ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN Siqno Vinces BINNENLAND* Consumptie- oogst aardappelen 1933 Goedereede verbanningoord? ZATERDAG 10 MAART 1934 49E JAARGANG N°. 4040 - j DE ZOMERTIJD FEEST TE BRUINISSE Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE l)eze Courant verschijnt eiken W O K N S I) A (1 en ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bil vooruitbetaling. BUITENLAND by vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Cienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. GEWICHTIGE DATUMS. Vrijdag 9 en Maandag 12 Maart zullen voor ons eiland gewichtige datums zijn. Op deze dagen toch zullen 't Van Weel-Zieken huis en het Ziekenhuis Bethesda geopend worden. Dit blad verschijnt op een tijdstip, dat var. de openingsplechtigheid zelf niets meer kan worden meegedeeld. Dat moet wachten tot het volgende nummer. Maar toch willen we hier onze groote blijdschap uitspreken, dat het eindelijk zoo ver mocht komen. En dan moet in de eerste plaats dank baar worden herdacht de vonstelijke schen king van Vrouwe Pauline van Weel. Dat haar naam in de door haar geschon ken inrichting moet blijven voortleven, is een zeer goede gedachte geweest Zoo zal haar edele daad, tot steun van de lijdend-- menschheid, ook voor het nageslacht in eere blijven. Ook de naam „Bethesda" is een zeer ge lukkige keuze. Moge in dit nieuwe „huis van barmhar tigheid" velen genezing vinden. Maar moge het bovenal velen nader brengen tot Hem, Die eens in dat andere Bethesda Zijn God delijke kracht en zoekende liefde open baarde. ONVRUCHTBAAR GEPRAAT Na twee dagen is de Eerste Kamer ein delijk door Sociale Zaken heen. Het heelt onbehoorlijk lang geduurd en heel wat on vruchtbaar gepraat heeft d-en weg naar de „Handelingen" gevonden. Vooral de R. K fractie heeft noodig behoefte aan wat meer tucht Met name de zich noemende .demo craten" uit die groep hebben het van eieren gemaakt. Waarom al die beschouwingen, vaak buiten de harde werkelijkheid van het heden om en waarbij verzuimd wordt de feiten onder het oog te zien, in dit milieu? Politiek zijn ze van weinig waarde. Deze hee- ren misbruiken wel zeer den nationalen tijd. Vergeleken bij hen gedragen de soc. dem. zich waardiger en verstandiger. Ook de heer Knottenbelt met z'n verouder de specif iek-iifoerale denkbeelden, hield de Kamer al te lang op. Z'n eenige verdienste was vrijwel, dat hij onze waardige senatoren op een tamelijk vroeg uur aan het lachen wist te brengen door den vergeefs naar zijn plaats in het sociale leven zoekenden „libe ralen arbeider" te introduceeren. De minister hield eea rede, die niet zonder beteeken. s em inhoud was. Met ernst zoekt hij een oplossing in de vele ingewikkelde ten deele onoplosbare sociaal-economische pro blemen van dezen tijd. Hij moet rekenen met de feiten en met mogelijkheden en diem te zorgen, dat zijn ingrijpen het leven niet nog verder vernielt don het al stuk geslagen is. Hij draagt en voelt de verantwoordelijk heid, waar redevoering-afstekende poi tici niet altijd voldoende rekening mee houden. MINISTER COLIJN NAAR INDIE Naar wy vernemen zou Minister Colyn in de eerste dagen van Mei zijn reis naar Indië aanvangen. De datum van vertrek zou voorloo- pig zjjn bepaald op 2 Mei a.s. DE INVLOED VAN DE GEBRUIKTE POTER- MATEN EN POOTAFSTANDEN OP DE KNOLGROOTTE VAN DEN AARDAPPEL OOGST ER KOMEN NIEUWE BANK BILJETTEN VAN 10 EN 25. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een nieuw model bankbiljet van 25 en een nieuw model bankbiljet van 10 in omloop zal brengen. De voorzijde van het biljet van f 25 is gedrukt in een dieproode kleur op e<m on dergrond van lijnen en rozetten in grijs blauw en geelbruin. De achterzijde van hei Biljet heeft, in tegenstelling met de voc zijde, vier onbedrukte randen. De geheel uit guilloches opgebouwde teekening is in paars, geelbruin en blauwgroen uitgevoerd. De voorzijde van het biljet van 10 is ge drukt in een van donkerblauw tot licht blauw overgaande tint op een ondergrond, 3ie gevormd wordt door evenwijdige verti cale lijnen van afwisselend groene, paars» en roode kleur. De achterzijde van het biljet vertoont een uit concentrische cirkels samengestelde ro zet, waarom en waardoor een grillig zich verbrcedend en versmallend lijnenfiguui loopt, dat de in de vier hoeken voorkomen de getallen „10" tot één geheel verbindt Het geheel is uitgevoerd in de kleuren grijs, groen, paars en bruin. In verband met de door de Nederlandsen? Aard appel-Centrale gestelde eischen voor de levering van consumptiaardappelen van den oogst 1933 stellen vele aardappelverbouwers z;<"b de vraag, welke potermaat moet ik dit v-^rjaar gebruiken en welke is de meest geschikte pootafstand om de hoogst mogelijke opbrengst aan leverbare con- sump.ieaardappelen te verkrijgen. Alvorens te trachten een antwoord op deze vragen te geven willen wij er met den meesten nadruk op wijzen, dat op 't oogenblik nog geens zins vaststaat of en zoo ja, welke maatregelen voor den oogst 1934 door de N. A. C. zul.en worden getroffen, terwijl wij ons absoluut ont houden voor het geven van een advies in welke richting bij de aardappelteelt in deze het meest is- aan te bevelen. In de jaren 19293031 werden door de Ver- eemg.ng van Oud-Leerlingen der Landbouwwin- tercursussen in de Hoeksche-Waard proefvelden aangelegd met Eigenhe.mer-aaraappelen, waarbij klein en grof pootgoed werd gebruikt. In 1929 werden de verschillende potermaten op gelijke afstanden uitgepoot. Het daarop volgende jaar werden de kleine poters nauwer en de groote po.ers op ruimer afstand uitgepoot dan de ge wone potermaat. De bemesting was voor alle series gelijk. In 1931 werd de proef voortgezet met verschil lende potermaten op verschillende afstanden uit gepoot, terwijl op elke serie verschillende hoeveel heden stikstof werden gegeven. De resulta-.en van deze proeven, welke uitvoe rig werden gepubliceerd in het Landbouwkundig Tijdschrift van 1930 en 1931 kunnen in t kort als volgt "worden weergegeven: 1 Kleine poters geven een gering aantal knollen per plant met een hoog gemiddeld knolge wicht. 2 Groote poters geven een groot aantal knollen per plant met een laag gemiddeld knolgewicht. 3 Op gelijke afstanden uitgepoot geven kleme poters een te lage opbrengst met g~oote, soms misvormde knollen. Groote poters geven een hooger opbrengst dan gewone poters, doch de oogst bestaat voor een groot gedeelte uit poters en kriel. 4 Door de kleine poters nauwer en de groote poters ruimer te poten dan de gewone poter maat, wordt de verhouding van het aantal knollen niet gewijzigd, doch de kleine poiers geven knollen met een lager- en de groote poters geven knollen met een hooger gemid deld knolgewicht. Doordat van de eerste een belangrijk grooter en van de laatste een kleiner aantal planten per H.A. groeien wordt van beiden een opbrengst verkregen aan consump.ie- en potermaat, welke ongeveer gelijk is als bij gebruik van gewone poters. 5 Op het in 1931 speciaal voor dit doel aan gelegde proefveld bleek, dat de rentabiliteits- grens van stikstofbemesting op de veldjes waarvoor kleine poters werden gebruikt en op nauwer afstand werden uitgepoot, lager te liggen dan wanneer op normale afstand of de grove knollen op ruimer afstand werden uit gepoot. 