ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN GIJ, SUIKERLIJDERS sixmo vinces ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 48E JAARGANG N° 4036 CHR. BESTURENBOND „Hebt uw naaste lief" S.B.Z.-VERGADERING TE STAD AAN 'T HARINGVLIET VERSCHILLENDE BELANGRIJKE KWESTIES BESPROKEN Groote opkomst der leden HET BINNENLANDSCH LUCHT VERKEER EN FLAKKEE Voornaamste Nieuws. DROGISTERIJ VERWAAL le Middellandstraat 49, ROTTERDAM MEDEDEELING VAN DE REDACTIE MAAS EN ELDEBODE Deze (Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 by vooruitbetaling. BUITENRAND bij vooruitbetaling j 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur PROPAGANDA-VERGADERING Woensdagavond is een d)M>r de Chr. Be sturenbond voor Middelliarnis en Sonnueis- dijk georganiseerde propaganda verga dei i«g gepouden in het gebouw iteliobotb te Mid delliarnis. De voorzitter, de heer W i t- v 1 et opende de avond op de gebruikelijue wijze en sprak een kort welkomstwoord uit. Spr. schetste in 't kort de geschiedenis van de besturenbond op Klakkee. llij klaag de over liet weinige bezoek dat de vei ga- deringen over het algemeen hebben. Ir. ieder geval de leden moesten de g.oo.e beteekenis van de besturenbond inzien. Men moest, z'n best doen te zorgerf dat ook deze besturenbond een plaats in de vakorgani satie vindt. De besturenbond moet als het ware het eenheidsfront der Chr. arbeiders zijn. Spr. wekte de aanwezigen op vooral de uitge schreven vergaderingen te bezoeken, daar die zoo'n goede gelegenheid waren om zich in de beginselen van de Chr. vakbeweging in te werken. Hij sprak er tensilotte z'n blijd schap over uit dat doze vergadering beter bezocht was dan de vorige, die door de wei nige opkomst uitgesteld mioest' worden. Daarna geeft hij hef woord aan den heer Kok, lid va.n het Algemeen Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, die dezen a -ond zou optreden als spreker met het onderwerp: Christelijke Vakbeweging in Crisistijd Spr. maakte ga' rne van de gelegenheid gebruik hier te spreken. Het verheugde hem dat de vergadering beter bezocht w.is dan de vorige keer. liet is jammer dat men over 't algemeen nog te weinig aandacht schenkt aan den besturenbond want de be sturenbond is eigenlijk de gecentraliseerde vakbeweging in de eigen plaats. Spr. bracht vervolgens ouder de aandacht een woord var. Groen van Prinsterer, dat heit volk voorat voorhield te letten op hetgeen achter ons ligt en vooral ook op wat er geschreven staat in Gods Woord. Wat hebben we in de vakbeweging te doen op grond van Gods Woord? Spreker frischte vervolgens de geschie denis aan z'n toehoorders een beetje op. Vroeger, in de vorige eeuw, hadden de ar beiders ook zeer veel moeilijke problemen Iemand, zeer deskundig, heeft eens ge zegd, dat d>e arbeiders aan den rand van den afgrond stonden. In dien tijd heeft Groen er juist met nadruk op gewei-zen, dat toch voorail op Gods Woord gelet moest worden. Het Liberalisme, dat toen de eerste fluit speelde, heeft ons volk veel kwaad ge daan met haar: „Ieder kent zichzelf en ieder zoekt zichzelf". Deze stelregel stond lijnrecht tegen de groote liefdewet: „Hefot uw naaste lief als uzelf". Dat het Liberalis me, dat het zonder God wilde doen, verkeerd moest gaan, spreekt vanzelf. Ieder kon con stateeren dat het op een groote mislukking was uitgeloopen. Toen stond Marx op, die de stelregel: alles uit de stof, allies is stof, alles door de stof aan het volk propageerde, en aan z'n oproep: „Proletariërs aller lan den, vereenigt u!" gaven velen gehoor. Het Socialisme, zooals Marx dat leerde, kwa.m tot grooten bloei. Maar ook Marx' leer werd aangevallen, zelfs uit eigen kring, en wel door