ORGAAN signo vinces ZATERDAG 17 MAART 1934 (49 E JAARGANG N°. 4042 GROEN VAN PRINSTERER EN 1871 HET BETH1SDA-Z6EKENHU1S Voornaamste Nieuws. Uitkomst voor Flakkee MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken W O k N S I) A (I en ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per laar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Ad verten! lén 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pet regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Wij stelden onze lezers reeds op de hoogte met het verschijnen van de be langwekkende studie van Prof. G. M. den Hartog over „Groen van Prinsterer en de Verkiezingen van 1871". Het is ons een bijzonder voorrecht dit boek den lezers aan te mogen bevelen. Voor allen die hun hart verpand hebben aan de anti-revolutionaire beginselen zaï dit boek een kostbaar bezit zijn. Uit dit geschrift blijkt zoo duidelijk, dat de daad van Groen om te breken met de „vrien den" in de Kamer en daarmee het isoic- ment van de Christelijk historische rich ting te proclameeren, voor ons vaderland van 't hoogste belang is geweest. De politieke situatie van heden, 1934, is daarvan niet los te zien. De anti-revolu tionaire, christelijk-staatkundige gedach ten, waarvoor Groen van Prinsterer de groote strijder is geweest, beheerschen thans de staatkundige actie van overheid en volk. Het tijdstip, waarop de fa. Kok te Kampen dit boek uitgeeft, is buitenge woon geschikt, de lauwen in ons midden zullen wakker geschud worden en de ijver, die er gelukkig nog gevonden wordt, zal een stimulans krijgen van niet geringe beteekenis. Hoe helder worden ons door dr. den Hartogh voor oogen gesteld de moeilijke beslissingen, welke in de jaren 1870, 1871 door Groen genomen moesten worden. „Van 1853—1857. in 1866. in 1868, in 1869 en tot op Mei 1871, telkens weer opnieuw", zoo schrijft dr. den Hartogh, „en eigenlijk altijd door, hadden invloed rijke geloofsgenooten hem tegengewerkt, teleurgesteld, in den steek gelaten, ver loochend, als overdreven en onpractisch. den zoo hoog noodigen steun in de lei ding van het geloovige volksdeel ont houden. Ook onder de vleiendste betui gingen van hoogachting voor zijn per soon en werk. Zou iemand hem hard hebben kunnen vallen, wanneer hij in stille berusting of in arren moede het veld geruimd had? Het zou dan echter, naar den mensch gesproken, gedaan geweest zijn met de Antirevolutionaire of Christelijk-histori- sche partij. Met pak en zak zouden de „vrienden" overgegaan zijn naar het conservatieve kamp. En de geloovige kiezers en niet-kie- zers, die zoo hoog opzagen tegen de vrome, rijke edellieden en patriciërs met hun moreelen en finantieelen steun voor de oprichting en instandhouding van Christelijke scholen en ten bate van on derscheidene Christelijke belangen, zij zouden den toch al zoo weinig ontwikkel den zin voor politieke zelfstandigheid geheel verloren hebben en feitelijk inge lijfd zijn in de futlooze, aftandsche, con servatieve, d.i. inconsequent-liberale partij of meer nog dan voorheen de staat kundige zaken aan „de wereld" overge laten hebben. Kuyper was nog te zeer in opkomst, had nog te weinig overwicht, om in dit kritieke tijdsgewricht beslissend in te grijpen. Hulde aan Groen, die den h oogen moed nam, om nieuwe miskenning en ver guizing te trotseeren en met niemand en niets sparende openhartigheid alle lauw heid en flauwheid, alle halfheid en vrees achtigheid, alle eigenwijsheid en tegen strijdigheid te veroordeelen. Eere aan den grijsaard, die terwille van het volk, dat hij liefhad en dat hij in het spoor van Gods geboden wilde ge leid zien ook op politiek terrein, zijn vol gelingen tot zelfstandigheid opriep tegen over alle andere partijen en aan dien ver nieuwden oproep bijzondere kracht bijzet te door de geruchtmakende daad van zijn breken met de vrienden, die eigenlijk