Van Weel-Ziekenhuis ie DirksSand ORGAAN 4 sicjtto vuices Mm bracht en die tot De Openingsplechtigheid WOENSDAG 14 MAART 1934 r 1 49E JAARGANG N°. 4041 Redevoeringen van Minister Slotemaker en vele anderen Ean prachtig voorbeeld van wat samenwerking vermag stra- >t MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8J50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 GENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Vrijdagmiddag om half twee vond te Dirksland de opening plaats van het Van Weel Ziekenhuis, waarbij tegenwoordig w,a- ren de Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid Holland, Jhr. van Karnebeek en vele genoodigden, o.a. Prof. Dr. H. V i s s c h e r. Van de volgende personen waren schrif telijke gelukwenschen binnengekomen: Mr. J. K. van Bel en W. Cremer, executeuren- testamentair, dr. It. H. N. M. Eijkel, Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, dr. J. A. Putto, inspecteur van de Volksgezond heid en dr J. G. Remeynse, geneesheer directeur van het gem. ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Openingsrede Burgemeester D J. Visscher De Burgemeester van Dirksland, de heer D. J. Visscher hield de openings rede. Na de auto riteiten te heb- ben verwelkomd, zeide Spr. o.m.: Het spreekt wel vanzelf, dat ons aller gedachten op dit oogenblik m. Vk in de eorste Bkv plaats uitgar.i naar haar, die ■l hare jeugd hier Ht heeft doorge- I hr haar hoogen ouderdom Dirks- D. J. Visscher land is blijven ge denken. Gedre ven door de liefde tot haar geboortegrond, is zij het geweest, die de stichting van dit Ziekenhuis heeft mogelijk gemaakt. Het Van Weel Ziekenhuis zal tot in het verre nageslacht getuigen van haar welda digheidszin. Haar naam zal steeds met eerbied worden herdacht als van een vrouw, die het zich tot een plicht rekende aan haar arme medemenschen weldadig heid te bewijzen en zich daardoor de dank baarheid der Dirkslanders verzekerd heeft Om des tijds wille mag jk slechts een kort overzicht geven van de wijze waarop deze inrichting is tot stand gekomen. In het voorjaar van 1928 overleed te Den Haag Mej. Paulina Maria van Weel, geoo- ren te Dirksland. Weldra bleek, dat zij bij haar laatste wilsbeschikking o.a. aan de Gemeente Dirksland en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, gezamenlijk een bedrag van 1 millioen had gelegateerd voor de stichting en exploitatie van een ziekenhuis te Dirksland, waarin anno en minvermogende zieken, woonachtig in Dirksland, kosteloos moesten worden ver pleegd. Het Bestuur der Stichting heeft zich in verbinding gesteld met de Diaconieën der Ned. Herv. Kerk op dit eiland. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest dat door deze Diaconieën is opgericht de Diaco nale Ziekenhuisvereeniging Bethesda, welke de beschikking kreeg over een bedrag van f 100.000, om in samenwerking met de Van Weel Stichting te geraken tot de oprichting van een tweede ziekenhuis, aangebouwd aan het Van Weel Ziekenhuis, waarin dan de patiënten uit de overige gemeenten van dit eiland zouden kunnen worden opgeno men. Hierdoor kan het ziekenhuis dienst baar gemaakt worden voor een bevolking van 30.000 zielen en door deze toename ont stond de mogelijkheid, zich van de noodigo specialisten te kunnen verzekeren. I In dit gebouw zijn dus ondergebracht 2 ziekenhuizen: het Van Weel Ziekenhuis, vollei I uitgerust met een capaciteit van 15 bedden en Bethesda, plaats biedende aan j 35 patiënten. Hierdoor is bereikt, dat de inwoners van geheel Flakkee kunnen profiteeren van de I technische uitrusting van het