ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siqno vinces Rondom de Landbouwcrisispolitiek WOENSDAG 11 APRIL 1934 49E JAARGANG No. 4049 CO-OPERATIEVE BOEREN LEENBANK TE DEN BOMMEL Rechtzaken* Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken W O E N S I) A en Z A '1 K K D A G ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post t 0.9o bi) vooruitbetaling. BUITENLAND bfj vooruitbetaling 8.50 per iaat. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN in ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertent ïen 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pei regel Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing O root e letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. A-GEM. LEDENVERGADERING Tegenwoordig zijn 66 leden. De' vergadering staat onder voorzitter schap van den heer I. J. Boni, voorzitter Van den Raad van Toezicht. In zijn openingswoord heet de voorzitter alle aanwezigen welkom en spreekt den wensch uit. dat de kassier, de heer H. C. v Rossom, spoedig van zijn ziekte hersteld moge zijn. Vooi-t.s heet hij den waarnemend kassier den heer Oostdijk, welkom, en verzoekt hij de lieeren J. Mijs en S. de Lint, dien avond als stemopnemers te willen optreden. Daarna worden de notulen der vorige ver gartering gelezen en onveranderd vastge steld De waarnemend secretaris brengt vervol geus zijn jaarverslag uit. Namens de commissie, heiast met het na zien der rekening over 1933. zegt de heer A van Peperstraten dat de commissie die reke ning heeft onderzocht en in orde heeft be vonden en tot vaststelling daarvan advi- seert Voorts brengt de heer W. A. Lokker, als afgevaardigde naar de vergadering te lltiecht. verslag uit. De voorzitter dankt de heer Lokker voor diens breedvoerig verslag. Overgelegd worden de rekening en balans de hank over 1933. De rekening sluit met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van f 516.038.10. Ge- resei-veerd is f 1636.33. Aan spaargelden werd ontvangen de som van f 137.395.38 Aan voorschotten werd verstrekt f41.26r> De balans vermeldt o.m. de volgende cij fors: Uitstaande voorschotten f 161.621.30. reservefonds f 24.493.21; winst 1933 i 1741.59. Totaal actief en passief f 280.100.45. De heer Bom brengt vervolgens verslag uit van het onderzoek, gehouden door den Raad van Toezicht. Spr zegt, dat bij de gehouden controle alle bescheiden steeds in de volmaaktste orde waren. De directeur der Bank, de heer Mooijaart, doet Jan verslag over den algemeenen toe stand der Bank. Uit dit verslag blijkt o.m. dat op i Januari 1933 de Bank 142 leden telde en op 31 December 1933, 137. Op 1 Januari 1933 waren 373 spaarboekjes in omloop. In 1933 werden 15_nieuwe spaar boekjes uitgegeven, terwijl 15 boekjes wer den ingetrokken Het aantal voorschotten bedroeg per 1 Jan. 118. Er werden in 1933 40 nieuwe voorschot ten verleend, terwijl er 33 werden afgelost, zoodat aan het einde van het verslagjaar 125 voorschotten uitstonden. Het bestuur vergaderde in 1933 114 maal en gecombineerd met den Raad van Toezicht 15 maal, terwijl door den directeur met den voorzitter van den Raad van Toezicht twee maal onverwachte kascontrole werd gehou den. De boeken en kas en verdere beschei den stemden tottevredenheid, daar zelfs geen enkele opmerking kon worden gemaakt De verhouding tussclien bestuur en Raad van Toezicht liet niets te wensehen over, zoo ook met den kassier, die steeds bereidwillig was en zorgde, dat alle noodige gegevens aanwezig waren. Gezien de reserve: het saldo te goed in re kening-courant met de Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, plus de winst over 1933, mag worden