Entfooussaste B.V.L. Vergadering te Herkingen 1934 re MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 21 MAART 1934 Diefstal van eieren en kuikens. GEMEENTERAAD VAN DEN BOMMEL Ingezonden Stukken Verkoopsngen BURGERLIJKE STANDEN ATSEN rallen zitplaatsen plaatsen onver- ende zitplaatsen- >r één jaar. v'. voor de Ger, van Dijke, van NINGEN ►efeningen op alhier werden A'. J. Hoek 95, irzamen 87, H. A. Vogel 83 jING beidsbemidde- 5 werkzoeken- leiders, 1 tim- VERVOER vervoerd: 500 ntoeitner aard- -p. toornen, voer en van zijn daardoor zoo nede naar oen schade be- aartuig is niet ient „de Gou- ande aan de •aris P. Th. v. erven van de bieder was C. r 500.—. t deze gemeente aardappelen en de twee stieren stierenkeuring te >rijs hadden be ien, dat de stier et de stamboek- werd toegekend; IING beroepen predi- ijerland, in de ÏEN vlooster had op eele vischnet te lag niets verdie- Qooster had het k om te trekken te krijgen. Ge- jk. De toestand r had het onge- schip te vallen, schoot. De ge- fNEN door den heer louden voor de efokvereeniglng, van fokken en is voor de aan- IOREI vergadenng der oor de aandeel- dijk cichorei te iet Ioonend is. amalenvisschers dagen kunnen en per dag kun- nvissschers, die dsschen, heÊben idem. In een der nige haringen SCHOOL -d de jaariijk- venals vorige den middag ranwege het cht was Do was tot in de iderwijs soms aan. Het was es met belang vaak verrast die bereikt n en teeke- ONTDER en de 4e hof- mer gebracht •st die van de gekocht door m. De tweede or Godschal femijnd. De oor A. Zuidir 'de van W. kocht door ■n Den Haag, den door den sen buitenga- deze gemeen- i 3 gehouden, ig. Thans zal rvergadei ing School, wel- m groote op- g verheugen, rat goeds te '.L. vanwege de ng plaats heb- ersbemiddellng SI rden dat door ircnd was ge- t. Een paar dat die bloem intdekking dat werd in de van de Ge- onder leiding den goed ge- 4) REDE VAN DEN HEER A. A. HOGEWEG Vrijdagavond 16 dezer vergaderde de afd. Herkingcn van den B.V.L., onder Voorzitter schap va-n den heer A. W. e ij z e r, die de vergadering opende met een hartelijk woord van welkom aan de leden. Het verheugde spr. bijzonder, dat de heer Hogeweg aan wezig was, benevens de meeste leden van den Raad der Gemeente. Spr. heette deze heeren ook hartelijk welkom. Vervolgens kreeg de heer A. A. Ho ge- weg gelegenheid tot het, uitspreken van een rede, getiteld „Waarom mogen fascisten geen B.V.L.-ers zijn'?'' Spr. begon met zijn vreugde uit te spre ken, dat hij thans weder eens samen kon zijn met de afd. Herkingen. Het is Spr. al tijd een genoegen naar Hei kingen te gaan om met de mannen van de B.V.L. gezellig samen te zijn. Spr. wees vervolgens op die noodzakelijk heid van een sterke BA .L. in deze dagen van Communisme, Socialisme, maar niet minder van 't Fascisme. Deze menschen zeggen wel voor orde en rust te zijn en 't gezag hoog te houden, doch spr. trekt dit eenigszins in twijfel. De rogeermg heeft juist gezien om de fascistische organisatie voor ambtenaren enz. te verbieden. Er zijn, bij die menschen, die zeggen een eenheid onder ons volk voor te staan, niet minder dan 30 groepen. Waar is nu die een heid'? vraagt spr. Gewoonweg belachelijk. De toestand is op 't oogenlblik niet erg rooskleurig. Er wordt van allen op 't oogen- blik een opoffering gevraagd. Ook in andere landen is de toestand slecht. Nederland neemt, wat dat betreft, nog oen bevoor rechte plaats ia. Het symbool van den Landstorm Spr. wijst op 't symbool van den Land- stonn. De man met de spade en 't geweer op den schouder. Deze staat gereed om, zoo dra de Regeering hom noodig heeft, te ko men. De Fasciisiten, in al hun groepeeringen zeggen, menschen \a.n de daad te zijn, daar mede bedoelen ze, dat. anderen dat niet zou den zijn. Zelfs de kalmste groep, n.l. de Nat. Unie, heeft in hare statuten opgenomen, dat, indien de Rogeering niet handelt zooals 't behoort, zij het roer eens in handen zullen nemen; 't zelf optreden komt naar voren. Volkomen revolutionair. Van Comm. en S.D.A.P. weten we het al lang. In andere landen zien we hoe of 't Fascisme werkt. De hier vooral op Flakkee gepropageerde groep Baars, zinkt hij de N.S.B. groep- Mussert, totaal in 't niet. Van Baars is dan ook niet veel te wachten. Wanneer dan ook 't Fascisme 't zou win nen, zal Baars worden opgeslokt door de N.S.B. Men krijgt dan gewoonweg gelijk schakeling, zooals we zien in Duitschland. Onze duur gekochte vrijheid is weg, zoo dra er een N.S.B. bewind komt. Kerken moe ten dan verdwijnen of worden ineengesmol ten. Geloof is er niet meer. Zijn wij als vrije Nederlanders, daar voor om onze vrijheid zoo te laten vertrappen Neen dat willen we niet. De beginselen der N.S.B. zijn gelijk aan die in Duitschland. Zeer gevaarlijk is de fascistische bewe ging als men ze goed kent. Waarvoor zijn ze opgericht, deze groepen, om meer een heid? Zie slechts het gevolg: 20 groepen. Zij zouden werken voor de eenheid. Bij de laat ste verkiezing waren er 53 groepen, dat moest niet. Eenheid moest er komen. En 't resultaat? Er worden even 20 groepen bij gemaakt, zoodat we er nu 73 hebben. Arme eenheid. 