Bernstein. De leer van Marx werd langzamerhand voor een utopie ge houden. Ondanks dit, bleef men toch de socialisti sche maatschappij en de klassenstrijd pro- pageeren. Het spreekt van zelf, dat mannen, zooals Groen, de slechte toestand van het 'volk ook zeer goed inzagen. Maar zij kwa men tot de overtuiging, dat op de bodem aller vragen en ellende ligt der mensehen zondeschuld. Ook kwamen zij tot de over tuiging, dat de arbeidersstand een buiten gewone functie bekleedt, en medezeggen schap moet hebben in loonregeling. Maar voor alles moest gezorgd worden, dat de trein der maatschappij op de rails van Gods Woord liep. Ze ondervonden natuurlijk veel tegenstand. Maar hot was hun dure plicht, te strijden voor hun principe. Dr van den Tempel, een socialist, heeft wetenschap Uiuirft aan te raken. Wee hem, eens gezegd: „Wee hem die de socialistische die de vaan der Chr. vakbeweging omhoog durft te heffen". De tegenstand kwam ook van meneohen uit andere kring, van men sehen, die eigenlijk mee moesten helpen volgens hun overtuiging, maar dat niet de den uit conservatisme en onkunde. Ook de Kerk heeft in dien opzichte haar plicht ver zaakt. Zoo had de beweging te strijden tegen het socialisme eenerzij de en het conservatisme in de Christelijke kringen anderzijds. Maar geleidelijk werd er terrein gewonnen.. En mede door de invloed der Christelijke vak beweging werd er veel bereikt. De weivaart nam toe. Maar men zag toch ook in, dat het niet gaat om de materie ailléén. In elke stof felijke zaak zit een diep'geestelijke g r o n cl. Men streed uiteindelijk voor de ordinantiën Gods. Toen kwam, na de wereld oorlog, de tijd der hoogconjunctuur, en daar op het snelle verval, en de crisis. Onder de arbeiders- word nu honger gele den; de toestand is zeer ernstig. Al mogen we niet uit het oog verliezen, dat wij nog in een gunstiger positie verkeeren in ver houding met de toestand in andere tanden. Juist in cteze moeilijke tijdien heeft de Chr. vakbeweging de plicht op haar qui' vive te zijn. Van alle kant worden we aangevallen door vailsohe beweringen; velen heohten er helaas nog geloof aan ork. Nu verheft het Naitionaal-Socialisme z'n 6tem. Daarom is De algemeene vergadering van de Veree- niging S.B.Z. te Stad aan 't Haringvliet werd gehouden m het gymnastieklokaal der U.L. School. De Voorzitter, Dr van de Plassche, open de de vergadering met allen een hartelijk welkom toe te roepen; het deed hein ge noegen, dat de opkomst zoo groot was. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit van de gebeurtenissen over liet afge- loopen jaar. Het jaar 1933 is geëindigd met een na (teelig slot. Dit kwam niet door oen grint aantal patiënten, maar vole gevallen eiwit ten een langdurige ziekenhuis verpleging, met daaraan verbonden groote doktersreke ningen. In 1933 zijn 12 patiënten vooi reke ning der S.B.Z. behandeld. Het aantal ve.v- ploegdagen bedroeg het dubbele van 1932. 't is dus niet te verwonderen dat de uit gaven de inkomsten hebben ove.rtiv.ffen Duidelijk komt hier naar voren het nut van een behoorlijke reserve, alsmede het groove nut der S.B.Z. in ons maatschappelijk leven Het ledental is in het afgeloopen jaar in niet onbelangrijke mate gestegen. Dit be droog op 1 Januari 1933 876 en op 31 Dec. 1933, 934, alzoo een veimeerdering van 58 leden. De regeling van de vliegveldkvvestie kwam wat de vereeniging betreft, in de af geloopen vorstperiode, eveneens in orde. Verschillende vergaderingen met de Cen trale van a.lle S.B.Z. vereonigingen waren daarvoor te Middellharnis noodig. De oude kwesties, zooais de Middelduinen en tiet veld te Dirksland kwamen ter sprake, doch tot overeenstemming kwam het niet. Ten