11 11B MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 2 JUNI 1934 VEREENIGING VAN LAGER LANDBOUWONDERWIJS OM DE EER VAN DE VLAG De Witte Wandelstok BI 13 VERGADERING OP FLAKKEE In hotel Spee heeft een algemeene verga dering plaats gevonden van de vereeniging tot bevordering van het landbouwonderwijs op Goeree en Overflakkee. De Voorzitter, de heer A. A. Mijs, opende de vergadering met een kort woord ter ge dachtenis van het overleden bestuurslid den heer J. A. Slis Jzn. De heer Slis was altijd een belangstellend lid en aan hem en z'n werk zal altijd een aangename herinnering blijven bestaan. Verder deelde voorzitter mede, dat in de plaats van den heer Slis door het gemeente bestuur den heer J. Buth is aangewezen. Deze moest echter de vergadering verzuimen daar de gemeenteraadsvergadering op het zelfde uur gehouden werd. Hierna werd tot het voorlezen der notulen overgegaan, die ongewijzigd goedgekeurd werden. Tevens krijgt de penningmeester gelegenheid de rekening over het jaar 19't3 toe te lichten. Wij laten hier de rekening volgen: Uitgaven: Vcrgaderings- en reiskosten Porti- en incassokosten Telefoon en telegrammen Drukwerk en advertentiön Onderhoud tuin Onderhoud gebouwen Assurantie on belastingen Salaris secr.-penningm. Intrest Diversen Afschrijving op gebouwen Afschrijving op tuin Afschrijving op meubilair Batig saldo Ontvangsten: Donation Contributie leden Schoolgelden Opbrengst van den tuin Huishuui Subsidie gemeenten Diversen Nog te ontvangen schoolgelden Contributie leden Afgeschreven School met woning Tuin Afgeschreven Meubilair Schoolgelden Contributie leden Totaal f 16417.01 f 35017.01 f 5960.83 Totaal f 23.15 f 1.13 i 43.60 f 64.30 f 2-46 f 233.54 f 22.23 f 50.— f 202.10 I 29.50 f 700 f 300.— f 1 f 84.92 f 2001.47 f 292.50 f 367 f 570. f 18.90 f 520 f 90.50 f 13.07 f 127.50 f f 2001.47 f 18600 f 2700.— f 1.— f 127.50 f 21430.50 1 2 f 16100.— f 4214.53 f 950.91 f 165.00 Bentel, voorschot f 17100 Afgelost f 1000.— Boerenleenbank Oude Tonge Opgenomen kasgeld Batig saldo vorige jaren f 80.14 Batig saldo 1933 f 8492 Totaal f 21430.50 Zonder hoofdelijke stemming werd alles goedgekeurd. Het volgende punt van de agenda bracht het verslag over het achtste boekjaar 1933. Hieraan ontleenen wij het volgende: Hoewel het samenstellen van een verslag altijd groote zorg vereischt om de historie zuiver weer te geven, is dit te moeilijker wan neer geen bijzondere gebeurtenissen zijn te vermelden en dat is o\ er het met 31 Decem ber 1933 afgesloten boekjaar bijna het geval, immers het eenige schokkende voorval was voor onze vereeniging en school het overlij den van den heer J. A. Slis Jzn., welke in 1927 als opvolger van nu wijlen den heer G. Joppe Dzn., door het gemeentebestuur van Sommelsdijk word aangewezen om in ons bestuur zitting te nemen. Zijn nagedach tenis laat voor ons aangename herinnerin gen na. Dat onze school in een behoefte voorziet en door de bevolking in het algemeen wordt gewaardeerd moge blijken uit het feit dat het aantal, leden die wij door overlijden, vertrek en door de tijdsomstandigheden moesten afschrijven, door precies en even groot aantal andere werd aangevuld, zoodat wij met 220 leden het jaar begonnen en ein digden. Ook de 42 donateurs bleven onze in stelling trouw. Dit aantal kon hooger zijn wanneer enkele gemeentebesturen, 5 laiul- bouwvereenigingen en 6 boerenleenbanken liet groote belang van goed vakonderwijs Voor onze streek wilden begrijpen. Hef aantal leerlingen steeg met 3 en be droeg in dezen cursus 43. Deze kleine toe name stamt ons dankbaar. Hoewel de deel name aan dit onderwijs ruimer kon zijn behoort meteen te worden vernield dat de leerlingen afkomstig zijn uit 12 van de 13 gemeenten uit het eiland en dat in deze af zijdige gemeente (Goedereede) geen enkele cu'ndlidaat voor onze school te vinden was. In ons vorig verslag maakten wij er mel ding van dat het Hoofd onzer school de vraagbaak was geworden voor tal van land bouwers, terwijl wij hoopten, dat deze vma- stellers hun waardeering daarvoor zouden toonen door aansluiting bij onze vereeniging Wij mogen thans conrtateeren dat enkelen aan dien