ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siqno vinder Opening Ziekenhuizen te Dirksland WOENSDAG 7 MAART 1934 49E JAARGANG N°. 4039 Op 9 Maart het Van Weel Ziekenhuis en op 12 Maart het Ziekenhuis Bethesda Verschillende autoriteiten en vele belangstellenden worden verwacht DE WATERLEIDING AVOND-TEEKENSCHOOL Voornaamste Nieuws. MAAS-EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverteni lën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pei regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Op Vrijdag 9 dezer, des middags half twee zal de officieele opening van het Van Weel Ziekenhuis plaats hebben in een der zalen dier inrichting. De Minister' van Staat, Commissaris der Koningin in deze Provincie, zal deze belang rijke gebeurtenis met sijn tegenwoordigheid vereeren, terwijl hoogstwaarschijnlijk ook de Minister van Sociale Zaken aanwezig zal zijn. Verschillende autoriteiten op het gebied der Volksgezindheid en der Geneeskunde zijn uitgenoodigd. Verder de Bestuursleden van de Stichting Van Weel Ziekenhuis en van het Flakkeesohe Ziekenhuis Bethesda; zij, die tot den bouw of op andere wijze heb ben medegewerkt en zij, die in het Zieken huis hun werkkring zullen vinden. Na afloop va.n de opening zullen de g:&- noodigden, waaronder ook vele dames, in de gelegenheid worden gesteld de inrich ting te bezichtigen. Verzoek fot vlaggen De Burgemeester heeft de ingezetenen uit genot.digd om bij deze gelegenheid en ook omdat de Minister en de Commissaris dei- Koningin de gemeente bezoeken, door het uitsteken van de driekleur van hun belang stelling blijk te geven. Op Maandag 12 dezer zal de opening van het Ziekenhuis Bethesda volgen, welke opening geschiedt in de Ned. Hervormde Kerk alhier. Het aantal genoodigden, dat zich over het geheels Eiland uitstrekt, zoJ uit den aaid der zaak belangrijk grooter zijn dan bij de opening van het Van Weel Ziekenhuis. Voor de gasten zullen plaatsen in de kerk worden gereserveerd; wwzoover de ruimte dat toelaat zulten belangstellenden worden toegelaten. (jp denzelfden dag kunnen de genoodig den een bezoek aan de beide ziekenhuizen brengen. In de week van 12 dezer zal aan de be woners van het Eiland de gelegenheid wor den geboden om de Ziekenhuizen te bezichtigen en op Maandag 19 dezer zullen de inrich tingen voor d-e opneming van zieken wor den opengesteld. De dagen m uren van de bezichtiging door het publiek van het geheele Eiland worden nader bekend gemaakt. Van 1928—1933 Omdat deze ziekenhuizen cp het oogen- blik in het teeken der belangstelling staan, lijkt het nuttig hieronder een en ander mede te deelen, wat wel niot nieuw is, doch hoogstwaarschijnlijk door bezoekers en anderen op prijs zal worden gesteld. Poginigen om een voor het geheele Eiland dienend Ziekenhuis op te richten, waren reeds ingesteld, vóórdat het vorstelijk legaat van Mej. P. M. van Weel de Gemeente Dirksland en de Diaconie van de Ned. Herv Gemeente van Dirksland in de schoot viel Die pegingen zijn gedaan door het Zieken hunscomité, later door Diaconieën en ten slotte, tot in een vergevorderd stadium, door de Studiecommissie betreffende de op richting van een ziekenhuis op Flakkee met medewerking van het Hoofdbestuur van de Zuid-Hollandscbe Vereeniging Het Groene Kruis en met medewerking van de Vereeni- gin-gen tot Steun bij Ziiekenbuisverplegimg Door een gelukkige samenwerking tus schen de lichamen aan wie het legaat werd geschonken, en de Diaconieën der Ned. Herv. Gemeenten van Set Eiland is het, dank