Herinneringen aan Koningin Emma in woord en beeld Koningin Emma als Moeder RT 1934 Hoe zij Haar Dochter klaar maakte voor de wachtende taak MOEDER EN DOCHTER fg-.. krachten. vele voedings* voorkeur aan at het zonder den duur goed en zelfs in de gevallen van uitputting snel t toeneming der gemeene beter* Dr. Eulenburg, Berlijn. jnen, laste- beterschap ïb ik van 't ge» ogen zeer gun- :zien. Ik wendde e patiënten, die lusteloosheid, len,aan.Bij beide igen invloed van ïen vaststellen.1* Dr. E„ te Zeist i de zieken. rer rassend. >gen bij herstel- het beste resul- >anatogen worde en de mede- ipoedige verbete- algemeenen toe- g van den eedust het normale waren soms verrassend." Julius Neumann, Weenen. achten we eetlust. niddel noodig is, verloren krachten ir ook de maag iwen eedust, geef neestal mei het Dr T. d H.. 's-Gravenhage moede isch bloed. e bij mijn patiën- lelde toeneming het aantal roode s na drie weken ik." ?n geneesheer ïn a Medical Echo e en zenuw- I levenslust. alle vormen van ing is Sanatogen voedsel." hitla in het stam „The Elements of Materia V4<*-dJca :utics." Na den dood van Koning Willem III heeft 'de thans overleden Koningin Emma met Prinses Wilhelmina aan verschillende ste den een bezoek gebracht, om het volk met zijn toekomstige Vorstin in kennis te bren gen. Na Amsterdam kwam Rotterdam aan de beurt. Daarna volgden Utrecht, Leeuwarden Groningen en nog vele andere steden. Bezoek aan Friesland. Overal deed men zijn uiterste best, om het feest prettig voor 't jonge Koninginnetje te maken; vooral ook in Friesland en Gronin gen, waar men heel blij was met het bezoek der Vorstinnen. In Leeuwarden hield men ter eere der Koningin een harddraverij; en daar verscheen Wilhelmina inFriesche kleedij! Dit was een verrassing voor de Friezen, hun jonge Koningin te zien in de eigen, nationale kleeding. In jak en rok van lichte zij met kanten halsdoek on boezelaar, pre cies zooals 't hoorde; en met de Friesche gouden kap op het hoofd. t. Was alles een geschenk van de Friesche vrouwen: het kleed, de gouden kap en de kostbare juwee- len, die er bij hoorden; maar wat vooral de vrouwtjes verrukt waren, toen zij 't Ko ninginnetje zoo zagen. Er waren er, wie de tranen in de oogen kwamen, van aandoe ning en vreugde tegelijk. Toen de Koninginnen des Zondags, na kerktijd, het weeshuis bezochten, zongen de weeskinderen haar een heilbede toe, die zeker weerklank in alle Friesche harten vond. Zooals 't in Leeuwarden ging, ging het in Sneek, waar een zeilwedstrijd op het Snee- kermeer gehouden werd en in Groningen en Winschoten en overal; feest en luidruch tige vroolijkheid. „Hoezee voor de Koninginnen!" Doch van Winschoten uit werd nog een bezoek gebracht van ernstigen aard. Daar ligt op eenigen afstand van de stad een dorpje, waar een eenvoudig monument staat; Heiligerlee, Aan Vlissingen. Op 22 Augustus 1894 kwam Vlissingen aan de beurt. Dat er van Michiel de Ruyter te Vlissin gen, waar hij geboren is, een standbeeld staat, weet natuurlijk iedereen; maar wat velen misschien niet weten is, dat men in dertijd dat standbeeld geplaatst had met den rug naar de zee.' Dat kon toch niet zoo blijven; en men heeft in 1894 't standbeeld verplaatst. Het staat nu hoog op het steelier, iandhoofd aan het eind van den zoogenaamden „zeeboulevard", vlak aan zee. Fier en krachtig staat Michiel daar en met wijd open oogen kijkt hij zee in en naar den overkant, waar Engeland ligt, dat eens beefde voor dien blik. Dag en nacht hoort hij 't geklots der golven; en als het stormt, waait hem het zeeschuim om het hoofd. D&t is de plaats, waar De Ruy ter staan moet. Koningin Wilhelmina is toen met haar Moeder in Vlissingen geweest en heeft het standbeeld opnieuw onthuld. Slecht weer, dat het was! Stormvlagen gierden door de lucht en rukten de bevlag- de masten, die om het standbeeld waren ge plaatst, bijna omver; en de regen striemde de Koninginnen in 't gelaat. Doch daarom weken ze niet, maar vervul den den plicht, waarvoor ze gekomen wa ren: den grootsten zeeheld van Nederland door haar tegenwoordigheid te eeren. Pap per greep Wilhelmina den reusachtigen lauwerkrans, met zijden linten en de ko ninklijke kroon versierd, in de beide han den en legde hem aan den voet van het beeld. Maar toen zij na haar Moeder de oorkonde teekenen zou, die van de plechtig heid was opgemaakt en nu te Vlissingen bewaard wordt, maakte zij tegenover den burgemeester haar excuus, dat ze zoo slecht schreef. „Uwe Majesteit is zeker wat koud van den regen," meende de Burgemeester. „Ja, ik ben zoo nat als een poes," gaf Wilheimientje ten antwoord. Hoe Koningin Emma rust en stilte verkreeg. 