al lang met zijn leiding gebroken hadden. Door deze daad hervond de kern van de christelijk-historische richting zichzelf, wist haar pers, die door allerlei banden aan de „heeren" verbonden was, weer goed, waaraan zij zich te houden had, kwam mede door haar onderlinge har monie nieer bewustzijn van eigen betee kenis en meerdere bezieling voor het eigen doel in de gelederen, en werd door 't ont plooien van eigen banier ondanks de aan vankelijke geringheid van getal respect afgedwongen aan den tegenstander." „De overwinning op de liberalen zou niet behaald worden door de conservatie ven. maar door de Anti-revolutionairen met de R.-Katholieken, die zich bij alle 'blijvend groot verschil steeds meer be wust zouden worden van hetgeen zij gemeen hadden in den strijd tegen hen, die den godsdienst van het staatser. wilden verwijderd houden. In 1871 was de victorie nog ver. Maar door Groens „stout en gelukkig verme ten" was de partij toch voor een smade lijk verdwijnen bewaard en kon ze zich weer met eere vertoonen. En het isole ment, het standvastig bewaren en hand haven en toepassen van eigen beginselen zou een sterke macht blijken." Wij raden een ieder aan dit boek te koopen, vooral voor kiesvereenigingen en jongelingsvereenigingen is het een noodzakelijk bezit. Elke antirevolutionair zette het in zijn boekenkast, maar boven al, leze en herleze deze boeiende studie- Ze schenkt groot geestelijk genoegen en versterkt het vertrouwen in de anti-re volutionaire politiek. VERGADERING VAN DE S.B.Z. TE NIEUWE TONGE Aanwezig 110 léden. De Voorzitter opent tie vergadering, dankt de leden voor de flinke opgonist omdat zij daarmee toonen be lang te stellen in het vereenigingsleven Spr. mi mo-reert het lang ziek zijn van de sec retaris en spreekt de vvcnsch uit, dat hij weer spoedig hersteld aan deze vergaderin gen mag deelnemen. Vervolgens geeft spr. een overzicht var> hetgeen in de S.B.Z. in het jaar 1933 heef' plaats g had en wenscht dat geen voorste' len tot verminderde contributie worden ge daan, opdat het bestuur weer eonige meer dere kosten aan de patiënten kan betalen Op verzoek van de Voorzitter worden d notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend, met dank aan de loco-secre taris. Verslag van de secretaris over 1933 Het bestuur heeft 11 maal vergaderd en hield een algemeene ledenvergadering. 92 nieuwe leden werden ingeschreven. 44 leden werden afescb reven door vertrek naar elder» en 10 loden door overlijden. Alzoo een i er meerdering van 48 leden, zoodat 31 Dec '33 het ledental 1691 bedroog. Voor rekening van de ver eniping werden uitgezonden 14 man nelijke en 28 vrouwelijke patiënten, samen 42 patiënten, welke in de volgende inrichtin gen werden verpleegd: 14 in het Diacones senhuis te Rotterdam12 in Eudokia te Rot terdam; 5 kraaminrichting Hcnegouwerlaan, 1 te Dirksland (foto); 1 Diaconr=senhuis te Hilversum; 6 radiologie (bestraling) Rotter dam; 2 Academisch Ziekenhuis Leidpn; 1 Ooglijdersg sticht te Rotterdam. Verslag van den penningmeester over het Jaar 1933. Saldo f Jan. 1933 f 8735,97; contributie f 3216,76; terug ontvangen verpleegkosten t 10,26; rente Boerenleenbank f 272,37. To taal f 12.295,36. Bodeloon f 257,73; porti enz f 1,70; onkosten vergadering f 50: bijdrage vliegveld f 75.10: drukwerk f 43.25; schrijf behoeften f 20.25; bijdrage Centrale f 42,18; administratiekosten f 75; diversen f 30,52, verpleegkosten f 2261,43; vervoerkosten f 1184,91; dokterskosten f 1660,50; saldo Boe renlrenhank f 6167,54; in kas f 125 25. Totaal f 12.295,36. Balans per 31 Dec. 1933: in kas f 125,22; Boerenleenbank f 6407,57. Totaal f 6592.79. Verpleegkosten f 400; dokt erson kos ten f 700; vervoerskosten f 150; contributie reserve f 800, reserve 1932 f 6785,79. Nadeelig saldo f 2243.18 f 4542.97. Totaal f 6592 70. De commissie tot het nazien der rekenin gen