PLAATSELIJK NIEUWS Marktberichten» MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 6 JUNI 1934 VERKOOPINGEN OM DE EER VAN DE VLAG SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens he. rijden zonder licht en tegen een ingezetene uit Mid- delharnis wegens 'beieediging. Gedurende de maand Mei j.l. passeerden 7 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente, waar onder niet begrepen schepen met een abonnement en beurtschepen. De loop van de bevolking gedurende de maand Mei in deze gemeente was als volgt: 13 personen vestigden zich alhier, 5 ingezetenen wer den afgeschreven, 7 kinderen werden geboren, 1 persooa stierf, terwijl 2 huwelijken werden voltrok ken. Vorige week stonden bij den agent der ar- beidsbemiddeling dezer gemeente ingeschreven: 59 landarbeiders, 5 transportarbeiders, 3 landbou wersknechts, 2 schilders, 1 los-werkman, 1 pakhuis knecht. 1 machinist groote vaart. 1 betonwerker, 1 timmerman, 1 opperman. 1 kantoorbediende, 1 chauffeur en 1 metselaar. Hiervan waren 1.1. Za terdag 54 personen werkloos De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor den Geref. Zendingsbond, heeft op gebracht de som van f 23.50. MIDDELHARNIS. Ecnigen tijd geleder werd door ons gemeld, dat de heer J. R. ver- haliseerd werd wegens het. plakken van fas cistische biljetten op verboden plaatsen. Het blijkt echter dat de lieer R, niet ver baliseert! werd:. Bij besluit van 24 Mei j.l. is aan den dienstplichtige J. Koese voor één jaar uit stel van dc eerste oefening verleend. MIDDELHARNIS. Door het Raadslid de heer C v. d. Meijde zijn bij den Raad der gemeente de volgende voorstellen ingediend: ten le verharding van het Zandpad, ten 2e verharding Christiaan d? Vrieslaa en ten 3e. rioleering van de Nieuwstraat. Bij de Geref. Gemeente zal Donderdag 7 Juni des avonds 7 uur in het kerkgebouw gepredikt worden door Ds. van Noort uit Zeist. Dezer dagen is mej. v. Buuren—Schellius naar de stichting Oranje-Nassau vervoerd en aldaar ter observatie opgenomen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheeps gelegenheid verzonden 1400 H.L. aardappelen. Uitslag van de postduivenwedvlucht door de P. V. ,,De Postduif", op Zaterdag 2 Juni, vanaf Compiègne, afstand 277 K.M. le prijs P. Schuur man, 2e, 3e, 5e, 6e en 7e prijs D. Kard'ux, 4e, 10e, 31e en 12e prijs E. de Lint, 8e prijs S. v. d. Velde, 9e prijs J. v. Eek, 13e prijs A. Vroegindeweij. Los gelaten v.m. 10 uur. Aankomst le duif 2 uur 13 min- 27 sec. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich Zaterdag 2 Juni als werkloos opge geven: 39 landarbeiders, 4 timmerlieden, 2 metse laars, 3 letterzetters, 14 diepzeevisschers, 14 trans portarbeiders, 1 smid, 3 opperlieden, 1 kabelmon teur, 1 boekbinder, 1 boekdrukker, 1 borstelmaker, 1 matroos groote vaart. Totaal 85 personen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 2300 H.L. aardappelen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 22 werkloozen ingeschreven. Door Jac. Vroegindeweij zijn de eerste nieu we aardappelen gedolven. Aan een struik zaten 9 a 10 stuks. Zelfs waren er van boven de huidige maat. JDe kwaliteit liet niets te wenschen over. Bij het uitwijken dn Vrouwtjesweg zakte M. K. met zijn auto door de mulle kant en kwam met de zijwielen in de sloot terecht. Nadat eerst ge tracht werd de auto met de hand er uit te trekken, moest toch eindelijk een paard gehaald worden. De materieele schade is gering. Loop der bevolking in de maand Mei. Inge komen: PieterneHa Bogerman van den Bommel, Laurens Arensman en Leentje J. Har tog, beiden van Oude Tonge. Vertrokken: Lientja Donkersloot naar Sommels- dijk, Dirk van Donk en gezin naar Nieuwerkerk a. d. IJssel. DEN BOMMEL. De Burgemeester dezer gemeente vrzockt aan de ingezetenen om in verband met de opening der drinkwater leiding en het daarmede verband houdende bezoek van Zijne Excellentie dc Minister van Staat, den heer Commissaris der Ko ningin dezer Provincie op a.s. Donderdag tc willen vlaggen. Vorige week werden van deze ïi^ven Vervoerd 3762 H.L. aardappelen. Voor de verharding in deze gemeente en voor polderwegen is alhier ruim 1125 ton keislag en grind aangevoerd. 