ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siyno vinces BINNENLAND. WOENSDAG 31 JANUARI 1934 48E JAARGANG NO. 4029 GROENE KRUIS TE HERKINGEN AMERIKAANSCHE BRIEVEN „JEHOVA NSSSr TE MIDDELHARNiS VEERTIENDE JAARVERGADERING DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN it ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. i» ONTZETTENDE MENTALITEIT liet Communisme is anti-religieus. En dat Wel in den meest volstrekten zin. Wie wel eens kennis nam van lectuur, die op last van de Sovjet-machthebbers onder de Russische bevolking wordt verspreid, zal daaraan geen oogenblik twijfelen. Anti-religieus niet in de beteekenis, dat men den godsdienst met geestelijke wape nen wil bestrijden, maar zóó, dat men niet de meest-heilige gevoelens der geloovigen spot en dat men zoo 't mogelijk was, den godsdienst totaal zou willen vernietigen. Echter Christus houdt Zijn Kerk ir. stand, ook ondanks het woeden van de Rus sische hel. Een zekere bóeren-evangelist, Aristarchus, 'die onder de Russische bevolking arbeidt, zendt zeer bemoedigende berichten, die van zelf doen denken aan de klassieke paradox: het bloed der martelen is het zaad der kerk. Maar met dat al: het Communisme is in zijn wezen een vreeselijke beweging, waar tegen niet te vaak en niet te ernstig kan Worden gewaarschuwd. En de Hollandsche filiaal-houders zijn geen haar beter dan de heeren van 't Rus sische hoofdkantoor. Wie wel eens een communistische verga dering moest bijwonen, werd ontzet door den haat tegen het Christendom, die spre kers en hoorders bezielde. En wat nog zoo pas in de Tribune te lezen stond, geeft hiervan het vernieuwd bewijs. fn een of ander schoolboekje, op de open bare scholen te Amsterdam in gebruik, wordt in een lesje gesproken over „den goeden God". Dat is naar 't gevoelen van 't communis tisch orgaan een vreeselijk kwaad, waar tegen 't zich op dc volgende wijze keert: „De arbeiders en arbeidersvrouwen, die kinderen hebben, zullen goed doen nauw-, lettend toe te zien, dat hun kinderen niet op deze wijze op school verpest worden. Worden soortgelijke boekjes gebruikt, dan dient daar onmiddellijk krachtig tegen geageerd te worden. En als dit niet on middellijk helpt, dan is een massale schoolstaking liet eenige doeltreffende antwoord. Ook de Pioniersbeweging heeft in dit opzicht een belangrijke taak. Zij zal den kinderen moeten leeren, dit ver gif terstond te onderscheiden, zoodat de scholieren zelf kunnen helpen bij de controle op het leermateriaal." Ook het Nederlandsclie Communisme blijkt steeds meer te zijn van een ontzetten de mentaliteit. Laten we onverzwakt op onze hoede zijn! hoeven te nemen, waar het geldt de mis handelingen der joden door de niet-Jodei; maar dat de Joden zelf, sprekend over deze treurige gebeurtenissen, betuigen: „Wij weten wel, dat zij, die zoo tegen, ons optreden, zichzelf een getuigenis geven, dat zij met den naam van Christus niets te maken hebben." Is dit niet ver blijdend?" Ja, dit getuigenis is verblijdend, maar voor alle Christenen tevens diep bescha mend. Wij, Christenen, waren en zijn voor den Jood zoo menigmaal een beletsel om tot Christus ts gapn. De Jood zag zoo vaak een scherp contrast tusschen de woorden en daden der Chris tenen. Omdat de laatste hem afstootten, wilde en kon hij aan de eerste geen gevolg geven. Bovenstaand bericht zal wellicht niet gelden van de Jodenzending over heel de linie. Maar zelfs als we dat in 't oog houden, stemt 't toch hoopvol. Het gewaagt van een bemoedigende men taliteit. EEN OPGEWEKTE JAAR VERGADERING CAUSERIE VAN Dr. A. WEINMANN. Donderdag 26 dezer vergaderde de afd. Herkingon e.o. van het „Groene Kruis". Bij ontstentenis van de.n voorzitter word de vergadering gepresideerd door den vice- voorzitter, de heer G. N ij pjos, die de ver gadering opende en de