gelegen in kavel 8 van de Adriamapolder, vePhiuiurd tot 11 Nov. 1943 aan de Wed. J. Moyses alhier, ingezet door T. Tanis te Oud- d»rp op 1600 aangeloopen. Koop 16. 2 Gema 42 Roeden V. M. gelegen als koop 15, ingezet door T. Tanis te Oud dorp op 1600 aangeloopen. Koop 17. 2 Gem. 76 Roeden V. M. gelegen als koop 15, ingezet door L. Troost te Goede reede, op 1025 aangeloopen. Gr mbinatie van koopen 15, 16 cn 17 afge mijnd- door G. van Oostenbrugge te Oud dorp op 5310. Het vieohreoht in de haven der gemeen te Stellendam wordt voor het tijdvak van 1 Juli 1934 tot en met 30 Juni 1937 weder op nieuw bij openbare inschrijving op a.s. Vrij dag vertruurd. Voor de werklooze garnalenvisschere- knechts en zetsdhippeiB uit deze gemeente is thans een steunregeling door Z. E. Minister van Sociale Zaken geldig verklaard en ter plaatse hekend gemaakt. De openbare verkooping van klavers te velde om eenmaal te maaien en te hooien, ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereede, alhier gehouden, heeft gemid deld 0.20 per Voorneche Roede opgebracht Bij de hier ter plaatse gehauidien apen bare verkooping van het grasgewas om een maal te maaien in de KroningE-pcllder alhier, ten behoeve vam het Kroondomein, varieer den deze van 65 tot 100 per perceel. Ver kocht werden 16 perceelen, ellk perceel on geveer groot 3 Gemeten V. M. Op Vrijdag 29 Juni hoopt 't N.ederlandsch Bijbelgenootschap zijn 120-jarig bestaan te gedenken. Voor velen is het werk van het Bijbelgenootschap nog onbekend. Toch moest ieder, die Gods Woord liefheeft- iets besef fen van den heerlijken arbeid door deze or ganisatie verricht. Millioencn bijbels zijn in den loop van de jaren door het Bij bel Genootschap uitgege ven. Bovendien worden door 250 afdeelingen waarbij alle gemeenten in ons land zijn in gedeeld. de Bijbels vaak verspreid tegen verminderden prijs, of zoo noodig geheel kosteloos. In Indië is de Bijbel reeds in 32 talen ver taald en uitgegeven, tot grooten steun der Zending en tot zegen der volkeren. liet groote doel, dat het Bijbel Genoot schap voor oogen heeft, is dc Bijhei vertalen uitgeven cn verspreiden. Daar aanteekening of uitlegging bij de uitgaven van den Bijhei is uitgesloten, kan het Bijbel Genootschap buiten alle rich- tings-verschillen blijven en alzoo alle rich tingen tot het eene doel samen brengen. Daarom moeten allen- die Gods Woord liei hebben en de groote waarde daarvan eeni- germate kunnen schatten het Bijbelgenoot schap moreel en financieel steunen. Op den gedenkdag a.s. Vrijdag', worden wij daartoe in de gelegenheid gesteld. De laatste drie jaar werkt het Bijbel Genoot schap met een aanzienlijk te kort. Daarom wordt op den gedenkdag een nationale in zameling gehouden, om dat tekort te dek ken. Vrijdag wordt dus allen een lijst aange boden en kunnen wij onze gaven voor dit heerlijke doel ofieren. Wij hopen, dat nie mand zijn hand mag aftrekken, maar op don gedenkdag mag doen blijken, dat het Bijbel Genootschap onze steun waard is. GOEDEREEDE. Zondagochtend werd in de Ncd. Herv. Kerk een bankbiljet van f 10 gecollec teerd ten bate van de kerk. De ansjovisvisschers vingen de vorige week gemiddeld 200 kilo per vaartuig. De garnaienvis- schers van 60—80 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers besomden van f 50—100. Er werd vanwege te sterke winden weinig getijen gevischt. Bij het uitoefenen van bun bedrijf maakten de visschers J. 