Eer zij roepen MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 9 JUNI 1934 Gemeenteraad van Ooltgensplaat AMERIKAANSCHE BRIEVEN De kersenpluk in volle gang. Geweldige vreemdelingen-invasie. 11e Vereenigde Staten van Amerika hek ken in ei-schillend opzicht veel voorbij de landen van Europa. In de eerste plaats al door de eenheid van taal. lloe gemengd de bevolking hier ook zijn moge, niet de Engclsche taal als de ofti- cieelc komt men overal terecht, en kan men overal relaties maken. Dan is ook een belangrijk ding, dat men in al die Staten één grondwet heeft. Wij leven allemaal onder dezelfde constitutie. Dit vergemakkelijkt ook het verkeer en de samenleving. Dan is er in de derde plaats het feit, dat we hier niet te maken hebben met in- of uitvoortarieven tusschen de Staten ouder ling. Ten gevolge hiervan kunnen allo 1211 millioen Amerikanen genieten van de pro ducten en vruchten die door de verschillen de Staten worden voortgebracht. Wij eten in California de fijne kaas uit de Staat Wis consin. De aardappelen uit de Staat Idaho, die in de lieele wereld niet beter gegeten worden, gaan naar Oost en West, Noord en Zuid van onze Unie. Precies zoo is het 111e' de steenkool uit Pensilvanie en het zout uit Utah. En California is de tuin van de Ver. Staten. Gelukkig dat er zooveel Staten zijn, die terwijl liier de fruitboomen duizenden wagons 11 uit per dag afleveren, nog in het barre wintergetij verkeeren en dus met graagte onze heerlijke versche fruit in ont vangst nemen. lie vallei, waar Uw briefschrijver woont, is op 't oogonblik herschapen in een waar liiiennest. De drukte is geweldig. De kersen zijn van 't jaar drie weken vroeger rijp dan we liiar gewend zijn. Maar de kersen- nlukkers, die van heinde en ver naar hier komen om te plukken, zooals ik reeds oer schreef, weten dat natuurlijk niet en komen dus iets te laat. Maar het fruit dat rijp is moet geplukt worden. Dat bezorgt ons een ongekende drukte. Maar gelukkig wordt liet leger plukkers iedere dag grooter. Dagelijks worden er overal nieuwe tenten opgeslagen. En menschen uit deze streek vertelden mij, dat er nu binnen een week hulp genoeg zal zijn. Intusschcn moeten wij ons zelf zoo lang zooveel mogelijk behelpen. Op de in gesloten foto ziet men dan ook naast een gehuurde pinkster de vrouw van een mij ner zoons (met de hoed op) bezig om de geplukte kersen te verpakken. liet valt te begrijpen, dat al die vreemde lingen die dagelijks aankomen en hier hun bivak opslaan voor heel de streek een groo te drukte meebrengen. Men schat hun aan tal in onze naaste omgeving reeds op een 6000 a 8000 tal. Ook de winkeliers moeten hier natuurlijk rekening mee houden. Groote voorraden worden te voren ingekocht En tevens dient ook rekening te worden gehou den met de groote verscheidenheid van vreemdelingen. Een Chinees eet andere waar dan een Portugees en een Philippijn trekt zijn neus op voor wat een .Japannees hij voorkeur eten zal. Wij herbergen hier roodhuiden, zoowel als menschen van het gele ras, zwartjes zoo goed als bruinen. E11 ieder moet verzorgd worden naar zijn eigen aard. Men begrijpt, dat dit Heel wat voorzorg en risico's niet zich mede brengt voor de winkeliers die hun inkoopen moeten doen. Overdag merkt men niets van die vreem delingen invasie. Zc verdwijnen dan alte rnate in de boomgaarden en zelfs daar moet men zoeken 0111 ze te vinden, verscholen als ze zijn tusschen geboomte en struiken. De plukkers plukken voor 15 dollarcent per „pail" van 15 pond. Is hun pail vol dan brengen zij die naar de plaats waar de ver pakking plaats heeft, meestal dicht in hun nabijheid, want de pakkers volgen met hun tafel de plukkers. Voor iedere goed geplukte pail krijgt de pluukker een bon, die hij aan hol eind der week inwisselt voor een cheque Ook de pakkers krijgen 15 cent voor oen 'doos, die eveneens ongeveer 15 pond inhoudt. Dit pakken is niet zoo eenvoudig en eisclit heel wat routine, weike eerst verkregen wordt door hot eqn paar jaar te doen. Men verdient dus naarmate men handigheid heeft in het pakken. De kersen worden te beginnen op het deksel van de doos gepakt, dus door de geopende, bodem heen op het vastgespijkerde deksel, en wel in rechte rijen met de steeltjes naar binnen, zoodat. als de doos hij liet deksel wordt open ge maakt, men alleen de zwart-roode