GIJ, SUIKERLIJDERS MAAS- EN SCHELDEBODE 2ATERDAG 20 JANUARI 1934 SCHOOLOPHEFFING TE OUDDORP VEREEN. DE LIGHALLEN" DROGISTERIJ VERWAAL le Middellandstraat 49, ROTTERDAM Schaakrubriek» OM DE EER VAN DE VLAG EEN WOORD VAN TOELICHTING Het genomen Raadsbesluit 2 December 1933 van Voorgeschiedenis Uit Ouddorp werd ons door den heer Padmos het rapport van de rechtsche raadsfractie toegezon den, welk rapport uitgebracht is aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Wij verwijzen naar het raadsverslag van Ouddorp in dit nummer. Tot o Xov. 1933 was de Raad der Gemeen te Ouddonp in zijn geheel officieel 'on wetend omtrent de opheffingswcnseli van II.H. Ged. Staten voor School X'o. 2. Officieus wa-s bekend geworden, dut de Burgemeester met een Wethouder in maand September de ouders der leerlingen had bez; c-ht, te weten, die vnn liet Buurt schap den Oostdijk, en hun het plan tot op heffing 11 a-1 medegedeeld. Gevolg, (lat pogingen dier ouctens werden aangewend, orn ban school te mogen be houden, De komende agenda voor de Raadsverga dering van 3 Xov. hevutte geen onderwerp, dat aanleiding kon geven, dat de opheffing van die school een feit wos. Uit. de ingekomen stukken die enkele da gen tevoren ter visie lagen, bleek ons- lit door die ouders een adres met 'handteeke- Hingen was ingcz ruien aan den Rand om te trachten Hun mjIiooI te doen behouden. Bij navraag aan den dienst(loonden amb tenaar waar liet desbetreffend schrijven was dat hierop betrekking had, werd ons geant woord, dat zulks hij den lieer burgemeester berustte. Ter behandeling van de ingekomen stuk ken, went do r den Voorzitter na-mens B. en W. medegedeeld, dat zij aecoord gingen aan dat adres der ouders en als zoodanig ■wenschten, dat besloten werd om in diien geest een beslissing te nemen. Op dut moment waren alle raadsleden het van gedachten eens met B. en W-, dat het voor de Oostdijk gewenscht was- dat cfeuu die school bleef bestaan. Doch gezien de vaagheid, en de niet hel derheid van de juiste cms'C'hrljvirig der werkelijke toestand waarin de school feiten wuiven geteekeiul, v erlangde de meerderheid van (teil Raad, om dit onderworp tot beslis sing te verdagen tot een volgende raadsver gadering; terwijl zij zich toch liet hooien, «lat Schoei 1 beter gemist kon worden dan Xo. II. Do verhouding van het leerlingen-aantal stond toen enkele dagen voor deze raads vergadering voor Op. school X 42 leerlingen en O.L.S. II 5J leerlingen. Vanaf dien tijd zijn de voorstanders voor behoud van School I aan het werk getogen, en hebben gebruik gemaakt van de diepe cii-moedc der bevolking, en hebben het lem- 1 in gen-aantal zoo kunstmatig opgevoerd, dat. nu cte School I in aantal het getal der leerlingen van School II schijnbaar vooruil streeft. De meerderheid van den Raad, die zich onkel ten (hei stelt- het motief dor b -- zuinig ine, heeft, kort na liet houden van de Raadsvergadering van 3 Xov. aan vraag gedaan voor oen spoedeischende ver gadering om nu een beslissing te nemen tot opheffing van School Xo. 1. Deze vergadering is belegd op Zaterdag 2 December met liet bekende- gevolg, dat zij besloten heeft om school Xo. 1 te doen op heffen, en blijft pleiten voor behoud van Xo. II. Motieven Titans volgen hier de motieven ter bezui niging, ontleend aan een officieel staatje vanaf de jaren 1928 tot 1931, wat (Ir kosten -van ieder der scholen, n.l. Bijz. en Op. scho len, per leerling is. 1928 Bijz. sell. p. leerl. 