USERS ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siqrio vinces' Kantongerecht Sommelsdijk 1934 VERWAAL ROTTERDAM Lo-zaak [richten» WOENSDAG 14 FEBRUAR11934 48E JAARGANG N°. 4033 fokker gaat metalen vlieg tuigen bouwen tarwewet-overtreding vuegveld-weeen de kleuren onzer vlag Voornaamste Nieuws. colijns reis naar londen de verjaardag der prinses een verboden n.s.b.- vergader1ng te berlijn vraagt gratis Idengeneeswijza |M 0 N" win rte Ha-agsche bei de verdachten ■telijk aan het pa lot hazardspel een jen elk der beide Jerbeurd verklaring lan het. in beslag |oskv, vroeg vrij- boete, omdat het TE ZOUTKAMP, twee verdachten in- Ir gearresteerd. De toffer, den vissrher week met opzet in zinken, is onder 1ste r door opvaren- Igsvaartuig gelicht. |iet huisje van den niet begonnen. |adplaats in Zeeland neemt Jeni-e jaren geleden jilaatsen versterken, (polder (het bestuur piiddels tot aanslui- thans is ook te |g voor Vreemdelin- laan den gemeente- let bestuur der do- |n, teneinde dit als B. en W. stelden naar de gemeente ngen in te winnen Zondags op het OVERLEDEN. Ich slechts kort in Idjarige ingezetene [weken geleden be- 7os, te Colijnsplaat, lijd en thans is ze [ERPLETTKRD. Vriezen veen (Ov.) |H. Meulenbelt met f om te hakken. I boom viel kwam H. den boom op zijn lie ernstige venvon- Ifd, is M. even daar- EZIEKTE (ist, te Zevenhoven, ziekte onder zijn len zijn in een tijd Jiood. Volgens advies leze ziekte op die in l\jij reeds gestorven. middelharnis Insdiag 6 Feibr. '34. kool 6; Knollen Jtuks, ïgaarden 10.60— 11.8013.50; Zure alles per 100 K.G. eanisatie voor Land I tot en met 3 Febr. riet Flakkee de vol* dappelen verladen, Pootgoed 79.{05 Export en Pro- Pat. frites en d'iv. Kg middelharnis rdag 8 Februari 1934 73. al. 152.30 p. 100 stuks, !.90 p. 100 stuks. 2-80 p. 100 stuks, stuks. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertenliën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. GEEN ONZEKER GELUID In ons vorig nummer konden we nog cenige belangrijke onderdeden vermelden van de groote rede, die de minister-president Dr Colijn op 8 Februari in do Eerste Kamer hield. Deze magistrale rede had, voor zoover wij konden nagaan, een goede pers. Vooral ten opzichte van twee belangrijke punten liet de premier geen onzeker geluid liooren. Wij bedoelen: samenwerking met de Sta- tcn-Gencraal en gezagshandhaving. Dat zijn in dezen veelbewogen tijd twee vraagstukken, die in 't centrum der belang stelling staan. Dr Colijn zei 't nu weer precies eender als in zijn bekende redevoeringen vóór de verkiezingen. Nieuws was 't dus niet, maar 't is goed. dal deze dingen telkens weer herhaald worden. Het. kabinet wil zoo ongeveer sprak de premier zijn taak volbrengen in hartelijke samenwerking met de Staten Generaal, zulks in het belang van onze volksvrijheden, op dat deze niet worden opgeofferd aan een waan van den dag. Het u il een crisis- maar tevens een nationaal kabinet zijn: het wil Xederlandsche. nationale politiek voeren,zoo als die door den nood der tijden geboden is. Het Kabinet zal zijn plicht doen in verband met de omstandigheden van dezen tijd, zijn uiterste kracht inspannen voor de taak, die het o{: zich heeft genomen, en de toekomst in handen laten van Hem, Die landen en ■volkeren bestuurt Dat de eerste minister der Kroon, spre kende namens 't geheele Kabinet, zóó de taak der regeering ziet, is voor land en volk een groote zegen. Althans dat kan 't zijn, wanneer Staten- Generaal en volk ieder afzonderlijk de eigen taak verstaan. Het parlementaire stelsel heeft ongetwij feld schaduwzijden ze worden in onzen tijd breed uitgemeten. Maar veel grooter achten wij de voorrech ten en vrijheden des volks, die bij en door ctit stelsel, althans in Nederland, gewaar borgd zijn. Het parlementaire stelsel ten onzent kreeg wellicht een laatste kans zich te handhaven en te zuiveren. Moge die kans worden aan gegrepen. V/at te