kersen te zien krijgt en geen steeltje zichtbaar is. Dait geeft natuurlijk een mooi effect. Naai de grootte van de kersen is het aantal rijen dat de box bevat. En dit aantal wordt met de naam van den afzender buiten op de doos v ermeld. Is de bo\ vol, dan wordt do bodem er op gespijkerd. De doos is van bin nen beplakt met mooi gerand papier. Men .begrijpt dat wanneer zoo'n doos geopend wordt op de plaats van verkoop de verpak king al de halve verkoop heteekent. Ik krijg wel eens de indruk, dat onze groenten- en fruittelers in Nederland over liet algemeen te weinig heteekenis hechten aan do verpak king en verdere entourage van het product. Ilet, kost wel iets meer, maar ik hen er van overtuigd, dat men het er royaal uithaalt. Het gezicht doet zoo veel! 's Avonds komen do groote vrachtauto's de kersen halen en brengen de doozen naar het dorp, waar ze 20 a 30 uur worden onder gebracht in de „pra-cooling plant" op tem peratuur van 31 tot 33 graden. Zijn do kel son goed afgekoeld, dan worden zij in spe ciaal daarvoor bestemde wagons, die mot koude luclit koel gehouden worden, over de geJieele Unie vervoerd naar die plaatsen, waar op een bepaald tijdstip de markt liet beste is. De „Association" een vereenigmg van fruitbouvvers is in dagelijkseh contact met de verschillende staten en de voornaam ste steden, zoodat wij precies weten waar de markt op een bepaald tijdstip graag is. De meeste wagons krijgen hun bestemming als zij reeds een paar dagen onderweg zijn. De Association houdt telegrafisch contact met do markten en brengen de wagons waar ze 7.Ü11 moeten. De prijzen van dit jaar varice re 11 van 1.70 tot S 3.00 per box. De v roege kersen zijn kleiner dan de latere. Beide soorten zijn gitzwart en hebben een fijne smaak. Het is een zeldzaam mooi -voorjaar, daar om is alles zoo vroeg aan de gang en maakt het werk overvloedig. De meesten werken ook de Zondag door alsof er geen Sabbat lis- geboil is. liet is natuurlijk ook wel moeilijk als het fruit rijp is en er noodzakelijk af moet 0111 0011 lieele dag te rusten. Maar toch wordt liet blijven werken op Zondag hier te algemeen. Want niet alleen wordt het rijpe fruit geplukt, maar men (loet allerlei werk. dat volstrekt neit noodzakelijk is. Wel ver biedt onze grondwet het Zondagswerk, maar daar wordt do hand al lang niet moor aan gehouden. En vele zijn volstrekt heiden en .veten van een decaloog niets meer af. En de Roomschen gaan naar de vroegmis en daarna ook gewoon aan het werk of er geen Zondag bestaat. Toch ervaart men de groote zegen als men vasthoudt aan de Zondagsrust. Uw brief schrijver zou hem niet gaarne willen mis sen! Een volgende keer hoop ik te schrijven over de frambozenpluk, die nu ook volop aan de gang is. Heeft iemand soms iets te vragen, dan schrijft hij me maar eens. Mijn adres is- C. van Spronsen, Santa Clara, Califonnie U.S.A. GRAAN UIT DE DONAULANDEN Medewerking aangebeden door het Comité van Graanhandelaars In verband met de gister door ons medegedeelde bepaling, dat de graaninvoer uit Hongarije, Roeme nië, Jcego-Slavië en Bulgarije alleen is toegelaten, als daar.cgenover staat uitvoer van Nederlandsche en Nederlandsch koloniale producten verzoekt men ons mede te deelen, dat het Comité van Graanhan delaren te Rotterdam, Wijnhaven 50, zich bereid heeft verklaard als tusschenpcrsoon te willen op treden. Er moet natuurlijk contact gezocht worden door de graanimporteurs met exporteurs naar boven genoemde landen. Dit zal voor velen bezwaren meebrengen. Daarom wil genoemd comité dit ver gemakkelijken door betrokken categorieën met elkaar in contact te brengen. Op deze wijze werkt heit Comité mede dat de maatregelen, die genomen zijn om uitvoer aan in voer dienstbaar te maken ook inderdaad het be oogde doel bereiken. Het pakken van de kersen. Van de geopende kist is het deksel afgenomen om de rijen fruit te laten zien. Deze foto werd 10 April genomen. Maandagmiddag is volgens aloude tra- iit'u ile nieuwe Hol- landsche maatjesha ring, in Oranje- vaatjes verpakt, op het Huis ten Boseli aan II. M. de Ko ningin en. II. K. H. Prinses Juliana aan geboden. V.l.n.r. de heer Dam, opper- keurmeester; de heer L. Muis, schipper van de VL 73; de heer P. H. v. Absho- ee.ii. reeder, die het zeebanket hebben overhandigd. Ie stellen B. en W. voor: P. van Es en L. Dorsman