1 Vrijdagmiddag stierf plotseling van den landbouwer W. Mijs, een zijner beste paarden. Het was niet verzekerd en is op dc gebruikelijke wijze vernietigd en begraven. - Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan thans nog 48 werkloozen ingeschreven Op de algemeene vergadering van de polders zijn tot. bestuursleden gekozen n.l. Clir. de )Vit voor polder de Tille, W. A. Lokwer voor polder den Bommel, eii S. de Lint voor polder den Uitslag. J.l. Vrijdagavond heeft de Bijzondere school alhier haar 25-jarig jubileum ge vierd. In verband met de „'aatsruimte zal het verslag in ons volgend nummer wor den opgenomen. OOLTGENSPLAAT. De firma Mosselman en Korteweg alhier was voor f 215000 laagste in schrijver voor de inventaris van een museum te Rotterdam. Met icgang van Vrijdag 1 Juli j.l. is visschen met den hengel weder opengesteld, behoudens toe stemming van den eigenaar van het visch-water. Het aiphabetisch register van personen die voor den dienstplicht zijn ingeschreven, ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie tot en met 9 Juni a.s. De burgemeester dezer gemeente verzoekt de inwoners ter gelegenheid van de open'ng der waterleiding en het bezoek vann Z. Exc. Jhr. i Karnebeek, Commissaris der Koningin, op Donder dag 7 Juni de vlaggen uit te steken, De agenda van de hedenmiddag te houden openbare vergadering van den Raad dezer gemeen te luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging statuten wa terleiding. 3. Wijziging Ambtenarenreglement wachtgelders. 4. Wijziging verordening veldwach ters. 5. Reclame schoolgeld. 6. Ontslag en benoe ming leden commissie tot wering van schoolver zuim. 7. Vaststelling kohier hondenbelasting. 8. Af- en overschrijving 1933. 9. Wijziging begrooting 1934. 10. Benoeming commissie nazien rekeningen over 1933. OUDE-TONGE. Per publicatie is ter alge meen e kennis gebracht, dat in verband met de opening der waterleiding op Donderdag 7 Juni a.s. gesloten zullen zijn: 1. de ge meente-secretarie, 2. het kantoor van don gemeente-ontvanger, 3. liet kantoor van den Agent der Arbeidsbemiddelingen 4. het bu reau van den Burgerlijken Stand. - In de afgeloopen. week meldden zich bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 35 landarbeiders, 1 landbouw knecht, 2 chauffeurs, 1 transportarbeider on 1 metselaar, terwij] in diezelfde week 71 personen in de werkverschaffing werden te werk gesteld. - De lieer P. van Zanten had het onge luk tijdeus zijn werkzaamheden in de bak kerij van den heer C. van den Berg een olievlam in zijn aangezicht te krijgen, waar bij hij dusdanige brandwonden opliep dat de geneeskundige hulp van Dr. Parree moest worden ingeroepen. - Korfbal. Zaterdag 2 Juni jl. verloor Excelsior I alhier met 10 van T.H.O.R. I uit Dirksland. - Voetbal. Door 'het niet verschijnen van JI.B.S. I uit Middelharnis kon de wed strijd tegen Xerxes niet doorgaan. Beglemen tair beteekent dit dus een 50 overwinning voor Xerxes. - Van af morgen zal tegen inlevering van bon no. 26 undvleesch in blik verkrijg baar zijn bij slager M, Cohen, Kerkstraat alhier. NIEUWE TONGE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden de vorige week 40 werkloozen ingeschreven. De P. V. „Gevleugelde Bode" alhier hield een wedvlucht uit Pont Stemascence, afstand 289 K.M. Lossing 11 uur. Eerste duif 5.14.16 uur: laatste duif 6.14.31 uur. J. Verweij 1. 8, 11. J. No- teboom 2. 5, 9, 12, 13, 14. J. A. v. d. Maas 3, 4. D. de Wille 6. J. van Alphen 7. B. van Zielst 10. - Den ingezetenen wordt verzocht Donderdag a.s. de vlag uit te steken ter gelegenheid van het bezoek van Z. Exc. den minister van Staat, Com missaris der Koningin Jhr. Mr. van Karnebeek. aan het eiland, waarbij ook onze gemeente zal worden bezocht. Bij het onweer dat j.l. Zaterdagmiddag boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in de wo ning van den heer Johs. Verweij alhier. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Alleen de meubels werden tamelijk be schadigd. DIRKSLAND. A.s. Donderdag zal alhier de jaarlijksche paardenmarkt worden gehouden. De commissie ter bevordering van de paardenmarkt zal weer verschillende prijzen in geld beschikbaar stellen aan degenen die de meeste paarden ter markt aanvoeren. De paarden moeten des morgens vóór 10 uur ter markt zijn aangevoerd, daar zij anders voor de toekenning van de prijzen niet mede ■tellen. Voor de Zending werd in de Ned. Herv. Kerk alhier als nagiften voor de Pinkstercollecte gecol lecteerd de som van f 22.50, zoodot de collecte ruim f 80 heeft opgebracht. Deze week zal het distributievleesch in blik voor werkloozen en armlastigen verkrijgbaar zijn op bon no. 26 en wei bij slager J. Kaslander aan de Zomerstraat. HERKINGEN. Voor dc landarbeiders al hier is de vólgende loonregeling en werk- duur vastgesteld gedurende 1 April tot eri met 31 Maart 1935: Van 1 April1 Mei van 6—5 uur f 1.55 per dag. Van 1 Mei1 Augustus van 55 uur f 1.S5 per dag. Van 1 Augustus1 November van 55 u f 2 per dag. Van 1 November tot Winter van 5—5 uur f 1.70 per dag. Winterloon (tot 1 Aprli) van 7—4.45 uur f 1.40 per dag. 