PLAATSELIJK NIEUWS Predikbeurten MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 2 JUNI 1934 Rechtzaken. Marktberichten. SPROETENVERDELGER Zeg mij Uw naam! Mijn naam SPROETENBEZITTER, is en blijrt SPRUTOL Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN DE ONTWAPENINGSKWESTIE Een felle Fransche aanval op Engeland en Duitschland VERKOOPINGEN SOMMELSDIJK. Door den burgemeester dezer gemeente is bij publicatie bekend gemaakt, dat ge durende tien dagen, van 4 tot en met 13 Juni a.s., ter gemeente-se cretane voor een ieder ter inzage ligt het inschrijvingsregister voor de lichting 1935 met het daaruit opgemaakte alphabetische regis ter, alsmede een afschrift van het gemeentelijk alphabetische register voor deze gemeente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de lo ting met deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar wor den ingebracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbij betrokken ge meente. Deze zendt het aan den Commissaris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkkvd besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Dp aanbesteding van de leverantie en ver voer grint, enz., zal voor deze gemeente plaats hebben ten gemeentehuize op Donderdag 14 Juni a.s., voorm. 11.30 uur. {Zie advertentie in dit nummer). Dp uitslag van de laatste twee gehouden schietoefeningen door de afdeeling Sommelsdijk— Middelharnis van den Bijz. Vrijw. Landstorm is als volgt: (maximum te bereiken aantal punten 100) L. Mastenbroek 100. J. C. Kievit 94, J. A. Doornbos 93, K. J. van Splunter 93. A. Groenen dijk 92, A. de Gans 91, L. Koudijzer 91, G. van üriel 90. L. Tanis 90, B. van Dijk 89, A. Hollaar 89, C. Slui 89, H. van den Doel 88, J. Hollaar 87. K. Doornbos 86, A. Vis van Heemst 85, H. van der Put 84, J. Schol 84, P. G. J. van Leeuwen 83, C. Knape Czn. 82, Job Kievit 80. P. A. Koster 80, A. v. d. Stad 79, J. v. Dongen 78, M. Korteweg 78, C. Knape Azn. 74. MIDDELHARNIS. Alhier zijn aan de Kaai aan gebracht en j>er scheepsgelegenheid verzonden 11.900 kilo Aardappelen. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos aangegeven: 49 landar beiders, 3 letterzetters, 5 timmerlieden, 2 metse laars, 14 diepzeevisschers, 19 transportarbeiders, 2 opperlieden, 1 kabehnooteur, 1 broodbakker, 1 bor stelmaker, 2 matrozen groote vaart, 1 schippers knecht. Totaal 100 personen. De heer H. Dupré, die per fiets in de Nieuwstraat aan kwam rijden, had het ongelijk te gen een auto aan te rijden, met het gevolg dat hij met zijn fiets tegen de grond sloeg. Dit ongeval liep gelukkig goed af; hij bekwam een lichte ver wonding en kon zijn reis weder voortzetten. Door de gemeenteveldwachter is tegen iemand alkomstig uit een andere plaats, proces-verbaal opgemaakt wegens in benevelde toestand een auto te besturen. Het bestuur van den Polder de Westpiaat Flakkee brengt ter aligemeene kennis, dat de reke ning van de ontvangsten en de uitgaven over 1933 en de begrooting 1934 gedurende veertien dagen vanaf 29 Mei tot 12 Juni ten kantore van den sec retaris Van Paasse ter inzage ligt. Donderdag 14 Juni hoopt onze oudste man nelijke ingezetene de heer J. Wi'ttekoek Lz. zijn 94ste geboortedag te herdenken. Hij is, zijn leeftijd ir. aanmerking genomen, nog redelijk wel, doch aan zijn woning gehouden, daar hij niet meer zoo goed ter been is. Moge het hem dien dag niet aan belangstelling ontbreken. De schippersknecht J. Slis had het ongeluk zijn hand too ernSftjf te brhndeh dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Zaterdagmiddag zal van 25 uur op het Bur gemeester Boumanplein een demonstratie gegeven ■worden met de Singerauto-winkel. STAD a.h. HARINGVLIET. Alhier is opge richt een zwemclub met aanvankelijk 27 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren L. Toppers, A. C. Koppenaal, M. Braber Lzn., en de dames W. Veer en M. van Ni erop. Deze week is de wed. A. D. naar liet ziekenhuis te Rotterdam vertrokken om in' observatie te worden opgenomen. De zendingscollecte in de Nod. Herv. Kerk liecft mot Pinksteren opgebracht de som van 16.95 In een der couranten wordt vermeid, dat na het ongeluk op de veerboot „Betsy" de dienst zou worden opgeheven. Thans ver nemen wij van