1 PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 7 FEBRUAR11934 Uit Ouddorps School- verleden OM DE EER VAN DE VLAG MAAS- 1 I DE DOLFIJNEN VAN 1854 Uit Ouditorp deelt men ons over de histo rie mede: Wanneer wij ons thans voornemen om iets wit het grijs verleden van ons Oude dorp, naar voren te brenigicn. dan doen wij dat uit een oogpunt vain recht te doen aan de historie. Daar Oud dorp thans staat to het midden der belangstelling van groote en minder groote schoolvossen, schuifelen daarom wel eens van dtie legendarische verhalen over en van ons dorp heen, die meestal tot doel hph ben. om deze plaats met deszelfs inwoners tot belacihinp en tot spet te maken. Ben geboren Ouddorper lacht evenwel om die pogingen, en weet door zijn aangeboren laeonie, met behulp van zijn eigenaardig dialect altijd een passend antwoord te ge ven aan hen die trachten om met hem een loopje te nemen. Wanneer nu n fiigwirlij- hen zin een vreemdeling dat „loopje" slecht liekornt. zoo vergaat het hem waanneer lui in werkelijkheid een loopje mot hem doet- want het muille zand neemt de voetdirukken van een vreemdeling dieper op dan die van een dwinhewoner. Dat Ouddorp tea Westen en ten Noorden omgeven is dooi" een veilige duinengordel, die als natuinrliike wering dient voor de soms grillige golven der Noordzee, is ieder hakend. De archieven van het Sonimels- dijksc.he Gererht, zouden dat met spreken de bewiizen nog meer kunnen staven. Een Ouddorpsoh haasie of konijntje heeft 'dikwijls als bewijsmateriaal gediend voor (bewezen „misdaad" in de oogen der man nen van het regelrechte recht. Ook alle mo gelijke en onmogeliike vuurwapenen, of footer gezegd strooperssreweren, vervulden vaak de ruimte van het Gerechtsgebouw die at en toe dat overtollig oud roest aan een opkooper deed verkoopen, zoodat deze bewijsstukken der overtreding weer dikwijls naar de plaats van herkomst terugkwamen om dan weer ter gelegenertijd die cirkel gang opnieuw aan te vanpen. Voor een bewoner van middan-Flakkee was Ouddorp dus altijd een plaats die hem in het bijzonder aantrok. Tal van jaren voor dat tram of bus de plaats hadden ingeno men van de Utrechtsche-, Geld'erscbe of andere rijtiuligjes, werd Ouddorp dikwijls be zocht door de dusgenaamde Flakikeenaars. die meerendeels voor zaken en anderdeels voor plezier een tochtie hierheen maakten Een bijzonder voorval Öat aanleiding gaf voor een dergelijke tocht naar Ouddorp, en voornamelijk naar haar strand, had in den jare 1854 plaats. De geruchten hadden zich daar verspreid, 'dat aan het strand te Ouddorp een groote tmenigte van groote visschen was aan gekomen, zoodat het geheele strand als het ware daartan was overdekt. Inderdaad was dit dan ook het geval, het was een evene ment in de geschiedenis onzer kunstplaat sen. Op een zekeren morgen ging als naar ge woonte een duinbewoner naar het strand, in de hoop, iets te kunnen vinden, dat als voor hem bruikbaar kon worden mede genomen, of het voetspoor volgde van een haasje of konijntje die met strik en toebe- (hoorea een goed heenkomen had gezocht Daar ontwaarde hij in zee een donkere schaduw over het water, die zijn bijzondere aandacht trok. II» t was geen drij vend wrak hooit, dat zag hij wel, want zijn geoefend oog had zulks al te veel zien drijven, otn dat niet te kennen. Het was een levende en zwemmende massa van zeedieren, welker gampen zich boven de oppervlakte van het "water verhieven. Al veel had deze zone Nimrods gezien, gehoord en ook besproken in alle dialecten van het Jagerslatijn, doch aooiets, dat was in zijn verbeelding nog ïiooit opgekomen. Hij zag de massa naderen naar de kust wat zou hij nu doen, zou hij vluchten, of zou hij hiuilp gaan halen? Geen denken aan, om zooiets vreemds dat zoo maar zwemmende naar de kust komt daar anderen van op de hoogte te stellen. Hij wéét wat hij doen zal, hij gaat zijn vuur roer haien, en jaagt daarmede een schot in de verebde school van de mienigte der vis schen. Dit schot miste de uitwerking niet want een panische schrik voer in de me nigte dezer zoogdieren en de gevolgen waren, dat een groot aantal door schrik en verwarring rechtstreeks strandwaarts snelden, alwaar zij buiiten htm element hiua <lood afwachtten. Op zulk een strandbezoek waren de dorps autoriteiten niet berekend geweest, en de Burgemeester tevens strandvonder maakte dan ook alles in gereedheid om die vondst in veiligheid te laten brengen. Men stelde zich in verbinding mot kooplieden, die