aangenomen, dat de finan cieel? toestand der bank goed is. De rekening, welke dit jaar zelfs nog iets later geschiedt dan het vorige jaar, vindt zijn oorzaak door de drukke werkzaamheden van den waarnemend kassier, die twee ban ken voor zijn rekening heeft, maar tevens doordat enkele voorschotnummers eerst in Maarl hun rente hebben betaald. Som mige aflossingen zijn gedeeltelijk en som mige geheet achterwege gebleven. Het be stuur ziet zich verplicht binnen korten tijd m atregelen te nemen. De Centrale Raiffciscnbank heeft hierover reeds met het bestuur gecorrespondeerd. Voorts hebben ongeveer 80 spaarders hun boekje niet ter controle ingeleverd voor bij schrijving der rente Den spaarders wordt er op gewezen, de bbokjes alsnog in te leveren on de taak van bet bestuur zooveel mogelijk te vergemak kelijken. Zooals de leden bekend is, is de kassier sedert half December ongesteld. Het bestuur heeft zoo spoedig mogelijk een waarnemend kassier benoemd, opdat de za ken met de bank niet zouden stilliggen. Daar de waarnemend kassier, de heer Oostdijk, die tweemaal per week zitting ge houden heeft, binnen zeer korten tijd de Bank vaarwel zegt, was het bestuur genood zaakt een nieuwe hulp te benoemen. De kassier, de heer van Rossum, is thans zoover, dat hij, buitengewone omstandig heden voorbehouden, met behulp van den nieuwen waarnemend kassier de zaken bin nen korten tijd zal kunnen waarnemen. Daarna worden de hoeren K. L. Buth en J. I,. van Prooijen, resp. tot bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht gekozen, ter- wiil tot leden der commissie van controle der rekening over 1934 worden benoemd de 'herren W. J. Kerper. J Mijs en S de Lint. Besloten wordt voorts aan de bestuurs leden en de leden van de Raad van Toezicht ieder een gratificatie van f 20 te verleenen. De rentevoet blijft ongewijzigd. Bij de rondvraag komt de kwestie van de hulpkassier ter sprake. De Voorzitter zegt, dat het bestuur en de Raad van Toezicht met algemeene stemmen hebben besloten den heer Van Rossum, van Ooltgensplaat, tot hulp-kassier te benoemen. De heer A. Bakelaar vraagt of het niet practischer was geweest sollicitanten op te roepen. De Voorzitter antwoordt, dat H. C. van Rossum kassier blijft en als zoodanig de ver antwoordelijkheid blijft dragen. Spr. is blij mei de gevonden oplossing. Voorts zegt hij, dat de hulp bij een eventueele vacature in kassier geen rechten kan doen gelden, al zal iiij wellicht een voorsprong bonbon op au- deien. De lieer Mijs vraagt, of er geen geschikt persoon in de gemeente Den Bommel te vin den was geweest. De voorzittei zegt, dat men gevaar zou zijn geloopcn, dut de kassier zijn woning niet meei als kantoor beschikbaar zou stel len. De heer B.Meiissant zegt, dat ei destijds geld is uitgegeven om het kantoor in te richten. Overigens had spr. liet beter gevon den om in plaatis van te reserveeren, den rentevoet wat te verb-gen. De Voorzitter zegt voorts, dat de kwestie van het benoemen van een i.ulpkassier niet tot de bevoegdheid behoort van de alge raeene vergadering, doch van iiet bestuur en de commissie van toezicht. Zooals spr reeds heeft gezegd, is de hulp met algemeene stem men tienoemd. De beei J. Mooijaart zegt dat hij in de be nneming heeft toegestemd, doch dat de hulp geen rechten heeft bij een eventueele vaca lu re. De heer E. Mast zegt, dat hij in deze zijn volste vertrouwen in liet bestuur stelt en vraag of liet niet mogelijk is, dat de Bank een subsidie aan het Groene Kruis verleent De Voorzitter antwoordt van dit laatste nota te zullen nemen. De heer H. Borgdorff zou er voor zijn om de leden, die een half uur na de ojiening nog ter