MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 7 APRIL 1934 MAAS ZILVEREN JUBILEUM VAN HET C.N.V. INSTALLATIE WERKFONDS 1934 Gemengd Nieuws Wat zegt U Wordt bij U geen Blue Band gebruikt? OM DE EER VAN DE VLAG BINNENLAND MEETING EN DEFILE IN VOURBEREIDING Op 1 Juli a.s. zal het Christelijk Nationaal Vak verbond 25 jaar bestaan. liet ligt in de bedoeling, dat het jubileum zal herdacht worden door liet beleggen van eenige vergaderingen en de uitgave van een gedenkboek. De bij het C.N.V. raiige- sloten organisaties zijn voornemens aan het C.N.V. als jubileumgeschenk een tilm aan te bieden. In den kring van don Utr. Chr. Besturen bond werd ecliter de vraag gesteld, ol de dank der leden van de Christelijke vakor ganisatie zich ook niet in één of anderen vorm zou kunnen manifesteeren. De U. C. B. benoemde een commissie, be staande uit de heeren: H. Oudekerk, voorz.; J. M. v. Nierop, secr.; C. Brink, K. Hagoort, H. Katoen, A. L. Lagerwey, G. M. J. ae Rui ter en A. Sas, om de mogelijkheid van een plan. dat daarbij werd uiteengezet, te on derzoeken. Na samenspreking met het Da- gelijksch Bestuur van het C.N.V. verzond deze commissie een circulaire aan de bij het C.N.V. aangesloten organisaties en aan de 203 Christelijke Besturenbonden de plaatselijke organen van de Christelijk- sociale beweging om hun oordeel over dit plan te vernemen. Lit de ingekomen antwoorden bleek, dat men vrijwel over de geheele linie ten zeerste met dit plan in stemde. De commissie heeft daarop haai voorbereiding verder uitgestrekt, waarbij uit alle geledingen der Christelijke georga- niseerden groote belangstelling vour dn plan aan den dag trad. Dit plan houdt in, dat op Zaterdag 3b Juni a.s., den dag voor den jubileum- datum, de Christelijk georganiseerden mei vrouwen en gezinsleden, m zoo groot moge lijk aantal naar Utrecht komen, om daar in woord en lied hun groote dankbaarheid te toonen voor hetgeen God door den ar beid der Christelijke vakbeweging, die nu 25 jaar in het C.N.V. is geconcentreerd, heeft geschonken. Na een korte meeting, waarin, naar zij reeds hebben toegezegd, de minister-presi dent dr. H. Colijn, en de minister van socia le zaken, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het woord zullen voeren, zal gedefilceru worden zoo mogelijk voorbij het gebouw, waar het C.N.V. in jubileumvergadering bijeen is ln tal van plaats enis men reeds op den eersten oproep der commissie aan het werk gegaan en werden spaarkassen gevormd om de deelname aan meeting en défilé te bekostigen. Ook daarvoor blijkt groote in teresse te bestaan, zoodat een stevig aantal deelnemers, met vele banieren en onder scheidene muziekkorpsen verwacht wordt De commissie is reeds ijverig bezig, om de organisatie goed te doen verloopen. Dc be doeling is, de deelname streeksgewijze te organiseeren. In alle deelen van het land zullen daartoe vergaderingen met de be stuursleden der organisaties gehouden wor den. Ook worden met de Ned. Spoorwegen besprekingen gevoerd, om een vlot vervoei der deelnemers naar en van Utrecht te verzekeren. Hoewel meeting en défilé in de eerste plaats uitgaan van en bestemd zijn voor de Christelijke vakbeweging, ligt het in de be doeling, om de deelname zoo ruim mogelijk open te stellen voor alle organisaties en personen, die zich mee verheugen in de ontwikkeling en den arbeid der Christelijk sociale beweging en die dat op dezen vier dag door een daad willen toonen. ARBEIDSVERRUIMING OP GROOTE SCHAAL Woensdagmiddag heeft Minister C o 1 ij n als algemeen voorzittei, in de Rolzaal ip het Binnenhof het „Werkfonds 1934" ge installeerd met een rede, waarm hij aller eerst wees op de noodzaak van meer werk gelegenheid en op den eisch, dat de kosten der ondernomen werken beneden het nor male peil moeten liggen, ook wat de loo nen aangaat Wat de werkobjecten betreft, aldus spr laat het ingediende wetsontwe.rp volle vrij heid. Toch zal bij de keuze dier objecten re kening zijn