i Rondom de Landbouwcrisispolitiek BUITENLAND. 1934 MAAS- EN SCHELDERODE ZATERDAG 7 APRIL 1934 KONINKLIJKE DANKBETUiGING Een warm woord van H.M. de Koningin y s 23 jaar oud. geluk le t reft, rheid Ie zen it zij te hard voor de ijken en dat litie heelt op_ de sloot ligt." ïTOKEN \ND lidam It in do- kwam hot 1 Lucasson te de kleerties toegeschoten ofden had de bekomen, dat ngen is over- AL )den, had een i-jarig znontie an Ballegojen t den ctiauf- n zijn vader, e bij klanten egereden. De ring van bet n en toen le tn een ander» hteruit rijden delen van de dige kneu/.iu- 'rect ontboden overbrenging osch nood/.a- de bekomen incenhage kan dat. S. heeft jepleegd. ijn vrouw, die e, liet hij den "i. maakte van te vluchten, naar de po- middeuy k een le, terwijl Ur. rleende. v. O. aarlyk te zyn as wel ernstig uur aan, zeg- int gemaakt", rechterhand te td hy zich een te dader werd O. als echtge- ontng ontzegd stitie te Breda tie te Gouda pgehaald liet om 't leven e Mijderwijk Middags om uderlijke wo- oekhandelaar h vervolgens de kleine na begonnen de i trokken ze uit, waarbij nkel was ge- bezocht had. rd gevreesd, ur de politie, zocht en de de Crabeln- irk afdregde. efsch, 't mets- half twee de3 ggen in den brug en vrij gehaald, erpleging ge- lachtoffer le en op welk i schijnt ook ben. enrde. omdat was van da VAAL. nivelbannen" Een gods- n nabij Piet li ge methode iecte noemde nd door den een touw om hangen; zoo- dal de duivel d vervolgens weer tot be- secte wilde gaan staan, nde stukken in den kuil ijn, werd hij in een rivier geliik Mozes ide Zee trok, lilig door de k"u waren ze iet meer te de breeds koers naar 't jndreehtsohe t iuichten de k toe. iren wegge- haar kracht, itige, indruk- e Anton dit ogenblik, nu ag glijden en? Zou hij die den jon- ichten over rendiger aan 't scheiden er opveeren- nk 't Srhut- er. :ven naar "t - naar Bta- i opstand en rde al maar ag. Zouden thuis zijn? e en die ar- ke '-t vaJ. vervolgd) y r 4 Zaterdag heeft Hare Majesteit de Koningin van uit de Groote Kerk te 's-Gravenbage zich per radio tot het Nederlandsclte \olk gericht. Te ruim kwart voor één kwam Hare Majostcit per auto, vergezeld van een hofdame, bij het kerkgebouw aan. Om één uur begon Zij Haar toe spraak, die werd uitgesproken in de Hofbank. Vóór hot uitspreken vari de rede der Koningin worden op het orgel twee coupletten van hel Wilhelmus gespeeld. De rede luidde als volgt: Mijn gedaenten gaan naar u allen uit in deze droeve dagen en ik weusch u door dit gesprek door de radio een blijk te geven van Mijn innig medeleven in hetgeen voor u allen een droefenis bleek te zijn. Zij die voor ons als een Moeder is geweest is tot Gods Heerlijkheid ingegaan. Haar liefhebbend hart heeft u allen omvat; Zjj wist Zich in te denken m de nooden en behoeften van geheel ons volk, zoowel hier te lande als in de Overzeesche Gewesten. Zij heeft steeds alles gedaan, wat in Haar vermogen was om deze te verzachten en te lenigen. Zit verstond het ook blijde te zijn met de blijden en in hun vreugden te deelen. Als volk in gedachten samen te staan met dat sterfbed, doet een heel bijzondere en hechte onderlinge band ontstaan en verlevendigt op zoo bijzondere wijze ons aller saamhoongheidsgevoel. Diep ontroerd dank Ik u daarvoor en voor uw liefde en trouw. Haar gedurende Haar lange en zegenrijke leven betoond, vooi hei geluk en voor de zonneschijn, die gij daarin hebt gebracht; voor Uw warme belangstelling en medeleven tijdens Haar ziekbed en voor de laatste hulde, zoo in bloemen als op andere wjjze tot uiting gebracht. De ontroerende bewijzen van aanhankelijkheid aan Haar baar en bij de ter aarde bestelling van Haar stoffelijk overschot betoond, hebben Mij diep getroffen. Gij hebt daarmede de schoonste kroon op Haar leven gezet. Innig dank Ik u, ook namens de Mijnen, voor uw hartelijk mede leven