Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Opening Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee ZATERDAG 9 JUNI 1934 49E JAARGANG N°. 4066 Een feestelijke dag voor het geheele Eiland Treffende belangstelling van autoriteiten en burgerij Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZAT EK DAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UI TGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. OPENING WATERLEIDING Donderdag is dan door Zijne Excellentie den Commissaris dei' Koningin de Drink waterleiding officieel geopend. Dat was een oogenblik van historische be- teekenis. die.nog duidelijker tot het nage slacht zal spreken dan tot de tegenwoordige bewoners. Want de onmisbaarheid van een goede drinkwatervoorziening zal des te meer ge voeld worden, als die enkele jaren ingebur gerd is Toch gelooven wij. dat de bevolking in ziin geheel, enkele uitzonderingen nu daar gelaten, het nu reeds op hoogcn prijs stolt, want als wij wei ingelicht zijn, was op den dag der ofiicieelo opening reeds ongeveer 05 procent der bevolking aangesloten. Dat zegt reeds genoeg. Wij hebben hoop en vertrouwen, dat de moeizame arbeid door enkelen verricht rijk .beloond zal worden. Daarom zal de dag van 7 Juni een dag van groote beteekcnis blijven voor ons Eiland Een woord van dank aan hen, die het mogelijk maakten, dat dit werk tot stand kon komen, is hier wel op zijn plaats. VLIEGVELD Reeds eerder schreven wij een driestar over liet vliegveld op ons Eiland. Wij ko men daar nog eens op terug. Het belang ■van de geheele streek is daarmee zeer sterk betrokken. Daarom moet er nu gewerkt worden; de mannen, die het bestuur vormen van het Vliegveld Middelharnis-Sommelsdijk zijn diligent Zij doen wat zij kunnen, daar zijn, wij van overtuigd. Maar de geheele bevolking moet gevoelen, dat het een dringende noodzakelijkheid is. dat er een vliegveld komt. Dat wij opgenomen kunnen worden in het groote luchtverkeer. lederen dag vliegen de Fokkers, de vlugge vogels van de K.L.M. over ons Eiland. Zij zien nit naar een landingsterrein, om ook ons uit ons isolement te verlossen en in enkele minuten te brengen in de groote centra van Handel en Nijverheid. Laat er daarom eendracht en sympathie zijn voor dit plan. Steunt het streven van de Vereeniging Vliegveld Middelharnis Sommelsdijk! Dat het plan slaagt, is niet alleen een belang voor die twee plaatsen, maar voor ons geheele Eiland. Daarom nu aan 't werk. Volgend voorjaar kan alles in kannen en kruiken zijn, het komt alleen op onze eendracht, onze ijver voor die zaak aan. DE STEUNNORMEN Door de ijzeren noodzaak, ziet Minister Slotemiaker de Bruine zich gedwongen de steunnormen eenigszins te verlagen. Dit geldt hoofdzakelijk de hoogere steun bedragen. Op het platteland, in de land bouwstreken, zijn de loonen nooit hoog ge weest en daardoor zijn vanzelf de steun- normen niet aan de hooge kant. De bedragen van acht gulden en daar onder zullen onaangetast blijven. De Minister staat op het standpunt, dat als de loonen dalen, ook de steunnormen verlaagd moeten worden, opdat die twee zich in gelijke verhouding zouden blijven verdragen. De ontzettende moeilijkheid, waarvoor onze regeering geplaatst is, erkennen wij ten volle. Maar wij gevoelen ook het leed, dat daar door in vverklooze gezinnen vergroot wordt. Als lichtpunt in deze nieuwe regeling, komt vooral in aanmerking het grooter per centage hetwelk aan de groote gezinnen toegekend mag worden. Daarvoor was de oude regeling te stroef, die liet niet toe, daar voldoende rekening mee te houden. Wij gelooven, als wij de cijfers goed be zien. dat er voor de landarbeiders op ons Eiland dit voordeel inzit: hun steun za! niet verlaagd worden, en daarnaast zullen de groote gezinnen jets meer kunnen ont vangen. In de nieuwe regeling werkt de kinder toeslag vierder door. Vooral voor onze landarbeiders is het in Donderdag 7 Juni zal in de geschiedenis van Goeree en Overflakkee een dag blijven van ongemeen® beteokenis. De plannen, waarvan men reeds veertig jaren geleden droomde en waarvoor meer dan twintig jaar is gearbeid met stalen vlijt en onverwoest baar optimisme, werden dan eindelijk ge realiseerd Do Waterleiding, welks bezit men reeds eenige maanden waardeerde, zou officieel in gebruik worden genomen. Geen wonder, dat van alle kerktorens en uit vele particuliere woningen de driekleur wapperde en velen naar Ouddorp waren ge togen om zoo dicht mogelijk bij de officieel® plechtigheid tegenwoordig to zijn. 