ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN sufruo vmces BINNENLAND. Neerlands Vertrouwen ZATERDAG 20 JANUARI 1934 48E JAARGANG N<>. 4026 WAAROM IS DE MUSSERT BEWEGING VERBODEN? Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pei regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. DE CRISIS-POLITIEK DER S.D.A.P. Dat we in een geweldige wereld-crisis leven, waarvan 't einde nog niet te zien is dat staat nu wel voor iedereen vast, die niet moedwillig de oogen sluit. 't Heeft heel wat moeite gekost dat besef ook te doen doordringen tot de leiden de kringen der S.D.A.P. Tot voor kort deed men daar of er geen crisis bestond en of alles wat anderen er \an vertelden schrikkelijk overdreven was. 't Logisch gevolg van deze taction was natuurlijk, dat dc S.D.A.P. steeds meer bui ten alle invloedssfeer kwam te staan. Met menschen, die moedwillig de oogen sluiten voor 't dreigend gevaar, is 't moeilijk wer ken om te trachten dat gevaar te ontgaan. En nu gaan ook in de kringen der S. D. IA. P. de oogen open. In de Socialistische Gids schrijft niemand minder dan de heer \V. H. Vliegen: „Ik geloof, dat wij verkeerd zouden doen, als wij dit ernstige verschijnsel (het inkrim pen van den socialistischen invloed) uitslui tend gingen toeschrijven aan incidenten als dat van „De Zeven Provinciën", al heelt dat ongetwijfeld een rol gespeeld. Ik zie de hoofdoorzaak hierin, dat de cri- sispolitiek die door partij.en vakbewegin is gevoerd, door de massa niet is begrepen. Het Rotterdamsche Congres van 1931 en de anti-Welter-agitatie kwamen, wat hun con clusie betrof, toch eigenlijk hierop neer, doen alsof er geen crisis is. Maar wanneer dan daarna onweerstaanbare feiten dwin gen om toch vele ingrijpende dingen te doen die men zonder crisis zeker niet zou hebben gedaan, als de vakvereenigingen loonsver lagingen moeten aanvaarden, omdat ook zij overtuigd Zijn dat het bedrijf de oude loo- nen niet kan dragen, als gemeenteraads fracties bezuinigingen moeten goedkeuren, ook op arbeidswaarden, omdat inderdaad moet worden toegestemd, dat de kas het niet meer hebben kan, als de eigen verte genwoordigingen finantieele maatregelen slikken moeten, die lijnrecht ingaan tegen wat men wenscht, maar waartoe de nood dwingt, als dan niettegenstaande dat alles overal toch de tekorten groeien, ja, krijgt dan de man van de pcripherie niet den in druk, dat die lui die dat parool zoo luid ruchtig aanhieven, er toch ook niks van wisten, dat ze hem maar wat hebben wijs gemaakt?" 't Heeft moeite gekost de heeren zóóver te krijgen. En alleen door den nood gedrongen zijn ze eindelijk zoover gekomen. Maar beter laat dan nooit! De heer Duys heeft thans nadere vragen gesteld over de „instructies, in lijnrechten strijd met een door de regeering uitgevaar digd voorschrift", welke door de N.S.B. aan zijn leden zouden zijn gegeven. Die instruc ties zouden dan bedoelen, dat Mussertianen niet zelf na het regeeringsverbod ontslag nemen uit Burgerwacht of B.V.L., maar zich er uit zullen laten zetten. Zijn we wel ingelicht, dan is er met de Mussert-bewegïng nog wel iets meer aan de hand, dan boven bedoelde instructies der leiding. Het schijnt, dat de N.S.B., naar buitenlandsch model, bezig is zeer in het geheim zijn leden in z.g. „weerbaarheidsafdeelingen" te or- ganiseeren. Is dit zoo, dan wordt daarmee een particuliere organisa tie geschapen, die ontoelaatbaar is. Te dezer zake van het bestuur van den N.S.B. uitgegane circulaires zouden niet den minsten twijfel la ten omtrent