deze visschen opkochten hetzij voor de traan of voor het vleesch. Het groote aantal dezer visschen die aangeduid werden als Tonijnen of Noordkapers, gaven aan kuipers en zou- torshanden vol werk. Het spreekt dus van zelf, dat dit ongewone schouwspel 'de belangstelling trok van de bewoners ook buiten het dorp; zij kwamen dan ook van iheinden en ver om zich van de juistheid van die vernomen geruchten te vergewissen. Nu ligt het verscholen in de onzekerheid of wel het bewuste schot van dien strooper dat groote aantal strandwaarts heeft doen komen, of dat indien niet, geschoten ware geweest er nog meer waren „verobt". want het is waargenomen, dat er nog v© -1 meer voorde kust rondzwommen dan er gestrand zijn. Doch hoe hel ook zij, het aantal ge strande exemplaren was zoo groot, dat he.' juiste aantal nooit, is vastgesteld, want liet getal vermeerderde zelfs nog op hot strand, uii'dat velen vuai die visschen >,n hun doods angst nog jongen wierpen. De strandvonderij was dus in volle actie „een reuzembof" zou ieder strandvonder van dien togenwoordigen tijd gezegd hebben, on dat was hot inderdaad toen ook. Toch scheien ook hier dat de verrassing wol eens te groot kan zijn, en dat men niet altijd naar de juriste waarde zulke in den schoot vallende verrassingen van de hand doet. Er zijn in elk gevai door opkoopers goede zaken gemaakt, en de plaatselijke we' vaart ;is er door gebaat geweest, want een en ander gaf aan werkvolk handen vol werk Na afwikkeling van de verkoop van deze wonderlijke vischvangt, waren de baten na aftrek van gemaakte onkosten nog zoo, dut het Gemeentebestuur daarvan een Schoolge bouw kouden stichten.. Daarover iets te melden zullen wij trach ten te doen in een der volgende nummer.- van dit blad. Noot Redactie: Om vergissing te voot komen deelen wij mode, dat tonijnen geen zoogdieren maar visschen zijn. Deze beho ren tot de familie der mak reel acht igen. (lat. naam voor tonijnen: Tliynnus thynnus) Komen meestal voor in de Middellandsche Zee. Noordkapers en Dolfijnen zijn zoogdieren zoodat deze vermoedelijk in 't bovenstaande stii ik bedorld zullen zijn. Tonijnen zijn het niet geweest, want deze werpen geen jongen waarover hier geschreven wordt. Dolfijnen komen in alle zeeën voor, dit is niet het geval met Noordkapers, deze leven in de Noordelijke IJszee. EEN GECOMBINEERDE JAAR VERGADERING TE HERRINGEN VAN DE NED. HERV. (GEREF.) J.V. .T1MOTHEUS" EN DE KNAPENVEREEN. .BENJAMIN" Deze vijfde jaarvergadering werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Herkingen. Aangevangen werd met het gemeenschappelijk zingen van Ps, 119:5 en 19, waarna de eere-voor zitter de heer J- Overweel voorging in gebed. Vervolgens werd gelezen Spreuken 8:1—21. Een hartelijk welkom werd alle aanwezigen toe geroepen en de medewerking verzocht voor het doen slagen dezer vergadering. Als openingswoord voor dezen avond koos spr. 1 Timotheus 6 20: ,tO, Timothëus, bewaar het pand u toebetrouwd". Du Apostel Paulus geeft hier aan Timotheus wenken omtrent het kerkelijk leven. Niet genoeg zorg kan er besteed worden aan de beginselen. Spr. stond uitvoerig bij een drietal punten stil: de persoon, het kostbaar pand en de dure plicht. Vele jongelingen vallen af, op wie van toepas sing is het woord dat de Apostel Paulus bezigde ten opzichte van Demas. Ze hebben de tegenwoor dige wereld liefgekregen. Dezen kennen geen zelf verloochening. Vandaar de zucht van den Apostel: O, Timotheus, bewaar het pand u toebetrouwd. Durf toch de consequentie aan; word toch geen materialist, heb de wereld toch niet lief. Alleen in Christus kan uw zaligheid liggen. Hierna volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Het jaarverslag van den biblio thecaris was ditmaal in dichtvorm gegoten, wat zeer in den smaak viel. Alle jaarverslagen werden onder dank aan de functionarissen goedgekeurd Daarna werd een gecombineerd jaarverslag van secretaris en penningmeester der Knapen-Vereen, ten gehoore gebracht. Ook dit was in dichtvorm en werd op keurige wijze voorgedragen en oogstte nogal bijval van de aanwezigen. Voorts kregen we ten gehoore een inleiding over „Het groote Avondmaal" (Lucas 14 16—24) door J. Bestman. Een keurig onderwerp! Jammer dat inl, wat zacht las, zoodat de verstverwijderden het niet in zijn geheel konden volgen. In aansluiting hierop werd nu gezongen Ps. 25 5 en 6, terwijl gecollecteerd werd, wat heeft opgebracht f 15.76. De M.V. Dorcas" zong nu nog als toepasselijk lied