Een éénig goede hulp Kerk en School MAAS- EN SCHEL DEBODE ZATERDAG 17 MAART 1934 PROV. STiTEN VAN ZUID-HOLLAND BINNENLAND. DR. STANLEY JONES IN ONS LAND Gemengd Nieuws Wijzigirg van het Ambtenaren- rejlement goedgekeurd Dinsdag lebben do Pnov, Staten van Z.-Hol land te Der Haag een vergadering gehouden. De Vourztter biengt, 'terwijl allen zich van hun zetels hebben verheven, hulde aan de na gedachten! van het overleden Statenlid, den heer j. Kc'tland. Hen doe den vorzitter benoemde commissie tot onderdek van de geloofsbrieven van het Jiit-uwbeh«emde lid mevr. HosVrijman (vaca ture Mr. .Verkeistolt aan de Staten toelating Van mevi. KoaVruman voor. Dit vo>i'stel wordt goedgekeurd. Mevr. HosVriiman wordt binnengeleid en logt de vereischto eedcn af. Aan «e orde is het voorstel van Gedep. Staten ot wijziging van het Statenbesluit van 14 Decmiber laas tot wijziging van het Ambtenaren reyitment. De fleer In "t Veld (s.d.) betoogt, dat de voor gebouw regeling in atrpd is met art. 5 der Grondwet en acnt de nieuwe redactie uit dit oogyant nog bedenkelijker dan de aanvankelij ke. £ulk een regeling levert des te meer bezwa- Jen op, omdat zu ambtenaren kan betreffen, die jaieniang trouw hun piient hebpen gedaan. Voorts uit Spr. staatsrechtelijke bezwaren, gericnt tegen het feit, dat een beoordeeling van het lagere naar het hoogere gezag over gaat net lid van Gedep. Staten, de heer Bolsius frit.J verdedigt het voorstel, o.m. betoogeiido. dat de opportuniteit er voor pleit. Waren de i'rov. Staten niet zeiven tot de t»:ge»n«g gegaan, dan zou (dit lijdt geen twijfel) deze hun dwingend worden opgelegd. Bovendien be denke men, dat de i'rov. Staten reeds ln De cember tot de regeling hebben besloten en dat het nu slechts een wijziging betrett, door de regeering fer wille van de uniformiteit in over Weging geven. U-. i'rov. Staten keurden het voorstel zonder hoofdelijke stemming goed. Aan uo orue is net voorstel van Gedep. Sta ten tot herziening van de salarisregeling voor het provinciaal personeel. De heer Ter Laan (s.d.) zegt, da't ziin partij wel voor een nieuwe salarisregeling zbu kun nen zijn, als zij in vrij overleg tot stand kwam Dit voorstel echter is een gevoig van het feit, dat de staatsmacht ruw wordt misbruikt Achter den voorzi'tterstoel rijst de schim van Minister De Wilde. En achter deze schim rijst een groofe Mephisfofiguur, waarin men den heer Schouten herkent. (Gelach). De heer Schouten (a.r.): Danke schön! Tot nu toe was er alleen een kindertoeslag in de provinciale regeling. Nu komen erbij huwe lijksbijslag, aftrek voor ongehuwden en stand plaatsaftrek. Wü zullen aan het voorstel waarscnünUik niet onze stem kunnen geven. Maar wij erken nen wel de beteekenis van de geleidelijke in voering van de verlaging. De heer De Kanter (lib.) merkt op, dat in ons land de arbeidsvoorwaarden langen tüd door bijzondere omstandigheden vor hebben kunnen kunnen uitsteken boven die in het buitenland. Om de concurrentie 'tegen het buitenland *e kunnen volhouden, heeft de regeering ingegre pen. Men denke aan haar optreden inzake de Joonen van bouwvakarbeiders en van overheids pei soneei. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) zegt. dat men ten allen tijde weer zal kunnen afwu- keri van de thans aanhangige regeling. Daai- om zou het verkeerd zijn, zich door amende menten ten aanzien van de toekomst vast te leggen ten voordeele of ten nadeelc van het personeel Spr. merkt voorts op, dat het college van Gedep. Staten zichzelf had moeten bewaren voor den uitbrander, dien de Minister van bin- nenlandsehe zaken zich verplicht heeft geacht, het college toe te dienen. Als er gemeenten ziin die nalaten, zich aan den nieuwen standaard der loonen aan te passen, is dit deels het gevolg van het feit, dut Gedep. Staten de verlaging van de provinciale salarissen hebben uitgesteld tot 1 April 193*1. Men heeft de rogtering alleen laten staan bij haar streven naar de noodzake lijke aanpassing. Tegen het aanhangige voo:- atel, da't aansluit bij de Rijksregeling, maakt Spr. geen bezwaar. Spr.'s fracfie meent, dat het voorstel, zooals het daar ligt, moet worden aangenomen, voor al omdat er overeenstemming is in het georga niseerd oveileg. De heer Van Walsum (c.h.) zegt, dat ziin fractie over onderdeelen van het voorstel niet eenstemmig denkt, maar dat zij het aanvaardt, omdat het één geheel is en Prov. Staten achter Gedep. Staten moeten staan. De heer Schijthuis (v.d.) zegt, da't z(jn fractie met het voorstel meegaat. Besluiten Prov. •Staten niet tot zulk een regeling, dan zal de regeering hen er toch toe dwingen. Voor het Voorstel pielt, dat het georganiseerd overleg ermee instemt. De heer Kersten (St.