vergadering komen, van presentie geid uit te sluiten. Voorts vraagt hij of dt hulpkassier geen waarborgsom moet storten waarop de voorzitter zegt, dat dit niet noo- dig is, omdat de lieer H. C. van Rossum ge heel verantwoordelijk blijft Voorts vraagt de lieer H. Borgdorff of de Bank bij eventueelen verkoop van de wo ning van den kassier de voorkeur tot koop zal hebben, waarop de voorzitter bevesti gend antwoordt. Naar aanleiding van een vraag van den heer J. Jacobs zegt de voorzitter, dat in den vervolge de Bank ook des Zaterdagsmorgens geopend za) zijn. Ten slotte zegt de heer S. de Lint, dat naar zijn meening het bestuur in de kwestie van den hulpkassier niet beter heeft kun nen handelen. Daarna sluit de voorzitter de vergadering, na de aanwezigen dank te hebben gebracht voor hun tegenwoordigheid. EEN WITBOEK OVER DE MUITERIJ VERSCHIJNT SPOEDIG In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Indische tegroo- ting kondigt Dr. Colijn de aanstaande verschijning aan van een „Witboek", dat een uitvoerig en volledig overzicht zal bevatten van de muiterij op „De Zeven Provinciën". Aan het verzoek tot het overleggen der processtukken uit die zaak, kan de minister niet voldoen. HET BEZOEK AAN DE NIEUWE KERK EEN BATE VAN 16.500 Zaterdag is het de laatste bezoekdag ge weest van de Nieuwe Kerk in rouwaanklee- ding. Het totaal aantal bezoekers van 28 Maart tot heden bedraagt 50.000. Daardoor is een bedrag van f 16.500 verkregen ten behoeve der restauratie VADERLANDSCHE LENTEBODEN DE BLOEMBOLLENVELDEN GAAN ZICH KLEUREN Dp eerste schuchtere voorboden van het komende vooi'jaar ziin we al bijna weer vergeten: dat waren de sneeuwklokjes, de katjes en enkele anderp kleine bloempjes. Hun komst beteekende nog heelemaal niet het afscheid van den winter, daarvoor her inneren we ons de strenge vorst uit vorige jaren nog veel te goed. De later bloeiende crocusjes zijn in dit opzicht betrouwbaar der, de kalender wijst dan trouwens ook ..lentemaand" aan. klaar wanneer dp bloem- bollenvelden zich gaan kleuren, dan weet heel Holland, dat het definitief gedaan is met den winter. Dan is de nieuwe tijd aan gebroken, dan krijgen we visioenen vair nachtegalen, van zomerkleeren en van zee baden De tijden liggen achter ons, aldus schrijft ons de A. N. W. B.-Toeristenbond voor Ne derland, dat ons land het monopolie van de bollenteelt had, thans worden in talrijke an dere staten met meer of minder succes tul pen, hyacinthen en narcissen gekweekt. Maar, dè bollenstreek blijft voor ons toch het gebied ten Zuiden van Haarlem de van ouds bekende geestgronden achter de dui nenrij. Het zonnige weer tijdens Paschen en de daaropvolgende dagen heeft ondanks den kouden wind een gunstigeo invloed gehad op de bioembollenvelden. De crocussen zijn al met recht een lust voor de oogen. De narcissen gaan flink vooruit, enkele vroege soorten bloeien reeds. Het is te verwachten, dat de Hyacinthen morgen op verschillende plaatsen reeds zul len bloeien. Sciiia's en Blauwe Druifj'es staan volop in bloei. Ofschoon dus nog wat vroeg kan men toch over een paar dagen reeds op vele plaatsen bloemen zien. li.