De u MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 MAAS- Gemeenteraad van Ooltgensplaat Plaatselijk Nieuws. Aan de groeve Burgerlijke Stand. NOODKRETEN NAAR HET PLEIN STEUNBEDRAGEN TE LAAG Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad dezer gemeente op verzoek van de heeren Brinkman, Hokkc en Vermaas hijeen ondei Voorzitterschap van Burgemeester Donker sloot. De VOORZITTER opent de vergadering waarop alleen de heer v. Nieuwaal absent was, met gebed, waarna hij mededeelde, dat hij op verzoek \an de heeren Brinkma 1, Hokko en Vermaas deze vergadering had ui tgesch neven. De SECRETARIS leest de notulen van de vorige vergadering welke onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van A. Brink man, Hokke en Vermaas, waarin gevraagd wordt openstelling van do werkverschaf fing. De lieer BRINKMAN zegt dat deze verga dering is uit den boezem van de organisa ties, dus uit de noodlijdende klasse is opge nomen. Het vooruitzicht van een sleedde steunregeling zegt dus dat de arbeidende klasse aan den rand van den afgrond staal. Daarom hebben wij gevraagd de werkver schaffing open te stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat van den Mod. Landarbeidersbond een verzoek is in gekomen waarin gezegd wordt dat de steun regeling niet voorziet in do allornoodigste behoeften. Een huur van 3 kan bijna niet betaald worden. Daarom terzoekt de bond openstelling van de werkverschaffing Ook de Bond van de Langstraat doet het zelfde verzoek De R.K. Landarb. Bond verzoekt ook naast de steunregeling werkverschaffing in te stellen, omdat de geest bij werkverschaffing altijd veel heter is dan bij gedwongen leeg loopen. De VOORZITTER zegt, dat uit de hande lingen van R. en W. en den Raad gebleken is, dat zij voorstanders zijn van de werk verschaffing. Er zijn echter geen gelden vol doende. Wij hadden indertijd gerekend op 75 bijdrage van het Rijk, terwijl wij 12.000 wilden loencii. Later is gebleken da» de rijksbijdrage 10 zou zijn. Geleend mocht er ook .net worden. Met groote offers hebben wij tot stand kun nen brengen dat tot Met steunverleening kan geschieden. Gezien het gebrek aan fi nanciën konden B. en W. geen post voor werkverschaffing op do begrooting plaatsen. Zaterdag waren er nog 206 werkloozen. La ten er 150 voor de werkverschaffing geschikt zijn dan zoii dat 750 per week van de ge meente vorderen. In een week of vijf zou den we dan uitgeput zijn, en dan konden we heelemaal niets meer voor de werkloozen doen. Wij achten liet daarom heter dat steun verleening ingesteld wordt, want dan krij gen de werkloozen langer en meer. Wij staan op den rand van den afgrond, misschien is dat nog niet overal doorgedron 'gen, maar als we niet. hebben kunnen we niet geven. Het heeft spr. verwonderd, dat de heetten zich er vroeger' niet tegen verklaard hebbep. Wij hebben niet stilgezeten en den weg door den Minister aangegeven, gevolgd. Wij hebben direct gepoogd de steunregeling goedgekeurd te krijgen. Momenteel hebben wij van den Minister nog niet bet minste teeken van leven gehoord. Daarom kan er absoluut momenteel van de werkverschaffing geen sprake zijn. Wij stellen op de i voorgrond, dat de bedragen laag zijn, maar liet is beter dat de gelden over langeren tijd verdeeld worden, dan dat ze direct opgemaakt worden. Mocht er nog eenige mogelijkheid tot werk verschaffing zijn dan zullen B. en W. die gebruiken. Naast do werkverschaffing steun regeling is heelemaal onmogelijk. Het is geen onwil maar onmacht! De heer HOKKE vraagt hoe de minister Vlenkt over het uitgestooten bedrag in de heg rooting. De VOORZITTER zegt dat de Minister nog niet geantwoord Heeft. Er kan een be drag uitgestooten worden. De heer HOKKE zegt dat liet niet aangaat de menschen te laten verhongeren. De VOORZITTER: Er staat geen andere weg open dan B. en W. aangeven. Het uit gestooten gedeelte Hoeft de Minister nog niet toegestaan. Wij hebben nog geen toestemming gekregen, liet vachten is thans op den Mi nister, die 25.000 voor zijn rekening zal nemen. Van de autonomie van den Raad blijft er dan niet veel over. Wij zijn thans noodlijdend. Andere gemeenten op het eiland verkeeren in de verste verten niet in de omstandigheden van onze gemeente. Alleen blijft ons over er met klem bij den Minister op aan te dringen ons de beschik king te geven over liet uitgestooten gedeelte de 25.000. Om zoo lang mogelijk de mensehen nog iets te