8.36; O. seh. 10.17 1929 f 9.09; 11.52 *1930 8.96 .f 0.18 1931 10.01 Daar wij nog geen officfeele cijfers heh- tcii over at jaren 1932110-3 van ie Oprrb. School, kunnen wij hier wed yum--;cilcn, dat bet bedrag per leerling over die jaren wel booger zal zijn, door aanschaffing van meerdere schoolliehoeftrn, door nieuw Hoofdpensoneel aan de beide scholen. Wij nemen dan maar als norm liet jaar 1931, dat voor de Openb. school op 10.81 komt per leerling. Bij overgaan van een 30- tal leerlingen van Op. scihool 1 naar de Bijz. school te- Oudrl rp, zouden de kost-en voor het Bijz. onderwijs niet noemenswaard ver hoogd worden, vva-nt. ambachtsrekeningen, vuur, licht, schoonhouden blijft gelijk. Er zijn voldoen le rellen-, taait- en leesboeken- dia-a-r het'aantal leerlingen pl.m 40 a 30 ima ger is geweest. 50 leerlingen die van cl-e Openb. school I overkomen naar de Bijz. school ve.i1h.oogen hier do tcita-le kosten voor elk der 50 nieuwe leerlingen met: 12 ponnen is 10 ct; potlood- stuf 5 ct; cahiers 20 ct; teeken-cahii-er 20 ct; handwerken 30 ct, samen 85 centen. Ba panting dus voor de Gemeente bijna 10 per kind. 50 X 10 f 500 plus voor 't Rijk i inplaats van 2 nu 1 leerkracht) 1 leerkracht minder. Dat de Openb. school Xo. 1 niet groeiend is, behalve nu door omkooperij enz., kunnen wij uit het volgende staatje zien: in 1918 '19 '20 '21 '22 '23 "24 '25 '26 '27 '28 Aaut. 1.1. 106 99 99 94 93 78 79 74 75 70 57 Klachten over het Bijz. onderwijn komen hier niet voor. en haar statuten zijn zoo, dat ieder burger met de vrijheid van zijn gees telijke overtuiging daarheen zijn kinderen kan zenden. Ingeval dat er nog ouders zijn die b siist neutraal endenvijs voor hun k.n- deren verlangen, dan is er op de Openb. school No. II nog plaats voor 20 teen-ngen Moesten er nog meer zijn, dan is er op de Openb. school te Goedereede nog plaats ge noeg, want daar staan lokalen teeg. Het bezwaar (lat aangevoerd wordt- dat de afstand voor de kinderen ui1 het Weste lijk gedeelte van Ouddorp te ver zou zijn, is ongegrond, want geen enkel kind van daar gaat naar cl-e Openb. schooi Xo. I. Gaat Xo. 2 weg, dan moet met Goerle- reedc een overeenkomst worden gemaakt, en de onkosten aan die gemeente wo-rdon vergoed, zoo-dat de bezuiniging zeer gering zal zijn. Gaat Xo. I weg en komen b.v. 50 leerl. naar d-e Bijz. school, dan komen deze 50 leer lingen oji ttogeveer f 1 te samen als meer dere uitgaaf. Gaat Xo. 2 weg, dan moeten d-e kinderen naar Goerlereede, dus wat betreft de ai- stand giaan allen er op achteruit. Dit be hoeft niet, als Xo. I wordt opgeheven- want op de Bijz. is plaa's voor allen, dlus de af stand wordt niet groot-er. Daar alle ouders op de Openb. school X'o. I den Bijbel dulden, vervalt hun be zwaar tegen de Bijz. school, 't Geven vin eonig Bijbeieoh onderricht op de Openb. schoo-l Xo. I was een laatste poging om die school voer geheele ondergang te behoeden. Het is gebleken, dat een neutrale school niet meer wordt begeerd. Bij opheffing van Openb. school II zijn school en ambtswoning waardeloos en het meest geschikt voor afbraak. Wordt Openb. school I opgeheven, dan kan de woning van 't Hoofd diirect worden verhuurd, terwijl de overige lokalen ook benut kunnen worden voor allerlei rioele n den, met kans op financieele baten. (In 1935 moet de Bijz. school eon gymnastieklokaal hebben, zoodat dit gebouw daarvoor be schikt kan worden. De Openbare Schooi Xo I had de minste leerlingen, toen het verzoek cm opheffin. van Xo. 2 binnenkwam. Wij «Is on d e-rgeteeken den Raadsleden der Gemeente Ouddonp, zijn overtuigd, dat wij met liet volle besef in don geest van de bezuinigingsplannen van Z.Exc. den Minis ter van Onderwijs gehandeld hebben, en dat wij als meerderheid van den Raad aan zijne zijde staan, en niet de minste verantwoordelijkheid willen dragen van nen die deze bezuinigcingisipogingen in den rug trachten aan te