en Schoo! Hevige kloppartij tnsschen N.S1 en Fascisten Merk eens op hoe Gemi MAAS EN SCHELDEBODE JSDAG 30 MEI 1934 Gemengd Nieuws. Tumult in een Haagsche vergaderzaal op weg naar een familie feest voor ƒ7000 een gemeente opgelicht de roofoverval te amstelveen ernstige auto- en motor botsing de valsche munterij in twente een politieke brand stichting OM DE EER VAN DE VLAG MAAS SBH NED. HERV. KERK Beroepen: Te Etersheim-Schardam (toez.) H. J. Pol, hulppred. te Sloten. Te Zoetermeer- Zegwaard (toez.), F. J. Broeyer te Woerden. Te Renswoude, B. van Ginkel, cand. te Zeist. Te Latigerak a. d. Lek, cand. W» Bonsema te Hoogkerk (Gr.)'. Te De Kaag. A. Verwaal te Etteci. Te Huizum (Evang.), C. J. Laarman te 2e Exloërmond. Aangenomen: NaarRenswoude, B. van Ginkel, cand. te Zeist. Bedankt: Voor Nieuwerkerk a. d. IJssel, B. van Ginkel, cand. te Zeist. -Voor Leerbroek, B. van Ginkel, cand. te Zeist. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Eefde-Gorssel, H. N. Ridderbos, cand. te Kampen. Naar Palembang, (Sumatra), G. J. Sijbesma te Vinkeveen. Naar Oud-Loosdrecht, L. Kuiper Jr. cand. te Bilthoven. Bedankt: Voor IJmuiden-Oost, W. F. M. Lindeboom te Serooskerke (W.). Voor Wans- werd a. d. Streek, G. J. Hoytema te Kooten. Voor Zeist, D. van Dijk te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Bruinisse, J. D. Barth te Bor- selen. SYNODE CHR. GEREF. KERK De Generale synode van de Chr. Geref. Kerk zal dit jaar gehouden worden te Zwolle in de eerste week van September. Aan den vooravond zal aldaar een bidstond worden gehouden. THEOLOGISCHE SCHOOLDAG TE KAMPEN De Theologische Schooldag zal dit jaar op Don derdag 21 Juni te Kampen worden gehouden. De avond tevoren, te 7 uur, wordt een ure des gebeds gehouden in de Burgwalkerk, waarin hoopt voor te gaan Ds. J. H. A. Bosch van Alphen a. d. Rijn. De vergaderingen van den 21 en zullen in de Burgwalkerk worden gehouden, en onder leiding staan van Prof. Dr. J. Ridderbos.' In de morgen vergadering, die te 9.45 begint, zal, na een openings woord van den Rector der School, Prof. Ridderbos, Prof. Dr. G. M. den Hartogh een rede houden over: „Door het geloof". De middagvergadering zal aanvangen te 2 uur. Hier hopen op te treden: Dr. G. Keizer van Rheden-De Steeg (over: „De vrouw in de Af scheiding') en Ds. W. H. v. d. Vegt van Goes (over: „de Afscheiding en wij"). 1816, 1834 EN 1934 ^Hervormden en afgescheidenen moeten tot elkaar komen." In ,De Gereformeerde Kerk" maakt „Ju nior" in verhand met de Ministerieele be langstelling bij de herdenking der Afschei ding te Kampen de opmerking, dat z.i. de overheid nu ook wat heeft goed te maken aan de Ned. Herv. Kerk. Herstel van „de grondfout waaruit de ellende \an 1834 en 1886 en onze tegenwoordige kerkelijke nood metU is voortgekomen", zou „weer wijde uitzichten openen betreffende een nieuwe verhoudfng, ja zelfs een hereeniging met de nu helaas van ons gescheiden broeders. We hebben goeden moed voor clit alles." Verder op deze gedachte ingaand, zegt de schrijver in het orgaan der Confess. Ver- eeniging: „Is dat werkelijk het voornemen der re geering, dan mogen wij niet achterblijven. „Wij, hervormden en de afgescheidenen, moeten dep geba^nden weg bewandelen en tot elkaar komen. ""„Er zijn van beidé kanten fouten b'egaanr die houden ons van elkaar gescheiden. „Nu is. het beste middel om elkaar te be naderen, dat ieder z'n eigen fouten voor den ander erkent. „Laat er daarom van de Hervormde Kerk een poging in dezen geest gedaan worden. Laat de Hervormde Kerk eveneens het on recht aan de afgescheiwenen gedaan, her stellen. Misschien ligt hier een taak voor do Conf. Verceniging. Ze zou b.v. aan de a.s. Classicale vergaderingen kunnen voorstel len, bij de Synode aan te dringen op een daad in dezen geest. „Ze zou de kerkeraden aller gemeenten kunnen verzoeken, een dergelijk voorstel te steunen. Bovendien zou ze pogingen in het werk kunnen stellen om tot een algemeen kerkelijk petitionnement te komen; tenein de bij de Synode sterken aandrang uit te oefenen". EEN ONGELUKKIGE. De 23-jarige vrouw van een 65-jarigen arbeider te Dedemsvaart (Ov.) verkeert reeds geruimen tijd in zeer overspannen toestand, vermoedelijk tengevolge van huiselijke om standigheden. Onlangs wilde zij haar twee jeugdige kinderen van 4 en 5 jaar door ophanging van het leven berooven- tijdens de afwezigheid van haar man, die werkzaam is in de rijkswerkverschaffing. Gelukkig