's Zaterdags 15 minuten vroeger thuis. Oogstwerk f 2.25 per dag. Grassnijden f 2 per dag. Overwerk voor hooien en oogsten f 0.25 oer uur. Kunstmest-zaaien f 0.07 per 100 K.G. ho ven het dagloon, met uitzondering van sal peter. Door het Bestuur der Ned. Herv. Meisjesvereen. op G. G. is besloten het jeugdwerk uit te breiden door hot oprich ten van een ouderafdeeling harer vereen. Dinsdagavond kunnen zij die wil len toetreden tot deze onderafdeling zich aanmelden bij het Bestuur, die daarvoor zitting houdt in de Ned. Herv. Scliool. Men moet om toe te kunnen treden den leeftijd van 13 jaren hebben 1 ei kt en de Zondag school reeds hebben vc'.aten. Uit den aard der zaak sympathiseeren we met deze plannen en "hopen dan ook, dat het Bestuur der Meisjesvereen. ook in dit opzicht mag slagen. Tijdens een kort doch hevig onweder, Zaterdag j.l., sloe.g de bliksem vlak voor do woning van D. Zoon in den grond, tot grooten schrik der bewoners. Ongelukken grepen hierbij gelukkig niet plaats. Alleen een zeer zware brandlucht werd waarge nomen. Vorige week moest de echtgenooto van A. Hogerwerf voor een spoedgeval in het ziekenhuis te Dirksland worden opge nomen. Naar we vernomen hebben, maakt de patiente het thans redelijk wel. De dienstplichtige der lichting 1934 D. Soeteman AAV.zn, is Maandag 4 Juni voor eerste oefening bij het korps Intendance troepen te Utrecht ingelijfd. De vorige week zijn weder bij ver schillende landbouwers groepjes losse arbei ders ontslagen, zoodat het getal werkloozen weder belangrijk is toegenomen. Voorloopig bestaat er weinig kans dat deze personen weder toonenden arbeid zullen vinden in het landbouwbedrijf. De heer J, H. van Strien, benoemd tot Gezworene van het polderdeel Klinker- iand heeft deze benoeming niet aangeno men. Dientengevolge zal er nu op Maan dag 11 Juni a.s. opnieuw stemming worden gehouden om in deze vacature to oorzien Het inschrijvingsregister, met daaruit opgemaakt alfabetisch register der lichting 1935 ligt ter gemeente-secretarie ter inzage. Tegen deze registers kan binnen den ge stelden termijn, bij een met redenen om kleed verzoekschrift, bezwaar worden in gebracht. Het verzoekschrift wordt inge diend bij den Burgemeester. Deze zendt liet aan den Commissaris der Koningin, die be slist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld fe worden. Woensdagavond a.s., 6 Juni, ten half zeven ure hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden de Weleerw. Heer Ds. van Noord van Zeist OUDDORP. De vorige week hebben <le gar aalenvisschers met de zeilscheepjes van 50 60 K.G. garnaleu per dag gevangen, de motorvisschers hadden 120 K.G. per dag, alles tegen 10 cent per K.G. afgeleverd aan de pellerijen. In de weervisscherijen werden twee zalmen gevangen, een partij haring en gepen De besturen der cichorei-drogerijon do Eendracht en Onverwacht hobben ieder 100 ton gedroogde cichorei verkocht mot be stemming naar België. Uit deze gemeente werden de afgeloo pen week 36 H.L. aardappelen vervoerd en ruim 48.000 kippeneieren. De prijs der eieren is iets hooger. Hedenavond zal voor de Geref. Ge meente voorgaan Ds. J. van Noord, van Zcisl. Aanvang 6.30 uur. Tijdens het hevige onweer van Zater dagmiddag is de bliksem ingeslagen in een schoorsteen bij A. Visser aan Kupersweg. Do schoolsteen werd beschadigd. Een schilderij, dat op zolder hing, werd er afgeslingerd en geheel vernield. Bij Jb. Brugman in den Oostdijk ont stond brand in een schuurtje, welke door behulp van huren en personen die in den omtrek waren, bijtijds werd gebluscht. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter alhier hebben zich ruim 80 sollici tanten aangemeld. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 46 werkloozen ingeschreven. Van den landbouwer P. Tanis C/u. zijn bij het werpen van een veulen paard en veulen bezweken. Wat voor hem een groote schade is. In dit seizoen zijn in deze gemeente ongeveer 1000 bokjes en geitjes geboren. Wat wel een groot getal genoemd kau wor den GOEDEREEDE Het ongeveer tien-jarige zoontje van don heer P. van Huizen, wilde in een boom klimmen, maar hij viel er uit en verwondde zich zoodanig, oat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Loop der bevolking over de maand Mei: Ingekomen: I. v Breemcn, van Heilevoet- sluis; M Ruitenberg, v Vreeswijk; B v Len ten en A Heerschap, van Melissant Zaterdagmiddag ontlastte zich een hevige onweersbui boven onze gemeente, welke ten zuiden van de gemeente veel schade aan richtte onder het veldgewas. Men constateer de in korten tijd een regenval van 25 m.M. Visschcrij: De besomming der Noordzec- vissdhers liep zeer uiteen. De laagste was f 90 cn de hoogste f 400. Door de gamalcn- visschers werden de vorige week van 50—60 kg. gevangen. De kuilvisschers waren vorige week in actie op de ansjovis-visscherij. Er werd ongeregeld gevischt. De vangst varieer de van 200 —1000 kg. per vaartuig. De Noord zeevisscher J. 