slotte hebben ze6 vereenigingen, waaronder ook S.B.Z., een overeenkomst aangegaan, waarbij het Kraaijensteinsche gons onder Dirksland met spoed in orde werd gemaakt om als vliegveld dienst te doen. Men heeft daardoor het recht verkregen, gedurende 5 jaar, bij eventueel vliegt,uigvervoer van bedoeld terrein, dat een lengte heeft van 500 M. en een breedte van 385 M., gebruik te maken. Naar aanleiding van het jaarverslag vraagt de heer Donk inliohingen omtrent een patient, die in een inrichting te Ginni- ken heeft vertoefd, en of deze inrichting ook vailt onder artikel 13 van het reglement De secretaris licht breedvoerig toe, waar om de patient niet naar Rotterdam maar na.ar Ginneken is gegaan. Deze kwestie wordt verder uitvoerig be sproken, aan welke bespreking deelnemen de heeren Joppe, A. J. van Rompt Hogeweg, Ds. Polhuijs en P. Kreeft Jr. De secretaris meent ten slotte te kunnen concludeeren. dat het optreden van het be stuur de goedkeuring van de vergadering heeft, hetgeen voor het geheele bestuur een voldoening is. De voorzitter siluit hierover de discussie en brengt in behandeling: Jaarverslag van don penningmeester. De ontvangsten over 1933 bedragen ƒ2368.15 Saldo over 1932 1602.55 Totaal 3971.— De uitgaven over 1933 bedragen ƒ2556.35 Batig slot 1414.G5 Hiervan moeten nog enkele rekeningen worden betaald. Bijgevoegd is een verkla ring ran de controle-commissie, die voor stelt tot goedkeuring. Zonder stemming wordt de rekening vastgesteld. Verkiezing twee bestuursleden (a.ftr. de heeren v. d. Plassche en van Rumpt) Uit gebracht werden 126 stemmeu. De heer v. d. Plassche verkreeg 115 en de heer van Rumpt 105 6temmen. De overige stemmen waren verdeeld. Benoeming commissie van cor.trole voor 1934. Van de drie dubbeltallen verkregen de heeren Joppe 81, van Donk 73 en G. Trouw 86 stemmen. Op de vraag van den voorzitter naman genoemde heeren hun benoeming aan. Vaststelling contributie over 1934. Het bestui.s stelt voor geen verandering aan te bren-vu. De heer P. Kreeft Jr. vindt de contri butie, gezien het inkomen van velen, wel Wat hoog. Spr. vraagt of het Burg. Arrahe- suur en Kerk niet kunnen bijdragen, opdat het eerste plaats noodzakelijk, dat de men- echen voorgelicht worden. Spr. wijst op het nut van de besturenbonden dienaangaande. Laten we zorgen, diat die besturenbond in tact blijft, zoodat deze invloed uit kan oefe nen in de gang van zaken. Kuyper heeft eens gezegd; „Menschen, laat uw stem hoo- ren". Ook nu. Daarom behooren eillen van Christelijke wereldbeschouwing georganiseerd te wezen. Laten we niet denken, dat we nu de orga nisatie wel kunnen verlate:., omdat we er toch 'geen resultaten van zien. In deze tijd van teruggang is het de taak van het Chr. Na,. Vakverbond te trachten tc behouden wat er te behouden is. Het is ieders plicht daaraan mee te helpen. Op deze leerzame en interessante lezing volgde een geanimeerde bespreking van verschillende vragen, die sommige cleir aan wezigen gesteld hadden. mogelijke verlaging kan plaats hebben. liet bestuur zal dit in overweging nemen In de rondvraag deelt Ds P o h u ij s mede, dat waarschijnlijk 1 Maart a.s. bet ziekenhuis te Dirksland zal worden ge opend. Het liggeld bedraagt 3.5U per d it en volgens het regiement wordt maar 3 t «gestaan. Spreker wil voorshands nog geen wijziging, maar zou gaarne liet oordeel de' vergadering hieromtrent vernemen. De Voorzitter licht de tarieven van Dirks land nader toe, waarop Ds Polhuijs en ie lieer W. Braber het woord voeren. De lieer Hogeweg vindt het gewaagd nu reeds te beslissen. Is eenmaal hel ziek m huis in exploitatie, dan kan nader een ver gadering hierover beslissen. Ter verduidelijking