PLAATSELIJK NIEUWS Eer zij roepen WOENSDAG 13 JUNI 1934 MAAS EN SCHELDEBODE BOEKEN EN GESCHRIFTEN Bij Examens Marktberichten* VERKOOPINGEN SOMMELSDIJK. Belanghebbenden worden er aaci herinnerd, dat de aanibe^.edlng van. de grint- leverantie enz. zal plaats hebben ten gemeente- huize op Donderdag 14 Juni a.s., v.ni. 11.30 uur (n. t.). L.l. Zondagavond ontstond aan het Korte- v. cgje na-bij Dirksland onder deze gemeente, een schermutseling. Hierbij werd V. uit Meidssant door de Z. uit Dirksland zoodanig toegetakeld, dat hij naar het ziekenhuis te Dirksland moest worden overgebracht. Het bleek dat de jongeman een her senschudding 'had opgeioopen. Na anderhalf uur bewusteloos te zijn geweest kwam hij weer bij. De ruzie ontstond, doordat de Z. niet voldoende uitgeweken moet hebben. Vorige week stenden bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente ingeschreven: 64 landarbeiders, 5 transportarbeiders, 4 metselaars, 2 schilders, 2 landbouwersknechts, 1 los-werkman, 3 pakhuisknecht, 1 machinist groote vaart, 1 tim nierman, 1 opperman, 1 kantoorbediende, 1 chauf feur, 1 typograaf. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 52 personen werkloos. Terwijl 'het dochtertje van den landarbeider S, Z. aan de linkerzijde van de Voorstraat reed en de West-Krakeelsiraat wilde passeeren, kwam uit die straat een auto gereden. Het meisje reed tegen d eauto cp en kwam te vallen. Blijkbaar had zij zich niet ernstig bezeerd. Aan de fiets werd eenige materieele schade aangericht. Eenigen tijd daarna moest toch nog geneeskundige hulp worden inge roepen. Deze constateerde een lichte hersenschud ding. Tegen een tweetal personen uit deze ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens het visschen met kruisnet zonder in 'het bezit te zijn van een geldige visohakte, MIDDELHARNIS. Maandagavond viel het 5- jarig zoontje van A. Razenberg in de Kaai. Mej. v. d. Nieuwendijk sprong in de Kaai en 'had het genoegen het kind behouden op den wal te bren gen en werd het naar de ouders gebracht. Op hit zelfde oogenblik had een kind van dezelfde leeftijd het ongeluk te vallen en onder een span paarden terecht te komen, 't Mag wel een wonder genoemd worden dat het kind met een paar lichte schram men het er afbracht. Een zoontje van den heer Mastenbroek uit Sommeüsdifk kwam terwijl hij in de Hobbemastraat te Middelharnis per fiets reed, te vallen, waardoor hij ernstig aan de knie gewond werd, zoodat ge neeskundige hulp ingeroepen moest worden. Het rijden met twee voetballen op de fiets was oor zaak van het ongeval. De landbouwerszoon J. K. reed met zijn wiel- sjede bespannen met een paard door het dorp, toen hij op een gegeven oogenblik een fiets, welke langs de muur stond, omver reed en verbrijzelde. De schade werd vergoed. Bij den heer M. Blok aan de Kaaidreef ont stond in zijn woning een begin van brand. Daar het onheil spoedig werd opgemerkt, had men het vuur weldra gebluscht en liep dit incident met eenige materieele schade af. C. sloeg aan de Christiaam de Vrieslaan met zijn motorfiets over de kop, waardoor hij bloeden de verwondingen bekwam en genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Aan de Kweekschool te Hellevoetsluis is ge slaagd voor het examen onderwijzeres mej. N. Vroegindeweij alhier. A.s. Zondag zal er in de Chr. Ger. Kerk een extra collecte worden gehouden voor emeritus pre dikanten, predikantsweduwen en weezen. MIDDELHARNIS. Mej. N. Vroegindeweij slaagde dezer dagen voor de akte van onderwijzeres en nuttige handwerken Zij was leerling van de Kweekschool te Helle voetsluis. Nieuwe aansluitingen aan het tele foonnet; No. (13 Vroom en Dreesmann, Be- st.elkantoor; No. 29 Adr. Veybrugge, Ernrna- laan; No. TO I- van der Meijde, Jul. van Stolberglaan; No. 198 van Weel Zieken huis, Dirksland; No. 67 A. C. Pollemans. Oude Tonge; No. 27 S de Wachter, Stad aan 't Haringvliet. De heer Campïens verwelkomde den Commissaris der Koningin hij diens be zoek aan de Mitento, aldus: Excellentie. Namens de Kring Middenstands Vereen. Middelharnis-Sommelsdijk wil ik U dank zeggen voor de vriendelijkheid onze ten toonstelling te bezoeken. Wij stellen dit op zulk een liooge prijs, dat ik geen woorden kan vinden die dit voldoende uitdrukken, doch Ecellentie wees er van overtuigd dat mijn woorden dooi de geheele vereeniging ten volle onder streept worden. Excellentie, hartplijk dank voor de groote eer ons door U bezoek geschonken. Dan aan het bestuur der Stichting water leiding onze hartelijk gelukwenschen met dezen dag. Dit is voor u een groote feest dag. Vandaag is de kroon op uw wérk ge zet. U heeft ons eiland hetzelfde comfort bezorgd als de bewoners der groote steden genieten. Ook heeft u een betere mogelijk heid geschapen voor de industrie om zich hier te ontwikkelen. Daarvoor onze lof en dank- OOLTGENSPLAAT. Mej. H. de Vos Pd. slaagde dezer dagen voor het examen Espe ran to. Heden stonden bij den correspondent der Artiei'dsbeniiddeling 112 personen inge schreven. Zaterdag werden weder 2 patiënten naar het Ziekenhuis te Dirksland vervoerd voor een spoedoperatie. De schietoefeningen van de B. V. L. zullen Zaterdag van 5.30 tot 7.30 weder plaats helbhen. OUDE TONGE. In de afgeloopen week meid den zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan-: 31 landarbeiders, 1 land-bouwknecht. 