bedoelde actie. Het komt ons dan ook niet onwaar schijnlijk voor, dat de Regeenng daarin aanleiding heeft gevonden om den N.S.B. te plaatsen op de lijst van voor ambtenaren verbo den vereenigingen. Nu hopen wij maar, dat er voldoende dui delijkheid in deze zaak komt Het Neder landsche voik heeft, naar onze meening,, recht op klare uiteenzetting. Zijn onze gege vens juist, dan is het voor duizenden niel moeilijk meer zonder voorbehoud het Regee- ringsbesluit te verdedigen. Is het in dezen vorm niet juist, ook dan is opheldering dringend gewenschr en mag met verlangen uitgezien worden naar wat dan wel de pre- ciese reden is. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM Generaal Duymaer van Twist spreekt Dinsdagavond werd in de Concertzaal van hotel Meijer vanwege de plaatsolijke com missie van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, al'deeling Middelharnis-Sommelsdijk, een propagandavergadering gehouden, waa 11> als sprekers optreden generaal Duymaei v. Twist, leider van de B.V.L. en kapitein Boulogne, secretaris van de Nationale Land storm commissie. De zaal was zeer druk bezocht en er heerschte een opgewekte steming, mede ver oorzaakt door het orgelspel van den heer Th. Boekhoven, die verscheiden nationale liederen speelde. De vergadering zong voor den aanvang staande het Wilhelmus. De voorzitter, de heer J. II. Dijkers, opende de bijeenkomst met het welkom toe te roepen bijzonder aan generaal Duymaer, majooi van Schelven, kapitein Boulogne, burge meester Den Hollander, voorzitter van de DUYMAER VAN TWIST Gewestelijke Landstormcommissie, en den heer Hogeweg, van Stad aan 't Haringvliet, secretaris van de Gewestelijke Landstorm- commissie. Spr. richtte vervolgens woorden van wel kom tot de gewone landstormers, die hij schetste als de pit, de kern van de organi satie, als de mannen, waarop ons volk straks vertrouw t, wanneer de ure des ge vaars mocht komen. Nadat spr. de groote verdiensten van den spreker-generaal had geschetst en gewezen had op het feit, dat 15 jaren geleden in de maand Januari het werk van den B.V.L. on der diens leiding begonnen was, verkreeg gineraal Duymaer van Twist, begroet met luid applaus, het woord. Spr. dankte allereerst voor de vriendelijke woorden tot majoor van Schelven, kapitein Boulogne en spr. gesproken. Hét is, aldus spr., een heel corvée om hier heen te komen. Een groot deel van den dag is daarmee gemoeid. Toch hebben wij, toen de vriendelijke uitnoodiging kwam, direct besloten hierheen te komen. Spr. is niet teleurgesteld door de opkomst en het verheugt spreker ii} het bijzonder zooveel jonge mannen, ongetwijfeld allen landstormers, aanwezig te zien, het mili taire deel heeft de overhand. Spr. stelt het op hijzonderen prijs dat zooveel vrouwen, moeders, echtgenooten, verloofden van land stormers hierheen gekomen zijn. Immers als de vrouw geen goedkeuring geeft om lid te worden van ons instituut, dan is het een verloren zaak. (Vroolijkheid). Als de vrouwen met ons zijn dan bloeit ons schoone instituut. Uit deze vergadering blijkt wel de liefde van het Nederlandsche volk voor ons schoone institituut Als men lid is van den Vrijwilligen Landstorm, dan moet men karakter hebben. Men komt hier niet om wat te ontvangen, maar men komt hier om zich te geven. In Januari 1919 kreeg ik de opdracht van de Regeering om de vorming van dit insti tuut tar hand te nemen. Deze organisatie is gegroeid tot een lichaam,-dat thans 80.009 leden telt. In die 15 jaren is dus heel wat gebeurd. In die