zij dat legaat, mognlijk geworden een combinatie te vormen, die èn voor de be woners van Dirks!" nd en naaste omgeving èn voor de bewone van het Eiland een in richting tot zieikenbehandetiing in het leven heeft geroepen, welke zich zonder overdrij ving met de beste inrichtingen van dezen omvang kan meten. In Juni 19-28 werd de beschikking bekend Een tijdsverloop van ruiim vijf jaar, nicodig gebleken om zoover te komen, dat eindelijk de openingsdatum in een kort ver schiet ligt, zal op den den buitenstaander geen hoogen diuink hebben gegeven van de activiteit van de personen, die waren belast met de taak om aan het legaat een voor ieder zichtbaren vorm te geven en het is geenesins te verwonderen, dat de vraag rees of er ooit iets van terecht zou komen. Oppervlakkig beschouwd wa» die veron derstelling verklaarbaar. Wanneer men over een kapitaal dat met zroveel nullen moet worden aangeduid, spreekt, en over een opdracht die met be hulp van zooveel geld moet worden uitge voerd, lijkt het zoo eenvoudig. Men heeft geld genoeg en gaat maar dadelijk, aan den sïag; wat zou verhinderen ons in den kortst mogelijken tijd een ziekenhuis te laten ver- a-ijzen"? Zij, die zoo redeneerden konden zich vanzelf geen idee vormen van de moeilijk heden, die moesten werden overwonnen, om, zooals bij de eerste steenlegging zoo juist werd gezegd: „de plooien van hot kleed waarin het testament was gehuld zoo danig te schikken, dat het legaat het meest vi-uohbtare resultaat voor de ingezetenen raan Dirksland en naaste omgeving zou i 1 kunnen opleveren". Terioojxs, doch niettemin als een van de allergrootste hinderpalen, willen wij wijzen op de afwezigheid van olectriciteit en water da.t in een ziekenhuis niet kan worden ge mist, waarin gelukkig is voorzien. Het was ook zaak om het legaat, dat aan twee heterogene lichamen was vermaakt in een bestuursvorm te gieten, die voor de practische uitvoering van de opdracht on misbaar was en die als Stichtingsvorm tot stand kwam. Tot zoover was uiteindelijk voor het Van Weel Ziekenhuis het aanvankelijk doel be reikt. Een woord van lof Het Bestuur van de Gemeente Dirksland en het Bestuu-r van de Diaconie van Dirks- land hebben eikander op dit gebied gevon den en aan die Besturen mag een woord van lof niet worden onthouden voor de wijze waarop zij deze zaak hebben behan deld. Maar nu kwam een nieuwe moeilijkheid, die oplossing vroeg, n.l. de vraag of samen werking mogelijk was tusschen de pas ge vormde Stichting Van Weel Ziekenhuis en t-ussohen de Diaconieën der Nod. Herv. Kerk op liet Eiland Niet dat men het in beginsel oneens was of een Ziekenhuis voor het geheele Eiland noodzakelijk was, doch het ging er om een zoodanigen vorm te krijgen, dat zoowel aan het legaat als aan de gedachte Ziekcnhuis- vereeniging vcor het geheele Eiland vol doende zolf&tandigheid zou blijven gewaar borgd. In dit verband moet worden herinnerd aan het werkzame aandeel dat w-ijlon de heer C. Warnaer in deze zaak heeft gehad, die helaas den dag der opening niet moaht beleven en van Ds Dekker, inmiddels ver trokken. Als ooit is gebleken wat met goede leiding en onderling vertrouwen kan wor den bereikt, is het zeker de totstandkoming van deze combinatie en alleen dit feit, in het licht van de aanstaande opening van het Ziekenhuis Bethesda bezien, is reeds als een gebeurtenis van groot bellang voor het Eiland aan te merken. Op 27 Juli 1932 werd de eerste steen voor ieder Ziekenhuis gelegd. Langzaam maar zeker is de weg tot het doel