Gemeenteraad van Oude Tonge PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 31 JANUARI 1934 WEL GODSLASTERLIJKE TAAL. -- NIEUWJAARSREDE Maandagmorgen om half elf kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Vooys. Aanwezig zijn alle leden. De VOORZITTER spreekt de volgende nieuwjaarsrede uit: Mijne Heeren, Deze eerste vergadering geeft mij aanlei ding een enkel woord tot U te spreken, al vorens wij tot de behandeling van de agen da overgaan. Het stemt ons tot groote blijdschap, alle leden van den Raad weer in het nieuwe jaar aanwezig te mogen zien. Ik betuig U, en de inwoners onzen wel- gemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van de wisse ling van het jaar. Het is onze oprechte wensch en bede, dat het U, Uwe familie en alle inwoners in alle opzichten goed moge gaan en dat Gods on misbare zegen ons in ruime mate moge worden geschonken. Gaarne geef ik de verzekering dat de be toonde belangstelling voor ons een aanspo ring is om nieuwe krachten te verzamelen, om don reeds aangevangen arbeid onder U en met U voort te zetten. Wanneer wij een terugblik werpen op het afgeloopen jaar, dan is het mij niet moge lijk een opgewekte» toon aan te slaan. Het bracht op velerlei gebied teleurstel ling. Aan het einde kwam er voor enk°le pro ducten wel een kleine opleving maar toch moet geconstateerd worden, dat het jaar 1933 onbevredigend was. Do opleving die aan het einde van het voorbijgegane jaar viel waar te nemen, heeft zich ook in den aanvang van het ingetreden jaar gehandhaafd en misschien nog wel eenigszins verbeterd en verstevigd. Voorspellen is altijd een riskante bezig heid, maar toch waag ik het de \raag te doen n.l. deze: ,.Ligt liet laagste punt van de crisis achter ons"? In het einde van 1933 zijn inderdaad flauwe teekenen van verbetering waargenomen; met name kan genoemd wor don een voortgezette vermindering van het aantal werkloozen in Engeland en Duits'h- land en ook in ons land viel een kleine af neming te constateeren, de vorstperiode uit gezonderd. Het is niet gemakkelijk in den benarden chaos van economische verschijnselen op het eerste gezicht duidelijke richtlijnen te ontdekken. Daarvoor zijn die eenerzijds meermalen te tegenstrijdig vaak en te uiteenloopend anderzijds. Maar toch zijn er bij nadere beschouwing wel enkele markante feiten, ik noemde slechts het verminderen van het aantal werkloozen; er zijn er nog meer, die zich uit den wirwar van het dagelijksch gebeu ren laten isoleeren. En het stemt hoopvol voor wat de wereld Verder te wachten staat, dat enkele mar kante feiten ons niet pessimistisch behoe ven te stemmen maar dienstig kunnen zijn om diegenen, die San een economisch her stel zijn gaan wanhopen, een hart onder den riem te steken. Niettegenstaande dat moet geconstateerd worden, dat wij in een zeer moeilijken lijd leven, en het wordt ons angstig te moede als wij in de duistere toekomst staren. De vraag: „Wachter wat is cr van den nacht"? moet helaas nog steeds herhaald worden. En nu staan wij weder gereed om onzen arbeid voort te zotten. Onze taak is tengevolge van de algemeene crisis zwaar en moeilijk, en draagt een ver antwoordelijk karakter. Niet alleen tocli is het onze taak le zor gen voor het stoffelijk welzijn van de inwo ners, maar in de allereerste plaats dienen wij te zorgen r ooi- de geestelijke belangen. Ook deze taak wordt op de schouders van 'den Raad gelegd en zij is zeer zeker niet de gemakkelijkste. Een lichtpunt voor ons is dat de finan cieels positie van onze gemeente, in verge lijking met vele zustergemeenten op dit eiland, niet ongunstig mag worden ge noemd. De begrooting voor 1934 is sluitend ge maakt ondanks de tegenvallers door Ml- nisterieele circulaires, ter elfder ure veroor zaakt; zonder dat de belastingen tot het maximum geheven behoefden te worden. Intusschen blijft zuinigheid en uiterste .voorzichtigheid gebeden. De