bij het geleverde onderwerp „Er is nog plaats" Dan kregen we een inleiding door F. van den Ouden (K.V.) „de Verloren Zoon". Deze inlei ding was door een vader van een der leden der K.V. geheel op rijm gemaakt. Een pracht onder werp, waarnaar alle aanwezigen met het grootste genoegen hebben geluisterd. Na een korte pauze werd gezongen van 't Bonds lied het le en 5e couplet. Nu kwamen de afge vaardigden aan de beurt, n.l. de M.V. „Dorcas" alhier, de J.V. „Obadja" van St a. h. Haringvliet, de J.V. „Jehova Nissi" van Middelharnis en de J.V. „Gloria Patri" van Nieuwe Tonge. Schrifte lijke felicitaties waren binnen gekomen van de afd. Ooltgensplaat en Dirksland. Hierna volgde een inleiding door W. van der Haar over Stadhouder Willem III. Een keurig onderwerp en goed voorgedragen. Nu volgde een Bijb. onderwerp „Goliath verslagen" door W. de Geus (K.V.). Ook dit mooie, goed hoorbare on derwerp werd met aandacht gevolgd. Tenslotte kregen we nog een vrij onderwerp „het Marxisme" door A. Dorst. Ook dit onder werp had voor zoover we konden nagaan nogal belangstelling. Op alle geleverde onderwerpen werd bespreking gegeven. Vooral het laatste onder werp ontlokte nogal wat vragen. De M.V. „Dorcas" lie de aanwezigen nogmaals een mooi zangnummer hooren en wel „Ga niet alleen door 't leven". De voorzitter der J.V. R. Witvliet heeft ten slotte allen dank gezegd die dezen avond van hun belangstelling deden blijken, voorts allen die in 't afgeloopen jaar hun steun verleenden. Tevens ver zocht hij vele jongeren zich aan te sluiten bij de J.V. Op verzoek van iemand, die meeleeft met de jeugdarbeid werd tenslotte gezongen Ps. 122:3. waarna de eere-voorzitter eindigde met dankgebed. De J.V. mag op een uitnemend geslaagden avond met groote dankbaarheid terugzien, daar alles een ruslig en gezellig karakter droeg. NED. HERV. J.V. „PREDIKER 12 13" TE OOLTGENSPLAAT VIJF JAAR VAN GROOTE ZEGEN. In de Chr. School hield de Ned. Herv. Jongelings vereen. „Prediker 12 la haar jaarvergadering. De leiding van dezen avond was opgedragen aan den Eere-voor- zitter, Ds. Kleyne, welke laat zingen Ps. 86 vers 6. Vervolgens wordt gelezen Ps. 119 vers 1—16 en gebeden. Z.F.env. riep verder alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, hel verhevigt hem dat zoo velen blijk van belangstelling geven ter gelegenheid van dit eerste lustrum. Maar ook is Spr. verwonderd, dat niet meer deren als lid dezer vereeniging toetreden. Spr. wensch is dan ook, dat de vrucht van dezen avond moge zijn, verdubbeling van het ledental. Hierna volgt een jaarverslag van den Secrfc.aris. II. van Rossum, waaruit blijkt dat 50 vergaderingen zijn gehouden en tal van onderwerpen behandeld De vereeni ging telt 12 leden, een van haar beste krachten moest zij missen door het ver trek naar elders, haar voorzitter de heer H. Harti,an. Hit het verslag van den penningmeester Van Gurp blijken de ontvangsten te zijn f 149.25, de uitgaven f 141.77. Saldo f 7.48. De Bibliothecaris geeft een verslag van de gekochte en aanwezige boekou. Al deze verslagen worden onder dank vastgesteld. Vervolgens een inleiding van J. Buscoh: „Jezus in Samaria". Op dit onderwerp volgde een interessante bespreking. Alsnu volgt een pauze waarin tractatie en collecte, welke laatste opbracht f 17.68. Hierna felicitaties van de Herv. Meisjes- vereeniging „Martha" door mej. E. Neels, Geref. Jongelingsvereeniging „Obadja" door G. J. van Kempen, Geref. Meisjesvereeni- ging „Bidt en Werkt" door mej. A. Korte- weg A.J.d., Herv. Knapenvereen. door L. v. Kempen, allen alhier. Schriftelijke geluk- vvenschen zijn ingekomen van de Herv J.V. van Middelharnis en Dirksland. Nadat C. van Putten een opstel over Don Frederik had gelezen gaf Joh. van Gurp een inleiding over het onderwerp „Is gods dienst privaatzaak?" waarop een korte be spreking werd toegestaan, ofschoon de voorzitter meende dat de naam van het onderwerp niet klopte met den inhoud. Vervolgens gaf L. Hokke Jz. een inleiding over „Wat is Christelijk sociaal?" Een kort slotwoord werd gesproken door den heer P. den Braber Lzn., die opwekte tot de leer der vaderen terug te keeren en als een eenig man te werken voor het wel zijn van Kerk en Vaderland. Dank werd gebracht aan Ds. Kleyne, die trots drukke werkzaamheden tijd wist te vinden om deze vergadering te leiden. Voorts is spr. verheugd, dat de vereeniging in deze 5 jaar groote vorderingen heeft ge maakt en vele nieuwe leden zich zullen aansluiten. Nadat