ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siqriö vinces BINNENLAND. 7ATFRDAG 14 APRIL 1934 |49 E JAARGANG N°. 4050 HET GROENE KRUI? TE DIRKSLAND STELLENDAM EN DE BAREN Voornaamste Nieuws. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken W UEN S I) A O en ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERL1JKE NUMMERS 5 CENT. - Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UI1GEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertemiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pei regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing Croole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uui ALGEM. VERGADERING De afdeeling Het Groene Kruis en de Vereeni ging Steunverleening bij Ziekenhuis ver pleging hield in he; koor der Ned. Herv. Kerk alhier haar algemeene jaarlijksche ledenvergadering. De Voorzitter Notaris Van der Sluys opende de vergadering, die door 210 leden was bezocht. Hij sprak zijn vreugde uit over de op komst. Hij memoreerde het overlijden van H M. Koningin-Moeder en bracht Haar hulde voor de wijze waarop Zij de T.b.c.-bestrijding daadwer kelijk heeft bevorderd, zoowel moreel als finan cieel. Ook het overleden bestuurslid de heer De Groot werd herdacht. De Secre:arls der vereeniqmg, de heer A. K n o p s las de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd en het jaarverslag der ver eenig ng, uit welks laatste we o.a. het volgende vermelden: Het ledental der vereeniging bedroeg op 1 Januari 1933. 809 en op 31 December j.l. even eens 809. 31 nieuwe leden traden toe, terwijl een gelijk aantal bedankte door vertrek enz. De on vangsten der vereeniging bedroegen f 4665.53 en de uitgaven f 3405.29, aldds een batig saldo van f 1260.24. Ten behoeve der patenten werden door de wijkzuster gedurende het afgeloopen jaar afge legd 2218 bezoeken bij 103 leden. Ten behceve der zuigel'ngenverpleging werden afgelegd 624 bezoeken bij 71 zuigelingen. Bij het toezicht op t.b.c. patiënten werden afgelegd 40 bezoeken in 5-4 gezinnen. Totaal 2882 bezoeken. Eenmaal moest een transport naar Rotterdam door de zuster begeleid worden. Aan den ge neesheer werd 185 maal assistentie verleend. Uitgeleend werden 577 verplegingsartikelen aan 288 leden. Verschillende nieuwe verplegingsartike len werden aangeschaft. Versterkende middelen werden aan 3 gezinnen verstrekt tot een tonaal bedrag van f 1965 Van de ontsmettingsdienst der Z. H. Vereeniging werd 1 maal gebruik gemaakt. Van de hypotheek staande op de woniag werd afqelost F 200, terwijl 15 ren.e'ooze aandee'en ■frerden uitgeloot. De hypothecaire schuld be draagt thans nog f 700; schuld aan rentelooze aan- déelen nog f 680. Een niet uitgeloot aandeel werd aan de Vereeniging geschonken. De Diaconie der Geref. Gemeente moest in verband met de minder ruimere toevloeiing van baten en toenem'ng van haar armenzorg haar verleende subsidie van f 40 terugbrengen op f 25 en de oemeente Melissant bracht haar subsidie van f 60 op f 40 terug, terwijl de von heen ge noten subsid e van de gemeente Sommelsdijk ge heel werd ingetrokken. De cursus in de eerste hulp bij onqelukken is in Februari geëindigd en bij het gehouden examen kon aan 15 deelnemers een diploma worden uit gereikt. De geslaagden hebben z:ch met het be halen van het diploma alleen niet tevreden ge steld, maar houden nog steeds 2 maal per maand een oefenavond ten einde de verkregen kennis en vaardigheid nog te vermeerderen. Betreffende de t,b.c.