't Mannetje, moest bij het uit oefenen van zijn bedrijf een groot deel van een vischnet in een wrak achterlaten, het welk een schade voor hem beteekende van ongeveer f 80. Donderdag j.l. werden door schipper P. Bedert, 15 mijl ten N.O. van het lichtschip „Maas" eerjge deelen van een Fransch vlieg tuig' opgevischt.' o.a. een dashbord, lampen, olietank enz, welke de politie ter hand zijn gesteld. Een en ander wijst uit, dat het nier lang geleden kan zijn, dat hot in zee is ge stort. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Geboren: Pieter, z. v. Bar tel Jakob de Bakker en Pieternelia v. d. Laan. Gehuwd: Elbert Bechthum, 29 i. en Klaasje HoOaar. 22. 1. MIDDELHARNIS. Geboren: Johannes zoon van Johannes Cornells Fun en Maria Allien; Clara Amalia dochter van Henri Haagens. en Margaretha Roos. Overleden: Adrianus Anthonius Buijs zoon van Romualdas Amoldus Buijs en E. C. II. van der Bol, oud 16 jaar. Ingekomen: C. A. Wisse van Sommels- dijk; K. van Gelder van Botterdam; G. J Maaskant van 's-Gravenhage; II. Baaten burg de Jong van Maassluis; G. Vroegin deweij van Melissant; J. W. van Putten van Rotterdam; M. A. Kern van Hilver sum; S. de Vos van Middelburg; P. Kievit en gezin van Dirksland; J. B. Kloet van Sommelsdijk. Vertrokken: W. A. Bouwer naar Delft; Joh. Vroegindeweij naar 's-Gravenhage; M. G. Bouwer naar 's-Gravenhage; Bast. Bre- voord naar Vreeswijk; Jennekc van Buu ren naar 's-Gravenhage; Cornclis Vroeg indeweij naar 's-Gravenhage; Neeltje Adrs Slis naar Utrecht; Corn. Schilperoord naar Rotterdam; F. C. Langeweg naar Rotter dam; II. W. van Heemst naar Sommels dijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Johanna Adriaantjc, d. v. Hugo van Rumpt en Jannetje Kreeft; Jan, z. v. Jan Maliepaard en Bas- tiaantje van Daramè; Maria Adriaantje, d. v. Wou ter Adrianus van Rossuin en Jacoba Jannetje Ka merling. DEN BOMMEL. Orverlcden: Maria, oud 7 maanden, dochter van J. C. Fokker en M. Hobbel. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Jacob, z. v. Marinus Kreeft eo Maartje Hotting; Willem, z. v. Daniël Neels en Maatje v. d. Wende. Overleden: Johannis Buscob, 69 j„ wedn. van Maria Lotting. OUDE TONGE. Geboren: Jacob Adri anus, zoon van Johannes Martinus Sala en van Geertruida Maria de Boet; Hendrika Arendje, dochter van Corneiis Bruiuse en van Jannetje do Vos; Jacob Marinus, zoon van Jan Les en Jannetje van Kempen; Maria dochter van Corneiis Maten en van Maria Knops. Gehuwd: Corneiis Fes, jm. oud 28 j. en Pieternelia Antlionia Winkels jd. 24 j.; Theunis Kornelis Struik 50 j. en Leentje Johanna Ilartog 37 j.; Jan Holleman jm. 27 j. en Cathalina Kievit jd. 27 i.: Izak van der Vliet jm. 23 j.; en Wilhelniina Marina Boeke jd. 18 j.; Adrianus Jochems jm. 31 j.; en Cornelia van Peperstraten jd. 29 j.; Jacob van den Boogert jm. 24 i. eu Lena van Noord jd. 23 jaar Overleden: Jan, 26 dagen, z. van Leendert Kievit en Jannetje Pulloman; Jan Ilartog. oud 53 j. echtgen. van Elizabeth van cler Volde; Neeltje, oud 1 jaar d. van Paulus de Korte en van Cornelia Snoeij; Jan de Koning, 75 jaar wed. van Maria Les; Teunis Luijendijk, 94 jaar wed. van Maria Bruinse. Ingekomen: Geertruij van Niewaal uit Nieuwe Tonge; Cornelia M. M. Aertssen uit Tholen; Corneiis Hartman uit Sommels dijk; Maria C. dc Been uit Rotterdam; Pr- tronollu C. Viergever uit Heiloo; Elizabeth M Meijer uit Nieuwe Tonge. Vertrokken: Tannetje A. Zwoerus naar Apeldoorn; Elizabeth Sala naar Den Bom mel; Petrus .1. Smeets naar Ooltgensplaat; Laurens Arensman naar Stad aan 't Ha ringvliet; Leentje J. Ilartog naar Stad aan 't Haringvliet; Neeltje Knops naar Nieuwe Tonge; Maria van den Doel naar Sommcls dijk; Jan Franciscus M. Viergever naar Tilburg; Gcrrit van Veen naar Briello; Christianas Buijs naar Den Bommel; Maria Meesters naar Etton en Leur; Laurens van den Ouden naar Rotterdam; Cornelia P. M. en Johanna C. M. Pollemans naar N.