afgeloopen. Een bouw heer, kenner op hot gebied van Ziekenhuis bouw, met naast zioli de ervaring van den directeur; gesteund door menschen diie hun kennis in dienst van de zaak stolden; op deze wijze is het geheel tot stand gekomen als een sieraad van bouwwerk wat het uit wendige betreft, voldoende aan alle eieohen van een ziekeninricliting wat het inwendige- betreft. De tuin, waarvan de aanleg in handen ie gegeven van een der eerste deskundigen op dit gebied, zal stnatks het geheel volmaken Alles legt getuigenis af van veel zorg en toewijding om het beste te bereiken en ze ker zou de edele geefster nimmer hebben kunnen bevroeden, dat haar legaat tot ge volg zou hebben, dat niet alleen voor Dirks land en omstreken, maar voor het geheele Eiland een inriohting zou verrijzen, die door haar ligging een sieraad voor de streek en door haar inrichting een zegen voor de zieken zou worden. Straks zat ieder in de gelegenheid wor den gesteld de beide inrichtingen te bezich tigen. Zeker zal iedereen van die gelegenheid gebruik maken en hoogstwaarschijnlijk zul len de verwaahtingen worden overtroffen Door dat bezoek zal men zich zelf kunnen- overtuigen van het zonnig en vriendelijk tehuis dat aan lijdenden wordt geboden en dat op teder uur van den dag en va.n den nacht door iedere Eilandbewoner is te be reiken, niet afhankelijk van boot en tram, van mist en ijs. Voor ons zelf, voor onze huisgenooten, voor onze vrienden, moet dat een gerust stellende gedachte zijn. DE LANDBOUW-ONDERLINGE De maandelijksche groei van de Landbouw-On- derlinge en de Tuinbouw-Onderlinge. Per 1 Febr. 1934 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers tee: Provincie Aantal leden Loon Friesland 6 2.532 Groningen 1-2 5.180. Drenthe 18 7.409.— Overijsel 9 4.484.— Gelderland 12 4.865 Utrecht 2 1.062,— Noord Holland "Zuid-Holland 16 8.973.— Zeeland 9 9.005,— Noords-Brabant 4 2.062, Totaal 88 -45.572,- Per 1 Februari 1934 traden als lid der Tuin bouw-Onderlinge toe 23 werkgevers; uitbetalende aan loon 13.945 Sedert 1 November 1932 vermeerderde het aan tal leden bij de: Landbouw-Onderlinge met 1615, uitbetalende l.77i.560.~ loon. Tuinbouw-Onderlinge met 360, uitbetalende 420.609,— loon. AANSLUHWG Om de aansluiting te bevorderen verleen de de Stichting belangrijke faciliteiten door voor één-, twee-, drie- en vierkamervvonin- gen de leiding tot 3 Meter in huis te bren gen en de kosten van de dienstleidingen tot ten hoogste 100 Meter voor rekening van de Stichting te nemen. Deze gunst geldt echter alleen maar zoo lang er nog opzichters en fitters in de be trokken Gemeente werkzaam zijn. Wel was aanvankelijk bepaald, dat tie termijn voor gratis aansluiting (met gratis binnenloi ding) op 1 November 1933 afliep, maar daar het achteraf bezwaarlijk bleek om on danks een groot aantal opzichters alle ingezetenen vóór dien datum te bezoeken cn alle gewenschte inlichtingen te verschaffen, werd bepaald, dat zoolang er nog personeel in de verschillende Gemeenten werkzaam was, het recht op een gratis dienst- en bin nenleiding zou Wijven bestaan. Alleen door thans nog aan te sluiten ver zekert men zich het recht van een gratis dienstleiding en een stuk binnenleiding met kraan, waarvan de kosten per woning toch al gauw f 50.tot f 75.