ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN sicftio vinces ZATERDAG 5 MEI 1934 49E JAARGANG m 4056 Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pej regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. EIGENAARDIG SAMENGAAN Deze week lieeft de Tweede Kamer zich Ibezi.sr gehouden met de afwerking van liet wetsontwerp: Nadere voorzieningen ter bescherming der openbare orde. Er scheen één fractie te zijn, die dit on derwerp volkomen onbelangrijk achtte, nl. die van den heer Kersten. Alle drie ae le den zwegen niet alleen, maar waren aivve- zig en namen aan geen enkele stemming deel. Minister v. Schaik heeft in een betrekke lijk korte rede zijn verdediging geleverd. Veel nieuws kon hij niet meer te berde brengen. Wel deed iiij nadrukkelijk uitko men, dat de bestrijding zeer overdreven is geweest, omdat het ontwerp voortbouwt op wat reeds bestaat en dat bestaande slechts uitmeidt. Principieel nieuwe dingen komen er dus niet. maar wat voorgesteld wordt is dringend noodzakelijk vanwege het in den laatsten tijd van extremistische zijde syste matisch naar heneden halen van het gezag Wat vroeger incidenteel voorkwam, is tlia.ns stelsel geworden en daartegen dient elk gezag, dat zich respecteert op te komen. Dat behoort op krachtige wijze te geschieden in het belang van liet gezag, maar ook in dat van de overtreders. Voorkomen is heter dan genezen. Het ontwerp richt zich tegen geen enkele groep in het bijzonder, maar tegen ondermij ning \an het overheidszag, iets, dat zelfs in Rusland niet is toegestaan en stellig daar hqel wat zwaarder gestraft wordt dan nu wordt voorgesteld in dit ontwerp. Bij de behandeling der artikelen werd het aanstonds duidelijk, dat het ontwerp geen veranderingen meer zou ondergaan, Zelfs de uitbreiding der preventieve hechte nis op zichzelf in het kader zeker niet onlogisch zou blijven gehandhaafd. Dat geschiedde dan ook, ondanks het bijna een parig verzet ter linkerzijde. Het wetsontwerp werd tenslotte met 47 tegen 24 stemmen aangenomen. Tegen wa ren de revolutionaire groepen: soc. dem., comm., en de heer Sneevliet. Dit samengaan is wel typeerend. De com munisten en rle lieer Sneevliet deden in het debat duidelijk uitkomen hoezeer zij de nieu we bepalingen voor zich zelf vreesden. De soc. dem. volgden een andere tactiek en namen hun van ouds bekende slappe hou ding in dergelijke gevallen aan door, met een beroep op een valsch vrijheidsbegrip, de redeneering te volgen: het is zoo erg niet, laat maar loopen en maak het niemand las tig. We begrijpen dat wel. Immers hun eigen optreden is ook, vooral in de pers, nog wel eens zoo, dat de roskam ook hen nog wel eens zou kunnen treffen. We ho pen deze houding niet te vergeten. BIJ HET HEENGAAN VAN Dr C. VAN GELDER ALS GEMEENTE-GENEESHEER VAN NIEUWE TONGE Op zijn verzoek werd aan Dr C. van Gel der door den Raad der Gemeente eervol ont slag verleend ails gemeente-geneesheer. Na met ingang van 15 Augustus 1900 als zoo danig te zijn benoemd, gaat Dr van Ge'kler na bijna vier cn dertig jarige praktijk onze gemeente verlaten. We zeggen niet te veel, wanneer we zeggen, dat Dr van Gelder een zeer geziene persoonlijkheid is in onze ge meente, die zonder uitzondering bij allen het volste vertrouwen genoot. In verschillende vereenj gingen, zoowel op als buiten ons eiiland, bekleedt hij be stuursfuncties. Zoo is hij voorzitter der Afd Nieuwe Tonge der Zuid-Hollandsche Veree- niging „Het Groene Kruis"; bestuurslid S.B.Z.; had tweemaal zitting in het Hoofd bestuur der Zuid-Holl. Ver. „Het Gmccnc Kruis'' en maakt verder deel uit van de commissie betreffende de