bevoegde zijde, dat de dienst nadat de schade is hersteld, weer ais ge woon zal worden voortgezet. Zaterdagavond speelt V.V.S. I op eigen terrein een voetbalwedstrijd tegen Hercules l van Achthuizen voor de competitie. Ter gemeentesecretarie ligt tot 10 Juni a.s. ter inzage het inschrijvingsregister met het daaruit opgemaakt alphabetisch register .van de lichting 1935. Do werkzaamheden in de Brievenpolder zijn thans geëindigd en weer zijn een 20-tal arbeiders werkloos geworden. OOLTGENSPLAAT. Wij brengen in her innering, dat de routekaarten en -hoekjes van de arbeiders, die in Ooltgensplaat wo nen en werken, moeten worden ingeleverd J)ij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 9 Juni 1934. OUDE TONGE. Per publicatie is bekend gemaakt, dat gedurende tien dagen, van 29 Mei tot 9 Juni a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt, het Inschrij vingsregister voor de lichting 1935, met de daaruit opgemaakte alfabetische registers alsmede afschrift van het gemeenschappelijk alfabetisch ï'egister voor deze gemeente en andere gemeenten, welke ten aanzien van de- loting met deze gemeente zijn samengevoegd Woensdagavond j.l. is bij een bewoner op don Oostelijk, alhier, een buis van de dienstleiding der waterleiding gesprongen. Een en ander werd door de technische dienst wederom hersteld. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat gedurende deze leveringsperio de goedkoope margarine verkrijgbaar is te gen inlevering van bon no 23. bij de Wed. Jac. Gebraad, Molendijk, alhier. Zaterdagavond a.s. zal op eenigszins of ficteeie wijze liet badseizoen, alhier worden geopend. Een en ander zal worden opgeluis terd door de muziokvereen. „Vooruit." nndc leiding waarvan te omstreeks zes uur (oude lijd) zal worden afgemarcheerd vanaf de Oude School. Graag wekken wij vele inwo ners op, om van die gelegenheid gebruik te maken, voor zoover zij deze sport nog niet. beoefenen, (hen avond op het zwemiterrein een kijkje te gann nemen. Wij twijfelen er niet aan of velen hunner zullen, na het be zichtigen hiervan, overgaan zich hij de zwemvereon. „Zwemlust" aan te sluiten, het geen vooral voor beginners aan te hevelen is, aangezien deze sport altijd onder leiding "jvordt beoefend. Dc samenstelling van de oudercommissie der O.L. school, alhier, luidt thans als volgt lz. Hartog, voorzitter; W E de Vin, secre- taris-peimingm; J A Vreeswijk; J van den Berg en Ar. van Noord. Korfbal: Woensdag 30 Mei j.l.: Excel sior II—ADO II (Melissant) 3—6; Zaterdag 2 Juni a.s,: Excelsior ITHOR 1 (Dirks- land) op het terrein nabij de Wilhelmina- liocven. Aanvang 6 uur (O.T.). Voetbal: Zaterdag 2 Juni as. op het Xerxes-torrein, competitiewedstrijd, Xerxes 1 HBS I (Middelharnis). Aanvang 6.30 (O.T) De lieer C. J. van der Knaap, kapelaan le Delft, is met ingang van 1 Juni vandaar naar de parochie Oude-Tonge overgeplaatst. Tijdens het grasmaaien met een maai- machine door den heer ,T. van den Begg, schoo' het mes de grond in, met liet gevolg, dal de geheele machine werd vernield. Won der boven wonder bekwam v d B geen lctsei. —Tot gezworene van den polder „Zuider- land" is herkozen de heer P Buys. In de Ingelanden-vergadering van de pol ders loopende door het Óndeland van Oude Tonge, welke Dinsdag j.l. plaats vond, is be sloten de salarissen v an den dijkgraaf, secr.- jienningmeester en gezworenen, met 10 pc' te verlagen. In de loop van deze week moest van de lieer AL Coben een rund en van de lieer H C v Xieuwenhuyzen een varken in nood wor den gedood. Beide werden voor de consump tio goedgekeurd. Ter kennis van werkloozcn, geplaatst in de werkverschaffing, is het volgende ga- braclw: Wanneer een te werkgestelde in 't vrije bedrijf wordt geplaatst, moet hij liier- van onverwijld kennis geven aan den op zichter, den heer Volaart, hetzij persoonlijk hetzij schriftelijk. Bij het door de Kon. goedgekeurde Ver. van Modevakscholen in Nederland te Rotter dam gehouden examen, slaagde o.m. voor t diploma costurnière, mej. M Lambert, alhier NIEUWE TONGE. De muzikvereen. Apollo hoept co \Vocusdaq 6 Juni 1934 een concert te geven in de tent. Programma is als volgt. 1. A5te Kameraden, marsch C. Feike. 2. Solfemoelie Ouverture, S. Vkssing. 