*) ZUIVEL EN RUNDVEE Een van de eerste vragen over het rund vee gold de beperking van den veestapel De heer Bückmann, regeerings-commissa ris voor de melkveehouderij deelde daarom trent o.a. liet volgende mede: De inkrimping van den veestapel met 210.00(1 stuks strekt niet veel verder dan ter voorkoming van uitbreiding van den vee stapel hoven den omvang van 1933 De teelt regeling beoogt, het aantal melk- en kalf koeien op den duur te verminderen tot 1.250.000 stuks Van de mogelijkheid van den export van zuivel- en melkproducten zal af hangen, of tot verdere beperking moet wor den overgegaan. De opzet is geweest, dat 210(100 dieren zouden verdwijnen en dat er 10 000 van zouden worden uitgevoerd Tot dusvei zijn ongeveer 100 000 dieren afge slacht en 1120 geëxporteerd Op 31 Maar' waren 108.000 stuks ingeleverd. De inlevering geschiedt nog op basis van 4000 stuks per week Of de vrijwillige leve ring op denzellden voet zal doorgaan is moeilijk te zeggen. De consumjitievermindë- ring van rundvleesch is op 8 pet te stellen. In verband met een opmerking, dat dit per centage hooger was, verklaarde tie heer Bückmann dat. als blijkt, dat het percen tage lioogei is. dit stellig zal worden gepu bliceerd, want dat niets achterbaks wordt gehouden. Men bedenke echter, dat 't runri- vleesrhverbruik destijds sterk is aangemoe digd door de heffing op het varkensvleesch Men kan een zuivere vergelijking alleen krijgen, als men een normale periode als grondslag neemt. Bij de afslachting van vee is steeds het leidende beginsel geweest het zooveel moge lijk verminderen van de melkproductie in de perioden, waarin deze productie liet grootste is. Daarom is aangevangen met hei afslarhten van drachtige dieren, met uit zondering van de hoog drachtige. Eerst la ter is overgegaan tot afslachting van dieren welke reeds hebben gekalfd. De politiek der crisis-rundvee-centrale is dus. in verschillende perioden an dere categorieën dieren al te slachten. De in gang zijnde afslachting van een deel van den rundveestapel heeft nog niet kunnen leiden en zal ook niet kunnen lei den tot een belangrijk geringeren melk stroom dan in 1933. In 1934 en 1935 zal een veel grooter aantal stuks melkvee dan nor maal voor liet eerst aan de melkproductie deelnemen. Zonder de inkrimping zou dus een zeer veel grootere productie dan in 1933 hebben plaats gevonden. De toeneming van den veestapel is de laatste jaren veel snel Ier gegaan dan de toeneming van het gras land Men kan dus zeggen, dat de vee stapel \oor een deel kan worden opgeruimd, zonder dat scheuren noodig is. In de gehouden veetelling schuilen onge twijfeld fouten: deze zijn practisch echtei van weinig beteekenis. Omstreeks half Mei komt er weer een ge controleerde veetelling, die tot meer posi tieve gegevens kan leiden. Ondanks het terugloopen van den binnen landschen grooth andelspr-fs voor boter in de laatste maanden kon, dank zij der door de crisis-zuivel-centrale gevormde reserve, de uitkeer.ru aan de veehouders worden verhoogd. Deze verhoogde uitkeerinq zal dit en het volgende jaar kunnen worden be houden voor die veehouders, welke uit eigen beweging meewerken om de teeltregeling te doen slagen. Het middenstandscrediet van 2 millioen is bedoeld als steun voor de-n geheelen mid denstand, dus ook voor slagers. Hun zullen geen zwaardere eischen worden gesteld dan anderen middenstandsgroepen. De steun wordt overigens gegeven als crediet en moet dus worden terugbetaald. Slagers zien vaak hun eigen belang ge heel verkeerd in en laten zich daardoor ver leiden tot een onnoodige scherpe concur rentie. De distributie van versch vleesch in spe ciale winkels blijft achterwege .omdat deze methode zeer waarschijnlijk tot nog veel meer ongerechtigheden aanleiding zou ge ven. De zuivel Wat de zuivel aangaat werd vooropge steld en met een berekening gestaafd, dat inkrimping van productie niet altijd ge paard behoeft te gaan met vermindering van inkomen. Het is in het financieele be lang van den veelhouder, dat hij tracht, de huidige prijzen te handhaven, en streeft naar productiebeperking, hetzij door in krimping van den melkveestapel, hetzij door vermindering van gebruik van