GIJ, SUIKER LIJDERS Rondom de Landbouwcrisispolitiek BUITENLAND, MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 14 APRIL 1934 1 HET WERKFONDS VAN 60 MILLIOEN TWEEDE KAMER JUICHT WERK VERRUIMING TOE! in 1e Middellandstraat 49, ROTTERDAM Verschonen is hot Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake liet wetsontwerp tot verleening van een erediet van 00 millioen voor werlvverruiming. Do strekking van dit ontwerp vond onverdeelde instemming, hoe wel verscheiden leden er hun teleurstelling over uit spraken, dat eerst thans een plan van dezen aard aan het oordeel der Stuton- Generaal is onderworpen. Heeds in de re- goeringsverklaring, afgelegd in de vergade ring der Tweede Ivamer van 31 Mei 11)3:1, werd te kennen gegeven, dat het vraagstuk dor werkloosheid de volle aandacht van het kabinet had. I.n liet is eerst thans wel haast een jaar na het optreden van liet ka Jiinet dat een voorstel tot bestrijding van de werkloosheid wordt aanhangig gemaakt. Eenige der hier aan het woord '/ijndo leden meenden, dat hier plaats is voor de opmerking, dat gedurende den tijd, welken het huidige kabinet aan het bewind is, voortgaande verarming van liet Nederlandsclie volk hoeft plaats ge had. Deze verarming is nog in de hand gewerkt door de politiek, welke ten aan zien van de gemeenten is gevolgd, die door hoogere organen in de uitvoering van door haar opgevatte openbare wer ken zijn belemmerd. Men denke o.a. aan Rotterdam, waar een besluit van den Raad tot den aanleg van een tunnel onder de rivier niet kon worden uitge voerd, omdat liet door Gedep. Staten niet werd goedgekeurd en waar als ge volg van den aandrang der regeering de bouw van een nieuw ziekenhuis is stop gezet, terwijl reeds voor ongeveer f 1 mil lioen was verwerkt, welk bedrag nu waarschijnlijk voor liet grootste deel als verloren moet worden beschouwd. Omvang der werkloosheid Eenige leden achtten een nadere uiteen zetting gevvensclit met betrekking tot den omvang der werkloosheid, welke door de Regeering als uitgangspunt van haar be schouwingen werd genomen. Heeft werd in dit verband gevraagd do regeering bij liaar becijfering ook rekening gehouden met het niet onbelangrijke aantal Nederlandsclie arbeiders, dat vroeger in liet buitenland, in liet bijzonder in Duitschland, werk vond en dat zonder twijfel voor liet grootste deel thans werkloos is? Deze leden vestigden de aandacht op de wenschelijkheid der samen stelling van een volledig beschrijvend over zicht van omvang en oorzaken der werkloos heid. Eerst met zulk een overzicht, als grond slag kan men aard en volgorde der bestrij dingsmiddelen vaststellen en die middeleu met kans op succes ter hand nemen. Het door de Regeering gemaakte onder scheid tusschen normale en crisiswerkloos heid achtten verscheidene leden niet te, handhaven. Practiscli is er niet anders dan één groote werkloosheid. In dit licht bezien dient liet effect van de bij liet ontwerp voor ziene werkverruiming niet te worden over schat. Het beschikbare bedrag zal voldoend- zijn om gedurende een jaar 30.000 man werk Ie verschaffen. Dit is niet onbelangrijk. Ge zien don grooten omvang der werkloosheid is het echter evenmin overwegend. Verscheidene leden, die met de Regeering een ruw ingrijpen in bestaande privaatrech telijke verhoudingen ongcwenscht achtten, gaven als hun meening te kennen, dat bij een poging tot herstel van den oeconomi- schen toestand die verhoudingen tocli in menig opzicht niet onaangetast zullen kun nen blijven. In liet bijzonder wezen zij er daarbij op, dat bij handhaving van den gouden stan daard niet zal zijn te ontkomen aan liet tref fen van maatregelen ter verlichting van de vaste lasten, bestaande uit rente van hypo thecaire schulden, welke op een groot aan tal eigendommen drukken. Andere leden ver zetten zich tegen wettelijke aantasting van de hypotheekrente. Geforceerde