— bedragen kosten, die bij latere aansluiting onherroe pelijk door den bewoner of eigenaar zullen moeten worden betaald. Het mag algemeen bekend worden geacht dat de Gemeenten zich verbondon hebben om de watertarieven van die perceelén, die aansluitbaar zijn doch niet zijn aangesloten voor haar rekening te nemen en de daar voor verschuldigde gelden aan de kas van de waterleiding af te dragen. Indien er dus aanstonds een Gemeente is, waar het aantal aansluitingen bij de ove rige Gemeenten achterblijft, dan zal die Gemeento daarvoor aansprakelijk zijn en dus de noodige gelden beschikbaar moeten stellen, die niet anders dan door belasting heffing op alle ingezetenen dier Gemeente zullen kunnen worden verhaald. Dit zou natuurlijk zeer onbillijk zijn, omdat zij, die zich in die Gemeente onmiddellijk als wa terverbruiker hebben opgegeven, op de/.ö wijze niet alleen hun eigen tarief, maar ook nog een gedeelte van het tarief van de wei- geraehtigen zouden moeten betalen. Bij het opmaken van de Gemeenschappe lijke Itegoling heeft men natuurlijk met deze mogelijkheid rekening gehouden door te bepalen, dat de eigenaar of bewoner van elke woning, die op minder dan 100 M. ai stand vanaf het buizennet gelegen is. ver plicht zou zijn aan de waterleiding aan te sluiten. De Gemeentebesturen zullen dus aan stonds de keuze hebben tusschen het ver plichtend stellen van de aansluiting of wel het voor rekening der Gemeente nemen van de tarieven van do niet aangesloten vvonin gen. Naar het oordeel van het Bestuur zal de keuze dan wel niet twijfelachtig zijn Het vertrouwen mag echter worden uit gesproken, dat de Gemeentebesturen nim mer voor deze keuze zullen worden gesteld Immers de gunstige resultaten, die tot dusverre in de meeste Gemeenten werden bereikt, stemmen hoopvol. Over het algemeen heeft het per-" -cel van de waterleiding allerminst te V 1 over de medewerking, die het onderviin i. Langzamerhand blijkt toch wel, dat men er van overtuigd geraakt is, dat men zich met een kleine finaneieele opoffering van een groot gemak verzekert. Immers in droge periodes zooals wij er thans weder een achter den rug hebben leert men meer dan ooit beseffen welk een groot belang er met de stichting van de waterleiding is gediend. Wel zijn er ingezetenen, die over een grooten regenbak kunnen beschikken, maar met het meerendeel van de bevolking is dit niet het geval. Doch ook al beschikt men over een grooten regenbak, dan dient toch niet uit het oog te worden verloren,i dat regenwater hygiënisch onbetrouwbaar moet worden geacht en de vergelijking niet door staan kan met liet prachtige glasheldere duinwater. Ook blijkt thans, dat de boeren het zeer op prijs stellen, indien zij water voor hun vee kunnen krijgen. Verschillende veehou ders hebben noch moeite noch kosten ont zien om waterlevering aan hun veestapel mogelijk te maken. Het gevolg daarvan is, dat hier en daar het hoofdbuizennet van de waterleiding zal worden doorgetrokken. Hetgeen wij hier medegedeeld hebben wettigt het vertrouwen, dat de Verordening op de Verplichte Aansluiting, die door bijna allo Gemeenteraden werd vastgesteld, in werkelijkheid nimmer zal behoeven to wor den toegepast. Het is dan ook nimmer de bedoeling van het'Bestuur geweest om de uit deze Ver ordening voortvloeiende rechten tot in de uiterste consequenties toe te passen. Immers er kunnen omstandigheden zijn, waarom in bepaalde gevallen soepelheid geboden is. Indien echter geheele groepen van de be volking afzijdig blijven en daardoor de grondslagen van het bedrijf ernstig aantas ten, dan blijft er niets anders over dan in het belang van de Gemeentefinanciën en van de aan de waterleiding aangesloten verbruikers tot toepassing van de Verorde ning over te gaan. DE STERKTE