't Gezag moet gehandhaafd worden zeggen ze. Maar daar is de B.V.L. voor. Om 't gezag te handhaven, moeten we de Regeering niet in de wielen zitten; dat is 't gezag niet hooghouden en handhaven. Zij willen 't ge zag handhaven; maar op onwettige wijze doen de fascisten dat. Neen, wij hebben 't gezag te steunen, als zijnde door God daargreleld. We hebben liet te eeren, al is het, dat niet alles omtrent onze wenschen is. De taal die 't Fascisme bezigt, is echt revolutionair en dat handelde over de leden van het 2e Kamertje. Hij schrijft daarin. De leden van 't 2e Kamertje genieten per jaar f 500.000 steun of f 5000, per stuk, duldt gij dat? Wat een taal, te schunnig om door een fatsoenlijk mensch te worden gelezen. We zien dus hoe ook de groep Baars revo lutionair optreedt. Later hij splitsing in de partij is het blad de Bezem omgetooverd in ■die Fascist. In 't le no. van de Fascist schrijft Baars: „Als een Regeering niet goed regeert, kan diegene die het wel kan de regeering over nemen. Spr. vraagt: de fascistische groep heeft daartoe zeker alleen het recht? Spr. wijst verder op de toestand in Rus land, hoe allerdroevigst het daar gesteld is, waar ongeveer 1,5 millioen menschen van honger omkomen. De fascisten beweren, ais zij maar aan 't bewind komen, dat de werke loosheid dan ook voorbij zal zijn. Dat be loofde ook een Mussolini en zie nu eens na een 12-jarig bewind, nog is de werkeloosheid niet geweken. Als vele menschen een be paald probleem niet weten op te lossen, zal één man het dan wel kunnen? Weineen im- mprts Spr. zette uitvoerig uiteen de toestand in Italië, toen Mussolini aan 't bewind kwam. Deze kwam op een bepaalden dag Rome met zijn zwarthemden binnenrukken, en zie da regeering gooide de heele boel neer en liep weg. Niets was gemakkelijker voor Musso lini, toen de koning hem aanbood een regee- rog te vormen. Hij kwam op zeer gemakke lijke wijze aan liet hoofd. Spr. schildert dan de moeilijke taak der Regeering en bespreekt daarbij het maai en menggebod. Hoe moeilijk het was om met ieders wenschen rekening te houden, kwam hierin duidelijk uit. Ministers zijn ook menschen en kunnen toch niet overal verstand van hebben. Een dictator heeft overal verstand van, die weet he' alleen hoe of het moet. Arme bevol king, die daaraan is onderworpen. Spr. heeft liever, dat de huidige toestand bestendigd blijft. Liever een beslissing door 100 dan door één man. Ook hantegren de Fascisten regelmatig het wapen van de laster. Spr. vraagt waarvoor en waarom. Met laster, daarmede slaan ze hun slag. Spr. wees nog op de vergadering van de N.S.B. te Arnhem, waar een propa gandist vertelde dat een Burgemeester, n.i. die van Amsterdam en nog wel een A. 11. een godloozen tentoonstelling toeliet. Velen onzer lezers hebben misschien het verloop van deze gesrhiedenis gevolgd. Ook de heer Boezeman, durfde zoo iets te er- tellen in Den Bommel, op een vergadering Ja, zeide hij, dat is toegestaan door een A.il. Burgemeester. Zij gebruiken de laster om de partij omhoog te heffen. Spr. heeft de men schen in Sommelsdijk hiervoor ook gewaar schuwd voor dezen laster en nu doe ik het ook weer hier te Herkingen. Op een vergadering te Stad a.h. Haring vliet, vertelden ze, dat indertijd Minister van Karnebeek ons land verkocht heelt aan België, en Minister Beelaerts van Blok land ook en Dr. Colijn doet liet nu ook al. Men is toch wel brutaal om zulke regecrings personen te beschuldigen van hoogverraad. Daarom 'breng ik deze laster op iedere ver gadering van den B.V.L. naar voren. En zegt men daartegen iets, loopen ze direct naar den rechter. I)at doet spr. niet, al is liet dat de heer Boezeman een aanklacht togen hem heeft ingediend, hij zegt het de men schen telkens weer. Spr. behandelt kortelijks een venslag uit de Fascist van een vergadering der A.N.I^B. te Sommelsdijk. Gewoon schandelijk zooals bepaalde personen, waar men alle respect voor kan hebben, daarin worden behandeld. Zij, die niet tot de groep behooren, deugen niet. Alleen zij komen glorieus uit dien strij d. Doch deze vijand alleen hebben we niet, ook hot Communisme, wat onze hoofdvijand is. We zullen ons niet laten verblinden, doch de oogen open houden, en naast het wettig gezag, als van God ons geschonken, blijven staan. God. Nederland en Oranje één. We blijven lief hebben het huis van Oranje. De Fascist heeft wel liet oranje boven op de lip pen, maar ze stellen zich tegen de Koningin. Op het oogenblik telt de B.V.L. 80,000 le den, maar 2o.000 reeds zijn voldoende, om revolutie den kop in te drukken. De preven tieve werking van den B.V.L. is reeds vol doende. Spr. eindigt zijn met vuur uitge sproken rede met een couplet van „Wij wil len