BINNENLAND. 1934 MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 12 MEI 1934 ONTZETTENDE MIJNRAMP IN BADEN tee liss 'der d Ijnen vindt men •kt oproep centen m. 408 Totaal 2 80 2 78 2 59 2 56 - 51 (1)] 2 46 2 30 2 16 2 8 f i I 1 NED. ZENDINGSVEREENIGING HERDENKING VAN HET 75-JARIG BESTAAN De Nedei'landsche Zendingsvereeniging heeft op Hemelvaartsdag te Rotterdam het 75-jarte bestaan herdacht. 's Middags werd een samenkomst gehou den in het gebouw „Verein" aan de Witte le Withstraat. Een groot aantal afgevaar digden waren aanwezig. I)e Voorzitter der N. Z. V., Ds. P. G. d e Vey Mestdagh van Rotterdam opende tegen half drie de samenkomst, liet zingen Ps 68 9 en 17, ging voor in gebed en las het Hemelvaartsevangelie uit Lucas 24. Daarna sprak hij een kort openingswoord waarin hij er op wees, dat de mensch van dezen tijd niet meer naar boven ziet, maar het, van aardschc dingen verwacht. In deze wereld is hel de taak van den Christen het Hemelvaartsevangelie te prediken, en wel met des te meer kracht en gloed, hoe moei* üjker de tijden worden. Na dit openingswoord heeft Dr. W. J. L. Dake, zendeling-arts te Bandoeng, ge sproken over den arbeid op het zendingsveld West-Java Spr. wees er op, dat hij reeds 7 jaar geleden de opmerking heeft gemaakt dat het zendingswerk in zijn onderscheiden takken als een geheel moet worden gezien. De N.Z.V. heeft die gedachte steeds meer gegrepen en is zoowel de Medische zending het Jeugdwerk, de colportagearbeid als het onderwijs als een eenheid gaan zien. De Medische zending is reeds zeer oud. De Soendaneezen zijn er door in kennis ge komen met de Clir. barmhartigheid. Dit was niet voldoende. Het gaat om de Evangelie" prediking. Dat is zeer moeilijk. Artsen en verpleegsters moeten daarom eerst belang stelling weten te wekken. Pas daarna kun nen goeroe en zendeling aan den arbeid gaan. De opleiding der verpleegsters moet ats gevolg daarvan aan bijzondere eischen vol doen. Spr. gaf daarna enkele bijzonderheden over het ziekenhuis te Bandoeng, waar 210 patiënten kunnen worden verpleegd. Het aantal verpleegdagen, dat in 1924 1000 be" droeg, steeg in 1928 tot 50.000! Aan dit zie kenhuis is ook een anti-opium-paviljoeu verbonden. Spr. vertelde vervolgens iets over de zl»" kenhuizen te Tjidercs en te Poerwakarta. Financieeie moeilijkheden zijn er tot nu toe niet Het personeel behoefde niet te worden verminderd. Uitvoerig werd behandeld het werk in Cheribon. het jeugdwerk der N.Z.V.. de op richting der clubhuizen, de jeugdcentrale. do colportage en het onderwijs. Zeer belangrijk achtte spr. het besluit van 2 December 1933, waarbij in principe beslo ten werd zelfstandige gemeenten te gaan stichten. Op deze rede is een uitvoerige gedachten- wisseling gevolgd, waarna de samenkomst om half 5 op de gebruikelijke wijze werd beëindigd. HET GROEIENDE LUCHT VERKEER VERDUBBELD PASSAGIERSVERVOER Was 1933 een recordjaar voor het passa giersvervoer der K. L. M. het jaar 1934 laat zjcli nog gunstiger aanzien. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar passeerden 10.000 luchtreizigers Schiphol (inkomende, uitgaande- en transito-passagiers te zamen) tegen 6,000 in de overeenkomstige periode van 1933. Het aantal passagiers-hoekingen op Schiphol verricht, is ten opzichte van hel vorig jaar verdubbeld; van 2100 steeg het tot 4200. In April bedroeg het aantal passa giers gemiddeld 160 per dag, evenveel als op den druksten vliegdag van liet geheeie jaar 1928. Nu de zomerdienst is ingegaan, is de drukte op Schiphol buitengewoon. Voor al op de spitsuren zijn de wachtkamers vol passagiers. Per dag doen thans. 64 vliegtui gen de Amsterdamsche luchthaven aan. Een vergelijking van -de vervoercijfers op de In-dic-routc der K.L.M. leert, dat gedu rende het eerste kwartaal van 1933 676,733 passagiers kilometers werden verkocht, in 1934: 930,124 passagiers kilometers; de stij ging bedraagt 37 Het aantal ton-kilome- ters post vermeerdere van 11,695 tot 123,119 in 1934, hetgeen een stijging van 10 be- teekent. Ook mag een vermeerdering van het goederenvervoer worden vastgesteld, nl. van 11,784 ton-kilometers tot 16,597 ton kilometers dys bijna 41 meer. N.C.R.V.