wenk gevolg gaven, van nog meer deren verwachten wij deze daad. In 1933 werden er 115 schriftelijke, 126 telefonische en 382 mondelinge adviezen gevraagd. Unze verzameling breidt zich langzamer hand uit, thans weer door een „Roerdomp" welken wij ten geschenke moohten ontvan gen van den heer B. den Baars te Dirksland wien wij daarvoor gaarne onze erkentelijk heid betuigen. De voortdurende versobering van den Staatsdienst vervult ons met zong, nu tel kens weer de subsidis, noodig voor 't onder houd ran den tuin, bibliotheek e.d., worden verlaagd, zoodat dubbele waakzaamheid geboden is, om onze mooie en onmisbare instelling te blijven behouden. Wij blijven vertrouwen op de volle mede werking van don geheelen F'lakkeesehen boerenstand en aanverwante bedrijfsvoer ders, en geven dezerzijds gaarne de verze kering dat door ons niets zal worden na gelaten wat het belang en den bloei van onze school kan bevorderen. Daarna werd overgegaan tot de verkie zing van de periodiek aftredende bestuurs leden A. S. C. van Roseum en A. W. Keyzer Het bestuur stelde in de vacatures candi- daat de heeren A. S. C. van Rossum, L. A. van Nieuwenibuyzen (Aohthiuyzen), A. W. Keyzer en S. Buth Oz. te Herkingen. Met algemeene stemmen werden de heeren A. S. C. vnm Rossum en A. W. Keyzer herkozen Zonder discussie werd de minimum-con tributie evenals liet vorige jaar op 1 ge houden. In de rondvraag merkte de heer Buth, Dirksland, nog op, dat het nuttig zou zijn wanneer bij de dieren-collectle ook een bi- sam-rat werd toegevoegd. Het gevaar is niet denkbeeldig dat deze ongure dieren op de een of andere manier naai' Fiakkee geïmpor teercl worden. De lieer Smits antwoordde dat aan dit verzoek zeer gemakkelijk vol daan kon worden, en dat het zeer nuttig zou zijn. De heer Geluk, Dirksland, zag gaarne dat er alleen menschen in liet bestuur ge kozen zoudten worden, die ook jongens op de school hadden. De Voorzitter antwoordde dat daar op het oogeniblik natuurlijk geen verandering in gebracht kan worden, maar dot het bestuur bij een oventueele verkiezing met deze wensch rekening zou houden. Hierop sloot de Voorzitter de officieelc vergadering en gaf het woord aan den lieer Smits, die zou spreken ovev liet onderwerp: Vruehtwisseling en Plantenziekten. De heer Smits begon met cp te merken dat dit een kwestie was «aar de boer z'n heele leven mee te maken had. De boer gaat meestail af op de ervaring die liij in de loop der jaren gekregen heeft. Het is jam mer, aldus Spr., dat regeeringsmaatregelen liet handelen naar eigen ervaring voor een groot gedeelte gefnuikt hebben. Ook de Landbouwwetenschap, die zich natuurlijk ook met dit vraagstuk bezig houdt, berust op de ervaring in het practi sohe leven. Het komt wel eens voor dat de wetenschap met de practijk in tegenspraak is. Dan is het natuurlijk verstandig om de practijk tc volgen. De lanclbouw-wetensohap zoekt een verklaring voor de feiten die zij opmerkt, de practijk bemoeit zich daar niet moe. liet is nu de taak der wetenschap om het verhand tiussohen Plantenziekten en vrucht wisseling uit te maken. Over vruehtwisseling alléén zal Spr. het dus niet hebben maar over die Vruehtwis seling in verband met de plantenziekten, al zou over liet eerste alléén wel veel te zeg gen zijn: verarming van structuur en-z. Men verdeelt in de practijk de velschil lende gewassen die verbouwd worden in verschillende groepen, omdat men niet elk jaar hetzelfde kan verbouwen, omdat pen bepaald gewas zichzelf niet verdraagt. Dit is bijna liet geval met vlas. Heelt men één keer vlas gezaaid dan moet men jaren wachten, wil men op dien zelfden grond weer een goed gewas krijgen. Een ander geval is, dat gewassen die tot een zelfde familie behooren elkaar niet verdra gen. Dit is hijvoorbeeld het geval met ver schillende koolsoorten. Na kool kan men bijv •geen koolzaad of mosterdzaad zaaien. Kruis- bloemigen kunnen elkaar ook niet verdragen Ook treft men aan -dat gewassen zonder eenige verwantschap elkaar niet verdragen kunnen. Men moet bijv. nooit erwten na vlas zaaien of omgekeerd. Deze onverdraagzaamheid tusschen de ver schillende'gewassen vind haar oorzaak in de