jareij is menigmaal de gedachte opgeko men of het noodig is om dit instituut paraat te houden. In 1924, 1925 was de hemel helder, er dreigde geen gevaar. Is het nog noodig, zoo vroeg men hier en daar, dat dit instituut nog blijft. Waarom moeten al die geweste lijke en plaatselijke commissies nog present blijven? Daar gebeurde immers niets! Die zwarte bladzijde van het jaar 1918 zou zich niet weer herhalen en dat handjevol communis ten, wat deden die menschen toch voor kwaad. Zij die hun oogen den kost geven, weten thans wel, dat dit geen vmchtolooze arbeid is geweest. Wij leven in een moeilijken tijd en het aantal werkloozen is ontstellend groot. Overal zien wij de verwording toenemen. Juist die verwording is de tijd voor de revo lutionairen om daarvan gebruik makende, hun slag te slaan. Het is voor de revoln tionairen een kostelijke tijd. De. nood wordt steeds grooter, een prachtig moment om de hand aan den ploeg te s'aan en ons volk door demonstratie en agitatie op te ruien. Niet alleen van de linkerzijde, dp commu nisten en socialisten, maar ook van andere groepen dreigt dit gevaar, de nationaal socialisten en de fascisten. Er valt in onzen tijd een krachtige ople ving waar te nemen van de nationale ge darhte. Die herleving is sympathiek! Wanneer we samenkomen met eikandei als Nederlandsche volk en we herinneren ons het moment nog, waarop Hare Majes teit in het Stadion kwam te Amsterdam oi den dag van de opening der Staten-Goneraoi en we mogen dan met elkander aanheffen liet lied der vrijheid, het oude Wilhelmus, dan trilt daar een snaar in «'eleleven, dan voelen we iels van don nationalen trots en nationalen zin, die weldadig aan doet. Echtei het nationale mag niet worden in genomen door het nationalisme. Het nationale beschermt eigen volks bestaan en eigen cultuur, het nationalisme is aanbidder van de godheid van het nationale. Ons nationale leven roept om gezag en vrijheid. Gezag cn vrijheid zijn do groudpilaren van ons volksgetrouw en 't waren de levens idealen van Prins Willem, die voor die idealen heeft gestreden en zijn leven heeft geschonken. Geen gezag zonder vrijheid, dat leidt tot staatsabsol ut i sme. Geen vrijheid zonder gezag, zooals com munisten zich dit denken. Gezag zonuer vrijheid, waarbij liet gezag alleen op de troon wordt geplaatst, dat is de roep die van fascisten en nationaal socialisten uitgaat. Anarchie, bandeloos heid, staatsabsolutismo komen uit één wor tel, dat is: revolutie. De dictatuur in üuitsch and. Rusland en Italië is in wezen gelijk. De totaal-staat laat geen plaats aan de vrijheid, die bant de geestelijke vrijheid uit. Dc Kerk wordt van iiaar gezag beroofd. Tegenover die beide staat -de B.V.L. In haar gelederen is geen piaatg, nocli voor communisten of sociaal-democraten, ïio-ih voor fascisten. De B.V.L. wil een instituut zijn, dat onvoorwaardelijk gehoorzaamt aan het wettig gezag! De B.\ .L. wil een instituut zijn dat zich onvoorwaardelijk schaart achter de wettige regeering. Ons volk is dankbaar, dat in dezen tijd van grooten nood waarin hot re volutionair sentiment gevoed wordt, nog in Nederland 80 000 mannen gevonden worden, die gereedstaan om ons vorstenhuis en va- derland te beschermen als het noodig is. Zij willen in Gods kracht optreden tegen elke revolutionaire beweging. Onze vrijwil ligers weten wat er op het spel staat ais de revolutionairen de macht in handen krijgen. Dan komen de groote geestelijke goederen in gevaar, die ons volk zoo dierbaar zijn. Ons volk heeft ze lipf en stelt hoogen prijs op de vrijheid van de Kerk, de school en de jeugd organisatie en alles wat God ons heeft ge- scnonken. En daarom zoolang er B.V.L.