Van Weel Zie kenhuis, terwijl de inwoners van Dirksland nu de beschikking kregen over de specialis ten die voor hen alleen onbereikbaar waren. Gaarne maak ik van deze gelegenheid gc bruik om namens het Bestuur der Stichting onzen dank te betuigen aan, ik mag wel zeg gen „onze medewerkers" van Bethesda Ruim 5 jaren lang hebben we mogen samen werken en het resultaat moge een voor beeld zijn van wat door eendiacht en goed vertrouwen is tut stand te brengen. ik wil niet eindigen zonder een woord van apnk te brengen aan allen die aan den bouw hebben meegewerkt Spr. dankte het architectenbureau Han- rath en den heer Briët die het werk vol tooide, den heer Vun Altveer, die de dage lijksche leiding had bij den houw, de firma Mosselman en Korten eg de aanneemster, en de heeren Copijn en Thijsson voor het aan leggen van den tuin. Spr. eindigde met den wensch, dat de ilcere in Wiens hand onze adem is, het werk dat hier verricht zal worden mot Zij nen zegen moge achtervolgen. Eerst dan zal het heil en uitkomst kunnen brengen voor onze zieken. Rede Minister Slotemaker de Bmïne. Z.Exc. Minister Prof. Dr. J. R. Slote maker de Bruine sprak daarna een rede uit, waaraan het volgende is ontleend: Toen het mij door ambtelijke werkzaam heden mogelijk was, heb ik gaarne bcslo- WÜH H HP MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE ten aan de uitnoodiging te voldoen om de opening van dit Ziekenhuis bij te wonen en daarbij een officieel woord te spreken. Zooeven heeft de voorzitter met groote duidelijkheid uiteengezet de totstandkoming van dit Ziekenhuis. Wat het bezit van eert zeer goed geoutilleerd Ziekenhuis beteekent voor de verst afgelegen deelen van onze bevolking en hoe moeilijk het te gelijk is om een goed geoutilleerd Ziekenhuis ter bo schikking te krijgen, dat men er slechts zelden in slaagt daartoe in de gelegenheid te komen, is te begrijpen als men acht slaat op de grootte der uevolking. Dat streken, waar Dirksland en omgeving liggen, een Ziekenhuis hebben, is op zichzelf volkomen natuurlijk. Maar als het er komt, dan is het een reden temeer, om er zicli over te verblijden. Hier is dan in een niet zeer centraal ge bied een voortreffelijke inrichting ontstaan, hetgeen wij met groote dankbaarheid con- stateeren kunnen. Daarom stelde ik er prijs op dit hier per soonlijk te komen zeggen, omdat het niet waar is dat de Regeering alleen maar denkt aan de groote centra. Wij weten ons cén met ons ganschc goede volk, wij voelen ons één in cfb moeiten en zorgen van ons gansche goede volk. En als ik in de gelegenheid ben om dat te toonen, dan is dat ee.i tweede reden voor mij om dit te zeggen: nu ik kan, ga ik! Dan is er een derde reden, waarom ik hedenmiddag gekomen ben! Dit ziekenhuis zou niet ontstaan zijn en hiermee verklap ik geen geheim wanneer de overheid er aan had moeten betalen. Waarom is het tot stand gekomen? Omdat een particulier gezegd heeft: ik kan iets doen Het zal niemand ontgaan. welke beteeken a> die daad heeft, niet alleen voor Dirksland. niet alleen voor het Ziekenhuis! Wij leven in een tijd, waarin allerlei moeilijkheden overwonnen moeten worden door de overheid. Het is dan een ontzaglijke zegen wanneer daar waar de overheid niet optreden kan, enkelingen weten hun taak te verstaan. Het illustre voorbeeld van een vroegere inwoneres van Dirksland grijp ik aan om in uw midden to komen zeggen voor die al len in ons volk: Wij komen er niet door tenzij wij enkelingen hebben die zich wijden aan de belangen van het geheel. Ik kom thans tot de vierde roden voor mijn komst naai