6 Naarmate meer stikstof werd gegeven, daalde het gemiddeld aantal knollen per plant, doch steeg het gemiddeld knolgewicht. Hiermede is nog geen positief antwoord gegeven op de vraag, welke invloed de gebruikte poter maat en de pootafstand heeft op de opbrengst aan knollen in de maat, zooals deze voor den oogst 1933 door de N.A.C. werd vastgesteld om voor levering van consumptie in aanmerking te komen, nl. maat 35 x 60 x 80 m.m. In 1932 werd een proefveld met Eersteling aardappelen aangelegd, waarvan de oogstresul- taten wellicht bij benadering een antwoord kun nen geven op de vraag, welke wij aan het hoofd van dit artikel hebben geplaatst. Er werd gebruik gemaakt van 3 verschillende afmetingen, n.l. maat 24/28 mm., waarvan een gedeelte op 30 c.m. en een gedeelte op 45 cm. afstand in de rij werd uitgepoot; maat 35/55 mm. uitgepoot op 45 cm. en halve knollen (doorgesneden bonken) op 45 cm. en 60 cm. afstand. De rijenafs.'and was voor alle eldjes 60 c.m. Elke serie bestond uit 4 parallellen. De aardappelen werden rijp gerooid en gesor teerd in 4 maten, t.w. 55 mm, 35/55 mm., 28/35 mm. en 28 mm. De knollen van elke groep wer den afzonderlijk gewogen. Hieronder volgt een overzicht van de gewichtsverhouding in procenten der verschillende maten per plant: Gebruikte Afstand Opbrengst potermaat in de rij <55 35/55 28/35 <28 mm. mm. mm. m.m. 24/28 mm. 30 cm. 16 64 15 5 24/28 mm. 45 cm. 21 63 13 3 35/55 m.m. 45 cm. 10 63 22 5 halve knollen 60 cm. 12 65 18 5 halve knollen 45 cm. 9 63 24 4 Uit deze cijfers blijkt, dat het percentage knol len in de maat 35/55 mm. voor alle series, onaf hankelijk van de pootafstand, per plant ongeveer gelijk is, terwijl de hoogere opbrengst aan groote knollen werd verkregen ten koste van kriel en kleine poters. Hiermede is echter niet gezegd, dat de pootaf stand niet van invloed is geweest op de totaal opbrengst aan knollen in de maat 35/55 mm. Per plant werd procentsgewijs een gelijke opbrengst verkregen, doch de totaalopbrengst bij gebruik van kleine poters op nauwer afstand uitgepoot, waar door meer planten per H.A. werden verkregen, was hooger dan wanneer zij op gewone afstand werden uitgepoot. Groote knollen op gewone af stand uitgepoot gaven een hooger fcotaalopbrengst dan wanneer zij op ruimer afstand werden uitge plast» zoodat ook de hoogste opLrengst aan maat 35/55 mm. wordt verkregen bij die velden, welke de hoogste totaalopbrengst gaven. Ten slotte meenen wij uit deze proef de con clusie te mogen trekken, dat de meeropbrengst aan knollen in de maat 35/55 mm. niet werd verkre gen door een grooter aantal knollen per plant bij dicht poten, doch door de hoogere totaalopbrengst. Verder kunnen wij ons nog de vraag stellen ol het onder de tegenwoordige omstandigheden en in de naaste toekomst finantieel rendabel is de op brengst per H.A. zoo hoog mogelijk op te voeren. De aardappel verbouwers, die hooge opbrengsten per H.A. oogsten, hebben zich bij de levering van consumptieaardappelen achtergesteld gevoeld hij hen, die lager opbreng sten verkregen. Daarbij wordt vermoedelijk u.t her oog verloren, dat iemand, die 500 H.L. aardappelen per H.A. oogst en waarvan 3.5 uit grove be stond. 