PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 21 MAART 1934 SOMMELSDIJK BRANDWEER. L.l. Vrijdagavond kwam hot Vrijwillig Brandweercorps dezer gemeente in tweede jaarvergadering hijeen, in het vergader lokaal der Openbare Lagere School, onder leiding van den Brandmeester-generaal de heer C. Joppe. Evenals vorig jaar had een muziek- ensemble, bestaande uit den heer Th. Boekhoven (orgel) en den heer Ju. Kaste lein (viool) zich op verzoek geheel belan geloos bereid verklaard dezen avond op te luisteren door het geven van verschillende muzieknummers. Zooals te begrijpen valt, verhoogde dit de gezelligheid van deze bij eenkomst in bijzondere mate. Er was voor gezorgd, dat ook voordrachten niet ont braken. Op aangename wijze werd dit gedeelte verzorgd door de korpsleden, de heeren: J. Bienefelt en P. van den Boogert. De vergadering werd geopend met het spelen van een muzieknummer getiteld: „Not petit soldats" een marseh van Lepop, waarna de voorzitter het openingswoord spreekt en den wenscli kenbaar maakt, dat ook dezen avond evenals de eerste jaarvergadering goed mag slagen. Vervolgens levert de secretaris zijn jaar verslag waaruit blijkt, dat de toestand van het korps en het materiaal goed is te noemen. Met dankbaarheid werd gecon stateerd, dat zich een vaste kern heeft ge vormd van korpsleden, die wil trachten te allen tijde paraat te zijn. Wethouder Dijkers noemt het een groot voorrecht in het midden te mogen verkee ren van dit in feestvergadering bijeen gekomen korps. Hij brengt namens het ge meentebestuur, nu de Burgemeester ver hinderd is tegenwoordig te zijn, de geluk- wenschen over. Ook het Gemeentebestuur is verheugd, dat we in Sommelsdijk in het bezit zijn van een vrijwillig brandweer korps. Het is eenig op ons eiland. Tot daad werkelijke actie is het korps nog niet ge roepen. Zooals iji het verslag van den sec retaris gezegd werd, lijkt het wel of liet korps preventief werkt. JMietigenstaando dit, hoopt het gemeentebestuur, dat het geheele korps, lid voor lid, doet wat ge daan moet worden. Ieder moet zijn besto Ibeente voor zetten en de taak die vrijwil lig opgenomen is, volbrengen, opdat ons korps metterdaad een voorbeeld voor Goe- ree en Overflakkee mag blijven. Hij spreeat den wensch uit, dat de band der saamho righeid mag worden bewaard, en dat de hoop die op het korps is gebouwd niet beschaamd zal worden. Ieder zij zich van zijn roeping bewust opdat in de ure des gevaars blijke dat het vertrouwen niet ten onrechte aan het vrijwillige brandweer korps is geschonken. Hierna worden door hem verschillende mededeelingen gedaan omtrent de centrali satie van het brandwezen en de onder linge hulpverleening bij brand op het eiland. Na afwerking van het programma dankt de voorzitter in het bijzonder de muzikale medewerking van dezen avond, die zoo zeer er toe hebben bijgedragen de gezel ligheid. te verhoogen, de leden die bijge dragen hebben in voordracht of gedicht en de aanwezigen voor hun opkomst. Hij spreekt den wensch uit, dat ook in het volgend jaar de beproevingen van het korps aangenaam en genoeglijk mogen plaats hebben. Met het staande zingen van het Wilhel mus wordt deze vergadering gesloten. I TENTOONSTELLING. A.s. Donderdag 22 Maart bestaat er ge legenheid om in die O.L. School aan de Bin nenweg een tentoonstelling van fleurige iPaasohtaf-els te beziohtigen. De tentoonstel, ling is geopend van 2—5 en 79. WERKLOOSHEID. Vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente inge schreven: 103 landarbeiders, 6 transport arbeiders, 5 landbouwersknechts, 3 schil ders, 2 metselaars, 2 losse-werklieden, 1 op perman, 1 pakhuisknecht, 1 betonwerker, 1 machinist groote vaart en 1 timmerman. Hiervan waren 1.1. Zaterdag werkloos 95 personen. VERKOOPING. Het woonhuis, staande aan de Voorstraat alhier, toebehoorende en verkocht namens de Erven van wijlen den heer J. A. Slis Jzn. is bij publieke verkooping ten overstaan van notaris van Bergeijk te Zuidland, afge mijnd door bakker J. van Beek op f 1070. De inzet was f 4000.