en voor de ontelbare blijken van deelneming, van u ontvangen. Bij alle weemoed, welke door het hart gaat van een kind, dat haat moeder moest afstaan is het onvergetelijk heerlijk te ervaren de liefdevolle hand van God, Die alles zoo beschikt heeft. Zij heeft niet beseft, dat Haar krachten de hooge, sloopende koort sen niet zouden kunnen weerstaan; Zij is in de armen van llaar Heiland ingeslapen zonder het nameloos lijden van afscheid nemen te hebben moeten ondergaan; Zich ook in de laatste dagen van Haar leven omringd wetend van hen, Die Haar het liefste waren. Thans, waar wij Haar moeten missen, zooals wij Haar steeds zoo gaarne bij ons en om ons zagen, blijft het belangrijkste: Zü en Haar liefde ons omringen. Zij trachtte steeds een zegen te zijn voor ons allen. Ik besluit met den wensch, dat deze zegen zich voor u en voor Mij moge uitstrekken tot ver over Hare groeve. Het gesprokene, dat onder de grootste stilte werd aangehoord, maakte op de aanwezigen diepe indruk. Na hef beëindigen van de toespraak, die zes minuten geduurd had, speelde het orgel een couplet van het Wien Neerlandsch Bloed, terwijl de aanwezigen daarna staande Hare Majesteit de zegenbede uit Psalm 134 3 toezongen. In het kerkgebouw waren een aantal genoodigden aanwezig, predikanten, kerkeraadsleden, kerkvoogden, notabelen en collectanten met hun families Vier-urige Persconferentie Regeeringscommissarissen geven antwoord Algemeene lijnen der Landbouw crisis-politiek Verleden week is in Den Haag een pets- conferentie gehouden, welke geheel gewijd was aan de Landbouwcrisispolitiek der R« geering en ongei eer vier uren in beslag nam. Te voren was gelegenheid gegeven schrif lelijke vragen in te zenden. De talrijKe in gezonden vragen waren zeer gedetailleerd beantwoord geworden in een dossier, dat ruim 50 getypte foliovellen besloeg. Ook ter vergadering werd ruimschoots lijd beschik baar gesteld voor het stellen van nadere vragen. Ook deze gelegenheid bleet nu t on benut. De vragen werden teantwoord door de aanwezige leiders der voornaamste cri sisinstellingen: de heeren L. B c k in a n n voor de Melkveehouderij, Ir Louwes rooi varkens, granen, zetmeel en fabrieks aardappelen, Ir Stevens voor den aaru- apjielsteun, Ir Tukker voor de plu.mvep- houderij, F. V. Valst ar voor den tuin bouw en S. v. Zwanenburg voor de Varkens- en Cnsis-Rundveecentrale. Dat er over de crisispolitiek met gebrek kige kennis van zaken heel wat .geroddeld" en daardoor kwaadgesproken en gelnsteru wordt, schijnt ons niet twijfelachtig, al geven we gaarne met de leiders der crisis diensten toe. dat er fouten gemaakt zijn Hoe zou het ook bijna anders kunicn bij de buitengewoon abnormale verhoudingen in de wereld, het tekort aan positieve cege vens en de bewuste sabotage van verschil lende belanghebbenden, die er op uit zijn de Regeeringsmaatregelen krachteloos te maken en zich onrechtmatig te verrijken ten koste van de ellende van ons vnik als geheel? En als het dan hier of daar niet goed gaat ot niet zoo als de bedoel ng is, krijgt van alles de Regeering de schuld en laten velen na de dingen in grooter ver band. en niet alleen uit eigen, vaak vrij be krompen gezichtspunt, te bezien, boven dat alles zijn er dan ook nog onveranlw.'orno lijke ingezonden-stukkenschrijvers of van eenzijdigheid niet vrije scribenten in vak- en weekbladen, die hun verwarrend liclu laten schijnen en daardoot indrukken wek- iten, die onjuist zijn, omdat het groote ou de kundige publiek het speciaal gaai gene raiiseeren. Daardoor ontstaat een stemming, die wel op zeer vooze grondslagen rust, m.iar niettemin onrecht doet aan de llegec ring en allen, die haar ter zijde staan en ook een groot gevaai vormt voor de crisis maatregelen op zich zelf. Dit laatste vergoten vele critici, die meer bedreven zijn :n het negatieve dan n het positieve, al