200 H.L. per H.A. kon leveren. Een teler, d:e 300 H.L. per H.A. oogstte, waarbij 1/3 bon ken, leverde ook 200 H.L. per H.A. Ik vermoed, dat deze schattingen niet ver van de practische werkelijkheid zullen af blijven. Beiden on.vingen voor hun consumpt eaardappelen ongeveer een gelijk bedrag per H.A. Doch nu heeft de eerste 300 en de laatste 100 H.L. bonken over en zoolang deze weinig of niet meer opbrengen dan de kosten, welke vanaf het begin van het oogsten tot en met de aflevering bedragen, zijn de ex.rakosten in den vorm van zware bemesting aan het verkrijgen van een greoten oogst besteed, als weggeworpen geld te beschouwen. Niettegenstaande de prijzen der kunstmeststof fen zeer laag zijr\, rijst '.och de vraag of het niet wenschelijk is na te gaan of de rentabilite tsgrens der bemesting niet lager ligt dan toen de aard appelen meer loonende prijzen opbrachten. Klaaswaal. Maart 1934. G. A. v. d. WAAL. VAN 15 MEI TOT 7 OCTOBER Bij K. B. is bepaald, dat in 1934 de vervroeging met één uur van den wettelyken tijd zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den zevenden October. DE BURGEMEESTER JUBILEERT De heer S. Ilage, burgemeester van Brui- nisse, mocht deze week dankbaar herden ken, Jat hij zijn vaderstad gedurende 25 ja ren als burgervader heeft gediend. Ja, g e- d i en d; want burgemeester llage zocht niet zichzelf, maar Het welzijn der gemeente. Dat toonde hij in dagen van stormgetij niet figuurlijk, maar letterlijk want Bruinisse met zijn oester- en mosseb'isschers, weet wat stormen zijn. Dat hebben ze in 1911 wel ondervonden. Hij kent ook de moeilijkheden, welke deze speciale visscherij immer weer bedreigen. De oesters zijn een lekkernij, maar de pro ducenten hebben steeds een zeer sober be staan. Ecliter, in moeite en zorg heeft burge meester Hage voor zijn gemeente en haar bevolking, gedaan wat hij kon en de Konin gin heelt indertijd zijn groote activiteit ten bate van zijn gemeentenaren, gewaardeerd, gelijk zijn arbeid op velerlei maatschappelijk gebied alom gewaardeerd wor-t. liet is meer dan eens, en in deze dagen in bijzon- deie mate, gebleken. Dp gaiiscue d..g is het feest geweest in Bruinisse. 's Morgens om 10 uur was er een buiten gewone ojjenbare raadsvergadering, niet door den voorzitter op eigen initiatief uitge schreven, maar op voizoek van don raad. De loco burgemeester, de lieer F. D. van Vcssem, vvenschte den burgemeester geluk met z'n jubileum en memoreerde, wat deze in do 25 jaar tot stand Heeft helpen brengen Onder zijn leiding is de Dorpsweg ver beterd en is Bruinisse voorzien van electri- cileit en waterleiding. Een goede verbin ding mot liet vaste land werd steeds door hem gezocht. Als blijk van waardcering werden hem twee fauteuils aangeboden Vooits deelde de loco-burgemeester mede, dat door den Jiaad, de straat, die tot op- heden Laan heette, voortaan zal worden genoemd: Bur gemeester Hage-laan. De heer W. v. d. Berg sprak namens de raad. Hij rcemde eveneens de activiteit van den Burgemeester ook als vice-voorzitter van de Bond van Mosselkweekers. De lieer Van Oeveren, gemeente-secretaris, sprak namens het Gemeentepersoneel. De samenwerking geschiedde steeds in prettige harmonie. Hij overhandigde den ju bilaris een klok en een met zilver bewerk ten voorziltershamer. Nog enkele personen voerden het woord en de R. T. M. schonk een bloemstuk. De Burgemeester dankte allpn vriendelijk voor de goede woorden en blijken van waar deering. Het gesprokene in de Raadszaal werd door middel van de microfoon en het aanbren gen van enkele luidsprekers dor liet bui tenstaande publick aangehoord. Een autotocht met burgemeester en fa milie, raadsleden, huidigingscomité enz. door liet dorp volgde, waarbij ruiters en muziek zicli aansloten. Nog volgden schoolfeest en receptie. Ds Waardenburg, als voorzitter van het Hul digingscomitc bood hem namens de bur gerij een radiotoestel aan. Voorts werden hem van verschillende vereenigingen bloem stukken aangeboden. Teveel om op te noe men. Ook waren tal van burgemeesters, ontvangers, secretarissen van het eiland en zelfs daar buiten onder de aanwezigen. 