BINNENLAND. Gemengd Wieuws* MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 21 MAART 1934 MIJNSHEERENLAND EN WESTMAAS ZESTIG MILLIOEN AANGEVRAAGD DE ONREGELMATIGHEDEN BH DE CRISISRUNDVEECENTRALE GEHEIMZINNIG DRAMA TE UITGEEST BANDSETENTERREUR IN BRABANT Gemaskerde schurken mishandelen en berooven een echtpaar GROOTE KNOEIERIJEN BIJ VLEESCHLEVERANTIES ONTDEKT DE NIEUWE BURGEMEESTER GE-INSTALLEERD Een blijde dag Van torens en molens, van beide gemeente buizen on van zeer vele woonhuizen woei Vrijdag in Mijnheereniland en Westanaas vroolijk de vlag. Want 't was een zeer bij zondere Vrijdag. Alles was eigenlijk in Je war, uit z'n gewone doen tenminste. En om een feestelijke reden. De nieuwe burge meester, Mr A. de Jong, werd als zoo danig geïnstalleerd. Men kende hem nog zoo goed van vroe ger. Want in Westmaas werd hij geboren en groeide hij op. Burgemeester werd In'j dus in zijn geboorteplaats. Dat zette zoowel voor hemzelf als voor de bevolking der beide gerneenen de installatie in een extra aantrekkelijke sfeer. Hartelijk heeft men hem met zijn. echt- genoote ingehaald. Zoowel 's morgens te Mijnsheerenland als 's middags te West- maas. De schoolkinderen van bijzondere en van gemeentescholen begeleidden in fleurige vlaggenoptooht de auto's door het dorp, eu zongen vroolijk en uit volle borst hun wel komstliederen. Bloemen werden aangeboden en bloemen stonden binnen, in de gemeente huizen, waar wethouders en raadsleden, secretariepersoneell en alletrlei autoriteiten bijeen waren gekomen voor de plechtige installatie. En heel de burgerij, vooral bui ten, maar voorzoover de ruimte toeliet, ook binnen, was met feestelijke gezichten ge tuige van wat er ging gebeuren. Te Mijnsheerenland werd de nieuwe bur gemeester, na voorlezing van het Koninklijk besluit der benoeming, toegesproken door wethouder D. Koyck Lzn, die de wensch uitsprak, dat Mr de Jong een waardig op volger zou zijn van wijlen den heer G. J. B. ter Kuiiüe, en dat hij door een zuinig en goed beheer de gemeente met Gods hulp door deze moeilijke tijd zal mogen heen leiden. De raad zal naar vermogen bijstaan. Moge God de Almachtige, aldus besloot epr., u wijsheid cn kracht geven. Nadat de heer Koyck hem den ambtsketen had omgehangen richtte de nieuwe burgemeester zich voor het eerst tot zijn gemeente naren. Zijn eerste woord was er een ter nagedachtenis van zijn sympa thieken voorganger, die ongeveer 30 jaren de gemeente bestuurd ei. Spr. ging voort met de e-ukenning uit te sprelken, dat alle gezag is VOOB WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt aangevraagd een crediet van zestig millioen gulden, voor de werkloosheidsbestrijding. Als werk-objecten worden genoemd de versnelling van den aanleg van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn, de versnelling van de Maasverbetering, den aanleg van een nieuwe haven te Terneuzen, de scheep vaartverbinding van Groningen met de Zuiderzee en het IJsselmeer, veerhavens bij Hansweert en Walsoorden, een afwa teringskanaal voor de Geldersche Vallei en verder verschillende wegverbeterin- gen. De regeering stelt zich voor een commissie te vormen voor de voorbe reiding en uitvoering van de werken onder leiding van den Minister-Presi dent en voorts bestaande uit den Mi nister van Waterstaat, van Economi sche Zaken en van Financiën. Mr A. de Jong uit God. Naast het gezag in de gemeente moet thans bijzonder worden gewaakt voor de autonomie der gemeente. Spr. deed een beroep op den Raad om met streng scheiden van personen en zaken eendrachtig het heil te zoeken van Mijnsheerenland. N'a zich ge richt te hebben tot wethouders en secretaris, dankte spr. allen voor de vriendelijke ont vangst. Zooals mijn voorvaderen werkten en leefden met uw voorvaderen spr. stamt xi it een geslacht dat reeds omstreeks 1750 op Mijnsheerenland woonde en deelnam aan bestuur van gemeente en kerk zoo hopen wen, aldus spr., met u allen mee te leven. In diepe afhankelijkheid van den Regeerder tot aan alle einden der aarde, aanvaardde spr. zijn arbeid. 