Jzn. Gekozen worden (1e hoeren M. Meyer, A. Klein, N. v. d. Houten, A. Jansen Tzn. en P. van Es. Op voorstel van B. en W. wordt liet ko hier voor de hondenbelasting vastgesteld Er zijn 34 aanslagen in de le klasse en 77 aanslagen in de 2e klasse. Enkele al- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Aan de orde is vervolgens de wijziging van de begrooting 1934 Geil. Staten doelen mede dat de rijks bijdrage voor de gemeente in de steunver- leening niet 54% maar 4(1% zal bedragen. Een bedrag van f 201)0 zal uit de gewone middelen gevonden moeten worden. Da.ar- om zal lot salarisverlaging overgegaan moe ten worden. B. en W, doen dit dan ook noode. B. en W. zouden deze verlaging ecli- tcr per 1 Juli in willen laten gaan. Ook de reiniging van de gemeente moet volgens God. SI. vy.-laagd worden. B. en W. kun nen tl 1 et-liter niet voorstellen. Minder dan f 380 is' niet mogelijk, vil de gemeente niet vervuilen. God. Staten maken bezwaar tegen deposi onderhoud van de ambtswoning van hot schoolhoofd van school 110. 2. B. en W. lum inal deze post echter onmogelijk verlagen Ook kunnen B. en W. niet meegaan met Ged. Staten, die de post onderhoud begraaf plaats van f 200 willen verlagen. Wij kun nen er geen verwilderde begraafplaats van maken, aldus do voorzitter. De gratificatie van liet politiepersoneel kunnen Ged. Staten evenmin gedoogen. B. en W. zijn echter van meening, dat in ver hand met de groote buitenwijken, deze gra tificatie absoluut niet gemist kan worden. Ilct is een bedrag van f 150 per jaar. Voorts willen Ged. Slaten do betrekking van deurwaarder opdragen aan een ander ambtenaar zonder belooning. Geen der ge meenteambtenaren wil zich echter beschik baar stellen. Hetzelfde geldt hij de functie van aanplakker. De post schoonhouden ge meentehuis kon evenmin verminderd wor den. De post bode gemeentehuis moet even eens verlaagd worden. B. en W. zijn bereid die post te verlagen, echter niet meer dan 10%. De post liulpambtenaar werkloosheids verzekering 25 kan absoluut niet ge schrapt worden. Met een helpster aan de bewaarschool kon volgens Ged. Staten wor den volstaan. Eén helpster moet dan op wachtgeld komen en de gemeente gaat er dan nog niet op vooruit. Daarbij kan zij niet gemist worden. Ook de helpster bij het handwerkondervvijs kan niet gemist worden. De lieer VAN GURP is het eens met B. en W. We moeten liet maar kort en bondig zeggen. De VOORZITTER: Noode komen wij met salarisverlaging. Als deze goedgekeurd worden, komen wc 700 boven de f 2000. De heeren VAN NIEUWAAL en HOBBEL maken eveneens bezwaren. lie lieer BRINKMAN stelt voor absoluut niet te tornen aan de kleine salarissen De heer VAN NIEUWAAL is bang, dat als het niet gedaan wordt, do hegrooting weer niet goedgekeurd wordt. De heer BRINKMANDan nemen ze de heele gemeente maar! Ik durf do verant woording niet op me te nemen. De heer VERMAAS vindt deze salaris regeling wel wat grof. Zijn er geen andere posten te vinden, onderhciud gebouwen enz. Misschien kan dan met 5% salarisverlaging volstaan worden. Rechtstreeks verlagen, daarmee kan spr. zich niet vereenigen. Do heer VAN NIEUWENHUIZEN vraagt ook "i geen ander voorstel gedaan kan wor den, zoodat de kleinen minder getroffen worden dan de grootcn. lie VOORZITTER: Wat de heer Vermaas wil kan niet. Laten we alsnog een verzoek richten tot (led. Staten 0111 deze salarissen uit de overige salarissen te lichten. Dan in de hegrooting toch sluitend. Willen do hc* ren een commissie instellen, die audiëntie aanvraagt, dan is daar geen bezwaar tegen. Laten wij buigen voor liooger gezag, want als we dat niet doen, dun zijn do gevolgen niet te overzien. De Raad be<sluit tenslotte de salarissen met 5 te vertegen. Daarna volgt sluiting. HOE TOONT ZICH KALIGEBREK BIJ ONZE GEWASSEN? De typische verschijnselen van kalige- brok hij onze cultuurgewassen kan men het best in de jeugdperiode hestudneren. Het i" van het allergrootste belang dat de landbouwers met deze verschijnselen vertrouwd geraken. Met den meesten aan drang wordt daarom aanbevolen om dezen tijd van hot jaar de kali-proefvelden welke op talrijke plaatsen in ons land gelegen zijn te bezoeken. In den regel worden deze proefvelden bezocht als de meest typische en leerzame verschijnselen reeds lang ver dwenen zijn. W il kunnen hierbij opmerken dat