kracht voer. De heer Bückmann deelde nog mede. dat de crisis-zuivel-centrale een speciale Het eerste artikel stond hl ons num mer van j.l. Zaterdag. MINISTER DE WILDE NAAR ZEELAND. Minister de Wilde is voornemens zyn uitgestelde bezoek aan Zeeland Donderdag aan te vangen. Donderdagmiddag zullen Hoes en de omringende gemeenten worden bezocht, m verband met grenswijzigingen. Vrijdagmorgen wordt van Middelburg uit bezocht Veere en Vlissingen, waar ten huize van den burgemeester de lunch wordt gebruikt Des middags bezoekt de minister met Gedep. Staten Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, in verband met de plannen tot samenvoeging van de ge meente Hengstdijk, Ossenisse, Boschkapelle en Stoppeldijk. commissie heeft ingesteld om de kracht voederkwestie te onderzoeken. Hierin zit ook iemand, die met margarine vertrouwd is en tevens het voedervraagstuk kent. Zuivelexport. Een zending blikv leesch naar Indie is in goeden staat teruggekomen Met de boter ondervinden we echter in dit opzicht groo ter moeilijkheden. Dal komt doordat reeds jaren het Australische product liet leeuwen deel van den afzet daar heeft Australië heeft liet voordeel van lagere product iekns ten en den ireringeren afstand, geeft een exportpremip en levert een steviger bote' dan de Hollandsrhe gemiddeld is. Er bestaat een commissie, die deze aan gelegenheid in het bijzondei bestudeert. Deze commissie heeft bij de centrale voor stellen ingediend, welke den minister van Economische Zaken zijn voorgelegd en nan' aanleiding waarvan op bepaalde punten nog een nader onderzoek wordt ingestein De eindbeslissing kin binnenkort worden tegemoet gezien. Het ligt in de bedoeling om don boterexjiort naar Ncd. Indië, zon noodig tijdelijk nok financieel gesteund te krijgen. Ondei de tegenwoordige omstan digheden is dit evenwel niet noodig. In rif laatste maanden is de boteroxport naar \ed Indië reeds sterk toegenomen en men ver wacht een verdere toeneming, als tb- Leeuwarder botemoteermg op hetzelfde pei! blijft Wat de kaas betreft, is de centrale doende om de bestaande regelingen zoodanig te wij zigen. dat de export van dit product naar Indië. waarbij zich geen specifieke bezwaren voordoen zooveel mogelijk wordt bevorderd Dit jaar gaat er 15.000 ton boter meer naar Duitschland dan in 1933 en zeer veel meer dan in 1932. Naar Engeland is er vrije uitvoer tot 1935; daarom wordt getracht veel boter uit te voeren, in de hoop, dat men een bevredi gentle hoeveelheid zal mogen leveren, als Engeland tot contingenteering overgaat. De crisls-zuivelcentrale zal, als zij het gelvi uitkeert, dut zij ontvangt, den steun kunnen handhaven, maar uit den aard (Ier zaak hangt het van den minister af of dit geschieden zal. Inkrimping margarineproductie. Is het. werd er verder gevraagd, in ver band met de verwachting, dat de beperking van den veestajiel voorloopig niet in staat zal zijn de melkproductie voldoende te be perken en in verband met het feit, dat de uitvoer niet in staat is het boteroverschot van de hand te doen tegen eenigszins loo nende prijzen, thans geen tijd de margarine- productie in te krimpen en het binnenland srhe boterveriiruik, als boter, te verruimen? Het antwoord was, dat liet huidige stelsel, waarbij men het meergegoede publiek een redelijken prijs voor de boter laat betalen en ook het margarine-etend publiek een bij drage vraagt, voor den boer verreweg het vnordeeligst is. Behoud van het huidige stel sel bij ingekrompen productie kan belang rijk voordeeliger zijn dan behoud van de huidige productie en verhooging van hel hinneniandsch verbruik door verlaging van de prijzen. Dit laatste zou onvermijdelijk