3. Jubileum-marsch. H. v. Balen. 4. Fc'üst-fantasie sur l'opéra. Gounod. 5. Contractu:arsoh, W. J. C. de Ruiter. 6. Festmarsdh, C. Feike. 7. De parade der tinmen soldaten, Leo Jessel. 8. Le ohef de corps marsch, y. Buri 9. Amicitia-.wals. H. Balen. 10. Petit Tambour marsch, J. Motte. Ingekomen personen; J. F. van Erkel van Sommelsdijk, N. Knops van Oude Tonge. Vertrokken personen: S. van Erkel naar Som melsdijk, E. M. Meijer naar Oude Tonge, A. Kor net naar Ned. Oost-Indië, A. van Alphen naar Voorburg, T. Mtesant naar Sommelsdijk. Ter gemeente-secretarie ligt gedurende 10 da gen ter inzage het imschrijvings- en alphabetisch register (er lichting 1935. B. en W. zuilen bij inschrijving aanbesteden het vervoer van 150 M.3 keislag. Insohrijvingisbil- jetten vóór 9 Juni a.s. inleveren ter secretarie. Tot tijd. onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd mej. M. Poots. DIRKSLAND. De gespeelde competitiewed strijd tussclien de Korfbalclubs Thor H van hier en Weest Kwiek II van Mkldelharnis eindigde met een nederlaag voor Thor II mot 54, HEHKINGEN. lil een onbewaakt oogen- blilc geraakte het 5-jarig zoontje van K. Witvliet jl. Dinsdagavond in het z.g. Spui te water. Gelukkig iiadden een paar speel makkertjes de tegenwoordigheid van geest, neit weg te loopen, zocals vaak gebeurt, maar hem de reddende hand toe te steken en op den vasten wal te halen. Het onge val liep dus met den schrik cu een nat pak af. Door den heer J. Huizer, slager alhier is aan B. en W. vergunning gevraagd tot liet verhouwen van zijn woon- en winkel huis aan den Molendijk. Tot secretaris van den polder St. Eli sabeth, in de vacature van wijlen de heer C. van der Velde is benoemd de heer C. J. de Gast te Sommelsdijk. De bijdrage over 1934 voor de dijkring „Flakkee" van den polder Battenoord is vastgesteld op f 2312. De telling ingevolge de landbouw- erisiswetgeving, welke allerwege moet plaats vinden, wordt in deze gemeente ver richt door de heeren J. Buth Dz on D. Keijzor, De heer A. v. d. Sluijs Dz is in de ge houden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Herliingen wederom als voorzitter herkozen. In verschillende perceelen uien komt alhier de zoo gevreesde kroefziekte voor. Reeds enkele perceelen moesten daardoor worden omgeploegd, wat voor de betnokke- nen weder een beangrijke schadepost is. Zeer waarschijnlijk zal binnen niet al te langen tijd worden overgegaan tot het stichten van een kleuterscliool. Een en ander mogelijk gemaakt door een vorste lijke schenking van wijlen Mej. P. M. van Weel, te 's-Gravenhage overleden. Voorbe reidende werkzaamheden voor den bouw zijn reeds getroffen. Door den liouw hier van komt er vooral voor Ambachtslieden werkverruiming en vele moeders zullen zich gelukkig prijzen als ze hun kinderen aan de zorgen der Bewaarschoolonderwijze res kunnen toevertrouwen. MELISSANT. Donderdagmorgen is de Oudste inwoonster dezer gemeente, de wed. Grootenboer. overleden in den ouderdom van 97 jaren. OUDDORP. In een der Weervisseli "rijen werd een zalm van 22 pond gevangen, wat. oen meevallertje is daar er zeer weinig zalm gevangen wordt en die meest de pacht op moet brengen. Naar men verneemt is bij enkele melk- verkoopers de melk op 8 cent per liter ge bracht. Voor den verkoop van goedkoope Mar garine is voor de maand Juni aangewezeti de. Wed. J. Meijer aan den Nieuwen Weg. Mej. M. Sperling Md. leerling verpleeg ster in liet St. Joris Gasthuis te Delft is ge slaagd voor het eerste examen voor verple ging geest- en zenuwzieken, Naar men verneemt komt in 't bietenge was de bietenvlieg voor die veel scliade kan veroorzaken. Bij den landbouwer D. Voogd aan de Dorpsweg zijn de eerste nieuwe aardappelen gegeten. Ze waren goed van smaak; dat kan \oor deze omgeving vroeg genoemd worden. „MITENTO--TENTOONSTELLING MAANDAG OFFICIEELS OPENING Het zal Maandag a.s. een belangrijke dag worden voor den Middenstand. De zwaar getrolfen Middenstand zal toonen, dat on danks dc crisis, de moed nog lang niet ver loren is. De „Mitcnto' '-tentoonstelling, geor ganiseerd door de Middenstandsvereeniging op het terrein van „de Lighallen", wordt op dien lag officieel om hall vijf geopend. Wij twijfelen er niet aan of deze