loonsverlaging Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat liii de Regeering' schijnt te bestaan, de uitvoering van de te ondernemen werken dienstbaar te maken aan een geforceerde algemeene loondaling. Op dit terrein zijn als gevolg van een ge ordende samenwerking tusschen werkgevers en werknemers nonnenregelingcn ontstaan in den vorm van collectieve arbeidscontrac ten. In plaats van het initiatief te nemer, tot bindendverklaring daarvan, gaat dc Regeering ze thans uithollen. Te moer af keuring verdient naar de meening der hier aan liet woord zijnde leden, liet door hen bestreden voornemen, nu andere door do Regeering getroffen maatregelen de kosten Van liet levensonderhoud niet onaanzienlijk doen stijgen. Tegen deze zienswijze kwamen vele ande re leden in verzet. Met de Regeering meen den deze leden, dat hot tot stand komen v an een algemeen lager levenspeil noodzake lijk is. Beter dan verdere loonsverlagingen zou den verscheidene leden verkorting van den werktijd achten. Verscheidene leden achtten een nadere uit eenzetting van liet inzicht der Regeering in zake do te verwachten loondaling dringend noodig. Functie van hef Werkfonds Verscheidene loden spraken het vertrou wen uit, dat liet nieuw opgerichte „Werk fonds'' op den duur niet zal leiden tot de instelling van een fonds met een buiten de rijksbegrooting gehouden eigen budget. Op zichzelf kon men zich algemeen met de in stelling van het hier bedoelde fonds ver eenigen. De aandacht werd gevestigd op de vvcn- scheliikheid, dat bij de plannen tot werk verruiming een eerste plaats wordt gegeven aan de metaalindustrie, eensdeels wegens liet ioonpntensieve karakter van dit bedrijf, anderdeels wijl liet dringend gewenscht is don goodwill, welke in de geschooldheid van de arbeiders in deze branche is gelegen, te behouden. Een groot aantal gewenschte wcrkobjecten werd nog genoemd. Verscheidene leden meenden liet ontwerp aldus te moeten begrijpen, dat daarbij voor een aantal werken een eerste termijn wordt aangevraagd. Hot had hen onaangenaam go- troffen, dat dit geschiedt zonder dat mede gedeeld wordt hoeveel ieder werk in zijn ge heel zal kosten. Bij de thans gevolgde wijze van doen tast de volksvertegenwoordiging in het duister omtrent datgene waartoe men zich bindt. AARDAPPELEN - VLAS - TUINBOUW PLUIMVEE Over den aardappelensteun is betrekkelijk weinig gesproken, evenals over do drie an dere artikelen, waarover we nog iets hebben mee te dcelen. Voor de aardappelen van liet jaar 1934 geldt een teeltregeliag, waardoor het areaal in dit jaar niet zal over schrijden de in 1933 niet aardappelen beteei- de oppervlakte. De oogst is in liooge mate afhankelijk van weder en plantenziekten. Zoo zijn er meer onberekenbare factoren welke liet onmogelijk maken, reeds nu to zeggen, of voor den oogst 1931 steunmaatre gelen noodzakelijk zullen zijn. Als steun noo dig blij kt, zal de basis moeten zijn, dat de teler ongeveer den kostprijs van het product betaald krijgt. Garandeert men een lage i afzotprijs, waarbij dusde teler verlies to dragen beeft, dan past liet betere product zich aan dien lagen garantieprijs aan en ver heft liet zicli eventueel een beetje boven die lage basis, terwijl elke prikkel, om een af zetgebied te vinden voor gewone e:i middel matige kwaliteiten, zal ontbreken. De hoe veelheid, die in dit geval als een surplus boven de markt kan komen te hangen, zal den prijs in liet algemeen drukken tot o.i- gcvccr liet garantiepoil. In het vooruitzicht, dat hot Rijk een bepaalden prijs garandeen (deze behoort te liggen op een niveau, dut althans de productiekosten opgebracht wor den), zal de teler een passieve homing gaa.i aannemen en rustig de overneming door het jRijk afwachten. Tegenover de uitgaven, welke liet Rijk ztcii zal moeten getroosten, moeten ook in komsten staan. Bij den steunmaatregel voor den