-JUB1LEUMFONDS 1934 EEN DANKOFFER BIJ HET TIENJARIG BESTAAN Onder de leden van de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging is de gedach te opgekomen om ter gelegenheid \an liet tienjarig bestaan aan het Bestuur der N.C.It. V. een som golds aan te bieden voor den bauw van een studio. Er heeft zich uit de luisteraars een Comité gevormd, dat voor haar plannen reeds de instemming van het bestuur heeft verkregen. Dit comité heeft te Utrecht vergaderd met de leden van de Pro vinciale Commissies der N.C.R.V. Besloten is, dat een actie gevoerd zal wor den, uitgaande van deze Provinciale Commis sies, om tegen het eind van het jaar aan hel Bestuur der vereeniging aan te bieclen een „N.C.R.V.-Jubileumtonds 1934", welk fonds tenminste f 150.000 groot moet zijn. Voor den bouw en de volledige inrichting van een radio-studio, die aan de eischen van de hedendaagsche techniek voldoet, is dit bedrag niet voldoende. Gezien de moeilijke maatschappelijke omstandigheden, meenen de initiatiefnemers echter, dat zij eenerzijds niet op een hooger bedrag mogen aanstu ren, terwijl zij anderzijds van oordeel zijn, dat dit bedrag zeqr zeker te bereiken is, wanneer ons volk maar voldoende wordt doordrongen van het belang van de zaak. Het zal bij de inzameling gaan om een dank offer van geheel ons orthodox-protestantsche volk voor het zegenrijke werk dat de N.C.B. V. gedurende tien jaren in ons land en ver daarbuiten verrichten mocht. Over de wijze, waarop dit offer gebracht zal worden, zullen te zijner tijd de noodige mededeelingen worden gedaan. De Provin ciale Commissies namen op zich mede te Werken aan de vorming van plaatselijke co- mité's, die de plannen zullen uitwerken. De vorming van een Nationaal Comité van Aan beveling is in voorbereiding Het Uitvoerend Comité voor het „N.C.R.V.- Jubileu'mfonds 1934" bestaat uit de leden van de Provinciale Commissies der N.C.R.V., terwijl de dagelijksche leiding werd opgedra gen aan de heeren Joh. C. Francken, Utrecht, Voorzitter; H. vam den Berg, 's-Gra- vendeel, Secretaris; Dr. J. M. de Morrée, IJsselstein, Penningmeester en Chr. K. F. van Duyker, Baarn. Het bureau van hot Uitvoerend Comité is gevestigd te Utrecht, Muntstraat 6, Telefoon 14806, Giro 65. HET FEEST BIJ ESDERS KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN De kleedinigrrtagazijnen van de firma Es- ders te Rotterdam bestonden dezer dagen veertig jaar. Op bescheiden wijze is dit feest Dinsdagavond gezellig in intiemen krinL- ge-*] vierd. .\a het sluitingsuur verzamelde zich. het personeel waarvan het vrouwelijk deel het stemmig zwart japonnetje uit den win-, kei in een minimum van tijd had verwisseld] voor een feestelijker, kleuriger costuumpje od de eenigszins feestelijk aangekleede ver dieping van het nieuwe moderne pand op den hoek van den Middensteiger en de Hnofdsteeg. In de zaal waren tusschen tal van bloem stukken, die de firma ter gelegenheid van het jubileum waren toegezonden, stoelen in een met smaak versierden hoek neergezet voor een vijftal jubilarissen, die sinds de ves tiging hier ter stede aan de zaak verbonden ziin, nl. de heeren E. A. Schoonheyt, hootd- administrateur, E. H. A. Brokmeier, afdee- lingschef heerenkieeding, H. van Strien, at- deelingschef dameskleeding, F. Erwich, cou peur, en D. Roestenburg, kleermaker. Mot daverende hoera's ontving het perso neel de vijf jubilarissen, die met hun familie leden per auto van hun woning waren ge haald, en eveneens met spontaan gejuich be groette men het gezin van den directeur, den, heer J. Laufersweiler, die thans veertig ja ren de directie voert. Dames van het personeel boden den echt- genooten der jubilarissen een bouquet aan en uit volle borst zong men vervolgens een huldigingslied. Namens het personeel sprak de heer H. J. P. an der Hart den directeur toe, dien hij een tegeltableau aanbood van de drie ge bouwen der firina Esders aan de Hoofdsteeg, hetwelk bestemd is in de woning van den directeur een plaats te krijgen naast de gn denkborden met afbeeldingen der zaak, die de heer Laufersweiler bij het 25-jarig jubi leum heeft ontvangen, en die aldus in hun opvolging