zijn, daar ook de boer het als billijk zou moeten erkennen, dat, indien de margarine- fabricage te zijnen behoeve werd stopgezet, de consument boter zou kunnen krijgen te gen een voor hem betaalbaren prijs, b.v. den prijs, die thans voor de standaardkwalitei ten van margarine wordt betaald. De boer zou dan voor zijn boter bijv. f 1 per K.G. ontvangen, maar er zouden geen middelen zijn om het ingevoerde veevoeder te betalen. Wie van het buitenland koojit en er niet aan verkoopt, gaat onherroepelijk over den kop. Uiteindelijk zou de boor tien tallen millioenen minder ontvangen. Een staaltje van smokkelarij Om duidelijk te maken, lioe moeilijk het is om alle mogelijk lieden welke de vinding rijke smokkelaars uitdenken ter uitoefening van hun praktijken te beëindigen vertelde de lieer Bückmann liet volgende. Uit Nederland werd boter naar België ge smokkeld Toen ik dit hoorde, zei ik, dat liet uit moest zijn. De smokkelaar wilde 139.000 cautie stellen om te waarborgen, dat de ge smokkelde botoi liiei nooit zou worden aan getroffen, maai ik ging daarop niet in Ik meende, dat ei ui liet systeem geen gat zat. waardooi gesmokkeld zou kunnen worden Toch was dit liet geval. De boter werd hier belast met een gulden en uitgevoerd naar Beigié De Huil,mdsche'douanen teekenden op de stukken den uitvoer, de Belgische den invoer af. Op een zeker oogeithlik konden wij een bepaalde hoeveelheid boter niet thuis brengen Zij bleek te Antwerpen in een entrepot geweest te zijn, daar uitge voerd te zijn naar Rotterdam, in transito te zijn gegaan, om daarna per auto weer naai België in transito te gaan Wij vroegen aan het departement van financiën om te bepa len dat de liotei alleen per spoor of boot, niet per auto zou mogen worden verzonden, maar het departement kon dit met doen. omdat men zich verlionden had, geen moei lijkheden aan het vervoer in den weg tr zullen leggen Wij zeiden: „Waarschuw ons dan als de boter in de auto wordt geladen Dan waarschuwen wij de Belgische douanen." Was er toen geen gat meer? Het mocht vvat. Toen verkochten de heeren de zaak in liet binnenland. Mon stortte een waarborgsom, maar het maximum daarvan was lager dan de heffing, die wij erop zou den doen plaats vinden." Zulke smokkelarij geschiedt niet alleen met Hollandsche, maar ook met Deensohe hotei. Dat maakt de zaak nog moeilijker. Een andere moeilijkheid hu het bestrijden der smokkelarij is, dat vaak de daarom trent inkomende mededeelingen zoo weinig houvast bieden. Zoo is liet ook hij de varkens geweest. Toen de C. V. C. geruimen tijd geleden op smokkelhandel attent werd gemaakt noemde de zegsmnn slechts twee namen Een onderzoek werd inges'-lri maar ten la-1 te van de genoemden kon niets bezwarends worden geconstateerd. Met het oog op den beweerden smokkei per auto, werd de uitvoer per auto stop ge zet Daaruit ontstonden allerlei moeilijkhe den. zoodat in Januari de uitvoer per auto weer vve-d toegestaan. Toen, na reclames uit België, bleek dat van bepaalde zendingen de papieren nie: waren teruggekomen, is ingegrepen en werd de controle verscherpt Echter viel niet vast te stellen hoeveel er frauduleus was ge ëxporteerd; wel van welke partijen de pa pieren niet waren teruggezonden. Ten slotte hebben we nog een en ander over aardappelen vlas, tuinbouw en pluim vee te zeggen. Daarover echter in een slotartikel. HET DRAMA OP DE NIEUWKOOPSCHE PLASSEN In hooger beroep werd voor het Amster- damsche Gerechtshof de zaak behandeld te gen dpn 62-jarigen oud-rijksvelrlwachter T., wonende te Warmond verdacht van liet aan zijn schuld te wijten hebben, dat do 22-jarige J. v. d. Wijde zwaar lichamelijk letsel