-Ger.) zegt dat de sala risverlaging per l Januari 1935 volledig moet werken. De heer Jansen Maneschijn (A.R.) betoogt, dat de voorgestelde salarisregeling goed is en voldoende voor het personeel. Men zou zelfs kunnen zeggen, royaal. Maar de fractie heeft bezwaar tegen invoering van het stelsel van persoonlijke toelagen aan 320 van de 390 amb tenaren, die de provincie in dienst heeft. Spr.'s fractie zou tegen een overgangsbepaling nie: zUn, als het een werkeliike overgangsbepaling was, met een afloopend bedrag. Wjj kunnen er niet aan meewerken boven het salaris een toelage aan ambtenaren uit te keeren, gaande boven de waarde van het. werk, dat zij doen. De heer De Visser (C.P.) kan niet meegaan met het voorstel van Ged. Staten. In het stand punt van Ged. Staten ten aanzien van de sa larissen der hoogere ambtenaren ziet spr. een klasse-bevoorrechting. Verdediging van Gedep. Staten De heer Bolsius (Ged. Staten) meent, dat het Van zelf spreekt, dat er verschillende deside- vata overblijver. Veltr critlek was gericht op d<= olitiek der Rüksregeering en behoort dus in dit college niet thuis. Wat het behoefte en, ment betreft, wijst hij erop, dat dit ook is ingevoerd in het ambtenarenreglement. Het wordt nu slechts gecontinueerd. Principieel is deze zaak beslist. Het voor stel beoogt een algelieele aanpassing bü de Rijksregeling. Dc strijd, die bestond tusschen Ged. S'taten en de regeering, had niet dien omvang, welken de lieer De Kanter daaraan gaf. Het gecshil ging eenvoudig over den datum van invoer'na. De besparing, die hier verkregen wordt, bedraagt 12 a 14 pet. van den salarispost. Het resultaat, dat bereikt is in het georganiseerd overleg, is voor Ged. Staten een belangrijk punt geweos't. Men moet dit overleg Zijn waarde geven, die het toeko-mt. Spr verdedigt vervolgens eenige salarispos- ten en betoogt, dat zooveel mogelijk is reke ning gehouden met den bestaanden toestand. Door de overgangsbepalingen wordt het ge- makkelilker gemaakt, zich aan 'te passen. Spr. dringt erop aan, de voorstellen als één geheel te beschouwen, die zonder wijziging woiden aangenomen, met het oog op de overeenstem ming, bereikt in het georganiseerd overleg. De algemeene beschouwingen worden ge- Sloten. Amendementen Bit art. III verdedigt de heer J. ter Laan '(S.D.A.P.) een amendement met de strekking- de door Ged. Staten voorgestelde versterking Van het behoefte-element in de salarisregeling tegen te gaan. Het amendement wordt verworpen met 50 tegen 24 stemmen. Een amendement-Ter Laan om bij den Standplaats-aftrek geen verschil te maken bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke han den weer spoedig gaaf, zacht en blank. DE A.R. KAMERFRACTIE EN DE WINKELSLUITINGSWET Op een „praatavond" van de A.-R. Kies- vereeniging te Hoorn heeft het Kamerlid Chr. van den Heuvel, naar de „Stand." me dedeelt, in antwoord op vragen betreffende het ontwerp-Verschuur tot wijziging der Winkelsluitingswet meegedeeld dat deA.-U. Kamerfractie zich zal verzetten tegen de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag. De fractie acht dit ontwerp niet atleen strijdig met haar beginselen, maar be schouwt het ook als een inbreuk op den „godsvrede" bij het optreden van het kabi- net-Colijn gesloten. De eensgezindheid van het kabinet betreft, aldus de heer Van den Heuvel, met deze wijziging maar een andere aangelegenheid DE VLIEGENDE HOLLANDER MINISTER COLIJN NAAR INDIE Het schijnt dan nu vast te staan, dat de Minister van Koloniën in Mei met de „Zil vermeeuw" naar Indië zal vliegen. Zoo zal hij den naam van „flying Deutchman", dien men hem op de Lon-densohe conferentie gal, gestand doen. Daar zit ongetwijfeld iets sportiefs in, dat spreken zal tot de sneller kloppende jonge harten, maar de Haagscho briefschrijver van de Tij d ziet bezwaren. Allereerst, zoo schrijft hij, vraag ik mij a*. of deze vlieg tocht, die bovendien in een bijzonder snel tempo zal worden volbracht, net zoovele gevaren met zich meebrengt voor den