ORGAAN GIJ, SUIKERLIJDERS sicpw vinces1 Vliegveld MiddelharnisendeS.B.Z. De Burgeroorlog in Oostenrijk r 34 ZATFRDAG 17 FEBRUARI 1934 48E JAARGANG N°. 4034 en REEDS VIELEN 1000 a 1500 DOODEN Voornaamste Nieuws. DROGISTERIJ VERWAAL 1e Middellandstraat 49, ROTTERDAM MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertenliën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. 34 bij Inzet. 34 bij Afslag, t Hotel Spee irf aan de ilsdijk, Kad. en. Bewoond BUUREN. '.et in het dam en op in het Loge- des namid- ;n heer Een- Erf en Grond at, en uitko- Achter-we;, ot 2 Aren 71 a l:22t/2 3e Generale lerceel is be- 'al en is op en. en Tuin te ootte van on- of 331/2 R. v. geheel en tuin 's dade- >p 1 Mei 1934 lEN BERG. I inzet, en telkens des et Logement louwland en West-Nieuw- ster sectie A 1.30 H.A. en rombma- f 200 per zn. Ten ver- DF.N BERG. bij Inzet in het bij Afslag in laringvliet, tel- nabij Stad aan en 682, groot M.). Direct te ueman te Mid- BUUREN. zet en Zater- des avonds ement Akers- erf en tuin, ?g, nabij den nos 549, 550, f 1221/, R.v.M verzoeke van issingen. V DEX RERG welke deze m iet kerkhof in de. Om dien s het land af. Woensdagavond werd in het Zondags schoolgebouw te Sommelsdijk de algemeene ledenvergadering gehouden van de vereeni ging „Steunverleening bij Ziekenhuisverple- ging" Middelharnis-Sommelsdijk, waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter, cle heer Jansen, opende de vergadering met allen welkom te heeten. Daarna brachten penningmeester en se cretaris hun jaarverslagen uit. De heercn Dr. C. F. A r e n d s, II. van Heest en A. J. v a n Hemert werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl de heeren J. Borrn, J. Buys en van Eek aangewezen werden tot leden van de commissie tot het nazien van de boeken; tot plaatsvervangende leden de heeren Cop pie, M. Knape en K. Kor de w e g. - De voorzitter deelt mede, dat de kosten van ziekenvervoer per vliegtuig wel tot f 190 op kunnen loopen. Aangezien het Be stuur'met een statutenbepaling van maxi mum vervoerkosten f 20 zit, stelt het toor (lit bedrag op f 190 te brengen. In speciale 'gevallen kan het noodig zijn, b.v. bij een vorstperiode, dat een zieke per vliegtuig vervoerd moet worden. S. B. Z. wil dan de volle 100 pet. betalen van de vervoerkosten. Het voorstel van het Bestuur wordt met algemeene stem men aangenomen. Eén voorstel tot een kleine minder be langrijke wijziging in art. 12a van de sta tuten en in art. 4 van liet huishoudelijk re glement wordt m. a. s. goedgekeurd. Aan het einde van de agenda doet de 'lxoe- Jansen enkele mededeelingcn om trent de plannen tot aanleg van een vlieg veld te Middelharnis. Spr. zegt dat men hiermee in een vergevorderd stadium is ge komen. De S. B. Z. heelt z'n best gedaan een vHegtnigverbinding te krijgen met het vas te land en aanvankelijk was men daarin geslaagd met een vliegveld te Dirksland. "De K. L. M. heeft toegezegd, in speciale ge vallen op dat vliegveld te zullen landen Het vliegveld bood wel alleen gelegenheid tot een, korten aanloop maar ze zouden er gebruik van kunnen maken. Door omstandigheden is daarvan echter niets gekomen. De Centrale had wel toege zegd gezamenlijk de kosten te zullen dra gen, die f 800 moesten bedragen, maar nu zijn hier in Middelharnis plannen, die ons veel beter lijken. Het vervoer zou het ge wone tarief van f 4 of iets meer kunnen inhouden, tevens zullen we van een bran- .card gebruik kunnen maken, 't zou veel goedkooper zijn. Thans vraagt het Bestuur