is het nog niet zoover gekomen. De burgemeester heeft terstond maatregelen getroffen om her haling te voorkomen. De vrouw verklaarde aan de politie, dat zij zelf ook een eind aan haar leven wilde maken. POLITIE WOEDT BEDHEIGD EN DREIGT MET SCHIETEN. De Nationaal-Socialistische Beweging had Zaterdagmiddag een vergadering belegd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Ilaag, waar als spreker optrad de heer Kees Frenay. De vergadering, die zeer druk bezocht was, had in den beginne een behoorlijk verloop; er werd eenige malen geïnterrum peerd en eenige personen, die zich niet van interrupties konden onthouden, werden uit de zaal verwijderd. In de huurt van het Gebouw was veel politie; politieke tegenstanders van de N. S. B„ die zich op den Zwarteweg verzameld hadden, werden herhaaldelijk door de po litie tot doorloopen gemaand en toen dit niet hielp op krachtige wijze verspreid. Vechtpartij in de zaal Na de pauze is liet echter in het Gebouw tot een ernstige vechtpartij gekomen. Er was aangekondigd, dat er na de pauze gelegenheid zou zijn tot debat. Hiervoor had zich o.a. op gegeven de heer J. Baars, de bekende fascistische leider. Toen de pauze ten einde was en al len hun plaatsen weer hadden inge nomen, deelde de leider der vergade ring mede, dat men aan den heer Baars het woord niet zou verleenen. Hierop stonden Baars en een aantal geestverwanten op en uitten hun ver ontwaardiging over deze weigering. Toen Baars uitriep; „lafaards, waar om durf je mij niet te laten spre ken?", werd getracht hem te verwij deren. Hij verzette zich echter hierte gen en zijn vrienden kwamen hem te hulp. Spoedig ging men tot handtas telijkheden over, welke een ernstig karakter gingen dragen. Bebloede koppen Binnen enkele seconden was in het mid dengedeelte van de zaal het gevecht zoo goed als algemeen. N.S.B.-ers sloegen op de fascisten los, en omgekeerd, terwijl bei de partijen werden aangevallen door ver schillende in de zaal aanwezige communis ten. De verwarring was groot en er werden rake klappen uitgedeeld. Het duurde eenigen tijd alvorens de po litie in de gelegenheid was de vechtenden te scheiden en de orde te herstellen, In de, gangen van het Gebouvy voor K. en W. la gen verscheidene personen, die gewond wa ren of op een dusdanige wijze bewerkt, dat zij door kameraden de zaal uitgedragen moesten worden. Van ernstige verwondin gen is echter niets gebleken; wel hadden verscheidene personen vleeschwonden en schrammen opgeloopen. Eenigen zijn dooi de politie op hardhandige manier uit het Gebouw verwijderd. Na dit incident was de orde teruggekeerd on kon de vergadering voortgang hebben. Inmiddels had de leiding besloten aan den lieer Baars toch het woord te verleenen, waarop deze het podium beklom en een korte rede hield. Om 6 uur was de vergaderipg afgelpop^n. Toen is het huiten nog tót* 'G a - ernstige orde-verstoringen gekomen. Aanvankelijk was alles rustig en ver spreidden de vergaderingbezoekers zich or delijk. Op den Zuid-Oost-Buitensingel had zich echter een troepje verzameld, dat, na herhaaldelijk daartoe aangespoord te zijn door de politie, niet wilde doorloopen. De motorbrigade ging er toen op af en dwong den menschen uiteen te gaan. Hierbij schijnt een man te zijn aangereden, door de motor politie. De man viel op straat, doch in hoe verre hij gewond was, kon niet geconsta teerd worden, daar eenige kameraden hem dadelijk opnamen en naar zijn woning droegen in een hofje aan den Zuid-Oost-Bui tensingel. De politie werd toen heftig uitge scholden. Het publiek, dat voor het grootste deel uit bewoners van het hofje bestond, werd uiteen gejaagd en vluchtte het hofje in. Aanvankelijk liet de politie het daarbij, doch toen het schelden niet ophield, trok zij 't hofje in om de menschen te dwingen naar binnen te gaan. Nadat de agenten echter eenige pas sen gedaan hadden, werd plotseling een gedeelte van een grooten houten kist voor hun voeten gegooid, direct gevolgd door een partij glasscherven, die van 'n bovenverdieping rakelings langs het hoofd van een der ageten naar beneden kwamen, gelukkig zon der iemand te verwonden. Uit de huizen werd toen nog allerlei naar de politie geroepen, waarop do agenten hun sabel trokken en het hofje schoon veegden. Eensklaps werd uit een bovenver dieping een zware ijzeren staaf van een meter lengte naar beneden gewor pen, deze schramde een agent onbe duidend bij het oog. Toen