geeit de voorzitter tenige nadere gegevens. De lieer Pol ie spreekt zijn meening int ./ver Dirksland- en de tarieven. Spreker geeft den leden in overweging, rijpelijk te overdenken, wat voor hen het. bet-Ie is. De heer Joh. van Ross um stelt voor tio ziekenhuis in overweging te geven, het liggeld te verlagen, aangezien het anders misschien veel patiënten naar Rotterdam ziet gaan. Het bestuurslid Braber deelt mede, da' de tarieven tot het uiterste zijn berekend, dus zal geen verlaging kunnen volgen. De lieer A. J. v. Rumpt vraagt of de chirurg in Dirksland voor alle ziekten be kwaam is. Wat de chirurg betreft, meent de Voor zitter deze gerust aan te kunnen bevelen. De heer P. J. Kreeft Jr. vraagt of or ook goede röntgen-instullatie aanwezig is. waarop Ds Polhuijs antwoordt, dat dit volkomen in orde is. Tevens vestigt hij er de aandacht op, dat liet voor iedereen duide lijk is, dat voorloopig nog 3 wordt ver goed. Het bestuur zal zoo vlug mogelijk deze kwestie behandelen. De heer I oh. H u i z e r is van meening, dat het niet veel uitmaakt wat le kosten he treft, Rotterdam of Dirksland. Hier is dit wat duurder, daar is dat wat duurder. Laten we houden zooair het is. De heer Hogeweg vraagt ook de cijfers van 1931 en 1932 en of het bestuur een ju's- tere definitie van ziekenhuizen wil aan geven, om alle kwesties te voorkomen. De Voorzitter: Het bestuur vindt het beter dat dit uit de boezem van de verga dering komt, waarop Joppe waarschuwt voor uitbreiding. Vlet alle wijzigingen ko men er steeds meer geschillen. De secreu ris- meent uit de houding der vergadering te begrijpen, dat geen wijziging verlangd wordt. Dan brengt de heer Hogeweg in het midden, wanneer nu een dokter uit een andere gemeente een ziekenhuis aangeeft hetwelk niet onder oras reglement valt, wie beslist in deze De Voorzitter: Het bestuur, met hot oog op de vergadering. Ds P o I h u ij s geeft hen die wijzigen wil len den raad, de hoofden bii elkaar te ste ken en te zeggen, wat ze nu willen. Hot bestuur zal dan rijpelijk deze voorsellcn behandelen. De heer K a rd u x vraag in verband met kwalen, waarvan een dokter niet direct kan zeggen wat het is. en er een foto van wordt gemaakt, of die kosten dan door S.B.Z. be taaltd worden, of mogelijk gemaakt. De Voorzitter licht dit nader toe en zegt dat dit momenteel volgens het reglement niet kan. De secretaris acht het op het oogenblik niet mogelijk, gehoord de zijdelingsehe m°e ningen. dat Röntgen-foto's door S.B.Z. wor den betaald. Volgens de Voorzifter zouden we dan ve> 1 duurder gaan werken. De rechten van de leden zouden uitgebreider worden, hetgeen gezien de lage contributie niet te veroor loven is. Daarna doet de Voorzitter nog ^enige mcdedeelingen over de Raden van Arbeid ten opzichte van de S.B.Z. Hierna nemen de herbenoemde bestuurs leden hun benoeming aan. Waar niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter met dank voor de groote opkomst, deze drukke vergadering. DE JONGELINGSBOND DER GEREF. GEMEENTEN Dezer dagen heeft de Bond 'an Jonge- lingsvereenigingen der Gereformeerde G» meenten te Gouda zijn jaarvergadering ge houden onder presidium van ds. Ver hagen. Aanwezig waren zeventien vereenigingen, elk met twee afgevaardigden, waarvan twee vereenigingen die niet bij den Bond zijn aangesloten. Totaal waren ruim hon derd personen ter vergadering. Nadat door den voorzitter een openings woord was gesproken, waarin hij de ver gadering opwekte, bij het licht des Geestes de aloude, beproefde waarheid vast te hou den. werden de jaarverslagen uitgebracht. Zij wezen o.m. aan, dat de belangstelling voor den Bond toeneemt. Het batig saldo bedraagt 117,1914, bene vens 