machtiging om wat voor Dirksland gevoteerd is, aan dc Centrale van dit comité van Middelharnis toe te zeggen. We willen dus hetzelfde be drag voor deze plannen voteeren als voor Dirksland, aldus spr. De heer van Eek vraagt of de plannen voor het vliegveld van Dirksland geheel van de baan zijn. Daarbij moeten vye het eerst zeker weten, want andei-s hebben we heelemaal niets, merkt spr. op. De heer Jansen; Ei' is alle kans dat liet vliegveld er komt. Ik heb zelf het schrijven van de K. L. M. gezien, waarin de dienstregeling en de tarieven vermeld ston den, zooals deze in de bladon zijn gepubli ceerd. Wij verbinden ons niet verder dan dat wij bet geld storten wanneer het vlieg veld er definitief komt. Eén der aanwezigen vraagt waarom de S. F>. Z, evenals particuliere personen geen lid kan worden voor f 10 per jaar. De heer Jansen: Voor het tot stand komen van een vliegveld heeft de S. B. Z. i 800 toegezegd. Middelharnis neemt als vierde deel van de vereeniiging f 200 voor haar rekening. De heer van Eek vraagt of er een mini -mumtermijn is genoemd, waarop het con tract afloopt. De heer Jansen zegt dat de pacht voor 'jaren wordt aangegaan, terwijl 1 Jan. '35 'ovpr de f 200 beschikt moet zijn, anders ver 'valt de toezegging. Spr. wijst er op, dat Middelharnis opge nomen zal worden in den vliegdienst Ant werpenRotterdam. Het is mogelijk dat een vliegtuig geheel bezet is, zoodat geen zieken vervoerd kunnen worden. Dan staat er binnen 10 minujen een ander klaar. In Haamstede hééft inen er eens 4 achter elkaar moeten laten komen. De heer Boomsma vraagt of de S. B. Z. niet kan 'bedingen dat de zieken voor gaan bij gewone passagiers. De heer Jansen stemt.toe, dat hierover 'te onderhandelen zou zijn. De heer-van Eek vraagt welke ver eenigingen samenwerken met Dirksland. De heer van L o o antwoordt hierop; Dirksland zelf, Melissaht, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet cn Ooltgensplaat. Voor het vliegveld Middelharnis hebben ■zich de S. B. Z.-vereenigingen Middelhar nis, Herkingen, Stellendam, Goedereede. Ouddorp en Den Bommel uitgesproken. De heer van Esch zegt, dat alles zijn zonzijde en schaduwzijde heeft. Spr. vraagt of wel voldoende rekening gehouden is met het Ziekenhuis te Dirksland. Zoudt u niet denken, aldus spr., dat in de tijden, waarin gebruik gemaakt zou moeten worden van een vliegtuig men niet liever naar het ziekenhuis in Dirksland zal gaan? Daaraan zijn minder gevaren ver honden en kan men begeleid worden door dokter en zuster. Spr. wil niets afdingen op liet ziekenhuis te Dirksland, al zou hij als Dirkslander de vraag kunnen stellen: Z. Exc. Boot zoudt u op de rechte plaats zijn in Dirksland. Dat daar gelaten! (vroolijkheid). Er is een deskundige operateur, die zijn sporen heeft verdiend. Spr. vraagt zich af of men niet liever op liet eiland dan in Rot terdam verpleegd zal willen worden. De heer van L o 0 antwoordt, dat de S. B. Z een vliegveld gevoegelijk zou kunnen missen. Nu er in Dirksland zoo'n prachtig ziekenhuis komt, is Flakkec niet meer zoo geïsoleerd. Maar daarom is het niet ver- keerd als er-een vliegveld kwam. Uit dien hoofde doen wij er goed aan die plannen te steunen. De S. Z. B. heeft er ook groot belang bij. Het kan noodig zijn dat er eer, chirurg gehaald moet worden en daarom hoe meer veiligheid hoe beter. Het bestuur vraagt dan ook machtiging om deze gelden beschikbaar te stellen. De heer van Eek vraagt, nu de ver schillende vereenigingen uit elkaar vallen en men toch een vliegveld tot