te houden met enkele overvve gingen, die de Regeering onder Uwe aan dacht wenscht te brengen. In de eerste plaats zal er tegen gewaakt moeten worden, dat het nog valt ot> werken die anders toch reeds nu zouden worden uitgevoerd Ten tweede zal de keuze mede gelen! moeten worden door de overweging, da' het werk eenerzijds zooveel mogelijk ovet de verschillende deelen des lands woi h verspreid, dorh aan den anderen kant voor al ten goede behoort te komen aan plaatsen waar de meeste werkloozpn bijeen won Ten derde zal in het oog zijn te houden dat de werken mede dienstbaar zijn te ma ken aan mogelijkheid eener algemeone loonsve-inging, b.v. door don bouw van goedkoops volkswoningen. Ten vierde worde bij de keuze gelet op het bedrag der uit de werken voortvloeien de oirecte en zijdelingscho loonbedragen Om dit nader toe te lichten wijs ik er oji, dat bij den bouw van een huis, naast de eigenlijke bouwvakarbeiders, ook stei nbak kers en anderen betrokken zijn. Ten vijfde eindelijk zal een deel van den aan te wijzen arbeid moeten word ui gere serveerd voor de jeugdige werklooz "ii. wier zeer bijzondere moeilijkheden de Regcerinu volkomen verstaat en die ook voor sommi gen uit uw kring reeds een voorwerp zijn van hun ernstige bemoeienis. Dat de uiteindelijke beslissing over ob jecten en voorwaarden na de ontvang-t van Uwe adviezen, zal liggen bij de Regeering, behoeft nauwelijks afzonderlijk te worden gezegd. y De voorzitter van het Werkfonds, de licei C. J P. Z a a 1 b e r g, heeft deze rede ueant woord. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN VEERE De heer D. H u i n i n k, benoemd burge meester van Veere, genoot zijn vooroplei ding als volontair op enkele secretarieën. Ge durende 10 jaar was hij ambtenaar ter se cretarie van Hen gelo (O.) In 1913 vertrok hij naar Indië als administratief ambtenaar, waa hij werkzaam was op het honfdbu reau Scheepvaart van het departe ment Marine. Voorts was hij van 1914 tot 1920 gemeentesecreta ris van Meester Cornelis. In 1926 werd de heer Huinink ge pensionneerd, waarna hij de hoofdredactie van de „Nieuwe I.eidsche Courant" op zich nam, welke functie hij tot 1929 vervulde. De heer Huinink gaf zich reeds vroeg aan de jeugdbeweging, was diaken van de Geref. Kerk te Hengelo (O.), later ouderling van de Geref. Kerk te Batavia. Voorts was hij in Indië hoofdbestuurslid van de Chr. Ethische Partij en werd hij can- didaat voor den Prov. Raad West Java. Te Leiden was de heer Huinink o.m. ou derling der Geref. Kerk, bestuurslid der Chr. H.B.S.; ook werd hij hier door de anti rev partij candidaat gesteld voor den Gemeen teraad. Ook in Den Haag vervulde hij het Ambt van ouderling, was scriba van den kerke- raad, secretaris van „Patromonium" en ver vulde nog verschillende andere functies m het Chr. vereenigingsleven. VEILINGEN IN ZUID-HOLLAND Jaarvergadering Onder voorziterschap van den heer J Barend se uit Poeldijk, heeft de Prov Commissie van Veilingen in Zuid-Holland le Den Haag haar jaarvergudcring gehou den. In zijn openingswoord meende de voor zitter te moeten eonstateeren, dat momen teel helaas voor den tuinbouw nog weinig licht te z!e> is, de belemmerende maatre gelen van het nultenland dupeeren nog steeds onzen export. Evenwel is het verheu gend dal de Regen ing tracht zooveel als mogelijk is hulp te verleenen. Spr. wees voorts op de nieuwe gevaren die dreigen, doordat Duitschland de deviezen tot 35 pCt gaat beperken. Weinig valt ook van Bel gië te verwachten, terwijl voor een vlotter handel met Engeland de kansen ook niet gunstig zijn. De moeilijkheden voor den tuinbouw zijn dus nog lang niet overwonnen, maar spr. wekte toch op krachtig voort te arbeiden. Na het openingswoord volgde het jaarver slag van den secretaris, den heer Q. A. N e der pel te Loosduinen, die een overzicht gaf van de veilingomzetten in deze provin cie. Er valt een belangrijke achteruitgang te eonstateeren. Bij de bestuursverkiezingen werden de