ip hoe Gemeenteraad van Sommelsdiik PLAATSELIJK NIEUWS 1934 MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 30 MEI 1934 RAPPORT VERKEERS- COMMISSIE J schuimt. Maar loo noodzakelijk, linigend door m Iden en kiezen, (men. he Tandpasta. BRAND- fcurtcnis heeft |ekend wordt, op het Pre- §11' des nachts tijdig ge- zichzelf niet Uit de om- «bleken, dat Brandstichting ■even en het lomen myste- vrouw van den een uur wak kinderen, ging he vuurhaarden. Jde achterkamer, ■en, welke over 3 en een kapstok Ide achterkamer It. Jiid'dellijk pogin l'and, welke nog |ijn uitgebroken, naar schatting l schade aange- ,j gedekt wordt, fcn aan den kap- led en stoeien in Teen met petrole- Bt het ongetwij- It den boel in Ird de deur van laar de tuintjes Jard -or men over lliggende straten leen kier staand laringen van de br het naar bed len. fit hier van een oken. De man, -ooft, dat politie- Irk zijn geweest. It 's. heeft de maar het politie- Ivan deze vreem flitioneel onder- I, dat Woensdag Ir, werkloos ■e hand in het rd gearresteerd. |et de mogelijk- 1 een l bedraagt, ge- Ite worden. Izoeking, welke man ontkent geheimzinnige Ib'ben. Hij houdt Tnderen gezocht pen vermoeden nbekenden zijn. (en verdenking lioende bewijs- 132 uur in ver- hij Donderdag |aar huis terug- .'•i „LUTINE" Or 3 uur is de iBeckers, welke len „Lutine" bij |r boven halen, geladen op een ie toren van 70 lleinste deel lag "eelheid ballast- ie zolderschuit I stond de eigen I nog wei een ltstekend. Lnjesluizen hij I minuten en ne toren op het naar Harlingen Ón sleepdienst adaar wil men JMen heeft veer- Iren in zijn ge- bok te hangen, dan uit. Don- i zaakje in de gekomen. RPLETTERD Ie steenfabriek •oevig ongeluk ichinist A. van dens zijn werk gegrepen en te werd zwaar idood zijn. Hij te Oosterhout die reeds meer men in dienst aan de tegen- chien zouden de Breestraat iroeving hoog m het Woord dien tekst, gedurig weer 1 met Zijne elen zult gij naanden sche- n Dordt; 138 aangetasi en it worden ge- bij 't Blaauw- e velen be an Zomeren... en zijn sik henlevens af- en op st-aat sleek wel een gste gevreesd k de vensters mschen, die 1 had gespro- het doodsbe- Schriftwoord 1 te bevatten en ons en de 2 September ■ijgewoond en de gemcëiile: ■ond loeit, «n groeit, baren 1. vervolgd; Donderdagmiddag ocm half vier kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester den Hollander. Aanwezig zijn alle leden, behalve Wet houder' Mijs. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade ring gelezen worden. De heer LE COMTE merkt op, dat hij niet vóór de vergunning van Kok gestemd heeft, zooals in de notulen staat, maar tegen. De SECRETARIS zegt dat m.a.s. hiertoe besloten is. De heer- LE COMTE wijst erop, dat dit vroeger ook al eens voorgekomen is, toen gestemd moest worden over de verplichte aansluiting hij de waterleiding. Spr. had toon tegen gestemd en in de notulen stond dat hij er vóór gestemd heeft. De SECRETARIS durft een eed te doen op de juistheid vain zijn notulen. De heer le Comte heeft voor het voorstel Kok gestemd. De notulen worden goedgekeurde Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van enkele raadsbesluiten. Ingekomen is bericht van het gemeente bestuur Dirksland, dat invoer van vleescth, zonder keuring toe te passen, niet goedge keurd wordt Uit Stellendam, Goedereede, Ouddioim en Nieuwe Tonge is eveneens over deze zaak be richt ingekomen. Ingekomen is het voorstel van de gas- commiesie om de gasprijs met 1 ct. te ver lagen. B. en W. kunnen zioh hiermee vereenigen tenzij de prijs vaal de bijproducten als cokes verhoogd wordt. De lieer VAN ES verzot zich tegen net laatste. De vvei'kloozen kunnen dan geen goedkoope cokes meer krijgen. De VOORZITTER: Zooveel beihoeft de prijs niet verhoogd te worden! De heer KNAPE adviseert, dat de cokes zooveel mogelijk in deze gemeente wordt gehouden. De VOORZITTER: Daarmede zal rekening worden gehouden. De heer VAN ES wijst er op, dat verhoo ging van de prijs nadeelig is. De heer KNAPE: Wanneer er groote voor raden blijven, dan blijft de prijs ook lager. De heer BLOK vindt, dat B. en W. niet competent zijn deze zaak te beoordeelen. Spr is er vtor het voorstel van de gascommissie alleen in behandeling te nemen. De VOORZITTER: B. en W. kunnen hot de gascommissie verzoeken. Wij willen al leen een wenk geven dat de cokes niet bui ten de gemeente gaat, zoodat er op een ge geven moment geen cokes genoeg zou zijn. De heer VAN ES: Waarom komt de gas commissie dan niet met een begrooting. Ze moeten die verlaging van 1 ct. toch ver werken? Wethouder DIJKERS: De commissie kan niet midden in 't jaar met een begrooting komen. De commissie zal zulk een voonstel niet doen als het