Hooge Regeering heeft ons eenige richtlijnen gegeven hoe het moet en het zou van verregaande roekeloosheid getuigen, in dien wij dit voorbeeld niet volgden. Gelukkig dat zoo niet allen, dan toch zeer Velen inzien, dat aanpassen aan den togeu- vvoordigjen toestand dringend geboden is, evenals de bereidheid tot het brengen van een offer, hoe zwaar dit velen ook zal vallen. Laat ik mogen eindigen, mijne Heeren, met den wensch uit te spreken, dat in onze vergaderingen, bij de behandeling van de voorstellen, die ons zullen worden voorge legd, een geest voor samenwerking niet zal ontbreken,dat daarbij tevens moge heer- schen een geest van verdraagzaamheid en bij alle verschil van meening ook een onderlinge waa.rdeering, en dat de te nemen besluiten, onder Gods zegen, mogen strek ken tot heil van de gemeente Oude-Tonge. (Applaus.) De heer VAN SCHOUWEN beantwoordt deze rede, als oudste raadslid, en wensciht den Burgemeester vvederkeerig in 1934 het allerbeste toe. Uw eerste rede in dit jaar hebben wij met belangsteU nig beluisterd en wel niemand heter dan wij kunnen weten met welke moeilijkheden het bestuur van de gemeente te kampen heeft. Ik ben de tolk van on-s allen, aldus spr., als ik wensch dat u de kracht en toewijding ault mogen vinden die noodig is om uw taak met opge wektheid te kimmen vervullen. Er begint zich een gelukkig verschijnsel aan het voltrekken en aan het openbaren; nl. de oud-Holtandsehe idee: om in den nood de verschillen op zijde te zetten. In de Re- geering van ons land is dit tot uiting geko men. In onis maatschappelijk le-ven zijn we weer in den oud-Hollandsohen tijd, waarin we de hand-en ineenslaan. Bij alle mogelijke verschillen die er zijn is er een streven merkbaar, gevolg van de harde nood-zakelijkheid, de struggle for life", om gezamenlijk de hand aan den ploeg te siaan. P-as als alle mannen de handen ineen wil len slaan d-an pas is cr mogelijkheid dat er iets gunstigs tot resultaat komt. I-k meen, dat ik de tolk van deze gansche vergader-ng ben, als ik de hoop uit spreek, dat u, in 1934 aldus eindigt spr. de kracht zult vinden om Oude Tonge zooals u gezegd hebt, door het diepste punt hoen te brengen. (Applauis). Aan de orde zijn de ingekomen stuk-ken. Ingekomen is de staat van het percentage aansluitingen aan de waterleiding over de laatste week. In 't ge-hceil hee't 61.3 procent van de be volking zich aangesloten bij de waterleiding In Oude Tonge 83.7 procent. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van enkele raadsbesluiten. Ingekomen is da goedkeuring van Ged. Staten van de verordening regelende de drinkwaterleiding, -het raadsbesluit i.z. de woningwet en wol de ontruiming van de on bewoonbaar verklaarde woningen aan de Nieijiws'traat, en het schrijven, waarin ver zocht wordt de rijksveldwachters afschrift te geven van de d-rinkwaterleidijng-vcaiorde- ninig. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. In-gekomen is een verzoek van de slagers- vereenigng ,Ons Belang" om de tarieven te herzien bij de keu-ri.ng van slachtvee. De VOORZITTER zegt een onderhoud te hebben ge-had met den vee-arts, waarbij hem gebleken is, dat de redactie va-n het ont werp ni it erg gelukkig is. S.pr. stelt voor de zaak aan te houden tot d-e volgende verga dering, alsdan zuil-en B. en W. met een voor stel komen. De zaak moet eerst nog nader onderzocht worden. Aan de R. K. bijzondere school wordt op voorstel van B. en W. over 1934 aan voor schot ingevolge de Lager Onderwijswet 820 verstrekt, aan de- Clhr. school op Geref. grondslag 898.72. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot korting van de salarissen van het ge-meentepersoneel. De VOORZITTER licht het voorstel toe en herinnert eraan dat inzake deze kwestie door een raads-commiss e een rapport is uitge bracht, waarmee B. en W. zi-öli kunnen ver eenigen. B. en W. stellen voor de salarissen onder 500 met 2yh en boven 500 allen met 71/2 te korten. Deze korting zal van tijdelijk-en aard zijn. De h-eer GEBRAAT wijst op het rapport van de minderheid in de commissie en zegt gezien de tijdsomstandigheden, ook een voor stel te willen doen. Spr. stelt voor tot 500 v-rij te houden. Van 500 tot 1000 2y2 te korten c<n de salarissen daarboven mot 7% te korten, ook met de toevoeging tij delijk. De VOORZITTER zegt, dat het van de lagere salarissen beter af kan dan van de hoogere omdat het heer meestal over bijbe trekkingen gaat. De heer GEBRAAT wijst op de heipeters in de openb-are school. De VOORZITTER: Dat is dan één van de uitzonderingen. Spr. bezuinigt ook niet van harte! De heer BEYER handhaaft zijn voorstel en stelt voor absoluut geen salarisverlaging toe te staan. Spr. betwijfelt of de raadsle den allen de stukken betreffende deze kwes tie ingezien hebben. Oude Tonge is heusch niet te hoog wat de salarieeivng betreft. De heer VAN SCHOUWEN kan zich er mee vereenigen, d-at aan het voorstel van de commissie door B. en W. is toegevoegd de bepaling, dat de korting van tij.delij.ke-n aani zal zijn. Het uitgangspunt voor de commis sie was de omstandigheid, dat het gemeen te budget ontlast moest worden. Onze gemeen te heeft heel veel van die kleine bet-rekk n- gen. Laten we hopen dat er spoedig verbe tering in dan algemeenen toestand komt, dan kiumn-en deze maatregelen weer te-rug genomen word-en. De heer JONKER heeft nog een tusschen- voorstel en stelt voor de salarissen beneden de 500 vrij te laten em de salarissen boven f 500 met 7y2 te korten. De VOORZITTER brengt het verststrek- kende voorstel, het voorstel-Beyer in stem ming. Het wordt met de stemmen van de heeren Beyer en v. d. Berg verworpen. De heeren Kaufman en Pollemail stemmen odk voor dit voorstel maar zeggen daarna dat zij zich vergast hebben. Het voaxstel-Gebraat wordt m-et de stem men van de heeren v. d. Berg, Beyer en Gebraat voor verworpen. Het voorstel van B. en W. komt dan in stemming ca wordt met de stemmen van de heeren Joniker, v. d. Berg, Beyer en Ge braat tegen aangenomen, du-s met 7 tegen 4 stemmen. Het voorstel Jonker vervalt dan. He-t voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting wordt met alge meene stemmen aangenomen. Ingekomen is het verzoek van de commis sie van toezicht op de gasfabriek Oost- Flakike-e tot ontheffing v-a-n het he,paalde in de gemeenschappelijke regeling, waarbij het aan de Emgo verboden is in Battenoord een electrische kabel te leggen, aangezien de Gasfabriek een concessie daarop heeft. De bewoners willen echter licht hebben en de commissie stelt daarom voor dit artikel ir. de gemeenschappelijke regeling te- schrap pen. De heer VAN SCHOUWEN zegt dat iu het voorstel v-an de commissie eerst alleen over het licht en daarna over kracht gesproken wordt. Moet in den aanhef ook niet over licht en kracht gesproken worden? De VOORZITTER antwoordt, dat Ged. State-n dit voorstel ook goedgekeurd hebben. Het is opgesteld door den hoofdingenieur van d-e Prov. Waterstaat. Daarbij komt dat kracht oo-k n-iet voorge schreven is in de gemeenschappelijke rege ling. De heer VAN SCHOUWEN is thans gerust gesteld. Spr. vraagt dit hierom, omdat bin nen zeer korten tijd de stoomketel van het Heerenpolder-gemaal vernieuwd moet -wor den. Er bestaan plannen om het gemaal electrisch te laten werken. De VOORZITTER zegt dat door Ged. Sta ten een commissie is ingesteld, die onder zoeken moet in hoeverre het mogelijk is om van de waterleiding, de eiectriciteit en de gasfabrieken één bedrijf te maken. Er zijn echter zooveel beren op den weg. De moei lijkheden zijn zeer groot. Het voorstel van B. en W. tot schrapping van artikel 21 in de gem. regeling wordt daarop m. a. s. aangenomen. Het voorstel tot wijziging van de verorde ning inzake de keurloonen wordt aangehou den tot de volgende vergadering. Vervolgens deelt de VOORZITTER mede, dat