heeren J. Barendse, J. Overvoerde (Rotterdam) en S. Bol (Ridderkerk) her kozen. Door de voilingvereeniging 's-Gravenzan de werd voorgesteld om koopers, die mis bruik maken van het fust, van de veiling uit te sluiten. De voorzitter zette uiteen dat nu een con torleur is aangesteld, het fustmisbruik niel zoo groot is Na besprekingen werd besloten, dat de veilingvereenigingen aan den Prov secretaris kennis zullen geven bij fustmis bruik. waarna onderzoek kan plaats vin den, en maatregelen getroffen kunnen worden. Door de veilingverren. te Zvvijndreeht werd voorgesteld voor het eenmalige fust een al gemeen geldenden prijs te stellen, die dan gelijk moet zijn aan den kostprijs. Gewezen weid op het feit, dat het vorig jaar on eenigheid aan de veilingen is ontstaan over den prijs, omdat er geen algemeene regeling \yas getroffen. Waar de prijsregeling steeds op de verga deiing der Veilingen in Nederland wordt besproken werd besloten daar toestemming te vragen, dat voor de provincie Zuid-Hol HAAR KNIEëN WEIGERDEN Gevolg van verwaarloosde rheumr.tiek Verlichting na een lijden van 14 jaar Hier volgt een brief die bewijst, dat zelfs een lang verwaarloosde rheumatiek voor het juiste middel zal wijken. „Ongeveer 12 tot 14 jaar lang heb ik nu aan rheumatiek geleden en dom genoeg nooit ernstig geprobeerd het kwijt te raken. De ^oort rheumatiek dat ik had, ontnam mij het gébruik van handen en knieën. Nu en dan konden mijn knieën eensklaps weigeren, zoodat ik neerviel als geen stoel of tafel in mijn nabijheid was. Eindelijk besloot ik dan Kruschen Salts eens te probeeren ik natn een ernstige proef en nu voel ik me een ander wezen. Ik kan nauwelijks zelfs geloo- ven, dat ik zoo korten tijd geleden nog met een stok rondstrompelde." Mevr. M. L. P. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvol doende werking der inwendige organen; een toestand waarvan de lijder zich zelden be wust is Maar het wordt een ongemerkte op hooping van afvalproducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen gezond heidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot het behoud van een inwendige zuiver heid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrijgehouden van alle onzuiverheden, welke, indien zij zich kunnen ophoopen, ongetwij feld het peil uwer gezondheid zullen ver lagen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes ver schillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen U nieuwen levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en lbO per flacon omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag Let op dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de huitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) land na bet bekend worden door inschrij vingen, algemeen de prijs voor het fust zal worden bepaald. Verder werden uitvoerige besprekingen peioerd over de fustregeling wat betreft de kleine eenmalige bakken. Waar het vorig jaar twee veilingen een eigen kist hadden uitgegeven, waren moeilijkheden ontstaan Besloten werd dat voor dit kleine fust de zelfde regeling zal worden getroffen, als voor de andere eenmalige bakken. Voorts werd door de veiling Zwijndrecht voorgesteld de producten met 100 pCt. te verhoogen en de vernietigingsprijzen te handhaven. Gewe zen werd op de noodzakelijkheid dezer ver hooging, omdat de thans geldende minimum prijzen te laag werden geacht. Na eenige discussie werd besloten dat in de Algemeene Vergadering der veilingen in Nederland dit voorstel nader zal worden besproken. Door den heer Mr. Niemöller. serre taris van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland, werd vervolgens een uiteen zetting gegeven van de invoerrechten, en paf voort inlichtingen omtrent de Omzet belasting vooozoover den tuinbouw be treffende. DOODELIJK MOTORFIETSONGELUK. Op den weg tusschen Wognum en Ben- ningbroek heeft een ernstig motorfietsonge; luk plaats gehad. In de beruchte bocht Dij de voormalige