oogst 1933 werden deze gevonden in een hotting op liet product, dat via den handel tot den binnenlandschen consument komt. Ook als slechts 'n lage afzetprijs gegaran deerd wordt, zal óf liet product zelf, voor zoo ver het voor menschelijke consumptie op de binncnlandsche markt dient, moeten wor den belast, of zullen van andere producten hoogere heffingen genomen moeten worden voor liet bijeenbrengen van de noodige fond sen. Rekening moet tevens worden gehouden met de differentiatie bij een product uls aardappelen, t.w. verschil in ras, kwaliteit, bes-temming. enz., zoodat niet kan worde.) volstaan met de garantie van één bepaal den, lagen afzetprijs, Een noodzakelijk ge volg hiervan zou een v rij uitvoerige en om vangrijk controlestelsel zijn. In antwoord op een gestelde vraag ver klaarde ir. C. G. P. Stevens, Ilegeeringscom- missaris voor den aardappelsteun en den vlassteun, dat de handel vertegenwoordigd blijft in de Nederlandsclie aardappelcentrale en ook in de vvcrkcommissies onder dc pro vinciale besturen. De vlassteun In verhand met een desbetreffende vraag herinnerde ir. Stevens eraan, dat men voor de vlasteelt in 1933 een bebouwing van 0000 H.A. in uitzicht had gesteld. Daarmede kwam de verwerkingscapaciteit van de Ne- dcrlandscho industrie overeen. De steunre geling heelt aanvankelijk geen volledig suc-J ces gehad. Men teelde slechts 1500 H.A. Maar toon waren er groote hoeveelheden vlaslint, welke niet werden afgenomen. Hei volgende jaar werd liet bedrag van 100 gld. tot 225 gld. per H.A. verhoogd, ook weer bij een oppervlakte van 0000 II.A. Toen werd de bc- teelcki oppervlakte uitgebreid tot 4800 H.A. Voor den oogst 1934 is weer f 225 in uitzicht gesteld. Nin is er 0200 H.A. opgegeven als te zullen worden bcteeld. Ir. Stevens merkte op, dat hier te lande een vlasspinnerij is, nl. te Tilburg, welke niet goed floreert. De Nederlandsche vlasspinnerij kan niet een voldoende hoeveelheid lint op dc liinnen- landsche markt opnemen, want dan kan zij niet met de Belgische grens roncurreeren. Daarom wordt las uit Oost-Europa, dat goedkooper is, bijgckocht. Tuinbouw De Rcgeeringscommissaris voor den Tuin bouw, de lieer F. V. Valstar, behoort tot de optimisten. Hij is vol goeden moed omtrent den uitslag der genomen maatregelen om den tuinbouw op de beenen te houden. Het jaar 1934 zal moeten doen zien of de ingeslagen weg om de moeilijkheden te ver lichten, de juiste is. De verstrekking van een zeker bedrag als tegemoetkoming voor geleden verliezen miste iedere saneerende werking en kon niet tot. verbetering van den zeer ernstigen toestand leiden. Een middel, dat wel bij uitstek gunstig heeft gewerkt, was de instelling van liet roenten- pn fruitmonopolie. Het invoermonopolic van Iruit heeft een zeer goeden invloed geoefend op den prijs van liet Nederlandsch fruit en ecu totale prijsinstortiiig in liet najaar van 1933 hier te lande voorkomen. Voor dc telers van groenten en v roege aardappelen is voor 1934 nu ook een maatre gel genomen, welke goede verwachtingen rechtvaardigt, nl. de teeltbeperking. Dat men van dezen maatregel goede ver wachtingen mag koesteren, bewijst liet ver loop van den zgn. bevvaurkoolafzet in Noord- Holland in liet begin van dit jaar. In 1933 heeft de regeering bepaald, dat in plaats valt 1500 H.A. kool 1000 H.A .tarwe en 500 II.A suikerbieten mochten worden verbouwd. At hebben ook andere factoren» ertoe bijgedra gen, dat de afzet van kool nu weer tegen loo- nende prijzen mogelijk is, zeer sterk is daar bij ook op den voorgrond getreden de in krimping van de koolteelt. Voor den tuinbouw zit liet probleem in hoofdzaak in de groote overproductie als gevolg van de afzetmoeilijkheden, die ia de gehecie wereld tegen den invoer van hot tuinbouwproduct zijn gekomen. Zoolang daarin geen verbetering kan ko men, kan slechts door teeltbeperking meer evenwicht