ziekentransport en meldingsdiienst. Op zijn initiatief kwam Flakkee in het bezit van een ziekenauto vóór vervoer van zieken naar het vasteland. Uit het aantal vervoerde patiënten blijkt voldoende, dart hier in »en behoefte werd voorzien en het van Dr van Gelder goed was gezien dat een ziekenauto voor Flakkee noodzakelijk was. In verband daarmee is hij ook nauw be trokken bij de verbetering der veerverbm- dingen en den wegenaanleg, getuige o.a. de aanleg van de z.g. „Groene Kruis" op Voorne en Putten, aan het tot stand komen waarvan hij ook een werkzaam aandeel had Voor een tienita'l jaren, toen er nog geen uitzicht was op een ziekenhuis voor dit eiland, heeft hij reeds pogingen in het werk gesteld een ziekenhuis voor Flakkee te krijgen. Verder ijverde bij vioor een Flak- kee^che waterleiding; - Tevens is hij leider van het consultatie bureau voor zuigelingen ter plaatse. Ge tuige het drukke bezoek ook van moeders buiten Nieuwe Toolge, meenen wij te mo gen zeggen, dat dit bilreau dóór de moeders op hoogen prijs wordit gesteld. Wanneer we. thans eindigen, weten we dat we zeker niet volledig zijn geweest om dat ons verdere gegevens ontbreken, maai' tóch móge er uit blij kén- diat Dr van Gelder alles in het werk stelde de lijdende mensch beid bij te staan en te helpen.' Wé hopen dat Dr van Gelder nog langen tijd van de welverdiende rust genteten mag temidden van zijn huisgenooten en dat zijn opvolger, Dr P. de Man te Brielle,.welke in dfc' j.l. Vrijdag gehouden raadsvergadering met algemeene stemmen werd benoemd het zelfde vertroiiiweh zal verwerven, als zijn yoorganigeiv COOP. BOERENLEENBANK TE DIRKSLAND DE JAARLIJKSCHE ALGEMEENS VERGADERING De Coop. Boerenleenbank hield in het gebouw Odeon haar .iaarlijkschc algemecne ><lonveigatlemng onder Vooizitterscha-p van den heer J. Buth. Nadat de vergadering door don Voorzitter was geopend, werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en vastgesteld. De commissie van controle bracht venslag uit over de gehouden controle der rekening, waaruit bleek, dat alles volkomen in orde was bevonden. De Kassier der bank licht de rekening en liet jaarverslag der bank toe, waaruit we o.a. vernomen, dat de totale ontvang der bank heeft bedragen ƒ694.950.09 en de to tale uitgaaf 702.715.11. Totale omzet 1.397.665.20 tegen 1.601.767.77 over 1932. liet ledental bedroeg cp 1 Januari 1933 386' 18 nieuwe leden traden toe; 7 leden traden uit, waarvan 5 tengevolge van over lijden, 2 ingevolge art. 4, zoodat het leden tal vermeerderde met 11 en alzoo op 31 Dec. 1933 totaal bedroeg 397. In 1933 werden 20 nieuwe spaarbank boekjes ui (gegeven, zoodait op 31 December 1933 tel/wal waren uitgegeven 621. Ingetrok ken op 31 December 1933 totaal 211, uitouo nog in omloop 407. In 1933 werden 9 nieuwe voorschotboek- ,cs uitgegeven, zoodat op 31 December 1033 totaal waren uitgegeven 208. 18 nnuiwe voer schotten werden verstrekt, 8 werden geheel afgelost. Per 31 December 1933 liepen 82 voorschotten tot een tctaal bedrag van 306.706.39. In 1933 werden 3 nieuwe loopende reke ningen venteend cn 2 nieuwe boekjes uit gegeven. Van 51 loopende rekeningen werd gebruik gemaakt. liet aantal dagboeknummers bedroog in 1933 2278 tagen 2237 over 1932. In 1933 werd aan spaargelden ontvangen ƒ238.570.60 tegen ƒ302.831.37 over 1932, alzoo een vermindering van ƒ64.263.97 en werd over 1933 aan spaargelden terugbetaald ƒ265.728.78 tegen 295.861.90 over 1932, alzoo een vermindering van ƒ30.133.12. Aan vooiBchotten werd in 1933 totaal uit gegeven ƒ34.130 tegen 27.455 over 1932, ai- zoo een vermeerdering van ƒ6.675 en werd over 1933 aan