niet kan. Ik heb het volste vertrouwen in de commissie. De rekening 1931 sloot met 2000 winst. Afgeschreven was toen -4000. Samen dus 16000. Het be drijf kan een verlaging vaai de gasprijs best dragen! De heer BLOK heeft zooveel vertrouwen In het prestige van de gascommissie, dat verlaging van de gasprijs te verantwoor den is. Het voorstel rain de gascommissie wordt m.a.s. aangenomen. Ingekomen is bericht van Ged. Staten, waarin voongesteld wordt enkele statuten wijzigingen voor het waterleidingbedrijf aan te brengen, o.a. mqet de bepaling ge maakt worden, dat namen6 Ged. Staten een buitengewoon lid zitting zal nemen in het bestuur. Aldus wordt beslaten. Ingekomen is een schrijven ven den ge meenteraad van Dirksland, waarin voorge steld wordt periodieke aftreding voor de bestuuraleden van de Stichting „Waterlei ding op Goeroe en Overfiakkce" in te voe ren. Met de stem van wethouder Dijkers tegen wordt het voorstel aangenomen. Ingekomen is een verzoek ran den Z.-H. Bond van Geitenfokveroenigingen om de wilde bokkenfokkerij te beteugelen. B. en W. zijn van meening, dat een derg. verordening niet door den raad vastgesteld kan warden, omdat bij invoering van een verordening een scherpe controle noodig is. Volgens B. en W. ligt dit op den weg van de provincie. De raad kan zich met dit standpunt vereenigen. Het voorstel van B. en W. om de gemeen- tebegrooting 1933 op enkele punten te wij zigen, wordt m.a.s. aangenomen. De begrooting 1934 rain de gasfabriek wordt op voorstel van de commissie van onderzoek, die haar advies bij monde van den heer van Es oveiibrengt, goedgekeurd. Het totaal van lasten is gesteld op f71.500 De begrooting 1934 van de Eleotr. Mij. „Goeree en Overflakkee" ondervindt eenige bespreking. Wethouder DIJKERS wil spreken over de bedrijfspolitiek. Het cadeau-systeem lijkt spr een dure propaganda. Spr. is van meening dat tariefsverlaging bittor noodzakelijk is. Dat zou de beste reclame zijn. De gemeen ten dragen de last van de straatverlichting. Ook anderen betalen dezelfde tarieven als in 't begin. De nieuwe abonné's ondervinden voordeelen, die de oude nooit gehad hebben. De oadeaux betalen de oude abonné's ook. De VOORZITTER: Tariefsverlaging moet kunnen. De reclaimecampaiigne heeft 400 nieuwe abonné's gebracht. Zeer zeker moet gestreefd worden naar verlaging van het tarief. Het propagandaimafeen heeft, gezien de resultaten daarmee bereikt in Rotterdam, vermeerdering van de aansluitingen tenge volge en wanneer er veel aansluitingen zijn. kan het tarief verlaagd worden. De beer LE COMTE toont aan, dat de recla-mcam-pagne de Eihbo veel finamcieeie voordeelen heeft gebracht. Wethouder DIJKERS: 450 nieuwe aanslui- tin-gx beteekenen voor mij niets. De midden stand heeft geen cent verlaging gekregen en daar steunt de Emgo op. Die worden er mee getroffen. De kleine verbruikers worden ge holpen met een stopcontact en enkele lei dingen. Het bedrijf in zijn geheel wordt er niet mee gebaat. ito heer LE COMTE: De meterhuur en het gebruik van stroom levert de Emgo wins* op. Weihouder DIJKERS: I'k heb zoon idee •1-1 ei reclame gemaakt moet worden voor het ve i te groote personeel. De gasfabriek doet het met één boek houder De VOORZITTER. Het personeel 's hard noodig en is vaak nog te kleinaMet minder kan het niet. Om tot verlaging te komen moet het be- Hrijf opgevoerd worden. Wethouder DIJKERS wil ni-.i tegen de begrooting stemmen maar wil een brief richten tot de Emgo, waarin zijn bezwaren vervat zijn. Wanneer de Emgo ons niet ter wille is met de straatverlichting, dan loopt het spaak. De lieer VAN ES wil spreken over de sa larissen. Spr. vindt ze aan de hocge kant. Spr. grootste grief is, dat het personeel stroom en verlichting vrij heeft en wel tot een bedrag van 20. Dat heeft men bij het gasbedrijf ook niet. De VOORZITTER zegt dat dit een usance is in het electricitcitsbedrijf. We kunnan wel opmerken, dat men het beperkt. De hear VAN ES maakt er een voorstel rail. De heer LF, COMTE zegt, dat een monteur over veel kennis moet besoliikken, veel meer dan een gasfitter. Het moet ook beter be taald worden. De heer VAN ES: Ik neb gesproken over de meter-opnemor. Daar is zooveel kennis niet voor noodig. De heer LE COMTE: Dat is een erfenis van Stellendam. Ik heb Let over de mon teurs. De heer BLOK acht het niet noodig, dat, indien bet een gebruik is in de electrici- teitsbedrijven, liet vrije stroomgebruik wordt afgenomen. De beer VAN ES handhaaft zijn voorstel om te verzoekm 't vrije stroomgebruik af te schaffen. Met de stem van den heeir Blok tegen wordt het voorstel van den heer van Es aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten waarin berioht wordt dat