door spr. dank is ge bracht aan allen die aan het welslagen van deze vergadering medewerkten werd gezongen Ps. 73 13 en sluit C Korteweg Lz. met gebed. PROV. BOND VAN GEITEN- FOKVEREENIGINGEN Zaterdag 27 Januari werd te Rotterdam de alge- meene vergadering van den Provincialen Bond van Geitenfokvereenigingen geihouden. Na opening van de vergadering door den Voor zitter worden de notulen van den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna volgt het zeer interessante jaarverslag van den secretaris, waarvan aan elk der leden een exemplaar wordt uitgereikt. De rekening 1933 wordt onveranderd goedge keurd. Daarna komt de begrooting in behandeling. Op voorstel van de afd. Oudenhoorn worden de con tributies 50 hooger geraamd, terwijl de post uit gaven voor melkcontrole met 50 wordt verhoogd. Als bestuurslid wordt verkozen de heer H. Roest van Nieuw-Helvoet De heer A. van Kleef van Hoornaar verkreeg 14 stemmen, tegen 24 op den heer Boon en 2 blanco. De commissie voor het uitgeven van een eigen orgaan brengt rapport uit bij monde van den heer Van den Broek, van Leiden. De conclusie was dat men over het algemeen niets voelde voor een eigen orgaan. De heeren Roest en Hoogdalem spraken nog een woord van aanbeveling voor „De Geit". Vervolgens kwamen in behandeling een voorstel van de afd. Leiden tot verhooging der contributie, hetwelk werd verworpen, en een voorstel van de afd. Nieuw-Lekkerland en drie andere afdeelingen betreffende een verbod om wilde bokken te houden Het resultaat van de besprekingen was, dat iedere vereeniging moet trachten een gemeentelijke veror dening te krijgen, die het houden van wilde bokken verbiedt. De heer Hoogdalem zal alle vereenigin- gen hierover inlichten. Daarna sluiting. Het prachtige buitengoed van Sir Jeremiah Colman te Merstham (Eng.) geraakte in brand. Het werd totaal verwoest. Lucht-opname van den brand. SOMMELSDIJK RAADSLID De heer L. J. Buth alhier, benoemd tot lid van den Raad dezer gemeente in de vacature van den heer J. A. Slis Jzn., heeft zijn benoeming als zoo danig aangenomen. BEVOLKING Gedurende de maand Januari 1.1. vertrokken uit deze gemeente 6 personen, 2 personen vestigden zich alhier, 4 kinderen werden geboren, 3 ingezete nen stierven terwijl geen huwelijken werden vol trokken. HUISSLACHTINGEN Ter gemeente-secretarie alhier werden vorige wpek 9 aanvragen ingediend tot het doen van huis slachting. PROCESSEN-VERBAAL Tegen een inwoner dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden over dat ge deelte van den Langeweg dat voor het berijden met rijwielen verboden is, terwijl hem bovendien een proces-verbaal werd gegeven omdat zijn rijwiel niet was voorzien van een aeldig rijwielbelastingmerk. WILHELMINABRUG Gedurende de maand Januari 1.1. passeerden 17 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente, waar onder niet begrepen schepen met abonnement en beurtschepen. MOND- EN KLAUWZEER Bij het vee van een landbouwer in de buurtschap Kralingen alhier, is de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer geconstateerd OUDERAVOND Donderdag 8 Februari a.s„ des avonds 7 uur zal in hotel Spee alhier ouderavond worden gehouden voor de openbare lagere school alhier. MEMENTO MORI! De 60-jarige H. R. alhier begaf zich 1.1. Zater dag omstreeks half tien van zijn woning naar de Kaai. Daar aangekomen werd hij onwel en greep zich aan een hekje vast, terwijl zich daar bevin dende personen toeschoten en hem voor vallen kon den vrijwaren. Onmiddellijk werd hij naar de dok terswoning vervoerd. Aldaar aangekomen, gaf hij eenige oogenblikken later den geest. De overledene was bestuurslid van de Vereeniging Kolenbond Helpt Elkander" alhier. MIDDELHARNIS MUZIEKUITVOERING Het Muziek-ensemble „Napolitana" zal een muziekavond geven op Donderdag 15 Februari a.s. in de zaal van hotel Meijei onder leiding van den heer Joh. YV. Mov- ser. des avonds 7.30 uur. S. B. Z. Woensdag 14 Februari zal er een vergade ring worden gehouden van de vereeniging S.B.Z. in het Zondagsschoolgebouw in de Aerssenstraat te Sommelsdijk. KINDJE TE WATER Vrijdagmiddag viel een 3-jarig meisje achter de ouderlijke woning aan den Oost dijk in de watering. Het dreef tot nabij hei watergemaal aan de Kaaidreef weg. De heer Witte, die daar juist voorbij kwam en het kind drijvende zag, sprong te water en had het genoegen haar te redden, en zag tevens, tot zijn groote verbazing, dat hei zijn eigen dochtertje was. Het is te begrij pen dat zijn