worden verkregen tusschen pro ductie en afzetmogelijkheid van den tuin bouw. De medewerking van dezen bedrijfs tak hij de teeltbeperking is spontaan en al gemeen, omdat het resultaat van 1933 iede- ren twijfel lieoft weggenomen ten aanzien van de vraag, of teeltbeperking liet juiste middel is. Zij zal voor 1(H) net. slagen cn dit zal oen zeer groote verlichting voor den tuinbouw beteekenen. Zij zal tot een verlioo- gin.g van de groentenprijzen leiden. Maar met betrekking tot de kosten van het levens onderhoud behoeft dit geen ongerustheid lo wekken. Het prijsverloop zal weer liet nor male beeld van vroeger vertoonen, waar tuinbouw en consument wel bij zijn gevaren Er zullen steeds in het volle seizoen voor bepaalde groentesoorten lage prijzen zijn door ruime aanvoeren, welke van elk product ondanks beperking zullen blijven plaats vinden, maar er zullen ook weer prij De beide vorige artikelen stonden in in ons blad van 7 cn 11 April, zen zijn, welke den teler een looncudc op brengst waarborgen. Een ander voorbeeld van teeltbeperking is ook, dat de moeilijkheden met het buiten land inzake uitroe- - "u onze tuinbouwnro- dueten zullen verminderen. Het buitenland heeft zich ver?») tegen de ongekend la'io prijzen, waarvoor ton slot'e l'et product werd aangeboden. Dit verdraagt op den duur geen enkel land en zulks leidde tot maatregelen tegen onzen uitvoer. Dumping van de markt in het buitenland is doelloos en leidt tot maatregelen, die niet anders dan nadeelig voor den Nederland sclie tuinbouw kunnen zijn. Ten slotte nog iets over het Pluimvee- At e hebben veel te veel kippen in verband met de sterke daling van onzen eierenuit- voer van 1994 millioen in 1931 tot 1071 mil lioen in 1932 en 719 m i 1 i i o e n in 1933. De resultaten zijn desondanks verleden jaar nogal meegeloopen: de bedrijfsuitkom- sten waren juist loonend. Van het beschik baar gestelde steunbedrag van 5 millioen be hoefde slechts 200.000 te worden gebruikt Dc goed georganiseerde bedrijven hebben zelfs nog iets verdiend. De totale productie aan eieren was in 1932 2200 millioen stuks, in 1933 2000 mil lion. Zij zal vermoedelijk in 1931 grooter zijn dan in 1933, terwijl de exportmogelijkheden ongeveer dezelfde zijn gebleven. Er zullen dus nog meer eieren dan in 1933 hier te lande moeten worden geconsumeerd, hetgeen alleen mogelijk is tegen lagere prij zen, terwijl de pluimveehouder eigenlijk meer zou moeten krijgen, in verband mei stijging van productiekosten, prijzen van voedergranen (50 cent per 100 kippenei' en) enzoovoort. Hoogere prijzen zullen alleen kunnen wor den gemaakt, wanneer minder eieren be hoeven te worden verkocht, wanneer dus de pluimveestapel wordt ingekrompen. Die inkrimping klemt te meer, omdat we onze kalkeieren aan Duitschland niet meer kwijt kunnen ton gevolge van vei'hooging van invoerrechten. Verleden jaar was dat 2Vé cent per ei. A'oor 1931 laat Duitschland zelfs gees kalkeieren meer toe. In ons eigen land vonden in den laatstcn tijd de kalkeieren eveneens weinig aftrek door de zeer goedkoope aanbiedingen van Chineesche eiproducten. In hoofdzaak be staan deze uit geconserveerde vloeibare eidooiers, bevroren eieren, gedroogd cigeei en gedroogd eiwit, in 1933 werd voor meer dan 1 millioen gulden ingevoerd. De eipro ducten worden in hoofdzaak gebruikt dooi de l)akkers. Het is een kwestie van prijs of deze kalkeieren, dan wel ingc-oerdc eipro ducten gebruiken De regeling dat dc eieren cn daaruit be reide producten bij den invoer aan een lief ling zijn onderworpen, zal het gebruik van kalkeieren ten goede komen. Dit is in het belang van de Nederlandsclie pluimveehou derij en van de industrie die zich bezig houdt met het kalken van eieren. De teeltregeling van de pluimveehouderij is zoodanig samengesteld, dat door de maat regelen de grootte van den hoender- en een depstapel kan worden beïnvloed en