plantenziekten. Door verkeerde vruohtwissf ling ontstaan plantenziekten. Hot. is -de taak der wetenschap de invloeden na te gaan die verschillende gewassen op elkaar "uitoefe nen. Het, is meestal zoo dat door vruchtwis seling de ziekten ap andere gewassen wordt overgebracht. De ziekteoorzaak zit. in de grond in vorm van aaltjes, zwamen, bacte riën, insecten enz. Deze overwinteren in den grond en zijn in normale gevallen ongevaar lijk voor de planten als zij zicli kunnen voe den met humus. Dit is ook liet geval met de aaltjes. We kunnen twee soorten onder scheiden de stengel- en de wortelaaltjes. De stengelaaltjcs dringen door de stengel en de bladeren in de plant- en vervormen do wortel. De wortolaaltjes dringen direct in de wortel en ontnemen deze alle sappen, zoo dat de plant sterft. Een ziekte die door stengelaaltjes veroor zaakt wordt is kroef, de wortelaaltjes ver oorzaken de bietemmoeheiid. Beide overwin teren in de grond. Zaait men nu liet vol gende jaar weer bieten of uien dan wordt de Historisch verhaal over de gebeurtenissen van 1830—1833 Dooi J. SNOEP Jr. (32 Maar ook was er een hartelijke begeerte 0111 mee te helpen het lijden van anderen te verzachten. En toen de diakenen rond gingen om de liefdegaven voor de armen in ontvangst te nemen, werd meer dan twee duizend gulden geofferd. Een zucht van verlichting en een harte lijk dankgebed steeg uit menige woning op, toen tie gevreesde ziekte geweken bleek. Grootvader Rijkers herstelde spoedig en hij was de eenige niet, die schreide, toen hij weer in de Breestraat terugkeerde. 't Onweer was voorbij; blijde brak de zon weer door de wolken heen. Ja waarlijk de Heere had Zich betoond een Toevlucht cn Sterkte en Hij was krachtiglijk bevonden een hulp in benauwdheden. En Anton? Wanneer zou hij terugkeeren? Moeder Rijkers zuchtte diep als z-e aan haar oudste dacht. Maar ook z ij n leven immers was in Gods hand; ook voor hém gold de belofte: Hij zal u dekken. 't Kostte een liefhebbend moederhart vaak zware strijd deze zaak volkomen over te geven in handen van Hem; Die èn in Dordt en in St. Omer èn overal Dezelfde is. Maar dominee Van Kooten herhaalde tel kens weer: Moedig zijn, moeder! En vast ge- loov-en, dat de 'Heere een Hoorder der gebe den is!" ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Weer thuis Maar die maanden en jaren van bange beproeving zij nü voorbij! Met een gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid heeft moeder Rijkers 't licht van dezen blijden zomerdag begroet Vele nachten heeft zij niet kunnen slapen, van angsit cn droefheid om Anton, haar oudste, de trots van haar moederhart. En dezen nacht heeft zij weer weinig ge slapen maar nu joeg een groote overstel pende vreugde haar dien slaap uit de oogen. Want 't is vandaag 11 Augustus 1833! De Dordlteche krijgsgevangenen, die maandien in ballingschap zuchtten od St. Omer, zul len vandaag in hun vaderstad terugkeeren! 't Is feest in Dordt lioe zou 't ook an ders kunnen? De stad is vol van eerepoorten en vlaggen, en de straten, waarlangs de dappere Dordte- naars zi-eih naar 't Stadhuis zullen begeven, zijn keurig versierd. Er -heerschte 30 October 1830 groote geest- drieft in de omde Merwestad, want de roep- van 't vaderland op te komen vond bij veie stem van den Oranjevorst om voor de eere wakkere Dordtsche jongens weerklank. Ja, toen was de geestdrift groot. Maar op dezen heerlijken Augustusdag wordt zij toc'h verre overtroffen. Want nu maakt Dordt zich gereed zijn jonge heidien, die te rugkeeren uit een vreeselijke en bange wor steling, welkom te heeten! Ach ook deze vreugde is niet onver mengd Er zijn in de feestelijk versierde straten en stegen óók woningen, waar op\dezen ge- dSenkiwaardigen dag de oude wond weer plaag nog erger, doet ruen liet niet dan zal ze wel afnemen maar lieelemaal wegkrijgen kan men ze niet. Hoe komt het niu, dat op de eene plaats de uien wel, en op de andere geen last van kroef hebben. Deze vraag staat niet direct in verband met het onderwerp. Het vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het verschillend reageoren van de gronden of ze zuurof basisch reagecren en