ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOORDE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siqno WOENSDAG 24 JANUARI 1934 48E JAARGANG N°. 4027 O. HERV, (OEREF.) J.V. „JEHOVA NISSi" IE SüMELSDIJK Voornaamste Nieuws. IPHEN. vhijnlijk tfe?' iKATE. voor den lilossiugs- ld, zoodat eventueel Totaal 110 105 70 55(1) 34 23(1) 23 10 14(2) 6(1) ll. 4. Tfl Jnz. Op Vart da |i3. pi.ai. en hij. baar na. tveld eö literarm pven da flat een aeieltei'- maaJv- Iweging. pr den fct toch len met Tmt ben I verbre iden de Herik. In?" >n Piet Jtvoeren Intc te liij van pe riep doen? I, niaar |"t voor- Henk water bp aan laehter- |t drie- Ingstel- |in zijn Pgdj. MAAS EN VLnces ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en Z A T E K 1) A G. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pet regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. UIT HONGARIJE De crisis, die we thans doorleven, is een wereldcrisis. Niet alleen ons land, ook andere landen gaan gebukt onder de ellende, die over heel de wereld is uitgestort. 't Is zoo: men voelt eigen leed 't meest, en de wetenschap, dat ook anderen lijden door den economischen nood, zal da', leed niet verzachten. De gedachte, dat 't thans overal donker is, verdiept nog 't beset van de ellende, waarin we thans zijn terecht ge komen. Maar toch mogen we de oogen niet slui ten voor de vele zegeningen, die ons zelfs nti nog gelaten zijn. Daarvan woii we overtuigd als we let ten op den toestand in vele andere landen Wat Hongarije betreft, gaf de „Residen tiebode" de volgende vreeselijke bijzonder heden te lezen: De hoofdstad Boedapest is omgeven door een krans van armoedige wijken waar een onbeschrijfelijke armoede wordt geleden door duizenden menschen die absoluut niets meer bezitten en die reeds zoolang tever geefs naar werk hebben uitgezien. Deze pro- ietariërs hebben absoluut geen mensch waardig bestaan meer. Hier wonen bonder den en duizenden menschen onder den grond of in houten keeten die men met al lerlei planken en latten in elkaar heeft ge timmerd: deze holen en hokken kunnen niet verwarmd worden, er staan geen meu bels in: er hangt alleen een vunzige bedor ven lucht, die de bewoners zoo lang moge lijk naar buiten jaagt. De bewoners leven alleen van den steun die ze van de instel lingen van liefdadigheid ontvangen. Maar deze inrichtingen van weldadigheid staan machteloos tegenover deze zee van ellende. Op de vuilnisbelt der stad en in de vuilnis emmers der straten ziet men de menschen zoeken en rommelen of er niet iets van hun gading te vinden is. Het is zeer verklaar baar dat het aantal diefstallen in deze om standigheden zeer sterk is gestegen. Een geestelijke, die geregeld deze achter buurten bezoekt, heeft onlangs enkele bij zonderheden over deze buurten van armoe de en ellende gepubliceerd, waarvan onze haren te berge rijzen. De ouders hebben ab soluut geen kleeding meer voor hun kinde ren, die derhalve geheel naakt daar rond loopen in onverwarmde kamers; andere kinderen zitten droef voor zich uit te sta ren, spelen doen ze niet meer, omdat ze daartoe geen kracht meer bezitten daar hun eenigst voedsel bestaat in een stuk droog brood. Mannen en vrouwen liggen onge kleed, ziek en half bevroren in het stroo. Men heeft veel gedaan om deze ellende te helpen lenigen, maar staat machteloos te genover zulke algemeene totale verarming dezer volkswijken. Nog eens: eigen leed voelt men 't meest. En ook in ons land wordt veel en bitter leed geleden. Maar wat laat God ons nog tal van zege ningen. We moeten in tegenspoed niet alleen ge duldig maar ook dankbaar zijn. Dat is een moeilijke les, waarvoor we heel ons leven noodig hebben om ze te leeren. Maar ziende wat in Hongarije plaats grijpt en van andere landen worden der gelijke toestanden verhaald moeten we dankbaar zijn voor