blijdschap groot was. WERKLOOS Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos opgegeven 63 landarbeiders, 9 transportarbeiders, 11 diepzeevisschers, 4 letterzetters, 5 timmer lieden, 7 metselaars, 2 schilders, 2 opper mannen, 1 kabelmonteur, 1 boekbinder, 1 borstelmaker, 2 pakhuisknechts, 2 schippers knechts. Totaal 110 personen. Historisch verhaal over de gebeurtenissen van 1830—1833 Door J. SNOEP Jr. (10 Maar "t werd spoedig anders. Er kwam verzet en dat verzet werd steeds krachtiger. Vele Rooinsohe geestelijken, inzonderheid do bisschop van Gent, bleken met groeen den tegenzin de wetten en bevelen van een Protestantsch vorst te gehoorzamen. België was een Roomsche natie; de invloed dei- geestelijken was groot, en daarom nam 't verzet steeds toe in kracht en beteekenis. Ook werden weldra andere grieven open baar. Waarom was 't nu een Vereenigd Konink rijk der Nederlanden geworden waarom heette de nieuwe staat niet België? En waarom had de Belgische vlag plaats moe ten maken voor 't rood-wit-blauw der Hol landers? Aoh, de bezwaren en grieven vermeer derden met de maand; het Haagsche Bin nenhof was een politiële slagveld geworden, waar de afgevaardigden van Noord en Zuid elkander fel bekampten 't Was een moeilijke tijd. Door den strijd tegen Napoleon was de toestand der schat kist bedroevend; de oogst van 1816 mis lukte heel de hemel was vol donkere wolken en t onweder gromde reeds van ver. Voor welk een moeilijke taak stond Wil lem I! Hij wilde zoowel Noord als Zuid be vredigen, met t gevolg, dat men overal steeds meer ontevreden werd. Van 1817—1820 was 't tamelijk kalm en rustig, maar in laatstgenoemd jaar stak de tegenwerking met veraieuwe kracht 't hoofd op 't onweder schoen met snellen spoed naderbij te komen. Vijf jaar had nu de vereeniging bestaan. En 't resnltaat was, dat de twee door één band soamgesnoerde volken elkander steeds minder begrepen en immer feller bestreden De Belgen waren niet tevreden over de belastingwetten, die naar zij beweerden voor hen zeer nadeelig en onrechtvaardig waren. De koloniën van Nederland bleken een groote schadepost te zijn waarom werd maar niet besloten ze te verkoopen aan den hoogs t b ie dende Met ongemecne bekwaamheid en groote nauwgezetheid gaf Willem I zich aan de behartiging der belangen van beide deelen van zijn rijk, maar beter werd de toestand niet. Neen, er haperde iets aan de samenwer king, er haperde alles aan! Van een samen- loven was geen sprake; menigmaal zocht zoowel Noord als Zuid voor zichzelf het beste zonder te vragen of dit de gemeen schappelijke zaak ten goede kwam. De mannen van de pen mochten dan al met prachtige zwierletters op 't geduldige paper heblxm neergeschreven: „De ver eeniging zal volkomen en innig zijn, zoortat de beide landen slechts één enkelen Staat zullen uitmaken" in de werkelijkheid kwam van die „volkomenheid" even bitter weinig terecht als van die „innigheid". Grootvader Rijkers was maar een een voudig man, die blij was in zijn jeugd lezen en schrijven geleerd te hebben. Van al de groote, mooie woorden, te Weenieu gespro ken, begreep hij maar heel weinig. Maar al zeiden ook alie grooten der aarde, dat Ne derland en België voortaan „vereenigd" zouden zijn de oude Rijkers geloofde er niets van. Hij kende België; in zijn jongen tijd had hij meermalen dit land doortrokken, en hoeveel ook in dit volk te waardeeren viel 't was een ander volk dan het Ne- derlandsohe. Een volk wordt nu eenmaal niet gemaakt; zooals elk mensoh wordt ook elk volk op Gods tijd geboren dat geloofde Rijkers stellig. En even zeker als de mensoh niet scheiden mag wat God heeft vereenigd evep zeker komt 't den mensoh niet toe de grenzen tusschen twee volken uit te wis- scihen en dan te zeggen; voortaan zal dit één volk zijn. Dom nee Van Kooten dacht over de ver eeniging van 1815 heel anders; de bezwaren van Rijkers noemde hij denkbeeldig of over dreven maar waren de laatste jaren niet een droeve bevestiging van de overtuiging, die de schrandere grijsaard uit de Bree straat altijd had uitgesproken? De Belgische grieven werden met 't jaar talrijker en ernstiger, en de toon, waarop ze bekend werden gemaakt, immer feller en vijandelij ker. Men voelde 't als een groote beleedlging, dat 't Nederlandsoh als de offdcieele taal werd beschouwd, en op vaak grove wijze gaven vele schrijvers aan hun verontwaar diging lucht. De Brusselsche referendaris De Potter verwierf groote vermaardheid door alle ge