- Scharwoude; Adrianus van Driel eu gezin naar Roterdam; Wilhelmus P. J. Janus naar Overschie; Gezina J. van der Hende naar Overschie; Maria Johanna Versaevel naar Overschie. HERKINGEN. Gehuwd: Anthonie Leen. dert van Mourik jm. 25 j. en Geertje van Wageningen, jd. 19 jaar. Geboren: Bastiaantje d. van Abraham Hogerwerf en Francina de Gast. GOEDEREEDE. Bevallen: M Soeteman —Lokker d. Gehuwd: J van Hoven, 25 jr cn C Ta- nis 28 jr. Overleden: A Temmink, 74 jr, vr. v J v d Laan. Woensdag 13 Juni, bij inzet in het Loge ment Kaashoek te Stellendam, en Woens dag 20 Juni bij afslag in liet Logemfcnt Mijn ders le Stellendam, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) van: 5.51.S0 H.A. of 12 G. 5 R.V.M. Bouwland en halve weg te Melis sant, in den polder Kraaijenisse, aan den Nieuw Kraaijensche dijk en den Kruisweg kadaster Sectie C nos. 102, 103, 388 en 581, verhuurd aan L. Goedgebuur tot blootschoof 1941 a f 600.per jaar, in 3 koopen en conbinatie; 2.68.30 H.A. of 5 G. 253 R.V.M Bouwland te Stellendam, in kavel 3 van den Halspolder, onder den Oudedijk, kadas ter Sectie D nos. 14 en 15, verhuurd aan Z. Klink tot 1.1 Nov. 1940 a f 292.17 per jaar, in 2 koopen en combinatie; 17.86.80 H.A. of 38 G. 2721A R.V.M. Bouwland cn watering te Stellendam, zijnde kavels 11, 12 eu 13 van den Woutrinapolder, strekkende van den Damdijk tot den Buitendijk, kadaster Sectie C nos. 35S, 359, 362, 363, 366, 367, 402, 403, 404 en 405 in 9 koopen en combinatiën, kavel 11 is verhuurd tot 11 Nov. 1940 aan •T. Visbeen a f 625.per jaar, kavel 12 tot 11 Nov. 1940 aan de Weduwe J. Moyaes a f 620.50 per jaar en kavel 13 tot 11 Nov. 1941 aan Gebroeders Human voor f 608.64 per jaar en 3 Hectaren of 6 G. 160 R.V.M. Bouwland te Stellendam, in kavel 8 van den Adrianapolder, strekkende van den Grooten Zuiderpoldcrdijk tot aan den Mid delweg, kadaster Sectie A nos. 58, 59 en 60, verhuurd aan de Weduwe J. Moyaes tot 11 Nov. 1943 ii f 359.34 per jaar. Ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den lieer Jacob Meijer Arenszoon. Notaris VAN DEN BERG Aangiften voor de Grasyerkooping te Oud dorp worden ingewacht voor of op Zater dag 9 Juni ten kantore van Notaris van don Berg. Publieke verkóoping op Donderdag 14 Juni 1934, voorm. 10 uur (zomertijd), te Stellendam ten her- berge van A. Kaashoek, van: 26 perceelen klavers (om eenmaal te maaien), wassende op landen te Stellendam, in kavels 6, 12, 37, 31 en 45 van den Eendrachtspolder en kavel 6 van den Houtpolder; ten verzoeke van den heer D. Goekoop tc Goede reede. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingberlcht van Vrijdag 1 Juni 1934. Bloemkool le soort 18 tot. 25 p. 100 st. Idem 2c soort 13 tot 14.50 per 100 stuks. Idem 3e soort 9.50 tot 13 per 100 stuiks Idom 4e soort 4.10 tot 8 per 100 stuks. I Komkommers 7.20 tot 8 per 100 stuks Sla .f 0.50 tot 1.40 per 100 krop Sjalotten 0.65 tot. 0.80 per 100 hos. Radijs 0.50 per 100 bos. Peen .1' 10 tot-j' 12 per 100 lbos. Postelein 12 tot 12.20 per 100 Kg. Spinazie 3.70 per 100 Kg. Aardbeien .f 13.50 tot 24.70 per 100 pond Boter J 0.71 tot 0.75 per pond. Veilingbericht van Maandag 4 Juni 1934 Bloemkool le soort 19.80 tot 20.80 pep 100 stuks Bloemkool 2e soort 16 tot 16.70 p. 100 st. Idem 3e soort 11.30 tot ,f 1.70 p. 100 st. Idem 4e soort 4 tot 950 per 100 stuks. Sla 0.55 tot ,f 1.70 per' 100 krop. Peen 12.S0 per 100 bos Rabarber 4.80 tot 5.10 per 100 bos. Radijs 0.85 tot 0.95 per 100 bos Aardbeien 17.50 tot 22 per 100 pond. AMSTERDAM, 4 Juni. V o e. Aanvoereai en prijzen: 512 vette koeien, le kw 5861 c, kw 5257 c, 3o kw 4050 c., per k& cl^chr- gewicht: 67 melk- en kalfkoeien f 170-^225, per stuk; 201 vette kalvtren 3640 e, 2e kw 2834 c, 3o kw 2028 c. per kg1, levend ge- wicht; 78 nucht. kalveren f 36. 58 schapen f 1520, 111 lammeren 610, per stuk: 666 varkens; vlecschvarkens 90110 kg. 37SU c.. idem zwaardere 3637 c. vette varkens 35 36 c., per kg slachtgewicht; 44 paarden f 70 100 per stuk. Runderen: aanvoer minder dan vor week, handel zeer stug, prijzen lager. Melkkoeien: aanvoer weinig, handel stiL Vette kalveren: aonvoer minder, handel zeer slecht, wederom prijzen lager. Nuchtere kalveren: handel vlug, zelfde priü- zen. Schapen: handel niet vlug, prijzen iets minder Weide lammeren: weinig aanvoer handel ge drukt. Varkens: aanvoer minder, handel zeer ge-i drukt, prijzen terugloopend Slachtpaarden: aanvoer weinig, handel terug-i loopend AMSTERDAM, 4 Juni. Aardappelen. De prijzen waren: Muizen 89 ct per kg'. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 3000 kg. ROTTERDAM, 4 Juni. Vee Aangevoerd in totaal 597 vette runderen, 368 vette kalveren, 6 nucht Kalveren, 185 schapen of lammeren, 998 varkens. Prijzen per kilo: Koeien 5860, 2e kw 52 54 c. 3e kw 3842 c, ossen 5256 c, 2e kw 4tt 30 c 3e srt 4044, c. vette kalveren 6070 c 2e kw 5055 c, 3e kw 3040 c„ varkens 30 21 e, 2e kw 2628 c„ 3e kw 2224 c„ schapen 373228 c, lammeren 393430 c. Schapen f 18128. lammeren f 15108, per stuk.' Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, lian- lel kalm, lagere prijzen. Een prima beest tot 2 q boven noteering. Vette kalveren: aanvoer minder handel lu?„ prüzn iets lager. Een prima kalf ging nog tot 5 Cent boven noteering. Schapen en lammeren: aanvoer iets minder, handel traag en prijzen lager Varkens: aanvoer korter, handel willig en onveranderde prijzen. Aanvoer op de veemarkt gedurende de maand Mei 1934: 11436 ronderen, 1181 paarden, 11 veulens, 3132 vette kalveren, 6990 nucht kalve ren 1605 schapen en lammeren, 45 biggen, 136 bokken, 4532 varkens. ROTTERDAM, 4 Juni. Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers f 2.80— 3.50: Zeeuwsche blauwe f 44.50: idem elgenh f2.503; idem bonte f 44.50; Bravo's f 4 4.40; Redstar f 44.75; Industrie f 33.25 alles per 100 kg; Westlandsche nieuwe 1012 ct; id kleine 78 ct per kg; Maltha'-s Spjrings 1112 ct per kg. Met redelijke aanvoer, kalme vraag TIEL, 4 Juni. De prijzen waren: Boter f 1.40 —1.50 per kg.: eieren f 22,50 per 100 stuks. Aangevoerd 75.000 eieren. HET KARNEN VAN BOTER THUIS EN DE CRISISZUIVELWET De Hooge Raad heeft arrest gewezen Inzake het beroep van den officier van justitie te Den Haag tegen een voinis van de Haagscne recht bank, waarbij met vernietiging van een vonnis vain den kantonrechter to Alphen ad. Rijn, S. J. P., melkboer te Woubrugge, is ontslagen van rechtsvervolging teraak e dat hij te Woubrugge in zijn woning een inrichting tot het bereiden van boter heeft ge/had, zonder te zijn ingeschre ven bij de crisiszuiv-elcentrale'. De rechtbank heeft overwogen dat art. Ibis van het nieuwe crisiisauivelbesiuit 1932 verbin dende kracht mist, omdat het de grenzen van de crisiszuivelwet4 waarop liet steunt, over schrijdt. De Hooge Raad heeft thans in cassatie over wogen, dat, al moge de crisiszuivelwet de ver- deeling- van de daarin genoemde producten w.o boter, regelen, en niet de voortbrenging daar van, niettemin het hebben van een karn als re gel zal leiden tot het verkoopen en afleveren, derhalve to thet verdoelen daarvan. Op dezen grond wet het vonnis vernietigd,; het bewezen verklaarde strafbaargesteM en d« gerequireerde veroordeeld tot 3 boete% suibs. 1 dag hechtenis. DE VLAG MET DE BEZEM De ooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van Dr. C. A. A. H., rijksleider van de N.S.B.A.B., die door de Haagsehe rechtbank isi veroordeeld tot 5 boete wegens het hebben van een stalbezem boven het trottoir voor het partijgebouw te Den Haag, zonder dat daarvoor vergunning was verleend. Historisch verhaal over de gebeurtenissen van 18301833 Door J. SNOEP Jr. 33) (Slot) Zooeven meende moeder Rijkers hem te ontdekken, maar neen, haar jongen is veel forsclier en grooter. Waar zou Anton dan toch zijn? Zou hij misschien later komen of de onrust begint zich van moeder Rijkei's al weer meester te maken. „Kalm maar", zegt Rijkers, „en de oogen goed openhouden". En de Dordtsche jongens marcheeren voor hij, met flinken stap en blijdschap in de oogen; en de bevolking van hun oude stad juicht hen toe. „Dag moeder! dag vader!" roept opeens een bekende stem, en Henk cn Geurt schreeuwen tegelijk: „Dag Anton moeder, daar gaat hij!" Ja, nu ziet moeder Rijkers liaar jongen ook. Wat is hij bruin geworden, maar 't is nog de oude Anton met z'n moedig en zon nig gezicht. En Anton wuift zijn ouders en zuster en broers vriendelijk toe. Hij had z'n moeder 't eerst gezien zou hij dat vriendelijke en trouwe moedergelaat niet aanstonds her kennen? Anton is al weer voorbij; de Dordtsche krijgers marcheeren voort; de muziek speelt en de burgers juichen. 't Is een ontzaglijke menschenmemgte, die zich in de Wijnstraat, op het marktplein en langs de Groenmarkt verdringt. Uit de ramen strooit men bloemen over de hoofden der terugkeerende Dordtenaars, en vrouwen en meisies hechten lauwerkransen aan hun geweren. Vreugde en geestdrift hebben zich van heel de stad meester gemaakt, en die vreug de en geestdrift vermeeerderen nog met t oogenblik. De Burgemeester spreekt do manschajipen hartelijk toe. Hij herinnert aan 30 October 1830, toen zil kun stad verlieten om de Jx dreigde grenzen te verdedigen. Met span ning werd in Dordt steeds naar berichten van hen .uitgezien; men was trotscli op hen, toen 't bekend werd hoe zij in de voorste ge lederen hadden meegestreden voor Koning en Vaderland. En nu zij na zoo langen tijd behouden mochten terugkeeren, had heel de burgerij zich opgemaakt hen op waardige wijze te verwelkomen. Aan den avond van dezen dag hoopte men de wakkere mannen in het „Hof van Holland" namens