den krachtigen groei van de kle dingmagazijnen in urie perioden vastleggen. Aan mevrouw Laufersweiler bood spr. uit naam van het personeel een fraaie bloemen mand aan. Vervolgens huldigde de heer J. H. M. B r e u s e r s ais voorzitter van de personeel» vereeniging F.E.E.R. den patroon onder aan bieding van een bloemstuk. De heer Laufersweiler hield hierna een toespraak, waarin hij gewaagde van de energie en volharding, die noodig zijn ge weest, om de zaak tot den tegenvvoordigen omvang uit te breiden. Iedere uitbreiding was geen luxe, maar een noodzakelijkheid. De goede harmonie onder en met liet perso neel, vooral de laatste jaren, heeft spr. ien moed geschonken, te blijven werken voor „r- ler welzijn. Ik hoop, aldus sjir., dat de ma gere jaren niet lang zullen duren en dat ik dan weer met gulle handen gelukkige gezioh ten kan maken. Het gaat nu helaas niet; we moeten geduld hebben. De zaken zijn nu echter zoo ingericht, dat we met vertrouwen de toekomst kunnen tegemoet zien. Spr. sprak tervolgens de jubilarissen toe, welke hij echte mannen van hun plicln noemde, die dag en nacht gereed stonden, daar zij zwaaruere tijden hebben meege maakt dan met de betere wetten tan tegen woordig. Ik hoop, nat zij met mij ook nog bet vijftigjarig jubileum der iirma zulian mogen vieren. Het was spr. aangenaam, te kunnen mede- deelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had, aan den lieer Schoonheyt toe te kennen de eeremedaille in goud, vt Fbonden aan ds Orde van Oranje Nassau, en aan de heeren Brokmeier en Erwich de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De groote medailles waren er nog niet, man» spr. bood aan ieder dezer heeren een rtraag- meaaille aan, welke hij bon op de borst spelde onder levendig applaus van de om staande dames en heeren. Het deed den heer Laufersweiler leed, den beiden anderen ju-bi 1 ar,ssen geen Koninklijke ond vscheiding te kunnen uitreiken omdat de appreciatie van de firma toer hun werk niet minder is, doch daar zij in de eener zijds gelukkige omstandigheid verkeeren, nog niet den leeftijd van 65 jaar te hr!>ben bereikt, dienen zij bjj dit veertigjarig jubi leum nog een poosje op hun verdiende on« derscheiding te wachten. Om hun echter toch iets op hun borst te spelden, bood de heer Laufersweiler een brillianten dasspeld aan; voorts had hij voor eiken jubilaris nog een geschenk onder couvert. Het personeel had den jubilarissen reeds eerder bloemen en cadeaux aangeboden. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede geëindigd. De eerewijn en het eere- bier gingen rond; met begeleiding van den privé-pianist der firma den heer F. Berggren werd er opgewekt gezongen en zoo bleef men nog eenige uren in vroolijke, feestelijke stem ming bijeen. In allen eegvoud was het een zeer geslaag de viering van het veertigjarig bestaan. De Endeavourdie zal deelnemen aan den wedstrijd om den America Cup. maakt na de te water latinq een eersten proeftocht in de Solent. BIJ DE LIBERALEN PROF. MEES TREEDT UIT DE PARTIJ Naar wij vernemen heeft Prof. Mr. W. C. Mees R.Azn. te Wageningen voor het lid maatschap van het hoofdbestuur van de liberale Staatspartij, Do Vrijheidsbond en \nor dat van de partij zelf bedankt, omdat hij niet langer de mede verantwoordelijkheid voor de politiek van deze wensclit te dragen. In 't bijzonder beeft hij bezwaar tegen de met medewerking dezer partij geschapen chaos van steunmaatregelen zonder dat vol doende de crisis zelf is bestreden en verder tegen de houding der partij tegenover an dersdenkenden. waarbij z.i. met zeer ver schillende maten wordt gemeten. DE POPPENTENTOONSTELLING TE DEN HAAG GISTEREN GEOPEND In aanwezigheid van Prinses Juliana en van verscheidene autoriteiten en verdere ge- noodigden is gisteravond de poppententoon- stclling ten bate van de tuberculosebestrij ding in Nederland en Nederlandsch Oost- lndië, in de Gpthisehe zaal met de bijzalen te Den Haar plechtig geopend. Minister Slotemaker de Bruine beeft daar bij een rede gehouden, waarin hij. onder anderen nogmaals het doel dezer tentoon- j stelling uiteenzette en onderstreepte. Daarna lirett Prinses Juliana met een kort v oord de openingsplechtigheid verricht. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING Naar we vernomen zal het hoofdbestuur van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding in verband met liet overlijden van den voor zitter, Ds. \V. H. Gispen (ook de plaats van vice voorzitter is momenteel door liet bedan ken van Ds. A. M. Berkhoff vacant) Donder dag 17 dezer te Utrecht in buitengewone al- gemcone vergadering bijeenkomen. In verhand met het overlijden van de voorzitter der vereen., Ds. \V. H. Gispen, is het orgaan als rouwnuinmer uitgekomen. CALVINISTISCHE JURISTEN VEREENIGING LEDENVERGADERING TE AMERSFOORT Woensdag vóór Hemelvaartsdag kwam de Calvinistische Juristenverecn. te Amers foort in Hotel „De Witte" in aigemeene le denvergadering bijeen. Meer dan de helft der vereeniging was ter vergadering gekomen en ongeveer 60 leden waren aanwezig. O.a waren er de professoren Anema, Dooye- weerd, Gerbrandy on Rutgers; Minister De Wilde; de oud Ministers Bijlevcld, Donner en Terpstra; de Kamerleden Van Dijken en Schouten: 'net lid van Ged. St. Utrecht Die penhorst; en vele anderen. De leiding der vergadering berustte hij Prof. Mr. A. Anema, die de openingsrede hield. Bij de bestuursverkiezing worden in de vacature"Anema en De Vries (die statutair niet herkiesbaar zijn) gekozen Prof. Ger brandy en Mr. van Dijken, waarna bij accla matie tot voorzitter werd gekozen Mr. Dr. J. Donner. Dr. Donner gaf hierna een mondelinge toe lichting op zijn in druk verschenen refe raat „Rechtsbescherming tegen do Over heid". MONUMENT VOOR DEn A.N.W.B- HET ONTWERP VAN Ir. A. BOEKEN UITVERKOREN In een een slotzitting van liet Comité Hul de blijk A.N.W.B. 1933 welke te Amsterdam onder voorzitterschap van Dr. M de Hartogh gehouden is, heeft de voorzitter medege deeld, dat de jury uit de vier ontwerpen, voor het monument, dat den A. N. W. B. ter herinnering aan zijn 50-jarig bestaan zal worden aangeboden, heeft uitverkoren het ontwerp van Ir. A. Boeken, architect B. N. A. Zooals reeds bekend, zal het monument, na overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam, een plaats vinden aan den koo van liet plantsoen aan het einde der Noor- der-Amsteliaan bij liet Muzenplein. Binnenkort zal met de uitvoering een aan vang worden gemaakt. Het ligt in de be doeling op 22 September a.s. liet monument aan den A.N.W.B aan te bieden. EEN GOEDE VANGST De politie te Enschedé heeft drie personen aangehouden, nl. de 15-jnrige J., de 2ljarige B., en de 25-jarige L., die verdacht worden j11 de inbraak, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd gepleegd m de Coöperatieve Stoomzuivclfabriek tc Boc- kelo, waarhij eep bedrag van 4400 gulden werd buitgemaakt. Eerst werd de 15-jarige J. aangehouden, toen hij op het punt stond in een auto te stappen, waarmede hij zich naar Nijmegen wilde laten ervoeren. De knaap viel spoedig door de mand en deelde mede wie zijn mede daders waren. Dezen werden spoedig daarop op hun wcVk gearresteerd. Alle drie hadden een bedrag van plm. 90 gulden bij zich. Ten huize van L.. die gehuwd is. werd respectievelijk verborgen in een mandoline, naaimachine en in de zitting van een stoel in totaal een bedrag van f 3300 aangetroffen. Het drietal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. S.D.A.P. EN RADIO Wat ie, zoo vroeg een raadslid te Almelo de vorige week aan den voorzitter der roode fractie, de overeenkomst tusschen de S.D.A.P. en de radio? En, toen het antwoord even uit bleef, gaf de vrager zelf de oplossing: Ze laten je allerbei in de steek als er onweer in de lucht zit. LAFFE BEROOVING VAN EEN CHINEES Op den Provincialen weg tusschen 's-Gra- venzande en Monster i<s een Pinda-Chinees van f 9 a f 10 beroofd. De man had den geheelen dag in het Westland zijn koopwaren te koop aangeboden en tegen den avond was het tra- ditionep.le broodtrommeltje zoo goed als leeg verkocht. De Oosterling besloot in de richting van Den Haag te wandelen, in afwachting van een gastvrijen autobestuurder, die hem zoo als meerdere malen gebeurt wilde mee nemen naar Den Haag, waar de Chinees tijde lijk in een gezamenlijk logies verblijf