geven hebben wij de steunregeling ingesteld. Verliooging van belasting, en heffing van Mraatbelasting, sluiten van de bewaarschool enz., staan oor de deur wanneer de Minis ter die 25.000 toestaat Wij zijn gebonden aan hetgeen de Minister ons gebied. De heer HOKKE wijst er op, dat bij den Minister er dan sterk op aangedrongen moet worden Hulp te verleenen. Dat is de taak van liet gemeen tebestuur. Er moet met klem op gewezen worden. De VOORZITTER zegt toe, dat B. en W. er met grooten klem op aan zullen dringen. De schuld ligt niet bij B. en W., wij zijn altijd voor werkverschaffing geweest. Allerlei dingen moeten stopgezet worden. Ik wil geen beschuldiging aan het. adres van den Minister uiten, ook die menschen zit ten voor groote moeilijkheden. Onze gemeen te is een van de slechtst gesitueerde gemeen ten. Daar moet Hulp verleend worden. Het eenige is dat wij direct een schrijven sturen aan den Minister om het uitgestooten be drag toe te staan. In een spoedeischende vergadering kunnen we dan beslissen over verhooging van steunbedrag of instelling werkverschaffing en ik weet wel wat de Raad clan zal beslissen. Het eenigste waar volgens spr. nog iets van te verwachten valt is dat de Raad dit schrijven aan den Minis ter richt. De heer VAN' ES vraagt, wanneer de auto nomie weg za) zijn, of B. en W. dan de ge volgen wei overzien hebben. Zal de toestand Jan de gemeente dan nog niet ellendiger worden. De VOORZITTER antwoordt, dat in de werkverschaffing de censuur nog wel scher per zal zijn. Voor verschillende personen zal liét dan -nog wel moeilijker worden. Maar wc staan tegenover een groote massa werk- looze arbeiders, tiet Ilijk zal ons de bijdra ge schenken, mits aan de eisclien van liet Rijk voldaan wordt. Een groote massa werk- 1 >ozen is er echter mee gebaat. 1-Iet is een kwaad ding dat we krijgen, naar het is noodzakelijk de ,f 25.000 van de Regeering te krijgen en ian komen we ver der. Hadden we de steunregeling niet ontwor pen dan stonden we momenteel met geen cent inkomen voor deze menschen. Misschien ivordt dat niet gewaardeerd, maar B. en VV hebben gedaan wat ze konden. Spr. kan de werkverschaffing niet instellen. Als de Raad tóch heslist dan moet ik die bepaling maken dat niet eerder de steunre geling stopgezet zal worden voor aleer de werkverschaffing ingesteld is. De beste weg is echter, behoud van steunregeling en ver zoek aan den Minister om 25.000. De heer VERMAAS zegt dat hij zich be reid Heelt verklaard over de steunregeling te spreken. Als je de geest van de menschen hoort dan kan je aanvoelen dat je zegt: nu ontvang je een beetje geld maar liet is te weinig. Men zegt echter dat er nog wel werk te vinden is. Spr. neemt tocli aan dat de Regeering liet net zoo ver zat laten ko men om de werkloozen in den zomer zonder één cent uitkeering te laten loopen. Toch is spr. er voor om er bij den Minister met klem op aan te dringen om de uitgestoo ten gelden te verstrekken. Dan kan er werk verschaffing komen. De voordeelen zijn groo ter dan de nadeelen. Spr. hoopt dat 't schrij ven vrucht af zal vveruen. De heer HOKKE zegt, dat als de gemeente noodlijdend wordt, zij dit met eer wordt. Gemeenten met groote arbeidersbevolking ontkomen daar geen van alle aan. De VOORZITTER acht het onafwendbaar dat de gemeente noodlijdend wordt. Spr. wijst op de moeilijkheden van de steunregeling. Telkens is er getelegrafeerd of er 8 dagen uitgekeerd mocht worden. Tel kens moest om verlenging van de steunre geling gevraagd worden. Nu is liet verlengd tot 25 Februari. Zoo moet er getobd worden om nog iets te bereiken! Van openstelling werkverschaffing is geen sprake. Wel kan de Raad dus het bovenge noemde verzoek aan den Minister richten omdat de steunbedragen tc laag zijn. Dat is liet eenige resultaat dat deze vergadering brengen kan. Wethouder WALING: Loop je dan niet gevaar dat je direct onder ourateele gesteld wordt. De VOORZITTER: Het is een uitstel van executie. Als wij onzen zin door zouden drijven dan hadden andere menschen er schade van Spr. durft niet langer de ver antwoording dragen. We komen toch onder curateele. Onze bevoegdheid wordt ingeperkt daar moet je op rekenen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. De heer VAN' ES zegt niet langer de ver adoring bij te kunnen wonen en vertrekt Ingekomen zijn van Ged. Staten enkele goedkeuringen van raadsbesluiten, o.a. liet besluit tot verlenging van de ontruimings- termijn van de woningen aan de Nieuw- straat met 6 maanden. Ingekomen is een schrijven van den Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering, waarin gemeld wordt dat de bijdrage, 4e kwartaal 1933 voor de gemeente op 150 is gesteld. Do extrabij- dragen over dat kwartaal is voor deze ge meente vastgesteld op 1000.