's Avonds werd den bingemeester door de zangvereenigingen nog een zanghulde ge bracht. „ER IS FEEST IN MIJN ZIEL...." REDE VAN DEN HEER Joh. C. FRANCKEN Voor de Jongelin-gsvereeniging op Geref. grondslag „Psalm 119:9", trad Donderdag avond in liet gebouw „Rehoboth" te Mid delharnis op de heer Joh. C. Francken, van Utrecht,met hel onderwerp: „Er is leest in mijn ziel". Spr. wees er o.m. op, dat „feest" in het le ven van den mo dernen mensoh oen woord is van blijden klank. In onze feesten is de levenstoon dieper, moet het althans zijn. ..Feest in mijn ziel", dat is fee-st in een omsloten hot, in de intieme sfeer van het innerlijk zijn. Dat ls er in hot leven van jonge mert sehen, die elkaar jn liefde vindon: in de ziel van don kunstenaar, die hot werk zijner handen bewondert; in de ziel van den den- kor, die het zwaar probleem doorschouwt Van „feest in mijn ziel", omdat „de Hei land daar inkwam", zong Nellie van Kol. En ze vond verlossing in Jezus' bloed. Dal is heerlijk, dal is grootsrh, dat is alles! Maar waarom zijn wij dan Gereformeerd? Is zulk een eenvoudig Christendom hoven geloofsverdeeldheid niet verre te preferee ren boven ons Gereformeerd zijn, dat wel zijn criterium schijnt te vinden geuit in de geloofsverdeeldheid? En toch zijn we met hart en ziel Gerefor- Vanaf 26 Maart a.s. moet alle boter gemerkt zijn. Mededeelingen betreffende consumptieaardappe len oogst 1933. Uit de historie van ons Eiland. Goedereede een verDanningsoord? Propaganda-avond Geref. J. V. te Middelharnis* Voor de Dordtsche Rechtbank wordt heden de zaak behandeld van kassier v, K. te Oud-Bcijer- land. Belangrijke vergadering inzake de veerverbinding Ooltgensplaat—Dintelsas. mcerd. Als de Heiland inkwam in ons le ven, als ons denken reformatorisch geieid wordt, dan blijven we niet staan bij dat begin, maar dan dringt iets in ons naar meer, naar hooger, naar dieper, naar het kennen van God in het aangezicht van Je zus Christus. Dat is het inkomen van den Heiland in ons leven in liefde èn luister. Dan leeft in ons de bede: Toon ons nu Uwe heerlijk heid! Dan gaat het op levensverrijking aan; door onderzoek en studie, dan graven we in de goudmijn van liet Woord en speurent naar de gangen Gods in de historie. Dan ziet ge heel het leven liggen, onder den glans der eeuwigheid en in de lijn van het beginsel komen alle vraagstukken om be langstelling vragen, ge eischt alle terrein op voor den Christus Gods. Kerk en school, politiek en maatschappij, pers en radio, om alle geliied wilt go de erkenning wgn Christus' koningschap. In dat licht wordt het jeugdwerk pas echt belangrijk. De ouders moeten wakker wor den gemaakt voor dit belang, de jongeren moeten er de schouders onder zetten. Dan wordt het forst in de ziel omgezet in het feest van uw ieven en uw hart zaf het feestkleed dragen in altijd jeugdig groeit en van Gods lof gewagen, nu en voor al toos, zooal-s hier het uw died reeds mag doen. RAAD VAN STATE EERVOL ONTSLAG Dr J. B. L. C. C. BARON DE WIJKERSLOOTH DE WEEHDESTEYN Met 1 April op verzoek eervol ontslagen Dr J. B. L. C C. Baron de Wijkerslooth da Weerdestevn als lid Raad van State met dankbetuiging voor gewichtige diensten in die betrekking bewezen en met benoeming tevens tot commandeur in Oranje-Nassau. Orde. De koningskamer van Willem III Over „Stadwijk" lazen wij: „Hierin liggen twee wooningen, waer van den eenen