Dirksland De voorzitter heeft zooeven gezegd, dat het Ziekenhuis 15 bed den zou tellen wanneer we alleen de vrucht van de bemoeienis van ecu enkeling had den. Door samenwerking met de Diaconieën der Ned. Herv. Gemeenten kon een uitbrei ding van 50 bedden gegeven worden en de inrichting tot stand komen. De zoonoodige samenwerking komt hier op voortreffelijke wijze tot uiting. Er» in deze dagen kan ons volk alleen maar drijvende blijven als we hebben sa menwerking. Dat het veel waard is om in Dirksland verpleegd te kunnen worden, dat de familie leden gemakkelijk bezoeken af kunnen leg gen en dat men geen lange reis meer be hoeft te maken, heeft de voorzitter duide lijk aangetoond. Het is een dubbele zegen. Het is een zegen, een ziekenhuis te vin den met een voortreffelijk instrumentarium. Men behoeft daarin geen kundig genees heer te zijn: ik heb er geen verstand van, maar ben zeer gemakkelijk bereid om aan degenen die hier internistisch en chirur gisch werk zullen verrichten, alle hulde te brengen. Maareen zieke vraagt meer dan in strumenten en meer dan doktoren, De geneesheer-directeur, Dr Boot; de chirurg, Dr de Laive; de adjunct-directrice, de adml dit thans -wachten op... zieken. nistrateur van het ziekenhuis en de ver- Tijdens de openingsrede van Burgemeester Visscher. Links; Jhr Mr van Karnebeek, Commissaris der Koninging, en Minister Slotemaker de Bruine. zieken vragen een siecr zieken vragen om een hart. Ik vertrouw dat de dokters voor dat hart en die sfeer zullen zorgen. Ik doe een beroep op de zusters, die nos meer invloed kunnen uitoefenen dan dokto reu. Ik weet uit eigen familieleven en uit eigen persoonlijke onderv nding wat toege wijde zusters voor een zieke beteekenen. Ik kan niet nalaten den wensch uit te 'spieken, dut bij de zusters de toewijding in liet hart woont en lat ze er in slagen om die toewijding kwijt te raken aan zieken En als zieken een sfeer vragen, dan vragen zij niet alleen hartelijkheid maar ook gees telijke sfeer. Ik vertrouw dat in dit huis verpleging en geestelijke sfeer elkander ontmoeten zullen tot datgene wat een zieke mijns inziens niet missen kan en wat hij in dagen van verple ging nooit missen wil en wat menschelijker wijze gesproken niet onbelangrijk zou kun nen bijdragen tot zijn genezing. Aan doktoren. Bestuur en zusters, wensch ik Gods zegen toe opdat dit Ziekenhuis eer. centrum worde van groote lichamelijke en van groote geestelijke zegen. Daarmee ver klaar ik het Ziekenhuis voor geopend (applaus). Toespraak Notaris v. d. Sluis Notaris v. d. Sluis, van Dirksland, had nehoefte om iets te zeggen dut hem uit liet hart gegrepen werd. Spr. deelt me de dat hij ver moedelijk we) de eemgsto uit het gezelschap is, die de stichtster van 't v. Weel-zie kenhuis gekend heeft, 25 a 26 jar ren heeft spr. de belangen van mej van Weel behar tigd en spr. be hoeft niet te zeg gen, dat hij de mededeeling van de schenking van mej. van Weel haast niet kan gelooven, toen hij haar voor de eerste maai hoorde. Dit korte woord wilde spr. zeg gen' wanneer mej. van Weel dezen dag had kunnen beleven, het zou de gelukkigste van haar leven zijn geweest. Zij was buitengewoon eenvoudig en had een medelijdend hart voor ongelukkigen. Ook was het opmerkelijk, hoe deze ongetrouwd gebleven vrouw, vol liefde was tot kinderen. Vandaar dat zij in haar testament ook aan de Dirklandsche kinderen heeft gedacht. Rede Ds. C. v. d. Wal. Vervolgens voerde het woord Ds. C. v. d. Wal, Ned. Herv. Pred. te Dirksland. Als voorz. van de Herv. Diacona le Ziekenhuisver eeniging, aldus spr., moge