— waartegen B. en W. geprotesteerd hebben omdat alle kasgeld werd weggehaald. Ingekomen is een schrijven van R. Bree- man dat Hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Deze berichten worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van J. M. v. d. Griend, waarin hij aankondigt een luxe auto- verhuuriiiriehting te hebben geopend, reden waarom Hij de Edelachtbare Heeren ver zoekt ook Hij eventuele gelegenheid aan zijn zaak te denken. De VOORZITTER zegt dit toe. Ingekomen is een schrijven van de bouw- vakarbeideisbond om verliooging van de steunbedragen te verleenen aan de bouwvak arbeiders. De VOORZITTER stelt voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, gezien het de bat over de steunregeling. Aldus wordt be sloten. Ingekomen is een verzoek van de commis sie van toezicht van de gasfabriek Oost l'lakkee om liet verzoek van de Emgo te Middelbands tot ontheffing van het verbod om in Battenoord bij Nieuwe Tonge elec- trisch licht aan te leggen, hetwelk vermeld staat in de gemeenschappelijke regeling i.z. de gasfabriek, in te willigen. De VOORZITTER wijst op de slechte ex ploitatie van de gasfabriek, hetgeen te wij ten is aan de slechte leiding van de gas fabriek. Hopeloos is liet geval niet, spr hoopt dat voor 1940 de gasfabriek ons eigen dom is, dan kunnen we onze huizen beter verlichten. Wethouder JACOBS hoopt dat het nooit ebeurt. (vroolijkheid) Het verzoek wordt m.a.s. ingewilligd. Op het verzoek van den Raad aan d-e bij zondere school om de rente van de waarborg som vrijwillig te verlagen, is antwoord in gekomen dat dit afhangt van de welwillend lieid van de geldschieters. De school weigert dus. De VOORZITTER leest de brief voor. De school heeft volgens -deze brief lang moeten wachten op de voorschotten aan de gemeente De heer HOBBEL zegt dat de brief zeer aanvechtbaar is. Het bestuur heeft notabene in 15 jaren tijd dour de rente een cadeautje van 3375 gekregen. Spr. vindt het bar en protesteert daartegen. Het kost de gemeente maar een hoop geld. De heer v. NIEUWENHUIZEN merkt op dat er misschien wel een instelling te vin den is, die de heeren tegen 4.5 wil voor schieten. De VOORZITTER zegt dat het recht aan de zijde van het bestuur is. De heer v. NIEUWENHUIZEN zegt, dat deze menschen in een tijd als deze behoo- ï'cn in te zien dat ze mee moeten helpen. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van het hoofd van de be waarschool om als voorzitster van de korf balclub S. S. S. in de hal van de bewaar school een tooneelopvoering te mogen hou den ten bate van de bewaarschool, wordt m. a. s. aangenomen. Vervolgens wordt door de heeren v. Gurp, Hobbel en Brinkman de rekening van het Doktershuis over 1933 nagezien. Do lieer HOBBEL brengt verslag uit en zegt dat de rekening in orde is bevonden. Bij de vaststelling van de vergoeding 1932 ingevolge de Lager Onderwijswet toont de voorzitter aan dat de bezuinigingen zeer groot zijn. Het totaal in uitgaven over 1931 was f 2953.56, in 1932 was dit f 2141.31, per leerling in 1931 f 19.80, in 1932 f 10.69. Voor 1934 is de vergoeding voor de R.K. School te Achthuizen- op f 1610, Voor de School met den Bijbel op I 1300 vastgesteld. De VOORZITTER deplt in verband met de vaststelling van de pensioenkorting en liet voorstel tot verlaging salaris gemeente ambtenaren van de heeren Vermaas en v. Nieuwenhui- zeii (5% van de salarissen tot f 1000; V/2% van f 1000 tot t 2000 en 10% van f 2000 en liooger) mede, dat de organisaties in deze kwestie zijn gehoord. De SECRETARIS leest de verschillende ad viezen van de bonden voor. De drie bonden adviseeren .behrlve de Bond van de Gemeen teambtenaren, tot het eerste over te gaan. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. ver liooging van pensioenverhaal billijk achten, hetgeen B. en W. voorstellen, 11.I. voor alle ambtenaren ü'/a pet de pensioenbijdrage te veriicogi'ii. Aldus wordt besloten. Tegen de salarisverlaging zijn alle bonden. B. en W. hebben dit eens nagegaan en liet is gebleken dat dit onbillijk is. De Wed. Holleinan ontvangt f 145,80, dit wordt nu verminderd met 7.5 pCt. Gaat die verlaging door dan wordt dit salaris f 15 minder. Dit is een te lage bezoldiging. Nu reeds moest de vrouw verliooging van salaris hebben. Bij üorstman is dit ook zoo. Bij v. d. Wende gaat liet salaris f 13.25 naar beneden, alles bij elkaar f58 minder. Dat is veel te laag. Ook Metaal krijgt bij elkaar dan f8 per week. Gezien de lage salarissen adviseeren B. en W. niet tot verlaging over te gaan. De heer V'A.x GURP Heeft alle salarissen nagegaan, ik zou zeggen dat er bij moest, aldus spr. tn ik ben dankbaar dat B. en W. niet dit voorstel komen. De VOORZITTER zegt, dat er bezuinigd moet worden, maar dat mag niet. Die men schen moetz-n tot het laatst betaald worden. Wij kunnen dan ook niet tot deze verlaging overgaan. De lieer VERMAA3 wil dit zeggen, dat het zijn bedoeling was, dat een ieder een offer moet brengen. Spr. zegt dft het redelijk ge noeg is gemaakt. De karreman mag te wei nig salaris hebben, maar in de werkverschaf fing wordt ook weinig verdiend en daar staat hij nog altijd boven. Alles bij elkaar heelt de karreman nog fooitjes enz. Dat de salarissen laag zijn komt, omdat er van de menschen maar een tiaar uur werk gevraagd wordt. Nu ue aan den rand van den afgrond leven ,is liet gewenscht dat ieder een offer brengt. Het is een gemeentebelang, dat getoond wordt, dat iedereen iets meedraagt. Spr. kan niet accoord gaan met het voor stel van B. en W. De VOORZITTER wijst erop, dat er ook salarissen zijn, waarbij de heele persoon ge- eisclit wordt. Spr. wijst op de heeren Bom en do Ruiter. Dat v. d. Welle liooger staat dan de loonen in 't landbouwbedrijf, stemt spr. tue, maar om alle viezigheid op te halen, daar moet ie de man voor zoeken. Daar is zelfopoffering voor noodig. De lieer v. GURP wijst eveneens op het zelfde feit. De VOORZITTER zegt dat het salaris niet bepaald mag worden naar het aanbod dat er komt. Spr. kan oen tweede gemeenteveld wachter aanstellen op lager salaris, maar uit principe is spr. daartegen. Dat is een strijd die de voorvaderen uitgevochten hebben. De heer HOBBEL is er tegen, omdat alleen de lage salarissen getroffen worden. De heer BRINKMAN wijst op de bezighe den van "Van Nimfvegéti, di'é'töolï'zeer grpot zijn. De VOORZITTER: Ja, vergeet die niet! En de school is altijd piekfijn! De lieer v. NIEUWENHUIZEN sluit zich aan bij hetgeen de lieer Vermaas gezegd heeft. Bijzondere tijden eisclien bijzondere maatregelen. De werkloozen hebben liet veei minder. Ook zijn er menschen, die belasting- verhooging hebben ontvangen en het even min kunnen missen. In bijzondere gevallen kan altijd ontheffing verleend worden, maar daardoor behoeft een peheele regeling niet verworpen te worden. De VOORZITTER is het eens met Brink man, dat deze J .aatregelen niet genomen mogen worden. Daarmee wordt de crisis niet opgelost. Hot voorstel van de heeren v. Nieuwenhui- zen en Vermaas om de salarisverlaging toe te passen, wordt niet de stemmen van de beide voorstellers vóór, verworpen. Op verzoek van den Minister van Sociale Zaken worden enkele wijzigingen aangeno men i z. de steunregeling, waardoor de onge organiseerden 50 ets. minder betalen. De lieer HOKKE vraagt hoe hoog de nor men voor ongeorganiseerden zijn. De VOORZITTER zegt, dat dit hoogstens f7.20 kan zijn. De lieer VERMAAS wijst erop, dat het de bedoeling ran den lieer Brinkman was, om de steunregeling ot 14 Februari te herzien en de «teunnorm zou worden verhoogd. De VOORZITTER antwoordt dat hem daar van niets bekend is. Het voorstel tot wijziging van de gemeen- tebegrooting wordt aangenomen. Tenslotte komt aan de orde het aangaan van een geldleening groot f60. met liet Bur gerlijk Armbestuur tegen 4V2 pCt., voor dem ping van de sloot aan het Weespad, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De heer HOKKE vraagt hoe het staat met de onderneming-Kraak. De VOORZITTER zegt, dat het hem niet gelukken zou. Het is absoluut onmogelijk, dat de man zal slagen. Het gevaar is er, dat de man de wal stuk maakt. Kraak heeft geschreven, dot hij alleen met hoog water val varen. Hij zal dan weer met een bootje gaan varen. B. en W. zullen ech ter toezien, opdat er geen ongelukken zullen gebeuren Wij hebben hem een concessie voor een aanlegplaats gegeven, maar de Raad kan besluiten om de dienst te verbieden. De lieer v. NIEUWENHUIZEN wijst erop, dat bij ijsgang de veerboot van Hellevoet- sluis