wordt genaemt. Stadtwijck, dat een vermakelijcke Plaets is, beplant met een Boogaort en an dere Bonmen, dienende tot cicraat van deze woningen; deze komt toe de weduwe van In het laatst der 15e en in heit begin van de 16e eeuw was de stad Goedereede in haar hoogste bloei. Tct de bronnen van welvaart behoorde toen de visscherij. Reeds in het jaar 1415 begon men haringbuizen te bouwen, Ier vervanging van de vroegere kleine scheep jes, Slobbers genaamd. In 1493 bouwde men visoh-hoeker schepen tot het doen van lange reizen. De visdh werd van toen af in tonnen gelegd en ge zouten, hetgeen voor dien tijd niet gedaan wend. Zelfs wiil men, dat de visscbeirs va,n Goe dereede de eersten zouden zijn geweest, die de haring en de kabeljauw in tonnen gelegd en alom buiten Nederland bewaard hebben Handel werd gedreven op Engeland, Frankrijk, de Ocstzee, Noorwegen enz., zoo dat de stad op het eind der 15e eeuw een groote bevolking haid. Na dezen tijd is Goedereede allengs in verval geraakt. Een van de voornaamste oorzaken is wel het verzanden van de vaar geulen. In het jaar 1680 schreef H. van Dam: „Daer varen nu vain Goeree omtrent ees of seven schépen van daen: mij kan heugen dat er noch vereoheijde soheepjes om verse vis voeren, als ook vleetjagers, die in de haven lagen, om de gihevangene vis van de vissers over te neimen, om te vervoeren naer Rna.ba.ndt; maer doordien de have te lang is, enide dickmaeis den mond van dezelve door den aeniloop van de zee vol sant ge smeten wordt, soo kan die sender perijckel niet wel bevaren worden." Na 1579 had Goeree in de hooge Regeering „geen stem meer in 't Kapittel zij is „gantsch verswakkt ende moedeloos ghe- worden, ja niet machtigh geweest doen t gemeene Landt van Hollandit hersteld zijn de, om Gedeputeerden te zenden ter Verga- deringe; te meer sij daertoe beschreven zijn de, zijn doen uyt oorsake van haer omringt thuisgebleven; soo dat de Stadt van tijt tot tijt in verachting en tot armoede gekomen is, blijckende bij deze Geschriften en Brie ven daer van zijnde tot voosz. versoeck van ter Vergaderinge te komen." Nog eenmaal, in 1609, zond de stad nog een afgevaardigde, toen over het twaalf jarig bestand gehandeld werd. Het schijnt dat de stad Goedereede in de 17e eeuw gebezigd werd tot een verbannings oord: de Heer van der Mijle, die met een dochter van den advocaat van Holland, Joan van Oldentarneveld. was gehuwd, werd om het schrijven van eenige brieven, die de toenmalige regeering en Prins Maurits ie na kwamen, natar Goedereede verbannen, De haven van Goedereede. bij resolutie der Algemeene Staten vain 16 Januari 1620, waaraan deze zich onderwierp Voor wij dieper doordringen in de sohoo- ne historie van de stad Goedereede, willen wij handelen over de bedijking van de pol ders. De eerstbedijkte polder was de PIös, ge legen aan de oostzijde van het Oudeland van Ouddorp en aan de zuidzijde van Goede reede. De polder werd bedijkt in 1546, maar liep den 14en Jan. 1551 reeds onder water. Spoe dig schijnt hij weer droog gekomen te zijn. Bij die gelegenheid is hij echter kleiner ingedijkt. De nieuwe bedijker was Sebas- tiaans Gheens, die van Karei V de uitgifte ontving op den 2den Dec. 1553. Oud Wcsterloo, ook aan de zuidzijde van Goedereede, werd in 1591 bedijkt. De eerste vruohten van dezen polder werden in 1592 verzameld, waaraan een oud versje ons herinnert: „GoereesChs aanWes eerste Cooren VrUCht BraCht oUd westerLoo In UltgenUcht" De nieuwe Ooetdijk werd in 1593 bedijkt. Bij den storm van 26 Jan. 1682 vloeide hij in met een dijkbreuk van omstreeks 17 roeden, Scfligbe de