—. Het land is aange- ioopen op f 3511.25. HUISSLACHTINGEN. Ter gemeente-secretarie alhier werden vorige week 7 aanvragen ingediend tot het doen van huisslachting. B. V. L. Do uitslag van de twee laatstgehouden oefeningen door de afdeeling Sommelsdijk van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm is als volgt: A. Groenendijk 91, L. Buth 90, C. Knape Czn. 89, L. Mastenbroek 88, G. van Driel 87, H. Fris 87, Job Kievit 87, T. van den Boogert 85, P. G. J. van Leeuwen 84. B. van Dijk 83, A Popma 83, J. Grootenboer 83, A. de Gans 82, (j Slui 81, L. Tanis 81, J. Kamerling 80, A. van der Stad 80, J. Hollaar 79, M. Korteweg 79, H. van der Put 78, A. Vis van Heemst 75, H. van den Doel 73. Maximum-aantal te berei ken punten was 100. MIDDELHARNIS GYMNASTIEK. Door de Gymijastiekvereeniging „Sparta- Hygiea" alhier worden pogingen aangewend tot oprichting eener tusschenafdeeling voor meisjes van 12—16 jaar. VERGADERING HULP-CENTRALE. Woensdag 21 Maart des n.m. 4 uur zal er in het Zondagsschoolgebouw „Rehoboth" een vergadering gehouden worden door de Hulp-Centrale. Agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ver kiezing voorzitter; 4. Rede van den Weled. Heer J. C. Diepenhorst, voorzitter van de Statenkieskring Ridderkerk, „Beginsel of Belangenpolitiek"; 5. Sluiting. Het dagelijkse]! bestuur van de a.r. kies- vereeniging Nederland en Oranje dringt er bij de leden op aan deze vergadering bij te wonen, BIDDAG. Woensdag 21 Maart zal in de Ned. Herv. Kerk Biddag worden gehouden voor het ge was 's morgens half 10 en 's avonds 6 uur, waarbij zal voorgaan de heer Redelijkheid van Ouderkerk a. d. Usel. BEDANKT. Onze vroegere dorpsgenoot Ds. W. Vroeg- indeweij van Zegveld, heeft voor het beroep naar Krimpen a. d. Lek bedankt, GEREF. KERK. De heer Com. Knape heeft zijn benoeming tot Diaken bij de Geref. Kerk aangenomen. COLLECTE CHR. GEREF. KERK. In de Chr. Geref. Kerk heeft de gehouden collecte voor de Theologische School te Apeldoorn opgebracht de som van f 51.76. NAAR HET ZIEKENHUIS. Om een operatie te ondergaan is het zoon tje van den heer Bot uit deze gemeente Maandagmorgen naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. DE ZOOVEELSTEI Tegen een persoon uit Sommelsdijk weird Zaterdagmorgen door den Rijksveldwachter alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van aardappelen zonder het daartoe vereischte bewijs. ONTSLAGEN. De te werkgestelde werkloozen bij het watergemaal aan den Stadschendijk voor den aanleg van een te graven kabelvoorzie ning van stroom voor het watergemaal zijn Zaterdag ontslagen daar het werk voltooid was. ZOEKEN VAN EIEREN De Minister van Economische Zaken heeft het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voet paden vervoeren van eieren van kemphanen, wul pen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeen en waterhoentjes toegestaan tot en met 28 April aanstaande. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs open bare wegen en voe.paden vervoeren van eieren van de bovengenoemde vogels is toegestaan tot eD met 30 April a.s. Verboden is het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnip pen en goudplevieren, STAD AAN 'T HARINGVLIET PROPAGANDA-AVOND B. V. L. De afdeeling van den Bijz. Vrijw. Land storm -hield een propaganda-avond in het gymnastieklokaal dei- O. L. School. De Voorzitter der plaatselijke commissie, burgemeester Nieborg roept een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen. 't Doel van deze bijeenkomst zegt spr. is, om de onderlinge band te versterken en propaganda te maken voor het mooie insti tuut, onze B.V.L. Er waait op 't oogen.blik over Nederland een golf van nationaal medeleven. De mui terij op de Zeven Provinciën heeft ons volk wakker geschud. Bezieling, moed en solida ritieüt is ons als 't ware toegevloeid. Spr. wijst op de gevaren der revolution naire partijen en wekt de B.V.L.-ers op om pal te staan voor Koningin en Vaderland. De boventoon bij oas zij„Wilhelmus van Nassaue". Dit volkslied wordt daarna op verzoek van den Voorzitter staande gezongen. Hierna wordt vertoond de Julianafilm en de I an-ddag te Nieuw-Helvoet. Eerstgenoem de film toont het medeleven van onze Prin ses met haar volk terwijl de tweede film prachtig weergeeft de gebeurtenissen van den landdag. Vervolgens komt aan het woord Ds. Pol- li u ij s, Ned. Herv. predikant. Het spijt spr. dat er niet veel ouderen aan wezig zijn, maai- de jeugd 13 de toekomst. De vaste fundamenten van gezag en orne worden ondermijnd. Spr. herinnert aan de spreuk: God, Oranje en Nederland als het drievoudig snoer, dat niet gemakkelijk te verbreken is. Hieraan wordt echter door Godloozen en oproerma kers getornd. Maar wat is het leven zonder God, die de geschiedenis van Nederland en Oranje heeft soamgevoegd? Er is een geest van verzet en ongodsdienstigheid binnen ei buiten ons land, maar ook op on3dorp zijn tnenschen die daaraan meedoen. God verhoede dat de B. V. L. werkelijk handelend moet optreden, waar