kan ver holpen worden door bemesting. Van de vele zwammensoortcn die er in de grond voorkomen is Wel de voornaamste dp violette rhiaoctonia. Deze veroorzaakt ziekten in aardappels, klavers, mangel en koepeen. Worden deze ge wassen nu een 'tijd niet verbouwd dan ver dwijnen de zwammen niet maar blijven leven van de humus uit de grond. Het is dus een feit dat door sommige gewassen de grond nog erger kan worden geïnfecteerd. Na deze algemeene inleiding ging spr. er toe over, verschillende gewassen te bespre ken in verband met liet onderwerp. De granen zijn ten opzichte van elkaar zeer verdraagzaam. Granen hebben weinig last van ziekten uit de grond maar kunnen geïnfecteerd worden door besmet zaaizaad Poldergronden zijn een gunstige bodem voor de plantenziekten. De oude stelregel: laat nooit wit op wit op elkaar volgen. Dit is een goed beproefde regel die sinds veie ja ren ook op Fiakkee wordt gevolgd. In Gro ningen lette men daar nipt op. Daar kwam het veel voor dat men na haver, gerst plant te of haver na gerst. Het is daar niet te verwonderen en merkwaardig dat juist in Groningen een nieuwe ziekte ouder do gra nen moest 'uitbreken en wel de Voetziekte. Van de planten die door deze ziekte zijn aan getast gaat de halm net 'boven den grond rotten: liet. is net of een rat ze kajiot ge knaagd heeft, cn ze vallen 0111. Deze ziekte ontstaat korten tijd na dat het graan ont kiemd is en wordt veroorzaakt door een zwam. Het is opmerkelijk dat vooral de temperatuur op de ontwikkeling van deze ziekte van invloed is. Of het graan vroeg m het voorjaar of laat in het najaar gezaaid is. De tanvehalmdooder, zooals deze zwam genoemd wordt, dringt vooral de plant bin nen als de temperatuur hoog is. Dit kan dus liet geval zijn bij tarwe die vroeg ge zaaid is en bij zomertarwe. 05 deze zwam ook op Fiakkee in den grond voorkomt? Dit is zeer waarschijnlijk. En de gevolgen zullen ook niet uitblijven als men eenige jaren achtereen tarwe zaait. Een andere belager der granen is de Smal ie graan vlieg. Deze overwintert in de grond, komt vroeg in het voorjaar voor den dag en legt eitjes in de kiamplant, tengevolge waarvan deze doodgaat. Gewoonlijk beperkt zich de schade tot een smalle strook, afhan kelijk van het aantal van de vliegen en de windrichting. Zaait men nu het volgende jaar weer graan dan kan het liecle veld worden geïnfecteerd en de schade is nog g rooter. Daarom is liet niet raadzaam granen druk men moet er erg voorzichtig mee zijn. De Suikerbieten hebben over het algemeen weinig last van ziekten. Men moet alleen achter elkaar te zaaien. Het kan wel maar op liet biotcnaaltjc passen. Alleen wanneer de grond arm aan humus is tasten de bie tenaaltjes de bieten aan. Het is opmerkelijk dat men op de eene grond druk terug kan komen met bicten en op de andere niet. Dit is voornamelijk hot geval met niet te zware grond die arm aan liumus is. Is de grond sterk alkalisch of anders gezegd rea geert hij sterk basisch dan heeft men er weinig last van. Bemest men nuu met kunst mest die rijk is aan zwavelzuur dan krijgt men er meer last van omdat zwavelzuur zuur reageert. -De basische eigenschappen van de grond worden dan minder omdat het zuur de base neutraliseert. Bemest men de grond evenwel mot Sal peter (kalisalpcter bijv.), dan heeft men min lier last van het. bietenaaltjc omdat salpe ter basisch reageert, de zure eigenschappen van de grond verminderen dus, de grond wordt sterker basisch wat de bietenmoehcid sterk vermindert. Wanneer er voor de zaai weinig regen valt cn het weer is mooi dan heeft men ook minder last ervan. Maar heeft men bijv. een droge winter en een nat voor jaar dan heeft men er weer veel last van Dat komt omdat de regen de concentratie van basen aan de oppervlakte kleiner maakt. De basen zakken dieper de grond in. Later in liet jaar komt dit wel weer in orde maar oppassen blijft altijd de boodschap. De aardappelen verdragen elkaar zeer goed en hebben weinig last van ziekten die in de grond blijven zitten. Een van de bekendste is de wratziekte. Deze wordt veroorzaakt door een zwam die zicli aan de plant bevestigt en tot gevolg heeft dat de knol