MAAS- EN SCHELDERODE ZATERDAG 31 MAART 1934 Gemeenteraad van Ooltgensplaat Ingezonden Stukken- OM DE EER VAN DE VLAG Donderdagavond om 6 uur werd gemeen teraadsvergadering gehouden en-der Voor zitterschap van burgemeester Donkersloot. De VOORZITTER opent de bijeenkomst' met het uitspreken van een herdenkings rede over H. M. de Koningin-Moeder, welke door de raadsleden staande werd aange hoord. Spr. voelt zich gedrongen enkele woor den te wijden aan de nagedachtenis van Koningin Emma. Het is u bekend, aldus spr., dat Zij de gade werd van Koning Wil lem III, toen zij een meisje was van 20 jaar. Zij heeft de laatste levenswegen van on zen geëerbieuigclen Koning tpgevroolijkt, die na een 10-jarig huwelijk is overlieden. Toen kroeg Zij de teak om tijdens de min derjarigfiieid van de kroonopvolgster het Regentsohap waar te nemen. Bovendien heeft Zij boven alien lof de opvoeding op zirah genomen van H.M. de Koningin. Haar leven kenmerkte zich dooi nederigheid, welke beschamend is. Vcorts beeft Zij gewenkt om de lijdende merasdh- hoid te helpen, te troosten en te schragen. Het gesouenk, dat ons volk aan Haar- gaf heeft Zij niet gebruikt ten eigen bate, Zij stichtte er mode het Oranje-Na ssau-Oord, Van welk een grooten zegen deze stichting is geweest voor de tubereulose-besvrijding zal u allen bekend zijn. Hoevele malen ook heeft Zij een beizoek gebracht aan de Zieken huizon om de zieken te troosten met woord en daad. De dood heeft een einde gemaakt aan dit zegenrijke leven. Laat de nagedachtenis van deze groote figuur, die ons volk en zijn gewoonten zoo heeft liefgehad cn waarin God ons zoo rijk gezegend heeft, in groote eere blijven. Vervolgens worden de notui.cn gelezen en onveranderd goedgekeurd. I»e heer HOBBEL wijst er n.a.v. de no tulen op dat de verzekering van de ge- meentegebouwen veel te hoog is. De VOORZITTER antwoordt, diat een rapport wordt ingewacht over deze kwestie, Dan zal op doze zaak nader teruggekomen wat dien. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit i.z. demping van de slot aan het Weespad. ingekomen is het verslag over kas en bceken van den Gemeente-ontvanger. In ka» was op 14 Maart 7229.89. De hoeken en kas zijn in orde bevonden. Ingekomen is het verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim over 1933 en een bericht van deze commissie, dat tot voorzitter gekozen is de heer Breur en tot secretaris de heer Verkerk. Ingekomen is een verzoek vain het ge meentebestuur van Sommelsdijk om de in voer van vleesch, afkomstig uit andere ge meenten van het eiland vrij te laten. B. en W. gaan hiermee accoord. De Raad kan zicii hiermede veroenigen. Het verzoek van de elagersvereeniging „Ons Allen- Belang" om de tarieven voor alle districten van den vleeschkeurings- dicnet uniform te maken, wordt voor ken nisgeving aangenomen, aangezien inwilli ging van dit verzoek tien nadeele van liet bedrijf en van de gemeentekas zou zijn. Er zal gezocht werden naar een juiste beam ming van een pink. Ingekomen is een verzoek van Mej. D. C. Bosch, onderwijzeres aan de Openbare La gere School, tot het verleenen van eervol ontslag, aangezien "zfj iH Het 'huwelijk zal trëdé'n. B. en W. stellen voor haar op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. De VOORZITTER dankt Mej. Bosch voor al hetgeen zij voor de kinderen ge-daan heeft De Raad kan zich hiermee vereenigen. De VOORZITTER wijst er cp, dat hij den inspecteur gevraagd heeft of deze een ge schikte onderwijzeres in zijn district wist. De inspecteur antwoordde, dat in Ouddorp de school aan den Oostdijk wordt opgehe ven. Daar komt Mej. van Putten op wacht geld. In Oude Tonge komt Mej. Keyzcr op wachtgeld. De inspecteur achtte dit zeer geschikte sollicitanten. De VOORZITTER zegt, dat hij aan ge- noeme dames reeds geschreven heeft. Mej. v. Putten zal sdlliciteeren, Mej. Keyzer had reeds een - ndere benoeming ontvangen en zou niet sodicitearen. Spr. heeft echter ook nog een