MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 16 JUNI 1934 BINNENLAND. DE TEKORTEN DER SPOORWEGEN Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Gemengd Nieuws# GEWELDIGE BRAND TE KERKDRIEL MOOIE OPDRACHT VOOR NEDERL. SCHEEPS1NDUSTRIE GROOTSTE TANKBOOT, OOIT IN NEDERLAND GEBOUWD. Do N.V. Nederlandsclie Koloniale Petroleum Maatschappij heeft Dinsdag in opdracht van de Standard Vacuum Oil Company met de Ilotterdamsche Droogdok Maatschappij een contract afgesloten voor den houw van de grootste tankboot die tot nog toe op een Nederlandsclie werf op stapel is gezet. Het schip heeft een lengte van -1S5 voet, een breedte van GS voet bij een diepgang van 29^ voet en een laad vermogen van 15000 tons dwt. Het zal door Dieselmotoren worden voortbe wogen en een snelheid hebben Van ruim 12 knoopen. De nieuwe tanker zal door de opdracht gevers worden gebruikt voor het vervoer in het Verre Oosten van pctroleumproducten afkomstig van de Raffinaderij der N.K.P.M. te Palembang. Zooals bekend was de oprich ting van de Standard Vacuum Oil Co. het gevolg van de fusie der verkoopsorganisa tie zoowel van de Standard Oil Company (N.J.) als van de Socony Vacuum Oil Com pany in het Verre Oosten met de productie- en raffinage-faciliteiten der K.N.P.M. in Is'ed.-Indie. Bovengenoemde aan de Nederlandsclie in dustrie ten deel gevallen opdracht kan wor den beschouwd als een direct gevolg van deze fusie. Mede mag op grond van do daardoor ontstane uitbreiding van het marktgebied van de N.K.P.M. de plaatsing van meer soortgelijke orders hier te ïande in de naaste toekomst verwacht worden. DE STAAT MOET 28.691.000 BIJBETALEN VOOR DE H.IJ.S.M. Blijkens de gegevens, opgenomen in het prospectus in zake de emissie van 6 millioen 4 pet. obligaties ten laste der Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, bedraagt de bijbe taling over 1933 door den Staat der Nederlanden ingevolge art. 8 der „Overeenkomst 1920 H. S." 15.939.42S (vorig jaar 9.619.397). Voor verdere bijzonderheden zie men de rubriek Financ. en Economie MINISTER COLIJN VOOR DE MICROFOON Op 16 Juni omstreeks 12.05 n.m. hoopt Dr II. Col ij n, voorzitter van den raad van Ministens, in de Nederlandsche en de En- gelsohe taal een rede te houden, naar aan leiding van de te waterlating en doop van liet rn.s. „Bloemfontein." Omstreeks 11.50 v.m., dus ongeveer een kwartier eerder, zal door Generaal Hert zog, Eerste Minister van de Unie van Zuid- Afriijta, bij dezelfde gelegenheid, eveneens ihet woord worden gevoerd. Een en ander zal over heide zenders wor den uitgezonden. MR. M. P. L. STEENBERGHE Het is thans tamelijk zeker, dat over een paar weken de benoeming kan afkomen van Mr. M. L. Steenberghe, voorzitter der R.-K. Werkgeversvereeniiging, tot Minister van. Economische Zaken. De heer Steen berghe vertoeft op dit oogenblik in Zuid- Fraqjirijk, om daar een noodzakelijke korte vacanfcie door te brengen vóór zijn even- tueele benoeming. DE BOM OP DE ..ZEVEN PROVINCIËN" Het. Tweede Kamerlid A lib a r d a heeft tot iden Minister van Defensie de volgende schrif lelijke vragen gericht; 1. Heeft de minister kennis genomen van «le nadere berichten, volgens welke de com- onandant van het esquadrille vliegtuigen, «lat tegen de Zeven Provinciën optrad, zou (hebben nagelaten zijn ondergeschikte officie- aen mede te deel.cn, dat de order luidde om ma de sommatie een waarsohuwingsbom kort vóór den boeg te werpen, en die comman dant, wiens vliegtuig door bijzondere omstan «ligheden uitviel, dat verzuim niet kon her stellen, waaraan het zou zijn toe te schrij ven, dat de bom het schip trof, zoodat 23 schepelingen werden gedood en vier ernstig gewond? Zoo ja, wil de minister dan mede- deelen, wat er van die voorstelling waar is? 2. Indien de officier, die uit de D 11 de bom wierp, die opdracht om een waarschu- wingsbom te werpen vóór het schip, wèl Oreeft ontvangen en bedoeld heeft aan die opdracht te voldoen, acht de minister dan de 'door dien officier genomen voorzorg om het schip niet te treffen voldoende, als hij uit een hoogte van 1200 Meter gericht heeft op een punt slechts 10 Meter vóór den boeg? 3. Hadden de vliegers ook de opdracht om de Zeven Provinciën te behandelen als een buitenlandschen vijand en zoo ja, was die opdracht dan wel overeen te brengen nnet de order om eerst een waarschuwings- bom te werpen? BUITENLANDSCHE PASPOORTEN In een Nota naar aanleiding van het Eindverslag van de Commissie van Rappor teurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging der wet op de Kanse larijrechten, zegt de Regeering, dat verlen ging van den geldigheidsduur van de bui- tenlandsche paspoorten met drie jaren in lijnrechten strijd zou zijn met de strek king der bij de Wet van 6 April 1933 in de Wet op de Kanselarürechten aangebrachte wijziging, die beoogde bij de afgifte en de verlenging van de liuitenlandsche paspoor ten meerdere inkomsten voor de schatkist te verwerven Bovendien zou een geldig heidsduur van vijf jaren van de buitenland, sche paspoorten het groote bezwaar opleve ren, dat personen, die 't Nederlanderschap intusschen verliezen, ook na dat verlies ten onrechte nog meerdere jaren in het bezit van een Nederlandsch paspoort zouden zijn EEN NIEUWE HEFFING OP KOFFIE Naar de Standaard verneemt, zal ter compensatie van de afschaffing van de tij delijke opcenten op suiker en thee een nieu we heffing gelegd worden op koffie. Ver wacht wordt dat deze heffing tegen 1 Juli zal ingaan. JUBILEUM „SONNEVANCK" EEN HERDENKINGSSAMENKOMST Op Donderdag 28 Juni a.s. zal op het ter rein van het Chr. Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk een herdemkingssamenkomst gehouden worden ter gelegenheid van liet 25-jarig bestaan van liet Sanatorium. Het programma bevat o.a. de herdenkings rede door den voorzitter, Ds T. Ferwerda, van Amsterdam, en een toespraak van Z.Exc. Dr J. R. Slotcmaker de Bruine, Minister van Sociale Zaken. Des middags heeft een bijeenkomst plaats van correspondenten en verdere belangstel lenden om de belangen van het Suppletie- fonds te bespreken. Hierbij zal het woord gevoerd worden door Ds J. II. Rietberg, van Maassluis, en den heer J. v. d. Linden Czn., van Utrecht, heiden bestuursleden van „Son nevanck". Naar wij vernemen zal aan oud-patiënten die deze bijeenkomst bezoeken, de helft der reiskosten worden vergoed. Alle bezoekers ontvangen een exemplaar van het blad „Con tact", maandblad van liet Sanatorium, gra tis, waarin uitvoerig verslag van de samen komst wordt opgenomen. Het plan bestaat om vanuit Rotterdam een treingezelschap te vormen, waarvoor men zicli kan aanmelden bij de Administratie van „Contact", Nieuwe Rubensslraat 351). De aanvang van de samenkomst is gesteld op 's middags 12 uur. DE KONINGIN NAAR ZWITSERLAND H. M. de Koningin kwam Donderdag per Staatsspoortrein van 5.27 uur van Het Loo iu de Residentie voor een kort verblijf in het Paleis Huis ten Bosch. H M. de Koningin stelt zich voor op 23 Juni a.s. voor enkele weken naar Zwitser land te gaan. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND H.K.H. Prinses Juliana vertrok Donderdag avond zeven uur per s.s. „Batavier V" naar Engeland in gezelschap van de hofdames jkvr. Van Tets en jfcvr. De Biauw en van haar kamerheer baron Baud. DE GRAFISCHE TENTOONSTELLING TE UTRECHT De Grafische tentoonstelling, dit va.i 24 October tot en met 10 November a.s. te Utrecht gehouden word'. naar aanleiding van het 25-)arig bestaan der Toekdrukkersorganisatie, verheugt zich in een algemeene belangstelling, niet alleen van alle Europcesche landen, maar ook van Amerika. Op het bureau der federatie zijn reeds eenige drukwerken binnengekomen van zeer bijzondere kwaliteit. Dc drukwerkconsument zal zich op de tentoonstelling kunnen overtuigen van dc groote waarde, die van net betere drukwerk uitgaat. Ook de afdeeling „Direct Mail" zal van zich doen spre ken. Op technisch gebied zal men op de expositie verschillende machines in werking zien met de al lernieuwste vindingen. DE VOORZITTER VAN HET C.N.V. De heer K. Kruithof in het ziekenhuis opgenomen De heer K. Kruithof, voorzitter van hei C.N.V., die op weg was naar het station, om zich naa: Den Haag te begeven ter bijwoning van de alge- meene vergadering van den Bond van Ned. Chr Houtbewerkers, kreeg een ongeluk en is in het zie kenhuis opgenomen. NED. HERV. KERK Tweetal: Te Amsterdam (vac. Ds. Bahr) H. Finker, cand'. te Bodmin en P. Fabricius, cand. te Neunstadt. Beroepen: Te Zutphen, N. Padt te Zand- voort. Te Wicmarsum, J. P. v. Mullum, cand. te Amsterdam. Te Hoogvliet, F. A. Nolle cand. te Dordrecht. Te Amsterdam (hulppred. voor den Duitschen dienst)., H. Fischer, cand. te Bo- chum. Te Lage Vuursche, J. v. Rootselaar te Hagestein. Te Otterloo, E. V. Japchen te Waarden (bij Woerden). Aangenomen: Naar Obergum (Gr.) Drs. F. A. NoDe cand. te Dordrecht. Naar Sprang, W. Bousema, cand. te Hoogkerk. Bedankt: Voor Langerak a. d. Lek, Kam perveen e.a. Willige Langerak, cand. W. Bouse ma te Hoogkerk. GEiREF. KERKEN Tweetal: Te Huizen (N.H.) R. Schippers te Drachtster-Compagnie en J. Snoey te 's-Graven- moer. Te Zeist, W. H. van der Vegt te Goes en H. A. Wiersinga te Vlissingen. Beroepen: Te Huiden (N.H.), J. Snoey te 's-Gravenmoer. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Werkendam, M. Hofman te Krabbend'ijke en A. Verhagen te Middelburg. Bedankt: Voor Brudnisse, J. D. Barth te Bors- selen. Voor Scheveningen, J. Fraanje te Barne- veld. BAPT. GEM. Beroepen: Te Hariingen, J. Bakker te 2e ExJoënmond. MELKVEILING ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN jaarvergadering. In liet Verkooplokaal te Rotterdam kwam de Veree'a. Melkveiling Zuid-Hollandsche F.ilanden in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer C. Dekker te linrcndrecht. Deze heette de 'liet talrijke aanwezigen, welkom. Dat er niet zoo 'n groote schare opgekomen waren, ah we wel eens gezien hebben, zal wel liggen aan de drukke werkzaamheden op de boerderij' in dezen tijd van het jaar en ook aan de tijdsomstandigheden, die niet toelaten, dat de hoer veel van huis gaat- De Voorz. wees er op, dat er zooveel klachten rijzen over allerlei regeeringsmaat regelen, niet altijd met reden, dat is waar. doch ook is het waar, dat als er bij de C.Z.C. een andere werkwijze was en men meer met de wenschen van de veehouders rekening hield, het wel iets beter zou gaan. Wat de halve cent afdracht betreft, daar is al heel lang en met kracht tegen <»r streden, doch tot heden nog tevergeefs. Dat de veilingsvereeniging recht van bestaan heeft is bewezen en we wenschen als ge lijkgerechtigden behandeld te worden, daar voor zal het bestuur, als het weet, dat het de leden achter zich heeft strijden. We mpeten hebben wattons rechtens tocKomt. Omtrent de toegezonden winst- en verlies rekening merkt de voorzitter op dat hliikt. dat hij een wiastsaldo van f 398-45 er nog een reserve is gevormd van f 15,650,—, voor ciubieusc crediteuren, welke heslist noodig is, omdat er enkele koopers zijn die in ge breke blijven om te betalen. De jaaromzet !j Maart '3331 Maait '34) beliep 8i.175,995 Liter, waarvan 4.515.853 1.. in consumptie kwam en bij do industrie 29,689.142 L. ge plaatst werd- De netto-opbrengst (zonder veilingskostón, heffing, afdracht enz.) was f 1.435.GG2.75 of per 1UU L. i 4.20. Aan lialve centen word aan do C.Z-C. afgedragen f 22,441,47 en aan classificatie-afdracht f 3,380.12. Er is wat het ophalen,: het behandelen en het bemonsteren van de melk aa.igaat, vee' verbeterd, doch we zijn nog niet v.-aar we willen zijn. Ook mot de bussen is aües nog niet in orde. De koopers hebben met vaak groote moeilijkheden te worstelen, dat moe ten we '.liet vergeten. llot beheer van den directeur. Jen heer D" Kuyck, werd met applaus goedgekeurd. Tot bestuursleden werden g"ko,vn de hoeren L. 't Mannetje en Ph- van Dorssei.. resp. te Rockanje en te Spijkenisse, terwijl als lid van de comm. van beheer gekozen word de lieer Joh. v. d. Ban te Niemv- Helvoot. Bij de rondvraag wijst de heer F. F Loose te Spijkenisse er op, dat cr door de leden soms geklaagd wordt over het feit, dat niet bereikt is wat men wel meende te zullen bereiken. We moeten boven de fa- bi ikanten uit en blijven er vaak beneden. Moeten we nog wel met de CZ.C. blijven doorwerken? De Voorz. wijst er op, dat we wel lager zijn dan de fabrikanten, doch wc hebben moeilijkheden gehad. Er is echter gegronde hoop dat we er bovenop zullen komen- Een veiling geeft nu eenmaal verschillende prijzen. Als we elkander blijven steunen is er kans dat het goed wordt. De directeur van de veiling, de heer Koyck zegt, dat het wel eens gebeurt, dat voor kleine partijen door de fabrikanten iets meer gegeven wordt. Ook wij hebben wel eens meer gegeven dan de waarde was en uit eigen veilingskas bijgepast, dat eaat niet altijd. Men moet de waarde ran de melk rekenen. Men zit met do moeiliikhed"n van de ondermelk, met de boter en met de kaas, dat geeft heel veel bezwaren. Fn ook wordt er wel met de consumptiemelk ge knoeid, docli daaraan wil hij als directeur niet meedoen. Geklaagd wordt nog over het afhalen van de melk en over het monsternemen. Het be stuur zal alles doen wat liet kan om be zwaren weg te nemen- Als cr iets is laat men dan dadelijk liet kantoor opbellen Ook als men onzindelijke bussen krijgt. De directeur van het contrölestation, Dr. Cramer, zegt nog het een en ander over het monsternemen. De ecne week wordt de avond- en do andere week de morgen- melk bemonsterd. Do verschillen in