nog dagen met ijs worstelde, terwijl hier geen ijs moer te zien was. Met een mo torbootje kan men liier er zonder tobben over. De VOORZITTER zegt, dat in het rapport van de verkeerscommissie plannen zijn ge opperd, waarover de Raad binnenkort wei iets zal hooren. Het rapport is reeds bij den Minister en zal eerstdaags wel publiek worden. Bij de rondvraag doet de heer v. GURP nog een vraag over het plaatsen van een lan taarn, hetgeen in een vorige raadsvergade ring was toegezegd. De VOORZITTER zegt, dat de financiën van de gemeente nog slechter zijn geworden. Daarna volgt sluiting. GEMEENTERAAD VAN STELLENDAM Donderdagmiddag kwam de Raad van Stellendam om drie uur in vergadering bij een. Na de opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen van de vorige ver gadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de school alhier is mej. C. J. Geerand tegen 1 April benoemd tot onderwijzeres. Aan L. v. d. Enden werd tegen 1 April eer vol ontslag verleend. Daar er verder geen te behandelen zaken waren, werd direct tot de Rondvraag overgegaan. De heer Vogelaar vraagt hoe het met de steunregeling der visschers verloopt. Ter bespreking van deze vraag gaat de Raad in geheime zitting over. De Raad be sloot het volgende verzoek aan den Minis- fpr fp 7Pnrlpn De Raad van Stellendam in vergr dering bijeen, verzoekt nogmaals direct dringende maatregelen te treffen met de steunregeling der visschers, omdat er huisgezinnen zijn die in armoede verkeeren. De heer Vogelaar vraagt daarna, wie op Stellendam de man is, die de normen voor steun vaststelt, daar er in de gemeente veel lasterpraatjes omtrent de steunregeling in omloop zijn. De V o o r z i 11 e r is er vast van overtuigd dat de regeling van den stfun in goede han den is en zegt dat men zich van die laster praatjes niet veel moet aantrekken. De heer Vogelaar zou het wensohelijk vinden dat de Diakonie van de Herv. en Geref. gemeente en het gemeentelijk armbe stuur nauwer voeling met elkaar zouden houden. Na bespreking van deze zaak sloot do Voorzitter de vergadering. SOMMELSDIJK 1 LEDENVERGADERING. Dinsdagavond 20 Febr. om 7 uur zal in de zaai van Hotel Harmonie de jaarlijksehe ledenvergadering worden gehouden der Cöop. brood- -en .verbruiksvereen „Vol harding." M1DDELHARNIS VERTROKKEN SCHEPEN. Vanaf het havenhoofd is vertrokken een Engelst-he boot met bestemming naar Lon den, geladen met 9000 balen ajuin en van uit do Kaai is vetrokken een scheepje mei, 500 H.L. aardappelen en een motorboot ge laden met 1000 balen ajuin. TER WAARSCHUWING. Deze week zijn wederom door de ge meente-veldwachter tegen eenige personen procesverbaal opgemaakt wegens het rijden per fiets over den Westdijik op verboden uren. KINDERKOOR OPGERICHT. Tn deze gemeente is een Kinderkoor op gericht, uitgaande van de zangvereeniging „De Volksstem". De vereeniging telt 2C leden, ZANGVEREENIGING. Woensdagavond 21 Februari zal in de zaal van hotel Meyer door de zangvereen. De Volkstem een zanguitvoering worden gegeven, OUDERCOMMISSIE. Tot lid der oudercommissie der Openbare U.L.O. school is gekozen de heer A. var Buitene, alhier, en de lieer Th. v. d. Spaan te .Melissant. i OUDE TONGE 1 INVENTARISATIE VEESTAPEL Bij de alhier gehouden inventarisatie van den veestapel bleken'bij de in deze gemeente wonende 83 veehouders aanwezig te zijn een 'totaal van 9Ö6 stgks rundvee, .die verdeeld onder de navolgende Vubrieken het hieronder staand resultaat oplever den: Stieren, ouder dan Yi jaar 33. Melkvee, ge- kalft na 1 Oct. 1933, 60. Drachtig vee, kalvend voor 1 Mei 1934, 129. Andere melk- en kalfkoeien 71. Drachtig jongvee, kalvend na 30 April 1934 64. Jong vee ouder dan Yi jaar 354. Mannelijk vee jonger dan Yi jaar 35. Vrouwelijk vee jonger dan Yz jaar 66. Mestkalveren geen. Ander vee 94. OP HET VERKEERDE PAD In deze gemeente wordt thans ook op vrij groote schaal de duivensport beoefend, waarvoor zeer vele jongelui zich interesseeren. Dat de gevolgen van deze sport echter niet altijd zoo onschuldig zijn als zij wel lijken, moge uit het navolgende blijken. Twee jongelui, ni. de 20-jarige v. d. N. en de 17-jarige F., wonende alhier, die ijverige beoefe naars van deze sport zijn. en waarschijnlijk niet over voldoende geld beschikten om voor het on derhoud van dit pluimvee te zorgen, richtten beide hun schreden naar een op het haventerrein alhier staande schuur, behoorende aan den heer v. d. Mast, waarin