wordt omgevormd tot ecu wratacbi^ lichaam. Deze ziekte is zeer be- ametelijk en liet duurt minstens zeven ja,ar voordat men weer aardappelen kan ver bouwen op (lat besmette land. Verder is er nog een zwam die zeer lastig is en in do aardappel een bruine ring doet ontstaan. Do ziekte heeft ongeveer dezelfde verschijnselen als de bekende aardappelziekte. Op loof en knollen komen zwarte plekjes waar nader hand gaatjes in vallen. Men kan deze ziekte van de gewone aardappelziekte onderschei den als men de knol door midden snijdt Zooals gezegd is vindt men er dan een brui ne ring in. De -knollen zijn ongeschikt voor de consumptie omdat ze met het koken hard blijven. Deze ziekte gaat nooit over. Een andere ziekte de zwartkiemigheid, iieeft dezelfde ziekteverschijnselen als de rhizoctonia. Woensdag nam de llaagsche Burgemeester Jhr Mr Dr L II. .V. Bosch ridder van Rosen thal die benoemd werd tot Commissaris der Koningin in de vrorincie Utrecht afscheid van de politie. Unze foto werd genomen tijdens de inspectie; naast de Burge meester de heer Besseling, waarn. Hoofdcmmissaris van politie. De stengel verwelkt, wordt zwart van on deren en valt eindelijk om. De knollen zien er gaaf uit maar van binnen zit een blau we ring. Gooit men ze op een hoop dan gaan ze rotten cn stinken. De ziekte wordt ver oorzaakt door een bacterie die in de grond zit. Nu zijn er nog gewassen die gevoeliger zijn voor zieklen zooals koepcen en paarden- peen. Hier zijn liet weer insecten die de ziekte veroorzaken. Een er van is bijv. de wortelvlieg. Deze vermeerdert zich snel, be smetten 's zomers de planten waarvan liet loof gaat verkleuren, overwintert als pop om het volgende jaar opnieuw z'n verwoestend werk te gaan beginnen. Een gewas dat last van deze vlieg heeft is de karwei. Daarom geen karwei na ot naast koopeen zaaien. Bij uien komt o.a. de zwarte kroef voor. Deze ziekte komt hier niet vaak voor. Maai is liet land land er eenmaal mee besmet dan komt men er nooit meer af. In Noord-Ame- rika bestrijdt men met veel succes deze ziekte door tiet land met een oplossing van formaline te besproeien. Nog een vijand van de uien is do uien vlieg. Deze overwintert in de gronden komt gelijk met de uien op v reten de kiemplantjcs op en kunnen groote schade aanrichten. Het volgende jaar naast of op dat besmette veld geen uien want dan is liet weer mis. Bij erwten en vlas komen een groot aan tal ziekten voor. St. Jan is een van de bekendste uien ziekten. Zoo genoemd omdat li ij zich om streeks St. Jan openbaart. Voor deze ziel-4,0 is geen middel om er van af te komen.. D< ziekte zit in de grond en verdwijnt nooit Een tweede erwtenziekte is de vlekken- ziekte. Op de peulen en de evvvten komen zwarte vlekjes, ze lijken veel op vetvlekken Daarna gaan peulen en erwten inkrimpen en zijn voor alles ongeschikt. De oorzaak kan in grond maar ook in liet zaad zitten. Is de grond met die zwam besmet dan gaat de besmetting op het zaad over. Is liet zaad niet zuiver dan heeft men kans z'n grond voor altijd niet die ziekte tc besmetten. De eenige manier om te zorgen dat gezónd land die ziekte nooit krijgt is toezien dat men goed, rein zaad hooft Onder de insecten heeft de erwt ook veie vijanden zitten. Ten eerste de bladrandkever. Deze ver schijnt ill liet voorjaar, vreet de bladeren kapot en verdwijnt dan meer snel in de grond. Vervolgens do knopmado. Deze werkt zien in dc knoppen van de erwten deze zwellen op en van de bloei dius ook van de oogst komt niets terecht. Dan de Bladroller. Deze komt tijdens de bloei te voorschijn krult de bladeren om of kruipt in de peul en vreet hem op. 11 ij over wintert als pop in de grond. Tenslotte zijn er nog de blaaspooten. Deze zijn heel klein, tasten de knoppen aan en veroorzaken de z.g. „kwaaie knoppen". Ze poppen zicli weer in on verdwijnen in dc grond. Al deze insecten veroorzaken zeer besmet telijke ziekten onder de erwten. Heeft men er last van gehad, zaai dan lief volgende jaar maar geen erwten op dat land. De klavers 'hebben veel la.st van knobbel voet. De planten komen tierig op als ze deze ziekte hebben en gaan na liet maaien door. Hier is niets tegen