B. en W. zich genoodzaakt zien naar aanleiding van de onderwijsmaatregel-Mar- chant Mej. Keyzer als boventallige leerkracht aan de openbare school te ontslaan op een nader te bepalen datum, echter be slist vóór 1 Mei a.s. B. en W. willen nog geen vasten datum noemen omdat nog niet vast is komen te staan of Mej. Keyzer nu een gemeenteambtenares of een .Rijksambte nares is. De leerlingenschaal moest boven 1.8(1. Ze is 1.78si, zoodat deze maatregel genomen moest worden. Spr. heeft nog getracht 01 geen. oudere leerkracht voor deze jongere plaats wilde maken, maar dit, is niet moge lijk. De heer v. SCHOUWEN vraagt, wanneer op 1 Mei mocht blijken, dat het Jeerlingen- "1 ro. tegen is, of dan Mej. K. niet aange houden kan worden. De VOORZI'lTER zegt dat hij getracht heeft de Inspecteur van h-f't Lager Onder wijs te spreken te krijgen; dit is echter nog niet gelukt. Spr. zal zoo spoedig mogetijk zich met den Inspecteur in verbinding stel len. De heer DE WIT vraagt of dit ontslag geen nadeelige gevolgen kan hebben voor het onderwijs, omdat de, schoollokalen zoo klein zijn. Spr. is er voor dat deze zaak nog eens in den Raad komt. Ik zou deze zaak later nog wel eens willen bekijken. De VOORZITTER zegt, dat hij met den Inspecteur zal spreken; de zaak komt ech ter nirt meer jn den Raad. De heer BEVER vraagt of in deze zaak het hoofd van de school gehoord is. De VOORZITTER beantwoordt dit beves tigend. Ook Mej. K. was hij spr. geweest. Ze wist er niets van en het was voor haar een groote tegenvaller, vooral omdat ze het niet verwacht had. Spr. heeft al het mogelijke getracht, maar het gaat niet. Wethouder FAASSEN zegt, dat er niets verandert, ook al zou in Mei het leerlingen tal hooger worden, want deze maatregel is genomen naar aanleiding van de leerlingen- schaal van het vorige jaar. Het voorstel van B. en W. wordt daarna m. a. s. aangenomen. Aan 't emde van de agenda neemt de VOORZITTER het woord om mede te deèhfn' dat met de werkverschaffing thans weer is aangevangen, dit in verband met hetgeen verleden jaar heeft plaats gehad. De werk verschaffing is reeds in tact, B. en W. zijn terzake diligent. Wat vorig jaar heeft plaats gehad is meer dan droevig geweest. Van du meest betrouwbare zijde is mij medegedeeld, aldus spr., dat er gevloekt wordt in de werk verschaffing, die alle beschrijving te boven gaat. Dé meert verschrikkelijke verwenschin- gen worden naar het hoofd geslingerd van de plaatselijke- en de hooge overheid. B. en W. zullen daartegen ten sterkste onkomen en scherpe maatregelen nemen opdat dit niet meer voor kan vallen. Strenge voorschrif ten zuilen worden uitgereikt aan de Ned. Heidemaatschappij. Is dit alles ai afkeu renswaardig, er gebeuren nog veel erger dingen. Zoo wordt de Zoon van den leven den God vergeleken bij een „schep met klei". Zoo wordt over het Wonder van Bethlehem gesproken. Dit werd mij van zeer betrouw bare zijde medegedeeld. Het geheim van het goddelijk mysterie van Bethlehem met een schop met klei. Dat is niet alleen godslasterlijk, maar is ook strafbaar bij het Wetboek van Strafrecht. Het is verschrikkelijk dat de arbeiders die nog in een God gelooven, op zulk een hoo- nende wijze gekrenkt worden in hun meest godsdienstige gevoelens. Spr. moet hiertegen ernstig waarschuwen opdat B. en W. niet die maatregelen moeten nemen die zij van plan zijn te nemen. Spr. schorst daarna onder protest van de heeren Gebraat en Beyer de vergadering. DE LANDBOUW ONDERLINGE MAANDELIJKSCHE GROEI. De maandelijksche groei van de Land- houw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onder- linge. Per 1 Januari 1934 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbomv-Onderlinge toe. In Friesland 11 leden, f 7699; in Gronin gen 10 leden, f 5165; in Drente 15 leden, f 15.426; in Overijsel 7 ieden, f 18.124; in Gel derland 17 leden, f 6204; in Utrecht 4 leden, f 4048; in Noord-Holland 47 leden, f 149.886; in Zuid-Holland 34 leden, f 66.439; in Zeeland 16 leden, f 23.301; in N.