DER COMMUNISTISCHE PARTIJ De comimiinistische partij telde op 1 Dec. 1933 5700 leden verdeeld bver 142 afdeelingen Einde 1932 had zij 5500 leden en 107 afdee lingen. Hier kan men uit afleiden, dat de communistische patij in oen jaar tijds is toegenomen met 35 afdeelingen en 200 leden. TE M1DDELHARNIS In een van de lokalen der Ambachtsschool alhier, heelt de plechtige uitreiking van eind-diploma's en de uitslag van de over gang plaats gevonden. De voorzitter van het bestuur der Avond- teekenschool, de heer Van As, sprak eei. kort openingswoord. Spr. was buitengewoon tevreden over liet verloop en bet succes van bet afgeloopen cursusjaar, Vroeger kon bij daar niet altijd over roemen, I)e geest liet toen voel te wenschen over. Men begreep 't o genlijk doel der avondschool niet. Maat dit jaar is gebleken, dat alle jongens in zagen, dat ze kwamen om te leeren. Ze be grepen, dat het in hun eigen belang was, dat ze werkten. Ook voor de toekomst is t loeren cn nog eens leeren. Spr. feliciteerde de jou gons met bun succes. Hij riep hun toe: ga voort op de ingeslagen weg. Voor hen, die de school verlaten bad spr een bijzonder woord. liet ziet er overal droe vig uit. Al beeft men z'n eind-diploma, daar om nog geen werk. Toch is bet opmerkelijk dat zij. die in hun vak goed onderlegd zijn nog altijd werk vinden. .Spreker wenseht hun alles goeds toe en drukt hen op 't har: toeli vooral niet te vergeten, wat hun leeraars hen leerden inzake het standpunt tegenover de jiati oon en aanverwante vraag stukken. Daarna werd overgegaan tot het voor lezen van de namen van hen, die overge gaan zijn en het uitreiken van de eind diploma's. De directeur, de. heer Hóssen, spiak daaina nog een crke| woord tot de jongens. Ook hij was zeer veiduan over het verloop van de school. Vorig jaar was dat niet zoo mooi. De geest werd toen bedorven door enkelen zonder gevoel voor orde en tucht. Deze waren dit jaar gelukkig thuis gebleven, liet is in bet belang der jongens zelf. dat de tucht gehandhaafd wordt. Er is dit jaar in de avondschool goed gewerkt Zor. goed zelfs, dat allen tot oen lioogcre klasse bevorderd konden worden en aan allen, voor het einddiploma in aanmer king lew amen is dit ook uitgoteikt. Bijzon dei- góed gewerkt heeft de heer Droogei uil Nieuwe Tonge, die dan ook z'n diploma „met lot" lieeft gekregen. Voor hen. die de school verlaten, wacht een moeilijke tijd. Gelukkig hebben ze op het oogenblik alle maal nog werk. Sjir. feliciteerde hen allen ook namens het personeel met het verkre gen succes en drong er bij hen op aan ook anderen op de Avondteekenschool opmerk zaam te maken. Hieronder volgt do lijst met de namen van hen, die het einddiploma verkregen heb ben en die overgegaan zijn: Leerlingen, die overgaan van de eerste naar de tweede klasse: Timmerlieden: J J Appel. Sommelsdjjk; J A de Jong, Nwe Tonge; A M lJrins, Middelharnjs; J Robijn. Melissant; L Visser, Sommelsdijk; A Nieuw- land, Dirksland. Metselaars: J. Mackloet te Sommelsdijk. Van de tweede naar de derde klasse: Timmerlieden: C Voivverk C.zn, Som melsdijk. Schilders: C Koster, Middel- harnis: P Volaart, Oude Tong'e; I" Vijfhuize te Middelharnjs. Metselaars: II Beze mor, Oude Tonge; W. van den Nieuwen dijk. Middelharnis. Van de derde naar de vierde klasse- Timmerlied en: N de Loozc, Oude Tonge Smeden: J. J. C. de L'ignie, Dirksland Schilders: S B Groen, Middelharnis; M Schellevis, Sommelsdijk. Metselaars: J. Gu.ldemeester, Dirksland; J Olivier, idem. Van de vierde naar de vijfde