houdt. Onderweg werd de man aangesproken door twee wielrijders, die afstapten en een praatje met hem maakten. Van het eene onderwerp kwam het op het andere en tenslotte boden de wielrijders den Chinees aan hem mede te nemen. Hij kon dan op den bagagedrager van een der wielrijders gaan zitten. De vermoeide Pinda-man liet zich deze vriendelijke uitnoodi- ging geen tweemaal zeggen en nam achter op het rijwiel plaats. Op een duister gedeelte van den weg rem den de wielrijders echter plotseling, stapten direct daarna af en wierpen den verbaasden en tevens verschikten Chinees op den grond. Het hulpgeroep en schreeuwen werd door een der wielrijders belet door zijn hand op den KON SLECHTS LOOPEN MET EEN SLAKKENGANG 60-jarige hopeloos door rheumatiek Nu weer geheel in orde Hier volgt een hoopvolle boodschap voor alle lijders aan rheumatiek. Kon iemand in een liopeloozer toestand zijn dan deze vrouw was wie kan blijder zijn dan zij nu is: „Meer dan 18 maanden'lang was ik kreu pel door rheumatiek in de knieën. Zonder stok kon ik niet loopen, en dan nog maar met een slakkengangetje. Tweemaal per week werd ik met electriciteit behandeld. Maar het liielp allemaal niets, zoodat ik liet maar opgaf en dacht, dat mijn geval hope loos was. Ik was o\or de GO en kwam tot de conclusie, dat ik had afgedaan. Knielen kon ik niet en ik moest als t ware mijn-beenen in bed tillen, zóó onbruikbaar waren ze. Toen begon ik me af tc vragen, waarom zou ik Kruschen Salts niet eens probceren? Ik deed het; ik liet alle andere middelen of behandelingen varen en nam alleen Kruschen Salts in mijn thee. Nu kan ik weer loopen en draven als ieder ^nder van mijn leeftijd of veel jonger. En wat meer zegt, ik kan weer slapen, wat heel wat voor mij be- teekent (na het lijden, dat ik doormaakte). Voor dit alles ben ik slechts Kruschen dank baarheid verschuldigd." Mevr. P. C. De pijnen en stijfheid \an rheumatiek worden veroorzaakt door een overmaat van urine zuur in liet lichaam. De zes zouten in Kruschen sporen Uw nieren en andere in wendige organen aan tot gezonde, geregelde werking; ze helpen de organen alle schade lijke afvalstoffen en o\ertollig urinezuur uit het lichaam te verdrijven, die de oorzaak zijn van uw pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.G0 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op d( buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) mond van den Pindaman te leggen. Tegelijker tijd haalde de andere onverlaat de zakken van den man leeg, waarbij hij ongeveer f 10 buit wist te maken. Daarna kozen beiden snel het hazenpad. Toen even later eenige wielrijders passeerden troffen zij den jammerenden Pinda man aan, waarmede zij zich naar de politie te Monster begaven. De rijkspolitie heeft inmid dels reeds een onderzoek naar de laffe daders van deze berooving ingesteld. DE DOODELIJKE DAMP. Zondagavond om hij half elf werd door bewoners van de Cornelis Trooststraat te Amsterdam een hevige gaslucht waargenomen in perceel 79. Deze kwam van de le étage. Het Hbl. weet er het volgende van te ver tellen: Iemand klom over de veranda naar de eerste verdieping en maakte de keukendeur open. Er ontsnapte zoo'n groote hoeveelheid gas, dat hij terug moest. Twee politieagenten die in een der huizen in den omtrek zaten te kaarten, verleenden assistentie. Ook zij klom men naar de veranda. Toen het gas eenigs zins was weggetrokken, gingen zij naar bin nen. Daar vonder, zij de 55-jarige bewoonster op den grond liggen. De brandweer werd gealarmeerd en met behulp van de zuurstofkoffer- welke op de motorspuiten aanwezig is, werd getracht de levensgeesten op te wekken. Ongeveer een uur is men daarmede bezig geweest, doch het baatte niet. De dood werd vastgesteld door een medicus van den G.G.D. De oorzaak van het drama is niet met zekerheid bekend. DURE GRAPMAKERIJ. Dc vorige week des avonds omstreeks tc 11 uur, ontdekte de koopman G. den O. te Goudriaan, onraad aan zijn woning door dat de luiken werden geopend en liet raam werd opgeschoven. Een achten ol- ging had in zooverre resultaat, dat het nummer van de auto, waarmede de nachte lijke bezoekers waren gekomen en gevlucht