en bescheiden adviseert bij monde val, den heer J. Niekerk tot goedkeuring. Op de vraag van den Voorzitter, of iemand nog meerdere inlichtingen wenscht, heeft dp hoe, J. Tijl iets te vragen, wat door de Voorzitter naar genoegen werd beantwoord. De Voorzitter dankte de penningmeeste. Duizenden hebben de inrichting deze week bezichtigd Bij de opening van het Bethesda Zieken huis in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, voerde na üs. C v. d. Wal het woord burge meester D. J. Visscher, die de volgende rede uitsprak: Het is mij als Voorzi'ter van het Bestuur der Van VVeclsticlitmg een behoefte bij de opening van „Bethesda" een enkel woorJ te spreken. F.n ik begin dan gaarne met Uw Bestuur onze gelukwenschen aan te bieden mei dezen dag Eigenlijk 's de verzorging van zieken hij uitnemendheid een taak der Kerk Christus zelf gaf daartoe immers het voorbeeld. Ue eeuwen door heelt de Kerk dit nok zoo verstaan en het zijn de sociale omstandig heden en 'te - feeds voortgaande onfwikke ling der technische wetenschap, die oorzaak zijn geworden, dat staatkundige organen in de groote bevolkingscentra een belangrijk deel van deze tank hebben overgenomen. Is het reeds aangenaam in dezen tijd van vei warring en verdeeldheid te bespeuren. Int er nog iets leeft dai herinneren doet aan dien omleidingen hand, die de Christelijke Kerken moet samenbinden, in het bijzonder is er oorzaak tot blijdschap, nu ondoi zoo veel kerkelijke gemeenten op ons eiland, liet besef bleek levendig te zijn van de scilioo- ne roeping tot liet werk der barmhartigheid, dat nu hier zal worden aangevangen. Ik mag als bekend vei onderstellen, dat het le- gaat van Mej. Van Weel een der voornaam ste oorzaken is geweest van de totstandko ming dezer inrichting. Doch hi ermede alleen was men er niet ge komen, neen ieder afzonderlijk zouden wij met in staat geweest zijn een volledig Ziekenhuis te veilt rijgen. Met geld alleen kan men gelukkig nog piet alles bereiken De samenwerking met hijna alle diaconieën •lit onze omgeving was daarbij de mede- onmishare lactor. Het is mij een aangename plicht namens de Van WeelSHehting onzen hartelijker! dank te betuigen aan de Kerkeraden voo" nun medewerking, waardoor dit resultaat kon worden bereikt Samenwerking en vertrouwen yiin de grondslagen waarop dit Ziekenhuis is ge bomvd! Moge de Heere dit sclioono werk bekronen mei Zijne gunst. Ook het Classicaal Bestuur, dat zijn goed voor zijn gehouden beheer; de vergadering hev'oot tot goedkeuring. Bij acclamatie werden de bestuursleden L v. d. Velde en H Schipper gekozen, die hui. benoeming weder aannamen. Tot het nazien der administratie werd dooi de Voorz. voorgesteld om dezelfde heeren die daarvoor reeds werkzaam Z'in geweest, weer te benoemen. De heer C. Ti'! wis het daarove, niet i-ens en zag liever dat daar voor eens andere heeren werden genv-ine.ii Alzoo werd besloten om daarvor .1 Niekerk. L. A. van Zielst en P C Tijl te benoemen. De Voorzitter stelt voor om geen twee maanden meer vrijstelling te geven van con tribu-tiehetal' ng. en der bestaande tarieven te blijven handhaven. Hiermede kon de vergade ring zich vereenigen. De heer P. C. Tijl stelt voor als de kas het tenminste toelaat, om de kosten van de mensehen die voor onderzoek worden weggezonden (ais geen ziekenhuisverple- ging nondig is) te betalen. Na een .zakelijke bespreking wordt op voorstel van het De- stuur besloten, de. helft van de gemaakte kosten te vergoeden. De voorzitter deelt mede, dat aan ge zinsleden van een patient verpleegd :n Bethesda voor bezoek geen vergoeding wordt gegeven, terwijl voor een patient overleden in Bethesda voor vervoer f 7.50 wordt vergoed. Nadat door den voorzitter en Dr. van Gelder nog vele vragen werden beant woordt sloot de voorzitter deze aangename en druk bezochte vergadering. PRINSES JULIANA BEZOEKT DE JAARBEURS