melk tijden veroorzaken groote verschillen bii het onderzoek. Ook de behandeling van de melk laat nog wel iets te wenschen over Als men een vuile hits ontvang', meet men die eerst schoonmaken. Dat is plicht- Hierna sloot de voorzitter de vergadering DE FRAUDES AAN HET ROTTERD. SLACHTHUIS ALLEN TOT 6 MAANDEN VEROORDEELD De Rotterdasmclie rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van de acht hulpkeurmeesters van het Rotterdamsclio Slachthuis, die op 24, 25 en 28 Mei hebben terechtgestaan, wegens overtreding van de artikelen 362 en 363 van het \V v. S„ waar bij strafbaar gesteld wordt liet door ambte naren aannemen van giften, wetende, dal deze hun worden gedaan om hen te bewegen iets te doen of na te laten, wat iu strijd is met hun plicht. Zooals men zich uit, de uitvoerige behan deling voor de rechtbank zal herinneren, ging het hier om een overschrijding van de bevoegdheden van de hulpkcurmcesters.dic, zeifstanaig, zonder zich door een veearts te laten adviseeren, in dc jaren 1926 tot 1933. allerlei wrakke koeien, hetzij deze door tuberculose sterk vermagerd waren, dan wel koeien, waarvan de organen waren aange tast, hadden goedgekeurd en die daarvoor fooien hadden aangenomen van de gros siers, die dergelijke koeien ter keuring aan boden. Behalve dergelijke fooien, die dus gegeven werden om te voorkomen, dat een' liulpkeunncester een veearts zou waarschu wen, die dan wellicht in vele gevallen tot uitbeening van het rund zou hebben last' gegeven, alvorens liet vleesch goed te keu ren, hetgeen voor de grossiers extra kostenl met zich bracht, bleek ook wel, dat cr fooien werden gegeven om spoedig te wor-, den geholpen en welke giften dus niet wer den gedaan met de bedoeling de hulpkeur meesters te bewegen iets in strijd met hun plicht te doen. Ilet O.M., waargenomen door mr E D H Schutter, had tegen ieder der verdachten geëiselit Cen gevangenisstraf van zes maan den, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank heeft den 56-jarigcn W. R., den 49-jarigen J. BI., den 49-jarigen L. C. S„ den 57-jarigen J. Bo., den 59- jarigen M. A. J., den 64-jarigen W deH., allen gedetineerd en den 58-jarigen J. P. L. en den 49-jarigen C. v d W. schul dig verklaard aan het hun ten laste gelegde en hen veroordeeld, ieder tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank overwoog, bij de straf bepaling, dat de opvolgende directies van 't slachthuis het sedert jaar en dag in strijd met de door B. en W. opgestel de instructies bestaande fooienstelsel niet alleen niet krachtig hebben tegenge gaan, maar zelfs oogluikend hebben toegelaten. De 84-jarige W. do H., die tevens terecht gestaan had wegons verduistering van been- derenbons en van diefstal van zwezerikken werd te dier zake vrijgesproken. beleediging van oud-minister verschuur en Dr. berger Voor de ïlot'cerdamaehe rechtbank heeft an dermaal terecht gestaan de 29-jarige propagan dist H. 'J'h. R. die Zich in vergaderingen van de fJagrerscorporatio in oprichting -/.ou hebben schuldig gemaakt aan verschillende feiten van beleediging. Reeds heeft verdachte m het be gin van de vorige maand 'terechtgestaan we gens een in een vergadering in La Gaité uit gesproken beleediging aan het adres van den directeur van het openbaar slachthuis tc Wa peningen, In drie anlero caken wordt R. ten laste ge legd beleedlging van minister Verschuur, thans oud-minister, cn van Dr. Berger, directeur van den veeartscnükundigen dienst. Dr. Berger, die als getuige was gedagvaard, was om gezondheidsredenen verhinderd. Verd. gaf tue dat hu uitlatingen, hem ten laste ge legd, wel kun hebbtn gedaan. Dc beloedigingszauk betreffende den direc teur van het slachthuis te Wageningen kwam ook weer in behandeling. De directeur geeft toe een wetenschappelijke fout Lc hebben ge maakt. Toen hjj zekerheid had dat 'iet varken door miltvuur aangetast was heeft getuige liet reeds tot worst verwerkte vleesch la'ten ver nietigen en hU heeft persoonlijk den betrok ken slager voor de goleden schade schadeloos gesteld. Uitvoerig worden Dr. Zwart, inspecteur van de volksgezondheid, en Dr. M. L. O. Verkerk, hoofd van den keuringsdienst te Delft, ver hoord. Dr. Verkerk erkende, dat hij in een der gebouwen van Van Zwanenbergs fabrieken te Oss ongestempeld kalfsvleeseh in beslag had genomen. Dit bleek afkomstig van een Delft- schte handelaar me't slechte reputatie. Dr. Zwart ontkende gezegd te hebben, dat Dr. Vorkeik zijn mond moest houden. Het O. M. herinnerde eraan, dat tegen ver