stand wil brengen of de overige vereenigingen die mee willen werken aan dit plan, niet het dubbele behoeven te betalen. De beer Jansen: In geen geval! De lieer van L o o wijst erop, dat er heel wat gebeurd is voordat deze vereeni gingen besloten zich af te scheiden van het vliegveld van Dirksland. In Februari 1929 was de heer Grooten- boer zoo menschlievend om ten allen tijde voor de zieken van Flakkee zijn terrein ter beschikking te stellen. In de pers werd dit toen aangekondigd. In Februari 1933 hebben wij ons, gezien deze verklaring, weer in verbinding gesteld met den heer Grootenboer. Maar toen de heer Grootéjiboer in de vergadering kwam cn hij ons op de vraag of hij het terrein weer beschikbaar wilde stellen, antwoord de: -ja, kwam bij daarop met de voorwaar de: ais jullie bet terrein van 1929 in orde maken, omdat bet niet voldoende veilig- beid biedt. Er zijn enkele heuveltjes, die geëgaliseerd cn enkele greppels die dicht gegooid moeten worden. In dit verzoek zijn vvij getreden, want het was werkelijk noo dig. Zelf waren vvij er getuigen van, dat °iloot Ahler juist op liet allerlaatste mo ment bij het dalen nog vol gas kon geven om niet in een greppel terecht te komen, welke hij niet gezien had. Hij wipte er toen nog net overheen en kon in een cirkeltje dalen. Wij vonden dat goed De kosten voor 't dichtgooien van die greppel zouden voor een vliegtuig van Soesterberg f 250 en voor een verkeersvliegtuig van de K. L. M. f 400 bedragen Op een vergadering van de S. B. Z. met den hoer Grootenboer zei dat hij zich met t opmaken van de kosten een eigenaardig heid had voorgedaan en dat hij er niet mee uitkwam. De heer v. d. Heuvel te Ooltgensplaat zei toen: noem dan een maximum getal. Uit de vergadering ging men toen telkens hooger. En eindelijk riep er een: f 800 is nu toch wel genoeg! Dit maximum werd vastgesteld, hoewel ieder dacht, dat het niet bereikt zou worden! Ais deskundige op deze vergadering werd toén benoemd de heer Polder van üirks- land, die een onderzoek in zou stellen. Wij hadden afgesproken, het Dag. Be stuur en de heeren Polder en Grootenboer, 0111 op een bepaalden dag om 2 uur 's mid dags op het vliegveld te Dirksland te ko men, Op dien dag gingen we om twee uur weg, het Dag. Bestuur en Polder, die in derdaad blijk gaf op de hoogte te zijn en aan kon toonen, dat de werken noodig wa ren. De berekening klopte aardig. Om 4 uur echter was er nog geen Grootenboer en toen we bij hem kwamen zei hij, dat hij gedacht had, dat wij hem zouden komen halen. Hij noemde dat een misverstand maar de vergadering zal er het hare van denken (applaus). Dit misverstand is echter de oorzaak ge weest waarom Middelharnis niet meer mee kon doen. Daarbij wilde de heer Grooten boer bij den notaris het contract niet teeke- nen omdat mogelijk niet volkomen zeker heid omtrent de herstellingen bestond, vol gens hem! Met Polder is Grootenboer daarna naar het terrein gegaan. Hij wees er toen op, dat ook nog aan de Oostzijde een rietbroek dichtgegooid moest worden. „Dat heb ik be doeld" zei hij tóen en die werken zouden op een bedrag van f 2500 a f 2600 komen. Toen Grootenboer dan ook op de Alg. Ver gadering aan den eisch bleef vasthouden om ook de rietbroek er in te betrekken, hebben wij gezegd: daarin kunnen vvij niet treden. Grootenboer zei toen: dan zal ik het zelf doen! De Alg. Vergadering had echter ge zegd, dat uiterlijk een bedrag van f 800 toe gezegd zou worden. Dit beteekende niet, dat wij bereid waren nu f 800 te geven, want wij