Holland houden". De Voorz. zegt dien heer Hogewe.g har telijk dank voor zijn keurige en leerzame rede. Enkele vragen worden nog gesteld door de heeren A. W. Keijzer, en C. J. Ge luk, resp. waarom de S.D.A.P. niet verbo den is en in welk tempo 't fascisme zieti heeft ontwikkeld. De 2e vrager wilde gaamo weten, hoe een eventueele 2e Kamerverkie zing zou afloopen. De heer Hoge weg be antwoordde beide sprekers. Voor wat 't laat ste betreft spr. had nog een onderhoud ge had met een tweetal Kamerleden over deze vraag. Deze verklaarden dat bij een verkie zing de A.N.F.B. weinig kans maakt, omdat de meeste hunner leden geen kiezers zij i, dus jongens tussahen 16 en 23 jaar, enkele ouderen uitgezonderd natuurlijk. De N.S.B. staat, in gunstiger positie. Dit is meer een anibtenarengroep. Geen begin- selmenschen voegen zich hierbij. Neen al dozo groepen, wie ze ook zijn, bieden voor ons geen plaats. Al doze stroomingen zijn in strijd met dien godsdienst. Spr. heeft weinig verwachting voor de toe komst van de fascistische beweging. Beide vragers waren tevreden. De heer de Boer zeide, dat het hem genoe gen had gedaan deze schoone uiteenzetting van den heer Hogcwog te beluisteren. Spr. was dezen zomer bijzonder getroffen door een verhaal wal men liern vertelde over onze Koningin, n.l. dat zij bij oen bezoek aan t Uddelermeer, waar ze meermalen koml, steeds de gast is van een godvreezend vrouwtje. En dat vorig jaar deze arme men schen, die meest allen pachters van kroon domein zijn en hun verplichtingen niet kon den nakomen, toch allen door een liefdedaad onzer Koningin op hun bezittingen konden blijven. Zie, zegt spr., dat heeft me getroi- fen en eoht goed gedaan, deze daad onzer Vorstin. In de nu volgende pauze werd een kopje thee met toebehooren genuttigd en onder 't genot van een sigaar werden de prijzen van de laatstgehouden schietwedstrijd uitge reikt. De heor C. v. d. Veer kreeg als hoogste schutter een fraai overhemd en als wissei- prijs de spittende landman met het geweer aan den schouder, symbool van den B.V.L. Er waren 21 fraaie prijzen w.o. schemer lamp, scheerapparaat in etui, theelichtje, si garen, sokken, zakdoeken enz., te veel om op te noemen. De pi. leider verdient een woord van lof voor de keu-ze van al deze prijzen daartoe in staat gesteld door verschillende vrijwillige bijdragen uit de burgerij. Na de uitreiking werden de nieuwe legi timatiebewijzen uitgereikt, enkele vragen esteld ien beantwoord, betreffende de schiet wedstrijden enz. Het lid der pi. commissie, do heer M. v. d Vliet, heeft tenslotte nog een kort woord gesproken, daarin opwekkend tot steun aan 't zoo geliefde Oranjehuis. Spreker eindigde zijn keurige en met vuur uitgesproken slot woord met een „Leve de B.V.L., leve ons Vaderland, leve de Koningin!" De beide sprekers van dezen avond had den aan het einde hunner rede oen hartelijk applaus in ontvangst te ne-men. Bij 't begin der vergadering werd het eerste en bij 't einde 't tweede couplet van 't Wilhelmus staande gezongen. 4 j J BEGINSEL OF BELANGEN- POLITIEK HULP-CENTRALE-VERGADERING. Op Woensdag 21 Maart a.s., des nam. om 4 uur, zal in het gebouw Rehoboth te Mid delbands vergadering gehouden worden vanwege de Hulpcentrale der A. R. Kiesver- eenigingen op Flakkee. Op de agenda staat o.a. de verkiezing van een voorzitter als punt. De heer J. C. Diepenhorst, voorzitter van den Statenkieskring Ridderkerk, zal op deze vergadering spreken over „Beginsel- of Belangenpolitiek". Het zal zeer zeker de moeite waard zijn deze vergadering, waarin zulk een interes sant en actueel onderwerp besproken zal worden, te bezoeken. Ook de spreker is voor ons geen onbekende. Toont uw belangstelling van alle zijden, toont dat de a.r. beginselen uw overdenking waa' d zijn. Geen kippendief kan zoo groote schade berokke nen als rattenbezoek. Meer dan een jaar lang probeerde de Heer Spiering te Tiel allerlei mid delen, echter zonder resultaat. Ten slotte nam hij „Rodent" en sedert dien tijd heeft hij geen rat meer gezien. Indien ratten en muizen Uw eigen dommen vernielen, koop dan nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en U zult voor goed bevrijd zijn van deze bron van schade en ergernis. Rodent is o.a. bij alle drogisten ver krijgbaar. Importeurs: Firma B. Meindersma, Den Haag. B51 CURSUSVERGADERING „HET SOCIALISME" Vrijdag 23 Maart a.s. zal in hotel Spee te Sommelsdijk de derde cursusvergadering over het Socialisme gehouden worden, wel ke cursussen door den heer den Oude gege ven worden. Komt in grooten getale. REEDS ACHT PATIËNTEN IN DIRKSLAND DE BEZOEKUREN. Naar wij vernemen zijn Maandag in hot ziekenhuis te Dirksland 5 patiënten, Zater dag j.l. 3 patiënten opgenomen. De bezoekuren zijn als volgt gesteld: le klas: doorloopend: 2e klas: iederen dag van 3—4 uur 's mid dags en van 6.30—8 uur 's avonds; 3e klas; iederen dag van 3—4 uur 'smid- en van 6.30—7.30 uur 's avonds. GEMBENTEBEGROOTING 1934 Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Donkersloot. Aanwezig zijn alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering mei gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken en de mededeelingen. Terugontvangen van Gedep. Staten goed keuring van verordening opcenten personeelo Terugontvangen van Gedep. Staten goed keurig van verordening opcenten personeelo beUsting. Ingekomen is bericht van het gemeenteoe- stuur van Melissant, dat in de var.