minder moeilijk valt onder een regeering, die telkens weer nadrukke lijk verklaart, hartelijke samenwerking met de Staten-Generaal op prijs te stellen. Wat Dr Coliin over gezagshandhaving op merkte, liet evenmin aan duidelijkheid iets te wenschen over. Inzonderheid de S.D.A.P. kreeg harde maar wore opmerkingen te hooren. Haar onzalige leer van den klassenstrijd heeft veel kwaad gesticht En in 1D18 èn in 1933 heeft zij krachtig meegedaan de verhoudin gen scheef te trekken. Zij is een gevaar voor zichzelf en voor anderen. Niet haar kracht, maar haar zwakheid is het gevaar. Van de zijde der N.S.B. dreigt een niet minder groot gevaar. Als reactie is deze be weging wel te verklaren, maar om haar be ginselen en methoden is ze gevaarlijk. Daar de regeering zich aan de wet moot houden, ontleent de N S.B de vrijheid, dat zij nog ongestraft kan optreden. Met groote kracht zoo verzekerde Dr Colijn zal het gezag worden gehandhaafd en met sterker midnelen als de kracht der aanvallen zal toenemen Moer er worden toe geslagen dan zal niemand worden ontzien En dan zal er raak worden geslagen. Hoe zeer 't ook te betreuren valt, dat de regeering een dergelijk dreigement moet laien hooren de tijden zijn er naar en 't onverantwoordelijk optreden van sommige „leiders" dwingt er toe En greote dankbaarheid past ons, dat aan 't hoofd der regeering thans een man staat, die om een kernachtige uitdrukking van hemzelf te gebruiken het gevaar „vier kant in 't gezicht durft zien" en ook den hoogen moed heeft, dat van verschillende zijden dreigend gevaar in Gods kracht te be strijden. twee uur is De bekende vliegtuigbouwer Fokker, die gedurende 23 jaar de gemengde constructie (staal-hout-linnen) met groot succes heeft toegepast en wiens methode meer en meer ingang vond, heeft t.hans besloten, naast de gemengde bouwwijze een geheel metalen constructie te gaan toepassen. Het Douglas-systeem dat door Fokker is gekozen, is grbaseerd op het gebruik van duraluminium F'okker heeft thans de bouw- en verkoops rechten van ebt systeem verworven voor ge heel Europa, met uitzondering van Rus land. DE SLECHTSTE WET Allereerst is aan de orde de zaak tegen slagei K. uit Oude Tonge i.z. het aanbieden van onge keurd vleesch. De zaak was de vorige maal aangehouden op dat nog enkele getuigen gehoord moesten worden De verbalisant merkt op dat de oormerken er meestal af zijn. Als kenteeken, dat een varken ge keurd is. kan men meestal aan het oor een gaatje zien, waarin het oormerk gezeten heeft. Verdachte K. had aan alle formaliteiten vol daan, de schuld ligt bij den veearts. De Ambtenaar van het O.M. merkt in zijn requisitoir op, dat de verbalisant er zeer terecht op gewezen heeft, dat onmogelijk een goede con trole kan worden uitgeoefend, wanneer de vee artsen niet meehelpen. De schuld in deze zaak treft de hoofddistrictsveearts, die voorzichtiger zal moeten zijn bij het keuren van varkens. For' meel is verd. wel schuldig, maar deze overtreding kan hem niet aangewreven worden. Het wettig en overtuigend bewijs is wel geleverd, maar de fout ligt bij den betrokken keuringsveearts en niet bij verdachte. De keuring laat veel te wenschen en het is goed dat daar eens in 't publiek op gewezen wordt. Verdachte heeft niet frauduleus geslacht, de keuringsorganen waren aanwezig maar hebben het varken niet gekeurd. Het vleesch was daarbij nog niet verkocht. Spr. eischt vrijspraak. De kantonrechter besluit conform. J. A. P., niet verschenen, wordt beschuldigd van het varen zonder toestemming van de be vrachtingscommissie. J. IJ., agent van de bevrachtingscommissie te Dordrecht antwoordt op een vraag van den Ambtenaar van het O.M., dat de beslissing van den Raad van Beroep te Den Haag in deze zaak nog niet is afgekomen. De zaa<k wordt daarna uitgesteld tot 9 Maart. J. v. D., niet verschenen, staat terecht wegens eenzelfde overtreding. De Ambtenaar eischt 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. v. G., 