MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 26 MEI 1934 Gemeenteraad van Dirksland DIRKSLAND, DE OUDSTE POLDER Wat hoort hij malsche sla OM DE EER VAN DE VLAG a it AD IJV ^.cbesteslaql^ Schaakrubriek sus nm&mm iêiKT a ir wt W mFi Afwezig de hoeren Roodzant (Wethou der) en de heer G. van 't Geloof Az. De Voorzitter Burgemeester Visscher opent de vergadering met gebed, waarna dc niotulen worden gelezen, welke onver anderd worden vastgesteld. De heer HAAGENS vraagt hoe het nu zit met de erfpachtsgrond tuintjes. Dn grond van Lampers stond eerst op 90 cent en die grond is minder waard. De VÖORZ. zegt, dat allen gelijk op TO cent zijn gebracht. Ingekomen stukken: Bericht van den Minister van Fin. en Binnenl. Zaken, in verband met de finan ciën Rijk en Gemeente, dat een korting wordt toegepast van G pet., neerkomende op 23.49 cent per inwoner. Bericht van den Minister van Soc. Za ken, dat op Blok I (woningbouw) een te kort is van f 914.72. Onderhoudsfonds f 178 minder. Tekort f 736.72 wordt vastgesteld. De bijdrage Blok I bedraagt nihil; ma- terialenbijdrago idem; rentebijdrage f 552. Blok II f 1287.85 verminderd met f loS in verband circulaire minister. Materiaal- bijdrage f 794. Het Centraal Bureau voor advies Ned. Gemeenten heeft controle geoefend op de gasfabriek. Boeken en bescheiden in orde. Ter visie wordt gelegd beredeneerd ver slag verbetering Volkshuisvesting. Bericht Inspecteur L.O. Inspectie Bnelle, goedkeuring benoeming wachtgeldster ipej. Poots te Nieuwe Tonge. Voorgelezen wordt verslag Commissie v. Toezicht. Hieruit blijkt dat in de vacature van Nieuwenhuize benoemd is de beer Duhen. De andere aftredenden zijn her benoemd. Aan de O.L. School zijn momen teel 6 leerkrachten. Op de O.L. School zijn 189, op de Chr. School 193 leerlingen. Steunverl®eninB De steunverleening is geregeld naar een loon van f 10.80 per week. Uitgetrokkenen: Gehuwd en ongehuwd f 6.50 met een toeslag van 50 cent per kind tot een max. van 4 kinderen. Kostgangers f 3. Reglementair niet rechthebbenden. Gehuwd en ongehuwd f 6. Kostgangers f 4.50. Ongeorganiseerden: f 5.50, zelfde toeslag als boven. Het komt hier op neer, dat het door den Minister lang gewenschto verschil is ver kregen, nl. 1 gulden fusschen georgani- seerden en ongeorganiseerden. Dit verschil is gemaakt, door de ongeorganiseerden 50 cent te verlagen. De heer D.F, BONTE: Op 15 Mei is h.et loon gestegen van f 1.80 op f 2.20. Wordt de steunregeling daarmede ook verhoogd. De VOORZ.: De vraag is of de Minister het doet, We zullen het probeeren. Bericht van de heeren D. Sijtsma. M. Grootenboer, Weitering, Potter, dat zij hun benoeming tot lid van de comm. tot wering van schoolverzuim aannemen. Dc heer 1. Poortvliet bericht dat hij zijn benoeming wegens drukke werkzaamheden niet aan vaardt. Dan is er een brief ingekomen van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, dat zij het betreuren, dat in de vorige zit ting, htm lid Mr. A. Zaaijer, die 20 jaar in hun bestuur zitting nam, niet is herbe noemd. Zij meenen, dat dit een fout is en o]) een vergissing berust en verzioeken dit wel te willen herzien, daar zij anders voor nemens zijn, algeheel af te treden. De heer DE BONTE drukt er ook zijn verwondering over uit, dat do stemming zoo verloopen is. Zonder meer heeft, hij bij de voordrachten op no. 1 gestemd. De heer Zaaijer was de laatste. Hij had er geen erg in, dat deze niet was herbenoemd, daar hij nog iets anders te bespreken had, en daarin verdiept was. Eerst later kwam hij tot de ontdekking, dat Mr. Zaaijer niet herkozen was. anders had hij direct zijn opmerkingen ten beste gegeven. Spr. vindt het jammer, dat hij niet geluisterd heeft naar de uitslag. Spr. vindt het frappant, en verdenkt de heeren van een afspraak, in verhand met bepaalde feiten, betreffen de de houding van Mr. Zaaijer op de ver gadering van Het Groene Kruis. Spr. is niet op die vergadering geweest en wil do strijdmethodes daar toegepast look niet goedpraten. Spreker keurt het af als een groep raadsleden optrekken om iets te doen zonder hem er in te betrekken. Spr. zegt dit niet om Mr. Zaaijer's houding te ver dedigen. Integendeel. Hij weet van tot oordeelen bevoegde personen, dat zijn houding en wijze van optreden daar, niet. adrem was. Maar het gaat niet aan iemand daarom hier met een dom potlood af te maken. Typeerend is, dat 4 van de 6 raadsleden daar mee meegingen. Men verlaagt op die manier zijn prestige van zijn raadslid maatschap. Voorloopig heb ik hiermee ge zegd. De VOORZ: het 3e punt, heeren. 