talrijk opgekomen leden hartelijk welkom heette. De. secretaris, dc heer A. Munters, las vervolgen® de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd werden vastgesteld en geteokend. Het ledental bedroeg 230 Jo den. Vervolgems werd liet jaarverslag voor gelezen, waaruit bleek, dat in het afgeloo- pen jaar werden uitgeleend 167 stuks vei'- plegingsartikelen, waarvan er nog *25 stuks in gebruik zijn, ook dat er ee.n batig saldo was van f 31.41. Het jaarverslag werd onder dank aan den functionaris goedge keurd. De rekening van den penningmees ter werd onder dank goedgekeurd met ont vangsten f 247.00 aan uitgaven f 343.04. Na- deelig saldo f 95.14, wat volgens mededee- ling van den penningmeester ontstaan was door aanschaffing va.i enkele dure ver- plegingsartikelcn, zooals een luchtbed e.d. De begrooting over 19331934 werd vast gesteld. 4, BEMOEDIGENDE MENTALI TEIT In dit verband mogen we op een keerzijde wijzen. En we doen dat met vreugde en groote dankbaarheid. Wat we hier willen opmerken betreft de Joden. De Joden maken thans wel een bijzonder moeilijke tijd door. Gelijk zoo vaak in de historie. Gelukkig, dat er nog altijd mannen en vrouwen gevonden worden, die zich vol toe wijding geven aan den Zendingsarbeid on der de Joden. Een heerlijk werk, dat echter onuitputte lijk geduld en onverwoestbaar uithoudings vermogen vordert. Hoe staan de Joden van onzen tijd tegen ever den naam van Jezus, eens door hen verworpen en alle eeuwen dooi' met de meeste verachting door hen gesmaad? Het bekende blad de Elimhoeve geeft daaromtrent een bijzonder bericht te lezen. Een Zondingsarbeider onder Israël ver haalt: „Bij mijn gesprekken met Joden en deze waren in de laatste dagen bijzonder talrijk werd ik aangenaam getroffen door een verandering in de Joodsche denkwijze. Ik heb namelijk mogen con- stateeren, dat de Joden afstand doen van hun betrekkelijk recht, om alles wat christelijk is te haten. In elk geval wordi de naam van den Heere Jezus Christus in de afschuwelijke handelwijze van som mige „Christenen" niet meer, of zoo goed als niet meer betrokken. Dit komt mij bijzonder belangrijk voor. Want zoodra het joodsche volk een onderscheid weet te maken tusschen de ware goddelijke leer van Jezus Christus en de praktijken van hen, die zich naar Hem durven noe men, dan zijn zij op het goede spoor. Tot nu toe is dit nooit het geval geweest. De naam van den Heere werd altijd mot de misbruikers van Zijn naam vereenzel vigd, Maar in den laatsten tijd heb ik kunnen merkeit, dat er onder de Joden een verandering in dit opzicht is ingetre den. Deze verandering ten goede mag inderdaad als ern feeder worden van de takken des olijfbooms begroet worden Het staat er thans zoo voor, dat wij den Heere Jezus Christus met eerbied ge sproken, niet meer in bescherming be Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de beide aftredende bestuursleden, de hoeren C. J. Geluk tin J. van Kempen met 43 stemmen herkozen. Beide heeren nemen onder dank aan dc leden, \oor liet in hun gestelde vertrouwen, hun herbenoeming aan. De inspectie van het magazijn was vorig jaar verricht door de heeren Geluk en van Kempen. De heer Geluk brengt rapport uit over hun benoeming omtrent deze inspectie Beide heeren waren vol lof over de goede zorgen, die de. majgazijnhoudstor aan do verplegingsartikelen besteedde. De heer Ge luk deelt vervolgens mede welke artikelen voorradig zijn en licht een en ander nog nader toe. Hieromtrent worden nogal vttr- schillenide besprekingen uitgelokt. liet Besto r stelde vervolgens voor, aan gezien sommige artikelen stuk ot zoek ge raken, deze niet anders te verstrekken dan op medisch advies en op door den genees kundige afgegeven ca geteekend briefje, of met toestemming van een der leden ran het dagelijksch bestuur. De lieer