42 j., schipper te Ooltgensplaat, staat eveneens terecht wegens het vervoeren van vracht buiten de dcor de bevrachtingscommissie voor hem vastgestelde dienstregeling naar Rotterdam. De Ambtenaar vraagt den heer v. IJzerloo op een verklaring van verdachte, dat hij een vracht uien naar een zeeboot moest vervoeren, die uit Rotterdam vertrok op een dag, waarop hij volgens zijn dienstregeling niet varen mocht, of door de bevrachtingscommissie is voorzien in de mogelijk heid, dat de schippers de vracht, die ze aangeno men hebben, in spoedgevallen mogen vervoeren. De heer v. IJzerloo wijst erop, dat de schippers wel uien mogen vervoeren op eigen dienstregeling, maar niet daarbuiten, want anders worden de particuliere schippers benadeeld. Het principe van de evenredige vracht- verdeeling zegt in dit geval: de schipper had een vracht, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat hi buiten zijn dienstregeling moet varen, niet aan mogen nemen maar over moeten geven aan de particuliere schipperij, die in deze tijden gesteund moet worden. Verdachte zegt. dat hij altijd al uien en peen vervoerd heeft. Van gewone kisten en pakjes kan hij niet bestaan. Verd. vraagt, waar het proces verbaal blijft tegen een andere schipper, die het zelfde gedaan had als hij. De Ambt.: Wees u maar gerust, er zijn er nog genoeg. De Ambtenaar van het O.M. wil geen al te hooge boete eischen. Spr. eischt f 25 subs. 15 dagen hechtenis. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. H. L., niet verschenen, wordt wegens het gelei den van een paard op een fiets, veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. M. C. K., niet verschenen, wordt wegens het drie uur lang onbeheerd laten staan van zijn auto op den Galatheeschendijk veroordeeld tot f 6 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. C. M., molenaar te Sommelsdijk, wiens zaak de vorige maal aangehouden was opdat heden de controleur gehoord kon worden, moet zich verant woorden wegens het verkeerd mengen van zijn meel. Verdachte geeft toe, dat er in zijn molen tarwe is gemalen zonder de vereischte 35 vita. Ver dachte zegt, dat hij zijn knecht verboden had tarwe zonder vita te raaien. De knecht had het toch gedaan, hetgeen verd. niet had kunnen voorkomen, want hij was op dien dag in Rotterdam geweest. Als getuige komt voor de molenaarsknecht Vr., die toestemde op 24 Oct. j.l. in den molen van zijn patroon tarwe te hebben gemalen zonder 35 inheemsdhe tarwe. Get. zegt dit in onbedachtzaam heid te hebben gedaan. De Ambt.: Was verdachte in Rotterdam en had hij u daartoe geen opdracht gegeven? Get.: Ja, ik werk altijd op eigen houtje. Als tweede getuige komt voor de 48-jarige con troleur W. d. O. Get. heeft het proces-verbaal opgemaakt. Get. had 150 K.G. aangetroffen die ongemengd was. Ik héb toen, aldus get., beslag laten leggen op de aanwezige tarwe. Ook uit het register bleek, dat verd. tarwe zonder of met te weinig vita had ge malen. Juist toen 9et. °P den molen was, kwam er juist een wagen met vita aan. De ambtenaar zegt, dat hem het register niet erg duidelijk was. Getuige geeft een uitvoerige toelichting, waarbij hij eveneens vragen beantwoordt van den advocaat van verdachte, mr. van Rij. Get. toont aan dat 1000 K.G. vita te weinig gemengd was. De advocaat: Op 2 October heeft verd. vita besteld. Vindt u deze bestelling niet erg laat af gezonden op 23 October? Getuige den O.: Ja, dat is niet vlot. Vermoede lijk heeft verdachte echter te laat besteld. De advocaat: Neen, dat is niet zoo, want 3 October kreeg verd. een nieuwe zending vita Mr. van Rij: Is na 17 October niets ingeboekt? Getuige den O.: Er is in Augustus afgeieverd wat n:et geboekt is. Verdachte had het legister bij moeten houden. Bakker Bieneveld heeft ons gezegd, dat hij in Augustus tarwemeel ontvangen had. Mr. van Rij: Als kolom 8 niet ingevuld wordt, dan zegt u, dat verdachte kan