De worsteling met de zee Om het eiland Flakkee MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 20 JANUARI 1934 CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN Ingezonden Stukken PREDIKBEURTEN Burgerlijke Stand. Verkoopingen Marktberichten* DE SUIKERBIETENTEELT DIRKSLAND handelsbericht Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 2000 H.L. aardappelen, 3600 balen Uien en 4000 balen peen. j lijst van eigenaars en houders van paarden Bij publicatie is bekend gemaakt, dat gedurende de maand Februari voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt Ingevolge art. 17 van het Inkwartieringsbesluit, dienstplicht Voor den dienstplicht der lichting 1935 zijn alhier 28 personen Ingeschreven. distributie vleesch hjet voor werkloozen en armlastigen beschikbaar gestelde rundvleesch in blik is op bon no. 7 tot en met a.s .Dinsdag verkrijgbaar bij slager C. Zoon aan de Zomerstraat. zanguitvoering De gemengde zangvereeniging ..Excelsior" zal op Woensdag 24 Jan. a.s. In de zaal Odeon haar jaar- lijksche uitvoering geven. HERKINGEN steunregeling goedgekeurd Door den Minister van Sociale Zakeu is de steun regeling voor werklooze veldarbeiders goedgekeurd. Vorige week had de eerste steunuitkeering plaats. handelsbericht Voor de uien besteedt men op 't oogenblik f 1.50 per H.L. De handel in dit artikel is de laatste da gen vlug. collecte De tijdens den j.l. Woensdag gehouden spreek beurt van Ds. Kleijne gehouden extra collecte iü de Ned. Herv. Kerk ten bate van de kas der Jonge- lingsvereen. „Timotheus" alhier, heeft opgebracht de som van f 12. s. b. Z. Hedenavond om 7 uur hoopt het bestuur der Vereen. S.B.Z. vergadering te houden. MELISSANT filmavond b.v.l. In de maand Februari zal vanwege de B.V.L. een filmavond gehouden worden. Datum en plaats Sullen nader bekend gemaakt worden. huisslachtingen In deze maand zijn in district 53 in totaal ruim 1300 vrije huisslachtingen aangevraagd. Inwoners van Melissant en omstreken kunnen zich hiervoor vervoegen bij A. Troost te Melissant. Zij die in 1934 nog varkens willen mesten doen goed zich zoo spoedig mogelijk als lid in te laten schrijven bij de Gewestelijke- Centrale. Binnen enkele dagen zal in deze gemeente een telling worden gehouden bij veehouders vanwege de Rundveecentralc. 1 procesverbaal Tegen een tweetal arbeiders is proces-verbaal opgemaakt wegens te veel bijverdienste tijdens de uitkeering uit de werkloozenkassen van de Chris telijke en de Moderne Arbeidersbond. loop der bevolking 1933 Bevolking 31 Dec. 1932: 962 m. 892 vr., totaal 1854. In '33: Geb. 20 m.. 17 vr., totaal 37. Ingek. 1 9m.. 25 vr., totaal 44, bij 39 m.. 42 vr.. totaal 81. Totaal 1001 m.. 934 vr.. totaal 1935. Sterften 6 ra.. 3 vr., totaal 9S Vertrek 40 m.. 44 vr., totaal 84. Af 46 m.. 47 vr., totaal 93. Bevolking op 31 Dec. 1933; 955 m.,-877 vr.j- totaal 4&42v- - BBNTEKAARTEN EN BOEKJES Wij bronpren t* lierïühering, dat de rente- li aarten en -boekjes van de arbeiders, die in Melissant wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raacl v. Arbeid te Brielle vóór 25 Januari 1934. OUDDORP GEITENFOKVEREENIGING A.s. Zaterdagavond, aanvang 6.30 uur, zal er in 't Hotel Spee een vergadering plaats liebbei! van de Geitenfokvereeniging cn zal onderstaande agenda behandeld worden: 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag Secre taris. 3. Rekening en verantwoording pen ningmeester. 4. Rapport Commissie, 5. Ver kiezing bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de lieeren P. Bosland en ki. Mierop. 6. Benoeming ai'gev. naar Rotter dam. 7. Opgaaf geiten voor melk-controle voor 1034. 8. Bespreking keuring Oostdijk. tl. Rondvraag en Sluiting. WIJZIGING CRISIS VARKENSBESLUIT Naar men verneemt is in het Crisis-Var kensbesluit een wijziging gebracht. De acte voor vrijstelling (huisslachting) behoeft voortaan niet meer naar Don Haag gezon den te worden, er kan nu tegen overleg ging der acte voor vrijstelling op gem.