-bestrijdiing werd vermeld, dat in 1933 onder toezicht stonden 4 gezinnen. Geen gezinnen werden afgevoerd, n:euwe kwamen niet bij, zoodat einde 1933 nog 4 gezinnen onder toercht stonden. Van de 5 Groene Kruis-tenten is een zeer druk gebruik gemaakt ook door niet t.b.c.-patienten. Na he t uibrengen van het jaarverslag vroeg Mr. Z a a y e r het woord om te zeVjgen dat het niet zijn gewoonte is de vergaderingen ie bezoe ken, doch omdat het bestuur den laatsten tijd een rich ing heeft ingeslagen, die hij niet kan goed keuren, is hij thans aanwezig Hij wil daarom het bestuur verschillende pun ten ter verbetering aanwijzen. In de eerste plaats is de benoeming van eer verp'ee^ster-vroedvrouw, welke echter uit eigen bewe^ng heeft bedankt, niet toelaatbaar. Ook met de verhuring van het huis der wijkzuster, die haar intrek moest nemen in het z'ekenliuis. is het niet in orde. Bovendien zijn de financiën der ver eeniging geen reden daarvoor. Bovenal vindt spreker het niet goed dat gevraagd is naar de godsdienstige richting der te benoemen n:euwe wijkzuster, omdat dit in overleg is geschied met het. bestuur van „Bethesda". Onze Groene Kruis vereen1 g'ng behoort zelfstand:g te blijven. Spreker schetst de ongezellige kamer der wijkzuster en de vele arbeid die zij heeft te verrichten omdat zij feitelijk nooit meer over vrije tijd kan beschikken, waardoor zij geen volwaardige wijkzuster kan zijn. De geneesheer-directeur heeft te veel over wicht. De Voorzitter antwoordt, dat de wijkzuster een zeer goede kamer heeft en omdat de vorige zuster een eigen huis ongezelliger vindt, dan het wonen in een ziekenhuis, heeft men het aanbod van het Ziekenhuis dankbaar aanvaard en zuster Huizer heeft er geen bezwaar tegen. Het was haar zelfs een eer in de wijk van Dirksland te zijn. Bovendien is het slechts voor een jaar als proef en de zuster heeft geen enkele klacht. Het was een goede oplossing omdat de zuster alleen voor de wijk te weinig werk had. Overigens blijft zij altijd beschikbaar voor de wijk. Hierna vroeg de heer D. Poortvliet het woord, die in een uitvoerig betoog het bestuur imgebreke stelde inzake het niet nakomen der sta tuten in verband met de benoeming van een wijk zuster-vroedvrouw, doch welke benoeming buiten den wil van het bestuur, niet is aanvaard. Ook het vragen naai godsdienstige richting der zuster onderwierp hij aan scherpe kritiek. Na deze spre ker volgde een applaus, doch hij verzocht de ver gadering alle applaus in deze vergadering achter wege te laten. De Voorzitter meende, dat niet van de sta tuten was afgeweken en meende dat ongepast wantrouwen in het bestuur, de reden van de cri- tiek was. De heer Poortvliet vond het beter niet verder op deze zaak in te gaan daar er volgens hem een groot misverstand in het spel was en hij dat misverstand liever persoonlijk met den Voor zitter wenschte weg te nemen. Dan komt in behandeling het jaarverslag van den Penn'ngmeester waaruit bleek dat was ont vangen f 4665.53 en uitgegeven f 3405.25, zoodat er een batig saldo was van f 1260.28. Bij monde van den heer L. M. Brooshooft werd voorgesteld de rekening goed te keuren, nadat eerst de be grooting over 1934 werd bepaald op f 3951.20. De heer C. J. vin Loo achtte, met het oot op de gunstige kaspositie vermindering van con- tr.butie mogeiijk. Door de moe.lijkheid daaraan verbonden, achtte de Voorzitter het niet uitvoer baar. De heer C. Both Pz. vroeg hoeveel voordeel de inwoning der Zr. in het ziekenhuis oplevert De Penningmeester achtte het