dachte ter zake van de eerste 'ten laste geleg de beleedlging een gevangenisstraf van veer tien dagt n is geëiselit. De nieuwe behandeling liecft geen ander licht op de zaak geworpen. Ook de drie andere beleedigingcn aolrt het f), M. bewezen. Voor de vier feiten eischte het O. M. drie maanden gev. straf. De verdediger mr. Wielenga merkt op, dat de feiten uirwijzen, dat verdachte aanwijzingen heeft gegeven, waardoor het mogeljjk eowoi- den is fraude op het spoor te komen. Uit al les is gebleken, dat verdachte aan den goeden kant staat t n dat zijn mededeelingen niet van belang ontbloot naren. Verdediger concludeert tot vrijspraak. De verdediger Mr. J. E W. Duys zegt zich bij de verdediging van dezen ver dachte uitsluitend op het standpunt te heb ben gesteld, niet wie om zijn hulp kwam vra gen maar oi' het belang van de zaak het mee bracht, dat pleiter de verdediging op zich nam. Met zekere sympathie heeft pleiter de verdedi ging op zich genomen, ondanks het feit dat verdachte N.S.B.-er is. Misschien is het wel juist, dat hier formeel beleedlging heeft plaats go-hnd maar het is toch zeer de vraag of vervolging wei wenscheliik is. Pleiter herinnert aan de vergadering in Ly- belle, waar verdachte een varken onthuld heeft. Daarovar wil plaitar ham oen compli ment maken, want daardoor is toch maar <-en ci'hstig at uk corruptie achterhaald. Pleiter zou hem echter den raad willen geven het voor ta,an op een andere manier te doen. Uit het dossier inzake do bacongesehiedenls blUkt, dat verdachte de volle waarheid heeft gesproken. Het Xlfmeegsclje peval was we? degrelük landverraad. En do minister, die zoolots sanc- tionnoert maakt zich ook schuldig nan land verraad. Maar het O.M. is in gebreke geble ven aan te 'toonen. dut de minister dit heeft gesanetionnoerd. Pleiter heeft er ten minste nooit van gehoord. Evenmin is aangetoond, dat minister Verschuur niets gezegd heeft over de grooten en de kleinen die stelen Ten opzichte van het stuk, dat Dr Verkerk zou hebben ondertoekend, merkt pleiter op, dat toch maar gebleken is, dat Dr Verkerk het stuk niet geteokoml heeft en dat wat cr in staat over middelljik, noch onmiddellijk evenmin wanr is. Hieruit vloeit voort, dat Dr Verkerk misleid Is. Maar is dat beleedigend? Als er op dezelfde wUze togen hem zou z\jn opgetreden, dan was er levenslang tegen hem geölscht. Met dergelijke vervolgingen wordt de rust niet gediend. Men kan beter vele bo- leedlgingen over zijn kant laten gaan dan slach tof fors kweeken. Deze vervolging ruikt te veel naar politiek Er zijn bii de stukken circulaires van allerlei overheidspersonen om verdachte nu maar eens aan te pakken. Democratie eischt openbaarheid, waarin crl- tiek geduld wordt. Zelfs orltiek die over de schreef gaat. Volgens pleiters Inzicht ls ver dachte voor 99 pet. niet s'trafhaar en voor het eene kleine onderdeel ig de strafbaarheid van dien sard, dat niet een gevangenisstraf maar een kloinp boete on haar plaats ls. Uitspraak 2ü*Juni. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN DE BERECHTING DER OFFICIEREN IN HOOGER BEROEP BATAVIA, 13 Juni. (Aneta). Do bererh- t-ing in honger beroop van de officieren van De Zeven Provinciën door liet Hoog Militair Gerechtshof werd heden voortgezet. Er was veel publiek aanwezig. De president ving aan met den beklaagde luit. ter zée. 2e klasse L. D. de Kroon af to vragen of hij wist, dat als er iets gebeurde ilit op het tentdek zou zijn. Nadat bekl. bevestigend had geantwoord, vroeg de president waarom bekl. dan steeds achter de waterdichte deuren bleef zitten. Bekl.: „Omdat Van Roven gezegd had, dat deze gesloten moeten blijven." Get. Boelhouwer vertelde toen hoe zenuw achtig luit. Fels was tijdens den tocht 111 do vlet naar den wal. Luit. Féls liet zijn revolver in het water vallen en roeide zelf, maar zonder eenige leiding te geven. Hierop werd als getuige gehoord de reeds in hoogste instantie tot langdurige gevange nisstraf veroordeelde korporaal-machinist M. Boshart, die thans monteur is in 's lands gevangenis Soekamiskin te Bandoeng. Deze getuige wil eerst een eed afleggen, waarte gen de president echter formeel bezwaai maakt, aangezien deze tegen het gebruik is. Get. klaagt over de slechte voeding, de tra lies en liet gebrek aan lucht on l,et eiland Onrust, waar de muitors na de bedwinging van de muiterij gerutmon tijd geïsoleerd zijn geweest. Hij was daardoor volkomen in de war geraakt. Omtrent het incident in de radio-hut ver leide getuige, dat hij met den loop