te zeer. Zij mogen wel eens te- denkon, dal hun roepen vaak in strijd met de waarneembare jiositieve voordepion der crisisstpunregelingen dat er »igen- lij' niets (lengt van wat de Regoering doet. het effect kan hebben, dat degenen, die voornamelijk in aanmerking komen om ue honderden millioonen voor den landbouw- crisissteun waarmee we economisch reeds hoven onze kracht zijn op te liren gen, de conclusie trekken: laat ons dan met deze geldverspilling ophouden, laat de land bouw dan evenals handel, industrie en scheepvaart - zich zelf saneeren. Deze ge dachte bet te meer voor de hand, oindai uit de landhouwkringen zelf „het betere plan' nog nooit is gegeven. Onder dat „hete re" moeten natuurlijk worden verslaan denkbeelden, die met alle economische omstandigheden rekening houden. Men kati den landbouw niet uitsluitend „an sirh" ba schouwen, maar dient zich steeds weer ue vraag voor te leggen: wat beteekent steun aan den landbouw of aan een bepaald on derdeel er van voor de overige takken au ons volksbestaan? Het geheel moet worden overzien, en voorts dient rekening te wor- den gehouden met onze eigen handelspoli tiek en die van vrijwel alle la.nden ter wereld. Van dit breede, universeele standpunt is in den regel bij vele „specialiteiten" weinig te onderkennen. En toch is het het epnige luiste dat met liet oog op een waarlijk na tionaal regeeringsl eleid mag worden inge nomen. Na deze korte opmerkingen, die we toi recht verstand der dingen meenden voorop te mogen doen gaan, gaan we ter confe rentie. De bijeenkomst stond onder leiding van Mr Dr A. A. van R h ij n, secretaris-gene raal van het Departement van Economische Zaken. Deze opende de conferentie met eeti korte rede, waarin hij eenige algemeene lijnen der landbouw crisispolitiek in het licht stelde. Een drietal grondgedach ten werd ontwikkeld, om te doen uitkomen, dat de meermalen geuite klacht over gebrek aan overzichtelijkheid en innerlijke tegen strijdigheid der Landbouwcrisispolitiek on gegrond is. Mr Dr A. A. VAN RHIJN Voorop dient gesteld de bijzondere aard van het landbouwbedrijf. Daardoor worden de steunmaatregelen gewettigd. Het land bouwbedrijf is een van de grootste bedrijven van ons land. Het aantal werkgevers valt te stellen op ongeveer 60(1000. Met hun gezin nen mee komt men zeker op 1% k 2 millioen Nederlanders, die in den landbouw een be staan vinden Daar komen dan nog bij de tallooze ambachtslieden, winkeliers enz., op het platteland, die economisch eveneens zouden wegkwijnen, indien de land bouw te gronde zou gaan. De bijzondere aard v:ui het landbouwbedrijf openbaart zich tevens in de moeilijke aanpassing van vraag en aanbod Landbouwproducten be lmoren tot do eerste levensbehoefte, waar naar de vraag ook bij g-rile prijsdaling niet zoo buitengewoon toeneemt. Het aan bod i> eveneens moeilij» in 'e perken, doordat bet lan.i niet braak kan blijven en koeien niet kunnen worden ingevet, ge lijk machines. Een tweede op den voorgrond tredende gedachte betreft den export Zonder expor' is de landbouw ten doodo o|igeschreven We moeten er du, op bedacht zijn zooveel mo gelijk te exporteert n. zulks mede in bet be- lang van den pri,ls die immers a.j een overlading der binnenlandsche markt vol komen zou ineenstorten. Voor een doelinatigen export is centrale regeling absoluut noodzakelijk, mede als gevolg van de buitcnlandsclie contingentee- ringspolitiek. Varkensecnlralo, zuivelcentrale enz. doen het mogelijke om de export zoo hoog als 't maa kan op te weren. Kortzichtig en onverantwoordelijk mag dan ook het geroep heeten, dat om autar chic vraagt Zij, die in moedeloosheid van allen uitvoer zouden willen afzien, dienen de algemeene volksbelangen niet. Nederland heeft nu eenmaal een surplus aan landbouwproducten en de binnenland- sche markt kan daarvan alleen worden ont last door