ieder groeistadium zijn eigenaardige kenmerken draagt. Hoewel voor verschillende gevvae- sen dit. uiteenloopt, is er wel ongeveer cén lijn aan te geven volgens welke het heeW verloopt. Graangewassen Deze, speciaal de zomer granen, uiten kaligebrek reeds zeer vroeg. I11 liet allereerste groeistadium heeft liet blad een iets grijs-gele tint, overgaande tot bronskleurig met dikwijls een bruin-rood bladpuntje. De blaadjes van de jonge plant vallen slap naar den grond. Boonen, erwten en klaver beginnen al spoedig na opkomst grijs-gelo puntjes op het blad te vertoonen, vooral langs den rand, langzamerhand verbruinende. Boonen geven in den verderen groei scherp getee- kende, zwarte plekken aan de randen van liet blad. Erwten maken ook dikwijls den tijd van dofgroen-grijs blad door. De stroo- lengte is gering. Klaver behoudt de bruine puntjes in het blad met een geringe blad- ontwikkeling. I11 tegenstelling mot de trago rijping van kali-arme granen worden de vlinder bloemige vrij plotseling noodrijp. Aardappelen reageeren zeer duidelijk op kaligebrek. Heeds in den vroegen zomer toont het gewas een zwart-bronzige kleur, welke doet denken aan een zwaar bemest perceel. Ilct gewas sterft veel te vroeg af niet als gevolg een slechte opbrengst. Suikerbieten toonen dioor hun groot ab- sorptie-vermogen in den grond, kali-gebrek niet zoo snel. Eerst hij uitputting komen versohiji:«elen voor den dag. in hoofdzaak overeenstemmende met bovenstaande. Uien vertoonen zulke typische afwijkin gen dat die hij iedere uienteler bekend en berucht zijn. Dit in het kort iets over kali-gebrek hij enkele, onzer gewassen. lij vele gevallen zal het nog mogelijk zijn, daar waar ze optre den, door een overbemesting met kalimest stoffen in te grijpen. I. ,,Toe, Tine, bedenk je nog eens. Zeg nou niet 200 ineens „neen". Je weet niet, hoe gezellig het is en dit wordt heusch een schitterende reis. Denk eens aan, Parijs, Versailles, Fransche alpen, Genève. Geweldig, wat je ziet, voor zoo'n beetje geld." „Beetje" ontsnapte voor ze het wist en zonder het te willen Tine's mond. „Nou, noem jij dat veel, f 165 voor zooveel dagen?" vroeg Cor Leendertse met iets van ver ontwaardiging in haar stem. „Nee, natuurlijk is het niet te veel, in aanmer king genomen, wat je er voor ziet, maar toch is 'het een heele som. 't Wordt met je pas en wat er bij komt stellig f 200 en je moet denken, ik heb er niét op gerekend." „Dat is zoo", deed Cor wat onzeker, maar toch '*-* jij met je hoofdakte Als' je verleden jaar gezakt was, zou je toch aardig wat minder geld gebeurd hebben." „En minder uitgegeven cok. In elk geval, ik ga niet mee, dat staat vast." 't Klokje van negenen maakte een eind aan het gesprek,'wat door geen van beiden betreurd werd. Cor verdween mokkend in haar lokaal. Die Tine kon ook zoo'n echte stijfkop zijn. 't Zou wat! Geld moest ze hebben. Praatjes, dat „niet op ge rekend". Dat was natuurlijk een steek onder water. Dat was met andere woorden: had het me een half jaar eerder gevraagd. Ja, 't was ook wel gek, met zoo iets nu pas aan te komen, maar dat kwam door Jet. Die zou vast en zeker zijn meegegaan, net als vorige jaren, maar die was me daar verloofd geraakt en de meneer in kwestie had andere vacantieplannen. Net iets voor Jet, om zich daar maar zoo zoet sappig bij neer te leggen. Enfin, aan een verloofd stel had je toch niet veel en Cor had zich direct voorgenomen een ander mee te vragen. De reis was wel al voltee- kend, doch, nu Jet er afviel, zou het wel gaan. Ze kende trouwens den leider en die vond het goed. Maar 't was niet meegevallen, gezelschap te vinden. Daarom ook had ze het met Tine gepro beerd. Ze vond Tine een saai vervelend kind, doch dat was zoo erg niet. Je had dan tenminste een bekende om je kamer mee te deelen en liep niet de kans bij de een of andere oude juffrouw gestopt te worden. Ook stond het zoo mal, heel alleen aan te komen. Nee, dat was niets gedaan. Je moest samen zijn. Kennissen kreeg je later gauw genoeg bij zoo'n club en dan had je van saaie Tine niet veel last meer. Maar stel je voor! Nu wou ze niet. Cor had half en half gedacht, dat ze het een eer zou vinden, want geen der collega's bemoeide zich ooit veel met 't „Hartmannetje", zooals ze ge woonlijk genoemd werd, maar nee hoor! De juf frouw bedankte. En waarom? Wat zou