legenheden aan te grijpen om zijn haat te gen Nederland en den „Hollandschen Koning" te luchten; hij maakte 't eindelijk zóó erg, dat hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Maar toen hij zijn kerker ver liet, weid hij als martelaar en nationale held door duizenden begroet. Noen. Noord en Zuid verstonden elkan der niet, en de klove werd steeds wijder en dieper. De afgevaardigden, die in Den Haag samenkwamen ter behartiging van de ge meen happelijke belangen, bestreden el kander als vijandige partijen. Telkens wer den den Koning adressen aangeboden, waarin de Belgische bevolking zich beklaag de over onrecht en hoon. Binnen enkele da gen waren die adressen van 70.000 hand- toekeningen voorzien, en de voorstanders merkten snoevend op, dat men wel kans zag 300.000 handteekeningen te verzamelen Er was met de Belgen en met vele van hun woordvoerders geen huis meer te hou den. En als een oorlogsverklaring klonk door heel 't land 't woord van Gijshort Karei van Hogendorp: „Wanneer de Zui d Nederlandsehe afgevaardigden ons .toevoe gen: Wij willen u niet, dan antwoorden wij: wij hebben u niet noodigl" De vereeniging werd een bespotting en een verachting in de Belgische steden schold 't achterhuurtvolk op de „Hobland- sche kaaskoppen" Dat volk werd opgezweept door even dwaze als gevaarlijke heethoofden. De on zinnigste verhalen werden onder de menig te verspreid en geloofd. De „Hoilandsche Koning" moest zich ten behoeve van zijn gezondheid gedurig baden in het bloed van jonge kinderen, werd geheimzinnig gefluis terd. En een oproerzaaier dreigde luid: „Eén minuut slechts is er noodig om een koord om den Vorstelijken hals te leggen of om een Lodewijk XVI aan de plank der guillotine te hechten",, GEREF. GEMEENTE Donderdagavond 6.30 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Gemeente gepredikt worden door Ds. A. de Blois uit Dirksland. COLLECTE THEOLOGISCHE SCHOOL De gehouden collecte in de Chr. Gerei. Kerk ton hate van de Theologische school te Apeldoorn heeft opgebracht de som van ruim f 52. KUNSTMESTAANVOER In de Kaai is alhier gearriveerd een sleepschip inhoudende 1500 ton kunstmest. Dit is het grootste schip dat hier ooit in dp Kaai is geweest. VERGADERINGEN Dinsdag 1 Maart des avonds 7 uur zal in de Chr. School, voor den Chr. Vrouwen bond een rede uitgesproken worden door Ds. Fokkema. Dinsdag 8 Maart 's avonds 7 uur zal voor de Geref. Jongelingsvereen. in het Zondags- gebouw „Rehoboth" gesproken worden dom den heer Francken uit Utrecht OVERTREDING WARENWET Tegen enkele slagers in deze gemeente is door de daartoe aangestelde controleur Pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de Warenwet. GEREF. MANNENVER. „CALVIJN" De Geref. Mannenver. Calyijn houdt een vergadering op Donderdag 8 Febr. a.s. des avonds 8 uur. Onderwerp: „Richteren", door den heer Schroots. OOLTGENSPLAAT LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE JANUARI 1934 Ingekomen persbnen: Jan Jordaan van Zwijndrecht; Tymen Vinke van Broek op Langendijk; Pieter van Splunter en gezin van Bergh; Jannetje van Dam van Middei harnis; Barendina de Wachter van Stad aan 't Haringvliet. Vertrokken personen: Neeltje Kreeft naar Oude-Tonge; Maria van Oostenbrugge naar Nieuwe-Tongo; Johannis de Vos naar Delft; Huibrecht Kruik en gezin naar Voorburg; Saartje Donkersloot naar Den Bommel. DIENSTPLICHT Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie is bij besluit van 26 Januari 1934. A. No. 9 (4e afd.) aan de volgende in geschrevenen der lichting 1935 voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleemt wegens broederdienst: Arend de Bonte. Klaas Duim, Willem C. van Gurp, Marinus A. Hack, Magchipl Kagchelland, Gerrit J van Kempen, Pipter van Kempen, Johannis Koppenaal, Gerrit van Nimwegen, Johannis Okker, Jan Pollemans, Jan van Putten Cz Jacobus Stoop, Eliza van Oer Veer, Laurens Vermaat Wz. Abraham de Vos Jz„ Adrianus W. van der Welle Az. en Hendrik Ypelaar De volgende dienstplichtigen der lich ting 1934 zijn opgeroepen om voor eerste oefening op 19 Maart a.s. onder de wanenen te komen: H. G. J. Dapper, 14e Regt. Inf. fp Bergen op Zoom; Franciseus J. Janssen, Regt. Genietroepen, Me Ratj. te Utrecht, Jo hannis J. Kroon, 6e Regt. Inf. te Breda. Hymen L. Schilperoort, 14e Regt. Inf. tp Bergen op Zoom. WINTERLEZING Op Woensdag 14 Februari a.s. des avonds 6.30 uur hoopt Ds. W. J. J. Velders, Geref. predikant te Rotterdam in de Ned. Herv. Kerk alhier een winterlezing