export. Bovendien hebben wij on zen utivoer noodig om onzen invoer van artikelen welke wij niet of niet voldoende economisch kunnen producecren, te kunnen betalen Tenslotte beteekent het verslappen in maatregelen tot bevordering van den uit voer het voorgoed verliezen van handelsbe trekkingen. daar andere landen klaarstaan onze plaats in te nemen. Dat hier ook met het bestaan van Han delsverdragen moet worden gerekend, zij ten allen overvloede nogmaals aange- teekend. De derde grondgedachte der huidige land bouwcrisispolitiek is, dat hot geven van financieelen steun zooveel mogelijk moet worden verminderd en vervangen door terltheperking Uiteraard kan de fi- nancieele steun niet blijvend zijn. Door teelt- heperkim.' kan het verbroken evenwicht tus- schen vraag en aanbod weder worden her- stold Op dit oogenblik is bij bijna alle landbouwproducten een leeltregeling in uit voering of in voorbereiding. Hier past aan den landbouw de gewetens vraag of bij alles doet en heeft gedaan om den evenwichtstoestand te bevorderen. Morht het antwoord ontkennend luiden dan vergrijpt men zich aan ons volk als geheel Een wnarscshuwing ook minister Ver schuur gaf haar reeds meermalen is hier wellicht niet geheel van onpas De landbouw, die niet meewerkt in de goede richting, schaadt, ondanks alle mo gelijke slimmigheid, op den duur en dat „duur" :s in dit verband misschien maar een betrekkelijk korte periode meer ook en vooral zich zelf. Granen We willen eerst iets van de granen zeg gen Voorop gaat de tarwe. De steun aan de tarwe dateert reeds uit het begin van 1931. De Tarwewet zou ook nog gelden voor den oogst'1930. Er werd een richtprijs van 12.50 bepaald. Deze wet heelt van meet af gunstig ge erkt. Zij lokte zelfs een zoo sterke uitbreiding van don jitzaai van tarwe uit, dat daaraan door de Rogee- ring paal en perk moest worden gesteld Ook de richtprijs werd al spoedig met 50 cent verlaagd. Intussclien verslechterde de toestand in het akkerhoiiwhedrijf dermate, dat ook rogge haver en gerst voor steun in aanmerking moesten worden gebracht. Het Landbouw crisisfonds is toen ingesteld. Onlangs is ojmieuw een verlaging van den tarwe-richtprijs aangekondigd en wei met fl. Omtrent de bedoeling daarvan deelde Ir Louwes het volgende mede: Het streven is om te komen tot vooroorlog sche prijzen. Bij tarwe leefden wij daarbo ven. maar hier moest de boer ook een ver goeding voor den strooprijs vinden. Echter is er plafond. Een veigelijking tusschen de prijzen van rogge, gerst en haver eenerzijds en van tarwe anderzijds toont aan, dat de prijsverhouding van voor den oorlog ver broken is. Er is aanvankelijk eenzijdig steun aan de tarwe verleend. Dat was niet te handhaven De steun aan het akkerhouwbedrijf moes' worden uitgebreid tol andere granen, peul vruchten en aardappelen. Daarom kon en moest de steun aan de tarwe iets verlaagu Gevraagd werd voorts, welk stelsel de re geering volgt in verband met de verlaging van de prijzen voor tarwe en bieten, welke, zoo zeide men, ongerustheid wekt Mr Dr van Rhijn antwoordde hierop, da' 's ministers systeem niet is te zorgen, dat de landbouw rendeert, maar dat de land bouw voor den ondergang bewaard wordt Daarom worden prijzen vastgesteld, welke er nog net mee door kunnen. Zij worden vastgesteld na een accountantsonderzoek, waarbii rekening is gehouden mei objectie ve gegevens betreffende verschillende soorten van bedrijven. Spr. voegde erbij, dat men den steun moet boschouwen als een over gangsmaatregel. Wij moeten terug naar hel vrije bedrijf zonder prijszetting, merkte hij op. De tarweprijs is niet te laag. Dit blijkt ook. wanneer men in aanmerking neemt, dal men niet alleen aan den landbouw in Neder land moet denken, maar dat men ook reke ning moet houden met de industrie. Deze heeft nadeel van den landbouwsteun en on dervindt bovendien de