klasse: Timmerlieden: J Camphens, Nieuwe Tonge; Jan Krijger Middelharnis; J Mossel man, Nieuwe Tonge; C A Tiemens, Middel harnis; L Vroeginde Weij A.zn, Middelhar nis: P J Wielhouvver, Sommelsdijk; P M Knuist, Middelharnis. Smeden: J G van van Baaien. Middelharnis; Jac. Lodder. J.zn Sommelsdijk: II v Veen, Oude Tonge; G J van Wol ie te Middelharnis. Van de vjjfde naar de zesde klasse: klasse: T i m m e r 1 i e d e n. M. van Driel te Sommelsdijk; A. Robër, te Nieuw-Tonge. Smeden: Jae. Appel, te .Middelharnis; St. Kastelein, te Dirksland; C. Sarelse, te Mid- delharnis. Schilders: Jac. Drece, te Middelharnis. Leerlingen, die een eind-diploma hebben verworven: Timmerlieden: Geen. Smeden: P. de Blok, te Middelharnis; M. C. van Gelder, te Stellendam; J. W. Nijpjcs, te, Ilerkingen. Schilders: KI. Kastor, te M.ddelharnis. Metselaars: W. Drooger (met lof), te Nieuwe Tonge; C. Groen, te Middelharnis. DE INVENTARISATIE VAN UIEN DE EVENREDIGE UITVOER Zaterdagm ddag werd in hotel Kapteijn te Sommelsdijk onder leid'ng van den heer Hobbel uit Ooltgensplaat een vergadering gehouden over de maatregelen te nemen in de uienteelt. Er was bijzonder weinig belangstelling voor deze vergadering, waarom de voorzitter tot zijn leedwezen niet voor kon stellen om besluiten te nemen. Spr. was bang. dat in- d en bekend wordt dat deze organisatie ver keerd is goloopen, Maandag onmiddellijk de prijs met een kwartje terug zal loopen. Dat wil spr. voorkomen, een ongebreidelde aflc vering zou zeer schadelijk zijn. Dit was we! vast komen te staan dat er bij lange na geen 180.000 «nud uien op Flakkee waren. In Ooltgensplaat 10.000; in Den Bommel 13.000; "in Melissant 3500; in Ilerkingen 7.000 in Oude Tonge 16.000 mud. Stad aan 't Haringvliet, Middelharnis, Sommelsdijk, Dirksland, Oudriorp Gocrec en Stellendam waren nog n-ict bekend. Uit deze cijfers bleek wel dat het wol veel minder zou zijn. De heer v. d. V e 1 d e sprak uit, dat een in ventarisatie van de uien thans gewenscJit was. De heer De Boer vroeg of jonge kerels als v. d. Velde en Koert dal niet voor Dins dag konden doen. Dan kon het nog in de plaatselijke pers. De heer S t r-u-i k van Melissant achtte het wenschelijk wanneer alle telers er op ge wezen werden dat ze de eerste weken n et meer dan 25 van hun voorraad afleveren. Als alle mensrben dat doen dan hebben we ons doel bereikt. De heer Vogelaar van Stad aan 't Ha ringvliet vraagt waarom men zich niet in verbinding heeft gesteld met den Flakkee- schen Boerenbond. Die zou ook een invents risatic plaats kunnen laten vinden. De heer De Boer vaa Herkingen. Dat gaat n- ct het vlugste. De lieer Vogelaar: Ik denk het wel. Do heer De Boer wees erop dat er geen goede inventarisatie is, waarop de lieer Smits ook reeds' meerdere malen gewezen heeft. Spr. acht het noodzakelijk vvannee1- handel en landbouw samenwerken. Er moet volgens hem een commissie ingesteld wor den, waarin zitting nemen de exporteurs en de telers. Spr. gaf het den naam van een Landbouw U.C.B. Do iiienuitvoer kan dan plaats vinden met consenten, waardoor een overdreven markt zooals we in Januari gehad hebben geweerd wordt. Daarbij moeten we langs organ-satorisehen weg gaan. We kunnen de zaak wanneer de commissie haar jvlan klaar heeft overdragen aan de drie landbouworganisaties. Laat de Minister ons onder eurateele zetten De zaak is aan ons niet toevertrouwd.. De heer Vogelaar wijst erop, dat er in de organisaties reeds aan gewerkt wordt maar dat men daarbij stu- tte op groote