's Middags in Westmaas werd de plech tige installatie verricht door wethouder C. v. d. S 1 u i s, die den nieuwen burgemeester wijsheid van Boven wenschte voor zijn voor al thans zoo moeilijke taak, die, naar hij verwacht, in aangename samenwerking met den raad zal worden uitgeoefend. Mr de Jong herdacht in zijn toespraak met gevoelvolle woorden zijn vader, die tij dens zijn leven mede de gemeente bestuur de. liet is spr. een ontroerende gedachte, diat hij thans wordt geïnstalleerd aan de voet van de kerk waar hij eens ten doop werd gehouden (het gemeentehuis ligt na melijk iets lager dan en vlak bij de Ned. Herv. Kerk). Het heeft vöor hem een bij zondere bekoring, hier, waar hij bijna allen nog kent, de drager van liet gezag te worden. Het oude Mastland staat hoog bij hem aangeschreven en vol liefde zal hij in Gods kracht straks liet heil der gemeente zoeken. Hierna was er gelegenheid den nieuwen burgemeester de hand te drukken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Zoowel 's morgens als 's middags volgden op de rede van den burgemeester vele toe spraken. ö.m. van burgemeester R. Tjalma van Goudswaard en Pierehil namens de collega's in de omgeving, den heer G. Sterk, secretaris der beide gemeenten, namens het secretariepersoneel, den heer Harderwijk, voor de vereen, van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, waarvan Mr de Jong secre taris is, predikanten der Ned. Herv. Ge meenten en der Geref. Kerk, voorzitters van kiesvereenigingen, B.V.L., burgerwacht, vakorganisaties, J.V., wethouders, raadsle den, vrienden enz. Van de aanwezigen noe men we burgemeester De Gaay Fortman van Dordrecht, die 's morgans de plechtig heid bijwoonde. Omstreeks vier uur waren de plechtighe-1 DALENDE WERKLOOSHEID SEDERT 30 DECEMBER MET 10.5 PCT. AFGENOMEN. De werkloosheid onder de 593.500 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen heeft in de week van 19 t/m 24 Februari 1934 bedra gen 26,9 pet. v In de vorige verslagperiode (5 t/m 10 Fe bruari) bedroeg het percentage 30,2 pet. De werkloosheid is derhalve in den loop van twee weken gedaald met 3.3 pet. Sinds de week 25 t/m 30 December 1933, toen de werkloosheid 37,4 pet. bedroeg (zij stond toen sterk onder den invloed van de vorst), is zij gedaald met 10.5 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 Februari 1934 in totaal 383,591 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 366,429 mannen. Hiervan waren werkloos 359,511 personen, waaronder 347,657 mannen. Op 10 Februari 1934 bedroeg het totale aantal ingeschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen 399,323. Hier van waren werkloos 371,942 personen, waar onder 363,031 mannen. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden is derhalve sedert 10 Februari 1934 gedaald met 15,732, het aan tal werkloozen met 15,431. BELEEDIGING VAN MINISTER VERSCHUUR PROCES-VERBAAL TEGEN DEN HEEB ROELOFSEN Naar wij vernemen is tegen den heer Roelofsen, den bekenden N.S.B.'er proces-verbaal opgemaakt wegens beleedi- ging van den Minister van Economische Zaken. De vervolging geschiedt naar aanleiding van een klacht, welke genoemde minister bij de justitie heeft ingediend. De beleedi- ging zou zijn geuit op een vergadering te Barneveld, waar de heer R. het woord beeft gevoerd over de crisis-maatregelen Op di" vergadering zou de heer R. n.l. hebben ge zegd, dat „fle minister er zijn ambtseed heeft geschonden, door een groeps-belang boven het algemeen belang te stellen". BOND VAN MEISJESVEREEN. OP GEREF. GRONDSLAG De Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag hoopt 21 Mei (Pinkster- Maandag) haar Bondsdag te Middelburg te houden. Aan den Bondsdag gaat een be groetingsavond vooraf, terwijl men na den Bondsdag een rondrit per autobus hoopt te houden rond Walcheren met een bezoek aan Domburg; verder bezichtiging van het stadhuis en abdij-gebouwen te Middelburg, bezoek aan Vlissingen en bij genoegzame deelname vliegtocht boven Walcheren. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATER- LEIDINGSPLANNEN. Het Comité van Actie te Axel inzake de drinkwaterleidingsplannen in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zich met een adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend, waarin zij wijzen op hun plannen die veel goedkooper zijn dan die van het Rijks bureau om Zeeuwsch-Vlaanderen van goed drinkwater en goedkooper water voor de industrie te voorzien. dien ten einde, 't Gewone leven begon weer z'n aandacht te vragen, alles als tevoren. Alleen zal 't nu een and-er zijn dien men als burgemeester begroet, en eert, en bij wien men komt om raad, inlichting, hulp en alles waarmee een bungemeester gaarne zijn. ge meentenaren bijstaat. Mr de Jong, die thans te Dordrecht woont, denkt zich te Mijnsheerenland te vestigen. De nieuwe burgemeester van Mijnsheerenland en Westmaas Mr A. de Jong en mevrouw de Jong bij hun aankomst aan liet gemeentehuis. Het dochtertje van den gemeente secretaris biedt bloemen aan.- KRASSE MAATREGELEN TE WACHTEN? De Crisis-Rundvee-Centrale deelt o.m. het volgende mede: Bij herhaling verschijnen in persorganen mededeelingen betreffende voorgekomen on regelmatigheden, welke in en bij ue Crisis Ri'.ndveecentrale plaats vinden. Vooropgesteld moet worden, dat bij den arbeid van een organisatie als de Crisis- Rundveecentrale, welke een zeer veelzijdig gebied met haar werkzaamheid heeft te bestrijken en baar taak heeft te volbren gen onder medewerking van een groot aantal, overigens zelfstandige personen en instellingen, altijd een zekere mogelijkheid bestaat, dat enkele aangelegenheden niet worden afgewikkeld, zooals men dat bij den opzet meende te mogen vei wachten. Hoewel dus in het midden latend of, en in hoeverre, in bepaalde gevallen de persberichten een overdreven voorstelling geven nu en dan ongewenschte hande lingen werden gepleegd, heeft de Crisis- Rundveecentrale bij het tegengaan daar van immer den grootst mogelijken steun van haar provinciale vertegenwoordigers en andere uit de landbouworganisaties voortgekomen medewerkers ondervonden. Een betreurenswaardig feit is, dat bij de leveringen van vee, welke uit den aard der zaak in het middelpunt der belang stelling staan, zoowel bij ingewijden als bij buitenstaanders, nog immer misbruik wordt gemaakt van de als gevolg van den aard van het materiaal waarvan sprake is bestaande mogelijkheid die ren te leveren, vallend buiten de voor een bepaalde periode gestelde viaagklassen. Op velerlei wijze is van den aanvang af getracht dieren te leveren, welke de C.risis- Rundveecentrale niet begeerde, aangezien ze gerekend behooren te worden tot het. normale zoogenaamde uitvalvee. Hierdoor werd de taak der vertrouwensmannen Ier Crisis-Rundveecentrale zeer verzwaard. De maatregelen ter voorkoming van mis leiding zullen op den duur, indien afwijkin gen van de geldende bepalingen boven een enkel uitzonderingsgeval blijven voorko men, aanmerkelijk moeten worden ver scherpt. De Crisis-Rundveecentrale zou het in hooge mate betreuren, indien zij zon moeten overgaan tot het nemen van maat regelen, welke praktisch bepaalde groepen van medewerking bij de levering zouden uitsluiten. Zij wijst dus de leveranciers oy de gevaren, welke in dit opzicht bestaan voor hen, die dieren leveren, welke niet aan de gestelde voorwaarden voldoen Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat het uitvoerige apparaat, het welk bij de afneming en verwerking van het vee medewerking verleent, door de Crisis-Rundveecentrale in het leven is ge roepen, teneinde aller, groepen van belang stellenden, zooals handelaren en andere tusschenpersonen, die in dit geheele be drijf een bestaan trachten te vinden, hun plaats in het svsteem te doen behouden. Zou het op den duur blijken, dat met handhaving van het ingestelde apparaat misbruiken niet zijn te voorkomen, dan zal een zeer ingrijpende wijziging van den tot dusverre gegolden hebbenden vorm noodzakelijk zijn. In dit verhand worde gewezen op uitsluiting van bepaalde per sonen of belangen gro°pen; op een ande ren vorm van overneming van het vee; op de mogelijkheid van toepassing van de in de