te houden, over het. onderwerp: De wederopbouw van Palestina. BAKKERSNACHT ARBEID Door Joh. Kosten, broodbakker alhier, is bij den burgemeester een aanvraag om ver gunning voor bakkersnachtarbeid inge diend. ARBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der arbeidsbemiddeling al hier stonden op 31 Januari j.l. 222 werk loer» zen ingeschreven. HANDELSBERICHT Sedert de laatste opgaaf zijn verscheept 105.000 kg. uien en 22.000 kg. aardappelen. OUDE TONGE ONGEVALLEN Zaterdagavond had de heer B. van Rumpt van Stad aan 't Haringvliet, die uit de richting Achthui zen naar Oude Tonge reed, het ongeluk op den Magdalenadijk alhier n et zijn motor te slippen. Genoemde persoon kwam hierdoor te vallen en ge raakte onder de motor. Door eenige voorbijgangers, die getuige waren van dit ongeval, werd het slacht offer opgenomen, waarna bleek dat hij eenige hoofd wonden had opgeloopen. Per auto is hij daarna huiswaarts vervoerd. p— Tijdens het haversnijden in de schuur van den heer A. C. de Lint had de heer D. de Been alhier het ongeluk zich zoodanig in een der vingers te snijden, dat de geneeskundige hulp van Dr. Parree moest worden ingeroepen. BEURSBERICHT Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden beurs werden de navolgende prijzen genoteerd: aardappelen f 2, grove aardappelen f 0.90, poters f 0.90 per H.L.; uien f 1.20, drielingen f 0.40 per 60 K.G.; koepeen f 1.20 per H.L., schokkererwten f 0.13—0.15, erw ten (kl. gr.) f 0.09—0.10, bruine boonen f 0.08— 0.09, maanzaad f 0.17—0.18, haver f 0.05—0.06 per K.G. ARBEIDSBEMIDDELING In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 174 landarbeiders, 4 landbouw knechts, 2 transport arbeiders, 1 timmerman en 1 chauffeur, terwij} 8 personen in de werkverschaffing werden te Wérk'- gesteld. CURSUS HUISVLUT Maandagmorgen j.l. is namens de Ontwikkelings- Commissie de cursus „Huisvlijt voor jeugdige werk- loozen" door den burgemeester alhier geopend, en wel des voorm. te 11 uur in het Patronaatsgebouw en des nam. te 2 uur in het gebouw der Oude School. Leeraar van deze cursus is de heer Tilburg, die tot den burgemeester het verzoek had gericht deze cursus op officieele wijze te openen, aan welk verzoek dcor Z. Ed. Achtb. zeer gaarne werd vol daan. Aan het gesprokene door den burgemeester ont- leenen wij het volgende: Wij leven in een zeer moeilijke tijd, met zeer vele onoplosbare problemen, waarvan wij de werk loosheid als het ernstigste gevolg kunnen nemen. Het ernstige gevolg van deze werkloosheid Is de moreele inzinking bij de menschen, die graag willen arbeiden doch nergens werk kunnen vinden. Het is daarom zoo goed, aldus spr., dat vooral de jongere menschen kunnen toonen dat zij toch nog wel iets presteeren, en het was volgens hem dan ook een buitengewoon verblijdend verschijn sel. dat zoovelen aan deze cursus deelnemen; door geregeld bezoeken van deze cursus kunnen vele van hen toonen dat het him ernst is, en dat zij er ook wel van doordrongen zijn dat van al het ge leerde in hun schooljaren, waaraan zoo goed als geen aandacht meer geschonken is, veel is verloren gegaan. Spr. wees vervolgens nog op de medewerking die zij van het onderwijzend personeel der beide scholen mochten ontvangen en bracht hen, evenals den heer Tilburg, hiervoor namens bovengenoemde commissie zijn oprechten dank. Ook aan het be stuur van het Patronaatsgebouw werd voor het be schikbaar stellen hiervan dank gebracht. Vervolgens sprak Pastoor Janus nog enkele woorden tot de cursisten en spoorde hen aan deze cursus zoo geregeld mogelijk te bezoeken. Namens de cursisten werd én in het Patronaats gebouw én in de Oude School door een van hen het woord gevoerd tot den burgemeester. Voor zijn ijverig streven en het geven van zijn volle mede werking om een cursus als deze in het leven te roe pen, werd hem dan ook hartelijk dank gebracht. De Koniirer was er echt-er van overtuigd, d-at. het. éohte Belgische volk in zijn breed e geledingen Nederland en Oranje niet vijan dig kon zijn. Daartoe basitond ook geen oor zaak. want de Koning had immers alles ge daan wat maar diienen kon tot vermeerde ring der welvaart van zijn nieuwe onder danen? Werd zelfs in Nederland niet meer malen gefluisterd, dat VVvIlem I hierin zóó ver ging, dat hij soms trachtte 't Zuiden vooruit te helpen ten koste van de belan gen van 't Noorden? Daarom kon de Koning niet gelooven, dat de toestand zóó gespannen en ernstig was als sommige uitingen wel zouden doen den ken. 