zich een groote voorraad pluimvee voeder bevond. Door inkiiraming hebben zij zich tot bovenge noemde schuur toegang verschaft en hebben daaruit een tweetal zakjes van genoemd voeder ontvreemd. Dank zij echter de ijverige nasporing van rijks- en gemeentepolitie werden de jeugdige delinquenten spoedig opgespoord. Tijdens het verhoor hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Natuurlijk werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. SCHOORSTEENBRANDJE Ten huize v£.n den heer K. Jacobs in de Voor straat alhier onstond gister een schoorsteenbrandje. Door tijdig ingrijpen van aanwezigen kon erger worden voorkomen. DIENSTPLICHT De hieronder staande dienstplichtigen zijn tot het deelnemen aan de dit jaar te houden herhalings- oefeningen te Breda opgeroepen tegen de volgende data: Cornelis Los, lichting 1927; Abr. P. Hameete- man, Adrianus Hartog. Daniël Dingeman Slinger, Thomas Volaart, lichting 1928, tegen 10 Sept, 1934; Coenraad Bogerman, lichting 1930, tegen 20 Sept. 1934. Izak v. d. Vliet, lichting 1930, te gen 10 Sept. 1934, en Franciscus v. Wezel, lich ting 1930, tegen 20 Sept. 1934. SCHIETWEDSTRIJDEN Op de Dinsdag j.l. alhier gehouden schietwed strijden der afd. Oude Tonge van de B.V.L., wer den door de navolgende personen de hieronder- staande puntenaantallen behaald: W. Kauffman 91, J. de Jong 86, W. v. Otzel 86, C. Prince 86, J. Klomp 85, A. Bierbooms 85, H. Vooys 84, P, Jacobs 84, L. v. d. Sluis 82, H. L. van Vugt 80, K. J de Bruin 79, A. C. Pollemans 75, M. in 't Veld 74, J. de Wit 70, J. Noordijk 52. NIEUWE TONGE AARDAPPELCONTROLEUR Tot aardappplcontroleur is voor deze ge meente aangesteld de heer A. Nisbeen. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. De heer v. L. had het ongeluk van een wagen te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. „MAAS"-NYMPHEN. „Bim-bam" luidt de klok; met haar dreunende galmen Verkondt ze: weer wordt iemand grafwaarts gebracht! Weer is een familie in rouwe gedompeld En zoo gaat het voort van geslacht tot geslacht. Nu is het een bloedverwantdan weer een kennis Dan is het een grijsaard en dan weer een kind. „Bim-bam" luidt de klok: 't is een scheiden voor immer Van hem of van haar, die zoo teer werd bemind. „Bim-bam" luidt de klok en wij maken ons vaardig Voor 't gaan naar het sterfhuis, de dragers staan klaar Wij volgen eerbiedig met 'n schare verwanten In somberen optocht heel langzaam de baar. „Bim-bam" luidt de klok als wij staan aan de groeve De kist daalt in 't graf; een roerend moment Bim-bamluidt de klok; wij staan als verslagen Wij hebben den doode zoo heel goed gekend. Bim-bamluidt de klok en wij denken: wanneer zal Ook om onze groeve de vriendenschaar staan? Want eens zullen wij, als zoo velen reeds voor ons Voor 't laatst ook den weg naar den doodenhof gaan. Van 't wiegje tot 't graf is één enkele schrede Zijn wij, om te sterven, genoegzaam bereid? „Bim-bam" luidt de klok, 't is of z' ons wil zeggen:. „Maak ernst met Uiv leven! Nog is het tijd!" (Nadruk verboden.) HAKATE. TER OBSERVATIE. J.l. Woensdagmorgen is de heer A. Molle- man per ziekenauto naar Rotterdam ver voerd voor observatie. ONZE VELDVRUCHTEN. De prijzen der veldvruchten zijn alhier uien f 0.80, peen f 1, aardappelen f 1.75 de H.L. DIRKSLAND TWEETAL Ds. A. de Blois alhier komt voor op een tweetal bij de Geref. Gemeente te Dordrecht. DIENSTPLICHT De dienstplichtigen der lichting 1934 J. van Dijk, L. de Jong en C. Zoon zullen op Maandag 19 Maart a.s. voor eerste oefening worden ingelijfd bij het 14e Regiment Infanterie (ie ploeg) te Ber gen op Zoom. SCHATTINGSCOMMISSIE Door Gedep. Staten dezer provincie zijn tot le den van de Schattingsconvmissie voor de Inkom stenbelasting, standplaats Dirksiand. benoemd de heeren J. Roodzant K.Pz., alhier en J. M. van Eek, te Herkingen. DISTRIBUTIE VLEESCH Het distributievleesch in blik voor armlastigen en werkloozen zal tot en met 20 Febr. a.s. op bon no. !1 verkrijgbaar zijn bij slager Riedijk. aan den Straatdijk. Bons voor het vleesch kunnen «deren Donderdagmorgen ter secretarie worden afgehaald. SCHIETOEFENINGEN B.V.L. Bij de door den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier qehouden schietwedstrijd werden de volgende pun ten behaald: C. Jongejan 110, M. Grootenboer 09, H. Bestman 108. W. Meyer 108, P-Los 105. A. J. Schaaf 105. J. Slis 102, C. van Driel 100. M. C Peekstok 100, G. Bakker 