WAAR OUD EN NIEUW ELKAAR ONTMOETEN.... Gisteren werd voor de daqbladpers een proefrit qemanht m°t den Diesel-electrischen trein op de terreinen vei Werkspoor te Utrecht. We zien hier een interessante kiek van den nieuwer trein, die een sluomlrein tegemoet rijdt. Waar oud en nieuw elkaar ontmoeten,.,. H. K. H. Prinses Juliana -acht gisteren een onverwacht bezoek aan de Jaarbeurs tr Utrecht. Op onze foto ziet men de Prinses met den heer F. 11. Fenlener van Vlissinqen Voorzitter van den raad van beheer, die haar rondleidde. Daar achter baron Baud freule Bentinck en de heer W. Graadt van - Roggen, secr.-generaal va de Jaarbeurs. keuring hechtte aan de votcering van de gelden door de Diacouiën, verblijdt zich. Mei belangstelling heelt het den arbeid ge volgd en 'I' oplossing van de moeilijkheden gadegps)ag-m Spr. eindigde sief den vvensch uit te spre ken, dat Gods r.jke zegen rusten moge op allen die in het ziekenhuis zullen arbeiden en da. het ziokenhuis gedragen moge worden door veler gebed. Nu den Burgemeester sprak Ds. Polhuvs van Stad aan 't Haringvliet de aanwezigen toe. Spr.'s hart was vervult met weemoed en blijdschap. Hij wilde gaarne een persoonlijk woord en een officieel woord spreken. Spr. herinnerde aIlei eerst aan de voorge schiedenis van liet ziekenhuis: er is o zoo lang naar een ziekenhuis verlangd. Vele vergaderingen zijn daarvoor gehou den en stpeds kwam men tot de conclusie dat het niet gaan zou. lil latege jaren werd het hoe langer hoe meer onmogelijk. Spr. gedacht aan al die mensehen, die er een werkzaam aandeel in hebben gehad en die er thans niet meer zijn. Het was spi een behoefte van het hart om hulde te bren gen aan hun nagedachtenis. Er s weemoed maar ook blijdschap in mijn hart. Onverwachts is 't licht in de donkerheid gaan schijnen en is de bguw van een zie kenhuis mogelijk geworden. Collega van der Wal heeft herinnerd aan de groote zegen hiervan voor de zie ken. Ik voel voor mezelf, aldus spr., wat liet voor mijzelf beteekent dat er een zie ken11iiis op Elakkee tot stand is gebracht. Daarna voerde hot woord dr. Horst, directeur-geneesheer van den Gem. Genees kundigen Dienst te Leiden, die sprak na mens de studiecommissie, ingesteld door het „Groene Kruis' inzake de ziekenhuis- plannen op het eiland. Spr. bracht in herinnering, dat het pro bleem van een ziekenhuis op Elakkee reeds een kwarteeuw ouu was. lp '927 werd er in de Provinciale Staten op gewezen dat de eilanden stiefmoeder lijk werden behandeld met ziekenhuizen. De toenmalige inspecteur voor de volks gezondheid stond fvvijzend tegenover een ziekenhuis op Elakkee. De bevolking was niet groot genoeg om den bouw van kleine ziekenhuizen te wettigen en daarbij zou den er niet voldoende specialisten aanwe zig zijn. Anderen waren echter een andere meenine toegedaan, vooral arts van Gelder te Nieu we Tongo was een krachtig voorvechter voor een ziekenhuis en meerderen met hem kwamen tot een geheel andere conclusie. Hij werd bijgestaan door Dr. G. C. VVort- man en dr. Cleindert van Middelharnis. In 1916 had laatstgenoemde met Burge meester Mijs van Middelharnis een plan gemaakt tot den bouw van een ziekenhuis te Middelharnis, teekening en bestek wa ren reeds aanwezig. Spr. wees daarna op het rapport door de commissie uitgebracht. Wij dachten bij het vernemen van de schenking van Mej. van Weel, dat onze taak overbodig werd ge acht, maar men wachtte gaarne toch het rapport van de commissie af. En dank zij onze ijverige secretaris, de heer Jansen, waren wij in staat de noodige cijfers en statistische gegevens te geven. Spr. zegt dank aan de leden van de com missie. Spr. zal steeds de vergaderingen van de commissie in het notarishuis te Roterdam in prettige herinnering blijven. Unaniem was de commissie ervan over tuigd, dat een ziekenhuis in een groote behoefte kan voorzien. Afgezien van