3. Voorstel tot. wijziging van de Statuten van de Stichting „de Drinkwaterleiding Goeree en Overfiakkee". De wijziging is op verzoek van Ged. Sta ten, naar aanleiding van een conversie, die moet plaats hebben. Dit is in B. en W. behandeld, tegelijkertijd is' een schrijven ontvangen van liet raadslid de Bonte, waar in ter sprake gebzacht wordt de ongelijk heid die er is in het Bestuur. In de ver andering van het geheeie Dagelijksch Be stuur is nergens voorzien. Het adres houdt in het geheeie Bestuur om de 5 jaren te laten aftreden en terstond weer herkies baar te stellen. Daar het nog niet in B. en W. is behan deld, wil de Voorz. het aanhouden. De lieer DE BONTE licht echter zijn voorstel breedvoerig toe en wijst er op, dat wel de gewone leden maar niet de le den die ambtshalve in het Dagel. Bestuur zitten, kunnen worden vervangen. Ner gens valt dat te lezen. Nu kan men zeggen, het valt samen met hun ambt, doch spr. vindt dat het nooit aftreden niet in de lijn ligt. Alleen gewone leden treden op hun beurt af, de overigen niet. Spreker noemt een sterk voorbeeld. Burgemeester den Hollander is voorzitter en Burgemeester Nieborg is Secretaris. Niemand kan hen uit hun ambt ontzetten. Spr. begrijpt niet, boe Ged. Staten de Statuten zoo hebben goed gekeurd. Bij iedere Stichting moet toch een termijn gesteld worden, waarbij het geheeie Bestuur aftreedt. Bij artikel 13 zou spreker daarom een alinea willen voegen, dat hot Dag. Bestuur om de 5 jaren in zijn geheel aftreedt, wel echter weer herkies baar wordt gesteld. De heer SOETEMAN kan mot het voor stel niet accoord gaan. Logisch vindt spr. dat het hoofd der ge meente zitting neemt, het eenigste is, dat onder elkaar uitgemaakt wordt, wie Voor zitter en Secretaris wordt. De heer DF, BONTE meent dat het Be stuur de functies wel weet te verdeelen. 't Gaat er over, dat de Burgemeesters er nooit uitkomen, al maken ze hot b.v. nog zoo bont. Wordt dit voorstel aangenomen, dan is h.et tenminste mogelijk, dat er ééns in de 5 jaren verandering komt. Tevens verzocht spr. de overige gemeenten te vra gen adhesie te betuigen. De VOORZ. brengt eerst liet voorstel van Ged. Staten in stemming, daarna het voor stel van de lieer de Bonte. Beide worden ze aangenomen. 4. Voorste!, dat de Raad besluite de vast stelling van de pensioensgrondslagen van gemeenteambtenaren, voor zoover deze tot zijn bevoegdheid behoort, aan Burgemees ter en Wethouders over te dragen. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om aansluiting hij den Z.- Holl. Brandweerbond. De heer SOETEMAN: Dat is meer nadeel dan voordcel! De heer DE BONTE vindt het op zich zelf wel goed, maar de lncaliteit te beperkt. Wordt afwijzend beschikt. 6. Voorstel om een bedrag van f 135 be schikbaar te stellen tot het doen ontwer pen van een uitbreidingsplan voor een ge deelte van liet. Eiland. Dit streekplan is op verzoek van Ged. Stalen. B. en IV. meenen dat dit nut kan afwerpen en adviseeren er op in te gaan. Wordt aldus besloten. 7. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van J. Vermeulen c.a. om verlichting van Personeele Belasting voor biljarten. In dit adres komt een soort dreigement voor, dat wanneer afwijzend wordt beschikt dan de hiijards algeheel zuilen worden opgeruimd. De heer HAAGENS: Als za dat dreige ment volvoerden, was je ineens klaar. De VOORZ.: Dan konden alle belasting betalers wel zeggen, ik loop wegi Dat is geen redeneering. Besloten wordt dit punt hij de begrootiug te behandelen. 