Korvink, penningmeester, wil zich gaarne belasten met deze aangelegenheid. Een e:i ander had de volle instemming der vergadering. Besloten werd geen afgevaardigden te zenden naar de Algenieenc vergadering der Provinciale Vereeniging. Bij de rondvraag gekomen werden door verschillende personen nog vragen gesteld, die tot ieders tevredenheid werden beant woord. Na afloop der huishoudelijke vergadering werd door Dr. A. Weinmann van Dirks- land een korte causerie gehouden over een veelvuldig voorkomend ziekteverschijnsel, n.l. do biindedaim-ontsteking. St lgtstaan werd bij de eerste aanvallen, die de patiënt krijgt; waar de pijnen ontstaan, en de over gang naar misselijkheid, brekingen ep koorts. Vervolgens bij de chirurgische be handeling en in hoe kort tijdsverloop zulks geschiedt n.l. 6 a 7 minuten, om tenslotte aan do hand van een schematische teeke- ning en platen de ligplaats van de blinde darm aan te toon en. Spr. wekte de aanwe zigen op, mochten zich verschijnselen als .door hem.genoemd voordoen, net te lang te wachten met liet inroepen van genees kundige hulp, en ook, mocht deze constu- tee-ren van blindedarmontsteking, onverwijld tot operatief ingrijpen over te gaan. Is men er spoedig bij, b.v. binnen 24 uur, dan is de operatie absoluut ongevaarlijk. Hoe langer men wacht hoe groot er gevaar er aan ver honden is. Na deze korte en duidelijke uiteenzo; ting werden uit de aanwezigen nog vrrsch lende vragen gedaan die alle door spr. wei den beantwoord. De voorz. dankte tenslotte de geache spr. voor zijn mooie en leerzame causerie en de leden voor hiun aanwezigheid en sloot de vergadering. Onze woonplaats bereikt Hoe de ranch er uit ziet Echt Amerikaansche toestanden Aan de grens van Californië moesten we stop pen, zooals ik schreef. Hier werden we geïnspec teerd. Dit geldt alleen voor auto's met vreemde nummerplaten. Ons werd gevraagd of we van plan waren in Californië te blijven, in dat geval moesten wij binnen dertig dagen een andere nummerplaat koo- pen. Kwamen we hier als touristen dan moesten wij ons elke dertig dagen aan een bepaald politie bureau op de plaats waar we ons dan bevonden, komen melden. Dit konden we zesmaal doen. We konden dus op die manier zes maanden op onze vreemde nummerplaat blijven rijden. Na de vereischte formaliteiten gebruikten we in een restaurant ons middagmaal. Het viel ons op, dat het hier bijzonder koud was. De restaurant houder verzekerde ons echter, dat we het bijzon der troffen, want het vorige jaar op denzelfden tijd lag hier niet minder dan acht voet sneeuw. Hij zei: U moet niet vergeten, dat U hier 8000 voet boven de zeespiegel zit. Het vriest hier acht maanden in het jaar. In de vallei aan de Pacific Ocean is het geen winter, maar hier hebben we bijna voortdurend winterWe waren dank baar, dat we hier dan maar niet woonden! De vallei trok ons meer aan! Wij vervolgden onze reis. We hadden berekend, dae we nog ongeveer een dag te rijden hadden Maar het laatste deel was niet het beste. Men was den hoofdweg aan het verbreeden en daarom moesten we een anderen weg nemen, die niet recht door de bergen, maar met de bergen op en neer liep. Wanneer we naar boven gingen moesten we voortdurend op de tweede versnelling rijden en wanneer we naar beneden gingen liepen we ge vaar onze remmen uit te branden. Het was een eind, dat vier kostbare uren vorderde. We waren hoogst dankbaar toen we eindelijk weer op onze hoofdweg uitdraaiden, een weg van glad beton. Weldra stoppen we in de hoofdstad van Californië: Sacramento. Hier brengen we den nacht door in de hoop den volgenden morgen eindelijk onze bestemming te be reiken. Met blijdt verrassing constateeren we het groote verschil in natuur en klimaat, als we uit onze auto stappen. Welk een frappeerend verschil met den zelfd'en morgen. Hier zijn we