het vele goede, dat ons onder den druk nog geschonken en gelaten werd. DE WERKLOOSHEID MET SPRONGEN OMHOOG. In de week van 25 tot en met 30 December was het werkloosheidspercentage-37.4. De vorst maakte dat het nog uitging boven dat van de voorafgaande week, toen het 35.2 pet. was. In de overeenkomstige week van 1932 was het 33.5 pet In het jaar 1933 werd in het totaal door de werkloozenkassen ontvangen uit bijdra gen der leden f 8.320.000 (1932: f 7.720.000) en aan subsidie ten laste van het Rijk en de gemeenten f 16.000 000 (1932: f 17.200.000). Aan werklooze leden' der 'kassen werd in het totaal uitgekeerd f 26.400.000 (1932: f 28.300.000). Uit de reserves der werkloozenkassen, die op het einde van het jaar 1930 f 10.800.000 bedroegen, moest in de jaren 1931, 1932 en 1933 worden geput. Zij slonken dientenge volge tot f 3.000.000. Op 30 Dec. j.l. stonden ingeschreven als werklnns 392 930 personen. Op 9 Dec. was dit 371.805. Een vermeerdering dus met 21.125. De oorzaak was vooral de vorst. Drukbezochte, goed-geslaagde veertiende Jaarvergadering GeEOUW TJOKVOL L.l. Donderdagavond kwam de Ned. Her vormde Jongeluigsverecmging Jehova Nk-si in het Zon ..igsseiioo gein >uu in 14e jaarv >r- goiieivng bijeen. De vergadering was zöó druk bezocht, tint zelfs stoelen moesten wor den bijgeplaatst. De voorzitter, vr. P, van den Boogert, opende de vergadering door te laten zingen pe l 1 m 25 6 en 7 en het vr-orgaan in geoed Gelezen werd Ef. 6 111. Den aanwezigen werd een hartelijk welkom toegeroepen, in zonderheid den Eere-vc nrzitter, den We.eorw heeir Ds van Asch, van Sommc«lijk, die evenals vorige jaren «veder direct bereid werd gevonden een openingsrede uit le spreken. üs van Asch, het «voord verkrijgende, richtte zich allereerst tot de jubileerenje vereeniging. «vensolit liuar van harte geluk en spreekt de hoop uit, dat het onderzoek van Gods Woord de tulen zal leiden i- t Hem, Die van Zichz lwn getuigd heeft: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Zich wendende tot t\« geheele vergadering vervolgt spreker: Het jonge gesiac.it in on zen tijd is aan meer verleiding txootgested dam dit vroeger het geval was. Een der oor zaken hier van is de ontwrichting van net maatschappelijk leven en dc werkloosheid waairdoer velen van liet opgro tiende ge slacht den zegen derven van geregelden ar beid. Daarbij zijn de zeden en gewoonten tegenwoordig voeil losser. Er kon veel meer mee door! De diepste oorzaak echter van den afval der jeugd moet gezocht worden in de zonde in eiigen haat, want hieruit z(jn de uitgangen des wens. Spieker ro pt daarom den aanwezigen toe: Waakt voor unv innerlijk Iven. Sla, bij alles wat u bezig houdt het oog naar binnen. In het Schrift gedeelte wat zooeven gelezen is, teekent de Apostel Pau,'<us de juiste verhouding tus- schen de ouders en (ie kinderen. De eersten verma«ant hij, hun kinderen niet tot toom te verwekken en van de kinderen elsoht hij onvooirwaardlijke gehoorzaamheid aan liet ouderlijk gezag. Sprekende van de verhou ding tussohen werkgever en werknemer wi'l hij deze laten beheerschon door de weten schap, dat, zoo wat goed een iegelijk gedaan zat hebben, hij dat van den Heere za«! ont vangen: hetzij dienstknecht, hetzij vrije. Even later vervolgt de Apostel: „Doet a«n de geheele wapenrusting Gr.ds, opdat gij kunt staan tegen de listige omleidingen des dluive's!" Het leven vat) Gods volk wordt hier geteekend ate een strijd. En dat niet ten onrechte! Hun geheele leven toch is een kamp tusschen zonde en genade: Iiio'-t en duisternis. Die strijd gaat ook tegen den duivel, die rondgaat als een brieschende leeuw, zoekende wie hij zou kunnen ver senden. Ook vemchijnt deze men.gmaail a.s een engel des lichts. Daarom hebben wij een wapenrusting ncodig. Mitsdien: cloet aan, ue wapenrusting Gods! Van natuie gaat