schrijven ontvangen van Mej. M. J. E. Poots te Nieuwe Tonge, dde eveneens op wachtgeld komt. Spr. stelt voor Mej. van Putten en Me]. Pools in de gelegenheid te stelen te solli- citB^rsn De heer VAN KEMPEN acht het beter het advies van den inspecteur te volgen en Moj. v. Putten te laten soliiciiteeren. De VOORZITTER wil niet alleen aan de leiband van den inspecteur loopen. Spr. wil wel eenige vrijheid hebben. Aldus wordt besloten. Het verzoek van P. Pietersen tot vrijstel ling van schoolgeld over 1934, wordt niet ingewilligd, aangezien adressant te laat heeft gereclameerd. Wel voor het volgend jaar zal vrijstelling worden gegeven. Op voorstel van B. en W. worden de op centen op de gemeenteflondsbelasting even als vorig jaar gesteld op 100 opcenten. Ingekomen i6 een schrijven van Gedepu teerde Staten over de Gemeentebegrooting 1934 De begrooting is behandeld in de inter departementale commissie. De rijksbijdrage in de steunverieening op 54% gesteld. De VOORZITTER wijst erop d-ait deze bij drage eerst op 46% is gesteld, de gemeente gaat er dius op vooruit. Er zal 27.000 door het Rijk hijgedragen wo'dien. j God. St-aton maken bezwaar tegen het be sluit van den Raad om niet over te gaan tot het heffen van etraatbelastiing en reini gingsrechten. Ook wijzen Ged. Staten op tal van ver dere bezuinigingen, o.a. verlaging gratifica tie» aan gemeenteiveldwacliteir en afschaf fing assistent-machinist bij de brandweer. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. voorstellen moeten tot belast'ingverhoo- ging over te gaan, wil de gemeente niet onder curate el e kom en. B. en W, stellen voor het instellen va.n de gevraagde etraatbelasting. B. en W. kun nen niet overgja-an 'tut het heffen van reini gingsrechten, omdat niet alle menschen er onder zouden kunnen vallen. Het gevol, van deze belasting zou zijn, dat zij die an ders hun emmers met faeoaliën meegeven aan den karreman, die dat, wanneer 't geld zou gaan kosten, wegwerpen in riolen enz., wat niet bevorderlijk is voor de netheid van de gemeente. De straatbelasing zal gegrond zijn op de belastbare som volgens de grondbelasting, voor onbebouwd 2% en voor bebouwd 3%. Dat zou een opbrengst van ƒ3800 geven. De belasting moet in twee termijnen betaald worden. Wanneer deze belasting wordt ingesteld, kunnen B. en W. voorstellen de eteunnor- men met 1 te verhoogen, dus van 6 op ƒ7, voor kostwinners en gehuwden. Indien deze begrooting zoo wordt vast gesteld dan kan hiertoe werden overgeg. De maximum-steun zou dan 9 worden voor de georganlseerden. B. en W. voelen verder voor verhooging van de hondenbelasting: voor de losse hon den op ,f 6 en voor de vaste op 3, om fe voo-ita men, dat er vele hondjes den dood sterven, waardoor verhooging van deze be lasting dus niets zou geven. Het verzoek van Ged. Staten om de kos ten voor de particuliere krankzinnigenver pleging niet alhlieen door de gemeente maar ook door de betrokkenen zeil te laten be falen kan bij B. en W. geen instemming vinden. Er zijn hier twee gevallen, waarin de be rokkenen armlastig zijn. Bezuiniging op de kosten van wegen- onderhoud, van een nderwijzerswoning; van gemeentehuis en H.B.S., kan onmoge lijk plaats vinden. Verlaging onderhoudskosten van begraaf plaats en schoolbibliotheken zal plaats vin den. B. en W. voelen ook voor schrapping van de post van 100 voor de commissie tot wering van schoolverzuim. De commissie zou echter aftreden wanneer daartoe wordt overgegaan. B. en W. willen toch verlagen en de post brengen op ƒ40. De heer VERMAAS verzet zich daartegen het is te weinig, volgens hem. De VOORZITTER antwoordt dat Ged. Staten dit wensohen. De koeten van telefoonaansluiting van de, dokterswoning -zullen worden afgeschaft. De gratificaties voor de veldwachters wil len B. en W. handhaven yoor den buiten dienst. Andere komt Achthuizen des Zon dags zonider politietoezicht. Verlaging van salarissen van lagere amb tenaren met 10aohten B. en