knoeien? Get. den O.: Ja. Mr. van Rij: Andere controleurs eischen dit niet. Controleur Verhagen heeft verdachte gezegd, dat hij die kolom niet bij behoefde te houden. De Ambtenaar: M. is deskundig, als verd. geen goede voorlxhting krijgt? Getuige: Dat kar ik niet aannemen. De Ambtenaar: Maar het is toch gebeurd! In het proces-verbaal wordt het vermoeden geuit, dat verdachte een knoeier is? Kunt u daar meer over zeggen? Getuige den O. deelt mede, dat hij een brief kan overleggen, waar verd. M. aan een van zijn klanten een onderonsje voorstelt om over een aan- bied:ng van tarwe, die niet met vita gemengd is. en dus goedkooper is, te spreken. De Ambt.: Ja, dat is een eigenaardigheid! De ambtenaar van het O.M. houdt dan zijn requisitoir en zegt dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd is .Het eerste feit, het malen zon der vita is na de verklaring van den getuige den O., en verdachte's raadsman, vast komen te staan Voor het eerste feit eischt spr. een geldboete vai f 300, subs. 30 dagen hechtenis. De brief van verdachte aan één van zijn af nemers is wel het doorslaggevende, waaruit blijkt dat verd. de tarwewet wilde ontduiken. Het tweede feit, het bijhouden van balans 8 kan spreker niet van ernstigen aard achten. Controleur Verhagen heeft daarop geen aanmerking gemaakt In dit opzicht is er geen sprake van knoeierij Spr. eischt hiervoor f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte voert tot zijn verdediging aan, dat het eerste feit zijn schuld niet is. Ik had, aldus verd., mijn knecht geen opdracht daartoe gegeven. Het pleidooi van Mr. van Rij bewoog zich hoofdzakelijk op technisch-juridisch gebied. PI. wijst er allereerst op, dat na het bezoek van den controleur den O., kolom 8. de kolom aan gaande bereid tarwemeel, wel door verdachte i ingevuld. Controleur Verhagen heeft verdachte gezegd, dat het niet noodig was. Ingaande op de deskundigheid van den contro leur stelt pleiter de vraag, dat indien een geletterd man als de ambtenaar van het O.M. van het re gister bijhouden niets begrijpt, of men dan bij een eenvoudig man als verdachte wel mag veronder stellen, dat hij het register wel op de juiste wijze kan bijhouden. Spr. is geschrokken van de straf De toestand van de molenaars is treurig. Over he' eerste gedeelte van de motiveering van den eisch wil pleiter mede in verband met een krantenbe richtje er op wijzen, dat knoeien, het niet mengen met vita, nog niet wil zeggen, dat de tarwe van inferieure kwaliteit moet zijn. In tegendeel ze is belangrijk beter. Heeft verdachte de hand gelicht met de tarwewet? De gegevens van den controleur berusten allemaal op vermoedens. Ik kan me begrijpen dat er wel een vermoeden mag worden aangenomen in ver band met de beroemde brief van 26 September. Verdachte biedt hierin aan tarwe gemerkt G., waarmee hij dus aan de voorschriften voldoet. Wel spreekt hij van 100 Zeeuwsche tarwe, maar hier wordt niet aangeboden tarwemeel, waar in geen vita wordt gemengd. Buitengemeen dom van verd. is het om te zeg gen: ik moet de helft niet op het register zetten. Dat verd. tot dgl. dingen komt moet toegeschre- van worden aan de allervenijnigste concurrentie in 't ongebouwd. Pleiter zegt de aanbiedingen van een groote fa brikant, die nog beneden de aanbiedingen van ver dachte gaan, in zijn schrijven genoemd. De kleine molenaars worden door de groote om hals ge bracht. Spr. wijst vervolgens op een uitlating van Dr. Colijn tegen een heer, belast met de uitvoering van de tarwewet: U moet zorgen, dat er een re geling voor de molenaars komt, want anders kan de Regeering geen 35 vita blijven eischen! De Regeering ziet dus zelf ook de moeilijkheid. De aanbieding van het extra-koopje aan de bak kers is fout geweest van verd. Treft verd. schuld? Hij was in Rotterdam en zijn knecht regelt dan het werk. De vita, die be steld was, kwam te laat. Spr. haalde vervolgens enkele arresten van den Hoogen