het toch een preventief instituut is. Spreker wenscht dat d-e liefde voor Oranje grooter moge wor den, die voor orde en rust waakt, daaraan vastknoopen-d gehechtheid aan -de B. V. L. Spr. verzoekt te zingen liet aloude: Wien Neerlandsch bloed. Vervolgens komt de film van de grootsche huldiging van de Koningin in het stadion te Amsterdam, en die van de landdag te Bergen op Zoom. Wegens verhindering van Dr. van de Plassche, dankt de heer Hogeweg den Voorzitter en Ds. P o 1 h uij s voor hun be zielende woorden. EEN TIJDWOORD Donderdag hoopt in de zaal van den heer Smits op te treden Ds. M. F. Laman, van Middelh-arnis, met een zeer ernstig tijdwoord getiteld „Onze dagen gelijk aan die van Noacih". EEN SCHADEPOST. Van den landbouwer A. E. Soldaat stierf een zijner beste werkpaarden. Daar het dier niet verzekerd was, beteekent dit een groote schadepost AARDAPPELEN EN UIEN. Vau-uit deze gemeente werden de vorige welek vervoerd 2750 HL. aardappelen, 2200 -H.L. uien. DE WERKLOOSHEID. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan 10 werkloozen ingeschreven, OVERPLAATSING Met Ingang van 1 Mei is de gemeenteveldwach ter D. Donk alhier, in gelijke functie benoemd te Nieuwerkerk aan de IJssel. DEN BOMMEL ALGEM. VERG. VEREEN. „S3.Z.". J.l. Woensdagavond had in café van der Plaat de algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging „S.B.Z.". Uit het verslag van den secretaris blijkt dat 1933 voor de vereeniging een gunstig jaar is geweest. Ook in het afgeloopen jaar bleek de op brengst der contributie voldoende te zijn om de uitgaven te dekken; zelfs kon weder een klein bedrag aan de bestaande reserve worden toegevoegd Het ledental der vereeniging liep in het afgeloopen jaar een weinig achteruit, eener- zijds door het vertrek van leden naar el ders, anderzijds doordat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien eenige leden te schrappen op grond van te grooten achter stand van contributie. Op 1 Januari 1933 bedroeg het aanal le den 1531, met een contributie van f 85.98; per December 1933 was het aantal 1457, met een contributie van f 83.15. In 1933 zijn 28 patiënten op kosten onzer vereeniging in een of andere ziekeninrich- ting verpleegd. Op 24 Augustus 1933 richtte het Burger lijk Armbestuur dezer gemeente zich tot oné t bestuur met het verzoek om, in verband met zijn benarde financieele omstandighe den en mede gelet op de gunstiger omstan digheden onzer vereeniging, terugbetaling van de in 1929 gedane schenking a<d. f 1050. Het bestuur achtte het zijn zedelijke plicht aan het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur, dat in 1929 zoo spontaan ms- dehielp om onze vereeniging voor onder gang te behoeden door een bedrag ad. f 1050 te schenken, tegemoet te komen en heeft aan dat bestuur een bedrag ad. f500 ter beschikking gesteld, als renteloos voor schot, aan de beslissing der algemeene ver gadering overlatende of dit bedrag zal wor den geschonken, dan wel als renteloos voorschot zal blijven beschouwd. Het jaarverslag wordt daarop goedge keurd. De heer M. Melissant vraagt opheldering omtrent de kwestie van de verstrekking van gelden aan het burgerlijk armbestuur. De Voorzitter zegt dat thans nog ter ver gadering aanwezig is een verzoek van het burgerlijk armbestuur om terugbetaling van de resteerende f 550, zulks in verband met' d-e moeilijke financieele omstandig heden, waarin deze instelling verkeert. Hij geeft voorts een uiteenzetting van het standpunt van het bestuur, dat ook de gevraagde f 550 aan het Burgerlijk Arm bestuur wil verstrekken. Op welke wijze dit behoort te geschieden, daaromtrent wenscht het bestuur de uitspraak van deze vergadering. Het geld zou kunnen worden geschonken, dan wel als renteloos voor schot worden verstrekt. De heer A. Bakelaar vraagt of de reser ve gruot genoeg is om tiet bedrag te mis sen. De heer J. de Vos Sr. acht het een plicht van de S.B.Z. de gelden terug te geven. De heer Merrienboer meent dat als men het geld teruggeeft, men ook gevaar loopt dat de diaconieën, die destijds ook aan de S.B.Z. bedragen hebben geschonken, om teruggave zullen verzoeken. De heer M. Melissant verklaart zich te gen schenking, terwijl de heer van Gent het bedrag als renteloos voorschot wil verstrekken. De heer Smeets is voor het verleenen van een renteloos voorschot. Daarna zet de penningmeester, de heer Verheul, den stand van zaken nog eens uiteen, waarna tot stemming wordt over gegaan. Met 46 tegen 27 stemmen wordt besloten de f 1050 aan het Burgerlijk Armbestuur terug te schenken. Bij monde van den heer J. Mooijaart doet de commissie van controle verslag over de rekening 1933. De Penningmester doet verslag. De jaar rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 9160.21. Hoewel de maand December vrijstelling van contributie weal ingeven, gaf de balans nog een reserve over 1933 van f 1159.27. De totale uitgaven voor patiënten in '33 bedroegen f 2584,98. 