W. ongz wenscht. B. en W. stellen voor den post voor het schoonhouden van het raadhuis op advies van Ged. Staten met 170 te verlagen. B. en W. hebben bezwaar tegen opheffing van de functie van helpster aan de Open bare Sohoo! bij het Handwerkttnderwijs. Met ontslag van een assistent-machinist bij de brandweer kunnen B. en W. accoord gaan. B. en W. stellen voor de presentiegelden van ƒ300 op ƒ200 te brengen. Verlaging van de subsidie van ƒ100 aaja die S.B.Z. achten B. en W. onjuist, omdat er vele gemeentenaren zijn, die de contributie niet kunnen betalen. De heer VERMAAS vraagt of alle ge bouwen belast zullen worden. Het voorstel is spr. onsympathiek als het voor iedereen gelijk is. Het is een groot verschil of men aan een mooie straat woont of aan eer slechte weg. De heer VAN GURP wijst erop, dat het volk op het platteland in zorgwekken Ie toe stand i?'Leert. Steeds zullen nieuwe belas tingen geheven moeten worden. Er zulten twee standen komen, rijk en airm, de mid denstand zal kapot gedrukt worden. Spr. ztet geen uitkomst meer. Spr. w t in over weging geven om dit nogmaals in Den Haag voor te spiegelen. Van de week heeft spr. iemand geepro- k'-n. die kuv.tn."cp zijn ..l"u»cli"lner ha-I liggen, die hem 30 cent meer had gekost, dan wanneer hij het van de lamib":w- vereeniging had gekregen. Het was een hy- potheekboer. Moeten we die menschen nu nog meer gaan bezwaren. Het is geld v-ain den eenen arme naar d-n anderen arme brengen De heer VAN KEMPEN wijst èrop, dat Ged. Staten niets anders zeggen dan: je geld of je leven'. We zouden het schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aan moeien nemen, al dus spr. Spreker is het eens met de heeren Vermaas en Van Gurp. De heer VAN ES zeigt, dat het inderdaad moeilijk is de gevraagde maatregelen te ne men. Toch is sipr. ervoor, de autonomie, van de gemeente zoo lang mogelijk te handha ven. Spr. acht het gewenecht de hoogere ambtenaarssalarissen te verlagen, opdat iedereen de lasten zal dragen. De heer VAN NIEUWAAL sluit zich aan bij den heer Van Es. De heer HOBBEL zegt, dat hij een motie had klaargemaakt om in te dienen. Nu is het niet meer noodig, gezien de voorstellen van B. en W. Spr. gelooft ook, dat bezuini ging va-n bovenaf moet geschieden, opdat de ontevredenheid van de bewolking niet toe zal nemen. De hooge salarissen steken veel te veel af bij de kleinere salarissen. De heer VAN ES wijst erop, dat hij ver laging van salarissen wenscht als aangege ven was in het voorstel-Vermaas in de vo rige vergadering. Spr. zegt niets over de rijikssalairissen. De VOORZITTER antwoordt, dat er van de salarissen af zal gaan. B. en W. staan op het standpunt, dat de kleine salarissen niet verlaagd kunnen worden. Wij zijn in dit opzicht democratischer dan de heeren uit Den Haag. Spr. wijst er op, dat, indien de raad de maatregelen niet zou nemen, de eteuntrek- kenden er die dupe van zouden worden. Het advies van den heer Val Guip mag dan ook niet opgevolgd worden. Ged. Staten zit ten ook met groote moeilijktheden. Het is te begrijpen, dat ze deze maatregelen moeten nemen. Spr. heeft nog niet zoo'n onaangenaam voorn-tel moeten doen als thans. De men schen moesten eigenlijk belastingver laging hebben. Het voordeel van de straat belasting is,'dat thans alle menschen ge troffen worden, ook menschen die men vroeger nooit er bij betrekken kon en die toch gebruik moiken van de wegen. De heer HOBBEL vraagt, of er nog geen commissie ingesteld kaa worden, dde reor ganisatievoorstellen doet, die bezuiniging opleveren. De VOORZITTER: Ik weet ze niet! De heer HOBBEL: Ik wil me nog niet uitlaten, maar ik wil verhooging van de straatbelasting voorkomen. We zitten vast aan 't Rijk. 