aflossing voorschotten totaal ontvangen ƒ54.456.92 tegen ƒ69.624.81 over 1932, alzoo een vermindering van ƒ15.167.89 In loopenide rekening werd over 1933 to taal ontvangen 183.986.87 tegen 173.493.16 over 1932, alzico een vermeerdering van 10.503.71 en werd over 1933 aan de leden totaal uitgegeven 189.441.78 tegen 169.367.25 over 1932, afooo een vermeerde ring van 20.074.53. Door de Bank werd over 1.933 aan tarvve- gelden totaal uitbetaald 104.668.48, aan aardappelgelden 12396.67 en voor de Crisis Rundvee-Centrale 2916.80. Uit de rekening der b'ank bleek, dat de kas op 31 December 1932 bedroeg 23.650.49. Ontvangen spaargelden 238.570.60. Terug- betaailide vooisoliottcn 54.456.92. Ontvan gen in loopende rekenróg van medeleden 183.986.87, van de centrale bunk ƒ192832.71 op reserve gebrachte winst 1932 2480.42. Ontvangen rente: van voorecht! ten ƒ13.999.46, van de leden ƒ5647.08, van de centrale bank ƒ3477.80. Ontvangen provisie en kosten van voorschotten ƒ150.63' in loo pende rekening ƒ110.68. Buitengewone ontvangsten ƒ61.92. Totaal der Ontvangsten 719.425.58. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden 265.728.78, gegeven voorschotten 34.130, loopende rekening aan leden 189.441.78, aan Centrale Bank 181.130.52, rente spaar geilden 17.406.76, loopende rekening 1205, bijdrage bank 97.26. Onderling waarborg fonds f 43, presentiegelden bestuur f 120, sa laris kassier ƒ1000, diverse uitgaven ƒ511.22, voor bijzondere doeleinden ƒ244.90, reserve gebrachte winst '32 f2480. Kas 31 Dec. '33 15.885.47. Totaal der uitgaven 719.425.58. De balans sloot met vorderingen en schul den in totaal ƒ557.544.32. De ballans en rekening werden met alge mecne stemmen goedgekeurd. Besloten wordt de winst ad 2695.67 naar de reserve te voeren. De aftredende bestuursleden, de heeren J. vanKempen en Jac- Bosschieter werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot leden van -de commifceie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren D. Poortvliet en C. J. Struyk. De Voorzitter deelde nog mede dait het bepalen der rente voortaan door het bestuur zal geschieden, zulks op lest van de Cen trale Bamk. Dit is geschied om mogelijke onheilen te voorkomen, omdat een algemee ne vergadering niet zoo gemakkelijk alles ka:t overzien als het bestuur. Overigens za' het bestuur het mogelijke cllcen teneinde de rente voor hypotheken te verlagen. Beslloten werd nog het salaris van den Kassier wederom te .bepalen op 1000 per jaar. Daarna sloot de voorzitter de vergadering DE VACATURE IN HET KABINET Naar aanleiding van loopende geruchten, aangaande de vervulling van de vacature in het Kabinet, zijn wij gemachtigd mede te deelen dat Dr. Colijn nog met niemand be sprekingen heeft gevoerd en' de leerstvolgen- de yveken- ook niet voornemens is zulks te doeai HET OCTROOI VOOR DEN STELLENDAM DE EERSTE AMBACHTSHEER WAS VÜEÏS, THEOLOOG, DICHTER, BOTANICUS, MEDICUS, ETC. Een vorig maal meldden wij, dat de Sta ten van Holland cn Westvriesland aan Ja cob Krijger cn Teunis Sonnemare e.s. een octrooi vcrleencn tot het in eigendom overnemen van den Dam tusschcn Over flakkee en Goedereede, en hot bedijken van de gorzen, slikken, aanwassen enz. Den 23 sten April 1765 werd dit octrooi verleend. Met welke groote moeilijkbeden onze voorvaderen bij het bedijken geworsteld hebben komt wel sterk uit; wanneer men dit octrooi leest Het begint m typische oud Hollandsche stijl: „De Staaten lan Holland en Westvriesland, doen te weeten; alzo ons te kennen is gegeven, bij Jacob Krijger en Tennis Zounemare onder Goedereedc, cum sociis, hoe zij van tyd tot tyd hebbende op