Raad aan. Ging op het technisch-juridi- sche uitvoerig in en wees op de uitspraak, dat de tarwewet het slechtste product van wetgeving was sinds het bestaan van ons Koninkrijk. Als crisiswet juichen de boeren hem natuurlijk toe. De Hooge Raad neemt deze wet in bescher ming, omdat hij van het standpunt uitgaat van de ondeelbare overheidswil. De rechters zijn echter souverein. De uitvoering van de wet klopt niet met de werkelijkheid. Spr. wees erop, dat het een juridische misstap w«s, wanneer verd. veroordeeld werd. De tarwewet deugt niet en pleiter staafde deze bewering aan de hand van verschillende uitspraken van andere kan tonrechters. Pleiter acht de eisch dan ook veel te hoog. Dat verd. niet zoo uitgeslepen is blijkt wel uit den be- wusten brief. Spr. vraagt vrijspraak of anders een veel lagere geldboete. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. M. Kn. wordt wegens het fietsen in verboden richting veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechetnis. P. L. v. d. W„ 44-jarig commissionair te Dirks- land, wordt wegens het besturen van een auto met een brandende voorlamp, veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. de L., 37-jarig loswerkman te Middelharnis, wordt wegens het in voorraad hebben van onge keurd varkensvleesch van huisslachting afkomstig, veroordeeld tot 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. M. v. d. V., 27-jarig landbouwer te Melissant, staat terecht wegens een aanrijding van de tram op een overweg. Verdachte zegt, dat hij zijn auto niet tot stil stand kon brengen omda hij voor een jongetje dat op de tramlijn liep, blazen moest, waardoor hij de tram niet had gehoord. Het jongetje was doofstom. De kantonrechter: Dan behoefde je ook niet te blazen! P. BI., machinist te Sommelsdijk, verbalisant, verklaarde, dat het jongetje niet op de tramlijn stond. Get. had signalen gegeven. St. R., 24-jarig landarbeider, zat in de auto van verd. en verklaarde dat hij de signalen van de tram niet gehoord had. Verd. zegt dat hij wel terdege geblazen had voor het jongetje. Later bleek hem dat het jongetje doof stom was. De ambtenaar eischte 15 boete subs. 10 dagen hech'enis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. M. werd wegens overtred;ng van de leer plichtwet veroordeeld tot 2 boete subs. 1 dag hechtenis. S. v. d. M., 34-jarig bakkersknecht te Ooltgens plaat, staat terecht wegens het slachten van een varken zonder voorafgegane keuring. De 48-jarige L. de Vos, spekslager te Ooltgens plaat, getuigt, dat hij het varken geslacht heeft. Verd. wordt veroordeeld tot 6 boete subs. 3 dag'en hechtenis. L. G., 31-jarig slager te Ouddorp. wordt even eens beschudigd van het verkoopen van onge keurd varkensvleesch. Verd. had twee varkens on gekeurd geslacht. Verd. zegt dat zijn slagersbedrijf in zeer moei lijke omstand;gheden verkeert omdat vele burgers zelf gaan slachten. De ambtenaar zegt bij zijn requisitoir, dat er ont zettend veel geknoeid wordt, hetgeen een gevaar is voor de volksgezondheid. Spr. eischt tweemaal een geldboete van 200 subs. 30 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt verd. tot twee- 25 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. v. d. Gr. wordt wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. M., 57 jaar, arbeider Ouddorp. wordt we gens het fietsen in verboden richting in Middelhar nis veroordeeld tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. A. C. M. T.. 24 jaar, slager te Nieuwe Tonge, wordt wegens het verkoopen van ongekeurd var kensvleesch veroordeeld tot tweemaal 30 boete subs. 14 dagen hechtenis. De eisch was tweemaal 150 boete subs. 30 dagen hechtenis. J. v. d. L. en P. v. 