waren gekomen tot een kosten berekening van f 400. De onderhandelingen zijn toen afgebroken. De heer Grootenboer heeft ons toen nog gedaagd door een advo caat, maar ook wij hadden oen advocaat in den arm genomen en deze zei ons, dat het <le Centrale niet meer kostte dan een ad vies. De heer Grootenboer stond niet in zijn recht! Dat is ook logisch, aldus de heer van Loo. In de vorstperiode 1933 begreep Grooten boer wel, dat er met de Centrale nooit meer iets te beginnen zou zijn. Er is toen in Dirksland een comité opgericht om vlie gensvlug een vliegveld in orde te maken. Er is toen een spoedeischende verguderiug gehouden van de Centrale met liet Comité. De Centrale heeft toen de bevoegdheid overgedragen op liet comité, maar de gel den werden niet gevoteerd. Het comité is daarna per auto alle S. B, -vereenigingen afgereden om het geld bij elkaar te krijgen. Middelharnis geweid o zekeren dag de boodschap, dat als zij me binnen 3 dagen het geld zou votecicn d' landing van een vliegtuig voor haar op 1 300 zou worden gebracht! (beweging). Den burgemeester van Middelharnis is toen gevraagd of hij het recht had te gelas ten dat er in geval van nood een vliegtuig zou landen in Dirksland. De burgemeester heeft daarop geant woord: ik weet niet zokei of ik het recht heb. maai als het een menschenleven gelvjt dan zal ik niet terugdeinzen om te gelasten dat er een vliegtuig daalt- Toen konden vvij gerust zijn (daverend applaus). De heer van Esch dankt voor de dui delijke uiteenzettingen van den secretaris en zegt te geloovcn de tolk te zijn van de gelieelc vergadering, wanneer hij het be stuur dank zegt voor hetgeen het gedaan heeft. Spr. moet eerlijk zeggen: dat valt mij: mee! De heer Baart wil er de aandacht op estigen, dat het absoluut onjuist is, dat de S. b. Z. van Middelharnis het Ziekenhuis m Dirksland tegen zou werken. Uit deze vergadering blijkt wel dat 't heel anders is! De heer ■•au Loo wijst er op, dat er een keurig, prachtig, goed geoutil leerd ziekenhuis in Dirksland staat, 't Zou een schande zijn, aldus spr., wanneer een bestuur van een vereeniging tot ziekenverpleging ook maar iets zou doen om het ziekenhuis tegen te werken. De voorzitter heeft er op de laatstgehou den vergadering zoo duidelijk op gewezen, dat we blij moeten zijn met zoo'n prachtig ziekenhuis, De vrije keus van ziekenhuis, daar wordt nooit aangetornd. Die blijft voor allen bestaan. Dit zegt spr. in verband met enkele ingezonden stukken in de bla den. De heer Kievit vraagt of het terrein bij de Westplaat, de z.g.n. Ossenvvei, geen geschikt vliegterrein is? De heer v. Hemert zegt dat dit niet geschikt is. Daarbij is het een heel slechte vvog, die erheen voert De heer van Loo zegt dat men het oog heeft op het terrein achter de zwemput (vroolijkheid, hiermee wordt de put van den heer Struik bedoeld aan den Oosthaven dijk. Red.). De heer Jansen zegt, dat men de keus heeft tusschen 5 groote terreinen. Het voorstel van liet Bestuur om aan liet plan „v liegveld Middelharnis" medewerking te verlecnen door f 200 beschikbaar te stel len wordt m. a. s. aanvaard. De heer M. Knape vraagt hoe hoog de verpleeggelden in Bethesda te Dirksland zullen zijn. De vereeniging betaalt hoog stens f 3, terwijl de verpleeggelden f 3.50 zullen zijn De voorzitter zegt, dat de tarieven nog niet vast staan. Daarom kan het bestuur niet met vaste voorstellen komen. Wij we ten bijv. ook niet of, zooals in de Rotter- damsche ziekenhuizen, het liggeld hier ook f 2 per dag zal zijn. We zullen