't Waren vermoeiende dagen voor het jonge meisje; en daarom zorgde Koningin Emma, als een verstandige moeder, dat Wilheimientje ook op die feestdagen ten minste niet te laat naar bed ging. Maardikwijls kon ze niet slapen van al het feestrumoer, dat meermalen den hal ven nacht aanhield. Zoo was 't ook eens te Zwolle, 't Jonge Koninginnetje was al te bed, toen de men schen nog zingend door de stad trokken en wanneer ze in de nabijheid van het verblijf der Vorstinnen kwamen, luide juichkreten aanhieven en 't Wilhelmus begonnen te zin gen, telkens weer. Toen kwam de Koningin-Moeder uit haar kamer en zei tot een der officieren: „De Koningin kan niet slapen. Er is zoo veel leven buiten." „Dan zal ik dadelijk de menschen laten wegjagen en het plein door soldaten doen afzetten", antwoordde de officier. En reeds' wilde hij naar buiten snellen, toen Hare Majesteit hem terughield. „Dat zult u niet doen. Wij mogen de men schen, die zoo hartelijk voor ons geweest zijn vandaag, niet onvriendelijk bejegenen." De officier stond verleden. Wat dan? „Ga naar beneden," zei de Koningin, „en vraag vriendelijk om wat stilte. Zeg, dat Koningin Wilhelmina rust noodig heeft en niet slapen kan." De officier ging en bracht het verzoek over. En dadelijk werd het stil. Fluisterend ging het van mond tot mond; „De Koningin slaapt!" en zwijgend trokken de men schen heen naar een ander deel der stad, waar hun feestvreugde 't slapende Ko ninginnetje niet storen kon. Nog eenige herinneringen. Onze Koningin en daarmede ons geheele volk heeft veel aan de thans overleden Vorstin te danken voor de wijze, waarop ze haar kind heeft opgevoed. Spelen in de open lucht, lichaamsoefenin gen, wandelen, dat stond op het program ma van eiken dag. Want Koningin Emma was een verstandige moeder, dio begreep, dat niets voor de gezondheid van een kind voordeeliger is dan beweging en frissche lucht De dagelijksche wandeling werd zoo goed als nooit overgeslagen. Weer of geen weer, Wiilemientje moest er uit; er stond een be paald uur voor en daar werd niet gauw van afgeweken. Ook wanneer ze uit rijden ginig, moest het al heel guur zijn, als 't een gesloten rijtuig zijn zou. Onze Koningin houdt veel van rijden, en ze kan het wht goed. Een span paarden stuurt ze als de beste koetsier. Vroeger za gen de Hagenaars haar dikwijls met haar Moeder, uit rijden gaan. En dat was een aardig gezicht, die twee Koninginnen, waar van de oudste gemakkelijk in haar hoekje leunde en zich gerust aan de leiding der jongste overgaf, die vroolijk babbelend toch met heldere oogen uitkeek en met vaste hand de leidsels hield. Ook paardrijden heeft ze spoedig geleerd; en menig wandelaar in 't Haagsche bosch bleef staan en oogde de jeugdige amazone na, die hem op den vurigen draver voorbij- snelde, zoodat de blonde haren haar na wapperden op den vluggen rit. Toen ze nog klein was, kreeg ze eens van haar vader, don Koning, een paar kleine paardjes cadeau, hitten of pony's, niet hoo- ger van den grond dan zijzelf. De diertjes waren zoo mak, dat ze uit de hand hunner jonge meesteres aten. Wiilemientje was ver rukt met haar cadeau, en waarheen ze ging, moesten do paardjes mee. Zelfs toen Koningin Emma met haar dochter eens in den zomer naar Zwitserland ging, om daar aan de oevers van 't schoone Vierwaldstat- termeer eenige weken in heerlijke rust door te brengen, maakten de paardjes de reis mee. De kastelein van 't hotel te Gersau, waar de Koninginnen toen verblijf hielden, vertelde later, hoe het jonge Hollannsche Koninginnetje met iiaar pony's uit rijden ging. Somtijds wandelde ze er mee door het dorp en hield de makke beestjes aan een lang leidsel vast. In 't begin had ze wel last van de dorpskinderen, die