-Brnbant 4 ieden, f 13.96-9. Totaal 165 leden f 310,235. Per 1 Januari 1934 traden als lid der Tuin- bouw-Onderlinge toe 20 werkgevers, uitbe talende aan loon f 24.234. Sedert 1 November 1932 vermeerderde het aantal leden bij de Landbomv-Onderlinge rpet 1527, uitbetalende f 1.727.988 loon; Tirn- bomv-Onderlinge met 337, uitbetalende f 406.664 loon. SOMMELSDIJK VREUGDE IN VARKENSWERELD. Bij den landbouwer J. J. Bienefeld heeft een varken dezer dagen een 19-tal biggen ter vvereid gebracht, zoodat dit wel een zeld zaamheid is. Moeder en kind maken het best. DIENSTPLICHT. Door den Burgemeester is bij publicatie bekend gemaakt, dat behoudens Bijzondere omstandigheden in Juni a.s. het- jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben voor de gevvo? ne dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1922 en 1925. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. B. V. L. De uitslag van de twee laatstgehouden schietoefeningen door de afd. Middelharnis- Sommelsdijk van den Bijz. Vrijw. Land storm is als volgt: T. van den Boogert 94, J. A. Doorbos 88, A. Vis van Heemst 88, C. Knape 87, P. G. J. van Leeuwen 86, J. C Kievit 84, L. Koudijzer 84, J. Schol 82, J. Hanson 82, H. van den Doel 81, G. C. Binne- weg 80, A. Rosmolen 80, J. Kamerling 79, J. H. Dijkers 77, J. Vogelaar 77, A. Buth 75, C. Slui 75 punten. (Maximum-aantal te lii; reiken punten 100). PAARDENLIJST. Op de paardenlijst dezer gemeente komen 69 eigenaars of houders voor, met een to taal-aantal paarden van 265. HUISSLACHTINGEN. Vorige week werden ter gemeente-sereta- rie alhier 4 aanvragen ingediend tot het doen van huisslachtingen. OPERATIE. Maandag werd weder een ingezetene de zer gemeente naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. MIDDELHARNIS BEROEPEN Onze vroegere dorpsgenoot Ds. W. Vroeginde- weij, te Zegveld, heeft een beroep ontvangen naar Lage Vuursche en naar Zuid-Beijerland. GEREF. GEMEENTE Donderdag 1 Febr. des avonds 7 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Gemeente door den heer J. H. Koppelaar een lezing gehouden worden over het onderwerp: „Gemoedsbezwaren". „ORA ET LABORA" Door de Melsjesvereeniging „Ora et Labora" al hier zal Donderdag 1 Febr. des avonds 7 uur in het koor der Ned. Herv. Kerk haar 15e jaarvergade ring worden gehouden. BRANDKRAAN STUKGEREDEN Door een chauffeur alïhier werd met zijn auto tegen een brandkraan der waterleiding aangereden, wat tengevolge had, dat de straat blank werd ge zet door het leidingwater. Door het spoedig afslui ten der hoofdkraan werd een en ander weldra ver holpen en liep dit incident betrekkelijk goed1 af. GEVALLEN Tijdens zijn werkzaamheden had de werkman L. de W. het ongeluk te vallen en zich zoo ernstig te bezeeren, dat hij genoodzaakt werd zijn werk neer te leggen en zich huiswaarts te begeven. NAAR HET ZIEKENHUIS Vrijdagmorgen werd de vrouw van D. Peeman Jr. naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, om aldaar een operatie te ondergaan. OUDERAVOND GR. v. PRINSTERERSCHOOL Uitgaande van het bestuur der Groen van Prin- stererschool zal er Vrijdag 2 Febr. des avonds 7 uur in het gymnastieklokaal bij de u.l.o. school een ouderavond gehouden worden, waar verschillende sprekers het woord zullen voeren. Woensdagavond van 7—9 uur zullen belangstellenden in de gelegen heid worden gesteld het werk van de leerlingen van genoemde school te bezichtigen in een der lokalen. VERZET EN DRONKEN Tegen een zekeren S. H. is wegens ernstig verzet en dronkenschap door den gemeente-veldwachter alhier proces-verbaal opgemaakt en om hem wat tot kalmte te brengen, Donderdagavond in het ar restantenlokaal opgeborgen. NAAR LONDEN Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche zeeboot met bestemming naar Londen vertrokken, geladen met 5000 balen uien. Aan de kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid vervoerd 77000 kilo aardappelen. WERKLOOS Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven: 68 landarbei ders. 4 letterzetters, 6 timmerlieden. 