ongeveer f 500. Dr. W e i n m a n n vraagt of wel a.leen bczui- niglngsoverweg.ngen de inwoning der Zr. in het Z.ekenhuis ten gevolge heeft gehad. De Voorzitter bevestigd de vraag, doch ook de geze.ligheld is een reden. Dr. Weinmann vergelijkt hei geringe salaris met den arbeid en de vele d ploma's der Zr. met de ziekenhuiszusters en vindt het salaris der wijk zuster daarom te klein. De Voorzitter zegt dat de zuster nogal emolu menten heeft en de penn.ngmeester zegt dat het vorige jaar als zoodanig f 233.50 door de Zr. is ontvangen. Burgemeester Visscher meent, dat de salaris- regeling van de Zusters .n het Ziekenhuis geen punt van bespreking mag uitmaken. Vervolgens werden uitgeloot 15 rentelooze aan deden in het huis van de wijkzusters en wel de Nos.: 125 94 44 193 175 187 66 16 29 160 31 71 104 178 161. Nadat de Voorzitter een woord van dankbaar heid had gewijd aan het afgetreden bestuurslid De Boer, zou tot stemming overgegaan worden, doch Mr. Zaayer besprak de aanbeveling van het bestuur in deze vacature. Dat artsen -n het bestuur zitting hebben, is niet absoluut nocdig, maar daar Dr. Boot bestuurslid is. moest ook de andere geneesheer daarin zitting hebben. '1 ot stemming overgaande bleek 5at van de 2C9 uitgebrachte stemmen er op Dr. Weinmann 132 '.va'en uitgebracht, zoodat Dr. We-nmann was gekozen, die deze benoem ng zKh liet welgeval len. De aftredende bestuursle Dr. I co: en dz heer Weitering werden herkozen met lesp. 145 en lOg stemmen. Aan den heer Weitering, aie reeds eenigen tijd ziek iS, za' ke: nis var zijn ver kiezing worden gege/en. B ei na werd de verg der. ng van Piet Groene Kruu gesloten en de vergadering van de Verecni ging Steun bij Z ekenhuisverpleging geopend, waar over wij in een voljena num-no; een verslag ho pen te geven. DE OUDELANDSCHE ZEEDIJK AANBESTEDING VERNIEU WINGSWERK. De Rijkswaterstaat heeft Donderdag aan besteed het vernieuwen van een gedeeDo steenglooiing op den Oudelandsche Zeedijk aan de Zuidzijde van het eiland Goede reede, behoorendc tot de kustverdediging enz. in Zuid-Uo'land. I.aagste inschrijvei was L. van Popering te Bruinisse voor f 3440. NIEUWE REGELING Met nganp van 1 April a.s. zal een nieuwe regeling betreffende uitreiking van rij- en nummer- bewijzen in werking treden. Met ingang van dien datum zullen de rij- en nummerbewijzen ter bespoediging van de afgifte net meer eerst naar de gemeentesecretarie, doch rch streeks aan belanghebbenden per zegel en Ie- geslijst worden toegezonden. Teneinde moeilijkheden te voorkomen worden de aanvragers er op gewezen dat de prov nciale leges betaald zullen moeten worden, wanneer he* bewijs hem door de post wordt aangeboden. Vereer zu'len de oude rijbewijzen na ontvangst der nieuwe aan den M'nister van Staat. Commis saris der Kcr'rr'n in deze provincie moeien wor den oegezonden. GEDENKSTEEN Dr. W. H. NOLENS Op 15 April a.s. zal in den gevel van h»t perceel Prinsegracht 36 te Den Haag een gedenksteen worden onthuld voor wijlen mgr. dr. \V. PI. N o I e n s. De onthulling van den gedenksteen zal plaats hebban om 3 urr nam. Na de onthul ling zal prof. mr. P. J. M.. Aalherse, voor zittcr van den Partijraad, in Amicitia een herdenkingsrede houden. ONTDOKEN BELASTING In de Inspectie der Directe Belastingen te Hellevoetsluis is tot heden naar aanlei ding van de bekende voorschriften van den Minister van Financiën vrijwillig aangegeven voor de vermogensbelasting plm. 1%. millioen gulden, waarvan het grootste gedeelte van het