ik bij deze plechtige ope ning een enkel woord van geiuk- wensch spreken tot het Bestuur der v. Weel-inrich ting. Ik ken van stap tot stap den lan gen weg die er ligt tusschen dien onvergetelijken Maandagmorgen waarop zoowel ten gemeentehui ze als aan mijn pastorie een afschrift bezorgd werd van het vorstelijke legaat van wijlen mej. P. M. van Weel tot dezen Vrijdagmid dag, waarop door mijn hooggeachten leer meester Prof. Slotemaker de Bruine in zijn hoedanigheid van Minister van Sociale Ze ken in tegenwoordigheid van Zijne Excellen tie den Commissaris der Koningin de ope ning der Van Weel-inrichting mag plaats hebben. Notaris v. d. Sluys Ds C. v. d. Wal Uw dankbaarheid mag op dezen dag we! evenredig zijn aan de inspanning, die tot liet bereiken van het doel moest worden ten koste gelegd. En nu is het vanzelf door de eigenaardige combinatie die hier heeft plaats gehad, dat uw blijdschap vandaag uit den aard der zaak ook onze blijdschap is, gelijk wij er ook van overtuigd zijn, dat onze blijdschap a.s. Maandag ook uw blijd schap zal zijn. Immers om een zaak te bereiden moeten twee factoren aanwezig zijn, de wil en het vermogen: het willen en liet kunnen. De wording vun de Van Weelinrlchting en hare bereidheid om met ons samen te werken hebben te samen met de combi natie van deze heide lichamen ook de vcr- eeniging gebracht van willen en kunnen. Evenwel, die zich aangordt berocme zich niet als die zich losmaakt. Dit ein de van een veeljarige voorbereidenden ar beid is liet begin van de eigenlijke werk zaamheid, waarvoor wij de hoop uitspre ken, dat zij onder Gods onmisharen zegen vele jaren moge dienstbaar zijn om als een middel in Zijne Goddelijke hand veel leed te verzachten, vele genzingen te schen ken moge liet zijn ook vele menschenle- vens te verlengen. God de Hcere zegene uw arbeid in het bizonrlor voor de lijdenden uit do gemeente Dirksland vooral voor degenen, voor wie dagen van ziekte - zoo menigmaal tijden medebrengen van geldelijke zorg en ellen de. Door de beschikking van mej. Van Weel moogt gij een dubbelen zegen ver spreiden. Dat dit geschiede God alleen tot eer, den mensch tot heil gezegend in dien Christus die om der zonde wil geweest is een man van smarten en verBocht in krankheid Die Zijne zegenende handen ook over lijdenden en kraniln heeft uit gestrekt en nog uitstrekken wil. Rede Dr. C. Boot. Daarna werd het woord gevoerd door den geneesheer-directeur, Dr. C. Boot. Na een iangdu- rige voorberei ding van den bouw en inrich ting van het zie kenhuis zegt spr., is eindelijk de openingsdag aan gebroken. Met voldoening kan teruggezien wor den op de vele uren, besteed aan hel maken dei- plannen. De steun daarbij ondervon den van mijn vroegere leermces ter Dr. J Ed. Stumpff, oud-di recteur van het Binnen-Gasthuis te Amster dam, vermeld ik hier gaarne. Zoowel met het dagelij ksch bestuur, als met den architect Ir. Briët van het archi tectenbureau Hanrath te Hilversum was de samenwerking steeds in de beste ver houding. Groote activiteit is daarbij door verschil lende heeren ontwikkeld. Zoo is, om een klein voorbeeld te noemen, de eerste bur ger van ons dorp de geestelijke vader van een, voor zoover ik weet in geen ander ziekenhuis nog toege, aste, gemakkelijke wijze van het openhouden van waschzak- ken. Zeer vele inwoners van Dirksland en omgeving hebben groote en kleine geschen ken aangeboden, vanaf een orgel of piano tot een verzameling slaapmutsen toe. Daar uit moge blijken hoevelen met den houw hebben meegeleefd. Wat de samenwerking met 't dageüjksch en het