't Mannetje en P. Melissant resp. een schade van f 75 en f 25. Door bet bestuur van de afdeeling Goede- reedc van de vereen, het Zuid-Holl. „Groene Kruis" werden plannen gemaakt voor een moeder- cürsus. Zaterdagavond 30 Juni a.s. za er een con cert worden gehouden op het Marktjein door de muziekvereen. „Apollo" en de Zangereen. Goe- reesch Gem. Koor, met medewerking -an de Ver, „Volkszang" te Middelharnis. Zaterdag j.l. stonden bij den a„nt der ar beidsbemiddeling ais werkloos ingesc.reven: 51 landarbeiders en 1 smidsgezel. Vrijdag 29 Juni zal het 120 jaar téleden zijn dat het Ned. Bijbelgenootschap werd opgericht. Op dien datum zullen eenige dames net lijsten collecteeren langs de buizen, daar deze vereen. op heden voor een tekort staat van Yi ton goud. We wenschen de dames goed succes toe! Zaterdag j.l. werd door het bestuur vqii de cichorei-drogerij een inschrijving gehouden voor het opscheppen, laden en rijden van gedroogde cichoreiwortelen. De laagste inschrijvers waren C. v. Erkelens a 22% cent per ton voor het rijden, en Chr. Breen 24 cent per ton voor opscheppen en laden. Maandag in de vroegte ging de landbouwer J. de R. naar een meet ajuin om ze te wieden, doch hij stond, toen hij er kwam, verbaasd te kijken, wantze was gewied. Ook wel een zeldzaam geval! Door het bestuur van den polder „den Ouden Oostdijk" zal Vrijdag 29 Juni schouw worden ge dreven over het snoeien van boomen en heggen langs de. wegen. Zaterdag 30 Juni zal door het bestuur van de cichorei-drgerij worden aanbesteed het lossen en verrijden van z25 ton cokes. Door de vereeniging „Het Musschengilde werd de vorige week Zaterdag rekening en ver antwoording gedaan over het seizoen Juni 1933/ Juni 1934. De ontvangsten bedroegen f 138.10, de uitgaven f 152.73, zoodat het nadeelig saldo be droeg f 14.63. OUDDORP. A. s. Zaterdagavond om 6 uiii' (nieuwe tijcl) zal in Hotel Akershoek door Notaris van den Berg van Goedereede een woonhuis, schuur met 47(% R.V.M. grond geveiid worden eigendom van Bastiaan van. der Houten, staande in den polder den Ouden Oostdijk; en een woonhuis met schuur en erf aan den Dorpsweg, eigen dom van Willem v. d. Wende; en om 6.30 .ver kooping van 82 perceelen grasgewas. A.s. Maandag en Dinsdag zal ten post- kantore de Ouderdomsrente uitbetaald wor den des voorm. 8.30—11 uur, namiddags 2-=- 3 uur en 's avonds 5.307 uur. Donderdag stonden hier 56 werkloozen; ingeschreven. De winkelier H. Klink had het onge luk in den kolder te vallen en zijn ami zwaar te kneuzen. Krijn Pikant had het ongeluk, met eert span paarden voor een wagen op hol te slaan hij brak daarbij zijn pink en kreeg een slag van een paard tegen zijn been. Geneeskundige hulp was noodig. De wagen was zwaar beschadigd. Op de vergadering van den Zuid-Ned.-. Bond voor Chicorei-drogerijen is in de plaats van den heer Romein van Zierikzee gekozen de heer F. den Eerzamen yan Goe- dereede. Onze vroegere perdikant, Ds. Bus, thans te Bergschenhoek heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet. Door don kassier der Boerenleenbank zal a.s. Maandag- en Dinsdagavond de na betaling der tarwe worden gedaan in Hotel Akershoek, telkens aanvang 7. uur nieuwe tijd. Woensdagavond werd in Café Akers- hoek bij inschrijving aanbesteed voor het lossen van Cokes en vervoeren van de ha ven naar de fabriek. Voor het lossen was Kaspor Westdij'k de laagste voor den zeer geringen prijs van 20 cent per ton en voor het vervoeren was G. Akershoek het laagste voor 34 cent per ton. Alhier kwamen