ze doen met al het geld,, dat ze verdiende? Potten zeker. Ze had van „veel uitgeven" gesproken. Nou, dat was onzin. Niemand zat zoo slecht in de kleeren als zij en uitgaan deed ze nooit. Nee, 't was enkel en alleen gekrenkte trots. Woest zou je er om worden. Gekrenkte trots! Daar zou Tine zeker wel reden toe hebben, maar het was toch niet dat, wat haar dezen morgen niet deed zijn de vroolijke „juffrouw Hartman", waar de kleintjes zoo van hielden. Ze was ontevreden op zichzelf, omdat ze een tip had opgelicht Van het dichte gordijn, waar achter ze geen vreemde blikken dulden wou, om dat door haar onbedachte woorden die andere zou gaan denken, vermoeden, raden misschien. En dat mocht niet. Neen, nooit! Ze begreep er niets van, dat Cor Leendertse Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van Ooltgensplaat bijeen onder voorzitter schap van burgemeester H. J. Donkersloot Lzn. Aanwezig zijn alle leden, behalve do heer van Es, die op een buitenlandsche reis is De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten, dat B. en W. goniachtigd worden de steunregeling uit te voeren op dc door den Mihister vanSociale Zaken goedgekeurde basis van f 25000, waarop de begrooting vastgesteld is. Ingekomen is het rapport van de Ver- keerscommi ssi c-van Boeyen De VOORZITTER zegt dat het rapport aan de leden ter inzage zal worden gezon den. Doqr de pers is dit rapport niet zoo gunstig ontvangen, vooral één blad was er heelemaal niet over te spreken. Ingekomen is dc goedkeuring van de ver ordening betreffende de legcsbeffingen ter secretarie. Ingediend is bet verslag over bet eerste kwartaal 1934 van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht. Ingekomen is bet verslag over den stand der boeken \an bet Alg. Armbestuur over 1933. In kas was f ()77,12y2- Boeken en kas zijn in orde bevonden. Ingekomen is bericht van bet gemeente bestuur van Oude Tonge, dat bet batig sal do voor Ooltgensplaat voor don keurings dienst over 1933 een bedrag van f 59,12 is. Ingekomen is bericht van den rijksdienst dor werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, dat de bijdrage in de werk loosheidsverzekering voor de gemeente op f 400 is gesteld, de bijdrage voor de crisis werkloosheid is eveneens gesteld op f 400. Ingekomen is bericht van den inspecteur van de directe belastingen dat in deze ge meente aan gewetensgeld is ontvangen f 58.S0 Ingekomen is bericht van den Minister van Sociale Zaken, dat de bijdrage 1933/oi voor dc 14 woningen aan dc Wilhelmina- straat verlaagd is tot f 25. Ingekomen is bericht van den Minister van Sociale Zaken, waarin gevraagd wordt de steunnormen in overeenstemming te brengen met de huidige loonstandaard, die door de in den laatstcn tijd plaats gehacJ tiebbende loonsverlagingen lager is gewor den Ingekomen bericht, van Ir. J. A. Jacols, dat genoemde beer enkele peilingen beeft verricht in de haven. Belangrijke afwijkin gen zijn niet geconstateerd. Ingekomen is bericht van den Minister van Onderwijs, dat bet voorschot 1934 voor dc gemeente op f 10.200.is gesteld. Ingekomen is ontwerp-besluit van het Provinciaal bestuur over dc in 1933 toege paste korting op de jaarwedden van den burgemeester, secretaris, wethouder en ge meente-ontvanger De SECRETARIS leest het ontwerp voor en licht het toe. De normen voor het salaris van den bur gemeester gaan f 200 naar beneden, de nor men voor het salaris van den secretaris gaan f 300 naar beneden en voor den ge meente-ontvanger bet eindsalaris f 50 en het aanvangsalaris f 100. Dc beer VAN NIEUWEN HUIZEN: Hoe s'taat bet met do kindertoeslag? Dc SECRETARIS: Die was 2y>% en wordt 3%. Ilct komt hierop neer, dat de korting maximaal W/2%o zal bedragen. De voorloo- pige korting was 5%. De beer HOBBEL: Worden de salarissen van bot overige gemeente-personeel ook verlaagd? De VOORZITTER: Daarover wordt bij de wijziging van de gemeentebegrooting ge sproken! Het voorstel van B. en W. om bet ont werp-besluit goed te keuren wordt aange nomen met algemeene stemmen. Ingekomen is een verzoek van J. v. d. Welle om huurverlaging. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Indertijd zijn er meer gegadigden voor deze woning geweest, die ongeveer dezelfde buur boden, f 5 per week vinden B. en W. daarbij niet te veel. Dc lieer VAN NIEUWAAL is er voor de buur te verlagen omdat dc tijdsomstandig heden voor adressant ook moeilijk zijn ge worden. De heer VAN GURP stelt voor de huur tot f 4.50 te verlagen. De lieer VAN NIEUWENHUIZEN: Gaat hij er dan toch niet uit? Dc VOORZITTER: Daarom ben ik voor vrije inschrijving. Dan kan iedereen er van profiteeren. Misschien was bet wel moge lijk dat de nieuwe veldwachter dit buis kon overnemen. Die kan dan een oogje houden op de school. Het voorstel van den heer Van Gurp. komt in stemming. De stemmen staken. Ingekomen is een verzoek van J. v. d. Bolsum om vergoeding in de tramkosten voor zijn zoon, die de Uloschool te Middel- harnis bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt een ver goeding van f 30 verleend. Ingekomen is een verzoek van C. M. Me taal om toestemming tot bet bouwen van een gebouw aan de Sluischehaven. Eveneens eenzelfde verzoek van D. Kievit en een verzoek van J. M. van Reijen om toestemming tot het bouwen van een ben- zinebcwaarplaats en -pomp. De VOORZITTER geeft aan waar de ge bouwtjes, garage enz. geplaatst kunnen worden. B. en W. stellen voor deze verzoeken niet af te wijzen maar de afhandeling daarvan aan te houden, aangezien de veerverbin ding nog lang niet in kannen en kruiken is. Het zou niet te verantwoorden zijn deze menschen op kosten te jagen als de zaak nog niet definitief is. De VOORZITTER zegt vanmiddag nog gesproken te hebben met een opzichter van de Rijkswaterstaat. Deze wees spr. er even eens op. dat bij deze veerverbinding groote moeilijkheden overwonnen moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeeno stommen goedgekeurd. De VOORZITTER merkt op, dat b. en W van oordeel zijn dat «aan de fa. Kraak tij dens de bietentijd geen vaste ligplaats kan worden verleend, hetgeen deze fa. bij liet inwilligen van haar verzoek ook meege deeld is. B. en W. willen de fa. Kraak waarschuwen voor dien tijd. De beer HOBBEL: Wordt dan de va-stc ligplaats ingetrokken? De VOORZITTER: Dan is er misschien meer perspectief in de zaak. Laten we daar mee dus even wachten. De lieer v. NIEUWENHUIZEN vraagt of er gevaar bestaat dat de R. T. M. macht krijgt over deze veerverbinding. Wc moeten het in eigen banden houden. De VOORZITTER is het eens met den beer v. Nicuwenhuizen. Op 't oogonblik ben ik, aldus spr., wel beangst, dat bet in die richting gaat. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Aan de orde is vervolgens bet voorstel tot wijziging van de statuten \an do stichting Drinkwaterleiding Goeroe en Overfiakkce. De beer HOBBEL stelt \oor om aan bel voorstel van Dirksland om de bestuursleden periodiek te doen aftreden adhaesie te be tuigen. De. VOORZITTER is er niet tegen, maar wel tegen dc adhaesie-betuiging. Daarmee moet dc gemeenteraad zumig zijn. Het voorstel van B. en W. om geen ad haesie te betuigen wordt met 8 stemmen tegen verworpen. Voor stemden de. heeren Waling en Jacobs. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van bet ambtenarenreglement wachtgelders komt vervolgens in behandeling. De VOORZITTER leest dc adviezen van de verschillende bonden voor. B. en W. hebben geen bezwaar tegen de door Ged. Staten gestelde eischen Op voorstel van B. en W. wordt de ver ordening voor dc veldwachters gewijzigd in den door Ged. Staten aangegeven zin Het salaris moet gesteld woelen volgens Ged. Staten, minimum f 1300, maximum f 1700 dus f 200 minder. Ook de kosten van uni form worden met f 50 verminderd en met f 10 voor bet rijwiel. Het mag niet meer worden dan 10% van bot totaal salaris. Dc heer VAN NIEUWENHUIZEN acht het onbillijk, dat de salarissen van de veld wachters inccr gekort worden dan van den burgemeester, secretaris cn wethouders. De VOORZITTER wijst erop, dat de Mi nister een aanschrijven gericht heeft in de zen zin. Spr. bad ook liever een uniforme porting gehad. Dc Raad kan zicli natuur lijk uitspreken over deze zaak. Besloten wordt een schrijven bij te voe gen waarin bezwaar gemaakt wordt tegen dc onbillijkheid, dat de salarissen van bur gemeester, secretaris enz. minder gekort worden dan de salarissen van de veld wachters. Aan de heeren J. Overbeke, L. J. Wou ters, J. A. v. Nicuwenhuizen. W. Hobbel, C. Korteweg, Abr. de Vos, P. de Vos, C. A. Bom en A. Huibrechtse wordt vrijstelling van schoolgeld verleend, aangezien zo in de in komstenbelasting niet aangeslagen zijn. Het