al het mo gelijke doen met inachtneming van de mo gelijkheden die de kas biedt. Het ziekenhuis is een groote zegen voor Flakkee. Spr. hoopt, dat het steeds door velen belegd zal zijn (vroolijkheid). De voorzitter: U weet hoe ik dat bedoel! Verder verdiept de vergadering zich in de tarieven van de operatiekosten en wordt langdurig stilgestaan bij de be staansmogelijkheid van het ziekenhuis te Dirksland, waarbij de heer van Heest mededeelde, dat volgens zijn berekeningen het ziekenhuis per jaar 4600 vcrpleegdagen over 40 bedden te kort zou komen, ook al gaan alle zieken van Flakkee naar Dirks- land. De voorzitter twijfelt aan de juist heid van deze gegevens en zegt, dat men scheiden moet het van Weel-ziekenhuis en Bethesda. Ais men dat doet dan is de toe komst voor het ziekenhuis niet zoo somber. De heer Jansen deelt verder mede, dat met den chirurg en den dokter dezelfde re geling getroffen is als met de chirurgen en doktoren van de R'damsehe ziekenhuizen. Van iedere rekening zal 10 worden afge trokken, hetgeen een flinke bate voor de kas beteekent. Voor interne ziekten, als maagtijden, heeft men den dokter vrij. De tarieven zijn nog niet definitief vastgesteld. Beneden de f 3.50 per dag zal het echter vast niet zijn. De vej-voersonkosten zullen echter voor de S. B. Z. aanmerkelijk min der zijn en de reiskosten voor de familie leden van de patiënten dalen natuurlijk ook aanmerkelijk, zoodat de Jarieven uit eindelijk niet veel verschil zullen maken met die van de R'damsche ziekenhuizen. Op voorstel van den heer Kievit wordt aan het Bestuur m. a. s. het mandaat gege ven om in 't komende jaar te handelen naar omstandigheden. De voorzitter dankt voor het ver trouwen in liet Bestuur gesteld en brengt ten slotte hulde aan de beide boden van de vereeniging, die met de grootste accuratesse hun werk doen. Spr. sluit daarna de ver gadering. Het aantal jiersonen, dat tot Woensdag avond bij de onderdrukking der roode revo lutie om hei leven is gekomen wordt geschat tusschen de duizend en vijftienhonderd. Woensdagavond. I. at bombardeerde de ar tillerie een Ier grootste arbëïderswoning-com plexen in Flor dsdorf. Het gebouwencomplex is in brand gevlogen en geen enkele iioging werd aangewend om het te blusschen. In Meidling (een der Weensche wijken) gingen de regeeringstroepen gistermiddag over tot een aanval op een omvangrijk ge bouwencompiex. waarin de leden van den socialist sehen Schutabund zich verschanst hadden. Gedurende tweo uur hebben il? troepen het gebouw mot mitrailleurs bescho ten. Ton slotte word gebruik gemaakt van een pantserauto. Voordat bet vuur geopend werd, had men vrouwen en kinderen in de gelegenheid gesteld met hun have en goed het gebouw t<J verlaten. Vanuit alle venster? werd het vuur der troepen door Schutz- buendler beantwoord. Te Floridsdorf, dat zich gistermorgen heeft overgegeven, werden alle gebouwen doorzocht, terwijl de gevangen genomen Schutzbundieden voorloopig in winkels werden opgesloten. Regeeringsvliegtuigen hebben Woens dag pamfletten boven Weenen uitge worpen, waarin de arbeiders worden opgewekt de rust te bewaren en zich aan te sluiten hij den algemecnen op- bouwarbeid der regceijing. De roode leiders niet gevlucht Volgens een bericht uit Praag staat de zaak evenwel andere. De Pravo Li- doe, het orgaan der Tsjechische sociaal-democraten deelt n.l. in een extra-editie mode, dat uit vliegtuigen der opstandelingen boven Weenen pamfletten zijn uitgeworpen, waarin de arbeiders worden opgewekt stand