Landbouw-Crisiswet aan den Minister van Economische Zaken gegeven bevoegd heid, degenen, die zich aan bedriegelijke handelingen schuldig maken, van steun, ingevolge die wet te verleenen, gehèel öf gedeeltelijk voor bepaalden of onbepaaldëh tijd uit te sluiten. Zelfs de meest krass'è middelen worden gebruikt, terwijl op dé medewerking der veehouders te wier bate de veie millioenen worlen uitgegeven ter beperking van den rundveestapel, nog eens een ernstig beroep wordt gedaan. WERKLOOZE LANDARBEIDERS WEER IN HET BEDRIJF De Minister van Sociale Zaken heeft zich gewend tot de gemeentebesturen van Broek op Langendijk, Heinkenszand en 't Bildt (Fr.), om een proef te nemen met werkioo- ze land- en tuinbouwarbeiders, die met steun van de Overheid weer in het bedrijf zullen worden opgenomen. Genoemde ge meenten hebben zich hiertoe bereid ver klaard. De toeslag aan den landbouwer of tuinder zal een derde van het loon bedra gen. De aanwijzing geschiedt door de be trokken inspectie voor de werkverschaffing, op voorstel van B. en W. De regeling geldt uitsluitend voor nieuw aan te stellen per soneel. De proef wordt voorloopig voor den duur van vier maanden genomen. GEREF. JEUGDLE1DERSORGANI- SATIE ZUID-HOLLAND Zaterdag 17 Maart 1934 werd te Rotter dam in het gebouw „De Eendracht" de op richtingsvergadering gehouden van het dis trict Zuid-Holland van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Aan deze oprichtingsver gadering waren een vijftal in de provincie door het voorloopig comité belegde vergade ringen voorafgegaan, zoodat de oprichting van het district op bovengenoemde verga dering spoedig een feit was. Na de oprichting werd het reglement vastgesteld. Het district zal werken onder de naam van Gereformeerde Jemgdleidersorga- nisatie Zuid-Holland. Het voorloopig comité blijft tot de eerstvolgende vergadering fun- geeren als voorl. bestuur. Echter werd reed3 in deze vergadering bij acclamatie als voor zitter van de G.J.L.O. Zuid Holland aange wezen. de heer- Lod. Kooyman van Pijnacker. TEEKEN DES TIJDS Men meldt ons uit Meerkerk: Bij de dezer dagen te Ameide gehouden ver- kooping van 10 H.A. griendland, de zooge naamde stukken langs het Zederikkanaal van Meerkerk naar Ameide zijn verkocht voor f 5000. In den goeden tijd waren deze grien den aangekocht voor ongeveer f 26.000. Onge veer 3% H.A. hooi- en weiland, gelegen op Achthoven tusschen Ameide en Lexmond, werd voor ongeveer f 2500 verkocht. In den goeden tijd is dit aangekocht voor ongeveer f 9000. DOOD GEKLEMD Te Groningen werd in levensgevaarlijken toestand in het R.K. Ziekenhuis te Gronin gen opgenomen, een zekere 22-iarige matroos Duitseher van gehoorte, die tusschen het schip, waarop hij vaart en een duc'dalf is beklemd geraakt. De man is kort daarna overleden.- TWEE DOODEN In het pakhuis van de firma J. S. Visser, groothandel in gedistilleerd, wijnen, bakkersartikelen, kruideniers waren enz., gevestigd aan den Middel weg te Uitgeest (N.-H.), heeft zich Donderdagmiddag een ernstig drama afgespeeld, omtrent de oorzaak waar van men tot dusver nog in het duis ter tast. Toen de firmant, (Is heer W. G. Schoenmaker, omstreeks kwart voor twee, van zijn naast de zaak gelegen woning, terugkeerde, trof hij in het Dakhuis zijn beide knechts aan, voor over liggende op den grond en badend in hun bloed. Bij den eene, de 64- jarige M. Twisk, bleken de levensgees ten reeds te zijn geweken, de ander, de 36-jarige P. van den Kommer, was nog in leven, maar is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk over leden. Onmiddellijk werden dokter Brugman, die tegenover de firma woont, en de politie gewaarschuwd. Deze waren spoedig aan wezig, evenals de burgemeester, de heer J, M. van Roosmalen, die van het gebeurde op de hoogte was gesteld. Van den Kommer, die bewusteloos was, werd op iast van den geneesheer naar het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk overgebracht. In den loop van den middag hebben de Officier van Justitie, Mr. G. C. B. van der Feen Liile en de andere leden van het Par ket te