98, P. Poortvliet 98. M. v. d. Groef 96 en A. v. d. Houten 94. Het maximum aantal te behalen punten was 120. LEDENVERGADERING. De algemeene ledenvergadering der Coöp. Bakkerij „Volharding", zal op Maandag 19 Februari, om 7 uur, m de zaal van den heer Vermeulen worden gehouden. Er zal een stemming plaats hebben over de periodiek aftredende bestuursleden S. de Berg en y\. Stolk voor Dirksiand en voor Sommelsdijk K. Korteweg. en als commissaris A. Over- beeke. HERKINGEN BENOEMD TOT WIJKVERPLEEGSTER. Onze vroegere dorpsgenoote mej. C. Hui- zer is benoemd als wijkverpleegster te Dirksiand. LAGE UIENPRIJS. Voor de uien besteedt men hier op net oogenlilik slechts f 0.75 per H.L. Een bedrag dat verre van loonend is voor den teler. „De MACHT VAN HET KLEINE". De afd. Herkingen van de „Macht van het Kleine" mocht thans een bedrag overmaken van de stichtingen te Haarlem en Heem stede. groot f 43.G7. IEPENZIEKTE. De zg. Iepenziekte, komt ook voor tn de hoornen staande in de St. Elisabethstraat. Enkele ex'emplaren zijn reeds verwijderd. WERKLOOZEN Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week ingeschreven 46 werkloozen. GEREF. GEMEENTE Bij de gehouden stemming voor een ouderling en diaken bij de Ger. Gemeente werden herkozen de broeders L. van Dijk en J. v Kempen. Ais tegen-candidaten waren gesteld resp. H. van Hekezen en J. Kareis. ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis, vroeger bewoond door Gez. Dale is tlians onderhands verkocht aan J. A. Witvliet. MELISSANT OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vorige week Woensdag werd in de Chr School de lie Ouderavond gehouden. De Voorz. de heer J. A. Kleinenberg, opende de vergadering. Gezongen werd Ps. 111 2 en 3 en gelezen Ps. 111. De Voorz. stond dan een oogenblik stil bij de gehou den ouderavonden, waarvan de le was op 21 Maart 1923. Hierna kreeg Ds. Bouw liet woord, welke sprak over „De noodzaak bij de Chr. School en onze taak'". Spr. ging dan terug tot het jaar 1600, hoe het onderwijs toen was tot 1795, en hoe in de 18e eeuw liet Chr. On derwijs en Chr. Scholen noodzaak gewor den waren, hetgeen spr. dan ook zeer be droevend vond. daar er toch feitelijk geen Chr voor behoefde te staan, doch dat iedere school en vooral in ons Protestant Neder land zonder Chr. ervoor Christelijk moest zijn. Vervolgens sprak het Hoofd der Schooi over „Opvoeding" Na verschillende bijdragen, geleverd door verschillende dames en heeren, werd deze avond gesloten met het zingen van Ps. 119 17 en dankgelicd. CHR. LANDARBEIDERSBOND De afd Melissant van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond hield haar tweede jaarverga dering. De voorzitter opende de vergadering waar na de secretaris en penningmeester hun .verslag uitbrachten. Uit het verslag van den secretaris-bleek, dat de afd. in ledental nog steeds groeide: op 1 Jan. 1933: 39 leden, op 1 Jan. 1934 55 leden. Uit het verslag vaiï den penningm. bleek, dat de ontvangsten bedroegen f2652.54 en de uitgaven f2638,12, zoodat er een saldo was van f 14,42. Tot secretaris werd met bijna algemeens stemmen herkozen D. Leidens, en als vice- voorzitter Joh. Harnte. Tot lid der Centr, Commissie werd M. Wieland benoemd. Als afgevaardigde van het Hoofdbestuur Was de lieer van Maastrigt uit Zevenbergen; aanwezig; welke nog een korte doch opwek kende rede hield en de vergadering meï dankgebed sloot. GOEDEREEDE 1 1 HERINENTING Op Woensdag 28 Febr., des voorm. 11 uur, zal er gelegenheid zijn voor in- en herinenting, teat huize van den gemeente-arts M. Witkamp. AANSLUITING WATERLEIDING De verordening tot verplichte aansluiting op de waterleiding is door Gedep. Staten goedgekeurd, VERGADERINGEN Algemeene ledenvergadering, tevens ouderavond! van de School met den Bijbel, op Zaterdag 17, Februari, des avonds om half 7 in het schoolge* bouw aan het Havenhoofd. Algemeene ledenvergadering der Zondags* schoolvereeniging, op Maandag 17 Febr., deS avods 6.30 uur in het Zondagsschoolgebouw, OUDDORP f JAARVERGADERING. De Herv. J.V. Daniël zal op Maandag IS) Februari a.s. haar jaarvergadering houden, PROPAGANDA-AVOND. Chr. Militaire tehuizen te Breda, In de oude school alhier werd een propa- ganda-avond voor bovenstaand doel gehou den. Medewerking werd verleend door da zangverenigingen „Excelsior" en „Zang- lust". De burgemeester Gobius du Sart opende! deze samenkomst en sprak een kort wel komstwoord tot allen, en zette in een kort woord het doel dezer vergadering uiteen. Door de aanwezigen werd hierna het Wil helmus gezongen, waarna de heer A. vaiï Harberden, adjudant-hoofdverpleger van t Militaire Hospitaal te Breda het woord voerde. Spr. brengt allen dank voor de ge houden verkoop van vlaggetjes en vindij het een genot ook hier menschen te vindeti met liefde voor Chr. doeleinden. Hierna zet spr. op breede wijze het ont staan en de werking der Mil. tehuizen uit een en zegt, dat met des Heeren zegen tien duizenden militairen een goede verblijf plaats vinden voor de veie verzoekingen! en wekt al!