-v. N'ieu- wenhuizen in het bestuur van de Waterlei ding, gekozen is de heer Struik. Ingekomen is be'ïcht van de S.R.Z.-ver- eeniging, dat aan liet Burg. Armbestuur 1' 1050 geschonken wordt, in verband met het feit, dat enkele jaren geleden door het Burg. Armbestuur aan de S.B.Z.-verecni- ging, toen deze vereeniging er slecht voor zat, wat de financiën betrof, een bedrag van f 1050 geschonken werd. Nu liet Burg. Arm bestuur er zoo slecht voorzit acht de SBZ liet billijk, dit bedrag terug te geven. De VOORZITTER dankt liet bestuur voor deze daad, die daarom zoo mooi is, omdat de SBZ daartoe niet verplicht «as. Ingekomen is bericht van liet Prov. Be stuur, dat de beslissing inzake het raads besluit tot verhuur van erf aan Dolleman voor f 2000 verdaagd is. Do Minister van Sociale Zaken zal hierin nog gehoord moe ten «orden. Ingekomen is bericht van Gedep. Staten dal de verordening op de personeelo bclus- ting voor cafés is goedgekeurd. Ingekomen is bericht van Gedep. Staten, waarin er op gewezen wordt, dat de scliool- geldvcrordeuiiig elk jaar opnieuw goedgo- keurd moet worden. Ingekomen is bericht van Gedep. Staten, dat de beslissing inzake de goedkeuring van de voorgestelde wijziging gemeenschappe lijke regeling Gasfabriek Oostflakkec is ver daagd. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten van de verordening inzake de be schikbaarstelling van drinkwater. Ingekomen is bericht, dat de beslissing in zake de goedkeuring van de bouwverorde ning is verdaagd. Ingekomen is de exploitatie-rekening van Ind. Mij Mubeg over de maanden October en November 1933. F.r is door de Gasfabriek een winst gemaakt van f 2086.01%. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister van Sociale Zaken, waarin bericht wordt, dat de draapkraclitfartor voor deze gemeente is vastgesteld op f 39.460.76. De bit drago in do stounverleenlng aan wcrkloo- zen zal 84 pet bedragen voor 1933. Voor 1934 is dit percentage ge-tcld op 41 pet. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van mejuffr. Moovaard, waarin gevraagd wordt om af schrijving van schoolgeld voor haar over leden dochtertje. Hiertoe wordt besloten. Vastgesteld wordt het kohier voor de hon denbelasting met 81 aanslagen. Een hegrootingwijziging 1933 wordt goed gekeurd. Het ambtenaren-reglement wordt op voor ste) van B. en W. in dien zien gewijzigd.dat het artikel, waarin bepaald is, dai de amb tenaren bij ziekte knsleioozo verpleging ont vangen, geschrapt wordt. Over de verhuring van landerijen van het Burg. Armbestuur wordt in geheime zitting- onderhandeld. DE GARNALENVISSCHERIJ REGEERINGSMAATREGELEN De noodzakelijkheid, om aan de arbeid zame groep van garnalenvisschers een, zij het ook geringen steun te verleenen, heeft den minister van Economische Zaken bevvo gen, maatregelen ten behoeve van deze groen te nemen. Een Koninklijk Besluit, waarin deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele dagen te verwachten. De minister deelt dit mede in zijn memo rie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake uitvoe ring van art. 37 der Landlximv-crisiswet 1933 Het naar voren gebrachte bezwaar, da' aan deze steunverleening het bezwaar is verbonden, -dat zij uit liet landibouwcrisis- fonds moet worden bekostigd, zonder dat daar eenige bate voor dat fonds tegenover kan worden gesteld, wil de minister niet ontkennen. Intussdhen bestaat dit bezwaar niet alleen voor den steun aan garnalenvis schers, maar ook voor den steun aan ver schillende andere producenten van crisis producten. Zeer groote bedragen zijn echter voor deze steunverlcening niet noodig. Op de be.groot.ing voor liet landiboww-crisisfonds is hiervoor uitgetrokken een bedrag van 100.000.maar verwacht mag «-orden, dat het den minister mogelijk zal zijn, daar belangrijk beneden te blijven. Indirect komt deze steunverleening mede de pluimveehouderij ten goede. Thans wor den de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het den pluim veehouders mogelijk maken, deze in het mengsel rantsoen op te nemen. Inderdaad is het juist, dat sjieciaal in Zout kamp de garnalenvisschorij grootendeels wordt uitgeoefend met bootjes, waarin een oude auto-motor is geplaatst. Ongetwijfeld is dit oneconomisch, omdat deze motoren een hoog benzineverbruik hebben, terwijl nieuwe ruw-olie motoren veel goedkooper in exploitatie zijn. De vraag echter, of de komende steunrege ling