kreeg. Op 14 Aug. jl speelde zicli op de Nieuw- koopsche plassen in de polder Nieu.vkuop- Noord een drama af, waarbij een jongeman Algemeene ledenvergadering van de Coop, Boerenleenbank te Den- Bommel. Tweede artikel over de LandbouwcrisispoUdek. Vergadering van de Zwemvereen. „Zwemlust" te Oude Tonge. Bij een overstrooming in Noorwegen kwamen meer dan 40 personen om 't Jeven. zwaar werd gewond en het licht zijner beide oogen missen moest. T. was van meening geweest, dat v. d. W. zijn visrhfuiken herhaaldelijk lichtte. T. richtte daarom in de breedte van zijn fuiken een stelling op. waaraan hij een jachtgeweer bevestigde met een touw aan den trekker, welk touw verbonden was aan de fuiken. Toen de jongeman W. v. d. W. met oen roei- aak in de nabijheid van de fuiken kwam, ging liet schot plotseling ai en de jongen werd pal in het gezicht getroffen. Conform den eisch van het O. M. had de rechtbank te Utrecht hem tot acht maanden gevansenisstr.il veroordeeld Get. v. d. W. zegt, dat hij genoeg had aan zijn eigen fuiken en dat hij nooit de bedoe ling had gei,ad oin verd's fuiken te lichten. Het geweer lag niet op de stellage, maar ver dachte schoot zeif Get. wist niets van do stellage af. Ook hoeft hij nooit gestroopt. Vei-d, zeg, dat hij secuur wist, dat v. d. W. de fuiken lirh'te. Verd geeft dan een uit voerige beschrijving van zijn schietinstalla- tie. Het geweer was volgens verd. zóó ge richt, dat er niemand kon worden getroffen. Verdachte houdt vol niet zelf ie tiebben gescholen. Hij had de jongens (v. d. W. zat mot zijn broertje in liet bootje) niet gezien. Na het gebeurde was hij kalm naar huis ge gaan en had liet geweer met zich mee ge nomen. De procureur-generaal acht het gepleegdo feit heel ernstig, ernstiger dan door de Utrechtsche rechtbank is aangenomen. Da scflietinstallatie is zóó gemaakt, dat het ge weer horizontaal afging. Men heeft den op zet gehad, iemand met hagel op een afstand van 6 M. te raken. De proc.-gen. wil niet aan. nemen, dat verd. zelf heeft geschoten. Nood weer is in dit geval niet aan te nemen, daar voor was het middel veel te kras. De straf acht de proc -gen. te gering. We gens zware mishandeling met voorbedachten rade wordt Wt jaar gev. straf gcëischt. De verdediger acht voorbedachte rade geenszins vast te staan. Verd. kan zeer wel een beroep op noodweer doen. 'l'en slotte doet de verdediger een dringend beroep op de clementie van het Hof; primair vroeg hij echter ontslag van rechtsvervol ging voor zijn cliënt De verdachte zegt nog eens met nadruk, dat Iiij nooit de bedoeling heeft gehad iemand te treffen. President: „Dan vervalt dus uw beroep op noodweer. U bent genoeg jurist om dat te begrijpen". Verd.: ,,'t Zou het eerste teelten van krank zinnigheid van me zijn ,als ik de bedoeling had geluid om iemand te dooden of te kwet sen. Hier is een groot engeluk gebeurd, dat is de kwestie. Ik heb een prachtige staat van dienst. Toen in 1918 het land in gevaar was, werd ik opgeroepen en moest ik de Staten- Generaal beschermen. En nu, na een pracht staat van dienst, wordt liet voorgesteld of ik een wreedaard ben". Pres.: „Nu poseert u als onschuldige, als martelaar, als held. Maar een woord van be rouw hen ik niet gehoord". Verd.: „Hoeren, gaat uw gang, m'n leven is al verwoest!". Pres.: „U hoeft ons geen verlof te geven, onzen gang te gaan". Uitspraak 20 April a.s. Het reusachtige nieuwe passagiers-vliegtuig sonen, bij dc eerste proefvlucht. De machine „Sikorsky S. 42" dat te Bridgeport (Am.) werd gebouwd en plaats biedt aan 32 per- is viermotorig en heeft een vUcgradius van 3730 K.M,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1