vallen. (w. g.) W. Mastenbroek T. Tainiis Tzn C. Bestand C. Grin wis J. Padmos J. West-hoeve Abr. Padmos Eerste Jaarvergadering VOOR DE GEHEELE BEVOLKING Woensdagavond om 7 utir werd in het cbouw „Rehoboth" te Middelharnis de jaarvergadering gehouden van de vereeni- ging „De I.ighallen", onder voorzitterschap van den heer Jansen, leoraar aan de K- Il.B.S. alhier. Do voorzitter spreekt allereerst het volgen (levolgencle openingswoord: Óp deze eerste bijeenkomst van (1e Ver- eeniging Lighal Middelharnis-Sommelsdijk sedert deze vereeniging een nieuw kleed aangetrokken heeft, roep ik u een hartelijk welkom toe. In een nieuwe gedaante is de vereeniging uit z'n asch herrezen en la ten we hopen verjongd en versterkt. Ik geloof, dat ik u over de geschiedenis dezer instelling niet veel meer behoef te vertellen. Dit voorjaar is de oorspronkelijke vorm van een stichting De Lighal opgege ven, en het besluit gevallen een vereeniging to "vormen van contribueerende leden. Dit besluit is genomen door de gecombineerde vergadering van Bestuur en Commissie van Bijstand. En toen dit besluit genomen was, volgde hieruit de consequentie, (lat Bestuui en Commissie van Bijstand verdwenen en een nieuw bestuur uit beide gevormd weid. Er waren nog geen andere leden dan de le den der beiile besturen, tezamen ongeveer 30. Tegelijk zijn daar (1e statuten en bet huish. reglement vastgesteld. Dit was het begin van deze zomer. En verder zijn u lot gevallen bekend en u weet ook, dat liet tot lieden toe een ziekelijk en sukkelig kind ge weest, is, dat nooit erg beeft kunnen tieren... Ik wil hiermee dit zeggen; het heeft het kind nooit ontbroken aan liefde en sympa thie van bet grootste deel van de bevolking. Men stelle zich ook eens voor, dat een Lig hal voor zieken, zwakken en herstellenden dn sympathie niet zou hebben ja, zelfs tegengewerkt zou worden. Ondenkbaar, niet waar? Het is dus geen gebrek aan liefde, waardoor het kind in zijn groei belemmerd zou zijn. Neen geachte vergadering, de lief de en de sympathie waren ermaar die liefde uitte zich niet in steun en vaak uitte die liefde zich h e e 1 e m a a 1 niet.. Dit is de oorzaak, dat het kind wat on dervoed is; juist ook, doordat het zoo hard gegroeid is. Het zijn moeilijke tijden en nu zooveel menschen in moeilijkheden en nood zitten, nu zou het wel merkwaardig zijn, als een instelling als de Lighal in de een ten zou zwemmen. De subsidies, door de ge meenten en de armbesturen verstrekt, wor den verminderd. De begrootingen moeten kloppend gemaakt worden, en wij gevoelen niet de vrijheid het verminderen van deze steungelden aan de gemeenten kwalijk te nemen. Wij voelen de noodzakelijkheid, hoezeer wij het ook betreuren, maar we zijn er van overtuigd, dat deze bronnen wel weer milder zullen gaan vloeien, zoodra liet kan. Toch wou ik hier niet graag een somber geluid laten hooren. Er is nu eon vereeni ging met meer dan tweehonderd leden en deze tweehonderd zullen nog wel toe nemen. Wanneer de Lighal gedragen wordt door een kern van zoovelcn, dan hebben we nog niet te vreezen. Dadelijk zal u liet verslag van den secre taris en liet financieel overzicht van den nenningmeester hooren, waarna u dus zult kunnen oordeeien over de algemeene en de geldelijke toestand der vereeniging. Ik wil de hoop uitspreken, dat we hier genoeglijk en eendrachtig mogen vergade ren tot heil van de zoo mooie en nuttige in stelling, en hiermee verklaar ik de vergade ring v oor geopend. De secretaris, de heer van Loo, bracht daarop het jaarverslag uit, hetwelk als volgt luidt: Jaarverslag van <len Secretaris. Evenals 't vorig jaar rust op mij d taak, aldus do seer., u in 't kort een overzicht