internationale con currcntie. Men kan de industrie helpen me' contingenteering, maar men kan haar nooi* helpen op de wijze, waarop men thans den landbouw helpt. De verlaging voor tarwe en bieten is niet onredelijk, mede omdat aller lei andere producten worden gesteund. Met peulvruchten, aldus Mr Dr van Rhijn. nemen wij een proef, trachtende, den export van dit artikel, welke vroeger van veel be teekenis was, eenigszins te herstellen. En in het algemeen streven wij ernaar, de handels verdragen met andere landen zoo te maken dat weer export van landbouwproducten mogelijk wordt, wat aan het geheele econo mische leven, ook aan de industrie, ten goe de komt. Uit de bedrijfsoverschotten kunnen moei lijk hypotheken worden afgelost. De vaste lasten zijn hooger geworden, de opbrengsten lager dan hel kostenniveau. Bovendien heb ben we nu twee goede oogstjaren achter den rug, waardoor de situatie betrekkelijk gunstiger werd. De maatregelen tot steunverleening aan de hyjiotheekhoeren, welke ook in de troonrede werden aangekondigd, worden nog overwo gen. Met een kleine finaticieele concessie op dit gebied kunnen aanstonds bedragen van eenige millioenen gemoeid zijn. Tusschen granen en varkens ligt in de crisiswetgeving voor den land houw wel eenig verband Over de Crisisvarkenswet werd vrij veel gevraagd. Opvallend was het echter, dat de in de laatste weken geruchtmakende smok kelarij goeddeels buiten debat bleef. Zel's de bladen, die in dit opzicht uitvoerige pu blicaties hebben gedaan, deden er vrijwel het zwijgen toe, hoewel zij o.a. Bredasche Courant en Handelsblad wel vertegen- Hef plaatsen van de inzetulingen voor de watersporttentoonstelling in het R.A.I.-gebouw le Amsterdam. woordigd waren. Men zou daaruit bepaalde conclusies kunnen trekken ten nadeele der binden. Het komt ons intussclien voor, dat zulks eenigszins voorbarig zou kunnen zijn. De Justitie heeft deze zaak in handen en be schikt ook over de resultaten van de onder zoekingen. welke o.a. door de Bredasche Courant in België en in ons land ter zake van de varkenssmokkelarij zijn ingesteld In dit stadium der zaak werd er, naar ons nader is gebleken, de voorkeur aan gegeven om op de details der smokkelarij niet in te gaan. Men hoort daarover anders ontstellende dingen vertellen, die indien ze juist mochten blijken een geweldige blamage zouden beteekenen voor de leiding der Cri sisvarkens-rent rale en bijna de conclusie zouden wettigen: weg niet deze instelling, die althans administratief wel sterk in gebreke is geweest. I)e varkens moeten dan zich zelf maar saneeren en in ieder geva! zal dan op dit gebied een eind kunnen ko men aan de demoraliseerende somkkelarij Koeren we thans terug tot den oorsprong der Crisisvarkenswet. Ir Louwes gaf ter zake eenige gevraagde verduidelijking. Toen de varkensprijzen geweldig daalden, vooral door de afschaffing van den gouden standaard door Engeland, dat een van onze grootste afnemers was, kwam er steeds meer drang naar steun. Wij moesten de prijs steunen, maar tevens zorgen, dat er niet te veel varkens kwamen. Ook moesten wij d» exportmogelijkheid zooveel doenlijk open houden. Daarbij moesten wij in aanmerking neinen, dat. hoe kleiner de markt is, des te grooter de prijsfluctuaties zijn. Nergens is er meer een volmaakt vrije imjrort. Duitsch- land. België, Frankrijk en Engeland, onze voornaamste afnemers van oudsher, contin- genteeren o' heffen hooge invoerrechten. Daardoor waren wij aangewezen op de Hol- landsehe markt, die overvoerd geraakte. Het systeem, dat wij zouden volgen, moest uit voerbaar zijn. Moeilijk was het, te bepalen, hoeveel varkens er noodig zouden zijn. On» systeem was oormerken. Dat dit knoeierij mogelijk maakte, was hekend. en zij is ook niet uitgebleven. Wij hebben ons ook vergist in de exportmogelijkheid. Sedert 1 Januari 1933 is zij van 