van het pistool naar Ixmodcn gericht achter luit. De Vos van Stecnwijk aanging. De heer Do Vos van Stecnwijk was, volgens getuige, niet bang voor hen, daar hij bovendien wist, dat de revolver van get. niet geladen was. Hierna werd hestoten in verband met de ongesteldheid van den advocaat-fiscaal hot requisitoir'en de pleidooien op 4 Juli a.s. te -iiouden. EEN TREILER IN DE GOLVEN VERDWENEN De stoomtreiler „Gerard" is volgers het N. v. d. D., gezonken, doordat Donderdagmiddag j.l. de schroefas brak en er geen schip in de nabijheid was. De machinist heeft de repa ratie zelf trachten uit te voeren, in de hoop het schip op eigen kracht IJmuiden te doen be reiken, doch hij staagde hierin niet. Men ver onderstelt, dat door het werken van het schip de pakking is beschadigd, waardoor het schip vr(j spoedig water begon te maken. Eerst Vrij dagmörgen naderde een vaartuig, dat later de treiler „Rotterdam" bleek te zijn. De machi nist van het schip is ook nog aan boord van de „Gerard" geweest, om de schade in oogen- schouw te nemen en indien mogelijk hulp te verleenen. Daar zelfs een voorloopige repa ratie niet meer mogelijk bleek, besloot men na gehouden sclieepsraadd de „Gerard" naar IJmuiden te doen sleepen. Ofschoon het schip aanvankelijk weinig water maakte, trad door het sleepen een dusdanige verergering in, dat reeds na een kwartier de vuren gedoofd wer den en de pompen niet meer werkten, zoodat het raadzaam geacht werd, een deel der be manning te doen overgaan op de „Rotterdam". Spoedig daarop moesten ook de schipper, stuurman, eerste en tweede machinist liet schip verlaten. Een wit licht werd nog op de „Gerard" geplaatst, doch reeds Vrijdagmiddag ongeveer 6 uur is de treiler in de golven ver dwenen. De bemanning is tot Zaterdagmorgen aan boord van de „Rotterdam" gebleven en daarna op de stoomtreiler „Maria" overge gaan, welke haar te IJmuiden aan wal bracht. GROOTE RAMP VOOR ELF GEZINNEN Toen de vrouw van den landbouwer van Heezik te Velddriel aun liet koken was, zag zij plotseling een hooimijt achter het huis van Merks in hl-and staan. Gillend vloog zij naar huiten, 'het bleek dat toen de huizen van Cortue en Merks reeds als oen fakkel brandden. Geholpen door eenige buurvrouwen tracht te zij liet vuur met emmers water te doo- ven. Het stroo brandde echter zoo fel, dat aan lilussching niet viel te denken. De vlam men deelden zich weldra mede aan de ach terhuizen van haar woning. Paniek onder de vrouwen. De mannen waren op het land aan het werk, veel kinderen waren naar school, zoodat alleen de vrouwen met de kleinste kinderen thuis waren. Onder de vrouwen ontstond een groote verwarring, niet wetend, wat ze moesten doen liepen ze huilend en gillend rond. Een passeerende automobilist reed onmiddellijk naar Kerkdriel, waar hij de brandweer waar schuwde, die met do politie een kwartier later op het terrein aanwezig was. De vrouw van K. Verhoeven was zooda nig van streek, dat zij met haar beide oud stc kinderen aan de hand het huisuitliep, docli het jongste kind, een zuigeling van vier maanden, vergat mee te nemen. Toen de vrouw haar verzuim bemerkte, ontstond een groote consternatie. Een buurvrouw ren de onmiddellijk liet brandende huis bin nen en slaagde er in liet kind uit de wieg, welke reeds vlam had gevat, te redden. Het kind in de bedstede Ook ten huize van de familie M. v. d. Loo ontstond een paniek toen hij liet uitbreken van den brand een vier-jarig zoontje werd vermist. Ilct verschrikte kind, dat reeds in veiligheid was gebracht, was opnieuw de brandende woning binnengegaan en had zicli uit angst onder de dekens, in de bed stede van vader en moeder verstopt. Het kind kon op het laatste oogenblik worden gered. Van den inboedel der gedupeerde bewo ners is nagenoeg alles verloren gegaan. Drie kaivcien, twee varkens en een aantal kippen zijn in ds vlammen omgekomen. De bewoners waren slechts laag ver zekerd- Zestig menschen dakloos. De brand, welke in het gehucht Do Poel woedde, liad reeds spoedig elf woningen in vlammen gezet, hoe spoedig ook de brand weer water gaf. Aangezien vaststond, dat de brandende woningen niet meer te redden waren, wijd de de brandweer vooral haar aandacht aan de bedreigde woning van G. van Iloesscl Omstreeks half twee waren de elf woningen uitgebrand en kon de brand door het flinke optreden der brandweer hiertoe beperkt blijven. Vrijwel al het huisraad is verloren ge gaan. De woningen werden bewoond door de gezinnen J. Merks, H. Pardool, Th. van Buurden, F