nog kon worden opgenomen. Twee inge zetenen werden van hun bed gelicht. Een hunner bekende onder mededeeling, dat zulks alleen als grap was bedoeld en nion getracht had den O. die steeds roemde op zijn onverschrokkenheid, eens te nemen. De heide verdachten zijn naar Dordrecht overgebracht, alwaar zij in liet huis van bewaring zijn opgesloten. Wc vernemen dat van bevriende zijde thans pogingen worden aangewend tc trachten beiden m vrijheid te doen stellen, omdat men inder daad algemeen van meening is dat enkel en alleen de bedoeling hoeft voorgezeten bij den O. een grap uit te halen. Intus- schen heeft dan toch deze grap voor dc be trokkenen zeer onaangename gevolgen. VERDRONKEN. Omtrent het geval van verdrinking, dat zich Zaterdag in het Westland heeft voorgedaan, vernemen we nog het volgende: Een 8-jarig dochtertje van den heer Noordam zag om streeks 4 uur in de Nieuwe Dijksloot de 5- jarige Jan reugdenhil te water liggen. Het kranige meisje wist den jongen te grijpen en op den wal te trekken, waarna het kind naai de ouderlijke woning werd gebracht. Terwijl de moeder bezig was haar kind van droge kleeren te voorzien, kreeg zij de mededeeiing dat ook haar 2 Mi-jarig zoontje Wim te water lag. Dit kind bleek verdronken te zijn. Te Ammerstol is in de Lek het lijk gevon den van de 41-jarige mej. G. J., die waar schijnlijk bij het waterscheppen te water is geraakt en verdronken. Mej. G. J. was huis houdster in dienst bij den heer G. van Harten, die gisteravond Iaat thuis kwam en de afwe zigheid van de huishoudster niet had bemerkt. De 60-jarige landbouwer M. B. uit Luik gestel is in het Kempische kanaal gefietst en verdronken. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Enimen had op den Hoofdweg door de Emmervennen een ernstig ongeluk plaats. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar II. Mulder en G. Hartman kwamen samen, rij dende op een fiets, met veel vaart van rechts uit een zijweg, terwijl een auto naderde, be stuurd door den chauffeur B. te Emmen. Het rijwiel werd gegrepen en de beide jon gens werden over de straat geworpen. Do 12-jarige Mulder werd met gespleten schedel dood opgenomen. Hartman had slechts lich te verwondingen aan gelaat en handen be komen. Het ongeluk zou waarschijnlijk voorko men zijn wanneer verkeer op den Hoofdweg voorkeur had, maar de jongens kwamen uit een zijweg van rechts, waarover de nade rende chauffeur geen overzicht had. Te Harskamp wilde het 12-jarig knaap je M. v. d. Craats op een in beweging zijn de vrachtauto springen. De jongen stapte mis en kwam te vallen. De auto ging hei knaapje over het lichaam. Zwaar gewond is hij opgenomen. Hij overleed spoedig na het ongeval. Te Weil (Gld.) is de groentekoopman P. A. aangereden door een vrachtauto. De man was vrijwel op slag dood. BUITENLAND ZES EN TACHTIG DOODEN IN EEN BRANDENDE KALIMIJN ALLE REDDINGSPOGINGEN VERGEEFSCH. Uit Karlsruhe wordt ons gemeld: In een kalimijn nabij Buggingen is tcnge\olge van kortsluiting een groo te brand uitgebroken. Zes en tachtig van de 150 in de mijn bezige personen kondon door de lievige rookontwikke ling niet meer vluchten en zijn om het leven gekomen. Alle reddingspo gingen faalden. De schacht is daarna gesloten. Nadat het besluit was genomen de bran dende schacht \an de kalimijn Buggingen al' te sluiten, ontving Oberbergrat Ziervogel van de mijndireetie Karlsruhe de vertegen woordigers van de peis. Mij deed mededee lingen over de oorzaak en de uitwerking van de ramp. Hoe de brand ontstond De brand ontstond onder de op 793 M. gelegen gang door kortsluiting. Er was een defect in den kabo] ontstaan. De veilig- heidsschakelaar werd losgeslagen. Deelcc tricien en een mijnbaas bemerkten een G a S M. lange steekvlam. Door deze steek vlam ontstond brand in een houten stelling. De vlammen sloegen tegen tien uur uit en werden direct bemerkt. Er ontstond een sterke rookontwikkeling. De uit 14 man be staande reddingscolonne drong de branden de schacht binnen. De rookontwikkeling was er zoo dicht, dat niet meer kon worden herkend en dat ook aan redd hijsmogelijk heden met zuurstofapparaten niet te den ken was. De ochtendploeg, bestaande