't H.. te Ouddorp, J. v. d. L. is niet verschenen, staan terecht wegens het stroo pen in de duinen. Verdachte weet van niets. Ik ben heelemaal niet in de duinen geweest, aldus verd. A. V.. 24 jaar, arbeider te Ouddorp, getuigt, dat hij verd. van 't H. de strikken weg heeft zien werpen. Verd Daf kan hij nooit gezien hebben, want ik was wel 200 M. van hem af! De kantonrechter: En je bent er niet geweest! De ambtenaar: Nu heb je je verpraat man! Dat is heel jammer. (Vroolijkheid) De ambtenaar eischt 15 boete subs. 10 da gen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt verd. tot 8 boete subs. 4 dagen. J. v. d. L.. C. v. d. L., D. H.. P. v. 't H.. de eerste twee niet verschenen, staan terecht wegens 't loopen op verboden grond in de duinen te Oud dorp om te stroopen. Ze worden alle vier tot 5 subs. 3 dagen veroordeeld. J. J. N., 35 jaar, uit Middelharnis, wordt wegens het verzuimen van signaal-geven op den Boezem- weg veroordeeld tot 2 boete subs. 1 dag hecht. J. v. d. W. wordt wegens het loopen op verbo den grond veroordeeld tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De echtgenoote van M. v. Br., die als gemach tigde van haar man komt, wordt wegens overtre ding van de leerplichtwet veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. in 't V., 44-jarig landbouwer te Ooltgensplaat, wordt wegens dezelfde overtreding tot 2 boete subs. 1 dag hechtenis veroordeeld. L. M., niet verschenen, voor het zelfde feit, ge zien de omstandigheden tot 0.30 boete subs. 1 dag hechtenis. J. Kn., 41-jarig werkman te Oude Tonge, staat terecht omdat hij op 6 November des morgens om half zeven luidkeels geroepen heeft: „allemaal rot zooi" en veel kabaal gemaakt heeft C'p den open baren weg. Verdachte stemt het toe en deelt mede, dat hij van den burgemeester o.) zijn kantoor klappen ge kregen heeft. De havenmeester von Oude Tonge getuigt, dat hij de herrieschopperij van verdachte geconstateerd heeft. De ambtenaar acht het noodig, dat aan deze ka baaimakerij maar eens een eind gemaakt moet wor- De kantonrechter: Heeft u nog iets te zeggen? den. Spr. eischt 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. Verdachte: 4 da^en hechtenis hé! De kantonrechter veroordeelt verdachte tot 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. P. wordt wegens het fietsen op verboden rij weg en het zich vasthouden aan een voertuig, veroordeeld tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. DE HEER GROOTENBOER PAKT AAN Dezer dagen hebben de vertegenwoordigers van de S.B.Z.-vereenigingen in ons eiland, die zich achter het comité Dirksland hebben gesteld, een bezoek gebracht aan het vliegveld van den heer Grootenboer. Op het terrein waren de werklieden reeds bezig met het wegwerken van oneffenheden, het drai- neeren en het dichtgooien van de greppels. De héér Grootenboer zette nogmaals uitvoerig uiteen, waarom zijn terrein het beste van heel Flakkee genoemd kan worden. Bij de excursie naar het vliegveld is wel geble ken, dat er zeer veel werkzaamheden verricht moeten worden, wil het terrein geschikt zijn voor vliegveld. De heer Grootenboer had zich gehouden aan de maten en eischen die de K.L.M. gesteld heeft want anders zouden de technici van de K.L.M. het terrein absoluut niet goedkeuren. Dat indertijd de heer Grootenboer gezegd heeft, dat hij het terrein voor f 200 klaar zou kunnen maken is volgens hem onjuist. Toen gold het 't dalen van een em ballagevliegtuig van het leger te Soesterberg. De piloten van dit vliegtuig hadden toen geen bezwaar tegen het dalen, maar met verkeersvliegtuigen is dit een geheel ander geval. Dan worden de eischen veel zwaarder. De heer Grootenboer deelde mede, dat hij voort zou laten werken aan het vliegterrein. Wanneer wij de laatste maanden ons hoofd enkele malen geschud hebben, dan is het wel daarom, dat schier alle dorpen en plaatsjes pl nen beramen tot het aanleggen van een vliegveld Hier is een groepje, dat begint, ginds worden eveneens de koppen bij elkaar gestoken en zoo straks zullen er nog we meer vliegveld-verlangens uit het hart van onze eilandbewoners opstijgen. In dit opzicht mogen wij er misschien aan her inneren