eiland Goeroe en Overflakkee afkomstig is Een ieder die nog iets voor de inkomsten- of vermogensbelasting verzwegen heeft, is tot 1 Mei 1934 in de gelegenheid hiervan vrijwillig aangifte te doen bij den inspec teur der Directe Belastingen te Hellevoet- sluis. Men komt er dan zeer voordeelig af, daar 'slechts de ontdoken belasting over de laatste 3 jaren gevorderd wordt, zonder eenige boete of verhooging. Na I Mei 1934 zal tegen de ontduikers zeer streng wor den opgetreden, waarbij de kans op hooge geldboete of gevangenisstraf niet denk beeldig zijn. Daarenboven wordt door de invoering van diverse nieuwe wetten, de kans op ontdekking sUeds grooter. Het is alzoo een ieder, die zich in dit opzicht nog niet geiicel zuiver voelt, in zijn eigen be lang geraden, ten spoedigste van het ont doken vermogen of inkomen aangifte ie doen bij den Inspecteur voornoemd. DE EMMABLOEM-COLLECTE ET FE-Pf BREKGST TE DEN HAAG. De Dinsdag te Don Haag gehouden Emma- I i.i iiiiciic hee.t hij na I 14.500 ,pgc bracht, hot grootste bedrag dat sind 1 in stellen van deze collecte aldaar be reikt. SALARIS PROV. PERSONEEL ZUID-HOLLAND Naar wij vernemen, is bij Kon. besluit van 22 Maart ij. goedkeuring verleend aan hel besluit der "taten van Zu d Holland tot her ziening van de sa'arisregeling van het pro vinciale personeel. DE BOUW VAN 'T EERSTE HUIS EN DE EERSTE KERK Van Goedereede gaan we naar Stellendam. De ir» 1852 aangelegde grintweg van Ouddorp naar Kloosterwei onder Sommelsdijk was vroeger „koninklijke" weg. De stichting van dit visscherc plaatsje is het bewijs, hoe mannenmoed, hoe ener gie en zucht naar zelfbehoud een strijd vol konder houden tegen het woedende element. De historie bladeren zijn een treffend getuigenis van de taaie volharding der inwoners in hun strijd tegen de zee Stellendam, het dorpje der doorbraken, de dijkop hoogingen, der dambezinkingen in het bijzonder We hebben in één van onze vorige artikeler reeds gewezen op de verbind'ng van 't Eiland Goedereede met 't eiland Overflakkee. Daar heb ben we gezegd, dat de eerste bedijking 'n de aan wassen plaats had in 1769, toen de Adrianapo'.de: ontstond. Op den 4en en 5en Februari 1825 were door den storm veel schade toegebracht aan he' „binnenloop" van den Zuid-Zeedijk. Door het be- kleeden met zaadzeilen mocht men een doorbraak aldaar voorkomen. Den 5en Februari bleef de wind uit het West-Noord-Westen en later uit het No: den hevig waaien en ontstond dientengevolge op den Noordelijken hoek in den dijk van den genoem den polder een gat van 364 meters. Reeds den vol genden dag werd met kracht aangevangen om de schade, zoo aan de dijken van dezen polder, als aan die van den Eendrachtspolder te herstellen, waar toe 20 personen en 40 wagens werden gebezigd terwijl het bestuur van de Generale Dijkagie van Stelendam zich voor: durend op den dijk tusschen de Adriana- en Eendrachtspolder bevond. De Eendrachtspolder werd bedijkt in 1780, er inundeerde den 5en Februari 1825 door vijf gaten. Bij één opening werd de dijk dusdanig weggesla gen, dat de rijzen bedding, waarop die was geleg:' zelf zichtbaar werd; het dorp overstroomde en vele ingezetenen moesten hun woning verlaten om elders een onderkomen te zoeken; zelfs te Dirksland kwa men vluchtelingen, die daar na:uurlijk liefderijl werden opgenomen. Zoo spoedig mogelijk werder de gaten gedicht en de breuken geheeld; het laa^ ste gedeelte van den damdijk werd met één mete verhoogd, tot vóór den Kraaienissedijk. Het blee" echter, dat