Alkmaar, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het lijk van Twisk is in beslag genomen. Omtrent de toedracht van het gebeurde is niets bekend. Twisk was weduwnaar, van den Kommer is gehuwd. Omtrent dit drama kan nader worden ge meld, dat de toestand van v. d. K. nog zeer ernstig is. Bij aankomst in t ziekenhuis was de man uit zijn bezwijming bijgekomen, doch in verhand met den aard zijner ver wondingen heeft hij nog geen verklaring betreffende het gebeurde kunnen afleggen. Aangezien het vaststaat, dat er tusschen de beide knechts altijd een goede verstand houding geheerscht heeft althans noch bij de firma, noch in hun omgeving was iets bekend, dat zou kunnen wijzen op het bestaan van een veete of iets dergelijks strekt het onderzoek, dat de justitie onmid dellijk ter hand heeft genomen zich jok uit tot de vraag, of men hier met een misdaad door derden te doen heeft. Omtrent vermoe dens, die in dit opzicht bij de justitie post hebben gevat, kon uiteraard in het belang van het onderzoek, nog niets naders worden gepubliceerd. Wel weet men. dat eenigen tijd geleden bij dezelfde firma een diefstal is gepleegd van een groote hoeveelheid je never. De daders van dezen diefstal zitten nu achter slot en grendel. De beide slacht offers waren in deze zaak, die binnenkort voor de rech*liank te Alkmaar zal worden behandeld, als getuigen gedagvaard. Moord en zelfmoord Het Hbl. meent te weten, dat bij het dra ma ta Uitgeest sprake is van moord en zelfmoord. De beide slachtoffers hadden in het voorhuis van de grossierderij met el kander twist gekregen. Van de Kommer trachtte zijn ouderen mede-arbeider met een knipmes te steken. Twisk vluchtte naar het achtergelegen pakhuis, een bloedspoor achterlatend, dat afkomstig was van de hem toegebrachte wonden. V. d. K. snelde hem over de binnenplaats na, onderwijl trachtend den ander te steken. Bij de deur van het tweede pakhuis haalde V. d. K. zijn slachtoffer in en gaf dit den doodelij- ken steek, welke het slachtoffer in liet ver lengde merg trof. Hierna moet hij zichzelf den hals hebben afgesneden. De justitie neemt aan, dat V. d. K. in een zwaarmoe dige, bui heeft gehandeld. VREESELÏJK LIEFDESDRAMA Zondagmorgen ongeveer half tien heeft zich in de Jan Steenlaan te Naarden, een ernstig drama afgespeeld. Een 22- jarige jongeman. V. genaamd, uit Bus- sum, loste op een 17-jarig meisje, de B., eveneens in Bussum woonachtig, met een revolver een schot waardoor het meisje op slag gedood werd. Vervolgens richtte de jongeman het wapen op zich zelf en loste drie schoten. Hij liep nog «enige honderden meters door en zakte vervolgens in elkaar. De politie te Naar den, welke onmiddellijk gewaarschuwd werd, nam het lijk van het meisje in beslag en vervoerde de dader in levens gevaarlijken toestand naar de Majella- stichting te Bussum, waar dr Schouten onmiddellijk operatief ingreep. De dader is do 22-jarige kappersbediende A. Vos. die gedurende vijf maanden verkee ring had met de 17 jarige E. de Bruin Het meisje had een maand geleden de verkee ring verbroken. Hij heeft haar toen een brief geschreven, waarin hij haar met den dood dreigde. Toen het meisje van den Mis naar haai betrekking in de Jan Steenlaan te Naarden wandelde, werd zij door Vos opgewacht. Hij heeft haar toen gevraagd om de verkeering te herstellen. Toen zij weigerde trok hij een revolver en trof haar in het hart. Zii heeft nog enkele schreden kunnec doen en zakte toen ineen. Mevrouw F., bij wie zij diende en die haar had zien aankomen, snelde naar bui ten. Na- eenige oogenblikken heeft 't meisje den geest gegeven V. liep de laan uit in de richting van den vijver. Een Naardensche agent van politie, die hier fietste, zag den man neerstorten. Het bleek, dat hii het wapen ook op zichzelf had gericht en twee schotwonden boven de hartstreek hart gekregen. Hij is naar de Majellasticjiting vervoerd en is daar van de laatste Heilige Sacramen ten bediend. Vos heeft tegenover de politie een volle dige bekentenis afgelegd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Assen had in de