1 chauffeur en 1 transportarbeider. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de schuur van den landbouwer A. C. de Lint tegen betaling is te bezichtigen een varken met het kolossale gewicht van 992 pond. De postduiven vereeniging Stormvogels hield een wedvlucht vanuit Orleans. Afstand 460 K.M. De uitslag luidde als volgt: 1 J. Beijer, 2 A. Har- tog, 3 P. van Nieuwaa'l, 4 Nijsse, 5, 6 en 7 D. Kamp. Voetbal van Zaterdag 9 Juni j.l.: Xerxes I— V.V.S. I 7-0; Xerxes II-D.V.V. III 1-5. Ter kennis va-n belanghebbenden wordt ge bracht dat met ingang van Woensdag a.s. rund- vleesch in bii'k verkrijgbaar zal zijn bij den slager P. C. van Markensteij-n, waar tevens door hen die daarvan tijdig ter secretarie aangifte hebben gedaan, nieuwe bonkaarten kunnen worden in ont vangst genomen. NIEUWE TONGE. Tot hesknurslkl van den polder Klinikerlan-d is in de vacature M Lokker, gekozen de heer E. van den Doel al hier. Bij den agent der arbeidsbemiddeling «tonden jl. Zaterdag 30 werkloozen inge schreven. Tegen een persoon alhier is proces verbaal opgemaakt wegen-s overtreding der tarwewet. Bij het houtjes hakken had liet zoontje van K. C. P. het ongeluk een stukje van zijn vinger -te hakken, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. Bij de gehouden aanbesteding van het vervoeren van -grint voor de -gemeente werd dit opgedragen aan de laagste inschrijvers G. A. v. d. Werf voor Duinenwaard; A. Vis been voor polder Klinkerland en C. Holle man voor Battenoord. De P. V. Gevleugelde Bode hield een wedvlucht uit Orleans. Afstand 453 K.M. Lossing 6 uur. Aankomst le duif 1.47.12 Laat ste 3.23.06'. Joh. Notebocwn 1, 3, 5, 6, 9, 12; Jac. van Alphen 2; J. A. v d Maat 4,14; J. Verweij 7;A. Tijl 8; A van Schouwen 10; B. van Zie-lst 11; Th. Melissant 13, 15; G. A. v. d Werf 16. DIRKSLAND. Het inschrijvingsregister en het alphabetisch register betreffende de in deze gemeente voor den diensplicht, lich ting 1935, ingeschreven personen, alsmede het afschrift van het gemeenschappelijk al phabetisch register bedoeld in art. 13, 0e lid van het Dienstplichtbesluit zullen gedu rende tien dagen ter secretarie ter inzage liggen. Tegen het inschrijvings- en het alphabe tisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift ba zwaar worden ingebracht. De heer L. W. Ilagens alhier slaagde voor het examen van onderwijzer, aan de Kweekschool te Hellevoetsluis. Op Woensdag 13 Juni a.s., des v.m. 11.30 uur. zal ten huize van den gemeente geneesheer alhier gelegenheid worden ge geven tot kostelooze in- en herinenting. De in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging gehou den collecte bracht ruim f 32 op. Thans is alhier een afdeeling opge richt van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Als voorzitter is benoemd de hoer J, H. Best man, als secretaris de lieer A. Bruggeman en als penningmeester de heer B. de Jong Pz. J.l. Zaterdag stonden hij de Arbeids bemiddeling alhier als werkzoekenden inge schreven: 54 landarbeiders, 6 metselaars en 5 timmerlieden. Totaal 65 tegen 55 in do vorige week. Op de jaarlijksche Paardenmarkt wa ren j.!. Donderdag aangevoerd 46 paarden, 4 veulens en 2 hitten. Er was niet veel handel. Het distrihutievleesch in blik voor werkloozen en armlastigen zal deze week op bon No. 27 verkrijgbaar zijn bij slager J. Riedijk aan den Straatdijk. HERKINGEN. Door de rijkspolitie is een inwoner vei'baliseerd, wegens strooperij van visch. Het vischtuig werd mede in beslag genomen. Bjj het beoefen-en van de kanosport, ge raakte S. daarbij te water. Met een nat pak liep dit ongeval af. Ter gelegenheid van de officieele ope ning der Drinkwaterleiding door Zijne Exc. de Comm. der Koningin, Jhr. Mr. D-r. van Karne-beek werd ook aan deze gemeente een bezoek gebracht. Velen stonden reeds lang te voren opgesteld om den stoet te zien pas seeren, wat een niet alled-aagsch gebeuren was. De loting voor den dienstplicht lichting 1936 zal in het openbaar plaats hebben op 12 Juni a.s. te 's Gravenhage. Vertrokken naar Pijnacker L. Kievit Ez. Ingekomen van Dirksland Keeltje Smit; van Melissant Jan van den Tol. STELLENDAM. De afd. Stellendam van de Bond van Chr. Fabrie-ks- en Transportarbeiders ontving een schrijven van het Ministerie van So ciale Zaken, dat de steunregeling werd geldig ver klaard voor de werklooze garnalenvisschers, knechten en zetsohippers in de gemeente Stellen dam. Hoewel de Chr. Zeelieden'bond dit voor allen had aangevraagd, werd hieraan toegevoegd: „de steunregeling wordt niet geldig verklaard voor de zelfstandige schippers". GOEDEREEDE. De vorige week besom den de Noord'zeevïsschers van 90 tot 230 per vaartuig. Do garnalenvisschers vingen van 50 tot 60 kilo per d-a-g en per vaartuig en de ansjovissc-hers vingen per week van 700 tot 1600 kilo per vaartuig. - De Noordzeevisscher C. van Huizen was de vorige week nog niet ter plaatse waar -de v-isschers gewoonlijk de netten over boord zetten of de krukas van zijn motor brak waardoor d-e machine bijna werd ver nietigd, naar men zegt zal de reparatie meer dan 1000 kosten. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag jl. als werkzoekenden in geschreven; 51 landarbeiders, 1 timmerman en 1 schilder. OUDDORP. Door d:en hoofdinspecteur van de Volksgezondheid zijn onderstaande ge gevens versterkt, betreffende het aantal slachtingen over het eerste kwartaal 1934; normale slachtingen 144014 runderen, 13.9-42 graskalveren, 189.835 nuchtere kalveren, 355.050 varkens. Afgekeurd werden: 3991 runderen, 1628 graskalveren, 262 vette kal veren, 6997 nuchtere kalveren, 4267 varkens. Voor huisslachtingen werden 101.953 aan gegeven. Er wordt gemeld, dat door den betrok ken Minister is bepaald, dat de subsidie aan de Werkloozcn-kassen o.m. voor ten hoogste 225 procent zal gelden voor de kas sen der landarbeiders, terwijl, evenals de vorige jaren is geschied geen hooger subsi die zal gegeven worden dan de toestand van de wei'kloozenkass-en het noodig maakt. Bij publicatie is -bekend gemaakt, dat het inschrijvings- en alpha-betiscih register, benevens het opgemaakt gemeenschappelijk register voor de lichting 1933, nedergelegd ziin op de Secretarie. In deze maand zal hier langs de hui zen een collecte worden gehouden ten bate van den gewapenden dienst. In het belang der oud-strijders wordt deze collecte aanbe volen. Naar men verneemt is in verband met het voornemen der Regeering om in de maand Juni een nabetaling van j 1,— per 100 K.G. te doen over den geleverden tarwe oogst 1933, het koopen van tarwe door er kende handelaars vanai 7 Juni stopgezet. De afgeloopen week hebben de gar nal-envisschers met de zeilscheepjes van 15 —50 Kg. per dag gevangen; de motorscbui ten hehhen van 100—200 Kg. per dag gevan gen, alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 10 cent per kilo. In de Weervisscherij-en wei den twee zaknen gevangen en een aantal gepen. Onze dorjjsgenoot, Dirk v. d. Linde Hz., is goedgkeu-rd voor de Koninkl. No-d Marine als stoker 2e klas, standplaats Den Helder Zaterdagavond werd bij de gehouden aanbesteding voor het lossen van eierkolen het laagst ingeschreven voor slechts 31 cent per ton. De werkman L. Nierop ha-d het onge luk bij 't laden van oud ijzer een stuk ijzer van ongeveer 100 Kg. op een zijner handen te krijgen. Geneeskundige hulp was noodig. OUDDORP. De firma Kroos en Dijkers te Middeliha-rni-s waren de laagste inschrijvers voor het bouwen van een kantoor en directeurswoning voor de Stichting Waterleiding Flakkee. Uitslag aanbesteding, gehouden in café Flo- hil, voor het bouwen van een woonhuis, voor re koning van C. J. Loof alhier. Timmerwerk: Jb Mierop f 950, gebrs. van Koppen f 1159, G. Pij! f 1049.75, S. Ihrman f 1340. Smidswerk: M. Rose mond f 104. Schilderwerk: A. Akershoek f 199, P. Tanis f 230, C. v. Koppen f 137,50, Jb. Ras f 240. Na-ar men vemeem-t, is door Ged. Staten der prov. Zuid-Holland bepaald, dat de in Maart j.l. met Rijks- en Provinciale premies goedgekeurde stieren uiterlijk tot 1 Dec. a.s. ter dekking voor ten minste 50 koeien ter beschikking moet worden gehouden, tegen tarieven wel'ke door de regelings commissie daartoe zijn vastgesteld In bet tijdvak van 1 Juni—15 Aug, kunnen jongelieden geboren in 1916 zich verbinden bij de Vrijw. Landworm, om het bewijs va-n voorge- opfend'heid te behalen, dat recht geeft op verkor ting van den oefentijd. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Geboren: Jacob, z. v. Abraham Verwey en Johanna Verweij; Maria, d. v. Laurens Appel en Francina van Dijk. Gehuwd: Arie v. d. Velde, 21 j., te Middel- harcis. en Cornelia Looij, 18 j., alhier. OOLTGENSPLAAT. G e b o r c n: Jobannis z. van Eliza de Ruiter en Jannetje van Ostende. Gehuwd; Hug-o Hendrik Landheer 25 j. en Adriana Hendrika de Ruiter 23 j.; Hen drik Pieter Donkersloot 22 j. en Josofia Jo hanna Minke-nberg 21 j. Overleden: Thymen Vin-k-e 81 j. we duwnaar van Hermijntje Landsman. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Aart Cornelis van Sl-iedrecht alhier en Keeltje Rameijs te Goedereede. DIRKSLAND. Geboren: Jannetje, d. v. Jan Kaslander en van Trijntje den Hol lander. Getrouwd: Jan van den Tol jm. 25 j„ Melissant, en Keeltje Smit jd. 26 j. Overleden: Lijntje Tanis, 38 j., ccht- genoote van Willem Witte; een levenloos aangegeven kind van Abraham Hogerwerf en van Francina de Gast. blijft men kalm en helder, indien men voor af Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE TERRORISTEN, Michael Osorgin. „De Terroristen" is een echt typisch Rus sisch boek. Er zouden lange critisc-he be schouwingen over het levensbeginsel, dat in deze roman van de revolutie gepredikt wordt gehouden kunnen worden. De aard van deze rubriek laat dit echter niet toe. Het hoek beschrijft een groep revolutionai ren in hun poging om met geweld van de staatsmacht, het czarisme, omver te werpen. De -hoofdpersoon is een Russisch meisje Na tasja, dat gegrepen wordt door de leuze van het Nihilisme. „Van God had zij zonder eeni ge moeite afstand gedaan, maar zij haastte zich het „blonde beest" tot god te maken". „Waar zijn zij, de eclite blonde dieren, zij die overmoedig aanvallen die de vreeselijke bommen slingeren, die de hand van de beul wegduwen en zelf den strop om den hals do-en? Waar zijn zij, voor wie de revolutie geen getwist is over programmapunten en geen klaaglied, maar een vrij en vreugdevol le ven? Er wordt over hen geschreven en ge sproken, maar hoe kun je ze vinden? Nalasja zocht de Maximalisten, de revolu tionairen, de bommenwerpers. „In die dagen, nu tot het verleden terugge, drongetj door den wereldoorlog en de groot ste revolutie der geschiedenis, vroeg zich nie mand in Rusland af, waarom een eenvoudig en kerngezond Russisch meisje, even goed opgevoed als andere meisjes en even ontvan kelijk voor liet goede, het ouderlijk huis ver liet, haar studie opgaf en zich aansloot bij menschen, die door sommigen als misdadi gers, door anderen als heiligen beschouwd werden". Men zag er slechts een uiting in van iijngevoeligheid en van het beiyustzijn, dat je niet anders handelen kon. Natasja ontmoet Il-ert, den leider der ter roristen. Ze wordt bezield met zijn ideeën en er rijst een groote vereering voor elkan der. Ze zijn beide bereid te sterven. Zo trou wen niet met elkander, maar doen zich in de maatschappij voor als het kooplieden echtpaar Sjlapkin. Samen vormen ze de lei ding van de groep terroristen. Samen orga- niseeren zij samenzweringen en moordaan slagen. Een dagblad meldde: „In den loop van liet jaar, vanaf 17 Octo ber: gedood om politieke redenen 7331 per sonen, gewond 9660, totaalDaaronder waren 13380 burgers, vertegenwoordigers van de overheid 3611 Hert wordt gevangen genomen en opge hangen. Natasja eveneens, ze krijgt levens lange dwangarbeid. Drie jaar bevindt ze zich in een vrouwengevangenis. Een cipier ster bevrijdt haar. Ze ylucht naar China van de trouwe makkers van Hert zijn slechts zeer weinigen in leven gebleven; sommige hunner trachtten nu de laatste vonk van de vroeger zoo hoog oplaaiende vlammen tot een nieuw vuur aan te wakkeren. „Natasja dacht er nu ook aan, dat zij zelf niet door den droom van het geluk der menschheid (welke menschheid?) meege sleept was, noch door de. gedachte aan het welzijn van het Russische volk (zij kende immers alleen de boeren van liet dorp Tsjo- dorowkai), maar alleen door het spel, waar van liet. leven de inzet was, door de aan trekkelijke schoonheid van den ongelijken strijd tusschen een hoopje moedige revolu tionairen en den staat. Natasja had ge leefd in de veronderstelling dat beide dood en leven: niets waren. In China komt zij in aanraking met het Boeddhisme. Zo geeft zich daaraan over en luistert naai den stem van Boeddha: Door den dorst naar het zijn en naar aardsch geneugten, door den dorst naar schepping, den dorst naar macht. Waarmede kan liet lijden over tvonnen worden? Door de uitroeiing in je ziel van dezen dorst, door volkomen af stand van elk verlangen". „Toen Natasje den drempel der gevan genis overschreed, was zij vervuld van vreugde, doch dat was aardscbe en dier lijke vreugde: haar lichaam was gered! Nu voltrok zich geheel iets anders in haar iets dat van veel meer beteekenis, veel belangrijker was: haar geest werd vrij". „Nu was zij slechts een zandkorrel in de grenzeliooze wereld, zij had geen uitge sproken wenschen en was aan iemand en niets in het leven gehecht". Zoo eindigt dit boek, dat vol is van de meest wondei lij ke opvattingen, opvattingen, die dwars indruisen tegen het Chris tendom. Om de Russische geest te leeren kennen, moet men dit boek lezen. Het is verschenen bij W. J. Thieme en Cie ie Zutphen en vertaald in 't Hollandsch dnc Dr. B. Raptschinsky. DE CULTU FEMINARUM TERTULLIA- NUS. Bij de fiima J. Kamminga te Dokkum is verschenen het proefschrift van dr. Wlilem Kok, ter verkrijging van den graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Een vertaling van het werk van Tertullianus wordt tot de moeilijkste opgave gerekend inde wetenschap der phiologie. De inlei ding tot dit werk, dat