tramhalte is de loonstager L. uit Amsterdam met zijn motorfiets ko men te vallen. Het rijwiel kwam in het water terecht, terwij! de berijder tegen een boom werd gesmakt. Het slachtoffer over leed kort na het ongeluk. Zijn collega, die vlak achter hem reed, sloeg met zijn mo torfiets eveneens over den kop en werd be wusteloos opgenomen. Zijn toestand was echter niet direct zorgwekkend Hetschijni. dat een verraderlijke geul in de straat dooi den aanleg van een kabel aan dit ongeluk niet geheel vreemd is. VERDRONKEN. Te Gouda !b bet 9-jarig meisj'e M. Mijder- wi.ik te water geraakt en verdronken. Het 3-jarig zoontje van J. Strampel te Echten bij Lemmer is te watei geraakt en ver dronken. KIND LEVEND VERBRAND Het 2-jarig kind van het echtpaar O. te Rectum (gem. Wierden) dat de vorige week in een pot met kokende soep viel, is in het ziekenhuis te Almelo aan de zeer ernstige brandwonden overleden. DOODELIJKE AANRIJDING. Gisteravond is de heer H. uit Maastricht op den Rijksweg Maastricht—Tongeren door een tot dusver onbekend gebleven atuomohilist aangereden en op slag gedood. De ongelukkige was 41 jaar oud en gehuwd. DE MUIDENSCHE STRANDFOTOGRAAF. tbelings, de uit het Muiriensclie drama bekende strandfotograaf. is thans door de Amsterdamsche rechtbank buiten vervol ging gesteld met opsluiting in een krank zinnigengesticht. DU3BELE MOORD TE DEN HAAG KRANKZINNIGE WORGT VROUW EN KIND In het perceel Veenkade .68 te Den Haag heeft zich een drama afgespeeld. Daar is gevestigd een melkwinkel van N. L. V. De zaak was Vrijdag den geheelen dag gesloten, hetgeen voor een melkwinkel op zich zelf al eenigszins vreemd was, maar het werd nog vreemder toen de buren za gen dat zoowel op de deur van den winkel als voor het raam briefjes hingen, terwijl op het eene papier geschreven stond: He den gesloten wegens familieomstandighe den en op het andere: Morgen gesloten wegens familieomstandigheden. Men vond echter geen aanleiding de po litie te waarschuwen. Anders weril het echter toen Vruiaga.ond de familie V. be zoek ki ecg van een broeder van mej. V een melkleverancier uit de Torenstraat, wien op zijn bellen geen antwoord werd ge geven. Deze vond nu toch wel aanleiding de po litie van een en ander op de hoogte le stel len, die hierop een onderzoek ging instel len. Via een belendend perceel en door over een schutting te klimmen verschaften sur veilleerende agenten zich toegang tot de achter-slaapkamer. Daar deden zij een gru welijke ontdekking. De 23-jarige echtgenoote van den bewoner, mej H H. en het kind van het echtpaar, het vier maanden oud zijnde jongetje wer den dood op bed gevonden. Vermoedelijk waren zij door worging om het leven gekomen. Aangezien de man niet thuis was en zooals later bij onderzoek bleek, ook niet bij zijn familie in Den Haag was, of was geweest, zijn zwaie vermoedens van moord tegen hem gerezen De toestand van de lijken wees uit. dat deze dubbele moord moet hebben plaats ge had in den nacht van Donderdag op Vrij dag of Vrijdagochtend vroeg. Woensdagochtend heeft de Haagsche poli tie op aanwijzing van een burger de 26-jarige Verdegaal gearresteerd. Bedoelde burger was het opgevallen dat de persoon, die achteraf V. bleek te zijn hooi achter z'n kleeren had hangen Hij had hem ontmoet op de Monsterseheweg en deelde kort daarna aan 'wee surveilleren de agenten van het bureau Wilheimina straat aldaar zijn bevindingen mede De agenten zochten de man op en troffen hem aan op een zijweg van de Monsterseheweg de Oherlaan. welke laan juist de scheiding van Monster en Loosduinen vormt Toen ze hem aanspraken en zijn naam vroegen gaf hij die van een bekend inge zetene van Loosduinen op, woonachtig aan den Leijweg. Het viel de agenten echter niet moeilijk te eonstateeren, dat een en ander niet klopte. Daarop vroegen ze hem op de man af, of hij Verdegaal was, het geen V. erkende. V. is toen naar het bureau Wilhelminastraat overgebracht en vandaar per arrestantenauto naar het hoofdbureau vervoerd. Tijdens het vervoer naar het hoofdbureau was de man zeer overspannen en bij tiet begin van het verhoor, dat de commissaris hem wilde afnemen, kreeg hij een zenuw aanval, welke van dien aard was, dat het verhoor geen verdere voortgang kon vin den. De man werd voorloopig weggeleid, om eenigszins tot kalmte te komen. Later is hij echter als volslagen krank zinnig naar een gesticht te Loosduinen overgebracht. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN EEN DOODE, EEN GEWONDE. Nabij een carrosseriefabriek van de firma den Oudsten, op de lltrechtsche Straatweg te Woerden, heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer P. Bakker uit Rotterdam en waarin mede gezeten was de heer A. Paassen, even eens uit. Rotterdam, is bij het passeeren van een stilstaande vrachtauto in de sloot lang= de weg gereden. Terstond snelden uit de nabijheid verschillende personen te hulp om te trachten de inzittenden te reddt-n uit den wagen, die ten deele onder water was verdwenen. In den wagen bleek nog maar oen hunner te zitten, hij werd bevrijd en onderwijl werden ook reeds pogingen in het werk gesteld om het andere slachtof fer, dat onder den wagen bleek te liggen uit deze gevaarlijke positie te bevrijden Met planken en halken slaagden men erin den wagen zoover te lichten, dat de man er on- ripr uit kon worden getrokken. Direct wer den bij heide mannen, die bewusteloos wa ren pogingen aangewend om de levens geesten op te wekken. Nadat de toepassing van kunstmatige ademhaling gunstig resultaat had opgele verd, zijn de twee slachtoffers naar het R -K. ziekenhuig overgebracht. Het bleek, dat de heer bakker inwendige kneuzingen had opgeloopen. terwijl de heer Paassen een schedelbreuk had bekomen. Paassen, 22 jaar oud, is overleden. Bakker is 23 jaar oud. Wat de oorzaak van liet ongeluk betreft, daaromtrent is niets met zekerheid le zeir- gen. Men vermoedt echter, dat zij te hard hebben gereden, toen zij voor de stilstaande auto moesten uitwijken en dat de auto toen is geslipt. De politie hpel't op den wagen, die nog steeds in de sloot ligt," beslag gelogd. BIJ PAASCHVUtJRSTOKEN LEVEND VERBRAND Terwijl Dinsdagmiddag te Didam kinde ren een Paaschvuur stookten, kwam het vijfjarig dochtertje van J. W Lueassen te dicht bij de vlammen, zoodat de kleerties in brand raakten. Ofschoon toegeschoten huren de vlammen spoedig doofden had de kleine zulke hevige wonden bekomen, dat ze Woensdag aan de verwondingen is over leden DOODELIJK ONGEVAL Te Well, gemeente Ammerzoden, had een droevig ongeval plaats. Het 10-jarig zoontie van den graanhandelaar Joh. van Ballegojen uit Veen bij Heusden, was met den chauf feur van den vrachtwagen van zijn vader, die geladen was met meel, welke hij klanten moest worden afgeleverd, meegereden. Da longen was tijdens de aflevering van het meel van den wagen geklommen en toen de chauffeur voor het bezoeken van een ander® klant eenige meters moest achteruit rijden is de jongen onder de achterwielen van de auto geraakt. Met zware inwendige kneuzin gen werd hij opgenomen. De direct ontboden geneeskundige hulp achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Den Bosch noodza kelijk. Het slachtoffer is aan de bekomen verwondingen overleden. MOORDAANSLAG. Inzake den moordaanslag te Princenhage kan „de Maasbede" nog mededeelen, dat S. heeft bekend den aanslag te hebben gepleegd. Toen v. O. het kermen van zijn vrouw, die door S. was neergeslagen, hoorde, liet hij den dader los om haar te helpen. S. maakte van deze gelegenheid gebruik om te vluchten, v. O. begaf zich, hevig bloedend naar de po litie te Princenhage, die onmiddeuyk een onderzoek ter plaatse instelde, terwijl L)r. Joling geneeskundige bijstand verleende, v. U. bleek ernstig, doch niet levensgevaarlijk te zyn verwond. De wonde der vrouw was wel ernstig doch ook niet levensgevaarlijk. De dader meldde zich om 12 uur aan, zeg gende: „Ik heb er twee van kant gemaakt". S. bleek zelf een wonde aan de rechterhand te hebben. Tijdens de worsteling had hy zich een kleine slagader doorgesneden. De dader werd door de politie gearresteerd. Eenigen tijd geleden heeft v. O. als echtge noot aan S. den toegang tot de woning ontzegd S. zal voor den officier van justitie te Breda geleid worden. TRAGISCHE DOOD. In den nacht is door de politie te Gouda uit de Kattensingelgracht opgehaald iiet lijkje van 't door verdrinking om 't leven gekomen 8-jarig meisje Mientje Mijderwijk uit de Crabcthstraat no. 53. 