-ci-s zijn zal niemand zijn handen uitsteken naar die geestelijke goederen! Geen defaitisme, geen lafaards, neen zij verkeeren niet in een stemming van liet mag niet en liet kan niet Zij grijpen aan daar waar het noodig is, om ons vorstenhuis tc beschermen. Ons voik. aldus richtte spr. zich tot de vergadering, is dankbaar, dat ge u beschik baar hlijlt stellen- Gij blijft u geven aan ons mooie instituut. Gij blijft u scharen rondom liet schoone vaandel van de monden van de Maas. De revolutionaire situatie is op het oogenhlik ernstiger dan in 1918. Daarom moet ons instituut paraat zijn en blijven» Er gaat een sterke preventieve kracht uit van haai. waardoor veel kwaad wordt te gengegaan. Groote mannen uit ons volk hebben ons verklaard, dat wanneer de B. V. L. er niet zou zijn, we reeds lang in de moeilijkheden zouden zijn geweest. Dat wij nier vanavond rustig samenko men, dat danken wij aan do mannen van de B.V.L De B.V.L. is het middel van de Regeering om de orde te handhaven. Dat is werk van u mannen van de B.V.L., want gij hebt tl gpgeven om dat gefa! van 80.000 vol te maken. God beware ons voor burgeroorlog. Hij were dat gevaar genadiglijk van ons. Doch als het onverhoopt mocht gebeuren dat gij opgeroepen werd tot bescherming van den Troon van Oranje, dan zullen onze fiere kloeke mannen ook van dit eiland Goeree en Overflakkee, als één man optrekken! Is het zoo niet? (Langdurige toejui chingen). Het verheugt spr., dat men in deze ver gadering zoo spontaan aangeeft, dat Neder land nog steeds op uw trouw cn uw aan hankelijkheid kan rekenen. Als het moet kunnen we op u rekenen. Dan zullen onze. landstormers, aldus be sloot spr., aangevuurd door onze landstorm- vrouwen. pal staan voor de rechten en vrij heden van den Nederlandschen Staat! (daverend applaus). De vergadering zong uit volle borst „Mijn Schild en de Betrouwen." Vervolgens sprak kapitein Boulogne, die allereerst mededeelde, dat overste van Hcogenhuizen verhinderd was naar Fla'kkee te komen en dat spr daarom in zijn plaats het woord zou voeren. Spr. ging in gedachten terug naar het jaar 1923, toen het 25-jarig Regeeringsjuhileum van H.M. de Koningin gevierd werd. Bij deze gelegenheid heeft do BV.L., aldus spr., zirh niet onbetuigd gelaten. Als blijk van hulde werden Haar door de B.V.L. vijf al bums aangeboden met de handteekeningen van 34000 vrijwilligers. Natuurlijk waren er nog meer landstormers, maar dozo konden toen niet bereikt worden. Ook uit Middel bands en Sommclsdijlk zullen er toen hand teekeningen gejdaatst zijn. Door een deputatie van hot officiers- en onder-oificierencorps en manschappen zijn deze albums toen aan gel joden Verschillende leden van de Tweede Kaïnei, ook de tegenwoordige, minister-pre sident. dr. H. Colijn, brachten in dien tijd een bezoek aan ons bureau. Dr. Colijn vrqeg aan ons: hoeveel staan er in? Item werd medegedocld door overate van Hoogenhuizen: 34.000. Toen antwoordde Colijn: 25.000 was genoeg! Wat bedoelde hij daarmee? Colijn is eigenlijk \an origine soldaat. In de At- jehsche binnenlanden heeft Colijn dag en nacht gevochten tegen den vijand. Generaal van Heutsz benoemde licni tot zijn adjudant en later werd hij Minister van Oorlog De reorganisatie van het leger in 19)2 is langs den miridclijken weg de oorzaak geweest, dat wij buiten den wereldoorlog zijn ge bleven. Deze staatsman en sold .at tevens