gemerkt welke excessive kosten jaarlijks door ons moesten geimpendeert worden tot onderhoud en geuuurige her- stellinge van don Dam door welke rle Ky- landeu van Overflacquée en Goedercode aan den anderen zijn verbonden, en hoe door de Constitutie van dien Dam de aan gewassen Kanden en Slikken sedert ver scheidene jaaren zo weinig verhoogd wa ren, dat men met geen moreele zekerheid zig scheen te kunnen lielooven, dat in een halve eeuw dceze gronden zouden kunnen begroesen, waardoor de onkosten aan dee- zen Dam, zelfs zonder buitengewone ram pen, tot een excessive sommc zouden moe ten aangroeijen, met elkander in overwee- ging hadden genomen, of het niet mogelijk zoude zijn aan ons een offerte te doen, ten- deerende, om ons van deezo excessive kos ten, welke zy supponeerden dat Ons zouden zouden verveelen, voor het vervolg te ont heffen. De Supplianten twijfelden geen oogen- blik, of tl zouden, zo ras als zij zolven, overtuigd weesen, dat decze hunne onder neming zeer dangerous (gevaarlijk), erj van liet allerverste uitzicht was, ja vol strekt onuitvoerbaar, indien Wij niet kon den goedvinden om hen door alle moge lijke favorable (gunstige) Condities te hulp te komen, aangezien zij als een droog- maakerye ondernemen, midden in Zee, doch dit vertrouwen dat zy stelden in Onze door-zigtigheid, deed hen met fiducie aan Ons voorslaan op welke Condities zy ons van liet zeer kostbaar onderhoud van gemelden Dam genegen zouden zijn te ontheffen, en liet onderhoud van dien Dam in het vervolg voor hunne privé rekening te neemen. Allereerst zoude doezen Dam twee a drie voeten moeten worden, cn zodaanig ver breed en in zijn talu veranderd worden, dat dezelve niet alleen bestand was tegen Storin en Ijsgang, maar ook door dceze vermeerderde hoogte het water zoude kon- nen stuyten, liet welke nu telkens bij ge ringe liboge Vloeden en Springtij van de Zuidzydc van gemelde Dam kwam over te storten, en alle de bovenste Slikken, die aan de Noordzijde vergaderd waren, tel kens wederom met zig weg te voeren, doch aangezien hier toe een aanzienlijke Somme Gelds zoude vereischt worden zouden Wij moe ten kunnen goedvinden, ten minste de helft der kosten hier toe te helpen draagen, maar welke helft de Supplianten echter vermeenden, dat niet zo hoog loopen zoude als het geen wij tot het tegenwoordige go- vvoone onderhoud van dien Dam in twee jaren moesten besteeden, biedende de Supplianten zig aan, c.s. om de gerechte wederhelft van dc te inaaken onkosten hier toe insgelijks tc draagen, indien Wij hen geliefden te Authoriseeren om gemel den Dam, aan welken hun in het vervolg zo veel zoude gelegen zijn, na hun goed vinden, zo als boven gezegd is, te doen verhoogen en te verzwaaren, zullende de Supplianten als dan op een behoorlijke manier aan Ons bewijzen, hoe veel kosten tot liet bovengemelde einde hadden moe ten besteed worden; na welke verhooging en verzwaaring de Supplianten, c.s. het onderhoud van dien Dam, en eindelijk .le verhooging van denzelven tot een Zeedijk, voor altoos voor hunne rekening zouden nemen, zonder dat de Provincie in deeze kosten ooit ietwat zoude hebben te draa gen". In dit octrooi wordt eveneens bepaald, dat een gedeelte van de in te dijken gor zen als polderland beschikbaar moeten blijven voor liet algemeen bezit. Op deze polder nu is later het dorp Stellendam ver rezen. Art. 7 luidt: „De voorschreve bedijkte Polder of Pol ders zullen worden Geërigeerd tot een Am- liagts Heerlijkheid, en zullen de ondernee- mers jouisseeren van de Tiendons en Am- bagtsgevolgen, zo en in diervoegen als aan die van Crayenesse verleend zijn, welke aan