uit 150 man, was om zes uur in de mijn gegaan en werkte dicht bij de plaats, waar het. onge luk plaats vond. Het gedeelte, dat vóór de ze plaats werkte, kon vluchten, doch de anderen werden door een dikke rookwolk overvallen. Zij zijn door kolenvergiftiging, in het bijzonder door kooloxyd om liet leven gekomen. I)e reddingscolonne kon niets an ders doen dan de mijn afsluiten, aangezien de mijninstallatie anders had kunnen in storten. De reddingswerkzaamheden De alarmeering der reddingsmanschappen geschiedde binnen een minuut. Men pro- geerde langs telefonischen weg contact te krijfcen met de ingeslotenen, hetgeen ook in een geval is gelukt. Latere pogingen ble ven vergeefsch. Met groote waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de ingeslo ten mijnwerkers door kooloxvde zijn vergif tigd. Een uur na het uitbreken van den brand kon de bedrijfsleider nog een der in geslotenen levend bergen, zij het met ern stige vergiftiging en eenige brandwonden. De zwaargewonde stierf evenwel op weg naar het ziekenhuis. Ili.j is de eenige die men tot nu toe heeft kunnen bergen. Het personeel van de mijn bestaat uit 450 koppen, die in twee ploegen werken. Deze mensehen wonen meerendecls in de buurt. De mijn zal 10 ?i li dagen zoo goed mo gelijk afgesloten worden. Pas dan zal kun nen worden overgegaan tot dc berging dei- lijken. Tot nu toe is vastgesteld dat 70 a SO per sonen in de mijn zijn. De autoriteiten zijn ter plaatse. Voor de mijn staan honderden mensehen, vrouwen, kinderen en ouders der slacht offers, die nog steeds op redding hunner betrekkingen hopen. Het bedrijf wordt tot nader order stilge legd. ten einde het gevaar te voorkomen, dat door vuur dynamietontploffingcn zou den kunnen plaats vinden. ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE VREES VOOR MISLUKKING. Uit Londen: Volgens berichten in de En- gelsehe hinden wordt verwacht, dat de pre sident der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson binnen een of twee dagen naar Parijs zal vertrekken, teneinde met den Fcanschen Minister van Buitenlandsclie Za ken, Barthou, een bespreking te hebben over de vergadering van de aigemeene com missie der Ontwapeningsconferentie, op 29 Mei a.s. Het feit, dat de Kabinetscommissie voor ontwapening in de afgeloopcn week drie maal vergaderd heeft, heeft aanleiding ge geven tot liet gerucht, dat een nieuw plan is uitgewerkt, dat de aigemeene commis sie de.» Ontwapeningsconferentie op 29 Mei zal worden voorgelegd. Dit blijkt echter on juist te zijn. De ministers zijn van meening, dat thans, nu liet Britsche memorandum als basis voor overeenstemming definitief is afgewe zen, liet de plicht van een der andere mo gendheden is voorstellen tc doen indien liet werk der conferentie niet voor liet einde van deze maand zal worden beëindigd. De taak der kabinetscommissie was, de ge heeie situatie te onderzoeken in het lieht van het Fransche antwoord op liet Britsche memorandum. Men neemt aan, dat de Engelsehe minis ters weliswaar dringend al liet mogelijke wenschen te doen 0111 de conferentie voor een mogelijke mislukking te bewaren, doch dat zij zich bewust zijn van don toesltand, die onvermijdelijk ontstaat indien de con ferentie zonder resultaten uiteengaat. ENGELAND DREIGT MET HANDELSOORLOG TEGEN DE JAPANSCHE CONCURRENTIE Uil Londen: De minister van Handel Ilunciman, heeft Maandag in liet La gerhuis zijn met groote spanning ver wachte verklaring over de economi sche besprekingen van Groot Biittan- nië met Japan afgelegd. De mededee lingen van Runciman komen neer op liet verklaren van een handelsoorlog aan Japan, aangezien hij ter bescher ming van de industrie van Groot Brittannië en koloniën tegen de Ja- pansclie concurrentie nieuwe invoer rechten en contingenten aankondigde. Runciman zeide: De Britsche regeering is tot de slotsom gekomen, dat zij. in de hoop op een overeenstemming, niet verantwoord is, de maatregelen ter bescherming van den handel van Groot-Brittannië uit te stellen. Ik heli den Japansclien ambassadeur de verzekering gegeven, dat de stappen, welke dn Britsche regeering wil ondernemen, niet door onvriendelijkheid worden