te geven van de werkzaamheden in 't al'geloo- pen jaar. Een groote verandering heeft het bestuur ondergaan. Op de ledenvergadering der Lig- hailen-commissie is n.l. op 13 Maart 1933 be sloten Lighallen-Commissie en Commissie van Bijstand te doen samensmelten en hier uit een nieuw bestuur te kiezen. Uit de Lighalïen-Commissie werden tot bestuursleden aangewezen de heeren C. J. Jansen, H. van Heest, J. Blok en J. C. van Loo. De Commissie van Bijstand wees aan de dames Mevr. Smit en Mevr. van Leeu wen en de heer A. Baart. De plaatselijke geneesheeren zouden de vergaderingen kun nen bijwonen en hadden daarin een advi- seerende stem. Door dit nieuwe bestuur werd besloten leden te werven. Deze werving had tot re sultaat dat voor Middelharnis 183 leden en voor Sommelsdijk 124 leden werden inge schreven. Bovendien gaven zich een 22-tal donateurs op. Daar het bestuur zich op het standpunt stelde, dat het voorloopig was, zal op de le Alg. Vergadering een nieuw bestuur uit en door de leden gekozen wor den. De lighal zelf heelt weer voorbeeldige diensten verricht. Zc werd 10 April reeds geopend, dank zij het prachtige voorjaarsweer. De eerste dag werden slechts 3 patiënten opge nomen. Den volgenden dag kwamen er reeds 5 hij, en eer de Mei maand in het land was, waren er reeds 15 patiënten ter verpleging opgenomen. Dit aantal nam in de maand Mei nog met 9 patiënten toe, in Juni met 7 en in Juli met 4. In totaal is door 35 patiënten gebruik, ge maakt van de Rghatruit Mtddettrarais wer den 19 patiënten en uit Sommelsrlijk 16 pa tiënten opgenomen. Het waren allen patiën ten van de drie plaatselijke geneesheeren. Van deze patiënten waren: 12 beneden 10 jaar; 9 van 1020 jaar; 7 van 21—40 jaar; fi van 4160 jaar; 1 hoven de 60 jaar Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 2723. Gemiddeld dus per patiënt ongeveer 78 dagen. Het vorig jaar waren deze getal len 3440 en 84. 4 patiënten hebben bijna den geheelen zomer de lighal bezocht. 8 patiën ten hebben er langer dan 100 dagen gelegen. Bij de sluiting op 30 Sept., toen het weer onguur en koud was geworden waren nog 6 patiënten ter verpleging. Over het behaalde resultaat waren de heeren doktoren tevreden. Zuster v. d. Gevel heeft met voorbeeldige ijver en zeer tot tevredenheid van bestuur en patiënten haar werk verricht. Ofschoon de heer Hoek merkbaar een daagje ouder begint te worden, heeft hij zijn werk als concierge naar zijn beste kunnen gedaan. Evenals aan de zuster bracht ook de voor zitter bij de offirieelc sluiting den heer Hoek dank voor den verrichten arbeid ge durende den afgeloopen zomer. Hoewel de publieke lichamen, door de financieele crisis hiertoe genoodzaakt, min der subsidie gaven en we zelfs geen mee vallertjes hadden van loterij, commissie of milde geefsters of gevers, is de verpleging volbracht kunnen worden, ofschoon een ge deelte van (le reserve er hij moest inboeten. De functies van lief dagelijksch bestuur bleven aan dezelfde heeren. Alleen zag de lieer van Heest zich door drukke werkzaam heden genoodzaakt zijn werk af te staan aan de waarnemend penningmeesteres Mevr. Smit. De vergaderingen, die steeds goed bezocht werden, kenmerkten zich door een prettige, gezellige geest van samenwerking. Ze wer- De. Pelikaan is aan gevierd record-vliegtuig weer een gewoon dlenstvliegtuig geworden. Hij is Donderdag weer van Schiphol naar Batavia vertrokken. Unzc toto werd ge nomen tijdens het nazien der motoren. den steeds gehouden in de spreekkamer der O. L. School te Middelharnis. Hoewel het er financieel somber uit ziet, hoopt het bestuur de hal in den zomer van 193-4 wederom voor het publiek te kunnen opensteilen. Moge ieder