25 a 27 duizend stuks per week verminderd tot 13 a 15 duizend stuks Er heeft dus een exporti et-mindering plaats goronden van ruim 19000 stuks per weck Ondanks de teeltbeperking, is onze markt veel te groot gebleven. Juist in den zomer van 1933 werden zeer veel biggen geboren. Thans zijn er plannen in voor bereiding om biggen uit de markt te nemen. Dat is echtej- niet voldoende. Noodig werd ook een toeslag op den prijs door een binnenlandsche heffing en verder bleek de noodzakelijkheid om, in het belang van don export, dezen te ronrentreeren. Voor dit doel is een overeenkomst met de baronfahrieken gesloten. Eigenlijk hebben we teveel baronfahrieken met het oog op onzen export. Met 3 a 4 groole zouden we kunnen volstaan en dan gnedkoo per uit zijn. Toch werken we met ongeveei 23 fabrieken, waarvan 20 kleine. Die worden aan don gang gehouden om de werkloosheid niet te vormeerderen. Plannen om bacon fabrieken te sluiten, zijn niet aanwezig. Er is smokkelarij ontstaan Voor het buitenland bestemd vleesch kwam op de binnenlandsche markt. Erisonvol- doende controle geweest op de ultvoerconsenten, die bij de C. V. C. moesten terugkeeren. maardaarniet kwamen. Verzuimd is daaraan de noodige aandacht teschenken. Gemeend wordt, dat thans maatregelen zijn getroffen om geknoei onmogelijk te ma ken. Wie meent, dat er nu nog een gaatje is, moet het maar zeggen. Exportslachterijen en middenstand Aan Ir Louwes was gevraagd, of de crisis maatregelen de groote exportslachterijen niet begunstigen, ten nadeele van den midden stand. Hij antwoordde, dat, indien dit het geval was, de omzet der groote exportslaehte- rijen op de binnenlandsche markt zeer sterk zou moeten zijn toegenomen. Zulks is ech ter niet het geval. De geweldige concurren tie tusschen de hacon'abrieken op de binnen landsche markt was mogelijk in den tij.1 van de geweldig groote slachtingen, De cen trale leverde de varkens goedkoop aan de baconfabrieken, welke daardoor in taat waren, goedkoop te verkoopen. Maar van den beginne af was verboden aan fabrieken, die dit bedrijf niet hadden uitgeoefend, om het te gaan uitoefenen. En bestaande desbelref fende nevenbedrijven mogen niet worden uitgebreid. Uit de cijfers van de laatste ja ren blijkt een concentratie ook in het slacht- bedrijf. De exportslachterijen hebben zich in de latere jaren ernstig bezig gehouden met den verkoop op de binnenlandsche markt. De crisisvarkenswet hee't het proces van de verdringing van den middenstand in dit bedrijf door de groote fabrieken eer ver traagd dan versneld Op de vraag, of in de veenkoloniën de var kenshouderijen kunnen worden terugge bracht tot de vooroorlogsc.be verhoudingen, antwoordde Ir Louwes, dat hij het bestuur der varkenscentrale heeft gevraagd, of het niet gewenscht was, dien kant op te gaan, Wij moeten, zeide hij, veel -meer rekening gaan houden met het bedrijfstype. Anders loopen we onherroepelijk vast. Waar bieten, fabrieksaardappelen en tarwe gesteund wor den jbehoeven ook nog niet de varkens te worden gesteund. Althans is beperking zeer noodzakelijk. De veenkoloniale bedrijven, die minder goed tarwe verbouwen, hebben lie' echter niet gemakkelijk. Wat de smokkelarij betreft, werd nog de volgende inlichting gegeven: De vertegenwoordiger P., te Brussel, was, voor hij hij de varkenscentrale kwam, agent voor verschillende exportslachterijcn, maar had vroeger niets met Zwanenberg uit te staan Zwanenberg heeft nooit niet P. in relatie gestaan. Do smokkelaar v. d. E. had met do var- kenseentrale evenals andere exporteurs van versch vleesch een contract aangegaan en. voor zoo ver aan de varkenscentrale bekend is, slachtte hij vroeger voor verschillende exporteurs. In het laatst van Januari 19.14 heeft de varkenscentrale aan P. geschreven, dat de beslaande arbeidsovereenkomst met 1 Februari 1934 werd 0|jgezegil, maar