in gegeven. Ten aanzien van liet Engelsch Japansche verdrag hen ik er van overtuigd, dat de Britsche regeering zonder aankondiging vol doende maatregelen kan nemen tor bescher ming van de handelsbelangen van Engeland, ik zie derhalve geen reden het verdrag op tc heffen. Voorts merkte Runciman o.m. op, dat de regeering zich er ten volle van bewust is, dat de Japansche concurrentie niet beperkt is tot kunstzijde en katoen. Zij overweegt de aangelegenheid ook voor de andere industrieën. Runciman besloot; De Britsche regeering is natuurlijk ten allen tijde bereid alle voorstellen, welke de Japansche regeering zou willen indienen voor een tot oplossing brengen van deze moeilijke kwestie door wcderzijdsche overeenstemming, nauwkeurig te overwegen. FRANSCH VERKEERSVLIEGTUIG IN HET KANAAL Woensdag is een Fransch verkcersvlieg tuig niet zes inzittenden in het Kanaal ge raakt en verongelukt. liet was afkomstig uit Parijs en moest om 12.45 te Croydon, het Londensche vlieg veld, landen. Sinds het dc Fransche kust verlaten had, heeft men noodsignalen vau het vliegtuig opgevangen. Later bleek, «lat er Woensdagmiddag door een verkeersvliegtuig midden in het Kanaal ter hoogte van Boulogne liet wrat van een vliegtuig is gezien. Reddingsbooten uit Dover en Dungeness zijn uitgevaren, doch nadat men meer dan vier uren op zee had gezocht, zijn d"ze on- venichterzake teruggekeerd. Men neemt nu aan, dat het vliegtuig iri een dichten nevel geraakt is en daardoor in het water is gevlogen. Aan boord bevonden zich G personen, n.i. de piloot, de marconist en een steward, als- mode 3 passagiers, waarvan er 2 Fransehen moeten zijn en dc derde een Zwitser is. WILDE SCHIETPARTIJ IN DE STRATEN VAN NEW YORK. Tit New-York: In de voorname Flatbush- wijk van Brooklyn heeft zicii Maandag oen wilde schietpartij op straat afgespeeld. Een gangster was op een melkwagen gespron gen, had den melkbezorger beroofd en was oj) de vlucht geslagen, waarbij hij op den hem achtervolgenden melkbezorger een woest snelvuur opende. Daar het op dat oogenblik buitengewoon druk was op stra.it geraakten honderden volwassenen en kin deren in groot levensgevaar. Een man werd ook door een schot getroffen en zwaar ge wond. Ten slotte verscheen t en agent van politie, die met zijn revolver op den ban diet vuurde, die inmiddels op een anderen wagen gesprongen was. De roover zonk od een gegeven moment naar het scheen door een schot getroffen in elkaar en riep den agent toe, dat 1 rij zich overgaf. Toen deze echter naderbij kwam sprong de man plot seling weer op, loste bliksemsnel een schot, dat echter zijn doel miste en verdween in een huurhuis. Een leger van politieagen ten met traangashommen, gewezen en re volvers gewapend werd gealarmeerd. Zij omsingelden liet huis, bestormden het en doorzochten het kamer voor kamer. l)c roo ver was echter reeds verdwenen. Dit is nu reeds de v iei'de schietpartij op straat in New-York binnen de laatste li dagen. DE WERKLOOSHEID NEEMT IN ENGELAND AF. l'it Londen: De gisteravond door liet mi nisterie van arbeid gepubliceerde cijfers ge ven wederom een verbetering te zien 111 bet aantal der werkenden. Op 23 April waren er bij benadering 10.140.000 personen tus schen 16 en 64 jaar v erzekerd en werkzaam in Groot-Brittannië, hetgeen 82.000 meer is dan een maand tevoren en 638.000 meer dan 'n jaar geleden. De meeste der voornaamste industrieën vertoonen verdere verbetering. De op de arbeidsbeurzen ingeschreven wer- keloozen bedragen 1.729.242 geheel werke- loozen, 329.913 tijdelijk vverkeloozen en 89.040 losvaste werklui, die buiten emblooy zijn, in totaal dus 2.148.195. Dit was 53.:iv> minder dan een maand geleden en 549.439 minder dan een jaar geleden. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK Twee dooden en 20 zwaar gewonden Uit Madrid: In de nabijheid van San Sebastian zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Twintig personen werden zwaar gewond en twee gedood. Een meisje uit het Saargebied biedt minister Goebbels, die le Zweibrücken een groote propagan- da-rede hieldeen schotel Saar-aar- dc aan

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 7