liet zijne er toe hij dragen (le hal, als hulpmiddel voor onze gezondheidstoestand te Middelharnis en Somnielsdijk staande te houden. Vervolgens vond de bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Blok, van Loo en van Heest. De heeren van Loo en van Ileest stelden zicii niet meer herkiesbaar. De heeren Blok en van Driel werden daarop gekozen in (lc eerste stemming, ver volgens werd de heer Jansen, hoofd van de Groen v. Prinstererschöol, gekozen, die ech ter wegens drukke werkzaamheden de be noeming niet kon aanvaarden. In diens ilaats werd daarop gekozen mevrouw Campfens. De heeren Blok en van Brlei na men htm benoeming aan. Mevr. Campfens zal ermee in kennis worden gesteld. Ook de voorzitter, de heer Jansen wilde bedanken, maar de groote aandrang uit de vergadering om aan'te blijven heeft hem doen besluiten nog een jaar voorzitter te blijven, welk besluit met hartelijk applaus werd begroet. De heeren van Leeuwen en v. cl. Waal brachten als commissie tot het nazien van de boeken van den penningmeester verslag uit. De heer v. Leeuwen deelde mede dat alles volkomen in orde was bevonden. De penningmeester, de heer van Heest, bracht daarop het financieel verslag uit Bij de rondvraag werd door verschillende aanwezigen de vraag besproken hoe het financieele tekort gedekt zou kunnen wor den. De heer Baart deelde mede, dat dit jaar weer een bazar gehouden zou worden, wel ke. vermoedelijk wel weer geld in het laatje zou brengen. Spr. wekte ieder op om zijn volle medewerking hieraan te geven. Spr. vertrouwde ten slotte, dat alles weer in het reine zou komen. De heer van Loo betreurde het dat nog steeds een bepaalde groep van de bevolking wantrouwend tegenover de lighallen staat. Er moet iets weggenomen worden, want nu alleen ziet men in de lighallen de patiënten van dr. Knöps. Het volk moet begrijpen, dat de lighallen er niet zijn voor die 7 men schen van ons bestuur, maar voor diegenen, die het minst licht, lucht en voeding kunnen missen. Men moet niet een jaar lang in een donkere bedstede gaan liggen ten gerieve van den dokter. Spr. hoopte ten slotte, dat ook van de gemeenten en de kerkelijke colleges steun zou verkregen kunnen worden. Bij de verdere besprekingen werd er nog eens duidelijk op gewezen, dat de vereeni ging absoluut sympathiek staat tegenover het Groene Kruis. Ook werd nog het plan besproken om door huisbezoek meerdere leden te winnen. Daarna werd de vergadering gesloten. die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruidengeneeswijze PRIESTER HAMON" Correspondentie deze rubriek betreffende, te zenden aan F. W. NANNING, St. Gerar- duslaan 15, Eindhoven. Xo. 325 Probleem 110. 383 heeft tot sleutelzet 1. Pdi. M.i. gaat ook 1. Pc7. No. 386 heeft tot sleutelzet, 1. Thl. Lijn- ruiming! Er dreigt 2. -Thö. Alzoo is Zwart gedwongen om 1. Lhl: te spelen. Nu viogt 2. Dblü dreigt 3. Dc3 mat. Speelt Zwart nu 2. Lb2 dan volgt 3. Dhl: mat. Een keurig probleem. Probleem voor den wedstrijd J. P. COPPENS, Amsterdam. No. 393. Eerste plaatsing Zwart (6) Wit (8) Wit: Kc2. Tc6 en f3. Lc3 en hl. Pel. pi.bö. en g3. Zwart: Kdö. Ph3. pi.a5, ci. ei en fi. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden voor Zaterdag 17 Februari. Men kan altijd tot den oplossingswed strijd toetreden. Een goede oplossing van een tweezet telt voor twee punten enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in min dering gebracht. (Minimum aantal punten is nul). Voor den maandelijkcchen prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Hoeft men tien keer achtereen geen cplossing inge stuurd, dan verliest men zijn aantal punten. ,j\IAAS"-NYMPHEN. HAMSTEREN Ze luidden heel geen water Hun tras je was maar klein Zoodat er, naar gewoonte, Weer „vat"-aanvoer moest zijn. Ze waren aangesloten Op 't waterleidingnet De pijp was al gelegd en De tapkraan reeds gezet. Die ondergrondsche buizen Bevatten kost'lijk nat, Graag had het brave vrouwtje Daar aandeel in gehad. Maar och de waterleiding Moest eerst geopend zijn Voor dat men haar kon leev'ren Uit Ouddorps duinterrein. Op zeek'ren avond keek ze Die putkraan weer eens aan. Toen is haar bij verrassing Een lichtje opgegaan: Die kraan xvas niet verzegeld Waarschijnlijk moest dit nog Als ze die open zette Dan liep de tapkraan toch? Ze draaide en warempel Het zaakje ging patent. Een stroom van helder water Een weelde ongekend! Ze tapte in de emmers De teilen en de ton In alle fust waarin ze Maar water bergeji kon. Des nachts, in bed, bedacht ze: „Straks gaat er 't zegel op „Dan ben ik uitgetapt en „Dat is een reuzenstrop Ze piekerde en peinsde DacJit na en overwoog. Want 't vroor en hoogstwaarschijnlijk Bleef 't wekenlang nog droog. Maar 's morgens was z' er achter Ze stapte naar de kraan. Toen heeft ze in haar eentje Een goeie zet gedaan. Ze tapte steeds haar teil vol En goot die in de tras Zoolang tot daarin 't water Tot aan het randje urns. Haar buurman hoorde telkens Dat sissende geluid En hij dacht bij z'n eigen: „Wat voert die vrouw toch uit? „Zeg, buurvrouw heb je koeken „Of vischjes in de pan? „Ik hoor wel telkens sissen „Maar 'k ruik geen snars er van!" „Nee, buurman, 't is wat anders," Bekende 't vrouwtje rond, „Ik ben aan 't water-vangen! „Hou asjeblief je mond!" (Nadruk verboden.) HAKATE. 385 386 Totaal 105 2 3 110 too 2 3 105 69 2 —1 70 53 2 55(1) 33 2 —1 34 21 2 23(1) 18 2 3 23 14 2 3 19 14 14(2) 4 2 6(1) Een oplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter hesparing van porti is de oplossings- teimijn op circa vief weken gesteld, zoodat oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen inzenden. Ladderwedstrijd F. C. Laas (8) B. Vis J. L. Braber (3) B. Wagner (1) C. A. v. Gelder A. Wagner P. Klein (2) D. Kareis (3) „X" J. P. Coppens (6) Oplossing Eindspel No. 500 1. Lf2. 2. Tf2 Ddlf. 3. Del Del. 4. Tfl Thl. a. Dfl mat. Eindspel No. 501 Wit: Kd2. Leo. pi.a2. b3. c4. Zwart: Kfö. Ld7. pi.a3. b4. cö. Zwart aan zet en wint. Oplossing 1. La4. 2. ba4 1:>3. 3. ab3: a2 enz. Op andere zetten van Wit neemt Zwart de pionen a2 en b3 Eindspel no. 502. Wit: Kh2. Ddl. Tal en f 1. Lf7. Pf3. pi.a2. b2. c3. (13 en f2. Zwart: Kh8. Dd6. Ta8 en g$. La7 en h3. pi.a6. b7. c7. eo. f6 en h7. Zwart geeft mat in 6 zetten. CORRESPONDENTIE J. L. Br. e.a. Na 389 is onoplosbaar na 1. Da5 Pd5. 2. Del Pfé. Het vluchtveld en is nu niet meer te dekken door Wit. Historisch verhaal over de gebeurtenissen van 18301S33 Door J. SNOEP Jr. (5 E.i ook wierp ze vroolijk lichtgesnvankei in de kleine lage kamer, waar Jan van Zomeren al weken lang ziek lag Geurt keek er.naar zonder dat hij er erg in had een vreemd, weemoedig .gevoel be lette hem met z'n makker te praten. „Geurtwaar dénk je nou toch aan?" Heftig' schrok de jongen op van die bijna gefluisterde vraag. ,,'t. Is niets, Jan heusch, 't is niets hoor" Meer kon Geurt niet zeggen Even flitste 't door zijn hoofd, dat hij Jan wat vertellen moest lan al 't vele moois, dat er vandaag in Dordt to zien was maar de woorden bléven hem In de keel steken. O, 't was zoo moeilijk hier stil te zitten bij 't bed, ter wijl Jan met z'n groote bruine oogen je maar aankeek „Hoe gaat 't op school? Die vraag bracht Geurt uitkomst. Hij be gon te vertellen en allengs week zijn schroom Kn de zieke Jan van Zomeren schaterlachte toon Geurt hem vertelde, (lat Piot van Dam, die altijd zoo'n grootcn mond had, verleden week bij 't slootje-springen kopie-onder was gegaan. „Net goed," lachte Jan, „want die Piet denkt, dat geen een tegen hem op kan". De beklemming was voorbij, en toer. Van Zomeren even in de kamer kwam, genoot liij or in, dat z'n jongen zooveel pret had. Plots hield Geurt midden in zijn praten op en ook Jan keek verbaasd naar 't raam. Wat was dat? 