dat alleen eendracht macht maakt. Laten toch allen, die de noodzakelijkheid inzien van een behoorlijk vliegveld, de koppen bij elkaar steken en niet het dorpsbelang, maar het Flak- keesch belang het zwaarste laten weg en, want ver snippering van kracht is de beste manier om te voorkomen, dat er op Flakkee ooit een vliegende vogel zal dalen. de regeering zal een beslissing nemen Sedert eenigen tijd houdt de Regeering, in dien het Handelsblad goed |s ingelicht, zich hezig met het zg. vlaggenvraagstuk: ni. de vraag ol de offieieele Xederlandsche vlag oranje--blanje-bleu met ziin of rood wit blauw. Vooral nu de Prinsevlag doel of sym bool is geworden van enkele organisaties in Nederland, zoodat de vlaggenquaestie ook het terrein der politiek zou kunnen gaan raken, is het wenschelijk, schrijft het blad, dat er aan ie onzekerheid op dit gebied een einde komt en dat eens en vooral onze natio nale kleuren officieel worden vastgelegd. Het geen, zonderling genoeg, tot dusver nooit gebeurd is! Eén volk, één vlag! Eén Xeder landsche natie, één driekleur! Zoo behoort het te zijn. En zoo is het op het oogenblik niet in Nederland, Arts C. van Gelder van Nieuwe Tonge over de S.B.Z.-vereenigingen en het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland. De heer Grootenboer en de Vliegveld-plannen. Tarwewet-overtreding voor het Kantongerecht te Sommelsdijk. Jaarvergadering Chr. Nat. School te Ooltgens plaat. Jaarvergadering Meisjesvereeniging „Dorcas" te Herkingen. Jaarvergadering „Jonathan" en „Samuel" te Dirksland. ^ehedzcScmdsclw^indfia^ f DOOS 20 CT.- TUËË~55~Ën 60 CT. Het zou dus sterk aanbeveling verdienen om zoo spoedig mogelijk alsnog bij officieel besluit dat tot dusver Ontbreekt te doen vaststellen, welke onze vlag its, gelijk dat na hei herstel onzer onafhankelijkheid ten aan zien van het Rijkswapen wèl is gebeurd; de definitieve vaststelling van het Rijkswapeu vond nl. plaats bij K. B. van 24 Augustus 1813, no 71, laatstelijk herzien bij K. B. van 10 Juli 1007, no 03. Naar liet Handelsblad thans ter oore komt, mag men nu verwachten, dat de Regeering binnen niet al te langen tijd omtrent de vlag een beslissing zal nemen. een vlucht naar indie in april a.s. Ten aanzien van het bezoek dat Dr II. Colijn aan het Ministerie van Handel te Londen heelt gebracht, wordt officieel mede gedeeld, dat dit uitsluitend een beleefdheids bezoek zou zijn. Colijn en Minister Eunci- man zijn oude vrienden. Echter blijft men in politieke kringen van meening, dat er o.m. beraadslagingen over de rubberrestrictie ouden zijn gevoerd, met he. oog op een geheel nieuw plan, met in begrip van t e beperking der inheemsche pro ductie. Voorts moet Dr Colijn het voor nemen koesteren, naar Indië te vliegen, en we! in April c.s. Dr Colijn zou het noodza kelijk achten, dat hij persoonlijk contact zoekt met den Gouverneur-Generaal, den Raad van Indië en de verschillende direc teuren der departementen. Zijn verblijf zal niet van langen duur zijn. DE VLAGGENPARADE GAAT DOOR Hoewel op verzoek van Prinses Juliana op haar 25ste verjaardag geen huldebetooging zal plaats hebben, zal de vlaggenparade van de Vereeniging „De Princevlag" op 30 April in ieder geval door gaan. Opmerking verdient, dat naar men ons van de zijde der vereeniging mededeelt, deze vlaggen parade niet voor de Prinses zal geschieden. De N.S.B. die sinds eenigen tijd onder de te Berlijn woonachtige Nederlanders propaganda voor haar denkbeelden had gemaakt, had een ver gadering uitgeschreven waar door de hecren Van D u y 1, IJ z e n d ij k en H u y b e r t s het woord zou worden gevoerd. Op last der staatspolitie heeft deze bijeenkomst niet plaats gevonden. Een aantal opgewonden demonstranten in de Rue de RorUlon te Parijs tijdens de bloe diffe onlusten Ale not na het aftreden van het ministerle-Daladler door de communisten werden verwektm y

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1