heel do burgerij te huldigen. Nwi zouden zij zeker, zoo zeide de Burgemeester, zich 't liefst eerst naar huis willen begeven, waar zij reeds met ongeduld worden verwacht. Dat laatste woord vooral was allen uit 't hart gegrepen en zij haastten zich weg te komen. Heerlijk na zooveel maanden naai' huis te kunnen gaan Met Nel keerde moeder Rijkers naar huis. Haar man stond met de jongens bij 't Stad huis om Anton op te wachten. Grootvader zat voor de deur; zijn pijp had hij in de hand, maar hij vergat to rooken. Al maar tuurde hij in de richting van de Vischstraat, waar Anton wel vandaan zou komen. De grijsaard verlangde zijn klein zoon te zien „Ze zijn nu op 't Stadhuis grootvader", zei Nel. „We hebben Anton ai gezien, hij zal wel spoedig thuis komen". Ze moesten den grijsaard alles vertellen: hoe Anton er uit zag en of ze hem al ge sproken hadden. „Neen, dat kon niet, zóó druk is 't in Dordt nog nóóit geweest. Maar Anton ziet er ge zond en goed dit, heelemaal bruin van de zon". De oude man is bijna nog ongeduldiger dan moeder Rijkers; telkens kijkt hij naar buiten, reeds tweemaal stond hij op, toen hij meende aan de voordeur iets te hooren. „Wat duurt 't toch lang, maar wachten valt nooit meeeen mensrh moet zelfs op z'n ouden dag nog leeren geduld te heb ben Alles is gereed om Anton te ontvangen Zijn versierde stoel staat klaar; op de tafel prijkt eon vaas niet frissche bloemen, van morgen door Nel geplukt, en moeder maak' de laatste toebereidselen voor 't feestmaal. De deur wordt opengeworpen. Henk cn Geurt stormen de kamer binnen. „Daar komt-ie aan! Hij is zóó thuis!" Hij is zóó thuis ja. zoo is 't Een oogenblik later treedt do Dordtsche vrijwilliger de ouderlijke woning binnen. Hij is nog gegroeid, en hij staat daar: ge zond en sterk, in de uniform der Dordtsche schutterij. Met uitgestrekte handen stapt hij op z'n moeder toe en zij kust haar jongen op 't door weer en wind en zon gebruinds gezicht. „Weer thuis!" juicht hij met zachte stem. .Moeder „Anton, jongen, 'k hen zoo héél erg blij..." Meer meer zegt ze niet, want tranen komen in haar oogen en in haar stem. En dan groet Anton zijn grootvader en zuster. De hand van den grijsaard beeft als hij de sterke knuist van zijn kleinzoon vast houdt. En de heldere, vroolijko oogon van Nel staan vol tranen. Zo schreit, maar 't zijn tranen dei' dankbaarheid. Zoo vaak hadden ze gebeefd, als ze dachten aan don geliefdon zoon en broeder. En nu is Anton weer thuis! Hij zal weer gaan werken en op geregelde tijden thuis zijn, net als vroeger. O, 't is een voorrecht, haast te groot en te heerlijk om 't ten volle te genieten, maar toch heeft do Heere dat bijzondere voorrecht gegeven. „Wat is dat toch, jongen?" vraagt moeder Rijkers en ze streelt hem over 't lidteeken boven 't rechteroog. En lachend antwoordt Anton: „Dat is een blijvende gedachtenis aan de Citadel van Antwerpen". Meer zegt hij niet nu nog niet, want hij wil zijn moedor in deze gelukkigste ure van haar leven niet sprek cnvan de vreeselijke dingen, die hij heeft beleefd. Henk en Geurt zouden er graag meer van willen hooren, maar ze begrijpen, dat ze tot later moeten wachten. Anton weigerde eerst in den versierden stoel te gaan zitten, maar Nel wist 't ter slotte toch gedaan te krijgen, ,,'t Is vandaag leest, zei ze „en van dat feest ben jij 't mid delpunt". Met welgevallen kijkt Anton de kamoi' rond. Hoe vaak was hom een stii verlangen naar 't hart geslopen om hier weer te mogen zitten in deze bekendo omgeving, waar 't is of alles hem vriendelijk aankijkt Enkele buren zijn hom reeds de hand ko men drukken; ze zijn allen blij, dat bij weel' thuis is. En Anton moet mee naar huiten, want Henk heeft weer 'n paar mooie konijnen en die moet z'n broer toch zeker zien. Er zijn honderd kleine dingen te vertollen en Anton luistert er naar of ze van dc grootste betee- kenis zijn. O, 't is haast te veel om 't tc gelooven hij is weer thuis, bij vader en moeder! Hij heeft gestaan in de verschrikkingen van don oorlog; de dood heeft hem aangegrijnst en dreigde zijn jonge leven af tc breken zooals in den oogsttijd de zeis van den maaier het gras cn de veldbloemen afbreekt Maar Eén, machtiger dan de dood, heeft hem beschermd en uit den nood geholpen en hem nu teruggevoerd onder 't oude veilige dak, waar vader cn moeder zijn. „Jongen, ga nu toch zitten", zegt z'n moe der en aan tafel staat z'n stoel al klaar: tusschon vader en moeder. Ja, 't is oen feestmaal: do spijzen zijn be reid door een overgelukkige moeder en in aller hart juicht de feestzang van 't blijdo wederzien. Moeder Rijkers is maar bang, dat