Mi nister-President in een zeer bewogen tijd. waarin bet, indien hij ons ontviel, de groot ste moeilijkheden zou opleveren, om hom te vervangen, dat zij eigenlijk wel gewaagd mag worden. Dr. Colijn zal begrijpen, dat ik, dit zeg gende, niet weger om h-uJde te brengen aan zijn moed en daadkracht, en zelfs door uiting te geven aan mijn bezorgdheid uitdrukking geef aan mijn gioote waardeering voor zijn persoon, ook als hoofd en leider van hot KabLiet. DE PRINSES OP DE JAARBEURS EEN ONVERWACHT BEZOEK Woensdagochtend cira elf u. is Prinses Ju liana in Utrecht gearrivee "d, voor een be zoek aan dc Jaarbeurs. De Prinses, die per auto aankwam, was vergezeld van baron Raud en freule Bentinck. Ze droeg een steen rooden nu ntel, afgezet met kraag en man chetten van zwart bont, en zwarten vilthoed. Het bezoek van de Prinses was geheim ge houden, zoodat 't voor 't Utrechtsche publiek zoowel als voor de Jaarbeursbezoekers een verrassing was. Toen de auto met standaard voor het Jaarbeursgebouw arriveerde, liep onmiddellijk het publiek te hoop, doch werd door de politie op eenige afstand gehouden. De Prinses werd begroet hoor den voorzitter van den Raad van Teheei, den heer F. H. Fentener van Vlissingen, en de secretaris generaal, den heer W. Graadt van Roggen. Ook de burgemeester Mr Dr G. A. W. ter Pelkwijk, was ter begroeting aanwezig. Onmiddellijk werd met het bezoek eon aanvang gomaakt. De Zwitsersche afdeeling, welke in een apart paviljoen op het Vree burg is ondergebracht, trok allereerst de aandacht. Daarna werden de inzendingen der Oostenrijksche spoorwegen en de groep bouwmaterialen in oogenschouw genomen. Vervolgens bez'chtigde de Prinses in de vaste jaarheursgeoouwen verschillende stands. Die der V.V.V. i.ad haar speciale aandacht, evenals de gewestelijke inzending van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier werd inzonderheid de a-beid der kantwerk sters bezichtigd. Eveneens werden nog be zocht de Belgische en Fransche secties; de stand van net Staatsbedrijf der P.T.T. en de ko'oniale afdeeling. Het bezoek duurde tot 12.15 uur. Daarna werd de Prinses, aan wte bloemen werden aangeboden, ontvangen door den Raad van Beheer, terwijl zij omstreeks half een weder naa- het Loo vertrok Ook bij het vbrtrek werd door het publiek voel belangstelling getoond. 'tusschen groepen van personeel wordt ver worpen met 50 tegen 25 stemmen. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat hU zich niet kan vereenigen met art. XIV, volgens het welk de salarisregeling niet onmiddellijk zal doorwerken voor het overgroote deel der amb tenaren. Hij dient een amendement in om 'te bereiken, dat nu 3 jaar de salarisregeling vrij wel over de heele linie gaat doorwerken door een afloopende schaal toe te passen bij den toeslag, die gegeven wordt. De heer J. ter Laan bestrijdt dit amendement op psychologische grinden. De heer v. Walsum (C.H.) acht de regeling van Ged. Staten bpter dan het amendement. Deh heer Bolsius (Ged. Staten) bestrijdt hef amendement. HU dringt er nogmaals op aan, het voorstel ongewijzigd aan te nemen. Over dit punt is in het georganiseerd overleg met moeite overeenstemming bereikt. De heer Schouten repliceert. De heer De Kanter (Lib.) verklaart, dat zijn fractie tegen het amendement zal stemmen omdat het de ambtenaren in een deprimeeren- den toestand brengt. Het amendement wordt verworpen met 51 tegen 20 stemmen. De verordening in haar geheel wordt goed gekeurd met 51 tegen 26 stemmen. Tegen: S.D.A.P., C.P. en R.S.P. De vergadring wordf gesloten. Dr Stanley Jones Een der nekanleldc. wagens op het spoorwegkruispunt Herflen^-Veldhoek, waar een locomotief met tender ontspoorden, terwijl personenwagens, goederen- cn bagagewagens prnstig leerden beschadigd. Dinsdag is de bekende zen-deling Dl' E. Stanley Jones met een K.L.M.-vliegtuig uit Londen op Waalhaven gearriveerd, 0111 een bezoek van ongeveer tien dagen aan Nederland te brengen. Des middags sprak hij redds in een samen komst in Den Haag, waar o.a. de Koningin en Prinses Juliana aanwezig waren, en des avonds rekende Rotterdam liet zich tot een eer hem to mogen begroeten. Ook in verschillende andere plaatsen vierde hij 't. woord. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: Spr. begon met te zeggen, dat als we geen Christelijke zendelingen meer kunnen uit zenden. we metterdaad geen Christenen meer zouden zijn. De Waarheid gaat van mensch tot mensch, en als 't Christendom niet voor de heele we reld geldt, dan is 't niet meer waar. Maar bij de uit voering komen dc bezwaren. Men zegt bijv., dat de zending de gods dienstige zijde is van het Wester- sche imperialisme en dat er bij de Christenen is een meerderheidsgc- gevoel. Daarin is vee) waars. Men heeft China onrechtvaardige verdragen op gelegd om de behandeling van zendelingen. Geen natie, die zichzelf respecteert, kan dat laten voortgaan. Men heeft gezegd, dat in Afrika eerst de blanke de Bijbel had cn de zwarte het land, maar dat dit later omge keerd werd. Toch is spr. blij, dat de verbinding met politiek imperialisme nu voorbij is. Het gaat nu van volk tot volk, zonder te letten op ras. De innerlijke drang is nu bij de zou ding aanwezig om de onrechtvaardige ban den te breken. De conferentie te Jeruzalem heeft die verscheurd. Toen heeft men ge vraagd de militaire bescherming der zende lingen weg te nemen. Dat gaf de zending haar eigen wapen terug: de overwinning te behalen door het Kruis. Het is dom, zoo vervolgt spr., de men- schen naar hun kleur te onderscheiden. Iedereen mag gelooven, dat zijn eigen kleur de beste is. Er moet weer komen eerbied voor de mensch als mensch, zonder te let ten op de kleur. Dc eenige manier om iemand te verlagen, is het zich zelf ook te doen. Wil men hooger komen, dan moet men zelf bukken en anderen omhoog helpen. Als de blanke anderen dient, zal dit ras hot grootste zijn Sommigen zeggen verder, dat de Kerkwi! overheersehen. De Kerken willen door de Zending toenemen in aantal en macht. Ook daar is veel waarheid in. We zijn vaker ver tegenwoordigers onzer Kerk dan van onze Meester Spr. heeft Christenen en niet-Chris tenen, Hindoes, Mohamedanen en anderen bijeen geroepen tot de Ronde Tafel-conferen ties om te zamen de religie te bezien. Op die conferenties heeft men gevonden, dat God nooit uitsluitend door één Kerk werkt De Christelijke solidariteit is noodig. Men hoeft niet iets op te geven, maar moet iets geven. Anderen zeggen, dat er een geestelijke overheersching dreigt Ook daarvan vreest spr., dat er in dé Zending wel iets is. Dc studenten hooren in Amerika als ze de Uni versiteit verlaten, dat ze leiders zijn. Maar dan zijn ze verbaasd, dat men ze niet volgt De leider zegt: ik leid, volgt gij. Maar Jezus zei' Wees dienaar. Die verliest zichzelf. F.n dan kan hij een nieuw leiderschap vinden. De wereld heeft genoeg van de leiders, maar komt om door gebrek aan dienaars. Het Oosten heeft geen plaats meer voor lei ders, maar wel voor dienaars. Geestelijke overheersching slaagt dus niet. Weer anderen zeggen, dat het geestelijke onbeschaamdheid is. als men mênschen naar het Oosten zendt, terwijl het Westen nog vol is van onopgeloste problemen. Nood zakelijk is evenwel, dat we trouwer Chris tenen worden. Spr. hoopt, dat het Oosten nog eenmaal menschen geve, om te helpen het Westen te evangeliseeren. Dan zullen alle landen geven en ontvangen. Dan zat er geen meerderheids- en geen minderhoidkge- voel zijn. Spr. wil dan Gandhi's bezwaren tegen de Zending naar voren brengen. Deze wil geen proselietenmakerij Maar dat is ook niet het doe| dor Zending. Bekeering is een fundn- menteele verandering. Doch er moet ook een overeenstemming zijn tusschen uiterlijk en innerlijk. Gandhi zegt verder, daf praten over deze dingen geen nederigheid verraadt. Iemand vroeg hem: wat denkt ge van Stanley Jones'? Hij zei: hij is ernstig en goed. maar hij is te zeker van zijn standpunt en dus ontbreekt hem nederigheid. Gandihi denkt, dat gods dienst een poging is om zichzelf te beheer- schen. Doch spr. meent, dat het een gave is. die van God verkregen is. God nam spr. aau toen zijn leven failliet was. Genade maakte zalig en dat was Gods gave. Er is een groote opvoedende kracht in het Christendom, maar in dc diepste zin is het een gave Gods Er niet van te spreken zou verkeerd zijr. Gandhi's verdere bezwaar is, dat men er niet van spreken moet, maai' de godsdienst moet beleven. Er is ook veel te vee] gepraat in het Christendom. Een Chinees zei, dm hot Christendom een prachtige praatiesgods- dienst is. Iedereen zag, dat Christus de menschen liefhad. Niet zooals een Indiër zei, die uit Engeland terug kwam: als de men schen m'n ziel wat minder en