werden de revolvers getrokken en werd geroepen, dat niemand zich voor de ramen mocht vertoonen of zich op de daken mocht bevinden. Alle ramen moesten dadelijk gesloten worden, anders zou er geschoten worden. Nadat nog eeni ge malen door politieruiters en mo torbrigade was opgetreden gelukte het eindelijk de rust te herstellen. Er bleef nog geruimen tijd politie in de buurt surveilleeren. DOOR ERN SNELTREIN VERMORZELD. Zaterdagmorgen had te Vriezenveen (Ov.) een tragisch ongeluk plaats. Het echtpaar Roolfs-Hulscher met twee kinderen begaf zich per rijwiel van Ittesbeck, een Duitsch grens- plaafsje, naar Goor voor een familie feest. Te Vriezenveen moesten ze een on- bewaakten spooroverweg passeeren. De beide kinderen waren reeds den overweg gepasseerd, toen de man zijn vrouw waarschuwde vcor een nade renden trein. Blijkbaar heeft de vrouw deze waarschuwing niet gehoord, want terwijl de heer R. van de fiets sprong reed zijn echtgenoote door en werd door den uit de richting Almelo kc£ menden trein gegrepen en meege sleurd en was terstond dood. Vreeselijk was de aanblik voor den man en de kinderen van het zwaar verminkte lijk van echtgenoote en moeder. De familie uit Goor, die de gasten verwachtte, werd opgebeld en was spoedig ter plaatse. In de raadszitting van de gemeente Leeu warderadeel (Fr.) werd niet eervol ontsla gen de gemeente-ambtenaar K. H., werk zaam op het bureau van gemeente-werken, die de gemeente heeft weten op te lichten voor de som van ,f 6831.471/2. Uit nadere gegevens blijkt, dat H. al ja ren aan het knoeien is geweest in de admi nistratie. De gemeente ontvanger kreeg kort geleden argwaan en gelastte aan een ac countant om een onderzoek in te stellen. H. vond dit best, maar wilde gaarne dat men in het begin van de volgende week zou ko men, daar Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de drukke dagen waren, waarin men ande re werkzaamheden niet best kon verrichten. Dit is toegestaan. Toen heeft H. kans gezien, wetende dat het toch verkeerd zou uitloo- pen om nog 2000 op te nemen welke be stemd waren voor uitbetaling van werkloo non van het gemeentepersoneel. Hiermede1 heeft hij nog eens goede ?:er willen maken, voor zijn verduisteringen aan het licht kwa men. Men heeft toen eerst in Ie richting Gro ningen gezocht, maar kreeg spoedig van in gezetenen bericht, dat II. in Amsterdam was Daar heeft men hem des Zaterdags al ge zien en de Amsterdamsche politie opmerk zaam gemaakt op de aanwezigheid. Volgens niet nader te controleeren gegevens heeft de politie toen daar geen ar' t op geslagen. Zoo verliep eön week, waarin H. lce zag om 2000 er door te brengen. Toen liet geld op ivas heeft hij zich per telefoon gemeld bij de politie te Huizum (Leeu warderadeel) De Amsterdamsche oolitie heeft hem toen op aanwijzing van de politie van Leeuwar- deradeel in het opgegeven perceel gevangen genomen. Naar „Friesch Dagblad" meldt weigerde H. de dagen, dat hij opgesloten zat in de cel in het gemeentehuis van Leeuwardera deel eenig voedsel tot zich te nemen. Had de Amsterdamsche politie sneller ingegrepen, dan was misschien og een groot deel van het geld gered geworden. DE DADERS OPGESPOORD Men zal zich herinneren, dat in den ochtend van 5 Maart j.l. op den Amsterdamscheweg onder Amstelveen een brutale overval met berooving heeft plaats gehad ten huize van den veekoopman H. J. Gels, tijdens zijn afwezigheid, waarbij geld en sieraden zijn ontvreemd, nadat de daders de vrouw des huizes ernstig hadden mis handeld, bloedend verwond en vast gebonden. De politie van Nieuwer-Amstel is er thans in geslaagd de beide man nen, die den overval hebben gepleegd op het spoor te komen. Het zijn de Hagenaars Oliehoek en Hofman, die dezer dagen in het Huis van Bewaring te Den Haag zijn opgesloten, als verdacht van de over val met berooving aldaar gepleegd op 12 Mei j.l., waarbij, zooals men weet in een leegstaand huis aan den Rijs- wijkschenweg een man ernstig is mis handeld. Mevrouw Gels heeft bij con frontatie ha'ar belagers pertinent her kend. Ook een boomenrooier, die tij dens den overval in de nabijheid van het huis werkte, herkende een der mannen. De verdachten hebben nog niet be kend. Omtrent de opsporing vernemen wij nader, dat de inspecteur van poli tie te Nieuwer-Amstel, de heer Bus- ser, een overeenkomst meende te ont dekken tusschen de wijze, waarop de overval te Amstelveen en die te Den Haag was gepleegd. Men