te doen. Dc blauwe rhizoctonia veroorzaakt ook ziekten bij klavers en bijv. mangels. Deze laatste verschimmelen lieelemaal als z» deze ziekte hebben. Tocli kan men dc besmetting met rhizoc tonia tegen gaan als men do zieke knollen behoorlijk ver van het. land opbergt. Door verstandiger te handelen zou men liet be smettingsgevaar zeer kunnen verminderen. De klaver heeft nog last van een andere ziekte nl. de klaverkank-cr. De planten krij gen dikke knoppen, deze, gaan uitwassen en worden zwart. Deze 'ziekte komt ook voor bij uien. De uien worden hoofdzakelijk be smet als men de uien te ruw behandelt. Do zwammen komen door de vvondeplekken naar binnen cn doen de uien verrotten. De conclusie die men uit bovenstaande kan trekken is: verbouw nooit wit op wit. Door verstandige vruehtwisseling kan men veel van de ziekten voorkomen. Hoe precies de volgorde is liangj hoofdza kelijk of van de structuur vail de grond. De meest voorkomende is: granen, daarna wortelgewassen; afgewisseld met liandelsge- wassen enz. Tenslotte wees spreker er nog op dat stalmest in vele gevallen nadeelig werkt wat de plantenziekten aangaat. De voorzitter dankte den heer Smits voor z'n zeer interessante en leerzame rede. Hierna werd nog lan^e tijd over verschil lende punten gediscussieerd. BEVORDER DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE CIRCULAIRE VAN MINISTER DE WILDE In een circulaire aan de gemeenteb aren wijst de Minister van Bi nlandschc Za ken er op dat liet naar de Regeering geble ken is nof meermalen ondanks de verzoe ken is nog meermalen ondanks de vorzoe- de gemeentebesturen gericht, voorkomt dat door publiekrechtelijke lichamen orders, welke aan de binnenlandsche nijverheid ten goede hadden kunnen komen, in liet bui tonland worden geplaatst zonder dat mot de Rijkscommissie voor werkverschaffing over leg werd gepleegd. Dc Minister meent tc mogen aannemen dat de noodzakelijkheid van liet rekenin houden met do belangen van de nationale industrie te zeer vanzelf spreekt, dan dat hij andermaal een uiteenzetting daarover zou moeten geven. Met den meesten aandrang verzoekt de Minister stipt, de hand te doen houden aan liet gestelde in de vorige desbetreffende cir culaires. Het adres voor de Rijkscommissie voor werkverruiming is Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. EEN NUTTIG WERK VOOR WERKVERRUIMING Ten behoeve van de verhooging van den zeedijk van den Bcciuspolder aan de Een dracht CA.), heeft, naar wij vernemen, de commissie voor werkverruiming een bedrag van 90 in de vereischte uitgaven aan ar- beidsloonen verleend. De eigenaar van den polder beeft zelf de noodige materialen als c-emcut, zand, ijzer, enz. te betalen, welke materialen door hem van de binnenlandsche producenten zulten worden afgenomen. De dijksverhooging zei vo, welke wordt gemaakt volgens het be kende systeem-De Muralt, nader verbeterd door den Ir W. Kamp te 's-Gravenliage, kost ongeveer een vierde deel van een ophooging met grond. Mot de bespaarde gelden zullen in Noord-Brabant andere werken worden gesubsidieerd. DE DIESELTREINEN. Thans is een derde deel in gebruik. Zooals men in liet spoorboekje kan zien. zal liet aantal Diescitreinen, die werkelijk Dieseltreinen zullen zijn, als alles klaar is. ruim honderd bedragen, waarhij dan de treinen Rotterdam—Den HaagGouda voor twee geteld zijn. Ingaande 28 dezer nu is er een nieuwe regeling in werking getreden, waarbij onge veer een derde deel der volgens de dienst regeling rijdende E.M.-treinen, werkelijk Dieseltreinen zullen zijn, terwijl 2/3 dee! nog imitatie is. Welke treinen werkelijk Dieseltreinen zijn, blijft voorloopig nog geheim. bloedt van pijn Dan blijvien 'de deuren gesloten, want de vreugde en geestdrift, d'ie zich van heel de stad hebben meest gemaakt, moet. men sluiten buiten 't huis en buiten 't liart. En vaders en moeders zitten heel dicht bij elkander; in hun blikken staat in nieuwe felheid de vreeselijke smart van 't schreiend ouderhart, en telkens weer noemen zij den naam van luum jongen, die nooit, nóóit meer zal terugkeeren, omdat hij reeds lang rust ginds, heel ver, ergens in Belgenland O neen, de