niet gepaard zal behooren te gaan met een saneering van het bedrijf, kan de mi nister niet aanstonds bevestigend beantwoor den. Saneering alleen door steunverleening bij het aanschaffen van ruw-otie-motoren zou kwalijk te verwezenlijken zijn, aangezien groote re capaciteit van die ruuolie-niotore noodzakelijk zou moeten leiden tot inkrim ping van het bedrijf en vergrooting van de werkloosheid. Intusschen bestaat er bij den minister geen bezwaar, over deze vraag en eventu eele andere saneeringsmogelijkheden zich te doen voorlichten door het bestuur van de stichting Nederlandsche Garnalen Centrale, welke stichting dezer dagen in het leven is geroepen om de steunmaatregelen, welke ten behoeve van de garnalenvisschers genomen zullen worden, uit te voeren. STELLENDAMMERS STAAN TERECHT H. EEN ALTRUÏST? De zitting na de schorsing is in beslag genomen door de behandeling van eenige admin istratiezaken. Oip 2 September van het vorige jaar wer den in een varkenshok op het erf van den 58-jarigen I'. D. H. te Stellendam twinti, bussen gevonden, inhoudende vijfhonderd liter gedistilleerd met een alcoholgehalte van ongeveer 94 percent en welke niet was gedekt door de vereischte papieren. Verdachte gaf het feit toe; de bussen met de vloeistof waren hem gebracht door drie visschers, die ze uit liet water hebben op gepikt. Hij had de arme stakkers, zooal, hij zeide, niet willen aangeven, en hij vond het vree-el ijk hen thans te moeten verraden. Hij had tegen hen gezegd, dat zij 't gedistilleerd zelf maar weer op een gunstig moment moesten weghalen. Toen hij in den vroegen morgen van 2 September, om half zes was gaan kijken of zij dat al hadden gedaan, «■aren juist de ambtenaren gekomen en had den het in beslag genomen. De drie g.unalen-v isscliers, de 39-jarige A. T., de 38jarige F. T. (zijn broer), en de 34jarige F. de G., allen uit Stellendam, wa ren zoowel verdachten als in de hoe-danig heid van getuigen gedagvaard in deze uit vier zaken bestaande affaire. Zij vertelden allen met -de bussen in aan varing te zijn gekomen, even beneden Helle voetsluis, en zo te hebben opgevischt en binnen boord gebaald. De G. verklaarde, dat hij het goed eerst ondor den vloer verstopt had, maar toen hij bemerkte, dat de ambtenaren lont hadden geroken, had hij zich toch niet veilig gevoeld en had het goedje in de sloot geworpen Volgens dezen verdachte zou H. zieh er niet over hebben ontfermd uit medelijden voor hem en zijn collega's, maar omdat het hem aan het hart ging, dat do alcohol yerloren ging. Do Rijksadvocaat mr. J. Offerhaus, stelde vast, dat het onder visschers blijkbaar ge bruikelijk is, om ook wat zich behalve de visch nog iu het water bevindt, mee te ne men. Dit is op zich zelf geoorloofd, maar «aar het hier om gedistilleerd ging, hadden de verdachten moeten begrijpen, dat het niet geoorloofd wa». Uit het ve.lioor is ge bleken, dat zij wisten, dat als zij de spiritus medenamen, hieraan iets te verdienen viel, omdat de accijns niet wa. betaald. I)at is echter een gevaarlijk bedrijf; gestolen en gesmokkeld goed gedijt niet, zooals de pre sident heeft opgemerkt. Tien of twaalf we ken vermoedelijk hebben zij het verborgen voor liet grootste gedeelte hij De G. Na eenigen tijd iieeft de ambtenaar het ontdek' en procesverbaal opgemaakt tegen alle drie, wegens het klassioke delict omschreven in de wet van 1892. Het is duidelijk gebleken, dat II. zeer goed wist, met wat voor goed hij te doen had; hij heeft nog getracht zich ervan te ontdoen, vóór de politie kwam. II. heeft zich volgens spreker wel degelijk schuldig gemaakt aan verboden noderlage en dit is oen strafbaar feit, behoudens onder oenige uitzonderlijke omstandigheden; b.v. wanneer verdachte geloofwaardig weet te maken, dat de nederlage buiten zijn voor kennis is geschiedt, of wanneer hij er aan gifte van doet. Geen van beide mogelijk heden zijn hier van toepassing. Verdachte was er zich volkomen van bewust, dat de accijnzen niet waren betaald. Mr. Of' rhaus zeide vervolgens in overeenstemming met de wetsbepalingen dienaangaande betaling van een bedrag gelijk aan tien maal do rechten en accijnzen die zijn ontdoken te kunnen vorderen. Dat zou voor II neerkomen oo tien maal 2061.40 is gelijk 20.614 of oen gevangenisstraf voor den tijd van ten hoop te zes maanden. Spr. meende echte", dat hier aanleiding was om gebruik te ma ken van de bepalingen die met verzachtende mogelijkheden rekening te houden. Ten slotte heeft de rijksadvocaat, de hoeveelhe den clandestien gedistilleerd bij de diverse verdachten in aanmerking nemende, tegen H. betaling van 1000, togen A. T. 100, tegen P. T. eveneens 100 en togen de 150 gevorderd, met de mogelijkheid t t vervanging door lijfstraffen en verbeurdvj klaring van het. in beslaggenomen?. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. C. F. J. Gombault, wees er nog op, dat d-i vissohors vermoedelijk gestooten zijn op boeien onder water, die daar zijn vastge maakt om aan te geven, dat er zich een clandestien dejrot van gedistilleerd b vindt. Spreker achtte bij de vier verdachten, ge zien hun mentaliteit en hun beurs een geid- boeto voldoende. II. heeft zich voorgedaan als een groote altruïst; deze zijn echter tegen woordig zeer zeldzaam en ook hier is het een beetje tegengevallen. De verhoudingt i die de rijksadvocaat heeft toegepast bij de bejvaling van strafmaat achtte spreker niet billijk en niet redelijk. Hij eischte tegen H. 500 boete, subsidair 50 dagen hechtenis cu tegen ieder van de drie anderen 100.— boete, subsidair 25 dagen hechtenis. Alle drie visschers verzochten de recht bank hun een voorwaardelijke straf op te leggen, omdat zij geen geld hadden en thuis niet gemist konden word n. Mr. L. A. Donker, optredend als verdedi ger van verdachte H. bracht eenige twijfel achtige punten in de constructie van het bewijs van de schuld van zijn cliënt naar voren en wees er op, welk een gunstig ver leden verdachte heeft. Uit een brief van den burgemeester van zijn gemeente blijkt, dat verdachte als uiterst betrouwbaar bekend staat en ook verder in alle opzichten een uitstekende reputatie geniet. Uitspraak 29 dezer. VEREENIGING MELKVEILlNG „DE ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN EN OMSTREKEN" Bovengenoemde vereeniging hield Maan dag een algemoene vergadering in het Veir- kooplokaal te Rotterdam. De voorzitter, de heer C. Dekker, deelt mee, dat er 1350 leden bij de veiling zijn aangesloten. Spr. memoreert den toestand in het. bedrijf en de moeilijkheden, welke ontstaan zijn door de regeeningsregeling, een regeling, waarmee de melkveehouders niet accoord kunnen gaan. Spr. staat achtereenvolgens stil bij liet consumptieeontract, bij den verkoop aa.n de veilingen en bij den verkoop aan de indus trie. Het z.g.n. zóne-6telsel acht spr. onbil lijk. Geen concessies zijn bij de crisiszuivel- centrale verkregen en daardoor kunnen de veilingen niet op peil worden gehouden. Spr. adviseert bij liet afstuiten van een consumptiecontract dlit te doen op reéele basis of anderszins geen contract af 1e sluiten. Spr. moet liet afsluiten van con tracten met de industriefabrieken ontraden, terwijl het contraeteeren riet de veiling is aan te bevelen, mits er verrekening komt tussohen consumptie- en industriekooper. Dezen zomer, aldus Spr., kan men geen hoogen prijs voor industriemelk verwucn- ten en een algemeene regeling over heel de provincie is niet te bereiken, daar de crisis- zuivelcentrale een dergelijke regeling af keurt. Verschillende vragen worden gesteld in zake de zone-kringen, betreffende het ijken van bussen, de melklevering op Zondag, enz. De voorzitter doelt in antwoord op de vragen mee, dat het nog niet bekend is hoe de zóne-kringen getrokken zullen worden. Overleg is er nog over een regeling op zui- velbasis. Het ijken van de bussen moet ge schieden door de koopeus. De regcerings- commissaris belooft, dat liet onmogelijk zal worden gemaakt, dat de industriemelk in de consumptie komt. Spr. licht de gestes van ne federatie en de veilingen, als onderdeel hiervan, nader toe, om te besluiten met de verzekering, dat het bestuur een kwartcent- verhooging van de consumpliemelk en een halve cent afdracht niet aanvaardbaar acht Hierna licht (Ie heer D. Koyck Dzn., di recteur der rnelkveiling, nog enkele detail punten toe en adviseert der vergadering nog geen besluit te nemen, maar de afban deling aan het bestuur over te laten. Nadat de kwestie van de melklevering op Zondag is toegelicht, zet de lieer De Kroes voorzitter van de melk vei ling-Noord en vice-voorzitter van de federatie, het systeem van de federatie uiteen, om vervolgens nog in te gaan op de contract kwestie. Ilr. Kramer, directeur van het controle- station, beantwoordt eenige klachten over de bemonstering. Spr. merkt op, dat liet meeste misverstond over het vetgehalte hierdoor ontstond, dat de boer geen reke ning hield met de bemonstering van de soort melk. Het veelal te groote verschil in melktijd geeft ook aan'eiding tot klachten Na nog eenige opmerkingen over de melk contróle en over de klassificatie beantwoord te hebben, wordt op voorstel van het be 6tuur met algemeene stemmen aan Minis ter Verschuur een telegram verzonden, waarin verzocht wordt (te onbillijke en on rechtvaardige behandeling der melkveilin gen niet langer te bestendigen, de veilin gen te willen beschouwen als één leveran cior en de taxo va6t te stellen zonder af dracht van een halvc nL TOELICHTING OP DE REGELING VAN DE HOEVEELHEID GARANTIEBIETEN VOOR 1934 Algemeene regel In het algemeen zal iedere teler in 1931 90 pet aan garantiebieten mogen telen var. de hoeveelheid garantiebieten, die hij in 1933 heeft geteeld. Wanneer dus een teler liet, vorige jaar 100.000 kg. garantie kreeg, «aarop hij slechts 90.000 kg. leverde, zrtl hij dit jaar hoogstens 90 pet