heeft toen bij de Haagsche politie de foto's van verdachten opgevraagd en deze aan mevrouw Gels getoond, die de daders evenals bij de confrontatie heeft her kend. EEN BOM OP EVERDINGEN? Men meldt ons uit Everdingen: Toen dezer dagen drie vliegmachines boven ons dorp vlogen hoorden onze dorpsbewoners eensklaps een hevige knal. Uit een der machines was een soort bom ter grootte van een ei gevallen en terecht gekomen op de woning van het hoofd der openbare lagere school. De schoorsteen werd iets beschadigd. De dienstbode, die bezig was de ramen te zeemen, werd gelukkig niet geraakt. De bom is door de politie in beslag genomen en voorloopig op het gemeentehuis voor onderzoek gedeponeerd. EEN DOODE EN TAL VAN GEWONDEN Zondagmiddag tegen hall drie wil den twee motorrijders op de Rijksweg te Naarden passeeren, juist op het oogenblik, dat van de tegengestelde richting een auto uit' Bussum naderde. De beide motorrijwielen raakten el kaar even aan, hetgeen tot gevolg had, een van de beide motors over den kop sloeg. De bestuurder van dit rijwiel werd door de ruit geslingerd van de auto uit Bussum, met het gevolg dat hij op slag werd gedood. De autobestuurder, de heer De Groot uit Amsterdam bekwam geen letsel, echter bekwam de naast hem zitten de heer Hannema uit Amsterdam een armfractu-ur. De twee motorrijder had ook een bui teling gemaakt en bleef met een her senschudding op den weg liggen. In zorgwekkenden toestand is hij naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd Zijn naam en woonplaats zijn nog niet bekend. De om het leven gekomen mo torrijder is de 36-jarige H. Koppenol uit Bovenkerk (Z.H.) Zijn broer, die op de duo zat, kwam in een sloot te recht, doch werd niet gewond. De duo passagier van de andere motor, de heer Waaien uit Uithoorn werd slechts licht gewond. Eenige motorrijders, die in de file reden, botsten door de opstopping, die door het ongeval was ontstaan te gen elkaar. Hierbij werden eenige per sonen licht gewond. De auto van den heer De Groot had slechts met een vaart van 75 KM. gereden, terwijl volgens ooggetuigen de beide motorrijders hun tempo had den opgevoerd tot 100 K.M. DE DIEFSTAL IN HET CULLINAN HOUSE Zaterdag is te Berlijn de Duitscher ge arresteerd, die eenigen tijd geleden, juwee- len gestolen uit het Cullinan-House in de Kalverstraat, aan een buffetjuffrouw te Am sterdam had gegeven. Zijn signalement was naar het buitenland gezonden en Zaterdag gelukte het de Berlijnsche politie den man te arresteeren. HET GEHEIM VAN DE HEIDE Nader onderzoek van de Enschede- sche politie inzake de valsche munterij in Twente heeft nog ver schillende belangrijke aanwijzigingen opgeleverd. De politie meent met stelligheid te kunnen aannemen, dat de valsche rijksdaalders en guldens zijn vervaardigd, ten huize van den lasscher M., die in de voormalige gemeente Lonneker (thans Enschede) niet ver van Hengelo woonachtig is in een zeer eenzaam gelegen huis. In een schuur achter deze woning werden zooals gemeld, wel enkele voorwerpen aangetroffen, die erop wezen, dat het mogelijk was dat deze gebruikt waren voor het maken van valsch geld, maar afdoende zeker heid leverde dat niet op. Justitie en politie onderzochten daarna een naast de woning gelegen heideveld waar brokken gips werden gevonden, welke afdrukken van rijksdaalders en guldens vertoonden. De politie heeft naderhand te Denekamp nog een ooderzoek ingesteld, ten huize van een half. broer van W., den te Zutfen gearresteerden ex- gevangenbewaarder uit Rotterdam, die betrapt werd bij het uitgeven van valsche rijksdaalders. In het huis van den halfbroer werd een matrijs ge vonden geschikt voor het maken van 5-Mark- stukken. Toen de politie van Denekamp terugkeerde, begaf zij zich opnieuw naar het huis van M., waar het heideveld ten tweede male werd onderzocht. Aanvankelijk kon men niets ontdekken, doch juist toen de politie wilde heengaan, zag een der ambtenaren een los op den grond liggende heide plag. Daarop werd onder deze plag gegraven, waarbij men een groote zak ontdekte, waarin ver schillende nieuwe matrijzen werden gevonden voor het maken van valsche rijksdaalders en guldens, alsook ijzeren vormen, welke men gebruikt voor het maken van matrijzen. De lasscher M. heeft, naar men vermoedt, deze voorwerpen verborgen, zoodra hij van W.'s arrestatie in Zutfen hoorde. Nader worclt nog gemeld; Reeds voor het bezoek van justitie en poli tie waren enkele