heer Valencïus, In zijn leven Burgemeester der Stadt Delft." De Groote Zuiderpolder, aan de Zuidoost zijde van Goedereede gelegen, werd in 1653 bedijkt; en zou in '82 ook ingevloeid zijn, indien niet de uitstekende maatregelen van den opzichter Jacob Krijnsz Kievit dit ver hinderd hadden. De bedijkers waren: CorneJis van Dam: Mevrouw Ellemeeth; J. Couwenhove; P. Venschure; Ewout van der Horst; Gerrit van Bergen; Pieter Jansz Blankert; Willem v. Goeree; Corneliea Hofdijk; Zachcerias Hof dijk van Berenstein en N. Brasser. De be dijkers schonken ieder een wapen aan de kerk te Goedereede, da,t in 1680 nog aan wezig was. Oudtijds reeds was deze polder „heerlijck" en bracht „treffelijcke vruch ten" voort. „Ten selven Jare leedt de voorsz. Polder groot perijkel (gevaar) van te inunleeron; maer is door Godts hulpe en bijzondere Vi- gilantie van J. Kr. Kievit die als Opziende.- daer over gestelt was, geaemserveert, soo dat di sonderlingh geen schad gelegen heeft De Ingelanden, ten vollen onderricht zijnde van 't Debroir, dat den voorsz. Kievit harirle aangewent, hebben hem over sijne gedane Diensten bedankt en tot recouipeus. van zijne Vigilantie, hem vereert met een seer schoonen en girooten silveren Beker, sooveel als men met twee handen omvatten konde; en iederen Ingeland® heeft daer sijn wapen in laten snijden met haa-e namen, sijnde de- selve Beker rondom beset met Letteren, waarvan dit den Inhoudt ie: „Vereoringe, gegeven aan Jacob Krijnsz. Kievit over sij- nen Vigilanten en gebrouwen Dienst, bij hem gedaen, als wanneer de Polder perijcel heeft gehad van te inundeeren." Zoo werden vroeger, zoo worden ook theme nog ijver en plichtsvervulling op Imo gen prijs gesteld ;en met den dichter mag men ook zeggen: „Wanneer een goeden dienst ten vol la werd beloond, Zco werd d'e gever ook met eer en lof gekroond, Het wekt de geesten op, en geeft een ieder lust Te passen op zijn dienst; de geest werd niet geblusclit Maar veel meer aangezet ten dienste van haar plicht, De moeite, die valt klein, de Arrebeid is licht. Wanneer in tegendeel de dienste void veracht, Zoo wea-d ook menig goed in kleinen staat gebracht, Hier wordt de dienst beloond en met een goede gift, Zoo werd Kievit vereerd, bedankt ook voor zijn plicht." Zeer noodlottig was het jaar 1894 voor dezen polder. Bij den buitengewoon boegen vloed op 22 en 23 Dec. brak de dijk aan de havenzijde door, waardoor de polder geheet vo! iiep. Het water kwam zóó hoog, dat de grintweg, die door den polder loopt en de verbinding tot stand brengt tusschuj Goe dereede en Stellendam, niet berijdbaar «as, en de gemeenschap met een roeiboot moest onderhouden worden. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen tot horstel, maar een vernieuwde storm, gepaard met zeer hoo- gen vloed, vernielde het aangevangen werk, waardoor de landen, nauwelijks van iiet water bevrijd, weder overstroomden, zoodot men opnieuw beginnen moest om te her stellen. In dezen Polder lag veleer eer aanzien lijk laudhuis, Oostdam geheeten, loebchoo- rend aan Adriaans van Dam, in de geschied hoeken van Nederland bekend geworden, door de volgende omstandigheid. Stadhou der WiMem III, Koning van Engeland, land de den 31sten Januari 1691 li Goedereede. Ze-tien aren had Hij bij zijnen overtocht uit Engeland naar Nederland op z:e gezwor, ven, opgehouden door mist en ijsgang. lie bewoners van Oostdam ruimden na tuurlijk gaarne "laats in aan deze.i boegen gist, en noemdrn. na zijn heenga, m. ie ka mer. waarin hij gelogeerd heeft, de Konings kamer,

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1