van 90.000 kg. of 31.000 kg. garantie kunnen krijgen. Heeft dezelfde teler echter 120.000 kg. bieten ge lgverd, waarvan dus 20.000 kg. zonder ga rantie bleven, dan zal hij dit jaar 90 pet van 100.0(10 kg. is 90.000 kg. garantie Hunnen krijgen. Op bovenstaande algemeene regel zijn ech ter de volgende uitzonderingen: le. Evenals vorig jaar blijft de garantie bij den grond, indien deze van gebruiker verwisselt en wel, in het algemeen in even ledigheid tot het gedeelte van het bouw land, dat iedere teler in gebruik krijgt. In dien dus een teler, dje in 1933 50.000 kg. ga rantie ligd (overeenstemmend met 45.000 kg. voor 1934), een vijfde van zijn bouwland heeft afgestaan, gaat ook 1 5 van 45.000 kg. naar den nieuwen grondgebruiker over. 2e. De nu volgende bepaling is nieuw en behelst liet volgende: Wanneer in 1933 een teler vrijwillig garantie aan een ander heeft overgedragen, kan hij in 1934 toch weer ga rantie krijgen van deze overgedragen hoe veelheid en wel tot 90 pet van liet kwantum bieten, dat op die overgedragen garantie werd geleverd. Daartegenover kan de over nemer der garantie geen aanspraak maken op deze garantie als basis voor 1034. Het bovenstaande gel^it echter alleen, in dien die hoeveelheid overgedragen garantie minstens 1000 kg. groot is. Hoeveelheden be neden de 1000 kg. v erkregen of overgedragen garantie lijijven dus buiten beschouwing'. Het volgende voorbeeld kan zulks verdui delijken. Indien een teler in 1933 20.500 kg. garantie over had en hij droeg deze aan zijn buur man over, die deze geheel benutte, dan kan die teler op zijn aanvraagformulier zulks vermelden en kan hij opvragen voor 1934 90 jrct van deze 20.500 kg. is 18.450 kg. De buurman kan dus deze garantie niet op vragen. Had de bedoelde teler echter slechts 800 kg. over, welke hij overdroeg, dan kan hij deze niet terugvorderen en behoeft de over nemer ze ook niet af te staan. Verdere bepalingen zijn nog de volgende: In 1934 wordt de hoeveelheid garantie bieten afgerond in honderdtallen K.G. Extra garantie is niet verkrijgbaar. Er kan geen enkel verzoek voor uitbreiding in behandeling komen, daar op bovenom schreven wijze de geheele hoeveelheid is verdeeld. Als garantiebieten komen slechts in aan merking suikerbieten geteeld op Neder- landuchen bodem en aan Nederlandsche suikerfabrieken geleverd. De toewijzing van garantiebieten zal ge schieden onder voorbehoud van de bepa lingen, welke de regeling 1934 zal bevat ten. Overdracht van garantie zal evenals in 1933 weer kunnen worden aangevraagd bij de Commissie. Ten slotte wordt uitdrukkelijk vermeld, dat ter verkrijging van garantie, een daar toe strekkende aanvrrge later hij de Com missie te Bergen op Zooom moet worden ingediend. Thans kan dit nog niet ge schieden, doch hierover zullen nadere me dedeelingen worden gedaan. Aan de be kende adressen zal te zijner tijd een in te vullen aanvraagformulier worden toege zonden. Zander aanvrage dus geen garantie. macht". Laten wij alle lauwheid van ons afwerpen en actief deetlneimcn in den strijd om ons beslaan. Bedenkt dat er slechts een klein aantal led'ui noodig is om een afd. op te richten. Een hr, houdelijke vergadering zou daartoe uitgosi ureven kunnen worden, waar wij met elkander van gedachten kunnen wisselen. Meer wil op het oogenblik hier niet over sdhrij'v ai, alleen wil ik de vaste landarbei ders aanraden, om ook lid eener organisatie te worden, daar alleen dan voor Uw rechten kan gestreden worden. Uw wc'rkgever orga niseert zich ook. Wie met het bovenstaande instemt, gelieve zich met mij in verbinding te stclllen. U mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de plaatsruimte, teoken ik hoogachtend, J. II. BESTMAN, Dirksland, 15 Maart 1934 Mijnheer de Redacteur. Beüeefd verzoek ik een plaatsje in Uw veel ge li zen blad, voor het onderstaande, bij voor baat mijn dank. Ondergeteekende doet langs dezen weg een oproep aan de Ghr. landarbeiders van Dirksland, om tot oprichting te komen van een afdeeling van de Ned. Chr. Landarb. Bond. In onze gemeente bestaat eein bloeiende afdeeling van den modernen bond. Ik weet niet of daar leden bij zijn, die daar volgens hun belijdenis niet bij behooren, al vermoed ik van wel. Hen wil ik toeroepen: sluit U aan bij den Chr. Bond, want daar behoort ge thuis. Diegenen, welke nog niet georganiseerd zijn, vraag ik beleefd of zij over deze kwes tie eens goed willein nadenken, gedachtig zijnde aan de spreuk: „Eendracht maakt De waarnemend Notaris Mr. J. W. Höpink te Ooltgensp'aat is voornemens om op Donderdagen 15 en 22 Maart 1934 bij inzet en afslag, beide da gen des n.m. 3 uur in hotel „Hobbel" te Ooltgens- plaat, publiek te verkoopen: 1. Een huis en erf aan de Voorstraat te Ooit- gensplaat, gemerkt A 26 Sectie A nummer 2193, groot 1.16 Aren, bewoond door den heer A. de Vries, 2. Een hotel, :afé, winkel en woonhuis met erf, gelegen aan den Slikdijk te