't Leek wel of 't in de verte onweerde. En steeds sterker weivi dat geluid nu was 't net of er opeens een rukwind over de stad kwam aangieren „Wat zou dat zijn, Geurt?" En met een ruk opspringend antwoordde Geurt: „Be Prins is op de Wollewevers- haven aangekomen." Nog een poosje bleven ze met elkaar pra ten maar Geuit was niet op z'n gemak vader en moeder zouden niet begrijpen waar hij bleef en ongerust worden. „Dag Jan," zei hij bij 't afscheid nemen. ,,'k Moet nou weg, maar 'k kom gauw weer eens kijken." „Echt waar?" vroeg de zieke knaap, en er was dankbaarheid en verlangen in z'n groote oogen. Toen holde Geurt de straat op. De menschen kwamen al terug van de Wollewevei'shaveij en hij had niets v..--i den Prins gezien. En tóch had hij er geen spijt van! Maar 't bleef heel den dag feest in Dordt, en Geurt Rijkers kreeg den Prins tóch te zien. De vorstelijke stoot maakte een rijtoer door de prachtig versierde straten. Vanzelf kregen Visohstraat en Bagijnhof ook een beurt. De menschen stonden in dichte rijen: mer, kon over de hoofden loopen en de heerlijke lentezon verhoogde de vreugde van dezen onvergetelijken feestdag. De Prins werd niet moede de duizenden te danken voor hun hartelijke ontvangst; niets scheen aan zijn aandacht te ontsnap pen, en toen de stoet de Breestraat naderde verzocht hij even halt te houden om (le keu rige eerepoort wat beter te kunnen bekijken. Dat was voor vader Rijkers de grootste belnoning voor al z'n moeite. Ze stonden allen hij elkaar: vader en moe der, Anton en Nel, Henk en Geurt, en groot- varter stond vooraan. De Prins dankte vriendelijk en minzaam; 't w-as hem aan te zien, dat hij voora] deze hulde, hem gebracht door eenvoudige bur gers. zeer op prijs stelde. Toen 't vorstelijk gerij wegreed riep groot vader met krachtige stem: „Leve de Prins van Oranje!" en allen riepen 't luide en geestdriftig mee. De zware stem van Kees Sanders, een vurigen Oranjeklant, klonk bovcr, allen uit. 't Bleef h»el den blijden dag feest fn Dordt, ook toen de Prins vertrokken was. En weer gingen vader en moeder Rijkers op stap en Nel, Henk en Geurt mochten mee. Grootvader bloef thuis; hij was te moe. Drie maal hart hij den Prins gezien dat was hem genoeg. Hoe feestelijk zag Dordt er uit, voora! (oen 't avond werd. Overal werden de lampions ontstaken, 't Prachtig versierde en verlichte Stadhuis was net een sprookje, de Wolleivevershaven en 't Steegoversloot geleken op lange lanen van een wonderlijk tooverland, waar de menschen alleen maar van feest en vreugde weten. Voetje voor voetje wandelden vader en moeder Rijkers door de straten en stegen dei feeststad; telkens weer stonden zij ver rast stil neen, zóó mooi was Dordt nog nooit geweest. I Door de Wijnstraat gingen zij naar de Merwedekade, want iedereen riep er over, dat daar 't mooiste van alles was te zien. De Grootlioofdspoort geleek wel een sluis deur, waardoor do menschenzee naar buiten golfde. Nel dacht heusch, dat ze in de poort zon worden platgedrukt: zóó groot en onstuimig was 't gedrang. Moeder Rijkers opperde 't plan terug te keeren, maar haar man en de jongens dachten er niet aan. Toen eindelijk de smalle doorgang door worsteld was, bleven ze verrukt staan. „Wat is dat mooi!" riep Nel opgetogen; ze was den doorgestanen angst gelijk ver geten. En