'Ve zijn eigenlijk kwajongens! De VOORZITTER: Daar protesteer ik te gen. U mag uw mederaadsleden niet als kwajongens uitschelden! De heer HOBBEL: Ik schakel u uit! (Vroolijkheid). De VOORZITTER: U mag mij daarvoor uitschelden, want een voorzitter kan nog wel wat veredragen, maar de raadsleden niet! De heer HOBBEL: We worden als kwa jongens behandeld! De VOORZITTER: Nee, dat is niet waar! Daar protesteer ik tegen! We moeten hier als meunen onderhandelen. De meer VAN GURP pleit nog eens voor zi,n voorstel om de workveischaffing in te stellen. De VOORZITTER: Dan staan we onder curateele en dan moeten we absoluut neg ,aan al ij^ze maatregelen voldoen. De heer VAN ES: Dan krijgen we ook nog verheuging Van straatbelasting. De VOORZITTER: Er zijn gemeenten met 10 En dan hebben we heelemaal niets meer te zeggen. De heer HOKKE vindt het redelijk, dat een straatbelasting ook de gewone landbou wers treft. De heer VAN NIEUWENHUIZEN wijst erop, dat de bouw van arbeiderswoningen, waartoe door den raad van 10 of 15 jaar ge leden is overgegaan, een groot nadeel is ge weest, want thans zitten we met de stukken Spr. wil meewerken aan de voorgestelde belastingverhooging, maar spr. ziet niet in, waarom de lage salarissen niet aangespro ken mogen worden. Spr. is ook voor verlaging van de hooge salarissen en het doet eigenaardig aan, dat Ged. Staten daarover niet schrijven. De VOORZITTER: Dat hebben ze wel ge daan. Spr. leest het schrijven voor. De heer VAN NIEUWENHUIZEN wil den heer Hokke zeggen, dat en- landbouwers zijn, die meer arbeidsloon uitbetalen dia-n ze aan steun ontvangen. Spr. acht het zeker in de tegenwoordige omstandigheden ge- wensoht, om de werkloozen in het vrije be drijf arbeid te laten verrichten. De VOORZITTER wel iets recht zetten. Er is gezegd, dat. de bouv van arbeiders- weningen tot gevolg heeft gehad, dat veel te veel menschen in Ooltgensplaat zijn ko men wonen. De menschen echter, die in de gemeente woningen gevestigd zijn, zijn uit krotwonin gen gekomen, die gelukkig thans afgebroken zijn. Dat was een groot sociaal belang. Den arbeidersafgevaardigden stelt spr. de vraag of zij dit kunnen bevestigen, waarop zij bevestigend antwoorden. De VOORZITTER zou een enquête in wil len stellen, en dan zou hij er glansrijk uit komen. De plechtige bij-zetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder, j.l. Dinsdag in de Nieuwe Kerk te Delft is door vele tienduizenden land-gen-ooten bijgewoond. Na het brcede verslag, dat wij in ons vori-g numimer opnamen, rest ons nog alleen mee te dee'en, da' deze indrukwekkende ge beurtenis ondanks dc enorme menschen- menigte, een zeer plecht'g verloop had. Dat geldt zoowel van het vertrek van den rouwstoet uit Den Haag, den tocht langs een bijn-a 10 K.M. langen weg, de aankomst te Delft en vooral ook de bijzetting in het mausoleum der O 'anje's. Een onvergetelijk oogenblik, dat zichtbare ontroering wekte bij de duizenden voor de N'-euwe Kerk, was wel de aankomst van H. M. de Koningin. Terwijl de muziek het Wilhelmus speelde, presenteerde de ©ere wacht het geweer. (Zie de foto hier boven). Zaterdagmiddag 1 uur zal H.M. de Ko- n-lng'n een korte radio-toespraak tot haar volk houden. Oogetwijfe'.-d zal Zij dan uiting geven aan Haar groo'e erkentelijkheid, dat de bijzetting van Haar geliefde Moeder zulk een indrukwekkend, onvergetelijk verloop mocht hebben. Wethêuder JACOBS wijst er op, dat na den bouw van gem-cen-tewoningen er nog 50 huizen bijgebouwd zijn door particulieren. Dè heer VAN NIEUWENHUIZEN: Omdat de gemeentevvoningen te duur waren! De VOORZITTER: Dat is niet waar. Ze waren allemaal bezet! De heer VAN GURP zegt, dat er secties uit de andere gemeenten zijn gekomen. De VOORZITTER: Dat kan u niet bewij zen. Het is absoluut onjuist. De heer HOBBEL vraagt, of als de door B. en W. voorgestelde maatregelen genomen worden, B. en W. de begrooting bij Ged. Staten goedgekeurd zullen krijgen. De VOORZITTER zegt, dat, ails deze maat regelen genomen worden, de begrooting sluitend is. Spr. vraagt tensktte of de raad de voorstellen van. B. en W. kan aanvaar den. Spr. zal de begrooting den minister voorleggen en alle mogelijke moeite doen 'on. haar goedgekeurd