5 metselaars, 12 dlepzeevissohers, 4 schilders, I bankwerker, 9 transportarbeiders, 5 opperlieden, 1 boekbinder, 1 borstelmaker, 2 pakhuisknechts, 2 schippersknechts. Tonaal 120 personen. STAD AAN 'T HARINGVLIET COLLECTE Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de maan delijksche collecte ten bate van de kerk worden gehouden. GELOOFSBELIJDENIS Zij die belijdenis des geloofs wenschen af te leg gen in de Ned. Herv. Kerk, gelieve zich deze week bij den predikant aan te melden BEDIENING H. DOOP Ouders die hun kind in de Ned. Herv. Kerk wil len laten doopen .kunnen hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur aan de pastorie. UNIEREDE Woensdag 31 Januari des avonds 6 uur, hoopt •n de Geref. Kerk op t treden Ds. Zeilstra, van Middelharnis, tot het houden van een Unierede. NAAR HET ZIEKENHUIS VERVOERD Maandag j.J. werden 3 personen naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd, één voor observatie en twee voor een operatie. RIET IN HET OOG G. M. had het ongeluk een stuk riet In zijn oog te krijgen, zoodat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. ARBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der arbeidsbem'ddeling stonden vorige week 15 werkloozen ingeschreven. OUDE TONGE ARBEIDSBEMIDDELING. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 181 landarbeiders, 5land- bouwknechts, 1 transportarbeider, 1 smids knecht, 1 chauffeur en 1 timmerman. BEURSNOTEERINGEN. Aardappelen f 2, bonken f 1, poters f 0.70, uien f 1.50, drielingen f 0.50; peulvruchten; schokkers 1012V2 ct., erwten 89 ct., brui ne boonon 78 ct., maanzaad 1318 ct., haver 5—54/2 ct. Handel matig. PAARDEN EN WAGEN TE WATER. Zaterdagmorgen geraakten van den land- houwer W. M. Fase een span paarden en boerenwagen in de kaai, doordat de dieren achteruitliepen. Gelukkig stond de kaai bij na geheel vol water. F.enige schippers sprongen vlug in een roeiboot en nadat de liineij waren stukgesneden, wist men de paarden achter de boot mede te nemen, naar de Spuisluis, waar men, na den grond eenigszins begaanbaar te hebben gemaakt, de dieren uit hun benarde positie wist te bevrijden. F.en der paarden viel bij de sluis nogmaals terug en zwom terug, tot nabij het Gemeentehuis, doch werd later terugge haald. Beide paarden zijn hij den heer IC. J. de Bruijn direct op stal gebracht. De wa gen werd met den takelwagen van Pulle mans Autobedrijf gelicht en bleek een wei nig beschadigd te zijn. Persoonlijke onge lukken kwamen bij dit evenement niet voor. NIEUWE TONGE COLLECTE De j.l. Zondaq In de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden maandelijksche collecte heeft opgebracht de som van 17.50. BEDIENING H. DOOP A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aan- (rfte der kinderen a.s. Vrijdagavond 7—8 uur in de consistoriekamer. JAARVERGADERING J. V. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt de Ned. Herv. Jongelingsvereen. „Gloria Patria" haar eerste jaar vergadering in de Ned. Herv. Kerk te houden. COLLECTE M. V. De gehouden collecte van de Meisjesvereen. „Draagt elkanders lasten" al'hler, heeft opgebracht de som van 216.15. ARBEIDSBEMIDDELING Bij den aoent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag 119 werkloozen ingeschreven. VERORDENING GOEDGEKEURD De verordening betreffende de beschikbaarheid van drinkwater is door Ged. Staten goedgekeurd. LIJST HOUDERS VAN PAARDEN Gedurende de maand Februari ligt ter gemeente- sectarie ter inzage de lijst van houders van paar den. HANDELSBERICHT T)o vorige \vpok worden vnn hier vervoerd °000 Hl. e o «'Ha pp el en, 1090 haleii 2>een en 1300 balen uien. NIET GEGUND Het bouwland ten verzoeke van de erven mej. M. Lukaart, welke