te houden onder belofte dat spoedig hulp zal worden geboden. Dit bericht vervolgt: „Onze berichtgever ver klaart, dat de leiders van den opstand dr. Deutsch en dr. Bauer in Oosten rijk zijn en dat dr. Deutsch de mili taire actie der arbeiders leidt. Om be grijpelijke redenen kunnen wij deze verblijfplaats niet mededeeien". De icrste terechtstellingen Het standgeecht te Weenen heeft Woensdag den 43-jarigen zwaargewonden werkloozc Munich tot den dood door den strop ver oordeeld. Tegen 5 uur is de veroordeelde op het binnenplein van het Landsgerecht o|)- gehangen. Dit is de eerste terechtstelling in Weenen na den oorlog. Voorts is ter dood veroordeeld de stede lijke brandweercommandant in het 21sfe district ir. Weissel .omdat hij in Floridsdorf de vuuraanvallen van de opstandelingen heeft geleid, waarbij tien personen, o.a. dc kapitein van den staf Friedrich, werden ge dood. Uit Weenen: De standrechtelijk ter dood veroordeelde commandant van de brand wacht in Floridsdorf, ir Weissel, is in den afgeloopeu nacht om 0 uur 42 terechtgesteld. Arrestaties Behalve den burgemeester van Weenen, Seitz, zijn thans ruim vijftig sociaal-demo cratische leiders in hechtenis genomen o.a de bekende sociaal-democraat dr. Karl Ren ner, de vroegere generaal en Schutzbund- leider Theodor Koerner, twee leden van den bondsraad, vijf wethouders, tal van ge meenteraadsleden, burgemeesters en „Magi stratsdirektoren", verder de leider van de soriaal-democratische partijorganisatie Frey de hoofdinspecteur van de electrische een traie en de hoofdredacteur van het socialis tische „Kleines Blatt". Nog meer arrestatie? worden verwacht. De vernietiging der mocratie. sociaal-de De regeering is Woensdag met de meest verschillende maatregelen gekomen om de positie der sociaal-democratie i.i den staa: en in het bijzonder te Weenen te vernieti gen. In deze richting wijst de ontbinding der vakvereenigingen, die der overige soci alistische organisaties, de sluiting van de arbeiders bank, de buitengewoon talrijke ar restaties van socialistische leiders, terwijl het vermogen van eenige sociaal democrati sche leiders is in beslag genomen. Groote hoeveelheden geweren en 60 machinegewe ren zijn de regeeringstroepen eveneens iti nanden gevallen. Te Leojioldeau, dat oven eens in den sector Floridsdorf ligt, is een wagonlading munitie van den Schutzbund buitgemaakt. Van der Velde wil den Volken- band Ie hulp roepen Do leider der Belgische socialisten, staats minister Van der Velde, heeft een telegram gezonden aim den Volkenbond, waarin hij onmiddellijke interventie van dit lichaam bij de Oostenrijkscho regeering verzoekt. Hij zegt dezen o|iroep te doen uit solidari teit met de Oostenrijksche arbeiders „die met heldenmoed voor hun vrijheid strijden" en van oordeel te zijn, dat de gebeurtenis sen in dat land een bedreiging voor den vrede vormen en ernstige internationale verwikkelingen kunnen tengevolge hebben: Manifest van het Vaderlandsclie Front Het Vaderlandsche front van bondskanse lier Dr. Dollfuss heeft in Weenen en in de Oostenrijksche bondslandcn een manifest laten verspreiden, dat gericht is aan de ar beiders van Oostenrijk. Het luidt als volgt: „Op de barricaden sturen u uw lei ders, die zelf in auto's de wijk namen. Dooden en gewonden zijn het droeve resultaat van deze zware stonde. Gij vverdt smadelijk in den steek gelaten. Arbeiders van Oostenrijk, denkt aan uw vei'moorde broeders in het Derdo Rijk. Denkt aan de vernietiging der maatschappelijke rechten door