te krijgen, en ij heeft, gezien de ervaring in Den Bommel op-gedaan, er moed op, dat de begrooting thans aanvaard zal worden. De heer VAN NIEUWENHUIZEN houdt vast aan zijn voorstel om de hooge salaris sen te verlagen. De VOORZITTER dringt er cp aan, dit voorstel te scheiden van de kwestie, welke B. en W. vooretellen. De voorstellen van B. en W. worden met de stemmen van de heere-, Van Gurp en Van Kempen tegen, aangenomen. De VOORZITTER deelt tensilotte mede, dat de schoolgeldverordening voor de be waarschool door B. en W. is vastgesteld. Voor een inkomen van f500 tot 1200 pr/ leerling 25 ets, van 1200 tot 2000 35 ets en van ƒ2001) en daarboven 50 ets per week. De inkomens beneden 500 zijn vrij. Doze verordening zal Ged, Staten worden aan geboden. Daarna volgt sluiting'. EINDCURSUS E.H.B.O. TE OUDE-TONGE In de gymnastiekzaal der O. L. school al hier had de eindcursus E.H.B.O. plaats. Dr, Parree, de leid-er van genoemde cursus, opent de-ze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan Burg. Vooys als vertegenwoordiger van B. en W., aan den heer A. de Haas van Dorsser als voorzitter van Oost-Flakkee van de Hollandse-hé Mij. van Landbouw, aan Zuster Verwoerd en en kele belangstellende dames. Ook steekt hij er zijn groote teleurstelling over uit, dat vanwege de Holl. Mij. van Landbouw geen diploma's kunnen worden verstrekt, even wel zal hij trachten deze onderscheidingen te verkrijgen hij het Oranje Kruis. Hieima worden de cursisten in de gelegen heid gesteld hun kennis op het gebied van hulpverleening te demonefreeren, uit welke demonstratie bleek, dat zij een en ander goed onder de linie hadden. Na deze demonstratie volgt een sluitingjs- woord door dr. Barree. Hij spreekt den wjenedh uit dat alle aanwezigen de overtui ging zullen hebben, dat deze cursus vrucht dragend is geweest; allen hebben diploma's verdiend. Hoewel de een meer zal kunnen presteeren dan de ander, zullen zij toch alien in staat zijn, indien noodzakelijk, hulp te verleenen. Spr. meent echter een uitzon dering te moeten maken voor den heer C. S. Both, welke zich de beste en ijverigste leerling betoonde. Spr. hoopt, dat in geval van een ongeluk, allen zullen toonen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Zijn taak, de leiding dezer cursus was hem al tijd, zeer aangenaam geweest. Spr. eindigde met d-en wensch uit te spreken, dat de op deze cursus vergaarde kennis moge zijn in het belang der mienschheid in het algemeen. Hierna richt Burgemeester Vooys hst woord tot de aanwezigen. Het lag oorspron kelijk niet in zijn bedoeling hier nog een enkel woord te spreken, maar het gepres teerde werk der cursisten was de aanlei ding geweest dit toch te doen. Hij dankte namens B. en W. voor de ontvangen uit- noodiging om hierbij tegenwoordig te wezen. Spr. was zeer voldaan over hetgeen hier zooeven op het gebied van hulpverleening was getoond. Hij wijst op het ruime standpunt dat de Holl. Mij. van Landbouw inneemt door cursussen te organiseenen Li naaien, ko-lien, enz. enz., waardoor velen in staat werden gesteld practisch werk te le veren. Toch kan het, volgens spr., gebeuren, dat de cursisten ondanks hun kennis, niet in staat zullen zijn, dit in practijk te bren gen bij gebrek aan materiaal. Hij geeft in verband daarmede in overweging de Holl Mij. van Landbouw een plan voor te leggen teneinde op verschillende plaatsen ver- bandtrommels te doen plaatsen. Betrekke lijk gebeuren hier weinig ongelukken, maar toch zal he-t een genoegen zijn te weten, dat ingeval van afwezigheid van dokter en zus ter, personen aanwezig zijn, welke eerste hulp kunnen verleenen. Indien n-oodig is medewerking van B. en W. verzekerd. Hierna sp.ccikt de heer G. Verweij, in zijn fractie van secretaris van meergenoemde Mij., enkele woorden namens de cursisten Hij dankt in de eerste plaats het Gemeen tebestuur voor de beschikbaarstelling van enkele Iocaliteiten en wijst nog op enkele klippen, welke