17,94 als fonds voor een eventueel op te richten orgaan. De aftredende leden van het Bondsbe- stuur S. Moerman, Vlaardingen en G. C. Tromp Czn„ Lisse. werden herkozen. Tenslotte heeft de heer S. Moerman van Vlaardingen, een referaat gehouden over liet onderwerp: „De Jongelingsver- eenigingen der Geref. Gemeenten in Neder land", aan de hand van deze vier punten- 1 Doel; 2. Middelen; 3. Werk; 4. Nut en vrucht Aan H. M. de Koningin werd een tele gram van hulde en trouw gezonden. VLIEGVELD MIDDELHARNIS Men schrijft ons: In verband met het feit, dat thans ook nier van verschillende zijden het onderwerp „Een vast vliegveld niet luchtvaartverbin dingen atui de orde is gesteld zouden wij gaarne enige opmerkingen maken. Hoewel bet voor velen niet meer noodig zal zijn, is het misschien nog wel nuttig er op te wijzen, dat in tegenstelling met an dere verkeersmiddelen het luehtvaartvei keer nog sle'l.ts aan het begin van zijn ouiwiKKiMing staal, lorvvijl spoot- en tram wegen een zeei sterke achteruitgang vertoo nen en all eu de autotractie nog eenige toe komst schijnt te hebben, bevindt liet lucht vuartvi ei zich nog steeds 111 een sterk opgaande lijn en kan niemand ook maai met eenige. mogelijkheid voorspellen, hoe snel de ontwikkeling er van zal zijn ol toi wat voor vormen het luchtvaartverkeer nog kan uitgroeien. Over het tempo der ontwik keling kan men van meening verschillen het, feit, dat het luehtvaartverkeer het ver keer der toekomst is, staat voor ieder vast. De gioci ervan schijnt door niets belem ment te kunnen worden; zelfs de crisisjaren hadden er geen vat op. In 1933, het crisisjaai bij uitstek, kon do K.L.M. voor verschillende takken van vervoer nog een vooruitgang van 100 pet. jn vergelijking van 1932 boeken. De groote vraag vvjiar het nu om gaat is of dit belangrijke verkeersmiddel van hei lieden, maar vooral van de toekomst, ook binnen het bereik van Flakkee k^n komen Tot nu toe is men ei nog vrijwel over eens dat wat verbindingen betreft Flakkee er niei al te best aan toe is. Men is algemeen van oordeel, dat terwijl het verkeer én op Flak kee én op het vasteland zich sterk ontwik kelde en daarmede de behoefte aan goede verbindingen steeg, juist deze verbindingen op eenzelfde peil bleven en dus achter ge raakten. Talrijke commissies met tallooze rapporten zijn verschenen, vele vergaderin gen zijn gehouden waarin uitvoerig behan deld werd het vraagstuk hoe de verkeersinfo delen en verbindingen van Flakkee te bren gen op een niveau, aanpas ,ul aan de tegen woordige stand der techiiieK. Men heelt nu dus nu eg e maakt de moeite die het kost een eenmaal bestaande achterstand in te haien. Thans staat Flakkee voor een belangrijks beslissing. In 1931 is een nieuw verkeersmiddel opgb komen. Het binnenlandsch luehtvaartver keer, begonnen met de lijn Rotterdam - Haamstedeontwikkelde zich met geduchte snelheid. Elk jaar breidt het zich met enkele lijnen uit en ovei eenige jaren zal over heel Nederland een net van binnenlandschc lm lil vaartverbindingen liggen. Dr. Sibold Smeding schrijft in „liet Vlieg veld December 1933 hierover als volgt: „Wij kunnen gerust zeggen dat we momenteel bet geboortetijdperk van het Noderlandsch bin nenlandsch luchtvei keer beleven. Deze stei ling houdt mee? in dan men oppervlakkig bedenken zou. Want men dient zich er van bewust te zijn: een vast plan voor de forma tie van een economisch verantwoord, ver keerstechnisch zoo gunstig mogelijk ontvvor pen binnenlandsch luchtlijnennet bestaat er, bij ons weten, niet. Dat wil dus zeggen: „in grijpen van particulier initiatief, van handel en nijverheid, gemeenten, waterschappen, provincies, vereenigingen en maatschap pijen