de Onderneemers zullen volgen, en als een onsterflijk ErDean van Ons te leen gehouden worden onder de benaaming van (Stellendam en op de naam van Johan Eusebius Voet, ingevolge de nadere Resolutie van den 3en Mey 1765) Voor de Staten aan Jacob Krijger en Teunis Zonnemare het octrooi verleenden, moesten zij „hunne medestanders, op wiens naame de Heerlijkheid met de Tienden en Landen zouden moeten werden gesteld", noemen. Deze personen waren: Iman Can voor 3/32 Porties, Adrianus Canter Visscher voor, 2/32 porties, Simeon Petrus Collot d'Escurij voor' 1/32 porties, Hans Willem 'Rengers voor 1/32 porties, Jan Frederik Parvé voor 2/32 porties, Adriaaji van Kruiskerken, voor 1/32 porties, Pieter Ben jamins de Beaufort voor 1/32 porties, Ben jamin Dutry van Haatten voor 1/32 porties, Gerrit Meerman voor 2/32 porties, Abraham Banier voor 2/32 porties, Cornelis van de Leur voor 2/32 porties, Johan Eusebius Voet voor 2/32 porties, Coinelis Jan Wit- tort voor 1/32 porties, Jan Blok voor 2,32 porties, Pieter Grinwis voor 1/32 porties, Comclis van Kruiskerken voor 1/32 porties, Jac. van den Beek en 1'ieter van Andel voor 1/32 porties, Pieter Kmaus voor 2/32 porties, Arnoidus Iges Hania voor 1/32 por ties, Jacob Krijger voor 1/32 porties, Teunis Zonnemaare voor 1/32 porties, Voor de Compagnie in t Gemeen voor 1/32 porties. Tezamen 32 porties. Dit octrooi werd geteekend: „in den Hage onder Onsen Grooten Zcgele hier aan doen hangen, den 23stcn April, in liet Jaar Onses Heeren en Zaligmaakers, Dui- zond Zevenhonderd vijf en Zestig". De eerste Ambachtsheer van stellendam was dus niet Iman Can maar Johannes Eusebius Voet. De eerste Ambachtsheer was een groot geleerde, dichter, theoloog, bota uist, medicus enz. Als financier heeft hij minder zijn spo ren verdiend. Voets moet met een negatief bezit overleden zijn. Iman Can, de burge meester van Zierikzce, heeft toen de plicht en het reclit van Ambachtsheer gekregen. De compagnie van 32 „medestanders is later overgegaan in de Generale Dijkage van Stellendam, die de bedijking van de Scliarrezeepolder tot stand heeft gebracht. Het dorp Stellendam is natuurlijk ont staan toen met de indijking van de gorzen werd begonnen. Uit dit alles zal den lezers wel duidelijk zijn geworden dat wij op ons eiland op gouden dijken loopen en rijden. VEREENIGING S.B.Z. TE STAD AAN 'T HARINGVLIET LEDENVERGADERING De voorzitter, Dr. v. d. P I a se c he, opent de vergadering, die door 68 loden is bezocht, met alien hartelijk welkom te heeten en hoopt, dat de besprekingen zeer ten bate van de vereeniging zuilen zijn, waar liet punt, dat besproken zal worden, van groot be lang is. De secretaris leest de notulen van de vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter komt terug op een ill de vo rige vergadering gestelde vraag, om subsidie tc vragen bij liet burg. armbestuur en de diaconiën der kerken, welke vraag hij nadei beantwoordt. Vervolgens doet de secretaris mededeeling dat vroeger reeds een verzoek is gedaan, doch waarop afwijzend beschikt werd. Nu kunnen we wel weer een beroep doen, doch hij meent, dat ook die lichamen, gezien di financieels moeilijkheden, than-, hetzelfde standpunt in zullen nemen, zoodat z.i. deze moeite tevergeefsch zal zijn. De lieer P. J. Kreeft J r. is wel wat te leurgesteld, voornamelijk omdat in Papen- drerlit zich dezelfde kwestie heeft voorge daan, hetgeen hij staaft met een couranten bericht uit die gemeente. Hij meent, dat er momenteel meer kans bestaat op succes. Voornamelijk moeten de groote gezinnen z.i. meer betalen dan zij kunnen. Ds. Pó 1 h u ij s begrijpt uit liet