dank zijn deze medewerking kondtón worden omzeild. Verder bren-gt hij woorden van dank aan zuster Venvoerd voor haar zeer gewaardeerde medewerking, wel ke zij den vorigen winter verleende. Door dit onderwijs kregen de cursisten een klein tip je te zien van hetgeen een zuster moet ken nen en weten. De kennis der cursisten is gering in tegenstelling met die der zuster, doch reden te meer om voor die van haar eerbied te hebben. De cursisten hebben ge meend, dat hier een stoffelijk blijk van waardeering niet misplaatst zou zijn. Spr. biedt zuster Verwoerd een prachtige kamer plant aan en spreekt den wensch uit, dat zij die zal verzorgen met dezelfde toewijding als zij haar patiënten verzorgt. Spr. zegt, dat het initiatief was uitgegaan van den heer Both en brengt hem dank voor zijn bel-angelooze medewerking in deze. Verder brengt spr. nog een woord van dank aan dr. Parree voor de zeer aangena me wijze waarop hij deze cursus heeft ge leid. Het was voor allen steeds een genoegen geweest haar te volgen en de Woensdag middagen waren aantrekkelijk en gezellig. De cursisten he-bben dan ook gemeend het ook hier niet bij woorden te moeten laten en n-amens hen bood hij dr. Paree een boek werk aan getiteld „Vademecum" van dr. Eernstman, waarmede dr. Parree zeer was ingenomen. Tenslotte spreekt de heer Dc Haa/ can Dorsser nog een enkel woord. Bij aanvrage otn medewerking te r rlee- :ien deze cursus in het leven te roeper .vord deze dadelijk toegezegd en toen het besluit van den Minister hekend werd, dat in deze geen subsidie meer zou worden verleend, heeft Oost-Flakkee van de Holl. Mij. van Landbouw de kosten geheel voor haar re kening genomen. Ware de aanvrage twintig' of vijf-en-twintig jaar vroeger gekomejj^dp^ zou medewerking wellicht geweigerd" zijn. Doch de afmetingen welke verkeer e. d. in de laatste jaren genomen hadden, waren aan leiding deze medewerking te verleenen. liet" doet spr. genoegen, dat deze cursus zulke prachtige resultaten heeft opgeleverd en hij spreekt, den wensch uit, dat de cursisten, indien noodzakelijk, niet zullen aarzelen de hier vergaarde kennis te stellen in dienst van het algemeen belang. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur Waar het voor den Sportman van Chr. Huize dikwijls zeer moeilijk is een belang rijke Sportgebeurtenis tc kunnen zien, ver zoek ik vriendelijk een plaatsje voor het volgende. Aangezien op Zaterdag li April in Rotte!' dam een zeer belangrijke zwemwedstrijd wordt gehouden, waanbij o.a. meedoen Hol landsche dames kampioenen, Hongaarsche polospelers, de Duitsche en Belgische polo kampioenen, benevens de beste I-Iollandsche zwemmers, tracht ondergeteekende daarheen een tocht te organiseeren met een extra boot, die 's avonds na dien wedstrijd nog terugkeert, zoodat do deelnemers Zondag» thuis zijn. Met inbegrip van de reis kost het mini mum 2.— waarvoor U een goede staan plaats hebt. Aangezien ik voor 1 April de kaarten moet aanvragen, worden liefhebbert voor dezen bijzonderen wedstrijd verzocht zich bij on dergeteekende voor dien datum op te geien. M. BOOMSMA, Middelharnis. Inlichtingen worden gaarne door mij ver strekt. Historisch verbs al over de gebeurtenissen c van 1830-1833 Dooi J. SNOEP Jr. (20 Nel en Geurt waren in heel wat minder geestdriftige stemming, en dat kwam voor al door de Lanen, die zij telkens in de oogen van hun moeder zagen. V rouw Rijkers bemoeide zicli niet veel met de ingewikkelde politieke vraagstukken, die den laatsten tijd ook in haar huis zoo vaak werJen besproken. Daarvoor had zij 't veel te druk met haar huishouden. Er kwam heel wat kijken om alles schoon en heel te hou den, b weerde ze meer dan eens, en daar had de wakkere huisvrouw groot gelijk in. Maar opeens had zij begrepen, dat, al bemoeide zij zich niet met de verwikkelingen, waarover de mannen steeds den mond vol hadden, die verwikkelingen ook haav huis niet onge moeid zouden laten. De Koning riep, riep