vreugde van dezen dag is nie't onvermengd Maar even diep als hun smart, is de blijdschap van die andere oudere, die weten; vandaag komt onze zoon terug terug naar Dordt, terug naar 't ouderlijk huis waar liefhebbende harten hem wachten En bij die ouders magen vader en moeder Rijkers behooren. O, zij beseffen: dat is Gods genade; dat. is een weldaad, die hun alleien van den Heere toekomt. En daarom is de dag in de Bree straat begonnen met een hartelijk dankge bed tot Hflm, Die langs een zwaren en moei lijken weg toch alles heeft wélgêmaakt. Henk en Geurt weten dat ook wel, even goed als hun zuster, die bezig is Antons stoel te versieren: met de geliefde driekleur, groen en rozen. Nel zingt daarbij eten Psalm en wat zij zingt leeft op dezen heerlijken morgen in aller hart: Door 's Hoogsten arm 't geweid onttogen. Zal ik, genoopt tot dankbaarheid, Verschijnen voor Zijin heiige oogen Met offers, aan Hem toegezeid'. ik zal, nu ik mag aderihalen, Na zooveel hangen tegenspoed. Al mijn geloften U betalen! U, die in nood mij hebt behoed. Reeds 21 Jiurni waren vele krijgsgevange nen uit St. Omer teruggekeerd. In vijf groote schepen, gesleept door een stoom boot, waren zij langs Dordt naar Gorincliem ge varen. Honderden Dordtenaars liepen naar de kade om deze dappere mannen te be groeten. Vader Rijkers was in con rooilioot ge sprongen en naar de schepen gevaren. Ver schillende manuien kenden Anton lieel goed. Hij maakte 't best, was gezond, maar ver langde erg li,aar huis. Dat zou ook wel gauw gebeuren, dachten de mannen, cn met dien troost keerde Rijkers naar huis. En die Wijde (tog is dan nu eindelijk aan gebroken. Vandaag zullen de Dordtsche krijgsgevangenen hun vaderstad terugzien; en in Brabant, werd vorige week een brief ontvangen, dat ook Anton zich onder hen zal bevinden. Reeds diagien lang was men bezig den ver dedigers der Antwerpsche Citadel een war me ontvangst te bereiden. Met klimmend ongeduld werd 't groote oogenblik door oud en jong verbeid. Jïe stedelijke schutterij met haar muzi kanten en het Dordtsche korps pontonniers zouden aan de ontvangst luister bijzetten, en reeds vroeg in den morgen klonk overal miuiziek en werden vaderlandsche liederen gehoord. De scholen wanen vrij; de oude meester verlangde even hard als z'n leerlingen bij de eerste begroeting tegenwoordig te zijn o, 't beloofde een heerlijke, onvergetelijke dag te worden! En de zomerzon straalde in vollen luister en deed de oude, mooie stad schitteren in tiaar rijkste gewaad-, Dc pleinen., de straten en stegen en sloppen van Dordt, nooit zagen ze er feestelijker uit dan op deaen dag; en alle menschen keken vriendelijk en blij. De torugkeerende heldlen hadden den naam van Dordt hoog gehouden hoe zou Dordt dan anders kunnen doen dan zijn zonen dankbaar te ontvangen cn feestelijk te verwelkomen! In dien namiddag waren de straten bijna verlaten. Alles wat loopen kon was naar de waterzijde getrokken: om half twee werden de booten verwacht. Bij 't Groothoofd stonden de voornaamste mannen der .stad tot de ontvangst reeds gereed. En achter en om hen heen verdrong zich, zoover 't oog reikte, een ontzaglijke menigte. Elke boot was getooid met de ge liefde Oranjekleur en op ieders gezicht stond blijdschap en dankbaarheid te lezen. 't Was Rijkers gelukt oen mooi plaatsje te veroveren; zijn vrouw stond naast hem en vóór hen Nel en Henk en Geurt. Groot vader was thuisgebleven, want hij was bang, diat 't lange wachten in «ulk een men- schenzee voor hem te vermoeiend zijn zou. Thuis hoopte hij zijn wakkeren kleinzoon te begroeten. De klok in de Groothoofdspoort heeft reeds 't lang verwachte uiuir geslagen, maar van de booten is nog niets te zien. „Als er maar geen ongeluk gebeurd is", zegt vrouw Rijkers. Haar geluk is zóó groot, dat ze soms bang is liet te aanvaarden. Maanden, jaren heeft ze gewacht einde lijk is dan nu de groote dag daar Plots davert 't geschut los Nel siteekt van schrik dc vingers in die ooren nóg eensen nóg eens't Zijn saluut schoten, 't eerste Dordtsche welkom: de schepen zijii in '.t zicht. „MAAS"-NYMPHEN. Zij, dia steeds in 't duister voortgaan Wien gestaag de nacht