dat de bepalingen tevens een prikkel inhouden om te komen tot verbetering van den pluimvee stapel. Het is zoo gegaan: 1932 was eigenlijk mee gevallen en toen Heeft men in 1933 niet al leen meer eieren in de broedmachines gelegd dan in 1932, maar ook de broedcapaciteit enorm vergroot. Deze vergrooting zal wel 5 millioen eieren bedragen. Het aantal leghen nen was in 1933 zestien millioen. Nu zijn et aanmerkelijk meer. In ons land hebben voorts 12000 per sonen een broedmachine, met een capaciteit van 5 millioen eieren. Als zij steeds gebruikt werden, zouden de machines 00 li 70 mil lioen eieren in een jaar uitbroeden Wel worden daarvan de helft haantjes en stenen er ook, maar men begrijpt, dat men zou vastloopen, als niet werd ingegrepen. Een goed fokkerijwezen is in den tegen- woordigen tijd voor eiken lak van veeteelt een eerste vereischte. Bij de pluimveehou derij dreigde liet fokkerijvvezen ten onder te gaan. De concurrentie tegenover de goed koope massa-productie van kuikens der groote broodinrichtingen was voor de eigen lijke fokkers -niet vol te houden. Daarbij kwam nog dat iedereen zich fokker noemde en voorgaf veel. te doen lot verbetering van den pluimv opstapel, terwijl velen de eieren maar lukraak opkochten, zonder er zich re kcnschap van te geven of de eieren afkom stig war envan goede en productieve stam men. Doordat iedereen zich fokker noemde, konden de pluimveehouders ten slotte niet meer beoordeelen, wie nu in werkelijkheid fokker was en wie niet. Met liet gevolg, dat men er vrij onverschillig tegenover kwam te staan en ook de eigenlijke fokkers hun onkosten niet of onvoldoende vergoed kre gen. AA'c zijn hiermede aan het einde. De agenda voor deze conferentie leek ons wat overladen. Overigens hebben we allen lof voor de gegeven openhartige voorlich ting. Het woord van dank aan liet eind der be spreking gericht tot de leiding der confe rentie kon dan ook namens de aanwezige journalisten met vrijmoedigheid worden ge geven. We hopen, dat ook degenen, die er geweest zijn ais representanten van groepsbelangen, hun voordeel zullen kunnen doen met wat ze hebben vernomen. Het erisisbeleid der Regeering kan niet beheerscht worden door belangen van He - paalde groepen en de critiek op dat beleid dient voorzichtig te zijn met allerlei praat, die. soms rondgaat, maar vaak meer berust op onkunde, verwarring en fantasie, dan oo de werkelijkheid. De aardappelen te duur? Nu we toch over aardappelen spreken, wil len we ten slotte enkele opmerkingen inlas- sclion, die ons dezer dagen van deskundige zijde gemaakt werden. Die opmerkingen golden allereerst de bui tengewone ingewikkeldheid met grooten ad- miuistratieven rompslomp van de crisis organisatie voor de aardappelen. Met name de aardappelengrossiers en detaillisten Heb ben het in dit opzicht zwaar te verantwoo- deu. De aardappelcnsteun legt op de verbruiker belangrijke lasten, in liet bijzonder op de consumenten in de groote steden. Zij zijn het die grootendeels de steungelden opbrengen. Op liet platteland weet men wel aan aard appelen te komen die niet door crisisheffin gen zi.in belast. Daarin schuilt een onbillijk heid, die te sterker spreekt, wanneer men do economische en sociale verhoudingen in de groote steden in zijn overwegingen be trekt. Dat de bewoners van de groote steden vrij wel alle steunkosten opbrengen, moet te meer aanstoot geven, indien liet juist is en we hebben geen reden liet tegendeel aan te nemen dat in de practijk heel veel aardappelen verkocht worden boven den richt prijs. Niettemin wordt ook voor deze aardappelen de steun uitbetaald. Volkomen onnoodig dus Alles bij elkaar kan men dan ook zeggen, dat de regeeringsaardappelen voor hot pu bliek in de groote centra veel te duur zijn vooral nu zo in den laatstcn tijd schijnen te worden vermengd met zg. „bonkon". Do boer incasseert cn do consumenten be talen onnoodig te veel. Waarom, zoo werd gevraagd laat men ook dc boeren niet meebetalen, i>.