ook haar Anton, en zij kende haar jongi'n genoeg om aanslon-'s te weten wat hij doen zou. Anton zou g I natuurlijk zou hij gaan, en uit de gespren- ken van haar grootvader en haar man wist ze maar sl te goed, dat die hem niet zouden tegenhouden. F.n zou ze dat eigenlijk ook wel willen? O, God alleen wist ten volle wat 't haar kost haar jongen, die hpar steun en ha.»r trots was. te zien heengaan naar 't oorlogs veld naar de nntiherine en de ellende, mis sohien wel naar den doodAls zr riaóraen liadht, zou ze Anton wel willen afhouden in 't veilige ouderlijke huis, ver van dien oor logsgruwel, die straks wellicht in alle hevig heid zou losbarsten. Ja, dat zou zo willen doen en dat zou ze ook doen, als ze alleen handelen mocht naar wat haar liefhebbend moederhart haar ingaf. Maar mócht ze dat doen? Ze was niet al- 'een moeder, maar ook was ze een dochter van dat volk, welks eer thans door een ben de oproerkraaiers door 't slijk werd gesleurd. Moeder Rijkers praatte viel niet veel over die dingen, maar toch sprak ook haar hart in deze dagen van geweldige nationale beroo ring. De Vorst, die was gezeten op den ouden Oranjetroon, regeerde bij de gratie van God. En lang had ze nagedacht over het ernstig woord van den ouden Rijkers: „Een koning, die lichtvaardig het zwaard trekt, staat schul dig voor God, maar niet minder «en koning, die straffeloos toelaat, dat men spot met hel gezag, dat God hem gaf". Zóó dacht haar man er ook over, en Anton zelf was geen andere meening toegedaan. Ze was alleen in de kamer, toen hij tihuis kwam met de groote tijding. „Do Koining roept vrijwillig. rs op, moeder, en natuurlijk gaaf de Schutterij meet". Ze keek hem strak aan en scheen hem niet te begrijpen. „Wat bedoel jewaarheen gaat de Schutterij?". Anton moest lachen om 't verbaasde ge zicht van z'n moeder. „Natuurlijk naar Bel gië, moeder, naar die brandstichters en dieven, die denken, dat ze alles maar mogifn den". Ze schrok op alsof er plots een ongeluk ge- heurde. Zoo heel onverwachts kwam deze vreeseliike tijding toch niet Al een parr da gen p le-'en had ze er van gehoord. Ms.t ook in Dordt waren er velen, die altijd 't ergste dachten en bad ze gehoopt en zich zelf moed ingesproken zoo zou 't ook nu wel weer zijn. En nu kwam daar haar jongen met 't be richt, dat de Schutterij, dus ook hij zou gaan De flinke vrouw werd door een groote ont roering aangegrepen. Het gevaar, dat ze zoo vw weg had gehoopt, bleek vlak bij te zijn en greep reeds naar 't leven van een van iaar kinderen. Beschroomd stond Anton daar bij de tafel. Diep had 'hij de beleediging gevoeld, die «chaamtelooze oproermakers zijn land ei. Koning hadden aangedaan, en met geestdrifi had hij de tijding vernomen, dat ook de Dordtsche Schutterij meehelpen mocht die schande uit te wisschen. Hij stelde er een eer in zijn jongen, krachtigen arm in dienst van 't vaderland te mogen stellen. Maar hij had daarbij niet gedacht aan zijn moederEn nu zat die moeder daar vóór hem, en hij las smart en ontsteltenis op haar trouw gelaat. Hij ging heel dicht bij haar zitten en nam hara hand in de zijne. ..Vind ge 't zóó erg moeder Ze sprak geen woord, mnar haar hoofd zakte op tafel, en ze schreide. 't Was een poosje stil in de kamer en dui delijk hoorde Anton 't tikken van de oude Frinscbe klok. Toen kwam Grootvader thuis en dm grijs aard sprak z'n bedroefde schoondochter moed in. ..De Koning roept". w>j bij. „en een di" -ne-'stcTY) mep! A"ton ppboorznnm 7'ir Vis t" '"tin- I jpnr,pr „inn, p- .pl< vast mee. Oo= 'volk mug niet met z'n ee: la ten spelen. We hebben geen oorlog gezócht, maa,- nu 't zóó ver gekomen is, moet Neder land toornen, dat 't zich niet door muiters laat ringeloorenEn al gaat Anton ons verlaten wie zullen eiken dag voor -hem bidden, en 't gebed is 't beste schild in den' striid Zoo had de oude Rijkers gesproken cn z'n hartelijk wóórd had 't bedroefde moederhart goed gedaan. De berichten uit België waren