het polderbestuur buiten den waard, c liever buiten de ontzettende kracht van den storm wind gerekend had, want op den 2den Nov. 182 bereikte het water zulk een hoogte, dat het zelf.' over den verhoogden damdijk heenliep, hoewel geen schade berokkende; op den 5den Maart 1828 had weer hetzelfde plaats, en het kramwerk leed geduchte schade. Het gevolg van een en ande: was, dat de dijk nog 3 d.M. opgehoogd werd, waarna verdere overslroomingen niet meer zijn voorgekomen. De Halspolder bedijkt in 1803, heeft weinic van stormen en hoogwater te lijden gehad. Wel ontstond hier en daar eenige schade aan den buitendijk; wel kwam het water een enkele maal er over heen, zoodat hij in 1831 en ook in d.t jaar '95 verhoogd is geworden, maar vaa inbra ken is geen sprake. Met een sluis watert hij uit op den Eendrachls- po.'der. De gronden van deze drie polders be staan voor 't grootste gedeelte uit goeden klei grond; op somm'ge plaatsen is deze zelfs zeer zwaar; op andere meer zavelig. Over 't algemeen leveren ze beste vruchten op. In 1803 werd de Scharrezeepolder of Weipol der van een zomerkade voorzien. Doordat cc kade veel lager .lag dan de zeedijken van dc drie •genoemde polders, vloeide de polder bij eenigs- zins hóoge vloeden voortdurend in. Aan de .Noordzijde .hebben van tijd tot tijd be langrijke oeverafschuivingen plaats gehad, zcodat daarvoor steeds belangrijke en kostbare werken tot oeververdediging moesten aangelegd worden, die tot stand kwamen door subsidie van Rijk en provincie. Op den 8sten Dec. 1808 bij een buitengewoon hoogen vloed en zwaren storm uit het Noorden, werd een batterij, gelegen ten Oosten, van de Goereesche haven geheel vernield. Van de twee militairen, die zich daarop bevonden, kwam één jammerlijk in de golven om. Het dorp Stellendam is gelegen in den Een drachtspolder. De naam is ontleend aan de stelle gors en den dam, die in het jaar 1751 over deze gors gelegd is, waarop de bedijking it gevolgd van den Eendrachtspolder. Het begin van Stellendam kan men stellen ir het jaar 1782, toen het eerste steenen huis ge bouwd werd door den Ambachtsheer van Stellen dam, Iman Cau. Het werd gebruikt voor rechtka- mer en dorpsherberg. Voor het jaar 1807 verkeerde het Dorp in een treurigen toestand. De tegenwoordig zoo reine Dorpstraat geleek een ware modderpoel; van de eene tot de andere zijde moesten, om 't een o zins begaanbaar te maken, planken met bosschen stroo gelegd worden; eiken avond werden die ge borgen, om den volgenden morgen weer den ge wonen dienst te doen. Meermalen geschiedde he De haven van Stellendam. Stellendam. Als de visschers zeewaarts gaan. dat wagens, beladen met veldvruchten, niet doe twee paarden door den modderigen Dorpsweg konden worden getrokken. Het jaar 1807, toen de Gemeente ruim 400 ir woners telde, bracht veel verbetering aan, wani toen is n.I. de keien Dorpstraat aangelegd, uit een onbekend fonds, waardoor de Gemeente te alle. tijde, den gullen gevers, dank verschuldigd is. Ze heeft een lengte van 230 M. en een breedt van 4 M. In het jaar 1844 zijn de eerste boomen langs den straatweg geplant (ll stuks) Het jaar 1813 was voor Stellendam zeer droe vig; het werd toen bezocht door een besmette lijke ziekte, die binnen drie maanden vele men schen deed t' grave dalen. Op verzoek va dén heer Bodel dokter te Dordrecht zijl toen de griffels gelegd, welke eiken dag moeste worden schoongemaakt en goed worden onder houden, om verdere besmetting te voorkomen Even ongelukkig