dat de centrale bereid was, met hem over een nieu we overeenkomst te spreken. Bij het opzeg gen was der varkensccntralo niets bekend betreffende P.'s wangedrag. Keurloonen TuJschen den directeur-generaal van de volksgezondheid en den hoofdinspecteur van de volksgezondheid is overleg gaande om trent een wijziging van de v leeschkeurings- wet op enkele punten, waarbij men tevens zal trachten, oenigermate regelend op te tre den ten aanzien van de keurloonen, ook wat betreft de verhouding van exportkeurloonen en keurloonen van voor het binnenland be stemd vleesch. Natuurlijk zal de vrucht van dit overleg aan het oordeel van den minister van sociale zaken worden onderworpen. AARDBEVING IN ROEMENIE In heel Roemenië is vorige week Donder dag een aardbeving gevoeld. De grootste schade is in de landelijke districten aange richt. Te Boekarest wankelden verschillende ge bouwen en de bevo'kmg vluchtte in paniek de straat op. Vooral de telefooncentrale reu- geerde sterk op den schok, met het gevolg dat een aantal telefonistes bezwijmde en de telcfoonverb ndingen eenigen tijd ges'oord waren. Er deden zich geen pensoonlijke on gevallen voor. In Galatz werden talrijke huizen bescha digd. In verscheidene café's kwamen ge deelten van de plaiond-versiering omlaag, waardoor eenige gasten lichtere verwondin gen o|>' iepen. Talrijke vensterruiten versplinterden. Ver scheidene personen werden gewond door de stukken van een halcon, dat omlaag stortte. Van de reizigers, die zich in den sneltrein bevonden, welke juist tegen den avond Galatz b'nnenliep, maakte zich een paniek meester. Zij vluchtten hals over ko|i dom- de vensters naar huiten, waarbij vescheidenen hunner arm- en beenbreuken opliejien. Te Jassy zijn ongeveer tien kleine wonin gen in de bui'envviiken ingestort, waarbij verscheidene personen lichtere verwondingen opliepen. In de hoofdstad zolf is slechts betrekke'ijk geringe matericele schade aangericht. Op vel schillende plaatsen b'-aken onbeduidende branden uit. terwijl er een huis is ingestort. Berichten, dat er ergens menschenlevens te betreuren vallen, zijn niet binnengekomen KINDEREN SPELEN... REVOLUTIE Uit Weenen: In de gemeente Steyermilhl in Stiermarken hebben kinderen een nieuw spel bedacht, dat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. Zij speelden de „Februari revolutie", waarbij de kinderen zicii in twee groepen verdeelden: de republikeinsche Schutzbund en de Heimwehr. Des middags na schooltijd werd de „revo lutie" gespeeld. De kinderen, gewapend met houten sabels en steenen, die zij met kata pulten wegschoten, leverden een geregelden slag. Volgens de regelen der kunst werden gevangenen gemaakt en de „Heimwehr" richtte een concentratiekamp in. Volgens de retgeJen van het standrecht werd een dei- kinderen, behoorende tot den republikein- sohen Schutzbund tot den dood door de strop veroordeeld. De elfjarige jongen, die deze rol vervulde, werd naar den opgehan gen sociaal-damocratisohen leider Wallisoh genoemd. Het vonnis zou onmiddellijk wor den voltrokken en met behulp van een stn- vig touw werd de knaap aan een in de na bijheid stannden boom ojigehangen. Toen de in nood verkeerende knaap om hulp be gon te schreeuwen, vluchtten de kinderen. De moeder van den jongen, die het hulp geroep hoorde, snelde toe en kon tijdig hst touw doorsnijden en den jongen, die reeds bewusteloos, was, redden. VUURZEE DOOR WEGGEWORPEN LUCIFER BOEDAPEST, 3 April. In een dorp nabij de stad Miscolcz probeerden kinderen in een stal te rooken. De stal raakte door een in het stroo weggeworpen lucifer in brand, en tengevolge van den kraehtigen wind. breidde het vuur zich snel uit. Er ontstond een reusachtige vlammenzee, waardoor 2S boerenhofsteden werden vernield. MUSSOLINI GE-INTERVIEWD De correspondent te Rome van de Paris ^ir heeft een onderhoud gehad met