\door vóór z'n teeltvorgunning eeji zeker bedrag te vor deren? Dat er voorts aan aardappelen, ook Hij scherpe controle, heel wat gesmokkeld vvoidi zai door ieder die geen vreemdeling is in dit Jeruzalem, wel worden toegestemd. Deze ernstige onvolkomenheid gevoegd Hij hetgeen we vooraf deden gaan, wettigt o.i. ook hier do vraag: Kunnen, mogen we op deze wijze verder gi an? Hot is geen tijd om onnoodig liet leven duur te maken door on doeltreffende ei v isorganisaties, waardoor be langrijke sommen worden overgeheveld van degenen, wier nooddruft er ntee gemoeid is, naar anderen, die zoo luidt do verzeko rin aan steun eigenlijk geen behoefte heli ben, maar dien ineasseeren, zoolang de c.ri- sisorganisatie zoo vriendelijk is dien te be stendigen. We vragen ook Hier om bezinning. die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruidengeneeswijze PRIESTER H A M O N" DROGISTERIJ VERWAAL DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE BIJEENKOMST VAN HET PRESIDIUM TWEE-EN-ZESTIG LEDEN MET VLIEG- Hendersons openingsrede. t presidium der Ont te Gcnéve jjjeen- Dinsdagmiddag is vvapeningseoiileientic gekomen. Hot is bijna \i.jf maanden geleden dat lici voor hot laatst vergaderde. Henderson is voorzitter, v ico-voorzilter is Politis, ee re-president Motta, rapporteur Be n es j. Onder de vertegenwoordigde landen is ook Nederland. Henderson hield bij de opening een rode voering, waarin bij refereerde aan In t aan de leden \erstrekte document over den stand dor kwestie. Men moet, zei Hender son, niet veronderstellen', dat verdere pogin gen doelloos zouden zijn. Men moet alleen voor de besprekingen met de \oornaamste regeeringen wat meer tijd nemen. Doch oordat men van een verdere verdaging zon kunnen spreken, moet men de volgende bij eenkomst der hoofdcommissie vaststellen Tegelijkertijd moet men, om de werkzaam heden der hoofdcommissie, te verlichten, eveneens een termijn vaststellen voor een nieuwe bijeenkomst \an bet presidium met de taak het plan Mac Donald te bewerken en aan te passen aan den tegenwooruigon toestand. Henderson herinnerde er o. m. aan, dat in Decern 1 er 11)32 eenige der \oomanmste leden van de conferentie hadden besloten tot rechtsgelijkheid in een systeem van vei ligheid. De conferentie zelf heeft vaak be sloten, dat men naar gelijkheid zal dreven en wel vooral door bewaponingsverminde- ring en de geleidelijke afschaffing van aan valswapenen. Men moet erkennen, dat in de laatste weken zekere w ijzigingen zijn in getreden, welke onze werkzaamheden moei lijk maken. Henderson bezwoer de leden van het presidium den moed niet te laten zinken en verder voor de ontwapening te werken. Hij besloot met de woorden: Ik geloof dat het onze heilige plicht is, deze con ferentie tot een einde te brengen, dat in overeenstemming is met de verpbeh tingen, welke bij verdrag zijn aange gaan. W ant slechts op die wijze kan men hopen, dat een 1 evvapening-wen- loop te vermijden zal zijn en het toene mende oorlogsgevaar zal zijn ter zijde te stellen Op 30 April het bureau, op 23 Mei de algem. commissie weer bijeen. liet bureau besloot ten slotte, overeen komstig de voorstellen van Henderson en HENDERSOX Eden, dat het bureau op 30 April en de al gemeene commissie op 23 Mei weer zal bij eenkomen. Overeenkomstig hot advies van Carton de Wiart, ondersteund door di So ragna, heelt Henderson echter weer de uit drukkelijke bevoegdheid gekregen de bijeen komsten van het bureau en van de alge meene commissie weer voor eenige dagen uit te stellen, indien dit hem met liet oog op den stand der diplomatieke onderhande lingen raadzaam zou toeschijnen. OPZIENBARENDE DIEFSTAL TE GENT ZIJPANEEL VAN HET BEROEMDE ALTAARSTUK DER VAN EYCKS Woensdagnacht is een paneel van den linkervleugel van het