Verhoeven, G. de Cortue, W. van Hoessel, A. v. Heezik, C Verhoeven, A. en G. v. d. Loo, G. Bok Deze gezinnen tel len in totaal ruim 70 personen, die tlnyis allen dakloos zijn Eenige gezinnen werden reeds bij familie en kennissen onderge bracht. In samenwerking met liefdadige in stellingen zullen de overige gezinnen wor den ondergebracht in leegstaande woningen, die in verhand met den aanleg van een nieuwen verkeersweg zijn onteigend. Wat de oorzaak van den brand betreft is niets met zekerheid to zeggen, docli men vermoedt, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. EEN JEUGDIG INBREKER DIE AL HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK HEEFT In de laa'tstc weken werden in verschillende plaatsen in het Westland inbraken gepleegd, waar bij de dader wel buitengewoon brutaal te werk ging. Midden op den dag drong hij een woning bin nen, doorzocht deze en nam mee wat van zijn ga ding was. Over het algemeen was zijn buit niet zoo heei groot. Het bleef bij bedragen varieerend van 18 cent tot f 50, benevens diverse gouden en zilveren voorwerpen. Het is thans aan de politic te Mon ster gelukt den dader van deze inbrakenserie op te sporen. Het bleek te zijn een 15-jarigen knaap, woonachtig te Naaldwijk. De knaap werd te Delft gearresteerd. Bij het eerste verhoor te Monster bekende hij al vast daar bij een tuinder aan den Zwartendijk te hebben ingebroken, waar f 30 werd buitgemaakt. Verder werd dezer dagen zijn tweede inbraak gedaan, waarbij eveneens geld werd bemachtigd. Omdat het signalment van den jeugdigen inbreker klopte met dat, hetwelk door mej. V. te Naaldwijk waar de vorige week midden cp den dag was in gebroken, werd verstrekt, bracht men den jonger naar de Naaldwijksche politie, die hem verder een verhoor afnam. Daar bekende hij deze laatstge noemde inbraak te hebben gepleegd. Maar boven dien had hij in de openbare school te Naaldwijk ale kasten opengebroken en doorzocht Na het verhoor tc Naaldwijk werd de tocht ver volgd naar 's-Gravenzande en daar bekende de knaap te h bben ingebroken bij den gemeente ontvanger aldaar, waar f 20 benevens gouden en zilveren voorwerpen werden buit gemaakt. Verder had hij nog een andere woning in die gemeente met een bezoek vereerd en daar o.m. een gouden armband gestolen. De jeugdige inbreker is voor den Officier van Justitie geleid. TRGAISOH BEELD DES TIJDS Aan de grens onder Nispen (N. Br.) werd door de gemeentepolitie een minderjarige jongen aangehouden, afkomstig uit Den Haag, die volgens zijn verklaringen op weg was naar Frankrijk, teneinde daar dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. Hy zeide als min derjarige toestemming te hebben van zijn ouders. Den Haag werd, naar de Maasbode meldt, door de politie opgebeld en een onderzoek naar de juistheid van de verklaringen van den jongen volgde, met het resultaat: Ja, de jongen had gelyk, zijn ouders waren blij, dat ze van hem af waren, want thuis waren nog 14 kinderen en vader iswerkloos. SPIONNAGE IN BELGlE Nederlandsch schip in beslag genomen. Het Brusselsche blad „Le Soir" publiceert een bericht uit Luik, volgens hetwelk zich by de sluis van Klein-Lanaeken een zonderlinge scène zou heben afgespeeld met een Neder landsch schip, waarvan de naam niet vermeld wordt. Zondag om 1 uur 30 kwam volgens genoemd blad een plezierboot van Nederlandsche origine in genoemde plaats aan met een paar honderd touristen aan boord, die van een uitstapje naar Luik terugkeerden. Terwijl het schip geschut werd, vroegen Bel gische douanebeambten aan de touristen of zij iets te declareeren hadden. Een der beamb ten zag toen den kapitein zich ijlings naar MAAS"-NYMPHEN DE TRACTATIE Op tweede Pinksterdag .is Aria Met Jansje naar het strand geweest Ondanks de koude in dc duinen Was 't in de aanvang toch een feest. Aai hield geweldig veel van Jansje En Jans was ook op hem gesteld Al vond ze één ding heel vervelend: Hij had vandaag zoo weinig geld. Ze kreeg één ranja-met-een-rietje Een wafel van een ijsco-kar En voorts een zakje olienootjes Ten leste werd het haar te bar Ze waren al bijtijds vertrokken, Op stap gegaan, vlak na 't ontbijt En Jansje voelde dat haar maag zei: „Het is al meer dan etenstijd!" Intens verlangde ze een broodje Belegd met worst of kaas of ham Maar die berooide beurs was oorzaak Dat er geen steek van eten kwam. Naarmate Jansje's honger toenam Daalde de stemming naar mineur Ze had zoo veel verwacht van Pinkst'ren En nu steld' Arie haar teleur Ontijdig namen ze de fietsen