opeens volop in den zomer. Prachtige palmboomen ruischen stil boven ons hoofd en suggereeren ons een oostersche om geving, alles is groen en hier en daar zien we eén feeder bloeien van voor ons exotisch gewas. De menschen wandelen in zomerkleeding of zitten in de open waranda voor hun woning. We zien tui nen met radijs, bloemkool, princesseboonen en dop erwten en versch fruit als aardbeien en frambozen liggen in de étalages. We bestelden het al gauw voor ons avondeten. We zijn opeens als bij tooverslag uit het noor den naar het warme zuiden overgeplaatst. Dezelfde gewaarwording, die de passagiers op de Indische mailbooten moeten ondergaan wanneer ze des avonds hun dikke we^tersche kleeding uittrekken en den volgenden morgen opeens in hun wit GROOTE BELANGSTELLING Donderdagavond hield de Ned. Herv. J.V op Geref. giondslag „Jehova Nissi" in liet koor van dc Xed. Hervormde Kerk te Mid- del har nis, haar veertiende, jaarvergadering. De vereeniging had niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Dc zaal was t jok vol. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en gaf daarop 't woord aan den ringvoorzitter. den heer J. Ovcrwccl van Heikingen. Spr. vond, dat de vereeni ging reden tot danken huil, daar zo een j««r lang Gods Wootrrl had mogen onder zoeken en bespreken en sprak de hoop uit, dat de Vereen, er veel nut van mag liebb »n Het VVofrd van God zal nooit ledig tot lie.a wederkeeren. De lieer Overwoei nam iN tekst voor z'n vooirwoord Ps 119 11: „Ik bob Uwe redenen in mijn hart verborgen, opdat ik tegen U niet zondigen zou." Spr. merkt op, dat we liet Woord op verschillende ïii.i nieren kunnen bezitten. Maar er is maar één plaats waar we het werkelijk bezitten kunnen en wel in het hart. Laten we Gom Woord in ons hart verbergen, opdat we te. gen Hem niet zemdigen zullen. Vervolgens zedde de heer Over weel iets over „het zondi gön tegen God". We kunnen tegen God zon digen op staatkundig terrein, wanneer we een regeeringiNVonm aanhangen, die Gods gezag en souvereiniteit miskent. Hij doelde luier natuurlijk op het Fosicisme en riep uit: „Wie Fascist zegt zegt ook Materialist' Ook op kerkelijk terrein kunnen we zon digen tegen God, als wij door ongeloof of twijfel onze doop niet willen aanvaarden dut is: geen belijdenis doen. Ja, op elk ter rein van liet leven loopen we gevaar te kun non zondigen tegen God. De Jongelingslef tijd is vol met gevan-en. Wanneer we actief deel gaan nemen aan het volle leven, spant de. Satan menigmaal st likken. Maar God heeft beloofd dat, als we Zijn Woerd biddend bestuideeren, Hij daar Zijn zegen cip zal ge ven. Hebt vertroiuwcn op God. Ga zóó de nieuwe toekomst in. Draagt uw naam „Je hova Nissi", „de Eeuwige ie onze Banier" met eerc. Draagt de eeuwige beginselen uit opdat zij op liet maatschappelijke, kerke lijke en in het persoonlijke leven herschep pend mogen werken. liet Evangelie is omze krocht tot Zaligheid. Na deze boeiende rode, kregen de secre taris, bibliothecaris en dc penningmeester gelegenheid hun verslagen uit te brengen. Als we zoo het gemiddelde van deze versla gen nemen, kunnen we niet anders zeggen of het is „Jehiciva Nissi" wat geldkas, boe kenkast en dergelijke aangaat, dit jaar ta melijk voorspoedig gegaan, liet ledental is wel van 21 op 18 achteruitgegaan, maar wat verloren werd in kwantiteit weid gewonnen in kwaliteit. Er is door de leden hard ge werkt. Vele onderwerpen zijn behandeld en met vrucht. Dat er ernstig gestudeerd wordt bewees wel dc wijze waarop dc vrienden hun diverse onderwerpen behandelden. V*an de zijde der bezoekers bleek de belangstel ling dan ook zeer groot te zijn, daar er een geanimeerde bespreking op enkele onder werpen vnllgde. Door zang en voordracht bleef de stemming den geheele» avond ge zellig en we twijfelen er dan ook niet