was het jaar 1863. Volgens den chirurgijn J. A. van Mooring bedroeg het ge tal poklijders 332, van welke 24 stierven. Kerkelijk behoorde Stellendam onder Goede reede; en de ingezetenen waren dus verplicht, al daar ter kerk te gaan, wat velen, vooral oude lie den, menigmaal moesten nalaten, zoo in dei winter, als in den zomer door slechte wegen. Dat' de ambachtsheer Mr. J. Cau te Stellendam een kerkgebouw stichtte was dus een ondubbelzinnig bewijs, dat hij d geestelijke belangen der inwoners van Stellendam wilde behartigen maar ook, en dit bewijst Y opschrift boven den ingang dat hij bewezen diensten op hoogen prijs stelde. We lezen daar; „D. O. M. (Deo Optimo Maximo: Aan den besten en hoogsten God.) S. Op uitdrukkelijke begeerte van wijlen den Wel edelgeboren Heer Iman Cau en deszelfs vóór. overledene Echtgenoot, vrouwe Adriana Agatha van Bueren, in leven Ambachtsheer en Vrouwe van Stellendam, is ter dankbare erkentenis voo. het welgelukken van het bedijken dezer polderr alhier ter plaats, waar voorheen de zee stroomd door derzelver descenten,, ter eere Gods, en ten dienste der Hervormde gemeente van Stellendai' gesticht dit kerkgebouw, waarvan de, eerste ste' is gelegd den 20sten Mei 1819, door Mr. J. J. Cau Ambachtsheer van Stellendam", Een volgend maal komen wij hierop nade terug. DE LANCBOUW-ONDERLINGE DE MAANDELIJKSCHE GROEI. Por 1 Maart 1934 traden in onderstaan de provincies het hieronde»' vermelde aan tal landbouwers als iia der Landbouw- Ondcrlingo toe: Friesland 8, met f 4.122; Groningen 6, mot f 4.793; Drente 16, mot f 7.405; Over ijssel 8, met f 5.354; Gelderland 8, met f 2.891; Utrecht 2, met f 1.174; Noord-Hol land 6, met f 2.350; Zuid-Holland 7, mot f 19.050; Zeeland 12, nu. f 1J.848; Noord- Brabant 1, met f 412 loon. Totaal 74, mot f 59.399 loon. Por 1 Maart 1934 baden als lid dor Tuinhouw-.Ondorlinpo toe 21 werkgevers uit beta Ion do aan Joon I 13 103. Sedert 1 November 1933 vermeerderde 't aantal l"don hij de Landbouw Onderlinge met 418, uitbetalende f 707.952 loon en bij do Tuinbouw Onderlinge mot 79, uitbeta lende f 64.203 loon. De Secretaris van de P. O. C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. DE WERKKAMPEN VAN HET NEDERL. JONGELINGSVERBOND DE ARBEID MOET DOORGAAN „De Jongeman", het orgaan van het Ne derl ndsch Jongelingsverbond, verscheen de zer dagen in een uitgaaf, welke geheel aan der werkkampen dezer jeugdorganisatie is gewijd. Op de voorpagina beschouwt de hee C. Tabak de werkloosheid als een sociaal jeugd-vraagstuk; de hinnenpagina's bevatten een serie kiekjes uit de N. J. V.-werkkam- pen; architect Ingwcrsen schrijft een prachtig artikel over: „Als de nacht komt!" cn de heer P. Veen, van Utrecht, voorzit (er van de Commissie voor de Werkkam pen van het N. J. V. (gironummer 51500, lei daar s.v.p. op, lezer!) schreef een slotartikel, dat aldus eindigt: „Nu dreigt het gevaar dat dti gezegende werk binnenkort moot worden stogpe/ t Er is geen geld meer. Dat is heei erg. Iemand beschreef do beteokenis van dit werk, op dozo wijze: „En dat rïu is de betee- kenis van do Werkkampen! Een druppel bal sem in een dor vele hartew ondon van dezen van pijn on bonamvdhoid schreeuwenden tijd. Zoo'n druppel beteekent zoo weinig en doot toch vaak zoo onzegbaar veel goed. Is hot niot zóó, dat liet wot en, moer nog de er varing: er wordt n dezen lijd aan mij ge dacht on er wordt iets voor mij gedaan in de ziel valt als een lichtstraal, die het donker misschien voor langen tijd verdrijft9 