vooral de laatste dagen zeer ernstig. De vestingen in het Zuiden en Westen waren door de Neder- landsche troepen ontruimd: vPie Belgische soldaten hadden 't leger verlaten. In Antwer Den was een vreeselijk oproer losgebarsten, waardoor de oude generaal Chassé zich ein delijk had laten overhalen de trouw louzc stad o-p geduehte wijze te hombardeeren. En de Prins van Oranje, naar België gezonden om tiideüik in 's Konings naam het bpstuui over de Zuidelijke Nederlanden waar te ne men, werd thans door velen voor een landvpr ader gehouden Dat Prins Willem een landverrader kon ziin, dip hpuldo met dp Belgische opstande lingen grootvader Bijk'rs geloo'de er niets van. Maar toch: ri-e Koning had de aan zijn zoon gegeven ondrarht weer ingetrokken. 't Duurde nog een paar weken vóór de Sehi'tWij vertrok, maar die ti'd werd goed besteed. Ook in de versehitlendp dornen rondom Dordrorht was e-eu k'eeke pep«t over velen vaardig geworden. De kreet „Te wapen!" p-p-d TY.pt ipcIpTtYnplr— hpiY'-ppt pn f' „lil,- H-Un—fte cplv-ttprc treWpe UP"* v- m zich daar nog penigen tijd te opt pen. Honderden burgers verdrongen zich op de pleinen cn in de sraten, waar de schutters lrun oefeningen hielden. En 't Schutterslieu werd dapper meegezongen: Voor haardstee en altaren, Voor Vorst en Vadi. rlan-d Trotseeren wij gevaren, Verlatend kring en stand. Een goede zaak maakt krachtig; Verdubbelt tal en moed; Door eendracht zijn wij machtig 't Geldt eigen erf en bloed! Eindelijk brak Donderdag 30 October aan: de dag, waarop de Dordtsche Schutterij zou vertrekken. 't Was een stille, droeve morgen in dt BreestiaaL 't Wilde inaar geen dag worden; fijne motregen viel neer een iombere, Loostelooze heristdag. Met hun zessen zaten ze om de groote, ron de tafel: Anton tusschen vader en moeder in. Straks zou hij Dordt verlaten God alleen wist voor hoe lang; Hem alleen was 't be kend óf Anton ooit onder 't ouderlijk dak zo i terugkeer n l)ie gedachte groep allen aan; zelfs Henk was dezen morgen ongewoon stil en Nel had tranen in haar heldere oogen. Maar moeder Rijkers was wt er do kloek» vrouw van altijd. Ook deze zware beproeving had ze leeren overgeven in Gods trouwe Va derhand, en zo wilde haar jongen 't schei den niet moeilijker maken. Ep werd weinig gesproken en weinig gege ten. Kees Panders kwam nog even goeden dag •p„gen Hij had geteekend als vrijwilliger en pp nauwe uniform neg grentei en nweld'H r. Hij was even luidruchtig al» al th" Htj kneep Nel in de kin en zei lachend; „Bewaar je tranen maar voor later, meiske! Binnen veertien dagen zijn we terug. En we zullen die Belgen op hun nummer zetten - dat beloof ik jel". Hij schudde allen de hand en stormde toen heen: met een haast en drukte of hij alken de zaak in orde moest brengen. Toch gaf zijn bezoek waf opluchting; zelfs Geurt moest glimlachen, toen zijn vader zei: „Blijf maar dicht bij Kees in de buurt, An ton als je in 't nauw zit, zal die je wel 'n bandje helpen!". Maar toen werd 't weer stil, een heele poos. Na 't eten nam vader Rijkers den ouden buisbijbel en las den een-en-veertigsten Psalm: Die in de schuilplaats der Alierhoogsten is g.zeteu, die zal vernachten in de scha duw des Almachtigen. Ik zal tot den Heere zeggen: Mijne toe vlucht en mijn burg, mijn God op wien ik vertrouw. Want hij zal u redden van den strik des voleclvangprs, van de zeer verderfelijke nestilentie. Hij zal u dekken met Zijne vlerken, en onder Zijn vlc.ee- k'n zult gij betrouwen: Zijne waarheid is een rondas en beukelaar. Gij zult niet vreezen voor den schrik des nacht, voor den pijl dip d-es daags vliegt, voor de pestilentie die in de don ketiheid wandelt, voor he-t verderf dat op den middag verwoest. Aan uwe zijde zullen er duizpnd vallen, en tienduizend aan uwe rechterhand' tot u zoj het niet genak" n De huisvader las met ontroerde stem en moeder Rijkers nam de hand van Anton in de hare. (Worde vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2