11e kosten per pa.tiönt varieeren van f 4.tot f 303,53. I)e dokters kosten van f 5.— tot f 170.—. De ziekenhuis- koeten vun 1,50 »ot f 125,—. Do verveer kosten van f 3,tot f 38,55. Vervolgens heeft bestiumnverkleaiing -plaats; aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. Hokke, A. J. Jacclbs en J. P. Ver heul. Met overgroote meerderheid worden de heeren herkozen. Op hen werden respectie velijk uitgebracht 56, 59 en 61 stemmen. Desgevraagd verklaarden de herbenoem den hun herbenoeming te aanvaarden. Tot leden der commissie van controle worden aangewezen die heeiren C. Smeets, J. de Vos Sr. en M. Peperstraten Jr. en A. Loikker Az. In venband met het volgende punt „Vast stelling oontributie" zegt d-e voorzitter, da-t het bestuur voorstelt de contributie onver anderd vast te stellen en aan het bestuur machtiging te verleenen om een maand, of zoo mogelijk laageren tijd, vrijstelling van de betaling van contributie te geven. Den heer J. van der Zonde bevreemdt het dat 't bestuur, dat zoo juist zulk een royaal standpunt tegenover het Burgert-ij-k Armbe stuur innam, thans voorstelt de contributie niet te verlagen. De heer Mast zegt dat thans de contribu tie zoo is geregeld, dat een kleine reserve kan worden gemaakt. Contributieverlaging zou te ingrijpend zijn en raadt verlaging nog «enigen tijd af. Wellioh dat het later wel mogelijk zal blijken te zijn. D-e heer Verheul vereenigt zioh met den voorzitter en meent dat het gewenschter is de contributie op peil te houden en als de kas het toelaat een of meer maanden vrij stelling van contributie te geven. De heer B. Melissant vindt, dat de heer Verheul thans pessimistisch is en zoo juist, bij de teruggaaf van gelden aan het Bur gerlijk Armbestuur, niet. De heer D. Broed-ens vraagt wie of de contributie der leden betaalt, die absoluut daartoe niet in staat zijn. De heer J. Mooijaart zegt, dat in sommige gevallen het Burgerlijk Armbestuur en de Diaconieën de contributie betelen. Daarna wordlt besloten de oontributie on gewijzigd vast te stallen en het bestuur te machtigen om zoo lang mogelijken tijd vrij stelling van de betaling der contributie te geven. Rondvraag. Op een vraag van den heer J. van der izande antwoordt de heer Verheul dat het ziekenhuis te Dirksland geen verandering zal brengen in de vrije ziekcnhuiskeuize. Dan volgt er nog een bespreking over een vliegveld op Fla-kkee. Ten slotte dankt de voorzitter alle leden voor hun opkomst en sluit hij de vergade ring. BEZOEKT ONZE TOONKAMER Voorstraat A 253 Ruime keuze in Baden, Geysers, Wasch- tafels, Closetten, Handwaschbakjes en alle voorkomende loodgieters-artikelen. C. ESSELINK, Teleioon 21, Middeiharnis OOLTGENSPLAAT VERKOOPINGEN Uitslag verkooping door de waarnemend Notaris m-r. Höpink, van twee woonhuizen: een huis aan de Voorstraat ingezet door Joh. Korteweg op 3650; een café-woonhui3 en z. aan de Hekdijk ingezet door W. J. Nij-gh op 9000. Huis met werkplaats in Achthuizen, van J. J. J. Heintjes, ingezet op 2750, door Hartman van Oude Tonge. NOTABEL HERV. KERK Tot Notabel in de Herv. Kerk is gekozen Cor Korteweg Lz. JAARVERGADERING S. B. Z. Dinsdag 27 Maart zal de jaarvergadering plaats hebben van S. B. Z. Als bestuursleden treden af W. J. Donkersloot Lz., J. van Ree en N. van den Houten. VERSCHEPINGEN Vorige week zijn verscheept 168300 Kg. uien, 81130 Kg. aardappelen en 10000 Kg. JAARVERGADERING B. V. L. Op 16 Maart 'hield de B.V.L. zijn jaar vergadering in het Gemeentehuis. De voorzitter dier plaatselijke commissie, burgem. Donkersloot, roept allon een wel kom toe. Deze vergadering is in hoofdzaak belegd voor het uitreiken der prijzen. Ook de heer Hoogeweg, de ziel van den B.V.L. zal straks een opwekkend woord laten hoo- ren. Waar de B.V.L. in 1918 is opgericht, is het thans, waar -die geesten verward en ver bitterd zijn door de crisis, en alles op het kapitaal wordt gestoken, zeer noodig een sterke vereeniging te hebben. Socialisme •en Fascisme steken driest het -hoofd op. Zeer zeker is er moed voor noodig om lid te zijn van den B.V.L., doch laat geen vafeche schaamte ons