het legaat leek het ons toen toch mogelijk te komen tot oprichting van een ziekenhuis. Het zou voldoende zijn wanneer er was een internist, een genees heer-directeur, een chirurg-vrouwenarts en een rontgenoloog, In hoeverre het rapport nog van invloed is geweest op den bouw van dit ziekenhuis is mij niet bekend, aldus vervolgde spr.. toch was ik verheugd van den voorzitter te vernemen, dat ons werk toch van nut is geweest. Namens heel de commissie bracht spr gelukwenschen, de commissie is dankbaar dat zij een steentje bij heeft mogen dragen. Spr. hoopte ten slotte, dat het zieken huis tot zegen zal zijn voor de bevolking van Goeree en Overflakkee. Daarna sprak Dr. Cramers van Oolt- gensplaat namens de afdeeling Zuid Hol land van de Vereeniging ter Bev. van de Geneeskunde. Genoemde arts wees op de groote afstand van de ziekenhuizen in de stad. Thans daagt er een toekomst voor een snellere verbinding. Vroeger kwam bij ons artsen altijd de vraag op: hoelang kan -ik mijn patient do moeilijkheden van het vervoer zonder chi rurgisch ingrijpen besparen. Meermalen was de patient zonder ope ratie verloren, doodziek moest zij dan ver voerd worden. Dergelijke moeilijkheden zijn onaange naam maar zullen thans gelukkig niet meer voorkomen. De reis, die tot nu toe 4 a 5 uur duurde is nu teruggebracht op dén uur hoogstens. Wij als medici zijn in de eerste plaats dankbaar dat dit ziekenhuis er thans is. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat Bethesda tot veel zegen zal mogen zijn voor de zieken op Elakkee. Ir. Briët, de architect, bracht ook zijn gelukwenschen en dankte hartelijk voor de samenwerking die hij mocht ondervinden. Spr. dankte vooral den opzichter de heer van Alteveer, do hoofdafnemers Mossel man en Korteweg, d - underbazen, de hee ren Berkhout, van Eijk, Bitter, v. d. Plas, IloJt, enz. Spr. hoo.Ac, dat alle zegen op dit ziekenhuis zal mogen rusten. Dr. van Gelder van Nieuwe Tonge kwam vervolgens naar voren om mede te deelen dat hem telegrafisch verzocht was Dr. Elius van de Z.H. Vereen. „liet Groene Kruis" hier te vertegenwoordigen. Spr. gevoelde zicli als een slachtoffer van zijn plicht. Spr. herinnerde aan liet werk van do dok toren Horst en Wortman. Vervolgens wees spi. er op, dat het chris tendom niet bestaat in woorden maar in de daad, een bewijs dat er zulk christen dom nog is ziet spr. in de stichting van dit ziekenhuis, dat naar de laatste eischen is ingericht. De algemeene indruk is, dat het ziekenhuis een uitstekende gelegen heid is. De chirurg is een heel- en verloskundige wiens naam een goeden klank heeft en hij zal aantoonen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Spr. twijfelde er niet aan of hij zou binnen korten tijd de harten van de patiënten veroveren, howwel spr. daarmee niet wil zeggen, dat zijn verloof de dan jaloersch zal moeten worden (vroo- lijkheid). Spr. hoopte eveneens dat het ziekenhuis tot grooten zegen zou zijn voor de lijdende mensehen op het eiland. Ds. v. d. W a 1 deed vervolgens mededee- ling van de ingekomen schriftelijke ge lukwenschen en verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 146 vers 3 en 4, waarna hij voorging in dankgebed. Na afloop werd het ziekenhuis bezich tigd. Deze week hebben duizenden een be zoek gebracht aan het nieuwe ziekenhuis, vaak moest de menigte, door de. pol tie en file voor den ingang geplaatst worden. De belangstelling voor de ziekenhuizen is geweldig, hetgeen hoop geeft voor de toekomst. JUBILEUM GEBRS. LAMPE Naar wij vernemen zullen op 24 Maart a.s. de Gebrs. Lampe Amsterdam, Rotterdam en Utrecht het feit berdenken, dat hun firma 100 jaar geleden werd opgericht. Honderd jaren is wel een tijdperk waarop een firma terecht trotsch mag zijn. Wij stellen ons voor binnenkort nader op dit jubileum terug te komen. OPENING VAN WEEL-ZIEKENHUIS Rectificatie In het verslag