's Middags om half twee heeft het kind de ouderlijke wo ning verlaten, om bij een boekhandelaar een schrift te koopen en zich vervolgens naar school te begeven. Toen de kleine na schooltijd niet thuis kwam, begonnen ,ie ouders ongerust te worden en trokken ze met anderen op onderzoek uit, waarbij bleek dat zij niet in den winkel was ge weest en ook de school niet bezocht had. Aangezien een ongeluk werd gevreesd, waarschuwde men tegen zes uur de politie, die op verschillende plaatsen zocht en de slooten in de omgeving van de Crabeln- straat en de vijvers in het Park afdregde. Alle moeue was evenwel vergeefsch,'tmeis je werd niet gevonden. Tegen half twee des nacht is de politie gaan dreggen in den Kattensingel bij de Kleiwegsbrug en vrij spoedig werd het kind toen opgehaald. Het lijkje is naar de Wijkverpleging ge bracht. Op welke wijze het slachtoffer te water kan zijn geraakt, waar en op welk tijdstip, is onbekend. Niemand schijnt ook maar iets ervan gezien te itebben. Des te tragischer is het gebeurde, omdat de kleine het eenig dochtertje was van da diep getroffen ouders. BIJGELOOF IN TRANSVAAL. Hardhandig „duivelbannen" Uit Piet Retief (Transvaal): Een gods dienstige secte van inboorlingen nabij Piet Retief hield er een eigenaardige methode van duivelhannen op na. De secte noemde zichzelf de „Apostelen". Een meisje, dat zoogenaamd door den duivel bezeten was, werd met een touw om den hals aan een boom opgehangen; zoo dra zij stil werd, besloot men, dat de duivel haar had verlaten. Men had vervolpens eenige uren werk met haar weer tot be wustzijn te brengen. Een jongen, die zich bij de secte wilde aansluiten, moest in een kuil gaan staan, welke gevuld was met brandende stukken hout Eerst nadat bij eenigen tijd in den kuil had staan schreeuwen van pijn, werd hij „gezuiverd" verklaard. Twee leden van de secte zijn in een rivier verdronken hij een poging om, geliik Mozes met de Israëlieten door de Roodp Zee trok, de wateren te scheiden en veilig door de rivier te trekken. Historisch verhaal over de gebeurtenissen van 1830-1833 Dooi J. SNOEP Jr. (21 't Was heel stil in de huiskamer, 't Voorbij gaan van vertrekkende sctiutters bracht op straat drukte en rumoer. Maar niemand det huisgenooten lette er op. 't AVas hier heel stil: nog een oogenblik dan zou Anton vertrekken. En vader Rijkers las verder: U zal geen kwaad wedervaren, en geen plaag zal uwe tent naderen. Want Hij zal Zijne engelen van u bevelen, dat zij u bewaren in al uwe wegen Moeder Rijkers drukte de hand van haar jongen of ze zeggen wou: Dat zal m'n gebed voor je zijn, Anton, dag en nacht. „Wilt u danken, vader?" vroeg Rijkers, toen hij den Psalm gelezen had. Hij kon zijn ontroering niet langer meester blijven. En de grijsaard bad Grootvader Rijkers had zeer bijzondere gebedsgaven dat was in Dordt bekend. Maar nooit hoorde zijn schoondochter hem zóó bidden als in dit onvergetelijk morgenuur. Wat in haar eigen zie) leefde, sprak hij in woorden uit. De grijsaard bad. Hij sprak zooals een kinji tot zijn vader spreekt, en hij smeekte dien Vader om Zijn leiding en bijstand voor hem, die gereed stond de roepstem van zijn Vorst op te volgen. Na 't gebed was 't weer een oogenblik stil. Maar dén stond Anton op: 't werd hoog tijd te vertrekken. Hij gespte zijn koppel met bajonet om 't middel, maakte den zwaren ransel en de patroontasschen vast aan de smalle riemen. Zijn geweer stond reeds