handelt over de kleeding der vrouw, zegt het reeds. Er is misschien geen enkele schrijver, althans niet in de Romeinsche literatuur, op wien zoo naar waarheid, de spreuk kan toegepast worden: Ie style c'est l'homme, als op Tertu'lianus. Overal toonen hem zijn geschriften ais fanatiek en scherpzin nig, satiriek en origineel, een fel polemicus maar een man uit éen stuk, bittere ketter hater, die nooit met zijn beginsel mar chandeert, voor wien in geloofszaken niets onbelangrijk is en die 'een afwijkende ver klaring van een bijbeltekst even erg vindt als een verkeerden levenswandel, die ech ter voor zijn overtuiging ook zichzelf niet spaart, ja, daarom zelfs de Kerk, die hij zoo vurig heeft verdedigd, verlaat". Over de vertaling kunnen wij niet oor- deelen, de inhoud van T's geschrift heeft ons echter zeer geboeid. Hoe gispt hij de pronkzucht van de vrouwen. De vrouw is volgens Tertullianus de poort, die den duivel toegang gaf, Zij heeft Gods beeld, den mensch ten val ge bracht. „Om wat gij verdiend hadt, aldus deze oude kerkvader, dat is den dood, moest ook Gods Zoon sterven: Komt het dan nog in u op, boven u rokken van vellen u met sieraden te tooien?" Tertullianus beschuldigt er de engelen van, dat zij van den hemel tot de dochters der menschen snelden, om hen sommig- stoffen, die beter verbolgen hadden kunnen blijven, en zeer vele kunstvaardigheden tot onheil geopenbaard hebben. De bewerking der metalen welden onthuld, de eigen schappen der kruiden werden medegedeeld, de kracht der bezweringen bekend ge maakt en allerlei wetenswaardigheden, tot de verklaring der stenen, gaven zij te kennen. Tevens hebben ze in het bijzonder en als apart voor de weduwen de midde len voor de vrouwelijke pronkzucht ver schaft: glanzende steenen waarmee men colliers in verschillende schakeeringen ver siert, en gouden spangen, die de armen omsluiten, en purperverven, waarmee men de wenkbrauwen langer wil doen schijnen" Deze opvattingen boude- we er tegen woordig niet meer op na, maar toch is het boek daarom zoo lezenswaard, omdat liet re actie is op een al te weelderig en behaagziek leven van de vrouwen in dien tijd, en ook aan de vrouwen van onzen tijd toeroept: dat eenvoud het kenmerk van het ware is. Tertullianus roept het de vrouwen van zijn tijd en onzen tijd toe: Bekleedt u met de zijde der rechtschapenheid, met het lijn waad der heiligheid en met het purper der kuischheid. Zoo uitgedost zult gij God zeif tot. minnaar hebben." CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 8 Juni 1934 Bloemkool 4—14 per 100 stuks. Komkommers 6—9.50 per 100 stuks. Kropsla 0.50—2 per 100 sbuks Aardbeien 14—23 per 100 pond Boter f 0./0—0.74 per pond. Druiven 0.65 per pond. Spinazie 6.40—9 per 100 K.G. Postelein 3.10—9.50 per 100 K.G. Peulen 21-23 per 100 K.G. Peen 2.70—9.70 per 100 bos SjaOotten f 0.50—0.60 per 100 bos. Veiling van Maandag 11 Juni. Bloemkool le srt. f 7—8.70 per 100 stuks. Idem 2e srt. f 4.80—6.60 per 100 stuks. Idem 3e srt. f 2.80—5 per 100 stuks. Idem 4e srt. f 1.703.50 per 100 stuks. Komkommers f 4.105 per 100 stuks. Sla f 0.95—2 per 100 krop. Peen f 5—6.60 per 100 bos. Postelein f 5.70—7.50 per 100 kilo. Aardbeien f 11.20—15 per 100 pond. Va-naf heden, eiken dag om 2 uur, zal aardbeien- veiling gehouden worden. AMSTERDAM. 11 Juni. Vee. Aanvoer *;n pr(j zen: 438 vette koeien, le kw. 5761 ct, 2e 50 56 ct, 3e 3848 ct per kg1, sl.gewicht; 62 melk en kalf koeien f 170230 per stuk: 233 vette kal veren le kw 3038, 2e 2030 vt per kg* lev. .slachtgewicht; 99 nucht. kalveren f 36, 31 schapen f 1013. per stuk: 655 varkens. vleesclivarkens (90-110 kg.) 3536, zwaardere 3435 ct, vette varkens 3334 per kg', sl.ge- wicht; 44 paarden f 70100 per stuk; Aan het abattoir werden heden 3 wagons ge slacate runderen aangevoerd afkomstig uit De nemarken. 2) „Een vak moet je leeren', had oom gezegd, maar toen neef in geen enkel vak lust had en bij geen enkelen baas lang bleef, had het hem weinig kunnen schelen, wat er van den jongen wend, als hij maar geen geld kostte. Daarom zat vader nu werkeloos thuis. Want een loopknecht van zestigEn dan nog wel een, die doof was 't Was den vroegvergrijsden man heel moeilijk aan het verstand te brengen, dat hij toch nog nuttig was in deze wereld, al was het alleen maar voor zijn ongelukkige jongste niet wien hij lange wan del'ngen maakte en voor wien hij altijd een vrien delijk woord had. Ja, heel moeilijk. II Tine was gewoon, er bij allemaal thuis den moed in te houden en toen ze dezen Woensdag naar huis ging, was ze in 't minst niet van plan, van de gewoonte af te wijken. Het feit, dat Cor om twaalf uur weer gewoon deed en niet terug kwam op het gesprek van dien morgen had haar het verloren evenwicht grootendeels doen terug winnen en onder het naar huis fietsen voelde ze de oud'e blijmoedigheid weer wat terugkomen, 't Was toch te mal, je van streek te laten brengen door zoo n kleinigheid, 't Zou misschien heètemaal geen pretje zijn, die reis. Wel voor Cor en anderen van dat soort, d'e graag midden tusschen veel luidruchtige menschen waren, maar voor haarzelf, nee hoor! Ze hield van stil genieten van en in de ratuur. een dag alleen aan het strand was stellig te verkiezen boven het trekken door Parijs me<- zoon veertig vreemden. Ze zou de vacantie toch wel prettig inrichten en vooral flink studeer en. 