8. Behandeling reclames Hondenbelas ting. Wordt goedgekeurd. 9. Voorstel benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in de vacature J. E. Weitering. Aanbeveling no. 1 de aftredende, no. 2 A. Hagens Wzn. De lieer Weitering wordt benyemd met GRAAF FLORIS V EN ALBERT VAN VOORNE Dirksland of zooals men vroeger schreef Dercxlant, is of de oudste, of eerst bedijkte polder van het vroeger afzonderlijke eiland Overfiakkee of Zuidvoorne. Reeds vroeg vindt men van dezen pol der gewag gemaakt. In 1275 was Graaf Floris V aan den heer Albert van Voorne 200 Hollandsche ponden schuldig. Daarom gaf hij hem een zeker zout land tot onder pand, Diederiksland geheeten, in hot mid den van Februari 1275 onder voorwaarde, dat de leening vóór den 17en September van dit jaar afgelost en terugbetaald moet worden. Omdat Floris niet in staat was hieraan te voldoen, was hij genoodzaakt het land in vollen eigendom aan den Heer van Voouc af te staan, wat plaats vond op den tweeden Vrijdag in 1284, met vrijwa ring voor den Heer van Voorne, en vrij geleide voor dc kooplieden, die af en aan ze idea varen. Deze afstandsbrief werd naderhand be krachtigd door Graaf Willem IV, den 25en Maart 1339. Vier en twintig jaren later, in 1363 dus, schonk Vrouw Margaretha van Moermon'd, vrouwe van Heemskerk, bij octrooi, den lijftocht van Dirksland, wat blijkt uit de Registers van de Grafelijkheid vun Holland. Het gors schijnt vr r 1413 voor een ge deelte te hebben behoort aan het geslacht van Jan van Renessu van Everingen, Rid der. Deze heeft met Jan, Hendrik en Klaas van Renesse broeders en knapen, door een openbare acte op Allerheiligen- avond, van het jaar 1413 bekend gemaakt, dat zij aan den Prior en het Convent dei- reguliere Kanonnieken van Rugge, en hun medestanders verkocht hebben de rechte 41 stem. 10. Voorstel goedkeuring begrooting van de N'.V. E.M.G.O voor 1934—35 De verschillende ramingen zijn iets ge wijzigd: de opbrengst was in 1933 f 93.600; nu geraamd op f 101.500. Raten geraamd f 154.740 af f 129.930 Bruto winst f 24.800 Met nog een begrootingswijziging wordt een en ander goedgekeuid. De heer 1)E BONTE vindt de reclame die de Emgo maakt niet wat je noemt, 't Zal wel niet zooveel kosten, maar die kosten overtreffen toch wel de bat-en, meent spr. De VOORZ.: Inderdaad. In de geheime zitting zal ik er iets over mededeelen. De lieer DE BONTE: De verlakkerij ligt er dik op. De mensrhen vliegen er dan ook niet zoo vlug in, omdat ze dat wel vxielen. De VOORZ.: 't Is net als met de reclame bij Kieviet. Als je daar wat koopt in de winkel en wat toekrijgt, betaal je 't ook vast. Dat weet je vooruit. Maarwe hebben er 400 nieuwe aansluitingen mee binnen gekregen. De heer DE BONTE: Uit commercieel oogpunt, enfin, maar zakelijk is 't niet. li. Behandeling Bouw- en bcwonings- verordening. Wordt zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Nog doet de Voorz. een medeleeling over dn uitkeering steun, 't Is thans Mei. en wat voor 1934 geraamd is, is al verbruikt. Hoe ze' dat verder moeten. (Later werd ons meegedeeld, dat wat verleden jaar in één maand werd uitge keerd nu in één week wordt uitgegeven. Over 1933 is f 3500 uitgekeerd). Sluiting. Historisch verhaal over de gebeurtenissen van 1830—1833 Door J. SNOEP Jr. .(30 „Binnen vijf, hoogstens tien dagen mar- cheeren mijn troepen de Citadel binnen!" had de Fransche maarschalk Gérard in een overmoedige bui gezegd. Maar hij vergiste zich deerlijk. Na tien dagen was hij nog niets gevorderd en daver den de Nederlandsche kanonnen hem moe diger dan ooit tegen. De kleine Antwerpsche vijfhoek werd twee-en-twintig dagen en nachten gebeukt door een ontzettende ijzermassa. Ten slotte werd het beruchte Belgische monstermortier op de vesting gericht en gierden hommen van duizend pond door de lucht. En toen eindelijk de witte vlag omhoog ging, bestond er geen Antwerpsche Citadel meer. Het eene gebouw na 't andere was bezweken, de bekieedingsmiaren in de gracht gestort, de aarden borstweringen in een gezakt, de geschutsblindeeringen