Beilerstraat een aan rijding plaats, waarbij een persoon 't leven liet. De 76-jarige F., uit Assen, die op de fiets de Beilerstraat overstak, werd door een personenauto, komende uit de richting Beilen, aangereden. F. was op slag dood. t)en bestuurder van de auto treft geen schuld. Vrijdagavond heeft te Mariaheide, bij Uden, een brutale roof ver val plaats gehad. Zes remasherde mannen zijn binnen0:0drongen in de woning van den heer M. Scheepers, di recteur van de eiervereeniging vt.n den Boe renbond. Twee van de dieven heHien S. ge dwongen hen rond te leiden door het huis en alle kasten te openen. Twee andere hebben een onderwijzer, die bij S. in pension is, vast gebonden. terwijl ile twee overigen de belde groote dochters, die op de bovenverdieping waren, bewaakten en verhinderden alarm te maken- De dieven hebben een buit van f 1600, welk geld toebehoorde aan de eiervereeniging, me degenomen. Ook hebben zij nog geld meegenomen, dat eigendom was van S. De maréchaussee uit Veghel stelt een on derzoek in. Omtrent dezen roofoverval meldt De Maas bode nader: Omstreeks drie uur 's nachts hoorde de echtgenoote van S. gerucht in huis. Daar zij meende, dat dit werd veroorzaakt door den hevigen storm, schonk zij daaraan geen ver dere aandacht. Even later hoorde zij opnieuw leven en bemerkte toen, dat de deur van de slaapkamer op een kier stond, terwijl deze 's avonds als gewoonlijk was gesloten. De vrouw knipte daarom het licht aan, doch op hetzelfde monment werden zij en Tnar rmn besprongen door drie kerels, die met zwarte doeken waren gemaskerd en handschoenen aan hadden. Een vierde liep op de lamp toe en draaide die uit de fitting. Een der indringers zeidde toen tot de ver schrikte menerhen: „Als ge schreeuwt, kost het oe leven. Als ge oe koest houdt, gebeurt er niks." De huisvrouw bijna gewurgd. Twee van de kerels grepen daarop den 60- jarigen heer S- vast, sleepten hem van zijn bed en namen hem in hun midden. Met mis handeling dwongen zij hem vervolgens de brandkast te openen, waaruit zij een bedrag van elf honderd gulden van de eiervereeniging, waarvan de hee** S., zooals nemeld, secretaris penningmeester is, en bovendien vijf honderd gulden, die particulier eigendom waren van S. buit maakten. De vrouw des huizes werd dintiisschen door de twee andere bandieten vastgehouden en met een kussen bijna gesmoord. Terwijl den beiden echtelieden dit hachelijk avontuur overkwam, doorzochten nog twee andere boeven het geheele huis en namen al les wat eenigszins waarde had mede. Behalve de gouden sieraden van de vrouw, die zij on aangeroerd lieten liggen. Een nacht vol angst. Door het gerucht in huis werden twee aan genomen meisjes, een van 18 en een van 25 jaar, wakker. Een van haar kwam naar bene den, doch halverwege de trap zag zij een van de gemaskerde indringers. Doodelijk verschrikt vluchtte zij naar haar slaapkamer terug. To taal overstuur wilde zij van angst uit hef vaam springen; haar zuster kon dit evenwel gelukkig beletten. Een onderwijzer, die bij de familie S- in perrion is, werd verhinderd uit zijn kamer te komen doordat de deurknop daarvan met een touw was vastgebonden aan dien van een tegenover gelegen kamerdeur. De roovers moeten zijn binnengedrongen door het openschuiven van een raam aan den zijkant van het huis. Een hunner schijnt daar door naar binnen to zijn geklauterd en toen de buitendeur voor zyn vijf kornuiten te heb ben geopend. Aanvankelijk schijnen zij te hebben getracht de brandkast zelf te forceeren, daar hierin aan de achterzijde een gat is gebrand. Toen zij op deze wijze het geld niet konden berei ken, is blijkbaar besloten den heer S. te dwin gen het hun te geven. Hoe hardhandig zij daarbij zijn te werk ge gaan, kan blijken uit het feit, dat de heer S. het bed moest houden van de pijn, zóó had men hem geslagen en getrapt. De aftocht van de bandieten. Bij hun vertrek zeiden de bandieten sarcas tisch tot de vrouw: „Leef maar gelu\kig met oouw man. Wij kunnen het er best mee doen". De man werd bedreigd met de woorden: „Kom niet naar buiten voor het