bij de gehouden verkoopt ng werd afgemijnd door Jb. van Paasschen, is niet gegund. UITSLAG SCHIETOEFENINGEN DER B.V.L A. van Schouwen 4845, W. Koppenaal 47, P. van Prooijen 4(543, C. \erseput 40, A. K .Nieuwkei'k 45, J. Wesdorp 46, C. Sneep 4448 M. de Bonte 43, B. Holster 4345, A. Knops 4240, KI. v, Es 4246, W. Hameete- tnan 4243, H. J. Vreeswijk 41, J. J. Kievit 4044, J. .1. van Hoomst 40, A. Kievit 40, G. A. v. d. Wende 39, H. van Zielst 3843, M. de Korte 30 punten. D1RKSLAND COLLECTE ZENDING De in de Ned. Herv. Kerk alhier tijdens de spreekbeurt van Ds. Woelderink, van Ouderkerk aan den IJsse'l, voor den Geref. Zendingsbond ge houden coldecte bracht ruim 57 op. A.s. Zondag zal in ch Ned. Herv. Kerk de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden ge houden. WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 122 landarbeiders, 3 metselaars, 3 timmerlieden en 3 schilders. Totaal 131. (Vorige week was het totale aantrl 136). GESLAAGD De rijksveldwachter A. Noteboom alhier slaagde te Amsterdam voor het examen vcor brigadier der RljksveldwachU PUBLIEKE VERKOOPING Bij de door Notaris van der Sluys alhier gehou den publieke veiling van twee woonhuizen ten ver zoeke van den heer J. van Broekhoven en staande aan den Ring alhier, werden deze beide ingezet door den heer C. van Markensteyn resp. op 1540 en 640. MANNENKOOR „OEFENING'1 Op Donderdag 1 Febr, zal dcor het Mannenkoor „Oefening" alhier een uitvoering worden gegeven met medewerk'ng van de zangvereen. Middelhar nis, Sommelsdijk, Goedereede en Nieuwe Tonge. LANDBOUWPRODUCTEN Naar wij vernemen worden de witlofwortelen a'lbier gecontracteerd tegen een prijs van 19 per 1000 K.G. De prijs is lager dan vorige jaren. PROCES-VERB AAL Tegen een schipper van elders werd hier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. VLEESCH IN BLIK Deze week zal het distributievleesch verkrijgbaar zijn bij slager van Zuuren aan het Achterdorp Werkloozen en armlastigen, die daarvoor in aan merking komen, kunnen voor het verkrijgen de bons a.s. Donderdagmorgen ter secretarie afhalen. HERKINGEN HERHALINGSOEFENINGEN De dienstplichtige M. de Geus Jr. sal zich op 23 April voor een tijdvak van 13 dagen voor herha lingsoefeningen onder de wapenen moeten begeven. ONZE HANDEL Vorige week werden van hier uitgevoerd 1802 balen peen en .267 balen uien. BEDIENING H. DOOP EN EXTRA-COLLECTE A.s. Zondagvoormiddag zal in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats hebben. In die dienst hoopt voor te gaan Ds. van Asch, van Sommelsdijk, terwijl tevens een extra-collecte zal worden gehouden voor Chr. belangen. Aang'fte voor den doop moest Maandag 29 de zer reeds plaats hebben. VERGADERING J. V. De jaarvergadering van de Ned. Herv. (Ger.) Jongelingsvereen. zal niet op Donderdagavond, zoo als aanvankelijk was bepaald, maar op Woensdag avond worden gehouden op dezelfde plaats en het zelfde uur. LEELIJKE VAL De bouwknecht v. d. O. had het ongeluk van een wag"n te vallen en zich ernstig te bezeeren, zoodat geneeskundige hulp noodig bleek, die rust voorschreef. KORTSLUITING Bij A. H. ontstond dezer dagen kortslui ting. Doordat men het tijdig gewaar werd, is erger voorkomen. ARBEIDERS-VEREENIGING Tot bestuursleden der Arbeidersvereni ging is herkozen M. de Geus JAVz. en geko zen de heer C. van der Veer. Deze laatste in de vacature van A. van der Velde Az., die bedankte. GEREF. GEMEENTE Bij de Geref. Gemeente is een aanvang ge maakt met de belijdenis-catechisatie, waar voor een tiental personen zich hebben aan gemeld. WELKOM GESCHENK Vorige week werden vele gezinnen verblijd met een pakje goederen, vervaardigd door de Ned. Herv. (Ger.) M. V. „Dorcas". Het is te hopen, dat velen zich wederom gedrongen gevoelen tot het geven van een bijdrage, op dat ook dit deel van 't barm-hartigheidswerk in het vervolg ongestoord voortgang moge hebben. MEUSSANT FIIMAVOND B.V.L. Op Donderdag 8 Febr. a.s. zal in de Chr. School vanwege de B.V.L. een filmavond worden ge houden. JAARVERGADERING A.s. Woensdagavond houdt de afd. Melissant van de N.C.L.B. haar tweed-? 