mij wat meer lief hadden gehad, was ik misschien eer: Christen geworden. Jezus bracht het Woord mot Zijn daden èn Zijn ziel èn Zijn woor- den Een waar Evangelist is het met "nee1 Zijn persoonlijkheid. Spr. zet daarna nog uiteen, dat Christus de grondslag moet zijn en dat bij Hem de vooruitgang begint Hij vraagt van elke generatie steeds meer. Hij is niet een weg. maar d e weg. De. wereld heeft Hem thans hard noodig. De fleuren ziin open. maar onze onmacht hindert ons. Christus is de eenige macht, die de wereld redden kan. Spr. kan die boodschap onbevreesd brengen, omdat hij niet meer het geloof vasthoudt, maar het geloof hem vasthoudt gesproken. GOEDKOOPE PAASCHTELE- GRAMMEN Op dezelfde wijze als met Kerstmis en Nieuwjaar zullen ook tijdens de a.s. Paasch- dagen goedkoope gelegeraheidstelegrarnmen kunnen worden gewisseld. Gedurende 24 Maart—2 April a.s. kunnen Paaischtelegram- men met vasten tekst worden verzonden naar Noord-Amerika en Mexico. De afzen ders kunnen daartoe op het telegraafkantoor kiezen uit veertien teksten in Nederlandsch of Engelsch, of voor Mexico ook in het Spoansch. Prijs, ongeacht d.en gekozen tekst en met inbegrip van adres en ten hoogste vijf woorden voor onderteekening, voor Noord-Amerika 2.50 cn voor Mexico ;f 4,20. HET TARIEF DER INKOMSTENBELASTING VERHOOGDE KINDERAFTREK. Een verlichting voor groote gezinnen. Aan het verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp technische herziening van het tarief der inkomstenbelasting worJt ontleend: Bij het mondeling overleg met den mi nister van Financiën is de vraag opgewor pen of het niet mogelijk zou zijn om, al thans voor de grootste gezinnen, tot een eenigszins verhoogden kinderaftrek Ie ko men. Nadere overweging van deze aange legenheid heeft er toe geleid, dat de minis ter alsnog een wijziging in art. 1 van het ontwerp heeft gebracht. Deze wijziging, die een verhooging van den kinderaftrek voor gezinnen met meer dan vijf kinderen betee- kent, beoogt tevens een technische verbete ring in de bestaande regeling van den kin deraftrek. Het offer, dat deze wijziging voor 's Rijks schatkist vraagt, zal voor de inkomstenbe lasting f 200.000 bedragen en voor de hoofd som der gemeentefondsbelasting een gelijk bedrag. Ten slotte zegt de minister nog in ver band met wensehen in de commissie gpuit dat een verruiming van den kinderaftrek noodgedwongen za) moeten wachten, totdat het mogelijk zal zijn Iiuar door te voeren, zonder dat daartegenover elders in liet ta rief der inkomstenbelasting een equivalent zal moeten worden gevonden, Dan zal het mogelijk zij cenerzijds een verlichting van druk voor de groote gezin nen over de geheele lijn te bewerkstelligen anderzijds de bezwaren te ontgaan, waartoe het in het verslag opgenomen stelsel aan leiding geeft. De minister betreurt liet, dat hij in dezen tot geen andere conclusie heeft kunnen komen. Het zijn echter uitsluitend de moeilijke financieclo omstandigheden van dezen tijd, die daarvan de oorzaak züu. DR A. F. PHILIPS 60 JAAR Woensdag herdacht de heer Dr A. F. P li i I i p s. de bekende Eindhovcnsche groot industrieel, zijn GOsten verjaardag Dr. Philips, die een commercieeie opleiding ontving en aanvankelijk te Amsterdam cn to Londen in den Effectenhandel werkzaam was, weid in 1895 door zijn vader cn broeder naar Eindhoven geroe pen, om zich ai- daal' met de com mercieeie leiding van do toenmali ge firma Philips cn Co. te belasten, een be drijf, dat nog in de opbouw-periode ver keerde. Voor de firma heeft dr. Philips ont zaglijk veel gereisd, tot iu Rusland toe waar hij er in slaagde de productie van oen geheel jaar van do hand to zetten. In 1912 werd de oude firma omgezet in de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, en werd de heer Philips daarvan mede-direc teur. In 1928 erkende de Ned. Handelshoogo school te Rotterdam zijn /ei-diensten door hem honoris causa tot doctor in de handels wetenschappen te benoemen. Zaterdag zal to Eindhoven de officieele huldiging van den jubilaris plaats vinden, hij welke gelegenheid er te Eindhoven een aantal feestelijkheden zal plaats vinden. Dr Philips heeft Woensdag op Huize De Laak een stroom van telegrammen ontvan gen. waaronder van Prins Hendrik en van den Minister-President Dl'. H. Colijn. Ook op het kantoor der N V. waren vele telegram men en b'oemstukken