aan of allen zijn tevreden over het gegeven© naar huis gegaan. Achtereenvolgens worden behandeld de volgende onderwerpen: „Jezus in Samaria", door l). D. Konings; „l)e Hervorming in Ne derland", door U. Vroegindewey„Art. 5 van de Ned. Geloofsbelijdenis door G. \V. an Herpen; „Werkeloosheid", do r A. van den Berg. BLOEMEN. EN GELUKWENSCHEN Men schrijft ons uit Doorn: De geheele afgeloopen week stond in het teeken van den verjaardag van den vorste- lijken bewoner van den Huize Doom. De hotels en pensions profiteerden van den Gemeenteraadsvergadering van Den Bommel. Gemeenteraadsvergadering van Oude Tonge. Jaarvergadering van Het Groene Kruis te Her- kingen. Algemeene vergadering van het Begrafenisfonds „Eigen Hulp" te Nieuwe Tonge. Het Haagsche Gerechtshof eischte tegen L. B. u:t Ooltgensplaat, docr de Rotterd. Rechtbank vrij gesproken van meineed, 8 maanden gevangenisstraf. Het einde van een lange reis door 't bergland* Amerikaansche brieven) Jaarvergadering van „Jehova Nissi" te Middel- harnis. Jaarfeest van de Chr. Geref. Meisjesvereen. te Middelharnis. Jaarfeest van de Ned. Herv. Meisjesvereen, ta Ooltgensplaat. milioleden. Aanwezig waren: do kroonprins met gemalin en kinderen, prins Eitel, prins Adalbert met kinderen, prins Oskar met fa milie, prins Franz Joseph, den eenigen zoon van wijlen prins Joachim, de hertogin van Bronswijk, 's keizers eenige dochter, de ko ning van Saksen, de prins van Württem- berg, de erf groothertog van Darmstadt met gemalin, de landgravin van Hessen en de 84-|arige nog krasse generaal-vel dmaar- schalk von Mackensen. Oostersch tenue op het promenadedek verschijnen. Of zooals tegenwoordig de vliegeniers van de K. L.M. het meemaken, wanneer ze uit de strenge Aollandsche winter opstijgen en in heet ostersch klimaat binnen enkele dagen neerdalen. Je ondergaat zelf een soort wezensverandering. Je moet je op de geweldige verandering even in stellen, ofschoon ik mij kan indenken, dat je ge makkelijker je aanpast bij deze verandering dan wanneer je de reis andersom maakt! Maar ook an dere dingen vertellen ons, dat we in een oostersche wereld zijn aangekomen. Hier wordt het bediende- werk uitsluitend door Japanners verricht, die over dreven vriendelijk en onderdanig hun werk doen, iets wat we bij ons in het oosten van de Unie niet gewend waren Dien eersten nacht in Californië heeft ons goed gedaan. We hadden een heerliijke nachtrust. We waren moe. Feitelijk hadden we in bijna geen twee weken een flinke onbekrompen slaapgelegenheid gehad. Misschien heeft ook de plotselinge verande ring van temperatuur er aandeel in gehad, maar we sliepen lang en vast. Dankbaar voor deze rust stappen we den vol genden dag in onze auto's en aanvaarden de rest van onze reis. We schatten het op nog vier uur. Eerst gaan we nog daar hooge bergen, hoe wel niet meer van die hoogte als de vorige dagen en dan bereiken we de „Santa Clara vallei". Ook op uw kaart wel te vinden. In deze vallei ligt onze nieuwe woonplaats. We merken al spoedig, dat al spreekt heel Amerika Engelsch, dat er toch nag al verschil tus schen Engelsch en Engelsch is, en iedere streek er z'n eigen dialect op na houdt. In plaats \fen farm zegt men bijv. hier „ranch". We zien in het voorbijrijden, dat hier veel mel- kerij is. Sommige ranchen tellen hier een 400 koeien. Deze beesten worden hier drie keer per dag gemolken. De huizen doen ook oostersch aan. Ze zijn hier allemaal bepleisterd met een soort hagelwitte kalk, de meeste huizen zijn volgens Ita- liaansche architectuur opgetrokken en hebben een plat dak. Ofschoon de palm niet heel geschikt is tot scha duw staat deze boomsoort hier toch om de meeste woningen. We rijden nog maar steeds al maar door het westen in. Een van onze kinderen vraagt: Pa waar is nu toch eigenlijk het westen? Ik antwoord: al