ons hart met daarnaar uit, maar verwach en wij hot van eigen kracht. Eerst wanneer wij door de werking van den Heiligen Geest ervaren, dat die kracht tekort schiet, en ons teleurstelt, telkens «veer, dan wordt de wa penrusting Gods, door Paulus bedoe d, ons dierbaar en onmisbaar, teneinde staande te blijven naar lichaam en ziel. Spr. eundigt met den wensoh, dat God allen maar veel die. vragen near die wapenrusting, die ons vrij maakt van de wet der zonde en des doods en dc vrijheid schenkt der kinderen Gods. Na een dank ««oord van den voorzitter worden de jaarverslagen geleverd. De ver eeniging telt momenteel 21 leden. De finan ciën zijn gezond, terwijl de bibliotheek, d e tevens Christelijke leesbibliotheek is voor St mmelsdijk en omgeving, thans jeeds niet minder dan 1000 nummers telt. Als naar ge woonte vid het geiheel op rijm gestelde jaarverslag van den bibliothecaris bij het gehoor in goede aarde. Vervolgens werden de eerste twee cou pletten van het Bondslied gezongen, waar na vr. J. Lodder een inleiding Gew. Geschie denis levert ever „Geloofsvertrouwen", han delend over de dirie jongelingen in den o«on te Rabeil. Vriend P. van Driel houdt een in leiding Kerkgeschiedenis „Gustoaf Adolf". Nadat door vr. A. E. Korteweg een gedclit is voorgedragen, wordt gepauzeerd. D in zingen we vers 3 en 4 van het Bondslied. Vriend J. C. Eansse levert een inle ding Gew. Geschiedenis „De Blindgeboom-e". Vr. W. C. Kun brengt een Inleiding Ge«v. Gesoh. „De verlossing van Petrus uit de gevange nis" of „God kent Zijn tijd" ten gehoo.e, waarna 'n Vaderlandse!) Geschiedenis-onder werp „Woord en daad" of „Leidens beleg en ontzet" op keurige en juiste wijze wordt voorgedragen door vr. J. W. van Hemmen. Nadat dorr vr. A. E. Korteweg nogmaals een gedii-cht der vergadering wordt aange boden, en de voorzitter een slotwoord heeft gesproken, eindigt de Eere-voorzitter deze uitnemend geslaagde jaarvergadering met dankzegging. Van veraohilUende vereenigingen op ons eiilhnd waren schriftelijke felicitaties -n gekomen. Met dankbaarheid en genoegen mag „Je hova Nissi" weder op hnar jaarvergadering terugzien. Al is het, dat de vereeniging in ledental een weinig is te-ruggeloopcn, m „kwaliteit" geldt het voor haar ongetwijfeld „Excelsior"! DE HEER POELS DOOR EEN BEROERTE GETROFFEN Het lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, de heer J. Poels, wonende te Venray. is door een beroerte getroffen, terwijl hij een vergadering bij woonde. Hij is Zondagavond overleden. JAARVERGADERING TE DEN BOMMEL if AN DE GEREF. MEJSJESVEREENIG'NG „ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" J.l. Vrijdagavond werd in de Chf. School te Den Bommel jaarvergadering gehouden van de Meisjcsvereen. op G. G. „Onderzoekt de Schiften". Te ongiveer kvvart over zeven werd dezb 15e jaarvergadering geopend door de presi dente der vereeniging mej. Ii. H. Leetlang. IXze verzocht te zingen I's. 103 1, ging voor in guT.ed en las vervolgens Psalm 100. In haar openingswoord heette zij allen har telijk welkom, inzonderheid de ouders dei Jed n en begunstigers der vereen. Na he» Openingswoord gaf zij 't woord aan de secre taresse mej. C. in 't Veld, die in haar jaar verslag memoreerde de 15 jaar van 't bestaan (lor M. V. Zij besloot haar verslag met een couplet van ..Nu Jubileer", dat onder de kringen der M. V. voldoende bekendheid bezit en niet nader aangeduid behoeft te vvor den. In aansluiting werd door de leden di ze melodie tweestemmig gezongen. De agenda vermeldde thans een onderw erp Gew. Geschiedenis, door mej. A. van Loon. Zij behandelde de theocratie van Israël, waarhij zij in brecde trekken stilstond bij de geschiedenis van Israël. Verschillende perso nen passeerden de revue, waarin in bijzon dere mate uitkwam hoe God zijn theocratie ten uitvoer bracht. Zij teek' nde het