tentoon stelling zal Heel Flakkee tot zich trekken. Er is schitterend gewerkt. Vele firma's heb ben hun medewerking verleend en er is ge zorgd voor allerlei attracties. Het belooft één van de grootste tentoon stellingen te worden, die er ooit op Flakkee geweest zijn. Toont uw belangstelling en verrijkt uw kennis! Komt allen naar Middelharnis! De „Mitento" roept u! BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Geboren: Jacoba, d. v. CorneJiis Kievit en Seeltje Korteweg. Ondertrouwd: Marinus Aupperlee, 22 j., te Middelharnis, en Kathalóna Grootenboer, 19, j. NIEUWE TONGE. Geboren: Hester Wil- heknina, d. v. L. Notetoom en A. de Blok; Adriana d. v. N. Kievit en A. Koppenaal; Jacomina, d. v. C. Noteboom 'en C. die Jong; Jeliier, z. v. W. A. v. Maden en L. Auperlé; Abraham Jan, z. v. A. D. Rozenheek en M. Vroegindeweij; Jan Cornells, z. v. M. Bogeirt en M. Klapmuts. Gehuwd: J. Volwerk Czn., 23 j. te Sommels dijk en T. Melissant Cd., 23 j.; J. Kom Pzn., 26 j. en K. Volaart Cd., 27 j. O v -e r 1 e d e n: Martijntje van Driel, 72 j., wed, van P. van der Mast. MELISSANT. Geboren: Kaatje, d. v. E. Grootenboer en C Hoogmoed; Hendrik Jacob, z v. H. v. Putten en L. E. Sieling; Pieter, z. v. C. Nag- tegaal en. M. v. Lenten. Gehuwd: P. Daie, 28 j. en J* v. Damme, 28 j. Overleden: P. G. van Damme, 70 j., echt genoot van J. Rooi; L. Struik, 76 J., echtgenoot van L Tieleman. RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST Gevoel „of haar rug zou breken" Pijn in enkele weken verdreven Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen" bevrijd was, voelde een vrouw zich door dankbaarheid gedrongen ons den volgenden brief te schrijven: „Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit, kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik mi echter nog maar enkele weken lane- Kmscheu Salts neem, voel ik me een andier mensch, gelukkig. Ik heb nu «reen pijnen meer. Ik ben veel opge wekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen." Mevr. M. H. De meeftte rheumatische pijnen of zwellin gen zijn het'gevolg van een overmaat van urinezuur in liet lichaam. Kruschen Salts zal II spoedig van de stekende, vermoeiende pijnen bevrijden, omdat het 't overtollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes ver- scb.illende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoodat alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urine zuur volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan ,4e kleine dagelijksche dosis" zal het urine zuur zirh niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.1)0 en 1.60 p. flacon, omzetbelasting inbegr. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) OP ZONDAG 3 JUNI NED. HERV. KERK Don Bommel: 91/- u. Ds Emimen, van Noord- bom. H. Doop. 6 u. Cand. v. d. Boogert, van Sommelsdijik. Herkingen: 9y2 IUI- (o.t.) de heer Overweel. 6 u. (o. t.) Ds v. d'. Wal, van Dirksla.nd. II. Doop en Datik'z. H. A. Colli. Clir. Bel Melissant: Vm. Ds Bouw (LI. A.J, 's av. Ds Bouw Nieuwe Tornge: 9% u. Leesdlienst. 6 u. De Verkerk, van Quide Tonge Ooltgensplaat: 9y2 u. Ds van der Wal. 6 u. Ds Kievne Ouddorp: Vm. Ds van Asch, van Somimels- dijk; nam. Leesdienst Oude Tonge: 9y2 u- Ds. Verkerk. 6 u. Lees dienst. Vm. H. Doop Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; 's av. Ds van Aedb Stad aan 't Haringvliet' Vm. en 't. av. Ds Polhuijs GEREF. KERK Den Bomimel: 9% u. en 5% u. Ds Schaa.fsima Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds. Reenders Ouddorp: Vm. en nam. Cand. Brinkman Stadi aan 't Haringvliet: Vm. en 's av. Ds. d'e Graa'ff GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9y2 u., 2 u. en 6 u. (o. t.) Lees dienst Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GËREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. (o. t.) Leesdienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp: Vm. Ds Foppema NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE R.T.M. MEN WIL ZICH TOT DE REGEERING WENDEN Wij ontvingen (het volgende Communiqué: Sedert eenige weken zijn er onderhandelingen gaande tusschen de drie samenwerkende bonden van Spoor- en Tramwegpersoneel: de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, St. Raphael, de