-secre- tarie het slachtbewijs daar worden opgege ven cn zal geldig zijn op een daar op te geven datum, cn ook voor den tijd van het slachten. RADIO-AANGIFTE Dcgfnen, die een radio bezitten of er een aanschaffen, wordt aangeraden om daarvan aangifte op het postkantoor te doen. UIEN-VERVOER De vorige weck zijn naar wij vernemen ruim 70.000 baten uiten van dit eiland ver voerd. VLEESCHKEURIN GSWET Door Ged. Stalen is goedgekeurd do ge meenschappelijke regeling tusschen verschil lende gemeenten hier op Flakkee, waartoe ook deze gemeente behoort inzake de instel ling van een vleescnkturingswot. MANNENZARIGVEREENIGING De vorige wiek 'werd hier de jaarvergade ring gehouden van de Mannenzangvei'eeni- ging onder leiding van den directeur den heer S. Bezuyen en werden de aftredende bestuursleden, de heeren KI. Hierop cn Abr. Bosiand herkozen. muziekuitvoering A.s. Zaterdagavond hoopt de muziekvereeniging van Stellendam een uitvoering te geven in de oude school. mond- en klauwzeer Bij den landbouwer Jb. Meijer is onder zijn vee mond- en klauwzeer uitgebroken. arbeidsbemiddeling Donderdag stonden bij de Arbeidsbemiddeling 137 ■werkloozen ingeschreven. handelsbericht Donderdag was op de beurs geen handel onder de uien. Vermoedelijk doordat de vorige week 2ooveel is vervoerd. niet uitgevaren Wegens het ongunstige weer zijn de zee- en gar- nalenvisschers niet uitgevaren deze week. uitvoering zangvereen. Binnenkort hoopt de zangvereeniging bet Man nenkoor, onder leiding van S. Be'zuijen, een ui'tvóé- ring te geven ten bate van de S.B.Z. EEN HEILIGE ROEPING Donderdagavond werd in het gebouw Re- hohoth te Middelharnis door Ds. Drenth van Rotterdam gesproken over de Chr. verzor ging van krankzinnigen. Ds. Drenth begon zijn toespraak met d vraag te stellen: als er toch één terrein is waarop samenwerking van alle kerkelijke gezindten mogelijk is dan is het op het ter rein van den arbeid van de barmhartigheid t. o. van de krankzinnigen. Spr. handelde over de volgende vragen: le. waar spreekt Gods Woord over krank zinnigheid; 2e. welke eisch stelt Gods Woord t. o. van de krankzinnigheid en 3e. of de arbeid der christelijke verzorging van krankzinnigen op rijken zegen mag bogen. Spr. wees op de krankzinnigheid van Saul, die Davids muziok gaarne beluisterde. Spr. wees erop, dat hij in zijn praktijk ook gemerkt had dat krankzinnigen graag naar zang en muziek luisteren. Eens was er een zaal met een paar honderd krankzinnigen die urenlang ademloos stil naar 'li muziek uitvoering zaten te luisteren. Spr. wees ver der op David, die krankzinnigheid simuleer de, en het grazen van Nebukadnezar. In het Nieuwe Testament wordt gespro ken over bezetenen. Zij hudden eenvoudig te spreken wat satan hen ingaf. Overal tra den zij den Heere Jezus in den weg. Wat Satan in dien tijd vermosfit om enkele per sonen tot zijn willooze werktuigen te ma ken, mag hij thans niet meer. Zijn kracht is gebroken en het is sprekers overtuiging, dat bezetenenhoid er niet meer is. Wel kunnen krankzinnigen vloeken, dat komt voor. Zij hebben het verweermiddel niet meer, de harmonie tusschen verstand eil wil is verbroken, daarom zijn ze een open stad gelijk voor de aanvallen r an den vorst der duisternis. Wel zijn er gevallen, die lijken op bezetenheid, maar tocli is dit niet meer zoo. Krankzinnigen zijn dc ellendigsten onder de ellendigen van de aarde. Wat komt dit woord krankzinnigheid gemakkelijk over do lippen, maar go moet ze voor u zien, jonge mannen eh vrouwen in de kracht van hun leven, wjer leven verbroken is. Spr. gaf eenige treffende voorbeelden van de schrilheid van de ellende der krankzin nigheid. God vraagt van ons, dat we met een hart, brandende van liefde, deze ellendigen zullen steunen. Met onze gaven moeten wij (iit werk liel- pon in stand houden. Wij moeten den nood dezer ellendigen voor den troon der genade brengen, om het van den Vader der barm hartigheid te vragen, dat Ilij zich over hen ontferme. Over dien bijzonderen zegen door het Woord van God aan krankzinnigen ver spreid, spreekt Ds. Drenth in de derde plaats. Tijdens het zingen van een psalmvers werd een collecto gehouden. Als wij vragen naar den zegen van ons werk, dan beginnen wij over 't algemeen te vragen: de tastbare resultaten. Mag de christelijke verzorging van krank zinnigen op een