Hichtet- tijdperk als een tijdperk waarin God zich eenigszins terugtro-k, waarin de zuivere theocratie niet gehandhaafd werd, maai waar alleen de genade Gods de toon vierde. Over dit onderwerp, waarnaar aandachtig was geluisterd, werden enkele vragen ge steld. Ter afwisseling volgde nu een voordracht getiteld „Het lied van de Zee", door Helène Svvarth. Dit werd gedeclameerd door mej. K. van Kempen. Nu volgde de eerste pauze, waarin de aan wezigen werden onthaald op lekkernijen die hij een jaarvergadering, waarin het derde lustrum herdacht wordt, volledig passen. Na de pauze werd allereerst een stukje zang ten gehoore gebracht, getiteld „De we reld zingt Gods lof' hetwelk door enkele le den werd gezongen. Dit lied werd met ap plans begroet. Daarna werd men in gele genheid gesteld felicitaties uit te brengen van de zusterverenigingen. Allereerst trad mej. C. Wielaard naar voren die een feliri talie uitsprak "namens de M. V. te Middel- harnis. Mej. J. Boy er namens de M. V. te Ooltgensplaat. Mej. D. Star namens de M. V. te Stad aan 't Haringvliet en de hoeren W. in 't Veld namens do J. V. op G. G. te Don Rommel. P. Rorgdorff namens de K. V te Den Bommel. Door de presidente werd dank gebracht voor de felicitaties. Alsdan kwam aan de orde een inleiding M. O. ..De vrouw in de dienst der barmhar- tieheid", door mej. A. J. M. den Braher. Zij trok in haar onderween de conclusie dat uit •hoofde van haar schepping de vrouw aan gewezen is om barmhailigheid uit te oefe nen, meer dan de mart Dit doet zij tweeër- Jei: in haar roeping als huisvrouw, en in haar diaconaden arbeid die zij verricht. Bh-' de punten werkte zij nader uit. Up deze in leiding werden eveneens enkele vragen ge steld. Hierna werd door de leden een samen spraak uitgevoerd, die ons op de hoogte bracht welke vakken er op de M.V. behan deld werden. Hierdoor kwam men tot ue gevolgtrekking, dat het breede terrein ies levens door hen werd bearbeid, waardoor een ieder de drang in zich moet gevoelen om lid te worden van dergelijke ve.eunigin- gen. Dan werd wederom pauze gehouden, waarin met begeleiding van orgel enkele Bonds- en Vader la ndsche liederen werden gezongen. Na de»ze pauze werd weer een stuuk je zang ten beste gegeven, getiteld „Meisjcslied" dat door verschil lende leden ten ge-hoore werd gebracht. Op uit zangstukje weid stevig goapplaudisoerd. Vervolgens werd nog een inleiding geleverd door Mej. M. Bogerman, getiteld „Zonde, zondestraf en ver verzoe ning", bet-rekking hebbende op de Zending Ze ging in haar inleiding na hoe moeilijk het voor den heiden is om zonde te beseffen. De heiden ziet de zonde rm er als gebeurd in onwetendheid. Hierop werden geen vmgni gestè'd. Dan volgde nog een voo-rdmcht door Mej. J. Verheul, die als titel droeg: „Ken Betuwsche hoer te \msterdim". Deze voor dracht viel bijzonder in den smaak en vei- dient allen lof. Alsnu nam de presidente het woord en dankte namens de M.V allen, die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt, inzonderheid het schoolbestuur weTke de school voor dezen avond beschikbaar steide Mej. Enink voor het gebruik en het bespelen van haar orgel Zij wekte ten sloite allen op om de voreeui- ging geldelijk te steunen in de co'lecte. die aan den uitgrng zal worden gehouden. Zij eaf nu nog het woord aan den heer J. P. Verheul, die bereid was geweest een slot woord te spreken. Spreker memoreerde in zijn slotwoord het werk, dat dezen avond eheurd was en wees op de vmrht die van zulk een nuttig werk het gevolg kan zijn. Hp sprak er *n» teleurstelling over uit, daf er niet meer ouderen aanwezig waren. Hij hoopte ook. dat van nu aan de ouders medeleven zullen gaan betoonen voor het jeugdwerk. Hij verzochf daarna nog de vergadering te zingen Ps 00 9 en ging voor in dankeebed Hierme-'e was deze vergade ring beëindigd. De M V „Onderzoekt de Schriften mag thans weer terugzien op een welgeslaagde 'aarvergadering. Soli Deo Gloria. Met de auto door 't bergland Een bezoek aan Reno Bijna de bestem ming bereikt. Zoo ik schreef Kingen we na het verlaten van den Staat Utah door een zout-woestijn. Toen we deze doorgereden waren stonden we aan de grens van den Staat Nevada, de Staat in de Unie met het kleinst aantal in woners. We vroegen ons af: wat zal hier het lande lijk aspect zijn? Eerst hadden we drie volle dagen schier uitsluitend door maisvelden gereden, daarna drie dagen door het hoog gebergte, toen door een zoutwoestijn, wat zullen de laatste dagen van de reis ons bren gen? Spoedig werd die vraag beantwoord. Toen we 's morgens uit het raam van ons hotel keken, zagen we in de verte hooge w rte sneeuwkruinen, recht voor ons het Westen in. En we moesten het Westen in! Dus weer bergen. We moesten weer de hoogte in met onze auto's. Het lokte ons niet erg aan. Het reizen in de bergen met de auto is ver moeiend. Telkens de hoogte in, wat veel van den «vagen vraagt, dan weer soms snel naar beneden ,met scherpe bochten en langs die pe afgronden, geeft niet dat rustige en kal me gevoel, dat men heeft wanneer men een rechte breede heirweg voor zich ziet. Maar ■onze weg lag er eenmaal heen, dus restte ons niets dan dezen te volgen! Het leek ons intusschen toch «vel vreemd. Toen we goed en wel op weg waren, ston den de hooge hergen als een muur voor ons. Je zag in de «erte nergens een opening waar we door heen konden en we konden ons toch ook niet voorstellen, dat we over die geweldige hooge besneeuwde bergtoppen hen moesten. Maar nadat we nog een uur of drie gere den hadden (je merkt nauwelijks dat de ber gen iéts'dichter bij komen) zagen we toch, dat onze weg niet door de borgen heen leid de. We sloegen de richting naar het Noor den in. Wel klimmen we gestadig aan, maar de groote reuzen laten we nu letterlijk en figuurlijk „1 nks liggen'. AI klimmende komen we tenslotte op een soort plateau, een bergvlakte van ongeveer een 200 mijl lang. Maai- we vinden er geen leven. Geen hoornen of huizen zijn te zien. Af en toe passeert men een benzine-station, dat door mannen bezet is, die hier alleen wonen zonder gezin en er zeven dagen in de week verkeeren om de passeerende auto's van benzine en olie te voorzien. Toen we een van hen om eenige inlich tingen omtrent onze reis vroegen vertelde hij ons o. m. dat een 50 mijl zuidelijk van de bergvlakte cowboys en schaapherders leefden, maar op de «lakte zelf waren geen andere levende wezens dan zij. Groeien doet er dan ook niets. De grond bezit een sterk kalkgehalte. We dachten: gelukkig dat er overal menschen voor te vinden zijn. Maar ons leek dit leven daar 6000 voet hoog in de bergen en maar te zitten «vachten tot er eens een auto stopt, die voor een paar dolar benzine koopt, vrij eentonig'. Laat in den middag draaien we weer het zuiden in en komen in een der bergpassen. Hier zagen we de wilde paarden met elkaar spelen in het hooge gras. Een pracht ge zicht, na de kaalheid van daar straks! Iets verder zagen we de cowboys hun «ee bij elkander drijven voor de komende nacht. Onze weg slingert nu tusschen de bergen door, maar we merken wel, dat v«e niet meer naar boven gaan. Overal zien we op horden aangegeven hoe hoog we ons hoven de zeespiegel bevinden. Soms wijzen zij ons: 6500 en dan weer eens 7000 voet. Deze hoogte horden zijn voor het autoverkeer van zeer groote beteekenis. Want zij wijzen ons niet alleen de hoogte aan, maar gei-en meteen aan hoe scherp iedere bocht in den weg is, en welke vorm die bocht heeft. Van te vo ren kan men dat niet altijd precies zien, want het uitzicht wordt vaak door de ber gen belemmerd. De zon is reeds achter de kim verdwenen en we zijn nog altijd een 200 mijl van de hooldstad van Nevada, de stad