'Een extra-boot bracht een gansche auitori- teitenstoet van Heilevoetsluis naar Middol- harnis-haven, waar zij werden ontvangen door de heeren L. J. don Hollander en F. Nieborg, voorzitter en secretaris van het bestuur der Stichting „De Drinkwaterleiding Goeree eu Overflakkee". Aanwezige autoriteiten. Onder d-e vele autoriteiten merkten we om. op Z.Ex. Jhr. Van Karnebeek, Commis saris der Koningin in Zuid-Hollauid cn de heeren Mr E. J. M. H. Bolsius, H. v. Boeijen, Tli. Heu'kels en Verbuig, loden van Gcdep. Stalen \aU Zuid-Holland. Voorts de heeren H. J. Mijs. oud burgemeestervan Middei harnas; C.. Gerben cn Ir. A. C. Genbor, direc teuren van de MABEG, F. IIoops, Hoofdin genieur van de MABEG, Mulder, admin, van de Prov. Griffie, Mr. Milder, inspecteur der volksgezondheid; Ir. Royer, inspecteur van de Prov. Waterstaat, Ir. Krull, directeur der Rijks Drinkwaterleiding; A. II. Goldberg, directeur Waterleiding Tien Gemeenten; Mr. Trouw, lid' Prov. Staten; van Andei, burgemeester van Zuid-land, J. C. Diepen horst, lid Prov. Staten, Brouwer, oud-bur gemeester van den Bommel, L. J. Pateer, bedrijfsleider drinkw. N.W. Utrecht; v. d. Hoorn, secr. N.W. Utrecht; Fonteijn, accoun tant Rijksdrinkvvaterltiding. De openingsplechtigheid. In een li-tal auto's reed het talrijke gezel schap naar het Pompstation in de Oostdui nen te Ouddorp. Tijdens deze rit viel een malseh regentje neer, inaar verder is hei heel den dag droog gebleven, ook al waren d-e wolken soms vol dreiging. In den namid dag werd het zelfs stralend zomerweer. Door alle dorpen, die men passeerde, ston den talrijke ingezetenon de autoriteiten op te wachten en na te staren. Te ongeveer kwart over 11 werd het doel van den tocht bereikt. Voor liet eenvoudig versierde gebouw van het Pompstation was een platform getimmerd, waarop de zeer talrijke belangstellenden plaats namen. Be halve .de reeds genoemde en nog te noemen autoriteiten waren hier aanwezig de voltal lige gemeentebesturen van alle dertien ge meenten van het. eiland; daarom kunnen we hier ons wel onthouden van het noemen van namen. „Semper Crescendo" van Middelharnis liet eerst het Wilhelmus en daarna nog Een van de beide machinisten-woningen. Foto Rotsmu deze dagen van druk en zorg een zeer moeilijke tijd. Daarom is het gelukkig, dat voor hen deze regeling eer verbetering dan verslech tering brengt. Geve onze God spoedig andere en betere tijden! L. J. den Hollander eenige pittige marscben hooren, terwijl de aanwezigen verversehingen werden toege diend door jonge dames in oud-Flakkeesche kleederdracht. f Rede van den Voorzitter. Hierni nam de heer L. J den Hol la n- d e r, Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk en Voorzitter der Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee het woord. Het was spr, een groot voorrecht de aanwezigen aan deze plaats welkom te mogen heeten. Een groote vol doening is het voor ons allen, zegt spr., dat ue Commissaris der Koningin in onze provincie onze drinkwaterlei ding officieel wil openen, omdat wij daadwerkelijk mochten ervaren de krachtige steun bij de tot standkoming van dit werk. Inzonderheid denkt spr. aan de overleden bestuursleden wijlen den lieer Wa-rnaer, lid van de Prov. Staten die in liet waterleidingen raagstuk zooveel lielan-g stolde cn aan wijlen den lieer Lodder, die ook tot zoo'n grooten steun was. Als wij terugdenken aan dc dagen van nijpend watergebrek in de warme zomer maanden, dat mensch en dier verlangend uitzagen naar water, en wij (hans in liet genot zijn van het heerlijke duinwater, dat> stemt ons dat tot groote dankbaarheid. Eindelijk dian is het doei bereikt, niet ten deele, maar op een wijze die alle, vervvach ting heeft overtroffen. Van de 6565 aansluitbare woningen zijn er thans 61-15 aangesloten en wordt liet be drijf dus officieel geopend met 93.6 pet aansluitbare