maar door in deze richting en wanneer we nog een 3000 mijl zoo bleven rijden kwamen we bij de Chineczen terecht en als je hun deze vTaag stel- dee zouden ook zij je dezelfde richting uitwijzen! We hebben wel een noord- en zuidpool maar oost en west zijn geen limieten. Maar per auto kunnen we deze richting nu toch niet meer veel verder in, want we staan straks aan de groote zee, aan de kust van de Stille Oceaan. Dan zijn we door den bergrand heen en zien voor ons een overweldigende pracht. Een schitterend panorama, het is de Santa Clara val lei. De grootere en kleinere dorpjes zien we voor ons in de diepte liggen en in de klare lucht van dit klimaat heel goed zichtbaar. Schilderachtig steken de scherpe contouren der witte gebouwen af tegen het diepe groen der wouden waarin en waartus- schen ze verscholen liggen. Weldra glijdt onze wagen er in en ontdekken, dat dit eigenlijk een fruitvallei is. We worden nu pas nieuwsgierig naar onze nieu- [We woonplaats. Hoe zal het daar zijn? Hoe ziet het daar uit? Hoe zal onze nieuwe ranch er uit zien? Het zijn vragen die nu spoedig bevredigd zullen worden. Het is hier de plaats iets meer te vertellen van onze boerderij. Of boerderij is 't eigenlijk niet. Een millionair heeft er in gewoond en deze heeft de plaats verlaten zonder haar te ontruimen. Het is een groote buitenplaats, geheel gemeubileerd, met veel grond er bij. Wij zullen deze plaats betrekken tot zijn jonge kinderen, aan wie het goed vermaakt is den leeftijd hebben bereikt dat zij er zelfstandig kunnen wonen. Het is dus geen wonder dat we ons de vraag stellen: hoe ziet het er daar uit? We rijden een dorp binnen. Het is onze nieuwe woonplaats. We stoppen voor het postkantoor en vragen de post op. We zien al gauw dat de „Maas- en Scheldebode" er ook bij is! In een re staurant, waar we een kop koffie gebruiken, infor- meeren we naar de ranch, die we hopen te be trekken. Men vertelt ons, dat we nog slechts een paar mijl te rijden hebben. We geven weer gas, nu voor de laatste rit! En dan komen we aan onze woning! Maar vergissen we ons? We dachten, dat het huis onbewoond was en hier hangen gordijnen en het ziet er uit alsof er menschen wonen? We rijden het breede erf op en stoppen voor de deur. Ik open met de sleutel, die mij was meegegeven, de voordeur en dan zien we dat het huis toch niet bewoond is. Wel hangen er dubbele gordijnen voor de ramen, maar menschen treffen we er niet aan. Het heele huis is tot onze disposit' Het geheele huis is goed gemeubeld. Beddengoed, serviezen, al le huisraad, vier complet^ slaapkamers en keuken met alle keukenbenoodigdheden, kamers van 40 bij 28 voet groot! Buiten door het raam zie ik een groote cementen vischvijver. Weldra bemerk ik, dat de ranch zelf voorzien is van niet minder dan 4000 pruimenbzomen, 50 noteboomen en 1000 roe den frambozen. Bovendien sinaasappelboomen en alles wat tot een moestuin behoort. De eerste in druk was te groot om het alles in ons te kunnen verwerken. Maar een van de allereerste indrukken was toch wel, dat hier veel werk wachtte voor de vrouwe lijke hand. Hoe weelderig en rijk er alles uitzag, het was verwaarsloosd. Veel stof en spinrag be dekte de inboedel. Maar ook wij mannen en jon gens keken elkaar eens aan! Want toen we een rondwandeling maakte door de ranch zagen we al gauw dat ook deze zeer verwaarloosd was. De plaats was vele jaren bezet geweeest door men schen die op zich genomen hadden de ranch te on derhouden. Dit contract was nu om. Zij zelf woon den niet op de plaats. Nu wilde de voogd liever dat de ranch bezet werd door menschen die in het huis gingen wonen en voor heel de zaak konden instaan. Wij willen dat nu eens probeeren. De condities lokken er wel toe uit er iets moois van te maken. Later schrijf ik wel eens hoe we de zaak heb ben aangepakt. Maar