Reno ver wijderd. Het autorijden in de bergen valt tegen. We stoppen aan een touristenkamp, waar ik reeds eer over geschreven heb. Ook onze vrouwen zijn vermoeid van de tocht en we verlangen naar de nachtrust. Het dorp, dat er bij ligt, schijnt ons we] wat ruw toe. Hier komen 's avonds op hun paarden de cowboys en schaapherders naar toe om in de dorpsherberg hun gezelligheid (e zoeken, 's Nachts zijn ze in de bergvalleien bij hun beesten. Gelukkig zijn onze touristenhutten heldor en schoon. Bovendien kunnen we ons eten koken, want zij zijn voorzien van gaskachels. In een dorpswinkel halen we onze groenten, aardappelen en vleesch en een uur daarna zitten we heel gezellig en ongestoord aan de tafel in onze hut te eten, «vaarna we onzen God uit het diepst van ons hart dank brengen voor Zijn bewarende genade en trouwe begeleiding op onze ge vaarvolle tocht. Na een heerlijke nachtrust vervolgen wij den volgenden morgen onzen weg en ko men na eenige uren rijden in de hoofdstad Reno aan. Het stadje is niet groot, zelfs heel klein. Ik schatte het niet veel grooter dan Den Briel. Toch heeft dit hoofdstadje van Nevada door heel de Unie groote bekendheid ver worven. In de eerste plaats al door de zeer uitzonderlijke huwelijkswetgeving, die men er in deze Staat op na houdt. Men kan hier binnen een half uur aanteekenen en trou wen, en desgewenscht ook binnen ecu half uur weer scheiden. Op zijn Russiscn dus. Toen wij door het stadje kwamen was inist de burgemeester overleden. D=ze man had door zijn zonderlinge houding bij het beruchte 18de amendement, de z.g. droog legging van de Unie inhoudend, een zekere vermaardheid verkregen door alle Staten. Hij heeft alles gedaan wat in zijn macht was om die «vet ongedaan te maken. In een zijner politieke redevoeringen heeft hij eens gezegd, dat als hij de macht had, hij op dp hoek van iedere straat een vat vvisky zou laten plaatsen met een lepe! er bij en het opschrift: „Help your self" (help je zelf maar!) «vant dit zou volgens zijn meening de eenige methode zijn om drankmisbruik tegen te gaan. Het is dus geen erg verkwikkende manier waardoor het stadje vermaardheid ver wierf. Wat het eerste betreft, wordt er van de huwelijkswetgeving van dezen Staat door velen in heel de L'nie gebruik gemaakt om spoedig getrouwd te raken zonder al te veel scrupules en ook om zonder veel om «vegen van elkaar af te komen. Het stadje is overigens prachtig gelegen in een schoone vallei. Onze hoofdweg ligt eenige duizenden voeten hooger dan het stadje zelf. zoodat we het in vogelvlucht zien liggen. Dan naderen we de Staat van onze be stemming: Califomië. Hoe dichter we de grens van dezen Staat naderen, hoe mooier de omgeving wordt. De geweldige hooge bergen zijn hier allemaal begroeid met prachiige cederboomen, kaarsrecht en wel 200 voet lang oprijzend. Er zijn zulke dikke stammen hij, dat de auto door de tunnel die er in uitgehakt is, gemakkelijk heen kan rijden. En dat zonder dat deze verminking de groei ook maar eenigermate zou belem meren. Hier zien we veel zaagmolens. De hoornen worden boven den grond afge zaagd en de stroomende rivier ingerold, waarna ze vanzelf naar de zaagmolens af drijven. Dan komen we aan de grens, waar we opeens voor een waarschuwend bord stil staan en lezen: 500 voet. Stoppen voor de inspectie Hierover een volgende keer. We vertellen dan meteen het slot van onze reis. Uw Amerikaanscho vriend. VEREEN. „DE LIGHALLEN" NADERE UITEENZETTING DOOR DEN PENNINGMEESTER In ons vorig nummer gaven we reeds uit voerig verslag van dc eerste jaarvergadering van de Vereeniging „De Lighallen". In aansluiting daarop deelen we nog mede, dat het verslag van den penningmeester, de heer H. van II e e st, de volgende eindcijfers vermeldde: totale lasten f 1839.6814, totale baten f 699.83V2, zoodat de exploitatiereke ning