haar broers stonden daar: met open mond en groote staaroogen. Gebeurde dit nu allemaal écht of was 't een wonderlijke, mooie droom? Daar, midden op de breede rivier, lag een groot jacht, waarvan de mast, 't touwwerk en de boorden kunstig en smaakvol waren verlicht. En de heldere, onbewogen water spiegel kaartste 't beeld terug. „Net of 't twee schepen zijn," zei Honk, en Nol vond 't waterbeeld bijna nog mooier dan 't echte schip. Langen tijd bleven ze er naar kijken. „Zóó iets zien we misschien nooit weer," zei vader Rijkers en daarom keek hij dezen avond niet op een half uurtje. Maar toen de toren der Groote Kerk tot in verren omtrek bekend maakte, dat 't al tien uur was, werd de terugtocht naar huis begonnen. Grootvader stond voor 't huis al op den uitkijk; tevreden rookte hij zijn steenen pijpje en was erg blij, dat zijn kleinkinde ren zóó genoten hadden. Oranje ou Dordt hoorden bij elkaar; ze waren één. Dat was sedert twee-en-een-halve eeuw altijd zoo geweest. En zoo was 't nóg. Dat was vandaag wel gebleken. DERDE HOOFDSTUK „Zulke schobbejakken 't Was een wanne Julidag geweest; in den laten middag was 't nog zwoel en druk kend. Langs den kant van 't smalle voetpad naar de ruïne van 't Huis Merwede lagen drie jongens. Ze hadden 't spelen en stoeien gestaakt en genoten op hun manier een wel verdiende rast. Henk Rijkers lag op z'n buik en tuurde naar 't weiland aan den overkant, waar een paar koeien droomerig voor zicli, uit ston den te staren. Geurt en Piot van Dam lagen op hun rug, de samengevouwen handen als 'n kussen onder 't hoofd. Menschen waren nergens te zien, en niets werd gehoord dan 't blaffen van een hond, ginds in 't dorp Papendrecht, aan de andere zijde der rivier. Tn een luiden geeuw gaf Henk aan zijn verveling lucht. Tegelijk sloeg liij met de hand naar een klein vlindertje, dat echtet door een snelle en sierlijke zwenking aan den aanval ontkwam en rustig zijn fladder- tocht vervolgde. Lusteloos brak de jongen een langen gras spriet af en stak dien tussehen de lippen. En weer nam hij speurend den naasten om trek op was er dan heelemanl niets, dat eenige afleiding kon geven? Maar niets bijzonders was er te zien, en Geurt en Piet schenen écht te slapen. Voorzichtig strekte Henk den rechterarm uit en raakte met den grasspriet even de bovenlip van Piet van Dam. Deze scheen heusch te meenen, dat een of ander beestje z'n gezicht tot wandelter rein gekozen had tot tweemaal toe maak te zijn hand een nijdige, vegende beweging. Maar toen de kriebeling zich voor den derden keer herhaalde, begreep Piet toch waar hij de oorzaak had te zoeken en met een wilden schreeuw: „Wat 'n mispunt ben jij toch!" vloog hij overeind. Daarmede was de rust voorgoed verbro ken en met loome bewegingen stonden de jongens op. „Hoe denken jullie 'r over?" vroeg Henk. „Moeten we hier nog langer blijven?" Er volgde geen antwoord. Geurt en Piet wisten evenmin wat ze moesten uitvoeren zonder ai te veel last van de wamite te hebben. Plots sprong Honk op, en terwijl hij van louter genoegen drie sprangen maakte riep hij: „Wil ik 's zeggen .wat we gaan doen? We gaan zwemmen!" „Goed zoo!" stemde Piet dadelijk in. maar Geurt zei geen woord en scheen met 't voor stel weinig ingenomen. „Durf ie weer niet. ventje?" plaagde Honlc z'n broer: „hen je soms bang, dat 't water nat zaï zijn?" „Bang?"stoof Geurt op. Als 't er op aan kwam, wilde hij bij z'n broer niet achter blijven. „Bang waarvoor?" „Kom mee dan!" zei Barend en 't, drie tal begaf zieh op pad. „Waar gaan we? vroeg Piet belangstel lend, maar ook met een tikje onrast in zijn stem. (Wordt vervolgd;.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 6