is thans nog mogelijk". „Deze mogelijkheid kan zegevierend benut worden, maar ook kan men door kortziebtiq heid en conservatisme zijn kans voorbij la ten gaanen dan kan het misschien welt een kwart eeuw of langer duren, vóór de fouö hersteld wordt, zoo dat al ooit geschiedt". Verder ontwerpt Di. Sibold Smeding dan een plan voor een lucht vaart net naar en via Zeeland, maarspreekt geen woord over Flakkee. Het is dus geraden thans, nu de kans zoo gunstig is deze waar te nemen. Het binnenlandsch luehtvaartverkeer bevindt zich nog in een beginstadium. Flakkee zou nu nog vreugde vol opgenomen worden in het binnenlandsch net. Wanneer over enkele jaren het ver keer sterk gestegen zal zijn heeft men mis schien ons niet meer noodig en zal opne ming mogelijk slechts bezwaarlijk of met groote kosten kunnen geschieden. Daarom laat Flakkee thans toonen zijn belang te be grijpen en eensgezind samen werken tot bei aanleggen van een zoo goed en zoo gunstig mogelijk gelegen vliegveld. Nu blijven nog de vragen over of een lucht vaartverbinding op FMtkee loon nu zou zijn en of bet mogelijk is hier zonder al te groote kosten een vliegveld aan ie leggen en te cxploiteeren. Wat de eerste vraag betreft bevinden wij ons in do gelukkige omstandigheid dat vyij onze toestand kunnen vergelijken met die van Schouwen, waar de exploitatie zoo gunstig geschiedde. Schouwen heeft voor, dat de reisduur van Zierikzee naar Rotterdam (Centrum) met gewone middelen vrij lang is nl. 4 uur tegen per vliegtuig 1 uur 50 min. (auto vervoer inbegrepen). Voor Middelbands Sommelsdijk zijn deze tijden resp. 2 a 2V? uur tegen 30 minuten (autovervoer inbegrepen). Voor Ouddorp en Ooltgensplaat zijn deze tijden echter plm. 3V2 uur tegen 1 uur zoodat voor deze plaatsen de tijdwinst voor de reis per vlieg tuig nog grooter is dan voor Zierikzee. Bovendien moest men op Schouwen be ginnen met tarieven van f 10.50 enkele reis en f 20 retour, terwijl de tarieven voor Flakkee zouden bodragen resp. f 4 en f 6.o7 wat dus een buitengewoon voordeel ten gunste van Flakkee is. Vergelijken we bovendien Flakkee als geheel mot Schouwen en Duiveland, dan zien we dat wat betreft de hoogte der cultuur en de levensstandaard Flakkee voor Schouwen niets behoeft onder te doen ja zelfs jop vele punten het in welvaart en bedrijvigheid overtreft. Redenken we dan dat voor de meest Westelijke- en Oostelijke gemeenten de tnd winst evengroot, de tarieven echter de helFi lager zijn dan op Schouwen, dan zien we ffeon enkele reden waarom de luchtlijn op Flakkee zich niet in een evengroote bloei zou mogen verheugen als die op Haam stede Terzijde kan hier nog aangehaald wor den dat een luchtlijn het verkeer van Flakkee met Zeeland en het Zuiden ook een kans zou geven om tot ontwikkeling te komen. Tenslotte het vliegveld. De mogelijkheid tot het aanleggen en cxploiteeren van een goed en gunstig ge legen vliegveld is de laatste tijd nauw keurig overwogen. De slotsom waartoe de vereeniging Vlieg veld Middelharnis-Sommelsdijk gekomen is schijnt erg gunstig te zijn. Vermoedelijk zullen er op de avond die a.s. Dinsdag en Woensdag resp. in Hotel Meijer en Hotel Spee gehouden wordt en waarin filmen der K.L.M. vertoond worden met toelich tingen van Overste Van Hoogenhuize, wel meerdere inlichtingen hieromtrent gege ven worden Laat daarom een ieder die belang stelt in de ontwikkeling van Flakkee en in de luchtvaart, deze vergaderingen bezoeken ten einde op de hoogte te komen ven de noginqen, die aangewend worden om Flak kee te betrekken in het meest modern c verkeer: Het luchtverkeer. CURSUSVERGADERING „HET SOCIALISME" DE HEER DEN OUDEN SPREEKT. Woensdagavond werd in hotel Kapteyn