groote bestuur betreft hoop ik dat aan de verhouding zooais die thans is, in de toekomst niets moge veranderen. Het werk van dan lieer Ir. Briët is in Dirksland vrij wel beëindigd. Van zijn bouw kunst is in ons dorp een geslaagd voor beeld gesticht. Verder gaf Spr. de genoodigden een overzicht van de werkwijze der'Van Weel- s'ichting. Het testament van wijlen Mejuffrouw Van Weel bepaalt dat het Van .Weel Zie- Dr C. Boot DE ONRUST VAN ONS ISOLEMENT Zoo heeft Flakkee dan een eigen Zieken huis. Deze week is het bijzonder tot ons allen doorgedrongen: er is hier iets tot stand ge komen, dat de onrust van ons isolement heeft weggenomen. Het zieke en zwakke deel van onze bevol king heeft thans een eigen haven gekregen, de zorgen en hel leed mogen thans gedra gen worden in onze eigen omgeving, op ons eigen eiland. Waar is de mensch liever wanneer pijnen en ziekten hem kwellen, dan in de directe nabijheid van allen, die hem lief zijn? Wat verkwikt een zieke meer dan de groote geruststelling dat diicht bij hem zijn, degenen, in wier koesterende liefde hij zich in de moeilijke oogentolikken van het leven en van den dood gedragen weet. Hoe groot is Gods liefde voor het zwakko en ellendige, dat Hij een plaats van barm hartigheid schenkt, welke de beschikking heoft over alle middelen, die Hij in Zijn al- gemeene genade aan de menschheid door de wetenschap der geneeskunde en der techniek geschonken heeft. Dankbaarheid vervulle het hart van een ieder jegens Hem, die gezegd heeft: Komt allen tot Mij, die vermoeid en beladen zijn en Ik zal u rust geven! Vooral in deze dagen, die voor het grootste eiland van Nederland van zoo groote betee- kenis zijn, geve men toch allereerst Hem de eer, die in het hart de liefde, de barmhar tigheid en in het verstand van den mensch de kennis, de ontwikkeling brengt, waardoor Zijn liefste bezit: de lijdende mensch, ver zachting van pijnen, genezing kan vinden. Lezers, wanneer gij ooit in den nood van uw lijden naar Dirks.and gebracht zult worden, bedenk dan dat het ziekenhuis van Hem is, die op den heuvel Golgotha liet Lief ste ten offer bracht, opdat gij in uw leed de vreugde van Zijn ontferming zoudt ge voelen. Zoo is dan het ziekenhuis een middel in Gods hand om arme zieke menschen te bren gen tot de groote Liefde van Zijn hart: Jezus Christus; den grooten dokter. Mogen doktoren en zusters zjch in dienst weten van de hoogste idealen, die er op deze wereld zijn voor het werk der genees kunde. '•enhtfts vfiiwel cit-nutend dient voor (le arme en minvermogende zieken en dat de gemeente-arts van Dirksland hen in het ziekenhuis behandelt. Een ietwat ouder wets aandoende bepaling in een tijd van, ver doorgevoerde specialismen. Tocli ge loof ik, dat de omstandigheden in Dirks land zeer gunstig zijn voor een uitstekende geneeskundige verzorging Het grootste deel van Dirkslands inwoners krijgt gratis ziekenhuisbehandeling. Nu .s dit het mooie, dat de huisdokter, die in een vroeg stadium zijn zieken ziet, geen bezwa ren ondervindt om de zieken in liet Van Weel Ziekenhuis op te nemen, waardoor die zieken de vruchten van een grondig on derzoek kunnen genieten. De hulp van den chirurg en van andere specialisten ,:al daarbij niet gemist kunnen worden. Verder biedt het Van Weel Ziekenhuis gelegenheid tot kostelooze opneming van zuigelingen en kinderen. Voor beiden is een aparte, op het Zuiden gelegen, ingerichte kamer, in overeenstemming met de ver langens van den hoofd-inspeeteur der Volks gezondheid, deu heer collega Eykel,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1