de winstuit- keering van de gasfabriek 1933, groot 259.52 niet op de gemeentobegrooting 1934 ge plaatst mag worden, maar op die van '33 De post werkloozensteun moet verhoogd worden met 3200. De opcenten op de per- soneeie belasting moeten daardoor verhoogd worden van 110 op 180. B en VV. stellen het bovengenoemde voor De heer LE COMTE spijt het, dat deze stukken niet eerder ter inzage gelegen hob ben De VOORZITTER: Er is absoluut geen an dere uitwegl De heer JOPPE vindt bet spijkers op laag water zoeken van Gedep. Staten. De heer VAN ES: Dat is niet juist. Gedep Staten hebben gelijk. Deze maatregel wordt echter ten voordeele van de begrooting 1935. De heer BLOK wijst er op, dat Gedep. Sta ten administratief wel gelijk kunnen heb ben. Spr. vindt, Jat Sommelsdijk de werk- loozensteun zoo goedkoop mogelijk heeft willen behartigen. Thans plukt men daar van de wrange vruchten. Wanneer een be hoorlijke wei'kloozenzorg er steeds geweest was. had men kunnen rekenen op een sub sidie. Nu komen we er heel slecht afi En dat zal nog erger worden. Weth. DIJKERS zegt dat belasting-verhoo ging niet afhankelijk is van de werkloozen- steun. Onze belastingen waren niet hoog ge noeg en daarom krijgen wij geen steun meer. Die schuld rust niet op liet gemeentebe stuur. Ieder gemeentebestuur raakt onlier roepelijk vast met zoo'n groeiende last op zijn begrooting. Spr. acht het gewenscht, dat den minister onder het oog gebracht wordt, dat een andere vorm van werkloozensteun gevonden moet worden, bijv. steun aan boe ren. waardoor weer werkgelegenheid ont staat. In vijf maanden hebben wij bijna f 5000 uitgegeven. De post is thans 7200 gulden en zai misschien nog wel 12000 gulden worden- De heer BLOK wijst erop, dat als meer voor werkloozensteun gedaan was, de be lastingen verhoogd hadden moeten worden. Dan haddon we nu subsidie gekregen. Weth. DIJKERS: Als je het zoo ziet, ja dan heb je gelijk! De heer VAN ES sluit zich aan bij den heer Dijkers en stelt voor de zaak door B. en W. te laten onderzoeken. De VOORZITTER: Polderwerk is er nog genoeg te vinden. Weth. DIJKERS: Werkverschaffing is voor de gemeente veel nadecliger dan steun verleening. De heer VAN ES: We weten nog niet hoe veel de polders eventueel bij zouden willen dragep. Dat moet onderzocht worden. Wethouder DIJKERS: Twee jaar ge leden gaven de polders 10 pet. Zoo kan het niet! Dan moet de heer van Es nog meor belastingverhooging voorstellen. De heer BLOK wijst erop. dat het idee van den heer Dijkers in de Tweede Kamer reeds naar voren is gebracht. De Regeering zal niet ingrijpen en werkverschaffing zal niet verplichtend worden gesteld. De Regee ring moet er van overtuigd worden, dal het zoo niet langer gaat. Wat we doen is teveel en tevens veel te weinig. Ook wij kunnen daar nog wel eens op wijzen. De taktiek van de werkgevers zal het ons noodzakelijk ma ken de post werkloozensteun nog meer te verlioogen. De VOORZITTER stelt voor met de polder besturen in overleg te treden en de Minister met de klachten van den Raad in kennis te stollen. 't Voorstel tot begrootingswijziging wordt met aigemcene stemmen aangenomen. De beer Le Comte blijft buiten stemming. Ingekomen is beroep van J. L. Kok te Rob terdam, tegen het besluit van B. en W. tot weigering van een bouwvergunning. Gedep. Staten hebben B. en W. bericht.dat de gemeente Sommelsdijk de vergunning moet weigeren. Aldus wordt besloten. Op voorstel van B. en W. worden de ver goedingen ex art. 101. 3e lid van de Lager onderwijswet 1920 afgerekend. Op voorstel van B. en W. worden enkele subsi lies 1933 uitgetrokken, oa. Lighallen f 100. Groene Kruis (Middelharnis-Sommels dijk f 275, de Prov. Vereen, f 5). Op voorstel van B. en W. wordt een wn ning aan de West Krakeelstraat voor f 240 gekocht. Het voorstel van B. en W. om de gem.- begrooting 1934 te wijzigen wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt het gras- gewas van de begraafplaats verhuurd aan v. d. Sluis. Aan S. Visser wordt het weiland aan den Molenweg verhuurd a f 5 per jaar. De VOORZITTER deelt mede, dat in ven band met het verzoek van den heer Blok om instelling van een commissfe van onderzoek inzake de opheffing van de commissie van advies, B. en W het niet wen.schelijk hebben geacht een uitvoerig rapport uit te brengen. B. en W. zijn bereid weer een commissie voor werkverdeeiing in te stellen. In de volgende vergadering zal deze zaait besproken worden. Eerst moeten B. en W. hierover beslissen. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. III (Slot) Het 5e hoofdstuk van het rapport gaat over- De op te richten bedrijven Zooals gezegd is de Commissie tot de con clusie gekomen, dat bij opheffing van den tramdienst op Goeree en Overflakkee tot de oprichting van een autobusbedrijf op het eiland moet worden overgegaan, alsmede tot de inrichting van een beteren veerdienst Hel- ievoetsluisMiddel harnis. De vraag, door welke lichamen en in welken vorm deze be drijven zullen moeten worden geëxploiteerd, dient thans besproken te worden. Naar het oordeel dor Commissie moet er aanleiding zijn om aan de R.T.&I. gelegen heid te geven om deel te nemen in de bedrij ven, die in de plaats zullen moeten komen van don tramdienst op liet eiland en van het liestaande veer HellevoetsluisMiddelharnis. Deze overweging brengt vanzelf de ge dachte naar gemengd overheidsbedrijf naar voren. Wat het autobusbedrijf betreft, zullen de belangen van de streek, vertegenwoordigd door de betrokken Gemeentebesturen, met dat. van de R. T. M. in overeenstemming moeten worden gebracht; het zou onge- vvenscht zijn het autobusbedrijf op het eiland aan één lichaam over te laten, waarin de be trokken gemeenten niet vertegenwoordigd waren. De bestaande veerdienst Hellevoetsluis- Middelharnis maakt deel uit van het bedrijf van de R. T. M., welke ingevolge een tus- schen den Staat en haar gesloten overeen komst van 1 October 1917 de beschikking over de Rijkseigendommen bij de havens Middelharnis e,n Hellevoetsluis heeft verkre gen, voorzoover dit met het oog op liet uitoefenen van dien veerdienst noodig is Daar dit veer de onmisbare schakel vormt voor het doorgaand verkeer van en naar het eiland, was er aanleiding om de verzorging van den veerdienst over te laten aan dezelf de onderneming, welke ook in de verkeers middelen op het eiland zelf voorzag, vermits nauwe samenwerking tusschen beide ver keersdiensten, te 'and en te water, uiteraard zeer gewenscht moet worden geacht. Indien nu echter een reorganisatie van het landver- keei op het eiland tengevolge zou hebben, dat het autobusverkeer niet aan de R. T. M. zelve worde opgedragen, dan zouden bezwa ren rijzen tegen het voortbestaan van een toestand gelijk thans het geval is dat de veerdienst uitsluitend aan de zeggen schap van de R. T. M. is overgelaten. Mits dien moet ook deze veerdienst gereorgani seerd worden door hem te onttrekken aan dn uitsluitende zeggenschap van de R. T. M Evenwel is de huidige veerdienst een der weinige, zoo niet het eenige winstgevende object dier Maatschappij. Daarom is de Com missie van meening, dat overwogen behoort te worden, op welke wijze de R. T. M. schade loos te stellen ware voor gederfde winst uit de veen-onderneming. De Commissie is overigens van oordeel, dat een nadere uitwerking van de inrichting der gemengde bedrijven bepaaldelijk wat be treft. het aandeel waaijnede door elk der ge noemde lichamen moet worden deelgenomen, alsmede de regeling van d-e verhouding tus schen de nieuwe bedrijven en de R. T. M. in financieel en administratief opzicht, buiten haai' taak ligt, welke naar haar meening niet verder gaat dan het aangeven van alge- mecne richtlijnen. Tenslotte komt het rapport tot de volgende conclusies Op grond van vorenstaande beschouwin gen spreekt dc Commissie met betrekking tot haar ten onderzoek opgedragen vraag stuk als haar gevoelen uit- le.-Uit economisch oogpunt is het niet ver antwoord liet trambedrijf op het eiland Go a ree in stand tc houden. De belangen van het eiland cisolicn evenwel, dat het trambedrijf niet mag «orden gestaakt dan op voorn-aai de. dat de veerdienst MiddelharnisHelle voetsluis gereorganiseerd wordt 2e Het trambedrijf behoort voorzoover liet betreft liet vervoer van personen vervangen te «orden door een gecentraliseerd autobus bedrijf, waarmede in de behoeften van het verkeer op genoegzame wijze kan worden voorzien. 3e. Dit autobusbedrijf zal georganiseerd moeten worden in den vorm van een Ge mengd Overheidsbedrijf, waarin vertegen woordigd zijn de gemeenten van het eiland en de Rotterdam sche Tramweg-Maatschappij 4e. Het vrachtvervoer worde overgelaten aan de regeling door do belanghebbenden, hetzij te water per veerboot en schip, hetzij te land per vrachtauto, zonder dat liet trof fen van voorzieningen van Overheidswege vooralsnog noodig voorkomt. 