aangekomen. De officieele viering van daa 60sten ver jaardag van Dr. Philips, benevens het 40- jarig bestaan der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken heeft Zaterdag 17 Maart a.s. plaats. VOORZITTERSCHAP S.D.A.P. VORRINK EENIGE CANDIDAAT Uit de meded-eelingen van het Partij-secre tariaat der S.D.A.P. over de candidoatistel- ling voor bestuursfunclies blijkt, dat Koos Vorrink de eenige candidaat voor het voor zitterschap van de S.D.A.P. is, die zich be reid verklaard heeft een candidatuur te aan vaarden, meldt liet „Volk". Overeenkomstig de statutaire bepalingen staat thans vast, dat Vorrinik op het Paasoh- congres bij enkele candidaatstclling voor verkozen zal worden verklaard. ALGEMEENE VERGADERING DER CHR. HIST. UNIE OP 6 APRIL TE UTRECHT Statutenwijziging en bestuursverkiezing De algemeene vergadering van de Chr Historische Unie zal plaats hebben op Vrij dag G April a.s„ des vonniddags om half elf, in Tivolj te Utrecht. De agenda vermeldt, behalve de openings rede van den voorzitter, behandeling van de voorstellen van het Hoofdbestuur tot wij ziging der Statuten, en van de voorstellen der Afdeelingon, voorzoover deze met het voorstel van het Hoofdbestuur verband houden. Voorts zal er plaats hebben verkiezing van vijf leden van het Hoofdbestuur, we gens de periodieke aftreding van de heeren VV. F. C. van den Broek en J. ter II aar en van mej. rnr. C. F. Kat z, als mede ter vervulling der vacaturen, ontstaan door het bedanken van Prof. Dr. J. R. S 1 o- t e m a k e r d c Bruine en het overlijden van mi', dr. N. G. V e 1 d h o e n. Door het Hoofdbestuur worden aanbevo len de drie aftredende leden, en, voor de vervulling der twee vacaturen, Jhr mi'. D. J. de Geer (aftredend, als gekozen dooi den Kring 's-Gravenhagej, en voorts de hee ren Prof. Dr. T. L. Haitjema, Groningen, Jhr. F. J. E van Lcnnep, Amsterdam, Ds A. M. M. Odé, Koudekerk, Ds. C. J. v. P a a s s e n, Zutphen en Prof. Dr. d e Zwaan, Leiden. BRUG OVER DE OUDE MAAS Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben afgekondigd het besluit van Prov. Staten om het reglement van politie voor de scheep vaart over de Oude Maas, verbindende de Hoetosche Waard met liet eiland IJssel- monde en voor de passage over die brug in te trekken. EEN REMBRANDT ONTDEKT Voor enkele guldens gekocht Naai- uit Kopenhagen bericht wordt, ont dekte iemand in een kunsthandel aldaar een klein geschilderd portret in donkerbruine kleuren, dat niet van groote waarde schoen. Hij kocht het voor enkele guldens. ITet is nu onderzocht door dr. Kari Madsen een RembrandLdeSkuadige. Deze verklaart, dat heit een oolite Rembrandt is. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Den Bommel (Flakkee), van Rootselaar te H'agestein. Te Workum (vac.-J. P. E. C. Eerhard), F. J. Broeyer te Woerden. Te Sexbierum (toez.), H. W. Lovink te Gramsbergen. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Oldekerk, cand. J. van der Sluis te Amsterdam en cand. D. van der Wielen te Boornbergum. Beroepen: Te Lunteren, cand. W. C. van den Brink te Hilversum. Te Arnhen. (3de pred. pl), J. C. J. Kuiper te Oost- en West-Souburg. Te Dokkum (vac.-wijlen J. P. Klaarhamer), W. Tom te Sappemeer. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Aalten, W. Heerma te Aals meer. Bedankt: Voor Amersfoort, L. S. den Boer te Leerdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Aagtekerke, A. de Blois te Dirksland. Bedankt: Voor Dordrecht, A. de Blois te Dirksland. ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Op Woensdag 14 Maart is een buitengewone vergadering der Ned. Herv. Kerk te 's-Graven- hage gehouden. De President, Dr. G. J. Weijland, pred. te Veere, opent de vergadering, door alle leden bij gewoond, met gebed. In behandeling wordt genomen een zaak, de kerkelijke rechtsspraak betreffende Na afhandeling hiervan worden eenige spoed- eischende zaken, onder meer het Reglement op het Hooger Ongerwijs, het Reglement op het Examen, het Reglement op de Predikantstrakte- menten, en de Synodale Fondsen betreffende, af gedaan, alsook eenige Staten van kosten. Er zal een oproeping van predikanten voor de benoeming van een secundus van den Secretaris der Synode worden gedaan, waartoe aangifte tot 1 Mei kan plaats hebben. Besloten wordt de oproeping voor reserve-leger- predikanten te herhalen: Na rondvraag en resumtie der notulen sluit de President de vergadering met dankzegging. De voorjaarsvergadering der Alg. Syn. Com missie der Ned. Herv. kerk ral 8 Mei onder voor zitterschap van Dr. G. J. Weyland worden ge opend. 