ver nield, de kanonnen onbruikbaar gewor den 't Had niet veel gescheeld of de vesting met heel haar dappere bemanning vvas in de lucht gevlogen. Een bom sloeg in het kruitmagazijn van een der bolwerken. Nog een oogenblik enMaar een kanonnier zag 't groote gevaar en ijlde aanstonds toe. Hij greep den bom en. met de woorden. De heerlijkste sla zonder slaolie is als een keuken zonder fornuis! Bij sla hoort slaolie, bij malsche sla de fijnste slaolie: Saladine. Kies bij den groenteboer het beste: heerlijke, jonge zomer-sla en bij den kruidenier óók het beste: Saladine' GOUDZEGEL 80 CENT - CROENZEGEL 65 CENT - ROODZEGEL 50 CENT helft van een zestde deel uitgors, Dircx- lant geheeten, gelegen in het land van Voorne, buitendijks, met Duivenwaard. Grijsoord, Breemscat met al zijn toebehoo- ren, zooals liet toen gelegen was of na- maals liggen mocht, boven water of bene den. Hier is dus sprake van een zoutland. d.i. een onbedijkt gors of schor, dat bij buiten gewone vloeden onderliep; liet vrijgeleide van kooplieden, die of en aan zouden va ren, bewijst, dat dit gors gedurende lan ger of korter tijd in liet jaar. bewoond werd hetzij door visschers, hetzij door herders of veehoeders, die wellicht in den zomer daar eenige maanden doorbrachten; een vermoeden, dat ook grond vindt in de om standigheid, dat in den polder op verschil lende plaatsen zeer hoog gelegen percee- leri land voorkomen, die als vluchtheuvels bij hooge vloeden konden dienen. Uit liet Register van Privilogiên, 1104 I486 in liet Rijksarchief aanwezig, blijkt, dat in 1415, 8 dagen in November, Hertog Johan van Beieren, Elect van Luik, Grave van Loon, enz., Ileere van Voorne enz verklaart, dikwijls en zeer vervolgd te zijn, om een uitgors uit te geven, oni te be dijken tot oen korenland, geheeten Dirckx- land, binnen zijn heerlijkheid van Voorne. daar heer Jan van Renesse en liet kloos ter van de Catbuizers te Zelhem, huiten dienst en het klooster van de Regulieren te Rugge, buiten der stede van den Briel een zesde deel gelijk met hem doelen, "n van welk uitgors men slechts vijf zesde deelen bedijken mocht, en daarom maakt hij met de laatstgenoemden een overeen komst, dat zij voor luin aandeel zullen nemen een zesde deel in Dirkslaiul, dat is geheeten Harkinge. met wieren, met alle killen, slikken, aanworpen, aanwassen en al zijn toebehooren, belegen binnen deze merken aan de Zuidzijde: lange Greve- lingen; aan de Westzijde: korte Grevelin- gen: aan de Oost- en aan de Noordzijde: de breede d.i. de in de polders Klukerland Sint Elizabeth nog bestaande oude Dee, iiet paardengat en klaasjeswater. Hierop volgt den I3en November 1413 de uitgifte tot bedijking van Dirksland, zooals die hier vermeld wordt: „Hartoge Jan van Beyeren, hij der ge naden Godts, Elect van Luick, ende grave van Loen, Ileere van Voorne. doen kond allen luyden, dat wij gegeven hebben ende uytgeven mits desen tegenwoordigen on sen Brieve, onsen lieven Pieter Clnos. Soon ende sijnen medegesellen, te liedijc- ken tot eenen koornlande Dirrxlandt m-'t allen sijnen toebehoren, al soo verre als ment binnen den dijeke "lijeken sal, in alle manieren, als Uien beschreven staet; in den eersten so" sullen Pieter voornoemt ende sijnne medegesellen bedij ken onse uytgorssen voorsz. tot hacren schoonste ende oirbaren, ende suilen ons van de bedijkte voorse. geven ende vrij bedijken, de sevenste veure ons dat bewij- senilo mitter cavelo, aen sos blocken ofte min. Item soo sullen wij hebben in onsen lande voorsz. als dat bedijekt is van koren- tiende en dan vlastienden don Elfter- schoof. ende van Lamthienden, dat thien- de lam. Item soo sulien wij die keuze hebben drie jaren lang naaestknmeiule van den korenthiendens voorsz. ol van onser gorshuuren, so onse gnrsen voorsz. nu ter tijd gelden, dat is te weten van al- soo vele als de voorsz. bedijrkors bedijeken sullen. Item soo sullen wij hebben van elck gemote hints, een halven hollantse groote van allen den land, dat den latnl- luiden toebehooren sal, te betaalon alle jaeren tot Sint Maertensmisse in den win ter, ende mits desen voorsz. halven groote. 