5e. Overgegaan wordt tot 'n reorganisatie van de veerverbinding Middclliarnisj,liaven)- Heiievoctsluis, waardoor verbetering van de veergclegenlioid zoowel wat de inrichting van de veerboot als het aantal vaarten be treft, gepaard met verlaging van de tarieven mogelijk wordt. (ie. Het v-eorbedrijf Middelharnis(haven) Hellevoetsluis zal georganiseerd moeten wor den in den vorm van een Gemengd Over heidsbedrijf, waarin vertegenwoordigd zijn de gemeenten van liet eiland, de Rotterdam- sche Tramweg-Maatschappij, de Provincie Zuid-Holland en eventueel het Rijk. 7e. De inrichting van een veerdienst van Ooltgensplaat naar Dinteisas (Ntimansdorpl wordt door de streek als een aangelegenheid van groot belang beschouwd en verdient der halve ernstige overweging. Nu evenwel de oprichting van een behoor lijk uitgeruste veerdienst van Ooltgensplaat naar Dinteisas (Numansdorp) onmogelijk schijnt, worde eventueel getracht voorshands de totstandkoming van een beperkte veei- verbinding van de Galatheesche sluis naar Dinteisas (Numansdorp) te bevorderen. Slotopmerking De Commissie is van meening, dat het met het oog op de voorbereiding van de uitvoe ring van de door haar aanbevolen plannen, wellicht op den weg van liet Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland zou kunnen liggen om zich na zich in beginsel van de instem ming van den Minister van Waterstaat te hebben verzekerd te wenden tot de Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij en de be trokken gemeentebesturen. De Commissie voornoemd, VAN BOEIJEN, Voorzitter. CARP, Secretaris. HET PERSONEEL VAN PALEIS SOESTDIJK KRIJGT OP 20 SEPT. PENSIOEN. Ten paleize Soestdijk is bericht van den notaris uit Den Haag ontvangen, dat het gelieele personeel met ingang van 20 Sept. zal worden gepensionneerd. Deze pension- neering zal dus intreden precies zes maan den na het overlijden van de Koningin- Moeder. SOMMELSDIJK. Donderdag j.l. vergadei'- de in de Bijzondere Lagere School alhier de afd. Miildelharnis-Sommelsdijk van de Geref. vereen, voor Drankbestrijding. De voorz. de heer J. van dei' Poel open de deze bijeenkomst met gebed, nadat ge lezen was 1 Thes. 5. Onmiddellijk hierna sprak hij een enkel woord ter nagedachte nis van onzen eminenten voorzitter, den WelEerw. Heer Ds. W. H. Gispen. Op 29 April 1.1. werd hij plotseling uit liet mid den van zijn werk weggenomen. Met man non als Minderaa en de Moor richtte hij de Geref. vereen, voor Drankbestrijding op. Toegerust met heerlijke gaven van hooid en hart heeft hij zich geheel gegeven aan den arbeid der vereeniging. Herdacht wordt hij als bidder, schrijver en journa list. De werken die hij heeft nagelaten, be trekking hebbende op het terrein van de drankbestrijding zullen door velen dank baar worden geraadpleegd. God nam item wog midden uit zijn arbeid. Wij mogen evenwel gelooven, dat bij liet verscheiden van deze aarde tot hem gesproken is: „Wel gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten, gaat in in de vreugde uvvs Heeren". De Heere, aldus 1e voorzitter, geve ook ons getrouwheid en schenke ons dat we aangevuurd door het werk van wijlen Ds. Gispen, pal mogen staan in den strijd tegen het alcoholisme. Vervolgens worden de notulen gelezen en ingekomen stukken behandeld, waarna de heer A. de Korte van Middelharnis een memorisatie levert over „Zijt nuchteren en waakt". Dit naar aanleiding van 1 Petr. 5 8. Nuchteren zijn wil niet zeggen, dat men een dag, een week, een maand, of langer geen gebruik maakt van alcoholi sche dranken, doch dat men te allen tijde daarvan vrij blijft. Het matigheidsbeginsv! wordt hierin volgens spr. veroordeeld. De alcohol brengt een ontzettend gevaar over ons en zeer veel ellende. Door het alcoho lisme wordt de Naam des Heeren op een ontzettende manier gelasterd en onteerd. Geheele huisgezinnen worden verwoest: een stroom van naamlooze smart en ellen de wordt over de maatschappelijke saam- lcving uitgegoten. Breedvoerig worden de gevolgen (Ier drankzonde besproken. Spr. wekt de leden ten slotte op om zich niet alleen te onthouden van alle gebruik van alcoholische dranken, maar dat ze, nuch teren en wakende zijnde, drankbestrijders zijn en alzoo de liefde tot God en onze naaste naar buiten te laten blijken. Na dankzegging door den voorzitter volgt een aangename bespreking. De voorzitter draagt dan een stukje proza voor over „Zonder stuur", wat met onver deelde aandacht wordt gevolgd. Tot afgevaardigde naar de jaarvergade ring te Groningen wordt aangewezen de heer A. de Korte. Hierna sluiting met dankzegging. SOMMELSDIJK. Li. Vrijdag werd alhier afgekondigd de door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurde ver ordening betreffende de beschikbaarheid van drinkwater in woningen, waarin is opgeno men dc verplichting tot aansluiting aan dc drinkwaterleiding van de Stichting De Drink waterleiding „Goeree en Overflakkee". Te beginnen met Donderdag 31 Mei a.s. zullen de bons voor goedkoop ru-ndvleesch in blik worden uitgereikt in het stempello kaal aan den Oostelijken Achterweg 55)4 uur (zomertijd). De metselaar C. Boeter heeft aan den Dorpsweg alhier gebouwde wonnig onders hands verkocht aan Mevr. Wed. J. van der Velde alhier. Vorige week stonden