Ooltgensplaat, gemerkt A 79 en 80 Sectie A nummers 1901 en 1902. te zamen groot 3.51 Aren, bewoond door den heer P. A. van den Berge. Onkosten 9 pet. plus 1 pet. trekgeld. Aanvaar ding terstond bij gunning. Betaling kooppenningen voor of op 19 April 1934 met rente bijbetaling van 5 pet. voor perceel 1 en 5pet. voor perceel 2 vanaf de gunning. Vrijdag 16 Maart, bij inzet en Vrijdag 23 Maart, bij afslag telkens dts namiddags 4 uur te Goedereede, in het Logement „de Gouden Leeuw", ten verzoeke van de erven weduwe Kommer de Keijzer, van een huis en erf te Goedereede, aan de Pieterstraat, kadaster Sectie A No. 308, groot 78 centiaren Dadelijk te aanvaarden. Notaris van den Berg. Veiling op Woensdag 14 Maart 1034. Af slag op Woensdag 21 Maart i.a.v. beide da gen 's nam. 3 uur in het café van A. Buys te Achthuizen, van: Een huis, waarin tim- mermanswerkplats en erf, te Achthuizen, gem. Ooltgensplaat, in gebruik bij J. J. J. Heintjes aldaar. Notaris van Ispelen. Dinsdag 27 Maart 1934 v.m. 10 uur verhuring voor 4 jaren der dijken, gorzen en visscherijen der Ambachtsheerlijkheid „Grijsoord", bij A. P. de Weerd te Oude Tonge. NOTARIS VAN ISPELEN. Zaterdag 24 Maart, des avonds 6 uur, te Oud dorp. in bet Logement Akershoek, verhuring bij inschrijving voor 10 jaren, dadelijk ingaande voor de gemeente Ouddorp van A. 1.22.00 H.A. is 2 G 197 R.V.M. Bouwland te Ouddorp nabij den Kruisweg, in 2 perceelen en B. 0.93.40 H.A. is 2 G 10 R.V.M, Bouwland te Ouddorp. aan Kom- mersweg, in 2 perceelen. Notaris VAN DEN BERG Woensdag 4 April 1934, verkooping bij inzet; op Woensdag 11 April 1934 bij arsiag; telkens des avonds 7 uur in het hotel Meiier te Middel" harnis. Huizen en erf aar. den Westdijk en Ruu- terstraat te Middelharnis en de Dubbele Rxig te Sommelsdijk; ten verzoeke van de Wed. en Er ven van den heer Jan Vroeg -n de Weij K Dzn. te Middelhs-r.is; en het woon- en Winkelhuis en Erf jian het Zandpad te Mid'.'elharn s. ten vcr- zoer^e van den heer L. Wibben, te Midde.-harais* Notaris VAN 3HURLN, SOMMELSDIJK. Geboren: Adriana, dochter van Abraham Berkenbosch en Jan netje Oosterling; Teuntje Cornelia, dochter van Pieter van Loon en Cornelia de Berg; Pieter, zoon van Boelof ter Steego en il- lempje van Nimwegen. MIDDELEARNIS. Geboren: Johanna, d. van Thijs van Es en Elizabeth Schelle- v is; Adriaan, z. van Joh. Vroegindeweij cu Adriana van Schotsen; Adriana Petronella, d van Abram Beversluis en J, H. v. <1. Wende. Overleden: Helena Cornelia v. d. Hoek, 66 jaar, echtgenoote van L. Koster. Ondertrouwd: Teunis Hoogmoed, 23 jaar. en Jannetje Wittekoek. MIDDELHARNIS. Geboren: Arend, z v Pieter Bakelaar en Tona Kievit; Cornelis z v Maarten Kool en Adriana P. Brouw: Johanna, d, v. Flip van Es en Elizabeth Schellevis; Adriaan, z. v Johannis Vroegindeweij en A van Schetsen; Adriana Pietemella, d. v Abraham Beversluis en J. H. van der Wende Overleden: Helena Cornelia van den Hoek oud 66 jaar, echtgenoo'.c van Leendert Koster Ondertrouwd: Teunis Hoogmoed 23 jaar, te Sommelsdijk. en Jannetje Wittekoek. 18 iaar DIRKSLAND. Geboren: Maria Geertruida, d.v. Cornelis v. d. Wal en Margaretha Maria Niekerk: Machiel, z. v. Bastiaan van Broekhoven en Gerritje Saartje Robijn. HERKINGEN. Geboren: Trijntje Cornelia d v. Cornelis Joh. Drooger en Elisabeth Moerkerk: Joost z. v Klaas de Jong Jr en Janna Hermina Meijer; Lena d. v Leendert van der Sluijs en Wil helm ina Soijder Ondertrouwd: Jac Kievit 31 jr en Dirkje Melissant Jacd. 21 jr. Vertrokken: naar Pernis: Mej. G. v d Ouden, geb. Melissant. met 2 kinderen; Wed. P. van der Sluijs naar Middelharnis; A den Engelsch man en gezin naar Melissant OOLTGENSPLAAT Ondertrouwd: B. Vervloed, 26 j. en H. M .Stam, 24 j. Frans Bruin&e, 30 j. en Kommertje Troost, 23 j. P. de Vos, 25 j. en L. Holleman, 24 j. MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK ingezonden door Fa. Jac. Knoop. Makelaars in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158, Telef. 81431, Amsterdam Op welk een wijze het verbruik van aardappe len te Amsterdam is afgenomen, overige jaren was dit verbruik 20.000 H.L. per week, thans 8000 H.L. per week, dit is te controleeren door de 2 ets heffing op ieder H.L aardappelen, welke te Am sterdam door de grossners verkocht worden. Friesche Bindjes zijn gevraagd tegen iets hoo- gere prijs. Zeeuwsche Bonten en Blauwen, hiervan gaat de verkoop langzaam, daar er veel andere soorten tegen goedkoopere prijzen te krijgen zijn. Voor Flakkeesche en Spu'.sche Eigenh. is weinig vraag. Heden, 19 Maart, werden de volgende prijzen gemaakt per 70 Kg: Zeeuwsche Bonten 3.70—4.50 Zeeuwsche Blauwen 3.50—4.50 Zeeuwsche Eigenheimers 3—3.10 Zeeuwsche Bevelanders 3.20—3.30 IJpolder en H.-meer Bevelanders f 3.20—3.30 Drentsche Nieuwl. zand 4.20—5 per 100 Kg Limb. Industrie 2.60—2.80 per 100 Kg Flakk. Eigenheimers 3.10—3.20 per 100 Kg,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 7