verzoek om ontheffing van de dames C. Pip ping en wed. van Maastricht en van de heeren Iloltkamp, H. Campfens, II. J. Reens en M. L. Nobels wordt afgewezen. Dc aan slag van J. Korteweg Wzn. wordt van f 5000 op f 4000 gobrgcht. De havenmeester bericht dat zijn reclame tegen het besluit van dc inspectie van belastingen, waardoor hij van dc 2e in de 4e klasse werd geplaatst, ont vankelijk is verklaard. Do havenmeester wil echter geen algeheele vrijstelling en verzoekt hem in de 2e klas te plaatsen. DE VOORZITTER prijst deze houding en de raad gaat er mee accoord. Vervolgens is aan de orde het ontslag van de commissie tot. wering van schoolver zuim. Deze commissie heeft er bezwaar te gen haar werk zonder kostenvergoeding te verrichten en biedt baar ontslag aan. De VOORZITTER dankt de commissie voor den verrichten arbeid en deelt mede dat getracht zal worden andere personen te verzoeken zitting te nemen in deze commis sie. B. en W. stellen voor als vertegenwoor digers van de openbare school en wel het onderwijzend personeel M. Meijer en J. A. Broere; van de bijzondere school A. Klein en J. Koppenaal; als ouders van kinderen die de openbare school bezoeken de heeren N. v. d. Houten en J. Koster; van de bijz. school A. Jansen Fzn. en J. C. Vermaas. Als meerderjarig ingezetene van de gemeen rustig sommetjes maakte er over te denken, hoe heerlijk het moest zijn, ook eens, als zooveel anderen, echt vacantiegenot te smaken, de stad te ontvluchten, de wijde wereld in te trekken, door de bosschen te dwalen, de bergen te bestijgen en ze had weer gehoord, scherp en duidelijk, wat Cor had gezegd over haar hoofdakte. Als ze die niet gehaald had zouden ze er van heel wat minder hebben moeten komen cn ze zouden toch ook niet van honger gestorven zijn. Hè, als ze dat geld eens voo<- zichzelf had kunnen houden, dan had ze ni^ruimschoots deze reis kun nen betalen, dan was er overgebleven voor mooie kleeren, een nieuwe fiets misschien Maar in dit jaar had vader heelemaal niets meer verdiend, had moeder veel versterkende middelen moeten hebben, was er een doktersrekening ge weest, was bij Piet het derde kindje geboren. 't Geld was verdwenen. En Tine zou moeten thuisblijven, als altijd. Neen, daar niet over denken, maar liever blij zijn, dat het geld er geweest was. 't Was toch een ongedacht geluk geweest, dat ze slaagde, verleden jaar. Ze was heelemaal niet klaar, had zoo weinig tijd tot studeeren gehad, door veel andere dingen. die haar uren geroofd hadden en tóch was ze geslaagd. Toen was heel haar ziel één danktoon geweest, toen had het in haar gejuicht, toen had ze bij het aanhooren van de vacantieverhalen dier anderen gedacht: ,,ik heb het veel heerlijker gehad, en voor jullie is het voorbij, terwijl het voor mij pas echt komen gaat". Want die aanzienlijke salarisverhoogingf Het meerdere geld, dat ze moeder geven kon aan het einde van de maand. „Nou lachen we alle zorgen weg, moedertje", had ze gezegd, toen ze het thuis bracht en op vaders „het is hard van je kind te moeten leven" had ze een vroolijk antwoord gegeven. Toen nieuwe zorgen het nieuwe geld verslonden had ze niet gezucht, was ze alleen blij geweest, dat ze het had en geven kon. Wat hadden ze voor haar niet opgeofferd? Was moeder niet uit werken gegaan, om haar te kunnen laten studeeren? Had Piet niet vaak een groot deel van zijn zakgeld haar gegeven, opdat ze niet te veel zou achter staan bij de andere meisjes? Die anderen! Dat was de schaduw geweest op den weg, die anders zoo zonnig zou zijn geweest door dat heerlijke: te mogen studeeren. Had ze dat ooit kunnen denken, toen ze als kleine kleuter van zes jaar naar die armoedige singelschool stapte, dat ze later zelf voor de klas zou staan? Dat ze de knapste van de klas was, och wat zou dat? Dat zegt voor het volkskind dikwijls zoo weinig. Doch haar ouders hadden wel oog voor de mooie rap porten van hun eenig dochtertje en vooral vader, die zelf vroeger „gestudeerd" had, was er sterk voor geweest dat ze onderwijzeres zou worden. En ze was het geworden. Moedig had ze gedragen het schimpen op haar minder mooie kleeren, ontweken de vragen naar thuis, bedankt voor de uitnoodigingen, die toch soms kwamen, maar die ze niet wou aannemen, omdat ze die burgerkinderen niet kon terugverzoe- ken: op vragen wat haar vader