Ze zouden dan naar huis-toe gaan Wellicht zou van de middagmaaltijd Daar wel een overschotje staan. In Gocree kwam men langs een winkel „Toe, Arie, ga nu even gauw „Een stukje chocolade koopen „Want anders 'val ik minstens flauw!" Parmantig stapte Arie binnen Bekeek de chocoladekast Vol met bonbons, tabletten, reepen En al ivat daar nog meer in past. En bovenop, zoo maar voor 't grijpen, Tabletten, melk en hazelnoot De jongen stond te watertanden Wat was toch de verleiding groot. Toen hij een oogenblik de kans kreeg Stak hij het grootste in z'n zak Kocht toen een reepje van vijf centen En buiten zei hij: Jansik snak „Naar 't stillen van jouw reuzenhonger „Je ziet: ik gun het je gerust ,,'t Grootste wat ze hadden, nam ik „Smul jij nu maar naar hartelust!" Bcgcerig zette Jans de tanden In 't etalagcmonster, dat Precies verpakt is als de and're Maar dat vanbinnen hout bevat. Aai houdt nog steeds heel veel van Jansje Noemt haar steeds nog een lieve meid Maar 'k hoor toch dat hij sinds dien Voortdurend op een houtje bijt. avond, (Nadruk verboden.) HAKATE. zijn cabine begeven, waar h(j in alle haast pa pieren uit een lade haalde en in zyn zakken stopte. Toen hij op de brug terugkwam, vroeg da beambte hem naar de papieren in kwestie, doch de kapitein beklom de ijzeren ladder van de sluis en liep daarna langs de rivier in de rich ting van de Nederlandsche grens. Vervolgens sprong hij in het water en al zwemmende kon hij ontkomen. Tijdens de achtervolging hadden andere douane-beambten een anderen Nederlander, den loods van het schip, aangehouden en kort daarna aan de gendarmerie overgeleverd. Nader verluidt, dat compromitteerende pa pieren in beslag werden genomen. Uit een de zer papieren zou blijken, dat de gevluchte ka pitein in werkelijkheid een te Maastricht wo nende Zweedsche ingenieur zou zijn, die een specialist is op het gebied van spionnage. Het parket van Tongeren, dat het schip in beslag heeft doen nemen, heeft een onderzoek ingesteld. De autobus bleek aan de onderzijde reeds geheel in brand te staan. Men trachtte nog met vereende krachten het vuur te stuiten, doch dit mocht niet meer gelukken; de groote autobus, afkomstig uit Haarlem, is geheel uit gebrand. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De schade wordt door verzekering ge dekt. ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Op den onbewaakten overweg te Onna, ge meente Steenwijkerwold, is de 40-jarige ge- v huwde koopman L. B. Willemsen, uit Apel- doorn, door den sneltrein MeppetLeeuwar den gegrepen en een achttal meters wegge slingerd. De man kreeg een ernstige hoofd wonde en zware inwendige kneuzingen. Per ziekenauto is het slachtoffer naar Zwolle ver voerd. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. De. man, die in de richting Steen- wijk fietste, heeft vermoedelijk niet voldoende opgelet. De machinist had driemaal een fluit signaal gegeven VERDRONKEN Te Donderen (Dr.) is in een sloot verdron ken gevonden een verpleegde van het gesticht Dennenoord te Zuidlaren. Te Barger-Erfscheidenveen (Dr.) is het 3- jarig zoontje van den arbeider S. Westerhof, toen de moeder het kindje even achter liet, van een woonschip in het vader gevallen. Toen het knaapje weer op het droge was gebracht, bleek het leven reeds geweken te zijn. RANGEERDER DOODGEKNELD. De 48-jarige spoorwegarbeider J. van de Riet is Dinsdagavond op het stationsemplace ment te Venlo bij het rangeeren tusschen een ijzeren iaadbrug en een spoorwagen bekneld geraakt. Hij werd zoodanig gewond, dat hij reeds enkele minuten later overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen, DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag is de ongeveer 18-j. juf frouw L. in 't Hart, gewoond hebbende aan den Noordweg te Nootdorp, omstreeks 10 min. voor 3 op den onbewaakten overweg aan den Veenweg door een electrischen trein die kwam uit de richting Den Haag. gegrepen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. HET HOOFD VERPLETTERD Te Eindhoven reed de 8-jarige W. S. op den Biesterweg met z(jn fiets 'n zeer zwaar gela den, door 'n paard getrokken, vrachtwagen tege moet. De jongen fietste met een been tusschen het frame. Precies voor den vrachtwagen kwam de jongen te vallen, zoodat een voorwiel van den wagen over z(jn hoofd ging. Het hoofd werd geheel verpletterd. Het lijkje werd naar het politiebureau overge bracht. Den voerman, de 18-jarige T. v. O., treft geen schuld.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5