Prot. Christel. Bond en de Werkgevers-Vereenigng op Tramigebied, over een nieuwe loonregeling, welke de Rotterdaansohe Tramweg Maatschappij voor haar personeel aan de orde heeft gesteld. Gisteravond hebben de Hoofdbesturen dezer Bonden een vergadering gehouden voor hur. leden, alwaar verslag gedaan werd van een conferentie, die met de Vereeniging van Werkgevers op Tramigebied over dit onderwerp is gehouden. De R.T.M. heeft een zeer groote verlaging der loonen voorgesteld. Zij wenscht in de nieuwe loonregeling bedragen vast te stellen, die slechts 50 pet. hooger zullen zijn, dan het reeds lage loon, dat de R.T.M. in 19l4 aan haar personeel be taalde. Aan het in dienst zijnde personeel, zou dit jaar in 2 etappes echter niet meer dan 10 pet. verlaging worden opgelegd, n.l. 5 pet. op 1 Juni en het restant op 1 September a.s. Door den heer v. d. Weerdt is op de vergade ring van gisteravond verslag gedaan van de ge houden besprekingen met de Werkgevers vereeni ging. Eir is de Werkgevers-Vereenïging op gewezen, dat de maatstaf van 50 pet. boven het loon van 1914 beteekent, dat het levensniveau der arbeiders bij de R.T.M. beneden het toch reeds lage peil van 1914 zal worden gedrukt. Door de hooge woningthuren, de steeds oploopende belastingen en de als gevolg van d'e beschermingspolitiek der Regeering, steeds duurder wordende levensmidde len, bedragen de kosten van levensonderhoud, al thans zeker van de laagst bezoldigde arbeiders, stellig belangrijk meer dan 50 pcc. boven de kosten van 1914. Het bedrag der voorgestelde loonen, c'ie minimum op f 13.—- a f 14.— zuilen komen, zegt daaromtrent trouwens alles. Bovendien heeft de R.T.M. daarbij nog geen rekening gehouden met enkele belangrijke emolu menten, die het personeel in 1914 genoot, als vrije 'geneeskundige hu'lp en gratis verstrekken van brandstoffen. Bovendien genoot het personeel te Rotterdam een aanmerkelijke standplaatstoelage, welke thans voor enkele belangrijke groepen geheel geheel komit te vervallen. De vertegenwoordiging van de Werkgevers-Ver eenigir.g bleek niet bereid tot het doen van betee- kenende concessies. De voorzitter der Werkgevers- vereenigimg, de heer Kuyper, Directeur der R.T.M. verklaarde, dat, indien de financieele toestand van het bedrijf zulks noodig maakte, hij met het toe passen der loonsverlaging zou doorgaan, totdat het financieele overwicht was verkregen, of de arbei ders zouden weigeren voor het geboden loon te werken. Volgens hem was de tijd, dat het be hoefte-element in de loonen een rol spee'de, voorbij en. diende het loon thans volgens liberale begrip pen naar zijn „waarde" te worden vastgesteld. De mededeelingen van den organisatie-vertegen woordiger hebben bij de aanwezigen betoogen ontlokt, die niet minder dan als wantoopskreten zijn te beschouwen. De vertegenwoordiger der beide Ghristelijke Organisaties, de heer Koster voor St. Raphael en de heer Nauta voor de P. C. B. hebben zich bij het betoog van den heer v. d. Weerdt aangesloten Besloten werd zich ter dezer zake tot de Regeering te wenden. Ook van het personeel te Numansdorp en Helle- voetshiis waren vertegenwoordigers aanwezig. RECHTBANK TE ROTTERDAM VERDUISTERING. J. C. H., 3S jaar, caféhouder te Middel harnis, is wegens verduistering van een be drag van f 673, dat hij als agent van de N.V. Hoogstad had ontvangen voor ver koelde kolen, doch dat hij niet had afge dragen, veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. LANDBOUW-CRISISWET In een verzetzaalc van W. C. W„ 49 jaar, beurtschipper te Dirksland, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Rotter dam, waarbij hij wegens overtreding van de Landbouw-crisiswet verdachte had per motorschip aardappelen vervoerd, welke niet door een schriftelijke vergunning' waren ge dekt was veroordeeld tot f 50 boete, sub sidiair 10 dagen hechtenis, heeft het O.M., mr Schutter, nadat C. Schrevel als getuige was gehoord, wijziging van do straf in f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis gecischt. Uitspraak 7 Juni. GEW. AARDAPPEL ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND District I In de week van 22 tot en niet 26 Mei wer den uit District I, Flakkee, de volgende hoe veelheden aardappelen verladen, bestemd voor: Consumptie 704.906 Kg.; Export 33.867 Kg.; Scheepsproviand 14.677 Kg.; Vee voeder 40.963 Kg.; Pat. frites 350 Kg. Totaal 79L763 Kg. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingbericht van Dinsdag 29 Mei 1934 Bloemkool le soort 19 per 100 stuks. Idem, 2e soort ,f 15 tot .f 10.50 per 100 stuks. Idem 3c soont 10.50 tot 12 per 100 slinks Perziken 14 per 100 stuks. Komkommers 7 per 100 stuks. Sla 0.85 tot 2.10 per 100 krop. Rabarber 3 tot 3.Ï0 per 100 bos. Peen 14.50 tot 14.60 per 100 bos Radijs 2.60 per 100 bos. Postelein 15.50 per 100 Kg. Spinazie 14 per 100 Kg. Veilingbericht van Woensdag 30 Mei 1934 Bloemkool le en 2e soort 15.20 tot 20 per 100 stuks. Idem 3e soort 8.90 tot 12.50 per 100 stuks Idem 4e soort 4.10 tot 8 per 100 stuks. Sla 0.50 tot 1.60 per 100 krop. Radijs 2 tot f 2.10 per 100 bos. Selderij 2.80 per 100 bos. Rabarber 4.50 per 100 bos Peen 9.fk) tot 14.80 per 100 Iios. Postelein 11 tot 11.10 per 100 Kg. Spinazie 5.20 per 100 Kg. Aardbei-en 22 per 100 pond Veilingbericht van Donderdag 31 Mei 1934 Kippeneieren 49 tot 50 Itg. 1.60 tot 1.75 per 100 stuks. Idem 57—59 Kg. 2.25 tot 2.5a p. 100 st Idem bruin 59 Kg. 2.35 per 100 stuks. Eendeneieren 2.45 tot 285 per 100 stuks. Ganzeneieren j' 5.70 per 100 stuks. Aanvoer 11.350 stuks. NABETALING OP TARWE. De Gewestelijke Tarwe-organisaties voor Noord- en Zuid-Holland hebben met ingang van Dinsdag 29 Mei 1934 liet koopen van tarwe door de erkende liandelaars stop gezet. Het vervoer van reeds gekochte, doen nog niet geleverde tarwe mag plaats vin den tot. 7 Juni 1934. Telers die nog tarwe bezitter», dienen deze voor 7 Juni aan de organisatie aan te bieden. Deze maatregel is genomen in verband met het bestuursbesluit om in de maand Juni een nabetaling van f 1 per 100 K.G. te doen over den geleverden oogst 1933. Reclames over de betalingen dienen bin nen 14 dagen en uiterlijk 15 Juli te wor den ingediend. De nadere richtlijnen zullen in de landbouwpers worden gepubliceerd. MOTORFIETS OVER DEN KOP GESLAGEN TWEE MOTORAGENTEN ERNSTIG GEWOxND. Dinsdagavond omstreeks 9 uur heeft op de Laan van Nieuw Oosteinde te Voorburg ter hoogte van de Arembergelaan een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee agenten van de Haagsche motorbrigade ernstig zijn gewond. Deze agenten reden met hun motor fiets met zijspan, op Voorburgsch gebied, een motorrijder, die zich vermoedelijk te Den Haag aan een overtreding had schuldig ge maakt, met flinke snelheid achterna. Door onbekende oorzaak is de motorrijder van de politie het stuur kwijt geraakt en over het middenpad tegen een aan den weg staanden boom terecht gekomen en na vervolgens nog een tweeden boom omver te hebben gereden, tegen een lantaarnpaal gebotst. Door den schok sloeg de motorfiets over den kop, waar door de beide agenten tegen den grond werden geslingerd. Dr. Vrijlandt verleende de eerste hulp, waarna de agenten, die, ernstig aan hoofd en beenen waren verwond, per zieken auto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal werden overgebracht. De motor met zijspan was ernstig bescha digd en is met een kraanwagen naar den Haag gesleept. EEN DUOUIJDSTER ACHT METER WEGGESLINGERD. Zondagavond omstreeks acht uur heeft op de Rijksstraatweg nabij de Rust- en Vreugdlaan een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Uit de richting van Den Haag kwam een auto, die de Kust- en Vreugdlaan in moest; van de te genovergestelde zijde kwam een motorrijder met een ongeveer 19-jarig meisje uit Charlois als duorijdster. De bestuurder van de auto verleende geen voorrang aan den motorrijder met het gevolg, dat deze tegen de motorkap van den auto aanbotste. Het meisje vloog over motorrijder en motorkap heen en kwam een meter of acht verder op den weg terecht. Met een dubbele schedelbasisfractuur werd zij opgenomen en zoo spoedig mogelijk met de ziekenauto van den heer Goemans naar het ziekenhuis in den Haag vervoerd, waar zij kort caarna aan de gevolgen is overleden. De politie heeft tegen den autobestuurder proces verbaal opgemaakt. De motorist bleef ongedeerd. Op den weg Assen-Rolde is Zaterdag middag de 60-jarige J. Tijs door een auto uit Wildervank