deed, geantwoord: „die is in een boekhandel" en toen een jongen eens smalend zei: „winkelbediende soms"? had ze geantwoord: „nee, loopknecht". Er was gelachen en juist, omdat ze het zoo onbevangen zei, had ieder gedacht, dat het een mop was en toch was het harde werkelijkheid geweest: vader was loop knecht bij een boekhandelaar en vader verdiende erg weinig. Zeker, harde werkelijkheid, als je bedacht, dat vader op het gym. was geweest, dat hij dominee had denken te worden. Toen hij vijf tien was, waren kort na elkaar zijn ouders gestor ven en was hij bij een oom in huis gekomen, die van studie niets hebben moest, vooral ook, omdat het noodige geld ontbrak. (Wordt vervolgd). met die vraag zoo ineens bij haar kwam. 't Was waar, Cor was de eenige van het personeel met wie ze wel eens iets meer dan de gewone beleefd heidswoordjes wisselde, maar ze was er toch nooit zóó intiem mee, dat ze op een dergelijk gesprek had gerekend. Daarom ook waren haar woorden niet te voren overwogen, daarom was dat veelbe- teekenende „een beetje" eruit, eer ze er aan dacht en had ze nu den indruk gegeven geldgebrek te hebben. O, dat hadden ze hier allemaal op hun manier en 't scheen wel een eer te zijn, daar mee te koop te loopen, maar z ij had nooit deel genomen aan dergelijke gesprekken, zij had soms een bitter woord op de lippen gehad, als Reneman onder het rooken van een dure sigaar betuigde heusch niet te weten, hoe zijn belasting te betalen of als Bergsma, wiens vrouw elk oogenblik in een nieuw costuum manlief uit school kwam halen, klaagde dat de baas alle privaatlessen inslikte en een ander, die het zoo noodig had, geen cent bij verdienste gunde, ze had kracht gevonden te zwijgen, ook toen er geschimpt werd op die „eeuwige blokkers", die „droogpruimen", die akte op akte haalden, om maar centen binnen te krijgen, terwijl nu Cor pochte altijd zoo over haar buitenlandsche reizen. Elk jaar ging ze en de eerste weken na de vacantie werd ieder, die het hooren wou, onthaald op reisavonturen, gewoonlijk alleen inhoudend de „verschrikkelijke pret" met meneer A of de „las tige" adoratie van meneer B, de sulligheid van deze en de onbenulligheid van die. Ze was de eenige van de collega's die zich dergelijke weelde kon ver oorloven; de anderen waren óf getrouwd, óf ver dienden nog te weinig. Cor had ruim tien dienstjaren, was bij haar ouders thuis, kon dus veel geld voor zichzelf be steden. Maar Tine was ook thuis, Tine had hoofdakte en Engelsch, Tine verdiende ook tamelijk veel. Was het wonder, dat Cor op haar was afge stapt, nu ander gezelschap niet te vinden was? Want dit laatste begreep Tine wel. Ja, Tine was thuis. Maar vader verdiende niet en moeder was vaak ziek. Dan was er ook nog Bert, de idiote broer van zestien, dan was er ook nog Piet, de getrouw de broer, die telkens zonder werk was en dan ook geholpen moest worden. Dat was het donkere, dat niet geweten mocht worden. Het dónkere? Voor Tine zelf was het niet donker. Voor Tine was „thuis" het eenige licht in haar leven. Thuis was ze niet „saai", thuis was ze, zooals met haar klas, vroolijk, geduldig, tevreden. Haar klas, de eerste, had liefde en licht noodig, thuis was het ook zoo, thuis waren ze eigenlijk even afhankelijk van haar, als die kindertjes in school, neen nog afhankelijker, want hoe zouden ze kunnen leven zonder haar? En maakte het niet gelukkig, als je wist nuttig en noodig te zijn? Ja, en je dan maar heelemaal niet om de buitenwereld bemoeien, dat was het beste. Want die wereld was wreed, 't zij in hardheid of medelijden. Vele zijn de gedachten, die dezen morgen haar schokken, kaar martelen, haar doen verliezen het rustig geluksgevoel, haar doen verlangen naar het einde van den schooltijd en tegelijk dat einde wil len versdiuiven, want dat einde beteeVent: naar huis gam. En kan ze zóó thuiskomen? Zóó zwak moeden'je onder de oogen komen? Zóó sombere vader opvroolijken? Zóó een kinderspelletje doen met arme Bert? Er het is nog wel Woensdag! Een vrije middag dus. Een heerlijke middag anders. Een vreeselijke midiag nu. Want bij ontevreden-zijn over eigen ondoorzichtigheid is ook gekomen ontevreden-zijn o\£r de omstandigheden. Dat is voor het eerst er wondt daarom zoo diep. Ze kon het toch niet laten, straks, toen de klas

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5