beroemde veel luik in de St. Bavo-kathedraal te Gent, voorstellende de „Aanbidding van bet Lam Gods", geschilderd door de ge broeders van Ey'ck, gestolen. Vermoed wordt, dat de dader of de daders zich den avond tevoren in 'de kerk hebben laten insluiten. Het is een der paneelen, indertijd door Duitschland volgens het verdrag van Versailles uitgeleverd en stelt voor aan de eene zijde een ruitergroep met dc figuflen van de gebroeders v. Eyck en aan de andere zijde Johannes met het Lam. De „Aanbidding van het Lam Gods" is i groote meesterwerk van de gebroeders Hu bert en Jan van Eyck (resp. 13061426 en 13801440), tevens de hoogste openbaring van do schilderkunst dei- zuidelijke Neder landen in de Middeleeuwen m van de cul tuur der Bourgondische periode in liet al gemeen. De beroemde Altaarschildering bevindt zich in een zijkapel van de St Bavo. Hei werk is een vèel-lui k, met els middelpaneel een voorstelling van de Aanbidding van het Lam. Van de twaalf paneelen berustten <t lan gen tijd zes in het Museum te Berlijn en twee in dat te Brussel. Na den oorlog eerM zijn deze aldus verspreide zij-vleugels me» het middendeel, dat te Gent gebleven wa y vereenigd, waardoor het veel luik wei r in zijn oorsponkelijke samenstelling was her steld. Nader wordt gemeld, dat de diefstal d ■- morgens door den koster der kerk ontdekt werd. Deze waarschuwde onmiddellijk ka nunnik Van den Ghcyn, die zijn leven wijdt aan de studie van de werken der Van Eyck* Het eerste onderzoek wees uit, dat de dief zich waarschijnlijk Dinsdagavond in de ka thedraal heeft laten insluiten en dat hij heel den nacht voor zich had om zijn plan te volvoeren. Hij forceerde het slot van de ka pel van de familie Vyts, waar het altaar staat opgesteld. Om uit de kathedraal vve^ to komen heeft hij het slot verbroken van do zijdeur, die toegang geeft naar het St Baafsplein. Het ontstellende nieuws verspreidde zich als oen loopend vuurtje door de stad en wekte algemeene consternatie onder het publiek. De politie is onmiddellijk aan het werk getogen en heeft overal een nauwkeurige beschrijving van het gestolen paneel ver spreid. Het paneel is 1L nieter lang en 65 c.M. breed. Gemeld wordt nog, dat twee jaar geleden het kerkbestuur van het gerecht een wenk heeft gekregen, om de bewaking van liet Lam Gods-schilderij te verscherpen, waar aan dadelijk gevolg is gegeven. Bovendien had de conservator van do st. Bavo de ge dachte opgevat om liet schilderij geduren de den nacht met een ijzeren traliewerk to isoleeren, doch dit zou gevaarlijk geweest zijn voor hef meesterwerk en toch niet af doende geweest zijn tegen dieven, die ovi-r modern materiaal beschikken. Het parket heeft eenige vingerafdrukken gemaakt. Een persoon, die tegenover de kathedraal woont, beweert \s nachts m drie uur een auto te hebben zien vertrekken vanaf een zeer dicht bij de kathedraal gelegen plaats. Het gerechtelijk onderzoek wordt niet den grootsfen spoed voortgezet. HOE DE HEER V. l'E ROTTERDAM MET ZIJN RHEUMATIEK TOBDE Tot zijn vrenw ingreep En reeds in twee weken zijn pijnen afnamen „Ongeveer i a jaar geleden heb ik IJ eens geschreven over de schitterende wer king, die Kruschen Salts op mij had. Nu hoeft mijn man ongeveer een jaar geleden last gekregen van ïlieuijiatiek; hij voelde den heel en dag pijn in ziin arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Krusclien geloofde hij niet, al kende hij door mij de beste resul taten. Hij heeft eens twee maanden vel schillende medicijnen geslikt, geen resultaat; toen gemagnetiseerd, niets geen resultaat; toen behandeld met ultra-violette stralen. Zou na een paar behandelingen beter zijn; liet heeft drie weken geduurd; een hoela verbrandde arm was het eenige resultaat Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum 's morgeus wat Kéuschen in zijn thee. Hij proefde gelukkig niets, en na veertien