klaar, de sjako lag op een stoel. Hij was geheel gereed. Toen kwam 't aangrijpend oogenblik van afscheid nemen. Rijkers, Henk en Geurt gingen Anton wegbrengen naar 't Gront- hoofd, waar de schutters scheep zouden gaan. Maar grootvader, moeder Rijkers en Nel bleven thuis. „Dag moeder!" zei Anton en hij spande alle krachten in zich goed te houden. Hij kuste zijn moeder op beide wangen en in deze gewichtige ure besefte hij eerst ten volle hoe lief hij zijn trouwe, zorgzame moe der had. Ineens voelde moeder Rijkers weer die vlijmende pijnVoor hoe lang ging Anion weg of —was dit misschien een afschead voor altijd? „Dag iongen, beste jongen!" zei ze met nokkende stem en ze kuste haar grooten sterken zoon, die toch nog altijd haar jon gen was. Ze had deze zware zaak mogen overgeven in Gods trouwe Vaderhand; ook dit overkwam haar niet bulten Zijn wi) en leiding maar o, wat deed dit scheiden pijn 't was of ze iets proefde van de smart van een scheiden voor immer Anton maakte zich los uit haar armen en haastte zich weg te komen. Als hij langer in deze kanier bleef, als hij langer zóó z'n moeder zag, zou 't misioopen. Snel nam hij afscheid van Nel en grootvader. Zijn arme zustertje kon niets zeggen en liet haar tranen den vrijen loop. t Was net of 't heelemaal donker in de kamer werd en of alle vreugde en blijdschap voor goed met Anton mee wegtrokken. De oude grootvader was kalm, maar zijn oogen waren vochtig. „Dag Anton! God zij met je, m'n jongen! Vertrouw op Hem wij zullen eiken dag voor je bidden". Henk stond al buiten te wachten. Einde lijk kwamen vader. Anton en Geurt. De Dordtsche schutter maakte in ziin mooie uniform een kranige indruk. De kapotjas en de sierlijke sjako stonden hem goed; hij droeg 't zware geweer met een ge mak of hij altijd soldaat was geweest. 't Was druk op straat. Niet velen bleven op dezen dag thuis; wie maar even kou ging mee naar 't Groothoofd om van 't ver trek der schutters getuigen te zijn. De regen had opgehouden, en een vriende lijk voorjaarszonnetje sprankelde licht en vroolijkheid over de volle, drukke Dordt sche straten. Vele buren en kennissen gaven Anton in '1 voorbijgaan een hand en wensrhten hem een spoedige en behouden thuiskomst toe En Henk liep naast z'n broer met een ge wichtigheid of al die belangstelling hém gold. Aan 't einde der Breestraat keerde Anton zich nog even om. En ja moeder en groot vader stonden in de deur en wuifden hem toe. Maar Nel zag hij niet: 't arme kind was te bedroefd. En Anton groette z'n moeder en groot vader met de hand nog eens en nog eens voor de allerlaatste maal. Toen stapte hij, tusschen zijn vader en broers in, vastberaden verder, 't Zwaarste afscheid was gelukkig voorbij 't Was een heele toer eer zij 't Groothoofd bereikt hadden. In de Wijnstraat was bijna niet verder te komen, maar voor een ver trekkende schutter werd toch ruimte ge maakt. Vóór de Groothoofdspoort nam Anton af scheid. Rijkers sprak zijn zoon moed in en Anton beloofde dikwijs te ziiillen schrijven. Geurt had tranen in z'n oogen. toen hij voor den laatsten keer de hand van z'n broer in de zijne voelde. Henk was z'n ge wone luidruchtigheid voor een poosje hee lemaal kwijt „Dag Anton!" riep opeens een bekende stem en opziende zag de kloeke schutter zijn oude schoolmeester. En daar was dominee Van Kooten waarlijk ook nog! Ai kon de grijze leeraar maar heel weinig zien, hij wilde torh tegenwoordig zijn bij 't vertrek der Dordtsche Schutterij. Hartelijk namen beide mannen van hun oud-leerling afscheid. „Toon, dat je een Dordtsche jongen ben!" riep de schoolmeester, die altijd strijdlustig was. Maar dominee Van Kooten zei heel ernstig: „De Heere is een zon en schild vergeet dat nooitl" Toen stapte Anton de poort door en be vond zich gelijk onder zijn toekomstige wa penbroeders. waaronder hij reeds vele vrien den had. De booten lagen al gereed. Daarmede zou den de schutters naar Moerdijk varen om dan verder naar Breda te marcheeren. 