zei dal 25.000 genoog zou zijn. Dit aantal welbewus te eensgezinde Nederlanders, ondre één commando gelijktijdig gehouden, geoafer.d in den wapenhandel, in regimenten onder gebracht, bewapend met de sterkste bewa pening die Nederland heeft, is in staat elk opkomend revolutiegevaar den kop in te drukken. Toch is de voorzitter en de landstormcom missie niet opgehouden. Integendeel de aan werving van nieuwe leven werd sinds 192.' krachtig tor iiand genomen en thans is onze sterkte 80.000 vrijwilligers. Dat is het juist! De groote bedoeling is niet om in gegeven oogenblikken mot een troepje communisten oj) den Coolsingel te Rotterdam of op het Kattenburg to Anister vlam in strijd te geraken. Dat is in den grond van do zaak niet de bedoeling. Neen daarom is de B.V.L. uitgebreid, op dat or zoodanige preventieve invloed van haar zal uitgaan dat de revolutionairen zich wel 10 a 20 maal zullen bedenken hun handen uit te slekeii naar do Krdftn of de rechten cn vrijheden van hot Nüdcrlandsohc volk. Daarom is het goed gezien van de gewes telijke commissie om de vrijwilligers hijeen te roepen. Daarom heeft ook de generaal een halve dag van zijn drukke werkzaamheden vrij gemaakt en zijn we hierheen gekomen. Als Wijnkoop cn Lou de Visser deze ver gadermtr kon zien, één van liefde voor ons Voi stortbuis, één van vasten wil om wat er ook gebeuren zal, handelend op te treden, ze /ouden inzien dat het in Nederland een verloren zaak voor hen is. Dan zouden ze tot de vaste overtuiging komen dat ai hun revolutionair gestook toch eigenlijk volslagen onmogelijk tot eenig resultaat zal leiden Spr eindigde met de beste wenschen uit to spreken voor de Flakkeescho B. V. L. (Applaus) Nadat enkele nationale liederen gezongen waren verlieten de generaal en zijn st«f de vergadermg om met de boot vin 8 uur paar Rotterdam te vertrekken. Ze werden bij hun vertrek langdurig toegejuicht. De generaal spreker dankte vooral de vrouwen nogmaals voor hun groote belangstelling voor de R.V.L. In de pauze die nu intrad werd den aan wezigen een geurig kopje thee aangeboden. De heer Boekhoven zorgde dat hijt national' lied het Kroningslied, Piet Hein, enz. de juiste stemming in de vergadering bracht. De heer Witvliet, de filmojierateur, liet dc vergadering vervolgens de film zien over dc huldiging van H.M. de Koningin in het stadion te Amsterdam. Enthousiast applau disseerde men vcor deze prachtige rolprent Daarop kreeg de heer M. B. Smits ge legenheid om een toespraak te houden. Spr. deed een greep in de vaderlandseh' historie van do Noordelijke Nederlanden, toen deze nog Spaansrhe wingewesten waren. Er was een aanslag gepleegd op de rechten, en vrijheden van het Nederlandsche volk. De privilegiën die ons volk verworven had werden door den Heer der Ncderlan den. den koning van Sjianje niet geëerhie digd Zijn stadhouder, Willem van Oranje, kwam mede daartegen in verzet. AI zijn bezittingen heeft hij opgeofferd. Leger na leger van hem werd verslagen. Naar Duitschland moest hij uitwijken, zonde: geld cn zonder vrienden en tenslotte komt hij in Frankrijk in11 u zoeken. Men schilderde hem in Parijs liet dwaze van zijn poging om zich tegen den mach tigen koning van S|ianje te verzetten. Men haalde er zijn schouders over op en raadde hem nu alles toch verloren was af om voort te paan. Maar wat zei de Prins? Dit: „Het is niet noodig om te rekenen on succes wanneer men strijdt voor een goede zaak.' „Het is ni,"t noodig om te wanhopen" deze onverzettelijkheid, dit vasthouden aan zijn