teru-g houden. Spreker zegt: mijn kleinste gemeente waarvan ik burge meester ben, heeft veel meer leden dan hier, dat moet en kan anders worden, en spr. geeft in overweging om de plaatselijke com missie uit te breiden met ds. Kleine en ds. Recnders. Met een opwekking om ind-i-en noodig, doch wat God verhoede, pal te staan voor Koningin en Vaderland, besluit spreker zijn openingswoord. Vervolgens leest de secretaris, J. W. Kor teweg, de notulen, welke onveranderd wor den vastgesteld. Onderwijl d-e traotatie plaats heeft wor den aan de scherpschutters de prijzen uit gereikt. Ie prijs J. W. Korteweg, 2de prijs Joh. van Gu-rp, 3de prijs M. van Binstbergen, 3de prijs J. van Kempen, 4de prijs A. C. de Bruin, 5de prijs A. van Dam, 6de prijs J. J. van Ree. Schutters eerste klasse, le prijs P. Korte weg Dz., 2de prijs Joh. Berkihoff, 3de prijs L. van Kempen; waarna nog venschillendo troostprijzen werden toegekend. Aan A. Remus en H. van Kempen werd een brevet als scherpschutter uitgereikt. Hierna wordt besloten iedere derde Za terdag van de maand te schieten, alleen in Mei de tweede Zaterdag. Voorts voeren verschillende leden het woord over propaganda, met het gevolg, dat in den a.s. winter in o-penibare vergade ring hoopt op te treden de heer Hoogeweg om meer bekendheid van do B.V.L. te geven ALsnu verkrijgt de heer Hoogeweg het woord om de aanwezigen op de-ze jaarver gadering toe te spreken. In een gloedvolle toespraak toonde spr. aan het blijvend n-ut van den B.V.L. Overal waar spreker komt is een goede kern op te merken. Deze be hoeft niet altijd groot te zijn om veel te boteekenen. De Regeering me-ent aan 25000 betrouwbare Lanrtstormers genoeg te heb ben. aangezien 80.000 aangesloten zijn, mo gen er wel enkelen afvallen. Treffende voorbeelden zijn er van bijna broodelooze mienschen, die ondanks het stoken van com munisme weigeren op te houden lid te zijn van den B.V.L. Echter verandert er wel wat in de-zen tijd. Waren we voorheen sinds 191S een B(ureht) V(oor) L(andsvrouwe), voor namelijk met het oog op de dreigingen en gevaren van de zijde der communisten <--n s.d.a.p., thans zijn 't ook de n.s.a.p. -en de fas cisten, die door hun optreden en geschriften ons nopen in deze moeilijke tijden een ster ke ruggesteun voor onze regcering te vor men. Met verschillende voorbeelden toont spr. dit aan. Wonderlijk is ook, dat de s.d.a.p, die altijd de B.V.L. te gram is ge weest, thans eer geneigd is zich onder haar bescherming te stellen Met een opwekking tot getrouwheid tot de leden en een aansporing om door doeltref fende propaganda zoo mogelijk de af deeling alhier uit te breiden, besloot spr. zijn met aandacht gevolgde rede, waarna hij nieuwe legitimatie-bewijzen uitreikte. Na een woord van dank door den voor zitter, werd deze vergadering gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Uitslag schieten: L. wan Kempen Dz., 91 punten; W. W. Korteweg, 92; H. van Ros- sum Az., 92; S. van der Mast, 91; Jan J. van Ree, 91; P. Kortweg Dz., 91; A. van Dam, 91; G. W. van Kempen, 91; L. Vermaat, 91; Joh. van Gürp, 89; M. van Binsbergen, 89; A. C. de Bruin, 89; T. Kievit, 89; Jac. van Ree, 88; H. van Rossum, 88; L. Jordaan, 88; J. Kopipenaal, 88; B. Crezee, 85; H. van Kem pen, 84; P. van Kempen, 84; Joh. van Kem pen, 83; A. van der Griend, 73; A. J. de Ruiter, 67. VRIJSTELLING Aan C. wan den Bos en Joh. Huyer, dienst plichtige van de lichting 1934, is door den Minister van Defensie een jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. OUDE TONGE VERGADERING S.B.Z. In de Oude School werd de algemeene ieüenvergauering van de vereeniging S.B.Z. aldaar genouden. De Voorz., Dr. H. W. Par ree, deelde de vergadering mede, in afwijking van vorige jaren, thans geen openingswoord te houden. Hij had echter iets op het hart, dat hem er af moest, hij wilde nl. spreken over de in enting telgen de pokken. Thans, nu zoo'n groote menigte is opgekomen, wil hij van de gelegenheid gobiuik maken, in vroegei tijd kwamen de pokken veelvuldig voor en zij, die er aan hadden geleden en heit leven er afbrachten, gingen zichtbaar verminkt door het leven. In Engeland was het een ge neesheer, Dr. Yenner, opgevallen, dat veeial melkers zweren vertoonden, welke veel op pokken gelekeu. Na een uiteenzetting om trent de zi"kte, gaf spr. weer de gevolgen na inenting volgens heit systeem van Dr. Yen ner. 