't Was hier angstig vol. Maar ondanks de vele duizenden toch rustig en kalm. Schei den doet pijn ach, 't werd door allen ge voeld. Zelfs Kees Sanders sprak weinig en keek ernstig voor zich uit „Aantreden!" klonk plotseling 't bevel En een oogenblik later stonden de honder den schutters stil en stram op hun plaats Toon trad de Dordtsche Burgemeester naar voren om de vertrekkende landverdedi- gers toe te spreken. Hij dankte hen voor de trouw, waarmede zij aan den oproep des Konings hadden gehoor ge-geven. Dordt was er trotsch op, dat zoovelen van zijn zonen uittrokken om de bedreigde landsgrenzen te beschermen, zoo noodig te verdedigen. De Burgemeester hoopte, dat de schutters al len spoedig in welstand in hun vaderstad zouden mogen terugkeeren. „Leve het Vaderland! Leve de Koning!" riep hij aan 't einde van zijn toespraak en zoowel de schutters als de duizenden toe- schouwers namen dezen kreet met geest drift over. Toen gingen de schutters aan boord. De inscheping verliep even ordelijk als spoe dig. En weldra verlieten de schepen den Dordtschen wal. Anton Rijkers bevond zich op de laatste boot. Hij stond achterop en z'n scherpe oogen zochten onder de duizenden zijr1 va der en broers. Bij 't aan boord gaan had hij hen nog toegezwaaid, maar nu waren ze nergens meer te zien. 't Was ook lastig zoe ken onder die massa meeloopende en wui vende mensehen. Gelukkig was de boot nog tamelijk dicht bij den wal. Opeens greep hij z'n sjako en begon daar mede uit alle macht te zwaaien. Hij had Henk ontdekt: déitr vlak bij dien dukdalf') Vader en Geurt zouden ook wel in de buurt te vinden zijnJa. daar zag hij hen al! Ze zwaaiden hem toe, toen hij dien laatsten groet beantwoordde. Hij bleef naar hen kijken en zwaaien, tot 1) paal, om er schepen aan te meren. z'n oogen er pijn van deden. Nu waren ze in die woelige menschenzee niet meer te onderscheiden. De booten waren midden op de breede rivier en langzaam zetten zij koers naar 't oosten. Langs de Dordtsche en Zwijndrechtsche oevers stonden de duizenden en juichten de vertrekkende schutters hartelijk toe. De sombere regenwolken waren wegge vlucht en de zon scheen in al baar kracht. Wat was Dordt toch een prachtige, indruk wekkende stad nooit besefte Anton dit meer dan in dit aangrijpend oogenblik, nu hij die stad steeds verder weg zag glijden Wanneer zou hij haar terugzien? Zou hij Dordt ooit terugzien? 't Waren ernstige gedachten, die den jon gen schutter bestormden: gedachten over dood en eeuwigheid. Alleng begon 't drnkker en levendiger aan boord te worden. De ernst van 't scheiden werd verdrongen door den weer opveeren- den jongen moed; krachtig klonk 't Srliut- terslied over de glanzende rivier. De schepen wendden den steven naar 't Zuiden naar den Moerdijk naar Bia- bant - naar België, 't land van opstand en revolutie Anion zong niet mee. Hij tuurde al maar naar de verte, waar Dordt lag. Zouden vader en de jongens al weer thuis zim? En hoe zou moeder zich houden en die ar me Nel, dat lieve zachte zusterkc '->i iaj. morgen zoo heel bedroefd was? (Wordt vervolgd) bij Verleden conferentie was aan Regeering nam. Te voren Lelijke vrag gezonden beantwoord ruim 50 get vergadering baar gestel vragen. Ooi benut. De de aanwezi sisinstellinj voor de Me varkens, aardappelei appelsteun, houderij, bouw en Varkens- Dat er o\ kige kennis en daardoo wordt, sch geven we diensten to Hoe zou de buitenge in de werel vens en de lende helan de Regeeri maken en ten koste geheel? E goed gaat krijgt van laten velen band. en i krompen j alles zijn lijke ingez eoiizijdigh en weekbla laten sch ij i sen, die de-kundige raliseeren. die wet üKiar nietti ring en ook een maatregels! Dit laatst bedreven positieve, denken, tl mot de w der crisisrt lijk niets het effect vooi tiaineli, honderden crisissteun reeds hovei gen, de deze geldv bouw dar scheepvi daehte uit de plan" nog re" inoetei li

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 6