grooter aantal genezingen van krankzinnigen bogen dan de neutrale? Een inspecteur van bet krankzinnigen wezen verklaarde spr., en deze inspecteur was iemand die mot allo godsdienst afgere kend had, dat de oorzaak van het grooter aantal genezingen gezien moet worden in don godsdienst. Spr. was bijzonder ver heugd met dit getuigenis en hij kan hot na dertig jarenlange ervaring volmondig na zeggen. Gods Woord cn de verkondiging van het Evangelie is van grooten invloed ge weest. Ook hiervan gaf spr. prachtige voor beelden. Vooral het gebed maakt een gewei- digo invloed op de patiënten. Het is bijna nooit gebeurd in al die dertig jaren, dat spr. niet rustig met de patiënten heeft kun nen bidden. Sjr. eindigde met te zeggen: gij hebt een schuld der liefde tegenover deze ongelukki- gen. Vervult haar door dezen arbeid te steu nen. Vervult een heilige roeping door den nood van deze kranken voor do voeten van onzen barmhartige!! Vader in den hemel neer tc leggen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in Uw blad, naar aanleiding van het verslag van het Kanton gerecht te Sommelsdijk, opgenomen in Uw nummer van 12 Jan. j.l. De verslaggever heeft in mijn zaak gemeld dat de Ambtenaar gezegd heeft: „Verdachte staat als een knoeier bekend". De Ambtenaar heeft echter alleen in het algemeen opgemerkt dat er wel eens geknoeid wordt. Dit is een groot verschil en geeft een geheel anderen kijk op de zaak, dan de verslaggever er van gemaakt heeft. Ik vertrouw dat dit dan ook gerectificeerd zal worden. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachend, J. C. MEIJER. Naschrift Redactie. De zaak is aange houden cn komt dus nog in behandeling. Wi) ne men in het belang van den heer M. gaarne aan, dat de Ambtenaar van het O. M. zich niet in de door onzen verslaggever vermelde bewoordingen heeft geuit, vooralsnog zijn we daarvan echter niet overtuigd. antwoord aan den heer de vries Mijnheer de Redacteur. Het is mijn gewoonte niet. plaatsruimte tc vra gen wanneer het aanvallen op mijn persoon betreft. Er zijn heele volksdeelen, die mij niet kunnen beleedigen en daartoe behoort ook de heer dc Vries. Waar ik echter het middel schijnt te zijn om een aanval op het fascisme te doen, wil ik hem voor deze keer gaarne even antwoorden. Het is een verblijdend feit, dat twee der Flakkee- sche bladen het „vuile" gedeelte der tekst weglie ten; waarom het derde blad dit „vuil" wel plaatste, zal ik niet onderzoeken: het is een kwestie van moraal. De heer De Vries schijnt spijt te hebben, dat hij zijn werk in en buiten de scnoo-1 aih'er niet kan voortzetten. Mij spijt dat niet en zoo denkt heel Flakkee. Het is voor de jeugd voora! een geluk, dat deze roode agitator zijn werk in en buiten dc school niet kan voortzetten. Het vergift, in en buiten de school stelselmatig en systematisch toegediend, is een ramp voor de volksziel. Het ik dan ook jammer, dat tegelijk met het opkomen van het fascisme hier een specialist moest worden geraadpleegd. „Om gezondheids redenen"! Men kent dat! Wat op dc vergaderingen van de Algemeene Ne- derlandsche Fascistenbond betreffende de heer De Vries is medegedeeld, is juist en steunt op of- ficieele gegevens. Het is begrijpelijk, dat daarover in het rOóde kamp een stormpje heeft gewaaid vóór een stórm ontbreekt de kracht en dat de heer De Vries' zijp in de £teek gelaten roode- harf-fabrikaten meent in de luren te moeten leg- j^den door een stukje in de krant. Om dat te kunnen VOOR ZONDAG 14 JANUARI NED. HERV. KERK Soromolsdijik: Vin. Leeediiensit; 's av. Ds vain Aecih Middelharnis: Vm. en 's av. Ds van Willi gen, van Rijssen Oóltgenspfaat: 9y2 u. Leeskerk. 6 u. Os Kleyne Oude Tonge: 9% u. Ds Verkerk. 6 u. Lees- diienst Nieuwe Tonge: 9% u. Leesdienst. 6 u. Ds Verkerk- van Oude Tonge Herki-ngen: 9y2 u. en 6 u. de heer Overwoei Ouddorp: Vm. Leesdenst; nam. Ds Wolteis Stad aan 't Haringvliet: 0y2 u. en 6 u. Ds PoHiuijs Dirkeland: 9'/2 u- Ds Woöklerink, v. Ouder kerk a. d. IJssel. 