hij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente inge schreven: 61 landarbeiders, 3 havenarbeiders, 2 timmerlieden, 2 schilders, 2 landbouwers knechts, 1 opperman, 1 los-werkman, 1 pak huis knecht, 1 betonwerker, 1 smid, 1 met selaar, 1 kantoorbediende en 1 machinist groote vaart. Hiervan meldden zich 1.1. Za terdag 41 personen als werkloos. MIDDELHARNIS. Aan het examen dat te Vlaardingcn in de visscherijschool wordt afgenomen ter verkrijging van een certifi caat ter visscherij hebben Woensdagmiddag 8 visschers uit deze gemeente deelgenomen. De geslaagden zijn M. Taaie, G. Jongejan, II. Groen, Fl. van den Nieuvvendijk, G. Kat- testaart, II. Dubbeld, J. Krijger en II. A. van den Hoek. Deze week ontving de firma J. J. Ni- pius alhier, van de Commissie der Poppen- tentoonstelling, welke te Den Haag voor de T.B.C. bestrijding is gehouden, bericht, dat de jury dier tentoonstelling, de pop, welke is vervaardigd op het atelier van de firma Nipius en die voorstelde een Flakkeesche vrouw, een eervolle vermelding is toege kend. Vanwege de Gewestelijke Landbouw- Crisisorganisntic zal tusschen 14 Mei en 1 Juni een aigemcene inventarisatie gehou den worden van land- en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuurlijke als rechtspersonen, die als georganiseerde zijn of moeten worden aangesloten bij een crisis-organisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of meer dan een schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden ge geven tot het indienen van een aanvrage tot toelating ais georganiseerde bij een ge westelijke Landbouvv-Crisisorganisatie. Wedvlucht van de Póstduivenvercen. Seinpost Gevlogen is van Compiëgne, 277 K.M. De duiven zijn gelost om 2 uur. De eerste arriveerde 10 uur 59 min. 47 sec., de laatste 11 uur 20 min. 57 sec. J. J. Nipius 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9 en 12, C. Vroegindeweij 5, F. Radaucr 8 en 11, P. de Gans 10. Flakkeesche Concours combinatie. Gevlo gen is van Noijon (Frankrijk). Aankomst eerste duif 11 uur 5 min. 20 sec., de laatste 11 uur 31 min. 49 sec. J. J. Nipius 1, 5, 13, 22 en 24; J. Kvvakernaat, Den Bommel 2, 15, 19, 23; N. C. But 3 en 10; S. Looij 4; F. Ra- dauer 6. 17, 20: A. Schuurman. Sommels dijk 7; M. J. Koert 8, 16, 18, 21; Gebr. Mast, Den Bommel 9; L. Krijtenberg 11; C. Vroeg indeweij 12; A. Polak, Den Bommel 14. Woensdag 30 Mei des avonds 7.30 uur zal in de Chr. Geref. Kerk een Zendingsrede gehouden worden door Ds. Bikker, zendeling predikant bij de Chr*. Geref. Kerk in Ned. Indië, tevens zal dan gesproken worden door een Toeradja. Vrijdagavond 1 Juni zal de Commissie van belteer in de consistoriekamer der Geref. Kerk van 7 tot 9 uur (z.t.) zifting houden ♦ot liet ontvangen van liet 1ste halfjaar plaat sengeld in het kerkgebouw. Op Donderdag 31 Mei hoojtt de oudste vrouwelijke ingezetene dezer gemeente, mej. de wed. B. Jordaan-iHartogs haar 94ste geboortedag te herdenken. Zij mag zicb nog in een redelijken welstand verheugen. Het zal haar gewis dien dag niet aan be langstelling ontbreken. Zondagavond werd vanuit de Paiiand- polder per wagen naar de noodsiachting ver voerd een paard dat een poot gebroken liaa en moest geslacht worden. Naar men ons meedeelt is het voor de consumptie goed gekeurd. In de Chr. Geref. Kerk heeft de gehou den Zendingscollekte opgebracht de som van 66.33 Uitslag van de gehouden postduivenwed vlucht van de P.V. „De Reisduif" alhier vanuit N'oyon, afstand 256 K.M., Zaterdag 26 Mei vm. 10 uur losgelaten, Aankomst 1ste duif 3 u. 21 min. 43 sec. 1ste prijs E. de Lint 2, 6, 7 D. Kardux; 3, 4, 9 P. Schuurman; 5, 8 J. v. Eek. Aan liet examen dat te Vlaardingen in de Visscherijschool werd afgenomen zijn uil deze gemeente geslaagd de heeren: M. Taaie G. Jongejan, H. Groen, Fl. v. d. Nieuwendijk, C Kattcstaart, H Dubbeld, J Krijger en II A v d Hoek. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd: 1650 H.L. aardappelen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 10 werkloozen ingeschreven. Doordat de werkver schaffing in den polder is stopgezet, zijn weer een 20-tal arbeiders zonder werk gekomen. Met het uitbaggeren van de haven is vorige week een aanvang gemaakt. Het inheien van nieu we palen is reeds klaar, zoodat wapneer het bag- gerwerk klaar is, de haven en kaai een groote ver betering heeft ondergaan, Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de maandelijksahe collecte ten bate van de kerk wor den gehouden. De voetbalvereniging V.V.S. speelde Zater dag voor de competitie tegen V.I.O.S. van Den Bommel en verloor met 0—3. DEN BOMMEL. Op Vrijdag 1 Juni a.s. hoopt de Chr. School te Den Bommel haar 25-jarig bestaan te vieren. 