haar jongen tekort zal komen en Anton laat zich vertroetelen hoe lang is 't geledon, dat moeder voor hem zorgde? En na 't eten leest de huisvader Psalm 103. Moeder veegt een traan weg en groot vader knikt met 't hoofd, wat hij altijd doet ais een woord der Heilige Schrift hem hij- zonder treft. Geurt denkt weer aan dien morgen op school, toon Jan van Zomeren gestorven was en dc oude meester ook een paar verzen van dezen Psalm had voorgelezen. Anton staart >voor zich uit, de gedachten overstelpen hem en zijn dankbaarheid is groot Ja, 't is zooals 't begin van dien mooien Psalm luidt: Loof den Heere, mijne ziel! en al wat binnen in mij is, Zijnen hei ligen Naam. Loof den Heere, mijne ziel! en vergeet geene van Zijne weldaden Na 't eten komen weer menschen om Anton tc verwelkomen cn z'n ouders geluk tc wenschen mot zijn behouden thuiskomst, 't Is een prettige, heerlijke middag. En daar buiten gonst blij feestrumoer, want Dordt viert leest omdat zijn zonen op dezen dag binnen zijn muren zijn terugge keerd. En gedurig weer blikken nieuwsgie rige jongeilsoogen door de ruiten naar bin nen, want ze weten: hier woont één van de helden, die den Dordtschen roem hebben gehandhaafd. „Wat hoor ik toch?" zegt vader Rijkers en allen kijken naar de deur: er schijnt weer bezoek op komst te zijn. Ontroerd en tevens blij verrast staat Anton op: daar staat do oude dominee Van Kooten. Toen hij hoorde, dat ook Anton was thiuas gekomen, moest hij naar de Breestraat, want liii wilde blijde met de blijden zijn. 't Valt Anton op hoe oud de Ioeraar gewor den is. Zijn haar is sneeuwwit, zijn gestalte gebogen, hij leunt op z'n stok, en de oude, bijna lichtlooze oogen staan strak. Maar krachtig en hartelijk drukt hij do hand van zijn oud-leerling, den Dordtschen vrijwilliger. „Welk een voorrecht, wélk een voorrecht doet God ons vandaag' smaken", zegt de eerbiedwaai'digo grijsaard. „Wat is God toch goed, Anton, voor jou, voor je vader on moeder cn grootvader voor je zus ter en broers, voor ons allema.al". Voor ons zegt de oude leeraar en zoo mag hij toch spreken? Hij heeft meegeleden in de smart van een moederhart, hij heeft de droefheid in dit gezin beproefd maar nu mag hij ook smaken de vreugde, die aller hart verkwikt. De kamer is vol en er wordt druk gespro ken over de laatste gebeurtenissen. De strijd is uitgestreden, en Nederland en België zul len voortaan als twee afzonderlijke staten hun weg hebben te gaan. Grootvader Rijkers betreeurt den oorlog en zijn gevoelig hart weent over het vele ver goten bloed. Maar de scheiding van de twee volken betreurt hij niet, want hij is in zijn ziel overtuigd, dat in 1815 door menschen- hand aaneen werd gesmeed wat nooit één was of worden zal. Hij heeft dat vroeger meermalen gezegd en hij blijft bij zijn meening. „Moge God ons land genadig' zijn en zegene Ilij onzen Koning!" zegt de grijsaard met, ernstige stem. Ach, hij weet wel, dat er ver koeling kwam tusschen den Koning en velen van zijn volk. 't Is zijn vaste meening, dat dit veelszins 't gevolg is van de starre hou ding van den Koning. Maar even sterk is zijn overtuiging, dat het Nederiandsohe volk veel aan dezen Vorst heeft te danken en voor de toekomst Gods zegen alleen mag worden ingewacht wanneer de eeuwenoude band tusschen Nederland en Oranje wordt be waard cn Verstevigd. Zoo spreekt grootvader Rijkers en allen luisteren aandachtig naar hem, want allen hebben hem lief en weten, dat hij een voor bidder is voor de nooden van land en volk. Do oude leeraar moet vertrekken; Nel zal hom naar zijn woning geleiden. „Laten we met elkaar nog een Psalmvers zingen", zegt hij, „want op dezen feestdag mag 't danklied niet ontbreken". „U spreekt woorden naar m'n hart, domi- noe", stemt grootvader toe. Zo zingen denzelfden Psalm, die dezen middag aan tafel gelezen werd. Loof, loof don Heer, mijn ziel, met alle krachten; Verhef Zijn Naam, zoo groot, zoo heilig t' achten; Och, of nu al wat in mij is Hem prees! Loof, loof, mijn ziel, den Hoorder der gebeden; Vergeet nooit één van Zijn weldadigheden; Vergeet ze niet; 't is God, die z' u bewees. De sclioone Psalm, door zeven dankbare menschen gezongen, klinkt vol en krachtig. En dit lied vertolkt wat leeft diep in hun hart. 't Stijgt op...al hooger en hooger tot ver boven den blauwen zomerhemel, die zich welft over het oude, feestvierende Dor drecht als een dankoffer aan Hem, Die alles heeft welgemaakt In 't najaar zal dit verhaal, geïllustreerd door ir. M. C. A Moischke, in boekformaat verschijnen bij N.V. W. 'D, Meinema te Delft

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2