dagen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik eriijn geheimpje en nu neemt hij al twee maanden eiken sergon, zooals ik nog altijd doe, een flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Resultaat: na twee maanden heelemaal zon der pijn. De pijn is langzaam maar zeker minder geworden «ui nu heelemaal weg. begrijpt zijn dwepen met Kruschen Salts. Wees ervan overtuigd, dat wij altijd en overal Kruschen Salts' als een wo.ider ver heerlijkten." Mevr. C. W. te R. Het lijkt onbegrijpelijk Doch de overtui gende brief van deze dame ligt voor elke belangstellende ter inzage. En de verkla- Elke „kleine dagelijksehe dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer- organen aansporen nieren en maag en deze geregeld aan t werk houden, zooals do natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrisciil on vernieuwd bloed door l'w aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheuma- tisehe pijnen veroorzaakt, wordt langs na tuurlijken weg verwijderd en de pijnen hou den op. En als U voortgaat met „de kien ie, dairelijksclio dosis" Kruschen Salts, zal Uw gehooie wezen - lichaam en geest van deze zuiverende verl'risseJiende werking den weldadigen invloed ondervinden, Kruschen Sails is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.1)0 en 1.60 per flacon omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op bet etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Hovvntrep Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Tit Brussel: Tot gisteravond had men nog goenerlei sporen vnii het gestolen altaar stuk uit Gent kunnen ontdekken. Alle grensposten zijn door de politie gewaar schuwd. Ifet voorloopig onderzoek heeft uitgewe zen, dat voor bet wegnemen uit de lijst op zijn minst twee pej-sonen noodig geweest zijn. Men vraagt zich af, wat de dieven met het stuk willen eii kunnen aanvangen. Zelfs wanneer zij er in zouden zijn geslaagd m-'t hun buit over de grens te komen, is de kans nog miniem, dat dit over de geheele vverebl bekende werk zou kunnen worden ver kocht. DE TSJFLJOESJKIN-EXPEDITIE TWEE EN ZESTIG LEDEN MET VLIEG TUIGEN GERED. MOSKOU, 11 \pril. Uit Yankarem wordt gemeld, dat drie Russische vliegtuigen in den loop v an den dag opnieuw 29 loden eau de Tsjeljoesjkin bemanning van "t Schmidt kamp op het ijs naar Yankarem hebben ge bracht. fn totaal zijn gisteren en vandaag 62 man geborgen en. bev inden zich nog slechts 2S leden der expeditie in het kamp op de ijsschots. Ook Prof. Schmidt, do leider der expedi tie is, zooals reeds gemeld werd, in verhand met zijn ziekte naar Yankarem overge bracht. MOSKOU, 12 \pril. Dc leider van het reddingswerk van de Tsjeljoesikin-expcdi- tie, Oesjakovv, heeft de door de regeering in gestelde commissie een rapport doen toe komen met bijzonderheden omtrent de red ding der bemanning. Het kamp van Prof. Schmidt, aldus bet rapport, is door groote ijsblokken ingesloten. Do menschen zijn in een barak en-in 10 tenten ondergebracht. In alle- woonruimten zijn kachels. Levens middelen, brandstof, warme kleeding, een keuken en een bakkerij zijn aanwezig. Het Op het eerste gezicht schijnbaar rustige le ven blijkt bij nader onderzoek een leven „op een vulcaan". Het kamp ligt in onon derbroken. spanning van den ijsgang. Op S April vernielde de ijsgang do keuken. In bet kamp heerschte een mobilisatie-regiem, dat voorbeeldig fundi on noordc. In 't kamp vertoeven momenteel nog 2N personen. Oes jakovv spreekt in zijn rapport de hoop uit, dat bij gunstig weer op 12 April bet red dingswerk beëindigd zal kunnen worden. Op dien dag zal Prof. Schmidt in een zie kenhuis te Alaska kunnen worden opge nomen. HET ELECTR1SCJIE PAARD OP STAL. Dc Vliegende Hollander" onder leidina van den keer Ilupkcs aanwezifj warerk op hel Heemaf-terrein, waar de ingenieurs van de A".

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5