principe, hoeft Nederland de vrijheid ge bracht en heeft het gemankt in later eeuwen tot ei n schuilplaats voor réfugié s, vluchte lingen en Joden. Spr. wees vervolgens op den strijd van een anderen Prins Willem, honderd jaren later, tegen den Franschen zonnekoning Lof'ewijik XIV. Toen verkeerde ons land en do Prins in bijna dezelfde omstandigheden er was geen geld en het oenigp wat men nog doen kon was de Hollandsche water linie gebruiken en het land onder laten loopen. Ook toen kwamen de Fransche gezanten bij den Prins en zeiden hem: Wat zou ie toch kunnen doen? Ilf Fransche legers nemen zonder moeite Nederland in. Xlaar ook toen werd gezegd: „Het is niet noodig om te rekenen op succes wanneer men strijdt voor een goede zaak." „Het laatste wat wfj doen kunnen", aldus Prins Willem, .is ons inschepen naar onze koloniën om een nietty vaderland te stich ten. In dren tijd was er een Joodsrh landae noot !n Amsterdam, die naar Oranje eins en heel zijn kapitaal ter beschikking stelde en dit was zeer groot Hier was dus een Israëliet die ons huis kwam verdedigen, hoev eel te meer rust op ons de plicht om dit te doen. liet is onze dure plicht om die vrijheid gehandhaafd te houden en liet is daarom noodig dat wij even onverzettelijk zijn als Willem van Oranje. Sjir. wékte Ier slotte op om de B.V.L, geldelijk te steunen. ook ai zijn we niet zoo rijk als die Israëliet in Amsterdam (Applaus). In de nauze die daarop volgde werden in teekenbiljettén uitgedeeld Nadat een film vertoond was over de opening van do Staten-Generaal, kreeg do heer Hogeweg van Stadt aan t Haring vliet het woord. Sjir. begon met er op te wijzen dat de tijd maatschappelijk en jiolitiek donker is. Bijna een ieder heeft te lijden van de malaise. Van deze toestand maken niet alleen socia listen en rommun ten gebruik, maar ook do fascisten met hun sehijnleuzen voor de handhaving van het gezag. Spr. beantwoordde vervolgens de vraag: waarom fascisten uit de landstorm geween! moeten worden. Dat de heer Baars c.s. ook op revolutio nair standpunt staan toonde spr. scherp en helder aan, toen hij een artikel uit de Bezem voorlas, waarin de vorige regeering geschetst werd als: „de idioten van (vet Plein" ,nls groote nullen die „stommiteit nastommiteit begaan", en „onder ai die nui Ion is er één groote nul". Til dit stuk spreekt de schrijver over de gezagsdragers als men schpn. die „mod.ier hebhon in hun tot ont binding overgegane lirhamen" en over hun hersenen als „een zwarte grijze massa nniler hun hooge steken", als „een heele rij ezels"! Spr. riep verontwaardigd en met verhef fing van stem dom- de zaal: ...Hooren deze menschen thuis in de B.V.L.?", waarop dc vergadering mol donderend applaus en onder luide uitroepen van „onmogelijk" en „dat nooit" antwoordde. De landstormers dat zijn de menschen, aldus spr.. waarop de regepring vertrouwen kan Zij staan achter Koningshuis en Re- geering' Ze zijn mannen die vasthouden aan de nationale traditie en niet gedogen, dat een onverlaat zich vergrijpen zal aan het koningshuis. Zij willen goed en bloed opofferen aan vorstenhuis en vaderland. Spr. eindigde deze gloedvolle rede met het lied „Wij willen Holland houden" (Daverend applaus) Daarop werd Nederlands Hreugdefilm vertoond, waarna de voorzitter van de Ge westelijke Landsiorencommissie „de Monden In dit nummer beginnen wij een artikelen» retKs: ,De worsteling met de zee, om het eiland k ïakkee". Ons voornemen is, daarin alles te behan delen, wat de historie omtrent ons eiland mededeelt. Ongetwijfeld