'i'oeu sterfgevallen zich voordeden, vvera onmiddellijk een uitgebreid onderzoek naar d-e oorzaken ingesteld, doch men is tot op he den er niet in geslaagd die oorzaken te vin den. De Volksgezondheid drong bij de Re- gee'ring er op aan, de vacclnedwang op te heffen en nu reeds 5 jaren wordt bijna niet meer tegen de pokken ingeënt. Een groot volksdeel loopt thans ongevaccineerd ronu en zet daardoor weer d-e deur open voor he smetting. Gewaar bij inenting blijft bestaan, doch niet-inenting brengt grooter gevaar te weeg. Hij gaf den oudere ernstig in overwe ging hun kinderen op jeugdigen leeftijd en dan liefst in de maanden Mei en December, te laten inenten, waarna hij de vergadering met een kort welkomstwoord opende. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat vier patiënten na het verlaten van het ziekenhuis waren overle den, h-et aantal leden was gestegen van 232o op 2378 46 patiënten waren verpheigd mev een totaal van 775 verpleegdagen en 11 foto'» waren genomen tot vaststelling der diag nose. De Voorz. bracht den secretaris dank vooi notulen en jaarvetrslag Een verzoek van de directie van het zie kenhuis te Dirksland om het reglement li» dier voege te wijzigen, dat patiënten die daarvoor in aanmerking komen naar Dirk», land te zenden, werd voor kennisgeving aan. genomen. Het bestuur wil niet tornen aan het recht der leden i.z. de vrije keus vat. ziekenhuis. De ontvangsten en uitgaven werden vast gesteld op f 8183 met als kassaldo per 31 Dec. f 60.55. De balans in actief en jrassief op f 3041,19 met al-s batig saldo f 272,39. Uit het verslag van de controlecommissie bleek dat alles bij den penmingm. in orde bevonden was. De Voorz, bracht de controlecommissie dank voor haar werk, zoo ook den penning, meester voor zijn accuraat beheer en ver leend ehetm décharge. De contributie werd voor het jaar 1934/® ongewijzigd vastgesteld. Hierna was aa-n de orde verkiezing van drie bestuursleden, aftredend de heeren A. Camheen, H. 0. Meijer en M. P. J Vlaander. Na twee vrije stemmingen en één herstem minig werden in het bestuur gekozen de heeren M. P. J. Vlaan-der, Dr. Esohauzier en, K. J. de Bruin. De Voorz. sprak woorden van dank en waardc-ering aan de niet meet, gekozen leden. Ze zullen noode in het be stuur worden gemist, omdat ze ste.tjs heb ben gewerkt in het belang der vereeniging. In plaats van het nieuw gekozen bestuurslid K. J. de Bruin werd tot lid van de controle- oommissie benoemd W. Los. Bij de rondvraag stel-die de heer Adr. Har- tog Jz. een motie van wantrouwen in tegen het bestuur, daar dit eerst een verklaring had algegeven dat zijn vader voor rekening van S.B.Z. kon worden verpleegd en latex- deze vei'klaring herriep. De Vooi'Z. lichtte toei, dat Hartogs vader zenuwpatiënt was, hetgeen eerst na de at- gifte der verklaring was gibleken. Bij zitten en opstaan weid hierna de motie verworpen. Het scheiden-do bestuurslid, de heer Meijer, dankte de Voorz. voor de aange name woorden tot hem gericht en hoopte dat het bestuur in zijn nieuwe samenstel ling prettig mag vergaueren. Het verwonderde de heer W. Los dat zoo weinig was gesproken over het ziekenhuis te Dirksland tn zag hierin een weinig anti pathie van de S.B.Z. tegenover dit zieken huis. Hij zag gaarna dat de vrije keus ge handihaafd blief, doch dat aan diegenen, welke in Dirksland op eigen verzoek ver pleegd weinsaliten te worden, een zekere aan moediging van het bestuur daarvoor ont vingen, b.v. een half jaar vrijstelling van contributie. De Voorz. antwoordde, dit punt goed on der de oogen te zien en op eon e.v. verga dering met eventutele voorstellen te komen. Hierna sluiting onder dank voor opkomst. ARBEIDSBEMIDDELING In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 99 landarbeiders, 3 land'bouwknechts, 2 transport arbeiders en i chauffeur, terwijl er 47 personen in de werkverschaffing werden te werk gesteld. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN Tengevolge van het te ver achteruit rijden ls de heer P. van Schelven met zijn auto op de Molen dijk alhier naar beneden gevallen. De auto liep ten gevolge hieTvan ernstige materieele schade op, o.a. brak de achteras en het rechter achterwiel. OP EEN KOLENBAK GEVALLEN Het zoentje van den heer Joh. Pollemans had het ongel-uk met zijn hoofd op den scherpen rand van een kolenbak te vallen, tengevolge waarvan hij aan genoemd lichaamsdeel een snijwond opliep, tot genezing waarvan de geneeskundige hulp van Dr. Parree noodzakelijk bleek. NIEUWE TONGE WERKLOOSHEID Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 72 werkloozen ingeschreven. ONGELUK Het zoontje van D. de J. had het ongeluk een pot kokende