0 u. de heer Baart Melissant: 0'/2 u. Ds Bouw GEREF. KERK Miiiddellilnamis: Vm. en 's av. Ds Zeitetra Ooli-geneplant: 'Jt/2 u. cn 6 u. Ds Reendcrs. II. Avondmaal Ouddoirp: Vm. en nam. Ds d" Graaf 1' Sta-d aan 't. Haringvliet: 9y2 u. cn 5y2 u. Ds de Graait' CHR. GEREF. KERK Middeiltorais: Vm. on nana. Leeediienst GEREF. GEMEENTE Middelharnis: Vm. en 's av. Leésdienst Herkiiingen: 9 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Ouddorp: Vm. cn nam. Leesdienst Dirksland: 9y2 u. en 6 u. Ds do Blous OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 tf. en 2 u. Leesdienst Herkingen: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp: Geen dienst Waar niet ingevuld geen opgave ontvangen moet hij beginnen met het onderwerp waarover hij schrijft goed te beheerschen. geen verkeerde woor den gebruiken, enz. dat mag op een volksvergadering van onwetenden er grif ingaan, anderen slikken dat niet. Jongelui vergiftigen is geen kunst, wij hebben daar meer van gezien. En toen de bom viel zaten de „partijgenootcn" veilig. De tijd is, hoop ik. niét ver meer. dat het niet meer voorkomt, dat de bom verkeerd valt, of, dat onder de valbijl het verkeerde hoofd rolt. Mijnheer de Redacteur, ik draag den heer De Vries geen kwaad hart toe; ik kan me voorstellen, dat het moeilijk is om )e uit een dergelijke situatie te redden. Ik heb echter toch gemeend, dc autoritei ten van den heer Dc Vries eens te moeten vragen, of hij, als ambtenaar, zich niet behoort tc onthou den van iedere politieke agitatie. Hoogachtend, B. BOEZEMAN. sommelsdijk. Geboren: Comelis, z. v. Cornells van Dnel en Adriaantje Hoogzand. nieuwe tonge. Getrouwd: A. Koolsbch gen tc Middelharnis en C. Picterse. alhier. middelharnis. Geboren Adrianus. z. v. Joost Vroegindeweij en Cornelia Vroegindewelj: Hubertina Adriaantje, d. v. Jan Vrocgwindeweij en Lina Lankhaar: Corstiaan, z. v. Hendrik v. Wezel en Johanna en E. Knaps; Nicolaas Hendrik, z. v. Klaas Groen cn Johanna Aupperlec; Pietcrnella Maatje, d. v. Marinus Holster en Geertje Redert; Geertruida, d. v. Laurens Comelis Nieuwkoop en Leuntje Reljtenbagh. Getrouwd: Johannis Joseph Campfcns. 30 jaar- en Maria Johanna van den Boom, 26 jaar. Donderdag IS Januari 1934, veiling in Cal'é Osseweyor te Nieuwe Tonge, en op Don derdag 24 Januari afslag in Café Schippet aldaar, beide dagen des namid 3 uur, van: Een huis, schuur en erf aan den Ring fe Nieuwe Tonge: in 3 perceelen, en 4.41.60 H.A bouwland in Xoordland te Oude Tonge; in 5 perceelen. Bij den afslag afzonderlijk en in combinatie, ten verzoeke van do Erven Mej. M. I.ukaart. Notaris VAN 1SPELEN Woensdag 17 Januari veiling in Café Kcy- zer te Den Bommel; afslag op Woensdag 24 Jan. in café van der Plaat, beide te drie uur, van: 1. Een huis. schuur, tuin en erf, aan den Straatdijk te Den Bommel, bewoond door cn in huur bij M. van der M. van der Sluys en M A van der Sluys; 2. Een schuur aan den Straatdijk. te tien Bommel, ged. in huur bij Fl. Fluit, ten ver zoeke van den hoer L. Raap te Middelharnis. Notaris VAN ISPELEN Op Woensdag 24 Januari 1934 's avonds 7 uur, te Dirksland, in de zaal Odeon veiling en op Woensdag 31 Januari 1934 's avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge van J. Ver meulen, afslag van: Een huis geschikt voor Winkelhuis, bestaande uit 3 woningen met erf en grond te Dirksland, hoek Ring-Gast- huissteeg, kad. Sectie B. nos. 176 en 2144, tesamen groot 2 Aren 47 centiaren, waar van een woning in eigen gebruik een woning verhuurd voor 1.15 per week en een wo ning verhuurd voor 1.50 per week. In 2 perceelen cn in combinatie. Ten verzoeke van den heer J. van Broekhoven te Dirks land. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag, 7 Februari 1934 hij Inzet. Op Woensdag, 11 Februari 1934 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk, het Huis met Sri aan dc Sint Joris Doelstraat te Sommelsdijk, Kad. Sectie B nr. 375, groot 67 centiaren. Bewoond door Jacob Kievit Czn. Notaris VAN BUUREN. Vrijdag 26 Januari, 's middags half twee te Ouddorp op de Broekmanstep, om con tant geld, afbraak van een schuur, t.cn ver zoek van den heer A. T. Fiege. Notaris VAN DEN BERG. KERKNIEUWS NED. I-IERV. KERK. Drietal: Te Rotterdam (vac.