berichten in de couranten verschenen over de arrestatie van den ex- gevangenbewaarder zoodat de monteur ge waarschuwd was en hij dus alle gelegenheid had gehad om matrijzen, specie en andere voorwerpen die hij gebruikte voor het ver vaardigen van de valsche geldstukken, weg te stoppen Een minitieus onderzoek echter leverde nog genoeg op om tot de arrestatie van den monteur over te gaan. Tusschen zijn werktuigen immers in 't achtergedeelte van de schuur, werden enkele kleine voor werpen gevonden, die meestal niet in het bezit van monteurs zijn doch die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van val sche munten. De man, die als cocaine-smok- kelaar bekend staat, ontkende en zeide van niets te weten, doch hij werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te Almelo, waar hij door den rechter-com- misaris is gehoord. Ook nog een derde per soon uit de buurt, die waarschijnlijk betrok ken- is-jn..hgt .uitgeven van-sJe .valspb» gela st ukken en door de arrestatie van beide per vrij gelaten. Vanzelfsprekend heeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Men is nu allerwege op zijn hoede voor valsche geld stukken en dor de arrestatie van beide per sonen is het dan ook niet waarschijnlijk, dat nog eenige valsch geldstuk in Twente zal verschijnen. COCADORUS OVERLEDEN Zondag is te Amsterdam in den ouderdom van 67 jaar overleden Meier Linnewiel, de Amsterdamsche marktkoopman, die alge meen bekend stond onder den naam Coca- dorus. De overledene was de meester der marktkooplieden, die steeds werd nageaapt, doch nimmer geëvenaard. Een 25 jaar geleden stond Cocadorus op het toppunt van zijn roem, welke hij als marktkoopman te Amsterdam behaalde. Hij wist op meesterlijke wijze zijn waar aan den man te brengen en zijn toespraken, waarin de politiek steeds een rol speelde, waren van onverbeterlijken humor. Van heinde en ver kwam men zelfs om Cocadorus tel hooren, die, behalve in Amsterdam, ook in den om trek zijn talenten ten ge-hoore bracht. Niet alleen als marktkoopman, ook als humorist was Cocadorus gezocht. Zoo werd hij meermalen uitgenoodig-d voor tentoon stellingen en dergelijke. Ook de feesten van de onafhankelijkiheidsviering en in het kroningsjaar luisterde hij op en zelfs is hij eens op Het Loo voor de Koninklijke Fami lie opgetreden. Dit laatste was aanleiding voor Cocadorus, om zich hofleverancier te noemen. Zijn „redevoeringen'' zijn gebundeld in een werkje: „Op het Amstelveld". heerlijk IVOROL-tandpasta schuimt. Maar dit schuimen is juist ook zoo noodzakelijk, want dit schuim dringt reinigend door in alle ruimten tusschen tanden en kiezen, waar de borstel niet kan komen. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. Een raadselachtige gebeurtenis heeft zich, naar eerst thans bekend wordt, te Gouda in een woning op het Pre- toriaplein afgespeeld, waar des nachts een brand uitbrak, welke tijdig ge- bluscht kon worden en op zichzelf niet zooveel te beteeken,en had. Uit de om standigheden is echter gebleken, dat hier van opzettelijke brandstichting sprake is, doch de motieven en het daderschap zijn een volkomen myste rie. Volgens de Tel. werd de vrouw van den bewoner 's nachts omstree' een uur wak ker. De man, vader van drie kinderen, ging er op uit. Hij ontdekte twee vuurhaarden, een in de gang en een in de achterkamer. In de gang brandden kleeren, welke over daar staande fietsen hingen en een kapstok mot eveneens kleeren. In de achterkamer had een fauteuil vlam gevat. De bewoners stelden onmiddellijk pogin gen in het werk om den brand, welke nog maar kort geleden moest zijn uitgebroken, in de kiem te smoren. Er is naar schatting van den bewoner voor 150 schade aange richt, welke door verzekering gedekt wordt. De kleeren op de fietsen en aan den kap stok in de gang, liet tafelkleed en stoeien in de voor- en achterkamer bleken met petrole um overgoten te zijn zoodat het ongetwij feld de bedoeling is geweest den boel in brand te steken. Voorts werd de deur van den achteruitgang, welke naar de tuintjes achter de huizen leidt en waard -or men over een pad in verschillende omliggende straten kan komen, geopend en on een kier staand aangetroffen. Volgens verklaringen van de bewoners was deze deur voor het naar bed ga;an met een haakje -"esloten. Het gezinshoofd meent, dat hier van een aanslag moet worden gesproken. De man, die lid van de O. IP. is, gelooft, dat politie ke tegenstanders