perceelen. Van overhaast werk kan hier moeilijk worden gesproken, wamt eerst na vele jaren van voorbereiding worden nu de plan nen verwezenlijkt. Elkander niet begrijpen en particularis me waren vaak oorzaak, zegt spr., dat tal van grootsche plannen bij diverse groeps- waterleidingen als een zeepbel uit elkaar spatten om ten slotte in liet archief hier of daar te worden bijgezet. Toch zien wij dat een groepswaterleiding zonder subsidies of garanties van Rijk of Provincie in het leven kan wórden geroe pen. Veel dank zij wij verschuldigd, aldus spr. aan het college van heeren Gedeputeerde Staten, die aan onze stichting zooveel mo dewerking hebben verleend. Spr. denkt aan de toezegging voor de proefboringen en geldleening en aan de mo dewerking in allerlei vorm. Voorlichting en medewerking mochten wij ook in ruime mate ondervinden van U, Mijnheer van Boe ij en, en het besluit dat genomen werd om U als lid van Gedepu teerde Staten ai te vaardigen om ambtshal ve onze vergadering bij te wonen, was een goed en wijs besluit, dat ongetwijfeld in velerlei opzichten in het belang van de Stichting was. Wat betreft de administratieve arbeid mocht de secretaris onzer stichting, de heer Niehorg voor zijn veelomvattende taak van den lieer Mulder als administrateur van de Provinciale Griffie zeer gewaardeer de hulp verkrijgen. Ook van de „MABEG" en haar staf, de heeren C. Gerber, directeur; F. Hoops, hoofdingenieur en Ir. A. C. Gerber c.i. en -die hoofdopzichters de heeren J. G. P a r- mentier en E. Vink met hun medewer kers zal het een groote voldoening zijn, dat het werk zonder eenige storing van beteeke- nis-, thams voltooid -is. Wij mogen met volle overtuiging verkla ren ,zegt spr., dat onder de bekwame leiding van den directeur dei' MABEG een goed werk is tot stand gekomen. Ook mag wor den getuigd, dat do aannemers van den bouw van liet pompstation, de uitvoering van de wenken van het kanaal, het boren der putten, den bouw van de watertoren en woningen, het leggen van het buizennet en de levering en plaatsing der machines en motoren tot volle tevredenheid werd uit gevoerd. Hoewel deze officieele opening wijding geeft aan de ingebruikstelling der waterlei ding. dateert de eigenlijke ingebruikneming van liet bedrijf toch reeds vanaf het begin van dit jaar. Weliswaar was de machine- installatie nog niiet geheel gereed, maar niet temin was het een uitkomst voor de bevol king, dat in de zoo droge winter- en voor jaarsmaanden water uit de waterleiding beschikbaar kon worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat wanneer het Stichtingsbestuur als gevolg van het gereed komen van het werk meer tijd zal overhou den om zicli met het eigenlijke bedrijf te bemoeien, maatregelen zullen worden geno men om watermisbruik te koeren en liet wa tervvingebied zoo noodig te verruimen, maar voorshands bezitten de Oostduinen voldoen de water om aan normale verbruikseischcn te kunnen voldoen. Op een verdere abnormale toename van liet verbruik behoeft voorshands niet te wor don gerekend omdat thans reeds 95 pet. der aansluitbaro bevolking aan de waterleiding is aangesloten. Voorts doet spr. eenige grepen uit het ver leden dor stichting. Nadat op initiatief van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen de lirnia Visser en Smit te Papen- dl'echt in liet jaar 1907 een boring in dc duinen tc Ouddorp had uitgevoerd, vvaany in 1908 door die firma een voorloopig ont worp voor een waterleiding, dat negen \un do dertien gemeenten omvatte, was ingc zonden, waarop in 1909 een gewijzigd ont werp volgde, opende genoemde Vereeniging die de zaak er niet bij liet zitten be sprekingen niet de Staaatscommissie voc Drinkwatervoorziening, waarvan liet gevolg was, dat van Rijkswege een eenvoudig en geo-liydrologisch onderzoek werd ingesteld Met voortvarendheid ging de vereeniging verder ejh" stelde zich weldra met dej Maal schappijtot Bouw- eu Exploitatie van Ge meentebedrijven te Utrecht (thans dc N.V. Industriedc Maatschappij „MABEG") in verbinding' -met het verzoek een plan voor een watorteiding voor iiet geheele eiland op te maken. De plannen voor do waterleiding, die dooi den toonmaligen