van de rede van Minister Slote- maker de Bruine is een zetfout geslopen. Het moet niet zijn-- „et, behoeft daarin geen kundig genees heer te zijn"; maar „Men behoeft daarin een kun dig geneesheer te zijn"enz. Opening van het Bethesda-ziekenhuis. Vergadering van S.B.Z. te Nieuwe Tonge. Vergadering van de Prov. Staten van Zuid- Holland. Dr. Stanley Jones in ons land. De proefrit met de Diesel Electrische trein. Uit de geschiedenis van ons Eiland. Gevech ten met zeeschuimers. Onze nijvere Flakkeeërs, Rommentom geïsoleerd, Zijn uit hun gebogen houding Eindelijk eens opgeveerd. Wie Flakkee wel eens bereisd heeft In de schommelende trem Oer-conservatieve dure Rolwieg van de R.T.M. Is met groeiende verbazing En verwondering vervuld Dat Flakkee het voorhistorisch Brokkentrommeltje nog duldt. Maar, de Trem heeft ook een veerboot M iddelharnis-Hellevoet; Die vervoert al wat er naar d, Meer bewoonde wereld moet. 't Was de éénige verbinding Van het eiland met het land, En de R.T.M. alleen heeft De concessie in haar hand. Ga je met je auto over In een half uur is 't geschied 't Kost je minstens negen gulden! Minder doet de Trem het niet! Is het vreemd dat de Flakkeeër Naarstig naar de uitweg zocht, Die hij eindlijk dezer dagen In 't zuid-oosten vinden mocht? Juist een uitweg naar het zuiden, In de richting Dinteloord, Heeft de handel sedert jaren Aangetrokken en bekoord, En zoo kwam, met eigen krachten, f Hier de uitkomst voor Flakkee: Voor de somma van één daalder Neemt het veer je auto mee! Eén ding is nu maar te hopen: Dat de hand van Vader Staat Deze. mooie onderneming Niet direct in duigen slaat, Want er gaan al weer geruchten Dat de R.T.M. begeert I Dat unfaire concurrentie Met haar goudveer wordt geweerd. Leo Lens in „De Rotterdammer", COOP. BOERENLEENBANK MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK ALGEMEENE LEDENVERGADERING 1 Woensdag j.l. werd bovengenoemde vergade ring in hotel Spee gehouden. De Voorzitter de heer van Eek opende deze vergadering met een hartelijk welkomstwoord. De secr. las de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. De penn ngmeester bracht het verslag uit over het jaar 1(933 Ontvangsten en uitgaven waren in totaal 985.121.65. Bezittingen en schuden waren in totaal 885.848,39. De winst is geringer dan het vorige jaar, doch in verband met de tijdsomstan digheden mag men niet ontevreden zijn. Hierover werd eenigen lijd gediscussieerd. De periodiek aftredende bestuursleden werden allen herkozen, uitgezonderd het aftredende be stuurslid de heer H. G. Born; m diens plaats werd de heer G. Born gekozen. De Voorzitter zei het scheidende bestuurslid hartelijk dank voor de werkzaamheden die deze 33 jaar lang in deze functie heeft verricht. De heer Pen maakte daarna nog enkele opmer kingen aangaande mindering en verlaging van rente en voorschotten. Hiertegen werd heftig ge streden. Als leden voor de rekening-controlecommissie werden gekozen de heeren D. v. d. Waal en J. M. Jacobs en tot plaatsvervangers de heeren M. v. d. Slik en A. Kroese. Na beantwoording van een vraag, gesteld door den heer Pen, betreffende de algera. vergadering ta Utrecht, sluit de voorzitter de heer Slis de verga dering. DE AANSLUITING OP DE WATERLEIDING Overzicht van de ingekomen onderteekendë aanvragen voor waterlevering van 2 tot en met 8 Maart 1934. Oude-Tonge: totaal der aansluitbare woningen volgens de kame. telling 714; percentage aansluitin gen op 8 Maart 89.9. Goedereede 300, 74,7 Stel lendam 409, 95,3. Melissant 430, 71,6. Dirksland 674, 80.4. Herkingen 233, 90,6. Sommelsdijk 813» 50,8. Middelharnis 1069, 64.5. Nieuwe Tonge 521, 88.1. Den Bommel 381. 90,2. Ooltgensplaat 717. 72.7, Stad aan 't Haringvliet 289. 72. Totaal der aansluitbare woningen volgens de kamertellinq 6550 Gemiddeld pCt. 75,5.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1