aan het werk zijn geweest. Nadat de brand gebluscht 's. heeft de man zich des nachts direc-t naar het politie bureau begeven om aangifte van deze vreem de historie te doen. Een politioneel onder zoek werd daarop ingesteld. Dit heeft tot gevolg gehad, dat Woensdag morgen de 36-jarige bewoner, d: werkloos is, onder verdenking zelf de hand in het spel gehad te hebben, werd gearresteerd. De politie hield rekening met de mogelijk heid van bedrog om door bran '~.t'-' een verzekeringssom, welke 2000 bedraagt, ge heel of gedeeltelijk machtig te worden. Er geschiedde een huiszoeking, welke evenwel niets opleverde. De man ontkent met klem zelf iets met deze geheimzinnige gebeurtenis uitstaande te hebben. Hij houdt vol dat het daderschap bij anderen gezocht moet worden zonder te kunnen vermoeden wie d-e onbekende is of de onbekenden zijn. Voor de tegen hem gerezen verdenking blijkt intusschen ge-en voldoende bewijs grond te bestaan, want na 32 uur in ver zekering te zijn geweest, is hij Donderdag op vrije voeten gesteld en naar huis terug gekeerd. 'i p-i OM HET GOUD VAN DE „LUTINE" Woensdagmiddag even voor 3 uur is de toren van den ondernemer Beckers, welke toren het goud van de gezonken „Lutine" bij Terschelling zal moeten naar boven halen, uit Amsterdam vertrokken, geladen op een drie honderd tons dekschuit. Op deze dekschuit stond de toren van 70 ton in twee gedeelten. Het kleinste deel lag achterop in een groote hoeveelheid ballast- zand, dat noodig was om de zolderschuit waterpas te houden. Voorop stond de eigen lijke ketel, aan twee zijden nog wel een meter over de dekschuit uitstekend. Het schutten door de Oranjesluizen bij Schellingwoude duurde tien minuten en tegen vier uur was de enorme toren op het IJsselmeer aangekomen, om naar Harlingen getrokken te worden door den sleepdienst Huisman te Amsterdam. Vandaar wil men overvaren naar Terschelling. Men heeft veer tien dagen noodig om den toren in zijn ge heel te monteeren en in den bok te hangen. Bij windstil weer vaart men dan uit. Don derdagmorgen is het geheele zaakje in de haven van Terschelling aangekomen. DOOR EEN DRAAIAS VERPLETTERD Te Dorst (N.Br.) heeft op de steenfabriek van de firma Oomen een droevig ongeluk plaats gehad. De 54-jarige machinist A. van Bijnen uit Oosterhout werd tijdens zijn werk zaamheden door een draaias gegrepen en rondgeslingerd. De ongelukkige werd zwaar verminkt en moet op slag gedood zijn. Hij is naar het St. Jozefsgesticht te Oosterhout overgebracht. De hêer Bijnen, die reeds meer dan 40 jaar bij de firma Oomen in dienst was, was niet gehuwd. Histouseh verlisa! over de gebeurtenissen van 1830—1833 Door J. SNOEP Jr. (31 Maar reeds schrok men op door de mare van een nieuwe ramp: bok in 't tweede huis, dat door 't vuur reeds was aange tast en vol rook stond, moesten nog men schen zijn; een oude man en een kind van slechts eenige maanden. Weer renden eenige mannen het huis binnen en een groote schrik had zich van heel de menigte meester gemaakt zou deze .vreeselijke morgen nog meer men schenlevens eischen? 't Duurde lang eer men zekerheid had. In de gang en op de trappen was de rook zoo dicht, dat 't bijna onmogelijk was naar boven te komen. Er he.erschte een gewel dige spanning; het blusschingswerk mocht niet worden gestaakt, maar 'toch ging aller gedachten uit naar 't tweetal menschen. wier loven door een afschuwelijke dood bedreigd werd. Opeen-s drongen allen zoo dicht mogelijk naar voren en velen slaakten een diepe zucht van verlichting; de grijsaard was ge red! Hij zag erg bleek en keek als versuft om zich-heen; twee mannen droegen hem naar een woning in de nabijheid. Hoe zou 't met liet kind- afloopen? Zou dat niet meer kunnen worden gered, en waar bleven de -mannen toch, die zoo moe dig hun leven, waagden? Wie weet waren ize zélf misschien Maar weer rekten allen de hals om toch maar goed te kunnen zien wat er nu ge beurde. Daar kwamen weer menschen uit 't bedreigde huisdaardaér strompelde een jongen naar buiten en hij droeg in oen deken wat op de armen Er steeg een onderdrukt gejiUiich uit de menigte op. ,,'t Kind is geredo-en jongen heeft 't van hoven gehaald!" riep een stem vlak bij 't huis. „Wie is die jongen?" vroegen verschillen de stemmen, doch niemand die 't wist. Maar -dan opeens schreeuwde de zware stem van een der brandweermannon: „Wie die dappere jongen is?Geurt Riikers uit de Breestraat!" Men verdrong zich om den jongen held te zien, maar Geurt had zich al uit d-e voe ten gemaakt. De ,suffer" had weer getoond welk een moedig jongenshart in hem klopte. Toen hij hoorde van 't kind, dat in groot gevaar ver keerde, was hij gelij-k met eenige mannen het huis binn-emge-rend. 