't Volk werd opgeruid en opgezweept, maar 't was en bleef z ij n volk, dat hij naar tijden van geluk en voorspoed leiden wilde Willem I trok naar 't Zuiden; van de eene stad gng hij naar de andere; en zijn ver wachting werd niet lieschaamd. Men juichte hem toe; overal waar hij verscheen barstte de volksjubel los. Luik, dat bekend stond aks een broeinest van tegenstand, bereidde den Vorst de meest grootsohe ontvangst en de hartelijkste begroeting. Dankbaar en voldaan reisde de Koning naar Den Haag terug; op de treffendste wijze had toet Belgische volk van zijn ver khocihtheïd aan 't Oranjehuis blijk gegeven hij wilde met volle toewijding werken 't in hem gestelde vertrouwen niet te be schamen......:... Maar spoedig fewam de vreeselijke ont goocheling. Al donkerder werd die staatkundige he mel; telkens weer flitste 't bliksemlicht langs 't sombere zwerk het onweder kwam steeds na^er Do tegenwerking, de omkeening, de revo-i lutie z^t in de lucht, en geen menschenhanti was bij machte 't opkomend noodweer af ie wenden. Na den val van Napoleon was 't oude Europa niet tot rust te brengen. Telkens weer stak het i-oode revoluties pook den kop op, en 't ergste was wel, dat velen zich van 't groote gevaar niet bewust waren. Toch waren er wel, tie met bange zorg in 't hart de toekomst tegemoet zagen. In Mei 1830 sprak een Fransch minister op een feest in 't prachtige Palais-Royal„Wij dan sen op een vulkaan'", en reeds twee maan den later ging deze sombere profetie in vreeselijke vervulling. Plots werd de revolutiefakkel In 't Fran- sche staatsgebouw geworpen en 't fel-op laaien de vuur vond voedsel in overvloed. Men dacht eerst 't verzet tegen de regie ring gemakkelijk te kunnen onderdrukken, maar een ontzettende burgerkrijg ont brandde in alle kracht. „Weg met de mi nisters!" was de kreet geweest van eenige honderden ontevredenen, maar weldra zwol die kreet aan en eischten honderdduizen den: „Weg met de Bourbons!" Frankrijk ging voor 't Huis Bourbon verloren en de troon werd bestegen door dien Hertog van Orleans. Dat was de groote gebeurtenis in Frank rijk; maar deze opstand van 't volk sloeg spoedig naar andere landen over. En ook voor 't Koninkrijk der Vereenig*te Nederlanden zou deze gebeurtenis vérstrek kende gevolgen hebben .(Wordt vervolgd.) NIEUWE T< ARBEI Bij den ag< stondeh f.1. Zat schreven SCHIETi In verband 0. L. Scljopl all dertlagavoncl Vi gen der B.V.L. HAI De i vorige w 2200 halen uien, aardapptelen VE De heer C. S het woonhuis Lukaart, aan d Verkocht aan d< Dè heer J. ceel tuingrond hands verkoe) Zielst J.Jz. DIRKSLAND Door B. en W beek ingevolge de tot het oprichten ceel kadastraal be en gelegen aan hs genmakerij zal eei geplaatst. Zaterdag j.l. s; Arbeidsbemiddelir 1 metselaar, 2 tin 103 werkloozen VI Deze week zal ïoozen en armlas J. Kaslander in d son en die daarvot Donderdagmorgen HERKINGEf De Ned. He „Dorcas" hoop dezer des avoi 5de jaarvergad Herv. Kerk, 01 yoorz., den Eer ONTS Pe Kerkelijl Kerk, de heer gens langdurig aangevraagd DIEFSTA Bij den heer door enkele jor ontvreemd. De tie. De daders de keus gestelc VERLOI Een dochtert, verloor vorige i Later werd he het de eigenan De ingeschre' nl. T. Bertman op een daarto vrijgesteld van derdienst, HUISVLL Bijzondere ot zal er op de la of de eerste Zi lokalen van d< vlijttentoonstel was een goed te trachten een organiseeren. V Ïoozen, zijn doe en hebben de best gedaan in lei luxe en hu en ander beloc is te hopen, c mogen verleer naam maar oc van de straat binnenkort op komen en mee ze tentoonstell zorge zooveel werkstuk gere SCHIEI De schietoef gen" van den len voorloopig dagavond van zet De schieti in de uienlood: toe welwillend zeven tot ha der leden is MELISSAN Donderdaga linge Hulp bi zesde jaarver; M. v. d. Werf. De voorzitte de de vergade waarna de se notulen der vi ke onverandei na las de sec vereeniging v eeniging nog op 31 Dec. If 3933 bedroeg groei in leden stuursvergadc klaringen we een ziekenhui twee voor Dr Dr Huisman Uit het fins meester bleel ging zat Hoe\ contribute is toch vooruit, droegen f 24: batig saldo in. kas 31 De kas op 31 D< Hierna bra monde van Spr, bracht iu meester voor geerde de rel Op voorstel ge discussie de 3 a 4 maai Hierop volf wezigen (132 eenige sigaie Na de pauz vervulling gekozen wen van den Raa Dr G. Hnism Bij de ri n< gen g-steld, ziekenhuis te Ion van con door den vooi half ell' sloot T

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2