°n op tot liet steunen van deza Chr. inrichting. De burgemeester van Ouddorp danktu spreker en sloot hierna de vergadering. GEREF. J. V. Volgens een advertentie zal Dinsdagavond in de Geref. Kerk voor de J. V. Timotlieus optreden cand. De Valk, van Rotterdam, met het onderwerp: Windmolens. Gelegen heid tot liet stellen van vragen. Vrije toe gang. UIENPRIJS. j Voor uien werd op de beurs 70 cent be steed. BENOEMD. 1 Door liet bedanken van den heer W. Meijer is tot concierge benoemd in het ver gader- en zanglokaal de Oude School de heer T. van Dam. LAAT UW WASCH NIET BUITEN HANGEN. Bij D. v. S. in den Oostdijk is een gedeel te van de wasch, die op de hleek lag, ont vreemd. NIET MEER LOONEND. De prijzen der cichorei worden steeds la ger, wat voor deze omgeving veel schade veroorzaakt, omdat het liier veel verbouwd werd en niet meer loonend is. STEUNREGELING. De ingevoerde steunregeling voor werk- looze arbeiders legt den plicht op dat de werkloozen het aanvraagformulier vooc steunverleening zelf moeten invullen. DIRKSLAND. Geboren: Arendje, d. v. Aren Leendert Bakker en Willempje Jannetje van 't Ge loof; Gerardus, z. v. .Herbert de Bruin en Johanna Driesprong. Ondertrouwd: Leendert v. d. Velde, jm. 25 i-, te Herkingen, en Leuntje van Vliet, jd. 22 j-« alhier. Overleden: Frans Bruinsel, 73 j., weduwnaai* van Maatje v. d. Mey. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Willem Ha nenberg, jm. 24 j. alhier, en Francina Hogchem, jd, 24 j., te Dirksiand. MIDDELHARNIS: Geboren: Teunis, 2. v. P. v. d. Velde en M. Grootenboer; Pieter, 2. v. G, v. d. Doel en W. Faasse. Ondertrouwd: Johannes de Waard, 34 j. en Maria de Vries, 26 j. Overleden: Neeltje Langbroek, 82 wed, van Corn. Rooij; Daniël Soldaat, 7 mnd., z. v, G« Soldaat en D. Knöps, Naar aanb Van den hee 1.1. onder het ik den heer de hooge uk yoorspekl zij Wat de ex treft, schijnt slecht te zijn Steeds groote Engeland wei too nog. Dat heeft voor Di er slechts Ho mogen worde wat blijft er gen, mijnhet voldoende ui< Een waarhei concurrent h aan de Hon-g, Zooals de lioofd „Sesan taalde lage markt, wat zelfs als dit ligt het dan venstaande v len. Ten slotte, rekenschap spellingen de schade beroli reeds in het Kunt U hei ze hun schac het van u r eerlijk voor voorspellinge sie, getrokkei echter' tot zei telers. Mijnheer d- jerléende pi NASCHRIF K'Oigen in zij zuiver zakeli handelaren i 1. De heer te hoeveelh Duitschland EHoe hij daar hoorén zegge heb hier voo statistiek vai Daaruit blijk voerd in Jan Ibushel. Hier' Hongarije, B men 76232 b kwam 7150131 lik maar de Hongaarsche rent. 2. Indien lil Jingen groote zouden er no zijn en zou er| (vóór Januari.r Uit jaar naail ihushel, tegen f ot' een kleinef blijft nu die 3. Ik kan u| lage prijzen ste weken. MJ ik. Maar toe,| die ook in Fe zen hebben vd die dan in del Staat een en in verband'? bevind ik mil silagen in bu| echo kijk. AatJ i Mijne HJ Naar aanle| Schel debode" bericht ondeil Uer t'e rubriq Februari jl. het hoofd ,J)| Ingezonden Si ik het noodig,r van den heerl gemaakt, daa aJ slechte tijd onnoodige on| menwerking noodig zijn. Alles wat staat is, vooil treft, grooten-l dat dergelijk| strafbaar zijn ten is dusdail te-lijk bedrogf drukt wordt i in Londen v| steeds goed dat met uitzJ in Londen hl uien is verlo| prijs op het is, wat per voor uien, dj elk, die daaj duizend guld lies over dea NASCHRIE volgen in da mijn adres ven. 1. De heei l dat de door| ringen van Kijn. Hij is Het zou trou ervan te ontl aan de offia ton. HiermeJ d'ging dat 2. De heer blik (dat wa a 4 oh. 3 pj kan zoo ongl week noteert ch. 6 pencL Hij rekent] sche kaai tq Hg. 48 cent] «sterling gerd goedkoop. Bi pence op Londen op netto per geus het t„. voor de kosq wal engeved men dan vol Eet mud. IsT

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2