87 JAAR VACANT Te Een (Dr.) had de Geref. Kerk van 1S46 1847 tot predikant Ds. J. Mekkes. Sinds dien tijd is de Gemeente vacant. Thans zal d-e vacature weer vervuld worden. In combinatie ir.et Veen- huizen is beroepen cand. P. van Til te Enumatil. die dit beroep heeft aangenomen. Dit :s zeker wel een zeldzaamheid in de Kerken: een vacature na 87 jaar weer vervuld. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van den Christelijken Godsdienst, benevens in de geschiedenis van het Gereformeerd Protestantisme. D r. J. N. Bakhuizen van den Br in k, predikant der Nederl. Her vormde Gemeente te Kralingen (Rot terdam). De nieuwe hoogleeraar, die dus de vacature- Eekhof zal vervullen, is in 1896 als zoon van den laiteren (en thans gepensioneerden) secretaris der Alg. Synode Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink geboren, in 1919 candidaat tot den Heiligen Dienst en op 8 Augustus 1920 te Nieuw-Dordrecht predi kant geworden. Daar heeft hij vier jaar gestaan, vervolgens heeft hij een beroep naar Winterswijk aangenomen, waar hij vijf jaren gebleven is, en sinds 12 Mei 1929 is hij een der drie Hervormde predikanten te Kralingen. Dr. B. v. d. B. behoort tot de ethische richting. Wat zijn wetenschappelijk werk betreft: Prof. Bakhuizen van den Brink is in 1923 bij Prof. Pij per te Leiden gepromoveerd op een proefschrift ,De oud-Christelijke monumenten van Ephesus. epigrafische studie". Voorts heeft hij zich in het algemeen, zonder een nauwe specialisatie, met on derwerpen uit de geschiedenis van het Christen dom, meest het oude Christendom, bezig gehouden en b.v. een werk over de catacomben geschreven; hij heeft bijdragen geleverd aan het „Nederlandsche Archief voor Kerkgeschiedenis" en het „Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur". Een referaat over de „Kerk en het moderne le ven", dat hij Voor de Moderne Predikantenverga dering heeft gehouden, is in „Stem des Tijds" het licht verschenen. 10 JAREN LANG HOOFDPIJN Hel middel dat na enkele maanden reeds hielp. Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft: „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpijn met gal- brakingen en men zeide mij, dat voor mijn kwaal geen genezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen .Salts en ik dacht: Laat mij dit middel eens prob eren. Ik neem nu sinds enkele maanden in liet eerste kopje thee Kruschcn Salts in en kan U mededee- len, dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb. Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets ge bruiken. Ik ben nu met dit Kruschcn Salts veel beter." Mej. J. A. v. L., Den Haag. Hoofdpij non en dergelijke klachten, zoo als slechte eetlust, neerslachtigheid, zenuw achtigheid, enz., vinden meest hun oorzaak in te trage, onvoldoende werking der inwen dige organen. De voedselresten worden niet volledig uit het lichaam verwijderd en schadelijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver .naken en den ge- heelen gezondheidstoestand ondermijnen. De verschillende zout *n in Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan, zoodat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijksche dosis" houdt 1 inwendig zui ver en schoon, l'w bloed wordt weer helder en frisch: hoofdpijn en andere klachten zul len spoedig en voorgoed verdwenen zijn. En al gauw zult L het „Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralenden levens lust, onvermoeibare energie en onverstoor bare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Omzetbelasting inJjegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) ONDBR ZIJN KAR GEDOOD Te Roggel (L.) had de 25 jarige W. D., tenvijl hij met zijn kar naar huis reed, na bij Heihuize het ongeluk onder zijn kar te raken. Met zware kneuzingen werd hij op genomen. Hij overleed spoedig aan de ge volgen. BIJ HET TURNEN GEWORGD Een 12-jarige knaap te Geulle (L.), die thuis turnoefeningen hield, had daarvoor ringen on louw op den hooizolder van de ouderlijke woning aangebracht. Bij Pen de zer oefeningen raakte zijn hoofd op onver klaarbare wijze verward in de touwen, met het gevolg dat de jongen