omringt In wier donkerkleurloos leven Nooit één zonnestraaltje dringt Voor wie 't jeugdig groen der lente Nimmer die bekoring biedt Die het schenkt aan wie die schoonheid Met gezonde oogen ziet. Zij, die hun zoo somber leven Steeds, al tastend, moeten gaan Die de kleuren en de gratie Van de bloemen niet verstaan Die, met hun gedoofde oogeh, Staren in een eeuw'gen nacht Wien een zomerdronken landschap Nooit eens wat vertroosting bracht Zij, die blinden, die gedoemd zijn Tot ontbering van dat schoons Zijn toch voorts normale menschen Vinden het iets heel gewoons Dut zij werken om te leven Dat zij in de maatschappij Zelf, door arbeid 't brood verdienen Dn zij willen niet dat wij Hen beklagen en bejamm'ren Hunne onvolwaardigheid Weigeren ons medelijden Aalmoes en liefdadigheid. Enkel komen zij ons vragen: „Helpt ons, bij 't verkeer op straat! „Als één onzer, zonder leidsman, „Soms alleen den weg opgaat „Weest voorzichtig dan, gij fietsers, „Gij die met een auto rijdt! „Helpt ons, als wij oversteken! „Nu is het een kleinigheid „Om de blinden te herkennen: ,,'n Witte stok met roode band „Is het sein om op te passen! „Reik ons, bij gevaar, de hand!" (Nadruk verboden.) HAKATE. SCHAAKRUBRIEK Correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, St. Gerardus- laan 15, Eindhoven. No. 344 De sleutelzet van probleem no. 413 is 1. Te'2 dreigt 2. T2 e5t. Een nieuwe 2e zet van wit treedt op na 1fe2: Wel vertoont dit probleem i erscihillcnde niatzetten. Probleem voor den wedstrijd No. 420 J. P. COPPEXS, Amsterdam (Eerste Plaatsing) Zwart (4) Wit (8) Wit: Ke4, Ta? en do, Lhl, Pc8 en g4, pic4 en hé Zwart: Kc6, Th7, LgT, Pd? Wit geeft mat in twee (2) zetten Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 30 Juni. Dit probleem Is een wedergroet van den oudsten oplosser (componist) aan den jong- sten. Men kan altijd tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor twee punten enz. Voor een fou tieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht. (Minimum aantal punten is nul). Voor den maandel\jkschen prij», van f 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men tien keer achtereen geen oplossing ingestuurd, dan verliest men zijn aantal punten. Een on oplosbaar probleem vervalt voor den wed strijd. Ter besparing van porti is de oplossings termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oploFisers meerdere oplossingen eventueel te zamen tegelijk kunnen inzenden. Van de nrs. 418 en 419 worden de oplos singen ingewacht vóór Zaterdag 23 Juni. De prijswinnaar over April is: A. WAGNER. Oplossing Eindspel no. 523 1. Dd8 Td8 2. Tb? enz. Eindspel no. 524 ZUKERTORT W.: Kgl, D'ft4, Td3 en fl, Lb2 en b3, Pf5, pi.a2, e4, f2, g2, h2 Z.: Kg-6, Dd8, Ta8 en f8, La6 en b6, Pe5, pi.a7 c6, a7, f6 en g5 Wit geeft mat in zes zetten Henk klautert tegen den muur op, zoodat' luj op vaders schouders leunen kan- z'n scherpe jongensblik speurt over 't. breede water, dat zich als een lint van zilver laii^s de stad uitstrekt. „Daar komen ze!" schreeuwt hij. „Daar kom/cn zo ik zie de vlaggen al!' De spanning onder de menigte neemt met t oogenblik toe. Ja, de booten naderen, zo naderen nni met. spoed. Ook vrouw Rijkers ziet reeds de niet vlaggen versierde masten. Een donderend gejuich barst los als de schepen langs do kade varen, en de schepe lingen zwaaien met geweren en mutsen. Eindelijk iigt de eenste Jxiot aan de kade gemeerd en de officieren stappen aan wal. En dan volgen de andere schepen. t Is daar voor de oude Grootlioofds'poort een gewoel en gedrang als zelden voor kwam; maar ieder is vandaag inschikkelijk en verdraagzaam, want allen zijn blijde en dankbaar. Eindelijk is de stoet gereed, de muziek begint een vroolijke marseh en door de veri sierde Wijnstraat trekt men naar 'i Stad huis, waar de plechtige ontvangst zal plaats hebben. Rijkers en zijn gezin staan op de eerste rij voor de Boomstraat en ze turen zicli de oogen moe. Waar zou Anton zijn, zouden ze hem niet zien? Ze staan vooraan en kunnen de voorbij trekkende gezichten, good opnemen. Maar Anton zien ze niet. -Wordt vervolgd! -j

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3