zoo iets na tuurlijk nooit gezien hadden en met het meisje meeliepen; tot de meester in school ze dit verbood, en toen was het ook uit ge weest. Des winters, als er ijs was, ging Koningin Wilhelmina schaatsenrijden. Dat leerde ze al vroeg en ze doet liet nog lieei graag. Op de vijvers in het Haagsche Bosch of op ae ka nalen in den omtrek van Den Haag ging ze rijden met dames en heeren van het hot, die de kunst ook verstonden. Koningin Emma deed niet mee, maar reed of wan delde langs den oever en knikte haar doch tertje vriendelijk toe, als deze met een kleur van pret en van de winterkou vroo lijk naar haar moeder omkeek. Soms gin; de Koningin-Moeder in een slee zitten en liet zich door Wiilemientje voortduwen. Eens, ze was toen vijftien jaar, reed Wil helmina op schaatsen van Den Haag naar Leiden. Ze was de anderen een eind vooruit en kwam aan do sluizen bij Leidschendam, toen ze op eens met de scl/.ats in een scheur haakte en een onzachte buiteling maakte op het ijs. Een oud man, die daar stond, kwam op haar toe en met de woor den: „Kom. juffertje, ik zal je eens helpen!" hielp hij haar overeind en sloeg haar wat af. Met een vriendelijk: „Ik dank u wel!" reed de Koningin verder. Maar wat de oude man verbaasd was, toen iiij zich later op den dag beklaagde, dat hij er nu al zoo lang stond te wachten om de Koningin te zien, die nog altijd niet kwamen hoorde wie 't geweest was, die hij overeind geholpen had! Schoolgaan deed Wiilemientje niet; maar leermeesters had ze wel. De eerste was de heer Gedeking, hoofd eener school te 's-Gra venhage, wien het eerste onderwijs aan de Prinses werd opgedragen. Dat was een eer volle taak en men had er dan ook een be kwaam onderwijzer als den heer Gedeking voor uitgekozen. Tien jaar lang heeft hij Wilhelmina onderwijs gegeven; en meer-, malen heeft de heer Gedeking van zijn aar dige leerlinge verteld, hoe vriendelijk ze al tijd was en hoe gewillig en leerzaam. Alle dagen kreeg ze les, ook ais de vorstelijke familie op Ifet Loo woonde; en zelfs wan neer men naar het buitenland ging, moest de heer Gedeking mee, want het onderwijs mocht niet verzuimd worden. Heel dikwijls woonde Koningin Emma de lessen bij, en altijd was de gouvernante van de Prinses tegenwoordig. Die zorgde dan, dat het schriftelijk werk behoorlijk ge maakt en de opgegeven lessen geleerd wer den. Op die wijze schoot men vlug op. Later heeft Wilhelmina nog andere leer meesters gehad; bekwame mannen, die haar allerlei nuttige kundigheden hebben onder wezen. Dingen, die iedereen weten moet; en andere, welke vooral een Koningin van Ne derland dient te weten. Aan al deze en nog veel meer andere dingen denken we thans weer en we bren gen met diepen eerbied hulde aan de hooge Vrouwe, die zich zulk een wijze Moeder be toonde. Mijn innig geliefde Moeder aan wie Ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op Mij rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voor- beeld na te volgen! KONINGIN WILHELMINA bij de aanvaarding der regeering De Inhuldiging Tan Koningin Wll- Iielmlnn op 6 Sept. 1S9S. Rechts op de foto de Koningin-Moeder. 'Koningin Emma met haar kleindochter Prinses Juliana. Boven: de thans overleden Vorstin als Prinses van Waldeck-Pyrmont (naar een foto van 1878.) Koningin Emma met haar Oemaai 'Koning Willem III. Op 7 Jan. 1870 werd het huwelijk voltrokken I» *'«t ouderlijk paleis der Prinses te Ar o I sen. Links: Koningin Emma als Groot moeder met Prin ses Jullanu i 1900). Koningin Emma als Jong meisje. Links: Koningin Emma met de toen Ji-jarlge Prinses Wilhelmina. H. SI. de Koningin met Haar Moeder bezoek aan Amsterdam. II. M. de Koningin. 'Koningin Emma en Prlnses Juliana tijdens een rijtoer door Am sterdam. Duizenden juichten het vorstelijk trio toe. 'oorraad 40 ct» l.— per bus. II. M. de Koningin-Moeder, naar het bekende schilderij van Willy S lay ter. Beet haar lange leven heeft de thans overleden Vorstin warme belangstelling getoond voor alles wal het N'ederlundsche volk presteerde. tal foto's van bezoeken aan tentoonstellingen. Een twee H. M. Koningin Emma als Itegentes der Nederlanden

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5