't jaers, sal dit voorsz. lant quite wezen, seven jaer lank, nadat de ploeg eerst daar- inne komen sal, van alle Ilefrvaerderi, beden, diensten ende lasten, ende 't evn- de de seven jaren jank voorsz.; soo snl dit voorsz. lant ons dienen ter Heervaart, gelijk ons lant van den Nieuwen Hoorno, na grootheyt des lants voorsz., ende tot wat tijden óns in onsen lande van Voorn o eenige beden gegeven zal worden, met ge- meender overdracht des Lands van Voorne soo snl dit voorsz. landt quite weson met halve heden Item soo sullen wij allen on- dei-snten in onsen landen voorsz. woon achtig wezende, beschermen ende ontlas ten van allen onhesrhevden lasten, die den Provisor van Bissehopswnge van Uytrecht in eeniger wijs opleggen mochte, gclijrk onsen anderen ondersaten ons land van Voorne, Item soo en sullen wij van gcenen breucken, die in onsen niuuiande voorsz. gesrliien mocht, terechte setten, doch doen settcn, vangen, gijsselen, snerken, noch doen soecken, om recht daeraf te doen, dan in onsen Nieulandc voorsz., na regt ende Costume oils lands van Voorne, solider van leengoederen, ende van den hoogsten regte, ende soo wie regt begeert, die sal men recht doen eer men emant anders regt doen sal. Item soo sullen wij geene vecron verhuuren. noch doen verhuuren, om uyt onsen nietilande voorsz. uyt en in te varren, binnen drie jaeren, nadat hij dit voorsz. lant bestaan sal te bedijken. Ende ten einde de voorsz. drie jaren soo sullen wij onse voorsz. voeren mogen verhuuren tot onsen schoonste ende oirbaer, des dat van aiie onse ondersaetcu in onsen nieuwe lande voorsz. wonende, solve ende met hacren goede vaeren mogen tot. eeuwigen daege, dan 't hun geneugen zal, met die scheepen die de voorsz. lantluidon toebe hooren sullen, soiider eenigli veerschot daeraf te geven. Item soo sullen Pieter Claeszoon voorsz. ende sijn medegesellen in onsen lande voorsz. setten, Schouten ende Schepenen; dit voorschreve nieuwe landt mede te bedrijven seven jaren ianck duurende, nadat men bestaen zal te be dijeken, die henluyden genoegen zal. Item 't enden de seven jaeren voorsz, soo en sal niemant wese Schout, noch Schepenen in onsen Nieulandc voorsz., hij en sal daerin hebben tien genieten eigenlants, ende daerinne woonagtig wesen. Item wie 't Schependom wederzeyde in onsen lande voorsz. in gebander spraeken ende vier srliaere, die sal verbeuren tien pont swar- tcn, also dikwijls als hij dat deile, die een lieltt ons toe behoorende ende die andere helft onzer Schepenen ons lants voorsz. Item soo sullen alle onse ondersaten woon agtig in ons lants voorsz berninge winnen mogen uyt liaer selfs lant, op thien roeden nao den seedijck, dieze binnen den nieuwen lande voorsz. brinken sullen, ende daaraf sullen wij hebben de thiende \immc. Item van meede ofte van ltoorn sul men ons geven van elcken geniete een en twintig grooten. Item waert dat eenige visscherije ofte kreecken verdroogden binnen onzen nieulandc voorsz. soo sal die aanwas vol gens ende toebehooren den Iaesten lande daeraan gelegen. Item de ettingen van den uytersten dijck sal volgens ende toebehoo ren don dijeker voorsz. alsoo iange als 't een seeweer is. Item soo Million alle degene, die dit voorsz lant bedijeken of daer inne woonachtig sullen wesen, mogen tappen, hacken, ende alle andeio lniysneringe doen tot. heuren wille, sonder eenighsints daeraf te geven de voorsz. seven jaeren ianck, gedurende, ende Pieter voornoemt ende sijne medge zeilen sollen ordonnantiën maecken bij de breetste geërfden van maeten, biers, broots. koorens, ende allen anderen nootdriften, die heniuyden oorbaerlijkst duncken sal, die voorsz. zeven jaeren langh geduurende, ende niet langer. Item soo sullen die lantmeeters voorsz. ons Lants van Voorne, dit voorsz. nieulandt met ten dijck, wegen, ende wege slooten, 't landt blorken ende een ygelijk on 't fijne bedrijven, kleyn ende groothier of sullen sij hebben voor liaer loon