't Viel niet mee de trap te vinden en 't was nog moeilijker naar boven te komen. Hand aan hand hadden zo zoo laag mogelijk bij den grond de kamer bereikt, waar 't kind in de wieg lag. Met een snelle beweging -had Geurt d-e kleine er uitgetild en toen was de moeilijke terugtocht begonnen. Zijn oogen deden h-ern pijn van de rook, op 't laatst was bijna geen adem meer te halen; maar twee mannen hadden hem stevig vast gehouden en zoo waren zo allen behouden buiten gekomen. De kleine leefde nog en lag spoedig in de aim en van een overgelukkige moeder. I-Iet vuur had nu uitgeraasd, 't Had twee menschenlevens gecisclit, terwijl er twee nauwelijks kond-en worden gered. Deze 3d-e Maart van 't jaar 1832 was een droeve dag voor Dordrecht. Maar ook werd dankbaar herdacht de onverschrokken moed van dappere burgers, die 't leven waagden om dat van anderen te redden. Wat keek moeder Rijkers op, toen ze Van Geurts heldendaad hoorde vertellen! „Je bent m'n flinke jongen, waarop ik trotsc-h ben!" zei ze met tranen in de oogen, toen Geurt thuis kwam. En allen waren 't met haar hartelijk eens. Ook Henk, die wel eens ruzie met z'n broer had, omdat deze vaak zoo saai en secuur kon zijn Do zomer kroop voorbij. De roemrijke Tiendaagsche Veldtocht was al weer een jaar geleden, maar de verhou ding tusschen Nederland en België blee* gespannen. In de Breestraat ging 't leven zijn gewone gang. Henk en Geurt waren al veertien jaar. Henk was timmeimansleerling geworden, maar Geurt ginig nog steeds naar school. Dat een flinke jongen o-p dien leeftijd nog geen ambacht leerde, was wel een zeldzaam heid. Maar de tijden waren moeilijk, de werkloosheid groot, en de oude schoolmees ter had gezegd: „Laat Geurt nog maar 'n poosje -bij me. Hij kan goed leeren en help* me al aardig wie weet kan hij straks m'n opvolger word-enl" 't Was midden-Aug-ustus, toen voor Dordt een vreeselijke tij-d aanbrak: de cholera brak uit Grootvader zoowel als Rijkers en zijn vrouw wisten wat dat beteekende. Ze waren 't jaar 1807 nog niet vergeten, ioen in kor ten tijd meer dan twee honderd menschen aan deze gevreesde ziekte bezweken. De Schoolmeester, die zich graag in de Dordtsche kronieken verdiente, wist te ver tellen van nóg vreeselijker bezoekingen. In vroeger eeuwen werd Dordt herhaaldelijk geteisterd door d-e pest, die in enkele dagen honderden menschenlevens afmaaide. In .1637 werden meer dan 3500 burgers graf waarts gebracht. Zóó erg was 't in later tijden gelukkig niet meer geweest, dank zij vooral de krachtige maatregelen door 't stadsbestuur genomen. Maar toch werd de cholera als een ont zettende geesel beschouwd, en ieder sloeg de schrik om 't hart bij 't vernemen van de tijding, dat er binnen de stad lijders aan deze ziekte waren. In dien avond van 10 Augustus ging de schrikmare door de stad: een zieke is naar het cholera-liuis gebracht. Dit huis aan de Vriesestraat werd steeds gereed gehouden om lijders aanstonds te kunnen opnemen Grootvader Rijkers beschouwde 't als een groote zegen, dat in dezen tijd de stedelijke overheid rusteloos bezig was met alle be schikbare middel-en -de ziekte te bestrijden. Er waren menschen, die beweerden, dat al die maatregelen toch niets konden helpen, omdat deze ziekte een bezoeking van den Heere was. De gel-oovige grijsaard stemde dit laatste volkomen toe, maar zeide tevens met grooten nadruk, dat waar God midde len gaf om ahri 't onheil te ontkom-en, die middelen met alle kracht moesten worden aangegrepen. En dominee Van Kooten was 't hierin hartelijk met hem eens. De ziekte breidde zich snel uit; tientallen lijders werden naar 't sombere huis aan de Vriesestraat gebracht, en de donkere wolken pakten zich met steeds meer drei ging boven de Merwestad samen. De oude leeraar was rusteloos in de weer de kranken te bezoeken. Men smeekte hem thuis te blijven, want 't gevaar van besmet ting was zoo groot. Maar de bijna blinde prediker wilde daarvan niet weten. Hij liet zich naar de woningen der lijders brengen, ook bezocht hij telkens weer het cholera- -huis. En terwijl hij aan de krankbedden vurig smeekte of 't d-en Heere behagen mocht den slaand-en engel terug te