het na tionaal socialisme. Wat uw misdadige leiders gepro- beerd hebben, is schandelijk verraad tegenover u en uw dierbaren, tegen over uw vaderland Oostenrijk. Thans komt het erop aan een duidelijke be slissing te nemen. De eenige die helpt is Dollfuss. Arbeiders van Oostenrijk, vereenigt u met alle goede Oostenrijkers in de ure van het gevaaiv Oostenrijk heeft u noodig, gij hebt Oostenrijk nood.g". ULTIMATUM VAN DOLLFUSS Bondskanselier dr. Dollfuss heeft Woens dagavond voor de radio namens de regee ring de volgende mededeeling gedaan, wel ke hij tweomaal langzaam voorlas. „Wie zich van nu af aan, Woensdag avond elf uur, onthoudt van iedere illegale of vijandige houding en zich morgen, den 15en Februari, tusschen 7 en 12 uur onder het bevel plaatst Burgeroorlog in Oostenrijk. Vele honderden doo- den en gewonden Het vliegveld-vraagstuk in de algemeene verga dering Steunverleening bij Ziekenhuisverpleging MiddelharnisSommeldsijk. Verschillende inzenders over „De Uienmarkt". Graaf Willem III en Ouddorp. Gemeenteraadsvergadering van Ooltgensplaat. Gemeenteraadsvergadering van Herkingen. Lezing van Ds. W. J. J. Velders over Palestina en de loden die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruidengeneeswijze PRIESTER HAMON" van de executieve organen, kan, met uitzondering van de verantwoordelijke leiders, op pardon rekenen. Van twaalf uur af zal met niemand cn onder geen voorwaarde clementie meer worden gebruikt L'it Weenen: Bondskanselier dr Dollfuss heeft Woensdagavond voor de radio een rede gehouden, waarin hij allereerst vast stelde dat de burgeroorlog van links is uit gegaan. De regeering, zoo ging hij voort, heeft zich genoodzaakt gezien do wettelijko hepalingen van het standsrecht mot de grootste strengheid toe te passen. In dep loop van den dag zijn twee doodvonnissen voltrokken. De bondskanselier schilderde daarna de persoonlijke indrukken welke hij hij 'n be zichtiging van de fronten had opgedaan. Hij verklaarde dat hij persoonlijk het voogdij schap op zich nam over alle kinderen, wel ke thans wees geworden zijn. Met nadruk zeide hij daarna, dat bij hoopte dat het op gehitste deel der bevolking nu eindelijk zou inz en, dai er genoeg bloed vergoten is. Ieder arbeider, zoo besloot de bondskanse lier. moet dit thans begrijpen. COMMUNISTENPROCES IN BULGARIJE. Twaalf doodvonnissen. SOFIA, 13 Febr. Na een proces, dat weken duurde, tegen 70 communisten, die beschul digd werden van het vormen van commu nistische cellen in liet garnizoen van het marinedepot te Warna, heeft het militair gerechtshof tc Warna gistei-avond 12 com munisten ter dood veroordeeld. Voor 4 andere werd, wegens minderja righeid de doodstraf in 15 jaren kerkerstraf veranderd, terwijl 15 beklaagden werden veroordeeld tot straffen tusschen 5 en 71/, iaar, cn dc overige 39 werden vrijgespro ken. MEVR. LINDBERGH GEHULDIGD Het Amerikaansche aardrijkskundige genoot schap heeft aan mevrouw Lindbergh een gouden medaille overhandigd voor haar schitterend werk als marconiste en hulp van haar echtgenoot, tijdens diens onlangs verrichte vlucht naar Europa. Deze medaille voor bijzondere vlieger-prestaties, is tot dusver aan negen vliegers verleend, o.a. ko lonel Lindbergh, doch nog niet aan een vrouw. Mevrouw Lindbergh is de eenige vrouw die over het zuidelijk deel van den Atlantischei. Oceaan en van Washington naar Tokio (in 1931) heeft ge vlogen. lid Hel "a'f reaiment tuerd gedefileerd. HM. onderHoudt

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1