wat ik hier schrijf zijn wel echte Amerikaansche toestanden. In Nederland kan men zich zoo Lts niet voorstllen Toen het avond werd hadden onze dochters al vast verschillende slaapkamers zoover gezuiverd, dat we er rustig den nacht in konden door bren gen, en genieten van een heerlijke rust na een zeer vermoeiende en spannende tocht. Onzen God dankten we voor Zijn beschermen de en bewarende and. JE AMERIKAANSCHE VRIEND. grooten toeloop van correspondenten van binnen- en buitenlandsche bladen, terwijl ook vele vorstelijke bezoekers in hotels een onderkomen vonden. De postadministratie had de handen vol met het bezorgen der zakken vol brieven en pakketten en aan het Hofmaarschallamt werd met grooten ijver tot laat in den avond gewerkt aan het openen der brieven. De expresse werden onmiddel lijk beantwoord, maar ook de andere krij gen in volgorde hun beurt. Donderdag i I. deelde prinses Hermine aan vijf-en-twintig Doornsohc behoeftigen le vensmiddelen cn door den keizer zelf gehakt brandhout uit. De verjaardag zelf droeg geheel het ka rakter van een familiefeest. Des morgens sprak Pastor Schneller uit Keulen in de kapel een ernstig en hartelijk woord, waarnaar met stille aandacht ge luisterd werd. Het felicitatieregister werd zeer druk ge teekend. Naar buiten echter werd niemand iets van de feestelijkheden gewaar. Wel stonden voor het poortgebouw vele nieuwsgierigen, waaronder een aantal journalisten. De gasten bestonden grootendeels uit fa- DE OFFICIEREN DER ZEVEN PROVINCIËN Naar liet Bat. N vsbl. verneemt, zullen 'ie ofïieieren. die bij het uitbreken van de muiterij aan boord der „Zeven Provinciën" waren, waarschijnlijk in de laatste helft van Maart voor den Zeekrijgsraad te Soera- baja terecht staan. Men weet, dat zij zicli hebben te verantwoorden wegens „het op zettelijk nalaten, de tegen de muiters in het' belang der zaak gevorderde maatregelen van gewpld naar vermogen aan te wenden". Zij komen eerst aan de beurt, indien alle muiters voor den krijgsraad zijn versche nen. Dit gaat niet zoo vlot als men dacht, omdat raadsman Van 't Hof ook vele mui ters voor het Hoog Militair Gerechtshof ver dedigt, zoodat de zittingen van den krijgs raad meestal niet kunnen samenvallen met die van het Hof. De heer Van 't Hof za) ook de verdedi ging van een aantal der officieren op zicli nemen, althans voor den krijgsraad. Wij lezen voorts nog, dat de toestand van luitenant ter zee 2e klasse Van Boven, die als oudste officier de leiding van de tegen actie (voor zoover daarvan sprake was) op zich genomen heeft en door de critiek op iin gedrag ernstig zenuwziek is geworden, reeds verbetert. Men herinnert zich, dat hij in verband met zijn ongesteldheid naar Hol land is opgezonden; indien liij volledig her stelt zal hij dus binnenkort voor den zee krijgsraad in het moederland terecht staan. WEER VEROORDEELD De Rotterdamsche Rechtbank heeft den 26-jarigen landarbeider L. B. uit Ooltgens plaat, vrijgesproken van den hem ten laste gelegden meineed in een strafzaak, welke 111 appèl voor liet Haagsche Hoi op 17 Juni 1933 werd behandeld. s De advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof vroeg vernietiging van het vrij sprekend vonnis en veroordeeling van den verdachte tot. 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Nijgh uit Hellevoetsluiis verzocht be vestiging van liet vrijsprekend vonnis, op grond, dat hier persoonsverwarring door de getuigen ii charge moet worden aangeno men, wat door den advocaat-generaal be streden werd. Uitspraak 12 Februari a.s. Bij de laatste relletjes ging l in Parijs zeer hardhandig toe. Het terras-ameublement van liet bekende café de la Paix werd als barricade gebruikt. Dat er lieet weinig van over oleef laat onze foto wel zien*

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1