't Volgend jaar moest en zou ze weer een akte erbij hebben. Was het niet bar, dat ze zoo slecht opschoot? Al vijf jaar onderwijzeres en nog maar enkel hoofdakte en Engelsch? En dat, als je zoo'n helder hoofd had? EÖk jaar een akte en dan aan een kopschool, ja, dat zou ze zien te bereiken. Ze zou de lui op deze school allemaal vooruit en dan dan zou ze ook buitenlandsche reizen maken, verder en langer dan Cor Leendertse, dan zouden ze in een nog nettere straat gaan wonen, nieuwe meubelen koopen, dan zou ze ook haar collega's ontvangen en niemand zou anders van haar ouders denken, dan dat ze welgestelde bur gers waren, die rustig rentenierden. Ze allemaal boven het hoofd groeien, dat zou ze. Ze zouden eens zien, wat ze kon, ja en vooral die eene, die haar ook had vergeten, toen hij alles wist, die ééne. die de hoofdoorzaak was van het feit, dat ze met haar vijf jaren praotijk nog maar zoo wei nig aktes had. 't Was een mooie tijd in Tine's leven geweest, toen die ééne daarin d e ééne was. Pas geslaagd en bijna direct geplaatst aan de school, waar ze nu nog was, was ze den eersten tijd vroolijk» bij het uitbundige af soms geweest. Als het je ook zoo meeloopt, hè? Ineens een be trekking in je eigen stad, eerst tijdelijk, maar al gauw voor vast, dat was toch echt boffen ge weest. En dan onder geheel vreemden, ver van de straat, waar je woonde Ze waren heel goede vrienden geworden en na eenige maanden drong hij aan op kennismaking met haar ouders. Ja, dgt zou gebeuren, maar ze hadden het nu juist druk met verhuizen. Dat was waar. Ze gingen de volksbuurt uit. naar een stille, rustige straat, waar de huizen wel niet groot, maar wat de stand betrof, goedkoop waren Vader werkte toen nog, dus konden er wel een paar gul den huur per week meer af, nu ze Tines" geld er bij hadden. In het nieuwe huis sou ze haar vriend ontvangen- Toen ze thuis zijn bezoek aankondigde, had ze een zorgentrek op moeders mager gezicht zien komen en vader, die zelden z'n gedachten binnen hield, had gezegd: ,.je hadt ons wel eerder mogen vertellen, dat je zulke plannen hadt. Dan hadden we beter gedaan goedkooper te gaan wonen in plaats van duurder". „Plannen? Als een collega eens een uurtje komt? Zijn dat plannen?" had ze geantwoord en moeilijk had ze teruggehouden het bittere: „denken jullie, dat ik altijd bij je blijf?". O, dat bezoek! Hoe had ze dadelijk gemerkt, dat hij zag, het armelijke van hun stoelen, de stoppen in het karpet, het geverfde kastje, waarop thans het theeblad, dat anders gewoon op tafel stond, prijkte. Alles was even erg tegengeloopen. Bert had een lastige bui gehad en was op eens zóó uit z'n bed de kamer komen binnenstormen en of dit niet ge noeg was, hadden ze bezoek gekregen van Piet, die in z'n achterbuurttaakje kwam vertellen, dat hij weer „mot" gehad had met zijn baas en „de bee- nen had genomen". Vader was daar geweldig over uitgevaren, had Piet zijn „rooie" neigingen verwe ten, had gevraagd, wie hem met vrouw en kind te eten zou geven. „Op mij hoef je niet te rekenen, want ik sta ook weer gauw op de keien", had hij gezegd, „en je snapt zeker wel, dat je zuster niet voor ons allemaal kan werken". De vriend had nooit over herhaling van zijn be zoek gesproken, was kort daarop in Groningen benoemd en had toen niets meer van zich laten hooren. Tine was er overheen gekomen. Lang was ze vervuld geweest van bitterheid tegen vader en Piet, die zoo niets gedaan hadden om althans een beetje den schijn te redden, doch haar gezond ver stand had gezegevierd. Dat was geen liefde ge weest, geen echte alles offerende liefde. Dan zou hij niet zoo makkelijk afstand van haar hebben gedaan, en toen de diepe wonde wat minder pijnen ging, wierp ze zich met alle kracht op de studie. In minder dan een jaar haalde ze Engelsch, toen in een jaar de hoofdacte. Daarna was ze met Duitsch begonnen, maar dat viel tot nu toe niet zoo erg mee. Al wat ze met begrijpen ze eigen maken moest, had ze gauw in zich opgenomen, maar dat droge memoriseeren van al die grammaticale moei lijkheden Bovendien, wat had je aan al die aktes, als je in een eerste of tweede klas stond? En ze had, wat haar werk betrof, nooit andere idealen gehad dan zich te kunnen geven aan die kleintjes van wie ze hield met een bijna moederlijke teerheid, die kinder tjes, in wier leven je nog wat