gewurgd werd. Eerst des avonds werd hij daar gevondea DOODELIJKE VAD Te Middelburg is in het gasthuis een man overleden aan de gevolgen van verwondin gen die hij bekwam, toen hij voor korten tijd in zijn woning van tie trap viel, SPOORWEG-ONGELUK BIJ ZWOLLE Hedenmorgen 7.15 uur heeft door nog on- bekende oorzaak op het kruispunt Herfst straatVeldhoek nabij Zwolle een spoor wegongeluk plaats gehad. De eerste trein, welke om 7.02 uur uit Zwolle vertrekt naar Stadskanaal is even voorbij den wissel daar ter plaatse ontspoord. De locomotief en ten der ontspoorden; de drie personenrijtuigen kantelden en werden ernstig beschadigd, evenals de goederen- en bagagewagens. De personen in den trein bekwamen geen noe menswaardige kwetsuren. Van Marienberg 'is een locomotief met rijtuigen gekomen om passagiers en goede ren verder te vervoeren in de richting Coe- vorden. Zoolang de lijn nog niet vrij is zullen da reizigers per motorwagen van Zwolle naar Herfststr.-Vcidhoek en vandaar per trein naar OmmenCoevorden cn verder worden vervoerd. Reizigers van Zwolle naar Meppel moeten bij de plaats van het ongeval overstappen. De lijn Ommen—Coevorden zal vermoede lijk lieol den dag versperd blijven. MISLUKTE ROOFOVERVAL DOOR DE ASCHBAK Te Eindhoven is een tot dusver on bekend persoon liet Correspondent schap ven de Nederlandsche Bank aan de Dommelstr. binnengestapt. De man liep onverwacht toe op den op dat tijdstip alleen aanwezigen veertig- i jarigen bankbediende Seller, en bracht dezen met een looden buds ©en slag i op het hoofd toe. De bediende liad de tegenwoordigheid van geest een twee den slag af te weren cn alarm te maken door een aschlbak door liet venster te werpen, waarop de indrin- j ger ijlings de vlucht nam. Er wordt niets vermist. De polit/e tracht den man, wiens signalement bekend is, op te sporen. Nader wordt gemeld: Des nachts is ié Wassenaar nabij Den Haag de dader van den roofoverval in liet correspondentschap der Ned. Bank door eeV inspecteur van politie gearresteerd. De dader is een zekere Clairon woonachtig te Strijp. C. heeft een week geleden ook reeds een bezoek aan de bank gebracht. Na de overvaL te hebben gepleegd heeft hij den trein naar Den Haag genomen om een alibi voor te wenden. C. is naar Eindhoven overgebracht. Hij heelt een volledige bekentenis afgelegd. BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD Te Geffen (N.-Br.) heeft een zware brand gewoed. De brand was ontstaan in de boe renwoning, bewoond door de gezinnen Van Bergen en Van der Leest. De geheele boer derij iasmede inboedel en landbouwgereed schappen werden een prooi der vlammen. Door den krach/tigen wind sloeg de brand spoedig over op de groote boerderij van "au Kraay, waar liet vee bijtijds kon worden gered. Een groot deel van den inboedel, als mede de landlbouwinventaris werden ook hier een prooi der vlammen. Een derde boerderij, welke eveneens reeds vlam had gevat, kon door het krachtig optreden der bewoners nog worden gespaard. Alles was slechts laag verzekerd. De brandweer van Geffen verscheen -let ter plaatse, omdat er geen blusohwater aan wezig was. De brandweer van Oss rukte uit, doch bemerkende, dat de brand bulten de gemeente woedde en haar hulp niet was ingeroepen, keerde ze spoedig terug. Te Heeze (N.-Br.) is de kapitale boer derij van H. Brouwers geheel afgebrand. De bewoners moesten in nachtgewaad vluch ten. Twee koeien kwamen in do \ia.mm n om, eenige varkens, die brandwonden had den bekomen, moesten worden afgemaakt. De inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. GOED VLEESCH WERD ONTTROKKEN BUSSEN AANGEVULD MET AFVAL Naar wij vernemen heeft de Rotferdam- sche Centrale Reeherohe, die onlangs met zoo goed gevolg de fraudes met bacon van de Ned. Varkens Centrale heeft achterhaald, thans een ernstig onderzoek onderhanden betreffende fraudes met vleesch van dc Crisis Rundvee Centrale. Gebleken is, dat in één bepaalde vleesch- warenfabriek, die crisis-rundvee „inblikte" goed vleesch werd achtergehouden en voor normale prijzen verkocht, terwijl slechtere kwaliteit in plaats daarvan werd opgekocht en in de blikken verwerkt. In verband daarmede zijn gister op het Amsterdamsche abattoir drie koeien, af- komsig uit Cuyck, d o aanvankelijk waren gekocht voor dc C.R.C. in beslag genomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5