couranten, bericht, dat in Papendrecht twee gevallen aanwezig zijn, nl. verlaging cn subsidie. La ten wc dit niet verwarren. Wanneer er sutv sidie verleend wordt, komt dit ten bate van de geheole vereeniging, dus voor groote en kleine gezinnen. De lieer Kreeft wil subsidie om tot con tributieverlaging tc komen. Ds. P o 1 h u ij s is van meening, dat wan neer de Armbesturen subsidf w ilden geven, dit mogelijk van geen invloed op de contri butie zou zij.ij. Dc lieer A. J. Braber zegt, dat dc heer Kreeft enkel de groote gezinnen bedoelt, waarop de secretaris antwoordt, dat alle le den gelijke rechten hebben. Wanneer de groote gezinnen bevoorrecht werden, znu dat karakter te niet gaan, waar wij voorzichtig mee moeten zijn. De Voorzitter geeft deze gezinnen in overweging zich tot de betrokken armbestu ren te wenden. Vervolgens wordt tot lid van controle be noemd de heer P. Konnjs, zulks lil dc- plaats var D. v. Douk. Daarna doet de Voorzitter nadere me- dedeelingen omtrent de Raden van Arbeid. Hij danki den secretaris voor zijn uitsteken de notulen van de vorige vergadering en brengt punt 2 ju behandeling, nl. bespreking bestuursvoorstel tot wijziging van art. 11. Een nadere toelichting geeft hij van art. li, waarop in 't algemeen geen opmerkingen worden gemaakt. Ter verduidelijking geefi hij een staatje over de laatste 4 jaren van vervoerkosten en verpleegdagen: 1933: Vervoerkosten f 179.2(1, verpleegdagen 270, gemiddeld f 0.66. 1932: f 172.70, 167. f 1.03. 1931: f 202,45, 357V>, 1 0.57. 1930: f 127.65, 68V-, f 1.86. Hieruit blijkt, dat de nadeeligc jaren een klein gemiddelde hebben en de voordeelig* jaren een groot gemiddelde, terwijl het ge mkldeld over die jaren f 1.03 bedraagt. Hoi gevolg van deze wijziging is, dat zij eerder voordeelig dan nadeelig zal zijn. Zonder verdere bespreking wordt de wij ziging van art. 11 aangenomen. In de rondvraag vestigt de lieer P. van S p 1 u n t e r er de aandacht op, dat de vrije keus van ziekenhuis 1 >1 ij ft bestaan, waarop de Voorzitter met dank aan de leden de ver gadering sluit. HULDE AAN DE TRAM S.V.P. HET 25-JARIG JUBILEUM Maandag was liet 25 jaar geleden dat de plechtige ingebruikneming plaatsvond van dc tram op bet eiland Flakkee. Aan deze dag is geen bijzondere aandacht besteed door de 1!. i'. M. liet is te begrijpen, de tram, en niet alleen de tram helaas, maakt moeilijke tij den door, maar torli willen we de komst van de tram releveeren als een feit, dat een groote verandering bracht iii de Flakkee sche samenleving. De Maat- en Scheldebode schreef 25 jaren geleden over deze verandering: „De tram is geopend, maar wien we niet meer zeilen zien zitten op z'n postkar: 't is van den Doel Een kwarteeuw ruim heeft deze voerman, hoe 't weer ook was, bij sneeuw en hagel, in hitte en kou in volle getrouwheid zijn plicht vervuld. Hij was de rijdende klok van Flakkee: ai- tijd stipt cn precies op tijd en correct in zijn dienstijver. Bij 't einde van ons nog te kort verslag brengen we hem. Wien de taak van de schou ders genomen is door de tram, onze oprecht- hulde on we gelooven de tolk te zijn van heel Flakkee, als we zeggen: Van den Doel! dank voor uw ongetemden ijver als koetsier, neem nu rust en 't ga u uitstekend in uw volgende jaren!". De postwagen maakte dus jilaats voor do tram. En hoezeer de bevolking toen ver heugd was, bleek wel uit het feestlied dat toen gezongen werd: DE TREM Wijze: „De Zilvervloot" Als je nu te Ouddorp of Ooltgensplaat Je familie eens wilt bezoeken, Of kijken, line bet met je vrienden gaat De trem rijdt naar alle hoeken: Refrein: Hoezee, hoezee, de tram rijdt op Flakkee! Kijk, kijk, daar komt ze aani Ze blijft hier even staan Slap in, stap in en rij maar mee (bis). 