Mussolini, wiens jongste rede te Parijs nogal opzien heelt gebaard. De Duce zeide o.a. tot den Franschen journa list, dat hy den in Frankrijk vast gebruikten term van de „Latijnsche zustervolken" die eigenlijk bijeenhooren, niet zonder voorbehoud kan aanvaarden, daar bijvoorbeeld de Fran sche spotzucht van de Fransche „blague" het Italiaansche volkskarakter vreemd zijn. Mussolini herhaalde, dat z.i. de moreele at mosfeer tusschen Frankrijk en Italië is ver beterd. Daar beide landen thans over zekere vraagstukken vrijwel gelijk denken, zullen zij misschien binnen afzienbaren tijd de tusschen hen sedert 15 jaar hangende kwesties ter hand kunnen nemen. Den algemeenen toestand in de wereld acht Mussolini geenszins rampspoedig. Hij gelooft niet aan een aanstaanden oorlog. In elk geval zal de fascistische regeering dien niet ont ketenen, daar zij nog te veel moreele en male- rieele taken te vervullen heeft, welke slechts in een langdurigen tijd van vrede te verwezen lijken zijn. De „protocol van Rome'' zyn tegen nie mand gericht. Zij vormen veeleer het begin van samenwerking in Midden-Europa! waar- oan ieder die dat wenscht, kan deelnemen. Zijn laatste groote rede is tamelijk verminkt weer gegeven. Hij dacht er bijvoorbeeld niet aan, zijn standpunt in de ontwapeningskwestie j prijs te geven, en heeft ook niet van een „defi nitieve herbewapening van Duitschland" ge sproken, doch van een „defensieve". Dat is toch zeker heel wat anders. Naar de Duce meent, komt het Italiaansche ontwapeningsplan het meest overeen met het Fransche standpunt en hij begrypt niet, waar om Frankrijk het niet wil aanvaarden. Mussolini uitte zich ironisch over de ontwa peningsconferentie. Hij acht ontwapening een onbereikbaar doel en zou net beter vinden, als de conferentie van Genève zich conferentie van wapen-ingsbeperking ging noemen. Toen de Fransche journalist de kwestie der herziening van de vredesverdragen aanroerde, antwoordde de Duce: Deze verdragen hebben onrechtvaardigheden in het leven geroepen en daarom is het verklaarbaar, dat de landen die daaronder te lijden hebben, naar herziening snakken. Bij de onderteekening heeft men trouwens deze verdragen geenszins voor eeuwig gehouden. Zelfs Frankrijk niet. Ook Benesj en Masaryk hebben verklaard, dat zij onder zekere voorwaarden en onder voorbe houd van politieke en economische schikkingpn bereid zouden zyn de herzieningskwestie in overweging te nemen. GEEN TUSSCHENWEG TUSSCHEN CHRISTUS EN DEN ANTICHRIST Op Goeden Vrijdag heeft de nieuwe r.k. bisschop van Berlijn Dr Bares in de Iled- wigskathedraal een preek gehouden, die ook in de andere kerken met luidsprekers be luisterd werd, terwijl rondom de kathedraal nog 20.000 menschen de preek aanhoorden. De bisschop legde er o.a. den nadruk op, dat er noo't een tusschenweg zal zijn tus schen Christus en den antichrist en dat de Kerk uit alle leed, ook van den tegenwoor- digen tijd, overwinnend zal te voorschijn treden, omdat, zij door geen tegenstander kan worden overwonnen. Gelooft men haar op den grond te hebben gedwongen, het volgende oogenblik Uaat zij reeds weer rus tig, t otsch en s'erk en zij die meenden een kuil te hebben gegraven, val'en zelf daar 11. Aan het s'ot van de preek spraken de toe hoordei's gemeenschappelijk do apostolische geloofsheken'enis uit. De nazi-pers heeft onmiddellijk op de preek gereageerd en zegt, o.a. in de Lokal- Anze:ger, dat niemand de kerk wil doen afwijken naar den anti-christ, want de anti christ, de roode goddeloosheid, die de bis schop alleen kan bedoelen, is door de Duit- sche nationale verheffing overwonnen. Der Tag zegt: In Duitschland geniet de katho lieke kerk alle denkbare vrijheden, die haar grenzen slechts daarin vinden, dat de volks gemeenschap door haar geen schade mag lijden.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 7