roepen, bereidde hij de kranken ernstig voor op de laatste ure. Hij sprak over de pestilentie, die in de donkerheid wandelt en het ver derf, dat op den middag verwoest; maar ook herinnerde hij aan de belofte des Hee- ren, waarin hij zelf troost putte: Hij zal u dekken met Zijne vlerken en onder Zijne vleugel-en zult gij betrouwen; Zijne waar heid is een rondas en beukelaar. De trouwe leeraar werd niet moede zijn Zieken te -bezoeken. Maar een groote ontroe ring greep hem aan, toen hij de tijding ont ving, dat ook Grootvader Rijkers naar 't chol-erahiu-is was gebracht Hij bezocht zijn trouwen vriend geregeld, en terwijl hij hem bracht de troost van 't Woord, werd hij zelf gesticht en verkwikt door liet krachtige geloof van den vromen grijsaard. Hoe stil was 't in de Breestraat in de-ze bange dagen. Nu eerst, beseften allen hoe lief ze den kranke hadden en allen vereenig- den zich in vurig gebed om zijn herstel. Rijkers had 't Anton geschreven, maar wie zou zeggen wat er al gebeurd kon zijn eer de brief zijn bestemming had bereikt? Moeder Rijkers was 't laatste jaar oud geworden; heur haar begon te grijzen en zorgrimpels ploegden 't trouwe gelaat. Kwam dan nóóit een ein-de aan de tegen slagen en bezoekingen? Misschien zouden ze Grootvader nooit meer in de Breestraat terugzien en Anton? Maar als de golven der beproeving hoog gingen, greep ze zich vast aan het Woord des Heeren en dacht ze aan dien tekst, waaraan dominee Van Kooten gedurig weer herinnerde: Hij zal u dekken met Zijne vlerk-en en onder Zijne vleugelen zult. gij betrouwen Tien dagen, die wel bange maanden sche nen, woedde -de cholera binnen Dord-t; 158 inwoners werden door de ziekte aangetast en 94 maal moest de droeve tocht worden ge maakt naar 't nieuwe kerkhof bij 't. Blaauw- lvuis te Dubbeldam. En bij die velen be hoorde ook 'n zusje van Jan van Zomeren... Nu de dood zoo vlak bij was en zijn sik kel eiken dag talrijke menschenlevens af maaide, heerschte in de huizen en op straal een ongekende ernst; de stad geleek wel een groote ziekenkamer, waar 't ergste gevreesd werd en de dood elk oogenblik de vensters kon binnenklimmen. Van menschen, die men gister nog gezond en wel had gespro ken, ontving men plotseling het doodsbe richt o, wat bleek het oude Schriftwoord een niet te loochenen waarheid te bevatten er is maar één schrede tusschen ons en de dood De bidstond op Zondagavond 2 September werd door een groote schare bijgewoond en vol eerbied en ontroering zong de gemc'enic: *k Zucht, daar kolk en afgrond loeit, Daar 't gedruisch der wat'ren groeit, Daar Uw golven, daar Uw baren Mijn benauwde ziel vervaren. iWorüt vervolgd) g Donderdag Raad dezer onder voorzit Hollander. Aanwezig houder Mijs. De VOORZ waarna de ring gelezen De heer LI vóór de verg zooals in de De SECRE besloten is. De li-eer vroeger ook gestemd mo aansluiting toen tegen dat hij er v De SECRE de juistheid Comte heeft De notuler Aan de Ingekomei Staten vam Ingekomer beetuiur Dirl zond-er keur keurd wore Uit Stellei Nieuwe Ton-; ricM ingeko Ingekomei commissie lagen. B. en W. tenzij de pri verhoogd wc De heer laatste. De goéd-koop e De VOOR prijs niet ve De heer zooveel mog gehouden. De VOOR; worden gehc De heer ging van d-e De heer raden blijve De heer competent is er v-yor li alleen in be De VOOR de g-aecomn leen een we ten de gemi geven mom De heer commissie moeiten die werken? Wethoud-e niet mid-dei komen. De niet doen a-1 vertrouwen 1931 sloot was toen drijf kan ee dragen! De heer in het pres verlaging den i6. Het voor. m.a.s. aan-g Ingekome waarin voo wijzigingen aan te bre maakt wor< buitengewo bestuur. Ald-us wo Ingekome meentera-a-d eteld wioirdt bestuursled ding op Gc ren. Met de st wordt het Inge-kome Bond van wilde bokk B. en W. verord-eninj kan warde verordeni-ni Volgens B. de prov-inci De ra-ad vereenigen, Het voor te-begrootin zigen, wot- De be-gro wordt op onderzoek, den heer Het totaal De begrc „Goeroe er bespreking Wethouc bedrijfspot een dure dat tariefs Dat zou d ten drager Ook ander 't begin. D voordeelen De cadeau De VOO: kunnen, nieuwe al gestreefd tarief. He de resulta vermeerde volge en v kan het ti De h-eer recla-mcan voordeeier Wethou ti-ngx bete stand hee: daar steui getroffen, holpen m dingen. E niet mee lie heer gebruik v op. Wethou •1. t ei re het ve l De gas: houder De VO< noodig ei kan het Om tot Hrijf opg

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2