tvvintigh nobelen. Ende waert dat ons lantmecsters voorsz om dit loon niet doen en wilden, so sullen onse ondersaten ons nieuwlandts voorsz. nu ende tot alle tijden, anderlant- meeters, bij den breesten geërft neemen, die haor gennugen sullen. Item daer en ten- den sullen onse Iandtmeeters voorsz. heb ben vanelcken geniete, dat sij meeten sul len, eene groote, ende vvacr dat saecke, dat onse voorsz. iandtmeeters in onsen voorsz niouvvlande niet en vvaeren, ende om des voorsz. loon niet doen en wilden, soo mogen nnse ondersaten ons nieulandt voorsz. tot allen tijde andere iandtmeeters nemen tot iiaeren schoonste, sonder yemants wederseg- gen. Item son sal men geven in der eeren Godts der Heilige Kerrkcn van dat men in den Nioclande voorsz. bedijeken sal ses en dBrtiph genieten land Is, behoudclijrk des dat de I'roriiic Pape hebben sul de twee deelen van (ten lande voorsz., ende eenen Priester, die daaraf drie missen ter weerke doen sal. een derde deel van den lande voorsz. Ende dece voorsz. priesteren, sullen beende woonsgtigli wesen binnen desen lande voorsz item soo en sullen dese voorsz. priesteren geen renten opbeuren van den iande voorsz. eer dat deso voorsz. kerek ge- wijt is, en (irsp vnorsz. kareke sal men timmeren ende baerken bij den breed-ten landtluyden, ende dat van de gemetengel- den, en en ook matter renten, die van der kcrckolanden komen sullen, eerdat de voorsz kerk gewijt is. Ende omdat wij alle dese dingen ende punten ende stukken voorsz. vast en gestadig gehouden willen hebben, soo hebben wij des oirkonde onsen zegel aan desen brief doen hangen in 't jaar onzes heeren duyzenl vierhondert ende vijftien, dertien dagen in Novembry." DE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP DORDTSCHE ARBEIDERS WORDEN TE WERK GESTELD. Donderdag is de Amsterdamschc Ballast-Mij begonnen met den arbeid aan de grondwer ken voor de nieuwe brug over het Hol- landsrh Diep. Ongeveer een honderdtal werklieden zal daarbij worden te werk gesteld. De arbeids beurs te Dordrecht moet liet personeel daar voor aanwijzen. Het werk zal vermoedelijk twee jaar duren. Er wordt geraamd, dat on geveer een kwart millioen aan arbeidsloon zal wiorden besteed. DE ROTTERD. ARBEIDSMARKT NOG RUIM 44.900 WERKLOOZEN Uit liet Maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs blijkt, dat in de maand April 1934 in totaal zijn behandeld 2214 aanvra gen van werkgevers, 8326 aanbiedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden ge bracht 1831 plaatsingen, dat is 157 meer dan dc vorige maand en lil minder dan gedu rende dezelfde maand van het vorige jaar. Aan liet einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven 43.233 man nelijke werkzoekenden, waarvan 42.574 naar eigen opgave werkloos en 659 niet werkloos eu 3061 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 2334 naar eigen opgave werkloos en 727 niet werkloos. Corrosponck'ntio deze rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, St. Gerar- duslaan 15, Eindhoven. No343 De .sleuteizct van probleem no. ill (M.B.) is 1. Df8. Echter gaat ook 1. Dli8: Xo. 412 (A.P.G.) heeft tot sleutelzet l.TdS. In verband met de vlurhtvelden \an den zwarten koning verkrijgen wc drie inter- i'eicnties door zijne majesteit. Men kan altijd tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing \an een twee zet telt voor twee punten enz. Voor een fou- tieve oplossing wordt ©en punt in mindering gebracht. (Minimum aantal punten is nul/. Voor den maandelijkschen prijs van f2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet abonné's zijn welkom. Hoeft men tien keer achtereen geen oplossing ingestuurd, dan verliest men zijn aantal punten. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wed strijd. Ter bespai-ing van porti is de op]ossing.s- termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel te zamen tegelijk kunnen inzenden. Problemen voor den wedstrijd No. 418 M. SEGERS, Brussel le prijs 2e thema tournooi „De Problemist'' Zwart (9) 1* a b c (1 e I g li Wit (10): Wit: Kei. De7, Ta4, Lei en cl2, Ptl3 en ei, pi.b3, r2 en 15. Zwart: Kill, I)eS, TcS en 18, Lb8 en 17, Pc7 en él, pi.dO Wit geeft mat in twee zetten Wederom is geen partij ingeleverd be treffende probleem nummer 392. De prijs vraag was zeker te moeilijk! No. 419 G. H. DRESE, Sloehteron 2c prijs 2e thema tournooi „De Problemist'1 Zwart (10) (prijs) a b c d e t g h Wit (8) Wit: Kdl, Ddö, Tb8 en d8, La6 en gl, Pc7, pi.di Zwart: Kc3, DgS, Tgj en g7, Lhl en h2, Pal, pi.e7, g3 en gü Wit geeft mat in twee (2) zetten De stand van dit probleem geeft den win naar over Mei aan. Oplossing Eindspel no. 522 1. Dfö Kfö 2. Lf7 enz. Eindspel no. 523 T.N.S.B. Wit: Kr2, Dg5, T!>2 en bi, Pdö, pi.a2, c2, d3, g3 en hi Zwart: KbS, Dg6, Ta3 en d7, Lfö, pi.a", b7, dü, cö, g7 en Ii7 it wint in drie (3) zetten LADDERWEDSTRIJD 410 411 412 Totaal A. Wagner (1) SO 2 O 2 86 C. van Gelder (2) 78 2 2 2 81 J. P. Coppens (6) 59 O 2 2 65 D. Kareis (3) 36 o O 9 62 F. C. Laas (9) 46 4 9 54 P. Klein (2) 51 1 1 1 48 B. Vis (1) 30 2 o 2 3G J. I.. Braber (4) 16 2 1S(1) B Wagner (2) 8 2 2 2 14 „Daar heb je hem weerom!" wierp hij hem in de gracht. Chassé begreep, dat hij niet langer mocht volhouden. Er kwam gebrek aan voedsel en drinken, door het neerstortende puin kon men in de smalle gangen zitten noch staan, het hospitaal dreigde in te storten. Onder zulke omstandigheden mocht een stormaanval van den vijand niet worden afgewacht 22 December ging dan einde lijk de witte vlag boven de ruïnes van de Antwerpsche Citadel omhoog. 't Had generaal Gérard 80.000 bommen en houwitsers gekost eer hij over de puinho pen heen strompelde naar de donkere ka zemat, waar de grijze Chassé zijn verbliji had. Diep bewogen trad de Fransche aanvoer der op den grijsaard toe en sprak zijn be wondering uit over den onverschrokken moed, die de Hollanders tijdens 't beleg hadden getoond. En zich tot Chassö's offi cieren wendende, zeide hij 't zich een eer te rekenen deze dappere mannen als wapen broeders te mogen begroeten. 't Liefst zou generaal Gérard zijn dappe ren tegenstander verlof hebben gegeven aanstonds met zijn manschappen naar Ne derland terug te keeren. Maar dat ging niet, omdat Koning Willem nóg van geen toegeven wilde weten. Toen Chassé er van overtuigd was, dat hij de verdediging van de Citadel nog maar eenige dagen zou kunnen volhouden, zond hij een officier naar den Koning om verde re bevelen te ontvangen. De Koning had groote bewondering voor den onverschrok ken moed door de bezetting bewezen; hij rukte zich het Grootkruis der Militaire Willemsorde van de borst en verzocht den officier dit in zijn naam Chassé te overhan digen. Maar onvoonwaardelijk bukken voor de. overmacht neen, c(at wilde hij niet. Chassé moest zorgen, dat 't niet tot een stormaanval van den vijand komen zou. maar verder mocht generaal Gérard niets dan door overmacht gedwongen in handen worden gegeven. En waai do Fransche maarschalk aan Chassé den eisch stelde, dat niet alleen de Citadel, maar ook alle forten in de omge ving zouden worden ontruimd, daar kon de Nederlandsche bevelhebber daar niet aan voldoen. Over die forten had Chassé niets te zeggen en kon ze dus ook niet overge ven. Zoo moest Gérard tot 't onvermijdelijke overgaan: de 3500 dappere mannen, die drie weken lang de Citadel verdedigden, moest hij als krijgsgevangenen behandelen. Nooit zou Anton Rijkers dien dag verge ten, toen zij voor 't laatst moesten aantre den op de puinhoopen van de eens zoo machtige vesting. De Hollandsche officieren mochten hun degen behouden, maar één van hen wierp zijn wapen verontwaardigd op den grond. Een Fransch officier zag dit, raapte den degen op en hem den Hollander aanbieden de zei hij: „Behoud uw degen, mijnheer, hij kan moeilijk in dapperder handen over gaan!" De schutters eri vrijwilligers moesten echter hun wapens afgeven en velen deden het met tranen in de oogen. Met daverend gejuich werden de Hol landsche strijders begroet door de Fran- schen, die zij weken lang zoo hardnekkig hadden bekampt. Zij