beteekende. Daar moest ze nu toch wel even aan denken, 't Werk aan een kopschool viel niet mee voor een meisje. Je moest er zoo heel erg waakzaam zijn, zoo echt den heelen dag oppassen, er niet tusschen genomen te worden, vooral op een meisjesschool en daar zou ze toch misschien wel moeten aanlanden, als ze in de stad wou blijven. Maar dat was van later zorg. Nu eerst maar zorgen gauw Duitsch en Fransch te halen en kwam ze dan in de stad niet klaar, welnu, er waren dorpen genoeg in de buurt, waar ze kans zou hebben. Er moest dati wel geld voor trein of tram af, maar als je zooveel ver diende Vol van deze gedachten, was ze thuis eer ze het wist. Als nu het een maar gauw klaar was, want ze wou direct beginnen. Maar dat viel tegen, Bert had weer een van zijn verdrietige buien gehad en dan moest hij ge troost worden, als een klein kind. Zijn krijschende huilstem was het eerste, wat Tine hoorde, toen ze boven kwam. „En ze heb nie eens gekijk, moedè-è-r". Och heden! Hij had natuurlijk in het spionnetje staan turen, dat deed hij wel meer, en dan wuifde Tine hem toe. Door haar haast had ze het nu hee- lemaal vergeten. „Stil maar Bert. Ze komt zoo binnen. Haal je bouwdoos maar. Ze gaat vast een hooge toren voor je bouwen", suste moeders zachte stem. „Wil nie bouwe, wil kijke." Moeder kwam in de gang. „Kun je nog niet even de straat opgaan en tegen hem wuiven, Tine? Dat was het eenige, waarmee ik hem vanmorgen kon paaien." „Wat lekkers", mopperde Tine, „Ik ging liever direct eten." „Ja kind, daar zul je nog mee moeten wachten. Ik kon van morgen niet opschieten. Je vader had beloofd met hem gaan wandelen, maar toen hij de krant nog eens inkeek, zag hij een advertentie, die hem aantrok. Een goeie betrekking leek het hem en natuurlijk is hij er dadelijk op afgestapt, maar nou kon er van dat wandelen niets komen. Dus je begrijpt, hé? En als ik dan maar zei, dat jij gauw kwam en tegen hem wuiven zou, dan was het weer goed." Tine begreep. Als een belofte niet werd nage komen, was met Bert geen huis te houden. Eigen aardig, zoo goed als hij onthield, wat hem beloofd werd. En nu hoefde ze niet naar binnen te gaan, want elk vriendelijk woord zou afstuiten op: „je heb nie gekeke". „Zeg maar, dat hij nog eens kijken moet, hij heeft me vast niet boven hooren komen, anders was hij al in de gang", fluisterde ze en zat even later weer op de fiets. Ze zou vlug een vierkantje omrijden, dan kwam ze over een paar minuten de straat in van de richting, die Bert afspiedde. Zoo n stakker moest je maar wat toegeven, hoe wel, t kon haar wel eens bezorgd maken, als ze aan de toekomst dacht. Wat moest het worden, als vader en moeder er niet meer waren? Dan zou ze geheel alleen voor hem te zorgen hebben. Vroolijk lachend wuifde ze hem even later toe en vroolijk beantwoordde hij haar groet. Natuur rijk, nu was alles weer goed, nu was hij dagen, misschien wekenlang zoo gedwee als een lam. Tot Woensdag 13 Juni, bij inzet in het Loge ment Kaashoek te Stellendam, en Woens dag 20 Juni bij afslag in het Logement Mijn ders te Stellendam, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) van: 5.51.80 H.A. of 12 G. 5 R.V.M. Bouwland en halve weg te Melis sant, in den polder Kraaijenisse, aan den Nieuw Kraaijensche dijk en den Kruisweg kadaster Sectie C nos. 102, 103, 388 en 581, verhuurd aan L. Goedgebuur tot blootschoof 1941 a f 600.— per jaar, in 3 koopen en conbinatie; 2.68.30 H.A. of 5 G. 253 R.V.M Bouwland te Stellendam, in kavel 3 van den Halspolder, onder den Oudedijk, kadas ter Sectie D nos. 14 en 15, verhuurd aan Z. Klink tot 11 Nov. 1940 a f 292.17 per jaar, in 2 koopen en combinatie; 17.86.80 H.A. of 38 G. 272% R.V.M. Bouwland en watering te Stellendam, zijnde kavels 11, 12 en 13 van den Woutrinapolder, strekkende vau den Damdijk tot den Buitendijk, kadaster Sectie C nos. 358, 359, 362, 363, 366, 367, 402, 403, 404 en 405 in 9 koopen en combinatiën, kavel 11 is verhuurd tot 11 Nov. 1940 aan J. Visbeen a f 625.— per jaar, kavel 12 tot 11 Nov. 1940 aan de Weduwe J. Moyaes a f 620.50 per jaar en kavel 13 tot 11 Nov. 1941 aan Gebroeders Human voor f 608.64 per jaar en 3 Hectaren of 6 G. 160 R.V.M. Bouwland te Stellendam, in kavel 8 van den Adrianapolder, strekkende van den Grooten Zuiderpolderdijk tot aan den Mid delweg, kadaster Sectie A nos. 58, 59 en 60, verhuurd aan de Weduwe J. Moyaes tot 11 Nov. 1943 a f 359.34 per jaar. Ten verzoeko van de erfgenamen van wijlen den heer Jacob Meijer Arenszoon Notaris VAN DEN BERG Publieke verkooping op Donderdag 14 Juni 1934, voorm. 