koffie op zijn voet te krijgen, waarbij hij zijn voet zoodanig verbrandde, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. NED. HERV. KERK A.s. Zondagmorgen zal in de Ned,, Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwijl des avonds hoopt op te treden Ds. M. B. Verkerk van Oude Tonge. Alsdan zal de heer L. Gebraad als ouderling bevestigd worden. De op Zendag 11 Maart j.l. gehouden coL lecte voor de Ned. Herv. Evangelisatie te Tolbert (Gr.) heeft opgebracht de som van 23.07. HANDELSBERICHT De vorige week werden van hier vervoerd 6200 balen uien, 200 balen peen ,200 H.L. aardappelen. DIRKSLAND WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 111 landarbei ders, 1 metselaar, 3 timmerlieden en 2 schilders. Totaal 117 tegen 122 de vorige week Zaterdag. DISTRIBUTIE VLEESCH Het distributievleesch in blik voor werkloozen en arm'astigen zal deze week verkrijgbaa. zijn bij slager L. Poortvliet aan den Straatdijk op bon no. 16. De bons aan de personen die daarvoor in de termen vallen worden afgegeven op a.s. Donderdag morgen van 9—10 rur. TREKHONDEN De herkeuring van trekhonden zal voor deze ge meente moeten plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag 2 uur op het plein dier o. 1. school. ZANGVEREENIGING Thans is alhier een arbeiderszangvereeniging op gericht. De naam der vereeniging is „Morgenrood". De leiding berust bij den heer D. Poortvliet, VERLOTING De uitslag van de verloting voor de aanschaf fing van een piano voor de zusterskamer in het zie kenhuis is als volgt: no. 38 een pop, no. 100 een lamp, no. 27 wit kleed, no. 115 een sch -erstel en klein kleed, no. 5 een cremekleed. GESLAAGD Mej. N. Both alhier slaagde te 's-Gravenhage voor de modevakschool vereen, voor het diploma costumière. Zij genoot haar opleiding bij mej. Meyer alhier. ZIEKENHUIS Hoewel het ziekenhuis voor het opnemen van patiënten eerst op Maandag zou worden geopend werden j.l. Zaterdag reeds 3 patiënten opgenomen n.l. 2 van elders en 1 van hier. HERKINGEN NED. HERV. KERK A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats hebben, in welke dienst hoopt voor te gaan Ds. Kleijne van Ooltgens plaat Doopvaders worden verwacht tot het doen van aangifte a.s. Woensdagavond in de consistorie kamer. Tevens zal in die-dienst een extra collecte worden gehouden voor noodlijdende kerken en per sonen. De rekening van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk ligt vanaf Maandag 19 dezer tot en met Zaterdag 24 dezer bij den pres. kerkvoogd H. Dorst ter inzage. - De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. roept sollicitanten op voor boekhouder, zulks in de plaats van A. v. Overbeeke, die wegens lacigdu- dige ziekte ontslag had aangevragd. Voor meer dere gegevens zie publicatiebord. LANDARBEIDERSBOND Op de j.l. week gehouden vergadering van den landarbeiersbond is in de olaats van L. de Geus, die bedankt heeft, als se. aris gekozen de heer M. Melissant. EIEREN-RAPEN Omtrent het zoeken, rapen en verkoopen van eieren van met name genoemde vogels en pluim gedierte is door den Minister een verbod afgekon digd en algemeen gepubliceerd; evenwel is ten op zichte van andere vogels het toegestaan tot 28 April. Zie verder publicatie. VERKOOPING ZITPLAATSEN iBij de verkooping van opengevallen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zijn enkele plaatsen onver kocht gebleven, die voor bet geldende zitplaatsen tarief kunnen worden gehuurd voor één jaar. GEREF. GEMEENTE A.s. Woensdagavond hoopt D.V. voor de Ger. Gemeente alhier op te treden Ds. van Dijke, van Nieuw-B eij erla nd. GOEDEREEDE UITSLAG SCHIETOEFENINGEN Bij -de gehouden schietoefeningen op Zaterdag j.l. van den B.V.L. alhier werd-en de volgende punten behaald: A. J. Hoek 95, C. v. d. Splun-ter 85, F. den Eei'zamon 87, H. Sand-ifort 82, P. Bre-en 82, J. A. Vogel 82 en K. Heerschap 75. ARBEIDSBEMIDDELING Bij d-en coi'repondient der Arbeidsbemidde ling stonden Zaterdag j.l. als werkzoeken den ingeschreven: 58 landarbeiders, 1 tim merman en 1 schilder. AJUIN EN AARDAPPELVERVOER De vorige week werden vei'voerd: 500 balen ajuin en 250 mud eigenheimer aard appelen. Handel in ajuin slap. AANVARING Bij het op de haven stoomen, voer schipper J. v. d. met de steven van zijn blazer op den strekdam, die daardoor zoo werd beschadigd, dat hij er mede naar oen scheepstimmerwerf moest. De schade be draagt ongeveer 50,H-et vaartuig is niet verzekerd. VEILING Vrijdag werd in het logeiment „de Gou den Leeuw" een woning, staande aan de