licht wordt. Wij blijven in de buurt. Anders loopt het slecht met oe af". Toen S- even na hun heengaan, ondersteund door zijn familieleden, met een lantaarn een rondgang door het huis deed, kwam de bende terug en wierp de .blinden voor de vensters dicht. De bewoners konden nog waarnemen, dat de schurken in de richting van het gehucht Vor- stenbosch verdwenen. Tegen half vijf waagde men het naar buiten te komen en per fiets de marechaussée te Veghel te waarschuwen. De geheele brigade was spoedig met speur honden ter plaatse en begon een uitgebreid onderzoek. Hoe de bandieten zich voorbereidden. Over deze bandietenstreek weet het Hbl. nog het volgende te melden: De inbrekers zijn met zoo groote zekerheid te werk gegaan, dat zij hun plan tot in de kleinste bijzonderheden moeten hebben uitge werkt. Veertien dagen geleden had de heer Schepens zijn erf Zaterdagavond tegen den avond bijgeharkt en toen hij de volgende mor gen buiten kwam, ontdekte hij versche voet sporen. Ook verleden week Zondag was dit weer het geval geweest, maar hij had daar niet bijzonder veel aandacht aan besteed om dat men via zijn erf een landweg kan berei ken, die naar het gehucht Vorstenbosch voert. Slechts zelden wordt er echter gebruik van gemaakt en zeker niet na het vallen van de duisternis. En eerst thans is het vermoeden by hem gerezen, dat reeds op deze beide da gen een poging tot inbraak is ondernomen, welke toen vermoedelijk, omdat de kerels in hun bedrijf zijn gestoord, of omdat zij geen kans zagen binnen te komen, is mislukt. Op zoek naar het spoor. De inwonende onderwijzer schoof een aantal meubelen voor zijn kamerdeur en wilde toen, naar hij verklaarde, door het raam naar bui ten klimmen, teneinde hulp te gaan halen. In zijn zenuwachtigheid kon hij echter de pin niet van het raam krijgen, het-een achteraf gezien misschien maar gelukkig was, daar hij, indien de bandieten zijn poging bemerkt had den, zijn leven niet zeker zou zijn geweest- Er werd een politiehond uit Heesch gehaald en dit dier kreeg direct een spoor te pakken, dat langs den reeds genoemden landwet over de spoorbaan in de richting Vorstenbosch leidde. Daar kwam men terecht in een berken- boschje, waar sporen uitwezen, dat daar een vijftal rijwielen gelegen had. Van hieruit zijn de bandieten waarschijnlijk hun strooptocht begonnen en men vermoedt, dat zij op deze plek de buit hebben verdeeld en daarna uit elkaar zijn gegaan. In ieder geval kon de hond van deze plaats af geen vast spoor meer volgen. Juffrouw Schepens, die no"- getracht had, het masker van één der mannen af te 2*ukken, kon een vaag signalement van één der kerels geven, nl. dat deze gekleed was in een bruine duffelsche jas, en een gestreepte broek Verder konden de menschen niets mededeelen. Aan de hand van deze vrij vage aanduidingen is de maréchaussée thans op onderzoek uitge togen. Men heeft vrij groote zekerheid, dat hier een georganiseerde bende aan het werk is, die voor niets terugdeinst en zoo uitstekend alles voorbereidt,0 ddat zij vrijwel geen enkel risico voor ontdekking loopt. Een geheele bevolking geterroriseerd Het onderzoek dat Zaterdagavond nog in vollen gang was, bewoog zich toen in de rich ting van Oss, maar de groote moeilijkheid waarmede de politie te kampen heeft is, dat lieden, die enkele aanwijzingen zouden kunnen geven, dit onder geen beding wenschen ze doen, uit vrees voor een gruwelijke wraakne ming van de zijde van het geboefte. Zelfs al zou men lieden arresteeren waarvan men op goede gronden kan aannemen, dat zij bij het misdriif betrokken zouden zijn geweest, is het nog lang niet zeker dat men hen daarmede in den val zou hebben gelokt. Zij blijven, al worden zij nog zoo lang in bewaring gehou den, hardnekkig ontkennen. Meestal loopt het onderzoek dood op de stilzwijgendheid van de verdachten of van het publiek- Het is onder deze omstandigheden dan ook niet te kras van een ware terreurte spreken, ^ie het gespuis op de bevolking uiteofent. Me£ angst en vree- ze ziet dan ook menig dorpeling dagelijks den nacht naderen. Dat in de