-Dr. S. F. •J. H. Berkelbach van der Sprenkel), Dr. K. H. Miskette te Haarlem, P. Visser te Warns- veld, J. G. Franck te De Bilt. Bedankt: Voor VVarfhuizen (Gr.), Y. B. Kalma te Beetsterzwaag. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Een-Veenhuizen, cand. M. J. van Dijken te Groningen en P. van Til te Enumatil. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen; Te Moercapelle- B. van Neer bos te Vlaardingen. Uit het grijs verleden Wanneer wij zoo hier en daar ons oor te luisteren leggen dan valt het ons op hoezeer de bewoners van het eiland Goeree en Over- flakke.e gehecht zijn aan hun geboortegrond. Op dit plekje grond hebben onze voorvade ren geworsteld met de zee dit eiland, met récht „ontworsteld aan de baren", is voor ons een kostbaar bezit, juist omdat er om ge vochten is met man en macht. Bij den aanvang van onze gewone juar- telling, stortten de rivieren: de Rijn, de Waal, de Maas en de Schelde hun water uit in een ruime baai, Helium geheeten, (Van het woord Helium komt de naam Hel voet). In deze ruime baai, tusschen het eilnnd der Batavieren en de grenzen van het oude Gallië, lagen de tegenwoordige Zeeuwsche eilanden; doch het eiland Goedereede en Overflakkoe, liet land van Voorne en Put ten, de Beyorianden, de polders van Rhoon en Poortugaal, en het eiland Rozenburg wer den geliedl door liet water, vooral van do Maas, bedekt. Door gedurige aanslibbing der verspreide schorren, ontstonden er allengs meer ver heven plaatsen in den mond van de groote rivieren, die door voortdurende aanslibbing steeds grooter werden. Niet vóór de tweede of derde eeuw vóór Christus schijnt zich het eiland Goedereede aan de uiterste monding te hebben verheven; en tot uan het begin der vijftiende eeuw, bestond liet eiland Ovorflakkee, met uitzondering van het oude land van Óirksland, uit gorren, schorren e.n slikken. De eerste bewoners zijn waarschijnlijk visschers geweest. Hoe deze menschen leef den en met welke ontzettende moeilijkheden zij te kampen hadden, wordt beschreven door den Romeinsehen schrijver Plinius, zoo als wij iu -een \an de oude geschiedenis boeken lazen: „Daar onthoudt zich liet ellendige - >!k op eonigo hooge heuvels of verhevenheden, die van mcnschenhandcn gemaakt zijn, juist zoo hoog, om boven de hoogst vloeden uit t9 Steken. Hier hebben zij hun hutten ge bouwd: gelijk zijnde aan diegenen die te scheep varen, wanneer hot water al liet om liggende overstroomt, en wederom aan die genen gelijk, die schipbreuk hebben gelo den, wanneer het vvaler geweken is". Ook in Zeeland en Friesland zijn thans nog sporen van zulke vliedbergen te vinden. In de omgeving van Ouddorp vindt men ook nog eeri hoogte, waarop het kasteel heelt gestaan van den Heer van Voorne, dat Sprccuwenstein genoemd werd. Eeuwenlang hebben onze voorouders mot de golven "C- worsteld. Eerst werden dc hoogste en daar na do laagsto gronden met dijken omtuint, tot bescherming van hun huisgezinnen en hun vee. De geschiedschrijvers zijn liet echter niet heelemaal eens over de juistheid van het bovenstaande. Dn één zegt, dat het reeds lang vóór de geboorte van Christus bewoond is geweest, maar onbewoond is geworden door den grooten Cimbrischen v loed. Wie daarna dc bewoners waren? Alkèmaclc Ih zijn beschrijving van "Den Briel haalt uit Tacitus het volgende aan: ..De Batavieren, toen zij over den Rijnstroom woonden waren een gedeelte der Katten, uil Hessen genaamd; door inlatidsche be roerten uit hun land verdreven, hebben zij ingenomen de uiterste doelen, of landen aan de Gallische kant, ledig van inwoners, alsook bet eiland tusschen ver scheidene Gorzingen gelegen, welke van voren aangespoeld wordt door de Noordzee, maar aan de rug en aan de zij den, omloopen wordt van den Rijn". Van Leeuwen bepaalt het jaar van de overkomst der nieuwe bewoners op 60 jaar na Chr. Zou men hier op Flakkee Wodan en Thor, de goden van de oude Batavieren aangeboden hebben? Van die oudste tijden is als overal weinig bekend. De eerste bedijking van liet eiland Goede- repde, het oudste der beiden, vroeger ge scheiden, eilanden is begonnen met het oude land van Diepenhorst gelegen onder Ouddorp. lloe oud deze polder precies is, ka.i men niet moer nagaan, in het jaar 