Bieterstraat, geveild door notaris P. Th. v. d. Bei'g, ten verzoeke van de erven van da wed. K. de Keizer. De hoogste bieder was C. Zeedijk, van Stellendam, voor 500. OUDDORP HANDELSBERICHT De afgeloopen week werden uit deze gemeente vervoerd 150 balen uien, 200 H.L. aardappelen en ruim 52000 kippeneieren. MOOIE PRIJZEN Vorige week werd gemeld dat de twee stieren van de Vereeniging alhier op de stierenkeuring te Middeiharnis een 2e en een 3e prijs hadden be haald. Ook kan nog gemeld worden, dat de stier van den landbouwer D. Voogd met de stamboek- stier Beeninger 22 een 3e prijs werd toegekend. GODSDIENSTOEFENING A.s. Donderdagavond hoopt de beroepen predi kant Ds Rijnsburger, van Oud-Beijerland, in d'e Ned. Herv. Kerk op te treden. VISCHNET VERLOREN De garnalenvisscher M. v. d. Klooster had op de visscherij het ongeluk zijn geheele vischnet te verliezen en kon zoodoende dien dag niets verdie nen. Een schade van 90. ONGELUKKEN Een 2-jarig kind van D. v. cL Klooster had het ongeluk een kan met kokende melk om te trekken en gedeeltelijk over het lichaampje te krijgen. Ge neeskundige hulp was noodzakelijk. De toestand van de kleine is redelijk wel. De visscher C. v. d. Klooster had het onge luk zoodanig in het ruim van het schip te vallen, dat een arm van hem uit <ïe kom schoot. De ge neesheer verleende hulp. LEZING OVER KONIJNEN Vorige week werd in hotel Spee door den heer Pleit van Rockanje een lezing gehouden voor de leden der konijnen- en pluimveefokvereeniging, met het onderwerp over de wijze van fokken en veredeling der raskonijnen. Het was voor de aan wezigen een leerzame avond. VERBOUW VAN CICHOREI Naar men verneemt, is op de vergadering der cichoreidrogerij „de Onverwacht" door de aandeel houders besloten zoo weinig mogelijk cichorei te verbouwen, daar het de moeite niet loonend is. VISSCHERIJ De afgeloopen week hebben de garnalenvisschers wegens het ruwe weer maar twee dagen kunnen visschen en van 20—30 kilo garnalen per dag kun nen vangen. Eenige motor-garnaletnvissschers, die te IJmuiden en Scheveningen gaan visschen, heSben hier ruim 2000 kilo naar hier gezonden. In een der weervisscherijen werden slechts eenige haringen gevangen, OPENBARE LES CHR. SCHOOL Op de Christelijke Schgol werd de jaarlijk- sdhe openlbare lefs gehouden. Evenals vorige jaren wias de belangstelling in den middag buitengewoon groot, hetgeen vanwege het regenachtige weer niet verwacht was De groote school van tien lokalen was tot in de hoeken gevuld^ zoo dat heft onderwijs soms slechts met moeite kon voortgaan. Het was echter duidelijk te zien, dat alles met belang stelling werd gevolgd en men vaak verrast was over de mooie resultaten, die bereikt werden. Vooral de handwerken en teeke- ningen hadden veel bekijks. ZUIDLAND DE VIERDE HOFSTEDE ONDER DEN HAMER Thans is binnen enkele weken de 4e hof stede alhier reeds onder den hamer gebracht en van eigenaar verwisseld. Eerst die van de familie Laimmerse welke werd gekocht door den heer Kanistra van Rotterdam. De tweede van H. Noordenmeer welke door Godsohal van Hoek van Holland werd gemijnd. De derde van den zelfde, gekocht door A. Zuid er end van Rotterdam en de vierde van W. Soheij-gron-d j.l. Donderdag gekocht door den heer A. Schoonderwoerd van Den Haag, welke laatste bewoond zal woi'den door dext heer Hollander van Dirksland. OUDERAVOND De maand Maart is alhier een buitenge wone vergaderingsmaand voor deze gemeen te. Elke week worden er dan 2 a 3 gehouden, dan voor deze of die vereeniging. Thans zal a.s. Woensdagavond de Oudervergadexing gehouden worden van de Christ. School, wel ke elk jaar opnieuw zich in een groote op komst en aantrekkelijkheid mag verheugen. Het pi'ogi'anima belooft weer wat goeds to zullen zijn. PRIJSUITREIKING B.V.L. A.s. Donderdagavond 7 uur zal vanwege do B.V.L. op het Raadhuis prijsultdeellng plaats heb ben. Trouwe opkomst gewenscht. WERKLOOSHEID Maandag stonden bij de arbeidersbemiddeling 59 werkloozen ingeschreven. WEER WAT NIEUWS! Als zeldzaamheid kan gemeld worden dat door M. Troost een bloem diep in de grccid was ge plant; de naam ervan is Tranenhart. Een paar weken daafna kon hij niet begrijpen dat die bloem n-iet boven kwam en kwam tot de ontdekking dat hij onder het zand stond te bloeien. ZANGUITVOERING Donderdag- en Zaterdagavond werd In de Oude School uitvoering gehouden van de Ge mengde Zangvereenlging Excelsior onder leiding van M. Boelaars, weike beide avonden goed ge slaagd zijn.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 6