werden van brood en wijn voorzien en na de magere dagen op de Citadel doorgebracht lieten de Hollan ders 't zich goed smaken. Maar toch de koppige Hollandsche Koning moest eerst bukken! Zoo wilden T de Engelsche en Fransche staatslieden. En .zoo lang Willem I dat niet. deed, zoo lang zouden de verdedigers der Citadel in krijga gevangenschap worden gehouden. Zo werden naar het Fransche plaatsje St. Omer gebracht. En daar zouden zij hebben af te wachten wat verder over hen beslo ten werd. Anton Rijkers schreef een langen brief naar huis. Hij schreef vroolijk en opgewekt, want hij wist, dat er in de Breestraat een trouwe moeder door duizend zorgen gekweld werd. Hij zweeg van het heimwee, dat zich tel kens weer van hem meester maakte: liet innig verlangen naar Holland, naar Dordt, naar huis Zou die dag nóóit aanbreken? ZESTIENDE HOOFDSTUK „Hij zal U dekken 't Was nog vroeg in den morgen. Rijkers maakte zich gereed naar zijn werk te gaan, toen zijn aandacht getrok ken werd door een ongewone drukte op straat. „Wat zou dat zijn?" vroeg zijn vrouw verschrikt, maar Henk snelde al naar hui- ton. In een oogenblik was hij terug. „Op de Voorstraat moet een groote brand zijn! 'k Ga eens gauw kijken!'' Geurt en Nel waren ook beneden geko men en de heide jongens haastten zich op straat te komen. Er hotste een brandspuit door de Bree straat; baar ratelend geluid wekte alle hut gers, die van den brand nog niet wisten. Henk en Geurt renden er achter aan en een oogenblik later stonden zij op de Voor straat. De brand jvoedde in een winkel, vlak bij het Stadhuis; uit alle ramen sloegen de vlammen; met één oogopslag was te zien, dat de vuurzee niet te Mussehen viel. Dat begrepen de leiders van de brand weer heel goed, maar ook dat er groot ge vaar bestond, dat 't vuur nog meer ver woesting zou aanbrengen. De huizen naast en tegenover den brandenden winkel moesten flink nat gehouden worden, de neerdalende vonkenregens aanstonds ge doofd, anders zou het vuur nog verder om zich heen grijpen en was niet te voorzien welke vreeselijke gevolgen deze brand zou hebben. t Duurde tamelijk lang eer de brandspui ten water gaven, en de dunne straaltjes schenen 't laaiende vuur meer aan te wak keren dan te verminderen. Honderden han den waren rusteloos in de weer de brand emmers naar boven te dragen, maar ook dit vermoeiend werk was vruchteloos. Tel kens weer trachtte het vuur ook de naaste huizen aan te tasten; slechts met de groot ste inspanning wist de wakkere brandweei dit te voorkomen. Plotseling steeg een angstkreet uit de dichte menigte op. Want door de deur van het brandende huis kwamen opeens twee menschen naar buiten, 't Was de bewonei en zijn vrouw, die op 't laatste oogenblik nog aan een zekeren dood wisten te ontko men. In de groote verwarring had niemand aan hen gedacht en was men aanstonds begonnen liet vuur zooveel mogelijk te be strijden. De ramp had de bewoners totaal over rompeld. Ze sliepen boven en toen zo wak ker schrokken, was 't reeds bijna te Vat de straat nog te bereiken. Met de grootste inspanning waren zij de trappen afgedaald en op handen en voeten de langr gang, die vol ronk stond, doorgekropen. Ontzet staarden de brandweermannen de twee nauwelijks gekieede menschen aan en sterke kerels voelden hun knieën knikken, toen de vrouw opeens riep: „M'n zuster en haar zoontje moeten nog boven zijn!" Slechts even duurde de verlammende schrik. Ieder voelde: hier moest met spoed worden gehandeld en een zestal vastbera den mannen stomiden naar de achterzijde van het huis. Een van lien wist waar de ongelukkigen zich moesten bevinden en met vereemje krachten zou men trachten de slaapkamer te bereiken. Doch hot vuur woedde nu in ongebrei delde kracht: heel de bovenverdieping stond in lichter laaie en een verstikkende rook dreef de moedige mannen telkens weer terug. Toen drong tot ieder de ontzettende werkelijkheid door, dat twee menschen op vreeselijke wijze den dood hadden gevon den

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3