te Sommelsdijk de tweede cursusvergade ring gehouden van de Anti-revolutionaire Propagandaclub over het Socialisme. De cursusleider, de heer R. A. den Ouden van den Haag, sprak over het staatssocialisme, het revisionisme en het communisme. Hierbij wees spr. erop, dat het staats socialisme het particulier initiatief uitscha kelt en alles brengt onder de macht van den staat. De grenzen van staat en maat schappij worden uitgewischt en de persoon lijke vrijheid, het recht van souvereine bur gers wordt vernietigd. Deze ideeën worden thans weer terugge vonden in het fascisme en het nationaal socialisme. Ze zijn in strijd met de sociale paragraaf uit liet Anti-revolutionair Pro gram van beginselen. Het revisionisme behandelde spr. uitvoe rig, waarbij hij wees op het dualisme in Propaganda-vergadering van den Chr. Besturen bond vcor Middelharnis en Sommelsdijk. Druk bezochte S.B.Z.-vergadering te Stad aan 't Haringvliet. Het binnenlandsch luchtverkeer en Flakkee. De begrafenis van Koning Albert vain België. die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruidengeneeswijze PRIESTER H A M O N" HET OVERLIJDEN VAN DEN BELGISCHEN KONING De Nederlandsche regeering heelt te Brussel op de baar van den ontslapen Belgischen Koning een krans doen nedeneggen. Op het lint. in de rood- wit-blauwe kleuren, komen de woorden voor. De Nederlandsche Regeering. deze socialistische beweging, het revolutio naire sentiment leeft ook in zijn gelederen. Hierbij wees .spr. op de Nederlandsche S. U. A. P. Aangestuurd wordt op sociale hervor mingen langs geleidelijken weg, maar do revolutionaire greep naar de macht wordt steeds in petto gehouden. Hierbij herin nerde spr. aan de revolutie-poging in 1918 van Troelstra. Het communisme, zooals het in Rusland heden ten dage in praktijk wordt gebracht, schetste spr. als het tegenovergestelde van uen heilstaat. De Nieuwe Economische Po litiek is een bewijs, dut de marxistische ideeën vooral voor de hoeren niet aan vaardbaar zijn. Bij de beantwoording van de vragen wees spr. erop, dat de S. I). A. P. voor de amhte naren nog niet verboden is. Waarom dit met de N. S. B. wel gebeurd is, is toe te schrijven aan het feit, dat de heer Mussert zijn aanhangers aangespoord heeft de re geering ongehoorzaam te zijn. In liet begin van liet vorig jaar w'enschte de regeering, dat leden van de burgerwacht die tevens lid waren van de N. S. B. zouden kiezen tusschen burgerwacht of N. S. li. D" heer Mussert spoorde hen toen aan niet te gehoorzamen en zich door de Regeering uit de burgenvacht te laten zetten. Zulk een aansporing tot verzet heeft de S. D. A. P. nog niet gedaan. Wel houdt de Regeering, zooals uit de Kamerrede van Dr. Colijn ge bleken zal zijn, nauwlettend het oog oo du S. I). A. P. De heer van Rumpt, voorzitter, dankte den heer den Ouden voor zijn pracli tige uiteenzettingen en hoopte dat een vol gend maal nog meerderen deze cursusver gadering bij zullen wonen. De avond werd besloten met het „Met al hun schoone woorden, met al hun stout ge schreeuw", waarna de heer den Ouden voorging in gebed. e worden de laatste weken over stroomd met verslagen van vergaderingen. Hoewel we onze lezers zoo veel mogelijk ter wille zijn, moesten we tot bekorting overgaan. Verslagen van inleidingen en voordrach ten achten we bovendien niet zoo belang rijk om er actueel nieuws voor weg te laten. Onze lezers zullen dit ongetwijfeld zelï toestemmen. De Ned. Heidemaatschappij laat een propag andafilm vervaardigen teneinde voonichtigh eid met vuur in bosch en hei te -u Een bosclibrand, op „de hooge Haar" te Hei no in scène gezet, lCl te voorderen.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1