laatste weken te Oss en directe omgeving geen oveivallen meer hebben plaats ehad, is te danken aan het feit, dat ook des nachts onophoudelijk door maréchaussée en gemeentepolitie wordt gesurveilleerd. Het gil de der roovers schijnt in verband hiermede het terrein van zijn werkzaamheid naar meer af gelegen dorpen verplaatst te hebben, waar zulk een intensieve bewaking niet mogelijk is, tenzij men buitengewone maatregelen neemt. Het lijkt ons niet ongewenscht dat dit door de bevoegde auoriteiten in ernstige overweging wordt genomen. BRABANTS BODEM BRANDT HET VUUR VREET OVER EEN PRONT VAN DRIE K.M. Vrijdagavond om zes uur is in een groote veenderij, welke ligt onder de gemeenten Someren, Nederweert en Asten en welke ziedt over duizenden H.A. uitstrekt, door onbe kende oorzaak brand ontstaan. Het vuur strekt zich uit over een front van 2 a 3 K.M. lengte en een halve K.M breedte, en breidt zich, aangewakkerd door den sterken wind, met groote snelheid uit. Aangezien aan bluasehen niet te denken valt, zijn de brand weren niet uitgerukt. Woonhuizen bevin den zich in het brandende gebied niet. Men vreest, dat de turf die klaar voor verzending ligt, door het vuur zal worden aangetast. Do vlammen vinden gretig voedsel in de droge heidegrond en gestadig brandt het vuur voort. Indien de wind niet gaat liggen is het zeer wel mogelijk, dat de geheele veenderij verloren gaat. De brandende veenmassa levert een fan tastische aanblik op. De hemel boven het gebied is geheel rood gekleurd. Politie en marechaussee bewaken het ter rein van den brand. Het vuur woedde te middernacht nog steeds met onverminderde kracht voort. Voor zoover echter te bezien valt. bestaat er geen gevaar voor uitbreiding. Politie en ar beiders uit de veenderij houden echter voort durend de wacht. Zaterdag meldde men ons nader uit So meren: Mede tengevolge van de in den aifgeloopen nacht gevallen neerslag, is de veenbrand die in de groote veenderij liggende onder de ge meenten Someren, Nederweert en Asten, was onts'aan, grootendeels gebluscht. Op sommige plaatsen smeult het veen nog. Het is niet uitgestoten, dat de brand, indien de wind toeneemt, zich weer zal uitbreiden. Zestien H.A. veen zijn verbrand. Gelukkig is geen afgegraven turf verloren gegaan. BEDORVEN VLEESCH EN STEEK PENNINGEN Een uitgebreid complot. De Officier van Justitie te Amsterdam, Mr. Dr J. A. v. Tliiel en de substituut-offi cieren, Mr D. Reilingh en B. Kist, hebben Vrijdag een aantal huiszoekingen verricht te Amsterdam, Weesp, Hilversum en Uit hoorn. Deze huiszoekingen houden verband met leveranties van vlcesch aan verschillende Rijksinstellingen. Er is nl. aan den dag ge komen, dat door een aantal personen op zettelijk ondeugdelijke partijen vleesch zijn geleverd, en dat ook met steekpenningen is gewerkt. Hel onderzoek te Uithoorn, is naar wij van de zijde van de Justitie vernemen, ge schied op liet abattoir waar het vleesch was behandeld. Te Amsterdam is huiszoeking verricht bij twee slagers, terwijl wat Weesp en Hil versum aangaat, de boekhoudingen van en kele firma's aan een nauwkeurig onderzoek zijn onderworpen. Het onderzoek waarin ook de Rijksae- rounlanisdienst een taak vervult, wijst in de richting van een vrij uitgebreid com plot. Arrestaties zijn tot nu toe alleen te Am sterdam verricht waar twee slagers aange houden en op het hoofdbureau van politie ingesloten zijn. DOODELIJK MOTOR-ONGELUK JHR. ROëLL GEDOOD Op den rijksstraatweg Huis ter Heide— Soesterberg is te middernacht de motorist jhr. Roell, semi-arts, zoon van den genees heer-directeur van „Zonnegloren" te Soest, tegen een vrachtauto opgereden, die daar onvoldoende verlicht op den weg stond. Het slaiiitoffer moet op slag zijn gedood. DRIE KINDEREN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EEN KIND GEDOOD Op eeji veld te Gauw bij Sneek zijn Zaterdagmiddag, tijdens een onweer, drie kinderen door den bliksem getrof fen. F.en kind werd gedood Twee andere iongens geraakten bewusteloos. Zij zijn thans herstellende.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 8