En is 'f niot zóó, dat als 'n mensen ervaart, dat zelfs menschen barmhartigheid be wijzen, hij ook een klaarder oog krijgt voor dc eimMooze barmhartigheid en goedheid van zijn hemelschen Vader Ik bob hier niets aan toe te voegen. Dit work moot doorgaan on kan doorgaan, wanneer men ons zou willen helpen met een paar duizend gulden. Mag ik daarom aan hot einde van dit verhaal over de werkkam pen ons gironummer opgevenopdat zij, die dit mooie werk willen steunen, op do gemak kelijksto wijze mij hun bijdrage kunnen zenden? Dit nummer is: Giro 51500'. DE VERMINDERING DER STEUN- NORMEN PROTESTVERGADERING VAN HET N.V.V. Woensdag heeft 't N.V.V., onder presidium van den heer E. K u p e r s, te Amsterdam, een protest vergadering gehouden, tegen het streven der Re geering tot voortdurende verlaging van de loonen in de werkverschaffingen en tegen de verslech teringen van de st unnormen. Eveneens wenschte men protest aan te teekenen tegen de invoering van de zgn. contraprestatie en de eisch te stellen van de 40-urige werkweek tegen de plaatselijk gel dende loonen, besprekingen te houden over het zestig millioen plan der regeering en opnieuw eischen te stellen voor de werklooze jeugd. Nadat door den N.V.V.-bestuurder H. L i nd e- m a n een inleiding was gehouden werd een reso lutie aanvaard, waarin er bij de Regeering op wordt aangedrongen: Geen verdere verlaging van de steunuitkeerin gen toe te passen. de ingevoerde verlaging van de steunnormen ongedaan te maken, en de percentages, genoemd in de artt. 8 en 19 der steunregeling te verhoogen de laagste loonen in de werkverschaffingen te verhoogen en geen verdere loonsverlagingen in de werkverschaffingen voor te schrijven, de 40-urige werkweek in te voeren voor de werken, welke krachtens het 60-millioen-plan zullen worden uitgevoerd, met handhaving van de loonen der collectieve contracten. bij de werkverschaffingen en werkverruiming op ruime schaal ook jeugdige werklooze arbeiders te werk te stellen en voorzoover dit niet mogelijk is, deze jeugdige werkloozen financieelen steun te verleenen. Algemeene vergadering van Het Groene Kruis te Dirksland. Uit de historie van ons Eiland; Stellendam. Ontdoken belasting op Goeree en Overflakkee» Gemeenteraadsvergadering van Sommelsdijk. Slotartikel over de Landbouwcrisispolitiek. NEDERLANDSCHE HARING NAAR RUSLAND Van Russische zijde wordt gemeld, dat de Sovjet-regeering in Nederland haringen heeft gekocht, daar het Nedeiiandsche aan bod gunstiger was dan het Engelsr.he en het Noorschn. Hoewel Rusland in het geheel 10.000 tonharing zou. hébben gekocht, zou het van plan zijn, weldra nieuwe bestellin gen in Nederland te doen Gemeld wordt voorts,' dat de Sovjet-Unie doo- tusscheiikomst van de Exportclub ver schillende partijen metalen in Nederland heeft verworven. BESCHIKBAAR BEDRAG VAN 200.000 op 450.000 Bij de behandeling van de begrooting van het Departement van Sociale Zaken in do Staten-Generaal werd er de aandacht van den Minister van Sociale Zaken op geves tigd, dat het bedrag van 200.000,-, dat voor 1034 was uitgetrokken voor ontwikke ling en ontspanning van werkloozen, naar alle waarschijnlijkheid niet voldoende zou zijn om de gemeentebesturen in staat te stellen, liet noodige op dit gebied te ver richten. De Minister heeft bij die gelegenheid me degedeeld, dat, wanneer op grond van de ingediende vragen kon worden opgemaakt, dat liet uitgetrokken bedrag niet voldoende zou zijn, de mogelijkheid niet was buiten gesloten, dat