1170 vindt men reeds aangeteckend, dat deze polder geïnnundeerd is. Deze pol der inoet echter veel ouder zijn als men na gaat in welken tijd de jongere polders be dijkt zijn. De tijd der bedijking van den ouden Oostdijk is eveneens onbekend; docli men leest in de beschrijving van Goederoedc van II. van Dam, dat do stad Goedereede, welke op den buitendijk van dezen polder ge bouwd is, reeds bekend was ten tijde van Graaf Herman van Vcringe, anders genaamd Contractus, die in hel jaar 1005 leefde. Langzamerhand worden steeds moei pol ders bedijkt, zoo o.a. „Do Plas', op last van Keizer Karei in 1553. De „Rooklaas-plaat" werd in 1C21 bedijkt. Zij dankt haar naain omdat ze aangeslibd is tot een plaat, die een schipper uit Am sterdam, Dc Rooklaas genaamd, ontdekt had. Deze Roode Klaas was een kaperkapitein, die kaperbrieven had ontvangen van Chris- liaan Koning van Denemarken. Hij had zijn woonplaats te Lier in Brabant in het jaar 1526. Deze kaperkapitein was van Amster dam afkomstig en liep dikwijls te Goede- reede binnen. Aldaar ontdekte hij een plaat die naderhand van tijd tot tijd is aange wassen, zoodat zij ten laatste is bedijkt en don naam verkreeg van Hooklaasplaat. De kapitein Rooklaas werd door de Iluih- burgers op zee gevangen genomen, en in Hamburg als zoeroover ter dood veroor deeld. De stuif-polder, oen klein poldcrtje ten Noorden van de Itooklaasplaat, werd in 18(13 bedijkt. Ook de geschiedenis van den aanwas en de opkomst van het eiland Overflakkee is zeer interressant. Het eiland Zuidvoorn of Overflakkee, tot het jaar 1780, van liet eiland Westvoorn of Goedereede afgescheiden door den zoogc naamden Hals en de Schorre-zee, heeft voor en in 't begin van de veertiende eeuw, uit niets anders bestaan dan uit 11 gorzen, schorren en slikken, en uit het ingevloeide Otideland van Dirksland. De bekende toren bij de Ned. Jlcrv. Kerlt van Coedereede. Deze toren werd gebouwd in U66—15H. Hieruit zijn in de veertiende eeuw vijf van elkander geheel afgescheiden, eilanden ontstaan, die door aanslikking tenslotte liet eiland Overflakkee vormden. Vele lezers zal het ook belang inboezemen te weten de oorsprong van den naam Goeree en Overflakkee. Het Zuidvvestelijko eiland Goedereede werd genoemd naar de stad Goedereede. Het tweede eiland ontving den naam Overflakkee uit de oude verdeeling van liet land van Voorne en Putten. Het eiland Voorne werd verdeeld in Oost voorn, Westvoorn en Zuidvoorn. W estvoorn was ook genaamd het land van Goederoedc Tusschen Oostvoorn en Zuidvoorn lag in liet Haringvliet een zandplaat, de tegen woordige Oostplaalpolder en Westplaat- polder, die genoemd werd de piaat Flakkee. Sprak men vroeger iu Oostvoorn over liet land liggende over de plaat Flakkee, dan bedoelde men ons eiland. Men sprak dan van het land over de plaat Flakkee, over (do plaat) Flakkee Overflakkee. Zoo is men gekomen aan den naam Goeree en Ovorflakkee. Een volgend maal willen wij handelen over de 5 eilanden waaruit Overflakkee is gevormd,. De bronnen, welke wij voor deze artikelenserie gebruiken, zijn het boek van den lieer B. Boers, predikant te Middel harnis uit liet midden van de vorige eeuw en liet boek van de heeren J. v. d. W aal en F. O. Ven oorn. CENTR. VEILING TE MIDDELHARNIS. Vailingbericht van Donderdag 18 Jan. 1931 Kipeieren IS52 K.G., f 2.601 3.05 per 100 stuks. Idem 57—59 K.G., f 3.20f 3.55 per 100 stuks. Idem bruin 58 K.G., 3.50f 3.60 per 100 stuks. faillissementen J.' J. J. Heintjes, timmerman. Achthuizen, gem. Ooltgensplaat. R.c.: Mr. A. Dirkzwager. Cur. Mr. W. J. C. A, Nijgh, Hellevoetsluis. CENTRALE VEILING VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Veiling van Dinsdag 16 Januari 1934 Courtpendu f 4.10—7.40 per 100 Kilo. Campagncrs f 1,708,40 per 100 Kiio. Kieiperen f 5.7011.50 per 100 Kilo. Gfeser Wildemans f 10,50—13,40 per 100 Kiio, Ppnsperen f 9,50 per 100 Kilo. Goudrcine.ten f 20 per 100 Kiio. Armgaarden f 11,30 per 100 Kilo. Eieren 1.3.30 per 100 stuks. Boter f 1,42—1.50 per 100 Kilo. ZIJN VROUW KLEEDDE HEM AAN. Hulpbehoevend door schouderrheumatiek Nu weer geheel in orde Wanneer de Rheumatiek U eenmaal haar greep heoft, zuilen pijnon en last U niet gespaard blijven. Leest eens, in welk den toestand deze man geraakte: Een jaar geleden had ik rheumatiek in mijn schouder. Het was zoo erg, dat mijn vrouw mij mijn sokken en. schoenen moest aantrekken en me in mijn jas moest helpen. Ik probeerde allerlei medicijnen zonder succes. Toen zag ik oen advertentie van Kruschen Salts en ik besloot dit eens te nemen; met het gevolg dat ik mijn rheuma tiek kwijt ben. Daarom beveel ik Kruschen Salts zoo graag aan, wanneer ik iemand ontmoet, die last van rheumatiek heeft". L. M. G. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvol doende werking der inwendige organen; een toestand waarvan dc leider zich zelden be wust is. Maar het wordt een ongemerkte op hooping van afvalproducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den algeheelcn gezond heidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het gehéele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot het behoud van een inwendige zuiver heid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiverheden welke, indien ze zich kunnen ophoopen, ongetwij feld het peil Uwer gezondheid zullen ver lagen. Dc „kleine, dagelij ksche dosig" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen U nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Ó.90 en 1.60 per flaron, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket o» de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam voor komt. (Adv.) GROOTE CRSIISVERGADERING TE GOES De crisiscommissie uit de Zeeuwsche land bouworganisaties heeft Dinsdagmiddag de Zeeuw sche landbouwers in vergadering te Goes bijeen geroepen om te spreken over de dreigende gevaren voor de suikerbietenteelt.' Openingsrede De voorzitter de heer Mr. P. D 1 e 1 eman, ver welkomde in het Lijzonder de Commissaris der Ko ningin en het bijna voltallige college van Gcdep. Staten. Burgemeesters, V ethouders, en Gemeente raadsleden uit verschillende plaatsen, vertegenwoor digers van Kamer- van Koophandel, suikerindus trie en tal van organisaties. Dc uitgenoodigde Ka merleden hadden bericht van verhindering gezonden De bietencultuur en haar beteekenis voor het Zeeuwsche landbouwbedrijf. Eerste spreker was de heer C. P. Vogelaar te Krabbendijkc, die er op wees, dat de prijzen van dc producten thans zoo laag zijn. dat er bijna niets meer op het land geproduceerd kan wor den, dat zonder steun den producent ook maar een redelijk bestaan geeft. Er is nog geen enkele reden om den steun te verlagen. Daarom heeft het den landbouw zoo verontrust, dat er gerucht n loopen over inkrimping of ophef fing van den bietensteun. De bietenteelt is van zeer groote beteekenis voor het landbouwbedrijf, een ruggesteun voor den landbouwer. De biet kan men na elke vrucht verbouwen en hoe de weersge steldheid ook is, altijd is er een goede oogst. De opbrengst is gelijkmatig, de biet leent zich uitste kend voor wisselbouw ei de koppen en bladeren zijn geschikt voor veevoeder. De biet is onmisbaar voor den Zeeuwschen landbouwer. De opbrengsten van de biet vergoedden soms andere tegenvallers. De suikerbietenteelt is de voornaamste pijler waar op het ziekt bedrijf nog rust. De tweede spreker, de heer Mr. D. H. S t i g- ter, administrateur van de Ned. Vereen, van lo caal- en tramwegen, tc Amsterdam, sprak over „Bietencultuur cn tramwegondernemingen" Er loopen nu geruchten over belangrijke inkrim ping, zelfs over opheffing van de bietencultuur in Nederland. Een van dc factoren, die het vraagstuk van dc bietenbouwinkrimping of -opheffing bepa len is het vervoer, speciaal het railvervoer. Bij den bietenbouw in deze streek is een zeven tal intercommunale tramwegen betrokken. Tesamen met de spoorwegen vervoerden zij in 1933 onge veer 500.000 ton bieten op een totaal-productie van ongeveer 17.000.000 ton. In 1932 ontvingen deze 7 tramlijnen aan vrachtenopbrengst voor de bie ten f 343.215. en met het pulpvervoer erbij meer dan f 350.000. Bij opheffing van de tramwegen zouden ook groote kapitalen verloren gaan. In dc 7 boven bedoelde tramwegen is ongeveer 18 millioen vast gelegd, wat bij opheffing