moeilijkheden. Voor een commissie tot het verkrijgen van een evenredige uitvoer is wat te zeggen. Do heer Struik kan zich hiermee ver een i gen. De heer De Ruiter uit Dirksland merkte De ziekenhuizen te Dirksland, die weldra ge. opend zuilen worden. De aansluiting op de waterleiding. Uitreiking van de eind-diploma's der Avond- teekcnschool te Middelharnis. Vergadering van uientelers op Flakkee. Vergadering S. B. Z. te Herkingen. Algemeene ledenvergadering van de Vereeniging „Sommelsdijk". Vergadering S. B. Z. te Goedereede. Jaarverslag Centrale Proeftuin „Goeree en Overfiakkee". op, dat de handel in Dirksland er sceptisch tegenover staat omdat men bang is, dat de vereeniging zelf wil gaan exporteeren. De lieer Hobbel antwoordt dat het ab soluut de bedoeling niet is. Het wordt den exporteurs veel gemakkelijker gemaakt. Zo kunnen met een centraal punt de commissie handel drijven. De heer Koert wees er op, dat den laat. sten tijd wel gebleken is, dat de kopstukken uit den handel en den landbouw met elkaar sproken willen. De heer Struik legde er nogmaals den nadruk op, dat n omand meer dan een vier de per week van zijn voorraad aflevert. De lieer Koert merkte op, .dat niet ge tracht moest worden het werk van de orga nisaties te ondermijnen. Er is niets méér m dezen tijd noodig dan vertrouwen. Laat de heer De Boer zijn klachten kenbaar maken in zijn plaatselijke vereeniging» dan werkt men organisatorisch. De beer De Boer 1 ic't de laatste maal ook kunnen merken waar al dergelijke vergaderingen op uit loonen. De heer D e B-o e r wijst er op. dat natuur lijk de organisaties gesteund moeten wor den. maar we moeten ze wakker schudden. Er is nei ons waar minder aan wordt ge daan dan aan de uien. Wij willen bet jilan ook overdragen in handen van de drie organisaties, welke de Minister alleen maar raadpleegt. Besloten wordt dat door enkele aanwezi gen een inventarisatie gehouden zal wor den, opdat Dinsdag nog in de krant zal ko men te staan hoeveel uien nog voorradig zijn. EEN NIEUW ZOMERHUIS VOOR DEN GEREF. MEISJESBOND. Het oude Zomerhuis van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag te Wijk aan Zee zal dooi een nieuw eigen huis, „Huize Henriëtte" worden vervangen (aldus genaamd naar de stichtster van den bond wijlen mej. Henriëtte S. S. Kuypcr). Naar men ons meldt heeft zirh thans uit de le den van den bond een comité gevormd, dat zich ten doel stelt voor de inrichting van dat zomerhuis te zorgen als bewijs van dank voor hetgeen de bond voor hen deed. Het comité verwacht, dat alle oud-leden daar aan gaarne zullen medewerken. Bijdragen worden ingewacht aan het adres; mevr. K. S c h i p p e r-K nol, Utrecht (op postrekening 213277 van J. Schipper). Met comité bestaat uit de dames: mevr. J. K r u i t hof-M on tf oo rt, Utrecht; mej. B. Jo de Moor te Zeist; mevr. K. Schip- per-Knol, Utrecht; mevr. T. Schuur man-Melder, Utrecht en mej. van der Velde, Utrecht. Een bijzonder „aanbevelingscomité" steunt het plan, bestaande uit de dames: mevr. W. J. Streekstra-Klaarhamer te Dok- kum, mevr. F. Breukelaar-Viersen te Gro ningen, mevr. B. Schmal-Koerselman te Al melo, mej. C. Beukelman te Apeldoorn, mevr. J. de Wilde-de Bruin te Amsterdam en mevr. F. van der Toorn-Dekker te Voor burg. Een opwindend oogenblik tijdens de door communisten georganiseerde hongermarschdoor Londenbereden politic benint wanneer hel onder de demonstranten wat al te woelig wordt de stralen, schoon Ie vegen, vegau

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1