's Morgens zal men dit feit met de leer lingen herdenken, die daarbij natuurlijk onthaald zullen worden, 's Avonds zal een samenkomst geliiouden worden met ouders, leden, oud-leerlingen enz. om dit jubileum te vieren. Daarbij zullen o.m. als sprekers optreden Ds. E. Emmen, Ned. Herv. pred. te Noordhorn en Ds. J. C. A. van Loon, Geref. pred. te Pm-merend, beiden oud leerlingen der school. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 58 werkzoekenden inge schreven. De Emmabloemcoliecte heeft in deze gemeente opgebracht de som van 30.20. Gedurende de afgcloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 2S00 H.L. aardap pelen. Onze plaatsgenoot, de lieer F. Verheul is benoemd tot ambtenaar bij het departement an Economische Zaken (Landbouwcrisis- dienst.) OOLTGENSPLAAT. De heer D Korteweg L.zn, heeft tegen 1 Juli a.s. ontslag gevraagd als kerkelijk ontvanger van de Ned. Herv. Kerk. Met ingang van 1 Juni is tot tweede ge meenteveldwachter (tevens nachtwacht) be noemd A Iepma, thans marechaussee te Zundert. OUDE-TONGE. Vrijdagmiddag j.l. te onge veer twee uur ontstond door tot nog toe on opgehelderde oorzaak brand in een mestput gelegen op het erf van de boerderij, behoo- rende aan den lieer J. A. van Vugt. Door de snel toegeschoten hulp van enkele aldaar werkzame arbeiders en door liet spoedig ter plaatse zijn van de brandspuit, kon ernstiger worden voorkomen. Reeds waren enkele den ren van de groote schuur door het vuur aan getast. Genoemde put brandde echter ge heel uit. Zaterdagavond te ongeveer zeven utn hrak brand uit in de wagenschuur van dei' heer A. Korieweg, alhier. De brandspuit, db evmeens bij deze brand dienst deed, kon echter niet verhinderen, dat het wagenhuis en een zirii daarin bevindende kar in vlam men opgingen. De brand was ontstaan, doordat enkele kinderen ter plaatse met vuur aan het spe len waren. —De rekening dezer gemeente, dienst 1932, is door Gedep. Staten dezer tirovincie. goed gekeurd. Inplaats van pastoor J. J. Janus die met ingang van 1 Juni ais zoodanig naar Over sehie is overgeplaatst, is alhier benoemd pastoor Keijser, ran IJmuiden. Op de Vrijdag ji. alhier gehouden beurs werden de navolgende priizen genoteerd: aardappelen (Red Start f 3; idem eigenhei mers f 2; Red Star. grove, f 1; eigenheimers grove. 60 ct p HL; Schokker erwten 10—10(4 ct; erwten 6—7 ct; bruine hoonen 78 ct.; maanzaad 1315 ct; haver 55(4 ct, per kg. Handel matig. Vanuit Cumpugni (Frankrijk) werd door de alhier gevestigde Postdui venvereenigin- gen een wedvlucht gehouden. Afstand 291 K.M. De uitslagen luidden: Stormvogels: los lating 7 uur; aankomst eerste duif 9.02; laat ste duif 10.32. No 1: J Beijer; no 2: A de Weerd; no 3: A Hartog; nos 4, 5 en S; T Tuns: D Kamp nos 6. 7 en Gevleugelde vrienden: nos 1 en 2: R Brands; no 3: Gebr. Versaevel; no 4: Th van Vugt; no 5: Gebr v Veen; no 6: Gebr Hamee- teman; no 7: R Brands. Dinsdagavond 7 uur hoopt Ds Verkerk een Bijbellezing te houden in het Vereeni- gingsgebouw aan den Stationsweg, alhier. Doopouders, die Zondag a.s. hun kinde ren de Heilige Doop willen laten bedienen kunnen Vrijdagavond a.s daarvan in de con sistoriekamer aangifte doen, en wel van 78 uur (o.t.). Zaterdagavond j.l. won de korfbalvereen. Excelsior, alhier, met 7—3 van G.S.V., uit Goedereedp, zoodat zij «thans de eerste plaats op de lijst bezetten. Rundvleesch in blik zal deze week op bon no 25 verkrijgbaar worden gestold bij slager M Cohen, Kerkstraat, alhier. In de afgeioopen week meldden zich bij den aeent der Arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 44 landarbeiders. 1 iandbouw- kneclit, 1 transportarbeider, 63 werkverschaf fing. NIEUWE TONGE. Bij den agent der arbeids- bemideling stonden de vorige week 40 werkloozen ingeschreven. De op j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden maandelijksche collecte, heeft opge bracht de som van ruim f 27. J.l. Vrijdagavond is de vrouw van H. Wa ling per ziekenauto naar het ziekenhuis „Bethes- da" te Dirksland vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Thans liggen er 6 patiënten uit deze gemeente in bovengenoemd ziekenhuis. Aan mej. A. M. Meijer is twee maanden ziekteverlof verleend. Het zoontje van den heer J. K. had het on geluk met een fiets aan het Korteweeg)e in de sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak moest hij huiswaarts keeren. Wedvlucht uit Compiègne: afstand 273 K.M. Losing 7 uur. Eerste duif 11.6.02 uur. Laatste duif 11.24.59 uur. Prijzen als volgt: Abr. Tij! 1, 7. Jac. v. Alphen 2. 9. G. A. v. d. Werf 3. Joh. Noteboom 4, 6, 8, II, 12, 14. Abr. Breesnee 5. Th. Melissant 10. D. de Witte 13. 15. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk, alhier gehouden coilerte voor de Zending bracht ruim f 59 op. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Zater dag j.l. als werkzoekenden ingeschreven: 38 landarbeiders, 4 metselaars en 6 timmerlie den. Totaal 48, tegen 61 in de vorige week. De rekening van den Polder Oude Plaat sloot over 1933 met een totale ontvangst van f 8047.19 en met een uitgaaf van f 5936.97. Batig saldo f 2110.22. Gevonden voorwerpen: een damesrijwiel Inlichtingen bij de gem.-politie. De zomer-catechisatiën in de Ned. Herv Kerk zullen deze week weer een aanvang nemen. HERKINGEN. Do op le Pinksterdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor den Gerei. Zendingsbond, heeft opgebracht de som van f 8.15. A.s. Zondagavond hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente op te treden Ds. van dei- Wal van Dirksland. In die dienst zat Dankzegging voor het Heilig Avondmaal plaats hebben. Tevens is er in dien dienst gelegenheid voor iiet bedienen van den H. Doop. Doopouders worden, tot het doen van aangifte hunner kinderen, verwacht op Woensdagavond 8 uur in de Consistorie kamer. Tevens zal a.s. Zondagavond een 4e collecte rondgaan, welke bestemd is voor Chr. belangen. De in verband met de schoonmaak in de Ned. Herv. Kerk, weggehaalde Bijbels en kussens kunnen a.s. Zaterdagavond van 67 uur weder in de kerk worden terug gebracht De arbeider L. van der Wende had het ongeluk met bietensnijden met de ma chine, dat hij een stukje van een zijner vingers afsneed. De heer Wolfert (E.H.B.O legde een noodverband, waarna medischs hulp werd ingeroepen. Bij den heer J. M. ontstond vorigs week een begin van bloedvergiftiging in een zijner armen. Daar tijdig geneeskundi ge hulp werd ingeroepen werd erger voor komen. Vorige week stonden bij den corres- fiondent der Arbeidsbemiddeling nog ruim 20 werkloozen ingeschreven. Door liet bestuur van het Chr. Mannen koor (Directeur P. van Mourik) alhier, is aan B. en W. het verzoek gericht, om be schikbaarstelling eener lokaliteit voor het houden harer repetities. De herziene lijst van inkwartiering ïs tot en met 8 Juni ter Gemeentesecretarie ter inzage nedergeiegd. Belanghebbenden die eventueele bezwaren hiertegen hebben of inlichtingen verlangen, kunnen die al daar verkrijgen. Zij die verzuimden opgave tc doen van hun landbouwgewassen en anderszins, ingevolge de landbouwcrisis-wetgeving, worden aangeraden dit alsnog voor 1 Juni fe doen bij den secretaris der landbouw- crisisorganisatie. MELISSANT. Het woonhuis met schilders werkplaats, staande aan de Voorstraat, toebehoo- rende aan A. de Reus uit Goedereede, is ingezet poor I. Mosselman uit Nieuwe Tonge voor I 1000 en afgemijnd door dezelfde voor f 1250. Onze vroegere dorpsgenoot C. de Vogel, welke in 1930 vertrok ais marechaussee en thans te Breda zijn standplaats heeft, is benoemd tot ge meenteveldwachter te Goedereede en hoopt 1 Juni a.s. in dienst te treden. Hedenavond zuilen in de o. 1. school de schietoefeningen van de B.V.L. worden gehouden. GOEDEREEDE. Op het alhier gehouden' Nationale concours werden de volgende prijzen behaald: Vierde afd. Mannenkoren: Zanglust Oud dorp 276 p. 2e prijs. Derde afd. Kinderkoren: O.J.K. Ooltgens plaat 328 p. le prijs; Volkszang Middel harnis 309 p. le prijs. Derde afd. fanfare, Vooruit Oude Tonge, 323 li. le prijs, met een eere-prijs voor het hoogste aantal punten. Derde afd. Gemengde Koren: O.K.K. Oolt gensplaat 318 p. le prijs. Tweede afd. fanfare: Tot nut en genne pen. Melissant 290 p. 2e prijs. Eerste afdeeling Gemengde Koren: Om hoog is ons streven, Vierpolders 301 p. la prijs, Excesior Ouddorp 313 p. le prijs. Eerste afd. fanfare, Sempre Crescendo, Middelharnis 278 p. 2e prijs. Afd. Uimuntendheid: Mannenkoren: Zang lust, Middelharnis-Sommelsdijk 302 p. le prijs. AH. Uitmuntendheid: Fanfare: Apollo, Nieuwe Tonge 305 p. le prijs. Afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren: Volkszang Middelharnis 357 p. le prijs met een eereprijs voor het hoogste aantal pun ten. Eere-afd. Gemengde Koren, Nieuw Leven Nieuwenhoorn 339 p. le prijs. GOEDEREEDE. De Collecte voor de Zen ding vorige Zondag gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft 27.25 opgebracht. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het bedienen van den II. Doop. Aangifte Zaterdag a.s. des nam. 8 ■uur bij den Kerkeraad. Zaterdag ji. stonden bij den agent dér arbeidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven 38 landarbeiders, 1 timmerman en 1 smidsgezel. De Noordzeevissrhem besomden da vorige week van 80 tot f 180 per vaartuig. 'De garnalenvissohers vingen per dag en nee .vaartuig van 10 tot 50 Kilo.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3