een verhoogd crediet zou wor den aangevraagd. In tegenstelling met an dere posten, welke niet voor verhooging vatbaar waren, stond hier, gelet oji het zeer hijzonder doel, gelijk de Minister zcido, „du deur op een kier". We vernemen thans, dat, nu het Departe ment van Sociale Zaken oen inzicht heeft gekregen in hetgeen de gemeentebesturen voor 1D3-1 ten behoeve van ontwikkeling cn ontspanning van werkloozen zullen noodig hebben, het in het voornemen van den Minister van Sociale Zaken ligt, zeer bin nenkort verhooging van den post met 250.000,aan te vragen, zoodat op het des betreffende artikel 450.000,— beschikbaar zal zijn. De aanvragen van dc gemeentebesturen zullen thans spoedig worden afgehandeld HET WITBOEK OVER DE MUITERIJ VERSCHIJNT EERST LATER Het door Minister Colijn in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de Indische begrooting aangekondigde Witboek inzake de muiterij in Ned. Indië, zal waar schijnlijk eerst over eenigen tijd verschij nen. De datum van het verschijnen is nog niet vastgesteld. Over de samenstelling vail het Witboek wordt thans tusschen de de partementen van Koloniën en Defensie over leg gepleegd, meldt „De Tel.", hetgeen ge nu inien tijd in beslag neemt. Het Witboek zal een volledig en uiteraard volkomen met de feiten overeenstemmend overzicht van de muiterij dienen te geven en o.a. alle vonnissen bevatten. Alvorens het werk kan worden samengesteld moet men dus over de volledige gegevens beschikken en dat is thans nog niet het geval. Vandaar dat de verschijning van het Witboek nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. CURACAO 300 JAAR NEDERLANDSCH EEN K.L.M.-VLUCHT BERAAMD De K.L.M. heeft in verhand met het feit dat Curasao van 21 tot 29 Juli feest viert, omdat ons gebiedsdeel in het Westen dan 300 jaar onder Ncderlandsohe leiding staat, een plan in studie genomen om naar Cm ragao te vliegen. Of uiteindelijk tot het maken van deze vlucht kan worden overgegaan, is nog van vele omstandigheden afhankelijk. De vlucht moet geschieden via Afrika Gedacht wordt den Atlantischen Oceaan over te steken van Dakar naar Pernambuco. De overtocht is 3200 K.M. lang. Verder vernemen wij, dat eveneens de vraag in studie is, het toestel in West-Indiè te laten, ten einde proefondervindelijk vast te stellen, welke verbindingen Curacao kun nen worden gegeven op 'het luchtnet der beide Amerika's. OPZIENBARENDE VINDING VAN EEN HONGAARSCHEN ARTS „Chomosmon", middel tegen gasvergiftiging Men meldt ons: In de Vereeniging van Weensche artsen heeft groot opzien gebaard een voordracht van den jon gen Hongaarschen arts Dr. Imre Weiss, assistent in het ..Child-SpitaJ het instituut voor kanker onderzoek te Weenen. Deze voordracht handelde over de genezing van door gas vergiftigde perso nen. Dr. Imre Weiss heeft tot groote verrassing van de aanwezige artsen bewezen, dat hij een mid del heeft gevonden, met een inspuiting waarvan een ten doode opgeschrevene tot het leven kan worden teruggebracht. Dr. Weiss gaat bij zijn vinding uit van de eigenschap van merhylblauw om oxigeen op te ne men en bij intravene inspuitingen in het organisme te brengen waar het noodig is. Hij gebruikt me- thyl-blauw met suiker vermengd. Docr een enkele inspuiting van tien c.M.3 heeft hij de nadeehge gevolgen van de zwaarste gasvergiftiging weten te voorkomen Vergiftigingsgevalien door licht- of cyaangas konden door zijn methode absoluut ge nezen worden.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1