'aarvergadering in de Bewaarschool aan de E"r- GOEDEREEDE BEDIENING H. DOOP Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gele genheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Doopvaders kunnen daarvan aangifte doen Zaterdagavond 7 uur bij den Kerkeraad in de pastorie. ONDERZOEK VERLOFGANGERS De burgemeester der gemeente Goedereede maakt bekend dat het jaarlijksch onderzoek van ver lof gangers der lidhting 1922 en 1925 zal plaats hebben in de maand Juni. Datum en plaats zal na der worden bekend gemaakt. GESLAAGD Onze dorpsgenoot A. B., thans onder de wapenen bij het regiment Huzaren te 's-Gravenhage. is al daar geslaagd voor het examen marechaussee. VISSCHERIJ De vorige week werd door de garnalenvisschers van 30—40 kilo per dag en per vaartuig gevangen. De kuiivisschers vingen van 3000—6000 kilo bliek per week. De Noordzeev'sschers besomden van f 80160 per vaartuig. De Noordzeevjsscher A. Tanis verloor in het begin der week een net van 100 waarde ongeveer. HANDELSBERICHT De vorige week werden uit het uiensorteerstation 1300 balen uien vervoerd en door den commis- sionjir J. Franke 1070 balen uien. Het vervoer van aardappelen bedroeg 250 H.L. ARBEIDSBEMIDDELING Zaterdag j.l. stonden bij den agent der arbeids bemiddeling als werkzoekenden ingeschreven 48 landarbeiders en 3 schilders. OUDERDOMSRENTE Volgende week Dinsdag zal op de g?wone uren aan het postkantoor de ouderdomsrente worden uit betaald. CUDDORP GELOOFSBELIJDENIS. Degenen die belijdenis willen doen voor de N'ed. Herv. Kerk kunnen zich daarvoor Donderdagavond om 8 uur aanmelden in 't lokaal der Kerkekamer. AANGIFTE H. DOOP. A.s. Vrijdagavond bestaat voor de Ned. Hern. Kerk gelegenheid tot aangifte voor den h. Dood. WERKLOOSHEID. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Maan dag j.l. 136 werklooze landarbeiders inge schreven. OPERATIE. Onze dorpsgenoot, KI. Taniis is Zondagmor gen naar het ziekenhuis vervoerd tot het ondergaan eener operatie. LEESDIENST. A.s. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk leesdienst worden gehouden. CONTRACTEN AFGESLOTEN. Vorig jaar werden hier contracten afge sloten voor witlof voor de prijs van f 18 per 1000 k.g. Er wordt nu voor f 1 minder ge contracteerd. TEELTBEPERKING. Dit jaar zal in verband met de teeltbeper king van aardappelen een oppervlakte van 2/3 deel van het vorig jaar bepoot mogen worden. DE JACHT. De jacht op houtsnippen, eenden en fazant- hanen is met ingang van 28 Januari geslo ten. VERGUNNING VERLEEND. Door B. en W. is aan A. de Blok vergun ning verleend voor het laten bouwen van een woonhuis. HANDELSBERICHT. De vorige week zijn uit deze gemeente vervoerd ruim 22000 kippeneieren, 600 halen uien, 100 balen sjalotten en 60 zakken erw ten. BEVROREN AARDAPPELEN. Bij het openen der aardappelputten is ge bleken dat er veel bevroren zijn. Daar zijn er wier geheele voorraad bevroren is en die dus genoodzaakt zijn zelf weer andera te moeten koopen, dus zoodoende een groo te schade voor velen. TELERSVEREENIGING. Het vorig jaar werden hier plannen ge maakt om tot oprichting te komen van een telersvereeniging. Daar is toen niet veel van gekomen, zoodat nu vorige week een ver gadering belegd is om werkelijk een ver- eeniging op te richten, wat gelukt is. Aan vankelijk gaven zich 20 leden op. Een voor- loopig bestuur werd benoemd, en in een volgende vergadering zullen verdere werk zaamheden worden geregeld. De tien slachtoffers van de „Oakford" zijn gisteren van Texel naar Amsterdam over gebracht om naar Engeland le worden verscheept, waar zij zullen worden begraven. Da burgemeester, van Texel Meld een rede bij de verscheping.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2