directeur van genoemde Maatschappij, wijlen den heer Ir. II. P. N. Halbertsma, den nestor op waterlei dinggebied in Nederland waren opgemaakt, werden op 88 Februari 1914 ingediend. De wereldoorlog was oorzaak, dat er stag natie in de voortzetting van dc besprekin gen en onderhandelingen ontstond. Hoewel de toenmalige Voorzitter van do Vereeni ging de heer U. J. M ij s in liet jaar 1915 den draad weder opvatte, bleef de zaak echter slepende tot Februari 1920. De nieuwe plannen, ontworpen door de MABEG, waarvan een gedeelte in Septeni 1923 werd ingezonden en de nadere beschou wingen en berekeningen in Juii-Augustus 1921 bleven ruim vijf jaar liggen, alvorens alle gemeenten met uitzondering van Ouddorp besloten hadden om met liet doel een waterleiding te stichten een ge- neenschappclijke regeling aan te gaan. Het aanvullend geo-hydrologisch onder zoek, waartoe op 22 Februari 1930 aan de N.V. MABEG opdracht werd gegeven, werd in den loop van genoemd jaar uitgevoerd. Deze plannen werden in handen gesteld van den heer IV. Hanegraaff, directeur van de N.V. Intercommunale waterleiding te Leeuwarden, oud-directeur van liet Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening, die op 18 Juli 1931 in zeer gunstigen zin over de plann-en rapporteerde. Boyendien liet het Provinciaal Bestuur zich omtrent de plannen voorlichten door zijn adviseur, den hoogleeraar in de Drink watervoorziening aan de Technische Hooge School te Delft, Prof. Ir. G. K. Visser c.i. Het Provinciaal Bestuur dat ook in de vooraf geganc jaren op verschillende wijzen blijk ltad gegeven de' totstandkoming der waterleiding krachtig te willen bevorderen, in het hijzonder in de persoon van liet lid van Ged. Staten, den heer H. van B e ij e n verklaarde zich bereid do voor den bouw der waterleiding vereischte gelden tegen een zoo laag mogelijke rente uit do Prov. kas beschikbaar te stellen. Het Prov. be stuur was terecht van meening, dat dc on gunstige tijden voor den bouw der waterlei ding allerminst ongunstig konden worden genoemd, omdat de bouwprijzen zich in een sterk dalende richting bewogen, als gevolg waarvan de stich-tingskosten meerdere ton nen gouds beneden de oorspronkelijke ra ming van f 1.550.000 zouden kunnen blijven, terwijl de bouw een welkome werkverrui ming voor de bevolking zou opleveren. Een lage rentestand, relatief lage aanleg- kosten en een boog aansluitingspercent-age, zijn factoren, die het recht geven om met eèn aan zekerheid grenzende waarschijnlijk licid te mogen voorspellen, dat de tarieven wel binnen niet al tc langen tijd zullen kun nen worden verlaagd De tarieven, die in vergelijking met an dere groepswaterleidingen toch reeds zeer laag zijn, sullen dan ongetwijfeld tot de laagste groepswaterlcidingstarieveu bchoo- ren. Dat de oud-voorzitter van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, oud- burgemccster van Middelharnis, getuige mag zijn van de officieele opening van de water leiding om daarmede, liet door hem aange vangen werk met succes bekroond tc zien, zal hem ongetwijfeld evenzeer verheugen als het feit dat liet kantoor der Waterlei ding aanstonds aan de Burgemeester Mijs laan te Middelharnis zal verrijzen. Moge onze waterleiding aldus besloot Burgemeester den Hollander zijn rede onder Gods zegen strekken tot vermeerde ringvan de welvaart onzer streek en zij de fiere watertoren, die zicli als een monument verheft boven de schoone landouwen van ons eiland, een steenen getuigenis van de geest der bevolking welke in samenwer king met 12 gemeenten een goed en nuttig werk heeft tot stand gebracht. Tenslotte noodigde Spr. Exc. van Karne beek namens liet bestwil' uit tot de opening der waterleiding te willen overgaan. Rede van den Commissaris Koningin. der Dr. H. A. vim Karnebeek Z.Ex. Jlir. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek zeido gaarne aan dit verzoek te willen vol doen. Dat deze dag van groot Itc- 1-ang is blijkt ook wel hier uit, dat niet mindei' d.an vier leden van Ged. Staten tegen woordig zijn. Deze dag sluit een belangrijke periode af. Men had tc worstelen met moeiten er. zorg en veel voor oord-celen; de ver plichte aanslui ting bleek voor velen een schrik beeld te zijn; twintig jaar lieeit 't dan ook ge duurd eer de plannen ten volle verwezenlijkt warei.. Maar liet feit van dezen dag heeft Goeree cn Overflakkee in economisch en cultureel opzicht dan ook belangrijk rijker gemaakt! Wat zijn hier na den oorlog groote dingen geschied en welke grootsche plannen heeft men nog! Spr. herinnerde in dit verhand aan liet electricdteitsbodrijf en waterleiding, ope ning van liet Ziekenhuis, onderzoek van liet verkeersprobleem en de vlie'gveldplannen. De taak is thans nog niet volbracht, want ieder einde is een nieuw begin. En hand haven wat. verkregen is, is vaak moeilijker dan iets te ondernemen Sj>r. hoopt, dat in de toekomst niets de grondslagen van dit nieuwe bedrijf zal aan tasten. En dat. Goeree en Overflakkee ook in dit opzicht zal blijven staan in het eerste lid der provincie. Terwijl spr. op een knop drukte, zei-de lui' „Eu nu zal er iets gebeuren, waarvan ik de draagwijdte zelf niet zal kunnen zien!" Uit de fontein vóór het pompstation spoot plotseling het water in eenige flinke stralen omhoog de Waterleiding was officiee' geopend! Rede Ir. C. Gerber. De heer Ir. C. Gerber, directeur van de „Mabeg" hield hierna een uitvoerige rede, waarin hij dank bracht voor de hulde aan zijn Maatschappij gebracht. Onder gunstige voorteekenen, aldus spr., heeft het waterleidingsbedrijf zijn taak kun nen aanvaarden. De. bouwkosten waren be langrijk lager dan de raming. De Provincie zorgde voor een leening, waarvan de rente stand voor verdere verlaging vatbaar is. Xf .1 Watertoren te Zuidzijde (Gemeente Den, Bommel. Totaal-inhoud 400 M.3 (twee reset voirs, elk van 200 Af.3 inhoud). Hoogte boven maaiveld 44 M, Iteservoirbodem 2S.70 AI, boven maaiveld. Op vijf procent na is de geheele bereikbare bevolking van de twaalf gemeenten aan da waterleiding aangesloten. De tarieven zijn. voor een groups water lei ding zeer iaag en zullen naar het zicli laat aanzien ojt den duur nog wel lager worden. Dankbaar ben ik, zegt spr., dat eindelijk na '21 jaar deze dag is aangebroken en ik wil eindigen met den hartgrondigen wensen uit te spreken, dat liet 't waterleidingsbedrijf op Goeree en Overflakkee ook v erder steeds voor den wind moge gaan en dat dit eerslo monument eerlang door meerdere bewijzen van een in de huidige tijden zoo onmisbaar' geest van samenwerking zal mogen worden gevolgd tot heil van liet eiland en van zijn ingezetenen. Rede Ir. Krul, De hoer K r tt 1, directeur van liet Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening herin* nerde aan het geestig gedichtje van Poot: Tot. s middags, hij gelijkenis, Heb ik geslapen op den akker. Nu word ik niet benauwdheid wakken En merk, dat liet zoo laat al is. 't Was al in de 20sfe eeuw, toen er met ernst aan werd gedacht ook bet platteland een goede watervoorziening te geven. Thans staat ons land in dit opzicht aan de spits van Europa en heeft 80 pet der bevolking do waterleiding. Spr. iseen getrouw lezer van de M a a s- tiii Sc bel do bod e en liecft daarin steeds met belangstelling de up en downs van het waterleidin-gsv raagstuk nagegaan. In verband met do spellingskwestie heeft men spr. gevraagd of waterleiding met „een lange of korte ij" moet worden geschreven, maar mot het oog op wat vandaag bier ge beurt zou spr. d-e korte willen handhaven. Spr. besluit zijn toespraak met „Leve do Waterleiding! Leve Goeree en Overflakkee! Oud-burgemeester Mijs spreekt. oD oud-burgemeester van Middelharnis, de lieer 11. J. M ij s, sprak eerst een enkel woord als president-commissaris der Maat schappij „Mabeg". Spr. herinnerde er voorts o.m. aan, hoe de Links: Pompstation te Ouddorp..Voor- en zij-aanzichl. Lage gedeelte: Machinelokaal met dienstvertrekken. Hooge gedeelte: Voorfilter lokaal. Hechts: Kanaal in de duinen van Ouddorp. Lengte 1100 Meter. Bovenbreedte 21 M. Breedte aan den vort 0.50 M. Bodem- diepte 5.40 M. beneden kanaalberm. Vooraan ontvangput met zuigleidinq naar het pompstation en verbindingsbrug. Verderop loopbruggen naar de diepgrondwaterputlen.die tot op 20 M. beneden het oorspronkelijke maaiveld reiken. Foto Hotsmst

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1