overreden. De oude man, die doof en bijziende was, werd zoo ernstig gewond, dat hij des nachts in het ziekenhuis te Assen, waarheen hjj werd overgebracht, overleed. Den- chauffeur van de auto treft geen schuld, JONGEMAN VERWONDT ZIJN A.S. SCHOONVADER Een jongeman, zekere K. te Roosendaal, had het oog laten vallen op de dochter van zekeren W. aldaar, met welk meisje hij ai eenigen tijd omgang had tegen den wil van de ouders van het meisje. Toen nu Dins dagavond de jongeman zijn a.s. schoonvader in de Kerkstraat ontmoette, sprak hij hem aan om hem over zijn houding en ook die van zijn echtgenoote te kapittelen. De woordenwisseling ontwikkelde zich al spoe dig tot een Heftige ruzie en van nazie kwam het tot handtastelijkheden, waarbij de ver liefde jon/geling een mes nam en den vadei kindje levend verbrand. Woensdagmorgen is het anderhalf jarig zoon tje van de familie D. te Enschedé in een onbe waakt oogenblik in een tobbe met warm water gevallen, waardoor het ernstige brandwonden opliep. Overgebracht naar het ziekenhuis is het kind daar overleden. tegen een boom gereden en gedood. De militair C. Voogers van het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch, afkomstig uit Haarlem, is, toen hij met een motorpatrouille op oefening was, naby St. Oedenrode tegen een boom gereden. Met een zware schedel breuk werd de jongeman opgenomen en in een nabijgelegen woning binnengedragen, Eenige uren later is hij daar aan de bekomen wonden overleden. PAPEGAAIENZIEKTE r De Tel. meent te weten, dat te Zuilen een 83-jarige man en zijn 75-jarige huishoudster in het stads ep academisch ziekenhuis te Utrecht zijn opgenomen wegens papagaaien ziekte, welke zij zouden hebben opgedaan, door zieke parkieten De parkieten worden onderzocht en de paf.iénten zijn in barak ken ondergebracht, daar de papagaaienziek te zeer besmettelijk is en in vele gevallen doodelijk. verdronken. Een driejarig zoontje van het echtpaar W. van der Kuil te Bilthoven, welk echtpaar bij familie te Giethoorn logeerde, is aldaar te water geraakt en verdronken. De gemeentepolitie van Schyndel heeft uit de Zuid-Willemsvaart op de grens van Veghel en Schijudel het lijk opgehaald van den 46- jarigen W. v. d. B. uit Uden. De man was Zaterdagavond per rijwiel naar Veghel ver trokken. Hij moet door de duisternis te water zijn geraakt en verdronken, BUITENLAND In de zitting van Woensdag van de hoofd commissie der Ontwapeningsconferentie was liet eerst het woord aan den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, die een \erzoening van de standpunten van Frankrijk en Duitschland de belangrijkste voorbereiding noemde voor een algemeene overeenstemming. Vervol gens gaf hij een overzicht van den stand van zaken. Hij gelooft niet, dat wanneer het der conferentie niet mogelijk zal zijn het eens te worden over de voorstellen, welke luiden, zooals in liet Britsche memorandum, een ontwapeningsconventie is te verwezen lijken. De Britsche regeering is vastbesloten haar geheele kracht en haar geheelen invloed aan te wenden, opdat een aigemeen inter nationaal verdrag over de wapening tot stand komt, wanneer een dergelijk verdrag onder de bestaande omstandigheden op een of andere wijze kan worden tot stand ge bracht. Wanneer de ontwapeningsconferentie slechts voor discussiedoeleinden in het le ven zou worden gehouden, zouden wij ons den weg sluiten voor alle nieuwe pogingen, welke eventueel noodig zouden kunnen zijn. Doch wanneer de conferentie geen werke- lijken stap voorwaarts kan doen, worden niettemin de voorwaarden ter wereld gewij zigd. Europa moet met nieuwe gevaren re kening houden. Ten slotte wekte Simon op de conventie van 1925 direct to ratificeeren en van kracht te verklaren. Barthou spreekt De Franschman Barthou was in zijn re devoering fel op Engeland en Duitschland. Den Engelschen hield hij eenige harde waar heden voor, o.a. dat de Engelschen thans zulk een belangstelling toonen voor het vei ligheidsvraagstuk, nu hot blijkt, (lat lan den, die door legers en vloten beveiligd wor den gevaar loopen uit de lucht. Eveneens leverde Barthou critiek op de houding van Engeland ten opzichte van de volkenbonds conventie van 1925 over den wapenhandel. Daarna richtte