over het jaar 1933 sloot met een nadee- lig saldo van f 1139.85. De begrooting voor liet jaar 1034 geeft deze cijfers: totale lasten f 1455, totale baten f 500, nadeelig saldo 1935 f 955. Voorts gaf de heer Van Heest de volgen de uiteenzetting, waaraan we hier nog gaarne plaats verleenem: Op de algemeene vergadering kwam de meening naar voren, dat het publiek van de gemeenten Sommelsclijk en Middelharnis niet precies weet, welke verandering er eigen lijk dit jaar in het Lighallenbestuur en de commissie van bijstand heeft plaats gehad. Op mij werd een beroep gedaan, om hiervan een nadere uiteenzetting te willen geven, Nog eenige bijzonderheden over dc Vereeniging „De Ligbaden". Jaarvergadering Ned. Herv. (Geref.) J.V, „Jehova INiasi" te Sommelsoijk. Jaarvergadering Geref. Meisjesvereen. te Den Bommel. Jaarvergadering Geref, J.V. „Immanuël" te Stad a. b. haringvliet. Jaarvergadering van de Meisjesvereen. ..Dorcas" ie Oude 'longe. Interessante autotocht door 't bergland (Amerik, Brieven) waaraan ik hij deze wil trachten te voldoen. Oorspronkelijk is een commissie gevormd, die zien tot doel stelde het stichten van een Ziekenhuis voor b'lakkee. Door middel van een gehouden bazar en particuliere bijdra gen heelt men eenige gelden verzameld, doch gezien de groote lasten van exploitatie van een ziekenhuis is tiet beoogde doel nim mer verwezenlijkt kunnen wonicn. Het bij eengebrachte kapitaaltje werd hij de Boe renleenbank gedeponeerd en was door ge kweekte rente aangeroeid tot ruim f (iUOO. Ten einde een nuttige bestemming aan deze gelden te geven, wprd de commissie nieuiv teven ingeblazen en met eenige personen uit gebreid, welke nieuwe commissie tot stich ting van dc Liglial is overgegaan. Zeer zeker was de commissie zich bij do oprichting van d«- Liglial «olkomen bewust, dat liet kapitaaltje spoedig zou zijn opge teerd, doch gqzien het groote nut van dezo instelling voor de minder met aardsche goe deren bedeelde zieken cn zwakken, koester de men de stille hoop, dat de Lighal zich spoedig in de sympathie \an de bevolking zou kunnen verheugen en het voortbestaan zou kunnen worden verzekerd. Hierin heeft het bestuur zioh niet vergist. Niet lang na de oprichting vormde zich uit de bevolking spontaan een commissie, die door middet van Inns bezoek en het lioudèn van een ba zar pelden voor de rustbehoeveride zieken en zwakken hijeen wist te brengen. Dat deze commissie zeer nuttig werk heeft verricht en met dankhaarreid op haar arbeid kan te rugzien, behoeft geen nader betoog. Deze too stand leek én het bestuur én de commissie van bijstand op den duur echter niet wen- schelijk, waarom dit jaar werd besloten om beide commissies te doen samensmelten en den vereenigingsvorm te kiezen. Door middel van een circulaire heeft men het publiek van dit besluit kennis gegeven en is men tot ledenwerving overgegaan. Ruim 300 leden traden tot onze vereeni ging toe met een jaarlijksche bijdrage van ruim f 235. Gezien echter de groote kosten van exploitatie van de Lighal is deze leden bijdrage in lang niet toereikend om het na- dcelige saldo te dekken. Tengevolge der crisis gaan de gemeenten en diaconieën hun bijdrage aanmerkelijk vermin-deren. Of dit een goede bezuiniging Is, moeten we betwijfelen. Immers, door de cri sis zullen de woningtoestanden van de min der bedeelden er niet o-p vooruit gaan en zullen hun zieken en zwakken voor een, spoedig herstel meer dan ooit behoefte heb ben aan zonlicht en versch-e lucht. Waar volksgezondheid een eerste ciscli is, doen we een ernstig beroep op de burgerij om als lid toe te treden van de vereeniging Lighallen. Iedere bijdrage, hoe klein ze ook mocht zijn, is liet bestuur van harte welkom. ct.PalaleTte Pa^jt slachtoffers van de EmeraudeDe rijtuigen passeeren hel

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1