1-Ieb je soms een oome die w oont in Goerec Of een tante aan de Zuidzijde, Je stapt in de trem en je rijdt maar mee, En maakt je familie blijde! (bis). Moet je met konijnen of koeien naar as stad! Of in Rotterdam gaan feesten, De stoomtrein vervoert voor een stuiver of wat De menschen en de beesten! (enz.). Bij een ketelontploffing te Stad aan 't Haringvliet wv-ru de monteur ernstig gewond. Het Stellendamsche drama voor de Rotterdam- sche Rechtbank. Bi; het heengaan van Dr. C. v. Gelder te Nieuwe T oiige. Algemeene vergadering van de Coöp. Boeren leenbank te Oirksiand. Het zilveren jubileum der R. T. M. Ledenvergadering van S. B. Z. te Stad aan 't Haringvliet. Uit de geschiedenis van ons Eiland: Het octrooi voor den Stellendam. Het laatste couplet zou heden ten dag® niet niet zooveel enthousiasme meer gezon gen worden als toen geschiedde. In 1934 moeten we nog harder en er ligt een sarcas tisch verwijt m t gezegde van den machf- nist van een van de locomotieven van do maatschappij die wij Zaterdagmiddag spra ken: „Och, meneer, ik begrijp de menschei» niet, waarom moeten ze steeds maar vlug ger gaan Als ze thuis zijn vervelen ze zien toch ook!". Wij laten hieronder volgen wat de toen malige verslaggever van de Maas- en Schel debode mededeelde over de plechtigheid, nu 25 jaren geleden. „En nu de feestdag. Met z'n somheren mor gen. Regenvlagen uit donkere vvoJkenbon- kcn. Toch, de vogels kweelden vroolijk; dat was een 111001 verschijnsel. Tot de zon door brak en wat blij licht goot op de morsige wegen en ontevreden gezichten der werk lieden. Naar 't emplacement te Middelharnis om halt elf om op te wachten de uitgenoodigden uit Ooltgensplaat, Ouddorp en tusschen- liggende gemeenten. Daar wapperden de vlaggen en was gezellige bezigheid van zoo velen, die de laatste hand legden aan da door den feestdag opgelegde werkzaam heden. De locomotief netjes aangekleed, om op dezen dag toch vooral niet te „zwart" te zijn, alzoo ze ook inwendig zuchtte, dat zij er maar weer uit moest, dat haar nu juist geen rust geschonken werd. Burgemeester Ulbo J. Mijs sprak aan het havenhoofd, waar men onder de muziek van ..Sempre Crescendo" naar toe trok het welkomstwoord, waarin hij zijn blijdschap uitsprak, dat deze dag samenviel met een andere blijde ge beurtenis, de geboorte van de Prinses. Mr. Knottenbelt, de voorzitter van de R.T.M sprak bet openingswoord, waarin hij er op wees, dat de tocht naar Flakkee thans geen „Columbuisachtige poping'' meer was. Daarna werd de tocht gemaakt door het eiland. Nieuwe Tonge had iets allerleukst. Op een plaat was een kwarto velletje papier gespij kerd, waarop niet potlood dit opschrift was geschreven: „Hulde aan de Tram s.v.p." Dat s.v.p. was oenig. Vermoedelijk was het aan t adres dor gaston en die hebben beslist die wensoh tot op 't laatste oogenblik ter hart o genomen. In Ouddorp aangekomen, bekeek het pu bliek volgens hot verslag niet belangstelling de Oranjestrikjes, want ze wisten nog niet, dat er oen Prinses was geboren en de klok had om 2 uur dan ook nog niet geluid. OFF1CIEELE OPENING DER WATERLEIDING an officioele zijde wordt ons medege deeld dat. de opening van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkoe zal plaats hebben op Donderdag 7 Juni a.s. De opening zal geschieden door Z. Exc. den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Je beroemde leeszaal ran het Britsch Museum te Londen dat nu w< lens schoonmaak voo het publiek is gesloten.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1