Barthou zijn aanval op Duitschland, dat uit den Volkenbond getre den is, en hij vraagt, of daarom de princi pes van 14 Oct. 1933 niet meer geldig zijn, om verder te vervolgen: Groote mogendhe den zijn in vervolg op langdurige pogingen thans eensgezind over een verstandig, on partijdig en aannemelijk systeem. Duitsch land weigert en omdat Duitschland weigert, zouden wij willen proclameeren, dat dit systeem onaannemelijk is? Frankrijk blijft het standpunt getrouw, dat het sedert de opening der Ontwape ningsconferentie heeft ingenomen, n.l. dat der Ontwapeningsconferentie zelf. Dit stand punt is gebaseerd op art, 8 van het pact, dat president Henderson heeft aangeroerd Einde Maart heeft de Duitsche regeering haar begrooting gepubliceerd. Daarin stond verborgen, dat de Duitsche regeering voor 1934 haar militaire uitgaven ik wijs er op slechts van deze te spreken met 21/2 mil liard Mark verhoogde. Wij waren toen bezig de kwestie der uitvoeringsgaranties te rege len. Wij stonden toen met de Britsche re geering in onderhandeling, welke tot eeu oplossing zou hebben kunnen leiden. Dit is de situatie en wij zouden toegeven? Wij zouden afzien van ieder systeem, dat niet direct en absoluut door Duitschland wordt goedgekeurd? De situatie zou wor den, dat een mogendheid, omdat zij de Ont wapeningsconferentie bruusk en brutaal had verlaten, ons commandeert, ons haar wil opdringt. Wat mij betreft, ik weiger zulks. Vervolgens wees Barthou erop, dat Frank rijk zijn militaire credieten met 17 pet- heeft verminderd en 't budget van Duitsch land voor de Rijksweer met 33 pet. is ver hoogd. De Duitsche luclitvaartbegrooting is verhoogd met 160 pet. Ten slotte merkte Barthou op: Wij heb ben een concreet plan, dat men niet kan wegwerken door er over te zwijgen. Het be staat. Het is het plan tot bewapeningsbe grenzing, begrenzing van alle bewapenin gen, van 1 Januari 1934. Het zit in uw stuk ken. Waarom het stilzwijgend over te slaan, het door een formule, waardoor het niet aan de orde komt, te veroordeelen? De zitting verdaagd tot Vrijdag De voorzitter der Ontwapeningsconferen tie deelde Woensdagavond laat mede, dat een aantal delegaties hem verzocht had, hun eenigen fijd te geven om de huidige situatie te overzien, zoodat hij besloten heeft, dat de hoofdcommissie morgenmid dag weer zal bijeenkomen. Reeds bij den aanvang van de zitting heeft Henderson een beroep gedaan op de delegaties om zich zoo spoedig mogelijk op de sprekerslijst te laten inschrijven, aange zien andei;s de duur en ontwikkeling der debatten niet te overzien zou zijn. Woensdag 13 Juni, hij inzet in het Loge ment Kaashoek te Stellendam, en Woens dag 20 Juni bij afslag in het Logement Mijn ders te Stellendam, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) van: 5.51.S0 H.A. of 12 G. 5 R.V.M. Bouwland en halve weg te Melis sant, in den polder Kraaijenisse, aan den Nieuw Kraaijensche dijk en den Kruisweg kadaster Sectie G nos. 102, 103, 388 en 581, verhuurd aan L. Goedgebuur tot blootsclioof 1941 a f 600.per jaar, in 3 koopen en conliinatie; 2.6S.30 H.A. of 5 G. 253 R.V.M Bouwland tc Stellendam, in kavel 3 van den Halspolder, onder den Oudedijk, kadas ter Sectie D nos. 14 en 15, verhuurd aan Z, Klink tot 11 Nov. 1840 a f 292.17 per jaar, in 2 koopen en combinatie; 17.86.80 H.A. of 38 G. 272% R.V.M. Bouwland en watering te Stellendam, zijnde kavels 11, 12 en 13 van den Woutrinapolder, strekkende van den Damdijk tot den Buitendijk, liadaster Sectie C nos. 358, 359, 362, 363, 366, 367, 402, 403, 404 en 405 in 9 konpen en combinatiën, kavel 11 is verhuurd tot 11 Nov. 1940 aan J. Visheen a f 625.per jaar, kavel 12 tot 11 Nov. 1940 aan de Weduwe J. Mioyaes a f 620.50 per jaar en kavel 'i3 tot li Nov. 1941 aan Gebroeders Human voor f 60S.64 per jaar en 3 Hectaren of 6 G. 160 R.V.M. Bouwland te Stellendam, in kavel 8 van den Adrianapolder, strekkende van den Grooten Zuiderpolderdijk tot aan den Mid delweg, kadaster Sectie A nos. 58, 59 en 60, verhuurd aan de Weduwe J. Moyaes tot 11 Nov. 1943 a f 359.34 per jaar. Ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer Jacob Meijer Arenszoon Notaris VAN DEN BERG

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2