10 uur (zomertijd), te Stellendam ten her- berge van A. Kaashoek, van: 26 perceelen klavers (om eenmaal te maaien), wassende op landen te Stellendam, in kavels 6, 12, 37, 31 en 45 van den Eendrachtspolder en kavel 6 van den Houtpolder; ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goede reede. Veiling op Donderdag 14 Juni 1934, en Afslag op Donderdag 21 Juni d.a.v., beide da gen 's nam. 6 uur (oude tijd) in het café van Adr, Buys, te Aohlhuizen, van: Een huis B 184 met schuurtje en het altijddurend recht van erfpacht van den grond, aan den Bommelschen dijk te Achthuizen, gem. den Bommel. Ten verzoeke van de Erven Ger. Vermaak. Notaris VAN ISPELEN. ^Op Woensdagen 20 Juni 1934, veiling en 27 Juni 1934, afslag beide dagen 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Sommelsdijk, in Hotel Spee, van: Een woon- en winkelhuis met erf en grond, te Sommelsdijk, aan den Dubbelen Ring, kad. Sectie B nr. 17S4, groot 1 Are 09 centiaren. In eigendom toebehoorend aan den lieer C. M. Tieleman te Sommelsdijk. NOTARIS VAN DER SLUIJS, Zaterdag 23 Juni bij inzet, en Zaterdag 30 Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het logement „Akershoek" van: le. een huis met schuur, tuin en bouwland te Ouddorp in den Polder den Ouden Oostdijk, kad. Sectie C nrs. 781 en 821, samen groot 72 Are of 470]^ R.V.M. Eigendom van Bastiaan van den Houten Gzn. Te aanvaarden 1 September 1934. 2e. Een huis met schuurtje, tuin en erf te Oud dorp a. d. Dorpsweg, Kad. Sectie E nrs. 445 en 446, samen groot 12,50 Are of 82 R.V.M. Eigen dom van Willem van der Wende Jzn. Het perceel is gedeeltelijk verhuurd aan L. Moerkerk voor f 1.50 p?r week. Overigens is het perceel op 1 September 1934 te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 13 Juni des avonds half 7 (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akershoek van 72 perceelen klaver en gras. Notaris VAN DEN BERG. Vrijdag 15 Juni, des voorm. 10 uur (zomertijd) te Stelüendam in het logement Akershoek van 15 perceeilien klaver en gras. Notaris VAN DEN BERG. Verkooping van grasgewas te Sommelsdijk, op Woensdag 20 Juni 's avonds 7 uur (zomertijd) in hotel Spee te Sommelsdijk. Ongeveer 34 Hectaren (80 Gein. Rijnl. Maat) grasgewas om te hooien op het gors vóór den polder de Westplaat te Sommelsdijk, in 35 per ceelen. 16, 18 eci 19 Juni aanwijzing ter plaatse der perceelen. Notaris VAN BUUREN. Runderen flnke aanvoer handel lui, lago prii zen; vette kalveren flinke aanvoer, handel slepend, lage prijzen. Varkens behoorlijke aan voer, handel stug, zelfde prijzen. Al'ELDOORN, 11 Juni. Dieren. (Geld.-Ovcrijs. Vereen, van Eierh.) Aangevoerd 450.00U stuks. Prijs f 2.10—2.44 per 100. Handel goed. ROTTERDAM 11 Juni. Vee. Aangevoeld 1971 dieeji t.w. 460 vette runderen, 314 vette kal- vsit-ri, 4 nucht. kalveren, 313 schapen of lam meren, 880 varkens. Prijzen per kilo: Koeien 6062 c„ 2e srt 63— 56 c., 3e srt 4044 c., ossen 5256 c., 2e srt 46 50 c.,_3e srt 4044 c., vette kalveren 6070 c. 2e srt 5055 c, 3e srt 3040 c, varkens 2830" c., 2e st 2126 c., 3e srt 2022 c. schapen 40 3530 c, lammeren 433832 c. Scnapeu f 2014—9, lammeren f 181210, per stul:. Vette koeien en ossen: aanvoer iets korter, handel flautv, prijzen iets stijver voor vette koeien. Een enkele prima beest ging tot 2 ct boven noteering Vette kalveren: aanvoer minder, handel kaïm en pi'üzen onveranderdn. Een enkel prima beest nog tot 5 c boven noteering. Schapen en lammeren: aanvoer grooter ham TIEL, 11 Juni. Eieren f 2—250 per 100* Aanvoer 75.000 stuks. dat er weer een bui kwam. Maar kom, geen zorgen voor den tijd. Dezen keer echter liet hij haar zoo makkelijk niet los. De gedachten aan een toren bouwen en wandelen hadden hem nog niet ver- daten. „Nou tore bouwe", begroette hij haar. „Doe het nou eens alleen. Laat me eens kijken, hoe mooi je het al kunt", vleide ze, verlangend om haar boeken vast bij elkaar te zoeken en een werkplan voor den middag te maken. „Nee, Tine bouwe", dwong hij. Met moeite hield ze een ontevreden woord terug. Moest dan vandaag alles tegenloopen? Kwam vader maar thuis. Dat zou Bert's aandacht afleiden. Waar was vader ook weer heen? O ja, op een betrekking uit. Och, dat werd natuurlijk ook weer niets. Kon ze hem er maar eens toe brengen niet meer op alles af te trekken. Wat gaf het? Enkel teleurstelling. Ja, enkel teleurstelling. Dat zag ze direct toen hij, bij een en pas, binnen kwam en lusteloos in zijn stoel zakte. Ze durfde niets vragen. Moeder ook njet. Doch onder het een begon hij zelf. „Vreeselijk is het, zooals ze tegenwoordig iemand behandelen durven. Kom je daar bij den zoogenaamden patroon, een kwajongen van even in de twintig en gaat je die van alles vragen. Waar je het laatst geweest bent, waar je voor dien tijd was, v larom je daar niet gebleven bent, waar je nou van leeft en weet je wat al meer. En het eind is: ja ziet u, als u twintig jaar jonger was, maar u bent te oud en dan nog zoo doof. Neen, ik geloof niet, dat ik u kan gebruiken. Is het niet om dol te gorden? Zou je zoo'n vent niet aanvliegen?" (Wordt vervolgd)*

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2