een tweetal fietsrijders met elkander in botsing waarbij de een zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp noodig was. Uitslag verkoopingen. Zaterdagavond! werd door Notaris van den Berg bij inzet ver kocht een woonhuis, schuur, tuin en 470 R.V.M. grond, eigendom van Bastiaan v. d. Houten en is te aanvaarden 1 Sept. a.s. ï^oogste bieder was de bode Jan v. d. Bok voor f 1170. Een woonhuis, schuur en tuin met 82 R.V.M. grond, eigendom van Willem v. d. Wende aan den Dorpsweg, het voorste gedeelte van het huis is verhuurd aan Leen dert Moerkerk voor f 1.50 per week; hoogste bie der was Jan Tanis Hz. voor f 1260. Voor beide woonhuizen is de afslag bepaald op a.s. Zater dagavond. Ook werden Zaterdag nog verkocht 82 percee len grasgewas voor verschillende personen, die op brachten van f 20^60 per gemet. De 11-jarige Jb. Grinwis had het ongeluk tijdens het spelen in het pakhuis van A. de Graaf dat een stapel zakken met erwten omver viel en er onder terecht kwam. Met veel moeite en eenige pijn werd hij bevrijd. Krijn Pikaart had het ongeluk tweemaal met een paard voor een wagen op hol te slaan, waarbij hij een pink brak en zijn been door een klap van. het paard werd verwond. De winkelier H. Klink had het ongeluk zoodanig in den kelder te vallen dat zijn arm gekneusd werd en geneeskundige hulp noodzakelijk was. De Noordzeevisschers hebben wegens de storm vorige week hoegenaamd niets kunnen verdienen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Maandag 64 werkloozen ingeschreven. Het hoofd der politie maakt bekend, dat op de gem.-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn for mulieren voor het aanvragen tot het bekomen van vischakten, voor het jaar aanvangende 1 Juli en eindigende 30 Juni d.a.v. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen zooveel mogelijk op 28 Juni a.s. te doen. De navolgende akten worden uitgereikt: groote vischakten A 'tot het visschen in de binnenwateren en rivieren met alle geoorloofde vischtuigen tegen betaling van f 7.50; groote vischakten B f 2.50; klei ne vischakten tot het visschen hetzij met een peur hetzij met een hengel geaasd met visch of met een sleephengel tegen betaling van f 1; hengelakten tot het visschen met meer dan één hengel .tegen beta ling van f 0.50. De afgeloopen week hebben de garnalenvis- schers met de zeilscheepjes van 15—60 kilo gar nalen per dag en schuit gevangen; de motorvis- schers hadden van 120—140 kilo per dag. Alles werd afgeleverd aan de pellerijen tegen 10 ct. per kilo. In de weervisscherijen werd maar één zalm gevangen van 10 pond en een partij gepen. De werkman G. Boshoven had het ongeluk met hout te snijden een top van zijn vinger te snij den en moest zich laten verbinden; zoodoende kan hij zijn werkzaamheden niet verrichten, dus wel een schade voor hem. OUDDORP. Utageikomen personen: J. J. J. Heintjes en gezin van Ooltgensplaat; E. Sala van Oude Tonge; A. J. M. Buijs van Dinteio rd; G. Buijs van Oude-Tonge; P. A. Stoubjesdijk van Rotterdam; H. van de Plasse van Oostburg; G. J. den Uil en gezin van Hardinxveld; C. van Peper straten van Oude; L. van Noord van Oude- Tonge; K. Troost van Ooltgensplaats. Vertrokken personen: J. J. in 't Veld naar 's-Gravenhage (Scheveningen)M. J. Hameeteman naar 's-Gravenhage; Joh. Winkels naar Hillegers- berg; C. J. van de Swaluw naar Ooltgensplaat; C. de Graaf en1 gezin naar Eist (bij Nijmegen);

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2