grootendeels verloren is. Ook zou een groot verlies aan werkgelegenheid ontstaan en de werkloosheid toenemen. Indien in Zeeuwsch-Vlaanderen de trams werden stilgelegd, zou 175 man vast personeel die thans ruim drie ton per jaar verdienen ten laste van de overheid komen. Hierna sprak de heer A. H. de M i 111 a n o te Waterlandkerkje over: De landbouw en dc bietencultuur Er zijn maar twee mogeli'kheden. zegt Spr.. voort te gaan met de steunmaatregelen of wel die stop te zétten mei het gevolg dat het bodemkapi taal wordt vernietigd eö de plattelandsbevolking tot pauperisme vervalt. Geen enkel cultuurgewa kan thans zonder steun worden geteeld. Ook de suikerbiet niet. De suikerbietenteelt heeft voor het platteland een periode van welvaart gebracht. In de jaren 1921 1930 was meer dan een vijfde van den grond in Zeeland met suikerbieten bezaaid. Vele arbeiders verdienen er een deef van hun loon aan. Van groot belang is ook dc werkverschaffing die hierbij in het geding is In het jaar 193! kostte een H A. wintergraan volgens gegevens der Z.L.M- aan totaal arbeidsloon met gebruik van stalmest en machinaal snijden maar zonder dor- schen en leveren f 100 en een H.A, suikerbieten f 140 a f 160. een verschil dus van t 50 per H.A. wat alleen \oor Zeeland f i.144.450 beteekent. Laten regeering en volksvertegenwoordiging zich deze cijfers voor oogen stellen voor zij besluiten tot beperking van den bietensteun. Bietencultuur en middenstand Dit onderwerp werd ingeleid door den heer N. f. H a r t e, secretaris van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de middenstand heelt belang bij den bie tensteun al zijn niet alle middenstanders daarvan doordrongen. Deze laatste hebben een tc engen gezichtskring. De bietenteelt geeft 4 millioen aan loon. dat in Zeeland voor het grootste deel wordt verdiend op een tijdstip dat er weinig ander werk is. Dit zegt toch wel iets voor de koopkracht. De heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, lid van Gedep. Staten van Zeeland, sprak over: Het bestaansrecht van de Nederlandsche suikerproductie Spr wees er op dat tijdens de werking van de Brusselsche conventie gebleken is, dat Nederland lolkomen in staat is zijn suikerproductie in stand te houden. Maar na die conventie is gekomen de buitensporige bescherming door sommige landen. 4et is geen strijd tusschen riet- en bietsuiker, maar tusschen de suikerproduceerende landen. Dc oorzaak van de ontwrichting is alleen de bescher ming. Spr. komt daarom krachtig op tegen dc aan vallen van de Javasuiker-producenten op onze Nederlandsche suikerindustrie. Verontwaardigd ie opr over de bewering dat de bietsuikerproductie ten doode is gedoemd. Onze verbouw van suiker bieten en onze suikerproductie kan den toets met eik ander land doorstaan. Wij staan aan de spits. Spr. stelt tegenover elkander de voor- en nadee- ien verbonden aan het staken van dc Nederland sche productie en het invoeren van Javasulker. Staken van de Nederlandsche suikerproductie de grootste economische dwaasheid zijn, die zich denken laat. Toespraak van den Commissaris der Koningin. Dc Commissaris der Koningin Jhr, Mr. J. W. Quarles van Ufford sprak hierna de ver gadering toe en sprak zijn blijdschap uit over de waardige wijze waarop hier was gesproken. Ook het Prov. Bestuur is overtuigd, dat de bietenteelt van zeer groote beteekenis is voor deze provin cie. Toen Spr. dan ook onlangs hoorde van dc dreigende gevaren, is Spr. ten spoedigste op audiëntie gegaan bij Minister Verschuur en heeft hem gevraagd geen beslissing te nemen voor Gedep. Staten in de gelegenheid waren geweest hun advies te dezer zake uit te brengen. Dc minis ter heeft toegezegd, aan dat advies ernstige aan dacht te zullen schenken. De heer Siemons, voorzitter van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, zegde de volle medewerking van de arbeidersorganisaties toe. maar vroeg van de landbouwers meer overleg bij de vaststelling van loonen, enz. De voorzitter ondersteunde dit laatste en las daarna een resolutie voor. die onder applaus werd ïantjenomen en vastgesteld.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3