zal dit een onderwerp zijn, waarin al onze iczers belang stellen. Een prachtig geslaagde vergadering van dc afcL Miocieiharnis bommelsoijk van dc Bijz. Vrijw« landstorm. Gemeenteraadsvergadering van Ouddorp. Vergadering te M.ddelharnis in 't belang det Cbr. Iwaukeninigenverpieging. Jaarvergader.ng van de Ncd. Herv. Jongelings- vereen. „C/batlju te blad aan 't Haringvliet. Nadere toelichting betreffende de Schoolophef» ring te Ouddorp. Eerste jaarvergadering van de Vcrceniging „Do Lighailen" te MiadeJiarnis. Algemeenc vergadering van het Groene Kruis te Stad aan 't Haringvliet. Inbraak te Oude Tonge. Van een schipper S5 ontvreemd. van de Maas d cl Goeree en Overflakkee, burgemeester van Middelhamis, de lieer L. J. den II ij 1 I a nder. het slotwoord sprak. Sjwekei dankt voor dc uitnoodiging ook namens dc leden der Gewestelijke Commis sie en zegt dal onze gedachten ongetwijfeld op dc/.oii avond gaan naar ons geliefde Vor stenhuis. Wij hel/hen. aldu- spreker, gezien in film do groot he huldiging te Amsterdam door een honderd duizendtal Nederlan ders dte met een hart vol liefde uiting gaven aan de geestdriftige gevoelens voor da Koningin cn Je koninklijke Familie. Wij denken aan onze gelietdc Koningin die mes gewetensvolle nauwgezetheid haar taak ver vult Een Voistin die zieli gedragen wccS door de liefde van haar volk. Aan Prinses Juliana cp wig Neerlands hope gevestigd is en. het i- onze wenscli en bode dat zij voo>" ons volk moiré gespaard blijven cn moge schitteren als ecu parel aan de kroon der Oranjes. Het ievendipst gevoelen wij dc liefde tot ons Vaderland wanneer wij in onze Konin gin zien de draagster van een gansch volks* verledm, en in haar dochter een blijde hopa voor de toekomst. De lieiile to: zijn land is leder aange boren. Wij hebben ons land lief ook omdat er zooveel is dat wij vvaardeeron. Wij zieu ons land dat wel niet groot is van opper vlakte torli als een groot :and en maken da eenmaal door de Koningin-Moeder gespro ken woorden: Nederland zij groot in ailes, waarin ook een klein volk groot kan zijn tol dc onzen. V. ii hebben ons land lief, Vlat land met zijn breede ri'v ieren, zijn heuvels cn bos- schon. zee en duinen, dat land met zijn mooie dorpen en karakteristieke steden. Het land bewoond door een volk waaraan wij ons verbonden voelen door een lang ver leden. gpad'-Id door de namen van zoovelen onzer voorvaderen kunstenaars, dichters, legeerdere en groote mannen. Heeft ons land ten opzichte van verschil lende zaken geen wereldreputatic? Wij denken aan onze industrie, aan de vliegtechniek en aan ue schitterende pres taties ten ojjzieltte van de vliegdiensten op Imiië. Ik hm overtuigd dat ook onze vaderlands liefde door alles wat wij hedenavond ge hoord en gezien hebben weer versterkt is» En landstormera ik moge L" toewenschen dat uw taak geen andere behoeft te ziju dan op gezellige avonden bijeen te komen. Dat gij uwe banieren s]echts behoeft ta ontplooien in vreugdevolle uren! Doch moest lipt anders zijn dan wordt van l verwacht dat eij trouw aan uw vaan del als 'I moe! rov jiliclit zuit doen. Het is een heerlijke taak het kostbare pand onzer vaderen te hevvaren. Die erfenis is ons heilig En bovenal een dierbaar pand Dat wij behouden willen veilig en onbesmet Ons Vaderland. Jonge bakkers m.et hun merk oyi de tentoonstelling van pro- ductetan de Jonge Bakkers in de V. d. Uoopstraat te Am sterdam. Aan deze tentoon stelling was een keuring ver bonden. 1

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1